Кількість абзаців - 66 Розмітка (ліва колонка)


Про доступ до судових рішень (Друге читання)

0. Проект  
1. Закон України "Про доступ до судових рішень"  
2. Цей Закон визначає порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства.  
3. Стаття 1. Предмет регулювання Закону  
4. 1. Цим Законом регулюються відносини щодо забезпечення доступу до судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал) судів загальної юрисдикції у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення (проступки) та відносини щодо ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.  
5. Стаття 2. Відкритість судових рішень  
6. 1. Кожен має право на доступ до текстів судових рішень, які набрали законної сили. Це право забезпечується офіційним оприлюдненням текстів судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України, в порядку, встановленому цим Законом.  
7. 2. Тексти судових рішень можуть публікуватися в друкованих виданнях, поширюватися в електронній формі з дотриманням вимог цього Закону.  
8. 3. Особам, які беруть (брали) участь у справі, забезпечується доступ до судових рішень у їхній справі в порядку, встановленому процесуальним законом та цим Законом.  
9. 4. Особи, які не беруть (брали) участі у справі, мають право знайомитися з судовим рішенням у повному обсязі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.  
10. Стаття 3. Єдиний державний реєстр судових рішень  
11. 1. Для забезпечення доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державною судовою адміністрацією України ведеться Єдиний державний реєстр судових рішень.  
12. 2. Єдиний державний реєстр судових рішень (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку та надання електронних копій судових рішень, ухвалених судами загальної юрисдикції і викладених у письмовій формі.  
13. 3. Порядок ведення Реєстру і доступу до нього затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра юстиції України, погодженим з Головою Верховного Суду України і Головою Державної судової адміністрації України.  
14. Стаття 4. Доступ до Реєстру  
15. 1. Тексти рішень, постанов, вироків, ухвал суду, що набрали законної сили і поміщені до Реєстру, відкриті для безоплатного доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Відкритими є також тексти рішень, постанов, вироків, ухвал суду, які не набрали законної сили внаслідок скасування їх судом апеляційної інстанції.  
16. 2. Загальний доступ до судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України забезпечується з дотриманням вимог статті 7 цього Закону.  
17. 3. Судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Реєстру, в тому числі до текстів судових рішень, що не набрали законної сили, та інформації, визначеної статтею 7 цього Закону.  
18. 4. Право на доступ до інформаційних ресурсів Реєстру мають посадові та службові особи, визначені порядком ведення Реєстру та доступу до нього.  
19. Стаття 5. Офіційне опублікування текстів судових рішень  
20. 1. Офіційно можуть публікуватися у друкованих виданнях тексти судових рішень, що набрали законної сили.  
21. 2. Тексти судових рішень вважаються офіційно опублікованими за умови посвідчення органом, який веде Реєстр, відповідності текстів судових рішень оригіналам або електронним копіям судових рішень, поміщених до Реєстру.  
22. 3. Тексти судових рішень можуть офіційно публікуватися в скороченому обсязі, якщо це виправдано метою видання.  
23. 4. Офіційне опублікування текстів судових рішень повинно відповідати вимогам, встановленим статтею 7 цього Закону.  
24. Стаття 6. Неофіційне опублікування текстів судових рішень та поширення їх в електронній формі  
25. 1. Опублікування текстів судових рішень у друкованих виданнях без додержання вимог частини другої статті 5 цього Закону є неофіційним.  
26. 2. Будь-яке поширення в електронній формі текстів судових рішень, крім передбаченого статтею 4 цього Закону, є неофіційним.  
27. 3. Тексти судових рішень опубліковані або поширені в електронній формі неофіційно, не можуть використовуватися судом у здійсненні судочинства.  
28. 4. Неофіційне опублікування або поширення в електронній формі текстів судових рішень для загального (необмеженого) кола осіб повинно відповідати вимогам, встановленим статтею 7 цього Закону.  
29. Стаття 7. Відомості, що не можуть бути розголошені у текстах судових рішень, відкритих для загального доступу  
30. 1. У текстах судових рішень, відкритих для загального доступу відповідно до цього Закону, не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну чи юридичну особу. Такі відомості замінюються літерними або цифровими позначеннями.  
31. 2. До відомостей, зазначених у частині першій цієї статті, належать:  
32. 1) імена (ім'я, по-батькові, прізвище) фізичних осіб, найменування юридичних осіб (крім інформації про її організаційно-правову форму);  
33. 2) адреси місця проживання або перебування фізичних осіб, адреси місцезнаходження юридичних осіб, номери телефонів чи інших засобів зв'язку, адреси електронної пошти, ідентифікаційні номери (коди);  
34. 3) реєстраційні номери транспортних засобів;  
35. 4) інша інформація, що дає можливість ідентифікувати фізичну чи юридичну особу.  
36. 3. До відомостей, зазначених у частинах першій-другій цієї статті, не належать:  
37. 1) імена суддів, що ухвалили судове рішення;  
38. 2) найменування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адреси їх місцезнаходження;  
39. 3) імена посадових і службових осіб, які виконуючи свої повноваження, беруть участь у цивільній, господарській, адміністративній чи кримінальній справах, справах про адміністративні правопорушення (проступки).  
40. 4. У текстах судових рішень, відкритих для загального доступу відповідно до цього Закону, не можуть бути розголошені відомості, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про закрите судове засідання.  
41. Стаття 8. Доступ до судових рішень заінтересованих осіб  
42. 1. Особи, які беруть (брали) участь у справі, та особи, які не беруть (брали) участі у справі, можуть звернутися до апарату відповідного суду із усною або письмовою заявою про:  
43. 1) надання можливості ознайомитися з судовим рішенням;  
44. 2) надання можливості виготовити в приміщенні суду копії судового рішення за допомогою власних технічних засобів;  
45. 3) виготовлення за наявності технічних можливостей апаратом суду копії судового рішення.  
46. 2. Заява розглядається відповідальною службовою особою апарату суду невідкладно, а якщо вона потребує додаткового вивчення, - протягом трьох днів.  
47. 3. У наданні доступу до судового рішення належить відмовити, якщо:  
48. 1) звернення до суду особи, яка не має процесуальної дієздатності;  
49. 2) до суду звернулась особа від імені заінтересованої особи за відсутності відповідних повноважень;  
50. 3) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи.  
51. 4. Особі, яка не бере (брала) участі у справі, може бути відмовлено у наданні доступу до судового рішення, також якщо судове рішення не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків цієї особи.  
52. 5. Рішення про відмову у наданні доступу до судового рішення викладається у письмовій формі із зазначенням порядку його оскарження. Воно повинно бути вмотивованим.  
53. 6. Надання апаратом суду доступу до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.  
54. 7. За правилами цієї статті забезпечується також доступ заінтересованих осіб до матеріалів справи, що необхідні для оскарження судового рішення.  
55. Стаття 9. Відповідальність за порушення встановлених цим Законом вимог  
56. 1. Порушення правил ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, тягне за собою відповідальність відповідно до закону.  
57. 2. У разі заподіяння особі матеріальної чи моральної шкоди внаслідок розголошення відомостей, визначених статтею 7 цього Закону, вона має право на відшкодування такої шкоди.  
58. Стаття 10. Прикінцеві та перехідні положення  
59. 1. Цей Закон набирає чинності 1 січня 2006 року.  
60. 2. Частину першу статті 126 Закону України "Про судоустрій України" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 27-218, ст. 180) доповнити пунктом 14-1 такого змісту:  
61. "14-1) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень;".  
62. 3. Кабінету Міністрів України:  
63. протягом трьох місяців після опублікування цього Закону підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів України у відповідність до цього Закону;  
64. протягом трьох місяців після опублікування цього Закону прийняти акти, що випливають з нього, привести у відповідність до нього свої нормативно-правові акти;  
65. до 1 січня 2006 року забезпечити постійне внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень електронних копій судових рішень Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих адміністративних судів, апеляційних та місцевих господарських судів, апеляційних загальних судів, а до 1 червня 2007 року - судових рішень місцевих загальних судів, які ухвалені судами після.