Пропозиції Президента України до Закону України " Про внесення змін до Закону України ''Про державне оборонне замовлення'' (Повторний розгляд з пропозиціями (вето) Президента України)
0. |
Закон України |
1. |
Про внесення змін до Закону України |
2. |
"Про державне оборонне замовлення" |
3. |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
4. |
Внести зміни до Закону України "Про державне оборонне замовлення" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 17, ст. 111; 2003 р., № 26, ст. 200, № 30, ст. 247; 2005 р., № 5, ст. 115, № 9, ст. 183; 2007 р., № 9, ст. 67), виклавши його в такій редакції: |
5. |
"ЗАКОН УКРАЇНИ |
6. |
Про державне оборонне замовлення |
7. |
Цей Закон визначає загальні правові засади планування і формування державного оборонного замовлення та регулює особливості відносин, пов’язаних з визначенням та здійсненням процедур закупівлі продукції, виконанням робіт та наданням послуг оборонного призначення ( продукція, роботи і послуги). |
8. |
Стаття 1. Визначення термінів |
9. |
У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: |
10. |
1) виконавці оборонного замовлення (далі - виконавці) - суб’єкти господарської діяльності України незалежно від форми власності, що мають ліцензії (дозволи) на провадження відповідних видів господарської діяльності у випадках, передбачених законом, отримані згідно із законодавством, та іноземні суб’єкти господарської діяльності, з якими укладено державний контракт з оборонного замовлення на постачання (закупівлю) продукції, виконання робіт та надання послуг за результатами конкурсного відбору ( за винятком укладення державних контрактів із суб’єктами господарської діяльності, які є єдиними в Україні виробниками); |
11. |
співвиконавці оборонного замовлення (далі – співвиконавці) – суб’єкти господарської діяльності України незалежно від їх форми власності, що мають ліцензії (дозволи) на провадження відповідних видів господарської діяльності, отримані згідно із законодавством, які беруть участь у виконанні оборонного замовлення на підставі відповідних договорів (контрактів), укладених з виконавцями; |
12. |
2) державне оборонне замовлення (далі - оборонне замовлення) - засіб державного регулювання економіки для задоволення наукових та матеріально-технічних потреб із забезпечення національної безпеки і оборони шляхом планування обсягу фінансових ресурсів, визначення видів та обсягів продукції, робіт і послуг, а також укладення з виконавцями державних контрактів на постачання (закупівлю) продукції, робіт і послуг; |
13. |
3) державний контракт з оборонного замовлення (далі - державний контракт) - договір, укладений у письмовій формі державним замовником від імені держави з виконавцем відповідно до затверджених основних показників оборонного замовлення, в якому визначаються економічні та правові зобов’язання сторін, порядок регулювання їхніх господарських відносин; |
14. |
4) державні замовники з оборонного замовлення (далі - державні замовники) - визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи - головні розпорядники бюджетних коштів; |
15. |
5) орієнтовні показники обсягів оборонного замовлення - складова основних показників оборонного планування: орієнтовні обсяги фінансових ресурсів держави для постачання (закупівлі) продукції, робіт і послуг за оборонним замовленням відповідно до розрахункових потреб, визначених державними замовниками; |
16. |
6) основні показники оборонного замовлення - затверджені Кабінетом Міністрів України перелік (номенклатура) та обсяги продукції, робіт і послуг, що постачаються (закуповуються), а також обсяг коштів, передбачених на такі цілі в межах установлених бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний бюджетний період для кожного державного замовника; |
17. |
7) послуги оборонного призначення - послуги, пов’язані із забезпеченням життєдіяльності об’єктів і споруд оборонного та спеціального призначення, експлуатацією та використанням продукції оборонного призначення; |
18. |
8) продукція оборонного призначення - озброєння, військова та спеціальна техніка, військова зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби; |
19. |
9) роботи оборонного призначення: |
20. |
фундаментальні наукові дослідження для задоволення потреб із забезпечення національної безпеки і оборони; |
21. |
науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи або їх окремі етапи із створення, модернізації, утилізації продукції оборонного призначення, розроблення спеціальних технологій, матеріалів та стандартів; |
22. |
будівництво об’єктів і споруд оборонного та спеціального призначення; |
23. |
створення нових та нарощення існуючих виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення; |
24. |
роботи з мобілізаційної підготовки; |
25. |
ремонт, модифікація, модернізація, утилізація та знищення продукції оборонного призначення. |
26. |
формування та ведення страхового фонду документації на озброєння, військову та спеціальну техніку, інше військове майно, об’єкти і споруди оборонного та спеціального призначення. |
27. |
Стаття 2. Правова основа оборонного замовлення |
28. |
1. Правовою основою оборонного замовлення є Конституція України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, закони України "Про організацію оборонного планування", "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", "Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб" та інші законодавчі акти України. |
29. |
Стаття 3. Уповноважений орган з питань координації оборонного замовлення |
30. |
1. Координацію діяльності з реалізації оборонного замовлення здійснює визначений Кабінетом Міністрів України уповноважений центральний орган виконавчої влади (далі - уповноважений орган). |
31. |
2. Уповноважений орган: |
32. |
готує з урахуванням пропозицій державних замовників проект основних показників оборонного замовлення на відповідний бюджетний період та подає його в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України; |
33. |
координує і контролює діяльність державних замовників під час розміщення оборонного замовлення та виконання державних контрактів; |
34. |
надає методичну та консультаційну допомогу державним замовникам в організації здійснення процедур закупівлі; |
35. |
отримує від державних замовників звіт про результати здійснення процедур закупівлі, укладення та виконання державних контрактів; |
36. |
інформує в установлені строки Кабінет Міністрів України про хід виконання оборонного замовлення; |
37. |
установлює строки подання державними замовниками пропозицій до проекту основних показників оборонного замовлення, інформації про укладені державні контракти та хід їх виконання; |
38. |
розробляє проекти нормативно-правових актів з питань оборонного замовлення. |
39. |
Стаття 4. Державний замовник |
40. |
1. Державний замовник: |
41. |
здійснює планування оборонного замовлення; |
42. |
готує і подає уповноваженому органу у визначений ним строк пропозиції до проекту основних показників оборонного замовлення на відповідний бюджетний період; |
43. |
укладає державні контракти з виконавцями; |
44. |
організовує та здійснює процедури закупівлі; |
45. |
забезпечує фінансування відповідно до умов державних контрактів; |
46. |
здійснює контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, виділених на виконання оборонного замовлення відповідно до умов державних контрактів; |
47. |
здійснює контроль за ходом виконання робіт (на окремих етапах та в цілому) згідно з оборонним замовленням; |
48. |
організовує та бере участь у проведенні державних та інших випробувань зразків продукції оборонного призначення; |
49. |
надає виконавцеві технічне завдання та погоджує з ним програму (техніко-економічні показники) або тематику робіт; |
50. |
приймає поставлену (виготовлену) продукцію, виконані роботи (у тому числі конструкторську документацію) і надані послуги; |
51. |
звітує перед уповноваженим органом та спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики про укладення державних контрактів, результати їх виконання і використання бюджетних коштів; |
52. |
планує та контролює роботу з формування страхового фонду документації; |
53. |
визначає спільно з виконавцями порядок залучення до виконання оборонного замовлення співвиконавців. |
54. |
Стаття 5. Виконавець оборонного замовлення |
55. |
Виконавець оборонного замовлення: |
56. |
постачає продукцію, виконує роботи та надає послуги відповідно до умов державного контракту; |
57. |
забезпечує відповідність виготовлених зразків продукції оборонного призначення вимогам державного замовника; |
58. |
забезпечує державному замовникові належні умови для здійснення контролю за виконанням оборонного замовлення; |
59. |
звітує про виконання оборонного замовлення перед органами державної статистики. |
60. |
забезпечує надання документації для виготовлення документів страхового фонду документації; |
61. |
залучає, у разі необхідності, до виконання оборонного замовлення співвиконавців та забезпечує авансування і оплату виконання замовлення згідно з умовами укладеного договору (контракту), відповідно до вимог чинного законодавства. |
62. |
Стаття 6. Планування та формування оборонного замовлення |
63. |
1. Планування оборонного замовлення є складовою системи планування розвитку Воєнної організації держави, що здійснюється відповідно до Закону України "Про організацію оборонного планування". |
64. |
2. Державні замовники за довгострокового та середньострокового оборонного планування розробляють орієнтовні показники обсягів оборонного замовлення з урахуванням орієнтовних обсягів фінансових ресурсів, необхідних для здійснення заходів, виконання завдань та досягнення показників, визначених державними цільовими програмами, іншими основоположними документами оборонного планування. |
65. |
3. За короткострокового оборонного планування державні замовники готують і подають пропозиції до проекту основних показників оборонного замовлення на: |
66. |
наступний бюджетний період з урахуванням видатків, передбачених для потреб забезпечення національної безпеки і оборони у проекті закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період; |
67. |
другий наступний бюджетний період з урахуванням орієнтовних показників обсягів оборонного замовлення, визначених для такого періоду. |
68. |
4. Державні замовники погоджують з Міністерством оборони України пропозиції щодо виконання робіт з розроблення нових видів озброєння, військової техніки та військової зброї, їхніх складових частин, а також модернізації зазначеної продукції оборонного призначення з метою уникнення дублювання таких робіт. |
69. |
Державні замовники погоджують з центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать підприємства оборонно-промислового комплексу, пропозиції щодо виконання робіт оборонного призначення з метою максимального використання науково-виробничого потенціалу підприємств оборонно-промислового комплексу України. |
70. |
5. Проект основних показників оборонного замовлення на наступний бюджетний період готує уповноважений орган з урахуванням пропозицій державних замовників в установленому законодавством порядку. |
71. |
У проекті основних показників оборонного замовлення враховуються пропозиції щодо постачання (закупівлі) продукції, робіт і послуг: |
72. |
необхідних для здійснення заходів, виконання завдань та досягнення показників, визначених державними цільовими програмами, іншими документами планування розвитку Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів та оборонно-промислового комплексу у відповідному бюджетному періоді; |
73. |
необхідних для виконання покладених на державних замовників завдань; |
74. |
визначених Кабінетом Міністрів України як такі, що мають особливо важливе значення для забезпечення національної безпеки і оборони відповідно до Основних напрямів урядової політики в економічній та соціальній сфері на відповідний рік. |
75. |
6. Кабінет Міністрів України затверджує основні показники оборонного замовлення після прийняття Верховною Радою України Державного бюджету України на відповідний бюджетний період. |
76. |
У разі потреби Кабінет Міністрів України здійснює коригування основних показників оборонного замовлення в межах видатків, затверджених Державним бюджетом України. |
77. |
Не дозволяється державному замовнику перерозподіляти на інші потреби видатки державного бюджету, передбачені на виконання оборонного замовлення. |
78. |
7. Порядок планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонного замовлення, а також порядок здійснення контролю за його виконанням визначає Кабінет Міністрів України. |
79. |
Стаття 7. Укладення державних контрактів з оборонного замовлення |
80. |
1. Укладення державних контрактів з оборонного замовлення здійснюється державними замовниками з урахуванням затверджених основних показників оборонного замовлення шляхом визначення на конкурсних засадах виконавців серед суб’єктів господарської діяльності. |
81. |
Виконавці можуть визначатися також на підставі реєстру єдиних виробників продукції і послуг оборонного призначення. |
82. |
2. Державні замовники здійснюють відбір виконавців з постачання (закупівлі) продукції, робіт та послуг, що: |
83. |
не містять інформації, віднесеної до державної таємниці, - у визначеному законом України порядку, що врегульовує закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; |
84. |
містять інформацію, віднесену до державної таємниці, - у затвердженому Кабінетом Міністрів України порядку. |
85. |
У разі якщо оборонне замовлення розміщується серед суб’єктів господарської діяльності, які є єдиними в Україні виробниками відповідної номенклатури продукції та послуг оборонного призначення, державні замовники розміщують оборонне замовлення на таких суб’єктах без застосування конкурентних механізмів за умови реєстрації цих суб’єктів як єдиних виробників продукції і послуг оборонного призначення. |
86. |
Порядок формування та ведення реєстру єдиних виробників продукції і послуг оборонного призначення визначається Кабінетом Міністрів України. |
87. |
3. Державний контракт укладається сторонами на основі примірного державного контракту, затвердженого Кабінетом Міністрів України. |
88. |
Стаття 8. Особливості закупівлі продукції, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом |
89. |
1. Закупівля продукції, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом здійснюється у разі відсутності в Україні виробників відповідної продукції оборонного призначення, виконавців робіт і послуг із застосуванням визначених законодавством процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та відповідно до законів України "Про зовнішньоекономічну діяльність" і "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання". |
90. |
2. У разі якщо державним контрактом передбачена закупівля продукції оборонного призначення за імпортом на суму, що перевищує п’ять мільйонів євро, обов’язковою умовою такого контракту є одержання Україною відповідних компенсацій. |
91. |
3. Дотримання умови щодо одержання Україною компенсації здійснюється шляхом укладення та виконання компенсаційного (офсетного) договору, який є зовнішньоекономічним договором (контрактом), укладеним у письмовій формі між центральним органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України, та іноземним суб’єктом господарської діяльності і пов’язаний з державним контрактом на постачання (закупівлю) продукції, робіт і послуг. |
92. |
Порядок укладення компенсаційних (офсетних) договорів та види компенсацій визначаються Кабінетом Міністрів України. |
93. |
Стаття 9. Виконання оборонного замовлення |
94. |
1. Виконання оборонного замовлення здійснюється відповідно до державного контракту. |
95. |
2. Власником виробничих потужностей, створених за державні кошти, та суб’єктом права інтелектуальної власності на об’єкти, створені в результаті виконання оборонного замовлення, є держава в особі державних замовників. Володіння, розпорядження та використання, у тому числі на умовах оренди, таких об’єктів, продукції та потужностей здійснюється в порядку, визначеному законодавством України, з додержанням зобов’язань щодо охорони прав на створені об’єкти права інтелектуальної власності. |
96. |
3. Державні замовники мають право розміщувати на підприємствах, в установах та організаціях, визначених виконавцями, свої представництва або залучати до такої роботи на договірній основі інших державних замовників. Діяльність зазначених представництв провадиться відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України. |
97. |
4. Порядок розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих визначає Кабінет Міністрів України. |
98. |
Стаття 10. Додержання законодавства про державну таємницю |
99. |
1. Заходи щодо планування, формування, розміщення та виконання оборонного замовлення, що становлять державну таємницю, здійснюються з додержанням законодавства про державну таємницю. |
100. |
Стаття 11. Контроль за виконанням оборонного замовлення |
101. |
1. Контроль за якістю продукції, робіт і послуг на всіх етапах розроблення, виробництва, модернізації, утилізації та ремонту, за цільовим використанням коштів, перевірка і узгодження документів щодо формування договірних цін здійснюються державними замовниками. |
102. |
Стаття 12. Відповідальність за порушення законодавства про оборонне замовлення |
103. |
1. У разі нецільового використання бюджетних коштів відповідальність несуть державні замовники згідно із законом. |
104. |
2. У разі невиконання або неналежного виконання оборонного замовлення винна сторона відшкодовує іншій стороні завдані нею збитки в порядку, передбаченому законом. |
105. |
3. У разі ухилення виконавця, визначеного в порядку, передбаченому частиною другою статті 7 цього Закону, від укладення державного контракту, такий виконавець несе відповідальність згідно із законом. |
106. |
4. Спори, що виникають між державними замовниками і виконавцями щодо здійснення процедури закупівлі, під час укладення, виконання, внесення змін чи розірвання державних контрактів, а також спори, пов’язані з відшкодуванням завданих збитків, розв’язуються у судовому порядку. |
107. |
Стаття 13. Прикінцеві положення. |
108. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.". |
109. |
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. |