Про внесення змін до Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (Друге читання)
1. | Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до Закону України "Про охорону атмосферного повітря" |
2. | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: І. Внести зміни до Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №50, ст. 678; 1995 р., №13, ст. 85), виклавши його у такій редакції: "ЗАКОН УКРАЇНИ Про охорону атмосферного повітря" |
3. | Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів довкілля. |
4. | Цей Закон спрямований на збереження сприятливого стану атмосферного повітря, його відновлення і поліпшення для забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини, а також запобігання шкідливому впливу на довкілля. |
5. | Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря. |
6. | Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
7. | Стаття 1. Визначення термінів |
8. | У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: |
9. | атмосферне повітря - природна суміш газів, що склалася в процесі еволюції Землі; |
10. | охорона атмосферного повітря - система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням його забрудненню, зниженням рівня забрудненості та впливу фізичних та біологічних факторів; |
11. | забрудненість атмосферного повітря - наявність в атмосферному повітрі забруднювальних речовин і (або) шкідливих фізичних чинників; |
12. | забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних та біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на довкілля та здоров`я людини |
13. | забруднювальна речовина - будь-яка речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на довкілля та здоров'я людини; |
14. | викид - забруднювальна речовина або суміш таких речовин, що надходять в атмосферне повітря; |
15. | потужність викиду - кількість речовини або суміші речовин, яка викидається в атмосферне повітря за одиницю часу; |
16. | нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря - група нормативів, дотримання яких запобігає виникненню небезпеки для здоров'я людини та стану довкілля; |
17. | норматив вмісту забруднювальної речовини у відпрацьованих газах пересувного джерела - гранично допустима кількість забруднювальної речовини у відпрацьованих газах пересувного джерела, що відводиться в атмосферне повітря; |
18. | норматив допустимого викиду забруднювальної речовини стаціонарного джерела - гранично допустима потужність викиду забруднювальної речовини в атмосферу від стаціонарного джерела, яка забезпечує додержання нормативів якості атмосферного повітря; |
19. | технологічний норматив допустимого викиду забруднювальної речовини - гранично допустимий викид забруднювальної речовини окремих типів обладнання і споруд, який відводиться до джерела викиду в атмосферне повітря; |
20. | джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднювальна речовина. |
21. | Стаття 2. Завдання Закону про охорону атмосферного повітря Завданням Закону про охорону атмосферного повітря є регулювання відносин у цій галузі з метою збереження, поліпшення та відтворення стану атмосферного повітря, відвернення і зниження шкідливого хімічного, фізичного, біологічного та іншого впливу на атмосферне повітря, забезпечення раціонального використання атмосферного повітря для виробничих потреб, а також зміцнення правопорядку і законності у цій сфері. |
22. | Стаття 3. Законодавство про охорону атмосферного повітря |
23. | Відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Законом та іншими актами законодавства України. |
24. | Стаття 4. Управління у галузі охорони атмосферного повітря. |
25. | Управління у галузі охорони атмосферного повітря здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, спеціально уповноважений центральний органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноважений центральний органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України. |
26. | Розділ II. СТАНДАРТИЗАЦІЯ І НОРМУВАННЯ В ГАЛУЗІ ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ |
27. | Стаття 5. Завдання стандартизації і нормування в галузі охорони атмосферного повітря |
28. | Стандартизація і нормування в галузі охорони атмосферного повітря проводяться з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог до охорони атмосферного повітря від забруднення, впливу фізичних і біологічних факторів та забезпечення екологічної безпеки. |
29. | Стаття 6. Стандартизація в галузі охорони атмосферного повітря |
30. | Стандартизація в галузі охорони атмосферного повітря спрямована на: |
31. | забезпечення безпеки навколишньому природному середовищу та запобіганню екологічних катастроф; |
32. | реалізацію єдиної науково-технічної політики в галузі охорони атмосферного повітря; |
33. | встановлення вимог до обладнання і споруд щодо охорони атмосферного повітря від забруднення та впливу фізичних та біологічних факторів на його стан; |
34. | забезпечення безпеки народногосподарських об'єктів і запобігання виникненню аварій та техногенних катастроф; |
35. | впровадження і використання сучасних екологічно безпечних технологій. |
36. | Стандарти в галузі охорони атмосферного повітря встановлюються та розробляються спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров`я і затверджуються в установленому законодавством порядку. |
37. | Стаття 7. Нормативи у галузі охорони атмосферного повітря |
38. | У галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: |
39. | нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; |
40. | нормативи допустимих викидів забруднювальних речовин стаціонарних джерел; |
41. | нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; |
42. | нормативи вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел. |
43. | Законодавством України можуть встановлюватися й інші нормативи в галузі охорони атмосферного повітря. |
44. | Порядок встановлення, розроблення, затвердження, введення в дію нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
45. | Стаття 8. Нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря |
46. | Для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря: |
47. | нормативи якості атмосферного повітря; |
48. | гранично допустимі рівні впливу акустичного, електромагнітного, іонізуючого та інших фізичних факторів та біологічного впливу на стан атмосферного повітря населених пунктів. |
49. | Для курортних, лікувально-оздоровчих та інших рекреаційних територій можуть встановлюватися більш суворі нормативи якості атмосферного повітря і рівні впливу фізичних факторів та біологічного впливу на стан атмосферного повітря. |
50. | Стаття 9. Нормативи допустимих викидів забруднювальних речовин стаціонарних джерел |
51. | Нормативи допустимих викидів забруднювальних речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються виходячи з рівня розвитку технологічних процесів, а також газоочисних установок. |
52. | Для діючих і проектованих окремих типів обладнання і споруд залежно від часу розробки та введення у дію, наявності наукових і технічних розробок, економічної доцільності встановлюються: |
53. | нормативи допустимих викидів забруднювальних речовин стаціонарних джерел; |
54. | технологічні нормативи допустимих викидів забруднювальних речовин, які відводяться до джерела викиду в атмосферне повітря. |
55. | До технологічних нормативів допустимих викидів забруднювальних речовин належать: |
56. | поточні технологічні нормативи - для діючих окремих типів обладнання, споруд на рівні підприємств з найкращою існуючою технологією виробництва аналогічних за потужністю технологічних процесів; |
57. | перспективні технологічні нормативи - для нових і таких, що проектуються, будуються або модернізуються, окремих типів обладнання, споруд з урахуванням досягнень на рівні передових вітчизняних і світових технологій та обладнання. |
58. | Стаття 10. Нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел |
59. | Нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів встановлюються для кожного стаціонарного джерела за кожним фактором фізичного впливу. |
60. | Нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів встановлюються на рівні, за якого фізичний та біологічний вплив усіх джерел у даному районі, з урахуванням перспектив його розвитку, в період дії встановленого нормативу не призведе до перевищення нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря (за найбільш суворим нормативом). |
61. | Стаття 11. Нормативи вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел |
62. | Для кожного типу пересувних джерел, що експлуатуються на території України, встановлюються нормативи граничнодопустимого вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів цих джерел, які розробляються з урахуванням технічних рішень щодо зменшення утворення забруднювальних речовин, зниження рівнів впливу фізичних факторів, очищення відпрацьованих газів та економічної доцільності. |
63. | Розділ ІІІ. ЗАХОДИ ЩОДО ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ |
64. | Стаття 12. Обов`язки підприємств, установ, організацій та громадяни - суб`єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря |
65. | Підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, пов`язаної з викидами забруднювальних речовин в атмосферне повітря, впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: |
66. | здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання умов і вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднювальних речовин тощо; |
67. | вживати заходів до зменшення обсягів викидів забруднювальних речовин і зменшення впливу фізичних факторів; |
68. | забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; |
69. | здійснювати контроль за обсягом і складом забруднювальних речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями іншого впливу та вести їх постійний облік; |
70. | заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення аварійних ситуацій і несприятливих метеорологічних умов та вживати заходів для ліквідації причин і наслідків забруднення атмосферного повітря; |
71. | забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднювальних речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; |
72. | забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднювальних речовин; |
73. | використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; |
74. | здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднювальних речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів викидів забруднювальних речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря. |
75. | Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об'єктів. |
76. | Стаття 13. Регулювання викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел |
77. | Для забезпечення стану атмосферного повітря, сприятливого для здоров'я людини та об'єктів довкілля, в обов'язковому порядку на державному рівні здійснюється регулювання викидів найбільш поширених забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел за таким переліком: |
78. | завислі речовини (недиференційований за фізико-хімічним складом пил); діоксид сірки; оксид вуглецю; діоксид азоту; свинець та його неорганічні сполуки (у перерахунку на свинець); бензопірен; формальдегід. |
79. | Перелік забруднювальних речовин переглядається не менше одного разу на десять років за пропозицією спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. |
80. | Органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту мають право за погодженням з територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я додатково визначати забруднювальні речовини, за якими здійснюється регулювання їх викидів. |
81. | Органи місцевого самоврядування разом з місцевими органами виконавчої влади, на території яких спостерігається перевищення нормативів екологічної безпеки, розробляють і затверджують програми оздоровлення повітряного басейну. |
82. | Викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я. |
83. | Матеріали, що обгрунтовують обсяги безпечних викидів для підприємств, установ, організацій та громадян розробляються суб`єктами господарювання, що отримали відповідну ліцензію. |
84. | Дозволи на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря видаються за умови: |
85. | неперевищення протягом їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; |
86. | неперевищення нормативів допустимих викидів забруднювальних речовин стаціонарних джерел; |
87. | дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднювальних речовин. |
88. | Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру є перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднювальних речовин діючих підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднювальних речовин на кожному етапі встановлюються територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням з територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. |
89. | У разі неможливості зменшення викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря до встановлених нормативів діяльність відповідних підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства. |
90. | Порядок розроблення та видачі дозволів на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які мають отримати дозвіл на викиди, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. |
91. | Стаття 14. Обмеження, тимчасова заборона (зупинення) або припинення викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря і впливу фізичних та біологічних факторів на його стан |
92. | Діяльність, пов'язана з порушенням умов і вимог до викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря і впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства України. |
93. | Стаття 15. Регулювання рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря |
94. | Рівні впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря встановлюються на основі нормативів. У випадках, коли на них видано дозвіл, повинні дотримуватися й інші вимоги, передбачені цим дозволом. Дозволи видаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я та його територіальними органами з урахуванням визначеного статтею 9 цього Закону порядку встановлення нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря. |
95. | Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані вживати необхідних заходів до запобігання та недопущення перевищення встановлених рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря і здоров'я людини. |
96. | Стаття 16. Регулювання викидів забруднювальних речовин і впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря у разі відсутності нормативів |
97. | Викиди забруднювальних речовин і вплив на стан атмосферного повітря фізичних та біологічних факторів, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря. |
98. | Стаття 17. Заходи щодо охорони атмосферного повітря у разі виникнення аварійних ситуацій і несприятливих метеорологічних умов |
99. | Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, викиди забруднювальних речовин або впливи фізичних та біологічних факторів яких у разі виникнення аварій і несприятливих метеорологічних умов можуть призвести до надзвичайних екологічних ситуацій, зобов'язані заздалегідь розробити та погодити із спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, з питань охорони здоров'я, іншими заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в установленому порядку спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря. |
100. | У разі виникнення таких надзвичайних екологічних ситуацій керівники підприємств, установ, організацій та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані негайно в установленому порядку повідомити про це органи, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря, і вжити заходів до охорони атмосферного повітря та ліквідації причин і наслідків його забруднення. |
101. | Стаття 18. Регулювання діяльності, що впливає на погоду і клімат |
102. | Діяльність, спрямована на штучні зміни стану атмосфери та атмосферних явищ у господарських цілях, може провадитися підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності тільки за дозволами, виданими спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, з питань охорони здоров'я або їх територіальними органами, за погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. |
103. | Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані відповідно до міжнародних угод скорочувати і в подальшому повністю припинити виробництво та використання хімічних речовин, що шкідливо впливають на озоновий шар, а також проводити роботу щодо зменшення викидів речовин, накопичення яких в атмосферному повітрі може призвести до негативних змін клімату. |
104. | Стаття 19. Заходи щодо відвернення і зменшення забруднення атмосферного повітря викидами автотранспортних та інших пересувних засобів і установок та впливу їх фізичних факторів |
105. | З метою відвернення і зменшення забруднення атмосферного повітря автотранспортними та іншими пересувними засобами і установками та впливу пов'язаних з ними фізичних факторів здійснюється: |
106. | розроблення та виконання комплексу заходів щодо зниження викидів, знешкодження шкідливих речовин і зменшення фізичного впливу під час проектування, виробництва, експлуатації та ремонту автомобілів, літаків, суден, інших пересувних засобів і установок; |
107. | переведення транспортних засобів на менш токсичні види палива; |
108. | раціональне планування та забудова населених пунктів з дотриманням необхідної відстані до транспортних шляхів; |
109. | виведення з густонаселених житлових кварталів за межі міста автотранспортних підприємств, вантажного транзитного автомобільного транспорту; |
110. | обмеження в'їзду автомобільного транспорту та інших пересувних засобів і установок у сельбищні зони, місця відпочинку і туризму; |
111. | поліпшення стану утримання транспортних шляхів і вуличного покриття; |
112. | впровадження в містах автоматизованих систем регулювання дорожнього руху; |
113. | удосконалення технологій транспортування і зберігання палива, забезпечення постійного контролю за якістю палива на нафтопереробних підприємствах та автозаправних станціях; |
114. | впровадження та вдосконалення діяльності контрольно-регулювальних і діагностичних пунктів та комплексних систем перевірки екологічних нормативів пересувних засобів та установок. |
115. | Виробництво та експлуатація транспортних та інших пересувних засобів і установок, в яких вміст забруднювальних речовин у відпрацьованих газах перевищує нормативи або рівні впливу фізичних факторів, забороняються. |
116. | Стаття 20. Виконання вимог до охорони атмосферного повітря під час застосування пестицидів та агрохімікатів |
117. | Підприємства, установи, організації, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані дотримуватися правил та вимог щодо транспортування, зберігання і застосування пестицидів та агрохімікатів з метою недопущення забруднення атмосферного повітря. |
118. | Стаття 21. Виконання вимог до охорони атмосферного повітря під час видобування корисних копалин та проведення вибухових робіт |
119. | Видобування корисних копалин та вибухові роботи повинні проводитися з дотриманням правил відвернення або зниження рівнів забруднення атмосферного повітря способами, погодженими із спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я та іншими органами відповідно до законодавства України. |
120. | Стаття 22. Виконання вимог щодо охорони атмосферного повітря від забруднення виробничими, побутовими та іншими відходами |
121. | Не допускається спалювання зазначених відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря. |
122. | Власники або уповноважені ними органи управління підприємств, установ і організацій зобов`язані забезпечувати переробку, утилізацію на своєчасне вивезення відходів, які забруднюють атмосферне повітря, на підприємства, що використовують їх як сировину, або на спеціальні звалища. |
123. | Стаття 23. Відвернення і зниження шуму |
124. | З метою відвернення, зниження і досягнення безпечних рівнів виробничих та інших шумів повинні забезпечуватися: |
125. | створення і впровадження малошумних машин і механізмів ; |
126. | удосконалення конструкцій транспортних засобів та умов їх експлуатації, а також утримання в належному стані залізничних і трамвайних колій, автомобільних шляхів, вуличного покриття; |
127. | розміщення підприємств, транспортних магістралей, аеродромів та інших об'єктів з джерелами шуму під час планування і забудови населених пунктів відповідно до встановлених санітарно-технічних вимог та карт шуму; |
128. | виробництво будівельних матеріалів, конструкцій, технічних засобів та будівництво споруд з необхідними акустичними властивостями; |
129. | організаційні заходи для відвернення і зниження виробничих, комунальних, побутових і транспортних шумів, включаючи запровадження раціональних схем і режимів руху залізничного, повітряного, водного та автомобільного транспорту у межах населених пунктів. |
130. | Громадяни зобов'язані дотримувати вимоги, встановлені з метою зниження побутового шуму у квартирах, а також у дворах житлових будинків, на вулицях, у місцях відпочинку та інших громадських місцях. |
131. | Розділ IV. ДОТРИМАННЯ ВИМОГ ДО ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ ПІД ЧАС ПРОЕКТУВАННЯ, БУДІВНИЦТВА ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ПРОМИСЛОВИХ ОБ'ЄКТІВ |
132. | Стаття 24. Умови розміщення, проектування, будівництва, реконструкції і введення в експлуатацію підприємств, споруд та інших об'єктів, які впливають на стан атмосферного повітря |
133. | Проектування, розміщення, будівництво і введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконалення існуючих і впровадження нових технологічних процесів та устаткування повинно здійснюватися з обов'язковим дотриманням норм екологічної безпеки, державних санітарних норм і правил на запланованих для будівництва та реконструкції спорудах та інших об'єктах, а також з урахуванням накопичення і трансформації забруднення в атмосфері, його транскордонного перенесення, особливостей кліматичних умов. |
134. | Забороняється будівництво та введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, які не відповідають вимогам до охорони атмосферного повітря. |
135. | Стаття 25. Погодження місць забудови, проектів будівництва і реконструкції підприємств, споруд та інших об'єктів, що впливають на стан атмосферного повітря |
136. | Визначення місць забудови, проектування будівництва і реконструкції підприємств, споруд та інших об'єктів, що впливають на стан атмосферного повітря, погоджується з органами, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря, органами місцевого самоврядування та іншими органами відповідно до законодавства України. |
137. | Стаття 26. Санітарно-захисні зони |
138. | З метою забезпечення оптимальних умов життєдіяльності людини в районах житлової забудови, масового відпочинку і оздоровлення населення при визначенні місць розміщення нових, реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, які впливають на стан атмосферного повітря, встановлюються санітарно-захисні зони. |
139. | Якщо внаслідок порушення встановлених розмірів та режиму санітарно-захисних зон виникає необхідність у відселенні жителів, виведенні з цих зон об'єктів соціального призначення або здійсненні інших заходів, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування повинні вирішувати питання про фінансування необхідних робіт і заходів та строки їх реалізації. |
140. | Стаття 27. Екологічна та санітарно-гігієнічна експертиза |
141. | Для визначення безпеки для здоров'я людини та екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів проводиться екологічна і санітарно-гігієнічна експертиза у складі комплексної державної експертизи у порядку, що визначається законодавством України. |
142. | Стаття 28. Дотримання вимог щодо охорони атмосферного повітря під час використання відкриттів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, раціоналізаторських пропозицій, застосування нової техніки, імпортного устаткування, технологій і систем |
143. | Забороняється впровадження відкриттів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, раціоналізаторських пропозицій, застосування нової техніки, імпортного устаткування, технологій і систем, якщо вони не відповідають установленим в Україні вимогам до охорони атмосферного повітря. У разі порушення встановлених вимог така діяльність припиняється уповноваженими на те державними органами, а винні особи притягаються до відповідальності. |
144. | Стаття 29. Організаційно-економічні заходи щодо забезпечення охорони атмосферного повітря |
145. | Для забезпечення охорони атмосферного повітря впроваджуються організаційно-економічні заходи, що передбачають: |
146. | збір (обов'язкові платежі) за забруднення навколишнього природного середовища та здійснення впливу фізичних та біологічних факторів на його стан у межах встановлених нормативів; |
147. | відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря; |
148. | надання підприємствам, установам, організаціям і громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності податкових, кредитних та інших пільг у разі впровадження ними маловідхідних, енерго- і ресурсозберігаючих технологій, здійснення інших природоохоронних заходів з метою скорочення викидів забруднювальних речовин. |
149. | Порядок встановлення нормативів зборів та їх стягнення за забруднення навколишнього природного середовища та здійснення впливу фізичних та біологічних факторів на стан навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України. |
150. | Розділ V. КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ |
151. | Стаття 30. Контроль у галузі охорони атмосферного повітря |
152. | Контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється з метою забезпечення дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря всіма державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. |
153. | Стаття 31. Державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря |
154. | Державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється: |
155. | спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та його територіальними органами; |
156. | спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я та його територіальними органами у частині дотримання нормативів екологічної безпеки (гранично допустимі концентрації забруднювальних речовин в атмосферному повітрі населених пунктів, гранично допустимі рівні впливу фізичних та біологічних факторів) та інших нормативів і правил, спрямованих на запобігання негативному впливу на здоров'я людей; |
157. | відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України у частині дотримання нормативів вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів, встановлених для відповідного типу автомобільного транспорту; |
158. | іншими органами виконавчої влади відповідно до законодавства. |
159. | Стаття 32. Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря |
160. | Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря здійснюється підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності в процесі їх господарської та іншої діяльності, якщо вона справляє шкідливий вплив на стан атмосферного повітря. |
161. | Стаття 33. Громадський контроль у галузі охорони атмосферного повітря |
162. | Громадський контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища відповідно до статті 36 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". |
163. | Розділ VI. ДЕРЖАВНИЙ ОБЛІК ТА МОНІТОРИНГ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ |
164. | Стаття 34. Державний облік у галузі охорони атмосферного повітря |
165. | Державному обліку в галузі охорони атмосферного повітря підлягають: |
166. | об'єкти, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на стан атмосферного повітря; |
167. | види та обсяги забруднювальних речовин, що викидаються в атмосферне повітря; |
168. | види і ступені впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря. |
169. | Державний облік у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється за єдиною системою у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. |
170. | Стаття 35. Моніторинг у галузі охорони атмосферного повітря |
171. | Моніторинг у галузі охорони атмосферного повітря проводиться з метою отримання, збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про викиди забруднювальних речовин та рівень забруднення атмосферного повітря, оцінки та прогнозування його змін і ступеня небезпечності та розроблення науково обгрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі охорони атмосферного повітря. |
172. | Моніторинг у галузі охорони атмосферного повітря є складовою частиною державної системи моніторингу довкілля, порядок організації та проведення якого встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
173. | Розділ VII. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ |
174. | Стаття 36. Порушення законодавства щодо охорони атмосферного повітря |
175. | Правопорушеннями у галузі охорони атмосферного повітря є: |
176. | порушення прав громадян на забезпечення екологічно безпечного стану атмосферного повітря; |
177. | перевищення нормативів допустимих викидів забруднювальних речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів; |
178. | перевищення нормативів вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; |
179. | викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те державних органів; |
180. | перевищення обсягів викидів забруднювальних речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря; |
181. | недотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря; |
182. | провадження незаконної діяльності, що негативно впливає на погоду і клімат; |
183. | впровадження відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій, нових технічних систем, речовин і матеріалів, а також закупівля у зарубіжних країнах та експлуатація технологічного устаткування, транспортних засобів та інших об'єктів, які не відповідають встановленим вимогам до охорони атмосферного повітря; |
184. | порушення правил складування та утилізації промислових і побутових відходів, транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів, що спричинило забруднення атмосферного повітря; |
185. | проектування і будівництво об'єктів з порушенням норм та вимог до охорони атмосферного повітря; |
186. | невиконання розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря; |
187. | ненадання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря, джерела забруднення, а також приховування або перекручення відомостей про стан атмосферного повітря, викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря, екологічну обстановку, яка склалася внаслідок забруднення атмосферного повітря. |
188. | Законодавчими актами України може бути встановлено відповідальність і за інші правопорушення в галузі охорони атмосферного повітря. |
189. | Особи, винні у порушенні законодавства про охорону атмосферного повітря, несуть відповідальність відповідно до законодавства України. |
190. | Спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у порядку, встановленому законодавством України. |
191. | Стаття 37. Відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря |
192. | Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані відшкодовувати збитки, заподіяні порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, у порядку та розмірах, встановлених законодавством України. |
193. | Розділ VIІI. МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ |
194. | Стаття 38. Участь України у міжнародному співробітництві в галузі охорони атмосферного повітря |
195. | Україна бере участь у міжнародному співробітництві в галузі охорони атмосферного повітря відповідно до законодавства України та міжнародних договорів, ратифікованих Україною. |
196. | Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору." |
197. | ІІ. Прикінцеві положення |
198. | 1. Цей Закон набирає чинності з дня опублікування. |
199. | 2. Кабінету Міністрів України протягом року: |
200. | подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції про приведення законів України у відповідність із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону атмосферного повітря"; |
201. | відповідно до компетенції забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом; |
202. | привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
203. | забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. |