Проект Додаткового Протоколу до Конвенції з прав людини та біомедицини стосовно генетичних досліджень для цілей здоров‘я

 

Висновок № 267 (2008) [1]

 


1.             Проект Додаткового Протоколу до Конвенції з прав людини та біомедицини стосовно генетичних досліджень для цілей здоров‘я є четвертим в низці Додаткових Протоколів до Конвенції після таких, як Заборона клонування людських істот (1997), Трансплантація органів і тканин людського походження (2001) та Біомедичні дослідження (2004). Парламентська Асамблея вітає це подальше збагачення Конвенції.

2.             Асамблея висловлює жаль, що із 47 держав-членів Ради Європи, 26 ще не ратифікували або не приєдналися до Конвенції з біоетики і закликає їх зробити це щонайшвидше.

3.            Завдяки дослідженням в біології і медицині було досягнуто визначного прогресу у сфері здоров'я людини. Знання про людський геном стало джерелом значного просування, зокрема, розвитку генетичних досліджень. Ці дослідження надають можливість ідентифікації генетичні характеристики, відповідальні за хворобу або такі, що залучені у її розвитку.

4.             Декілька сотень генетичних досліджень наразі використовуються, інші - знаходяться у стадії розробки. Генетичні дослідження все більше і більше стають частиною медичної практики, проте одночасно набуває розвитку пряма комерційна пропозиція щодо генетичних досліджень поза межами будь-яких оздоровчих систем. Це може поставити етичні проблеми.

5.            Цей проект Додаткового Протоколу до Конвенції з прав людини та біомедицини вибудовує принципи, закладені в Конвенції, з метою визначення і збереження основних прав осіб, стосовно яких проводиться генетичне дослідження з цілями здоров‘я.

6.             Асамблея зазначає, що цей Протокол – після детального розгляду - було одностайно погоджено на Комітеті з біоетики (CDBI).

7.             Асамблея зазначає, що це є тільки перший із низки протоколів щодо генетичних досліджень: вона уважно стежитиме за проходженням обговорення в цій сфері.

8.             Асамблея, хоча – загалом -  і висловлює своє задоволення щодо нинішнього проекту протоколу, тим не менше відчуває, що його можна покращити і, виходячи з цього, рекомендує, щоб Комітет Міністрів розглянув наступні поправки:

8.1.             в Статті 6, додати слова “та медичні показання” після слів “клінічна користь”;

8.2.             в Статті 7.1,  наприкінці додати слова “лікарів з відповідною компетентцією ” ;

8.3.             в Статті 8.2, додати слова “або виключити”  після слова “виявлення” ;

8.4.             в Статті 8.2 додати слова “або виключити”  після слова “ідентифікації” ;

8.5.           замінити перший пункт Статті 10 на таку редакцію “Виходячи з Статті 13 Протоколу, генетичне дослідження на осібі, яка не спроможна надати згоду, може бути  проведено тільки для її прямої користі ”.

 



[1] Дебати Асамблеї 24 січня 2008 року (8 засідання) (див. Док.11466, доповідь Комітету з питань культури, науки та освіти, доповідач: пан Водарг, та Док.11506, висновок Комітету з правових питань та прав людини, доповідач: пан Хайбах). Текст прийнятий Асамблеєю 24 січня 2008 року (8 засідання).