ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 45-й Генеральній асамблеї Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва

 

(8-10 червня 2015 року, м. Кишинів, Республіка Молдова)

 

          У Сорок п’ятій Генеральній асамблеї ПАЧЕС (8-10 червня 2015 року,  м. Кишинів, Республіка Молдова) взяла участь Постійна  делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС у такому складі:

 

ДЕНІСОВА

Людмила Леонтіївна

Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення

 

ГОРДЄЄВ

Андрій Анатолійович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України  з питань бюджету

 

КРИВЕНКО

Віктор Миколайович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник Голови Комітету Верховної Ради України  з питань бюджету

 

КУНІЦИН

Сергій Володимирович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник Голови Комітету Верховної Ради України  з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення

 

МАСОРІНА

Олена Сергіївна

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член Комітету Верховної Ради України  з питань європейської інтеграції

 

ЧУБАРОВ

Рефат Абдурахманович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

ФУРМАН

Олександр Васильович

Секретар Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України

         

          В роботі Генеральної асамблеї взяли участь парламентські делегації 11 країн-членів ПАЧЕС (окрім Албанії), представники Постійного Міжнародного секретаріату ОЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, Міжнародного центру Чорноморських досліджень, представники міжнародних організацій та дипломатичного корпусу.

8 червня 2015 року відбулося 45-е засідання Постійного комітету ПАЧЕС, в якому взяли участь керівники парламентських делегацій країн-членів Організації, члени Бюро Асамблеї і голови трьох її комітетів.

Відповідно до порядку денного заходу учасники затвердили Протокол 44-го засідання Постійного комітету, яке відбулося 8 грудня 2014 року в м.Афіни, розглянули інформацію щодо нових мандатів, фінансові питання, підвищення статусу ПАЧЕС, звіт про участь представників ПАЧЕС у міжнародних заходах, результати Робочої групи ПАЧЕС з питань Регламенту, визначили коло питань для обговорення під час засідань Комітетів ПАЧЕС восени 2015 року.

Керівник української делегації Л.Денісова оскаржила повноваження нового члена російської делегації Р.Худякова, який відповідає за Крим у Державній Думі, виступив у квітні 2015 року з заявою про необхідність  направлення російських військ в Україну. У зв’язку з  позицією української делегації питання затвердження повноважень Р.Худякова було перенесено на позачергове засідання Постійного комітету 9 червня перед початком Генеральної асамблеї.

Учасники обговорили пропозицію Генерального секретаря ПАЧЕС А.Гаджієва щодо підвищення статусу ПАЧЕС. Усі делегації (за виключенням Вірменії) підтримали у принципі цю ідею. У той же час члени Постійного комітету висловили певні зауваження щодо документів, запропонованих для розгляду. Зокрема, керівник української делегації звернула увагу на необхідність більш ґрунтовного опрацювання юридичних аспектів зазначеного питання.

Керівник української делегації зробила окрему заяву щодо участі голови делегації Греції Є.Узуніду у конференції, організованій так званою ДНР у м. Донецьк у травні 2015 року. Л.Денісова наголосила, що такі дії є неприпустимими, свідчать про неповагу до суверенітету та територіальної цілісності нашої держави, шкодять двостороннім відносинам між Україною та Грецією.

9 червня 2015 року перед початком Генеральної асамблеї пройшло позачергове засідання Постійного комітету. У ході засідання голова російської делегації М. Ємельянов у відповідь на невизнання повноважень Р.Худякова необґрунтовано оскаржив повноваження усієї української делегації. Питання підтвердження повноважень було перенесено на Генеральну асамблею.

У цей же день відбулося відкриття пленарного засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС. В рамках урочистої частини заходу до присутніх звернулися Голова ПАЧЕС, Голова Парламенту Республіки А.Канду та Віце-Прем'єр-міністр і міністр закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова Н.Герман.

Відповідно до порядку денного заходу було ухвалено Протокол 44-го пленарного засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС, яке відбулося 8-9 грудня 2014 року в м. Афіни, звіт про діяльність Парламентської Асамблеї. Також учасники засідання заслухали інформацію про діяльність Організації Чорноморського  економічного співробітництва (ОЧЕС), Чорноморського банку торгівлі та розвитку (ЧБТР) та Міжнародного центру Чорноморських досліджень (МЦЧД).

У ході розгляду питання про затвердження нових мандатів відбулися тривалі консультації, результатом яких першим було розглянуто питання підтвердження мандатів для членів української делегації. Проводилося відкрите голосування шляхом підняття рук членами делегацій від країн-учасниць ПАЧЕС. За підтвердження мандатів української делегації було проголосовано одноголосно.

          Перед другим питанням – підтвердженням мандату для представника російської делегації у ПАЧЕС Р.Худякова - члени української делегації закликали присутніх не голосувати за нього. Українська делегація поінформувала про вимоги Р.Худякова направити в Україну російських солдат через загрозу безпеки РФ, закликала членів інших делегацій не голосувати за представника Росії, який відкрито пропонував ввести війська країни-агресора на територію нашої держави.

          Проти підтвердження мандату для Р.Худякова проголосували всі члени делегації України та Грузії. Однак, на жаль, більшість від присутніх членів делегацій проголосувала за підтвердження мандату для представника РФ.

З огляду на тривалий час консультацій щодо мандатів заплановану загальну дискусію було скасовано, на розгляд Асамблеї було винесено доповіді й рекомендації трьох профільних комітетів.

Комітетом з економічних, торговельних, технологічних і екологічних питань було представлено доповідь та рекомендацію на тему «Роль нових технологій у розвитку та зміцненні інформаційного суспільства у державах-членах ЧЕС»; Комітетом з правових і політичних питань - доповідь та рекомендація на тему «Основні принципи виборчого законодавства держав-членів ОЧЕС: схожість та розбіжності»; Комітетом з питань культури, освіти і соціальних питань - доповідь та рекомендація на тему «Роль спорту у сприянні зростанню, зайнятості та соціальній згуртованості у регіоні ЧЕС».

Доповіді й рекомендації зі згаданих питань отримали позитивні відгуки і були схвалені в цілому.

Українською делегацією було представлено низку поправок до доповіді та рекомендації Економічного комітету, спрямовані на підтримку європейських стандартів регулювання  інформаційного простору та протистояння спробам обмежити свободу висловлювання думок в електронних медіа. Більшість з них було прийнято.

У ході розгляду фінансових питань українською делегацією було привернуто увагу до участі Генерального секретаря ПАЧЕС у заході, організованому партією “Справедлива Росія” у Москві, де  А.Гаджієв   зокрема виступив з критикою рішення Парламентської асамблеї Ради Європи щодо позбавлення повноважень російської делегації у зв'язку з російською агресією проти України. Було підкреслено неприпустимість політичних заяв з боку міжнародного чиновника, тим більш під час поїздок, які фінансуються з бюджету Організації.

          Під час прес-конференції після засідання 45-ї Генеральної асамблеї керівник української делегації звернула увагу на те, що Організація Чорноморського економічного співробітництва, а також її парламентський вимір зіткнулися з найбільш серйозним викликом за весь час свого існування.

          Л.Денісова підкреслила, що російська агресія проти України підриває безпеку не тільки в Чорноморському регіоні, але й в Європі та в усьому світі.

По завершенні засідання у Кишиневі відповідно до Регламенту ПАЧЕС головування в Організації перейшло до Парламенту Румунії. Наступну Генеральну Асамблею було вирішено провести у м. Бухарест 25-27 листопада 2015 року.

 

Висновки

1.          Незважаючи на першу участь нового складу Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС у Генеральній асамблеї Організації,  робота представників Українського парламенту на заході була активною, спрямованою на відстоювання національних інтересів нашої держави.

2.          З трибуни регіональної парламентської організації делегація  виступила з рішучою позицією засудження агресії Російської Федерації проти України як спроби зруйнувати систему безпеки у Чорноморському регіоні, Європі та у світі в цілому.

3.          Делегація висловлює вдячність МЗС України та Посольству України в Республіці Молдова за надання сприяння у ході підготовки та проведення заходу.

 

Пропозиції:

 

-             розпочати підготовку участі Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС в осінніх засіданнях профільних комітетів, Генеральній Асамблеї у Бухаресті, інших заходах ПАЧЕС;

-             звіт про участь делегації у 44-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

Керівник Постійної делегації

Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

Л. ДЕНІСОВА