ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 44-й Генеральній асамблеї Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва

 

(8-9 грудня 2014 року, м. Афіни, Грецька Республіка)

 

У Сорок четвертій Генеральній асамблеї ПАЧЕС взяла участь  делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС у складі заступника Керівника Постійної делегації Верховної Ради України (VII скликання) у ПАЧЕС, народного депутата України І.Г.Кириленка та заступника завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України О.В.Фурмана.

          В роботі Генеральної асамблеї взяли участь парламентські делегації всіх 12 країн-членів ПАЧЕС, представники Постійного Міжнародного секретаріату ОЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, Міжнародного центру Чорноморських досліджень, а також представники дипломатичного корпусу.

8 грудня 2014 року відбулося 44-е засідання Постійного комітету ПАЧЕС, в якому взяли участь керівники парламентських делегацій країн-членів Організації, члени Бюро Асамблеї і голови трьох її комітетів.

Відповідно до порядку денного заходу учасники затвердили Протокол 43-го засідання Постійного комітету, яке відбулося 12 травня 2014 року в м.Афіни, розглянули інформацію щодо нових мандатів, надходження внесків до бюджету Асамблеї у 2014 році, звіт про участь представників ПАЧЕС у міжнародних заходах у період з травня по грудень 2014 року, результати Спільного засідання Постійного комітету ПАЧЕС та Комітету старших посадових осіб ОЧЕС та Робочої групи ПАЧЕС з питань Регламенту, визначили коло питань для обговорення під час засідань Комітетів ПАЧЕС навесні 2015 року, затвердили календар заходів Асамблеї на 2015 рік.

До початку зазначеного засідання керівник делегації Верховної Ради України І.Г. Кириленко провів ряд зустрічей і переговорів з керівниками національних делегацій з метою врегулювання питання передачі повноважень від діючого Генерального секретаря ПАЧЕС (представника України) до новообраного Генерального секретаря після виборів, запланованих на 9 грудня під час пленарного засідання Асамблеї. Результатом переговорів став підготовлений українською делегацією проект рішення Постійного Комітету щодо відповідної процедури передачі повноважень 30 грудня 2014 року. Документ був внесений до Порядку денного і прийнятий Постійним комітетом без обговорення.

У ході засідання голова делегації Молдови Ю. Болбочану заявив, що Міжнародним секретаріатом ПАЧЕС  було загублено офіційне подання щодо висунення  його кандидатури на посаду Віце-президента Асамблеї. Відбулася тривала дискусія щодо виборів на дві вакантні посади віце-президентів на Генасамблеї в Афінах, у результаті якої Постійний комітет прийняв рішення не проводити зазначені вибори в Афінах, а натомість перенести їх на наступну Генеральну Асамблею у Кишиневі у червні 2015 року.

9 грудня 2014 року відбулося пленарне засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС. В рамках урочистої частини заходу до присутніх звернулися Голова ПАЧЕС, Голова Парламенту Грецької Республіки В. Меймаракіс; Голова ОЧЕС, Віце-прем’єр-міністр і Міністр закордонних справ Грецької Республіки Е. Венізелос; наступний Голова ПАЧЕС, Голова Парламенту Республіки Молдова І. Корман. Останній, зокрема, наголосив на європейському виборі Грузії, України та Молдови, які підписали Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, а також висловив підтримку суверенітету та територіальній цілісності України.

Відповідно до порядку денного заходу було ухвалено Протокол 43-го пленарного засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС, яке відбулося 12-14 травня 2013 року в м. Афіни, розглянуто нові мандати та звіт про діяльність Парламентської Асамблеї. Також учасники засідання заслухали інформацію про діяльність Організації Чорноморського  економічного співробітництва (ОЧЕС), Чорноморського банку торгівлі та розвитку (ЧБТР) та Міжнародного центру Чорноморських досліджень (МЦЧД).

У ході ранкового засідання відбулися вибори Генерального секретаря ПАЧЕС. Перед учасниками засідання виступили кандидати на цю посаду – голова національної делегації Азербайджану в ПАЧЕС А. Гаджиєв та діючий Генеральний секретар Організації, представник України К. Третяк.

За підсумками голосування відповідно до регламентної норми подвійної більшості Генеральним секретарем було обрано А. Гаджиєва. За нього проголосували 10 країн у відкритому режимі голосування та 47 членів Асамблеї у ході таємного голосування, за К. Третяка віддали голоси відповідно 2 країни (Україна та Вірменія) і 10 членів Асамблеї.

В рамках загальної дискусії, участь у якій взяли ряд керівників парламентських делегацій країн-членів Організації, обговорювалася тема «Регіон ЧЕС як складова системи міжнародного співробітництва».

Звертаючись до членів Асамблеї у ході зазначеної дискусії, керівник української делегації зазначив, що засідання відбувається в умовах, коли Організація ЧЕС, а також її парламентська складова, зіткнулися з найбільш серйозним викликом за весь час свого існування. І.Г. Кириленко підкреслив, що Україні нав‘язано і підтримується Російською Федерацією сепаратизм – найбільш тяжка і жорстока форма конфліктів. Це підриває стабільність архітектури безпеки не тільки в Чорноморському регіоні, але й в Європі і в усьому світі. Наголосив, що в цих умовах роль парламентаризму в рамках ОЧЕС в політичному врегулюванні регіональних конфліктів, коли майже вичерпано весь набір заходів, передбачених міжнародними відносинами, є неоціненною. Відмітив ефективну роботу ПАЧЕС з організації місії спостерігачів, яка підкреслила, що вибори до парламенту України були проведені у повній відповідності до міжнародних демократичних стандартів. Зазначив, що ПАЧЕС довела свою здатність до ефективної організації роботи з подальшого розвитку процесів інтеграції, покращення стосунків між державами.

По завершенні виступу І.Г. Кириленка взяв слово для репліки керівник російської делегації М.В.Ємельянов, намагаючись спростувати факт російської агресії проти України та применшити вплив подій в Україні на ситуацію в регіоні та світі.

 У свою чергу керівник делегації України зазначив, що у відповідній резолюції Генеральної Асамблеї ООН більш ніж сто країн світу чітко заявили про свою підтримку суверенітету та територіальній цілісності нашої держави, а економічні санкції проти Росії мають вже сьогодні негативний вплив на міжнародну економіку в цілому.

Член національної делегації Грузії Д. Бердзенішвілі наголосив, що всі політичні сили – як правляча більшість, так і опозиція - в парламенті Грузії однозначно підтримують незалежність та територіальну цілісність України.

Після завершення загальної дискусії на розгляд Асамблеї було винесено доповіді й рекомендації трьох профільних комітетів.

Комітетом з економічних, торговельних, технологічних і екологічних питань було представлено доповідь та рекомендацію на тему «Розвиток та регулювання міжнародних пасажирських і вантажних перевезень в регіоні ЧЕС»; Комітетом з правових і політичних питань - доповідь та рекомендація на тему «Роль парламентів у забезпеченні законодавчої підтримки розвитку малого підприємництва в державах-членах ЧЕС»; Комітетом з питань культури, освіти і соціальних питань - доповідь та рекомендація на тему «Гендерна рівність в регіоні ЧЕС: здобутки та проблеми».

Доповіді й рекомендації зі згаданих питань отримали позитивні відгуки і були схвалені в цілому.

По завершенні засідання в Афінах відповідно до Регламенту ПАЧЕС головування в Організації перейшло до Парламенту Республіки Молдова. Наступну Генеральну Асамблею було вирішено провести у м. Кишинів 15-17 червня 2015 року.

 

 

Висновки

 

1.          Незважаючи на мінімальну чисельність Української делегації у зв’язку зі структурним оформленням новообраної Верховної Ради, яке співпало у часі з проведенням Генеральної асамблеї в Афінах, її робота на заході була активною, спрямованою на відстоювання національних інтересів нашої держави.

2.          З трибуни регіональної парламентської організації делегація  виступила з чіткою та рішучою позицією засудження агресії Російської Федерації проти України як прояву зневаги до основоположних норм і принципів міжнародного права та спроби зруйнувати систему безпеки у Чорноморському регіоні, Європі та у світі в цілому.

3.          Після інтенсивних переговорів і на основі забезпечення поваги до інтересів України з боку наших регіональних партнерів делегації вдалося знайти адекватний шлях вирішення ситуації, що склалася у результаті виборів нового Генерального секретаря ПАЧЕС.

4.          Делегація висловлює вдячність МЗС України та Посольству України в Грецькій Республіці за надання всебічного сприяння у ході підготовки та проведення заходу.

 

 

Пропозиції:

 

-             оперативно сформувати склад нової Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС для активної участі у весінніх засіданнях профільних комітетів, Генеральній Асамблеї у Кишиневі, інших заходах ПАЧЕС;

-             звіт про участь делегації у 44-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

Керівник делегації

Верховної Ради України

 

І. КИРИЛЕНКО