Кількість абзаців - 724 Розмітка (ліва колонка)


Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (до розділу ІV проекту Закону) (Друге читання)

0. Розділ 4
 
1. І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
 
2. 1. Частину четверту статті 230 Кодексу законів про працю (Відомості Верховної Ради УРСР, 1971 р., додаток до № 50, ст. 375 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
 
3. "На підставі посвідчення, внесеного не пізніше тримісячного строку з дня його видання до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'явленого до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, відповідний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку".
 
4. 2. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122 із наступними змінами):
 
5. 1) статтю 221-1- викласти в такій редакції:
 
6. "Стаття 221-1. Місцеві господарські та адміністративні суди, апеляційні суди та Верховний Суд
 
7. Місцеві господарські та адміністративні суди, апеляційні суди та Верховний Суд розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
 
8. Справа розглядається суддею-доповідачем зі складу суду, що розглядає справу, під час розгляду якої вчинено правопорушення, передбачене статтею 185-3 цього Кодексу.
 
9. Постанова суду, прийнята за результатами розгляду такої справи, може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду вищої інстанції.
 
10. Постанова судді Верховного Суду, прийнята за результатами розгляду такої справи, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Касаційного кримінального суду і переглядається у складі колегії з трьох суддів";
 
11. 2) в абзаці першому частини першої статті 297-4 слова "Верховного Суду України" замінити словами "Верховного Суду";
 
12. 3) у статті 297-5:
 
13. у частині першій слова "автоматизованою системою документообігу цього суду" замінити словами "Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою";
 
14. у частині третій, пункті 4 частини четвертої слова "Верховного Суду України" замінити словами "Верховного Суду";
 
15. 4) у частинах першій і третій статті 297-6 слова "автоматизованою системою документообігу суду" замінити словами "Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою";
 
16. 5) у назві та тексті статті 297-7 слова "Верховний Суд України" у всіх відмінках замінити словами "Верховний Суд" у відповідному відмінку;
 
17. 6) у статті 297-8:
 
18. частину першу викласти в такій редакції:
 
19. "Справа про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої частиною другою статті 297-1 цього Кодексу, розглядається Великою Палатою Верховного Суду";
 
20. у назві та тексті слова "Верховний Суд України" у всіх відмінках замінити словами "Верховний Суд" у відповідному відмінку;
 
21. 7) у статті 297-9:
 
22. у назві слова "Верховного Суду України" замінити словами "Верховного Суду";
 
23. у частині першій слова "Верховного Суду України" замінити словами "Великої Палати Верховного Суду";
 
24. 8) у тексті статті 297-10 слова "Верховний Суд України" у всіх відмінках замінити словами "Верховний Суд" у відповідному відмінку;
 
25. 9) у частині першій статті 308 слово "надсилається" замінити словами "вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та не пізніше наступного дня пред'являється", а слова "в порядку, встановленому законом" - словами "у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження";
 
26. 10) текст статті 310 викласти в такій редакції:
 
27. "Інформація про виконання постанови про стягнення штрафу вноситься виконавцем до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, про що не пізніше наступного дня повідомляється органу (посадовій особі), який виніс постанову";
 
28. 11) текст статті 316 викласти в такій редакції:
 
29. "Інформація про виконання постанови про конфіскацію предмета, грошей вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, про що повідомляється суд, який виніс постанову".
 
30. 3. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25 - 26, ст. 131 із наступними змінами):
 
31. 1) назву та абзац перший частини першої статті 376-1 викласти в такій редакції:
 
32. "Стаття 376-1. Незаконне втручання в роботу автоматизованих систем в органах системи правосуддя
 
33. 1. Умисне внесення неправдивих відомостей чи несвоєчасне внесення відомостей до Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, іншої автоматизованої системи, що функціонує в суді, Вищій раді правосуддя, Вищій кваліфікаційній комісії суддів, Державній судовій адміністрації України, їхніх органах, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в таких системах, чи інше втручання в роботу таких систем, вчинене службовою особою, яка має право доступу до цієї системи, або іншою особою шляхом несанкціонованого доступу до таких систем";
 
34. 2) назву та абзац перший частини першої статті 384 викласти в такій редакції:
 
35. "Стаття 384. Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу
 
36. 1. Завідомо неправдиве показання свідка, потерпілого, завідомо неправдивий висновок експерта, складені для надання або надані органу, що здійснює досудове розслідування, виконавче провадження, суду, Вищій раді правосуддя, тимчасовій слідчій чи спеціальній тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України, подання завідомо недостовірних або підроблених доказів, завідомо неправдивий звіт оцінювача про оцінку майна, а також завідомо неправильний переклад, зроблений перекладачем у таких самих випадках";
 
37. 3) в абзаці першому частини першої статті 385 після слів "у суді" доповнити словами "Вищій раді правосуддя";
 
38. 4) доповнити Кодекс статтею 400-1 такого змісту:
 
39. "Стаття 400-1. Представництво в суді без повноважень
 
40. 1. Завідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу у суді, а так само невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, встановлених договором про надання правничої допомоги, -
 
41. карається штрафом до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до трьох місяців.
 
42. 2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, -
 
43. караються штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк до трьох років".
 
44. 4. Абзац перший частини четвертої статті 187 Сімейного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 21 - 22, ст. 135 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
 
45. "4. Особа, на користь якої присуджено аліменти на дитину, може самостійно подати заяву про виконання виконавчого документа про відрахування аліментів із заробітної плати, пенсії, стипендії або іншого доходу платника аліментів безпосередньо за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати, пенсії, стипендії або іншого доходу в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" для добровільного виконання рішень про стягнення періодичних платежів".
 
46. 5. Абзац дванадцятий частини другої статті 16 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 40 - 44, ст. 356) доповнити словами "чи судом у визначених законом випадках".
 
47. 6. Частину першу статті 48 Кримінально-виконавчого кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 3 - 4, ст. 21 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
 
48. "1. Суд, який постановив вирок, що передбачає як додаткове покарання конфіскацію майна, після набрання ним законної сили вносить виконавчий лист і копію вироку для виконання органу державної виконавчої служби до Єдиного реєстру електронних виконавчих документів для його примусового виконання, про що сповіщає відповідну фінансову установу. У разі відсутності у справі опису майна засудженого органу державної виконавчої служби надсилається довідка про те, що опису майна не проводилося".
 
49. 7. У Кримінальному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., № 9 - 13, ст. 88 із наступними змінами):
 
50. 1) у частині першій статті 3:
 
51. а) пункти 2 і 21 викласти відповідно в такій редакції:
 
52. "2) головуючий - суддя, який розглядає справу одноособово, а при колегіальному розгляді справи - суддя-доповідач, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при розподілі справи";
 
53. "21) суд касаційної інстанції - Верховний Суд";
 
54. б) у пункті 23 слова "Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ" замінити словами "Верховного Суду";
 
55. в) у пункті 24 слова "Верховним Судом України" виключити, а після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
56. 2) у статті 31:
 
57. а) у частині першій слова "професійним суддею" замінити словом "суддею", а слово "дев'ятою" - словом "тринадцятою";
 
58. б) у частинах другій і третій слова "професійних суддів" замінити словом "суддів";
 
59. в) у частині четвертій слова "професійних суддів" замінити словом "суддів", а слово "дев'ятою" - словом "тринадцятою";
 
60. "5. Кримінальне провадження в касаційному порядку здійснюється колегією суддів Кримінального касаційного суду Верховного Суду у складі трьох або більшої непарної кількості суддів.
 
61. 6. У визначених цим Кодексом випадках кримінальне провадження в касаційному порядку здійснюється судовою палатою Касаційного кримінального суду (палатою), об'єднаною палатою Касаційного кримінального суду (об'єднана палата) або Великою Палатою Верховного Суду (Великою Палатою).
 
62. 7. До складу об'єднаної палати входять по два судді, що обираються зборами суддів Касаційного кримінального суду, зі складу кожної із судових палат Касаційного кримінального суду та голова Касаційного кримінального суду.
 
63. 8. Якщо кримінальне провадження в Верховному Суді має розглядатись колегіально у складі відповідної палати, об'єднаної палати - головуючим на засіданнях палати, об'єднаної палати є суддя-доповідач, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при первісному розподілі справи.
 
64. 9. Засідання палати в суді касаційної інстанції вважається правомочним за умови присутності на ньому більше половини її складу.
 
65. 10. Засідання об'єднаної палати, Великої Палати вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше ніж дві третини її складу.
 
66. 11. Незалежно від того, у якому складі розглядалось кримінальне провадження, перегляд судового рішення в суді першої або апеляційної інстанції за виключними обставинами здійснюється колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів, а в Верховному Суді - в складі Великої Палати".
 
67. У зв'язку з цим частини восьму - десяту вважати відповідно частинами дванадцятою - чотирнадцятою;
 
68. ґ) у частині тринадцятій:
 
69. в абзаці першому слова "Верховного Суду України" замінити словами Верховного Суду";
 
70. у пункті 1 слова "професійних суддів" замінити словом "суддів";
 
71. у пункті 2 слова "професійних суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше семи років" замінити словом "судді";
 
72. пункт 3 викласти в такій редакції:
 
73. "3) в касаційному порядку - колегією суддів у складі семи суддів";
 
74. абзац п'ятий викласти в такій редакції:
 
75. "Кримінальне провадження щодо цієї категорії осіб під час досудового розслідування здійснюється - слідчим суддею одноособово, а в разі оскарження його ухвал в апеляційному порядку - колегіально судом у складі не менше трьох суддів";
 
76. д) після частини тринадцятої доповнити частиною такого змісту:
 
77. "14. У разі якщо в суді першої або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду".
 
78. У зв'язку з цим частину чотирнадцяту вважати частиною п'ятнадцятою;
 
79. 3) у статті 33:
 
80. а) у частині третій слова "Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ" замінити словами "Верховний Суд";
 
81. б) частини четверту і п'яту викласти в такій редакції:
 
82. "4. Кримінальне провадження за нововиявленими обставинами здійснюється судом, який ухвалив рішення, що переглядається.
 
83. 5. Кримінальне провадження за виключними обставинами здійснюється з підстав, визначених пунктами 1, 3 частини третьої статті 459 цього Кодексу, судом, який ухвалив рішення, що переглядається, а з підстави, визначеної пунктом 2 частини третьої статті 459 цього Кодексу, -Великою Палатою Верховного Суду";
 
84. 4) у статті 34:
 
85. а) у частині першій:
 
86. у пункті 2 слово "новий" виключити;
 
87. пункт 4 після слів "ліквідовано суд" доповнити словами "або з визначених законом підстав припинено роботу суду";
 
88. б) у частині третій слова "Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ" замінити словами "Верховного Суду";
 
89. 5) статтю 35 викласти в такій редакції:
 
90. "Стаття 35. Визначення складу суду
 
91. 1. У суді функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує:
 
92. 1) об'єктивний і неупереджений розподіл матеріалів кримінального провадження між суддями з додержанням принципів черговості та однакової кількості проваджень для кожного судді;
 
93. 2) визначення присяжних для судового розгляду з числа осіб, які внесені до списку присяжних;
 
94. 3) надання фізичним та юридичним особам інформації про стан розгляду матеріалів кримінального провадження у порядку, передбаченому цим Кодексом;
 
95. 4) централізоване зберігання текстів вироків, ухвал та інших процесуальних документів;
 
96. 5) підготовку статистичних даних;
 
97. 6) реєстрацію вхідної і вихідної кореспонденції та етапів її руху;
 
98. 7) видачу вироків, ухвал суду та виконавчих документів на підставі наявних у системі даних;
 
99. 8) передачу матеріалів до електронного архіву;
 
100. 9) участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
 
101. Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
 
102. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система підлягає захисту із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
 
103. Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій з Радою суддів України.
 
104. 2. Матеріали кримінального провадження, скарги, заяви, клопотання та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, яка здійснюється працівниками апарату відповідного суду в день надходження таких матеріалів. До Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в обов'язковому порядку вносяться: дата надходження матеріалів, скарги, клопотання, заяви або іншого процесуального документа, прізвище особи, стосовно якої подані документи, та їх суть, прізвище (найменування) особи (органу), від якої (якого) надійшли документи, прізвище працівника апарату суду, який здійснив реєстрацію, інформація про рух судових документів, дані про суддю, який здійснював судове провадження, та інші дані, передбачені Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
 
105. 3. Визначення судді (запасного судді, слідчого судді), а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретного провадження здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації відповідних матеріалів, скарги, клопотання, заяви чи іншого процесуального документа за принципом випадковості та в хронологічному порядку з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, заборони брати участь у перевірці вироків та ухвал для судді, який брав участь в ухваленні вироку або ухвали, про перевірку яких порушується питання (крім перегляду за нововиявленими обставинами), перебування суддів у відпустці, відсутності у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відрядження, а також інших передбачених законом випадків, через які суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ. Після визначення судді (запасного судді, слідчого судді) або судді-доповідача для конкретного судового провадження не допускається внесення змін до реєстраційних даних щодо цього провадження, а також видалення цих даних з Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, крім випадків, установлених законом.
 
106. 4. Кримінальне провадження, розгляд якого відповідно до цього Кодексу здійснюється колегією суддів, в обов'язковому порядку розглядається постійною колегією суддів відповідного суду, до складу якої входить визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою суддя-доповідач.
 
107. 5. Персональний склад постійних колегій суддів визначається зборами суддів відповідного суду (першої чи апеляційної інстанції, Касаційного кримінального суду Верховного Суду) строком на один рік.
 
108. 6. Кримінальне провадження, розгляд якого відповідно до цього Кодексу здійснюється колегією у складі більше трьох суддів, до складу такої колегії входять судді зі складу постійної колегії суддів, до якої входить визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою суддя-доповідач, та судді, визначені зборами суддів суду, в якому відбувається розгляд провадження.
 
109. 7. Якщо кримінальне провадження має розглядатися суддею одноособово, але цим Кодексом передбачена можливість колегіального розгляду цього провадження і про це прийнято відповідне рішення, таке провадження розглядається постійною колегією суддів, до складу якої входить суддя відповідного суду, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час автоматичного розподілу справ.
 
110. У такому випадку суддею-доповідачем у справі є суддя, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час автоматизованого розподілу матеріалів кримінального провадження.
 
111. 8. Якщо кримінальне провадження в Верховному Суді має розглядатись колегіально у складі відповідної палати - головуючим на засіданнях палати є суддя-доповідач, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при первісному розподілі матеріалів кримінального провадження.
 
112. 9. До складу об'єднаної палати входять по два судді, що обираються зборами суддів Касаційного кримінального суду, зі складу кожної із судових палат Касаційного кримінального суду та голова Касаційного кримінального суду.
 
113. 10. Склад суду у кримінальному провадженні є незмінним, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, передбачених цим Кодексом.
 
114. 11. Після зміни складу суду розгляд кримінального провадження починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
 
115. 12. Розгляд заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами здійснюється тим же складом суду, який ухвалив рішення, що переглядається. Якщо такий склад суду сформувати неможливо, суддя або колегія суддів для розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами визначається в порядку, встановленому частиною третьої цієї статті.
 
116. 13. Особливості розподілу кримінальних проваджень та інших передбачених законом процесуальних документів, що подаються до суду, встановлюється Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему";
 
117. 6) у частині четвертій статті 36:
 
118. а) в абзаці першому слова "Верховним Судом України чи за нововиявленими обставинами" замінити словами "за нововиявленими або виключними обставинами";
 
119. б) в абзаці другому слова "за нововиявленими обставинами" замінити словами "за нововиявленими або виключними обставинами";
 
120. в) в абзаці третьому слова "Верховним Судом України або за нововиявленими обставинами" замінити словами "за нововиявленими або виключними обставинами";
 
121. 7) у пункті 7 частини другої статті 65 слова "професійні судді" замінити словом "судді";
 
122. 8) у статті 76:
 
123. а) у частинах першій - четвертій слова "при перегляді судових рішень Верховним Судом України або за нововиявленими обставинами" виключити;
 
124. б) у частині четвертій слова "або постанови суду касаційної інстанції" виключити;
 
125. 9) у частині другій статті 77 слова "Верховним Судом України" замінити словами "Верховним Судом";
 
126. 10) у частині третій статті 124 слова "Верховний Суд України" виключити;
 
127. 11) у частині дев'ятій статті 336 слова "Верховному Суді України" виключити;
 
128. 12) частину шосту статті 368 викласти в такій редакції:
 
129. "6. Обираючи і застосовуючи норму закону України про кримінальну відповідальність до суспільно небезпечних діянь при ухваленні вироку, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду";
 
130. 13) статтю 369 доповнити частиною третьою такого змісту:
 
131. "3. Суд касаційної інстанції у випадках, передбачених цим Кодексом, приймає постанови";
 
132. 14) у першому реченні частини п'ятої статті 387 слова "професійних суддів" замінити словом "суддів";
 
133. 15) у частині п'ятій статті 391 слова "професійні судді" замінити словами "судді";
 
134. 16) доповнити Кодекс статтями 434-1, 434-2 такого змісту:
 
135. "Стаття 434-1. Підстави для передачі кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної або Великої Палати Верховного Суду
 
136. 1. Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає таке кримінальне провадження на розгляд палати, до якої входить така колегія, якщо ця колегія вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї ж палати або у складі такої палати.
 
137. 2. Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати передає таке кримінальне провадження на розгляд об'єднаної палати, якщо ця колегія або палата вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з іншої палати або у складі іншої палати чи іншої об'єднаної палати.
 
138. 3. Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об'єднаної палати передає таке кримінальне провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія (палата, об'єднана палата) вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об'єднаної палати) іншого касаційного суду.
 
139. 4. Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об'єднаної палати, передає таке кримінальне провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія суддів (палата, об'єднана палата) вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати.
 
140. 5. Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати таке кримінальне провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо прийде до висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.
 
141. Стаття 434-2. Порядок передачі кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду
 
142. 1. Питання про передачу кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.
 
143. 2. Питання про передачу кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується більшістю від складу, що його розглядає.
 
144. 3. Питання про передачу кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду може бути вирішене до прийняття постанови судом касаційної інстанції.
 
145. 4. Про передачу кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із викладенням мотивів необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у рішенні, визначеному в частинах першій-четвертій статті 434-1 цього Кодексу, або із обґрунтуванням підстав, визначених в частині п'ятій статті 434-1 цього Кодексу.
 
146. 5. Суддя, не згодний з рішенням про передачу (відмову у передачі) кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду, письмово викладає свою окрему думку в ухвалі про передачу кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати або в постанові, прийнятій за результатами касаційного розгляду.
 
147. 6. Якщо Велика Палата Верховного Суду дійде висновку про відсутність підстав для передачі кримінального провадження на її розгляд, таке кримінальне провадження повертається відповідній колегії (палаті, об'єднаній палаті) для подальшого розгляду, про що постановляється ухвала. Кримінальне провадження, повернуте на розгляд колегії (палати, об'єднаної палати) не може бути передано повторно на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
 
148. 7. Після передачі кримінального провадження на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду визначений у ньому суддя-доповідач у разі необхідності звертається до відповідних фахівців Науково-консультативної ради при Верховному Суді стосовно підготовки наукового висновку щодо застосування норми права, питання щодо якого стало підставою для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, крім випадків, коли висновок щодо застосування цієї норми у подібних правовідносинах був раніше отриманий Верховним Судом";
 
149. 17) у статті 441:
 
150. а) частину першу викласти у такій редакції:
 
151. "1. Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги по суті ухвалює судові рішення у формі постанов";
 
152. б) доповнити новими частинами другою та третьою такого змісту:
 
153. "2. Процедурні питання, пов'язані з рухом кримінального провадження, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду кримінального провадження, оголошення перерви, зупинення кримінального провадження, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом касаційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції з урахуванням особливостей, передбачених главою 32 цього Кодексу.
 
154. 3. Постанова або ухвала суду касаційної інстанції оформлюється суддею-доповідачем (іншим суддею, якщо суддя-доповідач не згодний з постановою/ухвалою) і підписується всім складом суду, який розглядав кримінальне провадження, якщо інше не передбачено цим Кодексом".
 
155. У зв'язку з цим частину другу вважати частиною четвертою;
 
156. 18) у статті 442:
 
157. а) у назві слова "Зміст ухвали" замінити словом "Постанова";
 
158. б) у частині першій:
 
159. в абзаці першому слово "Ухвала" замінити словом "Постанова";
 
160. в абзаці шостому пункту 2 слова "постановленні ухвали" замінити словами "прийнятті постанови";
 
161. в абзаці четвертому пункту 3 слово "ухвалою" замінити словом "постановою", слова "та її оскарження" виключити;
 
162. в) у частинах другій та третій слово "ухвалі" замінити словом "постанові";
 
163. г) доповнити статтю частинами четвертою, п'ятою такого змісту:
 
164. "4. У постанові палати, Великої Палати Верховного Суду має міститися висновок про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів або палата, що передала справу відповідно на розгляд палати, Великої Палати Верховного Суду.
 
165. 5. Постанова Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає";
 
166. 19) главу 33 виключити;
 
167. 20) назву глави 34 після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
168. 21) у статті 459:
 
169. а) назву та частину першу після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
170. б) у частині другій:
 
171. пункти 2, 5 виключити;
 
172. У зв'язку з цим пункти 3, 4 вважати пунктами 2, 3;
 
173. пункт 3 викласти в такій редакції:
 
174. "3) інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути";
 
175. в) після частини другої доповнити новою частиною такого змісту:
 
176. "3. Виключними обставинами визнаються:
 
177. 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано;
 
178. 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні даної справи судом;
 
179. 3) встановлення вини судді у вчиненні злочину або зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, внаслідок якого було ухвалено судове рішення".
 
180. У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою;
 
181. г) частину четверту викласти в такій редакції:
 
182. "4. Обставини, передбачені пунктом 3 частини третьої цієї статті, повинні бути встановлені вироком суду, що набрав законної сили. Обставини, які стосуються зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, у разі неможливості ухвалення вироку можуть бути підтверджені матеріалами розслідування";
 
183. 22) назву та частину першу статті 460 після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
184. 23) у статті 461:
 
185. а) назву після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
186. б) доповнити частиною п'ятою такого змісту:
 
187. "5. Заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано:
 
188. 1) з підстави, визначеної пунктом 1 частини третьої статті 459 цього Кодексу, -протягом тридцяти днів із дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України;
 
189. 2) з підстави, передбаченої пунктом 2 частини третьої статті 459 цього Кодексу, -особою, на користь якої постановлено рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, не пізніше тридцяти днів із дня, коли така особа дізналася або могла дізнатися про набуття цим рішенням статусу остаточного;
 
190. 3) з підстави, передбаченої пунктом 3 частини третьої статті 459 цього Кодексу, -протягом тридцяти днів із дня, коли вирок у кримінальному провадженні набрав законної сили. У разі неможливості ухвалення вироку суду заяву може бути подано протягом тридцяти днів із дня встановлення відповідним розслідуванням обставин, зазначених у пункті 3 частини третьої статті 459 цього Кодексу";
 
191. 24) у статті 462:
 
192. а) назву, частину першу, абзац перший та пункт 3 частини другої після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
193. б) у частині другій:
 
194. пункт 5 після слова "нововиявлених" доповнити статтю словами "або виключних";
 
195. після пункту 5 доповнити пунктом такого змісту:
 
196. "6) клопотання особи про витребування копії рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, в органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи, якщо її немає у розпорядженні особи, яка подала заяву, -у разі подання заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 2 частини третьої статті 459 цього Кодексу".
 
197. У зв'язку з цим пункт 6 вважати пунктом 7;
 
198. 25) у статті 463:
 
199. а) назву та частину першу після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
200. б) у частині другій слово "нововиявленими" замінити словом "виключними";
 
201. в) доповнити статтю частиною третьою такого змісту:
 
202. "3. Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи судом, подається до Верховного Суду для її розгляду у складі Великої Палати";
 
203. 26) назви і текст статей 464 - 467 після слова "нововиявленими" доповнити словами "або виключними";
 
204. 27) у частині четвертій статті 532 слова "Верховного Суду України" виключити;
 
205. 28) у частині першій статті 535 слова "або Верховного Суду України" виключити;
 
206. 29) у розділі ХІ "Перехідні положення":
 
207. а) у пункті 10 слова "і Верховним Судом України" виключити;
 
208. б) у пункті 15 слова "заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України" виключити;
 
209. в) у пункті 17 слова "Верховному Суді України" замінити словами "Верховному Суді";
 
210. г) в абзаці шостому підпункту 2 пункту 21 слова "Верховний Суд України" замінити словами "Верховний Суд".
 
211. 8. У тексті Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами) слова "особа (особи), яка бере участь у справі", "порушення провадження (проваджень)", "провадження у справі про банкрутство, порушеного", "провадження в яких порушено", "порушує провадження", "порушено провадження", "порушив провадження", "припинення провадження", "припиняє провадження", "провадження підлягає припиненню", "провадження припинено", "припиняється провадження", "припинити провадження" у всіх відмінках замінити відповідно словами "учасник (учасники) справи", "відкриття провадження (проваджень)", "провадження у справі про банкрутство, відкритого", "провадження в яких відкрито", "відкриває провадження", "відкрито провадження", "відкрив провадження", "закриття провадження", "закриває провадження", "провадження підлягає закриттю", "провадження закрито", "закривається провадження", "закрити провадження" у відповідному відмінку.
 
212. 9. Статтю 89 Закону України "Про нотаріат" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 39, ст. 383 із наступними змінами) доповнити частиною третьою такого змісту:
 
213. "Виконавчий напис вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів".
 
214. 10. У Законі України "Про міжнародний комерційний арбітраж" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 25, ст. 198 із наступними змінами):
 
215. 1) в абзаці другому частини першої статті 2 слова " (додатки № 1 і № 2 до цього Закону)" виключити;
 
216. 2) у частині другій статті 6 слова "районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами за місцезнаходженням арбітражу" замінити словами "апеляційними загальними судами за місцем знаходження арбітражу";
 
217. 3) частину другу статті 7 після слів "обміну листами" доповнити словами "електронними повідомленнями";
 
218. 4) текст статті 17 викласти у такій редакції:
 
219. "1. Якщо сторони не домовились про інше, третейський суд може на прохання будь-якої сторони розпорядитися про вжиття якою-небудь стороною таких забезпечувальних заходів щодо предмета спору, які він вважає необхідними. Третейський суд може зажадати від будь-якої сторони надати належне забезпечення у зв'язку з такими заходами.
 
220. 2. Третейський суд може зобов'язати сторони внести на його депозитний рахунок попередньо визначену суму арбітражних витрат, пов'язаних з розглядом справи або певною дією (забезпечення арбітражних витрат)";
 
221. 5) статтю 22 викласти в такій редакції:
 
222. "Стаття 22. Мова арбітражного розгляду
 
223. 1. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про мову чи мови, які використовуватимуться в арбітражному розгляді.
 
224. 2. У разі відсутності такої домовленості в письмовій формі мовою, що використовується в арбітражному розгляді до призначення арбітрів, є мова арбітражної угоди.
 
225. 3. Якщо арбітражна угода викладена на кількох мовах, що мають однакове значення, позивач має право на свій розсуд визначити, яка (які) з таких мов буде (будуть) використовуватись в арбітражному розгляді.
 
226. 4. Після призначення арбітрів, якщо тільки сторони не домовились про вибір мови (мов) арбітражного розгляду, третейський суд після заслуховування позицій сторін приймає рішення про визначення мови (мов) арбітражного розгляду з урахуванням мови (мов) арбітражної угоди та інших обставин.
 
227. 5. Третейський суд (голова постійно діючого третейського суду до призначення арбітрів) може дати розпорядження про те, щоб будь-які заяви і документальні докази супроводжувалися перекладом на мову або мови, про які домовились сторони або які визначені третейським судом.
 
228. У разі невиконання такого розпорядження третейський суд (голова третейського суду до призначення арбітрів) має право не приймати до розгляду такі заяви і документи";
 
229. 6) у статті 25:
 
230. а) абзаци другий - четвертий викласти в такій редакції:
 
231. "1) позивач не подає свою позовну заяву згідно з вимогами пункту 1 статті 23, -третейський суд припиняє розгляд;
 
232. 2) відповідач не подає своїх заперечень щодо позову згідно з вимогами пункту 1 статті 23, -третейський суд продовжує розгляд, не розцінюючи таке неподання само по собі як визнання тверджень позивача;
 
233. 3) будь-яка сторона не з'являється на слухання - третейський суд може продовжити розгляд та прийняти рішення на підставі доказів, які є у справі";
 
234. б) доповнити статтю абзацом п'ятим такого змісту:
 
235. "4) будь-яка сторона не подає докази, -третейський суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої мав бути поданий доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду";
 
236. 7) текст статті 27 викласти в такій редакції:
 
237. "1. Третейський суд або сторона за згодою третейського суду можуть звернутися до апеляційного загального суду за місцезнаходженням доказів (місцем проживанням свідка) з проханням про сприяння у допиті свідка, витребуванні доказів або їх огляді за місцем їх знаходження. Суд може виконати це прохання в межах своєї компетенції і згідно із своїми правилами отримання доказів";
 
238. 8) у частині другій статті 35 слова "або російську" виключити;
 
239. 9) додатки № 1 і № 2 до Закону виключити.
 
240. 11. У Законі України "Про судову експертизу" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 28, ст. 232 із наступними змінами):
 
241. 1) текст статті 1 викласти у такій редакції:
 
242. "Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду";
 
243. 2) в абзаці другому частини першої статті 4 слово "процесуальним" замінити словами "визначеним законом";
 
244. 3) статтю 6 після слова "призначили" доповнити словами "або за замовленням яких вона проводиться";
 
245. 4) у статті 7:
 
246. а) частину першу доповнити словами "та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань";
 
247. б) частину четверту виключити;
 
248. 5) доповнити Закон статтею 7-1 такого змісту:
 
249. "Стаття 7-1. Підстави проведення судової експертизи
 
250. Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб";
 
251. 6) у статті 8:
 
252. а) частину четверту доповнити словами "в якому публікуються методики проведення судових експертиз";
 
253. б) доповнити статтю частиною п'ятою такого змісту:
 
254. "Методика проведення судової експертизи може застосовуватись для проведення судової експертизи лише після її офіційного опублікування в науково-методичному збірнику "Криміналістика та судова експертиза". Методика проведення судової експертизи додатково публікується на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України у загальному доступі не пізніше п'яти днів з дня її офіційного опублікування";
 
255. 7) частину другу статті 9 викласти в такій редакції:
 
256. "Особа або орган, які призначають або замовляють судову експертизу, можуть доручити її проведення тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, або іншим фахівцям з відповідних галузей знань, якщо інше не встановлено законом";
 
257. 8) статтю 10 доповнити частиною п'ятою такого змісту:
 
258. "До фахівця у відповідній галузі знань, який проводить судову експертизу, застосовуються положення цього Закону щодо гарантій, прав, обов'язків, відповідальності судового експерта, крім відповідальності за відмову від проведення експертизи та положень розділу ІІІ цього Закону";
 
259. 9) частину першу статті 11 після слів "залучатися до" доповнити словами "проведення судової експертизи та";
 
260. 10) абзац перший частини першої статті 12 після слова "судочинства" доповнити словами "та підстави проведення експертизи";
 
261. 11) пункт 1 частини першої статті 13 викласти в такій редакції:
 
262. "1) подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи";
 
263. 12) у статті 14 слова "дисциплінарної, матеріальної, адміністративної чи кримінальної" замінити словом "юридичної".
 
264. 12. У Законі України "Про банки і банківську діяльність" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 5 - 6, ст. 30 із наступними змінами):
 
265. 1) у статті 62:
 
266. а) у частині першій:
 
267. абзац п'ятнадцятий викласти в такій редакції:
 
268. "11) центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на його письмовий запит під час бюджетного процесу з метою проведення верифікації і перевірки достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітних плат, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, та своєчасного і в повному обсязі їх здійснення, надається інформація щодо відкритих на їхнє ім'я рахунків (поточних, кредитних, депозитних тощо), операцій та залишків за ними. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація надається щодо кожного з членів сім'ї або домогосподарства";
 
269. доповнити частину пунктом 12 такого змісту:
 
270. "12) суду чи державному виконавцю у зв'язку із виконанням рішення про арешт коштів";
 
271. б) абзац перший частини другої після слів "банківську таємницю" доповнити словами " (крім вимоги, що надійшла через систему автоматизованого арешту коштів)";
 
272. 2) друге речення частини п'ятої статті 74 викласти в такій редакції: "У разі невиконання такого рішення Національний банк України вносить його до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє до органів державної виконавчої служби для примусового виконання у порядку, встановленому законом".
 
273. 13. У Законі України "Про доступ до судових рішень" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 15, ст. 128 із наступними змінами):
 
274. 1) у статті 3:
 
275. а) частину другу доповнити абзацом такого змісту:
 
276. "Єдиний державний реєстр судових рішень функціонує в межах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи";
 
277. б) частину четверту виключити;
 
278. 2) у статті 4:
 
279. а) частину п'яту після слів "мають право на" доповнити словом "повний";
 
280. б) частину шосту викласти в такій редакції:
 
281. "6. Право на повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру мають посадові чи службові особи, визначені Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему";
 
282. доповнити статтю частиною сьомою такого змісту:
 
283. "7. Фізичні та юридичні особи, державні та інші органи мають право на повний доступ до судових рішень в Реєстрі, ухвалених у справах, у яких вони брали участь як учасники справи";
 
284. 3) текст статті 7 викласти в такій редакції:
 
285. "1. У текстах судових рішень, що відкриті для загального доступу, не можуть бути розголошені такі відомості:
 
286. 1) місце проживання або перебування фізичних осіб із зазначенням адреси, номери телефонів чи інших засобів зв'язку, адреси електронної пошти, реєстраційні номери облікової картки платника податків, реквізити документів, що посвідчують особу, унікальні номери запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
 
287. 2) реєстраційні номери транспортних засобів;
 
288. 3) номери банківських рахунків, номери платіжних карток;
 
289. 4) інформація, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувались у закритому судовому засіданні.
 
290. Такі відомості замінюються літерними або цифровими позначеннями.
 
291. 2. З мотивів безпеки у текстах судових рішень у кримінальних справах, відкритих для загального доступу відповідно до цього Закону, можуть не зазначатись відомості щодо імен (ім'я, по батькові, прізвище) суддів, які розглядали судову справу, та учасників судового процесу";
 
292. 4) у статті 9:
 
293. а) у частині першій:
 
294. в абзаці першому слово "апарату" виключити;
 
295. доповнити частину пунктом 4 такого змісту:
 
296. "4) надання повного доступу до судового рішення в Реєстрі, яким вирішено питання про її права, свободи, інтереси чи обов'язки";
 
297. б) у частині третій слова "відповідальною службовою особою апарату суду" замінити словами "суддею, що ухвалив рішення";
 
298. в) частину четверту викласти в такій редакції:
 
299. "4. Про результати розгляду заяви повідомляється особа, яка звернулася із заявою, не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної заяви";
 
300. г) частину п'яту виключити;
 
301. д) доповнити статтю після частини шостої новою частиною такого змісту:
 
302. "7. Особи, які звернулися із заявою про видачу копії судового рішення у справах, які розглядались судами, розташованими на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати судового збору. За повторну видачу копії судового рішення у таких справах справляється судовий збір у розмірі, встановленому законом".
 
303. У зв'язку з цим частини сьому - одинадцяту вважати відповідно частинами восьмою - дванадцятою;
 
304. е) частину десяту викласти в такій редакції:
 
305. "10. Рішення про відмову у наданні доступу до судового рішення викладається суддею в письмовій формі та повинно бути вмотивованим. Таке рішення може бути оскаржене до суду в загальному порядку".
 
306. 14. У частині першій статті 7 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 30, ст. 260 із наступними змінами):
 
307. а) в абзаці третьому слова "надсилає до державної виконавчої служби" замінити словами "вносить до Єдиного державного реєстру виконавчих документів", а після слів "односторонньої декларації у справі проти України" доповнити словами "та надсилає державній виконавчій службі повідомлення про виконання рішення Суду";
 
308. б) в абзаці четвертому слова "документів, зазначених" замінити словами "повідомлення, зазначеного".
 
309. 15. У статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2 - 3, ст. 11 із наступними змінами):
 
310. а) в абзаці дев'ятому частини четвертої слова "надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки" замінити словами "вносить вимогу про сплату недоїмки до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє її до виконання до підрозділу державної виконавчої служби у порядку, встановленому законом";
 
311. б) в абзаці другому частини п'ятнадцятої слова "передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом" замінити словами "вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являється до виконання до підрозділу державної виконавчої служби у порядку, встановленому законом".
 
312. 16. Статтю 30 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 51, ст. 577) доповнити частиною третьою такого змісту:
 
313. "3. Рішення Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 20 цього Закону, може бути оскаржене разом з поданням відповідною особою позовної заяви про захист або відновлення її прав у спорі (справі), для вирішення якого така допомога запитувалась, до суду, в який подана така позовна заява.
 
314. Така скарга розглядається судом протягом п'яти днів з дня її надходження до суду. У разі необхідності така скарга може бути розглянута в судовому засіданні з викликом позивача та/або представника Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
 
315. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд в ухвалі про відкриття провадження у справі визнає оскаржуване рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
 
316. 1) призначити позивачу адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, у порядку, визначеному цим Законом;
 
317. 2) відшкодувати позивачу (за його заявою з наданням відповідних підтверджуючих документів) понесені ним витрати на правову допомогу, пов'язану з підготовкою та поданням позовної заяви, в розмірі, що не може перевищувати відповідний розмір оплати діяльності суб'єктів надання безоплатної вторинної правової допомоги".
 
318. 17. У Законі України "Про судовий збір" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 14, ст. 87 із наступними змінами):
 
319. 1) у статті 4:
 
320. а) у частині другій:
 
321. у пункті 1:
 
322. у підпункті 1:
 
323. в абзаці другому слова "1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб" замінити словами "2 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб";
 
324. у підпункті 4:
 
325. абзац перший викласти у такій редакції:
 
326. "4) заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз'яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяння третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу) в отриманні доказів";
 
327. доповнити пункт підпунктами 4-1- і 4-2 такого змісту:
 
328. "4-1) заяви про видачу судового наказу
 
329. 0, 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
 
330. 4-2) заяви про скасування судового наказу
 
331. 0, 05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб";
 
332. у підпункті 6 цифри "110" замінити цифрами "150";
 
333. у підпункті 7 цифри і слова "120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги" замінити цифрами і словами "200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми";
 
334. підпункт 8 виключити;
 
335. у пункті 2:
 
336. у підпункті 1 цифри і слово "1, 5 відсотка" замінити цифрою і словом "2 відсотка", а слова "та не більше 150 розмірів" замінити словами "і не більше 350 розмірів";
 
337. доповнити пункт підпунктами 2-1 і 2-2 такого змісту:
 
338. "2-1) заяви про видачу судового наказу
 
339. 0, 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
 
340. 2-2) заяви про скасування судового наказу
 
341. 0, 05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб";
 
342. у підпункті 4 цифри "110" замінити цифрами "150";
 
343. у підпункті 5 цифри "120" замінити цифрами "200";
 
344. підпункт 6 виключити;
 
345. у пункті 3:
 
346. в абзаці третьому підпункту 1 слова "1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб" замінити словами "2 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб";
 
347. у підпункті 2 цифри "110" замінити цифрами "150";
 
348. у підпункті 3 цифри "120" замінити цифрами "200";
 
349. підпункт 4 виключити;
 
350. у пункті 4:
 
351. підпункти 2 і 3 виключити;
 
352. б) включити у статтю частину третю такого змісту:
 
353. "3. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0, 8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору";
 
354. 2) пункт 18 частини першої статті 5 виключити;
 
355. 3) у статті 6:
 
356. а) у частині першій:
 
357. абзац перший доповнити словами: "в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу";
 
358. після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
 
359. "За подання до суду процесуальних документів в електронній формі судовий збір сплачується виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу".
 
360. У зв'язку з цим абзаци другий і третій вважати відповідно абзацами третім і четвертим;
 
361. б) після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:
 
362. "4. Якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум)".
 
363. У зв'язку з цим частини четверту - сьому вважати відповідно частинами п'ятою - восьмою;
 
364. 4) статтю 7 після частини другої доповнити новими частинами такого змісту:
 
365. "3. У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
 
366. 4. У разі укладення мирової угоди, відмови від позову, визнання позову відповідачем на стадії перегляду рішення в апеляційному чи касаційному порядку суд у відповідній ухвалі у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення скаржнику (заявнику) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при подачі відповідної апеляційної чи касаційної скарги".
 
367. У зв'язку з цим частину третю вважати частиною п'ятою;
 
368. 5) частину першу статті 8 викласти у такій редакції:
 
369. "1. Ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
 
370. 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
 
371. 2) позивачами є:
 
372. а) військовослужбовці;
 
373. б) батьки при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
 
374. в) одинокі матері (батьки) при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда;
 
375. г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
 
376. д) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
 
377. 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю".
 
378. 18. Абзац третій частини третьої статті 4 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 29, ст. 345 із наступними змінами) викласти у такій редакції:
 
379. "У разі несплати штрафу в зазначений строк постанова вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являється до органу державної виконавчої служби для виконання постанови в примусовому порядку".
 
380. 19. Частину третю статті 11 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., № 51, ст. 716 із наступними змінами) доповнити абзацами такого змісту:
 
381. "Суддя при здійсненні судочинства має доступ до інформації Реєстру в обсязі, необхідному для ідентифікації учасників судового процесу.
 
382. Адміністратор Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи має доступ до інформації Реєстру в обсязі, необхідному для ідентифікації осіб, що звернулися для здійснення реєстрації офіційних електронних адрес учасників судового процесу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі".
 
383. 20. У Законі України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 26, ст. 892 із наступними змінами):
 
384. 1) статтю 12 доповнити частиною четвертою такого змісту:
 
385. "4. Суди згідно з встановленою цим Законом підсудністю та відповідно до вимог процесуального законодавства здійснюють розгляд справ та вирішують процесуальні питання, які виникають після ухвалення судового рішення";
 
386. 2) доповнити Закон статтею 12-1 такого змісту:
 
387. "Стаття 12-1. Порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення
 
388. 1. Якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місце знаходження чи місце роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованих територіях, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
 
389. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
 
390. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
 
391. 2. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
 
392. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
 
393. 3. Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватись щодо інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов'язків".
 
394. 21. У Законі України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної організації" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 39, ст. 2009 із наступними змінами):
 
395. 1) у статті 1:
 
396. а) частину першу викласти в такій редакції:
 
397. "1. У зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим у районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечити розгляд цивільних справ, справ про адміністративні правопорушення, адміністративних справ, господарських справ та кримінальних проваджень місцевими та апеляційними судами, що визначаються Головою Верховного Суду.
 
398. Суди згідно з визначеною відповідно до цього Закону підсудністю та відповідно до вимог процесуального законодавства здійснюють розгляд справ та вирішують процесуальні питання, які виникають після ухвалення судового рішення";
 
399. б) у частині другій слова "головою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ" замінити словами "Головою Верховного Суду";
 
400. в) в абзаці першому частини третьої слова "головою відповідного вищого спеціалізованого суду" замінити словами "Головою Верховного Суду";
 
401. 2) доповнити Закон статтею 1-1 такого змісту:
 
402. "Стаття 1-1. Порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення
 
403. 1. Якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місце знаходження чи місце роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
 
404. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
 
405. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
 
406. 2. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
 
407. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
 
408. 3. Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватись щодо інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місце знаходження чи місце роботи яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов'язків";
 
409. 3) у статті 3:
 
410. а) у частині першій слова "відповідного вищого спеціалізованого суду" замінити словами "Верховного Суду";
 
411. б) у частинах другій і третій слова "головою відповідного вищого спеціалізованого суду" замінити словами "Головою Верховного Суду";
 
412. 22. Абзац четвертий частини дев'ятої статті 24 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 50 - 51, ст. 2057 із наступними змінами) викласти у такій редакції:
 
413. "У разі невиконання суб'єктом первинного фінансового моніторингу рішення (постанови) суб'єкта державного фінансового моніторингу (його уповноваженої посадової особи) про застосування штрафних санкцій у встановлений строк воно (вона) вноситься суб'єктом державного фінансового моніторингу до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та не пізніше наступного дня пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання у порядку, встановленому законом".
 
414. 23. У Законі України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 4, ст. 43):
 
415. 1) у статті 65:
 
416. а) частину другу доповнити пунктом 15 такого змісту:
 
417. "15) прийняття державним службовцем рішення, що суперечить закону або висновкам щодо застосування відповідної норми права, викладеним у постановах Верховного Суду, щодо якого судом винесено окрему ухвалу";
 
418. б) частину третю доповнити словами "або постановлення відповідної окремої ухвали суду";
 
419. 2) у статті 66:
 
420. а) у частині третій слова та цифри "пунктами 4, 5 та 12 частини другої статті 65 цього Закону" замінити словами та цифрами "пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону";
 
421. б) у частині п'ятій слова "дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12" замінити словами "дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 12 або 15".
 
422. 27. У Законі України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 31, ст. 545 із наступними змінами):
 
423. 1) абзац перший частини четвертої статті 11 викласти у такій редакції:
 
424. "4. Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов'язковому порядку";
 
425. 2) частину шосту статті 13 викласти у такій редакції:
 
426. "6. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права";
 
427. 3) у частині першій статті 14 слова "Учасники судового процесу" замінити словами "Учасники справи, яка є предметом судового розгляду";
 
428. 4) у статті 15:
 
429. а) частини третю, восьму і десяту виключити.
 
430. б) у частині четвертій слова "Єдиною судовою інформаційною (автоматизованою) системою" замінити словами "Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою";
 
431. в) у частині шостій слова "Єдиної судової інформаційної (автоматизованої) системи" замінити словами "Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи";
 
432. г) у частині сьомій слова "автоматизованій системі" замінити словами "Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі";
 
433. д) у частині дев'ятій слова "Автоматизована система" замінити словами "Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система", а слова "Єдину судову інформаційну (автоматизовану) систему" замінити словами "Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему";
 
434. 5) доповнити Закон статтею 15-1 такого змісту:
 
435. "Стаття 15-1. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система
 
436. 1. У судах, Вищій раді правосуддя, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Державній судовій адміністрації України, їх органах та підрозділах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує:
 
437. 1) ведення електронного діловодства, в тому числі рух електронних документів у межах відповідних органів та установ та між ними, реєстрацію вхідних і вихідних документів та етапів їх руху;
 
438. 2) централізоване зберігання процесуальних та інших документів та інформації в єдиній базі даних;
 
439. 3) захищене зберігання, автоматизовану аналітичну і статистичну обробку інформації;
 
440. 4) збереження справ та інших документів в електронному архіві;
 
441. 5) обмін документами та інформацією (надсилання та отримання документів та інформації, спільна робота з документами) в електронній формі між судами, іншими органами системи правосуддя, учасниками судового процесу, а також проведення відеоконференції в режимі реального часу;
 
442. 6) автоматизацію роботи судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, їх органів та підрозділів;
 
443. 7) формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) в електронній формі;
 
444. 8) віддалений доступ користувачів цієї системи до будь-якої інформації, що в ній зберігається, в електронній формі відповідно до диференційованих прав доступу;
 
445. 9) визначення судді (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи у порядку, визначеному процесуальним законом;
 
446. 10) добір осіб для запрошення до участі у здійсненні правосуддя як присяжних;
 
447. 11) розподіл справ у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя, її органах;
 
448. 12) аудіо- та відеофіксацію судових засідань, засідань Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, їх органів, їх транслювання в мережі Інтернет у порядку, визначеному законом;
 
449. 13) ведення Єдиного державного реєстру судових рішень;
 
450. 14) функціонування офіційного веб-порталу судової влади, веб-сайтів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 
451. 15) функціонування єдиного контакт-центру для управління запитами, іншими зверненнями;
 
452. 16) можливість автоматизованої взаємодії цієї системи з іншими автоматизованими, інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними системами органів та установ системи правосуддя, органів правопорядку, Міністерства юстиції України та підпорядкованих йому органів та установ;
 
453. 17) можливість учасникам справи, які мають намір взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, завчасно перевіряти в тестовому режимі зв'язок із судом;
 
454. 18) інші функції, передбачені Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
 
455. 2. Реєстрація осіб в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі здійснюється відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему безкоштовно не пізніше наступного дня після надходження відповідної заяви такої особи.
 
456. 3. Подання, пересилання, обмін документами, вчинення інших дій в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи здійснюються з використанням електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до закону.
 
457. Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
 
458. 4. Суди, Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, їх органи проводять розгляд справ за матеріалами в електронній формі. Процесуальні та інші документи і докази у паперовій формі не пізніше наступного дня з дня їх надходження до суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, їх органів переводяться в електронну форму та долучаються до матеріалів електронної справи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У випадку необхідності відповідний орган може витребувати, оглянути та залучити до матеріалів справи документ у паперовій формі.
 
459. Подані до відповідного органу паперові документи зберігаються у додатку до електронної справи.
 
460. 5. Несанкціоноване втручання в роботу Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та в автоматизований розподіл справ у суді, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя, її органах тягне за собою відповідальність, установлену законом.
 
461. 6. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система підлягає захисту із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
 
462. 7. Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій з Радою суддів України";
 
463. 6) у статті 31:
 
464. а) частину першу після слів "суди першої" доповнити словами "та апеляційної";
 
465. б) частину четверту доповнити словами "для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, а також утворюється апеляційна палата для розгляду справ в апеляційній інстанції";
 
466. 7) пункт 1 частини першої статті 32 викласти в такій редакції:
 
467. "1) здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанції у справах та в порядку, визначених процесуальним законом";
 
468. 8) пункт 1 частини другої статті 45 викласти у такій редакції:
 
469. "1) у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень в касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права";
 
470. 9) частину другу статті 46 після пункту 10 доповнити новими пунктами такого змісту:
 
471. "11) з метою забезпечення однакового застосування норм права при вирішенні окремих категорій справ узагальнює практику застосування матеріального і процесуального законів, систематизує та забезпечує оприлюднення правових позицій Верховного Суду з посиланням на судові рішення, в яких вони були сформульовані;
 
472. 12) за результатами аналізу судової статистики та узагальнення судової практики дає роз'яснення рекомендаційного характеру з питань застосування законодавства при вирішенні судових справ".
 
473. У зв'язку з цим пункт 11 вважати пунктом 13;
 
474. 10) у частині першій статті 106:
 
475. у підпункті "а" пункту 1 слова "учасниками судового процесу реалізацію" замінити словами "реалізацію учасниками судового процесу";
 
476. пункт 4 викласти в такій редакції:
 
477. "4) умисне або внаслідок грубої недбалості допущення суддею, який брав участь в ухваленні судового рішення, порушення прав людини і основоположних свобод або інше грубе порушення закону, що призвело до суттєвих негативних наслідків";
 
478. у пункті 6 слова "спосіб упродовж п'яти днів" замінити словами "спосіб, упродовж п'яти днів";
 
479. 11) у частині першій статті 152:
 
480. у пункті 8 слова "Єдиної судової інформаційної (автоматизованої) системи" замінити словами "Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи";
 
481. у пункті 10 слова "забезпечує функціонування системи відеоконференц-зв'язку для участі осіб у засіданні суду в режимі відеоконференції" виключити;
 
482. 12) у частині першій статті 157 після слова "помічника" доповнити словом " (помічників)";
 
483. 13) підпункт 1 пункту 46 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" виключити;
 
484. 14) у тексті Закону слова "Єдина судова інформаційна (автоматизована) система", "автоматизована система" у всіх відмінках замінити словами "Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система" у відповідному відмінку.
 
485. 24. У Законі України "Про виконавче провадження" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 30, ст. 542):
 
486. 1) статтю 3 доповнити частиною другою такого змісту:
 
487. "2. Виконавчі документи, зазначені в частині першій цієї статті, підлягають виконанню після їх внесення до Єдиного державного реєстру виконавчих документів у встановленому законодавством порядку";
 
488. 2) доповнити Закон статтею 3-1 такого змісту:
 
489. "Стаття 3-1. Єдиний державний реєстр виконавчих документів
 
490. 1. Єдиний державний реєстр виконавчих документів - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку електронних виконавчих документів, а також надання інформації з нього.
 
491. 2. До Єдиного державного реєстру виконавчих документів підлягають обов'язковому внесенню всі виконавчі документи, на підставі яких відповідно до цього Закону здійснюється примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
 
492. 3. Порядок функціонування та ведення Єдиного державного реєстру виконавчих документів встановлюється Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України за погодженням з Вищою радою правосуддя ";
 
493. 3) частини третю і четверту статті 4 викласти в такій редакції:
 
494. "3. Виконавчий документ скріплюється електронним цифровим підписом уповноваженої посадової особи та вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів не пізніше наступного дня з дня його видання, якщо інший строк не встановлено законом.
 
495. 4. У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами";
 
496. 4) у статті 5:
 
497. а) у частині третій:
 
498. абзац перший викласти в такій редакції:
 
499. "3. Приватний виконавець має право відмовити у прийнятті виконавчого документа до виконання";
 
500. абзац четвертий викласти в такій редакції:
 
501. "При відмові у прийнятті виконавчого документа до виконання з підстав, передбачених цією частиною, приватний виконавець зобов'язаний письмово зазначити підстави відмови, право стягувача оскаржити рішення про відмову у прийнятті виконавчого документа до виконання, а також право стягувача звернутись із заявою про примусове виконання рішення до іншого приватного виконавця або до органу державної виконавчої служби";
 
502. б) в абзаці першому частини п'ятої слова "виконавчий документ" замінити словами "виконавче провадження", а слова " (прийняття до виконання) виконавчого документа" - словами " (прийняття) виконавчого провадження";
 
503. 5) у статті 7:
 
504. а) у частині першій слова "Виконавчий документ" замінити словами "Заява про виконання виконавчого документа", а слово "надісланий" - словом "надіслана";
 
505. б) у частині другій:
 
506. в абзаці першому слова "виконавчим документом" замінити словами "заявою про виконання виконавчого документа";
 
507. доповнити частину пунктом 3 такого змісту:
 
508. "3) ідентифікатор доступу до виконавчого документу в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів";
 
509. 6) у частині сьомій статті 9 слова "повернення виконавчого документа стягувачу" та слова "повернення виконавчого документа до суду" замінити відповідно словами "припинення виконавчого провадження";
 
510. 7) доповнити Закон статтею 9-1 такого змісту:
 
511. "Стаття 9-1. Система автоматизованого арешту коштів
 
512. 1. Система автоматизованого арешту коштів забезпечує накладення арешту на грошові кошти, які знаходяться на банківських рахунках, у випадках, передбачених цим Законом.
 
513. 2. Система автоматизованого арешту коштів є складовою частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
 
514. 3. Система автоматизованого арешту коштів забезпечує:
 
515. 1) здійснення обробки інформації, внесеної користувачами такої системи, щодо арешту коштів, що належать боржнику та знаходяться на банківських рахунках;
 
516. 2) надсилання запитів до банків з метою виявлення рахунків боржників, кошти яких підлягають арешту;
 
517. 3) надсилання інформації до банків щодо необхідності здійснення арешту коштів, що знаходяться на банківських рахунках;
 
518. 4) здійснення обробки інформації, одержаної від банків, щодо наявності (відсутності) рахунків боржників, кошти яких підлягають арешту, арешт коштів, що належать боржнику та знаходяться на банківських рахунках у межах суми, визначеної у виконавчому документі, зняття арешту з коштів, що знаходяться на банківських рахунках;
 
519. 5) вчинення інших дій, необхідних для здійснення арешту коштів, що знаходяться на банківських рахунках.
 
520. 4. Інформаційна взаємодія між системою автоматизованого арешту коштів та системами автоматизації банків здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі без втручання працівників банків у роботу системи автоматизованого арешту коштів у порядку, визначеному законодавством.
 
521. 5. Інформація щодо арешту коштів вноситься державним виконавцем до системи автоматизованого арешту коштів, скріплюється його електронним цифровим підписом та підлягає кодуванню.
 
522. 6. Інформація про процеси у системі автоматизованого арешту коштів підлягає фіксації, архівуванню та зберіганню протягом десяти років.
 
523. 7. Розпорядником системи автоматизованого арешту коштів є Державна судова адміністрація України.
 
524. 8. Технічним адміністратором системи автоматизованого арешту коштів є визначене Державною судовою адміністрацією України державне унітарне підприємство, що належить до сфери її управління, яке:
 
525. 1) здійснює заходи зі створення, доопрацювання та супроводження програмного забезпечення системи автоматизованого арешту коштів та відповідає за її технічне і технологічне забезпечення;
 
526. 2) здійснює збереження та захист даних, що містяться в системі автоматизованого арешту коштів;
 
527. 3) надає, блокує та анулює доступ до системи автоматизованого арешту коштів, проводить навчання для роботи з цією системою;
 
528. 4) здійснює інші заходи, визначені Положенням про систему автоматизованого арешту коштів.
 
529. 9. Розпорядник та технічний адміністратор системи автоматизованого арешту коштів мають доступ до інформації, що передається (обробляється) в системі автоматизованого арешту коштів, виключно у випадках та обсязі, необхідних для забезпечення належного функціонування системи автоматизованого арешту коштів.
 
530. 10. Порядок функціонування системи автоматизованого арешту коштів визначається Положенням про систему автоматизованого арешту коштів, що затверджується Державною судовою адміністрацією України за погодженням з Міністерством юстиції України та Національним банком України.
 
531. 11. Система автоматизованого арешту коштів та її програмне забезпечення є об'єктом права державної власності.
 
532. 12. Несанкціоноване втручання в роботу системи автоматизованого арешту коштів тягне відповідальність, установлену законом";
 
533. 8) частину п'яту статті 12 викласти в такій редакції:
 
534. "5. У разі припинення виконавчого провадження стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його припинення, а в разі припинення виконавчого провадження у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони";
 
535. 9) у частині третій статті 18:
 
536. у пункті 10 слова "про видачу дубліката виконавчого документа" виключити;
 
537. у пункті 19 слова "чи керівника боржника - юридичної особи" виключити;
 
538. 10) статтю 19 після частини п'ятої доповнити новими частинами такого змісту:
 
539. "6. Особи, які на підставі закону звернулися з позовом в інтересах інших осіб (крім прокурора), беруть участь у виконавчому провадженні і користуються правами сторони виконавчого провадження, відкритого за їх заявою, або за заявою іншої сторони в справі.
 
540. 7. У виконавчому провадженні за виконавчим документом на підставі судового рішення у справі за позовом, поданим учасником господарського товариства в інтересах останнього, укладення мирової угоди, відмова від стягнення і повернення виконавчого документа можливі лише за письмовою згодою всіх осіб, які у відповідній справі діяли в інтересах господарського товариства".
 
541. У зв'язку з цим частину шосту вважати частиною восьмою;
 
542. 11) у статті 23:
 
543. а) в абзаці третьому частини другої слова "виконавчий документ" замінити словами "виконавче провадження";
 
544. б) в абзаці другому частини третьої слова "повернути виконавчий документ стягувачу або передати його" замінити словами "припинити виконавче провадження або передати виконавче провадження";
 
545. 12) у статті 26:
 
546. а) назву викласти в такій редакції:
 
547. "Стаття 26. Початок примусового виконання рішення. Відмова у прийнятті виконавчого документа до виконання";
 
548. б) у частині першій:
 
549. пункти 3 і 4 викласти у такій редакції:
 
550. "3) за повідомленням суду про внесення ним виконавчого документа до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, -у випадках, передбачених законом;
 
551. 4) за повідомленням суду про внесення ним виконавчого документа до Єдиного державного реєстру виконавчих документів на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом";
 
552. у пункті 5 слова "надійшов від Національного агентства України" замінити словами "пред'явлено до виконання Національним агентством України";
 
553. доповнити частину абзацом такого змісту:
 
554. "Якщо виконавчий документ видано щодо кількох боржників, щодо кожного боржника подається окрема заява";
 
555. в) в абзаці першому частини п'ятої слова "виконавчого документа" замінити словами "заяви або повідомлення, передбачених частиною першою цієї статті, отримує в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів електронну копію виконавчого документу та";
 
556. г) доповнити статтю після частини п'ятої новими частинами такого змісту:
 
557. "6. Орган державної виконавчої служби, приватний виконавець відмовляє у прийнятті виконавчого документа до виконання, про що протягом трьох робочих днів повідомляє стягувача у разі якщо:
 
558. 1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання);
 
559. 2) пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання;
 
560. 3) боржника визнано банкрутом;
 
561. 4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;
 
562. 5) юридичну особу-боржника припинено;
 
563. 6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;
 
564. 7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень;
 
565. 8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим;
 
566. 9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
 
567. 10) виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю;
 
568. 11) виконавчий документ відсутній в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів;
 
569. 12) виконавче провадження щодо виконання вимог, стосовно яких подано заяву (повідомлення), вже перебуває на виконанні в іншому органі державної виконавчої служби, у приватного виконавця, органі, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів;
 
570. 13) стягувач відкликав свою заяву про примусове виконання рішення до відкриття виконавчого провадження.
 
571. При відмові у прийнятті виконавчого документа до виконання стягувачу повертається сплачений ним авансовий внесок.
 
572. 7. Повідомлення про відмову у прийнятті виконавчого документа до виконання виконавець надсилає протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа стягувачу або у випадках, передбачених цим Законом, суду, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів".
 
573. У зв'язку з цим частини шосту - восьму вважати відповідно частинами восьмою - десятою;
 
574. д) доповнити статтю частинами одинадцятою та дванадцятою такого змісту:
 
575. "11. Якщо у виконавчому документі про стягнення боргу зазначено про нарахування відсотків або пені до моменту виконання рішення, виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження розраховує остаточну суму відсотків (пені) за правилами, визначеними у виконавчому документі.
 
576. 12. До закінчення виконавчого провадження виконавець за заявою стягувача перераховує розмір остаточної суми відсотків (пені), які підлягають стягненню з боржника, не пізніше наступного дня з дня надходження заяви стягувача про такий перерахунок, про що повідомляє боржника не пізніше наступного дня після здійснення перерахунку";
 
577. 13) в абзацах першому і другому частини восьмої статті 27 слово "документа" замінити словом "провадження";
 
578. 14) у статті 28:
 
579. а) в абзаці першому частини першої слова "про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання" замінити словами "про припинення виконавчого провадження, повідомлення про відмову у прийнятті виконавчого документа до виконання";
 
580. б) частину другу викласти в такій редакції:
 
581. "2. Документи виконавчого провадження органам та особам, які мають офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, надсилаються виключно в електронній формі на такі електронні адреси.
 
582. За письмовим зверненням таких осіб документи виконавчого провадження їм додатково надсилаються за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі";
 
583. 15) у статті 34:
 
584. а) у частині першій:
 
585. пункт 2 викласти в такій редакції:
 
586. "2) зупинення судом виконання за виконавчим документом (судовим рішенням) або зупинення дії судового рішення";
 
587. у пункті 9 слова "надіслання виконавчого документа" замінити словами "надіслання документів та відомостей, необхідних для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України";
 
588. б) у частині другій слова "виконавчого документа" замінити словами "документів та відомостей";
 
589. 16) у статті 37:
 
590. а) назву викласти в такій редакції:
 
591. "Стаття 37. Припинення виконавчого провадження";
 
592. б) у частині першій:
 
593. абзац перший та пункт 1 викласти у такій редакції:
 
594. "1. Виконавче провадження припиняється, якщо:
 
595. 1) стягувач подав письмову заяву про припинення виконавчого провадження";
 
596. у пункті 4 слова "повернення йому виконавчого документа" замінити словами "припинення виконавчого провадження";
 
597. в) у частині третій слова "повернення виконавчого документа" та слова "повернення виконавчого документа стягувачу" замінити відповідно словами "припинення виконавчого провадження";
 
598. г) частину четверту викласти у такій редакції:
 
599. "4. Про припинення виконавчого провадження та повернення стягувачу авансового внеску виконавець виносить постанову";
 
600. д) у частині п'ятій слова "Повернення виконавчого документа стягувачу" замінити словами "Припинення виконавчого провадження";
 
601. 17) у статті 38:
 
602. а) назву викласти у такій редакції:
 
603. "Стаття 38. Зупинення виконавчого провадження у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду";
 
604. б) у частині першій слова "Виконавчий документ, прийнятий виконавцем до виконання, повертається до суду, який його видав" замінити словами "Виконавче провадження зупиняється виконавцем";
 
605. в) у частині другій слова "Про повернення виконавчого документа" замінити словами "Про зупинення виконавчого провадження";
 
606. 18) у статті 39:
 
607. а) у частині першій:
 
608. у пункті 2 слово " (визнання) " виключити;
 
609. пункт 5 після слова "скасування" доповнити словами "або визнання нечинним";
 
610. у пункті 10 слова "повернення виконавчого документа без виконання" замінити словами "припинення виконавчого провадження";
 
611. пункт 11 викласти в такій редакції:
 
612. "11) надсилання до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення у порядку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону";
 
613. б) частину третю викласти в такій редакції:
 
614. "3. У випадках, передбачених пунктами 1 - 3, 5 - 7, 9 - 12, 14, 15 частини першої цієї статті, постанова про закінчення виконавчого провадження не пізніше наступного дня з дня її винесення вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та надсилається до суду чи іншого органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ";
 
615. в) у частині п'ятій слова "разом з виконавчим документом" виключити;
 
616. 19) у статті 40:
 
617. а) назву викласти в такій редакції:
 
618. "Стаття 40. Наслідки закінчення виконавчого провадження, припинення виконавчого провадження";
 
619. б) в абзаці першому частини першої слова "повернення виконавчого документа до суду, який його видав" замінити словами "припинення виконавчого провадження у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду";
 
620. в) у частині другій слова "повернення виконавчого документа" замінити словами "припинення виконавчого провадження";
 
621. г) у частині третій слова "повернення виконавчого документа стягувачу" та слова "повернення виконавчого документа" замінити відповідно словами "припинення виконавчого провадження";
 
622. 20) у статті 41:
 
623. а) у частині першій слова "повернення виконавчого документа стягувачу" замінити словами "припинення виконавчого провадження";
 
624. б) частину другу виключити;
 
625. 21) у частині четвертій статті 42 та у частині третій статті 43 слова "повернення виконавчого документа стягувачу" замінити словами "припинення виконавчого провадження";
 
626. 22) статтю 48 після частини четвертої доповнити новою частиною такого змісту:
 
627. "5. Постанова державного виконавця про арешт коштів, що належать боржнику та знаходяться на банківському рахунку, підлягає негайному виконанню з моменту її винесення шляхом внесення відповідного запису до системи автоматизованого арешту коштів.
 
628. Запис про накладення арешту на грошові кошти вноситься до системи автоматизованого арешту коштів державним виконавцем, який виніс постанову про арешт коштів в порядку, встановленому Положенням про систему автоматизованого арешту коштів.
 
629. Запис про накладення арешту повинен містити:
 
630. 1) відомості про боржника, кошти якого підлягають арешту;
 
631. 2) відомості про суму грошових коштів, яка підлягає арешту;
 
632. 3) постанову в електронному вигляді;
 
633. 4) виконавчий документ в електронному вигляді.
 
634. Запис, що вноситься до системи автоматизованого арешту коштів, скріплюється електронним цифровим підписом державного виконавця, який виніс постанову про арешт коштів.
 
635. Звіт про накладення арешту на грошові кошти системою автоматизованого арешту на грошові кошти надсилається в автоматичному порядку державному виконавцю в день його накладення.
 
636. Зняття арешту з коштів, що знаходяться на банківських рахунках, здійснюється у тому ж порядку, як і його накладення".
 
637. У зв'язку з цим частини п'яту - восьму вважати відповідно частинами шостою - дев'ятою;
 
638. 23) статтю 56 доповнити частиною десятою такого змісту:
 
639. "10. В порядку, встановленому цією статтею, виконавець, в провадженні якого знаходиться виконавче провадження, за заявою стягувача чи з власної ініціативи може накласти арешт на грошові кошти, які перебувають на рахунках (вкладах) чи на зберіганні у банках, інших фінансових установах і належать особі, що має заборгованість перед боржником, яка підтверджена судовим рішенням, яке набрало законної сили.
 
640. Такий арешт знімається, якщо протягом п'яти днів з дня його накладення, стягувач не звернеться до суду про звернення стягнення на грошові кошти такої особи в порядку, встановленому процесуальним законом".
 
641. 25. У пункті 13 частини першої статті 3 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 7 - 8, ст. 50) слова "Єдину судову інформаційну (автоматизовану) систему" замінити словами "Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему".
 
642. ІІ. Прикінцеві і перехідні положення
 
643. 1. Цей Закон набирає чинності з дня початку роботи Верховного Суду, визначеного рішенням його Пленуму відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 31, ст. 545), опублікованим на веб-порталі судової влади та у газеті "Голос України", крім положень, зазначених у пунктах 2 - 5 цього розділу.
 
644. 2. Частина четверта статті 3, частини перша та друга статті 21 в частині визначення юрисдикції Вищого суду з питань інтелектуальної власності, частина третя статті 25, частина третя статті 26, частина дев'ята статті 32, частина друга статті 34, частина третя статті 254, частина перша статті 321 в частині права на подання заяви про перегляд судового рішення Вищого суду з питань інтелектуальної власності Господарського процесуального кодексу України в редакції цього Закону набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування Головою Вищого суду з питань інтелектуальної власності у газеті "Голос України" повідомлення про початок роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
 
645. 3. Частина друга статті 160 в частині надсилання копії судового наказу, що містить інформацію про веб-адресу судового наказу в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, частини 4, 7, 8 статті 328 в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, частина 8 статті 357 Господарського процесуального кодексу України в редакції цього Закону, частина друга статті 173 в частині надсилання копії судового наказу, що містить інформацію про веб-адресу судового наказу в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, частини 4, 7, 8 статті 432 в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, частина друга статті 471, частина десята статті 480, частина дев'ята статті 481, частина сьома статті 488 Цивільного процесуального кодексу України в редакції цього Закону, частини 4, 7, 8 статті 373 в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів Кодексу адміністративного судочинства України в редакції цього Закону, пункт 4, підпункти 9 - 11 пункту 5, пункти 7, 9, 12, підпункт 2 пункту 15, пункти 17, 18, 21, 25, підпункти 1 - 6, 8, 9, 11 - 13, абзац 2 підпункту 14, підпункти 15, 16, абзаци 5 - 10 підпункту 18, підпункти 19 - 21 пункту 28 розділу І цього Закону набирають чинності через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади.
 
646. 4. Стаття 7, частини четверта - сьома статті 145, частини тринадцята - п'ятнадцята статті 146, частини третя - п'ята статті 344 Господарського процесуального кодексу України в редакції цього Закону, стаття 15, частини четверта - шоста статті 158, частини тринадцята - п'ятнадцята статті 159, частини третя - п'ята статті 452 Цивільного процесуального кодексу України в редакції цього Закону, абзаци 5 - 7 підпункту 1 пункту 15, підпункти 7, 22 пункту 28 розділу І цього Закону набирають чинності через 30 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування системи автоматизованого арешту коштів у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади.
 
647. 5. Підпункт 1 пункту 6, підпункти 1, 2, абзаци 1 - 11, 15 - 16 підпункту 4 пункту 16, абзаци 32 - 33 підпункту 1, абзаци 1 - 9 підпункту 3 пункту 20, пункт 22, підпункти 4, 5, 11 пункту 27, абзаци 3 - 5 підпункту 14 пункту 28, пункт 29 розділу І цього Закону набирають чинності через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади.
 
648. 6. Положення частини першої статті 27 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції цього Закону, в частині підсудності справ у спорах щодо оскарження рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання та адміністративних справ за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, набирають чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 1 липня 2014 року № 1555-VІІ "Про державну допомогу суб'єктам господарювання".
 
649. 7. Підпункт 6 пункту 14 розділу І цього Закону набирає чинності через шість місяців із дня опублікування цього Закону.
 
650. 8. Заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України у кримінальних, цивільних, господарських та адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, передаються відповідно до Касаційного кримінального суду, Касаційного цивільного суду, Касаційного господарського суду та Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, які діяли до набрання чинності цим Законом. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.
 
651. 9. Якщо справа за заявами про перегляд судових рішень Верховним Судом України відповідно до правил, що діяли до набрання чинності цим Законом, повинна розглядатись на спільному засіданні відповідних судових палат Верховного Суду України, -така справа після її отримання відповідним касаційним судом передається на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
 
652. 10. Заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України у кримінальних, цивільних, господарських та адміністративних справах з підстав встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні відповідної справи судом, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, передаються до Верховного Суду для їх розгляду за правилами перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
653. 11. Касаційні скарги (подання) на судові рішення у кримінальних, цивільних, господарських та адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, передаються відповідно до Касаційного кримінального суду, Касаційного цивільного суду, Касаційного господарського суду та Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
654. 12. Позовні заяви та апеляційні скарги на судові рішення в адміністративних справах, які подані до Вищого адміністративного суду України як суду першої або апеляційної інстанції та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, передаються відповідно до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
655. 13. Заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, подані до Верховного суду України, Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та не розглянуті до набрання чинності цим Законом, передаються відповідно до Касаційного кримінального суду, Касаційного цивільного суду, Касаційного господарського суду, Касаційного адміністративного суду, Великої Палати Верховного Суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
656. 14. Заяви і скарги, зазначені в пунктах 7, 9 - 12 цього розділу, передаються до Касаційного кримінального суду, Касаційного цивільного суду, Касаційного господарського суду та Касаційного адміністративного суду за розпорядженням керівника апарату суду, до якого подані такі заяви і скарги, протягом тридцяти днів з дня набрання чинності цим Законом.
 
657. 15. Суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати (об'єднаної палати), передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія або палата (об'єднана палата) вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.
 
658. Якщо Велика Палата Верховного Суду дійде висновку про відсутність підстав передачі справи на її розгляд, справа повертається (передається) відповідній колегії суддів або палаті (об'єднаній палаті) для розгляду, про що постановляється ухвала. Справа, повернута на розгляд колегії суддів (палати, об'єднаної палати), не може бути передана повторно на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
 
659. 16. До утворення апеляційних судів в апеляційних округах їх повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
 
660. 17. Справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито (порушено) до набрання чинності цим Законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
661. 18. Заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами з підстави встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане, та з підстави встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення, подані та не розглянуті до набрання чинності цим Законом, розглядаються за правилами розгляду заяв про перегляд судових рішень за виключними обставинами, що діють після набрання чинності цим Законом.
 
662. 19. Заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, провадження за якими не відкрито (не порушено) на момент набрання чинності цим Законом, розглядаються за правилами, які діють після набрання чинності цим Законом. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, які діють після набрання чинності цим Законом, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цим Законом.
 
663. 20. Заяви, які подані до набрання чинності цим Законом і містять вимоги, що можуть бути розглянуті за правилами наказного провадження, за клопотанням позивача розглядаються за правилами наказного провадження, встановленими відповідним процесуальним законом в редакції цього Закону, якщо їх судовий розгляд не розпочався за правилами позовного провадження.
 
664. 21. Судові рішення, ухвалені судами першої інстанції до набрання чинності цим Законом, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в апеляційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цим Законом.
 
665. 22. Судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цим Законом, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цим Законом.
 
666. 23. Вищий суд з питань інтелектуальної власності починає свою роботу з дня, наступного за днем опублікування Головою Вищого суду з питань інтелектуальної власності в газеті "Голос України" повідомлення про початок роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
 
667. 24. До початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності справи щодо прав інтелектуальної власності розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим Законом, судами відповідно до правил юрисдикції (підвідомчості, підсудності), які діяли до набрання чинності цим Законом.
 
668. 25. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи:
 
669. 1) подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі;
 
670. 2) позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду в день надходження документів;
 
671. 3) розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі;
 
672. 4) визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється:
 
673. до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цим Законом в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, але не довше, ніж три місяці з дня набуття чинності цим Законом, -за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, які діяли до набрання чинності цим Законом;
 
674. після приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цим Законом в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами відповідних процесуальних законів у редакції, викладеній відповідно до цього Закону;
 
675. 5) апеляційні і касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду;
 
676. 6) надсилання до суду апеляційної інстанції матеріалів окремих категорій термінових адміністративних справ, визначених параграфом 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України в редакції цього Закону, здійснюється судом першої інстанції невідкладно після надходження апеляційної скарги; апеляційні скарги, що надійшли після направлення справи до адміністративного суду апеляційної інстанції, невідкладно направляються до адміністративного суду апеляційної інстанції;
 
677. 7) участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в межах приміщення суду здійснюється за допомогою технічних засобів, що функціонують у судах на день набрання чинності цим Законом, за правилами відповідних процесуальних законів у редакції, викладеній відповідно до цього Закону;
 
678. 8) фіксування судового процесу здійснюється за допомогою звукозаписувальних технічних засобів, що функціонують у судах на день набрання чинності цим Законом, за правилами відповідних процесуальних законів у редакції, викладеній відповідно до цього Закону;
 
679. 9) оприлюднення інформації щодо справи, визначеної процесуальними законами в редакції цього Закону, на офіційному веб-порталі судової влади України здійснюється в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему документообігу суду;
 
680. 10) якщо на момент надходження заяви про внесення виправлень, ухвалення додаткового рішення, роз'яснення судового рішення справа у відповідному суді відсутня, суд витребовує справу з суду нижчої інстанції протягом п'яти днів із дня надходження відповідної заяви, а суд нижчої інстанції направляє справу до суду, який її витребував, не пізніше наступного дня із дня надходження відповідної вимоги суду. У такому випадку подана заява розглядається протягом десяти днів із дня надходження справи до суду, який має її розглядати;
 
681. 11) у разі подання апеляційної скарги на ухвали суду першої інстанції, передбачені пунктами 1, 6 - 9, 11, 14 - 16, 19 - 23, 37 - 39 частини першої статті 354 Цивільного процесуального кодексу України в редакції цього Закону, пунктами 1, 6 - 8, 10, 12 - 14, 17 - 21, 31 - 33 частини першої статті 256 Господарського процесуального кодексу України в редакції цього Закону, пунктами 3 - 6, 8, 11 - 17 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції цього Закону, чи подання касаційної скарги на ухвали суду апеляційної інстанції (крім ухвал щодо забезпечення позову, зміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремих ухвал) -до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються усі матеріали.
 
682. В інших випадках - до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються копії матеріалів, необхідних для розгляду скарги. У разі необхідності суд апеляційної або касаційної інстанції може витребувати також копії інших матеріалів справи;
 
683. 12) подання апеляційних або касаційних скарг на ухвали суду першої або апеляційної інстанції не перешкоджає продовженню розгляду справи цим судом, крім випадків, коли до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали справи. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд першої інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню;
 
684. 13) суд зобов'язаний зупинити провадження у справі до перегляду ухвали у справі в порядку апеляційного чи касаційного провадження, якщо відповідно до підпункту 11 цього пункту до суду апеляційної чи касаційної інстанції направляються всі матеріали справи;
 
685. 14) копії судових рішень видаються судом, у якому перебуває справа на момент надходження відповідної заяви;
 
686. 15) суд вручає судові рішення в паперовій формі;
 
687. 16) суд видає виконавчі документи в паперовій формі.
 
688. 26. До дня реєстрації суб'єкта владних повноважень в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та отримання ним офіційної електронної адреси надсилання судом суб'єкту владних повноважень текстів повісток, копій судових рішень здійснюється за правилами, які діяли до набрання чинності цим Законом.
 
689. 27. Справи, розгляд яких розпочато та не закінчено за матеріалами у паперовій формі до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, продовжують розглядатися за матеріалами у паперовій формі. За наявності технічної можливості суд може розглядати таку справу за матеріалами в електронній формі.
 
690. 28. До дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів:
 
691. 1) оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, які діють після набрання чинності цим Законом;
 
692. 2) оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюється в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, які діють після набрання чинності цим Законом;
 
693. 3) до розгляду судом заяви про виправлення помилки у виконавчому документі та/або визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд має право витребувати виконавчий документ і зупинити виконання за виконавчим документом;
 
694. 4) у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0, 03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
 
695. 29. Положення цього Закону застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України.
 
696. 30. Особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції".
 
697. 31. Якщо суд, до юрисдикції якого відповідно до вимог процесуального закону відноситься вирішення питання про відновлення втраченого провадження, знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, то відновлення втраченого провадження здійснюється судом за територіальною підсудністю судових справ, визначеною згідно із Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" або Законом України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції".
 
698. 32. До визначення територіальної підсудності в районі проведення антитерористичної операції у порядку, встановленому Законом України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", із змінами, внесеними цим Законом, застосовуються правила визначення територіальної підсудності в районі проведення антитерористичної операції за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом.
 
699. 33. Кабінету Міністрів України:
 
700. 1) у місячний строк із дня набрання чинності цим Законом:
 
701. привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
702. забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
 
703. 2) у місячний строк з дня опублікування цього Закону внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом;
 
704. 3) передбачати у проектах законів України про Державний бюджет України на 2018 та наступні роки видатки, пов'язані з реалізацією положень цього Закону;
 
705. 4) до 31 грудня 2017 року:
 
706. спільно з Державною судовою адміністрацією України забезпечити можливість направлення судами запитів та надання відповідними органами реєстрації відповіді на них в електронній формі щодо інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб у строки, передбачені відповідним процесуальним законом в редакції цього Закону;
 
707. забезпечити доступ суддів до інформації з Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, необхідному для ідентифікації учасників судового процесу;
 
708. 5) протягом шести місяців із дня набрання чинності цим Законом ужити заходів щодо опублікування Методик проведення судових експертиз у науково-методичному збірнику "Криміналістика та судова експертиза".
 
709. 34. Державні органи, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного сектору економіки, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти зобов'язані зареєструватися в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі протягом 30 (тридцяти) днів із дня початку її функціонування.
 
710. 35. Рекомендувати Вищій раді правосуддя до 1 березня 2018 року затвердити Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
 
711. 36. Рекомендувати Раді суддів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України:
 
712. не пізніше трьох місяців із дня набрання чинності цим Законом привести Положення про автоматизовану систему документообігу суду в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи у відповідність із цим Законом;
 
713. до 31 жовтня 2017 року визначити в Положенні про автоматизовану систему документообігу суду порядок оприлюднення інформації щодо справи, визначеної процесуальними законами в редакції, викладеній відповідно до цього Закону, на офіційному веб-порталі судової влади України.
 
714. 37. Рекомендувати Державній судовій адміністрації України:
 
715. привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
716. до 31 грудня 2017 року за погодженням із Міністерством юстиції України та Національним банком України затвердити Положення про систему автоматизованого арешту коштів;
 
717. до 31 грудня 2017 року разом із Міністерством юстиції України затвердити спільним нормативно-правовим актом за погодженням із Вищою радою правосуддя Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих документів;
 
718. до 31 березня 2018 року забезпечити створення та належне функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи;
 
719. до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи забезпечити можливість учасникам справи, які мають намір взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, завчасно перевіряти в тестовому режимі зв'язок із судом за допомогою власних технічних засобів;
 
720. до 31 березня 2018 року спільно з Міністерством юстиції України та Національним банком України забезпечити створення та належне функціонування системи автоматизованого арешту коштів;
 
721. до 31 березня 2018 року спільно з Міністерством юстиції України вжити заходів щодо створення Єдиного державного реєстру виконавчих документів.
 
722. 38. Національному банку України до 31 грудня 2017 року затвердити нормативно-правові акти щодо забезпечення підключення систем автоматизації банків до системи автоматизованого арешту коштів та порядку дій банків щодо виконання вимог, що надходитимуть через систему автоматизованого арешту коштів.
 
723. 39. Положення (зміни до положення) про системи (реєстр), зазначені в цьому розділі, можуть бути введені в дію лише після забезпечення належного функціонування таких систем (реєстру).