Про антидопінговий контроль у спорті (Друге читання)
| 0. |
ПРОЕКТ |
| 1. |
Закон України |
| 2. |
Про антидопінговий контроль у спорті |
| 3. |
Цей Закон визначає правові та організаційні умови здійснення антидопінгового контролю в Україні, участі відповідних закладів, установ та організацій у профілактиці, запобіганні застосуванню та розповсюдженню допінгу в спорті. |
| 4. |
РОЗДІЛ І |
| 5. |
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| 6. |
Стаття 1. Визначення термінів |
| 7. |
1.У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: |
| 8. |
1) акредитовані лабораторії допінг-контролю — лабораторії, акредитовані Всесвітнім антидопінговим агентством; |
| 9. |
2) антидопінгова діяльність — заходи, спрямовані на запобігання використанню допінгу в спорті, які включають профілактику, запобігання застосуванню та розповсюдженню допінгу в спорті, застосування санкцій за порушення антидопінгових правил; |
| 10. |
3) антидопінговий контроль — комплекс заходів, спрямованих на боротьбу із допінгом у спорті, який включає антидопінгову діяльність та допінг-контроль; |
| 11. |
4) антидопінгова організація — юридична особа, відповідальна за прийняття правил щодо розроблення, здійснення або забезпечення дотримання будь-якого елементу допінг-контролю. Антидопінговими організаціями, зокрема, є Міжнародний олімпійський комітет, Міжнародний паралімпійський комітет, інші організації, які проводять масштабні спортивні заходи та здійснюють на них тестування, Всесвітнє антидопінгове агентство, міжнародні федерації та Національний антидопінговий центр; |
| 12. |
5) антидопінгові правила — правила Національного антидопінгового центру, що відповідають Всесвітньому антидопінговому кодексу; |
| 13. |
6) Всесвітнє антидопінгове агентство — фонд, заснований відповідно до швейцарського законодавства 10 листопада 1999 року; |
| 14. |
7) допінг-контроль — процес, який включає планування проведення тестів, взяття та транспортування проб, лабораторний аналіз, дослідження, роботу з результатами, слухання та апеляції; |
| 15. |
8) допінг у спорті — випадок порушення антидопінгових правил; |
| 16. |
9) дослідження — розроблення та удосконалення методик виявлення заборонених речовин у продуктах для спеціального дієтичного споживання та методик виявлення метаболітів і маркерів заборонених речовин у сечі та інших біологічних зразках; |
| 17. |
10) заборонений метод — будь-який метод, включений до забороненого списку; |
| 18. |
11) заборонена речовина — будь-яка речовина, включена до забороненого списку; |
| 19. |
12) заборонений список — список, внесений у Доповнення 1 до Міжнародної конвенції про боротьбу з допінгом у спорті, ратифікованої Законом України від 3 серпня 2006 року № 68-V; |
| 20. |
13) Міжнародний стандарт для лабораторій — стандарт, зазначений у Додатку 2 до Міжнародної конвенції про боротьбу з допінгом у спорті; |
| 21. |
14) тестування — частина допінг-контролю, яка включає планування проведення тестів, взяття і оброблення проб та їх транспортування до лабораторії. |
| 22. |
Стаття 2. Законодавство України про антидопінговий контроль у спорті |
| 23. |
1. Законодавство України про антидопінговий контроль у спорті базується на Конституції України і складається із цього Закону, відповідних міжнародних договорів України та інших нормативно-правових актів, що регулюють відповідні правовідносини. |
| 24. |
2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору. |
| 25. |
РОЗДІЛ ІІ |
| 26. |
ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА АНТИДОПІНГОВОГО КОНТРОЛЮ |
| 27. |
Стаття 3. Організація антидопінгового контролю в Україні |
| 28. |
1. Організація антидопінгового контролю в Україні визначається антидопінговими правилами та Міжнародною конвенцією про боротьбу з допінгом у спорті. |
| 29. |
2. Організація та здійснення допінг-контролю в спорті покладається на Національний антидопінговий центр, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту. |
| 30. |
3. Національний антидопінговий центр: |
| 31. |
затверджує антидопінгові правила; |
| 32. |
забезпечує організацію впровадження антидопінгових правил; |
| 33. |
забезпечує проведення досліджень, пов’язаних з визначенням заборонених речовин; |
| 34. |
здійснює інші повноваження, визначені цим Законом, антидопінговими правилами та іншими нормативно-правовими актами. |
| 35. |
4. Фінансування Національного антидопінгового центру здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством. |
| 36. |
5. Тестування проводиться Національним антидопінговим центром та/або іншою антидопінговою організацією, визначеною відповідно до антидопінгових правил. |
| 37. |
6. Аналіз проб спортсменів проводиться в акредитованих лабораторіях допінг-контролю. |
| 38. |
Стаття 4. Національна антидопінгова лабораторія |
| 39. |
1. Національна антидопінгова лабораторія є суб’єктом господарської діяльності державної форми власності, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту. |
| 40. |
2. Національна антидопінгова лабораторія утворюється з метою проведення досліджень і розробок щодо допінг-контролю, аналізу харчових продуктів та продуктів для спеціального дієтичного споживання з метою виявлення заборонених речовин та лабораторного аналізу проб відповідно до Міжнародного стандарту для лабораторій. |
| 41. |
РОЗДІЛ ІІІ |
| 42. |
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ СЛУЖБ ДОПІНГ-КОНТРОЛЮ |
| 43. |
Стаття 5. Суб’єкти тестування |
| 44. |
1. Тестуванню підлягають: |
| 45. |
спортсмени, які беруть участь у спортивних змаганнях чи проходять підготовку до них, незалежно від віку, рівня майстерності та місця перебування; |
| 46. |
тварини, які беруть участь у спортивних змаганнях, незалежно від відомчої належності. |
| 47. |
2. Тестування проводиться згідно з антидопінговими правилами. |
| 48. |
Стаття 6. Умови та порядок організації роботи представників служб допінг-контролю |
| 49. |
1. Організація роботи представників служб допінг-контролю визначається антидопінговими правилами. |
| 50. |
2. Організатори змагань повинні створювати умови для здійснення допінг-контролю відповідно до антидопінгових правил. |
| 51. |
3. Особи, які беруть участь в організації та здійсненні допінг-контролю, зобов’язані не розголошувати інформації, яка стала їм відомою в ході здійснення допінг-контролю, до прийняття остаточного рішення відповідною антидопінговою організацією. |
| 52. |
РОЗДІЛ ІV |
| 53. |
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ АНТИДОПІНГОВИХ ПРАВИЛ ТА ЗАКОНОДАВСТВА ПРО АНТИДОПІНГОВИЙ КОНТРОЛЬ |
| 54. |
Стаття 7. Порушення антидопінгових правил, санкції та порядок їх застосування |
| 55. |
1. Випадки порушення антидопінгових правил розглядаються Національним антидопінговим центром відповідно до антидопінгових правил. |
| 56. |
2. Санкції за порушення антидопінгових правил та порядок їх застосування визначаються відповідно до антидопінгових правил. |
| 57. |
ІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
| 58. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. |
| 59. |
2. Визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про антидопінговий контроль у спорті» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 23, ст. 112). |
| 60. |
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом: |
| 61. |
привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
| 62. |
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону; |
| 63. |
забезпечити відповідно до компетенції видання нормативно-правових актів, передбачених цим Законом. |



