Кількість абзаців - 208 Розмітка (ліва колонка)


Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності (Друге читання)

0. Проект
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення містобудівної діяльності
 
3. Верховна Рада України постановляє:
 
4. І. Внести зміни до таких законодавчих актів:
 
5. 1. У Законі України «Про основи містобудування» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 52, ст. 683; 2001 р., № 16, ст. 76; 2011 р., № 34, ст. 343; 2015 р., № 23, ст. 158, № 28, ст. 236):
 
6. 1) абзац шістнадцятий статті 2 викласти у такій редакції:
 
7. «ліцензування господарської діяльності з будівництва об'єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками, за переліком видів робіт та у порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.»;
 
8. 2) абзац одинадцятий статті 8 викласти у такій редакції:
 
9. «ліцензуванні господарської діяльності з будівництва об'єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками, за переліком видів робіт та у порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.»;
 
10. 3) абзац одинадцятий частини першої статті 9 викласти у такій редакції:
 
11. «- ліцензування господарської діяльності з будівництвом об'єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками, за переліком видів робіт та у порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України;»;
 
12. 4) статтю 12 доповнити новою частиною такого змісту:
 
13. «Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи можуть утворювати громадські ради, як консультативно-дорадчі органи, із числа представників громадських організацій з питань, що виникають під час реалізації делегованих повноважень щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.»;
 
14. 5) абзац шостий частини першої статті 14 викласти в такій редакції:
 
15. «надання (отримання), відмова у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у випадках та відповідно до вимог, встановлених законодавством у сфері містобудівної діяльності;».
 
16. 2. Абзац п’ятий статті 19 Закону України «Про архітектурну діяльність» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 31, ст. 246; 2006 р., № 39, ст. 342; 2011 р., № 34, ст. 343; 2012 р., № 29, ст. 345) викласти в такій редакції:
 
17. «проектування об'єктів, які відповідно до законодавства не потребують отримання документів, що дають право на виконання будівельних робіт.»;
 
18. 3. В абзаці десятому частини третьої статті 50 Закону України «Про землеустрій» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 36, ст. 282;
 
19. 2016 р., № 4, ст. 38) слова «ІІІ - V категорії складності» замінити словами «, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками».
 
20. 4. У Законі України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 52, ст. 377; 2011 р., № 34, ст. 343; 2013 р., № 48, ст. 682):
 
21. 1) абзац шостий частини сьомої статті 14 викласти в такій редакції:
 
22. «документ, що дає право на виконання будівельних робіт відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності;»;
 
23. 2) абзац шостий частини четвертої статті 16 викласти в такій редакції:
 
24. «документ, що дає право на виконання будівельних робіт відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності;»;
 
25. 3) у статті 24:
 
26. частину четверту викласти в такій редакції:
 
27. «Нагляд та регулювання діяльності забудовників здійснюється місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом.»;
 
28. частину сьому викласти в такій редакції:
 
29. «Місцеві державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують застосування до забудовників, що порушують свої зобов'язання, встановлені законом та договором з управителем ФФБ, заходів впливу в межах та в порядку, визначених законодавством.».
 
30. 5. У Законі України «Про благоустрій населених пунктів» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 49, ст. 517; 2011 р., № 34, ст. 343; 2012 р., № 29, ст. 345; 2014 р., № 1, ст. 4) абзац другий частини третьої статті 28 виключити.
 
31. 6. У Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 34, ст. 343 із наступними змінами):
 
32. 1) у пункті 7 частини першої статті 7:
 
33. абзац перший викласти в такій редакції:
 
34. «7) надання (отримання), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів:»;
 
35. в абзаці другому слова «І, ІІ, ІІІ категорій складності» замінити словами «, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками»;
 
36. в абзаці третьому слова «І, ІІ, ІІІ, ІV категорій складності» замінити словами «, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними та середніми наслідками»;
 
37. в абзаці четвертому слова «І, ІІ, ІІІ, ІV категорій складності» замінити словами «, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними та середніми наслідками»;
 
38. в абзаці п’ятому слова «щодо об’єктівІ, ІІ, ІІІ, ІV, V категорій складності, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об’єктів V категорії складності в межах населених пунктів, а також щодо об’єктів ІV категорії складності, розташованих в межах сіл та селищ» замінити словами «, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними, середніми та значними наслідками, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів зі значними наслідками, розташованих в межах населених пунктів, а також щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми наслідками, розташованих в межах сіл та селищ»;
 
39. 2) абзац другий частини восьмої статті 29 викласти в такій редакції:
 
40. «Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися за згодою замовника, у разі намірів коригування проектної документації зі зміною техніко-економічних показників, або на виконання приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, виданих за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду або за рішенням суду.»;
 
41. 3) у статті 31:
 
42. частини другу та третю викласти в такій редакції:
 
43. «2. Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, відомості про які внесені таким органом або саморегулівною організацією у сфері архітектурної діяльності за відповідним напрямком підприємницької діяльності (у разі її утворення) до переліку експертних організацій. При цьому до проведення експертизи залучаються (в тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
 
44. Орган, який формує перелік експертних організацій, оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті у вільному безоплатному доступі та підтримує в актуальному стані на підставі інформації, яка щоквартально подається експертними організаціями. У разі установлення невідповідності експертної організації визначеним критеріям відомості про таку організацію виключаються з переліку експертних організацій. Порядок формування та ведення переліку експертних організацій визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
 
45. Експертиза проектів будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється експертною організацією державної форми власності.
 
46. 3. Не підлягають обов'язковій експертизі проекти будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками.»;
 
47. у частині четвертій:
 
48. в абзаці другому слова «належать до ІV і ІV категорій складності» змінити словами «за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками» та слова «інженерного забезпечення» змінити словами «інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення»;
 
49. абзац третій виключити;
 
50. 4) статтю 32 викласти в такій редакції:
 
51. «Стаття 32. Класи наслідків (відповідальності) об’єктів будівництва
 
52. 1. Клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва визначається згідно з вимогами державних будівельних норм та стандартів.
 
53. 2. Усі об'єкти будівництва поділяються за таким класами наслідків (відповідальності):
 
54. СС1 – незначні наслідки;
 
55. СС2 – середні наслідки;
 
56. СС3 – значні наслідки.
 
57. 3. Віднесення об'єкта будівництва до того чи іншого класу наслідків (відповідальності) здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.».
 
58. 5) у статті 34:
 
59. у частині першій:
 
60. пункт 1 викласти в такій редакції:
 
61. «1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю – щодо об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;»;
 
62. пункт 2 виключити;
 
63. у пункті 3 слова «що належать до ІV і V категорій складності» замінити словами «що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками»;
 
64. частину п’яту викласти в такій редакції:
 
65. «5. Контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.»;
 
66. у частині шостій слова «категорію складності» замінити словами «клас наслідків (відповідальності)»;
 
67. 6) у статті 35:
 
68. назву статті викласти у такій редакції:
 
69. «Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт»;
 
70. частини першу – п’яту викласти в такій редакції:
 
71. «1. Після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
 
72. 2. Виконання підготовчих робіт може здійснюватись на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
 
73. Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
 
74. 3. Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт.
 
75. 4. У разі самостійного виявлення помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у надісланому повідомленні про початок виконання підготовчих робіт замовник має право протягом трьох робочих днів із дня надіслання такого повідомлення подати виправлені (достовірні) дані щодо інформації, яка потребує змін.
 
76. 5. У разі якщо право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю.
 
77. Продовження виконання підготовчих робіт без такого повідомлення забороняється.»;
 
78. частини шосту – восьму виключити;
 
79. у частині дев’ятій:
 
80. в абзаці першому слова «скасовано органом» замінити словами «скасовано відповідним органом» та слова «, який її зареєстрував,» виключити;
 
81. слова «декларація про початок виконання підготовчих робіт» у всіх відмінках замінити словами «повідомлення про початок виконання підготовчих робіт»;
 
82. 7) у статті 36:
 
83. назву статті викласти у такій редакції:
 
84. «Повідомлення про початок виконання будівельних робіт»;
 
85. частини першу-другу викласти в такій редакції:
 
86. «1. Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками, об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
 
87. 2. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.
 
88. Отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, окрім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.»;
 
89. у частині третій слово «декларації» замінити словом «повідомлення»;
 
90. частини четверту та п’яту виключити;
 
91. частину шосту після слів «технічного нагляду,» доповнити словами «а також у разі коригування проектної документації на виконання будівельних робіт в установленому законодавством порядку,»;
 
92. у частині сьомій:
 
93. в абзаці першому слова «скасовано органом» замінити словами «скасовано відповідним органом»;
 
94. слова «декларація про початок виконання будівельних робіт» у всіх відмінках замінити словами «повідомлення про початок виконання будівельних робіт»;
 
95. у частині восьмій слова «у поданій ним декларації» замінити словами
 
96. «у поданому ним повідомленні»;
 
97. 8) у статті 37:
 
98. у частині першій слова «що належать до ІV і V категорій складності» замінити словами «що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками»;
 
99. пункт 1 частини шостої доповнити підпунктом «г» такого змісту:
 
100. «г) скасування містобудівних умов та обмежень відповідним спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури, який надав ці містобудівні умови та обмеження, на виконання приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, виданих за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, або за рішення суду за позовом органу державного архітектурно-будівельного нагляду;»
 
101. у частині сьомій:
 
102. абзац перший після слів «підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників),» доповнити словами «а також у разі коригування проектної документації»;
 
103. слова «орган державного архітектурно-будівельного контролю» замінити словами «відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю»;
 
104. 9) у частинах першій та другій статті 39 слова «що належать до І- ІІІ категорій складності» замінити словами «що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками» та слова «що належать до ІV і V категорій складності» замінити словами «що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками»;
 
105. 10) у статті 39-1:
 
106. у назві статті слова «скасування реєстрації повідомлення або декларації» замінити словами «скасування реєстрації декларації або повідомлення»;
 
107. у частині першій слова «зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт або» замінити словами «зареєстрованій декларації» та слово «інспекцією» замінити словами «відповідним органом»;
 
108. у частині другій слова «реєстрація такого повідомлення або декларації» замінити словами «а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, реєстрація такої декларації або повідомлення» та слово «інспекцією» замінити словами «відповідним органом»;
 
109. у частині третій слова «реєстрації відповідного повідомлення або декларації» замінити словами «реєстрації відповідної декларації або повідомлення»;
 
110. 11) у статті 39-2 слова « (ІІІ, ІV та V категорії складності)» виключити;
 
111. 12) у статті 41:
 
112. у підпункті «б» пункту 3 частини четвертої слова «, реєстрації декларації про початок їх виконання» виключити;
 
113. у частині тринадцятій слова «господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури» замінити словами «господарської діяльності з будівництва об'єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками».
 
114. 7. У Законі України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 29,
 
115. ст. 345; 2014 р., № 1, ст. 4; 2015 р., № 28, ст. 236):
 
116. 1) у статті 2:
 
117. в абзаці першому частини першої слова «категорії складності» замінити словами «класу наслідків (відповідальності)»;
 
118. частину другу викласти у такій редакції:
 
119. «2. Суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:
 
120. 1) виконання підготовчих робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат;
 
121. 2) виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта або будівництво індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками, закінчене у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року без дозволу на виконання будівельних робіт, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат;
 
122. 3) виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні вчинене щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат;
 
123. 4) виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання:
 
124. на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат;
 
125. на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат;
 
126. 5) експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, вчинені щодо:
 
127. об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат;
 
128. об'єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат;
 
129. об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат;
 
130. 6) незабезпечення замовником здійснення технічного нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат;
 
131. 7) незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат;
 
132. 8) неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про передачу права на будівництво об'єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт, а також про коригування проектної документації у випадках, коли подання такої інформації є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.».
 
133. у частині третій:
 
134. у пункті 1 слова «, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні» виключити;
 
135. у пункті 2 слова «, а також наведення недостовірних даних у зазначеному повідомленні» замінити словами «щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта,»;
 
136. пункт 3 виключити;
 
137. пункти 4-5 викласти в такій редакції:
 
138. «4) виконання будівельних робіт без направлення повідомлення про початок виконання таких робіт:
 
139. на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат;
 
140. 5) виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання:
 
141. на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат;
 
142. на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат;»;
 
143. в абзаці першому частини четвертої слова «з будівництва об’єктів ІV іV категорій складності» замінити словами «з будівництва об’єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками»;
 
144. в абзаці третьому пункту 1 частини шостої слова «без повідомлення, реєстрації декларації» замінити словами «без повідомлення»;
 
145. в абзаці першому пункту 1 та у пункті 2 частини шостої, у частині сьомій слова «центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю» у всіх відмінках замінити словами «органу державного архітектурно-будівельного контролю» у відповідному відмінку.
 
146. доповнити новою частиною такого змісту:
 
147. «13. Відповідальність за наведення недостовірних даних у декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстрованих до 1 січня 2017 року, встановлюється як для об’єктів будівництва відповідного класу наслідків (відповідальності), визначеного щодо такого об’єкта.».
 
148. 8. Пункт 9 частини першої статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (Відомості Верховної Ради України, 2015 р.,
 
149. № 23, ст. 158) викласти в такій редакції:
 
150. «9) будівництво об'єктів архітектури, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками - з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про архітектурну діяльність»;».
 
151. 9. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122 із наступними змінами):
 
152. 1) статтю 96 викласти у такій редакції:
 
153. «Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів чи споруд -
 
154. тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
155. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, -
 
156. тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб - від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
157. Виконання підготовчих робіт без направлення повідомлення про початок виконання зазначених робіт, у випадках, коли направлення такого повідомлення є обов'язковим, а також наведення недостовірних даних у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт -
 
158. тягнуть за собою накладення штрафу від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
159. Виконання будівельних робіт без направлення повідомлення про початок виконання зазначених робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні -
 
160. тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п'ятдесяти до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
161. Виконання будівельних робіт без направлення повідомлення про початок виконання зазначених робіт, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинені щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками, -
 
162. тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот п'ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
163. Виконання будівельних робіт без дозволу на їх виконання, вчинене щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками -
 
164. тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
165. Діяння, передбачене частиною шостою цієї статті, вчинене щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками, -
 
166. тягне за собою накладення штрафу від шестисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
167. Експлуатація об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, вчинені щодо об'єктів, будівництво яких здійснювалось на підставі будівельного паспорта, -
 
168. тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п'ятдесяти до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
169. Експлуатація об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, вчинені щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками, -
 
170. тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
171. Експлуатація об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у акті готовності об’єкта до експлуатації, вчинені щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками -
 
172. тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
173. Діяння, передбачене частиною десятою цієї статті, вчинене щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками, -
 
174. тягне за собою накладення штрафу від шестисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
175. Незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно з вимогами законодавства, -
 
176. тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
177. Незабезпечення замовником здійснення технічного нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно з вимогами законодавства, -
 
178. тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
179. Неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про передачу права на будівництво об'єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт, а також про коригування проектної документації у випадках, коли подання такої інформації є обов'язковим, -
 
180. тягне за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
181. Примітка. Відповідальність за наведення недостовірних даних у декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстрованих до
 
182. 1 січня 2017 року, встановлюється як для об’єктів будівництва відповідного класу наслідків (відповідальності), визначеного щодо такого об’єкта.».
 
183. 2) у статті 96-1:
 
184. в абзаці першому частини першої слова «категорії складності» замінити словами «класу наслідків (відповідальності)»;
 
185. абзац перший частини четвертої викласти в такій редакції:
 
186. «Порушення строків видачі (відмови у видачі) дозволу на виконання будівельних робіт, реєстрації (відмови в реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації та видачі (відмови у видачі) сертифіката, який видається у разі прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, вимагання під час реєстрації таких декларацій та видачі дозволів і сертифікатів документів, не передбачених законодавством, видача сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, збудованого з порушенням будівельних норм, -»;
 
187. 3) частину другу статті 244-6 викласти в такій редакції:
 
188. «Від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
 
189. керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками, розташованих в межах населених пунктів (статті 96, 96-1 (крім частин третьої - п'ятої), частини перша та друга статті 188-42);
 
190. керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними та середніми наслідками, розташованих в межах відповідних міст (статті 96, 96-1 (крім частин третьої - п'ятої), частини перша та друга статті 188-42);
 
191. керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними та середніми наслідками, розташованих в межах міст Києва та Севастополя (статті 96, 96-1 (крім частин третьої - п'ятої), частини перша та друга статті 188-42);
 
192. головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними, середніми та значними наслідками, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними наслідками в межах населених пунктів, щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми наслідками, розташованих в межах сіл та селищ, а також щодо об’єктів, розташованих в межах населених пунктів, в яких не утворено органів державного архітектурно-будівельного контролю (статті 96, 96-1 (крім частин третьої - п'ятої), частини перша та друга статті 188-42).».
 
193. ІІ. Прикінцеві положення
 
194. 1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року, крім пункту 6 розділу ІІ цього Закону, який набирає чинності з дня його опублікування.
 
195. 2. Зареєстровані декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт до набрання чинності цим Законом, є чинними до завершення будівництва об’єктів, крім випадків їх скасування відповідно до пункту 3 цього розділу.
 
196. 3. Зареєстровані декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт до набрання чинності цим Законом, можуть бути скасовані, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю, у разі:
 
197. 1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт;
 
198. 2) наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;
 
199. 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю;
 
200. 4) скасування містобудівних умов та обмежень;
 
201. 5) виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
 
202. 4. Внесення змін до зареєстрованих у встановленому законодавством порядку декларацій про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт, а також надання іншої інформації обов’язковість якої для замовників визначена законодавством, здійснюється в порядку, визначеному законодавством для об’єктів будівництва відповідного класу наслідків (відповідальності).
 
203. 5. Закони та інші нормативно-правові акти діють в частині, що не суперечить цьому Закону.
 
204. 6. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону:
 
205. забезпечити прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону;
 
206. привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
207. забезпечити приведення органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.