про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. | Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змiн до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення щодо встановлення вiдповiдальностi за порушення законодавства про державну таємницю | Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змiн до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення щодо встановлення вiдповiдальностi за порушення | ||
1. | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | ||
2. | I. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради Української РСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) такi змiни: | I. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради Української РСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) такi змiни: | ||
3. | 1. Доповнити Кодекс статтею 212-2 такого змiсту: | 1. Доповнити Кодекс статтею 212-2 такого змiсту: | ||
4. | "Стаття 212-2. Порушення законодавства про державну таємницю | "Стаття 212-2. Порушення законодавства про державну таємницю | ||
5. | Порушення законодавства про державну таємницю, а саме - | -1- Кармазін Ю.А. (в.о. № 134) Абзац 1 частини першої статті 212-2 викласти в такій редакції: "Порушення законодавства про державну таємницю, що не призвело до її розголошення, а саме -". | Відхилено , поняття адміністративної відповідальності зазначено у ст.9 Кодексу | Порушення законодавства про державну таємницю, а саме - |
-2- Марченко О.А. (в.о. № 201) Абзац 1 частини першої статті 212-2 викласти в такій редакції: "Порушення законодавства про державну таємницю, якщо вони не призвели до тяжких наслідків для державної безпеки". Внести доповнення про право органів СБУ у зв'язку з реалізацією функції контролю за дотриманням вимог режиму секретності видавати обов'язкові для виконання посадовими особами підприємств, установ чи організацій незалежно від їх форми власності приписи аж до тимчасового припинення робіт, пов'язаних з державною таємницею. | Відхилено , це ознака кваліфікованого виду складу злочину Це 1 у проекті Закону України "Про державну таємницю" (нова редакція). | |||
6. | 1) недотримання встановленого законодавством порядку передачi державної таємницi iншiй державi чи мiжнароднiй органiзацiї; | 1) недотримання встановленого законодавством порядку передачi державної таємницi iншiй державi чи мiжнароднiй органiзацiї; | ||
7. | 2) засекречування iнформацiї, зазначеної у частинах третiй i четвертiй статтi 6 Закону України "Про державну таємницю"; | -3- Кармазін Ю.А. (в.о. № 134) У пункті 2 частини першої статті 212-2 слід дати конкретний перелік інформації, засекречування якої не допускається, виключивши з неї посилання на положення частин третьої і четвертої статті 6 Закону України "Про державну таємницю". | Враховано | 2) засекречування iнформацiї: про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту; про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, які сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян; про стан здоров`я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування і соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; про факти порушень прав і свобод людини і громадянина; про неправомірні дії державних органів, органів місцевого самоврядування і посадових осіб; іншої інформації, яка відповідно до законів та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не може бути засекречена; |
8. | 3) навмисне невiднесення до державної таємницi iнформацiї, розголошення якої може завдати шкоди iнтересам нацiональної безпеки України, а також необгрунтоване зниження ступеня секретностi або необгрунтоване розсекречування iнформацiї, що становить державну таємницю; | -4- Крючков Г.К. (реєстр. картка № 241) Пункти 3) та 7) частини першої статті 212-2 вилучити як такі, що містять ознаки злочину. | Враховано | |
9. | 4) безпiдставне засекречування iнформацiї; | 3) безпiдставне засекречування iнформацiї; | ||
10. | 5) надання грифа секретностi матерiальним носiям конфiденцiйної або таємної iнформацiї, яка не становить державної таємницi, або ненадання грифа секретностi матерiальним носiям iнформацiї, що становить державну таємницю, а також безпiдставне скасування чи зниження грифа секретностi матерiальних носiїв iнформацiї, що становить державну таємницю; | 4) надання грифа секретностi матерiальним носiям конфiденцiйної або таємної iнформацiї, яка не становить державної таємницi, або ненадання грифа секретностi матерiальним носiям iнформацiї, що становить державну таємницю, а також безпiдставне скасування чи зниження грифа секретностi матерiальних носiїв iнформацiї, що становить державну таємницю; | ||
11. | 6) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємницi або вiдмови у їх наданнi; | -5- Крючков Г.К. (реєстр. картка № 241) У пункті 5) частини першої статті 212-2 вилучити слова "або відмові у їх наданні". | Враховано | 5) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємницi; |
12. | 7) порушення встановленого законодавством режиму секретностi та невиконання обов'язкiв щодо збереження державної таємницi; | |||
13. | 8) невжиття заходiв щодо забезпечення охорони державної таємницi та незабезпечення контролю за охороною державної таємницi; | 6) невжиття заходiв щодо забезпечення охорони державної таємницi та незабезпечення контролю за охороною державної таємницi; | ||
14. | 9) провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спецiального дозволу на провадження такої дiяльностi, а також розмiщення державних замовлень на виконання робiт, доведення мобiлiзацiйних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в державних органах, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, яким не надано спецiального дозволу на провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею; | 7) провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спецiального дозволу на провадження такої дiяльностi, а також розмiщення державних замовлень на виконання робiт, доведення мобiлiзацiйних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в державних органах, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, яким не надано спецiального дозволу на провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею; | ||
15. | 10) недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємницi пiд час здiйснення мiжнародного спiвробiтництва, прийому iноземних делегацiй, груп, окремих iноземцiв та осiб без громадянства i проведення роботи з ними; | 8) недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємницi пiд час здiйснення мiжнародного спiвробiтництва, прийому iноземних делегацiй, груп, окремих iноземцiв та осiб без громадянства i проведення роботи з ними; | ||
16. | 11) невиконання норм i вимог технiчного захисту iнформацiї, що становить державну таємницю, внаслiдок чого виникає реальна загроза порушення цiлiсностi цiєї iнформацiї або просочення її технiчними каналами - | 9) невиконання норм i вимог технiчного захисту iнформацiї, що становить державну таємницю, внаслiдок чого виникає реальна загроза порушення цiлiсностi цiєї iнформацiї або просочення її технiчними каналами - | ||
17. | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, на посадових осiб - вiд трьох до десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян. | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, на посадових осiб - вiд трьох до десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян. | ||
18. | Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цiєї статтi, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, - | Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цiєї статтi, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, - | ||
19. | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд трьох до восьми неоподатковуваних мiнiмумiв доходів громадян, на посадових осiб - вiд п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян". | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд трьох до восьми неоподатковуваних мiнiмумiв доходів громадян, на посадових осiб - вiд п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян". | ||
20. | 2. Частину першу статтi 15 пiсля слiв "законних вимог прокурора" доповнити словами "порушення законодавства про державну таємницю". | 2. Частину першу статтi 15 пiсля слiв "законних вимог прокурора" доповнити словами "порушення законодавства про державну таємницю". | ||
21. | 3. У статтi 221 та частинi першiй статтi 294 слово i цифри "i 208-1" замiнити словом i цифрами "208-1 i 212-2". | 3. У статтi 221 та частинi першiй статтi 294 слово i цифри "i 208-1" замiнити словом i цифрами "208-1 i 212-2". | ||
22. | 4. Пункт 1 частини першої статтi 255 доповнити абзацом такого змiсту: | 4. Пункт 1 частини першої статтi 255 доповнити абзацом такого змiсту: | ||
23. | "органiв Служби безпеки України (стаття 212-2)". | "органiв Служби безпеки України (стаття 212-2)". | ||
24. | II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. | II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |