Заходи щодо майбутнього статусу Косово

 

Рекомендація 1822 (2008)

 

1.     Парламентська Асамблея, посилаючись на свою Резолюцію 1595  (2008)   стосовно заходів щодо майбутнього статусу Косово, категорично стверджує, що процес визначення статусу ні в якому разі не повинен відволікати увагу тимчасових інституцій самоуправління (ТІСУ) і міжнародної спільноти від застосування  Стандартів щодо Косово. Дійсно, є більше ніж необхідним тримати курс на застосування  Стандартів щодо Косово для сприяння довірі та для полегшення  зближення, за сучасних умов політичного тиску, визначених неспроможністю знайти вирішення компромісу.

  1. Асамблея знову підтверджує своє бажання побачити, щоб Косово стало, яким  би не був його статус, безпечним багатоетнічним простором для всіх тих, хто там мешкає, Де були б у повному обсязі застосовані стандарти Ради Європи в царині демократії, верховенства права, захисту прав людини та прав національних меншин, як і були б повністю застосовані принципи гарного управління, де найбільш важливі міжнародні та європейські інструменти в цих сферах, зокрема Європейська конвенція з прав людини, Європейська конвенція з запобігання тортур та Рамкова конвенція з захисту національних меншин, повністю б застосовувались, а їх відповідні контрольні механізми були задіяні та де цінності демократії, толерантності та мультикультуралізму поділялися б населенням країни та її інституціями.
  2. Стосовно самого статусу Асамблея вважає, що він має дозволити повне впровадження «Стандартів щодо Косово», підсилення механізмів захисту прав людини в Косово, проведення реформ інституціями Косово та підсилену відповідальність усіх зацікавлених сторін в Косово включно з міжнародною спільнотою.
  3. Асамблея вітає також ймовірне розгортання Місії верховенства права Європейського Союзу в Косово, і знову підтверджує в цьому контексті те, що Рада Європи в якості головного охоронця прав людини в Європі, мала б бути тісно задіяна для такої місії.
  4. Будучи переконаною, що Рада Європи повинна продовжувати відігравати роль першого плану для того, щоб  ці побажання конкретизувалися, Асамблея запрошує Комітет міністрів:

5.1. посилювати теперішнє Бюро Ради Європи в Косово;

5.2. робити все можливе, щоб гарантувати повне використання головних міжнародних інструментів Ради Європи в царині прав людини і прав меншин, включаючи відповідні механізми контролю;

5.3. запропонувати свою підтримку і свою експертизу компетентним органам влади в Косово в таких сферах:

5.3.1. юридичні та конституційні питання;

5.3.2. захист прав людини та підсилення механізмів захисту прав людини, включаючи Інституцію омбудсмена та інші механізми, що мають на меті, inter alia, гарантувати відповідальність міжнародної спільноти в Косово;

5.3.3. вирішити на довготривалу перспективу проблему усіх шукачів притулку, біженців та переміщених осіб;

5.3.4. захист прав меншин, зокрема спільноти ромів, ашкалів та єгиптян, і використання міноритарних мов;

5.3.5. захист сербської спільноти та її культурної спадщини в Косово;

5.3.6. незалежність та ефективність правосуддя, включно з боротьбою проти безкарності;

5.3.7. боротьба проти корупції, організованої злочинності, відмивання грошей та торгівлі людьми;

5.3.8. демократизація, фінансування політичних партій і гарне управління;

5.3.9. децентралізація та ефективна місцева влада;

5.3.10. захист культурної та релігійної спадщини;

5.3.11. міжкультурний діалог;

5.3.12. освіта;

5.3.13. підтримка громадянського суспільства і заходів, що сприяють примиренню.