Звіт

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Двадцятої щорічної сесії Парламентської

асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

(5 - 10 липня 2011 року, м. Белград,

Республіка Сербія)

 

          5 – 10 липня 2011 року у м. Белград (Республіка Сербія) відбулося засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, тема якого –«Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у місті Астана».

У роботі XX-ї Щорічної сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ, головною темою якої є «Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у м.Астана» взяли участь парламентарії з 56 країн - учасниць Організації з безпеки та співробітництва в Європі та представники багатьох асоційованих країн і міжнародних організацій.

Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ О.Г.Білорус, Л.В.Бірюк, С.В.Шевчук, заступник члена Постійної делегації М.В. Перестенко, секретар Постійної делегації І.В.Кахерська та заступник секретаря Постійної делегації Н.В.Михальчук.

На початку засідання Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ П.Ефтіміу звернувся до учасників сесії зі вступним словом. Він привітав всіх учасників Двадцятої щорічної сесії Парламентської асамблеї і офіційно відкрив її роботу.

П.Ефтіміу, Президент Парламентської Асамблеї, у своїй промові акцентував увагу учасників на необхідності вживання заходів щодо значних змін у діяльності ОБСЄ, щоб зробити її більш ефективною відносно питань політичної кризи та кризи безпеки. «У світі постійних загроз безпеці і правам людини Парламентська Асамблея є лідером і має діяти відкрито і прозоро при вирішенні регіональних проблем»- наголосив Президент Асамблеї.

При зверненні ОБСЄ повинна надати допомогу, у сфері демократії і прав людини в Північній Африці у відповідності з резолюцією, яка винесена на обговорення в І Генеральному комітеті Асамблеї з політичних питань і безпеки.

Резолюція ІІ Генерального комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища підкреслює необхідність планування енергетичної інфраструктури у світі екологічних загроз і ядерної безпеки.

ІІІ Генеральний комітет з питань демократії прав людини і гуманітарних питань розглянув резолюцію, яка закликає до регулярних зустрічей між представниками громадянського суспільства і послами в ОБСЄ, що знаходяться у Відні.

З вітальними промовами до учасників форуму звернулися Спікер Народної Скупщини Сербії (Сербського Парламенту) Славіца Джукич - Деянович та Прем’єр-міністр приймаючої країни Мірко Цветкович.

С.Джукич – Деянович відзначила особливу актуальність теми сесії – «Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у м.Астана».За її словами, проведення ХХ сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ у м. Белграді свідчить про визнання ролі Сербії в ОБСЄ. «Такі зустрічі високого рівня присвячені темам європейської безпеки, боротьбі з вживанням наркотичних речовин, торгівлі частинами тіла людей є надзвичайно важливими і сприяють взаємодії і співробітництву щодо забезпечення більшої ефективності і результативності ОБСЄ, що є важливим чинником взаємодії і співробітництва.

У свою чергу Прем’єр-міністр Сербії М.Цветкович зосередив свою увагу на прагненні до досягнення демократичних цінностей і норм. Він зазначив, що його країна реалізує цілий ряд заходів для отримання членства в ЄС. «Ми вносимо свій вклад у вирішення національних і регіональних проблем, і я переконаний, що в Парламентській асамблеї ОБСЄ буде мати місце відкритий і активний діалог».

Генеральний секретар ОБСЄ Спенсер Олівер акцентував увагу на тому, що Парламентська асамблея ОБСЄ вперше з часу її створення у 1990 році, в якості одного з інститутів ОБСЄ, на основі Паризької хартії, провела свою сесію в Белграді (Республіка Сербія), що є ще одним прикладом і підтвердженням географічних масштабів діяльності Асамблеї і незмінного її динамізму з часу створення вищезгаданої організації.

У своєму виступі він торкнувся теми місій спостереження за виборами і подякував усім парламентаріям, які знайшли час взяти участь у цьому життєво-важливому як для Асамблеї, так і для ОБСЄ напрямку діяльності. «Після нашої останньої щорічної сесії в Осло 326 парламентаріїв ОБСЄ здійснили спостереження за виборами в Боснії і Герцеговині, Киргизстані, Сполучених Штатах Америки, Азербайджані, Молдові, Білорусі, Казахстані, Республіці Македонія і Туреччині».

Окрему увагу було приділено бюджету Асамблеї, який працівникам секретаріату ПА ОБСЄ разом з Казначеєм вдається зберігати не змінним і не виходити за рамки річного, затвердженого бюджету, і при цьому отримувати ідеальні аудиторські звіти професійних зовнішніх аудиторів.

На завершення свого виступу Генеральний секретар ПА ОБСЄ С.Олівер відзначив, що Асамблея досить успішно виконує свою місію, парламентарії більш активно приймають участь в її роботі і підтримують багатосторонню діяльність ОБСЄ. Також висловив подяку датському парламенту за сприяння і підтримку щодо розміщення міжнародного секретаріату в новому приміщенні на Торденскьолдсгаде у центрі міста, недалеко від парламенту Королівства Данія.

 

В ході сесії відбулися засідання Постійного Комітету, Комітету з політичних питань і безпеки, Комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища, Комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань, головною темою яких була –«Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – як новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у місті Астана».

 

Голова Постійної делегації Верховної Ради України, Голова Комітету у закордонних справах Олег Білорус, виступаючи на сесії Постійного Комітету ПА ОБСЄ, підкреслив необхідність об’єднання зусиль та проведення переговорів для досягнення реального прогресу підвищення ефективності і результативності діяльності міжпарламентської організації безпеки.

 

Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах акцентував увагу парламентаріїв на додатковому пункті проекту Резолюції «Білорусь» ініційованою депутатом парламенту Німеччини. Він наголосив на необхідності відмови від подвійних стандартів по відношенню до Білорусі та закликав парламенти та уряди країн членів ОБСЄ до налагодження переговорів з метою поетапного вирішення питань демократизації Білорусі як невід’ємної частини європейської спільноти.

 

У виступі народного депутата України Сергія Шевчука влада Республіки Білорусь була піддана критиці за жорстокі заходи спрямовані проти мирних демонстрацій. Питання Білорусі включено до порядку денного генеральної дискусії ХХ-ї річної сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ.

 

Учасники засідання першого Генерального комітету заслухали доповідь депутата парламенту Хорватії Тоніно Піцули на тему –«Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – як новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у місті Астана», який акцентував увагу на завданнях Парламентської асамблеї ОБСЄ, а саме на її діяльності, яка має відігравати активнішу роль і більш ефективно використовуватися так званою урядовою гілкою. «Наші взаємини і співпраця повинні зміцнюватися в майбутньому, і цьому також мають сприяти нові призначення на ключові посади в Секретаріаті» - підкреслив доповідач першого Генерального комітету.

 

На завершення свого виступу депутат парламенту Хорватії зазначив, що в майбутньому було б добре, якби популярна назва простору діяльності ОБСЄ «до Сходу і Заходу від Відня» можна було замінити назвою «до і після Астани». Проте, справжнє підтвердження значення цієї зміни може забезпечити лише потенціал нашого бачення і ефективність його реалізації в майбутній період.

Резолюція першого Генерального Комітету закликає ОБСЄ продовжувати свої неофіційні дискусії, розпочаті в рамках так званого корфуського процесу під безпосереднім керівництвом Головування при відповідному сприянні Парламентської асамблеї з метою визначення майбутньої стратегії ОБСЄ в рамках її концепції всеосяжної безпеки, беручи також до уваги наслідки глобальної економічної кризи і кризи в деяких країнах Середземномор’я; наполегливо закликає Головування ОБСЄ розробити конкретний план дій з реальними пропозиціями щодо майбутніх заходів, який має бути розглянутий на наступній зустрічі Ради міністрів у Вільнюсі. Висловлює жаль з приводу відсутності консенсусу, що призвело до закриття Місії ОБСЄ в Грузії та Офісу ОБСЄ в Мінську, і закликає Головування продовжувати роботу з вироблення обґрунтованого рішення для відновлення їх присутності, з тим щоб ОБСЄ зберігала свій вплив у тих місцях, де це найбільш необхідно. Парламентська асамблея ухвалила відповідну резолюцію.

Учасники засідання другого Комітету заслухали доповідь депутата парламенту України Сергія Шевчука. Член української парламентської делегації Сергій Шевчук виступив основним доповідачем на засіданні ІІ Генерального Комітету з економічних питань, науки, технології та навколишнього середовища. Головна тема доповіді – «Посилення ефективності і результативності ОБСЄ – новий старт після Саміту глав держав-членів ОБСЄ у м.Астана».

С.Шевчук поінформував делегатів про основні пункти своєї доповіді та презентував проект відповідної резолюції. Доповідач, зокрема, наголосив на тому, що Парламентська Асамблея ОБСЄ закликає уряди розглядати економічні і екологічні напрямки діяльності ОБСЄ на фоні наслідків глобальної фінансової кризи і природних катаклізмів, як одного з найбільш перспективних з точки зору довгострокових інтересів країн-учасниць, та пропонує країнам учасницям активізувати процеси створення в регіоні ОБСЄ відкритих інтегрованих ринків, що функціонують на основі спільних або уніфікованих правил, які могли б підсилити економічне співробітництво і інтеграцію в регіоні ОБСЄ, закликає здійснювати інвестиції в екологічно безпечні галузі і розробку енергозберігаючих технологій, і поновлювальних джерел енергії, а також наповнювати ініціативи по посткризовому відновленню економіки новими екологічно раціональними методами господарської діяльності.

В ході обговорення проекту резолюції, делегати запропонували низку поправок до неї, які були покликані підсилити деякі пункти заключного документа.

В цілому члени ІІ Комітету та його Голова Р.Блюм (Франція) позитивно оцінили доповідь С.Шевчука та проект резолюції, яку, за результатами обговорення, було схвалено більшістю голосів.

В ході засідання Генерального Комітету з економічних питань, науки, технології та навколишнього середовища було розглянуто і прийнято резолюцію “Ядерна безпека і охорона навколишнього середовища ”внесену Україною. Рішення прийнято 9 липня на ХХ-й Щорічній сесії ОБСЄ у м.Белград (Республіка Сербія).

Проект резолюції був ініційований керівником Постійної делегації Верховної Ради України, Головою парламентського Комітету у закордонних Олегом Білорусом та ухвалений переважною більшістю голосів в ході гострої дискусії з представниками країн, які виступили за повну заборону атомної енергетики.

У своєму виступі керівник Постійної делегації Верховної Ради України акцентував увагу на заходах щодо підвищення технічної і фізичної ядерної безпеки, які повинні лишатися першочерговими задачами країн-учасниць ОБСЄ при проведенні будь-яких робіт, пов’язаних з використанням ядерної енергії, та зазначив, що найбільш ефективним напрямком у цій сфері має стати співробітництво з питань інноваційних методів використання ядерної енергії в якості забезпечення глобального режиму експлуатаційної безпеки, що застосовується до всіх без винятку країн.

В ході дискусії, О.Білорусом, було наголошено на необхідності реалізації національних і міжнародних стратегій, які забезпечують екологізацію і безпеку атомної енергетики як найвищі приорітети.

 

Учасники засідання третього Генерального комітету заслухали доповідь депутата італійського парламенту Матео Мекаччі. Він зосередив свою увагу на необхідності розглядати права людини та основні свободи як фактор, що представляє собою центральний і законний інтерес у міжнародних відносинах між державами, а також акцентував увагу учасників форуму на важливому елементі забезпечення безпеки в євразійському регіоні. При цьому з роками ОБСЄ розробила ряд інструментів для моніторингу виконання зобовязань, взятих державами-учасниками в області прав людини і демократії. «Щоб бути здатною протистояти новим політичним викликам, що виникають в її регіоні і за його межами і відбуваються протягом ряду років подій, необхідно, щоб ОБСЄ, виходячи зі свого досвіду, знала, як реанімувати і використовувати всі процедури та механізми, які вона створювала з 1975 року по сьогоднішній день, зокрема, в галузі людського виміру. У цьому зв'язку необхідно забезпечити належну відповідь на нові потреби, які виникають і вимагають від ОБСЄ відкритої і конкретної підтримки процесів демократизації, як найважливішого елементу в забезпеченні безпеки в усьому регіоні, починаючи з країн, розташованих уздовж південного кордону регіону ОБСЄ, з тим щоб вони могли розвивати верховенство права» - зазначив депутат італійського парламенту.

Учасники сесії заслухали доповідь Спеціального представника ОБСЄ з гендерних питань пані Хіді Фрай. Вона привернула увагу до статистики урядових установ ОБСЄ, яка не дуже змінилася в країнах ОБСЄ останнім часом. Згідно з нею жінки недостатньо представлені на високих і управлінських посадах. Доповідачка висловила жаль, що питання репрезентації жінок не достатньо представлене в порядку денному ПА ОБСЄ.

 

Учасники сесії заслухали доповідь Скарбника Парламентської асамблеї ОБСЄ Роберто Баттеллі. Він акцентував свою увагу на виконанні бюджету за 2011-2012 роки, який складається з двох документів, де отримав повну підтримку своїх пропозицій з боку керівництва. «В запропонованому бюджеті не передбачено збільшення видатків на майбутній рік і об’єм бюджету заморожено ще на один рік на рівні цього року, а це означає, що розміри національних вкладів в бюджет Асамблеї не зміняться». В запропонованому бюджеті були враховані і відображенні зусилля наших законодавчих органів щодо мінімізації витрат і при цьому були враховані принципи суворої економії і підзвітності при витратах грошових засобів наших платників податків.

 

В ході ХХ-ї Щорічної сесії ПА ОБСЄ відбулося заключне засідання за участю членів Трьох Генеральних комітетів.

В ході заключного пленарного засідання в загальних дебатах виступив Керівник делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Олег Білорус, який акцентував увагу парламентаріїв країн-учасниць ПА ОБСЄ на нових загрозах глобальній безпеці і завданнях, які постали перед міжнародною організацію ОБСЄ. Олег Білорус підкреслив, що перед ОБСЄ, яка стала практично глобальною, постають нові виклики і загрози ХХI сторіччя. «Нам необхідна реформа ОБСЄ», нова система глобальної безпеки, і необхідно забезпечити ефективну діяльність організації задля вирішення питання щодо ліквідації заморожених конфліктів, необхідно докласти усіх зусиль щодо вирішення важливих на сьогодні питань». На його думку, парламентарії мають забезпечити правильну стратегічну орієнтацію парламентів і урядів щодо вирішення вищезгаданих питань.

На завершення свого виступу Керівник парламентської делегації підкреслив, що нинішня глобальна економічна криза є найбільшою загрозою. Вона є кризою викликаною надспоживанням віртуальних грошей, небаченим нагромадженням боргів. Маючи нециклічний характер, ця криза має незворотні наслідки. Потрібні солідаризовані глобальні стратегії, які забезпечать превентивний характер співрозвитку.

 

Під час роботи ХХ Щорічної сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ були проведені вибори посадових осіб. Президентом Парламентської асамблеї ОБСЄ обрано (повторно) керівника грецької делегації Петроса Ефтіміу, віце-президентами керівника шведської делегації Вальбургу Габсбург Дуглас – 92 голоси, керівника делегації Хорваті Тоніно Піцулу - 84 голоси, заступника керівника делегації Австрійської Республіки Вольфгана Гроссрука – 69 голосів. Скарбником обрано депутата парламенту Словенії Роберто Бателлі (повторно).

Головою Комітету з політичних питань і безпеки обрано депутата парламенту Німеччини (повторно) Карла –Георга Веллмана (ФРН), заступником Голови – депутата парламенту Сюзанн Братлі (Норвегія), доповідачем обрано керівника литовської делегації Вілію Алекнайте-Абрамікене (Литовська Республіка).

 

Головою Комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища обрано Сергія Шевчука (Україна) заступником Голови – Брюса Хайера (Канада), доповідачем – Тоні Лойда (Великобританія).

 

Головою Комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань обрано Маттео Мекаччі (Італія), заступником Голови – Алена Нері (Франція), доповідачем – Коскуна Коруза(Голландія).

 

Крім того було обрано спеціального представника з питань Південного Кавказу Жоао Соареша (Португалія). Голова Парламентської Асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу оголосив про призначення в неділю(останній день сесії), на пленарному засіданні 20-ї щорічної сесії, після консультацій з делегаціями Вірменії, Азербайджану та Грузії.

«Я вважаю за честь мати можливість виконувати цю роль з метою сприяння побудові більш міцних мостів між парламентаріями регіону, а також зміцнення триваючих дискусій в районі всього Кавказу та надання всілякої підтримки процесу Мінської групи ОБСЄ, спрямованого на встановлення тривалого миру в регіоні », заявив Жоао Соареш. Ж. Соареш, колишній Голова Асамблеї, зробив за останні вісім років численні поїздки в регіон, в тому числі в Грузію, Азербайджан і Вірменію.

 

Під час сесії члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 14 засіданнях трьох основних комітетів, двох пленарних засіданнях, зокрема розглянули три основні проекти резолюцій та 25 додаткових проектів резолюцій, які були винесені на обговорення і включені до Белградської декларації ухваленої за результатами дебатів на XX сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ у м. Белград (Республіка Сербія).

Всі матеріали та документи сесії Парламентської асамблеї передано до Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

 

З Постійною делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювали Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Сербія В.Ю.Недопас, перший секретар Посольства України В.Л.Мартинюк.

 

 

Додаток: текст Белградської декларації російською мовою, проект резолюції “Ядерна безпека і охорона навколишнього середовища ” російською мовою, всього 84 аркуші.

 

 

 

 

 

 

Керівник Постійної делегації                                                О.БІЛОРУС

 

 

Секретар Постійної делегації                                            І.КАХЕРСЬКА