ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 129-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(5 – 9 жовтня 2013 року, м. Женева, Швейцарія)

 

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 3 жовтня 2013 р. № 1832  зі змінами, внесеними Розпорядженням від 4 жовтня 2013 р.   № 1835, у період з 5 по 9 жовтня 2013 року у 129-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу взяла участь делегація Верховної Ради України у такому складі:

ГЕРАЩЕНКО

Ірина

Володимирівна

Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції

 

СОРОКА

Микола

Петрович

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України   з питань науки і освіти

ДОНІЙ

Олександр Сергійович

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності

 

ЛУНЧЕНКО

Валерій

Валерійович

Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

 

МАРКОВ

Дмитро Юхимович

Заступник Керівника Апарату Верховної Ради України

ФУРМАН

Олександр

Васильович

Заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України

У роботі 129-ї Асамблеї взяли участь майже 1200 делегатів, у тому числі 539 депутатів, які представляли 132 парламенти світу, представники ООН, міжнародних та міжпарламентських організацій. Серед учасників були 40 голів парламентів,  168 жінок-парламентаріїв.

Засідання геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс». 6 жовтня делегація Верховної Ради вперше взяла участь у засіданні геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс». Відкриваючи засідання, голова Групи сенатор Робер-Дені дель Піккья (Франція) від імені всіх учасників привітав делегацію України.

У ході засідання пройшло детальне обговорення фінансових питань у світлі пропозицій делегації Канади щодо радикального зменшення бюджету МПС; було прийнято рішення підтримати цю пропозицію в принципі, з тим щоби практичне виконання цього завдання доручити новому керівництву Секретаріату МПС у 2014 році.

Були обговоренні кадрові питання, а саме визначення кандидатів від групи «Дванадцять плюс» до складу Виконавчого комітету та інших органів МПС, а також обрання наступного Генерального секретаря Міжпарламентського Союзу.

Було прийнято рішення щодо призначення до Виконавчого комітету МПС по квоті групи зі строком повноважень у чотири роки К.Дійкхофа (Нідерланди) і Р.Уолтера (Великобританія). Групу було проінформовано, що на посаду Генсека організації висунуто 52 кандидати, з них буде сформовано перший короткий список з 20, потім другий короткий список - з п’яти осіб. Останні будуть запрошені для співбесіди на Виконавчій комітет МПС під час 130-ї Асамблеї у Женеві у березні 2014 року, після чого дві або більше кандидатури буде направлено на розгляд Керівної ради, яка обере Генерального секретаря шляхом таємного голосування.

Група прийняла рішення підтримати пропозицію скандинавських країн щодо включення до порядку денного Асамблеї у якості термінового питання пункту «Роль парламентів у контролі над знищенням хімічної зброї та забороні її використання».

Пленарні засідання. 7 жовтня 2013 року відбулося відкриття 129-ї Асамблеї МПС, під час якого виступив Голова Міжпарламентського Союзу Абдельвахад Раді (Марокко). Звернувши увагу на нещодавній терористичний акт у Кенії та на конфлікт у Сирії, він підкреслив незмінну позицію Міжпарламентського Союзу щодо вирішення будь-яких конфліктів тільки шляхом діалогу та переговорів. Голова МПС також зазначив актуальність питань порядку денного Асамблеї, таких як шлях до без’ядерного світу, проблеми сталого розвитку, захист прав дітей мігрантів тощо.

У ході голосування щодо включення додаткового пункту до порядку денного Асамблеї у якості термінового питання з восьми запропонованих різними країнами тем найбільшу підтримку отримала пропозиція  скандинавських країн «Роль парламентів у контролі над знищенням хімічної зброї та забороні її використання». 7 та 9 жовтня відбулися дебати з цього питання, після чого Асамблея консенсусом прийняла відповідну резолюцію.

Резолюція закликає національні парламенти засудити використання хімічної зброї; сприяти підписанню, ратифікації та виконанню «Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення»; надавати підтримку роботі Організації із заборони хімічної зброї. В резолюції висловлюється жаль з приводу нещодавнього використання хімічної зброї, визнається приєднання Сирійської Арабської Республіки до згаданої конвенції та підкреслюється необхідність повного дотримання її положень.

Асамблея прийняла комплекс змін до статутних документів МПС. Головними новаціями є:

- проведення двох рівноправних асамблей на рік замість головної весінньої та додаткової осінньої; як і раніше, осіння асамблея проходитиме зазвичай у Женеві;

-  затвердження максимальної кількості членів національних делегацій, які беруть участь в Асамблеї, на рівні восьми осіб, а для країн з населенням більшим ніж 100 мільйонів – десять осіб;

- підвищення ролі постійних комітетів; збільшення кількісного складу бюро постійних комітетів до 18 осіб, які будуть обиратися за поданням геополітичних груп;

- надання Комітету у справах ООН постійного статусу (таким чином, починаючи з 2014 року в МПС буде чотири постійні комітети) .

Робота постійних комітетів та інших органів МПС. У рамках 129-ї Асамблеї три постійні комітети розглянули у форматі секційного обговорення попередні проекти доповідей з наступних питань:

a)              «На шляху до без’ядерного світу: внесок парламентів» - Постійний комітет з питань миру і міжнародної безпеки, співдоповідачі: Б. Калкінз (Канада), Іоланда Гомес (Куба);

b)             «На шляху до розвитку, стійкого до ризиків: врахування демографічних тенденцій та природних обмежень» - Постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі, співдоповідачі: П. Mау (Бельгія) і С.Х. Чоудхурі (Бангладеш);

c)              «Роль парламентів у захисті прав дітей, зокрема безпритульних дітей мігрантів, і в запобіганні їхньої експлуатації в умовах війни і конфліктів» - Постійний комітет з питань демократії та прав людини, співдоповідачі: Габріела Куевас (Мексика), Джаміла Насаїф (Бахрейн).

Делегаціям було запропоновано направити до 20 листопада 2013 року до Секретаріату МПС свої письмові пропозиції для використання доповідачами під час підготовки проектів відповідних резолюцій, які розглядатимуться на наступній, 130-й Асамблеї у березні 2014 року.

Керівна Рада прийняла рішення про прийом до Міжпарламентського Союзу Парламенту Бутану, відновлення членства Парламенту Сомалі та призупинення членства Парламенту Єгипту; затвердила бюджет організації на 2014 рік у розмірі 13.746.400 швейцарських франків (внесок України складатиме 26.300 франків, що менше ніж у 2013 році); схвалила проведення 130-ї Асамблеї МПС у період з 17 по 20 березня 2014 року в м. Женеві.

Асоціація генеральних секретарів парламентів. Заступник Керівника Апарату Верховної Ради України Д.М. Марков взяв участь у засіданнях АГСП, на яких були розглянуті, зокрема, такі питання: впровадження цифрових технологій і електронний парламент; участь парламентарів у діяльності міжнародних парламентських асамблей і парламентська дипломатія; парламентські приміщення - проблеми і можливості.

Робочі зустрічі. У ході роботи Асамблеї члени делегації Верховної Ради провели низку робочих зустрічей. Зокрема, В.В. Лунченко як співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків  з Угорщиною обговорив перспективи розширення співпраці з делегацією згаданої країни. І.В. Геращенко мала зустріч з координатором Програми МПС з питань гендерного партнерства К.Джабре, під час якої ознайомила останню з діяльністю міжфракційного об’єднання Верховної Ради України «Рівні можливості», у тому числі щодо організації у грудні 2013 року спільно з Національним демократичним інститутом (США) та БДІПЛ-ОБСЄ міжнародної конференції  «Підвищення рівня політичної участі жінок в Україні», запросила МПС долучитися до цього заходу. У свою чергу К.Джабре поінформувала про роботу МПС у галузі захисту прав жінок та забезпечення гендерної рівності.

 

Висновки та пропозиції

 

          Участь делегації Верховної Ради України у 129-й Асамблеї МПС дозволила обмінятись поглядами з актуальних питань міжнародного порядку денного, визначити напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.

          Початок роботи делегації у складі геополітичної групи «Дванадцять плюс», до якої входять держави-члени Ради Європи, у тому числі всі країни ЄС, є важливим як з точки зору активізації участі Верховної Ради у діяльності Міжпарламентського Союзу, так і з огляду на актуальність такого кроку на даному етапі євроінтеграції України.

За підсумками роботи видається за доцільне внести такі пропозиції:

1. З метою повноправної участі делегації Верховної Ради України у діяльності Міжпарламентського Союзу, включаючи право обіймати виборні посади у різних органах Союзу, для забезпечення системності та спадкоємності співпраці Українського Парламенту з МПС запропонувати Комітету Верховної Ради України у закордонних справах розглянути питання щодо можливості створення компактної (8 членів та 8 заступників, у світлі останніх статутних змін) постійної делегації Національної парламентської групи України в Міжпарламентському Союзі замість або на додаток до існуючого Виконавчого комітету (у складі 31 особи).

2. З огляду на відзначення у 2014 році 20-ї річниці підписання Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї  направити до 20 листопада 2013 року до Секретаріату МПС письмові пропозиції щодо проекту резолюції та пояснювального меморандуму на тему «На шляху до без’ядерного світу: внесок парламентів», які розглядатимуться на наступній, 130-й Асамблеї у березні 2014 року.

          3. Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 129-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції

 

І. ГЕРАЩЕНКО

 

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти

М. СОРОКА

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності

 

О. ДОНІЙ

 

Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

 

В. ЛУНЧЕНКО