ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 48-й Генеральній асамблеї Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва

 

(29 листопада – 1 грудня 2016 року, м. Белград, Республіка Сербія)

 

         У Сорок восьмій Генеральній асамблеї ПАЧЕС (29 листопада – 1 грудня 2016 року,  м. Белград, Республіка Сербія) взяла участь Постійна  делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС у такому складі:

 

ДЕНІСОВА

Людмила Леонтіївна

Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення;

 

КИРИЧЕНКО

Олексій Миколайович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член Комітету Верховної Ради України  з питань охорони здоров’я;

 

КУНІЦИН

Сергій Володимирович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник Голови Комітету Верховної Ради України  з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення;

 

МАСОРІНА

Олена Сергіївна

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член Комітету Верховної Ради України  з питань європейської інтеграції;

 

ЧУБАРОВ

Рефат Абдурахманович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС; член Комітету Верховної Ради України  з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин;

 

СЕМЕНУХА

Роман Сергійович

 

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку;

 

ХЛАНЬ

Сергій Володимирович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин;

 

ІВЧЕНКО

Вадим Євгенович

Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник Голови Комітету Верховної Ради України  з аграрної політики та земельних відносин;

 

 

ФУРМАН

Олександр Васильович

 

Секретар Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України.

 

         В роботі Генеральної асамблеї взяли участь парламентські делегації всіх країн-членів ПАЧЕС (за винятком Грузії), представники Постійного Міжнародного секретаріату ОЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, представники міжнародних організацій та дипломатичного корпусу.

29 листопада 2016 року відбулося 48-е засідання Постійного комітету ПАЧЕС, в якому взяли участь керівники парламентських делегацій країн-членів Організації, члени Бюро Асамблеї і голови трьох її комітетів. Одним із пунктів порядку денного заходу був розгляд фінансового стану ПАЧЕС.

Під час виступу Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС Л. Денісова підкреслила необхідність економного використання бюджетних коштів Асамблеї, що формуються із внесків держав членів Організації. Зокрема, керівник української делегації наголосила, що одним із наслідків агресії Росії проти України стало різке погіршення економічного становища України, з огляду на що наша держава вимушена була звернутися до ОЧЕС з проханням переходу України до другої групи платників внесків до бюджету Організації. У зв'язку з цим 11 грудня 2015 року на 33-му засіданні Ради Міністрів закордонних справ держав-членів ОЧЕС в Бухаресті було затверджено Резолюцію про шкалу внесків до бюджету ОЧЕС. Відповідно до затвердженої шкали, країни першої групи (Греція, Росія, Румунія, Туреччина) платять по 14,8% від суми бюджету, країни другої групи (Болгарія, Сербія, Україна) платять по 7,4% бюджету, країни третьої групи (Азербайджан, Албанія, Вірменія, Грузія, Молдова) - по 3,7%.

Водночас Л. Денісова звернула увагу Міжнародного секретаріату на необхідність своєчасного інформування національних делегацій щодо всіх питань фінансового стану. За ініціативи української делегації були внесені зміни до проекту відповідного рішення Генасамблеї стосовно подальшого фінансування штаб-квартири ПАЧЕС.

 

 

30 листопада 2016 року на 48-ому пленарному засіданні ГА ПАЧЕС відбулася загальна дискусія на тему «Реформи в державах членах ЧЕС - роль національних парламентів».

Л. Денісова у своєму виступі під час загальної дискусії наголосила на готовності України й далі робити все можливе, щоб використовувати інституціональний потенціал ОЧЕС, сприяючи розвитку торгівлі, середнього і малого бізнесу, транспорту, охорони навколишнього середовища та інших важливих сфер співробітництва ОЧЕС. Запевнила членів делегацій держав-членів ПАЧЕС у тому, що Парламент України і далі буде докладати максимальних зусиль для досягнення процвітання своєї країни, а також розвитку Чорноморського регіону як простору, де панують принципи відкритого міжнародного співробітництва та партнерства, демократії та ринкової економіки.

Водночас керівник української делегації наголосила, що ефективному проведенню реформ в Україні перешкоджають існуючі конфлікти в регіоні ЧЕС, окупація Росією Криму та розгорнута нею агресія на Сході країни. Це заважає і повноцінній участі держав-членів ЧЕС в досягненні Організацією її статутних цілей по перетворенню регіону ЧЕС у регіон миру, стабільності і процвітання.

Керівник Постійної делегації ВРУ нагадала, що належну оцінку збройної агресії РФ проти України надано в численних рішеннях парламентських асамблей, впливових міжнародних організацій. Так, у недавній резолюції ПАРЄ підтверджено здійснення Російською Федерацією агресії щодо України, порушення її суверенітету і територіальної цілісності; засуджені незаконна анексія Росією Криму та його інтеграція в РФ всупереч міжнародному праву. Підкреслила, що ПАЧЕС не може продовжувати закривати очі на віроломство Росії і повинна засудити збройну агресію РФ проти України.

Продовжуючи здійснювати збройну агресію проти України, РФ порушила найважливіші цілі і принципи ЧЕС: діяти в дусі дружби і добросусідства, зміцнювати взаємоповагу і довіру, діалог і співробітництво між державами-членами. Проте навіть в таких важких умовах Україна продовжує реалізовувати необхідні їй реформи.

Керівник української делегації наголосила, що принцип ОЧЕС – це діяти в дусі дружби і добросусідства, зміцнювати взаємоповагу і довіру, діалог і співпрацю між державами-членами й закликала всі країни Чорноморського регіону діяти відповідно до цього принципу, не допускати його порушення, поважати ключові позиції мирного співіснування і добросусідства.

Зазначила, що Україна розраховує на послідовність її партнерів, їх відданість міжнародному праву і повагу територіальної цілісності і суверенітету України. Тільки консолідованими зусиллями ми зможемо реформувати і розвинути наш регіон, як окремо всередині кожної держави-члена ЧЕС, так і в цілому Чорноморський регіон, повернути в нього мир, безпеку і процвітання.

Окремо Л. Денісова висловила обурення рішеннями, прийнятими на 47-й ГА ПАЧЕС у Москві (участь у якій не брали українська та грузинська делегації), на якій до Регламенту Асамблеї було прийнято зміни, що не відповідають міжнародним парламентським традиціям. Наголосила, що такі поправки знаходяться у повному протиріччі не лише з регламентними нормами більшості Парламентських асамблей, але й національних парламентів держав-членів ОЧЕС. До Регламенту ПАЧЕС було введено безпрецедентну норму, за якою члена Асамблеї, який порушить порядок та правила процедури, можна позбавити не лише права голосу, а й мандату ПАЧЕС. Така норма повністю суперечить статті 3 Регламенту ПАЧЕС, якою не передбачено можливості позбавлення мандата ПАЧЕС. Разом з тим, жодна асамблея не містить регламентних положень щодо колективної відповідальності делегацій. Керівник української делегації закликала усіх членів ПАЧЕС дуже уважно підійти до цього питання, переглянути дані норми й надалі не допускати невідповідності прийнятими Асамблеєю документів актам міжнародного права.

Асамблея розглянула доповіді та рекомендації з таких питань: «Міжнародні інвестиції у державах-членах ЧЕС», «Роль релігії у боротьбі проти тероризму та екстремізму», «Освіта та наука для сталого розвитку у державах-членах ОЧЕС».

У ході обговорення зазначених питань виступили члени української делегації Р. Семенуха, В. Івченко, Р. Чубаров, С. Хлань, які наголосили на необхідності спільної боротьби проти агресивної політики Кремля, яка підриває мир та стабільність у Чорноморському регіоні, перешкоджає розвитку економічної співпраці, кидає виклик усьому цивілізованому світу. Представники Верховної Ради закликали держави-члени ОЧЕС до підтримки України, яка протистоїть російській агресії та захищає сьогодні не тільки свої незалежність, суверенітет та територіальну цілісність, але й європейські цінності, мир та демократію.

По завершенні засідання у Бухаресті відповідно до Регламенту ПАЧЕС головування в Організації перейшло до Туреччини. Таким чином, наступна, 49-а Генеральна Асамблея має пройти у Туреччині 4-6 липня 2017 року.

У ході роботи Генеральної Асамблеї члени делегації С. Куніцин і Р. Чубаров дали інтерв’ю представникам ЗМІ Республіки Сербії, в ході якого зосередили увагу на питаннях порушень прав людини, зокрема переслідувань та репресій по відношенню до етнічних українців та представників кримськотатарського народу на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, поінформували про ситуацію в Україні у контексті протистояння російській агресії та боротьби за відновлення територіальної цілісності нашої держави.

 

 

Висновки

1.           Робота представників Українського парламенту на заході була активною, спрямованою на відстоювання національних інтересів нашої держави.

2.           З трибуни регіональної парламентської організації делегація  виступила з рішучою позицією засудження агресії Російської Федерації проти України як спроби зруйнувати систему безпеки у Чорноморському регіоні, Європі та у світі в цілому.

3.           Делегація висловлює вдячність МЗС України та Посольству України в Республіці Сербія за надання всебічного сприяння у ході підготовки та проведення заходу.

 

Пропозиції:

 

-               розпочати підготовку участі Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС у весінніх засіданнях профільних комітетів, Генеральній Асамблеї, інших заходах ПАЧЕС;

-               звіт про участь делегації у 48-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС у порядку інформування надіслати до МЗС України;

-               завчасно розпочати підготовку до головування України в ОЧЕС та ПАЧЕС, яке розпочнеться у липні 2017 року, забезпечивши координацію зусиль між Верховною Радою України, з одного боку, та МЗС та Урядом, з іншого, при підготовці пріоритетів та програми головування України. 

 

 

 

Керівник Постійної делегації

Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

Л. ДЕНІСОВА