ЗВІТ

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Дванадцятої осінньої сесії Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі

(12 16 жовтня 2013 р,. м. Будва, Чорногорія)

 

 

 

 

12 – 16 жовтня 2013 року у м. Будва (Чорногорія) відбулася щорічна Осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Головна тема сесії - «Транс національні загрози і захист прав людини:роль ОБСЄ». Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Олег Зарубінський, Олена Бондаренко, Оксана Калетник, Володимир Наконечний та Олександр Стоян.

В ході сесії, яка проходила в формі парламентської конференції відбулися три пленарні сесії, присвячені наступним питанням: протидія тероризму і транснаціональним загрозам на просторі ОБСЄ і дотримання прав людини, наслідки фінансової і економічної кризи в сфері безпеки, інтеграція різноманітних суспільств.

Під час урочистого відкриття сесії з промовою виступив Президент ПА ОБСЄ, Спікер парламенту Чорногорії Ранко Крівокапіч.

 

Голова ПА ОБСЄ Ранко Крівокапіч (Чорногорія) відкрив засідання в якому взяло участь більш ніж 200 парламентаріїв акцентуючи увагу учасників конференції на тому, що його країна завжди була мостом між культурами різних цивілізацій у Середземному морі, мостом між Сходом і Заходом, Північчю і Півднем. Саме цей дух злиття різних культур і ідей являє собою ядро буття самої організації ОБСЄ. Відомий південно - слов’янський лауреат Нобелівської премії Іво Андрич писав, що з усіх речей які людина може створити мости є найціннішим і найважливішим. Саме тому наш спільний результат буде вимірюватись через наші здатності будувати мости, мости міждержавні, парламентські і сприяти регіональному співробітництву.

 

Прем’єр – міністр Чорногорії Міло Дукановіч говорив про комплексний підхід до безпеки ОБСЄ, та зазначив, що його країна може, бути прикладом багатонаціонального діалогу. Чорногорія це етнічна, культурна країна з релігійним розмаїттям. «Ми повною мірою усвідомлюємо важливість діалогу і терпимості. Це максимально європейська і глобальна інтеграція, що лежить в основі підходу Чорногорії.

Парламентська конференція розпочалася з засідання Середземноморського форуму Асамблеї, до порядку денного якого входили спеціальні дебати щодо Сирії. Президент Парламентської Асамблеї Ранко Крівокапіч відкрив засідання і звернувся до парламентаріїв із закликом забезпечення ведення процесу «Гельсінкі +40», до якого входить компонент Середземномор’я.

В серпні 2015 року відзначатиметься річниця 40-річчя Гельсінського заключного акта. «Відзначу, що в цьому документі ціла глава присвячена Середземноморському регіону. З того часу важливість Середземноморського форуму для регіону ОБСЄ неухильно зростає. Таким чином, я закликаю всіх парламентаріїв країн-членів ОБСЄ додати свій голос до процесу «Гельсінкі +40» зауважив Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ.

 

В ході засідання Середземноморського форуму виступив Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Жан Клод Міньон, який наголосив на необхідності співпраці і продовжені міжпарламентського діалогу по обидві сторони Середземного моря. «Ми всі повинні взяти на себе відповідальність щоб вирішити поставлені перед нами задачі щодо біженців, які масово перебували в дуже важких умовах на березі Середземного моря, щодо гуманітарних наслідків війни в Сирії, щодо демократичних перетворень в південному Середземномор’ї та на Близькому Сході.

ПАРЕ партнер у зміцненні статусу демократії і є потужним інструментом для досягнення прогресу з цих питань. Права людини не мають жодних кордонів і я сподіваюся, що наші дві Асамблеї повною мірою використовуватимуть всі інструменти діалогу та парламентської дипломатії для прийняття відповідних рішень»- сказав Президент ПАРЕ.

 

Друга частина Середземноморського форуму була присвячена питанню щодо ситуації в Сирії. Учасники заходу наголосили на тому, що в Сирії й до цього часу не вдалося відновити міжнародної системи, доки ситуація не погіршилася ще більше.

Другу частину сесії відкрив Ігор Луксіч, Міністр закордонних справ Чорногорії. В ході дискусії мова йшла про активізацію співпраці між середземноморськими партнерами та країнами-членами ОБСЄ , в тому числі Греції, Туреччини, Мальти, Кіпру, Іспанії, Франції та Італії.

 

Країни Середземномор’я знаходяться в процесі історичних перетворень, які вимагають підтримки міжнародних партнерів, наголосив Міністр закордонних справ Чорногорії у своєму зверненні до Асамблеї.

«Для того щоб здійснити успішний перехід до демократії, необхідно провести конкретні заходи та проекти, які сприятимуть зміцненню демократичних інститутів, забезпеченню свободи слова, розширенню прав і можливостей громадянського суспільства і стимулюватимуть економічне зростання країни» зазначив Міністр закордонних справ Чорногорії І.Луксіч.

 

В ході засідання Постійного Комітету, за участю членів Бюро ПА ОБСЄ та голів делегацій країн-членів ПА ОБСЄ, парламентарії мали змогу обговорити поточну діяльність Асамблеї, в тому числі нещодавню місію спостереження за президентськими виборами в Азербайджанській Республіці. Спеціальним координатором для цієї місії було призначено Мішеля Вуазена (Франція) і керівника делегації ПА ОБСЄ від парламенту Німеччини Доріс Барнетт. Вони представили свої доповіді за результатами проведеної місії спостереження , після чого розпочалася жива дискусія в якій взяла участь керівник Азербайджанської делегації Бахар Мурадова.

Генеральний секретар Парламентської Асамблеї ОБСЄ Спенсер Олівер поінформував парламентаріїв – членів Постійного Комітету про проведену роботу Міжнародного секретаріату у напрямку планування майбутньої діяльності ПА ОБСЄ і зазначив, що зовнішні незалежні професійні аудитори представили попередню позитивну оцінку поточного річного бюджету. Делегати Постійного Комітету також заслухали доповіді спеціальних представників Асамблеї і спеціальних комітетів присвячених питанням поточної діяльності Асамблеї.

 

Відбулося засідання трьох сесій Парламентської конференції, які проходили під головуванням віце-президентів Парламентської Асамблеї ОБСЄ:Алена Нері (Французька Республіка), Георгія Церетелі (Грузія) та Ізабель Позуело(Іспанія).

Перше засідання парламентської конференції присвячене темі - «Боротьба з тероризмом і транснаціональною загрозою в регіоні ОБСЄ і повага до прав людини». В ході першої сесії парламентської конференції з основними доповідями виступили Олексій Луженков, Координатор ОБСЄ з протидії транснаціональним загрозам, секретаріат ОБСЄ, Микола Ковальов - керівник делегації Російської Федерації в ПА ОБСЄ, Омубрек Текебаєв - член делегації Киргизької Республіки в ПА ОБСЄ, Оліма Салимзода - керівник делегації Таджикистану в ПА ОБСЄ та Мохаммад Алам Изедяр Перший заступник Спікера верхньої палати Парламенту Афганістану.

В ході дискусії на тему «Боротьба з тероризмом і транснаціональною загрозою в регіоні ОБСЄ і повага до прав людини»виступив народний депутат України, голова Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Олег Зарубінський.

Народний депутат України акцентував увагу учасників парламентської конференції на питанні тероризму - однієї з найнебезпечніших загроз для життя кожної людини.

О. Зарубінський зазначив, що на нашій планеті залишаються безглуздо величезні арсенали зброї масового винищення. Ці великі запаси - дуже зручна і дуже вигідна мішень для терористів. Особливо зважаючи на їх мету - шляхом людських жертв попасти в новини. Проте людство визнало доцільність знищення такої зброї, була підписана і набула чинності відповідна Конвенція, яку ратифікувала переважна більшість країн світу. Україна, як держава, що мала третій в світі по чисельності ядерний арсенал, добровільно відмовилася від цієї зброї. Тому, на думку голови Постійної делегації, ми маємо моральне право порушувати питання щодо інтенсифікації процесу реалізації всіх норм Конвенції із заборони та знищення хімічної зброї в межах всієї планети та посилення ролі та важелів впливу Організації із заборони використання хімічної зброї.

На завершення виступу, О.Зарубінський висловив думку щодо необхідності ініціювання посилення процесів відмови від хімічної зброї в межах країн - членів ОБСЄ, - організації, для якої першочерговим завданням є безпека в нашому регіоні та запропонував учасникам заходу найближчим часом провести міжнародну конференцію, головною темою якої було б питання щодо тотального знищення всієї хімічної зброї як на Європейському континенті так і на всій планеті. "Саме тому ми повинні порушити питання про санкції які застосовуватимуться до країн, що порушують чи не дотримуються Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення", - наголосив голова Делегації України у Парламентській Асамблеї ОБСЄ.

В ході обговорення та дискусії по питанню боротьби з тероризмом і транснаціональною загрозою в регіоні ОБСЄ виступила член Постійної делегації Верховної Ради України в ПА ОСЄ Оксана Калетник. Народний депутат України звернула увагу парламентаріїв  на проблему залучення терористичними організаціями по всьому світу так званої «нової крові» - молоді.

Терористи проводять планомірну роботу з розширення своїх лав за рахунок молоді. Молоді люди, які не мають усталеного світогляду, піддаються на їхню пропаганду, вступаючи в змову, ціною якої є власне життя й життя ні в чому не повинних людей.

«Завдання цивілізованого людства полягає в тому, щоб розум виграв битву за серця молодого покоління! А для цього потрібно вести цілеспрямовану роботу, адже всім відомо, що молоде покоління – це майбутнє кожної нації»- зазначила О.Калетник.

Вже час замислитися над тим, що в суспільстві відсутні міцні духовні підвалини, і через це молодь, відірвавшись від сімейних цінностей - цінностей, які відіграють особливу роль у житті наших слов'янських народів, вбирає в себе сурогатну культуру «псевдодемократії», забуваючи про обов’язок перед батьками, Батьківщиною, перед своїми майбутніми дітьми.

«Я закликаю, об'єднавшись, скоординувати зусилля з розробки загальної програми освіти молоді в частині розвінчування міфу «героїзму терору». Пам’ятаючи, що тероризм починається з відсутності взаєморозуміння, підкреслила народний депутат України О.Калетник.

На завершення свого виступу член Постійної делегації в Па ОБСЄ наголосила, зокрема, на тому що сьогодні на засіданні Парламентської асамблеї ОБСЄ ми почули, що розробка спільних програм у цьому напрямку вже почалася, теж хочу підкреслити особливу важливість цієї роботи. Вважаю, що Парламентська Асамблея ОБСЄ і є тією реальною силою, яка здатна очолити цей почин.

Голова Другого загального комітету з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища Роза Акназарова (Киргизька Республіка) була основним доповідачем на сесії на тему «Наслідки фінансової/економічної кризи в сфері безпеки». У своєму виступі вона приділила особливу увагу освіті і професіоналізму в ЗМІ щодо боротьби з наслідками кризи на всіх трьох вимірах безпеки.

Третя сесія присвячена питанню інтеграція різноманітних суспільств. Основними доповідачами виступили Верховний Комісар ОБСЄ з прав національних меншин Астрід Турс та Гордана Коміч доповідач загального комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань, спеціальний представник з питань національних меншин в Центральній і Південно-Східній Європі.

Під час парламентської конференції та засідання Середземноморського форуму члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 6 засіданнях парламентських конференцій, враховуючи засідання Постійного комітету, провели зустрічі з керівниками делегацій парламенту Швейцарської Конфедерації та керівником делегації парламенту Республіки Сербія.

З постійною Делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювало Посольство України у Чорногорії: Надзвичайний і Повноважний Посол України у Чорногорії Оксана Слюсаренко та радник Посольства України у Чорногорії Володимир Цибульник.

Всі матеріали та документи конференції Парламентської Асамблеї передано до Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

 

 

 

 

Голова Постійної делегації                                          О. ЗАРУБІНСЬКИЙ

 

Секретар Постійної делегації                                      І. ЄВМЕНЧИКОВА