Про будівельні норми (Друге читання)
0. |
Проект |
1. |
З А К О Н У К Р А Ї Н И |
2. |
Про будівельні норми |
3. |
Цей Закон визначає правові та організаційні засади розроблення, погодження, затвердження, реєстрації і застосування будівельних норм. |
4. |
РозділІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
5. |
Стаття 1. Основні терміни та їх визначення |
6. |
У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: |
7. |
базова організація з науково-технічної діяльності у будівництві – науково-дослідна або науково-технічна (проектна) організація, яка виконує у визначеному напрямі науково-технічної діяльності з будівництва функції зі здійснення робіт щодо нормування у будівництві, науково-дослідної діяльності, консультативно-методичного та інформаційного забезпечення; |
8. |
будівельні норми - затверджений суб’єктом нормування нормативний акт, який містить обов’язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури; |
9. |
нормування у будівництві - діяльність з розроблення та затвердження будівельних норм для обов’язкового застосування у сфері будівництва, містобудування та архітектури з метою формування безпечного середовища для життя та здоров’я людини; |
10. |
державні будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури; |
11. |
галузеві будівельні норми - нормативний акт, затверджений міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади в межах своїх повноважень, у разі відсутності державних будівельних норм або необхідності встановлення вимог до будівництва окремих видів споруд, що конкретизують вимоги державних будівельних норм; |
12. |
територіальні будівельні норми - нормативний акт, затверджений Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською або Севастопольською міською державною адміністрацією, що конкретизує вимоги державних і галузевих будівельних норм, та чинний на відповідній території; |
13. |
фонд будівельних норм – упорядковане зібрання контрольних примірників будівельних норм. |
14. |
Стаття 2. Сфера дії Закону |
15. |
Дія цього Закону поширюється на суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність і забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування. |
16. |
Дія цього Закону не поширюється на діяльність у сфері стандартизації будівельних матеріалів та виробів. |
17. |
Стаття 3. Законодавство України у сфері нормування у будівництві |
18. |
Законодавство України у сфері нормування у будівництві складається з цього Закону, законів України "Про основи містобудування", "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері. |
19. |
Розділ ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ НОРМУВАННЯ У БУДІВНИЦТВІ |
20. |
Стаття 4. Принципи державної політики у сфері нормування у будівництві |
21. |
Державна політика у сфері нормування у будівництві базується на таких принципах: |
22. |
створення безпечних умов для життя та здоров’я людини; |
23. |
відкритості, прозорості і демократичності процедури розроблення, погодження та затвердження будівельних норм; |
24. |
доступності інформації про чинні будівельні норми; |
25. |
відповідності будівельних норм сучасним досягненням науки та техніки; |
26. |
врахування вимог законодавства, міжнародних норм та правил при розробленні будівельних норм. |
27. |
Стаття 5. Суб’єкти нормування у будівництві |
28. |
До суб’єктів нормування у будівництві належать: |
29. |
центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури; |
30. |
міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, до повноважень яких належать питання з нормування у будівництві; |
31. |
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. |
32. |
Стаття 6. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури у сфері нормування у будівництві |
33. |
До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури у сфері нормування у будівництві належать: |
34. |
забезпечення реалізації державної політики у сфері нормування у будівництві; |
35. |
розроблення, затвердження, внесення змін до державних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність; |
36. |
погодження проектів галузевих і територіальних будівельних норм; |
37. |
реєстрація державних, галузевих і територіальних будівельних норм; |
38. |
забезпечення гармонізації державних будівельних норм з відповідними міжнародними нормативними актами; |
39. |
організація роботи зі створення та забезпечення функціонування центрального фонду будівельних норм; |
40. |
організація роботи з перевірки державних будівельних норм щодо врахування вимог законодавства, забезпечення їх взаємоузгодженості та актуалізації через систему базових організацій з науково-технічної діяльності у будівництві; |
41. |
надання інформації з питань нормування у будівництві; |
42. |
представлення України у відповідних міжнародних спеціалізованих організаціях з нормування у будівництві; |
43. |
організація роботи з розповсюдження офіційних публікацій державних будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення в мережі Інтернет, та інформації про затверджені інші нормативні акти та документи з питань нормування у будівництві, у тому числі документів міжнародних спеціалізованих організацій з нормування у будівництві, членом яких є Україна або з якими здійснюється співпраця. |
44. |
Стаття 7. Повноваження міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади у сфері нормування у будівництві |
45. |
До повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері нормування у будівництві належать: |
46. |
розроблення, затвердження, внесення змін до відповідних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність; |
47. |
подання центральному органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури пропозицій щодо розроблення державних будівельних норм; |
48. |
надання центральному органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури інформації щодо розроблення проектів галузевих і територіальних будівельних норм; |
49. |
створення фондів галузевих і територіальних будівельних норм; |
50. |
організація роботи з офіційного опублікування галузевих і територіальних будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення в мережі Інтернет, та поширення інформації про затверджені нормативні акти та документи з питань нормування у будівництві. |
51. |
Стаття 8. Фонди будівельних норм |
52. |
Центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури створює центральний фонд будівельних норм, що містить контрольні примірники державних, галузевих і територіальних будівельних норм. |
53. |
Положення про центральний фонд будівельних норм та типове положення про фонди галузевих і територіальних будівельних норм затверджується Кабінетом Міністрів України. |
54. |
Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади створюють фонди галузевих будівельних норм, що містять контрольні примірники галузевих будівельних норм. |
55. |
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації створюють фонди територіальних будівельних норм, що містять контрольні примірники територіальних будівельних норм. |
56. |
Фонди галузевих і територіальних будівельних норм діють на підставі положень, затверджених відповідними суб’єктами нормування. |
57. |
Організації (підприємства, установи), на які покладаються функції зберігання центрального фонду будівельних норм, фондів галузевих і територіальних будівельних норм, визначаються відповідними суб’єктами нормування. |
58. |
Стаття 9. Джерела фінансування робіт з нормування у будівництві |
59. |
Джерелами фінансування робіт з нормування у будівництві є кошти Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інші кошти в порядку, визначеному законодавством. |
60. |
Закупівля робіт із нормування у будівництві за державні кошти здійснюється без проведення торгів (конкурсів, тендерів). |
61. |
Стаття 10. Порядок розроблення, затвердження та реєстрації будівельних норм |
62. |
Розроблення, затвердження, внесення змін до державних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. |
63. |
Розроблення, затвердження, внесення змін до галузевих і територіальних будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, здійснюється відповідними суб’єктами нормування. |
64. |
Проект галузевих або територіальних будівельних норм перед затвердженням суб’єктом нормування підлягає погодженню з центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. |
65. |
Порядок розроблення, погодження, затвердження, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
66. |
Державні, галузеві і територіальні будівельні норми протягом одного місяця з дня їх затвердження підлягають реєстрації в центральному органі виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. |
67. |
Державні будівельні норми не підлягають реєстрації в Міністерстві юстиції України. |
68. |
Затверджені державні будівельні норми, зміни до них набирають чинності не раніше ніж через 90 днів з дня їх опублікування в офіційному виданні центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури. |
69. |
Затверджені галузеві і територіальні будівельні норми, зміни до них набирають чинності після їх реєстрації центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури, якщо інше не передбачено документом про їх затвердження. |
70. |
Стаття 11. Застосування будівельних норм |
71. |
Застосування будівельних норм або їх окремих положень обов’язкове для всіх суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. |
72. |
Будівельні норми можуть містити вимоги щодо оцінки відповідності будівельної продукції вимогам законодавства. |
73. |
Правила підтвердження придатності нових будівельних виробів для застосування, на які відсутні вимоги будівельних норм, інших нормативних актів і документів у сфері будівництва, встановлює Кабінет Міністрів України. |
74. |
Якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти є обов’язковими до застосування. |
75. |
Відповідальність за недотримання вимог будівельних норм визначається законом. |
76. |
Розділ ІІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
77. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
78. |
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України: |
79. |
1) у назві та абзаці першому частини першої статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; |
80. |
2) у статті 39 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3-4, ст. 27) слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; |
81. |
3) у Законі України "Про основи містобудування" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 52, ст. 683; 2001 р., № 16, ст. 76): |
82. |
у назві розділу 3 слова "Державні стандарти" замінити словами "Будівельні норми, державні стандарти"; |
83. |
у статті 16: |
84. |
у назві, частинах першій і другій слова "Державні стандарти" замінити словами "Будівельні норми, державні стандарти"; |
85. |
у частині другій слова "в порядку, визначеному законом" замінити словами "Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до компетенції"; |
86. |
4) у Законі України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 411; 2000 р., № 46, ст. 398; 2006 р., № 22, ст. 184): |
87. |
в абзацах третьому та п’ятому частини першої статті 1 слова "державним стандартам" замінити словами "будівельним нормам, державним стандартам"; |
88. |
в абзаці одинадцятому частини першої статті 1, частині другій та абзаці третьому частини третьої статті 2 слова "державних стандартів" замінити словами "будівельних норм, державних стандартів"; |
89. |
абзац п’ятий частини третьої статті 2 після слів "які не відповідають вимогам" доповнити словами "будівельних норм"; |
90. |
5) частину другу статті 23 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 49, ст. 517) після слів "а також установлених" доповнити словами "будівельних норм"; |
91. |
6) у пункті 6 статті 11 та пункті 2 статті 19 Закону України "Про автомобільні дороги" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 51, ст. 556) після слів "за встановленими для них" доповнити словами "будівельними нормами"; |
92. |
7) в абзаці сьомому пункту 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року №46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №27, ст..289; 2005 р., №51 ст.557) слова "державні будівельні норми і правила, а також" виключити. |
93. |
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців після набрання чинності цим Законом забезпечити відповідно до своєї компетенції прийняття нормативно-правових актів, що випливають з цього Закону. |