ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 130-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(16 – 20 березня 2014 року, м. Женева, Швейцарська Конфедерація)

 

16-18 березня ц.р. в роботі 130-ї Асамблеї Міжпарламентського союзу (МПС), що проходила з 16 по 20 березня 2014 року у м.Женеві (Швейцарська Конфедерація), взяла участь делегація Верховної Ради України у складі народних депутатів Пацкана В.В., Агафонової Н.В. та головного консультанта Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату ВР України Пачесюк Ю.С.

У роботі 130-ї Асамблеї взяли участь більше 700 депутатів з 147 країн, у тому числі 48 спікерів парламентів і 215 жінок-депутатів.

Засідання геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс». 16, 17 та 20 березня 2014 року відбулися засідання геополітичної групи МПС «12+». В ході засідань особливу увагу було приділено обговоренню внутрішньополітичної ситуації в Україні. У свою чергу основною метою української делегації було заручитися підтримкою делегацій-членів групи «12+» під час голосування за включення до порядку денного у якості термінового питання резолюції, внесеної українською стороною, «Агресія Російської Федерації проти України». З цією метою, після представлення резолюції народними депутатами Пацканом В.В. та Агафоновою Н.В. і отримання запевнення членів групи «12+» у підтримці українського питання під час голосування в ході Асамблеї, делегацією було проведено низку багатосторонніх та двосторонніх зустрічей в рамках групи «12+», серед яких з представниками обох палат Парламенту Великобританії, а також Парламенту Канади. Делегації висловлювали одностайну підтримку українській стороні і запевняли у підтримці питання по Україні під час голосування в ході Асамблеї.

В той же час, з огляду на подання аналогічної за тематикою пропозиції з боку канадської делегації, за одностайної підтримки всіх членів групи «12+», а також за обопільною згодою української та канадської сторін, було прийнято рішення про використання пункту 11.2 Правил процедури Асамблеї і підготовку спільного запиту. За результатами консультацій          16-17 березня 2014 р. було вироблено єдиний комплексний проект резолюції під назвою «Агресія проти України».

У ході засідання також пройшло обговорення фінансових питань, відбулось голосування щодо кандидатів від групи «12+» до складу Виконавчого комітету та інших органів МПС, а також були заслухані доповіді трьох кандидатів на пост Генерального секретаря Міжпарламентського Союзу, а саме пана Мартіна Чунгонга (Камерун), пані Шазії Рафі (Пакистан), а також пана Гірта Версніка (Бельгія).

У своїх доповідях кандидати на посаду Генерального секретаря МПС висловили своє бачення подальшого функціонування МПС, а також мали нагоду відповісти на питання членів групи «12+» щодо їх бачення фінансових, процедурних та інших питань, пов’язаних з діяльністю МПС. Членами групи було досягнуто консенсусу щодо підтримки Гірта Версніка на посаду Генерального секретаря МПС.

Пленарні засідання. В ході пленарних засідань Асамблеї депутати з різних країн світу закликали до проведення узгоджених парламентських заходів, за допомогою яких можна було б зробити світ більш безпечним і спокійним.

За наявності декількох триваючих криз у світі, поновлення прихильності миру і демократії з боку МПС, який відзначив своє 125 - річчя під час заходів, що проходили 16-20 березня, стало особливо доречним.

Під час голосування за включення до порядку денного термінового питання, поряд з українсько-канадською пропозицією, на голосування було винесено також запити з наступних питань:

-         Допомога у відновленні миру і безпеки та зміцненні демократії в Центральноафриканській Республіці: внесок МПС (внесено Марокко);

-         Роль парламентів і МПС в боротьбі з тероризмом та забезпеченні міжнародного миру і безпеки шляхом мирного політичного вирішення ситуації в Сирії та поваги до принципів суверенітету і невтручання у внутрішні справи інших держав (внесено Сирією).

Враховуючи, що Правила процедури Асамблеї МПС дозволяють включити лише одне термінове питання до порядку денного, 17 березня 2014 р. було проведено голосування по кожній з пропозицій.

Презентуючи українсько-канадський запит «Агресія проти України» народний депутат Н.В.Агафонова виголосила позицію української сторони щодо військової інтервенції Російської Федерації на територію України і наголосила на грубому порушенні РФ норм міжнародного права, зокрема, Статуту ООН, що є загрозливим і дестабілізуючим фактором для безпекової ситуації як в Європі, так і в усьому світі. Міжнародну спільноту було закликано вжити всіх можливих заходів для негайного припинення військової інтервенції РФ та порушення нею територіальної цілісності та суверенітету України.

Українсько-канадська пропозиція не змогла набрати потрібної кількості голосів присутніх делегатів: 524 – «за» (країни Європейського регіону, Японія, Канада, Нова Зеландія, Австралія, Ірак, Мексика, Нігерія та Чилі); 256 – «проти» (РФ, Китай, Греція, Білорусь, Бахрейн, Болівія, Бурунді, Буркіна-Фасо, Венесуела, Еквадор, Катар, Куба, Йорданія, Габон, Палестина, Нікарагуа, Сейшельські острови, Судан, Сирія, Туніс, Зімбабве); 780 – «утрималися» (переважна більшість країн Африканської, Азіатсько-Тихоокеанської,  Арабської та Латиноамериканської геополітичних груп, які підтримали пропозицію Марокко).

Не зважаючи на достатньо широку підтримку українсько-канадського запиту з боку представників ключових держав світу та загальне визнання міжнародною спільнотою нагальності української проблеми, більшу кількість голосів за підсумками голосування набрала пропозиція Марокко (940 – «за», 209 – «проти», 477 – «утрималися»).

17 та 18 березня 2014 р. відбулися дебати щодо питання по ЦАР, після чтого Асамблея консенсусом прийняла відповідну резолюцію.

У даній резолюції члени МПС рішуче засудили триваючі порушення міжнародного гуманітарного права і широко поширені порушення прав людини з боку озброєних груп, в той же час підкреслюючи необхідність притягнення до відповідальності тих, хто в цьому винний. Парламенти держав - членів МПС було закликано чинити тиск на свої уряди, аби вони, в свою чергу, дали відповідь на заклики про надання гуманітарної допомоги великій і зростаючій кількості переміщених осіб.

Учасники Асамблеї закликали тимчасові органи влади в ЦАР роззброїти і демобілізувати тих, хто стоїть за насильством, а також підкреслили важливість діалогу між усіма сторонами в якості ключового першого кроку до національного примирення. Це стало фундаментальним посланням Організації під час висловлення занепокоєння щодо конфліктів в Сирії і зростаючої кризи в Україні.

Генеральний секретар МПС Андерс Б. Джонсон, зокрема, зазначив, що конфлікт не закінчиться в ЦАР, Сирії або Україні, якщо не буде знайдено політичного рішення серед усіх зацікавлених сторін.

Робота постійних комітетів та інших органів МПС. У рамках засідань постійних комітетів під час 130-ї Асамблеї МПС були розглянуті наступні питання:

1. На шляху до без’ядерного світу: внесок парламентів

(Постійний комітет з питань миру і міжнародної безпеки).

2. Роль парламентів у захисті прав дітей, зокрема, безпритульних дітей мігрантів, і в запобіганні їхньої експлуатації в умовах війни і конфліктів

(Постійний комітет з питань демократії та прав людини).

3. На шляху до ризикостійкого розвитку: врахування демографічних тенденцій та природних обмежень

(Постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі).

Після виступів доповідачів з вищевказаних питань та проведення відповідних обговорень з даних питань, Асамблеєю були затверджені відповідні резолюції.

У своїй резолюції «На шляху до без’ядерного світу: внесок парламентів», МПС закликав країни - члени взяти на себе зобов'язання зробити ряд дій, щоб звільнити світ від ядерної зброї. Відзначаючи існування принаймні 17000 одиниць ядерної зброї, що являє собою серйозну загрозу міжнародному миру і безпеці, МПС закликав парламенти тих держав, які не підписали і не ратифікували Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), зробити це без зволікання і без жодних умов.

У резолюції також підкреслюється важливість забезпечення набрання чинності Всеосяжним договором про заборону ядерних випробувань.

У резолюції «Роль парламентів у захисті прав дітей, зокрема, безпритульних дітей мігрантів, і в запобіганні їхньої експлуатації в умовах війни і конфліктів» члени МПС закликали парламенти, особливо в країнах, де існують збройні конфлікти, внести відповідні зміни до законодавства, аби покарати тих, хто займається рекрутингом дітей-солдат та запобігти цим процесам. Дана резолюція зосереджена на захисті дітей, особливо дітей - мігрантів під час конфлікту, а також закликає парламенти затвердити конкретне законодавство, що захищає дівчаток від торгівлі людьми, сексуальної експлуатації та насильства на гендерній основі.

МПС також закликав уряди розглядати неповнолітніх, незаконно взятих на роботу у збройні сили і яких звинувачують у скоєнні злочинів у відповідності до міжнародного законодавства, як жертв, а не як злочинців і забезпечити їм необхідну підтримку.

У своїй резолюції «На шляху до ризикостійкого розвитку: врахування демографічних тенденцій та природних обмежень» МПС висловив глибоку занепокоєність у зв'язку із зростаючими ризиками стихійних лих в усьому світі і необхідністю вводити в дію більш сувору політику щодо пом'якшення їх наслідків.

Відзначивши, що погано спланована і некерована урбанізація, хронічна бідність і слабке управління стали важливими факторами виникнення ризиків, МПС закликав всіх депутатів вжити негайних заходів щодо перегляду чинного законодавства, що стосується зменшення ризиків в результаті стихійних лих.

Керівна Рада. Одним з найважливіших питань, розглянутих під час засідань Керівної Ради було обрання нового Генерального секретаря МПС. З поміж трьох кандидатів на цей пост, винесених на розгляд Керівної Ради, було обрано камерунця Мартіна Чунгонга, який став першим африканцем на цій посаді за всю 125-тирічну історію існування МПС.

Пан М. Чунгонг, який в даний час є заступником Генерального секретаря МПС, замінить на посту пана Андерса Б. Йонссона, який офіційно піде у відставку 30 червня 2014 року по закінченню четвертого строку перебування на займаній ним посаді.

Асоціація генеральних секретарів парламентів. Під час засідань АГСП були розглянуті, зокрема, такі питання:

·        Координація допомоги і підтримки іноземним парламентам;

·        Парламентські комунікації і зв’язки з громадськістю (з неформальними дискусійними групами);

·        Відбудова довіри громадськості до парламентів.

Робочі зустрічі. У ході роботи Асамблеї члени делегації Верховної Ради провели низку робочих зустрічей, зокрема, з членами різних геополітичних груп, а також окремими делегаціями групи «12+», під час яких представники українського парламенту ознайомили співрозмовників з поточною внутрішньополітичною ситуацією в Україні, а також обговорили можливість підтримки делегаціями, присутніми на Асамблеї, включення до порядку денного у якості термінового питання пункту «Агресія проти України», розробленого спільно українською та канадською сторонами та представленого народним депутатом ВР України Н.В. Агафоновою та депутатом Палати Общин Парламенту Канади Т. Янгом. Протягом Асамблеї членами української делегації було надано інтерв’ю з питань української тематики представникам прес-офісу МПС, Швейцарського національного радіо «RTS», а також газети «Le Temps».

 

Висновки та пропозиції

 

          Участь делегації Верховної Ради України у 130-й Асамблеї МПС надала можливість представникам світових національних парламентів ознайомитися з надзвичайно важкою поточною ситуацією, що склалася в Україні, а також донести думку до світової спільноти про необхідність спільної боротьби з будь-якими проявами агресії та зазіхань на територіальну цілісність та недоторканність будь-якої суверенної держави, оскільки агресія з боку Російської Федерації, з якою стикнулась зараз Україна є загрозою не тільки миру та суверенітету України, а і є загрозою миру та безпеці у всьому світі. Також, між іншим, представники делегації ВР України мали змогу обмінятись поглядами з актуальних питань міжнародного порядку денного та визначити напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.

          Робота делегації у складі геополітичної групи «Дванадцять плюс», до якої входять держави-члени Ради Європи, у тому числі всі країни ЄС, стала важливим чинником отримання широкої підтримки під час голосування на 130-й Асамблеї МПС українсько-канадської пропозиції про включення до порядку денного питання «Агресія проти України».

За підсумками роботи вважається за доцільне внести такі пропозиції:

1. З метою повноправної участі делегації Верховної Ради України у діяльності Міжпарламентського Союзу, включаючи право обіймати виборні посади у різних органах Союзу, для забезпечення системності співпраці українського парламенту з МПС запропонувати Комітету Верховної Ради України у закордонних справах розглянути питання щодо можливості створення компактної (8 членів та 8 заступників, у світлі останніх статутних змін) постійної делегації Національної парламентської групи України в Міжпарламентському Союзі замість або на додаток до існуючого Виконавчого комітету (у складі 31 особи).

        2. Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 130-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.