Звіт

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Одинадцятої зимової сесії Парламентської

асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

(22-25 лютого 2012  року, м. Відень)

 

22 – 25 лютого 2012 року у м. Відень (Республіка Австрія) відбулося засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, тема якого – «Проблеми майбутнього контролю над звичайними збройними силами в регіоні ОБСЄ».

Завданням Одинадцятої зимової сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ було заслуховування доповідей про стан та виконання положень декларації, прийнятої на минулорічному засіданні асамблеї в місті Белград (Республіка Сербія), а також проведення дебатів в рамках трьох тематичних комітетів - з політичних питань і безпеки; з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища; з демократії, прав людини і гуманітарних питань.

У роботі сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ взяли участь понад 250 парламентаріїв із 56 зареєстрованих країн Європи та Північної Америки, а також представники багатьох асоційованих країн, міжнародних організацій і середземноморські партнери ОБСЄ.

Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ О.Г.Білорус, Л.В.Бірюк, П.І.Жебрівський, Ю.О.Литвин, В.Л.Наконечний, О.М.Стоян, С.В.Шевчук, заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ А.П.Пінчук, секретар делегації І.В.Кахерська та заступник секретаря делегації Н.В.Михальчук.

Очолював Постійну делегацію Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, Голова Постійної делегації у ПА ОБСЄ та Віце-президент ПА ОБСЄ Олег Білорус.

 

На початку засідання Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу (Грецька Республіка) звернувся до учасників 11 –ї зимової сесії зі вступним словом. Він привітав всіх учасників зимової сесії Парламентської асамблеї і офіційно відкрив її роботу.

Петрос Ефтіміу акцентував увагу учасників заходу на тому, що зимова сесія ПА ОБСЄ – це другий найбільший захід у календарі роботи Парламентської Асамблеї усі засідання якого повністю відкриті для засобів масової інформації. «Одинадцять років тому наша Парламентська Асамблея ухвалила рішення провести це щорічне засідання у м. Відень щоб наблизити Парламентську Асамблею до урядового боку ОБСЄ.

Ми зібралися цього року в палаці Хофбург у м. Відень для того щоб зміцнити наш діалог з послами та активізувати співпрацю з великою родиною ОБСЄ.

«Ми прийшли сюди заради однієї простої причини – довіри!

І я кажу це тому, що інститут ОБСЄ складається з виборних посадових осіб і ми були обрані для того, щоб служити народу, який нас обрав» - зазначив Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ.

Також Президент ПА ОБСЄ акцентував увагу учасників заходу на необхідності для уряду поважати верховенство закону, зокрема, пенітенціарної системи і закликав до більш надійного захисту свободи в електронних носіях інформації. «Ми всі несемо відповідальність в наших національних парламентах за закони, які захищають свободу слова там , де цей вираз має місце», сказав Президент Парламентської Асамблеї. Для надання громадянам підтвердження того факту, що вони залишаються вільними від урядового тиску в електронних носіях інформації вимагає від нас вживання більш складних дій та заходів», підкреслив у своєму виступі Петрос Ефтіміу.

 

Наприкінці свого виступу П. Ефіміу подякував Президентові Парламенту Республіки Австрія Барбарі Праммер за постійну підтримку щодо діяльності організації та надав їй слово. У своєму виступі Президент австрійського парламенту закликала парламентаріїв захищати і зміцнювати позиції ОБСЄ, особливо в галузі людського виміру. «Це особливо важливо зараз, так як нам не вдалося досягти консенсусу в цьому питанні на засіданні Ради Міністрів ОБСЄ у м. Вільнюс цього року», зазначила Президент австрійського парламенту.

 

З привітальною промовою до учасників 11 зимової сесії ПА ОБСЄ звернувся Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньє (Італійська Республіка). У своєму виступі Генеральний секретар ОБСЄ підкреслив необхідність зміцнення відносин між Парламентською асамблеєю і виконавчими структурами ОБСЄ. Він закликав парламентаріїв «відігравати більш активну роль у розробці нових «нестандартних ідей та підходів»та надавати свіжий внесок в міжурядовий діалог ОБСЄ».

 

Одинадцята Зимова Сесія Парламентської асамблеї з безпеки та співробітництва в Європі розпочалася з засідання Третього Комітету з демократії, прав людини і гуманітарних питань в якому взяли участь адвокат з прав людини, Спеціальний доповідач ООН з питань запобігання тортур Манфред Новак та Білл Браудер з компанії «Хермітідж Капітал Менеджмент», який розповів про випадок з Сергієм Магніцьким, Євгенія Тимошенко, донька колишнього українського прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, яка в даний час відбуває семирічний строк покарання та Ірина Богданова, сестра Андрія Саннікова, колишнього кандидата в президенти, який в даний час відбуває покарання в Республіці Білорусь . Окрему увагу приділено питанню Італії і Гуантанамо.

Голова Третього Комітету ПА ОБСЄ з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань Маттео Мекачі (Італійська Республіка) відзначив важливість висвітлення у засобах масової інформації окремих історій для визначення справжнього значення людського виміру ОБСЄ. «Тільки людська особистість переконує у необхідності і актуальності прав людини. Діяльність нашої організації включає в себе такі завдання зважаючи на конкретні випадки зловживання правами людини. Я пишаюся тим, що сьогодні ми повернулися до цього важливого завдання надаючи можливість виступити людям, які є свідченням деяких з найбільш вагомих проблем для правосуддя в регіоні ОБСЄ.» - зазначив Голова Третього Комітету. Під час спеціальних дебатів Третього Комітету ПА ОБСЄ з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань виступили члени української парламентської делегації Олександр Стоян та Лев Бірюк, які висловили позиції своїх політичних партій щодо останнього пункту порядку денного засідання вищезгаданого Комітету, а саме «обговорення судової системи та тюремної реформи в регіоні ОБСЄ».

 

Учасники Одинадцятої зимової сесії – члени Другого загального Комітету ПА ОБСЄ з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища провели дискусію присвячену питанню світової економічної та фінансової кризи в Європі.

Під головуванням члена української парламентської делегації Сергія Шевчука відбулося засідання Другого загального Комітету. Парламентарії погодилися, що європейські держави повинні проявити не тільки велику солідарність, а й працювати у напрямку бюджетної конвергенції(взаємодії) за рахунок скорочення дефіциту і балансу бюджету. Світова фінансова криза була однією з основних тем , винесених на обговорення у Другому комітеті з економічних питань, науки, технології і довкілля, на якому виступили з доповіддю Голова Комітету ОБСЄ з економічних і екологічних питань Посол Естатіус Лозос, Постійний представник Греції при ОБСЄ. У обговоренні теми другого комітету також взяв участь Горан Свіланович, координатор ОБСЄ з питань економіки та навколишнього середовища.

 

В Першому Загальному Комітеті ПА ОБСЄ з політичних питань і безпеки, під головування німецького парламентарія Карла – Георга Веллмана парламентарії обговорили тему боротьби з тероризмом і злочинністю, за участю фахівців ООН та ОБСЄ, а саме: Голови сектору з попередження тероризму Управління ООН з питань наркотиків і злочинності Мауро Мьєдико, старшого спеціаліста підрозділу з питань протидії транснаціональним загрозам і тероризму Мануеля Маріона, радника з питань поліцейської діяльності і підготовки Підрозділу з питань протидії транснаціональним загрозам і стратегічним питанням поліцейської діяльності ОБСЄ Мурата Йілдіза та спеціаліста з питань інформаційної безпеки й протидії транснаціональним викликам Секретаріату ОБСЄ Нєманьі Малісєвіча.

Окрему увагу було приділено виступу доповідача Першого Комітету Вільї Алекнайте Амбрамікєне (Литовська Республіка). Вона зазначила: «…, що ОБСЄ, у звязку з розширеним членством і ґрунтовним підходом до питання безпеки пропонує унікальну платформу для обговорення нових загроз включаючи кібер-загрози», сказала Алєкнайте Абрамікєне. Вона зазначила, що існують інструменти ОБСЄ для зміцнення довіри і безпеки, які можуть бути використані для захисту від нових загроз, таких як кібер - злочинність.

В роботі сесії на засіданні Першого загального Комітету ПА ОБСЄ виступив народний депутат України, Голова Постійної делегації у ПА ОБСЄ та Віце-президент ПА ОБСЄ Олег Білорус. У своєму виступі Олег Білорус акцентував увагу делегатів на формуванні нових підходів та напрямків діяльності організації за період роботи Ламберто Дзаньєра на посаді Генерального секретаря ОБСЄ.

Керівник Постійної делегації України зазначив, що для регіону ОБСЄ основним завданням на сьогодні є безпека майбутнього розвитку. «Усі ми свідки глобальної економічної кризи і в цих умовах ми спостерігаємо загострення безпеки та соціальної долі і безпеки кожної окремої людини», - зазначив керівник Постійної делегації Олег Білорус.

У цьому зв’язку Олег Білорус відзначив необхідність розвитку нових напрямків діяльності міжнародної асамблеї ПА ОБСЄ та запропонував парламентаріям приділити більше уваги питанням безпеки людського розвитку в регіоні ОБСЄ, боротьби з бідністю, проявами тоталітаризму, авторитаризму, державної корупції.

          24 лютого ц.р. відбулося засідання Постійного Комітету ПА ОБСЄ в якому відповідно до правил процедури взяли участь члени Бюро ПА ОБСЄ та керівники делегацій. До порядку денного Постійного Комітету були включені питання: доповідь Казначея Парламентської Асамблеї Роберто Бателлі (Словенія), доповідь Генерального Секретаря Спенсера Олівера, доповідь спеціального представника та координатора щодо місії спостереження за виборами у Республіці Киргизстан Вальбурги Габсбург Дуглас (Швеція) та доповідь спеціального представника та координатора щодо місії спостереження за виборами у Тунісі Рікардо Мільорі (Італійська Республіка), а також учасники заходу обговорили поточну діяльність Парламентської Асамблеї ОБСЄ на 2012 рік, розглянули календарний графік заходів ПА ОБСЄ, в тому числі заходів повязаних з місіями спостереження за виборами в країнах – членах Парламентської Асамблеї. Більшість національних делегацій висловилися за доцільність направити делегацію від Парламентської Асамблеї ОБСЄ (у якості міжнародних спостерігачів) для місії спостереження за президентськими виборами у Російській Федерації, запланованих на 4 березня 2012 року. Після обговорення вищезгаданого питання Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ вирішив направити невелику делегацію до Російської Федерації з метою спостереження за виборами, яка б складалася з членів Постійного Комітету ПА ОБСЄ. За це рішення проголосувало більшість членів Постійного Комітету.

«Зимова зустріч» завершилася спільним пленарним засіданням трьох загальних Комітетів ПА ОБСЄ до порядку денного якого було включено спеціальне питання «проблеми майбутнього контролю над звичайними збройними силами в регіоні ОБСЄ». Учасники «Зимової зустрічі» заслухали доповідь спеціального представника з гендерних питань Хеді Фрай (Канада). Вона привернула увагу до статистики урядових установ ОБСЄ, яка не змінилася в країнах ОБСЄ. Доповідачка закликала країни члени збільшувати представництво жінок в Парламентській Асамблеї ОБСЄ хоча б до 30 % і закликала жінок парламентаріїв приймати активну участь у виборах.

 

В ході спільного заключного засідання делегати заслухали виступ Голови делегації Російської Федерації Антона Мазура, який брав участь у Віденських переговорах щодо питання військової безпеки і контролю над озброєнням, він розповів про деякі з робіт його відомства і проілюстрував історичний погляд на проблему з точки зору Російської Федерації. «Проведені консультації з цього питання зайшли «в глухий кут», сказав він, так як деякі країни використовують інтереси партнерів для вирішення політичних проблем за допомогою контролю над озброєнням і вибором інструменту колективного рішення. 

Деякі делегати – учасники заходу переконливо наполягали на модернізації Віденського документу та виконання відповідних рішень ухвалених на засіданні Ради Міністрів ОБСЄ у м. Вільнюс (Литовська Республіка) у грудні 2011 року.

 

На завершення спільного заключного засідання виступив Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу із заявою в якій висловив жаль з приводу насильства і загибелі людей в Сирійської Арабської Республіки.

Під час сесії члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі провели ряд зустрічей з національними парламентськими делегаціями зарубіжних країн.

З постійною Делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювали Постійний Представник Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні І.В.Прокопчук, та третій секретар Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні О.О. Кузьманенко.

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова Постійної делегації                                                    О.БІЛОРУС

 

 

Секретар Постійної делегації                                          І.КАХЕРСЬКА