Неофіційний переклад з англійської

 

Парламентська асамблея Ради Європи

 

Резолюція 1947 (2013)

Попередня редакція

 

Народні протести і виклики свободі зібрання, ЗМІ і свободі слова


1. Останнім часом у багатьох європейських і неєвропейських країнах пройшли народні протести. Демонстрації найчастіше мали хаотичний характер, а їх учасники координували свої дії з соціальних мереж. Право людей проводити демонстрації проти політики своїх урядів, обраних демократичним шляхом, є таким же законним, як і право самих урядів не міняти своєї політики на тлі цих протестів.


2. Торік такі демонстрації пройшли в багатьох містах і країнах Європи. У всіх випадках протести почалися мирно, навіть якщо в деяких випадках невеликі групи все-таки робили насильницькі дії. Відповідь державних властей і дії правоохоронних органів були іноді непропорційними.


3. Нещодавно, 31 травня 2013 року мирна демонстрація, організована противниками проекту по міському перевлаштуванню Стамбула призвела до жорсткого втручання з боку правоохоронних органів і викликала безпрецедентне за своїм масштабом народний протестний рух в Туреччині. У десятках Турецьких міст сотні тисяч людей висловили свою незгоду з позицією державних властей і взяли участь у демонстраціях. У багатьох частинах країни ці демонстрації переросли в жорсткі зіткнення зі службами безпеки, які систематично використовували сльозогінний газ (перцевий аерозоль), водомети і, в деяких випадках, гумові кулі. Асамблея висловлює глибокий жаль у зв'язку з тим, що в результаті цих подій загинуло чотири людини, в тому числі співробітник поліції, а жертвами стали практично 4000 осіб.

 

3.1. в декількох демонстраціях проти одностатевих шлюбів в Парижі між 24 березня та 27 травня 2013 р. («Демонстрація для всіх») прийняло участь більш ніж 2 мільйони осіб, що призвело до втручання правоохоронних сил включаючи використання сльозогінного газу проти демонстрантів. 4 особи було поранено і декілька сотень заарештовано;

 

3.2. бунтівні виступи, що сталися у передмістях Стокгольму з 20 по 24 травня 2013 р. коли люди вийшли на демонстрації проти вбивства іммігранта поліцією та проти імміграційної і інтеграційної політики у цілому. Про поранених не повідомлялося, поліція заарештувала 29 осіб;

 

4. Парламентська Асамблея підтримує заяву Генерального секретаря Ради Європи від 25 червня 2013 року, в тому числі що стосується необхідності виконувати рішення Європейського суду з прав людини щодо використання сили проти протестувальників.


5. Асамблея відзначає, що свобода зборів і асоціації, в тому числі у формі неорганізованого і несанкціонованого протесту, є невід'ємним правом демократичного суспільства, закріпленим у Статті 11 Європейської конвенції про права людини (ETS No.5), яке незмінно усталюється в прецедентному праві Європейського суду з прав людини. Будь-яке обмеження цього права має бути зафіксовано в законі і повинно відповідати принципу необхідності в демократичному суспільстві. Влада повинна гарантувати дотримання права на свободу висловлювання думок і демонстрацій.


6. Таким чином, у разі народних протестів функцією правоохоронних органів є захист прав демонстрантів, їх прав на асоціацію та свободу висловлювання думок, під час захисту інших осіб, а також охорони державної та приватної власності. Діючи таким чином, вони повинні виконувати чітко встановлені стандарти та керівні принципи і дотримуватися інструкцій вищих інстанцій.


7. Асамблея з великим жалем відзначає нещодавні випадки надмірного використання сили для розгону демонстрантів і знову звертається до влади із закликом забезпечити, де це необхідно, адекватність дій поліції. Посилаючись на позицію Європейського комітету з попередження тортур (ЄКПТ) і прецедентне право Європейського суду з прав людини, вона підкреслює, що використання сльозогінного газу веде до серйозних наслідків для здоров'я.


8. Асамблея нагадує, що громадяни мають право на отримання об'єктивної і повної інформації та що влада повинна створювати умови для ефективного здійснення права на свободу ЗМІ і свободу висловлювання думок у відповідності з прецедентним правом Європейського суду з прав людини. Зокрема, вона підкреслює необхідність прояснити питання про приналежність ЗМІ і її свобод.


9. У зв'язку з цим Асамблея закликає держави-члени Ради Європи, де це необхідно, прийняти всі необхідні заходи з тим, щоб привести свої законодавства у відповідність до стандартів Ради Європи та прецедентним правом Європейського суду з прав людини, в тому числі щодо свободи висловлювання думок , ЗМІ та зборів, і закликає їх:


9.1. гарантувати свободу зборів і демонстрації відповідно до прецедентного права Європейського суду з прав людини і забезпечити дотримання цих свобод на практиці;


9.2. належним чином проводити розслідування повідомлень про надмірне і непропорційне використання сили з боку співробітників правоохоронних органів і застосовувати санкції щодо винних;

9.3. активізувати проведення підготовки з питань прав людини для працівників органів безпеки, а також для суддів і слідчих у співпраці з Радою Європи;


9.4. розробити чіткі інструкції, що стосуються використання сльозогінного газу (перцевого аерозолю), і заборонити його використання в закритих приміщеннях;


9.5. забезпечити дотримання свободи ЗМІ, покласти край утиску і арештам журналістів і обшуками в бюро ЗМІ і утриматися від застосування санкцій щодо інформаційних агентств, які висвітлюють народні протести, також відповідно до Резолюції 1920 (2013);


9.6. реформувати Кримінальний кодекс і Кримінально-процесуальний кодекс, а також антитерористичне законодавство і адміністративний кодекс, коли відповідне законодавство не відповідає стандартам Ради Європи і нормам прецедентного права Європейського суду з прав людини;


9.7. вивчити способи консультуватися з громадською думкою або залучати населення в процес управління державними справами як на місцевому, так і на національному рівні на основі відповідних європейських стандартів та передовому досвіді, а також відповідно до Резолюції 1746 (2010) "Демократія в Європі: криза і перспективи ".

 

9.8  утримуватися від непотрібних адміністративних та організаційних перешкод в роботі організацій громадянського суспільства шляхом здійснення за ними контролю та накладання штрафів та покарань. Такі надмірні практики підсилюють народне незадоволення та можуть привести до подальшого наростання народних протестів.


10. Нарешті, Асамблея закликає Генерального секретаря Ради Європи розглянути питання про розробку керівних принципів дотримання прав людини при охороні порядку під час демонстрацій.