Про асоціації органів місцевого самоврядування (Друге читання)
0. |
Проект |
1. |
ЗАКОН УКРАЇНИ |
2. |
Про асоціації органів місцевого самоврядування |
3. |
|
4. |
|
5. |
Цей Закон визначає правові засади організації та діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування, їх взаємовідносин з органами державної влади та органами місцевого самоврядування відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законів України. |
6. |
Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
7. |
Стаття 1. Асоціації органів місцевого самоврядування |
8. |
1. Асоціацією органів місцевого самоврядування (далі - асоціація) є добровільне недержавне неприбуткове об'єднання, створене органами місцевого самоврядування з метою узгодження дій щодо захисту прав і законних інтересів відповідних територіальних громад та територій, розв’язання спільних для територіальних громад та територій проблем, обміну досвідом діяльності, створення умов для більш ефективного здійснення функцій та повноважень місцевого самоврядування. |
9. |
2. Асоціації належать до системи місцевого самоврядування і мають правовий статус, визначений цим Законом. |
10. |
3. Асоціації не належать до об'єднань громадян. |
11. |
Стаття 2. Основні принципи створення та діяльності асоціацій |
12. |
1. Асоціації створюються і діють на таких основних принципах: |
13. |
законність; |
14. |
добровільність; |
15. |
рівноправність членів; |
16. |
самоврядування; |
17. |
самостійність у визначенні напрямів своєї діяльності; |
18. |
гласність. |
19. |
Стаття 3. Статус асоціацій |
20. |
1. За своїм статусом асоціації поділяються на загальнодержавні та місцеві. |
21. |
2. Загальнодержавні асоціації діють з метою представництва і захисту інтересів та прав органів місцевого самоврядування у взаємовідносинах з органами державної влади, сприяння поступальному розвитку місцевого самоврядування в Україні, узгодження дій органів місцевого самоврядування відповідного територіального рівня, представництва місцевого самоврядування України у міжнародних об'єднаннях органів місцевого самоврядування. |
22. |
3. Загальнодержавними асоціаціями, що діють в Україні, цим Законом визнаються: Асоціація місцевих влад України, яка представляє органи місцевого самоврядування територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах; |
23. |
Асоціація регіональних влад України, яка представляє органи місцевого самоврядування обласного та районного рівнів. |
24. |
В Україні можуть бути створені відповідно до цього Закону й інші загальнодержавні асоціації. |
25. |
4. Місцеві асоціації створюються з метою узгодження дій органів місцевого самоврядування однієї або кількох областей України щодо розроблення та здійснення окремих проектів і програм соціально-економічного та культурного розвитку територіальних громад, спільного вирішення проблемних питань, які є типовими для відповідних територій або для окремих категорій територіальних громад (територіальні громади монопрофільні, шахтарські, курортні, гірські тощо сіл, селищ, міст). |
26. |
5. Місцева асоціація може бути створена за ініціативою не менш як трьох органів місцевого самоврядування. |
27. |
Стаття 4. Членство в асоціаціях |
28. |
1. Членами асоціацій можуть бути органи місцевого самоврядування - сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради. |
29. |
2. Орган місцевого самоврядування може бути членом лише однієї загальнодержавної та однієї місцевої асоціації. |
30. |
3. В діяльності загальнодержавних асоціацій можуть брати участь колективні члени - місцеві асоціації, якщо це передбачено їх статутними документами. |
31. |
4. В діяльності асоціацій можуть брати участь асоційовані члени - органи самоорганізації населення (за згодою сільських, селищних, міських, районних у місті рад, що надали дозвіл на їх створення), а також фізичні та юридичні особи. |
32. |
Обсяг прав та обов'язків асоційованих членів асоціацій визначаються статутними документами асоціацій. |
33. |
Стаття 5. Найменування та символіка асоціації |
34. |
1. Найменування асоціації складається з двох обов'язкових частин - загальної та індивідуальної. |
35. |
Загальна частина найменування містить слово "асоціація" та відтворювати статус асоціації. |
36. |
Індивідуальна частина найменування має бути відмінною від найменувань вже зареєстрованих у встановленому порядку асоціацій, інших юридичних осіб. |
37. |
2. Асоціації можуть мати скорочене найменування, яке фіксується в їх статутних документах. |
38. |
3. Асоціація, зареєстрована в установленому порядку, має виключне право на використання свого найменування. |
39. |
4. Асоціації можуть мати та використовувати власну символіку. |
40. |
5. Символіка асоціацій затверджується їх статутними документами. |
41. |
6. В символіці асоціацій не можуть використовуватися державні символи України, іноземних держав, а також зареєстрована в установленому законом порядку символіка об'єднань громадян, юридичних осіб, інші символи (емблеми, знаки тощо), захищені законом. |
42. |
7. Символіка асоціацій підлягає державній реєстрації у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. |
43. |
Стаття 6. Право асоціацій на об'єднання |
44. |
1. Асоціації можуть на добровільних засадах засновувати спілки (конгреси, союзи тощо), укладати між собою угоди про співробітництво та взаємодопомогу. |
45. |
2. Створення спілок (конгресів, союзів тощо) асоціацій та їх державна реєстрація здійснюються з додержанням вимог, передбачених цим Законом для асоціацій. |
46. |
Стаття 7. Засади взаємовідносин між асоціаціями та органами державної влади |
47. |
1. Асоціації у своїй статутній діяльності незалежні від органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, інших об'єднань громадян, їм не підзвітні і не підконтрольні, крім випадків, передбачених законом. |
48. |
2. Забороняється будь-яке втручання у статутну діяльність асоціацій та їх об'єднань з боку органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, інших асоціацій, їх посадових та службових осіб. |
49. |
3. Органи державної влади сприяють організації та діяльності асоціацій. |
50. |
4. Органи державної влади при прийнятті рішень з питань місцевого та регіонального розвитку, а також при визначенні основних напрямів державної політики щодо місцевого самоврядування взаємодіють з асоціаціями. |
51. |
5. Асоціаціям забороняється втручатися в діяльність органів державної влади. |
52. |
Стаття 8. Засади взаємовідносин між асоціаціями і територіальними громадами та органами місцевого самоврядування |
53. |
1. Асоціації не можуть втручатися у здійснення територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами функцій та повноважень. |
54. |
2. Загальнодержавні асоціації в межах та у порядку, визначених цим Законом, можуть на договірній основі виконувати окремі доручення органів місцевого самоврядування невладного характеру. |
55. |
Розділ ІІ. ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ АСОЦІАЦІЇ |
56. |
Стаття 9. Створення асоціації |
57. |
1. Створення асоціації здійснюється за ініціативою сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад. У рішенні про ініціювання мають бути визначені особи, уповноважені сільськими, селищними, міськими, районними у містах радами, районними та обласними радами для участі в установчому з'їзді (конференції, зборах) та обсяг їх повноважень. |
58. |
2. Рішення про створення асоціації приймається на установчому з'їзді (конференціях, зборах). |
59. |
3. Установчим з'їздом (конференцією, зборами) затверджується статутний документ асоціації, обираються органи управління асоціацій. Установчий з'їзд (конференція, збори) уповноважує осіб на проведення державної реєстрації асоціацій, вирішує інші питання, пов'язані зі створенням асоціації. |
60. |
Стаття 10. Статутні документи асоціації |
61. |
1. Асоціація діє на підставі статуту (положення) (далі - статутний документ). |
62. |
2. У статутному документі асоціації мають бути зазначені: |
63. |
1) найменування асоціації; |
64. |
2) статус асоціації; |
65. |
3) місцезнаходження асоціації; |
66. |
4) мета створення та завдання асоціації; |
67. |
5) умови членства в асоціації, права та обов'язки її членів, представництво членів асоціації, порядок прийняття нових членів; |
68. |
6) порядок утворення та організаційні форми діяльності органів управління асоціації, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень; |
69. |
7) порядок створення та статус регіональних (місцевих) відділень асоціації; |
70. |
8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна асоціації, порядок внутрішніх звітності та контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; |
71. |
9) розмір та порядок сплати членських внесків; |
72. |
10) символіка асоціації; |
73. |
11) порядок внесення змін та доповнень до статутного документа асоціації; |
74. |
12) порядок припинення асоціації і вирішення майнових питань у разі її ліквідації. |
75. |
2. Статутний документ асоціації повинен відповідати законодавству України. |
76. |
Стаття 11. Державна реєстрація асоціації |
77. |
1. Асоціація підлягає обов'язковій державній реєстрації. |
78. |
2. Для державної реєстрації асоціації його засновники подають такі документи: |
79. |
1) заяву про реєстрацію, підписану уповноваженим представником засновників асоціації; |
80. |
2) протокол установчого з'їзду (конференції, зборів), на якому прийнято рішення про створення асоціації, а також затверджено її статутний документ та призначено уповноважених представників засновників для реєстрації асоціації; |
81. |
3) статутний документ асоціації; |
82. |
4) рішення всіх органів місцевого самоврядування, які є ініціаторами створення асоціації; |
83. |
5) підтвердження місцезнаходження асоціації; |
84. |
6) відомості про осіб, які входять до керівного органу асоціації (прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, місце проживання, займана в асоціації посада, місце основної роботи); |
85. |
7) документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору. |
86. |
4. Міністерство юстиції України веде Реєстр асоціацій органів місцевого самоврядування. |
87. |
5. Після державної реєстрації асоціація набуває статусу юридичної особи, а також неприбуткової організації з усіма правами та обов'язками, що із цього випливають. |
88. |
6. Зміни до статутного документа асоціації підлягають державній реєстрації. |
89. |
Стаття 12. Припинення асоціації |
90. |
1. Асоціація припиняється шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. |
91. |
2. Реорганізація асоціації здійснюється за рішенням загальних зборів відповідно до її статутного документа. Державна реєстрація новоствореної асоціації (новостворених асоціацій) здійснюється згідно з цим Законом. |
92. |
3. Ліквідація асоціації здійснюється на підставі статутного документа або за рішенням суду. |
93. |
4. Зареєстрована асоціація припиняється в судовому порядку в разі порушення нею вимог законодавства. |
94. |
5. У разі припинення асоціації вона підлягає виключенню з Реєстру асоціацій органів місцевого самоврядування. |
95. |
Розділ ІІІ. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ АСОЦІАЦІЇ |
96. |
Стаття 13. Власні повноваження асоціацій |
97. |
1. Зареєстрована асоціація набуває власних повноважень у публічно-правових відносинах відповідно до статутного документа. |
98. |
2. Асоціація: |
99. |
1) об'єднує зусилля органів місцевого самоврядування щодо захисту прав і законних інтересів відповідних територіальних громад та територій, розв'язання спільних для територіальних громад та територій проблем, обміну досвідом діяльності, створення умов для більш ефективного здійснення функцій та повноважень місцевого самоврядування; |
100. |
2) розробляє та вносить органам державної влади пропозиції щодо розвитку місцевого самоврядування; |
101. |
3) надає методичну, правову та інформаційну допомогу органам місцевого самоврядування у здійсненні ними своїх повноважень; |
102. |
4) сприяє підвищенню ефективності підготовки та перепідготовки посадових осіб місцевого самоврядування, підвищенню їх кваліфікації; |
103. |
5) узагальнює та поширює досвід діяльності органів місцевого самоврядування з питань соціально-економічного та культурного розвитку; |
104. |
6) сприяє органам місцевого самоврядування у підготовці проектів актів цих органів та посадових осіб місцевого самоврядування, програм соціально-економічного та культурного розвитку територіальних громад; |
105. |
7) засновує засоби масової інформації, здійснює видавничу діяльність; |
106. |
8) здійснює інші повноваження, спрямовані на виконання своїх статутних завдань. |
107. |
3. Крім повноважень, зазначених у частині другій цієї статті, загальнодержавна асоціація також: |
108. |
1) готує висновки до проектів законів України, інших нормативно-правових актів з питань, що стосуються місцевого та регіонального розвитку; |
109. |
2) готує та вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції до проекту закону про Державний бюджет України в частині, що стосується показників місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів; |
110. |
3) бере участь у розробленні проектів загальнонаціональних програм щодо розвитку регіонів, проектів та програм місцевого та регіонального розвитку; |
111. |
4) представляє та захищає місцеві та регіональні інтереси при вирішенні в органах державної влади України питань соціально-економічного та культурного розвитку територій; |
112. |
5) бере участь в організації та проведенні загальнонаціональних конкурсів на кращий проект чи програму місцевого та регіонального розвитку; |
113. |
6) сприяє методичному забезпеченню навчання депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, спеціалістів, які працюють у системі місцевого самоврядування, та підготовці, перепідготовці і підвищенню кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування. |
114. |
Стаття 14. Виконання асоціацією доручень органів місцевого самоврядування |
115. |
Загальнодержавна асоціація може на договірній основі виконувати доручення органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються: |
116. |
1) захисту місцевих та регіональних інтересів, прав органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у судах; |
117. |
2) підготовки пропозицій щодо структури та штатів виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у місті, районних та обласних рад, а також умов оплати праці їх працівників; |
118. |
3) підготовки пропозицій щодо типових (примірних) положень про виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у місті рад, органи самоорганізації населення; |
119. |
4) підготовки пропозицій до положення про атестацію посадових осіб місцевого самоврядування. |
120. |
Розділ ІV. ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ АСОЦІАЦІЇ |
121. |
Стаття 15. Органи управління асоціації |
122. |
Органами управління асоціації є загальні збори (конференція, з'їзд) представників органів місцевого самоврядування - членів асоціації і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом чи статутним документом асоціації. |
123. |
Стаття 16. Вищий орган управління асоціації |
124. |
1. Вищим органом управління асоціації є загальні збори (конференція, з'їзд). |
125. |
Порядок скликання, проведення та вимоги щодо повноважності загальних зборів (конференції, з'їзду тощо) визначаються статутним документом асоціації. |
126. |
2. Загальні збори (конференція, з'їзд) приймають рішення з будь-яких питань діяльності асоціації, в тому числі тих, що віднесені статутним документом асоціації або передані рішенням загальних зборів (конференції, з'їзду) до компетенції виконавчого органу асоціації. |
127. |
3. Рішення загальних зборів (конференції, з'їзду) приймаються простою більшістю голосів присутніх представників органів місцевого самоврядування - членів асоціації, якщо інше не встановлено статутним документом асоціації або законом. Рішення про внесення змін до статуту асоціації або про її ліквідацію, реорганізацію приймаються не менш як двома третинами голосів її членів. |
128. |
Стаття 17. Виконавчий орган асоціації |
129. |
1. Виконавчий орган асоціації утворюється у порядку, визначеному її статутним документом. |
130. |
2. Період роботи у виконавчому органі асоціації зараховується до стажу служби в органах місцевого самоврядування. |
131. |
Стаття 18. Представництво членів асоціації |
132. |
1. Представництво членів асоціації в її органах управління здійснюється відповідним сільським, селищним, міським головою, головою районної в місті, районної, обласної ради або іншою особою, уповноваженою відповідною радою. |
133. |
Розділ V. ВЗАЄМОДІЯ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ З АСОЦІАЦІЯМИ |
134. |
Стаття 19. Загальні засади організації взаємодії органів державної влади з асоціаціями |
135. |
1. Органи державної влади взаємодіють з асоціаціями при розробленні та здійсненні державної політики у сфері місцевого і регіонального розвитку з метою узгодження загальнодержавних, регіональних та місцевих інтересів. |
136. |
2. Основною формою взаємодії органів державної влади з асоціаціями є консультації, що проводяться: |
137. |
Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади - з загальнодержавними асоціаціями; |
138. |
місцевими органами виконавчої влади - з місцевими асоціаціями. |
139. |
Стаття 20. Консультації органів виконавчої влади з асоціаціями |
140. |
1. Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади проводять із загальнодержавними асоціаціями консультації щодо: |
141. |
1) проекту закону про Державний бюджет України, положень підзаконних актів, що стосуються бюджетного процесу, а саме: |
142. |
а) визначення соціальних стандартів та нормативів соціальної та бюджетної забезпеченості надання суспільних послуг; |
143. |
б) обґрунтування і розрахунку загального обсягу міжбюджетних трансфертів у видатках Державного бюджету України для місцевих бюджетів; |
144. |
в) методики розподілу міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами; |
145. |
г) визначення обсягів субвенцій на реалізацію програм соціально-економічного розвитку територій, інших програм та принципів їх розподілу між місцевими бюджетами; |
146. |
2) пропозицій щодо введення в дію або зміни норм законодавства про місцеві бюджети та міжбюджетні відносини; |
147. |
3) проектів загальнодержавних програм, що стосуються розвитку регіонів; |
148. |
4) проектів державних соціальних програм, реалізація яких покладається на органи місцевого самоврядування; |
149. |
5) питань підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців місцевого самоврядування. |
150. |
Загальнодержавні асоціації можуть ініціювати проведення з Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади консультацій з інших питань, що стосуються місцевого та регіонального розвитку. |
151. |
2. Місцеві органи виконавчої влади проводять з місцевими асоціаціями консультації щодо: |
152. |
1) показників та норм проектів бюджету області в частині: |
153. |
а) встановлення планових показників формування бюджетів районів, сіл, селищ, міст; |
154. |
б) розподілу міжбюджетних трансфертів між бюджетами районів, сіл, селищ, міст; |
155. |
в) розподілу субвенцій на соціально-економічний розвиток територій і інші програми між бюджетами районів, сіл, селищ, міст; |
156. |
2) проектів регіональних програм соціально-економічного розвитку. |
157. |
Місцеві асоціації можуть ініціювати проведення з місцевими органами виконавчої влади консультацій з інших питань, що стосуються інтересів територіальних громад відповідного регіону. |
158. |
3. Консультації органів виконавчої влади з асоціаціями проводяться: |
159. |
з ініціативи відповідного органу виконавчої влади або за дорученням органу виконавчої влади вищого рівня; |
160. |
з ініціативи органів управління асоціації; |
161. |
у разі розгляду органом виконавчої влади питання, що потребує консультацій з асоціаціями відповідно до пунктів 1-5 частини першої, пунктах 1, 2 частини другої цієї статті. |
162. |
4. У консультаціях органів виконавчої влади з асоціаціями беруть участь: |
163. |
з боку відповідного органу виконавчої влади - керівник органу виконавчої влади та інші посадові та службові особи, а також експерти, визначені керівником; |
164. |
з боку відповідної асоціації - члени виконавчого органу асоціації, а у разі необхідності - експерти, визначені асоціацією. |
165. |
5. Результати консультацій оформляються протоколом, який складається відповідним органом виконавчої влади і підписується його керівником або уповноваженою ним особою та керівником асоціації. В разі відсутності спільної позиції асоціацій, що брали участь у консультаціях, протокол консультацій оформляється окремо з кожною з асоціацій. |
166. |
Якщо одна із сторін відмовляється підписати протокол, про це робиться відмітка у протоколі. |
167. |
6. Рішення (нормативно-правові акти) з питань, передбачених пунктами 1-5 частини першої, пунктами 1, 2 частини другої цієї статті, можуть прийматися відповідним органом виконавчої влади за наявності протоколу (протоколів) консультацій. |
168. |
Стаття 21. Особливості проведення Кабінетом Міністрів України консультацій з загальнодержавними асоціаціями щодо проекту закону про Державний бюджет України |
169. |
1. Загальнодержавні асоціації до 1 квітня року, що передує плановому бюджетному періоду, подають до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо врахування місцевих та регіональних інтересів при підготовці Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період. |
170. |
2. Консультації з загальнодержавними асоціаціями щодо проекту закону про Державний бюджет України проводяться не пізніш як за сім днів до винесення проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік на розгляд Кабінету Міністрів України. |
171. |
3. У консультаціях Кабінету Міністрів України із загальнодержавними асоціаціями щодо проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік беруть участь: з боку Кабінету Міністрів України - Міністр фінансів України або інша посадова особа за дорученням Кабінету Міністрів України, а також експерти, з боку загальнодержавних асоціацій - керівники та експерти асоціацій з бюджетних питань. |
172. |
Результати консультацій оформляються протоколами, які підписуються з боку Кабінету Міністрів України - Міністром фінансів України або іншою посадовою особою, що брала участь у консультаціях за дорученням Кабінету Міністрів України, з боку загальнодержавних асоціацій - керівником загальнодержавної асоціації, який брав участь у консультаціях. |
173. |
4. Протоколи про результати консультацій Кабінету Міністрів України із загальнодержавними асоціаціями додаються до проекту закону про Державний бюджет України, що вноситься Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України. |
174. |
Стаття 22. Особливості проведення консультацій щодо законопроектів та проектів нормативно-правових актів Президента України з питань, що стосуються місцевого та регіонального розвитку |
175. |
1. Загальнодержавні асоціації мають право ініціювати перед комітетами та тимчасовими спеціальними комісіями Верховної Ради України проведення консультацій щодо законопроектів з питань місцевого та регіонального розвитку до початку їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України. Рішення про проведення таких консультацій приймається відповідним комітетом або тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради України. |
176. |
2. Участь у консультаціях від відповідного комітету або тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України беруть голова комітету або голова тимчасової спеціальної комісії, а також за його дорученням інші члени комітету (комісії). Результати консультацій оформляються протоколами, які включаються до справи законопроекту. |
177. |
3. Загальнодержавні асоціації мають право ініціювати перед Президентом України проведення консультацій щодо законопроектів, що вносяться Президентом України до Верховної Ради України, проектів актів Президента України, які стосуються місцевого та регіонального розвитку. В разі прийняття Президентом України рішення про проведення консультацій ним може бути визначена особа, уповноважена для проведення таких консультацій. |
178. |
Стаття 23. Участь представників асоціацій у засіданнях органів державної влади, на яких розглядаються питання місцевого та регіонального розвитку |
179. |
1. Представники асоціацій можуть бути запрошені з правом дорадчого голосу на засідання органів державної влади, на яких розглядаються питання місцевого та регіонального розвитку. |
180. |
2. Для висловлення позиції з питань, що обговорюються на відповідному засіданні органу державної влади, представникам асоціацій надається слово для виступу. |
181. |
Розділ VІ. ФІНАНСОВА ТА МАТЕРІАЛЬНА ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ АСОЦІАЦІЇ Стаття 24. Майно асоціації |
182. |
У власності асоціацій можуть перебувати рухоме й нерухоме майно, матеріальні та нематеріальні активи, кошти, а також інше майно, придбане на передбачених законом підставах. |
183. |
Стаття 25. Джерела формування та правовий режим майна асоціації |
184. |
1. Джерелами формування майна та коштів асоціації є: |
185. |
1) вступні та членські внески; |
186. |
2) добровільні внески фізичних та юридичних осіб; |
187. |
3) кошти та майно, отримані від господарської діяльності створених асоціацією госпрозрахункових установ та організацій, заснованих нею підприємств; |
188. |
4) інші надходження, не заборонені законодавством. |
189. |
2. Майно, одержане асоціацією від її членів - органів місцевого самоврядування, належить їй на праві оперативного управління. Інше майно, одержане асоціацією відповідно до пунктів 1, 2, 4 частини першої цієї статті, належить асоціації на умовах, визначених власником цього майна, а одержане відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті, - на праві власності. |
190. |
3. Майно використовується асоціацією для виконання її статутних завдань і не може використовуватись для інших цілей. |
191. |
4. Майно, передане асоціації її членом - органом місцевого самоврядування, в разі виходу органу місцевого самоврядування з асоціації повертається такому органу в натуральній формі. |
192. |
5. У разі ліквідації асоціації майно, що належить їй на праві власності, використовується на статутні чи благодійні цілі, інше майно - використовується відповідно до умов, визначених при передачі цього майна. |
193. |
6. Повноваження стосовно майна асоціації здійснюють її органи управління - загальні збори (конференція, з'їзд) членів та виконавчий орган у порядку, передбаченому законодавством України та статутним документом асоціації. |
194. |
7. Майно асоціації може бути передано регіональним (місцевим) відділенням асоціації, якщо інше не визначено власником відповідного майна. |
195. |
Стаття 26. Господарська діяльність асоціації |
196. |
1. З метою виконання статутних цілей і завдань асоціація має право здійснювати необхідну господарську діяльність шляхом заснування в установленому законом порядку підприємств, створення установ або організацій. |
197. |
2. Окремі функції щодо господарського управління майном асоціації можуть бути покладені її виконавчим органом на створені нею підприємства, установи та організації, якщо інше не передбачено її статутним документом та угодами із власниками цього майна. |
198. |
Розділ VІІ. ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ АСОЦІАЦІЙ Стаття 27. Гарантії діяльності асоціацій |
199. |
Гарантіями діяльності асоціацій є: |
200. |
1) заборона органам виконавчої влади втручатися в діяльність асоціацій, крім випадків, передбачених законом; |
201. |
2) право асоціацій на судовий захист своїх прав та законних інтересів. |
202. |
Стаття 28. Відповідальність органів управління асоціацій, їх посадових осіб за порушення законодавства |
203. |
1. Органи управління асоціацій, їх посадові особи при здійсненні повноважень несуть відповідальність, передбачену законом. |
204. |
2. Органи управління асоціацій, їх посадові особи відповідальні, підзвітні та підконтрольні відповідним органам місцевого самоврядування з питань вико нання наданих їм доручень, використання переданого їм органами місцевого самоврядування майна. |
205. |
Розділ VІІІ. ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ДІЯЛЬНОСТІ АСОЦІАЦІЙ |
206. |
Стаття 36. Державна підтримка діяльності асоціацій |
207. |
1. Держава сприяє дальшому розвитку місцевої демократії, формуванню національних та регіональних інституцій, виявленню та захисту місцевих і регіональних інтересів, залученню територіальних громад, органів місцевого самоврядування до формування та реалізації державної політики у сфері місцевого та регіонального розвитку, реалізації в Україні принципів Європейської хартії місцевого самоврядування, врахуванню місцевих та регіональних інтересів при розробленні та прийнятті законів України, інших нормативно-правових актів з питань місцевого і регіонального розвитку, загальнодержавних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, державних соціальних програм. |
208. |
Розділ ІХ. ПЕРЕХІДНІ ТА ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
209. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
210. |
2. Внести зміни до таких законів України: |
211. |
1) у Бюджетному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 37-38, ст.189; 2004 р., № 5, ст.34): |
212. |
статтю 33 доповнити після частини п'ятої новою частиною такого змісту: |
213. |
"51.Загальнодержавні асоціації органів місцевого самоврядування до 1 квітня року, що передує плановому, подають до Кабінету Міністрів України пропозиції до Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період щодо врахування місцевих та регіональних інтересів"; |
214. |
частину першу статті 38 доповнити пунктом 91 такого змісту: |
215. |
"91) протоколи про результати консультацій Кабінету Міністрів України із загальнодержавними асоціаціями органів місцевого самоврядування"; |
216. |
2) частину першу статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 24, ст. 170) доповнити абзацом такого змісту: |
217. |
"асоціації органів місцевого самоврядування"; |
218. |
3) у частині першій статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 33, ст. 175; 2005 р., № 4, ст. 90, № 9, ст. 177; 2006 р., № 14, ст. 121): |
219. |
абзац четвертий доповнити словами "посади керівників виконавчого органу асоціації органів місцевого самоврядування"; |
220. |
абзац п'ятий доповнити словами "посади першого заступника, заступників керівника виконавчого органу асоціації органів місцевого самоврядування"; |
221. |
абзац шостий доповнити словами "посади керівників підрозділу (департаменту, відділу тощо) виконавчого органу асоціації органів місцевого самоврядування". |
222. |
3. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: |
223. |
1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
224. |
2) затвердити порядок державної реєстрації асоціацій органів місцевого самоврядування; |
225. |
3) забезпечити запровадження протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом Реєстру асоціацій органів місцевого самоврядування. |
226. |
4. Асоціація міст України та громад та Українська асоціація місцевих та регіональних влад, утворені до набрання чинності цим Законом, для набуття статусу загальнодержавних асоціацій за цим Законом підлягають перереєстрації після приведення своїх статутних документів у відповідність із цим Законом, без справляння плати за перереєстрацію. |