ЗВІТ

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Чотирнадцятої осінньої сесії Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі

(15 –18 вересня 2015 р,. м. Улаанбаатар,Монголія)

 

15 – 18 вересня 2015 року у м. Улаанбаатар (Монголія) відбулася щорічна Осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Головна тема сесії - «вирішення проблем безпеки в регіоні ОБСЄ та за його межами: роль парламентаріїв у зміцненні регіонального співробітництва». Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській Асамблеї ОБСЄ Артур Герасимов, Ігор Попов та Сергій Висоцький.

В ході сесії, яка проходила в формі парламентської конференції відбулися три пленарні сесії, присвячені наступним питанням: роль парламентаріїв у зміцненні регіонального співробітництва, регіональна безпека, боротьба з тероризмом та торгівлею людьми: роль ОБСЄ та регіональне співробітництво, економічні проблеми в регіоні, забезпечення продовольчої безпеки, зниження ризику стихійних лих і управління водними ресурсами:співробітництво з міжнародними організаціями, розвиток демократичних інститутів, прав людини, свободи засобів масової інформації, релігійної терпимості, гендерної рівності.

 

Під час урочистого відкриття сесії з промовою виступив Президент ПА ОБСЄ Ілкка Канерва.

Ілкка Канерва (Фінляндія) відкрив засідання в якому взяло участь більш ніж 200 парламентаріїв з 47 країн-членів, які зареєструвалися для участі у парламентській конференції. У своєму виступі Президент ПА ОБСЄ Ілкка Канерва зосередив увагу учасників парламентської конференції на актуальних питаннях безпеки в регіоні ОБСЄ, які обговорили парламентарії протягом двох днів заходу.

Зокрема, Президент ПА ОБСЄ відзначив актуальність питання щодо ситуації на Сході України «Що стосується кризи в та навколо України, то наш діалог має бути також зосереджений саме на підтримці Мінських Угод, які є єдиним життєздатним рішенням. Я вітаю той факт, що домовленість про припинення вогню на сході України значною мірою виконується в останні кілька тижнів. Я очікую того дня, коли місцеві вибори можуть бути проведені на всій території Україні. Та очікую відновлення територіальної цілісності України», заявив Президент Парламентської Асамблеї Ілкка Канерва. Також Президент ПА ОБСЄ акцентував увагу учасників конференції ще на одній важливій кризі, яка на сьогодні є важливим питанням в регіоні ОБСЄ та вимагає конструктивного діалогу країн-членів ОБСЄ. Це питання мігрантів та біженців ... Європа може і просто повинна робити більше для розгляду саме цього питання» відзначив І.Канерва .

У перший день відкриття сесії ПА ОБСЄ за темою «вирішення проблем безпеки в регіоні ОБСЄ та за його межами: роль парламентаріїв у зміцненні регіонального співробітництва» виступив народний депутат України, Голова Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Артур Герасимов. Народний депутат України акцентував увагу учасників парламентської конференції на важливості дотримання режиму припинення вогню з боку терористів та встановлення контролю на українсько-російському державному кордоні, присутності спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Сході України, яка на сьогодні відіграє ключову роль з точки зору забезпечення повного виконання Мінських домовленостей.

В ході дискусії на тему «регіональна безпека, боротьба з тероризмом та торгівлею людьми: роль ОБСЄ та регіональне співробітництво » виступив член Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській Асамблеї ОБСЄ Ігор Попов. У своєму виступі на сесії ПА ОБСЄ І.Попов закликав західні країни продовжити санкції проти російської економіки до припинення військової агресії. Головна мета полягала в доведенні до учасників сесії факту присутності іноземних бійців на території України. Він також звернувся до учасників конференції із закликом подовжити персональні санкції проти осіб, винних у розв’язанні війни на сході України.

Окрему увагу було приділено питанню незаконного утримування на території Російської Федерації народного депутата України, члена Постійної делегації України в Парламентській Асамблеї Ради Європи Надії Савченко, незважаючи на затвердження відповідних резолюцій Парламентських Асамблей ОБСЄ та Ради Європи щодо її та інших українських громадян негайного звільнення та повернення на територію України.

16 вересня ц.р.,відбулася зустріч між Президентом ПА ОБСЄ Ілккою Канерва, Генеральним секретарем ПА ОБСЄ Спенсером Олівером, спікером Державної Думи Російської Федерації Сергієм Наришкіним та іншими членами російської делегації в ПА ОБСЄ.В ході зустрічі Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ відзначив, що він як і раніше підтримує санкції Європейського Союзу у відповідь на дії Російської Федерації щодо кризи на території України. І.Канерва також поінформував спікера Державної Думи Російської Федерації щодо своїх намірів по продовженню санкцій щодо осіб, які перешкоджають парламентському діалогу.

 

Президент ПА ОБСЄ Ілкка Канерва також провів окрему зустріч з представниками українських і російських делегацій. Сторони провели конструктивне обговорення щодо потенційних механізмів з парламентського боку на підтримку виконання Мінських Угод.

 

Варто зазначити, що Парламентська асамблея ОБСЄ продовжує підтримувати Україну у її обороні проти окупантів, та ініційований владою України Мінський мирний процес. Зокрема, в ході дебатів поведінку Росії і ті порушення ключових принципів міжнародного права засудив віце-президент ПА ОБСЄ Георгій Церетелі(Грузія), та доповідач Загального комітету з питань політики та безпеки Маргарета Седерфельд (Королівство Швеція). Сам Ілкка Канерва у своїй доповіді вкотре заявив про незаконний і неприпустимий характер анексії Автономної Республіки Крим та м. Севастополь.

 

У відкритті XІV щорічного засідання ПА ОБСЄ зі вступним словом виступив Президент Монголії Цахіагійн Елбегдорж. У своєму вступному слові до парламентаріїв, Президент Монголії сказав, що, незважаючи на гострі виклики євразійської безпеки, у тому числі кризи в Україні та навколо неї, кризи біженців, є привід для надії: «Людство як і раніше володіє засобами і можливостями, щоб вирішити будь-які виникаючі проблеми ... Ми також є Організацію з безпеки і співробітництва в Європі. Деякі з цих проблем виходять за межі одного континенту, і це вимагає створення безпеки і відкриття механізму співпраці в широких сферах. Я впевнений, що ОБСЄ може служити й кращим прикладом для взаємодії та діалогу і крос-континентального співробітництва і повинна бути лідером у пошуку рішень з найбільш актуальних питань», сказав він.

Голова Великого Державного Хуралу Зандахуу Енхболд зазначив, що XIV щорічна осіння зустріч ПА ОБСЄ збігається з 25-тою річницею перших демократичних виборів Монголії, які призвели до створення постійної парламентської системи в країні. Рішення парламенту про проведення осінньої зустрічі є свідченням його віри в демократичний діалог, а саме : «Сьогодні невичерпні складні питання все ще існують у багатьох куточках світу. Це вимагає підвищення узгодженості та взаємодії між міжнародними організаціями, подальше вдосконалення тісної співпраці та необхідність виконання рішень і рекомендацій ... Почесні парламентарі, представники національних парламентів, я маю цілковиту довіру до вас усіх, я переконаний що ви досягнете консенсусу шляхом переговорів у пошуку багатьох шляхів вирішення згаданих питань», відзначив Спікер Парламенту Монголії.

16 вересня відбулося засідання Круглого столу за участю глав польових операцій ОБСЄ в Центральній Азії: Посла Іво Петрова – Голови Центру ОБСЄ в Ашхабаді, Посла Наталії Зарудної- Голови Офісу програм ОБСЕ в м. Астана, Посла Сергія Капіноса - Голови Центру ОБСЕ в м. Бішкек, Посла Маркуса Мюллера – Голови Бюро ОБСЄ в Таджикистані та Посла Дьєрді Сабо – Координатора проектів ОБСЄ в Узбекистані.

Основна властивість відносин між кожним офісом ОБСЄ в Центральній Азії і їх відповідного уряду, а також потенційні шляхи розширення регіонального співробітництва, були серед інших тем, що розглядалися у презентаціях послів в ході круглого столу.

Голова офісу ОБСЄ в м. Астана Посол Наталія Зарудна зазначила: «ОБСЄ, зі встановленою присутністю на місцях у всіх п'яти країнах регіону, як і раніше пропонують унікальну платформу не тільки для подальшого плідного співробітництва між місіями і приймаючими країнами, але й між самими польовими місіями, так як ми працюємо спільно для зміцнення безпеки в регіоні». Голова офісу ОБСЄ в Таджикистані Посол Маркус Мюллер, підкреслив, що національні зусилля країн по боротьбі з проблемами безпеки повинні також зосередитися на реалізації регіонального співробітництва. «Регіональна безпека співробітництва в боротьбі з тероризмом, радикалізація, торгівля наркотиками і людьми може бути дієвою, якщо вона заснована на твердих національних стратегіях і діях, які ставлять за мету регіональне співробітництво в якості ключового пріоритету. Така співпраця може бути ефективною лише якщо вона планується і здійснюється як проект з чітко встановленими цілями, відповідними послідовними заходами і хорошими інструментами моніторингу. Для цього ОБСЄ може відігравати провідну роль у забезпеченні платформи та сфер повноважень в міжнародній практиці», сказав Посол Мюллер.

Керівник Центру ОБСЄ в Ашхабаді, Посол Іво Петров повідомив про нещодавню роботу його офісу в проектах Туркменістану: «Як загрози тероризму та торгівлі людьми, загрози безпеки продовжують бути присутніми в регіоні ОБСЄ. Центр ОБСЄ в Ашхабаді проводить різні заходи на підтримку зусиль уряду Туркменістану по боротьбі з цими загрозами. В останні роки Центр організував навчальні заходи для правоохоронних органів, органів безпеки і правових питань для вирішення таких питань, як безпека аеропорту, безпека кордонів, боротьба з тероризмом, захопленням заручників, тактика переговорів тощо» сказав він.

Керівник Центру ОБСЄ в Бішкеку, Посол Сергій Капінос, підкреслив серйозність таких загроз як: торгівля людьми та іноземні терористичні бійців в Киргизстані: «Проблеми торгівлі людьми були майже невідомі в Центральній Азії в радянський період, сьогодні проблеми безпеки є одними з найсерйозніших питань, що впливають на весь регіон», зазначив Посол. «Державні органи повідомляють, що майже 500 киргизьких громадян прямо або побічно беруть участь в бойових діях в Сирії. Проте, реальна ситуація може бути ще гіршою», зазначив він.

Ці ж питання, серед низки інших, також відслідковувались в доповіді Координатора ОБСЄ в Узбекистані, Посла Дьордь Сабо: «Як і органічні продукти, проекти мають життєві цикли. Проект Координатора ОБСЄ в Узбекистані, в новій незалежній державі з віковими традиціями, робив і робить все можливе для перетворення ідей, ініціатив та зобов'язань ОБСЄ в реальність, так як його існування. Законодавча підтримка в боротьбі з тероризмом і торгівлею людьми, поновлюваних джерел енергії – одні з проектів центру ОБСЄ в Узбекистані, які проводилися за допомогою державних органів та організацій громадянського суспільства, щоб стати більш ефективними і дієвими в проведенні демократичних реформ», зазначив Посол Сабо.

Після круглого столу Центральної Азії, парламентарі обговорили економічні та екологічні проблеми в регіоні ОБСЄ і, зокрема, зусилля щодо вирішення цих проблем за допомогою співпраці з міжнародними організаціями.

Того ж дня у рамках роботи осінньої сесії ПА ОБСЄ в м. Улаанбаатар, за сприяння Посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом), відбулася зустріч Голови Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ А.Герасимова з Головою групи з міжпарламентських зв`язків між Монголією та Україною Великого Державного Хуралу Монголії Г.Батхуу. У зустрічі взяли участь з української сторони народні депутати Верховної Ради України І.Попов, С.Висоцький, Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні І.Прокопчук та дипломати Посольства України в Китайській Народній Республіці та Монголії (за сумісництвом). У дружній атмосфері сторони обговорили питання стану та перспектив розвитку міжпарламентських зв’язків між двома державами, пріоритетні напрямки та шляхи активізації співробітництва в економічній сфері, зокрема, в енергетичній, авіаційній та сільськогосподарській галузях. Українська сторона поінформувала про внутрішньополітичну ситуацію та реформи в Україні. У свою чергу, монгольська сторона висловила підтримку територіальної цілісності України та вирішення конфлікту на Сході нашої держави мирним шляхом.

На завершення зустрічі А.Герасимов запросив Г.Батхуу здійснити візит в Україну по лінії міжпарламентських зв`язків найближчим часом. 

Третя частина конференції була присвячена наступним питанням, а саме: розвитку демократичних інститутів, прав людини, свободи засобів масової інформації, релігійної терпимості та гендерній рівності.

Голова делегації Монголії в ПА ОБСЄ Батчімег Мігедорі, в ході свого виступу, наголосив на важливості розгляду згаданих питань та зазначив, що «Хоча ми географічно знаходимось далеко, проте для нас боляче як страждає людина кожен день. Ми розуміємо, що це складне питання, і вважаємо, що ОБСЄ повинна послати чіткий сигнал всьому світу про те, як ми повинні діяти за таких обставин». Деякі парламентарії відзначили, що їх зв'язок з виборцями матиме вирішальне значення у формуванні суспільної підтримки політики розподілу відповідальності, захисту від ксенофобії та виховання людей та впливу факторів кризи біженців.

 

Метін Байдарські, виконуючий обов’язки Голови делегації Туреччини, показав презентацію про потонулого малюка з Сирії і в ході свого виступу зазначив, що ми парламентарії маємо бути одні з тих законодавців, що вважають, що питання прав людини і кризи біженців мають розглядатися не тільки як європейські проблеми. «Питання має розглядатися, як спільна відповідальність людства. Це робота міжнародного співтовариства в цілому, що дозволить вирішити цю проблему», сказав він.

Віце-президент ПА ОБСЄ Пітер Боунесс,( Великобританія) зазначив, що виявляється занадто легко засудити країни за те, що ми не живемо в ідеальному світі. Уряди країн починають розглядати питання з появою біженців і вимагають збільшення адміністративної підтримки та підкреслив, що «в довгостроковій перспективі елемент просування безпечних і мирних умов в країнах, таким чином щоб люди не стали біженцями».

Іспанський парламентарій Ігнасіо Санчес Амор, Спеціальний представник ПА ОБСЄ з прикордонних питань підкреслив, що один безпосередній спосіб для ОБСЄ для надання допомоги країнам у боротьбі з кризою - це зробити його співробітників управління кордонами коледжу в Душанбе більш доступною для всіх держав-учасниць.

У ході дискусії третьої конференції присвяченій правам людини взяв участь народний депутат України Сергій Висоцький. На початку свого виступу народний депутат України висловив обурення щодо виступу члена делегації від Російської Федерації Людмили Козлової, яка поінформувала присутніх про внутрішній конфлікт на території України і неодноразово в ході свого виступу повторювала фразу про те, що … «ніхто не бажає Україні добра, як Президент Російської Федерації В.Путін». Він зазначив про можливість відновлення діалогу з представниками Російської Федерації, у разі виконання нею Мінських домовленостей, повного відновлення миру на сході України та звільнення незаконно утримуваних громадян України на території Російської Федерації.

 

17 вересня відбулося засідання Постійного Комітету ПА ОБСЄ. В ході засідання Постійного Комітету, за участю членів Бюро ПА ОБСЄ та голів делегацій країн-членів ПА ОБСЄ, парламентарії мали змогу обговорити поточну діяльність Парламентської Асамблеї.

Генеральний секретар Парламентської Асамблеї ОБСЄ Спенсер Олівер поінформував парламентаріїв – членів Постійного Комітету про проведену роботу Міжнародного секретаріату у напрямку планування майбутньої діяльності ПА ОБСЄ і зазначив, що цього року зовнішні незалежні професійні аудитори представили позитивну попередню оцінку поточного річного бюджету. Делегати Постійного Комітету також заслухали доповіді спеціальних представників Асамблеї і спеціальних комітетів присвячених питанням поточної діяльності Асамблеї.

Окрему увагу було приділено обговоренню питання щодо зміни спеціального представника з питань Центральної Азії Тієррі Маріанні (Франція) у зв’язку з його візитом на тимчасово окуповану Російською Федерацією територію Автономної Республіки Крим.

В ході розгляду даного питання виступив Голова української делегації в ПА ОБСЄ Артур Герасимов. Він зазначив, що такі дії французького парламентаря обурюють українську делегацію в частині незаконного перетину державного кордону України. Він також акцентував увагу учасників заходу на  кричущих порушеннях українського законодавства, міжнародної практики та акту неповаги до територіальної цілісності України. А.Герасимов нагадав учасникам заходу про текст резолюції, яка увійшла до Гельсінської декларації «Очевидні, грубі і невиправлені порушення Російською Федерацією зобов’язань ОБСЄ і міжнародних норм» (внесену Діном Еллісоном, Канада, співавтор – Артур Герасимов, Україна), яка визнає дії Російської Федерації актом військової агресії проти Украйни, вимагає від Російської Федерації припинити дестабілізацію ситуації в Україні, припинити постачати бойовиками зброю та боєприпаси, припинити надсилати своїх військових на територію України, почати виконувати Мінські угоди та підтримав позицію Президента ПА ОБСЄ щодо доцільності зміни кандидатури Спеціального представника з питань Центральної Азії.

З Постійною делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювали Постійний Представник Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні Прокопчук Ігор Васильович, Перший секретар відділу з економічних питань Посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом) Куксенко Вячеслав Анатолійович, третій секретар Посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом) Єнько Єлизавета Юріївна та Почесний консул України у Монголії Пуревсамбуу Батсайхан, які проводили особливо активну роботу під час конференції, що стало важливим кроком на шляху подальшого зміцнення авторитету та посилення іміджу Української держави на світовому рівні та сприяло новому поштовху розвитку двосторонніх відносин Україна-Монголія.

 

Під час парламентської конференції члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 5 засіданнях парламентських конференцій, враховуючи засідання Постійного комітету, провели двосторонні переговори з представниками інших національних делегацій, зокрема, Монголії, Республіки Польща, Грузії, Литовської Республіки, Швеції, Франції, Чеської Республіки, Італії, Республіки Албанія, Ісламської Республіки Афганістан, Ісландії, Князівства Монако, Ірландії та іншими.

 

В ході конференції Глава Постійної делегації ВРУ в ПА ОБСЄ А.Герасимов та члени Постійної делегації провели прес-конференцію для представників монгольських ЗМІ щодо поточної ситуації на сході України, зокрема, А.Герасимов дав інтерв’ю місцевому телеканалу «Блумберг Монголія».

 

Всі матеріали та документи пов’язані з проведенням ХІV щорічного осіннього засідання Парламентської асамблеї розміщені на сайті Парламентської Асамблеї ОБСЄ: www.oscepa.org