ЗВІТ

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у Парламентській асамблеї Ради Європи

у Першій частині сесії ПАРЄ 2010 року

 

м. Страсбург, 25-29 січня 2010 року

 

Загальна інформація

 

В роботі Першої частини сесії ПАРЄ 2010 року взяли участь народні депутати України, члени та заступники членів Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї РЄ: І. Попеску (керівник делегації), О. Герасим’юк (заступник керівника), С. Головатий, Є. Мармазов,Ю. Новікова, В. Писаренко, С. Соболєв та М. Шершун. Роботу делегації забезпечував секретаріат у такому складі: перший заступник керівника Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України А. Корнійчук, заступник завідувача відділу цього ж Управління Б. Криловецький та головний консультант Секретаріату Комітету Верховної Ради України у закордонних справах О. Луканюк.

          Порядок денний сесії передбачав, зокрема, розгляд такої проблематики: «Корупція в судовій системі», «Прохідні бар’єри і інші риси виборчих систем, що впливають на репрезентативність парламентів в країнах-учасницях Ради Європи», «Повага до свободи ЗМІ» (ухвалені документи за підсумками обговорення зазначених питань додаються), а також «Спостереження за президентськими виборами в Україні (17 січня 2010 року)».

Парламентська асамблея Ради Європи обрала Президентом ПАРЄ Мевлюта Чавушоглу (Туреччина, ЄД).

Парламентарії обрали Гвідо Раймонді суддею Європейського суду з прав людини від Італії.

Асамблея підтвердила повноваження національних делегацій, зокрема української з урахуванням призначення заступника члена Постійної делегації Верховної Ради України В. Пилипенка.

Під час сесії до депутатів звернулися Міністр закордонних справ Швейцарії, головуючий в Комітеті міністрів РЄ, М. Калмі-Рей, Прем’єр-міністр Греції    Г. Папандреу, Міністр закордонних справ Італії Ф. Фраттіні та ін.

Голова української делегації І. Попеску був обраний членом Бюро Групи соціалістів, член делегації Ю. Новікова була обрана членом Бюро Групи Європейських демократів та С. Головатий був обраний членом  Бюро Альянсу лібералів і демократів за Європу. Крім того, С. Головатий був обраний заступником Голови Комітету ПАРЄ з юридичних питань та прав людини та представником Асамблеї у Європейській комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія). Заступник керівника делегації Верховної Ради України О. Герасим’юк та С. Головатий були затверджені членами Моніторингового комітету Асамблеї.

На зібранні Моніторингового комітету М. Репс (Естонія, АЛДЄ) була обрана співдоповідачкою з питань дотримання Україною обов’язків і зобов’язань перед Радою Європи (замість С.Льойхойссер-Шнарренбергер).

Під час засідання Комітету з юридичних питань та прав людини був ухвалений проект висновку на проект Резолюції Комітету з політичних питань «Вшанування пам’яті жертв Великого голоду (Голодомору) у колишньому СРСР». В прийнятому документі, серед іншого, пропонується змінити поточну назву доповіді на «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні і Великого голоду в Казахстані та інших регіонах колишнього СРСР» та визнати Голодомор актом геноциду проти українського народу.

Народні депутати України взяли активну участь у засіданнях комітетів ПАРЄ та роботі політичних груп.

 

Перебіг сесії

 

Парламентська асамблея розглянула і ухвалила звіт про діяльність Бюро та Постійного комітету, основну увагу у якому було приділено, зокрема, питанню щодо першого туру президентських виборів в Україні 2010 року.

          Так, Керівник Місії ПАРЄ із спостереження за президентськими виборами в Україні М. Йорші (АЛДЄ), а також члени Асамблеї, які виступали від імені політичних груп, одностайно підтвердили демократичний та мирний характер першого туру виборів. Разом з цим, висловлювалося занепокоєння щодо правового поля, в рамках якого відбувається плебісцит, зокрема у зв’язку із нещодавніми змінами у виборчому законодавстві України.

Голова української делегації І. Попеску (СОЦ) через регламентні обмеження не зміг взяти участь в обговоренні зазначеного питання і тому подав свій текст для виступу до Секретаріату Асамблеї для включення його в офіційний протокол засідання. У документі, серед іншого, висловлюється занепокоєння у зв’язку із участю значної кількості спостерігачів від Грузії, діяльність яких була спрямована на підтримку одного з кандидатів в Президенти, а також у зв’язку з подіями навколо поліграфічного комбінату «Україна», де друкуються виборчі бюлетені.

 

Асамблея заслухала доповідь Комітету з політичних питань «Ситуація на Близькому Сході» (доповідач – П.Фассіно, Італія, СОЦ).

 Наслідком обговорення згаданого питання стало ухвалення відповідної Резолюція, в якій Асамблея підтвердила готовність брати участь (у межах своєї компетенції) в зусиллях міжнародної спільноти в процесі досягненні миру на Близькому Сході. В документі Асамблея закликає членів "квартету" (США, Росія, ООН та ЄС) активізувати спільну діяльність, корегуючи свій підхід з урахуванням останніх подій у цьому регіоні. Крім того, ПАРЄ наголошує, що саме Євросоюз повинен відігравати важливу роль у підтримці дій "квартету" під час відновлення мирних переговорів, перетворивши нещодавно створений Союз для Середземномор'я на інструмент проведення політики співпраці.

 

Асамблея розглянула доповідь Моніторингового комітету «Функціонування демократичних інститутів в Боснії та Герцеговині» (співдоповідачі - М. Чавушоглу, Туреччина, ЄД та К. Сасі, Фінляндія, ЄНП).

За результатами обговорення були ухвалені відповідні Резолюція та Рекомендація.

У Резолюції Асамблея закликає владу Боснії та Герцеговини прискорити прийняття ключових реформ, пов’язаних з виконанням зобов’язань перед Радою Європи, зокрема, що стосується Національної стратегії по боротьбі з військовими злочинами та Національної стратегії щодо судових реформ; завершити етап формування інституту Омбудсмена Боснії та Герцеговини; здійснити реформу, спрямовану на зміцнення фінансової децентралізації, реалізацію потенціалу місцевих органів влади та сприяння міжетнічному та міжмуніципальному співробітництву; провести загальнонаціональний перепис населення у 2011 році тощо.

У другому документі Асамблея запрошує Комітет міністрів посилити програми співробітництва з Боснією та Герцеговиною, спрямовані на сприяння конституційній реформі та гармонізацію національного законодавства у відповідності до конституційних змін, які будуть прийняті, зокрема в галузі виборчого права.

 

Асамблея заслухала доповідачку Комітету з питань рівних можливостей для жінок і чоловіків Ж. Вурм (Австрія, СОЦ) з питання «Заходи по боротьбі з торгівлею людьми: підтримка конвенції Ради Європи».

По завершенню обговорення депутати ухвалили відповідні Резолюцію та Рекомендацію.

У першому документі Асамблея закликає Азербайджан, Чехію, Естонію, Ліхтенштейн, Монако і Росію підписати і ратифікувати Конвенцію Ради Європи щодо заходів по боротьбі з торгівлею людьми; Андорру, Фінляндію, Німеччину, Грецію, Угорщину, Ісландію, Ірландію, Італію, Литву, Нідерланди, Сан-Марино, Швецію, Швейцарію Туреччину і Україну ратифікувати конвенцію; країн-спостерігачів Ради Європи підписати і ратифікувати конвенцію.

В Рекомендації Асамблея просить Комітет міністрів гарантувати, щоб стандарти Ради Європи, які стосуються боротьби з торгівлею людьми, однаково застосовувались по всій Європі, ефективно співпрацювати з Групою GRETA тощо.

 

Порядком денним було передбачено голосування з проектів резолюції і рекомендації на тему «Дискримінація за сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю» (доповідач Комітету з юридичних питань та прав людини А. Гросс, Швейцарія, СОЦ). У зв’язку з тим, що профільний комітет не встиг розглянути поправки до зазначених документів, Асамблея ухвалила рішення обмежитись дебатами, а голосування перенести на наступну частину сесії, після ретельного обговорення поправок на засіданні Комітету.

          Під час обговорення зазначеної проблематики члени Асамблеї одностайно висловилися за необхідність  покласти край упередженому ставленню, ненависницьким висловлюванням і широко розповсюдженій дискримінації стосовно лесбіянок, геїв, бісексуалів та транссексуалів.

 

          Асамблея розглянула питання корупції в судовій системі, представлене доповідачем Комітету з юридичних питань та прав людини К. Сасі (Фінляндія, ЄНП).

          За підсумками обговорення були ухвалені відповідні Резолюція та Рекомендація.

          В першому документі зазначається, що корумпованість судової системи підриває верховенство права, ставить під сумнів рівність перед законом і право на справедливий судовий розгляд, а також сприяє безкарності.

З профілактичною метою Асамблея закликає всі держави-учасниці створити механізм, який мінімізуватиме ризик корупції судової системи, і зокрема: гарантувати суддям, прокурорам й всім особам, що беруть участь у здійсненні правосуддя, належний рівень заробітної плати й надати в їхнє розпорядження достатні людські й матеріальні ресурси; розробити професійні й етичні стандарти для суддів і прокурорів і створити ефективний механізм моніторингу; забезпечити, щоб порядок набору, просування по службі й звільнення суддів і прокурорів був ясним і прозорим, заснованим винятково на кваліфікації й особистих якостях; проводити публічні кампанії або програми, для того, щоб прищепити повагу до судової системи й роз'яснити громадянам важливість і наслідки незалежності судової системи тощо.

В ухваленій Рекомендації Асамблея, серед іншого, пропонує Комітету міністрів розробити типовий кодекс поведінки, призначений для працівників судової системи, аналогічний типовому кодексу поведінки державних службовців, та встановити більш тісне співробітництво між Групою держав із боротьби з корупцією (GRECO) й відповідними інститутами Європейського Союзу для того, щоб уникнути дублювання їхньої роботи й забезпечити синергитичний ефект.

 

Комітет з питань культури, науки і освіти представив на розгляд Асамблеї доповідь «Повага до свободи медіа».

В дебатах із зазначеного питання взяв участь член української делегації М. Шершун (АЛДЄ), який, серед іншого, зазначив, що належна взаємодія влади із ЗМІ є необхідною передумовою функціонування демократичних інститутів будь-якої держави.

За наслідками обговорення Асамблея прийняла відповідну Рекомендацію, у якій запрошує Комітет міністрів закликати уряди усіх країн-членів, особливо Вірменії, Азербайджану, Італії, Молдови, Російської Федерації і України, а також Білорусі забезпечувати справедливий і рівний доступ усіх політичних партій і кандидатів до ЗМІ під час виборчих кампаній.

 

Парламентська асамблея заслухала доповідь «Прохідні бар’єри і інші риси виборчих систем, що впливають на репрезентативність парламентів в країнах-учасницях Ради Європи» (доповідач Комітету з політичних питань – Х. Даемс, Бельгія, АЛДЄ).

В ухваленій за підсумками дебатів Резолюції із зазначеного питання Асамблея, зокрема, закликає країни-учасниці розглянути зменшення виборчого порогу, що є більшим ніж 3%, і зняття інших перешкод, включаючи високі фінансові депозити, які є перепоною для малих партій і незалежних кандидатів для представлення в органі, що обирається; зміцнити національні механізми просування збалансованого доступу чоловіків і жінок до органів, що обираються, і, коли це необхідно, застосування тимчасових заходів, таких як квоти тощо.

В Рекомендації Асамблея пропонує Комітету міністрів ініціювати майбутнє обговорення і роботу над регуляторними засадами і спеціальними положеннями, які керують виборчим процесом в країнах-учасницях Ради Європи.

 

Парламентарії розглянули питання «Збільшення представництва жінок в політиці через виборчу систему» (доповідач Комітету з питань рівних можливостей для жінок і чоловіків – Л. Ерр, Люксембург, СОЦ).

Підсумком обговорення зазначеної проблематики стало ухвалення відповідних Резолюції та Рекомендації.

У першому документі підкреслюється, що відсутність рівноправного представлення жінок і чоловіків в процесі політичного і суспільного ухвалення рішень є загрозою легітимності демократії та порушенням  права людини щодо гендерної рівності. Держави-учасниці повинні виправити цю ситуацію шляхом ув’язки питання гендерної рівності та антидискримінаційних положень в своїх конституціях і виборчих законах з необхідним винятком, що дозволяє вживати позитивні  дискримінаційні заходи щодо недостатньо представленої статі; перетворення виборчої системи на більш сприятливу для представництва жінок в національному парламенті; заохочення політичних партій до добровільного прийняття гендерних квот тощо.

Другим документом Асамблея закликає Комітет міністрів розглянути питання укладення додаткового протоколу до Європейської конвенції з прав людини для того, щоб закріпити в Конвенції рівноправність жінок і чоловіків та необхідний виняток, який дозволить вживати позитивні  дискримінаційні заходи щодо недостатньо представленої статі.

 

Також Асамблея заслухала такі доповіді: «Свобода релігії й інші права людини немусульманських меншин у Туреччині та мусульманської меншості у Фракії (Східна Греція)» (доповідач Комітету з юридичних питань і прав людини М.Іно, Франція, ЄД), «Затримання шукачів притулку та нелегальних мігрантів в Європі» (доповідач Комітету з питань міграції і народонаселення А.-К. Мендоса, Португалія, СОЦ) «Розв’язання майнових питань біженців і переміщених осіб» (доповідач Комітету з питань міграції, біженців і народонаселення Й. Полсен, Данія, АЛДЄ), «Функціонування демократичних інституцій в Албанії» (співдоповідачі Моніторингового комітету Я.Лааксо, Фінляндія, ОЄЛ та Д.Вілшер, Великобританія, ЄД), «Біорізноманітність та кліматичні зміни» (доповідач Комітету з питань довкілля, сільського господарства та місцевих і регіональних справ Ф. Джон-Калам, Швейцарія, СОЦ).

У зв’язку із браком часу для обговорення питання щодо біорізноманіття та кліматичних змін в дебатах не зміг взяти участь член української делегації М. Шершун (АЛДЄ), який був зареєстрований для виступу.

 

Комітет з соціальних питань, охорони здоров'я та справ сім’ї провів громадські слухання на тему «Подолання пандемії Н1N1: потрібно більше транспарентності?».

 

Зустрічі

 

  Голова Постійної делегації І.Попеску провів неофіційну зустріч із віце-спікером парламенту Грузії М. Машаваріані. У ході зустрічі І. Попеску наголосив на неприпустимості випадків перебування іноземних громадян на території України під час виборів з метою підтримки одного з кандидатів на посаду президента України. Він підтвердив прагнення України до транспарентного виборчого процесу та якомога більшого залучення іноземних громадян в якості спостерігачів, які обов’язково повинні пройти реєстрацію у Центральній виборчій комісії України, як це передбачено українським законодавством.

      За словами І.Попеску, перебування на території України громадян Грузії із невизначеним статусом може, у гіршому випадку, призвести до ініціювання питання про запровадження візового режиму між Україною та Грузією.

      Віце-спікер запевнив Голову Постійної делегації у тому, що він докладе зусиль задля вирішення ситуації у дружній для обох сторін спосіб.

Також І.Попеску провів офіційну зустріч із новообраним Президентом ПАРЄ М.Чавушоглу. Під час заходу І. Попеску передав Президенту Асамблеї лист-привітання від імені Голови Верховної Ради України В. Литвина з нагоди обрання М. Чавушоглу на високу посаду.

Сторони узгодили позиції стосовно поточних питань роботи Постійної делегації Верховної Ради України, а саме: необхідність обрання віце-президента ПАРЄ від нашої держави, а також призначення представників України до Моніторингового комітету ПАРЄ.

Висновки та пропозиції

 

1.               Робота членів української делегації як під час засідань політичних груп і комітетів, так і самої сесії Асамблеї була надзвичайно активною та результативною.

 

2.               Постійна делегація Верховної Ради України у ПАРЄ вдячна секретаріату делегації, Міністерству закордонних справ України та Постійному представництву України при Раді Європи за надання сприяння роботі народних депутатів України.

 

3.               Делегація занепокоєна ситуацією стосовно незадовільного фінансового забезпечення закордонного відрядження Постійної делегації Верховної Ради України у ПАРЄ, що призвело до відмови деяких членів делегації брати участь у Першій частині цьогорічної сесії Асамблеї.

 

4.               Делегація вважає, що необхідно вжити відповідних заходів для повноцінного фінансування витрат Верховної Ради України на забезпечення роботи за кордоном Постійної делегації Верховної Ради України у ПАРЄ у 2010 році під час сесійних засідань Асамблеї та засідань комітетів.

 

5.               Вважати за доцільне ознайомити зі звітом народних депутатів України, надіслати його для відповідного опрацювання до комітетів Верховної Ради України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства юстиції України, а також розмістити на веб-сайті Верховної Ради України.

 

 

 

Голова Постійної делегації

Верховної Ради України у ПАРЄ

 

І. ПОПЕСКУ