Кількість абзаців - 901 Розмітка (ліва колонка)


Виборчого кодексу України (ч.1) (Друге читання)

0. ПРОЕКТ
 
1. ВИБОРЧИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
 
2. Цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у формуванні складу представницьких органів державної влади, представницького органу влади Автономної Республіки Крим та представницьких органів і виборних осіб місцевого самоврядування, регулює підготовку та проведення різних типів виборів.
 
3. КНИГА ПЕРША. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
 
4. Глава І. ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ ВИБОРІВ
 
5. Розділ І. ТИПИ І ВИДИ ВИБОРІВ
 
6. Стаття 1. Вибори як основа представницької демократії
 
7. 1. Вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
 
8. 2. Вибори Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, сільських, селищних старост (далі - старост) є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
 
9. Стаття 2. Законодавство про вибори
 
10. 1. Підготовка і проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
 
11. 2. Цей Кодекс регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, передбачених Конституцією України.
 
12. Стаття 3. Типи виборів
 
13. 1. Відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів:
 
14. 1) вибори Президента України;
 
15. 2) вибори народних депутатів України;
 
16. 3) місцеві вибори:
 
17. а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 
18. б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (далі - вибори ради громади);
 
19. в) вибори сільського, селищного, міського голови (далі - вибори голови громади);
 
20. г) вибори депутатів районної ради;
 
21. ґ) вибори депутатів обласної ради;
 
22. д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради);
 
23. е) вибори старости.
 
24. 2. Вибори Президента України та вибори народних депутатів України є загальнонаціональними виборами.
 
25. Стаття 4. Види виборів
 
26. 1. Загальнонаціональні вибори можуть бути черговими, позачерговими або повторними.
 
27. 2. Місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, проміжними, повторними або першими.
 
28. 3. Чергові загальнонаціональні вибори проводяться у зв’язку з закінченням встановленого Конституцією України строку повноважень відповідно Президента України, Верховної Ради України.
 
29. 4. Чергові місцеві вибори є повсюдними і проводяться на всій території України.
 
30. 5. Позачергові вибори призначаються у зв’язку з достроковим припиненням повноважень обраної особи або представницького органу. Позачергові місцеві вибори можуть бути призначені також з інших підстав, передбачених Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
 
31. 6. Повторні вибори проводяться у разі:
 
32. 1) визнання проведених виборів в цілому або в окремому виборчому окрузі недійсними;
 
33. 2) визнання проведених виборів в цілому або в окремому виборчому окрузі такими, що не відбулися;
 
34. 3) визнання особи, обраної депутатом за мажоритарною системою, головою громади, старостою, такою, яка відмовилася від мандата;
 
35. 4) обрання у багатомандатному мажоритарному виборчому окрузі депутатів у кількості, меншій від кількості мандатів у цьому окрузі.
 
36. 7. Проміжні вибори проводяться у разі дострокового припинення повноважень окремого депутата (окремих депутатів), обраного (обраних) за мажоритарною системою.
 
37. 8. Перші вибори проводяться у новоутвореній адміністративно-територіальній одиниці.
 
38. 9. Місцеві вибори, у випадках, передбачених частинами п’ятою - восьмою цієї статті, проводяться в окремих адміністративно-територіальних одиницях.
 
39. Стаття 5. Суб’єкти та строки призначення виборів
 
40. 1. Випадки та суб’єкти призначення чергових та позачергових виборів визначаються Конституцією України.
 
41. 2. Суб’єктом призначення проміжних, повторних виборів є виборча комісія, яка відповідно до цього Кодексу очолює підготовку і проведення відповідних виборів та встановлює їх результати (далі - головна виборча комісія відповідних виборів). В окремих випадках, передбачених цим Кодексом, суб’єктом призначення повторних місцевих виборів є Центральна виборча комісія.
 
42. 3. Перші місцеві вибори призначаються органом, який прийняв рішення про утворення нової адміністративно-територіальної одиниці. В окремих випадках, передбачених цим Кодексом, суб’єктом призначення перших місцевих виборів є Центральна виборча комісія.
 
43. 4. Випадки та строки призначення загальнонаціональних виборів визначаються Конституцією України та цим Кодексом.
 
44. 5. Чергові, позачергові, проміжні, повторні місцеві вибори призначаються не пізніш як за дев’яносто днів до дня голосування на цих виборах.
 
45. 6. Рішення про призначення проміжних місцевих виборів приймається не пізніш як через тридцять днів після виникнення обставин, зазначених у частині шостій статті 4 цього Кодексу.
 
46. Стаття 6. Порядок обчислення строків
 
47. 1. Строки, визначені у цьому Кодексі, обчислюються в календарних днях.
 
48. 2. В окремих випадках, передбачених цим Кодексом, строки обчислюються у роках та місяцях, а також у годинах або хвилинах.
 
49. 3. Першим днем обчисленого у днях строку, який відповідно до цього Кодексу має початися у зв’язку з настанням певної події, є день, наступний після дня настання вказаної події.
 
50. 4. Останнім днем обчисленого у днях строку, який відповідно до цього Кодексу має закінчитися у зв’язку з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
 
51. 5. Останнім днем обчисленого у роках строку, який відповідно до цього Кодексу має початися у зв’язку з настанням певної події, є день, що наступає у відповідні місяць і число, коли відбулася подія, через встановлену кількість років після настання події.
 
52. 6. Останнім днем обчисленого у місяцях строку, який відповідно до цього Кодексу має початися у зв’язку з настанням певної події, є день, що наступає у відповідне число, коли відбулася подія, через встановлену кількість місяців після настання події.
 
53. Стаття 7. День голосування
 
54. 1. Днем, у який відбуваються вибори, є день голосування на цих виборах. Днем голосування на виборах є неділя. День голосування на виборах не може збігатися з днем державного свята. Якщо день голосування, визначений відповідно до цієї статті, припадає на день державного свята, день голосування переноситься на наступну неділю.
 
55. 2. День голосування на виборах визначається відповідно до Конституції України та цього Кодексу. У випадках, визначених Конституцією України та цим Кодексом, день голосування на виборах визначається суб’єктом їх призначення.
 
56. 3. Для окремих типів виборів цим Кодексом передбачається день повторного голосування.
 
57. 4. Голосування на позачергових, перших, проміжних та повторних місцевих виборах не може бути призначене на день, пізніший ніж двісті сімдесятий день до дня голосування на чергових місцевих виборах.
 
58. Розділ ІІ. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ВИБОРЧОГО ПРАВА
 
59. Стаття 8. Виборчі права громадян України
 
60. 1. Виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їх права на участь у виборах, які проводяться в Україні.
 
61. 2. Основні виборчі права громадян України включають:
 
62. 1) право голосу на виборах;
 
63. 2) право бути кандидатом на виборах;
 
64. 3) право брати участь у висуванні кандидатів на виборах.
 
65. 3. Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов’язані з їх основними виборчими правами.
 
66. 4. Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і в порядку, передбаченими Конституцією України та цим Кодексом.
 
67. Стаття 9. Загальне виборче право
 
68. 1. Вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років.
 
69. 2. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.
 
70. 3. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
 
71. 4. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу на підставі відомостей Державного реєстру виборців.
 
72. 5. Кожен виборець має право голосувати на загальнонаціональних виборах незалежно від місця проживання чи перебування. Громадянин України - виборець, який проживає або перебуває в період підготовки і проведення загальнонаціональних виборів за межами України, має право голосу на цих виборах.
 
73. 6. Кожен виборець, який відповідно до відомостей Державного реєстру виборців має виборчу адресу на території Автономної Республіки Крим, має право голосу на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим за винятком, зазначеним у частині дев’ятій цієї статті.
 
74. 7. На інших місцевих виборах має право голосу:
 
75. 1) на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови, -кожен виборець, який належить до відповідної територіальної громади;
 
76. 2) на виборах депутатів районної ради - кожен виборець, який належить до однієї з територіальних громад відповідного району;
 
77. 3) у виборах депутатів обласної ради - кожен виборець, який належить до територіальної громади міста обласного значення або до однієї з територіальних громад відповідного району, що входить до складу області;
 
78. 4) у виборах депутатів районної у місті ради (у містах з районним поділом, де утворені районні у місті ради) -кожен виборець, який належить до територіальної громади відповідного міста і за відомостями Державного реєстру виборців має виборчу адресу на території відповідного району в місті;
 
79. 5) на виборах старости - кожен виборець, який належить до відповідної об’єднаної територіальної громади і за відомостями Державного реєстру виборців має виборчу адресу на території відповідного села, селища, що входить до складу об’єднаної громади.
 
80. 8. Належність виборця до відповідної територіальної громади визначається його виборчою адресою за відомостями Державного реєстру виборців.
 
81. 9. Військовослужбовці строкової служби та особи, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи, незалежно від своєї виборчої адреси не належать до відповідних територіальних громад та не мають права голосу на місцевих виборах.
 
82. Стаття 10. Документи, які засвідчують виборчі права громадян
 
83. 1. Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця та засвідчує його виборчі права, є:
 
84. 1) паспорт громадянина України;
 
85. 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);
 
86. 3) картка (довідка) установи кримінально-виконавчої системи, що повинна містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотографію особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи);
 
87. 4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 
88. 5) дипломатичний паспорт;
 
89. 6) службовий паспорт;
 
90. 7) військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби, військовослужбовців, які у зв’язку з вимогами проходження служби не мають можливості проголосувати на звичайних виборчих дільницях).
 
91. 2. Документи, зазначені у пунктах 1, 2 та 7 частини першої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях.
 
92. 3. Документ, зазначений в пункті 3 частини першої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і може бути використаний на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі кримінально-виконавчої системи.
 
93. 4. Документи, зазначені у пунктах 4 - 6 частини першої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України.
 
94. 5. На закордонних виборчих дільницях, утворених у державах, до яких дозволений виїзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.
 
95. Стаття 11. Права та можливості виборців на участь у виборчому процесі, пов’язані з правом голосу
 
96. 1. Виборці мають право:
 
97. 1) бути членами виборчих комісій, які організовують підготовку та проведення відповідних виборів;
 
98. 2) отримувати та поширювати інформацію, що стосується підготовки та проведення відповідних виборів, без затрат власних коштів;
 
99. 3) брати участь у проведенні передвиборної агітації на відповідних виборах без затрат власних коштів;
 
100. 4) здійснювати спостереження за проведенням відповідних виборів;
 
101. 5) оскаржувати порушення власних виборчих прав, інших власних особистих прав та законних інтересів, пов’язаних із участю у виборчому процесі.
 
102. 2. Права, зазначені у частині першій цієї статті, здійснюються виборцями в обсязі і в порядку, встановленому цим Кодексом.
 
103. Стаття 12. Право бути кандидатом на виборах
 
104. 1. Громадяни України, які є виборцями, мають право претендувати на обрання на виборні посади чи до виборних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування як кандидати на відповідних виборах за умови дотримання вимог, встановлених Конституцією України та цим Кодексом.
 
105. 2. Не має права бути кандидатом на загальнонаціональних виборах особа, яка має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку. Не має права бути кандидатом на місцевих виборах особа, яка має судимість за вчинення корупційного, службового або виборчого злочину, а також іншого умисного злочину, за який призначене покарання у вигляді позбавлення волі, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
 
106. 3. Право бути кандидатом на виборах не може бути обмежене за ознакою місця проживання в Україні.
 
107. 4. Особа вважається такою, що проживає на території в межах Державного кордону України, якщо її місце проживання зареєстроване в Україні відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». На загальнонаціональних виборах для визнання особи такою, що проживає в Україні протягом певного строку, встановленого Конституцією України, цим Кодексом встановлюється обмеження часу неперервного перебування особи за межами України з підстав, не передбачених частиною п’ятою цієї статті.
 
108. 5. До проживання в Україні за цим Кодексом прирівнюється:
 
109. 1) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;
 
110. 2) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, інших офіційних представництвах України, міжнародних міжурядових організаціях та їх органах;
 
111. 3) перебування на полярних станціях України;
 
112. 4) перебування громадян України у складі військових формувань України, дислокованих за межами України.
 
113. 5. Такими, що проживають в Україні, вважаються також особи, які проживають разом з особами, зазначеними у пункті 2 частини четвертої цієї статті, як члени їх сімей.
 
114. 6. Кандидати на відповідних виборах, висунуті та зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають права та гарантії їх діяльності у виборчому процесі, встановлені цим Кодексом для кожного типу виборів.
 
115. Стаття 13. Право висувати кандидатів на виборах
 
116. 1. Громадяни України, які є виборцями, мають право висувати кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їх організації, зазначені відповідно у частинах третій та четвертій цієї статті, у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
117. 2. Виборці, які відповідають вимогам, зазначеним у частині першій статті 12 цього Кодексу, для відповідних виборів, мають право на висування власної кандидатури як кандидата на відповідних виборах (далі - самовисування) у випадках та в порядку, встановлених цим Кодексом.
 
118. 3. Висування кандидатів на загальнонаціональних виборах може здійснюватися партією, яка має регіональні організації, зареєстровані у порядку, встановленому законом, не менш як у 14 адміністративно-територіальних одиницях, зазначених у частині другій статті 133 Конституції України.
 
119. 4. Висування кандидатів на місцевих виборах може здійснюватися відповідною зареєстрованою у порядку, встановленому законом, організацією політичної партії за умови, що партія відповідає вимогам, встановленим частиною третьою цієї статті.
 
120. 5. Політичні партії, їх організації, які висунули кандидатів (далі - суб’єкти висування кандидатів), кандидати, які здійснили самовисування на відповідних виборах, мають права та гарантії їх діяльності у виборчому процесі, встановлені цим Кодексом для кожного типу виборів.
 
121. Стаття 14. Рівне виборче право
 
122. 1. Вибори проводяться на основі рівного виборчого права. Громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.
 
123. 2. Кожен виборець має один голос на кожних виборах, у яких він має право брати участь. Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
124. 3. Усі кандидати, висунуті та зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі виборів, на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів.
 
125. 4. Усі партії (організації партій), які набули статусу суб’єкта виборчого процесу відповідно до цього Кодексу, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних загальнонаціональних (відповідних місцевих) виборів у порядку та в межах, встановлених цим Кодексом.
 
126. 5. Рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) ( суб’єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується:
 
127. 1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб’єкта висування, за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання (крім обмежень щодо участі у місцевих виборах, встановлених цим Кодексом), за мовними або іншими ознаками;
 
128. 2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у виборчий процес, за винятком здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом;
 
129. 3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових та службових осіб до кандидатів, партій (організацій партій) ( суб’єктів відповідного виборчого процесу;
 
130. 4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчого фонду партії (кандидата, організації партії) та коштів Державного бюджету України чи відповідного місцевого бюджету, виділених на забезпечення проведення передвиборної агітації, у порядку та в межах, встановлених цим Кодексом;
 
131. 5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів виборчого процесу.
 
132. 6. Засоби масової інформації, інформаційні агентства здійснюють інформування про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані з виборами, на засадах збалансованості, достовірності, повноти і точності, об’єктивності поширюваної інформації.
 
133. Стаття 15. Пряме виборче право
 
134. Вибори, які регулюються цим Кодексом, є прямими. Виборці обирають Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, голів громад, старост безпосередньо шляхом голосування за кандидатів (виборчі списки кандидатів), зареєстрованих у порядку, встановленому цим Кодексом. Результати виборів визначаються безпосередньо підсумками голосування виборців.
 
135. Стаття 16. Вільні вибори
 
136. 1. Вибори в Україні є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.
 
137. 2. Громадяни України мають право вільно агітувати за або проти кандидатів, висунутих для участі у відповідних виборах, партій (організацій партій) -суб’єктів відповідного виборчого процесу, вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів, партій, політичні, ділові та особисті якості кандидатів. Кандидати, зареєстровані для участі у виборах, партії (організації партій) -суб’єкти виборчого процесу можуть вільно вести передвиборну агітацію з дотриманням вимог цього Кодексу.
 
138. 3. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.
 
139. 4. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть забороняти проведення передвиборних зборів чи створювати перешкоди їх проведенню, завчасному сповіщенню громадян про час і місце їх проведення.
 
140. 5. Військовослужбовці (крім військовослужбовців військових частин (формувань), дислокованих за межами України, та в інших випадках, передбачених цим Кодексом) голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань).
 
141. 6. Для забезпечення умов для вільного волевиявлення військовослужбовцям строкової служби в день виборів надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години протягом часу голосування, визначеного цим Кодексом. Присутність командира при голосуванні військовослужбовців не допускається.
 
142. Стаття 17. Добровільність участі у виборах
 
143. Участь громадян України у виборах є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у голосуванні на виборах, а також у висуванні кандидатів, у передвиборній агітації, в інших виборчих заходах чи у здійсненні інших виборчих процедур, передбачених цим Кодексом.
 
144. Стаття 18. Таємне голосування
 
145. 1. Голосування на виборах в Україні є таємним. Контроль за змістом волевиявлення виборців, встановлення або розголошення змісту волевиявлення конкретного виборця будь-яким чином забороняється.
 
146. 2. Членам виборчих комісій, офіційним спостерігачам, представникам засобів масової інформації, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.
 
147. Стаття 19. Особисте голосування
 
148. 1. Кожен виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передання виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.
 
149. 2. Допомога виборцю, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку, у виконанні цих дій відповідно до його волевиявлення у випадках, встановлених цим Кодексом, не вважається порушенням вимоги особистого голосування.
 
150. Стаття 20. Одноразове голосування
 
151. 1. Кожен виборець, який має право голосу у відповідних виборах, може реалізувати це право під час проведення зазначених виборів лише один раз.
 
152. 2. У випадку одночасного проведення різних виборів виборець може реалізувати своє право голосу тільки на одній виборчій дільниці, спільній для усіх виборів, які проводяться одночасно.
 
153. Стаття 21. Чесні вибори. Відповідальність за порушення виборчого законодавства
 
154. 1. Виборчі права громадян України захищаються законом. Громадяни мають право на захист своїх виборчих прав та інших прав на участь у виборчому процесі шляхом оскарження порушень до відповідних виборчих комісій або у судовому порядку. За порушення виборчих прав громадян винні особи несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.
 
155. 2. Забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується.
 
156. 3. Будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Кодексом.
 
157. 4. Особи, винні в порушенні законодавства про вибори, виборчих прав виборців, кандидатів, партій (організацій партій) -суб’єктів виборчого процесу, протиправному втручанні у виборчий процес, перешкоджанні у його законному проведенні, спробах спотворення результатів волевиявлення виборців, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.
 
158. Розділ ІІІ. ВИБОРЧИЙ ПРОЦЕС
 
159. Стаття 22. Виборчий процес
 
160. 1. Виборчий процес - це здійснення суб’єктами, визначеними статтею 24 цього Кодексу, протягом встановленого цією статтею періоду часу процедур, пов’язаних з підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та оприлюднення їх результатів (далі - виборчих процедур).
 
161. 2. Виборчий процес загальнонаціональних виборів здійснюється на всій території України та у закордонному виборчому окрузі. Виборчий процес відповідних місцевих виборів здійснюється на території Автономної Республіки Крим, області, району, сільської, селищної, міської громади, району в місті, села, селища, що входить до складу об’єднаної громади, відповідно.
 
162. 3. Виборчий процес чергових загальнонаціональних виборів розпочинається за дев’яносто днів до дня голосування на відповідних виборах. Центральна виборча комісія оголошує про початок виборчого процесу чергових загальнонаціональних виборів не пізніше ніж за дев’яносто п’ять днів до дня голосування. Виборчий процес позачергових, повторних загальнонаціональних виборів починається з дня, наступного після дня офіційного опублікування рішення про їх призначення.
 
163. 4. Виборчий процес чергових, позачергових, повторних, проміжних та перших місцевих виборів розпочинається за шістдесят днів до дня голосування на відповідних виборах. Головна виборча комісія відповідних місцевих виборів офіційно оголошує про початок виборчого процесу цих виборів не пізніше ніж за п’ять днів до дня його початку.
 
164. 5. Виборчий процес завершується через п’ятнадцять днів після дня офіційного опублікування (оприлюднення) головною виборчою комісією результатів відповідних виборів.
 
165. 6. Виборчий процес включає виконання таких основних виборчих процедур:
 
166. 1) складання та уточнення списків виборців;
 
167. 2) утворення тимчасових виборчих комісій та формування їх складу;
 
168. 3) висування та реєстрація кандидатів;
 
169. 4) проведення передвиборної агітації;
 
170. 5) голосування виборців;
 
171. 6) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування на виборчих дільницях;
 
172. 7) встановлення результатів виборів та їх офіційне оприлюднення;
 
173. 8) припинення діяльності тимчасових виборчих комісій.
 
174. 7. Виборчий процес може включати такі процедури:
 
175. 1) утворення та уточнення меж територіальних округів;
 
176. 2) уточнення меж виборчих дільниць та утворення тимчасових виборчих дільниць;
 
177. 3) повторне голосування;
 
178. 4) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків повторного голосування.
 
179. 8. Виборчий процес включає інші виборчі процедури, передбачені цим Кодексом.
 
180. 9. Процедури, передбачені пунтом 8 частини шостої та пунктами 1 і 2 частини сьомої цієї статті, у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть здійснюватися поза строками виборчого процесу, встановленими частинами другою - четвертою цієї статті.
 
181. Стаття 23. Основні засади виборчого процесу
 
182. Виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах:
 
183. 1) гарантії реалізації виборчих прав громадян, зазначених у Конституції України та статтях 8, 9, 11-13 цього Кодексу;
 
184. 2) дотримання основних принципів виборчого права, зазначених у Конституції України та статтях 14 ( 21 цього Кодексу;
 
185. 3) обов’язковості призначення та проведення виборів у строки, встановлені Конституцією України та цим Законом;
 
186. 4) законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес;
 
187. 5) політичного плюралізму та багатопартійності;
 
188. 6) публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур (за винятком процедури таємного голосування), належного інформування виборців та інших суб’єктів виборчого процесу;
 
189. 7) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб’єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є політичні партії.
 
190. Стаття 24. Суб’єкти виборчого процесу
 
191. 1. Суб’єктом виборчого процесу відповідних виборів є:
 
192. 1) виборець, який відповідно до статті 9 цього Кодексу має право голосу на цих виборах;
 
193. 2) виборча комісія, утворена відповідно до цього Кодексу, яка уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;
 
194. 3) партія (організація партії) -суб’єкт висування кандидатів на відповідних виборах у випадках, передбачених цим Кодексом;
 
195. 4) кандидат, висунутий або зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;
 
196. 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) -суб’єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
197. 2. Виборчий процес кожних виборів, зазначених у статті 4 цього Кодексу, має власних суб’єктів.
 
198. 3. Кандидат, реєстрація якого скасована з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом, достроково втрачає статус суб’єкта виборчого процесу з часу закінчення строку оскарження такого рішення або, у разі оскарження, з часу набрання законної сили відповідним рішенням суду.
 
199. 4. Партія (організація партії), якій відмовлено у реєстрації кандидата (усіх висунутих нею кандидатів) або у якої скасовано реєстрацію кандидата (усіх висунутих нею кандидатів) з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом, достроково втрачає статус суб’єкта виборчого процесу відповідних виборів з часу закінчення строку оскарження такого рішення або, у разі оскарження, з часу набрання законної сили відповідним рішенням суду.
 
200. 5. Дільничні виборчі комісії одночасно є суб’єктами усіх виборчих процесів, в організації і проведенні яких вони беруть участь. Територіальні виборчі комісії можуть одночасно бути суб’єктами виборчого процесу різних місцевих виборів у випадках, визначених цим Кодексом.
 
201. Стаття 25. Публічність і відкритість виборчого процесу
 
202. 1. Підготовка і проведення виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюються публічно і відкрито.
 
203. 2. З метою забезпечення публічного та відкритого характеру виборчого процесу виборчі комісії, що організовують підготовку та проведення відповідних виборів:
 
204. 1) інформують громадян про свій склад, місце знаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців, у тому числі про право оскарження протиправних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій та їх членів, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб;
 
205. 2) забезпечують можливість для ознайомлення виборців, інших суб’єктів відповідного виборчого процесу зі списками виборців, з відомостями про кандидатів, зареєстрованих для участі у відповідних виборах, з передвиборними програмами кандидатів чи суб’єктів їх висування;
 
206. 3) роз’яснюють виборцям порядок голосування, у тому числі порядок заповнення виборчих бюлетенів;
 
207. 4) оприлюднюють результати підрахунку голосів виборців, підсумки голосування і результати виборів;
 
208. 5) надають іншу інформацію у випадках та в порядку, передбачених цим Кодексом.
 
209. 3. Рішення виборчих комісій, а також рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, що стосуються виборів, доводяться ними до відома громадян через друковані засоби масової інформації в порядку, встановленому цим Кодексом, або, у разі неможливості, оприлюднюються в інший спосіб. Виборчі комісії, їх члени, органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов’язані в межах своїх повноважень надавати засобам масової інформації, інформаційним агентствам на їх запит відомості щодо підготовки і проведення виборів.
 
210. 4. Усі рішення Центральної виборчої комісії невідкладно оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Усі рішення окружних виборчих комісій загальнонаціональних виборів невідкладно надсилаються до Центральної виборчої комісії та оприлюднюються на її офіційному сайті. Територіальні виборчі комісії невідкладно оприлюднюють власні рішення на своїх офіційних сайтах або сайтах відповідних місцевих рад.
 
211. 5. Органи ведення Державного реєстру виборців інформують виборців про їх включення до попереднього та уточненого списку виборців на відповідній виборчій дільниці, адреси відповідних дільничних виборчих комісій, а також про час і місце голосування виборців.
 
212. 6. Засоби масової інформації зобов’язані об’єктивно та безсторонньо висвітлювати перебіг підготовки і проведення виборів, забезпечувати проведення передвиборної агітації з дотриманням вимог Конституції України, цього Кодексу та інших законів.
 
213. 7. Журналістам та операторам, які представляють засоби масової інформації (далі - представникам засобів масової інформації) гарантується доступ на всі публічні заходи, пов’язані з виборами. Доступ представників засобів масової інформації на засідання виборчих комісій та у приміщення для голосування на виборчій дільниці у день голосування здійснюється на умовах, визначених пунктом 6 частини другої статті 114 цього Кодексу.
 
214. 8. При проведенні загальнонаціональних виборів закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці, забезпечують опублікування в місцевих засобах масової інформації, доступних для громадян України, які проживають чи перебувають на території відповідної іноземної держави, відомостей про час і місце голосування, про місце знаходження відповідних виборчих комісій та приміщень для голосування, про порядок та строки звернення до дільничних виборчих комісій, зокрема з питань включення виборця до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, про порядок голосування та порядок заповнення виборчих бюлетенів.
 
215. Розділ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ ВИБОРІВ
 
216. Стаття 26. Система територіальної організації виборів
 
217. 1. Систему територіальної організації загальнонаціональних виборів складають:
 
218. 1) єдиний загальнодержавний виборчий округ;
 
219. 2) територіальні виборчі округи (у тому числі закордонний виборчий округ);
 
220. 3) виборчі дільниці.
 
221. 2. Додаткові складові територіальної організації виборів народних депутатів України встановлюються цим Кодексом.
 
222. 3. Особливості системи територіальної організації кожних місцевих виборів визначаються цим Кодексом.
 
223. 4. До системи територіальної організації кожних місцевих виборів належать звичайні виборчі дільниці та спеціальні виборчі дільниці, утворені у стаціонарних лікувальних закладах на території адміністративно-територіальної одиниці, в якій проводяться відповідні місцеві вибори.
 
224. Стаття 27. Єдиний загальнодержавний виборчий округ
 
225. 1. Єдиний загальнодержавний виборчий округ - територіальна одиниця, у межах якої проводяться загальнонаціональні вибори та встановлюються результати цих виборів.
 
226. 2. Єдиний загальнодержавний виборчий округ включає в себе всю територію України та закордонний виборчий округ.
 
227. 3. До території України для цілей цього Кодексу належать:
 
228. 1) територія, обмежена Державним кордоном України;
 
229. 2) морські та річкові судна, що плавають під Державним Прапором України;
 
230. 3) антарктичні науково-дослідні полярні станції України.
 
231. Стаття 28. Територіальний виборчий округ
 
232. 1. Територіальний виборчий округ - проміжна територіальна виборча одиниця, яка утворюється для забезпечення ефективної організації підготовки та проведення загальнонаціональних виборів. У територіальному виборчому окрузі утворюється окружна виборча комісія; в його межах встановлюються підсумки голосування виборців.
 
233. 2. Територія України в межах Державного кордону України поділяється на територіальні виборчі округи відповідно до статті 30 цього Кодексу. Територіальні виборчі округи є постійними.
 
234. 3 Територіальний виборчий округ визначається територією, в межах якої знаходяться виборчі дільниці, що входять до його складу. Територіальний виборчий округ має порядковий номер. Центром територіального виборчого округу на території України є місце знаходження окружної виборчої комісії, що визначається адресою її приміщення.
 
235. Стаття 29. Закордонний виборчий округ
 
236. 1. Закордонний виборчий округ як територіальний виборчий округ складається з усіх закордонних виборчих дільниць, утворених відповідно до цього Кодексу. Закордонний виборчий округ є єдиним.
 
237. 2. Закордонному виборчому округу номер не присвоюється.
 
238. Стаття 30. Утворення територіальних виборчих округів
 
239. 1. Територіальні виборчі округи в межах території України утворюються Центральною виборчою комісією шляхом визначення їх території (встановлення їх меж). Таке рішення не може бути прийняте під час виборчого процесу загальнонаціональних виборів.
 
240. 2. Територіальні виборчі округи утворюються з приблизно рівною кількістю постійних виборчих дільниць.
 
241. 3. Територіальний виборчий округ включає в себе один або кілька районів, міст обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення. На території міст Києва, Севастополя, інших великих міст може бути утворено більше ніж один територіальний виборчий округ. Не допускається утворення територіального виборчого округу з територій, що не межують між собою.
 
242. 4. При прийнятті рішення про утворення територіального виборчого округу одночасно приймається рішення щодо центру територіального виборчого округу - місця знаходження (адреси приміщення) відповідної окружної виборчої комісії.
 
243. 5. Рішення про утворення закордонного виборчого округу не приймається.
 
244. Стаття 31. Зміни меж територіальних виборчих округів
 
245. 1. У разі утворення нових виборчих дільниць в порядку, передбаченому статтею 40 цього Кодексу, Центральна виборча комісія може прийняти рішення про зміну меж двох або більшої кількості суміжних територіальних виборчих округів з дотриманням вимог частин другої та третьої статті 30 цього Кодексу.
 
246. 2. Центральна виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про зміну центру територіального виборчого округу - місця знаходження (адреси приміщення) відповідної окружної виборчої комісії.
 
247. 3. Рішення про зміну меж територіальних виборчих округів не може бути прийняте під час виборчого процесу загальнонаціональних виборів.
 
248. Стаття 32. Оприлюднення відомостей про територіальні виборчі округи
 
249. 1. Рішення Центральної виборчої комісії про зміни меж чи центрів територіальних виборчих округів публікується у загальнодержавних друкованих засобах масової інформації, у регіональних друкованих засобах масової інформації відповідного регіону, визначеного частиною другою статті 133 Конституції України, а також оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
 
250. 2. Не пізніш як на п’ятий день виборчого процесу загальнонаціональних виборів Центральна виборча комісія публікує у загальнодержавних та регіональних друкованих засобах масової інформації перелік виборчих округів станом на день початку виборчого процесу із зазначенням їх номерів, меж, адрес приміщень відповідних окружних виборчих комісій.
 
251. Стаття 33. Виборча дільниця
 
252. Виборча дільниця - територіальна виборча одиниця, яка об’єднує певну кількість виборців за спільним місцем голосування, та призначена для забезпечення умов обліку виборців, організації та проведення голосування на виборах, підрахунку голосів виборців.
 
253. Стаття 34. Типи виборчих дільниць
 
254. 1. Виборча дільниця може бути звичайною, спеціальною або закордонною.
 
255. 2. Звичайна виборча дільниця є постійною і використовується на усіх виборах, що проводяться на відповідній території.
 
256. 3. Спеціальна чи закордонна виборча дільниця у випадках, передбачених цим Кодексом, може бути постійною або тимчасовою (утвореною на час проведення відповідних виборів).
 
257. Стаття 35. Звичайна виборча дільниця
 
258. 1. Звичайна виборча дільниця призначена для організації та проведення голосування виборців відповідно до їх виборчих адрес.
 
259. 2. Звичайна виборча дільниця визначається своєю територією та її межами. Звичайна виборча дільниця має порядковий номер, адресу приміщення для голосування та місце знаходження (адресу службового приміщення) дільничної виборчої комісії.
 
260. 3. Звичайна виборча дільниця утворюється в межах одного населеного пункту, району в місті. Як виняток, допускається приєднання до виборчої дільниці всіх житлових будинків іншого населеного пункту, якщо загальна чисельність виборців у ньому не перевищує 100 осіб, за умови забезпечення виборцям доставки до місця голосування транспортними засобами.
 
261. Стаття 36. Спеціальна виборча дільниця
 
262. 1. Спеціальна виборча дільниця призначена для організації та проведення голосування виборців у місцях їх перебування, визначених частиною другою цієї статті, що обмежують їх можливості пересування внаслідок особливих умов або спеціального режиму їх перебування у відповідному закладі чи установі. Спеціальна виборча дільниця забезпечує голосування виборців без порушення зазначених умов чи режиму.
 
263. 2. Місцями перебування виборців, що обмежують можливості їх пересування і обумовлюють необхідність утворення спеціальних виборчих дільниць, є:
 
264. 1) стаціонарні лікувальні заклади;
 
265. 2) спеціалізовані оздоровчі та реабілітаційні заклади для осіб із хворобами та травмами опорно-рухового апарату;
 
266. 3) установи виконання покарань, передбачені Кримінально-виконавчим кодексом України;
 
267. 4) слідчі ізолятори та інші передбачені Кримінально-процесуальним кодексом України місця утримання осіб, щодо яких застосовано запобіжний захід - взяття під варту (далі - слідчі ізолятори);
 
268. 5) антарктичні науково-дослідні полярні станції України;
 
269. 6) річкові та морські судна, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України за межами внутрішніх та територіальних вод України;
 
270. 7) місця дислокації на території України військових частин (формувань), військовослужбовці яких у зв’язку з вимогами проходження служби не мають можливості проголосувати на звичайних виборчих дільницях;
 
271. 8) військові польові лікувальні заклади, дислоковані на території України..
 
272. 3. Спеціальна виборча дільниця визначається закладом, установою (або підрозділом закладу чи установи), судном, військовою частиною (формуванням), у яких вона утворена (далі - територія дільниці). Територія спеціальної виборчої дільниці не включається до території звичайної виборчої дільниці, в межах якої знаходиться відповідний заклад, установа (підрозділ закладу чи установи), місце дислокації військової частини (формування). Місцем знаходженням спеціальної виборчої дільниці є місце знаходження (адреса) закладу, установи чи їх підрозділу, порт приписки судна, місце дислокації військової частини (формування). Спеціальна виборча дільниця має порядковий номер.
 
273. 4. Спеціальна виборча дільниця, утворена у місцях перебування виборців, зазначених у пунктах 1-5 частини другої цієї статті, є постійною. Центральна виборча комісія у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування забезпечує утворення усіх необхідних спеціальних виборчих дільниць. Після початку виборчого процесу спеціальні виборчі дільниці у зазначених закладах (установах) не утворюються.
 
274. 5. На суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, у місцях дислокації військових частин (формувань), зазначених у пунктах 7, 8 частини другої цієї статті, утворюються тимчасові спеціальні виборчі дільниці у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
275. 6. Спеціальні виборчі дільниці, утворені в місцях перебування, зазначених у пунктах 3-8 частини другої цієї статті, не входять до системи територіальної організації місцевих виборів.
 
276. Стаття 37. Закордонна виборча дільниця
 
277. 1. Закордонна виборча дільниця призначена для організації та проведення голосування виборців, які проживають або на день проведення голосування на загальнонаціональних виборах перебувають на відповідній території іноземної держави.
 
278. 2. Постійна закордонна виборча дільниця призначена також для організації обліку виборців, які проживають або тривалий час перебувають на території іноземної держави, де проживає значна кількість громадян України, які мають право голосу.
 
279. 3. Закордонна виборча дільниця не входить до системи територіальної організації місцевих виборів.
 
280. 4. Закордонна виборча дільниця утворюється при закордонній дипломатичній установі України, у військовій частині (формуванні), дислокованій за межами України.
 
281. 5. При закордонній дипломатичній установі України на час проведення загальнодержавних виборів в порядку, встановленому цим Кодексом, може утворюватися тимчасова закордонна виборча дільниця з приміщенням для голосування поза приміщенням установи. Тимчасова закордонна виборча дільниця може бути утворена тільки на території великого міста іноземної держави, у якому відсутня закордонна дипломатична установа України і відповідно до відомостей Державного реєстру виборців проживає чи перебуває не менше однієї тисячі громадян України, які мають право голосу.
 
282. 6. Закордонна виборча дільниця визначається територією консульського округу або його частиною, територією дислокації військової частини (формування) України (далі - територія дільниці). Закордонна виборча дільниця має порядковий номер, адресу приміщення для голосування та місце знаходження (адресу службового приміщення) дільничної виборчої комісії.
 
283. 7. Закордонна виборча дільниця, яка має приміщення для голосування у приміщенні закордонної дипломатичної установи України за кордоном, у місці дислокації військової частини (формування) України за кордоном, є постійною виборчою дільницею.
 
284. 8. Для забезпечення своєчасного утворення тимчасових закордонних виборчих дільниць Міністерство закордонних справ України невідкладно після оголошення початку виборчого процесу загальнодержавних виборів звертається до органів влади іноземних держав з клопотанням надати згоду на утворення виборчих дільниць з приміщенням для голосування за межами приміщень закордонних дипломатичних установ України.
 
285. Стаття 38. Розмір виборчої дільниці
 
286. 1. Розмір виборчої дільниці незалежно від її типу визначається орієнтовною кількістю виборців на цій дільниці. Кількість виборців на виборчій дільниці не може перевищувати 2500 осіб, крім випадку, зазначеного у частині четвертій цієї статті.
 
287. 2. За розміром виборчі дільниці поділяються на:
 
288. 1) великі - з орієнтовною кількістю виборців від 1500 до 2500 осіб;
 
289. 2) середні - з орієнтовною кількістю виборців від 500 до 1500 осіб;
 
290. 3) малі - з орієнтовною кількістю виборців від 50 до 500 осіб.
 
291. 3. Як виняток, можуть утворювати виборчі дільниці з орієнтовною кількістю виборців до 50 осіб, однак не менше 5 осіб.
 
292. 4. Закордонна виборча дільниця може мати кількість виборців, яка перевищує 2500 осіб, якщо на відповідній території неможливо утворити ще одну закордонну виборчу дільницю або надлишкову кількість виборців неможливо віднести до іншої закордонної виборчої дільниці.
 
293. 5. Орієнтовна кількість виборців на звичайній чи закордонній виборчій дільниці визначається органом ведення Державного реєстру виборців за місцем знаходження відповідної дільниці. Орієнтовна кількість виборців на спеціальній виборчій дільниці визначається на підставі подання, яке стало підставою утворення спеціальної виборчої дільниці, або повідомлення про зміну орієнтовної кількості виборців на постійній спеціальній виборчій дільниці, надісланим до Центральної виборчої комісії керівником відповідного закладу (установи) невідкладно після оголошення про початок виборчого процесу.
 
294. Стаття 39. Приміщення для голосування та службове приміщення дільничної виборчої комісії
 
295. 1. Виборча дільниця має лише одне приміщення для голосування.
 
296. 2. Приміщення для голосування повинно мати площу:
 
297. 1) для великої виборчої дільниці - не менше 90 кв. м,
 
298. 2) для середньої виборчої дільниці - не менше 75 кв. м,
 
299. 3) для малої виборчої дільниці - не меншу 50 кв. м.
 
300. 3. У разі відсутності в межах території виборчої дільниці приміщення з відповідною площею приміщення для голосування на виборчій дільниці може мати меншу площу, але не менш як п’ятдесят відсотків від розміру площі, встановленого частиною другою цієї статті.
 
301. 4. Приміщення для голосування на спеціальній виборчій дільниці повинно мати вільний доступ для членів відповідної дільничної виборчої комісії, кандидатів, довірених та уповноважених осіб суб’єктів виборчого процесу, офіційних спостерігачів та представників засобів масової інформації. Керівники закладів, установ, де утворені такі дільниці, зобов’язані забезпечити безперешкодний доступ виборців, включених до списку виборців на цій виборчій дільниці, кандидатів, довірених та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, представників засобів масової інформації до приміщення для голосування та приміщень, де проводить засідання дільнична виборча комісія.
 
302. 5. Службове приміщення дільничні виборчої комісії повинно бути обладнано не менш як однією телефонною лінією.
 
303. 6. Приміщення для голосування та службові приміщення дільничної виборчої мають відповідати встановленим вимогам щодо санітарних і технічних норм та бути забезпеченими електропостачанням.
 
304. 7. Інші вимоги до приміщення для голосування та службового приміщення дільничної виборчої комісії встановлюються Центральною виборчою комісією.
 
305. Стаття 40. Порядок прийняття рішень щодо виборчих дільниць
 
306. 1. Центральна виборча комісія не пізніш як на десятий день після отримання подання органу, зазначеного у статті 41 цього Кодексу, приймає рішення про:
 
307. 1) утворення, ліквідацію, зміну території, зміну адреси приміщення для голосування, зміну місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці;
 
308. 2) відхилення подання у разі відсутності його належного обґрунтування відповідно до вимог, передбачених статтями 41-46 цього Кодексу, або якщо Центральна виборча комісія приходить до висновку про недоцільність запропонованого у поданні утворення, ліквідації, зміни території, зміни адреси приміщення для голосування, зміни місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці.
 
309. 2. Подання щодо утворення постійної виборчої дільниці залишається без розгляду по суті, якщо воно отримане Центральною виборчою комісією під час виборчого процесу. Подання щодо утворення тимчасової (на час виборчого процесу) спеціальної або закордонної виборчої дільниці залишається без розгляду по суті, якщо воно отримане Центральною виборчою комісією менш як за п’ятдесят днів до дня голосування на відповідних виборах.
 
310. 3. Рішення, передбачене частинами першою або другою цієї статті, приймається у вигляді постанови Центральної виборчої комісії. В одній постанові можуть міститися рішення стосовно довільної кількості виборчих дільниць.
 
311. 4. При утворенні виборчої дільниці їй присвоюється порядковий номер.
 
312. Стаття 41. Органи, уповноважені вносити подання щодо виборчих дільниць
 
313. 1. Подання до Центральної виборчої комісії щодо утворення, ліквідації, зміни території, зміни адреси приміщення для голосування, зміни місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії, зміни звичайної або спеціальної виборчої дільниці вносить відповідно виконавчий комітет міської ради (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районна, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація. Подання скріплюється печаткою відповідного органу.
 
314. 2. Подання до Центральної виборчої комісії щодо утворення, ліквідації, зміни території, зміни адреси приміщення для голосування, зміни місця знаходження (адреси службового приміщення) закордонної виборчої дільниці вносить Міністерство закордонних справ України. Подання скріплюється печаткою Міністерства.
 
315. Стаття 42. Зміст подання щодо утворення звичайної виборчої дільниці
 
316. 1. Подання стосовно утворення нової звичайної виборчої дільниці, зазначене у частині першій статті 41 цього Кодексу, повинно містити:
 
317. 1) підстави утворення виборчої дільниці (утворення нового населеного пункту, нового мікрорайону чи комплексу житлових будинків у місті; істотне збільшення кількості виборців на існуючій звичайній виборчій дільниці);
 
318. 2) пропозиції щодо території (населений пункт, перелік вулиць та перелік житлових будинків; інші ознаки, які дозволяють ідентифікувати територію) утворюваної виборчої дільниці;
 
319. 3) пропозиції щодо зміни територій суміжних виборчих дільниць (за потреби) у зв’язку з утворенням виборчої дільниці, пропонованої поданням;
 
320. 4) орієнтовну кількість виборців на утворюваній виборчій дільниці та (за потреби) зміни в орієнтовних кількостях виборців на суміжних виборчих дільницях;
 
321. 5) місце знаходження (адресу) та характеристики (тип приміщення, площа, поверх, на якому воно розміщене, доступність) приміщення, яке пропонується для використання як приміщення для голосування на виборчій дільниці;
 
322. 6) місце знаходження (адресу) приміщення, яке пропонується для використання як службове приміщення дільничної виборчої комісії на час її функціонування.
 
323. 2. Якщо поданням пропонується приєднати до території звичайної виборчої дільниці, що утворюється в населеному пункті, всі житлові будинки іншого населеного пункту, орган, що вносить таке подання, зазначає в ньому про те, що буде забезпечена доставка виборців транспортними засобами до місця голосування.
 
324. Стаття 43. Зміст подання щодо утворення спеціальної виборчої дільниці
 
325. 1. Подання стосовно утворення постійної спеціальної виборчої дільниці, зазначене у частині першій статті 41 цього Кодексу, повинно містити:
 
326. 1) підстави утворення виборчої дільниці (утворення нового закладу чи установи, зазначеного у частині другій статті 36 цього Кодексу, або їх підрозділу, виникнення обставин, пов’язаних із реорганізацією закладу чи установи, зміни режиму закладу (установи) чи умов перебування виборців у них, передислокація військової частини формування), військового польового лікувального закладу);
 
327. 2) пропозиції щодо території (заклад, установа, відділення чи інший підрозділ закладу або установи, полярна станція, територія дислокації військової частини (формування); інші ознаки, які дозволяють ідентифікувати територію) утворюваної виборчої дільниці;
 
328. 3) пропозиції щодо зміни територій суміжних спеціальних виборчих дільниць (за потреби) у зв’язку з утворенням виборчої дільниці, пропонованої поданням;
 
329. 4) орієнтовну кількість виборців на утворюваній виборчій дільниці та (за потреби) зміни в орієнтовних кількостях виборців на суміжних спеціальних виборчих дільницях;
 
330. 5) місце знаходження (адресу) та характеристики (тип приміщення, площа, поверх, на якому воно розміщене, доступність) приміщення, яке пропонується для використання як приміщення для голосування на виборчій дільниці;
 
331. 6) місце знаходження (адресу) приміщення, яке пропонується для використання як службове приміщення дільничної виборчої комісії на час її функціонування;
 
332. 7) зобов’язання керівництва закладу чи установи, командування військової частини (формування) щодо забезпечення безперешкодного доступу до приміщення для голосування виборців, членів відповідної виборчої комісії та осіб, які відповідно до цього Кодексу мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів.
 
333. 2. Подання щодо утворення тимчасової спеціальної виборчої дільниці на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України, повинно містити:
 
334. 1) назву судна;
 
335. 2) порт приписки судна;
 
336. 3) орієнтовну кількість виборців на судні;
 
337. 4) останній перед днем голосування на відповідних загальнодержавних виборах день виходу судна у плавання з порту приписки;
 
338. 5) орієнтовний найближчий до дня голосування на відповідних загальнодержавних виборах час заходу судна у порт України.
 
339. Стаття 44. Зміст подання щодо утворення закордонної виборчої дільниці
 
340. Подання стосовно утворення закордонної виборчої дільниці, зазначене у частині першій статті 41 цього Кодексу, повинно містити:
 
341. 1) назву іноземної держави, в якій утворюється закордонна виборча дільниця;
 
342. 2) назву та адресу закордонної дипломатичної установи України, при якій утворюється виборча дільниця, найменування та адресу військової частини (формування), дислокованої за межами України;
 
343. 3) підстави утворення виборчої дільниці (утворення нової закордонної дипломатичної установи України, зміна меж консульського округу, отримання дозволу іноземної держави на відкриття виборчої дільниці з приміщенням для голосування поза межами приміщення закордонної дипломатичної установи України);
 
344. 4) пропозиції щодо території утворюваної виборчої дільниці;
 
345. 5) пропозиції щодо зміни територій суміжних закордонних виборчих дільниць (за потреби) у зв’язку з утворенням виборчої дільниці, пропонованим у поданні;
 
346. 6) орієнтовну кількість виборців на утворюваній виборчій дільниці та (за потреби) зміни в орієнтовних кількостях виборців на суміжних закордонних виборчих дільницях;
 
347. 7) наявність (за необхідності) письмової згоди компетентних органів влади країни перебування на утворення закордонної виборчої дільниці, у тому числі з приміщенням для голосування поза межами приміщення закордонної дипломатичної установи України;
 
348. 8) місце знаходження (адресу) та характеристики (тип приміщення, площа, поверх, на якому воно розміщене, доступність) приміщення, яке пропонується для використання як приміщення для голосування на виборчій дільниці;
 
349. 9) місце знаходження (адресу) приміщення, яке пропонується для використання як службове приміщення дільничної виборчої комісії на час її функціонування.
 
350. Стаття 45. Порядок ліквідації виборчої дільниці
 
351. 1. Орган, зазначений у частині першій статті 15 цього Закону, може звернутися з поданням до Центральної виборчої комісії щодо ліквідації постійної виборчої дільниці з таких підстав:
 
352. 1) істотне зменшення орієнтовної кількості виборців на постійній звичайній виборчій дільниці;
 
353. 2) ліквідація (закриття) закладу чи установи або їх підрозділів, полярної станції, де утворена постійна спеціальна виборча дільниця;
 
354. 3) передислокація військової частини (формування) чи військового польового лікувального закладу в межах території України;
 
355. 3) істотне зменшення орієнтовної кількості виборців у відповідній іноземній державі;
 
356. 4) передислокація військової частини (формування), дислокованої за межами України,
 
357. 5) закриття закордонної дипломатичної установи України.
 
358. 2. Подання, зазначене у частині першій цієї статті, повинно містити:
 
359. 1) підстави ліквідації звичайної виборчої дільниці (орієнтовну кількість виборців із зазначенням реальної можливості включення цих виборців до складу іншої виборчої дільниці);
 
360. 2) пропозиції щодо зміни територій суміжних виборчих дільниць у зв’язку з ліквідацією виборчої дільниці;
 
361. 3) орієнтовну кількість виборців на виборчих дільницях, до яких включені виборці ліквідованої виборчої дільниці.
 
362. 3. Ліквідація єдиної у населеному пункті звичайної виборчої дільниці допускається як виняток лише при зменшенні чисельності виборців до 100 осіб і менше за умови забезпечення виборцям цього населеного пункту доставки транспортними засобами до приміщення для голосування звичайної виборчої дільниці, до території якої пропонується віднести цей населений пункт.
 
363. 4. Ліквідація постійної спеціальної виборчої дільниці у закладі чи установі, зазначених у пунктах 1-5 частини другої статті 36 цього Кодексу, здійснюється при зменшенні орієнтовної кількості виборців на такій дільниці до 4 і менше осіб.
 
364. 5. Тимчасові виборчі дільниці вважаються ліквідованими з дня завершення відповідного виборчого процесу.
 
365. Стаття 46. Порядок зміни адреси приміщення для голосування виборчої дільниці, зміни місця знаходження дільничної виборчої комісії
 
366. 1. Орган, зазначений у частині першій статті 41 цього Кодексу, може звернутися до Центральної виборчої комісії з поданням щодо зміни приміщення для голосування чи місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії на відповідній виборчій дільниці.
 
367. 2. Центральна виборча комісія своїм рішенням може доручити органу, зазначеному у частині першій статті 41 цього Кодексу, розглянути можливість зміни приміщення для голосування чи місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії на відповідній виборчій дільниці і внести відповідне подання до Центральної виборчої комісії, якщо наявні приміщення не відповідають вимогам до таких приміщень, встановлених цим Кодексом та актами Центральної виборчої комісії.
 
368. 3. Відповідний орган зобов’язаний розглянути доручення Центральної виборчої комісії, зазначене у частині другій цієї статті, та внести відповідне подання не пізніш як на тридцятий день з дня прийняття вказаного рішення Центральною виборчою комісією.
 
369. 4. Якщо Центральна виборча комісія у строк, зазначений в частині третій цієї статті, не отримала відповідного подання, вона оскаржує бездіяльність відповідного органу до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
 
370. 5. Рішення приміщення для голосування чи місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії на відповідній виборчій дільниці приймає Центральна виборча комісія в порядку та в строки, визначені у статті 40 цього Кодексу.
 
371. 6. Як виняток, Центральна виборча комісія може розглянути подання, зазначене у частині першій цієї статті, після початку виборчого процесу, однак не пізніш як за п’ятдесят днів до дня голосування на відповідних виборах.
 
372. 7. Зміна номера виборчої дільниці допускається тільки як виняток за рішенням Центральної виборчої комісії.
 
373. Стаття 47. Оприлюднення відомостей про виборчі дільниці
 
374. 1. Рішення Центральної виборчої комісії про утворення, ліквідацію, зміну території, зміну адреси приміщення для голосування, зміну адреси службового приміщення дільничної виборчої комісії виборчих дільниць публікується у загальнодержавних друкованих засобах масової інформації, у регіональних друкованих засобах масової інформації відповідного регіону, визначеного частиною другою статті 133 Конституції України, а також оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
 
375. 2. Центральна виборча комісія не пізніш як за 40 днів до дня голосування на загальнодержавних виборах, чергових місцевих виборах публікує у регіональних та місцевих друкованих засобах масової інформації відповідного регіону повний перелік постійних та тимчасових виборчих дільниць кожного територіального виборчого округу, розташованого у межах цього регіону, які використовуються на відповідних виборах, із зазначенням їх номерів, територій, орієнтовної кількості виборців, адрес приміщень для голосування, місця знаходження (адрес службового приміщення) відповідних дільничних виборчих комісій.
 
376. 3. Відомості, передбачені у частині другій цієї статті, про закордонні виборчі дільниці публікуються у ті ж строки у загальнодержавних друкованих засобах масової інформації. Відповідна закордонна дипломатична установа України у державі, де утворена закордонна виборча дільниця, публікує повідомлення про утворення закордонної виборчої дільниці із зазначенням її номера, території, орієнтовної кількості виборців, адреси приміщення для голосування, місця знаходження (адреси службового приміщення) дільничної виборчої комісії у друкованих засобах масової інформації, доступних громадянам України, що проживають чи перебувають на відповідній території, або, у разі неможливості, оприлюднює таке повідомлення в інший спосіб у строк, зазначений у частині другій цієї статті.
 
377. Глава ІІ. ОРГАНИ АДМІНІСТРУВАННЯ ВИБОРЧИХ ПРОЦЕСІВ
 
378. Розділ V. Виборчі комісії
 
379. Стаття 48. Виборчі комісії
 
380. 1. В Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчим процесом, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
 
381. 2. До виборчих комісій належать:
 
382. 1) Центральна виборча комісія;
 
383. 2) окружні виборчі комісії загальнонаціональних виборів;
 
384. 3) виборча комісія Автономної Республіки Крим;
 
385. 4) територіальні виборчі комісії місцевих виборів;
 
386. 5) дільничні виборчі комісії.
 
387. 3. Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та іншими законами України.
 
388. 4. Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, зокрема у вирішення питань, віднесених до їх повноважень, крім випадків, передбачених законом.
 
389. Стаття 49. Система виборчих комісій загальнонаціональних виборів
 
390. 1. Систему виборчих комісій, які організовують підготовку та проведення загальнонаціональних виборів, становлять:
 
391. 1) Центральна виборча комісія;
 
392. 2) окружні виборчі комісії;
 
393. 3) дільничні виборчі комісії.
 
394. 2. Повноваження виборчих комісій щодо адміністрування загальнонаціональних виборів поширюються:
 
395. 1) Центральної виборчої комісії ( на всю територію України та у закордонному виборчому окрузі;
 
396. 2) окружної виборчої комісії ( у межах відповідного територіального округу;
 
397. 3) дільничної виборчої комісії ( у межах відповідної виборчої дільниці.
 
398. 3. Повноваження окружної виборчої комісії закордонного виборчого округу здійснює Центральна виборча комісія.
 
399. 4. Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які організовують підготовку і проведення загальнонаціональних виборів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних та дільничних виборчих комісій з питань проведення таких виборів.
 
400. Стаття 50. Виборчі комісії місцевих виборів
 
401. 1. Виборчими комісіями, які здійснюють адміністрування підготовки та проведення місцевих виборів, є:
 
402. 1) Центральна виборча комісія;
 
403. 2) виборча комісія Автономної Республіки Крим;
 
404. 3) обласні виборчі комісії;
 
405. 4) районні виборчі комісії;
 
406. 5) міські виборчі комісії;
 
407. 6) районні у містах виборчі комісії (у містах, де обираються районні у місті ради);
 
408. 7) селищні виборчі комісії;
 
409. 8) сільські виборчі комісії;
 
410. 9) дільничні виборчі комісії місцевих виборів.
 
411. 2. Виборчі комісії, зазначені у пунктах 3-8 частини першої цієї статті, є територіальними виборчими комісіями місцевих виборів.
 
412. 3. Повноваження виборчих комісій щодо адміністрування місцевих виборів поширюються:
 
413. 1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України стосовно всіх місцевих виборів;
 
414. 2) виборчої комісії Автономної Республіки Крим - на територію Автономної Республіки Крим стосовно виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 
415. 3) територіальної виборчої комісії - на територію відповідної адміністративно-територіальної одиниці (територіальної громади) чи населеного пункту стосовно відповідних місцевих виборів;
 
416. 4) дільничної виборчої комісії - в межах виборчої дільниці стосовно усіх місцевих виборів, голосування на яких проводиться одночасно на цій дільниці.
 
417. 4. На місцевих виборах окружні виборчі комісії не утворюються. У випадках, передбачених цим Кодексом, районні, міські (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районні у місті виборчі комісії можуть здійснювати повноваження окружних виборчих комісій у відповідному (одномандатному, багатомандатному) виборчому окрузі щодо організації підготовки та проведення виборів депутатів відповідно обласної ради, міської ради чи міських голів (міст з районним поділом), які проводяться на відповідній території.
 
418. 5. Центральна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх територіальних та дільничних виборчих комісій місцевих виборів. Центральна виборча комісія здійснює загальне керівництво та контроль за діяльністю виборчих комісій місцевих виборів, їх консультативно-методичне забезпечення.
 
419. 6. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є головною виборчою комісією виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Вона очолює систему виборчих комісій, які організовують підготовку і проведення таких виборів і є комісією вищого рівня щодо всіх зазначених виборчих комісій стосовно цих виборів.
 
420. 7. Територіальна виборча комісія є головною виборчою комісією відповідних місцевих виборів. Вона очолює систему виборчих комісій, які організовують підготовку і проведення таких виборів і є комісією вищого рівня щодо всіх зазначених виборчих комісій стосовно відповідних виборів.
 
421. Стаття 51. Статус Центральної виборчої комісії
 
422. 1. Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього Кодексу та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення загальнонаціональних та місцевих виборів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
 
423. 2. Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права і засад виборчого процесу та процесу референдуму, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.
 
424. 3. Комісія є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням.
 
425. 4. Комісія працює на постійній основі. Член Комісії є державним службовцем.
 
426. 5. Порядок утворення, склад, повноваження та організація діяльності Комісії визначаються Конституцією України, цим Кодексом та іншими законами України.
 
427. Стаття 52. Статус інших виборчих комісій
 
428. 1. Виборчі комісії є спеціальними державними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства України.
 
429. 2. Окружна виборча комісія, виборча комісія Автономної Республіки Крим, територіальна виборча комісія є юридичною особою.
 
430. 3. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності дільничної виборчої комісії під час відповідного виборчого процесу здійснює окружна виборча комісія територіального округу загальнонаціональних виборів, виборча комісія Автономної Республіки Крим або відповідна територіальна виборча комісія у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
431. 4. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, територіальні виборчі комісії є постійними органами. Окружні та дільничні виборчі комісії є тимчасовими органами, які створюються на час підготовки та проведення відповідних виборів з урахуванням вимог цього Кодексу.
 
432. 5. Кожна виборча комісія є суб’єктом відповідного виборчого процесу, може бути стороною у судовому розгляді виборчих спорів, звертатися в межах своїх повноважень до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до підприємств, закладів, установ та організацій, їх посадових та службових осіб.
 
433. 6. Кожна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.
 
434. Розділ VІ. ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
 
435. Стаття 53. Основні принципи діяльності Центральної виборчої комісії
 
436. 1. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності та безсторонності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
 
437. 2. Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Кодексом та іншими законами України.
 
438. Стаття 54. Незалежність Комісії
 
439. 1. Комісія здійснює свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Правовий характер та законність рішень, дій чи бездіяльності Комісії підлягає судовому контролю.
 
440. 2. Члени Комісії відповідно до цього Кодексу є посадовими особами.
 
441. 3. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об’єднань у вирішення питань, що належать до повноважень Комісії, не допускається, крім випадків, передбачених законом.
 
442. 4. Гарантії незалежності Комісії у здійсненні своїх повноважень встановлюються Конституцією України, цим Кодексом та іншими законами України.
 
443. Стаття 55. Відкритість і публічність у діяльності Комісії
 
444. 1. Діяльність Комісії здійснюється відкрито і публічно.
 
445. 2. На засіданні Комісії мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення Комісії:
 
446. 1) під час виборчого процесу з виборів Президента України: кандидати на пост Президента України, представники кандидатів на пост Президента України у Центральній виборчій комісії, довірені особи кандидатів на пост Президента України у загальнодержавному виборчому окрузі;
 
447. 2) під час виборчого процесу з виборів народних депутатів України: кандидати у народні депутати України, представники партій - суб’єктів виборчого процесу у Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій - суб’єктів виборчого процесу у загальнодержавному виборчому окрузі;
 
448. 3) під час процесу всеукраїнського референдуму: уповноважені представники ініціативних груп всеукраїнського референдуму чи іншого суб’єкта ініціювання всеукраїнського референдуму, уповноважені представники суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму.
 
449. 3. На засіданні Комісії також мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення Комісії:
 
450. 1) офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій, зареєстровані Комісією,
 
451. 2) представники засобів масової інформації, акредитовані при Комісії, -не більше двох осіб від кожного засобу масової інформації.
 
452. 4. На засіданні Комісії при розгляді заяви чи скарги мають право бути присутніми:
 
453. 1) особа - суб’єкт звернення з заявою або скаргою, суб’єкт оскарження, інша заінтересована сторона;
 
454. 2) представники суб’єкта звернення з заявою або скаргою, суб’єкта оскарження та інших заінтересованих сторін, уповноважені представляти відповідного суб’єкта за законом або дорученням.
 
455. 5. Інші особи, крім зазначених у частинах другій та третій цієї статті, мають право бути присутніми на засіданні Комісії на запрошення або з дозволу Комісії, про що Комісією приймається відповідне протокольне рішення.
 
456. 6. Закриті засідання, інші форми попереднього закритого розгляду питань, що виносяться на засідання Комісії, не допускаються.
 
457. 7. Рішення Комісії публікуються в центральних і місцевих засобах масової інформації у випадках, в порядку та в строки, встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
 
458. 8. Комісія має офіційний друкований орган - «Вісник Центральної виборчої комісії».
 
459. 9. Комісія май офіційний сайт, на якому розміщуються рішення Комісії, інформація про вибори, референдуми, інші матеріали про діяльність Комісії, а також інші матеріали, передбачені цим Кодексом.
 
460. Стаття 56. Місце перебування Комісії
 
461. 1. Місцем перебування Комісії є столиця України - місто Київ.
 
462. 2. На будинку, де знаходиться Комісія, вивішується Державний Прапор України.
 
463. 3. Державний Герб України та Державний Прапор України є обов’язковими атрибутами залу засідань Комісії.
 
464. Стаття 57. Склад Комісії та порядок його формування
 
465. 1. Член Комісії призначається на посаду Верховною Радою України за поданням Президента України.
 
466. 2. У поданні Президента України про призначення на посаду членів (члена) Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України.
 
467. 3. До складу Комісії входять 15 членів Комісії.
 
468. 4. Кандидатури, подані Президентом України для призначення на посади членів Комісії, попередньо обговорюються у депутатських фракціях. Рішення Верховної Ради України щодо призначення членів Комісії приймається за наявності висновків відповідного комітету Верховної Ради України.
 
469. 5. Комісія обирає Голову Комісії, двох заступників Голови Комісії і секретаря Комісії із числа членів Комісії в порядку, передбаченому цим Кодексом.
 
470. 7. Строк повноважень члена Комісії - 7 років.
 
471. Стаття 58. Вимоги до членів Комісії
 
472. 1. Членом Комісії може бути громадянин України, який на день призначення досяг двадцяти п’яти років, має право голосу, проживає в Україні відповідно до частини четвертої статті 6 цього Кодексу не менше п’яти останніх років та володіє державною мовою.
 
473. 2. Не може бути призначений до складу Комісії громадянин України, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку, або який визнаний у встановленому порядку недієздатним чи обмежено дієздатним.
 
474. 3. Голова Комісії, заступники Голови Комісії, секретар Комісії, а також не менше шести інших членів Комісії повинні мати освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра за спеціальностями «правознавство» або «міжнародне право» чи науковий ступінь у галузі юридичних наук або державного управління.
 
475. 4. Член Комісії не може бути народним депутатом України або мати інший представницький мандат, входити до складу інших виборчих комісій та комісій з референдумів, бути членом ініціативної групи всеукраїнського чи місцевого референдуму, займатися підприємницькою діяльністю, бути повіреним третіх осіб у справах Комісії, виконувати роботу на умовах сумісництва (крім наукової, викладацької та творчої діяльності), входити до складу правління чи інших наглядових чи виконавчих органів організацій, що мають на меті отримання прибутку.
 
476. 5. Статус члена Комісії несумісний зі статусом кандидата на будь-яких виборах, зазначених у статті 4 цього Кодексу. Член Комісії одночасно з наданням згоди бути висунутим кандидатом чи поданням заяви про самовисування кандидатом зобов’язаний подати заяву про дострокове припинення своїх повноважень у Комісії відповідно до пункту 1 частини третьої статті 65 цього Кодексу, та з того ж дня припинити здійснення своїх повноважень.
 
477. 6. Член Комісії не може бути зареєстрований представником чи довіреною особою кандидата, зареєстрованого для участі у виборах, представником чи уповноваженою особою політичної партії чи її організації - суб’єкта відповідного виборчого процесу.
 
478. 7. Член Комісії, який до свого призначення на посаду був членом будь-якої політичної партії, до складення присяги повинен припинити членство у цій партії.
 
479. Стаття 59. Присяга члена Комісії
 
480. 1. Член Комісії складає на пленарному засіданні Верховної Ради України, на якому було прийнято рішення про його призначення, присягу такого змісту:
 
481. «Я (прізвище, ім’я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, присягаю Українському народу при здійсненні своїх повноважень у Центральній виборчій комісії додержуватися Конституції та законів України, позапартійної позиції, бути чесним, об’єктивним та неупередженим у вирішенні питань, що належать до повноважень Комісії, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі».
 
482. 2. Особа, яка склала присягу члена Комісії, невідкладно ставить свій підпис під текстом присяги.
 
483. 3. Особа, яка у день свого призначення на посаду члена Центральної виборчої комісії не склала присяги, вважається такою, що відмовилась від посади.
 
484. 4. Члену Комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом Президента України.
 
485. 5. Комісія є повноважною, якщо присягу склали не менше 10 членів Комісії.
 
486. Стаття 60. Обрання Голови Комісії, заступників Голови Комісії, секретаря Комісії
 
487. 1. Голова Комісії, заступники Голови Комісії, секретар Комісії обираються Комісією із числа членів Комісії на її засіданні таємним голосуванням більшістю від складу Комісії.
 
488. 2. Кандидатури на посаду заступників Голови Комісії, секретаря Комісії пропонуються Головою Комісії.
 
489. 3. Порядок проведення обрання Голови Комісії, заступників Голови Комісії, секретаря Комісії визначається Регламентом Центральної виборчої комісії.
 
490. 4. Голова Комісії, заступники Голови Комісії, секретар Комісії набувають своїх повноважень після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати таємного голосування з відповідних виборів.
 
491. Стаття 61. Повноваження Голови Комісії
 
492. 1. Голова Комісії:
 
493. 1) здійснює загальне керівництво діяльністю Комісії, загальне керівництво Секретаріатом та службами Комісії, організовує їх роботу;
 
494. 2) скликає та веде засідання Комісії, пропонує порядок денний засідання Комісії;
 
495. 3) інформує від імені Комісії Верховну Раду України, Президента України про результати виборів Президента України, народних депутатів України, результати всеукраїнського референдуму;
 
496. 4) підписує постанови Комісії, додатки до цих постанов та протоколи засідань Комісії;
 
497. 5) забезпечує розгляд звернень, що надходять до Комісії;
 
498. 6) представляє Комісію у її відносинах з виборцями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, виборчими комісіями, комісіями референдумів, підприємствами, закладами, установами і організаціями, відповідними органами іноземних держав та міжнародними організаціями;
 
499. 7) вносить на затвердження комісії положення про Секретаріат Комісії, про служби Комісії, про патронатну службу, їх структуру та штат;
 
500. 8) вносить на розгляд Комісії подання про призначення та звільнення керівника Секретаріату Комісії, керівників служб Комісії;
 
501. 9) призначає на посади та звільняє з посад працівників Секретаріату Комісії (крім керівника Секретаріату Комісії), працівників служб Комісії (крім керівників служб Комісії), працівників патронатної служби (за поданням відповідних членів Комісії);
 
502. 10) вирішує інші питання відповідно до Закону України «Про державну службу» та інших законів України;
 
503. 11) подає на затвердження Комісії фінансовий звіт про витрати коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення відповідних виборів і референдумів, який після затвердження Комісією надсилає до Рахункової палати у строк, визначений чинним законодавством України;
 
504. 12) вносить на розгляд Комісії пропозиції щодо нагородження почесними відзнаками Комісії;
 
505. 13) здійснює передбачені цим Кодексом повноваження члена Комісії;
 
506. 14) здійснює інші повноваження відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
 
507. 2. Голова Комісії у межах своїх повноважень видає розпорядження, дає доручення з питань організації діяльності Комісії, її Секретаріату та служб Комісії.
 
508. Стаття 62. Повноваження заступника Голови Комісії
 
509. Заступник Голови Комісії:
 
510. 1) виконує окремі обов’язки, що випливають із повноважень Комісії, за рішенням Комісії, розпорядженням або дорученням Голови Комісії;
 
511. 2) здійснює окремі повноваження Голови Комісії, передбачені цим Кодексом, за розпорядженням Голови Комісії в разі його відсутності або неможливості здійснення ним своїх повноважень;
 
512. 3) здійснює повноваження члена Комісії, передбачені цим Кодексом;
 
513. 4) здійснює інші повноваження відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
 
514. Стаття 63. Повноваження секретаря Комісії
 
515. Секретар Комісії:
 
516. 1) забезпечує підготовку засідань Комісії та питань і матеріалів, що вносяться на її розгляд;
 
517. 2) забезпечує повідомлення членів Комісії про час скликання засідання та питання, які передбачається внести на її розгляд;
 
518. 3) підписує протоколи засідань Комісії;
 
519. 4) забезпечує діловодство Комісії, доведення рішень Комісії та розпорядження і доручення Голови Комісії до відома членів Комісії, інших виборчих комісій, комісій з референдумів, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових осіб, суб’єктів виборчого процесу та процесу референдуму, а також забезпечує надання відповідної інформації засобам масової інформації;
 
520. 5) здійснює повноваження члена Комісії, передбачені цим Кодексом;
 
521. 6) здійснює інші повноваження відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
 
522. Стаття 64. Повноваження члена Комісії
 
523. 1. Член Комісії здійснює повноваження відповідно до затвердженого Комісією розподілу обов’язків між членами Комісії, а також виконує окремі доручення Голови Комісії або заступника Голови Комісії у разі виконання цим заступником повноважень Голови Комісії у випадках, передбачених цим Кодексом.
 
524. 2. Член Комісії:
 
525. 1) готує питання на розгляд Комісії, бере участь у розгляді питань порядку денного засідання Комісії;
 
526. 2) за рішенням Комісії або в окремих випадках за розпорядженням Голови Комісії представляє Комісію у відносинах з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, виборчими комісіями, комісіями з референдумів, об’єднаннями громадян, закладами, підприємствами, установами та організаціями;
 
527. 3) розглядає заяви та пропозиції, які надійшли на його ім’я, за дорученням Голови Комісії розглядає заяви та пропозиції, які надійшли на ім’я Комісії, Голови комісії;
 
528. 4) проводить особистий прийом громадян, посадових осіб та представників підприємств, закладів, установ та організацій, а також суб’єктів виборчого процесу та процесу референдуму чи їх уповноважених представників;
 
529. 5) вносить до Комісії пропозиції щодо звернень до Конституційного Суду України стосовно офіційного тлумачення Конституції України та законів України з питань виборів і референдумів;
 
530. 6) вносить пропозиції про залучення науковців і фахівців до експертної, аналітичної та іншої роботи, пов’язаної з виконанням повноважень Комісії;
 
531. 7) вносить пропозиції Голові Комісії щодо заохочення або притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Секретаріату чи служб Комісії;
 
532. 8) здійснює інші повноваження відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
 
533. 3. Член Комісії при здійсненні своїх повноважень має право:
 
534. 1) виступати на засіданнях Комісії, вносити пропозиції з питань, що належать до її повноважень, вимагати проведення щодо цих пропозицій голосування;
 
535. 2) вносити пропозиції (вимоги) стосовно виборчого процесу чи процесу референдуму, що є обов’язковими до розгляду Комісією;
 
536. 3) у разі незгоди з рішенням, прийнятим Комісією, у письмовій формі викласти свою окрему думку, яка додається до протоколу засідання Комісії;
 
537. 4) ознайомлюватися з будь-якими документами, матеріалами та інформацією, які є у розпорядженні Комісії;
 
538. 5)для виконання своїх повноважень давати окремі доручення працівникам Секретаріату Комісії, служб Комісії;
 
539. 6) бути присутнім на всіх заходах, що проводяться Комісією, Секретаріатом Комісії, службами Комісії
 
540. 7) мати доступ у режимі читання до бази даних Державного реєстру виборців;
 
541. 8) вимагати й отримувати від органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників та інших посадових і службових осіб підприємств, закладів, установ і організацій усіх форм власності, виборчих комісій, комісій референдумів, політичних партій та їх організацій необхідну документацію, статистичні дані, бухгалтерсько-фінансові звіти та інші матеріали, а також усні та письмові пояснення з питань, віднесених до повноважень Комісії;
 
542. 9) залучати до участі у підготовці окремих питань науковців, фахівців та експертів, а також працівників установ і організацій, державної контрольно-ревізійної служби;
 
543. 10) користуватися в установленому порядку інформаційними системами та банками даних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування;
 
544. 11) використовувати державні, в тому числі урядові, системи зв’язку;
 
545. 12) бути присутніми на засіданнях виборчих комісій і комісій референдумів;
 
546. 13) складати протокол про адміністративне правопорушення у випадках, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення;
 
547. 14) бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також на засіданнях, що проводяться Кабінетом Міністрів України, у міністерствах та інших органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, стосовно розгляду питань щодо проведення виборів і референдумів, а також інших питань, пов’язаних з діяльністю Комісії;
 
548. 15) входити безперешкодно у випадках, передбачених законодавством України, до приміщень органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, закладів, установ і організацій (крім випадків, коли законом встановлений спеціальний режим доступу на окремі об’єкти).
 
549. 4. Член Комісії при здійсненні своїх повноважень зобов’язаний додержуватися вимог Конституції і законів України, складеної присяги.
 
550. 5. Члену Комісії забороняється брати участь у передвиборній агітації та агітації референдуму.
 
551. Стаття 65. Підстави та порядок звільнення з посади члена Комісії
 
552. 1. Член Комісії звільняється з посади Верховною Радою України за поданням Президента України.
 
553. 2. Член Комісії може бути достроково звільнений з посади з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
 
554. 3. Підставами дострокового звільнення з посади члена Комісії є:
 
555. 1) особиста заява члена Комісії про складення повноважень, подана на ім’я Президента України;
 
556. 2) досягнення членом Комісії шістдесятип’ятирічного віку;
 
557. 3) припинення громадянства України;
 
558. 4) вибуття на постійне місце проживання за межі України;
 
559. 5) недотримання вимог щодо несумісності з іншими видами діяльності, встановлених частинами четвертою та шостою статті 58 цього Кодексу;
 
560. 6) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
 
561. 7) визнання члена Комісії недієздатним, частково дієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
 
562. 8) порушення членом Комісії присяги;
 
563. 9) неможливість виконання членом Комісії своїх повноважень за станом здоров’я.
 
564. 4. У разі смерті члена Комісії його повноваження вважаються припиненими з дня настання цієї обставини.
 
565. 5. Подання про звільнення з посади члена Комісії у зв’язку з закінченням його строку повноважень або про дострокове звільнення з посади члена Комісії з підстав, передбачених пунктами 2-9 частини третьої цієї статті, вноситься Головою Комісії Президенту України.
 
566. 6. Подання, зазначене у частині п’ятій цієї статті, щодо Голови Комісії вноситься заступником Голови Комісії Президенту України.
 
567. 7. При виникненні підстав, зазначених у частині третій цієї статті, Президент України не пізніш як на тридцятий день з дня їх виникнення вносить до Верховної Ради України подання про дострокове звільнення з посади члена Комісії.
 
568. 8. Верховна Рада України за результатами розгляду подання Президента України щодо дострокового звільнення з посади члена Комісії приймає відповідне рішення у формі постанови.
 
569. 9. Президент України завчасно, але не пізніш як через 30 днів з дня звільнення з посади (припинення повноважень) члена Комісії подає до Верховної Ради України кандидатуру особи, що пропонується на посаду члена Комісії замість вибулого.
 
570. 10. При закінченні строку повноважень члена Комісії, визначеного частиною сьомою статті 57 цього Кодексу, досягненні членом Комісії шістдесятип’ятирічного віку або поданні особистої заяви, зазначеної у пункті 1 частини третьої повноваження члена Комісії припиняються з дня вступу на посаду новопризначеного члена Комісії.
 
571. 11. Член Комісії, строк повноважень якого закінчився, який досяг шістдесятип’ятирічного віку або подав особисту заяву про складення повноважень, до прийняття відповідного рішення Верховною Радою України не бере участі у засіданнях Комісії і не здійснює інших повноважень члена Комісії.
 
572. Стаття 66. Дострокове припинення виконання повноважень Голови, заступників Голови, секретаря Комісії
 
573. 1. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії припиняються одночасно із звільненням відповідної особи з посади члена Комісії.
 
574. 2. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії можуть бути припинені достроково за його заявою рішенням Комісії без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії.
 
575. 3. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, Секретаря Комісії можуть бути достроково припинені без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії рішенням Комісії, яке приймається двома третинами голосів від складу Комісії шляхом таємного голосування.
 
576. 4. Засідання Комісії з питань, зазначених у частині третій цієї статті, скликається на письмову вимогу більшості членів Комісії від її складу. Порядок проведення такого засідання визначається Регламентом Комісії.
 
577. 5. Рішення Комісії, зазначене у частині третій цієї статті, набирає чинності після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати таємного голосування.
 
578. 6. Якщо за рішення, зазначене у частині третій цієї статті, проголосувало менше, ніж дві третини складу Комісії, питання про дострокове припинення повноважень відповідної посадової особи не може бути внесене до порядку денного засідання Комісії раніше, ніж через шість місяців.
 
579. 7. Комісія не може розглядати питання про дострокове припинення повноважень Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії під час виборчого процесу загальнонаціональних виборів або всеукраїнського референдуму.
 
580. Стаття 67. Розпорядження коштами Державного бюджету України
 
581. 1. Центральна виборча комісія в особі Голови Комісії є розпорядником коштів Державного бюджету України, що виділяються на утримання Комісії, Секретаріату Комісії, служб Комісії, патронатної служби Комісії.
 
582. 2. Комісія є головним розпорядником коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів і референдумів в Україні.
 
583. Стаття 68. Матеріальне і соціально-побутове забезпечення Комісії
 
584. 1. Умови та порядок оплати праці, побутового, медичного, санаторно-курортного, транспортного та іншого обслуговування Голови Комісії, заступників Голови Комісії, секретаря Комісії, інших членів Комісії, визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства України.
 
585. 2. Члену Комісії можуть встановлюватися щомісячні персональні надбавки, розмір яких визначається в межах фонду оплати праці членів Комісії.
 
586. 3. За необхідності член Комісії на час здійснення своїх повноважень забезпечується службовим житлом.
 
587. 4. Члену Комісії надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 45 календарних днів з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення.
 
588. 5. За членом Комісії зберігаються кваліфікаційні категорії, розряди, класні чини на період роботи в Комісії.
 
589. 6. У разі смерті члена Комісії Кабінет Міністрів України надає необхідну допомогу у його похованні.
 
590. Стаття 69. Загальні повноваження Комісії
 
591. 1. Комісія:
 
592. 1) забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах;
 
593. 2) забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму;
 
594. 3) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми;
 
595. 4) забезпечує однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України;
 
596. 5) здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій референдуму, приймає обов’язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій референдуму роз’яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми;
 
597. 6) готує пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів та референдумів;
 
598. 7) звертається в разі необхідності до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення Конституції України, законів України або окремих їх положень з питань, що стосуються організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні;
 
599. 8) є розпорядником Державного реєстру виборців, забезпечує ведення та функціонування Державного реєстру виборців відповідно до цього Кодексу та інших законів України;
 
600. 9) очолює систему виборчих комісій загальнодержавних виборів та систему комісій всеукраїнського референдуму;
 
601. 10) утворює територіальні виборчі округи загальнодержавних виборів та виборчі дільниці;
 
602. 11) утворює окружні виборчі комісії загальнодержавних виборів та вносить зміни до їх складу;
 
603. 12) призначає членів обласних, Київської та Севастопольської міських, районні, міські (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення) виборчі комісії;
 
604. 13) здійснює повноваження окружної виборчої комісії для закордонного виборчого округу;
 
605. 14) здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб’єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми;
 
606. 15) забезпечує акредитацію на виборах і референдумах офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій відповідно до закону, видає їм посвідчення;
 
607. 16) встановлює форми виборчих документів, затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток виборчих комісій та комісій референдумів;
 
608. 17) визначає порядок зберігання та передання виборчої документації та документації референдуму до відповідних архівних установ;
 
609. 18) контролює діяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення виборчих комісій та комісій референдуму приміщеннями, транспортом, зв'язком, іншими засобами матеріально-технічного забезпечення виборів;
 
610. 19) заслуховує повідомлення виборчих комісій, комісій референдуму, керівників міністерств, інших органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням загальнодержавних виборів та всеукраїнського референдуму;
 
611. 20) реєструє кандидатів на загальнодержавних виборах;
 
612. 21) встановлює форму та затверджує текст виборчого бюлетеня для голосування на загальнодержавних виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів;
 
613. 22) встановлює та офіційно оприлюднює результати загальнодержавних виборів;
 
614. 23) розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність, що стосуються організації підготовки і проведення загальнодержавних виборів, і приймає рішення з цих питань;
 
615. 24) здійснює заходи щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу та референдумів;
 
616. 25) проводить ліцензування діяльності, пов’язаної з наданням послуг щодо навчання претендентів до складу виборчих комісій, а також контроль за додержанням ліцензійних умов;
 
617. 26) публікує інформацію про підготовку та проведення виборів і референдумів в Україні, матеріали про свою діяльність, а також інші матеріали, що стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму;
 
618. 27) призначає та звільняє за поданням Голови Комісії керівника Секретаріату Комісії, керівників служб Комісії.
 
619. 2. Комісія здійснює інші повноваження щодо організації і підготовки загальнодержавних і місцевих виборів, передбачені цим Кодексом.
 
620. 3. Комісія здійснює інші повноваження, передбачені законами України.
 
621. Стаття 70. Повноваження Комісії щодо фінансового забезпечення організації підготовки і проведення виборів і референдумів в Україні
 
622. 1. Комісія вносить пропозиції щодо формування Державного бюджету України з питань фінансування виборів і референдумів в Україні.
 
623. 2. Комісія здійснює фінансове та матеріально-технічне забезпечення виборів і референдумів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
 
624. 3. Комісія формує кошторис, розподіляє кошти, що виділяються з Державного бюджету України на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів і всеукраїнського референдуму, діяльності відповідних виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму, контролює правильне та цільове використання зазначених коштів спільно з відповідними органами Державної контрольно-ревізійної служби України.
 
625. 4. Порядок обліку надходжень та витрат бюджетних коштів, що виділяються на підготовку та проведення виборів і всеукраїнських референдумів, коштів виборчих фондів суб’єктів відповідного виборчого процесу визначається Комісією спільно з Міністерством фінансів України відповідно до законів України.
 
626. 5. Комісія встановлює форми фінансового звіту виборчих комісій та комісій всеукраїнського референдуму про надходження та витрати коштів, що виділяються на підготовку і проведення відповідних виборів або всеукраїнського референдуму, та фінансового звіту розпорядників виборчих фондів суб’єктів відповідного виборчого процесу.
 
627. 6. Комісія подає до Рахункової палати фінансові звіти про витрати коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення загальнодержавних виборів, всеукраїнського референдуму, не пізніш як через три місяці з дня офіційного опублікування загальних результатів виборів чи всеукраїнського референдуму.
 
628. Стаття 71. Організація діяльності Комісії
 
629. 1. Комісія приймає рішення з питань, що належать до її повноважень, виключно після їх розгляду на своїх засіданнях.
 
630. 2. Порядок організації роботи Комісії визначається цим Кодексом, Регламентом Центральної виборчої комісії, а також іншими актами, що приймаються Комісією на виконання цього Кодексу та інших законів України.
 
631. Стаття 72. Засідання Комісії
 
632. 1. Основною організаційною формою діяльності Комісії є її засідання. На засіданні Комісії може бути розглянуто будь-яке питання, яке відповідно до цього Кодексу та інших законів України належить до повноважень Комісії.
 
633. 2. Засідання Комісії скликаються її Головою, а в разі його відсутності - заступником Голови Комісії, який здійснює повноваження Голови Комісії на час його відсутності, з обов’язковим повідомленням усіх членів Комісії про час і місце засідання. Засідання Комісії може бути скликане на письмову вимогу не менш як п’яти членів Комісії.
 
634. 3. Засідання Комісії веде її Голова або один із його заступників за дорученням Голови чи, за відсутності Голови, -за погодженням між його заступниками. У разі відсутності Голови та його заступників або невиконання ними з будь-яких причин своїх функцій Комісія обирає головуючого на засіданні із свого складу більшістю голосів від складу Комісії.
 
635. 4. Засідання Комісії є повноважним за умови присутності не менше десяти членів Комісії.
 
636. 5. Проект порядку денного засідання Комісії пропонує її Голова, а в разі його відсутності - головуючий на засіданні. Порядок денний засідання затверджується протокольним рішенням Комісії.
 
637. 6. У засіданні Комісії можуть брати участь особи, зазначені у частинах другій-п’ятій статті 55 цього Кодексу. Комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення цих осіб права участі в засіданні Комісії, якщо вони перешкоджають його проведенню. Щодо осіб, зазначених у частині другій та третій статті 55 цього Кодексу, таке рішення приймається двома третинами голосів від складу Комісії.
 
638. 7. На кожному засіданні Комісія веде протокол засідання, який підписується Головою Комісії, а у випадках, зазначених у частині третій цієї статті, -головуючим на засіданні Комісії, а також секретарем Комісії.
 
639. Стаття 73. Регламент Комісії
 
640. 1. Порядок проведення засідань Комісії, процедури підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання діяльності роботи Комісії, що не врегульовані цим Кодексом, визначаються Регламентом Центральної виборчої комісії.
 
641. 2. Регламент Центральної виборчої комісії, зміни та доповнення до нього затверджуються постановою Комісії з дотриманням вимог цього Кодексу, інших законів України.
 
642. 3. Регламент Центральної виборчої комісії не може встановлювати додаткових повноважень Комісії або її членів, окрім встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
 
643. Стаття 74. Рішення Комісії
 
644. 1. За результатами розгляду на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.
 
645. 2. Постанова Комісії повинна містити:
 
646. 1) найменування Комісії;
 
647. 2) найменування рішення Комісії;
 
648. 3) дату та місце ухвалення рішення Комісії, порядковий номер постанови;
 
649. 4) встановлені факти та підстави для ухвалення рішення Комісії, а також акти законодавства України чи попередньо прийняті рішення Комісії, за наявності - рішення судових органів, якими керувалася Комісія при прийнятті рішення;
 
650. 5) висновок Комісії.
 
651. 3. З питань поточної внутрішньої діяльності Комісія може ухвалювати протокольне рішення. Зміст протокольного рішення фіксується у протоколі засідання Комісії. З метою доведення протокольного рішення до членів Комісії, Секретаріату та служб Комісії, їх структурних підрозділів, таке рішення оформлюється окремим документом як витяг з протоколу засідання за підписом секретаря Комісії.
 
652. 4. Рішення Комісії приймається на засіданні Комісії відкритим голосуванням більшістю голосів від складу Комісії, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
 
653. 5. Член Комісії, присутній на її засіданні, який не погоджується з прийнятим Комісією рішенням, має право не пізніш як на третій день після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до відповідного протоколу засідання Комісії і є його невід’ємною частиною.
 
654. 6. Постанова Комісії підписується Головою Комісії, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 72 цього Кодексу, -головуючим на засіданні Комісії.
 
655. 7. Рішення, прийняті Комісією, можуть бути змінені Комісією з власної ініціативи або на підставі рішення суду.
 
656. 8. Рішення Комісії може бути оскаржене до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
 
657. Стаття 75. Обов’язковість рішень Комісії
 
658. 1. Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями референдуму, іншими суб’єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об’єднаннями громадян, іншими громадськими об’єднаннями, підприємствами, закладами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.
 
659. 2. Якщо рішення Комісії передбачає вжиття певними особами заходів для його виконання, про вжиті заходи на виконання рішення повинно бути повідомлено Комісію у встановлений нею строк.
 
660. 3. Керівники, інші посадові чи службові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій чи їх місцевих організацій, інших об’єднань громадян, громадських об’єднань, підприємств, закладів, установ чи організацій, виборчих комісій та комісій референдуму в порядку, передбаченому законодавством, зобов’язані на запрошення Комісії прибути на її засідання, надавати необхідні відомості і матеріали, відповідати на запитання.
 
661. 4. У разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали. Правоохоронний орган, якому передані вказані матеріали, повідомляє Комісію про результати розгляду звернення чи вжиті заходи у встановлений законом строк.
 
662. 5. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також підприємства, заклади, установи й організації державної форми власності зобов’язані сприяти Комісії та її членам у здійсненні ними своїх повноважень.
 
663. 6. Невиконання, чи неналежне або несвоєчасне виконання рішень Комісії тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
 
664. Стаття 76. Звернення до Комісії
 
665. 1. Право звернення до Комісії з питань, що належать до повноважень Комісії, визначається Конституцією України, цим Кодексом, Законом України «Про звернення громадян», іншими законами України.
 
666. 2. Звернення, подані до Комісії, підлягають реєстрації в порядку, встановленому регламентом Комісії.
 
667. 3. Під зверненням за цим Кодексом слід розуміти:
 
668. 1) заяву, в якій міститься прохання (клопотання) сприяти реалізації виборчих прав, прав на участь у референдумі, надати відкриту інформацію, що є у розпорядженні Комісії, консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз’яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми, або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно поліпшення діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо;
 
669. 2) скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, прав на участь у референдумі, законних інтересів суб’єктів виборчого процесу і процесу референдуму, поновити порушені виборчі права та права на участь у референдумі.
 
670. Стаття 77. Порядок подання заяви
 
671. 1. Заява може бути подана до Комісії в письмовій або усній формі. В усній формі заяви подаються під час особистого прийому членами Комісії і фіксуються в порядку, встановленому регламентом Комісії.
 
672. 2. Письмова заява, подана до Комісії, повинна містити:
 
673. 1) назву Комісії або прізвище члена Комісії, до якого звертається особа;
 
674. 2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та адресу житла фізичної особи або повну назву та місце знаходження юридичної особи - заявника;
 
675. 3) суть порушеного питання, виклад обставин і фактичних даних, що мають значення для вирішення заяви;
 
676. 4) зміст прохання (клопотання) або рекомендації;
 
677. 5) підпис заявника або його повноважного представника, якщо заявник - юридична особа;
 
678. 6) дату подання заяви.
 
679. 3. Заяви, оформлені без дотримання вимог, встановлених частиною другою цієї статті, повертаються заявникові з відповідними роз’ясненнями в строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян», якщо інший строк не встановлено цим Кодексом або відповідним законом України про референдуми.
 
680. 4. Якщо вирішення питання, порушеного у заяві, не належить до повноважень Комісії, заява пересилається за належністю відповідному органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємству, закладу, установі, організації, політичній партії, іншому об’єднанню громадян, посадовій чи службовій особі в строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
 
681. 5. Якщо заява не містить відомостей, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення щодо вирішення по суті питання, порушеного у заяві, або надіслання заяви за належністю, така заява повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями в строк, встановлений Законом України «Про звернення громадян», якщо інший строк не встановлено цим Кодексом або відповідним законом України про референдуми.
 
682. Стаття 78. Порядок та строки розгляду заяв
 
683. 1. Заяви, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.
 
684. 2. Заяви, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються відповідного процесу, розглядаються Комісією у порядку та в строки розгляду скарг, що стосуються відповідного процесу, встановлених цим Кодексом.
 
685. 3. Заяви та інші звернення, які не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму або подані поза строками такого процесу, розглядаються Комісією у загальному порядку та у строки, встановлені законом.
 
686. 4. Заява, подана до Комісії, за дорученням Голови Комісії або одного із його заступників попередньо розглядається членом Комісії.
 
687. 5. За підсумком попереднього розгляду заяви член Комісії може рекомендувати Комісії розглянути її на засіданні Комісії та прийняти рішення з приводу такої заяви.
 
688. 6. Якщо заява не вимагає прийняття рішення Комісії, член Комісії за дорученням Голови Комісії або одного з його заступників може надати відповідь заявнику від свого імені.
 
689. Стаття 79. Подання скарг до Комісії та їх розгляд
 
690. 1. Вимоги до скарги, що подається до Комісії, визначаються статтею 269 цього Кодексу.
 
691. 2. Скарга, подана до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму, розглядається у порядку та в строки, встановлені цим Кодексом.
 
692. 3. Скарга, подана поза строками виборчого процесу чи процесу референдуму, розглядається Комісією у загальному порядку та у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
 
693. 4. Скарга, оформлена без дотримання вимог, встановлених цим Кодексом, що унеможливлює її розгляд, повертається членом Комісії суб’єктові звернення зі скаргою з відповідними роз’ясненнями не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги.
 
694. 5. Якщо розгляд питань, порушених у скарзі, не відноситься до повноважень Комісії, за рішенням Комісії така скарга залишається без розгляду по суті.
 
695. Стаття 80. Розгляд Комісією питань за власною ініціативою
 
696. 1. Якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та прав на участь у референдумі при розгляді інших питань, з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Кодексом порядку.
 
697. 2. Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Кодексом порядку рішення стосовно:
 
698. 1) надання виборчим комісіям, комісіям референдуму роз’яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми, порядку виконання певних виборчих процедур, передбачених цим Кодексом;
 
699. 2) організації підготовки та проведення виборів і референдумів;
 
700. 3) організації роботи виборчих комісій та комісій референдуму;
 
701. 4) підготовки пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про вибори і референдуми;
 
702. 5) інших питань, віднесених до повноважень Комісії.
 
703. Стаття 81. Використання Комісією автоматизованої інформаційної системи
 
704. 1. При проведенні загальнодержавних виборів, всеукраїнського референдуму Комісія застосовує автоматизовану інформаційну систему.
 
705. 2. Члени Комісії мають право ознайомлюватися з будь-якою інформацією, що міститься в автоматизованій інформаційній системі Комісії або виводиться з неї.
 
706. 3. Під час процесу голосування та підрахунку голосів автоматизована інформаційна система використовується виключно для спостереження за ходом і результатами голосування. Відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему, є попередньою інформацією, що не має юридичних наслідків.
 
707. Стаття 82 Забезпечення діяльності Комісії
 
708. 1. Забезпечення діяльності Комісії у здійсненні нею повноважень покладається на Секретаріат Комісії. Секретаріат Комісії виконує організаційну, юридичну, експертну, аналітичну, інформаційно-довідкову та матеріально-технічну роботу, спрямовану на забезпечення здійснення Комісією та її членами передбачених цим Кодексом повноважень з організації підготовки та проведення виборів і референдумів, поточної діяльності Комісії. Положення про Секретаріат Комісії, положення про патронатну службу, їх структура та штат затверджуються Комісією за пропозицією Голови Комісії.
 
709. 2. Для забезпечення виконання Комісією функцій розпорядника Державного реєстру виборців утворюється Служба розпорядника Державного реєстру виборців. Положення про Службу, структура і штатний розпис Служби затверджується Комісією за пропозицією Голови Комісії.
 
710. 3. Для забезпечення виконання Комісією функцій стосовно ліцензування діяльності, пов’язаної з наданням послуг щодо навчання претендентів до складу виборчих комісій, утворюється Служба ліцензування та методичного забезпечення навчання членів виборчих комісій. Положення про Службу, структура і штатний розпис Служби затверджується Комісією за пропозицією Голови Комісії.
 
711. 4. Керівник Секретаріату Комісії, керівники служб Комісії здійснюють безпосереднє керівництво структурними підрозділами відповідно Секретаріату Комісії, служб Комісії, їх посадовими особами.
 
712. 5. Організацію роботи Голови Комісії, заступників Голови Комісії, секретаря Комісії, інших членів Комісії забезпечує патронатна служба Комісії. До складу патронатної служби Комісії належать радники, помічники та секретарі Голови Комісії, помічники та секретарі заступників Голови Комісії, секретаря Комісії, а також помічники інших членів Комісії. Чисельність та штатний розпис патронатної служби Комісії затверджуються постановою Комісії з урахуванням обсягу фінансування Комісії.
 
713. 6. Керівник та інші працівники Секретаріату Комісії (крім працівників, які забезпечують утримання приміщень Комісії), Служби розпорядника Державного реєстру виборців, Служби ліцензування та методичного забезпечення навчання членів виборчих комісій, патронатної служби Комісії є державними службовцями.
 
714. Стаття 83. Регіональні представництва Комісії
 
715. 1. Для оперативного вирішення питань, пов’язаних з виконанням повноважень Комісії, в регіонах України, зазначених у частині другій статті 133 Конституції України, Комісія утворює свої регіональні представництва в межах коштів Державного бюджету України, передбачених на забезпечення діяльності Комісії.
 
716. 2. Регіональні представництва Комісії є структурними підрозділами Секретаріату Комісії.
 
717. 3. Склад, організація діяльності регіональних представництв визначається Положенням про регіональні представництва Комісії, яке затверджується Комісією.
 
718. Стаття 84. Фінансування Комісії
 
719. 1. Витрати, пов’язані з діяльністю Комісії та її Секретаріату, Служби розпорядника Державного реєстру виборців, Служби ліцензування та методичного забезпечення навчання членів виборчих комісій, патронатної служби, фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
 
720. 2. Комісія подає щорічний звіт про використання коштів Державного бюджету України до Рахункової палати.
 
721. Стаття 85. Міжнародне співробітництво Комісії
 
722. 1. Комісія та її члени можуть обмінюватися досвідом з відповідними державними органами інших країн, міжнародними організаціями.
 
723. 2. Комісія може вступати до міжнародних організацій (асоціацій) організаторів виборів.
 
724. 3. Члени Комісії можуть брати участь у спостереженні за підготовкою та проведенням виборів та референдумів в інших державах як міжнародні спостерігачі з ініціативи Комісії, Кабінету Міністрів України, а також міжнародних організацій, членами яких є Україна або Комісія.
 
725. Розділ VІІ. ФОРМУВАННЯ СКЛАДУ, ПОВНОВАЖЕННЯ ТА ФОРМИ ДІЯЛЬНОСТІ ІНШИХ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ
 
726. Стаття 86. Вимоги до членів виборчих комісій
 
727. 1. До складу окружної виборчої комісії чи дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці загальнонаціональних виборів можуть входити виборці, які проживають у межах території України. До складу виборчої комісії місцевих виборів у відповідній адміністративно-територіальній одиниці (об’єднаній громаді) можуть входити виборці, які відповідно до відомостей Державного реєстру виборців мають виборчу адресу відповідно в Автономній Республіці Крим, відповідній області, місті Києві чи Севастополі.
 
728. 2. Виборець одночасно може входити до складу лише однієї виборчої комісії.
 
729. 3. До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати, які зареєстровані для участі у будь-яких виборах, що проводяться на відповідній території, їх довірені особи, представники кандидатів чи партій у Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій (організацій партій), посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді та працівники правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи.
 
730. 4. Не може входити до складу виборчої комісії особа, яка визнана у встановленому законом порядку обмежено дієздатною із встановленням піклування, або яка має судимість за вчинення корупційного, службового або виборчого злочину, а також іншого умисного злочину, за який призначене покарання у вигляді позбавлення волі, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
 
731. 5. Голова, заступник голови, секретар та не менше п’яти інших членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим повинні мати освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра за спеціальностями «правознавство» або «міжнародне право» чи науковий ступінь у галузі юридичних наук або державного управління.
 
732. 6. До складу окружної виборчої комісії загальнодержавних виборів, територіальної виборчої комісії місцевих виборів (крім сільської, селищної виборчої комісії) можуть входити лише особи, які пройшли попередню підготовку та отримали державний сертифікат про підготовку до роботи у складі виборчих комісій відповідно до частини другої статті 120 цього Кодексу.
 
733. 7. Секретар окружної, територіальної, дільничної виборчої комісії повинен володіти державною мовою в обсязі, необхідному для ведення діловодства.
 
734. 8. До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної в стаціонарному лікувальному закладі або в установі кримінально-виконавчої системи, не можуть входити працівники відповідного закладу або установи.
 
735. Стаття 87. Подання до складу окружної виборчої комісії
 
736. 1. Право подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій загальнонаціональних виборів мають політичні партії, представлені фракціями в поточному скликанні Верховної Ради України, а також інші суб’єкти подання кандидатур - суб’єкти відповідного виборчого процесу, визначені цим Кодексом для відповідного типу виборів. Це право реалізується у порядку, встановленому цим Кодексом.
 
737. 2. Форма подання кандидатур до складу виборчих комісій затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як на десятий день виборчого процесу відповідних виборів. У поданні зазначаються:
 
738. 1) прізвище, ім’я та по батькові особи;
 
739. 2) рік народження (для осіб, яким у рік проведення виборів виповнюється 18 років, ( дату народження);
 
740. 3) громадянство особи;
 
741. 4) виборча адреса особи, а також контактні телефони;
 
742. 5) володіння державною мовою;
 
743. 6) освіта;
 
744. 7) місце роботи та займана посада особи;
 
745. 8) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій;
 
746. 9) наявність відповідної освіти чи підготовки; номер та дата видачі державного сертифіката, передбаченого статтею 125 цього Кодексу;
 
747. 10) посада в комісії, на яку пропонується особа.
 
748. 3. Подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій вносяться не пізніш як за п’ятдесят чотири дні до дня голосування.
 
749. 4. До подання додається його електронна копія, а також власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі від відповідного суб’єкта подання кандидатур. Особи, запропоновані на керівні посади у виборчій комісії, зазначають також свою згоду на зайняття такої посади.
 
750. 5. До подання додаються також оригінали державних сертифікатів, передбачених статтею 125 цього Кодексу, видних кожному виборцю, який пропонується до складу комісії. Центральна виборча комісія виготовляє і засвідчує копії сертифікатів і не пізніш як на п’ятий день після отримання подання повертає оригінали сертифікатів особі, яка подала документи до Центральної виборчої комісії.
 
751. Стаття 88. Порядок утворення окружних виборчих комісій
 
752. 1. Окружна виборча комісія загальнонаціональних виборів утворюється рішенням Центральної виборчої комісії не пізніш як за п’ятдесят днів до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Кількісний склад окружної виборчої комісії повинен складати не менше дванадцяти і не більше вісімнадцяти осіб.
 
753. 2. До складу окружної виборчої комісії обов’язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику від політичних партій, представлених фракціями в поточному скликанні Верховної Ради України.
 
754. 3. Від інших суб’єктів подання кандидатур, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу, до складу окружної виборчої комісії включається не більше ніж по одному представнику. Якщо кількість кандидатур, поданих від таких суб’єктів подання кандидатур, перевищує кількість вакантних місць у відповідній окружній виборчій комісії з розрахунку вісімнадцяти членів комісії, кандидатури, які включаються до складу комісії, визначаються шляхом жеребкування у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Таке жеребкування проводиться Центральною виборчою комісією стосовно кожної окружної виборчої комісії не пізніше ніж на третій день після закінчення строку внесення подань, визначеного частиною третьою статті 87 цього Кодексу.
 
755. 4. Центральна виборча комісія перевіряє достовірність відомостей про внесені кандидатури, у тому числі з використанням персональних даних Державного реєстру виборців.
 
756. 5. Кандидатури, внесені до складу окружної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам до членів виборчих комісій, зазначеним у статті 86 цього Кодексу, з підстав, зазначених у частині шостій цієї статті, або застосування механізму жеребкування, передбаченого частиною сьомою цієї статті.
 
757. 6. Технічні описки чи неточності, допущені у поданні, інші недоліки поданих документів не є підставою для відхилення внесених кандидатур. При виявленні таких описок, неточностей чи інших недоліків Центральна виборча комісія невідкладно повідомляє про це особу, яка підписала подання. Зазначені описки, неточності та інші недоліки можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше строку, зазначеного у частині третій статті 87 цього Кодексу, а у разі отримання вказаного повідомлення в останній день цього строку - наступного дня після дня отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло до Центральної виборчої комісії у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
 
758. 7. У разі якщо у встановлений частиною третьою статті 87 цього Кодексу строк не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу окружної виборчої комісії осіб становить менше дванадцяти, окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією за поданням її Голови у кількості дванадцяти осіб з обов’язковим урахуванням поданих відповідно до вимог цієї статті кандидатур від суб’єктів подання кандидатур, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу. Особи, подані Головою, повинні відповідати вимогам, зазначеним у статті 86 цього Кодексу. Такі особи повинні подати заяви, зазначені у частині четвертій статті 87 цього Кодексу.
 
759. 8. Рішення про утворення окружних виборчих комісій та про їх склад, прийняте відповідно до вимог цього Кодексу, публікується Центральною виборчою комісією у триденний строк від дня його прийняття в загальнодержавних друкованих засобах масової інформації та оприлюднюється на офіційному сайті Центральної виборчої комісії. Витяг із цього рішення про утворення окружних виборчих комісій у відповідному регіоні та про їх склад публікується Центральною виборчою комісією у регіональному друкованому засобі масової інформації у семиденний строк від дня прийняття зазначеного рішення.
 
760. 9. Центральна виборча комісія невідкладно надає рішення про утворення окружних виборчих комісій та про їх склад органам ведення Державного реєстру виборців за місцем знаходження окружної виборчої комісії. Витяг із зазначеного рішення стосовно складу кожної окружної виборчої комісії надсилається органам ведення Реєстру за виборчими адресами осіб, включених до складу відповідної окружної виборчої комісії.
 
761. Стаття 89. Розподіл керівних посад в окружних виборчих комісіях
 
762. 1. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії призначаються рішенням про утворення окружної виборчої комісії, зазначеним у частині першій статті 88 цього Кодексу.
 
763. 2. Голова, заступник голови або секретар окружної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб’єктів подання кандидатур.
 
764. 3. Кожен суб’єкт подання кандидатур, від якого включені кандидатури до складу окружних виборчих комісій (крім Голови Центральної виборчої комісії), має право на пропорційну частку кожного виду керівних посад в окружних виборчих комісіях. Частка керівних посад кожного виду для кожного зазначеного суб’єкта в межах загальнодержавного виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від відповідного суб’єкта до складу окружних виборчих комісій, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу окружних виборчих комісій від суб’єктів, зазначених у частині другій статті 87 цього Кодексу.
 
765. 4. Особа, подана до складу окружної виборчої комісії, може брати участь у розподілі керівних посад у комісії за умови, що вона володіє відповідними характеристиками, зазначеними у пунктах 5, 8, 9 частини другої статті 87 цього Кодексу.
 
766. 5. Особа, включена до складу окружної виборчої комісії за поданням Голови Центральної виборчої комісії, не може бути призначена на керівну посаду в окружній виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання від суб’єктів, зазначених у частині другій статті 87 цього Кодексу. Кількість осіб, включених до складу комісії за поданням Голови Центральної виборчої комісії, не враховується при встановленні часток керівних посад відповідно до частини третьої цієї статті.
 
767. 6. При призначенні на керівні посади в окружних виборчих комісіях повинна бути дотримана приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб’єкта подання.
 
768. 7. Порядок розподілу керівних посад між суб’єктами подання кандидатур в межах часток, визначених відповідно до частини третьої цієї статті, визначається Центральною виборчою комісією.
 
769. Стаття 90. Формування складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим
 
770. 1. До складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим входить 15 осіб.
 
771. 2. Члени виборчої комісії Автономної Республіки Крим призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
 
772. 3. Кандидатури до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим вносяться на розгляд Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим керівними органами республіканських організацій партій, зазначених у частині четвертій статті 13 цього Кодексу.
 
773. 4. Голова, заступник голови і секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим повинні бути представниками різних суб’єктів подання кандидатур.
 
774. Стаття 91. Склад територіальних виборчих комісій місцевих виборів
 
775. 1. Територіальна виборча комісія формується у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
 
776. 2. Кількісний склад територіальних виборчих комісій становить:
 
777. 1) обласної, Київської міської виборчої комісії - 15 членів;
 
778. 2) міської (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення з районним поділом), Севастопольської міської виборчої комісії - 13 членів;
 
779. 3) районної, міської (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районної у місті Києві виборчої комісії - 11 членів;
 
780. 4) міської (крім міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районної у місті (крім міста Києва) виборчої комісії - 9 членів;
 
781. 5) сільської, селищної виборчої комісії - 7 членів.
 
782. 3. Члени виборчої комісії призначаються:
 
783. 1) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення) виборчої комісії - Центральною виборчою комісією;
 
784. 2) сільської, селищної (крім сіл, селищ на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя), міської (крім міст обласного значення) виборчої комісії - відповідною обласною виборчою комісією;
 
785. 3) сільської, селищної, міської (крім міст республіканського значення) виборчої комісії на території Автономної Республіки Крим - виборчою комісією Автономної Республіки Крим;
 
786. 4) сільської, селищної, міської (сіл, селищ, міст, що входять до складу міста Севастополя) -Севастопольською міською виборчою комісією;
 
787. 5) районної у місті виборчої комісії - відповідною міською виборчою комісією.
 
788. Стаття 92. Подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій місцевих виборів
 
789. 1. У разі припинення повноважень члена (членів) територіальної виборчої комісії виборча комісія, яка уповноважена призначати членів цієї територіальної виборчої комісії, встановлює строк, протягом якого суб’єкти подання кандидатур до складу територіальної виборчої комісії, зазначені у частинах другій та третій цієї статті, можуть подати необхідні документи. Такий строк не може перевищувати:
 
790. 1) під час виборчого процесу відповідних виборів - п’яти днів з дня офіційного оприлюднення рішення про встановлення строку подання кандидатур;
 
791. 2) поза виборчим процесом - п’ятнадцяти днів з дня офіційного оприлюднення рішення про встановлення строку подання кандидатур.
 
792. 2. Кандидатури до складу територіальної виборчої комісії, зазначеної у пункті 1 частини третьої статті 90 цього Кодексу, вносяться до Центральної виборчої комісії керівними органами відповідних обласних, районних, міських (міст Києва, Севастополя, міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення) організацій політичних партій, зазначених у частині четвертій статті 13 цього Кодексу.
 
793. 3. Кандидатури до складу територіальної виборчої комісії, зазначеної у пунктах 2-5 частини третьої статті 90 цього Кодексу, вносяться до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, відповідної територіальної виборчої комісії керівними органами відповідних районних, міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення) організацій політичних партій, зазначених у частині четвертій статті 13 цього Кодексу.
 
794. 4. Подання кандидатури (кандидатур) до складу територіальної виборчої комісії не більше як на одну особу від однієї організації партії, зазначеної у частинах другій або третій цієї статті, вносяться за формою, зазначеною у частині другій статті 87 цього Кодексу. Подання підписується керівником відповідної організації партії та скріплюється печаткою організації партії.
 
795. 5. До подання додається його електронна копія, а також власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу територіальної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі від відповідного суб’єкта подання кандидатур, а також оригінали державних сертифікатів, передбачених статтею 125 цього Кодексу. Виборча комісія, яка призначає членів територіальної виборчої комісії, виготовляє і засвідчує копії сертифікатів і не пізніш як на п’ятий день після отримання подання повертає оригінали сертифікатів особі, яка від імені суб’єкта подання кандидатур подала документи до цієї виборчої комісії.
 
796. Стаття 93. Порядок призначення членів територіальних виборчих комісій місцевих виборів
 
797. 1. Виборча комісія, яка призначає членів територіальної виборчої комісії, перевіряє достовірність відомостей про внесені кандидатури, у тому числі з використанням персональних даних Державного реєстру виборців.
 
798. 2. Переважне право на включення поданої кандидатури до складу територіальної виборчої комісії під час виборчого процесу мають організації партій - суб’єкти відповідного виборчого процесу, а поза виборчим процесом - відповідні організації партій, подані якими раніше особи відсутні у складі комісії після виникнення вакансії у її складі.
 
799. 3. Кандидатури, внесені до складу територіальної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам до членів виборчих комісій, зазначеним у статті 86 цього Кодексу, з підстав, зазначених у частині четвертій цієї статті, або застосування механізму жеребкування, передбаченого частиною п’ятою цієї статті.
 
800. 4. Технічні описки чи неточності, допущені у поданні, інші недоліки поданих документів не є підставою для відхилення внесених кандидатур. При виявленні таких описок, неточностей чи інших недоліків відповідна виборча комісія, яка призначає членів територіальної виборчої комісії, невідкладно повідомляє про це особу, яка підписала подання. Зазначені описки, неточності та інші недоліки можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше закінчення строку, зазначеного у частині першій статті 92 цього Кодексу, а у разі отримання вказаного повідомлення в останній день цього строку -наступного дня після дня отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
 
801. 5. Якщо кількість поданих кандидатур, зокрема тих, які мають переважне право на включення до складу комісії відповідно до частини другої цієї статті, перевищує кількість вакантних місць у відповідній територіальній виборчій комісії, кандидатури, які включаються до складу комісії, визначаються шляхом жеребкування. Таке жеребкування проводиться виборчою комісією, яка уповноважена формувати склад територіальної виборчої комісії, не пізніше ніж на другий день після закінчення строку внесення подань, зазначеного у частині першій статті 92 цього Кодексу, у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
 
802. 5. Голова, заступник голови, секретар територіальної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб’єктів подання кандидатур.
 
803. 6. Рішення про внесення змін до складу територіальної виборчої комісії офіційно публікується виборчою комісією, яка сформувала склад територіальної виборчої комісії, у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніш як на третій день після дня прийняття такого рішення.
 
804. Стаття 94. Склад дільничних виборчих комісій
 
805. 1. Дільнична виборча комісія формується у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
 
806. 2. Дільнична виборча комісія утворюється у складі:
 
807. 1) для малих дільниць ( 10 (16 осіб;
 
808. 2) для середніх дільниць ( 14 (20 осіб;
 
809. 3) для великих дільниць ( 18 (24 особи.
 
810. 3. На особливо малих виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п’ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох ( шести членів комісії.
 
811. 4. Дільнична виборча комісія звичайної чи спеціальної виборчої дільниці на загальнонаціональних виборах утворюється рішенням відповідної окружної виборчої комісії.
 
812. 5. Дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці утворюється рішенням Центральної виборчої комісії.
 
813. 6. Дільнична виборча комісія на чергових та перших місцевих виборах утворюється рішенням відповідної районної, міської (у містах обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районної у містах Києві та Севастополі виборчої комісії.
 
814. 7. Дільнична виборча комісія на позачергових та проміжних місцевих виборах утворюється рішенням головної виборчої комісії відповідних місцевих виборів.
 
815. Стаття 95. Подання до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці
 
816. 1. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій загальнонаціональних виборів мають суб’єкти, зазначені у частині першій статті 87 цього Кодексу. Це право реалізується у порядку, встановленому цим Кодексом для відповідного типу виборів.
 
817. 2. Суб’єкти подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій відповідних місцевих виборів визначаються цим Кодексом.
 
818. 3. Подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вносяться за формою, зазначеною у частині другій статті 87 цього Кодексу, не пізніш як за тридцять днів до дня голосування.
 
819. 4. До подання додається його електронна копія, а також власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання кандидатур із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи, її місця проживання та адреси житла, а також підтвердженням громадянства України. Особи, запропоновані на керівні посади у виборчій комісії, зазначають також свою згоду на зайняття такої посади. За наявності до подання додаються копії сертифікатів про попередню підготовку, передбачених статтею 125 цього Кодексу.
 
820. Стаття 96. Порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці
 
821. 1. Дільнична виборча комісія звичайної або спеціальної виборчої дільниці утворюється не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
 
822. 2. До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці на загальнонаціональних виборах, за винятком випадків, передбачених частиною десятою цієї статті, обов’язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику від політичних партій, представлених фракціями в поточному скликанні Верховної Ради України.
 
823. 3. Від інших суб’єктів подання кандидатур, зазначених у частині першій статті 95 цього Кодексу, до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці на загальнонаціональних виборах, включається не більше ніж по одному представнику, за винятком випадків, передбачених частиною десятою цієї статті.
 
824. 4. До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці на місцевих виборах включається не більше ніж по одному представнику від суб’єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій відповідних місцевих виборів, визначених цим Кодексом.
 
825. 5. Якщо кількість кандидатур, поданих від відповідних суб’єктів подання кандидатур у випадках, зазначених у частинах третій або четвертій цієї статті, перевищує кількість вакантних місць у відповідній дільничній виборчій комісії визначену виходячи з максимального кількісного складу, визначеного частинами другою та третьою статті 94 цього Кодексу, кандидатури, які включаються до складу комісії, визначаються шляхом жеребкування в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Таке жеребкування проводиться виборчою комісією, яка утворює дільничні виборчі комісії, не пізніше ніж на п’ятий день після закінчення строку внесення подань.
 
826. 6. Виборча комісія, яка уповноважена утворити дільничні виборчі комісії, перевіряє достовірність відомостей про внесені кандидатури, у тому числі з використанням персональних даних Державного реєстру виборців. З цією метою зазначена виборча комісія невідкладно після отримання подання звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо перевірки достовірності відомостей. Орган ведення Реєстру надає відповідь на запит не пізніш як на четвертий день після отримання запиту.
 
827. 7. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам до членів виборчих комісій, зазначеним у статті 86 цього Кодексу, з підстав, зазначених у частині восьмій цієї статті, або застосування механізму жеребкування, передбаченого частиною п’ятою цієї статті.
 
828. 8. Технічні описки чи неточності, допущені у поданні, інші недоліки поданих документів не є підставою для відхилення внесених кандидатур. При виявленні таких описок, неточностей чи інших недоліків виборча комісія, яка утворює дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє про це особу, яка підписала подання. Зазначені описки, неточності та інші недоліки можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше строку, зазначеного у частині третій статті 95 цього Кодексу, а у разі отримання вказаного повідомлення в останній день цього строку - наступного дня після дня отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
 
829. 9. У разі якщо у строк, встановлений частиною третьою статті 95, не надійшли подання щодо складу дільничної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше, ніж мінімальний ний склад, встановлений частинами другою та третьою статті 94 цього Кодексу, відповідна виборча комісія, уповноважена утворювати дільничні виборчі комісії, зобов’язана утворити дільничну виборчу комісію за поданням голови цієї виборчої комісії у мінімальній кількості, встановленій частиною другою та третьою статті 94 цього Кодексу, з обов’язковим урахуванням поданих відповідно до вимог статті 95 цього Кодексу кандидатур від суб’єктів подання кандидатур, зазначених у частинах другій та третій цієї статті. Особи, подані головою комісії, повинні відповідати вимогам, зазначеним у статті 86 цього Кодексу. Такі особи повинні подати заяви, зазначені у частині четвертій статті 95 цього Кодексу.
 
830. 10. Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці, утвореної на судні, яке в день голосування на загальнонаціональних виборах перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, утворюється окружною виборчою комісією за місцем приписки судна, полярної станції України за поданням відповідно капітана судна, керівника полярної станції України, яке може надсилатися технічними засобами зв’язку у строк, передбачений частиною першою цієї статті.
 
831. 11. Рішення про утворення дільничних виборчих комісій та про їх склад публікується у відповідних регіональних та місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніш як на п’ятий день після дня його прийняття або, у разі неможливості, оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк. Рішення окружних виборчих комісій про утворення дільничних виборчих комісій загальнонаціональних виборів та про їх склад невідкладно оприлюднюються на офіційному сайті Центральної виборчої комісії.
 
832. 12. Рішення про утворення дільничних виборчих комісій та про їх склад невідкладно надаються органам ведення Державного реєстру виборців за місцем знаходження дільничної виборчої комісії. Витяг із зазначеного рішення стосовно складу кожної дільничної виборчої комісії надсилається органам ведення Реєстру за виборчими адресами осіб, включених до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
 
833. Стаття 97. Розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях звичайних та спеціальних виборчих дільниць
 
834. 1. Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці призначаються рішенням про утворення дільничної виборчої комісії, зазначеним у частинах четвертій або шостій статті 94 цього Кодексу.
 
835. 2. Голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб’єктів подання кандидатур.
 
836. 3. Кожен суб’єкт подання кандидатур, від якого включені кандидатури до складу дільничних виборчих комісій, (крім голови відповідної виборчої комісії) має право на пропорційну частку кожного виду керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць в межах територіального виборчого округу (на загальнонаціональних виборах) чи адміністративно-територіальної одиниці (на місцевих виборах). Частка керівних посад кожного виду для кожного суб’єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць в межах територіального виборчого округу чи адміністративно-територіальної одиниці визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від відповідного суб’єкта до складу виборчих комісій кожної категорії виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу дільничних виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць від суб’єктів, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу.
 
837. 4. Особа, подана до складу дільничної виборчої комісії, може брати участь у розподілі керівних посад у комісії за умови, що вона володіє відповідними характеристиками, зазначеними у пунктах 5, 8, 9 частини другої статті 87 цього Кодексу.
 
838. 5. Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії за поданням голови виборчої комісії, яка утворює дільничні виборчі комісії, не може бути призначена на керівну посаду у дільничній виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної дільничної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання від суб’єктів, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу. Кількість осіб, включених за поданням голови відповідної виборчої комісії, не враховується при встановленні часток керівних посад відповідно до частини третьої цієї статті.
 
839. 6. Методика розподілу керівних посад між суб’єктами подання кандидатур в межах часток, визначених відповідно до частини третьої цієї статті, визначається Центральною виборчою комісією.
 
840. Стаття 98. Подання до складу дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці
 
841. 1. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць мають суб’єкти, зазначені у частині першій статті 87 цього Кодексу, а також Міністерство закордонних справ України. Це право реалізується у порядку, встановленому цим Кодексом для кожного типу загальнонаціональних виборів.
 
842. 2. До складу дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці можуть входити виборці, зареєстровані у Державному реєстрі виборців за виборчою адресою на території відповідної іноземної держави.
 
843. 4. Міністерство закордонних справ України включає до подання, внесеного у строки, встановлені частиною п’ятою цієї статті, працівників дипломатичних чи інших офіційних представництв України (з дотриманням вимог частини третьої статті 86 цього Кодексу) за кордоном, військовослужбовців військових частин (формувань), дислокованих за межами України, або інших громадян України, зареєстрованих у Державному реєстрі виборців за виборчою адресою на території відповідної іноземної держави, у кількості, не меншій від мінімального і не більшій від середнього кількісного складу дільничних виборчих комісій, встановленого частиною другою чи третьою статті 94 цього Кодексу.
 
844. 5. Подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вносяться за формою, зазначеною у частині другій статті 87 цього Кодексу, не пізніш як за тридцять днів до дня голосування.
 
845. 6. До подання додається його електронна копія, а також власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання кандидатур із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи, її місця проживання та адреси житла, а також підтвердженням громадянства України. Особи, запропоновані на керівні посади у виборчій комісії, зазначають також свою згоду на зайняття такої посади. За наявності до подання додаються копії сертифікатів про попередню підготовку, передбачених статтею 125 цього Кодексу.
 
846. Стаття 99. Порядок утворення дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці
 
847. 1. Дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці утворюється не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
 
848. 2. До складу дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці обов’язково включаються (за наявності відповідного подання) представники суб’єктів, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу, з дотриманням вимог частин другої та третьої статті 96 цього Кодексу та із застосуванням (за потреби) процедури жеребкування, передбаченої частиною п’ятою статті 96 цього Кодексу.
 
849. 3. До складу дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці включаються кандидатури, внесені Міністерством закордонних справ України, у такій кількості, щоб склад утвореної дільничної виборчої комісії відповідав вимогам частин другої та третьої статті 94 цього Кодексу.
 
850. 4. Центральна виборча комісія перевіряє достовірність відомостей про внесені кандидатури, у тому числі з використанням персональних даних Державного реєстру виборців.
 
851. 5. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам до членів виборчих комісій, зазначеним у статті 86 цього Кодексу, з підстав, зазначених у частині шостій цієї статті, або застосування механізму жеребкування, передбаченого частиною п’ятою статті 96 цього Кодексу.
 
852. 6. Технічні описки чи неточності, допущені у поданні, інші недоліки поданих документів не є підставою для відхилення внесених кандидатур. При виявленні таких описок, неточностей чи інших недоліків, допущених у поданні, Центральна виборча комісія невідкладно повідомляє про це особу, яка підписала подання. Зазначені описки, неточності та інші недоліки можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше строку, зазначеного у частині першій цієї статті, а у разі отримання вказаного повідомлення в останній день цього строку - наступного дня після дня отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
 
853. 7. Рішення про утворення дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць та про їх склад публікуються Центральною виборчою комісією у триденний строк від дня прийняття нею відповідного рішення в загальнодержавних друкованих засобах масової інформації та оприлюднюється на офіційному сайті Центральної виборчої комісії. Оприлюднення відомостей про місце знаходження, поштову адресу та режим роботи дільничних виборчих комісій, утворених при закордонних дипломатичних установах України за кордоном, у тому числі за межами приміщень закордонних дипломатичних установ України, у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України, здійснюється відповідними закордонними дипломатичними установами України з урахуванням місцевих умов країн перебування.
 
854. Стаття 100. Розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях закордонних виборчих дільниць
 
855. 1. Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці призначаються рішенням про утворення дільничної виборчої комісії, зазначеним у частині четвертій - шостій статті 94 цього Кодексу.
 
856. 2. Кожен суб’єкт подання, зазначений у частині першій статті 87 цього Кодексу, від якого включені кандидатури до складу дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць, (крім Міністерства закордонних справ України) має право на пропорційну частку кожного виду керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць в межах закордонного виборчого округу. Частка керівних посад для кожного суб’єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць в межах закордонного округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від відповідного суб’єкта до складу дільничних виборчих комісій кожної категорії закордонних виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу виборчих комісій відповідної категорії закордонних виборчих дільниць від суб’єктів, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу.
 
857. 3. Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії за поданням Міністерства закордонних справ України, може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії тільки у випадку відсутності кандидатур на таку посаду від суб’єктів, зазначених у частині першій статті 87 цього Кодексу. Кількість осіб, включених за поданням Міністерства закордонних справ України, не враховується при встановленні часток керівних посад відповідно до частини третьої цієї статті.
 
858. 4. Розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях закордонних виборчих дільниць здійснюється Центральною виборчою комісією відповідно до методики, зазначеної у частині шостій статті 98 цього Кодексу.
 
859. Стаття 101. Присяга члена комісії
 
860. 1. Особа, призначена до складу виборчої комісії, на першому засіданні виборчої комісії, в якому вона бере участь, в обов’язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин п’ятої - десятої статті 102 цього Кодексу, та складає присягу такого змісту:
 
861. «Я, (прізвище, ім’я та по батькові), беручи на себе повноваження члена виборчої комісії та усвідомлюючи свою високу відповідальність перед Українським народом, присягаю додержуватися Конституції та законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов’язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об’єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України».
 
862. 2. Особа, яка склала присягу члена виборчої комісії, невідкладно ставить свій підпис під текстом присяги. Цей документ є невід’ємною частиною документації відповідної комісії. Члену комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом голови комісії вищого рівня.
 
863. 3. Відмова скласти присягу у порядку і в строки, встановлені частинами першою та другою цієї статті, або уникнення складення присяги на двох засіданнях комісії, найближчих після включення особи до її складу, означає відмову особи бути членом виборчої комісії і є підставою для внесення іншої кандидатури відповідним суб’єктом подання.
 
864. Стаття 102. Статус члена виборчої комісії
 
865. 1. Голова, заступник голови, секретар і члени виборчої комісії є посадовими особами виборчої комісії. Голова виборчої комісії без доручення представляє виборчу комісію у її відносинах з виборцями, іншими виборчими комісіями, іншими суб’єктами відповідного виборчого процесу, органами державної влади (у тому числі судами), органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, закладами, установами і організаціями.
 
866. 2. Протягом строку своїх повноважень (для територіальних виборчих комісій місцевих виборів - протягом виборчого процесу) або частини цього строку голова, заступник голови, секретар або, у разі їх відмови, інші члени виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб), крім виборчої комісії Автономної Республіки Крим, за рішенням цієї виборчої комісії можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії з оплатою їх праці в комісії відповідно до статті 103 цього Кодексу або здійснювати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією. Для окружної чи дільничної комісії таке рішення затверджується виборчою комісією вищого рівня.
 
867. 3. На період здійснення повноважень з оплатою їх праці в комісії особи, зазначені у частині другій цієї статті, звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи із збереженням загального та спеціального стажу.
 
868. 4. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим виконують свої повноваження на постійній основі і мають статус державних службовців.
 
869. 5. Член виборчої комісії має право:
 
870. 1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії;
 
871. 2) виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;
 
872. 3) за дорученням відповідної виборчої комісії перевіряти діяльність виборчих комісій нижчого рівня;
 
873. 4) безперешкодно знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території;
 
874. 5) представляти виборчу комісію за її рішенням в органах державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, підприємствах, закладах, установах та організаціях;
 
875. 6) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров’ю чи майну у зв’язку з виконанням обов’язків члена виборчої комісії, у тому числі витрат на відрядження, пов’язаних з виконанням обов’язків члена комісії, у порядку і розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України.
 
876. 6. Член виборчої комісії не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності за місцем своєї роботи, у тому числі звільнений з роботи, переведений на нижчу посаду, з підстав, пов’язаних із виконанням його обов’язків у виборчій комісії.
 
877. 7. Член виборчої комісії зобов’язаний:
 
878. 1) додержуватися Конституції України, цього та інших законів України з питань підготовки і проведення виборів;
 
879. 2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;
 
880. 3) виконувати рішення виборчої комісії та обов’язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.
 
881. 8. Члену виборчої комісії з моменту його призначення до складу комісії протягом усього строку своїх повноважень забороняється агітувати за чи проти кандидатів, зареєстрованих для участі у відповідних виборах, та суб’єктів їх висування, а також публічно оцінювати їх передвиборну програму чи діяльність.
 
882. 9. На час безпосереднього виконання обов’язків члена виборчої комісії (участь у засіданнях комісії, інших заходах на виконання цього Закону чи рішень комісії) на кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством України про працю для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків у робочий час. Члени виборчої комісії звільняються від виконання службових обов’язків за місцем основної роботи на час, необхідний для здійснення обов’язків члена комісії, на підставі письмового повідомлення голови, заступника голови чи секретаря відповідної виборчої комісії про скликання засідання комісії або рішення виборчої комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених цим Кодексом. Такі повідомлення або рішення повинні містити зазначення дати, часу та запланованої тривалості засідання виборчої комісії чи іншого заходу.
 
883. 10. Член виборчої комісії не може бути позбавлений прав, зазначених у частині п’ятій цієї статті, та не може бути усунутий від роботи у виборчій комісії, членом якої він є, у тому числі позбавлений права брати участь у засіданні відповідної комісії.
 
884. 11. Член виборчої комісії має також інші права та обов’язки, передбачені цим Кодексом та іншими законами України.
 
885. Стаття 103. Оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються для забезпечення роботи комісії
 
886. 1. Робота члена виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі відповідно до частини другої статті 102 цього Кодексу, оплачується в розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідного бюджету, виділених на підготовку і проведення виборів.
 
887. 2. Розмір та умови оплати голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії Автономної Республіки Крим праці встановлюються Кабінетом Міністрів України. Оплата їх праці здійснюється за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим.
 
888. 3. Оплата праці члена виборчої комісії, звільненого від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи, не може бути нижчою від його середньої заробітної плати за основним місцем роботи, однак не нижчою від подвійного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на день початку виборчого процесу. Оплата праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути нижчою від подвійного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на день початку виборчого процесу.
 
889. 4. Оплата праці членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють) у день виборів і в дні встановлення підсумків голосування здійснюється в розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України за поданням Центральної виборчої комісії.
 
890. 5. Членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку і проведення виборів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
 
891. 6. Робота спеціалістів, експертів та технічних працівників, зазначених у частині четвертій статті 111 цього Кодексу, оплачується в розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів. Розмір заробітної плати таких осіб не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на день початку виборчого процесу.
 
892. 7. Виконання робіт, пов’язаних з організацією підготовки і проведення виборів, особами, визнаних в установленому законом порядку безробітними, у складі виборчих комісій чи як спеціалістів, експертів та технічних працівників, зазначених у частині четвертій статті 111 цього Кодексу, не є підставою для зняття цих осіб з обліку в державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, або для припинення виплати їм допомоги по безробіттю та інших видів соціальної допомоги.
 
893. 8. Оплата праці членів виборчої комісії чи осіб, зазначених у частині четвертій статті 111 цього Кодексу, які є пенсіонерами, не може бути підставою для обмеження розміру отримуваної ними пенсії.
 
894. 9. Оплата праці членів виборчої комісії, в тому числі у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення їм та членам їх сімей, що проживають разом з ними, будь-яких видів соціальних виплат, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг тощо.
 
895. 10. Для отримання оплати, передбаченої частинами першою, третьою - п’ятою цієї статті, член виборчої комісії та особа, залучена як спеціаліст, експерт чи технічний працівник відповідно до частини четвертої статті 111 цього Кодексу, подає до відповідної окружної чи територіальної виборчої комісії копію довідки про присвоєння особі ідентифікаційного номера або заяву з засвідченням відсутності у неї ідентифікаційного номера.
 
896. Стаття 104. Строки повноважень виборчих комісій
 
897. 1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, територіальна виборча комісія здійснює свої повноваження постійно. Зазначена комісія є повноважною, якщо призначені на посаду та склали присягу не менш як дві третини її складу, визначеного відповідно до цього Кодексу.
 
898. 2. Окружні та дільничні виборчі комісії є тимчасовими органами.
 
899. 3. Повноваження окружної чи дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги більш як половиною її мінімального складу, визначеного відповідно частиною першою статті 88 чи частинами другою або третьою статті 94 цього Кодексу, на її першому засіданні, яке проводиться не пізніш як на третій день після дня прийняття рішення про її утворення.
 
900. 3. Повноваження окружної виборчої комісії припиняються через п’ятнадцять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів загальнонаціональних виборів у порядку, встановленому цим Кодексом. Окружна виборча комісія припиняє своє існування разом із припиненням юридичної особи в порядку та у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу.