Кількість абзаців - 118 Таблиця поправок


Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Проект
 
      
1. Закон України
 
-1- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Проект Закону України "Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів" (0936) відхилити.
 
Відхилено   Закон України
 
2. Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів
 
-2- Матвієнков С.А.
У назві Закону слова "знятих з експлуатації" вилучити. І далі за текстом всього Закону.
 
Враховано   Про утилізацію транспортних засобів
 
3. Цей Закон визначає порядок зняття з експлуатації транспортних засобів на території України та їх утилізації з метою забезпечення належної охорони навколишнього середовища, життя та здоров’я громадян.
 
-3- Фаєрмарк С.О.
Преамбулу викласти у наступній редакції:
"Цей Закон визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із утилізацією транспортних засобів на території України з метою забезпечення екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, життя та здоров’я громадян."
 
Враховано   Цей Закон визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної з утилізацією транспортних засобів на території України з метою забезпечення екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, життя та здоров’я громадян.
 
4. Стаття 1. Визначення термінів
 
   Стаття 1. Визначення термінів
 
5. 1.1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
 
-4- Фаєрмарк С.О.
У статті 1 та інших статтях законопроекту змінити нумерацію частин, пунктів, підпунктів згідно законотворчої практики.
 
Враховано   1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
 
6. 1.1.1. відходи - відходи в розумінні Закону України "Про відходи";
 
-5- Фаєрмарк С.О.
У статті 1 терміни "відходи" та "утилізація відходів" вилучити.
 
Враховано      
7. 1.1.2. повторне використання - використання обладнання та частин, демонтованих зі знятих з експлуатації транспортних засобів, для тих самих цілей, для яких таке обладнання та частини були спроектовані та вироблені;
 
-6- Фаєрмарк С.О.
Підпункт 1.1.2. статті 1 викласти в наступній редакції: "повторне використання – послідовність виробничих операцій завдяки якій компоненти з транспортного засобу з відпрацьованим ресурсом після відповідної переробки можуть бути використані для того ж самого призначення;"
 
Враховано   3) повторне використання – послідовність виробничих операцій, завдяки якій компоненти з транспортного засобу з відпрацьованим ресурсом після відповідної переробки можуть бути використані для того самого призначення;
2) переробка – вторинна обробка у виробничому процесі відпрацьованих матеріалів з відновленням їх попередніх властивостей або для використання в інших цілях;
 
    -7- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 1.1.2 статті 1 після слів "використання обладнання та частин" доповнити словами "які не впливають на безпеку автомобіля"
 
Враховано по суті   
    -8- Фаєрмарк С.О.
Статтю 1 доповнити новим підпунктом 1.1.3. наступного змісту: "1.1.3. переробка –вторинна обробка у виробничому процесі відпрацьованих матеріалів з відновленням їх попередніх властивостей, або для використання в інших цілях;"
 
Враховано    
8. 1.1.3. пункт прийому знятих з експлуатації транспортних засобів (пункт прийому) - пункт, організований суб’єктом підприємницької діяльності для прийому знятих з експлуатації транспортних засобів від їх власників та подальшої передачі таких транспортних засобів до пунктів розбирання;
 
-9- Фаєрмарк С.О.
У підпункті 1.1.3 статті 1 слова "суб’єкта підприємницької діяльності" замінити словами "суб’єкта господарювання" і далі за текстом.
 
Враховано   4) пункт прийому транспортних засобів (пункт прийому) – пункт, організований суб’єктом господарювання для приймання транспортних засобів, що утилізуються, від їх власників, зберігання та подальшої передачі таких транспортних засобів до пунктів розбирання;
 
    -10- Матвієнков С.А.
У підпункті 1.1.3 статті 1 слова "знятих з експлуатації транспортних засобів" замінити на слова "транспортних засобів, що утилізуються і далі за текстом.
Після слів "їх власників" добавити слово "зберігання".
 
Враховано    
    -11- Балицький Є.В.
Доповнити підпункт 1.1.3. пункту 1.1. статті 1 після слів "підприємницької діяльності" словами "який має ліцензію", також замінити слово "пункт" на слово "підприємство"
 
Відхилено    
9. 1.1.4. пункт розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів (пункт розбирання) - пункт, організований суб’єктом підприємницької діяльності, де здійснюється розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, а також операції з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
-12- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 1.1.4 статті 1 слово "утилізації" замінити на слово "розбирання"
 
Враховано   5) пункт розбирання транспортних засобів (пункт розбирання) - пункт, організований суб’єктом господарювання, де здійснюється розбирання транспортних засобів, що утилізуються, а також операції з поводження з відходами, що утворилися у процесі розбирання;
 
    -13- Балицький Є.В.
Доповнити підпункт 1.1.4. пункту 1.1. статті 1 після слів "підприємницької діяльності" словами "який має ліцензію"
 
Відхилено    
10. 1.1.5. рекуперація - рекуперація в розумінні законодавства України, що регулює поводження з відходами;
 
-14- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Підпункт 1.1.5 вилучити
 
Враховано      
11. 1.1.6. розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів - виконання операцій на пункті розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів із:
 
   6) розбирання транспортних засобів - виконання операцій на пункті розбирання транспортних засобів щодо:
 
12. усунення з транспортних засобів небезпечних елементів і речовин, у тому числі рідин;
 
-15- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці другому підпункту 1.1.6 додати слова "та газів"
 
Враховано   усунення з транспортних засобів небезпечних елементів і речовин, у тому числі рідин та газів;
 
13. зняття із транспортних засобів елементів обладнання та частин, придатних до повторного використання;
 
-16- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці третьому підпункту 1.1.6 після слів "засобів елементів обладнання та частин" доповнити словами "які не впливають на безпеку автомобіля"
 
Враховано по суті  зняття з транспортних засобів елементів обладнання та частин, придатних до повторного використання;
 
14. зняття із транспортних засобів елементів, призначених для рекуперації або утилізації;
 
-17- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Абзац четвертий підпункту 1.1.6 викласти в такій редакції:
"сортування складових частин та елементів розібраного транспортного засобу для повторного використання в якості запасних частин та утилізації"
 
Враховано   сортування складових частин та елементів розібраного транспортного засобу для повторного використання, переробки та утилізації;
 
    -18- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Підпункт 1.1.6 доповнити абзацом п‘ятим такого змісту: "утилізація складових частин та елементів, рідин та газів"
 
Відхилено    
15. 1.1.7. транспортні засоби - колісні транспортні засоби категорій Мта N, згідно з класифікацією, встановленою відповідно до законодавства;
 
-19- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Підпункт 1.1.7 викласти в такій редакції:
"1.1.7. транспортні засоби – колісні транспортні засоби, які класифікуються у товарних позиціях 8702-8705 згідно з УКТ ЗЕД"
 
Враховано   7) транспортні засоби - колісні транспортні засоби, які класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
 
    -20- Сухий Я.М.
Підпункт 1.1.7 викласти в такій редакції:
"1.1.7.Транспортні засоби - колісні транспортні засоби, які класифікуються в товарних позиціях 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;"
 
Враховано    
16. 1.1.8. утилізація відходів - утилізація відходів у розумінні Закону України "Про відходи";
 
-21- Фаєрмарк С.О.
У статті 1 термін "утилізація відходів" вилучити.
 
Враховано      
17. 1.1.9. утилізація знятих з експлуатації транспортних засобів - комплекс операцій з прийому, перевезення, розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, а також операцій з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів.
 
-22- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 1.1.9 слова "операцій з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів" замінити словами "сортування, повторного використання і утилізації частин та елементів, які утворилися в процесі розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів"
 
Враховано редакційно   8) утилізація транспортних засобів – комплекс робіт з приймання, зберігання, перевезення, демонтажу та розбирання транспортних засобів на складові частини та елементи, та сортування з метою подальшої їх утилізації відповідно до вимог законодавства про відходи.
1) мережа утилізації транспортних засобів - сукупність пунктів прийому та розбирання транспортних засобів, організованих з метою утилізації транспортних засобів суб’єктом господарювання;
 
    -23- Фаєрмарк С.О.
Підпункт 1.1.9. викласти в такій редакції: "утилізація транспортних засобів – комплекс робіт з приймання, зберігання, перевезення, демонтажу та розбирання транспортних засобів на складові частини та елементи, та сортування з метою наступної їх утилізації відповідно до вимог законодавства про відходи".
 
Враховано    
    -24- Матвієнков С.А.
Доповнити статтю 1 новим терміном такого змісту: "мережа утилізації транспортних засобів - сукупність пунктів прийому та розбирання транспортних засобів організованих з метою утилізації транспортних засобів суб’єктом господарювання.
 
Враховано    
18. Стаття 2. Визнання транспортних засобів такими, що підлягають зняттю з експлуатації
 
-25- Матвієнков С.А.
Статтю 2 вилучити.
 
Враховано      
19. 2.1. Транспортні засоби, які не відповідають встановленим законодавством України технічним вимогам, вимогам безпеки та шкодять навколишньому середовищу і несуть загрозу життю та здоров’ю людей, вважаються такими, що підлягають зняттю з експлуатації.
 
-26- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Статтю 2 викласти в такій редакції:
"Стаття 3. Визнання транспортних засобів такими, що підлягають зняттю з експлуатації
1. Транспортні засоби, які не відповідають вимогам, встановлених чинним законодавством України, до конструкції, технічного стану, безпеки руху та несуть загрозу життю та здоров’ю людей, вважаються такими, що підлягають зняттю з експлуатації відповідно до чинного законодавства.";
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням статті 2.     
20. 2.2. Критерії та порядок визнання транспортних засобів такими, що підлягають знаттю з експлуатації, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
 
-27- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 2.2 вилучити
 
Враховано   Стаття 2. Визначення суб’єктів господарювання, що мають право здійснювати діяльність з утилізації транспортних засобів
1. Право на здійснення утилізації транспортних засобів мають суб’єкти господарювання, які зареєстровані в установленому законом порядку та здійснюють такі види діяльності:
приймання транспортних засобів на утилізацію;
та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, з дотриманням вимог законодавства про відходи.
2. Суб’єкти господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, повинні забезпечити утилізацію або видалення відходів, що утворилися у процесі розбирання транспортних засобів, самостійно та/або шляхом укладення договорів із суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини, щодо утилізації або видалення відходів, що утворилися у процесі розбирання транспортних засобів.
3. Прийом та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, не є виключними видами діяльності суб’єктів господарювання, що надають послуги з утилізації транспортних засобів, і може здійснюватися одночасно з іншими видами діяльності таких суб’єктів, якщо інше не заборонено законом.
 
    -28- Фаєрмарк С.О.
Доповнити законопроект новою статтею такого змісту:
"Стаття 2. Визначення суб’єктів господарювання, що мають право здійснювати діяльність з утилізації транспортних засобів
1. Право на здійснення утилізації транспортних засобів мають суб’єкти господарювання, які зареєстровані в установленому законом порядку та здійснюють наступні види діяльності:
приймання транспортних засобів на утилізацію;
та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, з дотриманням вимог законодавства про відходи.
2. Суб’єкти господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються повинні забезпечити утилізацію або видалення відходів, які утворилися в процесі розбирання транспортних засобів, самостійно, та/або шляхом укладення договорів з суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини щодо утилізації або видалення відходів, які утворилися в процесі розбирання транспортних засобів.
3. Прийом та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, не є виключними видами діяльності суб’єктів господарювання, які надають послуги з утилізації транспортних засобів і може здійснюватися одночасно з іншими видами діяльності таких суб’єктів, якщо інше не заборонено законом."
 
Враховано    
21. Стаття 3. Зобов’язання осіб, які виробляють (виготовляють) транспортні засоби
 
-29- Матвієнков С.А.
Статтю 3 вилучити.
 
Враховано      
    -30- Бандуров В.В.
Замінити в назві статті 3, і далі по всьому тексту законопроекту, слово "осіб" на слово "суб'єктів господарської діяльності".
 
Враховано по суті   
22. 3.1. Особи, які виробляють (виготовляють) транспортні засоби, зобов’язані:
 
      
23. обмежувати використання у транспортних засобах небезпечних речовин з метою запобігання викидів, скидів або розміщення таких речовин у навколишнє середовище, а також з метою спрощення утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
-31- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці першому пункту 3.1 статті 3 слова "викидів, скидів або розміщення" замінити словом "потрапляння"
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням статті 3     
24. враховувати потреби розбирання транспортних засобів, а також рекуперації та утилізації відходів, що утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
-32- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці другому пункту 3.1 слова "рекуперації та" замінити словами "повторного використання"
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням статті 3     
25. використовувати у виробництві (виготовленні) транспортних засобів матеріали, які надходять від утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів.
 
-33- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 3.1 доповнити абзацом четвертим такого змісту:
"розроблення методичних вказівок, щодо розбирання транспортних засобів";
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням статті 3     
26. 3.2. Матеріали, елементи обладнання та частини транспортних засобів, (крім терезів для зважування коліс, вугільних щіток для електричних двигунів та гальмових колодок) не повинні містити свинець та його сполуки, ртуть та його сполуки, сполуки кадмію та шестивалентного хрому.
 
-34- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 3.2 вилучити
 
Враховано      
27. Матеріали, елементи обладнання та частини транспортних засобів можуть містити метали, зазначені в абзаці першому цього пункту, якщо вони є необхідними для забезпечення цільових технічних характеристик таких елементів обладнання та частин.
 
      
28. 3.3. На елементах обладнання та частинах транспортних засобів обов’язково мають бути нанесені позначення про вміст еластомерів вагою понад 200 грамів та/або інших штучних матеріалів вагою понад 100 грамів.
 
-35- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 3.3 вилучити
 
Враховано   Стаття 3. Вимоги до пунктів прийому транспортних засобів
Пункт прийому транспортних засобів повинен:
1) мати спеціально відведені відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для приймання та зберігання транспортних засобів, які повинні бути вкриті неруйнівним і непроникним для небезпечних речовин матеріалом (асфальтом, бетоном, керамзитобетоном, полімербетоном), облаштовані ливневою каналізацією;
2) розташовуватися на облаштованій для здійснення прийому транспортних засобів земельній ділянці площею не менш як 500 квадратних метрів;
3) здійснювати приймання, складування та зберігання транспортних засобів, що утилізуються, таким чином, щоб унеможливити пошкодження компонентів та витікання технічних рідин;
4) здійснювати доставку прийнятих на зберігання транспортних засобів, що утилізуються, до пунктів розбирання;
5) бути внесений до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
6) щороку, до 1 квітня року, що настає за звітним, подавати до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, звіт про транспортні засоби, прийняті ним на утилізацію протягом звітного періоду.
Стаття 4. Вимоги до пунктів розбирання транспортних засобів
1. Пункт розбирання транспортних засобів повинен:
1) мати спеціально відведені відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для накопичення та зберігання транспортних засобів, які повинні бути вкриті неруйнівним і непроникним для небезпечних речовин матеріалом (асфальтом, бетоном, керамзитобетоном, полімербетоном), облаштовані ливневою каналізацією;
2) розташовуватися на земельній ділянці площею не менш як 1000 квадратних метрів і мати виробничі приміщення для розбирання на складові частини транспортних засобів, що утилізуються;
3) мати складські приміщення, які повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією, засобами протипожежної безпеки, засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами, та відповідними інструкціями з техніки безпеки;
4) мати спеціально відведені та відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для зберігання небезпечних відходів, які повинні бути обладнані стаціонарними або пересувними вантажно-розвантажувальними механізмами;
5) забезпечити утилізацію або видалення відходів, що утворилися у процесі розбирання транспортних засобів, самостійно або шляхом укладення договорів із суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини, щодо утилізації або видалення відходів, що утворилися у процесі розбирання транспортних засобів;
6) бути внесений до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
7) мати систему екологічного менеджменту, сертифіковану за стандартами Міжнародної організації із стандартизації (ІSО) серії 1400 або за аналогічним національним стандартом.
2. Пункт розбирання транспортних засобів здійснює:
1) приймання, складування та зберігання транспортних засобів, що утилізуються, таким чином, щоб унеможливити пошкодження компонентів та витікання технічних рідин;
2) розбирання транспортних засобів, що утилізуються, на складові частини та елементи, яке дасть змогу у подальшому забезпечити їх утилізацію та/або захоронення спеціалізованими підприємствами, діяльність яких відповідає вимогам законодавства про відходи;
3) перевезення відходів, що утворилися у процесі розбирання прийнятих на утилізацію транспортних засобів, від місць приймання до підприємств, що здійснюють підготовку до утилізації та утилізацію складових частин та елементів транспортних засобів, окремо від побутового та промислового сміття, а також забезпечує недопущення зливання технічних рідин і мастил у систему каналізації;
4) щороку до 1 квітня року, що настає за звітним, подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, звіт про транспортні засоби, утилізовані ним протягом звітного періоду.
3. Пункт розбирання транспортних засобів у своїй діяльності повинен застосовувати такі технологічні процеси при поводженні із складовими частинами та елементами, що утворюються у процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів:
1) демонтаж акумуляторних батарей і ємностей із зрідженим газом (за наявності);
2) видалення або нейтралізацію вибухонебезпечних компонентів (зокрема, подушок безпеки);
3) окреме зливання та зберігання рідин, у тому числі палива, моторного й трансмісійного мастила, робочих рідин систем гідроприводу, охолоджуючих рідин, гальмівних рідин, рідин із системи кондиціонування та інших рідин, що містяться у транспортних засобах, якщо це не перешкоджатиме подальшому відновленню деталей, вузлів і агрегатів з використанням стаціонарних або мобільних (модульних) установок для осушення транспортних засобів, заснованих на пневматичному принципі, з окремим збиранням рідин;
4) демонтаж усіх компонентів, що містять ртуть;
5) демонтаж усіх компонентів, що містять екологічно небезпечні матеріали і мають відповідне маркування, або зазначених у керівництві з демонтажу, що підлягають демонтажу на стадії підготовки до утилізації;
6) демонтаж каталітичних нейтралізаторів і сажових фільтрів;
7) демонтаж металевих деталей, що містять мідь, алюміній чи магній, якщо такі метали не можуть бути відокремлені на стадії дроблення матеріалів;
8) демонтаж покришок, великих вузлів і деталей з пластмаси (бамперів, комбінацій приладів, ємностей для рідин), якщо такі матеріали не можуть бути відокремлені на стадії дроблення, із забезпеченням спрощення процедури їх подальшої переробки;
9) сортування відходів за видами, їх накопичення і передачу на спеціалізовані підприємства, що здійснюють вторинну переробку або захоронення (знешкодження);
10) зберігання твердих відходів на відкритому майданчику або у виробничих приміщеннях з асфальтовим чи бетонним покриттям;
11) складування акумуляторів і мастильних фільтрів в окремих спеціальних контейнерах.
Стаття 5. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються
1. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, є автоматизованою базою даних, формування якої передбачає накопичення, обробку, систематизацію, зберігання, захист і використання відомостей про суб’єктів, що провадять та/або забезпечують провадження зазначеної діяльності.
2. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, формується з метою:
1) ведення обліку суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
2) надання високоякісних послуг з приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
3) забезпечення власників транспортних засобів достовірною інформацією про суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
4) автоматизованого оброблення інформації про суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
5) надання довідкової інформації власникам транспортних засобів.
3. Формування та ведення Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у встановленому ним порядку.
4. Строк розгляду документів для внесення суб’єктів господарювання до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, становить двадцять днів з дня надходження документів до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Для внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, подаються такі документи:
1) заява довільної форми (на бланку заявника);
2) відомості за підписом заявника - суб'єкта господарювання (за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища) про наявність:
матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності;
власних або орендованих виробничих площ (приміщень);
професійних і кваліфікаційних рівнів керівника та працівників. Кількість працівників, які працюють у суб’єкта господарювання у відповідній галузі, не може становити менше п‘яти осіб (без урахування керівників);
3) копія документа, що підтверджує наявність системи екологічного менеджменту, сертифікованої за стандартами Міжнародної організації із стандартизації (ІSО) серії 1400 або за аналогічним національним стандартом;
4) перелік нормативно-методичної документації, що використовується при розбиранні транспортних засобів (для суб’єктів господарювання, які здійснюють розбирання транспортних засобів, що утилізуються).
Про результати розгляду документів для внесення суб‘єктів господарювання до Державного реєстру суб‘єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, повідомляє суб’єкта господарювання листом.
У разі відмови у внесенні до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, направляє заявнику лист з обґрунтуванням такої відмови за підписом уповноваженої особи.
Підставою для прийняття рішення про відмову у внесенні до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, є:
виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих заявником;
недостатність кваліфікованих фахівців для здійснення такої діяльності відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
невідповідність матеріально-технічної бази заявника вимогам порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Строк внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, становить п’ять років.
Внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, провадиться на безоплатній основі.
 
    -36- Карташов Є.Г.
Доповнити законопроект статтею 4 такого змісту:
"Стаття 4. Вимоги до пунктів прийому транспортних засобів
Пункт прийому транспортних засобів повинен:
1) мати спеціально відведені, відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для приймання та зберігання транспортних засобів, які повинні бути вкриті неруйнівним і непроникним для небезпечних речовин матеріалом (асфальтом, бетоном, керамзитобетоном, полімербетоном), обладнані ливневою каналізацією;
2) бути розташованим на облаштованій для здійснення прийому транспортних засобів земельній ділянці площею не менш як 500 кв. м;
3) здійснювати приймання, складування та зберігання транспортних засобів, що утилізуються, таким чином, щоб уникнути пошкодження компонентів, а також витікання технічних рідин;
4) здійснювати доставку прийнятих на зберігання транспортних засобів, що утилізуються, до пунктів розбирання;
5) бути внесений до Державного реєстру суб’єктів господарювання, що надають послуги з прийому та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
6) щорічно до 1 квітня року, що передує звітньому, подавати до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища звіт про транспортні засоби, що були ними прийняті на утилізацію протягом звітного року."
 
Враховано    
    -37- Карташов Є.Г.
Доповнити законопроект статтею 5 такого змісту:
"Стаття 5. Вимоги до пунктів розбирання транспортних засобів.
1. Пункт розбирання транспортних засобів повинен:
1) мати спеціально відведені, відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для накопичення та зберігання транспортних засобів, які повинні бути вкриті неруйнівним і непроникним для небезпечних речовин матеріалом (асфальтом, бетоном, керамзитобетоном, полімербетоном), обладнані ливневою каналізацією;
2) бути розташованим на земельній ділянці площею не менш як 1000 кв. м, та мати виробничі приміщення для розбирання на складові частини транспортних засобів, що утилізуються;
3) мати складські приміщення, які повинні бути обладнані приточно-витяжною вентиляцією, засобами протипожежної безпеки, засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами, та відповідними інструкціями з техніки безпеки;
4) мати спеціально відведені та відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для зберігання небезпечних відходів, які повинні бути обладнані стаціонарними або пересувними вантажно-розвантажувальними механізмами;
5) забезпечити самостійно утилізацію або видалення відходів, які утворилися в процесі розбирання транспортних засобів або укласти договори з суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини щодо утилізації або видалення відходів, які утворилися в процесі розбирання транспортних засобів;
6) бути внесеним до Державного реєстру суб’єктів господарювання, що надають послуги з приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
7) систему екологічного менеджменту, сертифіковану за стандартами Міжнародної організації із стандартизації (ІSО) серії 1400 або за аналогічним національним стандартом.
2. Пункт розбирання транспортних засобів здійснює:
1) приймання, складування та зберігання колісних транспортних засобів, що утилізуються, таким чином, щоб уникнути пошкодження компонентів, а також витікання технічних рідин;
2) розбирання транспортних засобів, що утилізуються, на складові частини, які дозволять в подальшому забезпечити їх утилізацію та/або захоронення спеціалізованими підприємствами, діяльність яких відповідає вимогам законодавства про відходи;
3) перевезення відходів, що утворилися в результаті розбирання прийнятих на утилізацію колісних транспортних засобів від місць приймання до підприємств, що здійснюють підготовку до утилізації та утилізацію складових частин колісних транспортних засобів, окремо від побутового та промислового сміття, а також недопущення зливання технічних рідин і масел в систему каналізації;
4) щорічно до 1 квітня року, що передує звітному, подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища звіт про транспортні засоби, що були ними утилізовані протягом звітного року.
3. Пункт розбирання транспортних засобів у своїй діяльності повинен застосовувати наступні технологічні процеси при поводжені із складовими частинами та компонентами, що утворюються при утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів:
- демонтаж акумуляторних батарей і ємкостей зі зрідженим газом (за наявності);
- видалення або нейтралізацію вибухонебезпечних компонентів (зокрема, подушок безпеки);
- роздільний злив та зберігання рідин: палива, моторного та трансмісійного масла, робочих рідин систем гідроприводу, охолоджуючих рідин, гальмівних рідин, рідин із систем кондиціонування та інших рідин, які містяться в колісних транспортних засобах, якщо це не буде перешкоджати подальшому відновленню деталей, вузлів і агрегатів з використанням стаціонарних або мобільних (модульних) установок з осушення колісних транспортних засобів, заснованих на пневматичному принципі, з роздільним збором рідин;
- демонтаж всіх компонентів, що містять ртуть;
- демонтаж всіх компонентів, що містять екологічно небезпечні матеріали і мають відповідне маркування, або зазначених в керівництві по демонтажу, які підлягають демонтажу на стадії підготовки до утилізації;
- демонтаж каталітичних нейтралізаторів і сажових фільтрів;
- демонтаж металевих деталей, що містять мідь, алюміній і магній, якщо такі метали не можуть бути відокремлені на стадії дроблення матеріалів;
- демонтаж покришок і великих вузлів і деталей з пластмаси (бамперів, комбінацій приладів, ємкостей для рідин), якщо дані матеріали не можуть бути відокремлені на стадії дроблення, із забезпеченням полегшення процедури їх подальшої переробки;
- сортування відходів за видами, їх накопичення і передачу на спеціалізовані підприємства з повторної переробки або захоронення (знешкодження);
- здійснення зберігання твердих відходів на відкритому майданчику або у виробничих приміщеннях з асфальтовим або бетонним покриттям;
- складування акумуляторів і масляних фільтрів в окремих спеціальних контейнерах."
Відповідно змінити подальшу нумерацію статей.
 
Враховано    
    -38- Васадзе Т.Ш.
Доповнити законопроект статтею 4 наступного змісту:
"Стаття 4. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються
1. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються є автоматизованою базою даних, формування якої передбачає накопичення, обробку, систематизацію, зберігання, захист і використання відомостей про суб’єктів, що провадять та/або забезпечують провадження зазначеної діяльності.
2. Державний реєстр суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються формується з метою:
ведення обліку суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
надання високоякісних послуг у сфері приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
забезпечення власників транспортних засобів достовірною інформацією про суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
автоматизованого оброблення інформації про суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
надання довідкової інформації власникам транспортних засобів.
3. Формування та ведення Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, у встановленому ним порядку.
4. Строк розгляду документів для внесення суб’єктів господарювання до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, становить двадцять днів з дня надходження документів до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Для внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, необхідно надати такі документи:
заяву за довільною формою на бланку заявника;
відомості за підписом заявника - суб'єкта господарювання (за формою, що затверджена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища) про наявність:
матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності;
власних або орендованих виробничих площ (приміщень);
професійних і кваліфікаційних рівнів керівника та працівників. Кількість працівників, які працюють у суб’єкта господарювання у відповідній галузі, не може бути менше ніж 5 осіб (без урахування керівників);
копію документа, що підтверджує наявність системи екологічного менеджменту, сертифіковану за стандартами Міжнародної організації із стандартизації (ІSО) серії 1400 або за аналогічним національним стандартом;
перелік нормативно-методичної документації, яка використовується при розбиранні транспортних засобів (для суб’єктів господарювання, які здійснюють розбирання транспортних засобів).
Про результати розгляду центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища повідомляє суб’єкта господарювання листом.
У разі відмови у внесенні до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища направляє заявнику лист з обґрунтуванням такої відмови за підписом уповноваженої особи.
Підставами для прийняття рішення про відмову у внесенні до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються є:
виявлення недостовірних відомостей в документах, поданих заявником;
відсутність достатньої кваліфікації фахівців для здійснення такої діяльності відповідно до Порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;
невідповідність матеріально-технічної бази заявника вимогам Порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Строк внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються, становить п’ять років.
Внесення до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються провадиться на безоплатній основі."
Відповідно змінити подальшу нумерацію статей.
 
Враховано    
29. Стаття 4. Вимоги до осіб, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, та порядок їх реєстрації
 
-39- Фаєрмарк С.О.
У назві статті 4 слово "осіб" замінити на слова "суб’єктів господарювання" і далі по всьому тексту законопроекту у відповідних відмінках.
 
Враховано   Стаття 6. Вимоги до суб'єктів господарювання, що виробляють (виготовляють) транспортні засоби та беруть на себе зобов'язання забезпечити утилізацію транспортних засобів власного виробництва, та порядок їх реєстрації
 
    -40- Бандуров В.В.
Статтю 4 виключити повністю.
 
Відхилено    
    -41- Балицький Є.В.
Замінити назву статті 4 "Вимоги до осіб, які беруть на себе зобов'язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, та порядок їх реєстрації" на назву "Вимоги до суб'єктів господарювання, які виробляють (виготовляють) транспортні засоби та беруть на себе зобов'язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів власного виробництва, та порядок їх реєстрації"
 
Враховано    
30. 4.1. Особа, яка виробляє (виготовляє) транспортні засоби, може взяти на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону із застосуванням згідно з Податковим кодексом України особливого порядку справляння екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, за умови, що така особа відповідає встановленим нижче вимогам:
 
-42- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 4.1 статті 4 викласти в такій редакції:
"4.1. Особа, яка виробляє (виготовляє) транспортні засоби, що засвідчує свідоцтво про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WМІ) , може взяти на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону із застосуванням згідно з Податковим кодексом України особливого порядку справляння екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів"
 
Відхилено   1. Суб’єкт господарювання, що виробляє (виготовляє) транспортні засоби, може взяти на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів власного виробництва відповідно до цього Закону за умови, що він відповідає таким вимогам:
 
    -43- Поляков В.Л.
Пункт 4.1. статті 4 викласти в такій редакції:
"Суб‘єкт господарювання, який виробляє транспортні засоби, відповідно до отриманого свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WМІ) може взяти на себе зобов‘язання забезпечити утилізацію транспортних засобів відповідно до цього за умови створення, функціонування власної мережі пунктів приймання, розбирання та утилізації транспортних засобів."
 
Враховано частково    
31. 4.1.1. здійснює операції нанесення індивідуального ідентифікаційного номера (VІN) на нероз’ємні складові кузова (кабіни) або шасі та на спеціально виготовлені номерні таблички транспортних засобів;
 
   1) здійснює операції із нанесення індивідуального ідентифікаційного номера (VІN) на нероз’ємні складові кузова (кабіни) або шасі чи на спеціально виготовлені номерні таблички транспортних засобів;
 
32. 4.1.2. здійснює виробництво (виготовлення) на території України транспортних засобів категорій Мта/або N1 та/або N2 та/або N3 за технологією, що включає зварювання (виготовлення методом нероз’ємного з’єднання), фарбування кузова або кабіни (для транспортних засобів категорії М- зварювання, фарбування кузова, для транспортних засобів категорій N1 та/або N2 - зварювання, фарбування кузова (кабіни), для транспортних засобів категорії N3 - зварювання, фарбування кабіни) та складання таких транспортних засобів. Для транспортних засобів категорії N1 та/або N2, замість виробничих і технологічних операцій зварювання та фарбування кузова (кабіни) допускається виконання операцій з виготовлення рами з підвіскою.
 
-44- Сухий Я.М.
Підпункт 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 викласти у такій редакції:
"2) здійснює виробництво на території України транспортних засобів які класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8703, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД:
за технологією, що включає зварювання (виготовлення методом нероз’ємного з’єднання) кузова або кабіни, фарбування кузова або кабіни та складання транспортного засобу;
та/або за технологією промислового складання автомобілів з використанням кузовів товарної категорії 8707 10 10 та товарної підкатегорії 8707 90 10 00 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України "для промислового складання моторних транспортних засобів", відповідно до Митного Тарифу України та виконує Програму створення та/або модернізації виробничих потужностей та робочих місць відповідно до чинного законодавства.
У технологічних і виробничих операціях для товарів позицій 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД замість виготовлення та фарбування кузова або кабіни допускається виконання технологічних операцій з виготовлення рами з підвіскою та мостами."
 
Враховано   2) здійснює на території України виробництво транспортних засобів, що класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8703, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД:
за технологією, що включає зварювання (виготовлення методом нероз’ємного з’єднання) кузова або кабіни, фарбування кузова або кабіни та складання транспортного засобу;
та/або за технологією промислового складання автомобілів з використанням кузовів за кодами товарної категорії 8707 10 10 і товарної підкатегорії 8707 90 10 00 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України "для промислового складання моторних транспортних засобів" відповідно до Митного тарифу України та виконує Програму створення та/або модернізації виробничих потужностей та робочих місць відповідно до чинного законодавства.
У технологічних і виробничих операціях для товарів товарних позицій за кодами 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД замість виготовлення та фарбування кузова або кабіни допускається виконання технологічних операцій з виготовлення рами з підвіскою та мостами.
 
33. 4.2. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку веде реєстр осіб, які взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів (далі - Реєстр).
 
-45- Фаєрмарк С.О.
Пункт 4.2 статті 4 викласти в такій редакції: "Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики, веде реєстр підприємств, які виробляють транспортні засоби та взяли на себе зобов’язання забезпечити їх утилізацію (далі - Реєстр). Форма та порядок ведення Реєстру визначається центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики."
 
Враховано   2. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, веде реєстр підприємств, що виробляють (виготовляють) транспортні засоби та взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів власного виробництва (далі - Реєстр). Форма та порядок ведення Реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику.
 
    -46- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 4.2. статті 4 слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" на слова "центральний орган виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища" и далі по всьому тексту законопроекту замінити в слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" на слова "центральний орган виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища"
 
Відхилено    
    -47- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 4.2. статті 4 слово "осіб" на слово "підприємств"
 
Враховано    
    -48- Васадзе Т.Ш.
По всьому тексту слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики".
 
Враховано    
    -49- Поляков В.Л.
Пункт 4.2. статті 4 виключити.
 
Відхилено    
34. 4.3. Подання заяв про включення осіб до Реєстру та їх розгляд здійснюється центральним орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку у такому порядку:
 
-50- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 4.3 викласти в такій редакції:
«4.3. Включення особи до Реєстру відбувається на підставі заяви, яка складається за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань промислової політики.
4.3.1. До заяви додаються такі документи:
копія свідоцтва про державну реєстрацію;
копія довідки про взяття на облік в органі державної податкової служби;
копію свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI).
4.3.2 Заява та надані документи до заяви розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері промислової політики протягом 15 календарних днів з дня їх отримання цим органом»
 
Враховано частково   3. Внесення суб‘єктів господарювання до Реєстру відбувається на підставі заяви, що складається за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, у такому порядку:
 
    -51- Поляков В.Л.
Пункт 4.3. статті 4 викласти в такій редакції:
"Включення суб'єктів господарювання до Реєстру відбувається на підставі заяви, яка складається за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики у такому порядку:
1) суб'єкт господарювання, визначений частиною 1 цієї статті, подає заяву про включення його до Реєстру;
2) у заяві зазначаються відомості щодо:
переліку моделей транспортних засобів, які виробляються (виготовляються) заявником;
кількості та територіального розміщення пунктів прийому та пунктів розбирання, згідно з частиною 10 цієї статті.
3) до заяви додаються:
виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців;
план (стратегія) щодо координації дій та технічних заходів, які здійснюються під час демонтажу, подрібнення та інших аналогічних процесів, переробки та відновлення матеріалів для повторного їх використання, який розробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють утилізацію транспортних засобів;
документи що підтверджують наявність та кількість пунктів прийому та пунктів розбирання, згідно з частиною 9 цієї статті;
відомості щодо прогнозних обсягів виробництва (виготовлення) транспортних засобів, призначених для продажу на внутрішньому ринку України на наступні три календарні роки.
4) заява та надані документи до заяви розглядаються центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики протягом 15 днів з дня їх отримання цим органом;
5) за результатами розгляду заяви та наданих документів приймається рішення про включення або відмову у включенні заявника до Реєстру."
 
Враховано частково    
35. 4.3.1. особа, визначена пунктом 4.1 цієї статті, подає заяву про включення її до Реєстру;
 
   1) суб’єкт господарювання, визначений частиною першою цієї статті, подає заяву про внесення його до Реєстру;
 
36. 4.3.2. у заяві зазначаються такі відомості:
 
   2) у заяві зазначаються відомості про:
 
37. щодо здійснення заявником операцій із нанесення індивідуального ідентифікаційного номера та виробництва (виготовлення) транспортних засобів згідно з пунктом 4.1 цієї статті;
 
   здійснення заявником операцій із нанесення індивідуального ідентифікаційного номера та виробництва (виготовлення) транспортних засобів згідно з частиною першою цієї статті;
 
38. щодо переліку моделей транспортних засобів, які виробляються (виготовляються) заявником за технологією, визначеною підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті;
 
   перелік моделей транспортних засобів, що виробляються (виготовляються) заявником за технологією, визначеною пунктом 2 частини першої цієї статті;
 
39. щодо кількості та територіального розміщення пунктів прийому та пунктів розбирання, згідно з пунктом 5.5 статті 5 цього Закону.
 
   кількість і територіальне розміщення пунктів прийому та пунктів розбирання згідно з частиною дев‘ятою цієї статті;
 
40. 4.3.3. до заяви додаються такі документи:
 
   3) до заяви додаються:
 
41. копія свідоцтва про державну реєстрацію;
 
-52- Фаєрмарк С.О.
Абзац другий підпункту 4.3.3. статті 4 викласти у такій редакції: "виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;", а абзац третій вилучити.
 
Враховано   виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;
 
42. копія довідки про взяття на облік в органі державної податкової служби;
 
-53- Фаєрмарк С.О.
У підпункті 4.3.3. статті 4 після абзацу другого додати новий абзац такого змісту: "план (стратегія) щодо координації дій та технічних заходів, які здійснюються під час демонтажу, подрібнення та інших аналогічних процесів, переробки та відновлення матеріалів для повторного їх використання, який розробляється суб’єктами господарювання, що здійснюють утилізацію транспортних засобів;"
 
Враховано   план (стратегія) щодо координації дій і технічних заходів, які здійснюються під час демонтажу, дроблення та інших аналогічних процесів, перероблення та відновлення матеріалів для повторного їх використання, що розробляється суб’єктами господарювання, які здійснюють утилізацію транспортних засобів;
 
43. що підтверджують наявність у заявника виробничих потужностей, необхідних для виконання виробничих і технологічних операцій, визначених підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті;
 
   документи, що підтверджують наявність у заявника виробничих потужностей, необхідних для виконання виробничих і технологічних операцій, визначених пунктом 2 частини першої цієї статті;
 
44. що підтверджують наявність та кількість пунктів прийому та пунктів розбирання, згідно з пунктом 5.5 статті 5 цього Закону;
 
   документи, що підтверджують наявність і кількість пунктів прийому та пунктів розбирання, згідно з частиною дев‘ятою цієї статті;
 
45. щодо прогнозних обсягів виробництва (виготовлення) транспортних засобів, призначених для продажу на внутрішньому ринку України, за технологією, визначеною підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті, з розподілом за моделями на наступні три календарні роки.
 
   відомості про прогнозні обсяги виробництва (виготовлення) транспортних засобів, призначених для продажу на внутрішньому ринку України, за технологією, визначеною пунктом 2 частини першої цієї статті, з розподілом за моделями, на наступні три роки;
 
46. 4.3.4. заява та надані документи до заяви розглядаються центральним орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку протягом 15 днів з дня їх отримання цим органом;
 
   4) заява та додані до заяви документи розглядаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, протягом 15 днів з дня їх отримання цим органом;
 
47. 4.3.5. за наслідками розгляду заяви такий орган може витребувати у заявника додаткові документи, що підтверджують технологію виробництва транспортних засобів та/або їх окремих компонентів:
 
-54- Фаєрмарк С.О.
Підпункти 4.3.5-4.3.6. пункту 4 вилучити.
 
Враховано      
48. копії сертифікатів на компоненти;
 
      
49. конструкторську та іншу технічну документацію, за якою виготовляється продукція;
 
      
50. креслення оригінальних деталей і технологічні карти їх виробництва.
 
      
51. Заявник зобов’язаний протягом 10 днів з дня отримання відповідного запиту надати витребувані документи та відомості;
 
      
52. 4.3.6. загальний термін розгляду заяви про включення до Реєстру не може перевищувати 45 днів з дня отримання такої заяви;
 
      
53. 4.3.7. за результатами розгляду заяви та наданих документів приймається рішення про включення або відмову у включенні заявника до Реєстру.
 
   5) за результатами розгляду заяви та доданих до заяви документів приймається рішення про внесення або відмову у внесенні заявника до Реєстру.
 
54. 4.4. Форма заяви про включення осіб, які взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, до Реєстру затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
 
-55- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 4.4 вилучити відповідно змінивши нумерацію послідуючих пунктів
 
Враховано      
55. 4.5. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку має право відмовити заявнику у включенні його до Реєстру, якщо заявник не відповідає вимогам, встановленим пунктом 4.1 та/або не надав у повному обсязі документи чи відомості, визначені підпунктами 4.3.2, 4.3.3 та 4.3.5 пункту 4.3 цієї статті.
 
-56- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Підпункт 4.5 викласти в такій редакції:
"4.4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері промислової політики має право відмовити заявнику у включенні його до Реєстру, якщо заявник не надав у повному обсязі документи, визначені пунктом 4.3.1";
 
Враховано   4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, має право відмовити заявнику у внесенні його до Реєстру, якщо заявник не відповідає вимогам, встановленим частиною першою цієї статті, та/або не подав у повному обсязі документи чи відомості, визначені пунктами 2, 3 та 5 частини третьої цієї статті.
 
    -57- Поляков В.Л.
Пункт 4.5 викласти в такій редакції:
"Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики має право відмовити заявнику у включенні його до Реєстру, якщо заявник не відповідає вимогам, встановленим частиною 1 цієї статті та/або не надав у повному обсязі документи чи відомості, визначені пунктами 2, 3 та 5 частини 3 цієї статті."
 
Враховано    
56. 4.6. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку приймає рішення про включення до Реєстру або про відмову у включенні до Реєстру та надсилає відповідне повідомлення заявнику протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
 
-58- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 4.6 ( 4.5 за новою редакцією) слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Враховано   5. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, приймає рішення про внесення до Реєстру або про відмову у внесенні до Реєстру заявника та надсилає йому відповідне повідомлення протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
 
    -59- Поляков В.Л.
Пункт 4.6. викласти в такій редакції:
"Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики приймає рішення про включення до Реєстру або про відмову у включенні до Реєстру та надсилає відповідне повідомлення заявнику протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення."
 
Враховано    
57. 4.7. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку наступного дня після прийняття відповідного рішення розміщує перелік осіб, яких включено до Реєстру та перелік осіб, яким відмовлено у такому включенні, на власному офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та щокварталу, до 10 числа місяця, наступного за кварталом, повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, та Міністерству внутрішніх справ України.
 
-60- Фаєрмарк С.О.
Пункт 4.7 статті 4 викласти у такій редакції:
"Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики наступного дня після прийняття відповідного рішення розміщує перелік суб’єктів господарювання, яких включено до Реєстру на власному офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та щокварталу, до 10 числа місяця, наступного за кварталом, повідомляє про цей перелік органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та Міністерство внутрішніх справ України.".
 
Враховано   6. Центральний орган виконавчої влади що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, наступного дня після прийняття відповідного рішення розміщує перелік суб’єктів господарювання, внесених до Реєстру, на своєму офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та щокварталу, до 10 числа місяця, наступного за кварталом, повідомляє про це органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, та Міністерство внутрішніх справ України.
 
    -61- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 4.7 ( 4.6 за новою редакцією) слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Враховано    
    -62- Поляков В.Л.
Пункт 4.7. викласти в такій редакції:
"Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики наступного дня після прийняття відповідного рішення розміщує перелік суб'єктів господарювання, яких включено до Реєстру на власному офіційному веб-сайті у спеціальному розділі та щокварталу, до 10 числа місяця, наступного за кварталом, повідомляє про цей перелік органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та Міністерство внутрішніх справ України."
 
Враховано    
58. 4.8. Особа, яка включена до Реєстру, до 1 березня поточного року подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку звіт про виробництво транспортних засобів за технологією, встановленою підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті, та звіт про виконання зобов’язань, передбачених пунктом 5.5 статті 5 цього Закону.
 
-63- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 4.8 (4.7 за новою редакцією) слова "за технологією, встановленою підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті," вилучити.
Слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Враховано частково   7. Суб’єкт господарювання, внесений до Реєстру, до 1 березня поточного року подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, звіт про виробництво транспортних засобів за технологією, встановленою пунктом 2 частини першої цієї статті, та звіт про виконання зобов’язань, передбачених частиною дев‘ятої цієї статті.
 
59. Форма та порядок подання звітів встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
 
-64- Поляков В.Л.
Пункт 4.8. викласти в такій редакції:
"Суб'єкт господарювання, який включений до Реєстру, до 1 березня поточного року подає до центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики звіт про виробництво транспортних та звіт про виконання зобов'язань, передбачених частиною 9 цієї статті.
Форма та порядок подання звітів встановлюються центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики."
 
Враховано   Форма та порядок подання звітів встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику.
 
60. 4.9. Особу може бути виключено з Реєстру у разі виявлення невідповідності вимогам та/або в разі припинення виробництва транспортних засобів за технологією, встановленою підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті, та/або в разі невиконання такою особою зобов’язань, передбачених пунктом 5.5 статті 5 цього Закону.
 
-65- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 4.9 ( 4.8 за новою редакцією):
слова "виявлення невідповідності вимогам та/або в разі" та слова "за технологією, встановленою підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 цієї статті," вилучити;
слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Відхилено   8. Суб’єкт господарювання може бути виключений з Реєстру у разі:
1) виявлення невідповідності вимогам;
2) припинення виробництва транспортних засобів за технологією, встановленою пунктом 2 частини першої цієї статті;
3) невиконання такою особою зобов’язань, передбачених частиною дев‘ятою цієї статті.
Суб’єкт господарювання виключається з Реєстру у разі його ліквідації.
 
    -66- Фаєрмарк С.О.
Пункт 4.9. статті 4. доповнити абзацом другим наступного змісту:
"Суб’єкт господарювання виключається з реєстру у разі його ліквідації."
Абзаци другий і третій пункту 4.9. статті 4. вважати відповідно абзацами третім і четвертим.
 
Враховано    
61. Виключення особи з Реєстру має бути вмотивовано обґрунтованим, про що повідомляється заявника протягом трьох днів з дня прийняття рішення про виключення із Реєстру.
 
   Рішення про виключення суб’єкта господарювання з Реєстру має бути вмотивовано обґрунтованим, про що заявник повідомляється протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
 
62. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку протягом трьох днів з дня прийняття рішення про виключення із Реєстру повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, та Міністерство внутрішніх справ України.
 
-67- Фаєрмарк С.О.
У абзаці третьому пункту 4.9 статті 4 після слів "про таке рішення" додати слова "органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища"
 
Враховано   Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, протягом трьох днів з дня прийняття рішення про виключення із Реєстру повідомляє про таке рішення органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та Міністерство внутрішніх справ України.
 
    -68- Поляков В.Л.
Пункт 4.9 викласти в такій редакції:
"Суб'єкта господарювання може бути виключено з Реєстру у разі виявлення невідповідності вимогам та/або в разі невиконання такою особою зобов'язань, передбачених частиною 9 цієї статті.
Суб'єкт господарювання виключається з Реєстру у разі його ліквідації.
Виключення суб'єкта господарювання з Реєстру має бути вмотивовано обґрунтованим, про що повідомляється заявника протягом трьох днів з дня прийняття рішення про виключення із Реєстру.
Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики протягом трьох днів з дня прийняття рішення про виключення із Реєстру повідомляє про таке рішення органи доходів і зборів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та Міністерство внутрішніх справ України."
 
Враховано    
63. 4.10. Особа, виключена з Реєстру, зобов’язана забезпечити виконання вимог, передбачених підпунктом 5.5 статті 5 цього Закону щодо вироблених (виготовлених) та реалізованих нею транспортних засобів, що були звільнені від сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, або укласти угоду з іншою особою про виконання таких зобов’язань, повідомивши про укладення такої угоди центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку та центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів протягом 30 днів з дня прийняття рішення про виключення такої особи з Реєстру.
 
-69- Сухий Я.М.
Пункт 4.10 статті 4 вилучити.
 
Враховано      
    -70- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 4.10 (4.9 за новою редакцією) слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням пункту 4.10.   
    -71- Поляков В.Л.
Пункт 4.10 викласти в такій редакції:
"Суб'єкт господарювання, який взяв на себе зобов'язання забезпечити утилізацію транспортних засобів, відповідно до цього Закону, за власний рахунок самостійно або шляхом укладання договору забезпечує:
1) організацію пунктів прийому транспортних засобів, які були вироблені таким суб'єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим, міста Києва, міста Севастополя та кожної з областей України, а також у кожному населеному пункті України з чисельністю населення п'ятдесят тисяч чоловік і більше для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областях України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
2) організацію пунктів розбирання транспортних засобів, які були вироблені таким суб'єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим та на території кожної з областей України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областях України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
3) приймання на утилізацію транспортних засобів, які були вироблені таким суб'єктом господарювання, в організованих ним пунктах прийому;
4) доставку транспортних засобів від пунктів прийому до пунктів розбирання;
5) оприлюднення інформації про організовані ним пункти прийому та пункти розбирання в засобах масової інформації, у тому числі на власному веб-сайті.
Суб'єкти господарювання, які виробляють транспортні засоби повинні забезпечити мережу розбирання транспортних засобів методичними вказівками, щодо розбирання транспортних засобів."
 
Враховано    
64. Стаття 5. Порядок утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів
 
-72- Бандуров В.В.
Замінити назву статті 5 "Порядок утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів" на назву "Вимоги до суб'єктів господарської діяльності, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, та Порядок утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів".
 
Враховано по суті     
    -73- Фаєрмарк С.О.
У статті 5 пункти 5.1-5.3 перенести до статті 4 нової редакції, а пункт 5.4 вилучити.
Пункти 5.5., 5.6, 5.7 статті 5 перенести до нової редакції статті 6 Закону.
 
Враховано    
65. 5.1. Право на здійснення утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів мають особи, які зареєстровані в установленому законом порядку, отримали відповідні дозволи на поводження з відходами та:
 
-74- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 5.1 статті 5 викласти в такій редакції:
"5.1. Здійснення утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів мають право, зареєстровані в установленому законом порядку, особи:
які забезпечують приймання знятих з експлуатації транспортних засобів;
та/або забезпечують розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів;
та/або здійснюють операції з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
які виробляють (виготовляють) транспортні засоби та взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону"
 
Враховано      
    -75- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 5.1. статті 5 слово "зареєстровані" на слово "ліцензовані", а слово "дозволи" на слово "ліцензії", а слово поводженням на слова "по управлінню"
 
Відхилено    
66. утримують пункти прийому знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
      
67. та/або утримують пункти розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
      
68. та/або здійснюють операції з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів.
 
      
69. Право на здійснення утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів мають також особи, які виробляють (виготовляють) транспортні засоби та взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону.
 
      
70. 5.2. Особи, які утримують пункти прийому та пункти розбирання, зобов’язані забезпечувати безпечне для навколишнього середовища та здоров’я людей зберігання знятих з експлуатації транспортних засобів, їх складових частин і отриманих від них відходів.
 
-76- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У пункті 5.2 після слова "людей" доповнити словами "перевезення та"
 
Враховано      
    -77- Балицький Є.В.
Додати до пункту 5.2. статті 5 після слів "отриманих від них відходів" слова "відповідно до ліцензійних вимог"
 
Відхилено    
71. 5.3. Особи, які утримують пункти прийому, повинні мати власний пункт (пункти) розбирання або чинної угоди з особою, яка утримує пункт (пункти) розбирання.
 
      
72. 5.4. Витрати осіб, які провадять діяльність, пов’язану з утилізацією знятих з експлуатації транспортних засобів, компенсуються у порядку, встановленому законом, за рахунок коштів екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, що справляється відповідно до Податкового кодексу України.
 
      
73. 5.5. Особа, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, за власний рахунок забезпечує:
 
-78- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці першому пункту 5.5 слова "за власний рахунок забезпечує:" замінити словами "забезпечує за власний рахунок або шляхом укладання договору з уповноваженими особами:";
 
Враховано   9. Суб’єкт господарювання, що виробляє (виготовляє) транспортні засоби та взяв на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів власного виробництва відповідно до цього Закону, за власний рахунок самостійно або шляхом укладення договору забезпечує:
 
    -79- Балицький Є.В.
Додати до пункту 5.5. статті 5 після слів "за власний рахунок забезпечує" текст наступного змісту:
"в перший рік після набрання чинності даним законопроектом забезпечує утилізацію 70% від ваги транспортного засобу відповідно до технічного паспорту, а інші 30% у вигляді відходів повинні бути захороненні в порядку відповідно чинного законодавства;
в подальшому рівень утилізації має підвищуватись щорічно на 5%, набувши максимально 95%"
 
Відхилено    
74. організацію пунктів прийому знятих з експлуатації транспортних засобів на території АР Крим, міста Києва, міста Севастополя та кожної з областей України, а також у кожному населеному пункті України з чисельністю населення сто тисяч чоловік і більше;
 
-80- Сухий Я.М.
Абзац другий пункту 5.5 викласти у такій редакції:
"1) організацію пунктів прийому знятих з експлуатації транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим, міста Києва, міста Севастополя та кожної з областей України, а також у кожному населеному пункті України з чисельністю населення п’ятдесят тисяч чоловік і більше для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областей України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;"
 
Враховано   1) організацію пунктів прийому транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя та кожної з областей України, а також у кожному населеному пункті України з чисельністю населення не менше п’ятдесяти тисяч осіб – для транспортних засобів, що класифікуються за кодами товарних позицій 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областях України – для транспортних засобів, що класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
 
    -81- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці другому пункту 5.5 слова "сто тисяч" замінити словами "п‘ятдесят тисяч";
 
Враховано    
75. організацію на території України не менше п’яти пунктів розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
-82- Сухий Я.М.
Абзац 3 пункту 5.5 викласти в такій редакції:
"2) організацію пунктів розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим та на території кожної з областей України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областях України для транспортних засобів, які класифікуються в товарних позиціях 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;"
 
Враховано   2) організацію пунктів розбирання транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання:
на території Автономної Республіки Крим та кожної з областей України - для транспортних засобів, що класифікуються за кодами товарних позицій 8703 згідно з УКТ ЗЕД;
на території Автономної Республіки Крим та не менше ніж у чотирьох областях України – для транспортних засобів, що класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД;
 
    -83- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Абзац третій пункту 5.5 викласти в такій редакції: "організацію на території України достатньої кількості пунктів розбирання знятих з експлуатації вироблених такою особою марок транспортних засобів";
 
Враховано по суті   
76. реєстрацію організованих нею пунктів прийому та пунктів розбирання у центральному органі виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 
-84- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Абзац четвертий пункту 5.5 вилучити;
 
Враховано      
    -85- Васадзе Т.Ш.
Абзац четвертий підпункту 5.5 такого змісту "реєстрацію організованих нею пунктів прийому та пунктів розбирання у центральному органі виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;" вилучити.
 
Враховано    
    -86- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 5.5. статті 5 тричі слова "Кабінетом Міністрів України" тричі на слова "центральним органом виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища"
 
Відхилено    
77. прийом знятих з експлуатації транспортних засобів в організованих нею пунктах прийому в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 
-87- Фаєрмарк С.О.
Абзац п‘ятий пункту 5.5. статті 5 викласти в такій редакції: "приймання на утилізацію транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання, в організованих ним пунктах прийому;"
 
Враховано   3) приймання на утилізацію транспортних засобів, які були вироблені таким суб’єктом господарювання, в організованих ним пунктах прийому;
 
78. доставку знятих з експлуатації транспортних засобів від пунктів прийому до пунктів розбирання в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 
-88- Карташов Є.Г.
У шостому абзаці пункту 5.5 статті 5 вилучити слова: "в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України"
 
Враховано   4) доставку транспортних засобів від пунктів прийому до пунктів розбирання;
 
79. діяльність із поводження з відходами, що утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів, у тому числі із залученням осіб, які мають дозволи на поводження з небезпечними відходами, у порядку, встановленому законом;
 
-89- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Абзац сьомий пункту 5.5 викласти в такій редакції: "сортування, утилізацію відходів, що утворилися в процесі розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, у тому числі із залученням осіб, які мають дозволи на поводження з небезпечними відходами;"
 
Відхилено      
    -90- Сухий Я.М.
Абзац сьомий пункту 5.5 вилучити.
 
Враховано    
80. оприлюднення інформації про організовані нею пункти прийому та пункти розбирання в засобах масової інформації, у тому числі на власному веб-сайті.
 
-91- Фаєрмарк С.О.
Доповнити статтю 5 новою частиною такого змісту: "Суб’єкти господарювання, які виробляють транспортні засоби повинні забезпечити мережу розбирання транспортних засобів методичними вказівками, щодо розбирання транспортних засобів."
 
Враховано   5) оприлюднення інформації про організовані таким суб‘єктом господарювання пункти прийому та пункти розбирання в засобах масової інформації, у тому числі на своєму офіційному веб-сайті.
10. Суб’єкти господарювання, що виробляють транспортні засоби, повинні забезпечити мережу пунктів розбирання транспортних засобів методичними вказівками щодо розбирання транспортних засобів.
 
81. 5.6. Особа, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, організовує пункти прийому та пункти розбирання на власних потужностях та/або із залученням осіб, які здійснюють продаж та/або сервісне обслуговування вироблених нею транспортних засобів, та/або із залученням осіб, які утримують пункти розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів.
 
-92- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 5.6 викласти в такій редакції:
"5.6. Особа, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, може здійснювати її із залученням осіб, які здійснюють продаж та/або сервісне обслуговування вироблених нею транспортних засобів, та/або із залученням осіб, які утримують пункти прийому та розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів."
 
Враховано по суті     
    -93- Балицький Є.В.
Додати до пункту 5.6. статті 5 після слів "транспортних засобів" слова "і мають відповідну ліцензію"
 
Відхилено    
82. 5.7. У разі виключення з мережі будь-якого пункту прийому або пункту розбирання внаслідок його закриття, анулювання дозволу на поводження з відходами або з інших причин, особа, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, зобов’язана в термін до трьох місяців забезпечити включення до своєї мережі іншого пункту прийому або пункту розбирання на заміну того, який був виключений.
 
-94- Фаєрмарк С.О.
У пункті 5.7 слова "анулювання дозволу на поводження з відходами" вилучити.
 
Враховано      
    -95- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 5.7. статті 5 слово "дозволу" на слово "ліцензію"
 
Відхилено    
83. 5.8. Передача знятого з експлуатації транспортного засобу до пункту прийому здійснюється власником транспортного засобу або уповноваженою ним особою із представленням ними таких документів:
 
-96- Фаєрмарк С.О.
Пункт 5.8 статті 5 перенести до нової статті "Порядок передачі знятого з експлуатації транспортного засобу до пунктів прийому".
 
Враховано      
    -97- Поляков В.Л.
Пункт 5.8. статті 5 викласти у такій редакції:
"Передача до пункту прийому знятого з обліку транспортного засобу спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки, міністерства внутрішніх справ, служби безпеки України, прокуратури, міністерства податків та зборів), оплата вартості яких здійснювалась за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснює суб’єкт господарювання, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу з відміткою про зняття з обліку в підрозділах Державтоінспекції."
 
Враховано    
84. паспорту або іншого документу, що посвідчує особу;
 
      
85. свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу;
 
      
86. нотаріально завіреного документа про уповноваження власником транспортного засобу на передачу транспортного засобу до пункту прийому - в разі, якщо передачу здійснює не сам власник, а уповноважена ним особа.
 
-98- Сушкевич В.М.
Пункт 5.8 статті 5 проекту закону доповнити частинами другою і третьою такого змісту:
"Передачу до пункту прийому знятого з експлуатації транспортного засобу, яким був забезпечений в установленому порядку інвалід або дитина-інвалід, здійснює орган соціального захисту населення, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб, із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління Державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу. Таким же чином здійснюється передача до пункту прийому знятого з експлуатації транспортного засобу, який був виданий особі, інвалідність якої пов'язана з трудовим каліцтвом,
що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України."
 
Враховано (в новій статті 7 пункт 2)     
    -99- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
у статті 5:
пункт 5.8 доповнити новою частиною такого змісту:
"Передачу до пункту прийому знятого з експлуатації транспортного засобу спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки), оплата вартості яких здійснювалась за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснює суб‘єкт господарювання, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу";
 
Враховано    
87. 5.9. При прийнятті на утилізацію транспортного засобу пункт прийому не має права стягувати з власника плату за утилізацію цього транспортного засобу, якщо:
 
-100- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 5.9 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту: "з року випуску яких минуло 15 або більше років;"
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням пункту     
    -101- Балицький Є.В.
Пункт 5.9. статті 5 вилучити, отже наступний вважати 5.9. и далі.
 
Враховано    
    -102- Фаєрмарк С.О.
Пункти 5.9-5.13. статті 5 вилучити.
 
Враховано    
88. власником транспортного засобу надано довідку про сплату екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, видану в порядку, встановленому Податковим кодексом України;
 
      
89. власником транспортного засобу надано довідку про звільнення від сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, видану в порядку, встановленому Податковим кодексом України;
 
-103- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
пункт 5.9 статті 5 доповнити новим абзацом такого змісту:
"власником транспортного засобу є органи, які експлуатують автомобілі спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки), оплата вартості яких здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів";
 
Враховано      
    -104- Сушкевич В.М.
Частину першу пункту 5.9 статті 5 проекту закону доповнити абзацами четвертим і п‘ятим такого змісту:
"власником транспортного засобу є орган соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, на балансовому рахунку якого цей транспортний засіб перебував протягом його експлуатації інвалідом, членом його сім’ї, якому було передано право користування транспортним засобом, законним представником недієздатного інваліда, дитини-інваліда, іншою особою, якій було передано право користування цим транспортним засобом;
власником транспортного засобу є інвалід, законний представник недієздатного інваліда, дитини-інваліда, який цим транспортним засобом був забезпечений через орган соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України."
 
Враховано    
90. 5.9.1. в інших випадках, крім визначених в абзацах другому та третьому цього пункту, пункт прийому може стягнути з власника транспортного засобу плату за утилізацію такого транспортного засобу. Розмір плати встановлюється Кабінетом Міністрів України і не може перевищувати граничного розміру, встановленого Податковим кодексом України для відповідних транспортних засобів при справлянні екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів.
 
-105- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У підпункті 5.9.1 слова "абзацах другому та третьому" замінити словами "абзацах другому – четвертому"
 
Відхилено у зв‘язку з вилученням пункту     
    -106- Матвієнков С.А.
Пункт 5.9.1 статті 5 вилучити.
 
Враховано    
91. 5.10. Пункт прийому знятих з експлуатації транспортних засобів має право відмовитися від безоплатного прийняття транспортного засобу на утилізацію в разі:
 
-107- Балицький Є.В.
Вилучити в пункті 5.10. статті 5 слова "безоплатного прийняття", та слова "неподання власником транспортного засобу відповідної довідки, подання якої передбачено пунктом 5.9 цієї статті"
 
Враховано частково      
92. неподання власником транспортного засобу відповідної довідки, подання якої передбачено пунктом 5.9 цієї статті;
 
      
93. та/або некомплектності транспортного засобу;
 
      
94. та/або виявлення у транспортному засобі відходів, які походять не з цього транспортного засобу.
 
-108- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
В абзаці четвертому пункту 5.10 слово "відходів" замінити на слово "складових"
 
Відхилено      
    -109- Балицький Є.В.
Додати після абзацу 4 пункту 5.10 статті 5 новий абзац такого змісту: "наявності обтяжень на цей транспортний засіб"
 
Враховано по суті   
95. Транспортний засіб вважається комплектним, якщо містить всі істотні елементи та його маса складає не менше 90% повної маси транспортного засобу. Перелік істотних елементів для кожної категорії транспортних засобів, із урахуванням потреб охорони навколишнього середовища та наявної системи утилізації відходів, розробляється спільно центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, та центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, та затверджується Кабінетом Міністрів України.
 
-110- Матвієнков С.А.
Абзац п‘ятий пункту 5.10. статті 5 вилучити.
 
Враховано      
    -111- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Абзац п‘ятий пункту 5.10 вилучити
 
Враховано    
96. 5.11. При прийнятті на утилізацію транспортного засобу пункт прийому видає власнику цього транспортного засобу або уповноваженій ним особі довідку про прийняття транспортного засобу на утилізацію. Довідка про прийняття транспортного засобу на утилізацію оформлюється в трьох примірниках, два з яких видаються власнику транспортного засобу, а третій залишається в особи, яка утримує пункт прийому.
 
      
97. Власник транспортного засобу не пізніше, ніж через 30 днів після дати видання довідки про прийняття транспортного засобу на утилізацію, зобов’язаний подати до органу внутрішніх справ за місцем реєстрації транспортного засобу заяву про зняття з реєстрації такого транспортного засобу, долучивши до заяви один із примірників довідки про прийняття транспортного засобу на утилізацію.
 
      
98. 5.12. Порядок анулювання реєстрації знятих з експлуатації транспортних засобів, а також форма, порядок обліку та зберігання довідок про прийняття транспортних засобів на утилізацію затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 
      
99. 5.13. Кабінет Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища затверджує вимоги до пунктів прийому та пунктів розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, з урахуванням потреб охорони навколишнього середовища та здоров’я людей.
 
-112- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У пункті 5.13 слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Відхилено   Стаття 7. Порядок передачі транспортного засобу, що утилізується, до пункту прийому
1. Передача транспортного засобу, що утилізується, до пункту прийому здійснюється власником транспортного засобу або уповноваженою ним особою після зняття такого транспортного засобу з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
Передача до пункту прийому транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюється на підставі таких документів:
1) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу власника (представника власника);
2) нотаріально засвідченого документа про уповноваження власником на передачу транспортного засобу, що утилізується, до пункту прийому представника - у разі здійснення передачі уповноваженою особою;
3) свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або іншого документа про реєстрацію, або реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою про зняття його з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
Передача до пункту прийому транспортних засобів, що належать юридичним особам, здійснюється на підставі таких документів:
1) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу керівника (іншого представника) юридичної особи;
2) засвідченої печаткою юридичної особи або нотаріально копії документа про уповноваження юридичною особою на передачу транспортного засобу, що утилізується, до пункту прийому її представника (протокол, наказ, довіреність тощо);
3) свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або іншого документа про реєстрацію, або реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу – на пластиковій основі, з відміткою про зняття його з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу, та копії такого документа, засвідченої печаткою юридичної особи або нотаріально.
2. Передачу до пункту прийому знятого з обліку транспортного засобу, яким був забезпечений в установленому порядку інвалід або дитина-інвалід, здійснює орган соціального захисту населення, на обліковому рахунку якого перебував зазначений транспортний засіб, із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління Державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу або іншого документа про реєстрацію з відміткою про зняття з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу. У такий самий спосіб здійснюється передача до пункту прийому знятого з експлуатації транспортного засобу, який був виданий особі, інвалідність якої пов'язана з трудовим каліцтвом внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
3. Передача до пункту прийому знятого з обліку транспортного засобу спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки), оплата вартості яких здійснювалася за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснює суб‘єкт господарювання, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб, із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу (або іншого документу про реєстрацію) з відміткою про зняття з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
4. При прийнятті на утилізацію транспортного засобу пункт прийому видає власнику транспортного засобу або уповноваженій ним особі довідку про прийняття транспортного засобу на утилізацію. Довідка про прийняття транспортного засобу на утилізацію оформлюється у трьох примірниках, два з яких видаються власнику транспортного засобу, а третій залишається в особи, яка утримує пункт прийому.
5. При прийнятті на утилізацію знятого з обліку транспортного засобу пункт прийому не має права стягувати з власника плату за утилізацію такого транспортного засобу.
6. У разі виключення суб’єкта господарювання, що взяв на себе зобов’язання з утилізації транспортних засобів, з Реєстру, власник транспортного засобу має право передати такий транспортний засіб за місцем його реєстрації на утилізацію до будь-якого пункту прийому, внесеного до Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються. У такому разі зазначений пункт прийому має право на компенсацію витрат за утилізацію такого транспортного засобу.
7. Витрати пунктів прийому транспортних засобів, зазначених у частині шостій цієї статті, за утилізацію таких транспортних засобів компенсуються за рахунок коштів від сплати екологічного податку за утилізацію транспортних засобів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
    -113- Балицький Є.В.
Замінити в пункті 5.13. статті 5 слова " Кабінет Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища" на слова "Центральний орган виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища"
 
Відхилено    
    -114- Бандуров В.В.
Пункт 5.13 Статті 5 викласти у наступній редакції: "5.13. Суб’єкти господарської діяльності, які виробляють (виготовлюють) транспортні засоби на території України застосовують згідно з Податковим Кодексом України особливий порядок справляння екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, лише у разі створення власної мережі з утилізації виведених з експлуатації транспортних засобів та відповідного включення до реєстру суб'єктів господарської діяльності, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, або здійснення утилізації виведених з експлуатації транспортних засобів шляхом укладення договору зі спеціалізованим підприємством, що здійснює управління у сфері утилізації відходів."
 
Враховано    
    -115- Фаєрмарк С.О.
Доповнити законопроект статтею 7 такого змісту з урахуванням перенесення до нього пункту 5.8 статті 5 в наступній редакції:
"Стаття 7. Порядок передачі транспортного засобу до пунктів прийому
1. Передача транспортного засобу до пункту прийому здійснюється власником транспортного засобу, або уповноваженою ним особою після зняття такого транспортного засобу з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
Передача до пункту прийому транспортних засобів, що належать фізичним особам здійснюється на підставі таких документів:
паспорту або іншого документу, що посвідчує особу власника (представника власника);
нотаріально засвідченого документа про уповноваження власником на передачу транспортного засобу до пункту прийому представника - у разі, якщо передачу здійснює уповноважена особа;
свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (або іншого документу про реєстрацію), або реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, з відміткою про зняття його з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
Передача до пункту прийому транспортних засобів, що належать юридичним особам здійснюється на підставі таких документів:
паспорту або іншого документу, що посвідчує особу керівника (іншого представника) юридичної особи;
засвідченої печаткою юридичної особи або нотаріально копії документа про уповноваження юридичною особою на передачу транспортного засобу до пункту прийому її представника (протокол, наказ, довіреність тощо);
свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (або іншого документу про реєстрацію), або реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, з відміткою про зняття його з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу, та копії такого документа, засвідченої печаткою юридичної особи або нотаріально.
2. Передачу до пункту прийому знятого з обліку транспортного засобу, яким був забезпечений в установленому порядку інвалід або дитина-інвалід, здійснює орган соціального захисту населення, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб, із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління Державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу (або іншого документа про реєстрацію) з відміткою про зняття з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу. Таким же чином здійснюється передача до пункту прийому знятого з експлуатації транспортного засобу, який був виданий особі, інвалідність якої пов'язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
3. Передача до пункту прийому знятого з обліку транспортного засобу спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки), оплата вартості яких здійснювалась за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснює суб‘єкт господарювання, на обліковому рахунку якого знаходився цей транспортний засіб із представленням свого письмового розпорядження про здачу на утилізацію транспортного засобу згідно з актом його огляду в підрозділі Управління державної автомобільної інспекції та свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу (або іншого документу про реєстрацію) з відміткою про зняття з обліку у відповідному підрозділі центрального органу виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху, або у підрозділах уповноваженого органу, яким проведено відомчу реєстрацію транспортного засобу.
4. При прийнятті на утилізацію транспортного засобу пункт прийому видає власнику транспортного засобу або уповноваженій ним особі довідку про прийняття транспортного засобу на утилізацію. Довідка про прийняття транспортного засобу на утилізацію оформлюється в трьох примірниках, два з яких видаються власнику транспортного засобу, а третій залишається в особи, яка утримує пункт прийому.
5. При прийнятті на утилізацію знятого з обліку транспортного засобу пункт прийому не має права стягувати з власника плату за утилізацію такого транспортного засобу.
 
Враховано    
    -116- Сухий Я.М.
Статтю 5 доповнити пунктами 5.14-5.15 наступного змісту.
"У випадку виключення суб’єкта господарювання, що взяв на себе зобов’язання з утилізації транспортних засобів, з реєстру, власник такого транспортного засобу, має право передати такий транспортний засіб за місцем його реєстрації на утилізацію до будь-якого пункту прийому, внесеного до Державного реєстру суб’єктів господарювання, що надають послуги з прийому та/або розбирання транспортних засобів. У такому випадку пункт прийому має право на компенсацію витрат за утилізацію такого транспортного засобу.
Витрати пунктів прийому знятих з експлуатації транспортних засобів за утилізацію таких транспортних засобів компенсуються за рахунок коштів від екологічного податку за утилізацію транспортних засобів у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України."
 
Враховано    
100. Стаття 6. Контроль і нагляд у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів
 
      
101. 6.1. Державний контроль у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів здійснюють в межах повноважень, визначених законом, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
 
-117- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У пункті 6.1 статті 6 слова "що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері промислової політики"
 
Враховано   Стаття 8. Контроль і нагляд у сфері утилізації транспортних засобів
Державний контроль у сфері утилізації транспортних засобів здійснюють у межах повноважень, визначених законом, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища:
1) забезпечує впровадження системи управління у сфері утилізації відходів, що утворилися у процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
2) спільно організовує з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, Міністерством внутрішніх справ моніторинг транспортування, розбирання транспортних засобів, утворення, збирання та утилізації відходів, які утворилися у процесі утилізації транспортних засобів;
3) розробляє програму повторного використання та утилізації транспортних засобів та програми з утилізації окремих компонентів (акумуляторів, шин тощо);
4) контролює діяльність осіб, які взяли на себе зобов'язання забезпечити утилізацію транспортних засобів.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику, проводить реєстрацію та веде реєстр підприємств, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів.
 
    -118- Матвієнков С.А.
Статтю 6 викласти в такій редакції:
"Стаття 8. Контроль і нагляд у сфері утилізації транспортних засобів
Державний контроль у сфері утилізації транспортних засобів здійснюють в межах повноважень, визначених законом, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища забезпечує впровадження системи управління у сфері утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів:
разом з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, Міністерством внутрішніх справ, організовує моніторинг транспортування, розбирання транспортних засобів, утворення, збирання та утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації транспортних засобів;
розробляє програму повторного використання та утилізації транспортних засобів та програми утилізації окремих компонентів (акумуляторів, шин тощо);
контролює діяльність осіб, які взяли на себе зобов'язання забезпечити утилізацію транспортних засобів.
Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики проводить реєстрацію та веде реєстр підприємств, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів."
 
Враховано    
    -119- Балицький Є.В.
Викласти статтю 6 у наступній редакції:
"Стаття 6. Контроль і нагляд у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів
Державний контроль у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів здійснюють в межах повноважень, визначених законом, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної промислової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища забезпечує впровадження системи управління у сфері утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів:
разом з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, Міністерством внутрішніх справ, організовує моніторинг транспортування, розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, утворення, збирання та утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
розробляє програму рекуперації та утилізації знятих з експлуатації автомобілів та програми утилізації окремих компонентів (акумуляторів, шин тощо);
створює спеціалізоване підприємство, що здійснює управління у сфері утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
контролює діяльність осіб, які взяли на себе зобов'язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів."
 
Враховано частково    
    -120- Бандуров В.В.
Статтю 6 викласти у наступній редакції:
"Стаття 6. Державне регулювання і контроль у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів. 6.1. Загальне державне регулювання у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень. 6.2. Державний контроль у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів здійснюють в межах повноважень, визначених законом, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. 6.3. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища: 6.3.1. проводить реєстрацію та веде реєстр суб'єктів господарської діяльності, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 6.3.2. розробляє вимоги до пунктів прийому та пунктів розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, які затверджуються Кабінетом Міністрів України; 6.3.3. веде облік пунктів прийому та пунктів розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів; 6.3.4. забезпечує впровадження системи управління у сфері утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів; 6.3.5. розробляє програми рекуперації і утилізації знятих з експлуатації автомобілів та програми утилізації окремих компонентів (акумуляторів, шин тощо); 6.3.6. організовує разом з іншими міністерствами і відомствами моніторинг транспортування, розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів, утворення, збирання та утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів; 6.3.7. створює спеціалізоване підприємство, що здійснює управління у сфері утилізації відходів, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів; 6.3.8. здійснює контроль за дотриманням суб'єктами господарської діяльності, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, законодавства у сфері охорони навколишнього середовища; 6.3.9. вносить пропозицій щодо формування державної політики у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів."
 
Враховано частково    
102. Стаття 7. Відповідальність за порушення законодавства у сфері утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів
 
-121- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
У назві статті 7 слова "законодавства у сфері" замінити словами "взятих зобов‘язань та правил утилізації"
 
Враховано частково   Стаття 9. Відповідальність за невиконання зобов’язань з утилізації транспортних засобів
 
103. 7.1. Особа, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, або її правонаступник відшкодовує власнику знятого з експлуатації транспортного засобу збитки, пов’язані з невиконанням або неналежним виконанням передбачених пунктом 5.5 статті 5 цього Закону зобов’язань, відповідно до законодавства.
 
-122- Фаєрмарк С.О.
Пункт 7.1. статті 7 викласти в такій редакції: "Суб’єкт господарювання, який взяв на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з обліку транспортних засобів відповідно до цього Закону, або його правонаступник відшкодовує власнику такого транспортного засобу документально підтверджені витрати, що були ним понесені у зв’язку з утилізацією такого транспортного засобу у разі відмови від утилізації такого транспортного засобу."
 
Враховано   1. Суб’єкт господарювання, який взяв на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з обліку транспортних засобів відповідно до цього Закону, або його правонаступник відшкодовує власнику такого транспортного засобу документально підтверджені витрати, що були ним здійснені у зв’язку з утилізацією такого транспортного засобу у разі відмови від його утилізації.
 
104. 7.2. У разі припинення шляхом реорганізації особи, яка взяла на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів відповідно до цього Закону, правонаступник такої особи не вправі відмовитися від виконання зобов’язань, передбачених пунктом 5.5 статті 5 цього Закону, та здійснює утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
 
   2. У разі припинення шляхом реорганізації суб’єкта господарювання, який взяв на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів відповідно до цього Закону, правонаступник такого суб’єкта господарювання не вправі відмовитися від виконання зобов’язань, передбачених частиною десятою статті 7 цього Закону, та здійснює утилізацію транспортних засобів у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
 
105. 7.3. Порушення правил утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів, встановлених цим Законом, тягне за собою відповідальність, встановлену за порушення правил утилізації відходів, встановлених Законом України "Про відходи".
 
-123- Фаєрмарк С.О.
Пункт 7.3. статті 7 викласти в такій редакції: "Порушення правил утилізації транспортних засобів, тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством."
 
Враховано   3. Порушення правил утилізації транспортних засобів тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.
 
106. Стаття 8. Прикінцеві та перехідні положення
 
   Стаття 10. Прикінцеві положення
 
107. 8.1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
 
   1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
 
108. 8.2. Дія цього Закону не поширюється на транспортні засоби:
 
-124- Фаєрмарк С.О.
Пункт 8.2. статті 8 вилучити.
 
Враховано      
109. вироблені на території України з метою їх експорту та звільнені від оподаткування екологічним податком за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів;
 
      
110. з року випуску яких минуло 30 або більше років, що не призначені для комерційного перевезення пасажирів або вантажів, мають оригінальний двигун, кузов і (за наявності) раму, збережені та відреставровані до оригінального стану, види та категорії яких визначаються Кабінетом Міністрів України;
 
-125- Матвієнков С.А.
Абзаці третій пункту 8.2. статті 8 вилучити.
 
Відхилено      
    -126- Немілостівий В.О.
абзац 3, підпункту 8.2, статті 8 викласти в такій редакції: "що були у вжитку, використовуються, або поставлені, як предмети колекціонування або антикваріат".
 
Відхилено    
    -127- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
Пункт 8.2 статті 8 доповнити новим абзацом такого змісту:
"придбані та належним чином зареєстровані до набрання чинності Законом;".
 
Відхилено    
    -128- Святаш Д.В.
Поляков В.Л.
пункт 8.2 статті 8 доповнити новими абзацами такого змісту:
"вперше зареєстровані та/або перереєстровані в встановленому порядку до набрання чинності цим Законом.
ввезені на митну територію України і випущені для вільного обігу на території України до набрання чинності цим Законом".
 
Відхилено    
111. 8.3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня
 
   2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня
 
112. набрання чинності цим Законом:
 
   набрання чинності цим Законом:
 
113. забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
 
   забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
 
114. привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
   привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
115. забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
 
   забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
 
116. Голова Верховної Ради
 
   Голова Верховної Ради
 
117. України

   України