ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 132-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(25 березня – 3 квітня 2015 року, м. Ханой, Соціалістична Республіка В’єтнам)

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 20 березня 2015 р. № 435 з 25 березня по 3 квітня 2015 року до м. Ханой (Соціалістична Республіка В’єтнам) для участі у 132-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу було відряджено делегацію Верховної Ради України у такому складі:

 

ГОРДЄЄВ

Андрій Анатолійович

Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України  з питань бюджету

ДЕНІСОВА

Людмила Леонтіївна

Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення

КУЖЕЛЬ

Олександра Володимирівна

 

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України  з питань промислової політики та підприємництва

ТОМЕНКО

Микола Володимирович

Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи

 

ФУРМАН

Олександр

Васильович

Заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

У роботі 132-ї Асамблеї взяли участь 1370 делегатів, у тому числі 678 депутатів, які представляли 128 парламентів світу, представники ООН, міжнародних та міжпарламентських організацій. Серед учасників були 45 голів та 46 заступників голів парламентів, 189 жінок-парламентаріїв.

Засідання геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс». Делегація Верховної Ради взяла участь у всіх чотирьох засіданнях геополітичної групи МПС «Дванадцять плюс», які відбулися у Ханої.

Геополітичною групою на основі проекту, підготовленого українською делегацією, була прийнята «Декларація щодо України» (додається),  в якій висловлюється підтримка суверенітету, політичній незалежності, єдності та територіальній цілісності України; засуджуються незаконні дії Росії по відношенню до України; висловлюється заклик щодо посилення політичного, дипломатичного та економічного тиску на Російську Федерацію; висловлюється заклик на адресу Міжпарламентського Союзу щодо сприяння звільненню народного депутата України Н. Савченко.

Групою були також обговорені кадрові питання, а саме визначення кандидатів від групи «Дванадцять плюс» до комітетів та інших органів МПС, а також питання підтримки теми для винесення на обговорення Асамблеї по терміновій процедурі. Було прийнято рішення підтримати спільну пропозицію Австралії та Бельгії щодо термінового питання – «Роль парламентів у боротьбі з терористичними актами, що здійснюють такі організації, як «Ісламська держава» та Боко Харам, проти невинних громадян, особливо жінок та дівчат».

Засідання жінок-парламентарів. Народні депутати Л.Л.Денісова та О.В.Кужель взяли участь у засіданні жінок-парламентарів, присвяченому 30-й річниці започаткування «Засідання жінок-парламентарів» у рамках МПС та 20-й річниці прийняття Пекінської декларації та Платформи дій, у яких було наголошено на необхідності забезпечення гендерного балансу, зокрема у політичній сфері.

Пленарні засідання.  Загальна дискусія Асамблеї була присвячена темі «Цілі сталого розвитку: від слів до дії». За підсумками дискусії було прийнято підсумковий документ  - Ханойська Декларація «Цілі сталого розвитку: від слів до дії», у якій наголошено на важливій ролі парламентів у розробці та прийнятті на саміті ООН у 2015 році нових Цілей сталого розвитку, які прийдуть на зміну Цілям розвитку тисячоліття, прийнятим у 2000 році.

У ході голосування щодо включення додаткового пункту до порядку денного Асамблеї у якості термінового питання з чотирьох запропонованих різними країнами тем найбільшу підтримку отримала спільна пропозиція Австралії та Бельгії – «Роль парламентів у боротьбі з терористичними актами, що здійснюють такі організації, як «Ісламська держава» та Боко Харам, проти невинних громадян, особливо жінок та дівчат». Українська делегація також голосувала на підтримку цієї теми.

 Відбулися дебати з цього питання, після чого Асамблея консенсусом прийняла відповідну резолюцію.

У ході виступу Л.Л. Денісової в рамках обговорення на Асамблеї  питання боротьби з міжнародним тероризмом пролунав заклик до  міжнародного співтовариства визнати факт агресії РФ проти України, окупації її території, посилити тиск на Російську Федерацію, у тому числі шляхом запровадження нових санкцій, щоб зупинити російську агресію та примусити російське керівництво виконати у повному обсязі усі пункти Мінських домовленостей. Народний депутата України висловила рішучу вимогу  припинити незаконну окупацію Криму, звільнити усіх заручників та незаконно утримуваних на території Російської Федерації громадян України, включаючи члена Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській Асамблеї Ради Європи Надію Савченко. Л.Л. Денісова закликала міжнародну спільноту посилити вимоги щодо повернення до міжнародно визнаних кордонів України, запобігши створенню небезпечного прецеденту у вигляді грубого порушення світового порядку та системи безпеки, що склалися після Другої світової війни.

За підсумками роботи постійних комітетів МПС Асамблеєю були прийняті резолюції з таких питань:

-      «Кібер-війна: серйозна загроза миру та глобальній безпеці» (Постійний комітет з питань миру та міжнародної безпеки);

-      «Формування нової системи управління водними ресурсами» (Постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів та торгівлі);

-      «Міжнародне право у відношенні до національного суверенітету, невтручання у внутрішні справи держав і прав людини» (Постійний комітет з питань демократії та прав людини).

Керівна Рада взяла до уваги відсутність нових заявок про набуття або відновлення членства в МПС (таким чином, загальна кількість членів МПС складає 166 країн); затвердила фінансовий та аудиторський звіти Організації за 2014 рік; схвалила проведення 133-ї Асамблеї МПС 17 – 21 жовтня 2015 року в м. Женева (з фінансових міркувань Парламент Колумбії відкликав своє запрошення щодо проведення 133-ї Асамблеї у цій країні).

У ході виступу О.В. Кужель в рамках обговорення на Керівній Раді МПС питання людських прав парламентаріїв було привернуто увагу до справи народного депутата України Н.Савченко, яку було викрадено з території України, незаконно заарештовано і яка перебуває у незаконному ув’язненні на території Російської Федерації. Народний депутат України висловила категоричну вимогу щодо її термінового звільнення і закликала Міжпарламентський Союз та його Комітет по людським правам парламентаріїв вжити усі необхідні заходи для забезпечення визволення Надії Савченко.

Українською делегацією також було підготовлено та передано до Комітету людських прав парламентаріїв Міжпарламентського Союзу подання щодо розгляду справи Н.Савченко та підготовки відповідної резолюції МПС.

Двосторонні та робочі зустрічі. У ході роботи Асамблеї члени делегації Верховної Ради провели окремі двосторонні зустрічі з делегаціями Великої Британії та Швеції, під час яких поінформували співрозмовників про ситуацію в Україні у контексті протидії агресії Російської Федерації, обговорили стан та перспективи міжпарламентських зв’язків.

Відбулися контакти, консультації та  робочі зустрічі членів делегації з Президентом МПС Сабером Чоудхрі, парламентаріями Австралії, Афганістану, Великої Британії, Естонії, Канади,  Литви, Німеччини, Польщі, Туреччини, Франції, Швеції та інших країн.

До делегації України на рівні секретаріатів звернувся з пропозицією провести під час Асамблеї МПС зустріч у нормандському або іншому форматі голова російської делегації К. І. Косачов. Останньому була передана відповідь делегації про готовність провести таку зустріч за умови чіткого визначення її формату та порядку денного, а також враховуючи подальші дії Російської Федерації, зокрема по відношенню до народного депутата України Надії Савченко.

   Співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Соціалістичною Республікою В’єтнам              А.А. Гордєєв разом з іншими членами делегації провів зустрічі з групою дружби з Україною Парламенту В’єтнаму та представниками ТПП В’єтнаму.

Делегація працювала у тісному контакті з Посольством України у Соціалістичній Республіці В’єтнам, працівниками якого та особисто Надзвичайним та Повноважним Послом України у СРВ О.В. Шовкоплясом було надано всебічне сприяння роботі представників Верховної Ради України.

 

Висновки та пропозиції

 

          Делегація Верховної Ради України провела активну роботу щодо донесення до учасників 132-й Асамблеї МПС інформації про ситуацію в Україні у контексті протидії агресії Російської Федерації, мобілізації міжнародної підтримки Україні, зокрема у питанні сприяння звільненню народного депутата Н. Савченко із незаконного ув’язнення  на території Російської Федерації.

Участь делегації у зазначеному заході дозволила обмінятись поглядами з парламентаріями багатьох країн світу з актуальних питань міжнародного порядку денного, визначити напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.

За підсумками роботи видається за доцільне внести такі пропозиції:

1. Висловити вдячність Посольству України у Соціалістичній Республіці В’єтнам та особисто Надзвичайному та Повноважному Послу України у СРВ О.В. Шовкоплясу за надання всебічного сприяння роботі делегації Верховної Ради України.

2. З метою повноправної участі делегації Верховної Ради України у діяльності Міжпарламентського Союзу, включаючи право обіймати виборні посади у різних органах Союзу, для забезпечення системної співпраці Українського Парламенту з МПС та підтримуючи неодноразові аналогічні пропозиції делегацій Українського Парламенту на попередніх Сесіях, запропонувати Комітету Верховної Ради України у закордонних справах розглянути питання щодо можливості створення компактної Постійної делегації у рамках Виконавчого комітету Національної парламентської групи України в Міжпарламентському Союзі.

3. Забезпечити належну підготовку до участі делегації Верховної Ради України у 133-й Асамблеї МПС (Женева, 17-21 жовтня 2015 року).

4. Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 132-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

Члени делегації Верховної Ради України

 

 

А.А. ГОРДЄЄВ

 

Л.Л. ДЕНІСОВА

 

О.В. КУЖЕЛЬ

 

 

М.В. ТОМЕНКО