Звіт

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Двадцять першої щорічної сесії Парламентської

асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

(5 - 10 липня 2012 року, м. Монако,

Князівство Монако)

 

          5 – 10 липня 2012 року у м. Монако (Князівство Монако) відбулося засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, тема якого – « ОБСЄ - регіон змін».

У роботі XXІ Щорічної сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ, головною темою якої є «ОБСЄ – регіон змін» взяли участь парламентарії з 54 країн - учасниць Організації з безпеки та співробітництва в Європі та представники багатьох асоційованих країн і міжнародних організацій.

Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ О.Г.Білорус, Л.В.Бірюк, Ю.О.Литвин, О.М.Стоян, С.В.Шевчук, заступник члена Постійної делегації М.В.Перестенко, секретар Постійної делегації І.В.Євменчикова та заступник секретаря Постійної делегації Н.В.Михальчук.

На початку засідання з вітальними промовами до учасників форуму звернулися Державний Міністр Князівства Монако Мішель Роже та Керівник Делегації Монако, Віце-Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Жан-Шарль Гардетто.

Державний Міністр Князівства Монако відзначив важливість діяти в інтересах євроатлантичного і євразійського співробітництва неподільності безпеки та необхідності активно працювати в інтересах збереження миру і свобод, підтримувати інтереси Парламентської Асамблеї ОБСЄ у вирішенні питання щодо запобігання торгівлі людьми. «Зміцнення довіри і подолання перешкод – є найголовнішою задачею для парламентаріїв країн-членів ПА ОБСЄ», - зазначив Державний Міністр Князівства Монако.

У свою чергу Керівник Делегації Монако, Віце-Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Жан-Шарль Гардетто у своєму виступі зосередив увагу учасників форуму на необхідності підтримувати політичний діалог враховуючи позицію країн-членів ПА ОБСЄ, та необхідності позитивного вирішення питань, які належать до відання Парламентської Асамблеї.

В ході відкриття ХХІ щорічної сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ виступив Діючий Голова ОБСЄ Імон Гілмор, заступник Прем’єр – міністра Ірландії. У своєму виступі він акцентував увагу учасників заходу на тому, що його країна знаходиться на півдорозі запланованого Ірландським головуванням, в той час як метою Ірландського головування в ОБСЄ була «розробка набору пріоритетів, які б забезпечили баланс і узгодженість підходу в усіх трьох вимірах. І.Гілмор підкреслив «готовність Ірландського головування щодо тісної співпраці з Парламентською Асамблеєю з метою сприяння спільним інтересам».

Парламентська Асамблея завжди допомагала ОБСЄ розширити свою парламентську дипломатію – сказав Жан Франсуа Робійон, Голова Національної Ради Монако. Проведенням чергової сесії в м. Монако ми акцентували увагу на тому, що незалежно від розміру території країни, усі держави - учасниці мають однаковий голос в ОБСЄ.

Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньє у своєму виступі акцентував увагу на баченні діяльності Організації викладених в саміті ОБСЄ «40-річчя Гельсінського заключного акту в 2015 році, що є відмінною можливістю для організації рухатися вперед. Він також розповів про роль ОБСЄ у сприянні голосів Косово під час нещодавніх виборів в Сербії. Після свого виступу , він відповів на питання парламентаріїв, акцентуючи увагу, зокрема, як ПА може допомогти підвищити роль Організації.

Спеціальний представник ПА ОБСЄ з гендерних питань Хеді Фрай (Канада) представила свою доповідь на тему «Жінки національних, етнічних, мовних, расових і релігійних меншин».У доповіді також представлений огляд ситуації гендерного балансу в рамках секретаріату ОБСЄ, інститутів і польових операцій. Доктор Фрай особливо відзначила діяльність Киргизстану і Туреччини за їх зусилля щодо сприяння у представлені жінок в ПА ОБСЄ.

В ході сесії відбулися засідання Постійного Комітету, Комітету з політичних питань і безпеки, Комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища, Комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань, головною темою яких була –«ОБСЄ – регіон змін » та було заплановано проведення Середземноморського форуму - першої зустрічі після проведення демократичних виборів у Тунісі та Єгипті.

5 липня відбулося засідання Постійного Комітету Парламентської Асамблеї ОБСЄ під головуванням керівника Монакської делегації та Віце-Президента ПА ОБСЄ Жана-Шарля Гардетто. В ході загальної дискусії були затвердженні 26 додаткових пунктів – проектів резолюцій, які були передані у політичний, економічний та гуманітарний комітети. Дванадцять були передані в Перший - політичний комітет, чотири  - в Другий  - економічний комітет і шість - на розгляд Третього - гуманітарного комітету. Ще чотири резолюції були включені до порядку денного пленарного засідання. Члени Постійного комітету заслухали доповіді Генерального секретаря ПА ОБСЄ Спенсера Олівера і Скарбника ПА ОБСЄ Роберто Баттеллі (Словенія). У своїй доповіді щодо фінансового стану рахунків Асамблеї Р.Баттеллі зазначив, що Парламентська Асамблея ОБСЄ отримала позитивний аудит і має змогу підтримувати високий рівень діяльності, незважаючи на заморожений бюджет протягом останніх чотирьох років. Бюджет на 2012-2013 фінансовий рік був розглянутий і затверджений одноголосно. Члени Постійного комітету також заслухали доповіді спеціальних представників, звіти щодо діяльності спеціальних комітетів, а також доповіді і звіти останніх місій зі спостереження за виборами. Наприкінці засідання Постійного Комітету парламентарії заслухали виступ Спікера албанського Парламенту Жозефіни Топали, яка повідомила про стан та підготовку до майбутньої зустрічі восени, яка відбудеться в м. Тірана, (Албанія) 5-7 жовтня 2012 року.

Загальний комітет Парламентської Асамблеї ОБСЄ з політичних питань і безпеки розглянув резолюцію - яка закликає до підвищення транспарентності серед країн шляхом зниження порогового рівня, при якому вони зобов’язані інформувати один одного про свої воєнні навчання. Також до порядку денного Першого Комітету було включено резолюцію внесену керівником Постійної делегації, Головою Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, Віце-Президентом ПА ОБСЄ України Олегом Білорусом «Зміцнення безпеки в регіоні ОБСЄ». Рішення було прийнято 8 липня, резолюцію ухвалено переважною більшістю голосів без внесення жодних поправок та зауважень .

 

У своєму виступі керівник Постійної делегації Верховної Ради України акцентував увагу на важливості діяльності Парламентської Асамблеї, яка є однією з провідних організацій з питань вирішення конфліктів у своєму регіоні і ключовим інструментом попередження і запобігання конфліктів, врегулювання криз і постконфліктного відновлення, і продовжує відігравати важливу роль у створенні безпечного і стабільного співтовариства ОБСЄ від Ванкувера до Владивостока.

 

В ході дискусії, Олегом Білорусом, було наголошено на невід’ємному праві кожної країни на участь у політичних та військових союзах зважаючи на необхідність виконання положень Статуту ООН, Гельсінського заключного акту, Паризької Хартії та інших документів.

На завершення свого виступу керівник Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській Асамблеї ОБСЄ Олег Білорус закликав учасників форуму до активного співробітництва та взаємодії на рівні міжнародних організацій у сфері безпеки та необхідності подальшого розвитку архітектури європейської безпеки.

Загальний комітет з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища провів засідання 6 та 7 липня під головуванням Сергія Шевчука(Україна). Учасники ІІ комітету розглянули головне питання, яке лежить в основі глобального обговорення світової економічної кризи: засоби суворої економії чи економічне стимулювання. Парламентарії країн – членів ПА ОБСЄ з Європи, Азії і Північної Америки вперше у рамках таких дебатів розглянули це питання в рамках всеохоплюючої концепції ПА ОБСЄ. Резолюція внесена доповідачем ІІ Загального Комітету Тоні Лойдом (Великобританія) схвалена більшістю голосів членів ІІ Комітету і включена до Монакської декларації. Вона закликає національні парламенти збільшувати зелені інвестиції з метою заохочення економічного росту, а також попереджає відносно довгострокового негативного впливу засобів суворої економії. В ході обговорення проекту резолюції, делегати запропонували низку поправок до неї, які були покликані підсилити деякі пункти заключного документа.

В цілому члени ІІ Комітету та його Голова С.Шевчук (Україна) позитивно оцінили доповідь Т.Лойда та проект резолюції, яку, за результатами обговорення, було схвалено більшістю голосів.

Загальний комітет з питань демократії прав людини і гуманітарних питань розглянув резолюцію, яка закликає країну що головує в ОБСЄ встановити стандарти «зразкового виконання» своїх зобов’язань в сфері прав людини, у тому числі поваги до незалежних судових органів. У проекті резолюції виражається занепокоєність відносно зловживання так званого «червоного повідомлення» Інтерполу країнам, судова система яких не відповідає міжнародним стандартам і містить заклик до поновлення діяльності польових місій ОБСЄ у Білорусі та Грузії.

У ході сесії буде проведено Середземноморський Форум, в якому взяли участь делегації з країн Ближнього Сходу і Північної Африки – перша зустріч після проведення демократичних виборів у Тунісі та Єгипті. Вище згадане зібрання було присвячене питанням зміцнення співробітництва в регіоні ОБСЄ. Середземноморський Форум відбувся 6 липня ц.р. під головуванням Віце-Президента Парламентської Асамблеї ОБСЄ Жана – Шарля Гардетто (Князівство Монако) в рамках Двадцять першої щорічної сесії ПА ОБСЄ. У Форумі взяли участь Мохамед Абдулазіз – заступник Міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Лівії і Халед Джеллалі – представник лівійського Національного демократичного союзу. На Середземноморському форумі також виступили Посол, Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук, Голова Контактної групи ОБСЄ з питань співпраці з середземноморськими партнерами, Жан- Клод Міньйон, Голова Парламентської Асамблеї Ради Європи, і Франческо Аморусой, заступник Голови Парламентської Асамблеї Середземноморя (ПАС). Учасники дискусії зазначили можливість розширення співробітництва та наголосили на відповідному досвіді ОБСЄ, Ради Європи та ПАС. В ході дебатів делегати закликали держави-учасниці ОБСЄ підтримати демократичні процеси в середземноморському регіоні.

В ході ХХІ – ї Щорічної сесії ПА ОБСЄ відбулося заключне засідання за участю членів трьох загальних комітетів. До порядку денного заключного засідання було включено додаткові пункти – проекти резолюцій, зокрема «Україна» та «Законність в Росії: справа Сергія Магнітського». Парламентська Асамблея приділила значну увагу ситуації в Україні, яка головуватиме в ОБСЄ з січня 2013 року.

Проект резолюції «Україна» внесений депутатом парламенту Італійської Республіки, Головою комітету з питань демократії прав людини і гуманітарних питань Маттео Мекаччі.

 

Вище згаданий проект резолюції підтримали 50 членів Парламентської асамблеї ОБСЄ і стали співавторами проекту резолюції текст якої висловлює занепокоєння щодо погіршення політичної ситуації в Україні, а саме щодо порушення прав і свобод людини, виконання взятих Україною зобов’язань особливо зважаючи на головування України в Парламентській Асамблеї ОБСЄ у 2013 році.

 

В ході обговорення та тривалої гострої дискусії по проекту резолюції «Україна» виступив член парламентської делегації в ПА ОБСЄ, народний депутат України Олександр Стоян. Він висловив політичну позицію Фракції Регіонів та зазначив, що на його думку, не має підстав для голосування за текст вищезгаданої резолюції, зважаючи на те, що даний документ не відображає політичної ситуації в Україні. Багато делегатів висловили протилежні позиції. Цей документ був підтриманий більшістю парламентаріїв країн-членів Парламентської Асамблеї ОБСЄ і було прийнято рішення щодо включення проекту резолюції до Монакської декларації.

 

Жоао Соареш (Португалія), колишній президент Парламентської асамблеї ОБСЄ, представив резолюцію «Законність в Росії: справа Сергія Магнітського», що закликає 56 країн Організації з безпеки та співробітництва в Європі, ввести візові санкції і заморожування активів на осіб, відповідальних за утримання під вартою Сергія Магнітського, жорстокого поводження та смерть. Магнітський був російський адвокат, що представляв інтереси Hermitage Capital Management, глобальної фірми консультативних інвестицій, який помер у в'язниці після того, як виявив масові фальсифікації податкової скоєних російськими чиновниками.

«Сьогодні ми, як парламентарії зі всього простору ОБСЄ направили чіткий сигнал про підтримку демократичних цінностей і прав людини», сказав Соареш. «Національні парламенти повинні тепер стежити, щоб приймати візові санкції та заборони поїздки тим, хто порушує права людини перебуває за кордоном та має інвестиції в країні». Резолюція також закликає Російську Федерацію виступити з публічним звітом у справі Магнітського і співпрацювати з міжнародними установами з питання розслідування його смерті.

Резолюція підтримує законодавчі ініціативи рухатися вперед у Парламентській асамблеї Ради Європи, Сполучених Штатів, Канади, Італії, Нідерландах, Великобританії, Швеції, Польщі та резолюцій, прийнятих Європейським парламентом

Члени Парламентської Асамблеї переважною більшістю голосів підтримали заходи, пов’язані зі справою російського ініціатора розслідувань фактів корупції Сергія Магнітського, і закликають у резолюції парламенти заборонити в’їзд і заморозити активи осіб, що порушують права людини. В ході ХХІ сесії ПА ОБСЄ Парламентська Асамблея прийняла 26 резолюцій: від пошуку дипломатичного вирішення питань ядерної програми Ірану до зміцнення співробітництва з демократичними інститутами в арабському світі.

 

Щорічна ХХІ сесія завершилася 9 липня виборами посадових осіб Асамблеї і прийняттям Монакської Декларації, яка сприятиме формуванню політики ОБСЄ і національної політики.

Президентом Парламентської асамблеї ОБСЄ обрано керівника італійської делегації Ріккардо Мільорі, віце-президентами заступника керівника грузинської делегації Георгія Церетелі, члена делегації Сполучених Штатів Америки Роберта Адерхольта, керівника монакської делегації Жана Шарля Гардетто строком на три роки, заступника керівника делегації Французької Республіки Алана Нері та члена делегації Німеччини Уту Цапф - до завершення Двадцять другої щорічної сесії Парламентської асамблеї ПА ОБСЄ у 2013 році.

 

Також були проведені вибори посадових осіб трьох загальних комітетів.

Головою Комітету з політичних питань і безпеки обрано депутата парламенту Швеції Осу Ліндестан (Швеція), заступником Голови – депутата парламенту Сюзанну Братлі (Норвегія), повторно, доповідачем обрано керівника литовської делегації Вілью Алекнайте Абрамік’єне (Литовська Республіка), повторно.

Головою Комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища обрано Сергія Шевчука (Україна), повторно, заступником Голови – Розу Акназарову (Киргизстан), доповідачем – Христоса Стіліанідеса (Кіпр).

Головою Комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань обрано Маттео Мекаччі (Італія), повторно, заступником Голови – Ізабель Сантош (Португалія), доповідачем – Енн Феланн (Ірландія).

Під час сесії члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 18 засіданнях трьох основних комітетів, двох пленарних засіданнях, зокрема розглянули три основні проекти резолюцій та 26 додаткових проектів резолюцій, які були винесені на обговорення і включені до Монакської декларації ухваленої за результатами дебатів на XXІ сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ у м. Монако (Князівство Монако).

Всі матеріали та документи сесії Парламентської асамблеї передано до Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

 

Додаток: текст Монакської декларації російською мовою, - http://www.oscepa.org/publications/all-documents/doc_download/1260-final-declaration-russian всього 89 аркушів.

 

 

 

 

Керівник Постійної делегації                                                О.БІЛОРУС

 

 

Секретар Постійної делегації                                        І.ЄВМЕНЧИКОВА