ЗВІТ

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Десятої осінньої сесії Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі

(6-11 жовтня 2011 р,. м. Дубровнік, Республіка Хорватія)

 

 

6-11 жовтня 2011 року у м. Дубровнік (Республіка Хорватія) відбулася щорічна Осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Головна тема сесії - «Регіональний розвиток в Південно-Східній Європі: виклики, можливості і перспективи». Верховну Раду України на сесії представляли члени і заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ О.Г.Білорус, Л.В.Бірюк, Ю.О.Литвин, В.Л.Наконечний, О.М.Стоян, С.В.Шевчук та М.В.Перестенко.

В ході сесії, яка йшла в формі парламентської конференції відбулися три пленарні сесії, присвячені наступним питанням: розвитку ефективного управління і боротьбі з корупцією, наслідкам воєнних злочинів у Південно-Східній Європі, торгівлі людьми, економічному співробітництву між країнами Південно - Східної Європи. А саме: бізнес-клімат і можливості для інвестування, торгові бар’єри, співробітництво в сфері енергетики і навколишнього середовища, розвиток інфраструктури, інтеграція Південно - Східної Європи в євроатлантичний простір (програма завершення процесу, вступ до ЄС, відповідність критеріям членства, націоналізм і європейська інтеграція, зміцнення довгострокової стабільності на Балканах, зміцнення безпеки середземноморського регіону - створення простору свободи, безпеки і справедливості, а також засідання Постійного комітету ПА ОБСЄ. У порядку денному конференції було також питання спеціальної презентації на тему «Роль ОБСЄ в розвязанні конфліктів: Нагорний Карабах».

Під час урочистого відкриття сесії з промовою виступив Президент ПА ОБСЄ, Голова Постійної делегації грецького Парламенту в ПА ОБСЄ Петрос Ефтіміу.

У вітальній промові Петрос Ефтіміу акцентував увагу парламентаріїв на обговоренні питання щодо прогресу у Південно-Східній Європі, співробітництва у Середземноморському регіоні і зусиллях Мінської групи ОБСЄ з приводу розв’язання конфлікту. «Цей регіон демонструє свободу, безпеку і процвітання – це цінності, які не є перешкодою на будь-якому кордоні» - сказав президент П.Ефтіміу. «Це спільні ідеали, які живуть в середині всіх нас, і ми, як парламентарії, дипломати так і державні діячі завжди повинні працювати щоб відновлювати їх» наголосив Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ.

 

Петрос Ефтіміу особливо відзначив участь у Середземноморському форумі ОБСЄ середземноморських країн - партнерів (Алжир, Ізраїль та Марокко). Крім того до участі в форумі приєдналися представники з Палестинської національної адміністрації. Президент Парламентської Асамблеї висловив сподівання щодо зміцнення політичного діалогу у забезпеченні поширення застосування норм та принципів Організації на цей регіон у сфері толерантності та недискримінації, міжкультурної взаємодії, управління міграцією, попередженням та розв’язання конфліктів, а також схвалив активну участь у форумі та конференції нових середземноморських партнерів ОБСЄ.

 

В ході конференції відбулося спеціальне засідання присвячене питанню «Роль ОБСЄ у розв’язанні конфліктів: Нагорний Карабах» під головуванням спеціального представника ПА ОБСЄ з питань Південного Кавказу, почесного Президента Асамблеї Жоао Соареша (Португалія).Основними доповідачами виступили співголови Мінської групи ОБСЄ і особистого представника Діючого голови ОБСЄ з питань конфлікту, який розглядався в рамках Мінської конференції ОБСЄ, в роботі Асамблеї також взяли участь посли Росії, Франції і США – співголови Мінської групи.

Під час загальних дебатів за результатами проведення спеціального засідання присвяченого питанню «Роль ОБСЄ у розв’язанні конфліктів: Нагорний Карабах» Голова української парламентської делегації, Віце-президент ПА ОБСЄ Олег Білорус висловив велике занепокоєння щодо ситуації, яка склалася в Азербайджані і інших країнах, та закликав вживати усіх заходів щодо прискореного розв’язання конфлікту мирним шляхом.

          В ході свого виступу Олег Білорус акцентував увагу парламентаріїв країн-членів ПА ОБСЄ на ініційованій ним резолюції ПА ОБСЄ «Про заморожені конфлікти» (2009 рік), якою передбачені міжнародні заходи попередження конфліктів. Олег Білорус також зазначив, що необхідно створити міжнародний трибунал, який би здійснював контроль за розвязанням конфліктів та здійснював контроль за ходом його виконання. Рішення цього органу повинні мати юридично зобов’язуючий характер. Було б важливим передбачити цілий ряд нових норм міжнародного права, які передбачали б міжнародні санкції і відповідальність «за розпалювання і заморожування міжнародних конфліктів», особливо пов’язані зі злочинами проти людей і людяності.

В рамках осінньої сесії відбулося також засідання Постійного комітету ПА ОБСЄ, під час якого було заслухано звіт Президента ПА ОБСЄ Петроса Ефтіміу, Скарбника Парламентської Асамблеї ОБСЄ Роберто Баттеллі, Генерального секретаря ПА ОБСЄ Спенсера Олівера, а також затверджено бюджет і графік засідань Асамблеї на 2012 рік.

 

Під час виступу, у своєму звіті, Скарбник Парламентської асамблеї ОБСЄ поінформував членів Постійного Комітету про те, що Асамблея знаходиться в гарному фінансовому стані і діє в рамках встановленого бюджету, включаючи підготовку до майбутніх місій спостережень за виборами та засідань Асамблеї.

 

Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньєр виступив на засіданні Постійного Комітету і високо оцінив проведену роботу у напрямку розгляду і затвердження  бюджету Асамблеї на 2012 рік.

 

Генеральний секретар Парламентської Асамблеї ОБСЄ Спенсер Олівер поінформував парламентаріїв – членів Постійного Комітету про проведену роботу Міжнародного секретаріату у напрямку планування майбутньої діяльності ПА ОБСЄ і зазначив, що зовнішні незалежні професійні аудитори представили попередню позитивну оцінку поточного річного бюджету. Делегати Постійного Комітету також заслухали доповіді спеціальних представників Асамблеї і спеціальні комітети присвячені питанням поточної діяльності Асамблеї.

 

          Окрему увагу було приділено питанню місії спостереження за виборами. В ході засідання Постійного Комітету, за участю десятків вже зареєстрованих спостерігачів за виборами, парламентарії мали змогу обговорити план проведення місій спостереження за виборами в Тунісі і Киргизстані. Окремо зазначалось, що найближчим часом, парламентарії країн членів ПА ОБСЄ матимуть змогу взяти участь у місії спостереження за виборами до парламенту Російської Федерації, запланованих на 4 грудня цього року. Делегацію парламентаріїв від країн – членів ПА ОБСЄ очолить Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу (Греція) призначений Міністром закордонних справ Литовської Республіки, діючим Головою ОБСЄ Аудронюсом Ажубалісом.

 

          В ході розгляду останнього питання порядку денного Постійного Комітету виступив Голова Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Олег Білорус. Він відзначив важливість візиту Президента Парламентської Асамблеї ОБСЄ П.Ефтіміу і Генерального секретаря ОБСЄ Л.Дзаньєра до м. Києва, зазначивши, що вищезгаданий спільний візит вніс вклад у створення умов для демократизації влади і держави, впровадження справедливого судочинства, впровадження європейських принципів захисту прав людини.

 

9 жовтня 2011 року відбувся Середземноморський форум ПА ОБСЄ на тему «Зміцнення безпеки Середземноморського регіону: створення простору свободи, безпеки і правосуддя». Члени Парламентської Асамблеї ОБСЄ разом з середземноморськими країнами акцентували увагу на активізації співпраці з метою сприяння демократичним перетворенням і зміцненню міжнародної взаємодії в регіоні.

 

 

Виступаючи на Середземноморському форумі, в якому взяли участь представники з Алжиру, Ізраїлю, Йорданії, Марокко та Тунісу, а також парламентарії з усіх 56-країн - членів ОБСЄ, Голова Парламентської Асамблеї Петрос Ефтіміу акцентував увагу на місії спостереження за виборами в Тунісі, зазначивши, що запланований захід викликав інтерес з боку парламентаріїв для налагодження партнерських відносин в Середземному морі та для досягнення загальних цілей.

 

П.Ефтіміу наголосив на необхідності « … вільного вираження думок, що означає впровадження нових он-лайн - технологій і, відмову від минулих Інтернет репресій. Що стосується безпеки - а це  - продовження двостороннього діалогу, президент Ефтіміу зазначив «Безпека праці ОБСЄ в південному Середземномор’ї повинна базуватися на міжнародному співробітництві спрямованому на усунення соціально-економічних причин нестабільності, посилення демократизації та відновлення міжкультурного діалогу».

 

Учасники також обговорили необхідність парламентів і урядів висловити свою позицію щодо питання прав людини, зокрема, висловили підтримку ролі жінок в політиці Північної Африки і закликали до прогресу у вирішенні питання щодо створення двох держав - Ізраїлю та Палестини.

 

Під час сесії члени та заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 5 засіданнях парламентських конференцій.

 

Всі матеріали та документи конференції Парламентської асамблеї передано до Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

 

 

 

 

 

Голова Постійної делегації                                                  О. БІЛОРУС

 

 

Секретар Постійної делегації                                           І. КАХЕРСЬКА