Про виконання рішень Європейського Суду з прав людини (Повторний розгляд з пропозиціями (вето) Президента України)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. | Закон України | Закон України | ||
1. | Про виконання рішень Європейського Суду з прав людини | Про виконання рішень Європейського Суду з прав людини | ||
2. | Цей Закон регулює правовідносини, що виникають у зв'язку з необхідністю виконання рішень Європейського Суду з прав людини за заявами осіб, неурядових організацій та груп осіб про порушення Україною їхніх прав, передбачених Конвенцією про захист прав і основних свобод людини, 1950 рік. | Цей Закон регулює правовідносини, що виникають у зв'язку з необхідністю виконання рішень Європейського Суду з прав людини за заявами осіб, неурядових організацій та груп осіб про порушення Україною їхніх прав, передбачених Конвенцією про захист прав і основних свобод людини, 1950 рік. | ||
3. | Цей Закон також встановлює, що суди України застосовують рішення Європейського Суду з прав людини безпосередньо. | Цей Закон також встановлює, що суди України застосовують рішення Європейського Суду з прав людини безпосередньо. | ||
4. | Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | ||
5. | Стаття 1. Застосування судами України положень Конвенції про захист прав і основних свобод людини | Стаття 1. Застосування судами України положень Конвенції про захист прав і основних свобод людини | ||
6. | Суди України застосовують положення Конвенції про захист прав і основних свобод людини безпосередньо як частину національного законодавства відповідно до статті 9 Конституції України. | Суди України застосовують положення Конвенції про захист прав і основних свобод людини безпосередньо як частину національного законодавства відповідно до статті 9 Конституції України. | ||
7. | Стаття 2. Застосування судами України рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 2. Застосування судами України рішень Європейського Суду з прав людини | ||
8. | Суди України застосовують рішення Європейського Суду з прав людини безпосередньо. | Суди України застосовують рішення Європейського Суду з прав людини безпосередньо. | ||
9. | Стаття 3. Рішення Європейського Суду з прав людини, які підлягають виконанню | Стаття 3. Рішення Європейського Суду з прав людини, які підлягають виконанню | ||
10. | Рішення Європейського Суду з прав людини (рішення палат Європейського Суду з прав людини та рішення Великої палати Європейського Суду з прав людини), що набули статусу остаточного та стосуються України (далі - рішення Європейського Суду з прав людини), є обов'язковими для виконання на всій території України відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (далі - Конвенції). | Рішення Європейського Суду з прав людини (рішення палат Європейського Суду з прав людини та рішення Великої палати Європейського Суду з прав людини), що набули статусу остаточного та стосуються України (далі - рішення Європейського Суду з прав людини), є обов'язковими для виконання на всій території України відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (далі - Конвенції). | ||
11. | Порядок виконання рішень Європейського Суду визначається цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом. | Порядок виконання рішень Європейського Суду визначається цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом. | ||
12. | Стаття 4. Порядок легалізації та оприлюднення рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 4. Порядок легалізації та оприлюднення рішень Європейського Суду з прав людини | ||
13. | Офіційний переклад українською мовою та посвідчення автентичності українського тексту рішення Європейського Суду з прав людини забезпечується постійним представництвом України в Раді Європи протягом одного тижня з дати винесення рішення. | Офіційний переклад українською мовою та посвідчення автентичності українського тексту рішення Європейського Суду з прав людини забезпечується постійним представництвом України в Раді Європи протягом одного тижня з дати винесення рішення. | ||
14. | Легалізоване у встановлений цим Законом спосіб рішення Європейського Суду надсилається Уповноваженому у справах дотримання Конвенції (далі - Уповноважений), який негайно надсилає його стороні, на користь якої воно прийняте (стягувачу). | Легалізоване у встановлений цим Законом спосіб рішення Європейського Суду надсилається Уповноваженому у справах дотримання Конвенції (далі - Уповноважений), який негайно надсилає його стороні, на користь якої воно прийняте (стягувачу). | ||
15. | Уповноважений протягом трьох днів з дня одержання легалізованого перекладу рішення Європейського Суду надсилає його до газет "Голос України" та "Урядовий кур'єр", які його невідкладно опубліковують. | Уповноважений протягом трьох днів з дня одержання легалізованого перекладу рішення Європейського Суду надсилає його до газет "Голос України" та "Урядовий кур'єр", які його невідкладно опубліковують. | ||
16. | Стаття 5. Виконавчий документ для виконання рішення Європейського Суду з прав людини | Стаття 5. Виконавчий документ для виконання рішення Європейського Суду з прав людини | ||
17. | Виконавчим документом для виконання рішення Європейського Суду є легалізоване в порядку, передбаченому статтею 4 цього Закону, рішення Європейського Суду. | Виконавчим документом для виконання рішення Європейського Суду є легалізоване в порядку, передбаченому статтею 4 цього Закону, рішення Європейського Суду. | ||
18. | Глава 2. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | Глава 2. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | ||
19. | Стаття 6. Звернення рішення Європейського Суду з прав людини до виконання | Стаття 6. Звернення рішення Європейського Суду з прав людини до виконання | ||
20. | Сторона, на користь якої прийнято рішення (стягувач), або її представник має право звернутися до Уповноваженого з письмовою заявою про виконання цього рішення. | Сторона, на користь якої прийнято рішення (стягувач), або її представник має право звернутися до Уповноваженого з письмовою заявою про виконання цього рішення. | ||
21. | Звернення стягувача (його представника) із зазначеною заявою в правовому відношенні не пов'язується з фактом легалізації рішення Європейського Суду з прав людини та не впливає на відкриття процедури виконання рішення Європейського Суду. | Звернення стягувача (його представника) із зазначеною заявою в правовому відношенні не пов'язується з фактом легалізації рішення Європейського Суду з прав людини та не впливає на відкриття процедури виконання рішення Європейського Суду. | ||
22. | Стаття 7. Дії Уповноваженого на виконання рішення Європейського Суду з прав людини | Стаття 7. Дії Уповноваженого на виконання рішення Європейського Суду з прав людини | ||
23. | У п'ятиденний термін з часу надходження легалізованого перекладу рішення Європейського Суду Уповноважений через Міністра юстиції України звертається до Прем'єр-міністра України з поданням про виконання рішення Європейського Суду. | У п'ятиденний термін з часу надходження легалізованого перекладу рішення Європейського Суду Уповноважений через Міністра юстиції України звертається до Прем'єр-міністра України з поданням про виконання рішення Європейського Суду. | ||
24. | У поданні обов'язково зазначаються: | У поданні обов'язково зазначаються: | ||
25. | 1) стислий виклад обставин справи, за якою Європейським Судом винесено рішення; | 1) стислий виклад обставин справи, за якою Європейським Судом винесено рішення; | ||
26. | 2) суть рішення, яке має бути виконаним; | 2) суть рішення, яке має бути виконаним; | ||
27. | 3) заходи індивідуального характеру, що стосуються надання сатисфакції заявнику і виплати сум відшкодування, та загального характеру, спрямовані на запобігання зверненням з аналогічними заявами, відповідно до рішення Європейського Суду; | 3) заходи індивідуального характеру, що стосуються надання сатисфакції заявнику і виплати сум відшкодування, та загального характеру, спрямовані на запобігання зверненням з аналогічними заявами, відповідно до рішення Європейського Суду; | ||
28. | 4) пропозиції щодо виконання заходів індивідуального та загального характеру; | 4) пропозиції щодо виконання заходів індивідуального та загального характеру; | ||
29. | 5) пропозиції щодо центральних органів виконавчої влади, відповідальних за виконання заходів індивідуального характеру; | 5) пропозиції щодо центральних органів виконавчої влади, відповідальних за виконання заходів індивідуального характеру; | ||
30. | 6) пропозиції щодо центральних органів виконавчої влади, відповідальних за розробку та виконання заходів загального характеру; | 6) пропозиції щодо центральних органів виконавчої влади, відповідальних за розробку та виконання заходів загального характеру; | ||
31. | 7) граничний термін виконання рішення, обчислений за цим Законом; | 7) граничний термін виконання рішення, обчислений за цим Законом; | ||
32. | 8) наслідки невиконання рішення Європейського Суду або порушення терміну його виконання. | 8) наслідки невиконання рішення Європейського Суду або порушення терміну його виконання. | ||
33. | У поданні можуть бути викладені й інші відомості, які Уповноважений вважає важливими для виконання рішення Європейського Суду. | У поданні можуть бути викладені й інші відомості, які Уповноважений вважає важливими для виконання рішення Європейського Суду. | ||
34. | До подання додається копія легалізованого рішення Європейського Суду. Подання подається за підписами Уповноваженого та Міністра юстиції України. | До подання додається копія легалізованого рішення Європейського Суду. Подання подається за підписами Уповноваженого та Міністра юстиції України. | ||
35. | У разі винесення Європейським Судом рішення про порушення права особи на справедливий судовий розгляд Уповноважений звертається також одночасно до Верховного Суду України. В поданні Уповноваженого до Верховного Суду України зазначаються: | У разі винесення Європейським Судом рішення про порушення права особи на справедливий судовий розгляд Уповноважений звертається також одночасно до Верховного Суду України. В поданні Уповноваженого до Верховного Суду України зазначаються: | ||
36. | 1) суть рішення, яке має бути виконано; | 1) суть рішення, яке має бути виконано; | ||
37. | 2) підстави, за якими Європейський Суд визнав порушення права особи на справедливий судовий розгляд; | 2) підстави, за якими Європейський Суд визнав порушення права особи на справедливий судовий розгляд; | ||
38. | 3) заходи індивідуального та загального характеру, які необхідно здійснити для належного виконання рішення Європейського Суду; | 3) заходи індивідуального та загального характеру, які необхідно здійснити для належного виконання рішення Європейського Суду; | ||
39. | 4) граничний термін виконання рішення Європейського Суду. | 4) граничний термін виконання рішення Європейського Суду. | ||
40. | Подання до Верховного Суду України подається за підписами Уповноваженого та Міністра юстиції України. | Подання до Верховного Суду України подається за підписами Уповноваженого та Міністра юстиції України. | ||
41. | Уповноважений надає всіляку допомогу Комітетові Міністрів Ради Європи, який здійснює нагляд за виконанням рішень Європейського Суду. | Уповноважений надає всіляку допомогу Комітетові Міністрів Ради Європи, який здійснює нагляд за виконанням рішень Європейського Суду. | ||
42. | Про хід виконання рішення Уповноважений щомісячно повідомляє Комітет Міністрів Ради Європи через Міністерство закордонних справ України. | Про хід виконання рішення Уповноважений щомісячно повідомляє Комітет Міністрів Ради Європи через Міністерство закордонних справ України. | ||
43. | Стаття 8. Дії Прем'єр-міністра та Кабінету Міністрів України на виконання рішення Європейського Суду з прав людини | Стаття 8. Дії Прем'єр-міністра та Кабінету Міністрів України на виконання рішення Європейського Суду з прав людини | ||
44. | Протягом п'яти днів з дня одержання подання Уповноваженого про виконання рішення Європейського Суду Прем'єр-міністр України визначає порядок виконання цього рішення та встановлює термін його виконання, але не пізніше трьох місяців з дня постановлення рішення Європейського Суду, дає доручення керівникам відповідних центральних органів виконавчої влади щодо виконання заходів індивідуального та загального характеру з урахуванням пропозицій Уповноваженого. Посадові особи, на яких розповсюджується дія зазначеного доручення, зобов'язані виконати рішення Європейського Суду у встановлений термін. | Протягом п'яти днів з дня одержання подання Уповноваженого про виконання рішення Європейського Суду Прем'єр-міністр України визначає порядок виконання цього рішення та встановлює термін його виконання, але не пізніше трьох місяців з дня постановлення рішення Європейського Суду, дає доручення керівникам відповідних центральних органів виконавчої влади щодо виконання заходів індивідуального та загального характеру з урахуванням пропозицій Уповноваженого. Посадові особи, на яких розповсюджується дія зазначеного доручення, зобов'язані виконати рішення Європейського Суду у встановлений термін. | ||
45. | Керівник центрального органу виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України відповідальним за опрацювання та виконання заходів загального характеру, у встановлений в дорученні термін вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо прийняття нових, скасування чинних або внесення змін до чинних нормативно-правових актів на виконання рішення Європейського Суду. Законопроект повинен бути внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України в межах терміну, передбаченого частиною першою цієї статті. | Керівник центрального органу виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України відповідальним за опрацювання та виконання заходів загального характеру, у встановлений в дорученні термін вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо прийняття нових, скасування чинних або внесення змін до чинних нормативно-правових актів на виконання рішення Європейського Суду. Законопроект повинен бути внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України в межах терміну, передбаченого частиною першою цієї статті. | ||
46. | У разі необхідності відшкодування особі чи організації за рішенням Європейського Суду матеріальної та/або моральної шкоди Кабінетом Міністрів України вживаються заходи, передбачені статтею 9 цього Закону. | У разі необхідності відшкодування особі чи організації за рішенням Європейського Суду матеріальної та/або моральної шкоди Кабінетом Міністрів України вживаються заходи, передбачені статтею 9 цього Закону. | ||
47. | У разі встановлення Європейським Судом порушення Україною права особи на справедливий судовий розгляд Прем'єр-міністр України за поданням Уповноваженого може дати доручення Міністру фінансів України здійснити виплату заявнику або його представнику сум, визначених Європейським Судом, з коштів, що передбачені Державним бюджетом України на фінансування Верховного Суду України. | -1- Президент України Частину четверту зі статті 8 виключити. | Враховано | |
48. | За підсумками виконання рішення Європейського Суду Кабінет Міністрів України приймає постанову після обговорення цього питання на засіданні Кабінету Міністрів України. | За підсумками виконання рішення Європейського Суду Кабінет Міністрів України приймає постанову після обговорення цього питання на засіданні Кабінету Міністрів України. | ||
49. | Стаття 9. Порядок матеріального відшкодування за рішенням Європейського Суду з прав людини | Стаття 9. Порядок матеріального відшкодування за рішенням Європейського Суду з прав людини | ||
50. | Кабінет Міністрів України зобов'язаний відшкодувати особі, групі осіб або неурядовій організації завдану шкоду і судові витрати відповідно до рішення Європейського Суду. Відшкодування здійснюється за рахунок Державного бюджету України. | -2- Президент України Друге речення частини першої ст.9 викласти в такій редакції: "Відшкодування здійснюється за рахунок резервного фонду Державного бюджету України". | Враховано | Кабінет Міністрів України зобов'язаний відшкодувати особі, групі осіб або неурядовій організації завдану шкоду і судові витрати відповідно до рішення Європейського Суду. Відшкодування здійснюється за рахунок резервного фонду Державного бюджету України |
51. | Центральний орган виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, визначає джерело відшкодування сум, визначених у рішенні Європейського Суду, і в термін, встановлений у дорученні, здійснює їх виплату заявнику до Європейського Суду або його представнику. | -3- Президент України Частину другу ст.9 викласти в такій редакції: "Центральний орган виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, вживає в установленому порядку заходів до виплати в передбачений у дорученні термін заявникові до Європейського Суду або його представникові сум, визначених у рішенні Європейського Суду"; | Враховано | Центральний орган виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, вживає в установленому порядку заходів до виплати в передбачений у дорученні термін заявникові до Європейського Суду або його представникові сум, визначених у рішенні Європейського Суду |
52. | У разі порушення центральним органом виконавчої влади, котрий був визначений Прем'єр-міністром України відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, термінів виплати заявникові чи його представникові сум, зазначених у рішенні Європейського Суду, на суму автоматично нараховуються відсотки, визначені у рішенні Європейського Суду. | У разі порушення центральним органом виконавчої влади, котрий був визначений Прем'єр-міністром України відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, термінів виплати заявникові чи його представникові сум, зазначених у рішенні Європейського Суду, на суму автоматично нараховуються відсотки, визначені у рішенні Європейського Суду. | ||
53. | У разі коли знайти заявника неможливо, а також у разі смерті заявника керівник органу, відповідальний за виконання заходів індивідуального характеру, терміново інформує про це Прем'єр-міністра України та Уповноваженого. Уповноважений у межах, передбачених законодавством, здійснює заходи стосовно розшуку заявника або його представника, про що інформує Кабінет Міністрів України та орган, відповідальний за виконання заходів індивідуального характеру. | У разі коли знайти заявника неможливо, а також у разі смерті заявника керівник органу, відповідальний за виконання заходів індивідуального характеру, терміново інформує про це Прем'єр-міністра України та Уповноваженого. Уповноважений у межах, передбачених законодавством, здійснює заходи стосовно розшуку заявника або його представника, про що інформує Кабінет Міністрів України та орган, відповідальний за виконання заходів індивідуального характеру. | ||
54. | У разі смерті особи право на відшкодування шкоди у встановленому законом порядку переходить до її спадкоємців. | У разі смерті особи право на відшкодування шкоди у встановленому законом порядку переходить до її спадкоємців. | ||
55. | Сума, що має бути виплачена за рішенням Європейського Суду органом, відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру, перераховується на банківський рахунок заявника, а у випадку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, - його представника чи спадкоємців. Оригінали банківських документів про перерахунок зазначених сум, протягом трьох днів з дня перерахування, надсилаються Уповноваженому, а копії - до Кабінету Міністрів України. | -4- Президент України У частині шостій ст.9 слова "органом, відповідальним за виконання заходів індивідуального характеру" виключити. | Враховано | Сума, що має бути виплачена за рішенням Європейського Суду, перераховується на банківський рахунок заявника, а у випадку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, - його представника чи спадкоємців. Оригінали банківських документів про перерахунок зазначених сум, протягом трьох днів з дня перерахування, надсилаються Уповноваженому, а копії - до Кабінету Міністрів України. |
56. | Кабінет Міністрів України може звернутися до суду з регресним позовом до того органу чи посадової особи, рішенням, діями чи бездіяльністю яких були порушені права особи, що поновлені рішенням Європейського Суду. | Кабінет Міністрів України може звернутися до суду з регресним позовом до того органу чи посадової особи, рішенням, діями чи бездіяльністю яких були порушені права особи, що поновлені рішенням Європейського Суду. | ||
57. | Уповноважений протягом трьох днів з дня отримання оригіналів банківських документів, що підтверджують перерахування сум, визначених у рішенні Європейського Суду, повідомляє про це Постійне Представництво України при Раді Європи. | Уповноважений протягом трьох днів з дня отримання оригіналів банківських документів, що підтверджують перерахування сум, визначених у рішенні Європейського Суду, повідомляє про це Постійне Представництво України при Раді Європи. | ||
58. | Глава 3. ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | Глава 3. ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | ||
59. | Стаття 10. Органи примусового виконання рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 10. Органи примусового виконання рішень Європейського Суду з прав людини | ||
60. | Примусове виконання рішення Європейського Суду настає в разі невиплати органом, відповідальним за здійснення заходів індивідуального характеру, сум, визначених рішенням Європейського Суду, у встановлений у дорученні Прем'єр-міністра України термін. | Примусове виконання рішення Європейського Суду настає в разі невиплати органом, відповідальним за здійснення заходів індивідуального характеру, сум, визначених рішенням Європейського Суду, у встановлений у дорученні Прем'єр-міністра України термін. | ||
61. | При примусовому виконанні рішення Європейського Суду враховується також та частина рішення, в якій вказані відсотки, що нараховуються на державу, яка вчасно не виконала рішення Європейського Суду. | При примусовому виконанні рішення Європейського Суду враховується також та частина рішення, в якій вказані відсотки, що нараховуються на державу, яка вчасно не виконала рішення Європейського Суду. | ||
62. | Примусове виконання рішень Європейського Суду покладається на Державну виконавчу службу. | Примусове виконання рішень Європейського Суду покладається на Державну виконавчу службу. | ||
63. | Примусове виконання рішень Європейського Суду здійснюється Державною виконавчою службою в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. | Примусове виконання рішень Європейського Суду здійснюється Державною виконавчою службою в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. | ||
64. | Глава 4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | Глава 4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | ||
65. | Стаття 11. Відповідальність Кабінету Міністрів України, органів центральної виконавчої влади за порушення термінів виконання рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 11. Відповідальність Кабінету Міністрів України, органів центральної виконавчої влади за порушення термінів виконання рішень Європейського Суду з прав людини | ||
66. | При порушенні Кабінетом Міністрів України, органами центральної виконавчої влади термінів виконання рішень Європейського Суду з сум, визначених у Державному бюджеті України на утримання апарату Кабінету Міністрів України, органу центральної виконавчої влади, на користь заявника, а у випадку, передбаченому частиною четвертою статті 9 цього Закону, його представника чи спадкоємців, стягується пеня у розмірі до 15 відсотків від суми, яку належить відшкодувати відповідно до рішення Європейського Суду. | При порушенні Кабінетом Міністрів України, органами центральної виконавчої влади термінів виконання рішень Європейського Суду з сум, визначених у Державному бюджеті України на утримання апарату Кабінету Міністрів України, органу центральної виконавчої влади, на користь заявника, а у випадку, передбаченому частиною четвертою статті 9 цього Закону, його представника чи спадкоємців, стягується пеня у розмірі до 15 відсотків від суми, яку належить відшкодувати відповідно до рішення Європейського Суду. | ||
67. | Рішення про нарахування і стягнення пені, зазначеної в частині першій цієї статті, приймається судом за заявою стягувача. | Рішення про нарахування і стягнення пені, зазначеної в частині першій цієї статті, приймається судом за заявою стягувача. | ||
68. | Стаття 12. Відповідальність посадових осіб за невиконання або неналежне виконання рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 12. Відповідальність посадових осіб за невиконання або неналежне виконання рішень Європейського Суду з прав людини | ||
69. | У разі невиконання рішень Європейського Суду з причин невиконання чи неналежного виконання своїх службових обов'язків, порушення термінів виконання рішення винні посадові особи несуть адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність, передбачену законами України. | У разі невиконання рішень Європейського Суду з причин невиконання чи неналежного виконання своїх службових обов'язків, порушення термінів виконання рішення винні посадові особи несуть адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність, передбачену законами України. | ||
70. | Глава 5. ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | Глава 5. ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ | ||
71. | Стаття 13. Парламентський контроль за виконанням рішень Європейського Суду з прав людини | Стаття 13. Парламентський контроль за виконанням рішень Європейського Суду з прав людини | ||
72. | Парламентський контроль за виконанням рішень Європейського Суду, що стосуються України, здійснює постійна делегація Верховної Ради України до Парламентської Асамблеї Ради Європи. | -5- Президент України Ст. 13 викласти в такій редакції: "Парламентський контроль за виконанням рішень Європейського Суду, які стосуються України, здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини вживає необхідних заходів з метою швидкого, ефективного та повного виконання рішень Європейського Суду". | Відхилено | Парламентський контроль за виконанням рішень Європейського Суду, що стосуються України, здійснює постійна делегація Верховної Ради України до Парламентської Асамблеї Ради Європи. |
73. | Постійна делегація Верховної Ради України до Парламентської Асамблеї Ради Європи вживає необхідних заходів з метою швидкого, ефективного та повного виконання рішень Європейського Суду. | Постійна делегація Верховної Ради України до Парламентської Асамблеї Ради Європи вживає необхідних заходів з метою швидкого, ефективного та повного виконання рішень Європейського Суду. | ||
74. | Глава 6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ | Глава 6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ | ||
75. | 1. Суми, які мають бути відшкодовані заявникам впродовж 2001 року, відшкодовуються з Резервного фонду Кабінету Міністрів України. | 1. Суми, які мають бути відшкодовані заявникам впродовж 2001 року, відшкодовуються з Резервного фонду Кабінету Міністрів України. | ||
76. | 2. Починаючи з 2002 року в Державному бюджеті України передбачаються кошти на виконання рішень Європейського Суду з прав людини. Розрахунки щодо розміру цих коштів подаються Уповноваженим за погодженням Міністра юстиції України до Міністерства фінансів України при складанні проекту Державного бюджету України. | -6- Президент України Пункт 2 глави 6 "Прикінцеві положення" із Закону виключити. | Враховано | |
77. | 3. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. | 2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |