Кількість абзаців - 6 Таблиця поправок


"Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню)" (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. ПРОЕКТ
 
   ПРОЕКТ
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
   ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню)
 
-1- Дзензерський Д.В.
Назву законопроекту викласти у такій редакції:
«Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо кредитних зобов'язань)».
 
Враховано   Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань
 
3. Верховна Рада України постановляє:
 
   Верховна Рада України постановляє:
 
4. 1. Підрозділ 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 13-17, ст. 112) доповнити новим пунктом такого змісту:
«26. Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на доходи фізичних осіб банків і позичальників при проведенні реструктуризації відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню.
1. Банк відшкодовує (списує) за рахунок страхового резерву відображені у бухгалтерському обліку суми зобов’язань позичальника, прощених відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню».
2. До витрат операційної діяльності банків відносяться відображені у бухгалтерському обліку суми:
- витрат, що виникли внаслідок реструктуризації зобов’язань відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню»;
- зобов’язань, що прощені відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню», які не були відшкодовані (списані) за рахунок страхового резерву згідно з частиною першою цього підпункту.
До доходів операційної діяльності відносяться відображені у бухгалтерському обліку суми доходів, що виникли внаслідок реструктуризації зобов’язань відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню».
3. Підпункт 159.2.3 пункту 159.2 статті 159 розділу ІІІ цього Кодексу застосовується з урахуванням такого.
На збільшення доходу банку не спрямовується:
сума зменшення розміру страхового резерву, сформованого за кредитом до реструктуризації, здійсненої відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню», що виникає внаслідок припинення визнання попередніх зобов’язань і визнання реструктуризованих зобов’язань за оцінкою, що здійснена в установленому правилами бухгалтерського обліку порядку та враховує можливі втрати за такими зобов’язаннями;
сума зменшення сукупного розміру страхового резерву внаслідок відшкодування (списання) за рахунок такого резерву частини заборгованості, прощеної згідно з підпунктом 1 цього пункту.
Подальше формування страхового резерву за заборгованістю, що була реструктуризова відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню», здійснюється у загальному порядку згідно з підпунктами 159.2.1 та 159.2.2 пункту 159.2 статті 159 цього Кодексу.
4. За придбаними правами вимоги за фінансовими кредитами, що підлягають реструктуризації відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню», пункт 153.5 статті 153 розділу ІІІ цього Кодексу застосовується з урахуванням такого:
Доходи, отримані банком від виконання вимог боржником та від наступного відступлення таких вимог після реструктуризації зобов’язань позичальника за кредитом, та доходи, отримані банком від виконання вимог боржником за зобов’язаннями за кредитом до дати їх реструктуризації, розглядаються сукупно як доходи за одним придбаним правом вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) за фінансовим кредитом.
Розрахований згідно з підпунктом 153.5 статті 153 результат за такими операціями зменшуються (збільшуються) на суми, включені платником податку до доходів (витрат) стосовно цих кредитів на підставі інших норм розділу ІІІ цього Кодексу.
5. Не вважається доходом, отриманим у вигляді додаткового блага відповідно до пункту 164.2.17 статті 164 цього Кодексу сума зобов’язань платника податку, прощених відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню».
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума зобов’язань платника податку, прощених відповідно до Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню».
 
-2- Дзензерський Д.В.
Пункти перший та другий законопроекту викласти у такій редакції:
«І. У Податковому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 13-17, ст. 112):
1. Підпункт «г» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 викласти у такій редакції:
«г) заборгованість фізичних осіб, прощена кредитором, за винятком заборгованості осіб, пов’язаних з таким кредитором, та осіб, що перебувають (перебували) з таким кредитором у трудових відносинах;»
2. У пункті 165.1 статті 165:
1) підпункт 165.1.16 викласти у такій редакції «165.1.16. кошти, отримані платником податку в рахунок компенсації (відшкодування) вартості майна (нематеріальних активів), примусово відчуженого державою у випадках, передбачених законом, або вартість такої компенсації, отриманої у негрошовій формі;
доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики) за умови, якщо таке майно було придбано за рахунок такого кредиту (позики);
2) підпункт 165.1.29 викласти в такій редакції:
«165.1.29. основна сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається йому, сума, яка отримується платником податку внаслідок продажу права вимог на депозит, а також основна сума кредиту, що отримується платником податку (протягом строку дії договору), у тому числі фінансового кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти. До загального річного оподаткованого доходу платника податку, який придбав право вимоги на такий депозит (вклад) включається позитивна різниця між сумою коштів, отриманих в результаті реалізації права вимоги та вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого депозиту (вкладу). У разі нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу права вимоги на депозит, нотаріус повідомляє контролюючий орган про таку угоду у порядку, встановленому цим розділом;
3) підпункт 165.1.55 доповнити абзацом другим такого змісту:
«сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності».
3. Підрозділ 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» доповнити пунктом 8 такого змісту:
«8. Не вважається додатковим благом платника податку та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Норми цього пункту застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, які не були погашені до 1 січня 2014 року.
Дія абзацу першого цього пункту поширюється на операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті, що здійснювалися починаючи з 1 січня 2015 року».
ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом».
 
Враховано (узгоджена редакція НБУ, НАБУ, МФУ)  І. У Податковому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№13-17, ст. 112):
1. Підпункт «г» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 викласти у такій редакції:
«г) заборгованість фізичних осіб, прощена кредитором, за винятком заборгованості осіб, пов’язаних з таким кредитором, та осіб, що перебувають (перебували) з таким кредитором у трудових відносинах»;
2. У пункті 165.1 статті 165:
1) підпункт 165.1.16 викласти у такій редакції:
«165.1.16. кошти, отримані платником податку в рахунок компенсації (відшкодування) вартості майна (нематеріальних активів), примусово відчуженого державою у випадках, передбачених законом, або вартість такої компенсації, отриманої у негрошовій формі;
доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики) за умови, якщо таке майно було придбано за рахунок такого кредиту (позики);
2) підпункт 165.1.29 викласти в такій редакції:
«165.1.29. основна сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається йому, сума, яка отримується платником податку внаслідок продажу права вимог на депозит, а також основна сума кредиту, що отримується платником податку (протягом строку дії договору), у тому числі фінансового кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти. До загального річного оподаткованого доходу платника податку, який придбав право вимоги на такий депозит (вклад) включається позитивна різниця між сумою коштів, отриманих в результаті реалізації права вимоги та вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого депозиту (вкладу). У разі нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу права вимоги на депозит, нотаріус повідомляє контролюючий орган про такий договір у порядку, встановленому цим розділом»;
3) підпункт 165.1.55 доповнити абзацом другим такого змісту:
«сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності».
3. Підрозділ 1 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнити пунктом 8 такого змісту:
«8. Не вважається додатковим благом платника податку та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Норми цього пункту застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, які не були погашені до 1 січня 2014 року.
Дія абзацу першого цього пункту поширюється на операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті, що здійснювалися починаючи з 1 січня 2015 року».
 
5. 2. Цей Закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування

   ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.