Про бурштин (Повторний розгляд з пропозиціями (вето) Президента України)
0. |
ЗАКОН УКРАЇНИ |
1. |
Про бурштин |
2. |
Цей Закон визначає основні правові, економічні, організаційні та екологічні засади діяльності та регулює відносини, пов’язані з особливостями користування надрами для видобутку бурштину-сирцю, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням та обробкою бурштину-сирцю на території України, з метою недопущення несанкціонованого видобутку бурштину-сирцю, забезпечення вимог охорони довкілля, розвитку галузі обробки бурштину-сирцю, підвищення зайнятості населення. |
3. |
Розділ І |
4. |
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
5. |
Стаття 1. Визначення термінів |
6. |
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: |
7. |
бурштин-сирець ( збірний термін, що об’єднує різновиди викопних скам’янілих смол, придатних для використання в різних галузях; |
8. |
геологічне вивчення бурштиноносних надр ( комплекс робіт, які проводяться з метою вивчення геологічної будови і запасів бурштину-сирцю на певній території; |
9. |
гірничий відвід ( частина бурштиноносних надр, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю; |
10. |
ділянка бурштиноносних надр ( обмежена за площею частина земної кори, на яку у встановленому порядку надається спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами; |
11. |
користувач бурштиноносними надрами ( юридична або фізична особа, яка має спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами з метою пошуку та видобутку бурштину-сирцю; |
12. |
прояви бурштину-сирцю ( місце виявлення шматків або зерен бурштину в природному заляганні; |
13. |
родовище бурштину-сирцю ( природне скупчення зближених покладів бурштинових руд; |
14. |
розробка родовища бурштину-сирцю ( технологічний процес вилучення з родовища бурштину-сирцю із застосуванням спеціальних технічних засобів або без їх застосування; |
15. |
родовища та прояви бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, ( родовища та прояви бурштину-сирцю, розробка яких промисловим способом є економічно недоцільною, що встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр; |
16. |
спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами ( документ, що видається у порядку, передбаченому цим Законом, і засвідчує право юридичної чи фізичної особи, якій цей документ виданий, на користування бурштиноносними надрами протягом встановленого часу, в межах наданої ділянки, на умовах, передбачених у цьому документі. |
17. |
Стаття 2. Сфера дії цього Закону |
18. |
Дія цього Закону поширюється на відносини, пов’язані з особливостями користування надрами для геологічного вивчення бурштиноносних надр та видобутку бурштину-сирцю на родовищах і проявах, які не мають промислового значення, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням та обробкою бурштину-сирцю на території України, незалежно від форм власності суб’єктів господарювання ( учасників цих відносин. |
19. |
Відносини, пов’язані з користуванням надрами для цілей, не передбачених цим Законом, регулюються Кодексом України про надра та іншими законодавчими актами. |
20. |
Стаття 3. Особливості і необхідність регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
21. |
Регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним має такі особливості, пов’язані з об’єктивними обставинами: |
22. |
приповерхневе залягання бурштину-сирцю як корисної копалини, що дає змогу вести його видобуток без застосування складної та потужної гірничодобувної техніки; |
23. |
поширення явища незаконного видобутку бурштину-сирцю місцевим населенням на території практично всіх оцінених і розвіданих бурштиноносних родовищ; |
24. |
порушення структури рельєфу, екологічного стану ґрунтів та гідрологічного режиму, знищення лісових ресурсів внаслідок проведення робіт із незаконного видобутку бурштину-сирцю; |
25. |
відсутність спрощеного порядку отримання суб’єктами господарювання спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на ділянках, які не мають промислового значення; |
26. |
відсутність легального вітчизняного ринку бурштину-сирцю з вільним його обігом. |
27. |
Стаття 4. Принципи державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
28. |
Державна політика у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним базується на таких принципах: |
29. |
державного управління у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
30. |
державного регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
31. |
створення умов для розвитку та підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
32. |
забезпечення охорони довкілля у процесі видобутку бурштину-сирцю; |
33. |
сприяння розвитку конкурентних відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним, підвищення зайнятості населення; |
34. |
забезпечення раціонального використання надр в інтересах Українського народу і надрокористувачів; |
35. |
взаємної відповідальності держави, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним. |
36. |
Розділ ІІ |
37. |
УПРАВЛІННЯ ТА РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
38. |
Стаття 5. Державне управління та регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
39. |
Повноваження Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним визначаються в межах компетенції Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі геологічного вивчення, використання та охорони надр, визначених Кодексом України про надра. |
40. |
Державне управління та регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним передбачає: |
41. |
затвердження нормативно-правових актів, що регламентують правила користування надрами на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення; |
42. |
затвердження порядку та методики визначення родовищ бурштину-сирцю або їх ділянок, розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |
43. |
Стаття 6. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
44. |
До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належать: |
45. |
1) внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
46. |
2) здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення природних ресурсів; |
47. |
3) забезпечення погодження територіальними підрозділами проектів надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок; |
48. |
4) обмеження чи зупинення тимчасово в установленому порядку діяльності користувачів бурштиноносними надрами, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; |
49. |
5) здійснення інших повноважень відповідно до закону. |
50. |
Стаття 7. Повноваження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
51. |
До повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належать: |
52. |
1) здійснення геологічного, гідрогеологічного, інженерно-геологічного та еколого-геологічного вивчення і картування геологічного середовища бурштиноносних надр; |
53. |
2) здійснення моніторингу геологічного середовища бурштиноносних надр; |
54. |
3) забезпечення охорони та раціонального користування надрами під час видобування бурштину-сирцю; |
55. |
4) ведення державного кадастру родовищ і проявів бурштину-сирцю та державного балансу запасів бурштину-сирцю; |
56. |
5) здійснення інших повноважень відповідно до закону. |
57. |
Стаття 8. Повноваження обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
58. |
До повноважень обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території у порядку, встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами, належать: |
59. |
1) надання надр у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
60. |
2) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у державній власності; |
61. |
3) погодження клопотань про надання надр у користування спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр для проведення робіт з геологічного вивчення надр; |
62. |
4) розподіл між відповідними місцевими бюджетами платежів за надання спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
63. |
5) розробка, затвердження і реалізація місцевих програм раціонального використання та охорони бурштиноносних надр; |
64. |
6) припинення права користування ділянкою бурштиноносних надр у випадках і порядку, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами; |
65. |
7) здійснення контролю за використанням та охороною бурштиноносних надр; |
66. |
8) надання гірничих відводів для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
67. |
9) здійснення інших повноважень у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції відповідно до закону. |
68. |
Стаття 9. Повноваження міських, селищних і сільських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
69. |
До повноважень міських, селищних і сільських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території у порядку, встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами, належать: |
70. |
1) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у комунальній власності; |
71. |
2) здійснення контролю за дотриманням користувачами бурштиноносних надр та громадянами зобов’язань щодо рекультивації і заліснення земельних ділянок, участь у здійсненні інших заходів щодо охорони, захисту і відтворення природних ресурсів; |
72. |
3) вилучення із земель комунальної власності земельних ділянок, наданих у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю; |
73. |
4) укладення з громадянами угоди на видобуток бурштину-сирцю на земельних ділянках, що перебувають у їх власності і знаходяться на території цих рад; |
74. |
5) викуп у громадян і користувачів бурштиноносних надр випадково знайденого або видобутого бурштину-сирцю для подальшої його реалізації або обробки і виготовлення виробів; |
75. |
6) здійснення інших повноважень у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції відповідно до закону. |
76. |
Розділ ІІІ |
77. |
ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВІДНОСИН У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
78. |
Стаття 10. Користувачі бурштиноносних надр |
79. |
Користувачами бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, можуть бути юридичні та фізичні особи. |
80. |
Стаття 11. Вид і строки користування бурштиноносними надрами |
81. |
Бурштиноносні надра на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, надаються у тимчасове короткострокове користування користувачам для видобутку бурштину-сирцю. |
82. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для юридичних осіб становить до п’яти років. |
83. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для фізичних осіб становить до трьох років. |
84. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право повернути отримані ділянки бурштиноносних надр достроково. |
85. |
Стаття 12. Спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
86. |
Спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі ( спеціальні дозволи), видаються обласними радами без проведення конкурсу безпосередньо за заявою претендента. |
87. |
Спеціальний дозвіл надається на одну окрему ділянку бурштиноносних надр. |
88. |
Якщо на одну ділянку бурштиноносних надр родовищ і проявів, яка не має промислового значення, подано дві заяви або більше, надання спеціального дозволу здійснюється на конкурсних умовах. |
89. |
Порядок проведення конкурсу розробляється і затверджується обласною радою. |
90. |
Спеціальний дозвіл повинен містити зобов’язання користувача бурштиноносними надрами щодо: |
91. |
додержання Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
92. |
рекультивації земельних ділянок та обов’язкового заліснення порушених земель лісового фонду; |
93. |
подання до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр один раз на квартал інформації про наявне у нього обладнання, яке використовується для видобутку бурштину, та обсяги видобутого бурштину за формою, встановленою цим органом. |
94. |
Користувач бурштиноносних надр може отримати тільки один спеціальний дозвіл на відповідний строк. |
95. |
Стаття 13. Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
96. |
Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі - Правила технічної експлуатації), встановлюються Кабінетом Міністрів України на строк не менше п’яти років. |
97. |
Правила технічної експлуатації передбачають вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, охорони праці, безпечного для людей і майна ведення робіт. |
98. |
Правила технічної експлуатації не передбачають здійснення користувачами бурштиноносних надр додаткових платежів та погоджень, крім тих, які передбачені цим Законом. |
99. |
Стаття 14. Відмова у наданні спеціального дозволу |
100. |
Спеціальний дозвіл не надається у разі, якщо: |
101. |
1) претендент відмовляється від виконання зобов’язань спеціального дозволу; |
102. |
2) претендент допускав порушення вимог природоохоронного законодавства; |
103. |
3) претендент допускав порушення порядку внесення плати за отримання спеціального дозволу; |
104. |
4) претендент надав недостовірні або неповні відомості про себе; |
105. |
5) претендент неодноразово допускав порушення умов спеціального дозволу, гірничого відводу, угоди на видобуток бурштину-сирцю з органами місцевого самоврядування; |
106. |
6) земельна ділянка з проявами бурштину-сирцю знаходиться в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду. |
107. |
Спори, що виникають у разі відмови у наданні спеціального дозволу, вирішуються у судовому порядку. |
108. |
Спеціальні дозволи, видані з порушенням встановленого порядку їх отримання, визнаються недійсними в судовому порядку. |
109. |
Стаття 15. Зупинення дії спеціального дозволу |
110. |
Дія спеціального дозволу може бути тимчасово зупинена центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, відповідною обласною радою безпосередньо або за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, органів державного гірничо-технічного, санітарного, екологічного, лісоохоронного контролю та органів місцевого самоврядування у разі: |
111. |
1) порушення користувачем бурштиноносних надр умов спеціального дозволу; |
112. |
2) порушення користувачем бурштиноносних надр умов гірничого відводу; |
113. |
3) неодноразового порушення вимог законодавства щодо охорони довкілля і раціонального використання бурштиноносних надр; |
114. |
4) невнесення у встановлені строки плати за спеціальний дозвіл. |
115. |
Якщо користувач бурштиноносних надр не усунув зазначених у цій статті порушень у встановлені строки, спеціальний дозвіл анулюється органом, який його видав. |
116. |
Стаття 16. Видобуток бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, які перебувають у їх власності |
117. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, здійснюється без отримання спеціального дозволу та гірничого відводу лише після укладення угоди з відповідною міською, селищною або сільською радою на його видобуток. |
118. |
Угода повинна містити зобов’язання громадянина через визначений строк здійснити заходи з рекультивації земель, порушених внаслідок видобутку бурштину-сирцю, та додержуватися Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення. |
119. |
Спори щодо дотримання сторонами умов угоди вирішуються у судовому порядку. |
120. |
Стаття 17. Гірничий відвід |
121. |
Гірничим відводом є частина надр на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється. |
122. |
Гірничі відводи для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, надаються обласними радами і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду. |
123. |
Реєстрацію гірничого відводу в органах державного гірничого нагляду здійснює обласна рада. |
124. |
При наданні гірничих відводів для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ та проявів бурштину-сирцю на окремі гірничі відводи з метою залишення для промислової розробки ділянок родовищ бурштину-сирцю, дотримання вимог безпеки під час проведення видобувних робіт, відвернення небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища. |
125. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, здійснюється без отримання гірничого відводу. |
126. |
Розділ ІV |
127. |
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ КОРИСТУВАЧІВ БУРШТИНОНОСНИХ НАДР НА РОДОВИЩАХ ТА ПРОЯВАХ, ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ |
128. |
Стаття 18. Права користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
129. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право: |
130. |
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр розробку родовищ та проявів бурштину-сирцю згідно з умовами спеціального дозволу; |
131. |
2) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
132. |
3) достроково повернути отриману ділянку бурштиноносних надр; |
133. |
4) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю, придбані у встановленому порядку; |
134. |
5) самостійно здійснювати роботи за проектом рекультивації порушених земельних ділянок; |
135. |
6) на першочергове продовження строку користування ділянкою бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у разі дотримання вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
136. |
7) після закінчення строку дії спеціального дозволу подати заявку на отримання нового спеціального дозволу. |
137. |
Стаття 19. Обов’язки користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
138. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, зобов’язані: |
139. |
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; |
140. |
2) забезпечувати повноту видобутку бурштину-сирцю; |
141. |
3) дотримуватися вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
142. |
4) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; |
143. |
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені цим Законом та іншими законодавчими актами. |
144. |
Стаття 20. Права громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, що перебувають у їх власності |
145. |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, мають право: |
146. |
1) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
147. |
2) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю, придбані у встановленому порядку. |
148. |
Стаття 21. Обов’язки громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, що перебувають у їх власності |
149. |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, зобов’язані: |
150. |
1) використовувати надра виключно в цілях видобутку бурштину-сирцю; |
151. |
2) виконувати умови угоди з відповідною міською, селищною або сільською радою; |
152. |
3) дотримуватися Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
153. |
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, у стан відповідної початкової категорії земель. |
154. |
Стаття 22. Плата за користування надрами |
155. |
Користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, здійснюються на безоплатній основі. |
156. |
Надання спеціального дозволу є платним. Плата здійснюється власниками спеціальних дозволів щорічно протягом дії спеціального дозволу. |
157. |
Плата за надання спеціального дозволу щорічно здійснюється у розмірі: |
158. |
юридичними особами ( 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за 1 гектар площі наданої ділянки; |
159. |
фізичними особами ( 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за 1 гектар площі наданої ділянки. |
160. |
Плата за надання спеціального дозволу зараховується до цільового фонду відповідного обласного бюджету і розподіляється між місцевими бюджетами у такій пропорції: |
161. |
30 відсотків до бюджету області; |
162. |
30 відсотків до бюджету відповідного району; |
163. |
40 відсотків до бюджету відповідного міста, селища, села. |
164. |
Кошти, отримані від плати за надання спеціального дозволу, використовуються за цільовим призначенням на виконання природоохоронних заходів та здійснення охорони родовищ і проявів бурштину-сирцю. |
165. |
Надання обласними, міськими, селищними та сільськими радами у термінове короткострокове користування земельних ділянок для видобутку бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, здійснюється на безоплатній основі. |
166. |
Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, не справляється. |
167. |
Розділ V |
168. |
РЕГІОНАЛЬНІ ПРОГРАМИ РОЗРОБКИ РОДОВИЩ ТА ПРОЯВІВ БУРШТИНУ-СИРЦЮ, ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ. РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА |
169. |
Стаття 23. Інформаційне забезпечення регіональної програми розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення |
170. |
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр по кожному родовищу та прояву бурштину-сирцю, які занесені до Державного кадастру родовищ та проявів, визначає їх промислову цінність і встановлює межі ділянок цих родовищ та проявів, які не мають промислового значення. Сукупність відомостей щодо місця розташування цих ділянок, відносного вмісту бурштину-сирцю, гірничо-технічних, гідрогеологічних та інших характеристик становить геологічну інформацію щодо бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі ( геологічна інформація). |
171. |
Геологічна інформація по кожній області окремо передається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр відповідним обласним радам. |
172. |
Стаття 24. Регіональна програма розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення |
173. |
Обласні ради приймають рішення про розробку регіональної (обласної) програми розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, і доручають землевпорядним організаціям на підставі геологічної інформації розробити землевпорядну проектну документацію використання земельних ділянок бурштиноносних надр. |
174. |
У проектній документації визначаються межі земельних ділянок відповідних категорій земель, у межах яких знаходяться родовища та прояви бурштину-сирцю, які не мають промислового значення. |
175. |
Проектна документація використання та план надання земельних ділянок бурштиноносних надр у межах відповідної області затверджуються обласною радою і невідкладно розміщуються на офіційному веб-сайті обласної ради. |
176. |
Розробка проектної документації використання земельних ділянок бурштиноносних надр здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. |
177. |
Обласні, міські, селищні та сільські ради надають земельні ділянки для користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у порядку, передбаченому затвердженою проектною документацією та планом надання земельних ділянок бурштиноносних надр у межах відповідної області. |
178. |
Стаття 25. Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
179. |
Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, встановлюються: |
180. |
для юридичних осіб ( до 5 гектарів; для фізичних осіб ( до 1 гектара. |
181. |
Стаття 26. Ліцензування |
182. |
Господарська діяльність юридичних та фізичних осіб ( суб’єктів господарювання, а також окремих громадян, яка здійснюється щодо видобутку бурштину-сирцю; обробки і виготовлення виробів з бурштину-сирцю; торгівлі виробами з бурштину, ліцензуванню не підлягає. Розділ VІ |
183. |
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
184. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
185. |
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України: |
186. |
1) Кримінальний кодекс України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст. 131) доповнити статтею 240-1 такого змісту: |
187. |
"Стаття 240-1. та реалізації бурштину Порушення правил видобування, перевезення |
188. |
1. Незаконне видобування бурштину в сировині ( |
189. |
карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років з конфіскацією вилученого бурштину-сирцю та знарядь видобування. |
190. |
2. Незаконне перевезення, зберігання та переробка бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді ( |
191. |
караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до одного року з конфіскацією вилученого бурштину-сирцю та знарядь переробки. |
192. |
3. Незаконна реалізація або незаконний вивіз бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді за межі України ( |
193. |
карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією вилученого бурштину-сирцю. |
194. |
4. Дії, передбачені частинами першою ( третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, ( |
195. |
караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією бурштину-сирцю та знарядь переробки (видобування)"; |
196. |
2) у пункті 3 статті 1 Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 9, ст. 34) слова "і бурштин в сировині" вилучити. |
197. |
3. Кабінету Міністрів України з дня набрання чинності цим Законом: |
198. |
у шестимісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
199. |
у шестимісячний термін розробити і затвердити Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
200. |
протягом року розробити і затвердити Порядок та методику визначення родовищ корисних копалин або їх ділянок, розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |