Про будівельні норми (Повторне друге читання)
| 0. | Проект | 
| 1. | З А К О Н У К Р А Ї Н И | 
| 2. | Про будівельні норми | 
| 3. | Цей Закон визначає правові та організаційні засади розроблення, погодження, затвердження, реєстрації і застосування будівельних норм. | 
| 4. | РозділІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | 
| 5. | Стаття 1. Основні терміни та їх визначення | 
| 6. | У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: | 
| 7. | базова організація з науково-технічної діяльності у будівництві – науково-дослідна або науково-технічна (проектна) організація, яка виконує у визначеному напрямі науково-технічної діяльності з будівництва функції зі здійснення робіт щодо нормування у будівництві, науково-дослідної діяльності, консультативно-методичного та інформаційного забезпечення; | 
| 8. | будівельні норми - затверджений суб’єктом нормування нормативний акт, який містить обов’язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури; | 
| 9. | нормування у будівництві - діяльність з розроблення та затвердження будівельних норм для обов’язкового застосування у сфері будівництва, містобудування та архітектури з метою формування безпечного середовища для життя та здоров’я людини; | 
| 10. | державні будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури; | 
| 11. | галузеві будівельні норми - нормативний акт, затверджений міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади в межах своїх повноважень, у разі відсутності державних будівельних норм або необхідності встановлення вимог до будівництва окремих видів споруд, що конкретизують вимоги державних будівельних норм; | 
| 12. | територіальні будівельні норми - нормативний акт, затверджений Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською або Севастопольською міською державною адміністрацією, що конкретизує вимоги державних і галузевих будівельних норм, та чинний на відповідній території; | 
| 13. | фонд будівельних норм – упорядковане зібрання контрольних примірників будівельних норм. | 
| 14. | Стаття 2. Сфера дії Закону | 
| 15. | Дія цього Закону поширюється на суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність і забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування. | 
| 16. | Дія цього Закону не поширюється на діяльність у сфері стандартизації будівельних матеріалів та виробів. | 
| 17. | Стаття 3. Законодавство України у сфері нормування у будівництві | 
| 18. | Законодавство України у сфері нормування у будівництві складається з цього Закону, законів України "Про основи містобудування", "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері. | 
| 19. | Розділ ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ НОРМУВАННЯ У БУДІВНИЦТВІ | 
| 20. | Стаття 4. Принципи державної політики у сфері нормування у будівництві | 
| 21. | Державна політика у сфері нормування у будівництві базується на таких принципах: | 
| 22. | створення безпечних умов для життя та здоров’я людини; | 
| 23. | відкритості, прозорості і демократичності процедури розроблення, погодження та затвердження будівельних норм; | 
| 24. | доступності інформації про чинні будівельні норми; | 
| 25. | відповідності будівельних норм сучасним досягненням науки та техніки; | 
| 26. | врахування вимог законодавства, міжнародних норм та правил при розробленні будівельних норм. | 
| 27. | Стаття 5. Суб’єкти нормування у будівництві | 
| 28. | До суб’єктів нормування у будівництві належать: | 
| 29. | центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури; | 
| 30. | міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, до повноважень яких належать питання з нормування у будівництві; | 
| 31. | Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. | 
| 32. | Стаття 6. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури у сфері нормування у будівництві | 
| 33. | До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури у сфері нормування у будівництві належать: | 
| 34. | забезпечення реалізації державної політики у сфері нормування у будівництві; | 
| 35. | розроблення, затвердження, внесення змін до державних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність; | 
| 36. | погодження проектів галузевих і територіальних будівельних норм; | 
| 37. | реєстрація державних, галузевих і територіальних будівельних норм; | 
| 38. | забезпечення гармонізації державних будівельних норм з відповідними міжнародними нормативними актами; | 
| 39. | організація роботи зі створення та забезпечення функціонування центрального фонду будівельних норм; | 
| 40. | організація роботи з перевірки державних будівельних норм щодо врахування вимог законодавства, забезпечення їх взаємоузгодженості та актуалізації через систему базових організацій з науково-технічної діяльності у будівництві; | 
| 41. | надання інформації з питань нормування у будівництві; | 
| 42. | представлення України у відповідних міжнародних спеціалізованих організаціях з нормування у будівництві; | 
| 43. | організація роботи з розповсюдження офіційних публікацій державних будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення в мережі Інтернет, та інформації про затверджені інші нормативні акти та документи з питань нормування у будівництві, у тому числі документів міжнародних спеціалізованих організацій з нормування у будівництві, членом яких є Україна або з якими здійснюється співпраця. | 
| 44. | Стаття 7. Повноваження міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади у сфері нормування у будівництві | 
| 45. | До повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері нормування у будівництві належать: | 
| 46. | розроблення, затвердження, внесення змін до відповідних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність; | 
| 47. | подання центральному органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури пропозицій щодо розроблення державних будівельних норм; | 
| 48. | надання центральному органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури інформації щодо розроблення проектів галузевих і територіальних будівельних норм; | 
| 49. | створення фондів галузевих і територіальних будівельних норм; | 
| 50. | організація роботи з офіційного опублікування галузевих і територіальних будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення в мережі Інтернет, та поширення інформації про затверджені нормативні акти та документи з питань нормування у будівництві. | 
| 51. | Стаття 8. Фонди будівельних норм | 
| 52. | Центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури створює центральний фонд будівельних норм, що містить контрольні примірники державних, галузевих і територіальних будівельних норм. | 
| 53. | Положення про центральний фонд будівельних норм та типове положення про фонди галузевих і територіальних будівельних норм затверджується Кабінетом Міністрів України. | 
| 54. | Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади створюють фонди галузевих будівельних норм, що містять контрольні примірники галузевих будівельних норм. | 
| 55. | Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації створюють фонди територіальних будівельних норм, що містять контрольні примірники територіальних будівельних норм. | 
| 56. | Фонди галузевих і територіальних будівельних норм діють на підставі положень, затверджених відповідними суб’єктами нормування. | 
| 57. | Організації (підприємства, установи), на які покладаються функції зберігання центрального фонду будівельних норм, фондів галузевих і територіальних будівельних норм, визначаються відповідними суб’єктами нормування. | 
| 58. | Стаття 9. Джерела фінансування робіт з нормування у будівництві | 
| 59. | Джерелами фінансування робіт з нормування у будівництві є кошти Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інші кошти в порядку, визначеному законодавством. | 
| 60. | Закупівля робіт із нормування у будівництві за державні кошти здійснюється шляхом проведення торгів (конкурсів, тендерів). Створення та зберігання фондів будівельних норм здійснюється в межах коштів, виділених на фінансування робіт з нормування у будівництві і не потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України та місцевих бюджетів | 
| 61. | Стаття 10. Порядок розроблення, затвердження та реєстрації будівельних норм | 
| 62. | Розроблення, затвердження, внесення змін до державних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. | 
| 63. | Розроблення, затвердження, внесення змін до галузевих і територіальних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, здійснюється відповідними суб’єктами нормування. | 
| 64. | Проект галузевих або територіальних будівельних норм перед затвердженням суб’єктом нормування підлягає погодженню з центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. | 
| 65. | Порядок розроблення, погодження, затвердження, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, встановлюється Кабінетом Міністрів України. | 
| 66. | Державні, галузеві і територіальні будівельні норми протягом одного місяця з дня їх затвердження підлягають реєстрації в центральному органі виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. | 
| 67. | Державні будівельні норми не підлягають реєстрації в Міністерстві юстиції України. | 
| 68. | Затверджені державні будівельні норми, зміни до них набирають чинності не раніше ніж через 90 днів з дня їх опублікування в офіційному виданні центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. | 
| 69. | Затверджені галузеві і територіальні будівельні норми, зміни до них набирають чинності після їх реєстрації центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури, якщо інше не передбачено документом про їх затвердження. | 
| 70. | Стаття 11. Застосування будівельних норм | 
| 71. | Застосування будівельних норм або їх окремих положень обов’язкове для всіх суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. | 
| 72. | Будівельні норми можуть містити вимоги щодо оцінки відповідності будівельної продукції вимогам законодавства. | 
| 73. | Правила підтвердження придатності нових будівельних виробів для застосування, на які відсутні вимоги будівельних норм, інших нормативних актів і документів у сфері будівництва, встановлює Кабінет Міністрів України. | 
| 74. | Якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти є обов’язковими до застосування. | 
| 75. | Відповідальність за недотримання вимог будівельних норм визначається законом. | 
| 76. | Розділ ІІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ | 
| 77. | 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. | 
| 78. | 2. Внести зміни до таких законодавчих актів України: | 
| 79. | 1) у назві та абзаці першому частини першої статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; | 
| 80. | 2) у статті 39 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3-4, ст. 27) слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; | 
| 81. | 3) у Законі України "Про основи містобудування" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 52, ст. 683; 2001 р., № 16, ст. 76): | 
| 82. | у назві розділу 3 слова "Державні стандарти" замінити словами "Будівельні норми, державні стандарти"; | 
| 83. | у статті 16: | 
| 84. | у назві, частинах першій і другій слова "Державні стандарти" замінити словами "Будівельні норми, державні стандарти"; | 
| 85. | у частині другій слова "в порядку, визначеному законом" замінити словами "Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до компетенції"; | 
| 86. | 4) у Законі України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 411; 2000 р., № 46, ст. 398; 2006 р., № 22, ст. 184): | 
| 87. | в абзацах третьому та п’ятому частини першої статті 1 слова "державним стандартам" замінити словами "будівельним нормам, державним стандартам"; | 
| 88. | в абзаці одинадцятому частини першої статті 1, частині другій та абзаці третьому частини третьої статті 2 слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; | 
| 89. | абзац п’ятий частини третьої статті 2 після слів "які не відповідають вимогам" доповнити словами "будівельних норм"; | 
| 90. | 5) частину другу статті 23 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 49, ст. 517) після слів "а також установлених" доповнити словами "будівельних норм"; | 
| 91. | 6) у пункті 6 статті 11 та пункті 2 статті 19 Закону України "Про автомобільні дороги" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 51, ст. 556) після слів "за встановленими для них" доповнити словами "будівельними нормами"; | 
| 92. | 7) в абзаці сьомому пункту 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року №46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №27, ст..289; 2005 р., №51 ст.557) слова "державні будівельні норми і правила, а також" виключити. | 
| 93. | 3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців після набрання чинності цим Законом забезпечити відповідно до своєї компетенції прийняття нормативно-правових актів, що випливають з цього Закону. | 



