Звіт

про участь делегації Верховної Ради України

у 125-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

та засіданні Асоціації генеральних секретарів парламентів

 

(16-19 жовтня 2011 року, м. Берн, Швейцарська Конфедерація)

 

          Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України №996 від 12 жовтня 2011 року у період з 16 по 19 жовтня ц.р. делегація Верховної Ради України взяла участь у 125-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу та засіданні Асоціації генеральних секретарів парламентів у такому складі: Секретар Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики К.Т.Ващук (керівник делегації), Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони О.М.Скибінецький, Керівник Апарату Верховної Ради України В.О.Зайчук та заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України І.М.Брусило.

 

          У рамках роботи 125-ї Асамблеї МПС, за сприяння Посольства України в Швейцарії, відбулись бесіди керівника делегації Верховної Ради України К.Т.Ващук з Президентом Швейцарської Конфедерації М.Кальмі-Рей, керівником Апарату Швейцарського парламенту К.Фішером та керівником швейцарської групи з міжпарламентських зв’язків з Україною К.Марквальден. У процесі діалогу сторони підтвердили обопільну налаштованість підтримувати розвиток домовленостей, досягнутих під час візиту до Швейцарії у червні ц.р. Голови Верховної Ради України В.М.Литвина, щодо активізації двостороннього діалогу в політичній, економічній, інвестиційній, науково-освітній та гуманітарній сферах. Окремо було наголошено на спільності позицій України і Швейцарії як не членів Європейського Союзу та на доцільності, у зв’язку з цим, обміну досвідом у вибудовуванні відносин з ЄС. З Крістою Марквальден були обговорені питання розвитку співробітництва на рівні українсько-швейцарських груп з міжпарламентських зв’язків.

          Делегація Верховної Ради України також мала зустріч з членами Ради Федерації Росії. Сторони обмінялись думками щодо можливості вдосконалення принципів та методів роботи Міжпарламентського Союзу.

          На урочистому відкритті 125-ї Асамблеї МПС виступив Генеральний секретар ООН Бан Кі-Мун, який звернувся до парламентаріїв як до виразників волі та інтересів народу, із зверненням підтримати реалізацію трьох головних цілей актуального міжнародного порядку денного – забезпечення сталого розвитку, подолання недовіри народів до виконавчої влади та підвищення ролі жінок у процесі формулювання та прийняття рішень. Окремим пунктом у промові Генерального секретаря ООН стала необхідність збереження ролі Великої двадцятки (G-20) передусім у подолання світової фінансової кризи, зміни клімату, запровадженні відновлюваних джерел енергії та досягненні Цілей розвитку тисячоліття у питанні зменшення рівня бідності в світі.

          Президентом 125-ї Асамблеї МПС було обрано Голову Швейцарської Національної Ради Ж.-Р.Жерманьє.    

 

Вибори Президента МПС

 

          У вівторок, 18 жовтня ц.р., відбулась зустріч жінок-парламентаріїв із кандидатами на посаду Президента Міжпарламентського Союзу. Свої кандидатури на зазначену посаду висунули представники Королівства Марокко та Індонезії.

          19 жовтня ц.р. Керівна Рада МПС обрала нового Президента Міжпарламентського Союзу на зміну Т.-Б. Гуріраба (Гана), термін трирічних повноважень якого закінчився під час нинішньої 125-ї Асамблеї МПС. З двох кандидатів від Королівства Марокко (пан А.Раді) та Індонезії (пані Н. Алі Ассегаф) більшістю у 7 голосів Керівна Рада підтримала А.Раді, обравши його Президентом Міжпарламентського Союзу на період 2011-2014рр.

          Окрім того відбулись вибори до керівного органу МПС - Виконавчого комітету, до складу якого було обрано 7 нових членів від 4 геополітичних груп (3 від Африканської групи (Уганда, Лесото, Буркіна-Фасо), 2 від Азіатсько-Тихоокеанської групи (Пакистан, Філіппіни), 1 від Латиноамериканської групи (Уругвай) та 1 від групи Дванадцять плюс (Німеччина).

          Було обрано нових членів у допоміжні органи Керівної Ради МПС, зокрема Комітет з питань прав людини парламентаріїв, Комітет з питань Близького Сходу, Комітет по забезпеченню поваги до міжнародного гуманітарного права та Групу сприяння Кіпру.

 

Прийняття бюджету

 

          Представляючи проект зведеного бюджету на 2012 рік, генеральний секретар МПС А.Джонссон зробив наголос на доцільності скорочення видатків організації з огляду на скрутне фінансове становище у світі і, як наслідок, пропорційному зменшенні внесків кожного із парламентів-членів МПС. Іншим фактором, що дозволить мінімізувати видатки МПС у 2012 році, було названо скорочення чисельності секретаріату організації та зниження витрат на фінансування спеціалізованих тематичних заходів МПС. Натомість їхнє фінансування відбуватиметься за рахунок зовнішніх фінансових залучень.

          19 жовтня Керівна Рада схвалила бюджет МПС на 2012 рік, який становитиме 13,690 300 швейцарських франків порівняно з 18,086 540 у 2011 році.

          Річний внесок Верховної Ради України у скарбницю МПС у 2012 році закріплений на рівні 28 057 швейцарських франків, що на 8443 франки менше, ніж у поточному році (36 500 швейцарських франків). Заборгованостей перед МПС Верховна Рада України не має.

 

Питання членства в МПС

 

          На своєму засіданні Керівна Рада підтримала пропозицію Виконавчого комітету стосовно поновлення членства в МПС парламентів Екваторіальної Гвінеї, Нігеру та Гондурасу. Також до складу Організації був прийнятий парламент Республіки Чад.

Водночас, у відповідності до п 5.3 Статуту МПС, за несвоєчасну сплату внесків до бюджету МПС було призупинено членство Коморських островів та Ліберії.

Також було схвалено рішення про надання статусу спостерігачів неурядовій організації «Міжнародна тюремна реформа», Парламентській асамблеї спільноти португальськомовних країн та Партнерству по охороні здоров’я матерів, новонароджених та дітей.    

 

Робота Постійних та інших комітетів МПС

 

          У рамках 125-ї Асамблеї МПС три постійні комітети заслухали проекти доповідей, що обговорюватимуться під час 126-ї Асамблеї МПС, зокрема:

 

·       Перший постійний комітет з питань миру та міжнародної безпеки розглянув проект доповіді «Забезпечення та застосування практики належного управління як засіб просування миру і безпеки: вивчення уроків нещодавніх подій на Близькому Сході та у Північній Африці»;

 

·       Другий постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі вивчив проект доповіді «Розподіл матеріальних благ і владних повноважень: хто визначає міжнародний порядок денний»;

 

·       Третій постійний комітет з питань демократії та прав людини заслухав проект доповіді «Доступ до охорони здоров’я як першочергове право: роль парламентів у вирішенні ключових питань щодо забезпечення здоров’я жінок та дітей».

 

У якості позапланового Асамблея обрала запропоноване делегацією Намібії питання «Скрутне становище ураженого голодом народу Сомалі та сприяння членів МПС».

Під час засідань Комітету МПС у звязках з ООН відбулись слухання за участю Високого представника з питань Альянсу цивілізацій ООН Х.Сампайо на тему «Як досягти нульового рівня у галузі ядерної зброї», а також експертне обговорення «Зелена економіка: прорив заради досягнення сталого розвитку».

 

Засідання Асоціації генеральних секретарів парламентів

 

          Паралельно із 125-ю Асамблеєю МПС відбулось засідання Асоціації генеральних секретарів парламентів, участь у якому взяв Керівник Апарату Верховної Ради України В.О.Зайчук.

          У ході засідання відбулись загальні обговорення на тему «Планування порядку денного роботи парламенту – неофіційні канали у процесі прийняття рішень та формування сесійного розкладу».

          На цьогорічному осінньому засіданні АГСП  свої доповіді, у порядку обміну досвідом щодо функціонування парламентів, представили:

 

1.      Генеральний секретар парламенту Зімбабве «Звільнення спікера за рішенням суду та його наслідки».

2.      Генеральний секретар Великої національної асамблеї Туреччини «Роль партійної дисципліни у законодавчому процесі».

3.      Генеральний секретар парламенту Індії «Тимчасове відсторонення депутата від відвідування парламентських засідань».

4.      Генеральний секретар Національної асамблеї Південної Африки «Політика відвідування для членів Парламенту: досвід Південної Африки».

 

На посаду президента Асоціації генеральних секретарів парламентів було обрано заступника Генерального секретаря Палати громад Парламенту Канади Марка Боска.

Під час засідання АГСП відбулась зустріч Керівника Апарату Верховної Ради України В.О.Зайчука із Керівником Офісу департаменту ООН з економічних і соціальних питань в Римі, Виконавчим координатором Глобального центру з ІКТ в парламенті Г.Казіні. В.О.Зайчук підтвердив готовність Верховної Ради України провести у липні 2012 році на базі Верховної Ради України Міжнародну конференцію, присвячену розвитку електронного парламенту у світі.   

 

Майбутні Асамблеї МПС

 

          Керівна Рада схвалила проведення 126-ї Асамблеї МПС у період з 31 березня по 5 квітня 2012 року у м.Кампала (Уганда).

127-а Асамблея МПС відбудеться 21-26 жовтня 2012 року у м.Квебек (Канада).

МПС отримав запрошення на проведення 128-ї Асамблеї від Парламенту Еквадору в м.Кіто.

 

 

          Участь делегації Верховної Ради України у 125-й асамблеї МПС дозволила обмінятись поглядами з найактуальніших питань міжнародного порядку денного, провести зустрічі з колегами-парламентаріями для обговорення питань, що становлять спільний інтерес, та визначити пріоритетні напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.  

                   

         

         

 

Керівник делегації

Верховної Ради України

на 125-й Асамблеї МПС                                                                    /підпис/                                                                               К.Ващук