Про сільськогосподарський перепис (Друге читання)
0. |
Проект |
1. |
Закон УкраЇни |
2. |
Про сільськогосподарський перепис |
3. |
Цей Закон визначає правові, організаційні та економічні основи підготовки і проведення сільськогосподарського перепису, оброблення, узагальнення, поширення та використання його результатів, а також регулює відносини суб’єктів сільськогосподарського перепису, визначає їх права обов’язки та відповідальність, установлює гарантії держави щодо захисту конфіденційної інформації, отриманої у процесі проведення сільськогосподарського перепису. |
4. |
Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
5. |
Стаття 1. Визначення термінів |
6. |
У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: |
7. |
домогосподарство – сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи; |
8. |
інструментарій сільськогосподарського перепису – переписна документація, інструктивні (методичні) та інші матеріали, які використовуються під час підготовки, проведення сільськогосподарського перепису та оброблення його результатів; |
9. |
календарний план підготовки і проведення сільськогосподарського перепису, а також оброблення та поширення його результатів – перелік основних організаційних заходів для кожного етапу робіт у процесі сільськогосподарського перепису з установленням строків їх виконання та визначенням відповідальних виконавців; |
10. |
користувачі – юридична або фізична особа, яка використовує дані сільськогосподарського перепису; |
11. |
первинні дані – інформація щодо кількісної та якісної характеристики явищ і процесів, надана респондентами під час статистичних спостережень; |
12. |
переписна документація – форми державних статистичних спостережень, переписні листи, анкети, формуляри для запису відповідей на зазначені у них запитання згідно з програмою сільськогосподарського перепису та інструкції (вказівки) щодо їх заповнення; |
13. |
програма розроблення матеріалів сільськогосподарського перепису – система угруповань та комбінацій ознак, за допомогою яких первинні дані сільськогосподарського перепису перетворюються у сукупність зведених знеособлених і узагальнених величин; |
14. |
програма сільськогосподарського перепису – перелік запитань щодо різноманітних характеристик стану та структури сільського господарства, явищ та процесів у цій галузі; |
15. |
респонденти – виробники сільськогосподарської продукції, які підлягають опитуванню під час проведення сільськогосподарського перепису: юридичні особи (підприємства, установи, організації всіх форм власності і господарювання), фізичні особи – підприємці та домогосподарства, що займаються сільськогосподарською діяльністю; |
16. |
сільськогосподарський перепис – періодичне державне статистичне спостереження, що включає в себе збирання даних, які на встановлену дату характеризують стан та структуру сільського господарства, явища і процеси в цій галузі, а також оброблення, узагальнення, поширення та використання його результатів; |
17. |
тимчасовий персонал – спеціально підготовлені особи, які залучаються до підготовки, проведення, оброблення та узагальнення результатів сільськогосподарського перепису і мають відповідне посвідчення. |
18. |
Стаття 2. Правова основа сільськогосподарського перепису |
19. |
Правовою основою сільськогосподарського перепису є Конституція України, цей Закон, інші нормативно-правові акти, які регулюють відносини в галузі статистики, інформації та інформатизації. |
20. |
Стаття 3. Мета проведення сільськогосподарського перепису |
21. |
Основною метою проведення сільськогосподарського перепису є: |
22. |
отримання цілісних, об’єктивних та достовірних даних щодо різноманітних характеристик галузі сільського господарства; |
23. |
отримання зведених даних для аналізу динаміки основних показників сільськогосподарської діяльності респондентів і забезпечення проведення державних статистичних спостережень та відповідних розрахунків у період між сільськогосподарськими переписами; |
24. |
визначення структурних змін у сільському господарстві для інформаційного забезпечення управління, прогнозування соціально-економічного розвитку та розроблення державної політики у цій галузі; |
25. |
отримання даних про малі територіальні одиниці та детальних комбінацій груп структурних ознак суб’єктів сільськогосподарської діяльності для розроблення політики на регіональному рівні. |
26. |
Стаття 4. Суб’єкти сільськогосподарського перепису |
27. |
До суб’єктів сільськогосподарського перепису належать: |
28. |
респонденти; |
29. |
тимчасовий персонал; |
30. |
центральні і місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також інші юридичні особи (їх філії, представництва, відділення тощо), які відповідно до статті 10 цього Закону залучаються до підготовки і проведення, оброблення, узагальнення, поширення та використання результатів сільськогосподарського перепису відповідно до їх компетенції; |
31. |
користувачі. |
32. |
Стаття 5. Види сільськогосподарського перепису |
33. |
Сільськогосподарський перепис може бути загальним і тематичним. |
34. |
Загальний сільськогосподарський перепис – суцільне статистичне спостереження щодо комплексної характеристики стану і структури галузі сільського господарства. |
35. |
Тематичний сільськогосподарський перепис – періодичне суцільне або несуцільне (вибіркове) статистичне спостереження щодо окремих напрямів діяльності, явищ та процесів у сільському господарстві. |
36. |
Стаття 6. Підстава та періодичність проведення сільськогосподарських переписів |
37. |
Рішення про проведення сільськогосподарського перепису приймає Кабінет Міністрів України. |
38. |
Загальний сільськогосподарський перепис проводиться один раз на десять років у строки, узгоджені з проведенням всесвітніх сільськогосподарських переписів. |
39. |
У період між загальними сільськогосподарськими переписами з метою більш глибокого вивчення окремих явищ та процесів у сільському господарстві проводяться тематичні сільськогосподарські переписи. |
40. |
Перепис поголів’я худоби та птиці проводяться один раз на п’ять років, а інші тематичні сільськогосподарські переписи проводяться у разі потреби у строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики. |
41. |
Розділ ІІ. МЕТОДИ І ПРОГРАМА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПЕРЕПИСУ, ОСНОВНІ МЕТОДОЛОГІЧНО-ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПРИНЦИПИ ЙОГО ПРОВЕДЕННЯ |
42. |
Стаття 7. Методи проведення сільськогосподарського перепису |
43. |
Сільськогосподарський перепис може проводитися такими методами: |
44. |
заповнення респондентами – юридичними особами відповідної переписної документації на основі первинних облікових документів; |
45. |
заповнення тимчасовим персоналом переписної документації щодо респондентів – фізичних осіб, що здійснюється шляхом: |
46. |
отримання відповідей від респондентів на запитання згідно з програмою перепису без їх документального підтвердження; |
47. |
обходу (безпосереднього відвідування) за усною згодою респондентів їх земельних ділянок, господарських будівель та споруд для перерахунку (обміру) обстежуваних об’єктів (площ посівів, поголів’я худоби тощо). |
48. |
Отримання відповідей від респондентів може проводитися також за допомогою телефону, пошти, засобами електронного зв’язку тощо. |
49. |
Конкретні методи проведення сільськогосподарського перепису та засоби отримання інформації визначаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. |
50. |
Стаття 8. Програма сільськогосподарського перепису |
51. |
Програмою загального сільськогосподарського перепису передбачаються запитання стосовно таких характеристик: ідентифікаційні ознаки респондентів; земельні та трудові ресурси; сільськогосподарські культури; худоба та птиця; сільськогосподарські машини і техніка; сільськогосподарські будівлі та споруди; інші виробничі сільськогосподарські ресурси. |
52. |
Програма тематичного сільськогосподарського перепису формується за переліком запитань відповідно до визначеної тематики та мети його проведення. |
53. |
Перелік запитань, що включаються до програми сільськогосподарського перепису, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. |
54. |
Не підлягають включенню до програми сільськогосподарського перепису запитання, відповіді на які не призначаються для статистичних цілей. |
55. |
Стаття 9. Основні методологічно-організаційні принципи проведення сільськогосподарського перепису |
56. |
Основними методологічно-організаційними принципами проведення сільськогосподарського перепису є: |
57. |
регулярність з метою забезпечення послідовності та зіставлення отримуваних результатів; |
58. |
загальність і одномоментність, що передбачає охоплення опитуванням усіх без винятку респондентів, на яких поширюється дія цього Закону, і отримання від них даних на єдиний установлений момент часу; |
59. |
єдність програми і методів його проведення та оброблення результатів; |
60. |
конфіденційність первинних даних, що передбачає забезпечення їх захисту у порядку, встановленому законодавством; |
61. |
централізоване керівництво і координація всіх робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням, обробленням, узагальненням, поширенням та використанням його результатів. |
62. |
Розділ ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНЕ, МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ТА ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДГОТОВКИ І ПРОВЕДЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПЕРЕПИСУ |
63. |
Стаття 10. Повноваження органів, що залучаються до підготовки і проведення сільськогосподарського перепису |
64. |
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі статистики: |
65. |
забезпечує організацію проведення сільськогосподарського перепису; |
66. |
розробляє і затверджує програму проведення сільськогосподарського перепису та його інструментарій, методологічне забезпечення з урахуванням міжнародних вимог та стандартів, узагальнених пропозицій, які надходять від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб у межах їх компетенції, а також календарний план підготовки і проведення сільськогосподарського перепису, методи оброблення та програму розроблення матеріалів перепису. |
67. |
Проект програми загального сільськогосподарського перепису, методи його проведення та інструментарій, основні організаційні заходи опрацьовуються у міру потреби під час проведення пробного (пілотного) перепису на території однієї або кількох адміністративно-територіальних одиниць у строки, встановлені Кабінетом Міністрів України. |
68. |
Центральні органи виконавчої влади в межах своєї компетенції: |
69. |
сприяють залученню тимчасового персоналу, в тому числі осіб з числа незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості; |
70. |
забезпечують створення безпечних умов праці тимчасового персоналу та збереження переписної документації; |
71. |
здійснюють спеціальне тематичне інформування респондентів з метою привернення уваги громадськості до сільськогосподарського перепису. |
72. |
Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування: |
73. |
забезпечують достовірність і повноту погосподарського, адміністративного обліку та складення списків респондентів; |
74. |
сприяють залученню тимчасового персоналу, організації його навчання, забезпечують у разі потреби приміщеннями, інвентарем, засобами зв’язку, транспортними засобами тощо. |
75. |
Для підготовки і проведення загального сільськогосподарського перепису з метою координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції Кабінет Міністрів України утворює Міжвідомчу комісію сприяння проведенню загального сільськогосподарського перепису під головуванням Першого Віце-прем'єр-міністра України, або Віце-прем'єр-міністра України відповідно до розподілу функціональних обов'язків. Відповідні комісії утворюються на рівні Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських та районних державних адміністрацій. |
76. |
Стаття 11. Тимчасовий персонал |
77. |
Для підготовки і проведення сільськогосподарського перепису та оброблення і узагальнення його результатів залучається тимчасовий персонал – громадяни України, які досягли 18-річного віку, з числа працюючого та непрацюючого населення. |
78. |
Виконання робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням сільськогосподарського перепису та обробленням і узагальненням його результатів, особами з числа незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, визнаними в установленому порядку безробітними, вважається виконанням оплачуваних громадських робіт. За такими особами на період підготовки і проведення сільськогосподарського перепису та оброблення його результатів зберігається статус безробітного та здійснюється виплата допомоги по безробіттю. |
79. |
Особам, які залучаються до підготовки і проведення сільськогосподарського перепису, видаються відповідні посвідчення. |
80. |
Порядок залучення та умови оплати праці тимчасового персоналу визначаються Кабінетом Міністрів України. |
81. |
Стаття 12. Фінансування робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням сільськогосподарського перепису, обробленням, узагальненням, поширенням та використанням його результатів |
82. |
Заходи щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення підготовки і проведення сільськогосподарського перепису, оброблення, узагальнення, поширення та використання його результатів затверджує Кабінет Міністрів України. |
83. |
Фінансування робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням сільськогосподарського перепису, обробленням, узагальненням, поширенням та використанням його результатів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. |
84. |
Розділ ІV. ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СУБ’ЄКТІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПЕРЕПИСУ |
85. |
Стаття 13. Права та обов’язки респондентів |
86. |
Респонденти мають право: |
87. |
знати, які первинні дані про них збираються під час проведення сільськогосподарського перепису, з якою метою вони збираються, як, ким і для чого використовуються; |
88. |
ознайомлюватися із записами в переписній документації, які стосуються їх особисто; |
89. |
вимагати від тимчасового персоналу пред’явлення відповідного посвідчення. У разі відмови у такому пред’явленні респонденти не зобов’язані давати відповіді на запитання, передбачені програмою сільськогосподарського перепису. |
90. |
Сільськогосподарський перепис є обов’язковим для всіх без винятку респондентів. |
91. |
Стаття 14. Права та обов’язки тимчасового персоналу |
92. |
Тимчасовий персонал, який залучається до сільськогосподарського перепису, має право: |
93. |
під час проведення сільськогосподарського перепису протягом строку, встановленого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики, відвідувати домогосподарства з метою виконання покладених на нього обов’язків; |
94. |
на оплату праці за виконання робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням сільськогосподарського перепису, обробленням та узагальненням його результатів. |
95. |
Тимчасовий персонал зобов’язаний: |
96. |
перед початком опитування пред’явити респонденту відповідне посвідчення; |
97. |
під час опитування ставити виключно ті запитання, що передбачені програмою сільськогосподарського перепису; |
98. |
якісно та в установлені строки виконувати роботи відповідно до своїх повноважень, чітко і достовірно записувати дані, які повідомляє респондент, не допускати перекручення їх змісту; |
99. |
неухильно дотримуватися вимог законодавства щодо заборони повідомляти будь-кому, крім респондента, зміст заповненої стосовно нього переписної документації. |
100. |
Стаття 15. Права та обов’язки центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також інших юридичних осіб, які залучаються відповідно до їх компетенції до підготовки і проведення сільськогосподарського перепису |
101. |
Права та обов’язки спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики, територіальних органів державної статистики та їх працівників під час проведення сільськогосподарського перепису визначаються Законом України «Про державну статистику». |
102. |
Центральні і місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також інші юридичні особи, які залучаються відповідно до їх компетенції до підготовки і проведення сільськогосподарського перепису: |
103. |
мають право вносити пропозиції щодо вирішення питань, пов’язаних з підготовкою і проведенням сільськогосподарського перепису; |
104. |
зобов’язані в установлені строки і в повному обсязі виконувати роботи, передбачені календарним планом підготовки і проведення сільськогос-подарського перепису, а також оброблення та поширення його результатів. |
105. |
Стаття 16. Права та обов’язки користувачів |
106. |
Користувачі мають право на отримання зведених знеособлених даних сільськогосподарського перепису відповідно до Закону України «Про державну статистику». |
107. |
Користувачі-респонденти мають право на вільний і безоплатний доступ до даних сільськогосподарського перепису, які стосуються їх особисто. |
108. |
При використанні даних сільськогосподарського перепису користувачі зобов’язані посилатися на їх джерело. |
109. |
Стаття 17. Відповідальність суб’єктів сільськогосподарського перепису |
110. |
Особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно з законодавством. |
111. |
Розділ V. ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПЕРЕПИСУ |
112. |
Стаття 18. Захист первинних даних, отриманих у процесі проведення сільськогосподарського перепису |
113. |
Первинні дані, отримані у процесі проведення сільськогосподарського перепису, є конфіденційною інформацією, яка охороняється в установленому порядку. Дані, що стосуються безпосередньо респондента, не підлягають поширенню без його згоди і використовуються виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді. |
114. |
Первинні дані сільськогосподарського перепису не можуть вимагатися органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, об’єднаннями громадян, посадовими та іншими особами з метою використання їх для прийняття рішень стосовно конкретного респондента. |
115. |
Заповнені бланки, інша переписна документація з первинними даними підлягають зберіганню в недоступних для не уповноважених осіб приміщеннях протягом трьох років, а первинні дані в електронному вигляді – до наступного відповідного сільськогосподарського перепису. По закінченні зазначених строків переписна документація підлягає знищенню в установленому порядку. |
116. |
Стаття 19. Поширення результатів сільськогосподарського перепису |
117. |
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі статистики, територіальні органи державної статистики забезпечують поширення основних результатів сільськогосподарського перепису на паперових, магнітних та інших носіях інформації або в електронному вигляді відповідно до програми розроблення матеріалів сільськогосподарського перепису. |
118. |
Стаття 20. Порядок та умови доступу користувачів до даних сільськогосподарського перепису |
119. |
Порядок та умови доступу користувачів до даних сільськогосподарського перепису визначаються Законом України «Про державну статистику». |
120. |
Розділ VІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
121. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
122. |
2. Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. |