ІНФОРМАЦІЯ

про проведення в Україні 37-ї Генеральної асамблеї ПАЧЕС

(30 червня-2 липня 2011 року, м. Київ)

 

 

          У 37-у пленарному засіданні Генеральної асамблеї ПАЧЕС взяла участь Постійна делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС у такому складі:

 

ЯНКОВСЬКИЙ

Микола Андрійович

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва, Керівник Делегації

 

ГРИГОРОВИЧ

Лілія Степанівна

 

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, заступник Керівника Делегації

 

ВОРОПАЄВ

Юрій Миколайович

 

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, член Делегації

 

ЦАРЬКОВ

Євген Ігорович

 

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, член Делегації

 

ПОДГОРНИЙ

Сергій Петрович

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, член Делегації

 

САМОФАЛОВ

Геннадій Григорович

Член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, член Делегації

 

В'ЯЗІВСЬКИЙ

Володимир Михайлович

 

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, заступник члена Делегації

 

ДЕЙЧ

Борис Давидович

 

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, заступник члена Делегації

 

ЛУК’ЯНОВ

Владислав Валентинович

Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, заступник члена Делегації

 

          В роботі Генеральної асамблеї також взяли участь парламентські делегації    12 країн-членів ПАЧЕС, представники Постійного Міжнародного секретаріату ЧЕС, Ділової ради ЧЕС, Чорноморського банку торгівлі і розвитку, Мережі Чорноморських університетів, делегації спостерігачів – Національної Асамблеї Французької Республіки, Національних Зборів Республіки Словаччина, Європейського Парламенту, Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентських Зборів Союзу Білорусі і Росії, Міжпарламентської асамблеї Євразійської економічної співдружності, у якості гостей – делегації Парламентського Союзу держав-членів Організації Ісламської конференції, Парламентської асамблеї тюркомовних країн, фонду «Мармара».

          30 червня під головуванням Президента ПАЧЕС, Голови Верховної Ради України В.М.Литвина пройшло 44-е засідання Бюро Асамблеї, в якому взяли участь віце-президенти ПАЧЕС А.Гукасян (Вірменія), В.Геранідіс (Греція), С.Шишкарьов (Росія) і М.Янковський (Україна).

Члени Бюро затвердили Протокол 43-го засідання Бюро, яке відбулося 2 листопада 2010 року в Трабзоні (Туреччина), ухвалили порядок роботи Тридцять сьомої Генеральної асамблеї ПАЧЕС, розглянули процедурні питання та Звіт Віце-президента ПАЧЕС з фінансових питань В.Геранідіса  про виконання бюджету Асамблеї.

У подальшому на розгляд членів Бюро було представлено чотири кандидатури на зайняття посад віце-президентів Асамблеї:

­        Асаф ГАДЖИЄВ (Азербайджан);

­        Рафгат АЛТИНБАЄВ (Росія);

­        Енвер ЇЛМАЗ (Туреччина);

­        Яніс АМІРІДІС (Греція) – Віце-президент з фінансових питань.

Перед розглядом питання щодо висунення претендентів на пост Генерального секретаря ПАЧЕС Віце-президент Асамблеї, Керівник Грецької делегації В.Геранідіс повідомив присутнім про відкликання кандидатури Мільтіадіса Макріяніса (Греція) та передав офіційний лист Президенту ПАЧЕС.

Таким чином на зайняття посади Генерального секретаря претендували:

­        Ігор БОЛБОЧАНУ (Молдова);

­        Кирило ТРЕТЯК (Україна).

Згідно з наданою інформацією на посади заступників Генерального секретаря ПАЧЕС подали заявки:

­        Свілен КРАЙЧЕВ (Болгарія) – організаційні питання;

­        Олександр КРИВЕНКО (Росія) – питання міжпарламентського співробітництва і протоколу;

­        Мурат БАКИР (Туреччина) – адміністративно-фінансові питання.

Члени Бюро на наступні три роки продовжили термін перебування на своїх посадах секретаря Комітету ПАЧЕС з правових і політичних питань Н.Гаприндашвілі (Грузія) та дослідника-архіваріуса К.Молдован (Румунія).

Сорок п’яте засідання Бюро ПАЧЕС було вирішено провести 21 листопада 2011 року в м.Тирані (Албанія).

Цього ж дня відбулося Тридцять сьоме засідання Постійного комітету ПАЧЕС, в якому взяли участь керівники національних делегацій країн-членів Організації, члени Бюро Асамблеї і голови трьох її комітетів.

Відповідно до порядку денного учасники затвердили протокол Тридцять шостого засідання Постійного комітету (2 листопада 2011 року, м. Трабзон, Туреччина), розглянули нові мандати національних делегацій, ознайомилися зі звітами про участь представників ПАЧЕС у міжнародних заходах у період з листопада 2010 року по червень 2011 року.

Фінансовий блок питань оприлюднив Віце-президент ПАЧЕС з фінансових питань В.Геранідіс (Греція).

Зачитуючи Звіт Бюджетно-аудиторської комісії за 2010 фінансовий рік, В.Геранідіс детально охарактеризував дохідну частину бюджету, яка складається з внесків країн-членів (в 2010 році – 1 031 000 євро). Фактично надійшло 995 534 євро. Поряд з цим, 35 466 євро було отримано в якості виплати заборгованості Албанії за попередні роки.

На думку доповідача, система внутрішнього контролю в Міжнародному секретаріаті здійснюється в повному обсязі, а бюджетні ресурси використовуються у відповідності з принципом економного витрачання.

У подальшому члени Постійного комітету розглянули Порядок денний Тридцять сьомого пленарного засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС.

Д.Дяков (Молдова) у своєму виступі сфокусував увагу на пункті 5 Порядку денного – «Вибори Генерального секретаря ПАЧЕС». Депутатом було запропоновано голосувати за кандидатів спочатку індивідуально таємно, а вже згодом делегаціями у відкритому режимі. Також наголошувалося на тому, що кожна з делегацій має право підтримати більше ніж одного кандидата під час відкритого голосування.

Посилаючись на п. 1 статті 28 Регламенту ПАЧЕС[*], а також дотримуючись традицій в Асамблеї, представники України, Росії, Туреччини, Грузії та Греції наполягали на необхідності голосування у черговості, що викладена в процедурному документі Організації.

Однозначно свою позицію щодо можливості підтримки тією чи іншою делегацією виключно одного кандидата під час відкритого голосування висловили турецький, російський та грузинський делегати.

У цьому контексті Голова Комітету ПАЧЕС з правових і політичних питань М.Ємельянов (Росія) поінформував присутніх про перебіг засідання Робочої групи Асамблеї з питань Регламенту (13 червня 2011 року, м.Стамбул), в результаті якого було досягнуто згоди щодо необхідності обмеження перебування Генерального секретаря і його заступників на своїх посадах двома строками. Наступне засідання Робочої групи заплановано на вересень 2011 року в м. Стамбулі.

Чергове зібрання Постійного комітету вирішили провести 21 листопада 2011 року в м.Тирані.

Протягом 1-2 липня відбулися пленарні засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС, які пройшли під головуванням її Президента, Голови Верховної Ради України В.М.Литвина, а також інших членів Бюро Асамблеї.

На церемонії відкриття В.М.Литвин виступив зі зверненням до учасників Генеральної асамблеї.

У своєму зверненні Президент ПАЧЕС привернув увагу присутніх до низки подій, що сколихнули усе людство, а саме до хвилі протестів, яка прокотилася державами Південного Середземномор’я та техногенної катастрофи внаслідок стихійного лиха в Японії.  

На думку В.М. Литвина, ці катастрофічні події ще раз підкреслили, якою вразливою є сучасна цивілізація, якою великою мірою взаємопов’язані високотехнологічні досягнення людства та природне середовище.

У цьому контексті він торкнутися спорідненої проблеми, що протягом вже 25 років є актуальною для Чорноморського регіону.  Це – ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи.

У зверненні Президента України В.Ф. Януковича до учасників заходу містилося посилання на осінню пленарну сесію 1993 року в м.Києві, в рамках  якої вперше на міжнародному рівні обговорювалися ініціативи щодо підвищення заходів довіри в Чорноморському регіоні. Результати цієї дискусії призвели до створення БЛЕКСІФОР – об’єднання військово-морських сил держав Чорного моря, значення якого для підтримання миру і безпеки важко переоцінити.

На думку Президента України, зосередження уваги 37-ї пленарної сесії на питаннях законодавчого забезпечення «зеленої економіки» є своєчасною і актуальною ініціативою, здатною істотно впливати на якість життя та темпи економічного зростання країн регіону.

В рамках урочистої частини заходу до учасників засідання також мали можливість звернутися Надзвичайний і Повноважний Посол Російської Федерації в Україні М.Зурабов (в якості представника країни, що головує в ОЧЕС) та Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ П.Ефтіміу.

В загальній дискусії на тему «Законодавче забезпечення переходу до «зеленої» економіки», серед інших, взяв участь Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС М.А. Янковський, який основну увагу звернув на проблему ядерної безпеки, провівши паралелі між аваріями на Чорнобильській АЕС та Японській атомній станції «Фукусіма-1». Він також поінформував присутніх про нормативно-правові акти, які безпосередньо регулюють питання впровадження «зелених» технологій в економіку нашої держави, а також наголосив на високому рівні енергоємності та ресурсозатратності нашого народного господарства, що значною мірою гальмує розвиток екологічно чистих проектів.

На розгляд Асамблеї було винесено доповіді трьох комітетів ПАЧЕС:    з економічних, торговельних, технологічних і екологічних питань – “Використання ГМО в країнах-членах ЧЕС: економічні та екологічні аспекти”; з правових і політичних питань – “Роль парламентів в законодавчому забезпеченні прискорення науково-технічного прогресу”; з питань культури, освіти і соціальних питань – “Дотримання міжнародних санітарних стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я в країнах-членах ЧЕС”.

З доповіддю на тему “Використання ГМО в країнах-членах ЧЕС: економічні та екологічні аспекти” виступив член грузинської делегації Г.Гогуадзе. Під час виступу доповідач наголосив на важливості генетично модифікованих організмів як необхідного механізму реагування на швидке зростання чисельності населення землі і збільшення попиту на продовольство, а також на тваринницькі корми. Незважаючи, на той факт, що Чорноморський регіон в порівнянні з іншими регіонами не відчуває серйозних проблем із забезпеченням населення продовольством, питання пов’язані з ГМО в країнах ЧЕС, не менш актуальні.

Від України в обговоренні згаданого документу взяв участь Є.І. Царьков, який у своєму виступі звернув увагу на не зовсім чітко сформульовані функції органів виконавчої влади в сфері технічного регулювання використання ГМО в нашій державі.

Він зазначив, що проблема застосування генетично модифікованих організмів впливає на національну біологічну безпеку цілих країн і закликав Асамблею доопрацювати порушене питання на законодавчому рівні кожної країни-члена Організації.

Доповідь Комітету ПАЧЕС з правових і політичних питань на тему “Роль парламентів в законодавчому забезпеченні прискорення науково-технічного прогресу” представив Я.Амірідіс (Греція).

Асамблея підкреслює важливу роль науково-технічного прогресу в забезпеченні стійкого економічного розвитку в новому тисячолітті. Науковий прогрес слугує інтересам суспільства, допомагає підвищувати загальну якість життя, здійснює вплив на культуру і спосіб життя, а також сприяє вирішенню соціально-економічних проблем.

Україну в обговоренні згаданої доповіді представив С.П. Подгорний. За його словами, з метою формування ефективного сектора наукових досліджень і науково-технічних розробок Верховною Радою України на довгостроковий період затверджуються пріоритетні напрями розвитку науки і техніки, яким надається першочергова державна підтримка. Усвідомлюючи всю важливість науково-технічного прогресу для нашої держави, Парламентом України було ратифіковано понад 30 міжнародних угод у сфері наукової і технологічної співпраці, в основі якої закладені принципи економічної доцільності, взаємної вигоди і рівноправ'я сторін. Саме на цих принципах Україна уклала відповідні угоди про співпрацю в галузі науки і техніки з Вірменією, Азербайджаном, Болгарією, Грузією, Грецією, Молдовою, Румунією і Росією. Наприкінці свого виступу С.П.Подгорний висловив упевненість в тому, що таке співробітництво в рамках Чорноморського регіону буде й надалі поглиблюватися.

З доповіддю на тему “Дотримання міжнародних санітарних стандартів ВООЗ в країнах-членах ЧЕС” виступив член вірменської делегації В.Хачатрян, який наголосив на тому, що стабільний санітарно-гігієнічний стан та чисте довкілля є невід'ємною частиною здоров'я населення і його добробуту, а також неодмінною умовою високого рівня життя. За його словами, однією з цілей Програми розвитку тисячоліття ООН, спрямованої на зниження бідності і зміцнення здоров'я, а також загального добробуту людей, є забезпечення населення доступом до чистої води і засобів санітарної гігієни. На переконання доповідача, існує необхідність координації заходів, які дозволять швидше реагувати на санітарні потреби на регіональному, національному та наднаціональному рівнях за допомогою підвищення якості послуг охорони здоров'я, зміцнення правової бази управління надзвичайними ситуаціями та сповіщення про потенційну небезпеку і поглиблення міжнародної співпраці.

Доповіді й рекомендації зі згаданих питань комітетів ПАЧЕС було ухвалено одностайно.

У зв’язку з закінченням строку повноважень віце-президентів Асамблеї В.Геранідіса (Греція), М.Чічека (Туреччина), С.Шишкарьова (Росія) та М.А. Янковського (Україна) під час Тридцять сьомого пленарного засідання ГА ПАЧЕС на ці посади шляхом затвердження (через рівну кількість вакансій та кандидатур, що на них претендували) було обрано подані на розгляд Бюро Асамблеї кандидатури, а саме:

­        Асаф ГАДЖИЄВ (Азербайджан) – Віце-президент;

­        Рафгат АЛТИНБАЄВ (Росія) – Віце-президент;

­        Енвер ЇЛМАЗ (Туреччина) – Віце-президент;

­        Яніс АМІРІДІС (Греція) – Віце-президент з фінансових питань.

Порядок денний заходу також передбачав вибори Генерального секретаря і трьох його заступників.

У зв’язку з цим Асамблея затвердила склад лічильної комісії, до якої увійшли М.Ємельянов (Росія), М.Гурбанли (Азербайджан) та Е.Спахо (Албанія).

На посаду Генерального секретаря ПАЧЕС претендували представники України та Молдови.

У відкритому голосуванні делегаціями кандидатура К.Третяка (Україна) одержала підтримку 10 делегацій (Албанія, Вірменія, Азербайджан, Болгарія, Грузія, Греція, Росія, Сербія, Туреччина, Україна), а І.Болбочану (Молдова) – всього 4 делегацій (Вірменія, Азербайджан, Молдова, Румунія).

У подальшому Президентом ПАЧЕС В.М.Литвином було поставлено на голосування питання щодо включення переможеної у першому турі голосування кандидатури до бюлетеня для таємного голосування.

Така пропозиція була підтримана делегаціями Албанії, Азербайджану, Грузії, Греції, Молдови, Румунії, Росії, Сербії та Туреччини.

Таким чином обидва кандидати мали можливість взяти участь у таємному голосуванні.

Результати таємного голосування: К.Третяк (Україна) отримав 46 голосів на свою підтримку, І.Болбочану (Молдова) – 22 голоси, 4 бюлетеня було визнано недійсними.

Відповідно до положень Регламенту ПАЧЕС К.Третяка (Україна) було обрано Генеральним секретарем на основі подвійної більшості за підтримки не менше половини національних делегацій та більшості голосів усіх членів Асамблеї. До своїх функціональних обов’язків він приступить з 1 листопада 2011 року.

Одразу ж після цього члени Асамблеї перейшли до виборів трьох заступників Керівника Міжнародного секретаріату ПАЧЕС. На посаду заступника Генерального секретаря з організаційних питань було висунуто С.Крайчева (Болгарія), на посаду заступника Генерального секретаря з адміністративно-фінансових питань – М.Бакира (Туреччина), на посаду заступника Генерального секретаря з питань міжпарламентського співробітництва і протоколу – О.Кривенка (Росія).

В результаті таємного голосування кандидатура С.Крайчева (Болгарія) отримала 48 голосів «за» і 18 «проти», М.Бакира (Туреччина) – 57 голосів «за» і 9 «проти», О.Кривенка (Росія) – 57 голосів «за» і 9 «проти».

Таким чином усіх представлених кандидатів було обрано на свої посади. Роботу в Міжнародному секретаріаті ПАЧЕС вони розпочнуть з 1 січня 2012 року.

У подальшому Асамблея затвердила Звіт Бюджетно-аудиторської комісії за 2010 фінансовий рік.

2 липня 2010 року Президент ПАЧЕС, Голова Верховної Ради України В.М.Литвин урочисто передав головування в Організації на наступний піврічний термін Голові Народних Зборів Парламенту Албанії Ж.Топаллі.

У своїй заключній промові Керівник Українського Парламенту підвів підсумки діяльності Асамблеї, привітав оновлений склад Міжнародного секретаріату, а також висловив вдячність діючому Генеральному секретарю ПАЧЕС О.Кудрявцеву за його вагомий внесок в розбудову Асамблеї та вручив йому цінний подарунок Верховної Ради України.

За визначну діяльність в рамках Парламентської асамблеї Чорноморського економічного співробітництво Грамотою ПАЧЕС було нагороджено члена Української делегації С.П. Подгорного.

Тридцять восьме пленарне засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС було погоджено провести в м.Тирана (Албанія) 21-23 листопада 2011 року, а також затверджено основні питання порядку денного на основі доповідей, які готуватимуться на засіданнях комітетів восени ц.р., а саме:

-        вдосконалення податкової системи в країнах-членах ЧЕС;

-        виконання угод між країнами-членами ЧЕС щодо боротьби з організованою злочинністю;

-        безперервне навчання в країнах-членах ЧЕС.

 

 

Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

М. ЯНКОВСЬКИЙ

 

 

 

 

 

Інформацію підготовлено секретарем Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС Р.Палагусинцем



[*] «Генеральний секретар Асамблеї має статус міжнародного чиновника і обирається на Генеральній асамблеї за поданням Бюро асамблеї строком на три роки. Генеральний секретар обирається на основі подвійної більшості за умови підтримки не менше ніж половини національних делегацій Асамблеї та більшості голосів усіх членів Асамблеї.»