ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у щорічних парламентських слуханнях в ООН

 

(4 –8 грудня 2012 року, м. Нью-Йорк, США)

 

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 28 листопада 2012 року №964 у період з 4 по 8 грудня ц.р. делегація Верховної Ради України взяла участь у щорічних парламентських слуханнях у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку на тему «Менш відомі шляхи: парламентські підходи до попередження конфліктів, примирення та розбудови миру», організованих Міжпарламентським Союзом у співпраці з ООН.

До складу делегації входили голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України О.А.Козуб та заступник завідувача відділу  Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України О.В.Фурман.

У роботі делегації також взяв участь  голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя, член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАРЄ С.В.Соболєв, відряджений  Верховною Радою України для участі у засіданні підкомітету із зовнішніх зв’язків Комітету ПАРЄ з політичних питань і демократії, яке проводилося в ООН одночасно із зазначеними слуханнями.

6 грудня 2012 року відбулося відкриття слухань, під час якого виступили Президент МПС Абдельвахід Раді, заступник Голови Генеральної Асамблеї ООН Родні Чарльз, заступник Генерального секретаря ООН Ян Еліасон.

В ході слухань учасники розглянули наступні питання порядку денного:

-      запобігання конфліктам, примирення та розбудова миру – загальна дискусія;

-      роль ООН у запобіганні конфліктам, примиренні та миробудівництві;

-      роль парламентів у запобіганні конфліктам (на прикладі Кенії), примиренні (на прикладі Сьєрра-Леоне) та розбудові миру (на прикладі Східного Тимора);

-      роль громадянського  суспільства, політичних партій, жінок  у попередженні та розв’язанні конфліктів;

-      реформування Ради Безпеки ООН відповідно до нового балансу сил у світі.

У рамках слухань відбулися неформальні зустрічі української делегації з представниками ряду парламентів, а також з Генеральним секретарем Міжпарламентського Союзу Андерсом Джонссоном. Останній, зокрема, звернув увагу на необхідність вирішення питання щодо обрання українською делегацією геополітичної групи (Україна входила раніше до євразійської групи, потім подала заяву на вступ до Групи «Дванадцять плюс», що об’єднує більшість країн Європейського Союзу, але наразі залишається за межами будь якої групи), що надасть можливість для більш активної участі у роботі керівних органів МПС. А. Джонссон також запропонував, щоби представники нової делегації, яку найближчим часом буде сформовано Верховною Радою України для участі у роботі МПС, відвідали штаб-квартиру організації у Женеві для практичного ознайомлення з діяльністю Міжпарламентського Союзу.

Члени делегації відвідали штаб-квартиру Постійного спостерігача МПС при ООН, Постійне представництво України при ООН, мали зустріч з Постійним Представником України Ю.А.Сергеєвим.

 

Висновки та пропозиції

 

Перша участь делегації Верховної Ради України у щорічних парламентських слуханнях в ООН сприяла активізації роботи делегації України в рамках Міжпарламентського Союзу, надала можливість провести зустрічі з колегами-парламентаріями з різних країн та керівництвом Секретаріату МПС для обговорення питань, що становлять спільний інтерес, окреслити перспективні напрями міжпарламентської співпраці.

За підсумками роботи делегації Верховної Ради України видається за доцільне внести такі пропозиції:

1.     Забезпечити належну підготовку участі делегації Верховної Ради України у роботі 128-ї Асамблеї МПС (22-27 березня 2013 року, м.Кіто, Еквадор), зокрема, завчасно сформувати постійну делегацію (національну міжпарламентську групу) в Міжпарламентському Союзі, опрацювати питання щодо приєднання до однієї з геополітичних груп у рамках МПС.

2.     Передбачити в Орієнтовному плані міжнародних обмінів Верховної Ради України на 2013 рік робочий візит представників нової української делегації (національної міжпарламентської групи) до штаб-квартири МПС у Женеві.

3.     Передбачити в Орієнтовному плані міжнародних обмінів Верховної Ради України на 2013 рік участь української делегації у щорічних парламентських слуханнях в ООН.

 

 

 

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України

 

 

О.КОЗУБ