ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 131-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(12 – 17 жовтня 2014 року, м. Женева, Швейцарія)

 

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 13 жовтня 2014 р. № 664  зі змінами, внесеними Розпорядженням від 21 жовтня 2014 р.   № 668, у період з 12 по 17 жовтня 2014 року у 131-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу взяла участь делегація Верховної Ради України у такому складі:

 

ГРИНЕВЕЦЬКИЙ

Сергій

Рафаїлович

 

 

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, керівник делегації

 

ВАЩУК

Катерина Тимофіївна

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики

 

КРАВЧУК

Василь 

Петрович

 

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

 

ЗАЙЧУК

Валентин Олександрович

 

Керівник Апарату Верховної Ради України

ФУРМАН

Олександр

Васильович

Заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

У роботі 131-ї Асамблеї взяли участь більше 720 депутатів, які представляли 145 парламентів світу, представники ООН, міжнародних та міжпарламентських організацій. Серед учасників були 113 голів та заступників голів парламентів,  218 жінок-парламентаріїв.

Засідання геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс». У неділю,   12 жовтня делегація Верховної Ради взяла участь у засіданні геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс».

Були обговоренні кадрові питання, а саме визначення кандидатів від групи «Дванадцять плюс» до комітетів та інших органів МПС, а також обрання наступного Президента Міжпарламентського Союзу. На засіданні виступили кандидати на цю посаду, після чого пройшло обговорення у форматі запитань та відповідей.

Група прийняла рішення щодо підтримки кандидатур або Австралії або Бангладеш, на розсуд національних делегацій, на виборах нового Президента МПС (усього на пост Президента МПС було висунуто 4 кандидатури від таких країн - Австралія, Бангладеш, Індонезія, Мальдіви).

Група також прийняла рішення рекомендувати делегаціям країн-членів групи підтримати на власний вибір одну з двох пропозицій (із загального числа шести пропозицій, представлених різними країнами) щодо включення до порядку денного Асамблеї у якості термінового  питання - або «Роль парламентів у боротьбі з тероризмом і розбудові міжнародного партнерства через ООН та інші міжнародні організації з метою викорінення екстремізму і сприянню толерантності та співпраці між цивілізаціями світу як основі міжнародного миру та безпеки» (пропозиція ОАЕ) або «Роль парламентів у сприянні у підтримці негайної і енергійної міжнародної реакції на епідемію Ебола і прийнятті законів, які забезпечують ефективну реакцію та готовність до боротьби з епідемією Ебола та сполохами інших інфекційних захворювань» (спільна пропозиція Бельгії та Замбії).

Робочий обід від імені Голови Бундестагу Німеччини. 12 жовтня на запрошення Голови Бундестагу Німеччини Н. Ламмерта керівник української делегації С.В. Гриневецький взяв участь у робочому обіді, метою якого був обмін думками щодо можливих підходів до вирішення кризової ситуації в Україні. У заході взяли участь Голова Бундестагу Німеччини Н. Ламмерт, Голова Парламенту Грузії Д. Усупашвілі, віце-маршалок Сейму Польщі В. Новіцка, депутати з Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, депутати Державної Думи Росії А.М. Бабаков і М.В. Ємельянов. Незважаючи на заклик Н. Ламмерта зосередити увагу на перспективних напрямках можливих дій з метою пошуку шляхів виходу з кризи, учасники дискусії здебільшого висловилися на тему причин та поточного стану справ в Україні у контексті її відносин з Російською Федерацією та сучасної зовнішньої політики Росії в цілому. Керівник української делегації висловив вдячність присутнім за бажання шукати вихід із складної ситуації та наголосив, що криза в Україні має складне підґрунтя та тривалу історію, внаслідок чого не можна спрощено підходити до її вирішення. У ході обговорення виявилася  значна розбіжність підходів більшості учасників, з одного боку, та представників Російської Федерації, з іншого боку.

Пленарні засідання. 13 жовтня 2014 року відбулося відкриття 131-ї Асамблеї МПС, під час якого виступив Президент Міжпарламентського Союзу Абдельвахад Раді (Марокко). Він зазначив, що цей рік особливий для Міжпарламентського Союзу – Організація відзначила свій 125-річний ювілей. У той же час це й рік оновлення, коли був обраний новий Генеральний секретар МПС, буде обрано нового Президента. А.Раді наголосив на важливості продовження діяльності МПС у галузі захисту прав жінок і привернув увагу до загальної дискусії на тему  «Досягнення гендерної рівності, припинення насильства проти жінок», яка має відбутися у рамках 131-ї Асамблеї.

У ході голосування щодо включення додаткового пункту до порядку денного Асамблеї у якості термінового питання з шести запропонованих різними країнами тем найбільшу підтримку отримала спільна пропозиція Бельгії та Замбії «Роль парламентів у сприянні у підтримці негайної і енергійної міжнародної реакції на епідемію Ебола і прийнятті законів, які забезпечують ефективну реакцію та готовність до боротьби з епідемією Ебола та сполохами інших інфекційних захворювань». 14 та 15 жовтня відбулися дебати з цього питання, після чого Асамблея консенсусом прийняла відповідну резолюцію.

У ході Сесії пройшла загальна дискусія на тему: «Досягнення гендерної рівності, припинення насильства проти жінок», за підсумками якої традиційно не приймається підсумкового документу.

Постійний комітет з питань демократії та прав людини. Делегація Верховної Ради України взяла активну участь у роботі над проектом резолюції «Міжнародне право у відношенні до національного суверенітету, невтручання у внутрішні справи держав і прав людини» в рамках Постійного комітету МПС з питань демократії та прав людини.

Національною парламентською групою України були завчасно представлені поправки до проекту резолюції, в яких підкреслювалися зокрема такі аспекти, як важливість принципу верховенства права у міжнародних відносинах, зобов'язання держав утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної недоторканності або політичної незалежності інших держав, забезпечення поваги держав до прав і зобов'язань, що випливають з договорів та інших джерел міжнародного права.

У ході декількох виступів на засіданні Комітету керівник делегації Верховної Ради України С.В. Гриневецький підкреслив важливість для нашої держави згаданих положень в умовах анексії Криму та продовження агресії Російської Федерації на сході України, у тому числі в контексті порушення основоположних норм та принципів міжнародного права, втілених у Статуті ООН, Хельсінкському заключному акті ОБСЄ, а також положень «Великого договору» 1997 року між Україною і Росією та Будапештського меморандуму 1994 року про гарантії безпеки України.

На засіданні Комітету було прийнято поправку України стосовно верховенства права.

Зважаючи на великий обсяг роботи та складність процесу обговорення внаслідок того, що до проекту резолюції 14 країнами було представлено        102 поправки, Комітет  спочатку створив редакційну комісію, а потім запропонував перенести прийняття резолюції на наступну Асамблею у Ханої    у березні 2015 року.

Керівна Рада прийняла рішення про відновлення членства в МПС Парламентів Гвінеї та Мадагаскару (таким чином, загальна кількість членів МПС склала 166 країн); затвердила бюджет організації на 2015 рік у розмірі 15.488.600 швейцарських франків (внесок України складатиме 25.400 франків, що менше, ніж у 2014 році); схвалила проведення 132-ї Асамблеї МПС 28 березня – 1 квітня 2015 року в м. Ханой (Соціалістична Республіка В’єтнам).

16 жовтня 2014 року на Керівній Раді у два тури голосування було обрано нового Президента МПС – парламентарія з Народної Республіки Бангладеш, ветерана правозахисного руху пана Сабера Чоудрі. С. Чоудрі отримав 168 голосів, Спікер Парламенту Австралії Б. Бішоп – 95 голосів, представниця Індонезії – 61 голос. Делегація України підтримала кандидатуру С.Чоудрі.

Асоціація генеральних секретарів парламентів. Керівник Апарату Верховної Ради України В.О. Зайчук взяв участь у засіданнях АГСП 15-16 жовтня, на яких були розглянуті, зокрема, такі питання: роль парламентського телебачення, стратегічне та щорічне планування роботи парламентів, вибори віце-президента АГСП, фінансові та організаційні питання тощо.

Робочі зустрічі. У ході роботи Асамблеї члени делегації Верховної Ради провели низку робочих зустрічей з делегаціями Білорусі, Канади, Польщі, Об’єднаних Арабських Еміратів, Індонезії, Російської Федерації, Фінляндії.

 Делегація працювала у тісному контакті з Постійним Представництвом України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, працівниками якого було надано належне сприяння роботі представників Верховної Ради України.

 

Висновки та пропозиції

 

          Участь делегації Верховної Ради України у 131-й Асамблеї МПС дозволила обмінятись поглядами з актуальних питань міжнародного порядку денного, визначити напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.

За підсумками роботи видається за доцільне внести такі пропозиції:

1. З метою повноправної участі делегації Верховної Ради України у діяльності Міжпарламентського Союзу, включаючи право обіймати виборні посади у різних органах Союзу, для забезпечення системної співпраці Українського Парламенту з МПС та підтримуючи неодноразові аналогічні пропозиції делегацій Українського Парламенту на попередніх Сесіях, запропонувати Комітету Верховної Ради України у закордонних справах розглянути питання щодо можливості створення компактної Постійної делегації Національної парламентської групи України в Міжпарламентському Союзі.

2. Забезпечити належну підготовку до участі делегації Верховної Ради України нового, VIII скликання, у 132-й Асамблеї МПС (Ханой, 28 березня – 1 квітня 2015 року).

          3. Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 131-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

 

 

 

Керівник делегації

 

 

С. ГРИНЕВЕЦЬКИЙ