Звіт про участь Постійної делегації Верховної Ради України у роботі П’ятнадцятої осінньої сесії Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі

(29 вересня –3жовтня 2016 р,. м. Скоп’є,Республіка Македонія)

 

29 вересня – 3 жовтня 2016 року у м. Скоп’є (Республіка Македонія) відбулася щорічна Осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Головна тема сесії - «посилення заходів із зміцнення довіри та ефективного управління в регіоні ОБСЄ». Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській Асамблеї ОБСЄ Наталія Агафонова, Антон Геращенко, Ігор Попов, Нестор Шуфрич та Сергій Висоцький.

В ході сесії, яка проходила в формі парламентської конференції відбулися три пленарні сесії, присвячені наступним питанням: ефективне управління як основа для стимулювання економічного розвитку в регіоні ОБСЄ, розвиток демократичних інститутів і прав людини в Південно-Східній Європі: роль ОБСЄ, поліпшення стану справ, пов’язане з дотриманням прав людини на основі управління міжнародною міграцією.

30 вересня відбулося засідання Середземноморського форуму, який відкрив спеціальний представник Парламентської Асамблеї ОБСЄ з питань Середземномор’я Мішель Вуазен (Франція). Учасники форуму обговорювали питанням біженців, мігрантів та переміщених осіб. зміцнення безпеки і співробітництва в регіоні Середземномор’я. У дискусії взяли участь:голова контактної групи ОБСЄ з середземноморськими державами - партнерами Клеменс Коя, віце-спікер і голова комітету з питань зовнішньої політики Республіки Македонія Антоніо Мілошоський, представник головного офісу Європейської служби підтримки осіб, які претендують на отримання притулку Малін Ларсон Граве. Парламентарії понад 10 країн-членів ОБСЄ запропонували коментарі та розглянуті питання, що стосуються триваючої кризи біженців і мігрантів, конфліктів в регіоні Середземномор’я, а також загрози насильницького екстремізму. У дискусії присвяченій питанням біженців і переміщених осіб взяв участь народний депутат України С.Висоцький, який, серед іншого, зазначив, що сучасні міграційні хвилі у світі спровоковані хаосом і війною, у яких Росія бере далеко не останню участь.

Під час урочистого відкриття сесії з промовою виступив Президент ПА ОБСЄ Крістіне Муттонен.

К.Муттонен (Австрія) відкрила засідання в якому взяло участь більш ніж 200 парламентаріїв з 57 країн-членів, які зареєструвалися для участі у парламентській конференції. У своєму виступі Президент ПА ОБСЄ К.Муттонен зосередила увагу учасників парламентської конференції на актуальних питаннях безпеки в регіоні ОБСЄ, які обговорили парламентарії протягом двох днів заходу.

Зокрема, Президент ПА ОБСЄ відзначила, що взаємодія-це єдиний спосіб ефективного вирішення питань радикалізації, тероризму, проблем міграції та біженців, або навіть зміни клімату.

У перший день відкриття сесії ПА ОБСЄ за темою «   а» виступив член Постійної делегації України І.Попов. Він звернув увагу учасників заходу на неприпустиму, з точки зору міжнародного права, поведінку Російської Федерації, яка продовжує окупацію українського Криму і навіть проводить там якісь незрозумілі незаконні голосування населення. Окремо він наголосив на систематичному порушенні російською окупаційною владою прав і свобод людини в Криму, і, перш за все, корінного народу української автономії – кримських татар, яких безпідставно затримують, за надуманими звинуваченнями позбавляють свободи, яких викрадають та вбивають при повній бездіяльності окупаційних органів влади. В ході виступу акцентував увагу учасників заходу на питанні ситуації на сході нашої держави, І.Попов підкреслив, що російсько-сепаратистські збройні формування не дотримуються оголошеного перемир’я і продовжують обстріли української території. Для зрушення питання з мертвої точки необхідно посилювати міжнародний тиск на Російську Федерацію, чому має сприяти втілення Резолюції з цього питання, яку ПА ОБСЄ прийняла в Тбілісі цього року.

1 жовтня відбулося засідання Європейської народної партії в рамках роботи Парламентської Асамблеї ОБСЄ в якому взяв участь народний депутат України С.Висоцький. В ході свого виступу С.Висоцький поінформував присутніх про поточну ситуацію в зоні бойових дій, наголосив на невиконанні Мінських домовленостей з боку Російської Федерації та відзначив, що позиція  України щодо Мінських домовленостей залишається незмінною -  безпека, повне припинення вогню та доступ для спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ ОБСЄ) в рамках розширеної місії для виведення окупаційних військ і лише потім виконання політичної частини Угоди.

Друга сесія парламентської конференції проходила у вигляді круглого столу за участю глав польових операцій ОБСЄ в регіонах Скоп’є, Албанії, Боснії і Герцеговини, Косово, Чорногорії та Сербії на тему «Розвиток демократичних інститутів і прав людини в Південно-Східній Європі: роль ОБСЄ». Відкриваючи парламентську конференцію, заступник Голови комітету з питань з політичних питань і безпеки Азай Гулієв (Азербайджан) зазначив, що сприяння економічному зростанню слід розглядати як частину загальної відповіді на виклики, такі як міграція, наголосивши на важливості належного управління в цій галузі. «Ніхто з нас не може наголосити на тому, що ми досягли найвищих стандартів управління. Це можуть бути великі чи малі, розвинуті або ті що все ще розвиваються країни, всі наші країни мають можливості для вдосконалення і може довідатися про кращу практику інших країн» наголосив А.Гулієв.

У ході дискусії другої сесії парламентської конференції

1 жовтня відбулося засідання Постійного Комітету Парламентської Асамблеї ОБСЄ. В ході засідання Постійного Комітету, за участю членів Бюро ПА ОБСЄ та голів делегацій країн-членів ПА ОБСЄ, парламентарії мали змогу обговорити поточну діяльність Парламентської Асамблеї.

Генеральний секретар Парламентської Асамблеї ОБСЄ Роберто Монтелла поінформував парламентаріїв – членів Постійного Комітету про проведену роботу Міжнародного секретаріату у напрямку планування майбутньої діяльності ПА ОБСЄ і зазначив, що цього року зовнішні незалежні професійні аудитори представили позитивну попередню оцінку поточного річного бюджету. Делегати Постійного Комітету також заслухали доповіді спеціальних представників Асамблеї і спеціальних комітетів присвячених питанням поточної діяльності Асамблеї.

Окрему увагу було приділено обговоренню питання щодо місії спостереження за виборами в Російській Федерації. Ілкка Канерва, керівник місії спостереження за виборами, поінформував присутніх про перебіг подій в день виборів, проте у своєму виступі не відзначив того факту що місія спостереження за виборами проходила на окупованій території Автономної Республіки Крим. В ході розгляду даного питання виступив член української делегації в Парламентській Асамблеї ОБСЄ Ігор Попов. Він поінформував глав делегацій і керівництво ПА ОБСЄ про те, що Україна не визнає вибори до Державної Думи Російської Федерації. «Наша делегація заявила про неможливість включення російських парламентаріїв від Криму в офіційні міжпарламентські делегації, з огляду на те, що «вибори» в окупованому Криму були проведені всупереч всім нормам міжнародного права і не визнаються цивілізованими країнами» підкреслив І.Попов.

2 жовтня розпочалася третя частина конференції на тему «Поліпшення стану справ, пов’язане з дотриманням прав людини на основі управління міжнародною міграцією». В ході конференції відбувся обмін думок щодо поточної ситуації з міжнародною міграцією. В ході обговорення питання швейцарський парламентарій Філіппо Ломбарді, Голова спеціального комітету ПА ОБСЄ з питань міграції, зазначив, що ми повинні перестати думати про міграцію, як тягар, а шукати шляхи вирішення проблеми спільними зусиллями. «Ми маємо нести відповідальність за забезпечення безпеки і дотримання прав людини в своїх країнах, а також допомогти тим, хто був змушений піти. Як господарі, ми повинні також запобігти радикалізації будь-якого роду, пропонуючи кожній спільноті можливість вільно і мирно жити».

Ф.Ломбарді був одним з кількох парламентаріїв, які стверджували, що ОБСЄ ідеально підходить для створення скоординовані політики управління біженцями. Такої ж думки виявився і міністр внутрішніх справ Республіки Македонія Олівер Спасовський, який запропонував своє бачення, як його країна вийшла з кризи. "Питання щодо міграції не може розглядатися ізольовано; побудова стіни не вирішити цю проблему, "сказав О.Спасовський. "Події минулого року свідчать про те, що відсутність скоординованого підходу, як на оперативному і законодавчому рівні, працює на шкоду зацікавлених країн і нещасних людей, вимушених мігрувати. Я глибоко переконаний, що в цьому контексті ОБСЄ відіграє надзвичайно важливу роль».

У ході дискусії третьої конференції присвяченій питанням міграції взяв участь народний депутат України Сергій Висоцький.

 

З Постійною делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювали Постійний Представник Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні Прокопчук Ігор Васильович, Перший секретар відділу з економічних питань Посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом) Куксенко Вячеслав Анатолійович, третій секретар Посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом) Єнько Єлизавета Юріївна та Почесний консул України у Монголії Пуревсамбуу Батсайхан, які проводили особливо активну роботу під час конференції, що стало важливим кроком на шляху подальшого зміцнення авторитету та посилення іміджу Української держави на світовому рівні та сприяло новому поштовху розвитку двосторонніх відносин Україна-Монголія.

 

Під час парламентської конференції члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі взяли участь у 5 засіданнях парламентських конференцій, враховуючи засідання Постійного комітету, провели двосторонні переговори з представниками інших національних делегацій, зокрема, Монголії, Республіки Польща, Грузії, Литовської Республіки, Швеції, Франції, Чеської Республіки, Італії, Республіки Албанія, Ісламської Республіки Афганістан, Ісландії, Князівства Монако, Ірландії та іншими.