Кількість абзаців - 126 Таблиця поправок


Про внесення змін до деяких законів України щодо іпотечних облігацій (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. ПРОЕКТ
 
   ПРОЕКТ
 
1. Закон України
Про внесення змін до деяких законів України
щодо іпотечних облігацій
 
   Закон України
Про внесення змін до деяких законів України
щодо іпотечних облігацій
 
2. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
3. І. Внести зміни до таких законів України:
 
   І. Внести зміни до таких законів України:
 
4. 1. Пункт 6 частини першої статті 4 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 51, ст. 292; 2005 р., № 42, ст. 465; 2006 р., № 31, ст. 268) викласти у такій редакції:
 
   1. Пункт 6 частини першої статті 4 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 51, ст. 292; 2005 р., № 42, ст. 465; 2006 р., № 31, ст. 268) викласти в такій редакції:
 
5. «6) діяльність з управління іпотечним покриттям - діяльність, що провадиться за винагороду управителем - фінансовою установою відповідно до законів з питань емісії та обігу іпотечних облігацій і договору про управління іпотечним покриттям; «.
 
-1- Прасолов І.М.
Викласти другий абзац пункту 1 проекту у такій редакції:
«6) діяльність з управління іпотечним покриттям — діяльність, що провадиться управителем іпотечного покриття від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління іпотечним покриттям та передбачає представництво інтересів власників іпотечних облігацій, здійснення контролю за додержанням умов заміни іпотечних активів чи включення нових іпотечних активів до складу іпотечного покриття, здійснення контролю за своєчасністю та повнотою здійснення емітентом платежів за звичайними іпотечними облігаціями, забезпечення відповідності іпотечного покриття вимогам законодавства, виконання інших функцій, визначених законодавством».
 
Враховано   «6) діяльність з управління іпотечним покриттям — діяльність, що провадиться управителем іпотечного покриття від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління іпотечним покриттям та передбачає представництво інтересів власників іпотечних облігацій, здійснення контролю за додержанням умов заміни іпотечних активів чи включення нових іпотечних активів до складу іпотечного покриття, здійснення контролю за своєчасністю та повнотою здійснення емітентом платежів за звичайними іпотечними облігаціями, забезпечення відповідності іпотечного покриття вимогам законодавства, виконання інших функцій, визначених законодавством».
 
6. 2. Доповнити частину другу статті 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 42-43, ст. 378; 2002 р., № 17, ст. 117; 2003 р., № 24, ст. 160; 2004 р., № 22, ст. 312) після слів «Закону України «Про банки і банківську діяльність» словами «, про визнання емітента іпотечних облігацій неплатоспроможним (банкрутом) - в частині, що не суперечить Закону України «Про іпотечні облігації».
 
-2- Прасолов І.М.
Внести до тексту змін до законів України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та «Про банки і банківську діяльність» техніко-юридичні виправлення та редакційні уточнення.
 
Враховано   2. Частину другу статті 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 42-43, ст. 378; 2002 р., № 17, ст. 117; 2003 р., № 24, ст. 160; 2004 р., № 22, ст. 312) доповнити словами «а про визнання емітента іпотечних облігацій неплатоспроможним (банкрутом) - в частині, що не суперечить Закону України «Про іпотечні облігації».
 
7. 3. Доповнити статтю 3 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 5-6, ст. 30; 2007 р., № 2, ст. 15) після частини першої новою частиною такого змісту:
 
-3- Національний банк України
Законопроект передбачає внесення змін до статті 3 Закону України «Про банки і банківську діяльність» в частині обмеження сфери його застосування стосовно суб’єктів, які є емітентами іпотечних облігацій відповідно до Закону України «Про іпотечні облігації» під час дії тимчасової адміністрації та ліквідації.
Маємо зазначити, що Закон України «Про банки і банківську діяльність» (далі – Закон) є спеціальним законом для банків який визначає структуру банківської системи, економічні, організаційні і правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків. Відповідно до статті 3 Закону положення цього Закону та нормативно-правові акти Національного банку України застосовуються як до банків, так і до філій іноземних банків. Крім того, стаття 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» зазначає, що законодавство про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом при розгляді судом справи про визнання банку неплатоспроможним (банкрутом) застосовується в частині, що не суперечить нормам Закону України «Про банки і банківську діяльність».
У зв’язку із зазначеним, пропонуємо статтю 3 розділу І законопроекту виключити.
 
Відхилено   3. Статтю 3 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 5-6, ст. 30; 2007 р., № 2, ст. 15) доповнити новою частиною такого змісту:
 
8. «Відносини, що виникають під час застосування процедури тимчасової адміністрації та ліквідації емітента іпотечних облігацій, цей Закон регулює в частині, що не суперечить Закону України «Про іпотечні облігації».».
 
   «Відносини, що виникають під час застосування процедури тимчасової адміністрації та ліквідації емітента іпотечних облігацій, цей Закон регулює в частині, що не суперечить Закону України «Про іпотечні облігації».
 
9. У зв’язку з цим частини другу - четверту вважати відповідно частинами третьою - п’ятою.
 
      
10. 4. У Законі України «Про іпотечні облігації» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 16, ст. 134, № 31, ст. 268):
 
   4. У Законі України «Про іпотечні облігації» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 16, ст. 134, № 31, ст. 268):
 
11. 1) у статті 1 слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
   1) у статті 1 слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
12. 2) статтю 2 викласти у такій редакції:
 
   2) статтю 2 викласти в такій редакції:
 
13. «Стаття 2. Визначення термінів
 
   «Стаття 2. Визначення термінів
 
14. 1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
 
   1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
 
15. 1) боржник - позичальник за кредитним договором (договором позики), виконання зобов’язань за яким забезпечене іпотекою;
 
   1) боржник - позичальник за кредитним договором (договором позики), виконання зобов’язань за яким забезпечене іпотекою;
 
16. 2) витяг з реєстру іпотечного покриття - документ, що містить інформацію про розмір, стан і загальні характеристики іпотечного покриття відповідного випуску іпотечних облігацій;
 
   2) витяг з реєстру іпотечного покриття - документ, що містить інформацію про розмір, стан і загальні характеристики іпотечного покриття відповідного випуску іпотечних облігацій;
 
17. 3) договір про збереження реальної вартості - валютні, процентні та інші похідні (деривативи), зокрема форварди, ф’ючерси, опціони, свопи, що використовуються для мінімізації валютних та процентних ризиків і забезпечення регулярності платежів за іпотечним покриттям;
 
-4- Прасолов І.М.
Викласти абзац у такій редакції:
«3) договір про збереження реальної вартості забезпечених іпотекою зобов’язань боржників – валютні, процентні та інші похідні (деривативи), що використовуються для мінімізації валютних та процентних ризиків і забезпечення регулярності платежів за іпотечним покриттям»
 
Враховано   3) договір про збереження реальної вартості забезпечених іпотекою зобов’язань боржників – валютні, процентні та інші похідні (деривативи), що використовуються для мінімізації валютних та процентних ризиків і забезпечення регулярності платежів за іпотечним покриттям;
 
18. 4) емісія іпотечних облігацій - дії емітента щодо випуску та розміщення іпотечних облігацій, послідовність яких встановлюється законодавством;
 
-5- Кармазін Ю.А.
З частини 1 статті 2 вилучити визначення таких загальновідомих термінів, зміст яких не вимагає окремого нормативного закріплення термінів, як: «боржник», «емітент», «іпотечний кредитор», «процентний період звичайних іпотечних облігацій», або зміст яких розкривається в інших законах: «емісія», «проспект емісії».
 
Враховано частково щодо визначення емісії     
19. 5) емітент - фінансова установа, яка здійснює емісію іпотечних облігацій відповідно до вимог, установлених цим Законом;
 
   4) емітент - фінансова установа, яка здійснює емісію іпотечних облігацій відповідно до вимог, установлених цим Законом;
 
20. 6) іпотечне покриття - іпотечні активи, а також інші активи, які відповідно до цього Закону, проспекту емісії та реєстру іпотечного покриття забезпечують виконання зобов’язань емітента за іпотечними облігаціями;
 
   5) іпотечне покриття - іпотечні активи, а також інші активи, які відповідно до цього Закону, проспекту емісії та реєстру іпотечного покриття забезпечують виконання зобов’язань емітента за іпотечними облігаціями;
 
21. 7) іпотечний актив - право вимоги за забезпеченим іпотекою грошовим зобов’язанням боржника;
 
   6) іпотечний актив - право вимоги за забезпеченим іпотекою грошовим зобов’язанням боржника;
 
22. 8) іпотечний кредитор - фінансова установа, крім спеціалізованої іпотечної установи, яка відповідно до законодавства має право надавати кредити (позики), виконання зобов’язань боржників за якими забезпечене іпотекою, та/або яка набула право вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками) від інших осіб;
 
   7) іпотечний кредитор - фінансова установа, крім спеціалізованої іпотечної установи, яка відповідно до законодавства має право надавати кредити (позики), виконання зобов’язань боржників за якими забезпечене іпотекою, та/або яка набула право вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками) від інших осіб;
 
23. 9) коефіцієнт іпотечного покриття - величина співвідношення між не сплаченою емітентом основною сумою боргу за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій і розміром їх іпотечного покриття;
 
   8) коефіцієнт іпотечного покриття - величина співвідношення між несплаченою емітентом основною сумою боргу за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій і розміром їх іпотечного покриття;
 
24. 10) пов’язані особи - це:
 
   9) пов’язані особи - це:
 
25. юридичні особи за умови, що одна з них здійснює контроль над іншою чи обидві перебувають під контролем третьої особи;
 
   юридичні особи за умови, що одна з них здійснює контроль над іншою чи обидві перебувають під контролем третьої особи;
 
26. члени сім’ї фізичної особи - чоловік (дружина), а також батьки (усиновителі), опікуни (піклувальники), брати, сестри, діти та їхні чоловіки (дружини);
 
   члени сім’ї фізичної особи - чоловік (дружина), а також батьки (усиновителі), опікуни (піклувальники), брати, сестри, діти та їхні чоловіки (дружини);
 
27. фізична особа та члени її сім’ї і юридична особа, якщо така фізична особа та/або члени її сім’ї здійснюють контроль над юридичною особою;
 
   фізична особа та члени її сім’ї і юридична особа, якщо така фізична особа та/або члени її сім’ї здійснюють контроль над юридичною особою;
 
28. юридичні особи, які прямо або опосередковано володіють одна в іншій часткою статутного капіталу, що становить 10 і більше відсотків статутного капіталу такої юридичної особи;
 
   юридичні особи, які прямо або опосередковано володіють одна в іншій часткою статутного капіталу, що становить 10 і більше відсотків статутного капіталу такої юридичної особи;
 
29. 11) проспект емісії іпотечних облігацій - документ, який містить інформацію про відкрите (публічне) або закрите (приватне) розміщення іпотечних облігацій;
 
-6- Кармазін Ю.А.
З частини 1 статті 2 вилучити визначення таких загальновідомих термінів, зміст яких не вимагає окремого нормативного закріплення термінів, як: «боржник», «емітент», «іпотечний кредитор», «процентний період звичайних іпотечних облігацій», або зміст яких розкривається в інших законах: «емісія», «проспект емісії».
 
Враховано частково щодо визначення проспекту емісії     
30. 12) процентний період звичайних іпотечних облігацій - період (у календарних днях) між виплатою процентів за іпотечними облігаціями, за який нараховуються і сплачуються проценти відповідно до умов проспекту емісії іпотечних облігацій;
 
   11) процентний період звичайних іпотечних облігацій - період (у календарних днях) між виплатою процентів за іпотечними облігаціями, за який нараховуються і сплачуються проценти відповідно до умов проспекту емісії іпотечних облігацій;
 
31. 13) розмір іпотечного покриття - сума не сплаченого боржниками основного боргу за всіма іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття, сформованими з урахуванням особливостей, передбачених частиною четвертою статті 13 цього Закону.»;
 
   12) розмір іпотечного покриття - сума не сплаченого боржниками основного боргу за всіма іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття, сформованими з урахуванням особливостей, передбачених частиною четвертою статті 13 цього Закону»;
 
32. 3) у статті 4:
 
   3) у статті 4:
 
33. у назві статті слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
   у назві слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
34. у другому реченні частини першої слова «окремого реєстру випусків іпотечних цінних паперів» замінити словами «Державного реєстру випусків цінних паперів»;
 
   у другому реченні частини першої слова «окремого реєстру випусків іпотечних цінних паперів» замінити словами «Державного реєстру випусків цінних паперів»;
 
35. в абзаці першому частини третьої слово «випуску» замінити словом «розміщення»;
 
   в абзаці першому частини третьої слово «випуску» замінити словом «розміщення»;
 
36. перше речення частини шостої викласти у такій редакції: «Іпотечні облігації існують виключно у бездокументарній формі.»;
 
   перше речення частини шостої викласти в такій редакції: «Іпотечні облігації існують виключно у бездокументарній формі»;
 
37. у частині восьмій слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
   у частині восьмій слово «випуску» замінити словом «емісії»;
 
38. 4) у частині першій статті 5:
 
   4) у частині першій статті 5:
 
39. доповнити частину пунктом 5-1 такого змісту:
 
   доповнити пунктом 5-1 такого змісту:
 
40. «5-1) порядок дій управителя щодо отримання рішення власників іпотечних облігацій про звернення стягнення на іпотечне покриття та про запропонований управителем спосіб звернення стягнення на іпотечне покриття; «;
 
   «5-1) порядок дій управителя щодо отримання рішення власників іпотечних облігацій про звернення стягнення на іпотечне покриття та про запропонований управителем спосіб звернення стягнення на іпотечне покриття»;
 
41. у пункті 12 слово «аудиторських» виключити;
 
   у пункті 12 слово «аудиторських» виключити;
 
42. 5) частину четверту статті 7 викласти у такій редакції:
 
   5) частину четверту статті 7 викласти в такій редакції:
 
43. «4. На момент реєстрації випуску іпотечних облігацій відповідність стану та розміру їх іпотечного покриття вимогам цього Закону та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо даних реєстру іпотечного покриття підтверджується аудитором (аудиторською фірмою).»;
 
   «4. На момент реєстрації випуску іпотечних облігацій відповідність стану та розміру їх іпотечного покриття вимогам цього Закону та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо даних реєстру іпотечного покриття підтверджується аудитором (аудиторською фірмою)»;
 
44. 6) у статті 8:
 
   6) у статті 8:
 
45. в абзаці третьому частини першої слово «п’яти» замінити словом «десяти»;
 
   в абзаці третьому частини першої слово «п’яти» замінити словом «десяти»;
 
46. частину п’яту виключити;
 
   частину п’яту виключити;
 
47. 7) у статті 10:
 
   7) у статті 10:
 
48. у частині третій слова «щомісячно подає його управителю» замінити словами «подає витяг з реєстру іпотечного покриття управителю згідно з умовами проспекту емісії звичайних іпотечних облігацій, але не рідше ніж після закінчення кожного процентного періоду звичайних іпотечних облігацій»;
 
   у частині третій слова «щомісячно подає його управителю» замінити словами «подає витяг з реєстру іпотечного покриття управителю згідно з умовами проспекту емісії звичайних іпотечних облігацій, але не рідше кожного процентного періоду звичайних іпотечних облігацій»;
 
49. у частині шостій слова «до Державної» замінити словами «власникам іпотечних облігацій на їх вимогу та Державній»;
 
   у частині шостій слова «до Державної» замінити словами «власникам іпотечних облігацій на їх вимогу та Державній»;
 
50. 8) у статті 13:
 
   8) у статті 13:
 
51. у частині третій:
 
   у частині третій:
 
52. пункт 2 виключити;
 
   пункт 2 виключити;
 
53. пункт 3 викласти у такій редакції:
 
   пункт 3 викласти в такій редакції:
 
54. «3) сукупний дохід, що отримується емітентом у вигляді процентів за іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття, повинен перевищувати виплати емітента за звичайними іпотечними облігаціями за кожний процентний період звичайних іпотечних облігацій.»;
 
   «3) сукупний дохід, що отримується емітентом у вигляді процентів за іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття, повинен перевищувати виплати емітента за звичайними іпотечними облігаціями за кожен процентний період звичайних іпотечних облігацій»;
 
55. доповнити частину четверту після слова «субстандартні» словом «, сумнівні»;
 
   частину четверту після слова «субстандартні» доповнити словом «сумнівні»;
 
56. частину п’яту викласти у такій редакції:
 
   частину п’яту викласти в такій редакції:
 
57. «5. Протягом строку обігу звичайних іпотечних облігацій емітент зобов’язаний за власні кошти забезпечити проведення перевірок іпотечного покриття на предмет його відповідності вимогам цього Закону та проспекту емісії відповідного випуску звичайних іпотечних облігацій.
 
   «5. Протягом строку обігу звичайних іпотечних облігацій емітент зобов’язаний за власні кошти забезпечити проведення перевірок іпотечного покриття на предмет його відповідності вимогам цього Закону та проспекту емісії відповідного випуску звичайних іпотечних облігацій.
 
58. Перевірки проводяться управителем або аудитором (аудиторською фірмою), визначеним договором про управління іпотечним покриттям. У разі проведення перевірки аудитором (аудиторською фірмою) між управителем, емітентом та аудитором (аудиторською фірмою) укладається тристоронній договір про проведення перевірки іпотечного покриття.
 
   Перевірки проводяться управителем або аудитором (аудиторською фірмою), визначеним договором про управління іпотечним покриттям. У разі проведення перевірки аудитором (аудиторською фірмою) між управителем, емітентом та аудитором (аудиторською фірмою) укладається тристоронній договір про проведення перевірки іпотечного покриття.
 
59. Планові перевірки іпотечного покриття проводяться в строки, встановлені у проспекті емісії відповідного випуску звичайних іпотечних облігацій, але не рідше ніж один раз на рік, позапланові - на вимогу управителя або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
 
   Планові перевірки іпотечного покриття проводяться в строки, встановлені у проспекті емісії відповідного випуску звичайних іпотечних облігацій, але не рідше одного разу на рік, позапланові - на вимогу управителя або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
 
60. Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку і власнику звичайних іпотечних облігацій на його вимогу, а також розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
 
-7- Прасолов І.М.
У четвертому абзаці нової редакції частини 5 статті 13 передбачити можливість оприлюднення звіту аудитора (аудиторської фірми) за результатами перевірки іпотечного покриття на веб-сайті емітента та управителя.
 
Враховано   Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку і власнику звичайних іпотечних облігацій на його вимогу, а також розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, на веб-сайті емітента та на веб-сайті управителя.
 
    -8- Кармазін Ю.А.
Частину 4 статті 13 викласти в такій редакції: «Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю та розміщає на своєму офіційному веб-сайті звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що розміщає на своєму офіційному веб-сайті та подає власнику звичайних іпотечних облігацій на його вимогу і Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка розміщує цей звіт у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.».
Це зробить діяльність з іпотечними облігаціями більш прозорою, і зменшить вартість забезпечення цього.
 
Враховано редакційно    
61. Порядок проведення перевірки іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій, вимоги до звіту управителя за результатами такої перевірки, порядок його подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.»;
 
   Порядок проведення перевірки іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій, вимоги до звіту управителя за результатами такої перевірки, порядок його подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку»;
 
62. 9) у статті 14:
 
   9) у статті 14:
 
63. назву статті викласти в такій редакції:
 
   назву викласти в такій редакції:
 
64. «Стаття 14. Зміни у складі іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій»;
 
   «Стаття 14. Зміни у складі іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій»;
 
65. частини першу і другу замінити трьома частинами такого змісту:
 
   частини першу і другу замінити трьома частинами такого змісту:
 
66. «1. Обов’язкове виключення іпотечних активів із складу іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій здійснюється у разі:
 
   «1. Обов’язкове виключення іпотечних активів із складу іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій здійснюється у разі:
 
67. 1) виявлення невідповідності окремих іпотечних активів у складі іпотечного покриття вимогам, установленим статтею 7 цього Закону або проспектом емісії;
 
   1) виявлення невідповідності окремих іпотечних активів у складі іпотечного покриття вимогам, установленим статтею 7 цього Закону або проспектом емісії;
 
68. 2) ініціювання звернення стягнення на предмет іпотеки або дострокового припинення іпотеки з будь-яких підстав;
 
   2) ініціювання звернення стягнення на предмет іпотеки або дострокового припинення іпотеки з будь-яких підстав;
 
69. 3) порушення боржником більш як на три місяці строку здійснення платежів за забезпеченим іпотекою зобов’язанням;
 
   3) порушення боржником більш як на три місяці строку здійснення платежів за забезпеченим іпотекою зобов’язанням;
 
70. 4) порушення стосовно боржника за іпотечним активом провадження у справі про банкрутство.
 
   4) порушення стосовно боржника за іпотечним активом провадження у справі про банкрутство.
 
71. 2. Емітент має право виключати або замінювати окремі іпотечні та інші активи у складі іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій за умови, що іпотечне покриття з урахуванням змін у його складі відповідатиме вимогам, установленим статтею 13 цього Закону.
 
-9- Прасолов І.М.
Пропонується надати можливість емітенту включати іпотечні та інші активи до складу іпотечного покриття
 
Враховано   2. Емітент має право включати, виключати або замінювати окремі іпотечні та інші активи у складі іпотечного покриття звичайних іпотечних облігацій за умови, що іпотечне покриття за результатами таких дій відповідатиме вимогам, установленим статтею 13 цього Закону.
 
72. 3. У разі коли іпотечне покриття не відповідає вимогам, установленим статтею 13 цього Закону, або настає одна з обставин, зазначених у частині першій цієї статті, емітент зобов’язаний протягом п’яти робочих днів після пред’явлення відповідної вимоги управителя або настання обставини вчинити одну з таких дій:
 
   3. У разі якщо іпотечне покриття не відповідає вимогам, установленим статтею 13 цього Закону, або настає одна з обставин, зазначених у частині першій цієї статті, емітент зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дня пред’явлення відповідної вимоги управителя або настання обставини вчинити одну з таких дій:
 
73. 1) замінити іпотечні активи у складі іпотечного покриття;
 
   1) замінити іпотечні активи у складі іпотечного покриття;
 
74. 2) включити до складу іпотечного покриття нові іпотечні активи або інші активи, зазначені у частині четвертій цієї статті;
 
   2) включити до складу іпотечного покриття нові іпотечні активи або інші активи, зазначені у частині четвертій цієї статті;
 
75. 3) викупити частину іпотечних облігацій, що перебувають в обігу.».
 
   3) викупити частину іпотечних облігацій, що перебувають в обігу».
 
76. У зв’язку з цим частини третю і четверту вважати відповідно частинами четвертою і п’ятою;
 
   У зв’язку з цим частини третю і четверту вважати відповідно частинами четвертою і п’ятою;
 
77. 10) у статті 15:
 
   10) у статті 15:
 
78. у частині першій:
 
   у частині першій:
 
79. пункти 8 і 9 викласти у такій редакції:
 
   пункти 8 і 9 викласти в такій редакції:
 
80. «8) у разі настання технічного дефолту надсилає емітенту письмову вимогу щодо його усунення у порядку, передбаченому проспектом емісії звичайних іпотечних облігацій;
 
   «8) у разі настання технічного дефолту надсилає емітенту письмову вимогу щодо усунення такого дефолту в порядку, передбаченому проспектом емісії звичайних іпотечних облігацій;
 
81. 9) у разі призначення тимчасової адміністрації емітента звичайних іпотечних облігацій або порушення щодо нього провадження у справі про банкрутство, або прийняття рішення про його ліквідацію вчиняє дії, передбачені статтею 17-1 цього Закону; «;
 
   9) у разі призначення тимчасової адміністрації емітента звичайних іпотечних облігацій або порушення щодо нього провадження у справі про банкрутство, або прийняття рішення про його ліквідацію вчиняє дії, передбачені статтею 17-1 цього Закону»;
 
82. у частині другій:
 
   у частині другій:
 
83. перше речення абзацу першого викласти у такій редакції: «Управителем може бути фінансова установа, яка отримала ліцензію на управління іпотечним покриттям.»;
 
-10- Прасолов І.М.
Викласти абзац у такій редакції:
«перше речення абзацу першого викласти в такій редакції:
«Управителем може бути фінансова установа, яка отримала ліцензію на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів – діяльності з управління іпотечним покриттям»;
 
Враховано   перше речення абзацу першого викласти в такій редакції:
«Управителем може бути фінансова установа, яка отримала ліцензію на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів – діяльності з управління іпотечним покриттям»;
 
84. абзац другий викласти у такій редакції:
 
   абзац другий викласти в такій редакції:
 
85. «Управитель, емітент, обслуговуюча установа та аудитор (аудиторська фірма) не можуть бути пов’язаними особами.»;
 
   «Управитель, емітент, обслуговуюча установа та аудитор (аудиторська фірма) не можуть бути пов’язаними особами»;
 
86. у частині четвертій:
 
   у частині четвертій:
 
87. пункт 2 виключити;
 
   пункт 2 виключити;
 
88. доповнити частину абзацом такого змісту:
 
   доповнити абзацом такого змісту:
 
89. «Посилання на реєстраційні дані випуску звичайних іпотечних облігацій та проспект їх емісії вноситься до договору про управління іпотечним покриттям після реєстрації випуску звичайних іпотечних облігацій шляхом оформлення додатка до договору.»;
 
   «Посилання на реєстраційні дані випуску звичайних іпотечних облігацій та проспект їх емісії вноситься до договору про управління іпотечним покриттям після реєстрації випуску звичайних іпотечних облігацій шляхом оформлення додатка до договору»;
 
90. доповнити статтю частиною сьомою такого змісту:
 
   доповнити частиною сьомою такого змісту:
 
91. «7. Активи, включені до складу іпотечного покриття, не включаються до ліквідаційної маси управителя.»;
 
   «7. Активи, включені до складу іпотечного покриття, не включаються до ліквідаційної маси управителя»;
 
92. 11) у статті 17:
 
   11) у статті 17:
 
93. назву статті і частину першу викласти у такій редакції:
 
   назву і частину першу викласти в такій редакції:
 
94. «Стаття 17. Дефолт і технічний дефолт
 
-11- Прасолов І.М.
Назву та частину першу нової редакції
статті 17 викласти у такій редакції:
«Стаття 17. Дефолт і технічний дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій
1. Дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій (далі – дефолт) настає у разі:»
 
Враховано   «Стаття 17. Дефолт і технічний дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій
 
95. 1. Дефолт (порушення емітентом виконання зобов’язань перед власниками звичайних іпотечних облігацій) настає у разі:
 
   1. Дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій (далі – дефолт) настає у разі:
 
96. 1) невиконання або неналежного виконання грошових зобов’язань за іпотечними облігаціями у строки, визначені у проспекті емісії;
 
   1) невиконання або неналежного виконання грошових зобов’язань за іпотечними облігаціями у строки, визначені у проспекті емісії;
 
97. 2) порушення щодо емітента провадження у справі про банкрутство або призначення тимчасового адміністратора чи ліквідатора;
 
   2) порушення щодо емітента провадження у справі про банкрутство або призначення тимчасового адміністратора чи ліквідатора;
 
98. 3) настання інших випадків, визначених у проспекті емісії.»;
 
   3) настання інших випадків, визначених у проспекті емісії»;
 
99. в абзаці першому частини другої слова «однієї з умов, зазначених у частині першій цієї статті, « замінити словом «дефолту»;
 
   в абзаці першому частини другої слова «однієї з умов, зазначених у частині першій цієї статті» замінити словом «дефолту»;
 
100. доповнити статтю частиною третьою такого змісту:
 
   доповнити частиною третьою такого змісту:
 
101. «3. Технічний дефолт - порушення емітентом передбачених цим Законом та проспектом емісії звичайних іпотечних облігацій вимог до іпотечного покриття та/або його характеристик без порушення виконання зобов’язань перед власниками звичайних іпотечних облігацій.
 
-12- Прасолов І.М.
Слова «Технічний дефолт» замінити словами «Технічний дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій (далі – технічний дефолт)»
 
Враховано   «3. Технічний дефолт емітента звичайних іпотечних облігацій (далі – технічний дефолт) – порушення емітентом передбачених цим Законом та проспектом емісії звичайних іпотечних облігацій вимог до іпотечного покриття та/або його характеристик без порушення виконання зобов’язань перед власниками звичайних іпотечних облігацій.
 
102. Технічний дефолт не тягне за собою наслідків, які виникають у разі настання дефолту.»;
 
   Технічний дефолт не тягне за собою наслідків, що виникають у разі настання дефолту»;
 
103. 12) доповнити Закон статтею 17-1 такого змісту:
 
   12) доповнити статтею 17-1 такого змісту:
 
104. «Стаття 17-1. Особливості дефолту в разі призначення тимчасової адміністрації, банкрутства, ліквідації емітента звичайних іпотечних облігацій
 
   «Стаття 17-1. Особливості дефолту в разі призначення тимчасової адміністрації, банкрутства, ліквідації емітента звичайних іпотечних облігацій
 
105. 1. У разі настання дефолту внаслідок порушення щодо емітента провадження у справі про банкрутство або призначення тимчасового адміністратора чи ліквідатора управитель:
 
   1. У разі настання дефолту внаслідок порушення щодо емітента провадження у справі про банкрутство або призначення тимчасового адміністратора чи ліквідатора управитель:
 
106. 1) приймає рішення про звернення стягнення на іпотечне покриття. У такому випадку управитель продає іпотечне покриття, розподіляє виручку від його продажу між власниками звичайних іпотечних облігацій відповідно до частини третьої статті 11 цього Закону, а також вживає заходів до отримання ними коштів за рахунок реалізації іншого майна емітента;
 
   1) приймає рішення про звернення стягнення на іпотечне покриття. У такому разі управитель продає іпотечне покриття, розподіляє виручку від його продажу між власниками звичайних іпотечних облігацій відповідно до частини третьої статті 11 цього Закону, а також вживає заходів щодо отримання ними коштів за рахунок реалізації іншого майна емітента;
 
107. 2) здійснює розпорядження коштами, що надходять від іпотечного покриття, в інтересах власників звичайних іпотечних облігацій в порядку, передбаченому проспектом емісії;
 
   2) здійснює розпорядження коштами, що надходять від іпотечного покриття, в інтересах власників звичайних іпотечних облігацій в порядку, передбаченому проспектом емісії;
 
108. 3) має право вимагати передачі іпотечного покриття йому або визначеній ним обслуговуючій установі в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Національним банком України.
 
   3) має право вимагати передачі іпотечного покриття йому або визначеній ним обслуговуючій установі в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Національним банком України.
 
109. 2. Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, який вводиться Національним банком України або господарським судом, не поширюється на задоволення вимог власників звичайних іпотечних облігацій за рахунок іпотечного покриття. Тимчасова адміністрація, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) та інші особи - учасники провадження у справі про банкрутство емітента не мають права вчиняти жодних дій щодо іпотечного покриття, розпоряджатися іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття або розривати договори, укладені емітентом у зв’язку з емісією звичайних іпотечних облігацій.
 
-13- Національний банк України
Частина 2 запропонованої статті 17-1 Закону України «Про іпотечні облігації» (пункт 12 статті 4 розділу І законопроекту) містить норми, які передбачають, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, який вводиться Національним банком України, не поширюється на задоволення вимог власників звичайних іпотечних облігацій, а також забороняють тимчасовому адміністратору вчиняти будь-які дії щодо іпотечного покриття, розпоряджатися іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття тощо.
Маємо зазначити, що мораторій є інструментом, що використовується виключно під час тимчасової адміністрації, яка вводиться у зв’язку з виникненням загрози неплатоспроможності. Тобто, фінансовий стан банку на момент введення мораторію є таким, що об’єктивно не дозволяє виконувати зобов’язання перед кредиторами у зв'язку з недостатністю коштів. Мораторій є заходом, який дає час для мобілізації резервів, зміни політики банку та пошуку шляхів фінансового оздоровлення. Введення тимчасового мораторію на задоволення вимог кредиторів створює умови для відновлення платоспроможності банку. В кінцевому підсумку зазначене відповідає інтересам усіх вкладників та кредиторів банку та забезпечує реалізацію принципу рівності перед законом усіх суб'єктів права власності, закріпленого Конституцією України (статті 13, 24).
Крім того, стаття 93 Закону передбачає, що іпотечні активи, що перебувають в управлінні банку або є забезпеченням виконання зобов'язань за сертифікатами з фіксованою дохідністю, емітентом яких є банк, а також кошти на рахунку фонду фінансування будівництва або майно фонду операцій з нерухомістю, в тому числі кошти на його рахунку, що перебувають в управлінні банку, не включаються до ліквідаційної маси банку.
Отже, враховуючи вищезазначене, вважаємо, що права власників іпотечних облігацій захищені та це питання не потребує додаткового регулювання.
Враховуючи вищезазначене пропонуємо з речення першого частини 2 запропонованої статті 17-1 Закону України «Про іпотечні облігації» (пункт 12 статті 4 розділу І законопроекту) виключити слова «Національним банком України або». З речення другого частини 2 запропонованої статті 17-1 Закону України «Про іпотечні облігації» (пункт 12 статті 4 розділу І законопроекту) пропонуємо виключити слова «Тимчасова адміністрація».
 
Відхилено Дія мораторію, яка вводиться Національним банком України, не повинна поширюватися на задоволення вимог власників звичайних іпотечних облігацій за рахунок іпотечного покриття, оскільки виконання зобов’язань за іпотечними облігаціями забезпечується іпотечним покриттям.  2. Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, який вводиться Національним банком України або господарським судом, не поширюється на задоволення вимог власників звичайних іпотечних облігацій за рахунок іпотечного покриття. Тимчасова адміністрація, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) та інші особи - учасники провадження у справі про банкрутство емітента не мають права вчиняти жодних дій щодо іпотечного покриття, розпоряджатися іпотечними та іншими активами у складі іпотечного покриття або розривати договори, укладені емітентом у зв’язку з емісією звичайних іпотечних облігацій.
 
110. 3. Активи, включені до складу іпотечного покриття, не включаються до ліквідаційної маси емітента звичайних іпотечних облігацій. На активи, включені до складу іпотечного покриття, не може бути накладений арешт. До повного виконання зобов’язань емітента звичайних іпотечних облігацій, що забезпечуються перед їх власниками іпотечним покриттям за відповідним випуском таких облігацій, інші особи не мають права пред’являти вимоги на іпотечне покриття, звертати стягнення чи іншим чином обтяжувати іпотечне покриття.»;
 
   3. Активи, включені до складу іпотечного покриття, не включаються до ліквідаційної маси емітента звичайних іпотечних облігацій. На активи, включені до складу іпотечного покриття, не може бути накладено арешт. До повного виконання зобов’язань емітента звичайних іпотечних облігацій, що забезпечуються перед їх власниками іпотечним покриттям за відповідним випуском таких облігацій, інші особи не мають права пред’являти вимоги на іпотечне покриття, звертати стягнення чи іншим чином обтяжувати іпотечне покриття»;
 
111. 13) частину сьому статті 19 викласти у такій редакції:
 
   13) частину сьому статті 19 викласти в такій редакції:
 
112. «7. Протягом строку обігу структурованих іпотечних облігацій управитель зобов’язаний за рахунок власних коштів забезпечити проведення аудитором (аудиторською фірмою), визначеним договором про управління іпотечним покриттям, перевірок іпотечного покриття на предмет його відповідності вимогам цього Закону та проспекту емісії відповідного випуску структурованих іпотечних облігацій.
 
   «7. Протягом строку обігу структурованих іпотечних облігацій управитель зобов’язаний за рахунок власних коштів забезпечити проведення аудитором (аудиторською фірмою), визначеним договором про управління іпотечним покриттям, перевірок іпотечного покриття на предмет його відповідності вимогам цього Закону та проспекту емісії відповідного випуску структурованих іпотечних облігацій.
 
113. Між управителем та аудитором (аудиторською фірмою) укладається договір про проведення перевірки іпотечного покриття.
 
   Між управителем та аудитором (аудиторською фірмою) укладається договір про проведення перевірки іпотечного покриття.
 
114. Планові перевірки іпотечного покриття проводяться в строки, встановлені у проспекті емісії відповідного випуску структурованих іпотечних облігацій, але не рідше ніж один раз на рік, позапланові - на вимогу загальних зборів власників структурованих іпотечних облігацій або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
 
   Планові перевірки іпотечного покриття проводяться в строки, встановлені у проспекті емісії відповідного випуску структурованих іпотечних облігацій, але не рідше одного разу на рік, позапланові - на вимогу загальних зборів власників структурованих іпотечних облігацій або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
 
115. Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку і власнику структурованих іпотечних облігацій на його вимогу, а також розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
 
-14- Прасолов І.М.
Пропонується в абзаці нової редакції частини 5 статті 13 передбачити можливість оприлюднення звіту аудитора (аудиторської фірми) за результатами перевірки іпотечного покриття на веб-сайті емітента та управителя.
 
Враховано   Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку і власнику структурованих іпотечних облігацій на його вимогу, а також розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, на веб-сайті спеціалізованої іпотечної установи та на веб-сайті управителя.
 
    -15- Кармазін Ю.А.
Абзац 4 частини 7 статті 19 викласти в такій редакції:
«Аудитор (аудиторська фірма) подає управителю та розміщає на своєму офіційному веб-сайті звіт за результатами перевірки іпотечного покриття, на підставі якого управитель складає власний звіт, що розміщає на своєму офіційному веб-сайті та подає власнику структурованих іпотечних облігацій на його вимогу і Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка розміщує цей звіт у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.».
Це зробить діяльність з іпотечними облігаціями більш прозорою, і зменшить вартість забезпечення цього
 
Враховано редакційно    
116. Порядок проведення перевірки іпотечного покриття структурованих іпотечних облігацій, вимоги до звіту управителя за результатами такої перевірки, порядок його подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.»;
 
   Порядок проведення перевірки іпотечного покриття структурованих іпотечних облігацій, вимоги до звіту управителя за результатами такої перевірки, порядок його подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку»;
 
117. 14) абзац другий частини першої статті 21 викласти у такій редакції:
 
   14) абзац другий частини першої статті 21 викласти в такій редакції:
 
118. «Управитель, емітент, обслуговуюча установа, аудитор (аудиторська фірма) та особи, які відступили спеціалізованій іпотечній установі права вимоги за іпотечними активами у складі іпотечного покриття, не можуть бути пов’язаними особами.»;
 
   «Управитель, емітент, обслуговуюча установа, аудитор (аудиторська фірма) та особи, які відступили спеціалізованій іпотечній установі права вимоги за іпотечними активами у складі іпотечного покриття, не можуть бути пов’язаними особами»;
 
119. 15) доповнити частину четверту статті 22 абзацом такого змісту:
 
   15) частину четверту статті 22 доповнити абзацом такого змісту:
 
120. «Посилання на реєстраційні дані випуску структурованих іпотечних облігацій та проспект їх емісії вноситься до договору про управління іпотечним покриттям після реєстрації випуску структурованих іпотечних облігацій шляхом оформлення додатка до договору.»;
 
   «Посилання на реєстраційні дані випуску структурованих іпотечних облігацій та проспект їх емісії вноситься до договору про управління іпотечним покриттям після реєстрації випуску структурованих іпотечних облігацій шляхом оформлення додатка до договору»;
 
121. 16) доповнити пункт 3 частини четвертої статті 26 після слова «перевірки» словами «або позапланової перевірки іпотечного покриття»;
 
   16) пункт 3 частини четвертої статті 26 доповнити словами «або позапланової перевірки іпотечного покриття»;
 
122. 17) доповнити статтю 27 частиною третьою такого змісту:
 
   17) статтю 27 доповнити частиною третьою такого змісту:
 
123. «3. Ліцензійні умови, у тому числі вимоги до розміру статутного і власного капіталу, порядку його визначення, ліквідності, кваліфікаційні вимоги до фахівців управителя, необхідні умови договорів, які укладаються під час провадження діяльності управителя, інші вимоги та показники, що обмежують ризики діяльності управителя, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.».
 
   «3. Ліцензійні умови, у тому числі вимоги до розміру статутного і власного капіталу, порядку його визначення, ліквідності, кваліфікаційні вимоги до фахівців управителя, необхідні умови договорів, які укладаються під час провадження діяльності управителя, інші вимоги та показники, що обмежують ризики діяльності управителя, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку».
 
124. 5. Доповнити частину шосту статті 3 Закону України «Про аудиторську діяльність» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 44, ст. 432) реченням такого змісту: «Аудитори (аудиторські фірми) можуть проводити перевірку іпотечного покриття відповідно до Закону України «Про іпотечні облігації».».
 
   5. Частину шосту статті 3 Закону України «Про аудиторську діяльність» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 44, ст. 432) доповнити реченням такого змісту: «Аудитори (аудиторські фірми) можуть проводити перевірку іпотечного покриття відповідно до Закону України «Про іпотечні облігації».
 
125. ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

   ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.