Кількість абзаців - 267 Таблиця поправок


Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Проект
 
   Проект
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
   ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції
 
   Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції
 
3. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
4. І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
 
   І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
 
5. 1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):
 
   1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):
 
6. 1) у частині третій статті 38 слова "правопорушення, передбаченого статтею 164-14" замінити словами "правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21";
 
   1) у частині третій статті 38 слова і цифри "правопорушення, передбаченого статтею 164--14" замінити словами і цифрами "правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21";
 
7. 2) статтю 212-15 викласти у такій редакції:
 
   2) статтю 212-15 викласти у такій редакції:
 
8. "Стаття 212-15. Порушення порядку надання або отримання внеску на користь партії, порушення порядку фінансування передвиборної агітації або агітації з референдуму
 
-1- Мельник С.І.
-у тексті законопроекту слово "фінансування" в усіх відмінках
замінити словами "фінансове забезпечення" у відповідному відмінку /длязабезпечення узгодження положень законопроекту із бюджетним
законодавством, оскільки термін "фінансування" має інше значення
 
Відхилено У законопроекті йдеться не лише про бюджетне законодавство  "Стаття 212-15. Порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передвиборної агітації або агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму
 
9. Порушення встановленого порядку надання або отримання внеску на підтримку партії, а так само порушення встановленого порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, -
 
-2- Сотник О.С.
1. Абзац 3 підпункту 2 пункту 1 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Порушення встановленого порядку надання або отримання внеску на підтримку партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичних партій, а так само порушення встановленого порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, надання внеску на підтримку партії або надання фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні перевиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму за відсутності законних засобів чи джерел набуття коштів, використаних для здійснення такого внеску (надання такої підтримки) -".
Обґрунтування: інакше порушення порядку надання/отримання державного фінансування статутної діяльності не охоплюється однозначно жодною статтею КУпАП, між тим, за суспільною небезпекою воно найбільше відповідає саме адміністративним проступкам, радше ніж злочинам. Одночасно вводиться відсутня на тепер відповідальність за фінансування політичної діяльності без законних засобів чи джерел набуття коштів, які використовують для такого фінансування.
 
Враховано частково   Порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, -
 
10. тягне за собою накладення штрафу у двократному розмірі від суми або вартості наданого чи отриманого внеску.";
 
-3- Князевич Р.П.
1. У абзаці 4 підпункту 2 пункту 1 розділу І законопроекту (щодо нової статті 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення) слова "двократному розмірі" замінити словами "трикратному розмірі".
 
Відхилено Змінено загальний підхід до визначення розміру штрафу відповідно до наступної поправки  тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, наданої або отриманої з порушенням закону";
 
    -4- Сотник О.С.
2.Абзац 4 підпункту 2 пункту 1 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"тягне за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Обґрунтування: У відповідності до змісту положень КУпАП розмір штрафу обчислюється за допомогою такої фінансової величини, як неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Тому, з метою забезпечення єдиного підходу щодо побудови адміністративно-правових санкцій КУпАП пропонуємо визначити санкцію статті 212-15 КУпАП за допомогою цієї фінансової величини.
 
Враховано редакційно    
11. 3) після статті 212-20 доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею 212-21 такого змісту:
 
   3) главу 15-А доповнити статтею 212-21 такого змісту:
 
12. "Стаття 212-21. Порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру
 
   "Стаття 212-21. Порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру
 
13. Подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з порушенням встановлених вимог, -
 
-5- Сотник О.С.
3.Абзац 3 підпункту 3 пункту 1 Розділу І проекту закону викласти в
такій редакції:
"Порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно доходи витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог".
Обґрунтування: інакше стаття охоплює подання звіту, оформленого з порушеннями, але не порушення порядку (зокрема, строків) подання звіту.
 
Враховано редакційно   Порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, -
 
14. тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.";
 
-6- Князевич Р.П.
2. У абзаці 4 підпункту 3 пункту 1 розділу І законопроекту (щодо нової статті 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення) слова "від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" замінити словами "від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
 
Враховано   тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян";
 
15. 4) у статті 221 слова "212-2 - 212-20 цього Кодексу" замінити словами "212-2 - 212-21 цього Кодексу";
 
   4) у статті 221 цифри "212-2 - 212-20" замінити цифрами "212-2 - 212-21";
 
16. 5) у частині першій статті 255:
 
   5) у пункті 1 частини першої статті 255:
 
17. а) у пункті 1:
 
-7- Князевич Р.П.
3. Підпункт а) підпункту 5 пункту 1 розділу І законопроекту (зміни до частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення) викласти в такій редакції:
«а) у пункті 1:
в абзаці другому після цифр «212-14» доповнити цифрами «212-19»;
абзац двадцять четвертий після слів «електронний (аудіовізуальних) засобів масової інформації» доповнити словами «стаття 212-11 – в частині ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб'єкта виборчого процесу електронним (аудіовізуальним засобом масової інформації)»;
абзац п’ятдесят дев’ятий після слів «засобів масової інформації та інформаційних агент» доповнити словами «стаття 212-11 – в частині ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб’єкта виборчого процесу друкованим засобом масової інформації та інформаційним агентством»;
абзац «Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4-172-9, стаття 188-46)» викласти у такій редакції: «Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4-172-9, 188-46, 212-15, 212-21)».
 
Враховано   абзац другий після цифр "212-14" доповнити цифрами "212-19";
абзац "Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, її представники в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (стаття 164-6 – в частині демонстрування і розповсюдження фільмів без державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів на каналах мовлення телебачення України; стаття 164-7 – в частині порушення умов розповсюдження і демонстрування фільмів, передбачених державним посвідченням на право розповсюдження і демонстрування фільмів на каналах мовлення телебачення України; стаття 164-8 – в частині недотримання квоти демонстрування національних фільмів при використанні національного екранного часу на каналах мовлення телебачення України, стаття 212-9 – в частині порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму, порядку участі в інформаційному забезпеченні виборів з використанням електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації)" після слів "з використанням електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації" доповнити словами і цифрами "стаття 212-11 – в частині ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб’єкта виборчого процесу електронним (аудіовізуальним) засобом масової інформації";
абзац "спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах (стаття 186-7 – у частині недоставляння або порушення строку доставляння обов’язкового безоплатного примірника видань, стаття 212-9 – в частині порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму, порядку участі в інформаційному забезпеченні виборів з використанням друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств)" після слів "засобів масової інформації та інформаційних агентств" доповнити словами і цифрами "стаття 212-11 – в частині ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб’єкта виборчого процесу друкованим засобом масової інформації чи інформаційним агентством";
 
18. абзац "Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4-172-9, стаття 188-46)" викласти у такій редакції: "Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4-172-9, 212-15, 212-21, стаття 188-46)";
 
-8- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
Викласти в такій редакції:
“абзац “Національного агентства з питань запобігання корупції (стаття 188-46)” викласти у такій редакції: “Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4 - 172-9, 212-15, 212-21, стаття 188-46)”.
 
Враховано редакційно   абзац "Національного агентства з питань запобігання корупції (стаття 188-46)" викласти в такій редакції: "Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4 - 172-9, 188-46, 212-15, 212-21)".
 
19. б) пункт 2-2 викласти у такій редакції: "2-2) голова, заступник голови, секретар, інші члени виборчої комісії, комісії з референдуму (статті 212-7, 212-9, 212-11 - 212-21); ".
 
-9- Князевич Р.П.
4. Підпункт б) пункту 1 розділу І законопроекту (зміни до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення) виключити.
 
Враховано      
20. 2. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст. 131):
 
-10- Князевич Р.П.
5. Пункт 2 розділу І законопроекту (зміни до Кримінального кодексу України) виключити (із наступною зміною нумерації пунктів).
(обґрунтування: у тих випадках, коли законодавство країни за вчинення порушень у сфері фінансування партій і виборчих кампаній передбачає переважно кримінальну відповідальність (Великобританія, Естонія), GRЕСО рекомендує передбачити накладення „гнучких" адміністративних санкцій за вчинення окремих менш суспільно небезпечних правопорушень. Така позиція пояснюється тим, що кримінальна відповідальність має встановлюватись лише у тих випадках, коли правопорушення має дійсно високий рівень суспільної небезпеки, а також тим, що тривалість стадій кримінального процесу значно перевищує тривалість стадій адміністративного процесу; покарання особі призначається виключно судом, в той час як стягнення за вчинення адміністративного правопорушення може бути накладене безпосередньо органом зовнішнього фінансового контролю).
 
Відхилено Чинним Кримінальним кодексом вже передбачено відповідальність за порушення порядку фінансування виборчих кампанії. Законопроект пропонує їх розширити на порушення порядку фінансування партій, не пов’язаного з виборами. Законопроектом також передбачені "гнучкі" адміністративні санкції, які застосовуються в разі відсутності в діянні складу злочину.  2. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст. 131):
 
21. 1) у статті 96-1 слова "статтею 354 та статтями 364" замінити словами "статтями 159-1, 354, 364";
 
   1) у статті 96-1 слова і цифри "статтею 354 та статтями 364" замінити словами і цифрами "статтями 159-1, 354, 364";
 
22. 2) у статті 96-3:
 
   2) у статті 96-3:
 
23. а) пункт 4 викласти у такій редакції: "вчинення її уповноваженою особою від імені та в інтересах юридичної особи будь-якого із злочинів, передбачених у статтях 109, 110, 113, 146, 147, частинах другій - шостій статті 159-1, статтях 160, 260, 262, 436, 437, 438, 442, 444, 447 цього Кодексу.";
 
   пункт 4 викласти в такій редакції:
"вчинення її уповноваженою особою від імені та в інтересах юридичної особи будь-якого із злочинів, передбачених у статтях 109, 110, 113, 146, 147, частинах другій - четвертій статті 159-1, статтях 160, 260, 262, 436, 437, 438, 442, 444, 447 цього Кодексу";
 
24. б) доповнити примітку до статті новою частиною третьою такого змісту: "3. Злочини, передбачені частинами другою-шостою статті 159-1 цього Кодексу, визнаються вчиненими в інтересах юридичної особи, якщо вони призвели до отримання нею відповідного внеску, фінансової або матеріальної підтримки, або створили умови для отримання такого внеску чи підтримки, або були спрямовані на ухилення від передбаченої законом відповідальності.";
 
   у пункті 2 примітки після цифр "147" доповнити словами та цифрами "частинами другою-четвертою статті 159-1, статтями-";
 
25. 3) статтю 96-9 після знаків "147, " доповнити словами "частинами другою-шостою статті 159-1, ";
 
-11- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
Підпункт 3 пункту 2 Розділу Ізаконопроекту виключити.
 
Враховано      
26. 4) статтю 159-1 викласти у такій редакції:
 
   3) статтю 159-1 викласти в такій редакції:
 
27. "Стаття 159-1. Порушення порядку фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму
 
   "Стаття 159-1. Порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму
 
28. 1. Подання завідомо недостовірних відомостей у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або у фінансовому звіті про надходження та використання коштів виборчого фонду партії, місцевої організації партії, кандидата на виборах, а так само умисне неподання зазначених звітів у встановлений строк, -
 
-12- Сотник О.С.
4. В абзаці 3 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону слова ", а так само умисне неподання зазначених звітів у встановлений строк" виключити,
 
Враховано   1. Подання завідомо недостовірних відомостей у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або у фінансовому звіті про надходження та використання коштів виборчого фонду партії, місцевої організації партії, кандидата на виборах -
 
    -13- Яценко А.В.
абзаци третій-четвертий виключити (частина перша статті 159-1);
в зв'язку з цим частини другу - шосту вважати частинами першою -п'ятою.
 
Відхилено    
29. карається позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
-14- Сотник О.С.
в абзаці 4 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону слова "позбавленням волі на строк до двох років" замінити словами "обмеженням волі на строк до двох років або позбавленням волі на той самий строк",
Обґрунтування: В законопроекті закріплюється відносно-визначена санкція, до складу якої входить лише одне основне покарання у виді позбавлення волі. Вважаємо, що суворість санкції у редакції законопроекту, не відповідає ступеню суспільної небезпеки злочину у зв'язку з чим пропонуємо запровадити альтернативний вид покарання.
 
Враховано   карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
    -15- Мельник С.І.
Абзац четвертий "карається позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років." замінити абзацом "карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на
строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.";
 
Відхилено Поправкою пропонується суттєво пом’якшити покарання, що зробить його непропорційним до порушення. Пропонується 1 поправку №14, яка також пом’якшує покарання, але ненадмірно   
30. 2. Здійснення внеску на користь партії особою, яка не має на те права, здійснення внеску на користь партії у великому розмірі, надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму у великому розмірі чи особою, яка не має на те права, -
 
-16- Сотник О.С.
абзац 5 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"2. Здійснення внеску на користь партії особою, яка не має на те права, або від імені юридичної особи, яка не має на те права, здійснення внеску на користь партії фізичною особою або від імені юридичної особи у великому розмірі, надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму фізичною особою або від імені юридичної особи у великому розмірі чи особою, яка не має на те права, або від імені юридичної особи, яка не має на те права -"
Обгрунтування: без зміни диспозиції ч. 2 представники юридичних осіб, які вчинятимуть відповідні порушення від їх імені, не підпадатимуть під цю статтю, адже формально платниками (надавачами підтримки) будуть юридичні особи, які не є суб'єктом злочину.
 
Враховано редакційно 1 з урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  2. Умисне здійснення внеску на підтримку політичної партії особою, яка не має на те права, або від імені юридичної особи, яка не має на те права, умисне здійснення внеску на користь партії фізичною особою або від імені юридичної особи у великому розмірі, умисне надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму фізичною особою або від імені юридичної особи у великому розмірі чи особою, яка не має на те права, або від імені юридичної особи, яка не має на те права, а так само умисне отримання внеску на користь партії від особи, яка не має права здійснювати такий внесок, або у великому розмірі, умисне отримання у великому розмірі фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, умисне отримання такої фінансової (матеріальної) підтримки від особи, яка не має права надавати таку фінансову (матеріальну) підтримку, -
 
31. карається позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з конфіскацією майна або без такої та із спеціальною конфіскацією.
 
-17- Мельник С.І.
Абзац шостий "карається позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з конфіскацією майна або без такої та із спеціальною конфіскацією." замінити абзацом "карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.";
 
Відхилено Поправкою пропонується суттєво пом’якшити покарання, що зробить його непропорційним до порушення. Пропонується 1 поправку №14, яка також пом’якшує покарання, але ненадмірно  караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та із спеціальною конфіскацією.
 
    -18- Яценко А.В.
в абзаці шостому (абзац другий частини другої) слова "від п'яти до семи" замінити словами "до двох";
 
Відхилено Призведе до можливості звільнення на підставі амністії чи звільненння від покарання (як мало місце у випадку вчинення виборчих злочинів)   
32. 3. Умисне отримання внеску на користь партії від особи, яка не має права здійснювати такий внесок, або у великому розмірі, умисне отримання у великому розмірі фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, а так само умисне отримання такої фінансової (матеріальної) підтримки від особи, яка не має права надавати таку фінансову (матеріальну) підтримку, -
 
      
33. карається позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією.
 
-19- Мельник С.І.
Абзац восьмий "карається позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією." замінити абзацом "карається обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.";
 
Відхилено      
    -20- Яценко А.В.
в абзаці восьмому (абзац другий частини третьої) слова "від п'яти до семи" замінити словами "до двох";
 
Відхилено    
34. 4. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно, -
 
   3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно, -
 
35. караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
-21- Мельник С.І.
Абзац десятий "караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років." замінити абзацом "карається обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.";
 
Відхилено   караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років із спеціальною конфіскацією.
 
36. 5. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, організованою групою чи повторно, -
 
      
37. караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.
 
-22- Мельник С.І.
Абзац дванадцятий "караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією." замінити абзацом "карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.";
 
Відхилено      
    -23- Яценко А.В.
в абзаці дванадцятому (абзац другий частини п'ятої) слова "семи до дванадцяти" замінити словами "трьох до п'яти";
в абзаці тринадцятому (абзац перший частини шостої) слово "третьої" замінити словом "другою".
 
Відхилено    
38. 6. Дії, передбачені частиною третьою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, повторно, або поєднані з вимаганням внеску чи фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, -
 
   4. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, організованою групою або поєднані з вимаганням внеску чи фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму, -
 
39. караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією.
 
-24- Мельник С.І.
Абзац чотирнадцятий "караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією." замінити абзацом "карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.";
 
Відхилено   караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією.
 
40. Примітка. Великим розміром у цій статті визнається розмір суми грошових коштів, вартість майна, пільг, послуг, переваг, нематеріальних активів, будь-яких інших вигод нематеріального чи негрошового характеру, що у два чи більше разів перевищує встановлений законом максимальний розміру внеску на підтримку партії чи максимальний розмір фінансової (матеріальної) підтримки на здійснення передвиборної агітації або агітації з референдуму.".
 
   Примітка. Великим розміром у цій статті визнається розмір суми грошових коштів, вартість майна, пільг, послуг, позик, переваг, нематеріальних активів, будь-яких інших вигод нематеріального чи негрошового характеру, що у два чи більше разів перевищує встановлений законом максимальний розмір внеску на підтримку політичної партії чи максимальний розмір фінансової (матеріальної) підтримки на здійснення передвиборної агітації або агітації з референдуму".
 
41. 3. У Законі України "Про Рахункову палату" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 43, ст. 212):
 
-25- Мельник С.І.
-пункт 3 розділу І (щодо доповнення норм Закону України "Про
Рахункову палату") - виключити /порушене питання не потребує додаткового законодавчого врегулювання, оскільки Рахункова палата наділена повноваженнями щодо контролю за всіма витратами державного бюджету Крім того, Верховною Радою 02.07.2015р. прийнято нову редакцію закону про Рахункову палату.
 
Враховано Закон, зміни до якого вносилися законопроектом, прийнятим у першому читанні, втратив чинність. Зміни до нового Закону про Рахункову Палату не потрібні.     
42. 1) статтю 6 після пункту 13 доповнити новим пунктом 14 такого змісту: "14) здійснює контроль за законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності в порядку та у межах, визначених Законом "Про політичні партії в Україні".".
 
-26- Князевич Р.П.
6. У абзаці 2 пункту 3 розділу І законопроекту (зміни до Закону України "Про Рахункову палату") слова "законним та" виключити.
 
Враховано редакційно      
43. 4. У Законі України "Про вибори Президента України" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 14, ст. 81):
 
   6. У Законі України "Про вибори Президента України" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., №20-21, ст.291):
 
44. 1) частину восьму статті 41 після слів "Центральну виборчу комісію" доповнити словами "та Національне агентство з питань запобігання корупції";
 
-27- Яценко А.В.
2. У пункті 4 (внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України"):
1)Підпункт перший виключити;
 
Відхилено   1) частину восьму статті 41 після слів "Центральну виборчу комісію" доповнити словами "та Національне агентство з питань запобігання корупції";
 
45. 2) статтю 42 викласти у такій редакції:
 
   2) статті 42 і 43 викласти в такій редакції:
 
46. "Стаття 42. Розпорядники рахунків виборчого фонду
 
   "Стаття 42. Розпорядники рахунків виборчого фонду
 
47. 1. Кандидат на пост Президента України призначає з числа своїх довірених осіб не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду, які мають виключне право на розпорядження згідно із законами України коштами, які надходять на накопичувальний рахунок. Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язані вести облік надходження та розподілу коштів, що надходять на накопичувальний рахунок виборчого фонду, між поточними рахунками.
 
   1. Кандидат на пост Президента України призначає з числа своїх довірених осіб не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду, які мають виключне право на розпорядження згідно із законами України коштами, які надходять на накопичувальний рахунок. Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язані вести облік надходження та розподілу коштів, що надходять на накопичувальний рахунок виборчого фонду, між поточними рахунками.
 
48. 2. Кандидат на пост Президента України призначає по одному розпоряднику поточного рахунку виборчого фонду у відповідному територіальному окрузі, який має виключне право на розпорядження коштами з відповідного поточного рахунку виборчого фонду. Розпорядники поточних рахунків забезпечують додержання фінансової дисципліни та цільове використання коштів виборчого фонду, ведуть облік використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
   2. Кандидат на пост Президента України призначає по одному розпоряднику поточного рахунку виборчого фонду у відповідному територіальному окрузі, який має виключне право на розпорядження коштами з відповідного поточного рахунку виборчого фонду. Розпорядники поточних рахунків забезпечують додержання фінансової дисципліни та цільове використання коштів виборчого фонду, ведуть облік використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
49. 3. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний або поточний рахунок виборчого фонду, надає розпорядникові потижнево або за його зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунках.
 
-28- Князевич Р.П.
7. У абзаці 5 підпункту 2 пункту 4 законопроекту (нова редакція частини третьої статті 42 Закону України "Про вибори Президента України") слова "надає розпорядникові потижнево або за його" замінити словами "надає розпорядникові та Центральній виборчій комісії потижнево або за їх".
 
Враховано   3. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний або поточний рахунок виборчого фонду, надає розпорядникові та Центральній виборчій комісії потижнево або за зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунках.
 
50. 4. Розпорядник поточного рахунку виборчого фонду зобов’язаний за вісім днів до дня виборів подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня виборів. У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування, розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за шість днів до дня повторного голосування подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування.
 
   4. Розпорядник поточного рахунку виборчого фонду зобов’язаний за вісім днів до дня виборів подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня виборів. У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за шість днів до дня повторного голосування подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування.
 
51. Розпорядник поточного рахунку виборчого фонду зобов'язаний не пізніш як на сьомий день після дня виборів (у разі включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на сьомий день після дня повторного голосування) подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду партії остаточний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
   Розпорядник поточного рахунку виборчого фонду зобов'язаний не пізніш як на сьомий день після дня виборів (у разі включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на сьомий день після дня повторного голосування) подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду остаточний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
52. 5. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний за п'ять днів до дня виборів подати до партії (крім випадку, коли кандидат на пост Президента України був висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня виборів (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності у партії веб-сайту), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження. У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування, розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за чотири дня до дня повторного голосування подати до партії (крім випадку, коли кандидат на пост Президента України був висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності у партії веб-сайту), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
-29- Князевич Р.П.
8. У абзацах 8 та 9 підпункту 2 пункту 4 законопроекту (нова редакція частини п’ятої статті 42 Закону України "Про вибори Президента України") слова "у повному обсязі" замінити словами "у повному обсязі (за винятком інформації з обмеженим доступом)" (тричі).
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  5. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний за п’ять днів до дня виборів подати до партії (крім випадку, коли кандидат на пост Президента України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до дванадцятого дня до дня виборів (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження. У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за чотири дні до дня повторного голосування подати до партії (крім випадку, коли кандидат на пост Президента України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
    -30- Сотник О.С.
В абзаці 8 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону слово "п'ять" після слів "накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язаний за" замінити на слово "десять",
слово "десятого" після слів "з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до" замінити на слово "п'ятнадцятого",
слово "чотири дня" після слів "включення до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов'язаний за" замінити словами "п'ять днів",
слово "сьомого" після слів "до виборчого бюлетеня для повторного голосування до" замінити на слово "десятого".
Обґрунтування: у зв'язку з тим, що всі звіти подаються для їх аналізу та враховуючи навантаження на працівників, а також з метою якіснішого проведення роботи, вважаємо за необхідне збільшити кількість днів.
 
Враховано частково З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи   
    -31- Яценко А.В.
2)У підпункті 2 (внесення змін до статті 42):
у абзацах восьмому - дев'ятому (частина п'ята) слова «, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами « та Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
53. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня виборів (у разі включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня повторного голосування) подати до партії (крім випадку, коли кандидат у Президенти України був висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційному веб-сайті партії (за наявності у партії веб-сайту), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
   Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня виборів (у разі включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня повторного голосування) подати до партії (крім випадку, коли кандидат у Президенти України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
54. 6. Аналіз фінансових звітів, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється Центральною виборчою комісією, і полягає у встановленні відповідності звітних даних вимогам Закону "Про вибори Президента України", своєчасності подання звітів та відповідності звітних даних інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
 
-32- Сотник О.С.
6.Абзац 10 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону після слів "Центральною виборчою комісією" доповнити словами "та Національним агентством з питань запобігання корупції",
 
Враховано   6. Аналіз фінансових звітів, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється Центральною виборчою комісією та Національним агентством з питань запобігання корупції, полягає у встановленні відповідності звітних даних вимогам Закону України "Про вибори Президента України", своєчасності подання звітів та відповідності звітних даних інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
 
55. Центральна виборча комісія не пізніш як за два дні до дня голосування (у разі проведення повторного голосування - за два дні до дня повторного голосування) оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом першим частини п'ятої цієї статті, та не пізніш як на тридцятий день після дня голосування - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом другим частини п'ятої цієї статті.
 
-33- Сотник О.С.
абзац 11 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону після слів "Центральна виборча комісія" доповнити словами "та Національне агентство з питань запобігання корупції",
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції не пізніш як за п’ять днів до дня голосування (у разі проведення повторного голосування - за два дні до дня повторного голосування) оприлюднюють на їх офіційних веб-сайтах аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом першим частини п'ятої цієї статті, та не пізніш як на тридцятий день після дня голосування - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом другим частини п'ятої цієї статті.
 
56. У разі виявлення в ході аналізу фінансових звітів ознак порушення вимог цього Закону, Центральна виборча комісія повідомляє відповідні правоохоронні органи для перевірки і реагування відповідно до закону.
 
-34- Сотник О.С.
абзац 12 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону після слів "Центральна виборча комісія" доповнити словами "та Національне агентство з питань запобігання корупції".
Обґрунтування: Нацагентство є органом, який уповноважений саме на здійснення контролю за діями, які можуть свідчити про факти корупції, тому його варто залучити до контролю за фінзвітністю партій.
 
Враховано   У разі виявлення в ході аналізу фінансових звітів ознак порушення вимог цього Закону Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції повідомляють про це відповідні правоохоронні органи для перевірки і реагування відповідно до закону.
 
57. 7. У фінансових звітах, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, в обов'язковому порядку відображується та підлягає оприлюдненню на офіційних веб-сайтах партії (якщо кандидата на пост Президента висунуто партією і відповідна партія має власний веб-сайт), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції інформація про всі надходження на накопичувальний та поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок до виборчого фонду, передбачених Законом "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), назви партії (у випадку здійснення внеску партією, яка висунула кандидата на пост Президента України), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача кожного платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу, передбачених Законом "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій).
 
-35- Князевич Р.П.
9. Абзац 13 підпункту 2 пункту 4 законопроекту (нова редакція частини сьомої статті 42 Закону України "Про вибори Президента України") викласти в такій редакції:
"7. У фінансових звітах, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, в обов'язковому порядку відображується інформація про всі надходження на накопичувальний та поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок до виборчого фонду, передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), назви партії (у випадку здійснення внеску партією, яка висунула кандидата на пост Президента України), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача кожного платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу, що передбачені Законом України "Про політичні партії в Україні")".
 
Враховано   7. У фінансових звітах, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, в обов'язковому порядку відображається інформація про всі надходження на накопичувальний та поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок до виборчого фонду, передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), назви політичної партії (у разі здійснення внеску партією, яка висунула кандидата на пост Президента України), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача кожного платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу, що передбачені Законом України "Про політичні партії в Україні").
 
    -36- Яценко А.В.
у абзаці тринадцятому (частина сьома) слова «, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами « та Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
58. 8. Форми фінансових звітів, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції. Порядок проведення аналізу таких звітів Центральною виборчою комісією встановлюється Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції.";
 
-37- Князевич Р.П.
10. Абзац 14 підпункту 2 пункту 4 розділу І законопроекту (нова редакція частини восьмої статті 42 Закону України «Про вибори Президента України») викласти в такій редакції:
«8. Форми фінансових звітів, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, встановлюються Центральною виборчою комісією. Порядок проведення аналізу таких звітів Центральною виборчою комісією встановлюється Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції».
 
Враховано   8. Форми фінансових звітів, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті, і порядок проведення їх аналізу встановлюються Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції";
 
    -38- Сотник О.С.
7.Абзац 14 підпункту 4 пункту 2 Розділу І проекту закону
- після слів "Національним агентством з питань запобігання корупції" доповнити словами "за погодженням з Центральною виборчою комісією".
Обґрунтування: погодження з ЦВК доцільне, оскільки ЦВК здійснює контроль за фінзвітністю партій.
- речення "Порядок проведення аналізу таких звітів Центральною виборчою комісією встановлюється Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції" замінити на речення "Порядок проведення аналізу таких звітів встановлюється Міністерством фінансів України."
Обґрунтування: з метою забезпечення субординації повноважень та уникнення конфлікту інтересів, пропонуємо надати повноваження Міністерству фінансів України розробити порядок проведення аналізу таких звітів.
 
Враховано частково    
    -39- Яценко А.В.
у абзаці чотирнадцятому (частина восьма):
у реченні першому та другому слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою, комісією»;
 
Відхилено    
59. 2) статтю 43 викласти у такій редакції:
 
-40- Мельник С.І.
У абзаці сімнадцятому статті четвертої цифру "2" замінити цифрою "З" (технічна поправка);
 
Враховано      
60. "Стаття 43. Порядок формування виборчого фонду та використання його коштів
 
   Стаття 43. Порядок формування виборчого фонду та використання його коштів
 
61. 1. Виборчий фонд кандидата на пост Президента України формується за рахунок його власних коштів, коштів партії, яка висунула кандидата, а також добровільних внесків осіб, які відповідно до Закону "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на користь партій.
 
   1. Виборчий фонд кандидата на пост Президента України формується за рахунок його власних коштів, коштів партії, яка висунула кандидата, а також добровільних внесків осіб, які відповідно до Закону "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку партій.
 
62. 3. Добровільні внески особи до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, висунутого партією, обмежуються розміром і загальною сумою перерахувань, визначеною з урахуванням максимального внеску на користь партії протягом року, передбаченого Законом "Про політичні партії в Україні".
 
-41- Князевич Р.П.
11. Абзаци 4-6 останнього підпункту пункту 4 розділу І законопроекту (абзаци 1-3 нової редакції частини 3 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") виключити та виправити нумерацію частин.
 
Враховано частково З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  2. Добровільні внески особи до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, висунутого партією або шляхом самовисування, у тому числі внески самого кандидата на пост Президента України або партії, яка його висунула, обмежуються розміром максимального внеску на підтримку партії протягом року, встановленим Законом України "Про політичні партії в Україні".
Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб (зокрема, є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи), то внески від такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їй юридичних осіб вважаються внеском однієї особи і обмежуються розміром максимального внеску на користь партії протягом року, встановленого Законом "Про політичні партії в Україні".
 
    -42- Сотник О.С.
9. Абзаци 4 і 5 підпункту 3 (в тексті проекту, прийнятому за основу - помилково підпункт 2) пункту 4 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"3. Добровільні внески особи (групи осіб) до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, висунутого партією або шляхом самовисування обмежуються двомастами мінімальними розмірами заробітної плати для юридичних осіб та ста мінімальними розмірами заробітної плати для фізичних осіб. Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб, то сукупний розмір добровільних внесків такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їм юридичних осіб обмежується двомастами мінімальними розмірами заробітної плати."
Обґрунтування: законопроект передбачає достатньо значні за розміром добровільні внески юридичних осіб та фізичних осіб, це може призвести до здійснення суттєвого впливу на діяльність Президента України у подальшому та надання привілегій таким юридичним або фізичним особам. Більш того, є великий корупційний ризик, що фізична особа, яка має вирішальний вплив на декілька юридичних осіб зможе фактично повністю фінансувати діяльність Президента України та керувати його діями у подальшому.
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи   
63. Добровільні внески особи до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, висунутого шляхом самовисування, обмежуються чотирмастами мінімальними розмірами заробітної плати для юридичних осіб та ста мінімальними розмірами заробітної плати для фізичних осіб.
 
      
64. Не підлягають обмеженням за сумою і кількістю перерахувань власні кошти кандидата на пост Президента України, а також власні кошти партії, яка висунула кандидата, що перераховуються на накопичувальний рахунок.
 
      
65. Інші обмеження, у тому числі фінансового та банківського законодавства, ніж встановлені цією статтею, до формування виборчого фонду кандидата на пост Президента України не застосовуються.
 
   Інші обмеження, у тому числі фінансового та банківського законодавства, ніж встановлені цією статтею, до формування виборчого фонду кандидата на пост Президента України не застосовуються.
 
66. 4. Забороняється здійснювати добровільні внески до виборчого фонду кандидата на пост Президента України особам, які відповідно до Закону "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на користь партій.
 
   3. Забороняється здійснювати добровільні внески до виборчого фонду кандидата на пост Президента України особам, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій.
 
67. 5. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини третьої цієї статті, або від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною четвертою цієї статті.
 
-43- Князевич Р.П.
12. Абзац 9 останнього підпункту пункту 4 розділу І законопроекту (абзац 1 нової редакції частини 5 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") викласти в такій редакції:
"5. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду кандидата на пост Президента України від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною третьою цієї статті".
 
Відхилено   4. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, що перевищує розмір, встановлений частиною другою цієї статті, або від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною третьою цієї статті.
 
    -44- Сотник О.С.
10. Абзаци 9, 10 підпункту 3 (в тексті проекту, прийнятому за основу -помилково підпункт 3) пункту 4 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"5. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини третьої цієї статті, від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною четвертою цієї статті або сума добровільного внеску, що перевищує двадцять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та десять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб, не підтверджується випискою про доходи, або декларацією про доходи, або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за рік, передуючий виборам.
 
Відхилено Перевірка джерела походження коштів, переданих особою партії як внесок, є недоцільною через відсутність ефективного механізму реалізації. Кожен внесок буде відкритою інформацією, податкові та інші контрольні органи зможуть враховувати цю інформацію під час здійснення податкового чи іншого виду контролю (наприклад, перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).   
    -45- Мельник С.І.
Абзац двадцять п'ятий "Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини третьої цієї статті, або від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною четвертою цієї статті." статті четвертої виключити;
 
Відхилено    
68. У платіжному документі, який подається до установи банку України або відділення зв'язку громадянином України для здійснення внеску до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, обов’язково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), розмір (сума) внеску. Добровільний внесок громадянина України до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв’язку за умови подання нею одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, а а також оригіналу документа, який засвідчує його реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім випадку, коли громадянин через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті).
 
-46- Князевич Р.П.
13. У абзаці 10 останнього підпункту пункту 4 розділу І законопроекту (абзац 2 нової редакції частини 5 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") слова "за умови подання нею" замінити словами "за умови пред’явлення ним".
 
Враховано   У платіжному документі, який подається до установи банку або відділення зв'язку громадянином України для здійснення внеску до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, обов’язково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), розмір (сума) внеску. Добровільний внесок громадянина України до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв’язку за умови пред’явлення ним одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, а також оригіналу документа, що засвідчує його реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
 
    -47- Сотник О.С.
У платіжному документі, який подається до установи банку України або відділення зв'язку громадянином України для здійснення внеску до виборчого фонду кандидата на пост Президента України, обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), розмір (сума) внеску. У разі сплати добровільного внеску, що перевищує двадцять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та десять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб додатково до платіжного документу додається копія виписки про доходи, або декларація про доходи, або або податкова декларація з податку на прибуток підприємств за рік, передуючий виборам, з метою підтвердження законності отримання доходів для сплати добровільного внеску до виборчого фонду кандидата на пост Президента України.
Добровільний внесок громадянина України до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв'язку за умови подання нею одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, а також оригіналу документа, який засвідчує його реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім випадку, коли громадянин через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті), а також копії або оригіналу виписки про доходи, або декларації про доход, або податковою декларації з податку на прибуток підприємств за рік, передуючий виборам."
Обґрунтування: для посилення контролю за законністю походження коштів, які надаються як добровільні внески пропонується запровадити обов'язковість надання підтверджуючих документів про надходження таких коштів. Більш того, це є також одним із положень "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено Перевірка джерела походження коштів, переданих особою партії як внесок, є недоцільною через відсутність ефективного механізму реалізації. Кожен внесок буде відкритою інформацією, податкові та інші контрольні органи зможуть враховувати цю інформацію під час здійснення податкового чи іншого виду контролю (наприклад, перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).   
69. 6. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.
 
   5. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на рахунок виборчого фонду не може перевищувати двох банківських днів.
 
70. 7. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду має право відмовитися від внеску до виборчого фонду, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито накопичувальний рахунок виборчого фонду. Цей внесок повертається особі, яка його здійснила, за рахунок внеску, а в разі неможливості такого повернення зараховується до Державного бюджету України.
 
   6. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду має право відмовитися від внеску до виборчого фонду, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито накопичувальний рахунок виборчого фонду. Такий внесок повертається особі, яка його здійснила, за рахунок внеску, а в разі неможливості повернення зараховується до державного бюджету.
 
71. 8. У разі надходження внеску, який перевищує розмір, встановлений частиною третьою цієї статті, сума, що перевищує встановлений розмір внеску, на підставі відповідної заяви та платіжного документа, поданих розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду, повертається особі установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, за рахунок цих коштів, а в разі неможливості такого повернення перераховується до Державного бюджету України.
 
-48- Князевич Р.П.
14. Абзац 13 останнього підпункту пункту 4 розділу І законопроекту (нова редакція частини 8 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України" виключити.
 
Відхилено Це передбачено також чинним законодавством. Пропозиція не обґрунтована  7. У разі надходження внеску, що перевищує розмір, встановлений частиною другою цієї статті, сума, що перевищує встановлений розмір внеску, на підставі відповідної заяви та платіжного документа, поданих розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду, повертається особі установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, за рахунок цих коштів, а в разі неможливості повернення перераховується до державного бюджету.
 
72. 9. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права робити такого внеску, якщо розпоряднику про це відомо. На підставі заяви розпорядника накопичувального рахунку про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, перераховує такий внесок до Державного бюджету України. Якщо розпоряднику накопичувального рахунку стало відомо про те, що фізична особа, яка зробила внесок, не мала на це права, він зобов'язаний протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо, відмовитися від цього внеску, перерахувавши відповідні кошти до Державного бюджету України.
 
-49- Князевич Р.П.
15. Абзац 14 підпункту 4 пункту 4 розділу І законопроекту (нова редакція частини 9 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") викласти в такій редакції:
"9. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права робити такого внеску протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника накопичувального рахунку про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, перераховує такий внесок до Державного бюджету України".
 
Враховано   8. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права здійснювати такий внесок, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника накопичувального рахунку про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, перераховує такий внесок до державного бюджету.
 
73. 10. Загальний контроль за дотриманням вимог цього Закону щодо фінансування передвиборної агітації кандидатів на пост Президента України здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції.
 
-50- Князевич Р.П.
16. У абзаці 15 підпункту 4 (нова редакція частини 10 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") пункту 4 розділу І законопроекту слово "загальний" виключити.
 
Враховано   9. Контроль за дотриманням вимог цього Закону щодо фінансування передвиборної агітації кандидатів на пост Президента України здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції.
 
    -51- Яценко А.В.
3) У підпункті 3 (внесення змін до статті 43) :
абзац п'ятнадцяти виключити (абзац перший частини п'ятої);
 
Відхилено    
74. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється Центральною виборчою комісією та установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією спільно з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв’язку, не пізніш як за вісімдесят три дні до дня голосування. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції інформацію про надходження та використання коштів виборчого фонду.
 
-52- Яценко А.В.
в абзаці шістнадцятому (абзац другий частини п'ятої) слова «та Національному агентству з питань запобігання корупції» виключити.
 
Відхилено   Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється Центральною виборчою комісією та установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією спільно з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв’язку, не пізніш як за вісімдесят три дні до дня голосування. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції інформацію про надходження та використання коштів виборчого фонду.
 
75. 11. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом на пост Президента України, висунутим партією, за його письмовою заявою, яка засвідчується у встановленому законом порядку і подається не пізніш як на десятий день після офіційного оголошення підсумків голосування, у п'ятиденний строк з дня надходження такої заяви перераховуються на поточний банківський рахунок відповідної партії. У разі неподання у цей строк кандидатом такої заяви невикористані кошти виборчого фонду перераховуються установою банку у безспірному порядку до Державного бюджету України на п'ятнадцятий день з дня офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів або (для кандидатів, не включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування) опублікування рішення про призначення повторних виборів. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом на пост Президента України, висунутим шляхом самовисування, не пізніш як на десятий день після офіційного оголошення підсумків голосування перераховуються до Державного бюджету України.
 
-53- Князевич Р.П.
17. У абзаці 17 підпункту 2 (нова редакція частини 11 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") слова "яка засвідчується у встановленому законом порядку" замінити словами "справжність підпису на якій засвідчується у встановленому законом порядку", а слова "опублікування рішення про призначення повторних виборів" замінити словами "опублікування рішення про призначення повторного голосування".
 
Враховано   10. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом на пост Президента України, висунутим партією, за його письмовою заявою, справжність підпису на якій засвідчується у встановленому законом порядку і яка подається не пізніш як на десятий день після офіційного оголошення підсумків голосування, у п'ятиденний строк з дня надходження такої заяви перераховуються на поточний банківський рахунок відповідної партії. У разі неподання кандидатом на пост Президента України такої заяви у зазначений строк невикористані кошти виборчого фонду перераховуються установою банку у безспірному порядку до державного бюджету на п'ятнадцятий день після офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів, для кандидатів, не включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування, опублікування рішення про призначення повторного голосування. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом на пост Президента України, висунутим шляхом самовисування, не пізніш як на десятий день після офіційного оголошення підсумків голосування перераховуються до державного бюджету.
 
76. 12. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата на пост Президента України залишки коштів його виборчого фонду не раніше ніж на десятий день з дня оголошення відповідного рішення у безспірному порядку перераховуються до Державного бюджету України.
 
-54- Князевич Р.П.
18. У абзаці 18 підпункту 4 (нова редакція частини 12 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України") слова "з дня оголошення" замінити словами "з дня прийняття".
 
Враховано   11. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата на пост Президента України залишки коштів його виборчого фонду не раніше ніж на десятий день з дня прийняття відповідного рішення у безспірному порядку перераховуються до Державного бюджету України.
 
77. 13. Внесок, що надійшов до виборчого фонду після дня виборів (у разі включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертається установою банку відповідній особі за рахунок внеску, а в разі неможливості такого повернення перераховується до Державного бюджету України.".
 
   12. Внесок, що надійшов до виборчого фонду після дня виборів (у разі включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертається установою банку відповідній особі за рахунок внеску, а в разі неможливості повернення перераховується до державного бюджету".
 
78. 5. У Законі України "Про політичні партії в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 23, ст. 118):
 
   3. У Законі України "Про політичні партії в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 23, ст. 118 із наступними змінами):
 
79. 1) останнє речення частини третьої статті 5 виключити;
 
-55- Яценко А.В.
3. У пункті 5 (внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні"):
1)Підпункт 1 виключити;
 
Враховано З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи     
80. 2) у статті 8:
 
-56- Яценко А.В.
2)Підпункт а) підпункту 2 виключити;
 
Відхилено   1) у статті 8:
 
81. а) пункт 8 частини першої викласти у новій редакції: "8) джерела матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядок здійснення витрат політичної партії; ";
 
   пункт 8 викласти в такій редакції:
"8) джерела матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядок здійснення витрат політичної партії ";
 
82. б) після пункту 8 доповнити частину першу новий пунктом 8-1 такого змісту: "8-1) порядок здійснення внутрішньопартійного фінансового контролю (аудиту) за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій, а також порядок утворення (призначення на посаду та звільнення з посади), повноваження і термін повноважень органів чи посадових осіб, відповідальних за здійснення такого контролю (аудиту); ";
 
-57- Сотник О.С.
11. Підпункт б) підпункту 2 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"б) після пункту 8 доповнити частину першу новими пунктами 8-1 та 8-2 такого змісту:
"8-1) порядок здійснення внутрішньопартійного фінансового контролю (аудиту) за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій, а також порядок утворення (призначення на посаду та звільнення з посади), повноваження і термін повноважень органів чи посадових осіб, відповідальних за здійснення такого контролю (аудиту);
8-2) порядок залучення міжнародної або національної аудиторської компанії для проведення зовнішнього незалежного аудиту за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій;";
Обґрунтування: у зв'язку з тим, що пропонується запровадити щорічне проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту партій, в статуті партія повинна визначити процедуру залучення міжнародної або національної аудиторської компанії.
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  доповнити пунктами 8-1 та 8-2 такого змісту:
"8-1) порядок здійснення внутрішньопартійного фінансового контролю (аудиту) за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій, а також порядок утворення (призначення на посаду та звільнення з посади), повноваження і термін повноважень органів чи посадових осіб, відповідальних за здійснення такого контролю (аудиту);
8-2) порядок залучення аудиторської фірми для проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту звітності про доходи, майно, витрати і фінансові зобов’язання політичної партії, її місцевих організацій";
 
83. в) пункт 10 частини першої виключити;
 
-58- Князевич Р.П.
19. Підпункт в) підпункту 2 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до пункту 10 частини 1 Закону України "Про політичні партії в Україні") виключити.
 
Враховано      
84. 3) статтю 14 викласти у такій редакції:
 
   2) статті14, 15 і 17 викласти в такій редакції:
 
85. "Стаття 14. Кошти та інше майно політичних партій
 
   "Стаття 14. Кошти та інше майно політичних партій
 
86. Держава гарантує політичним партіям право на кошти та інше майно для здійснення своїх статутних завдань.
 
   Держава гарантує політичним партіям право на кошти та інше майно для здійснення своїх статутних завдань.
 
87. Політичні партії є неприбутковими організаціями. Політичні партії для здійснення своїх статутних завдань мають право на власне рухоме і нерухоме майно, кошти, обладнання, транспорт, інші засоби, набуття яких не забороняється законами України. Політичні партії можуть орендувати необхідне рухоме та нерухоме майно.
 
-59- Мельник С.І.
У абзаці четвертому частини третьої статті п'ятої слова "на власне рухоме і нерухоме майно, кошти, обладнання, транспорт, інші засоби" замінити словами "володіти рухомим і нерухомим майном, коштами, обладнанням, транспортом, іншими засобами".
 
Враховано редакційно   Політичні партії є неприбутковими організаціями. Політичні партії для здійснення своїх статутних завдань мають право володіти, користуватися та розпоряджатися рухомим і нерухомим майном, коштами, обладнанням, транспортом, набуття яких не забороняється законами України. Політичні партії можуть орендувати (мати на іншому праві користування) необхідне рухоме та нерухоме майно.
 
88. Надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на користь партій та державного фінансування політичних партій у порядку, встановленому цим та іншими законами України.
 
   Надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій та державного фінансування статутної діяльності політичних партій у порядку, встановленому цим та іншими законами України.
 
89. Внеском на користь партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів партії, товари, роботи, послуги, позики, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), надані партії, зареєстрованій в установленому порядку місцевій організації партії, висунутому партією чи її місцевою організацією кандидату на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (у тому числі шляхом перерахування до виборчого фонду на відповідних виборах), або отримані партією, її зареєстрованою в установленому порядку місцевою організацією, кандидатом на відповідних виборах.
 
-60- Князевич Р.П.
20. Абзац 6 підпункту 3 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до статті 14 Закону України "Про політичні партії") викласти в такій редакції:
"Внеском на користь партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів партії, товари, роботи, послуги, позики, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані партією, її зареєстрованою в установленому порядку місцевою організацією, або грошові кошти, надані партії, зареєстрованій в установленому порядку місцевій організації партії, висунутому партією чи її місцевою організацією кандидату на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (виключно шляхом перерахування до виборчого фонду на відповідних виборах)".
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  Внеском на підтримку партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані партією, її зареєстрованою в установленому порядку місцевою організацією, пов’язаною особою партії чи її місцевої організації, висунутим партією чи її місцевою організацією кандидатом на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах), або надані партії, зареєстрованій в установленому порядку місцевій організації партії, пов’язаній особі партії чи її місцевої організації, висунутому партією чи її місцевою організацією кандидату на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах).
Національне агентство з питань запобігання корупції встановлює визначення термінів "пов’язані особи", "спонсорство", "треті особи", що вживаються в цьому Законі.
 
90. Політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, зобов’язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться усі кошти у безготівковій формі, які набуватимуться політичною партією чи її відповідною місцевою організацією. Реквізити банків, в яких відкриті рахунки політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, і банківські реквізити таких рахунків оприлюднюються на веб-сайті політичної партії (за наявності) та зазначаються у звіті про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичної партії. Про відкриття та закриття таких рахунків відповідні установи банків України повідомляють Рахункову палату та Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох банківських днів у порядку, встановленому Національним банком України, погодженим з Національним агентством з питань запобігання корупції.
 
   Політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, зобов’язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі, які набуватимуться політичною партією чи її місцевою організацією. Реквізити банків, в яких відкриті рахунки політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, і банківські реквізити таких рахунків оприлюднюються на офіційному веб-сайті політичної партії (за наявності) та зазначаються у звіті про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичної партії. Про відкриття та закриття таких рахунків відповідні установи банків України повідомляють Рахункову палату та Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох банківських днів у порядку, встановленому Національним банком України, погодженим з Національним агентством з питань запобігання корупції.
 
91. Політична партія, місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, відкриває рахунки в установах банків України виключно у національній валюті України.
 
-61- Сотник О.С.
12. Абзаци 8, 9 підпункту 3 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, можуть набувати будь-які кошти виключно у безготівковій формі, для отримання таких коштів вони зобов'язані відкрити рахунок в установі банку України, вони можуть отримувати вказані кошти виключно на такий рахунок.
Всі грошові внески, що перевищують десять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та п'ять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб, перераховуються виключно у безготівковій формі на користь політичної парти, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, через банківські операції."
Обґрунтування: 3 метою здійснення контролю за надходженням коштів та уточненням процедури направлення коштів пропонуємо чітко визначити дану процедуру. Більш того, це є також одним із положень "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено Абзац другий поправки (безготівковий перерахунок для грошових внесків більше певного розміру) суперечить її абзацу першому (набуття будь-яких коштів виключно у безготівковій формі).  Політична партія, місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, відкриває рахунки в установах банків України виключно в національній валюті України.
 
92. Грошові внески у безготівковій формі на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, здійснюються через банківські операції.
 
-62- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
"Грошові внески на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, здійснюються через банківські операції";
 
Враховано   Грошові внески на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, здійснюються через банківські операції.
 
93. З метою ідентифікації громадянина України, який здійснює грошовий внесок у безготівковій формі на користь партії без відкриття рахунка, установа банку, до якої звернувся такий громадянин, встановлює прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові; місце проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків або ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів; номер (та за наявності - серію) паспорта громадянина України, в якому проставлено відмітку про відмову від одержання ідентифікаційного номера чи номера паспорта із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків України в електронному безконтактному носії), дату і місце народження.";
 
-63- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці десятому слова "грошовий внесок у безготівковій формі" замінити словами "грошовий внесок на користь партії".
 
Враховано   З метою ідентифікації громадянина України, який здійснює грошовий внесок на користь партії без відкриття рахунка, установа банку, до якої звернувся такий громадянин, встановлює прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів; номер та (за наявності) серію паспорта громадянина України, в якому проставлено відмітку про відмову від одержання ідентифікаційного номера чи номера паспорта із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків України в електронному безконтактному носії), дату і місце народження";
 
    -64- Сотник О.С.
13.Абзац 10 підпункту 3 пункту 5 Розділу І проекту закону після
останнього речення доповнити словами " У разі сплати добровільного внеску, що перевищує двадцять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та десять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб додатково до платіжного документу додається копія виписки про доходи, або декларація про доходи, або податкова декларація з податку на прибуток підприємств з метою підтвердження законності отримання доходів."
Обґрунтування: для посилення контролю за законністю походження коштів, які надаються як добровільні внески
 
Відхилено Перевірка джерела походження коштів, переданих особою партії як внесок, є недоцільною через відсутність ефективного механізму реалізації. Кожен внесок буде відкритою інформацією, податкові та інші контрольні органи зможуть враховувати цю інформацію під час здійснення податкового чи іншого виду контролю (наприклад, перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).   
94. 4) статтю 15 викласти у такій редакції:
 
      
95. "Стаття 15. Обмеження у здійсненні внесків на користь партій
 
   Стаття 15. Обмеження у здійсненні внесків на підтримку партій
 
96. Не допускається здійснення внесків на користь політичних партій:
 
-65- Яценко А.В.
3)У абзаці сьомому підпункту 3 (внесення змін до статті 14):
3)У абзаці сьомому підпункту 3 (внесення змін до статті 14):
у реченні першому слова «та Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
у речення другому слова «, погодженим з Національним агентством з питань запобігання корупції» виключити.
 
Відхилено   Не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій:
 
97. 1) органами державної влади та органами місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законом;
 
   1) органами державної влади та органами місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законом;
 
98. 2) юридичними особами, в яких не менше двадцяти п'яти відсотків статутного капіталу або прав голосу прямо або опосередковано належать державі, органам місцевого самоврядування чи нерезидентам;
 
-66- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- абзац п’ятий викласти в такій редакції:
"2) державними та комунальними підприємствами, установами і організаціями, а також юридичними особами, в яких не менше двадцяти п'яти відсотків статутного капіталу або прав голосу прямо або опосередковано належать державі, органам місцевого самоврядування чи нерезидентам;
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  2) державними та комунальними підприємствами, установами і організаціями, а також юридичними особами, в яких не менше десяти відсотків статутного капіталу або прав голосу прямо або опосередковано належать державі, органам місцевого самоврядування чи нерезидентам або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";
 
    -67- Сотник О.С.
14.Абзац 5 підпункту 4 пункту 5 Розділу І проекту закону після слів
"або прав голосу" доповнити словами "у вищих органах управління",
 
Відхилено    
99. 3) іноземними державами, міжнародними організаціями, іноземними юридичними особами, іноземцями та особами без громадянства;
 
-68- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
абзац шостий викласти в такій редакції:
3) іноземними державами, міжнародними організаціями, іноземними юридичними особами, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи без громадянства;"
 
Враховано редакційно   3) іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи без громадянства. Це обмеження не стосується надання підтримки статутної діяльності партії міжнародною організацією або політичною партією чи об’єднанням партій, які зареєстровані в державах - членах Європейського Союзу;
 
100. 4) незареєстрованими громадськими об’єднаннями, благодійними та релігійними об'єднаннями (організаціями);
 
   4) незареєстрованими громадськими об’єднаннями, благодійними та релігійними об'єднаннями (організаціями);
 
101. 5) громадянами України, які не досягли 18-річного віку, громадянами України, яких визнано судом недієздатними, а також анонімними особами або під псевдонімом;
 
   5) громадянами України, які не досягли 18-річного віку, громадянами України, яких визнано судом недієздатними, а також анонімними особами або під псевдонімом;
 
102. 6) іншими політичними партіями;
 
   6) іншими політичними партіями;
 
103. 7) фізичними та юридичними особами, з якими укладено договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади згідно із Законом "Про здійснення державних закупівель", - протягом строку дії таких договорів та протягом одного року після припинення їхньої дії, крім випадку, коли загальна сума коштів, отримана за такими договорами протягом строку дії договору та протягом одного року після припинення його дії не перевищувала двадцяти відсотків загальної суми доходу фізичної або юридичної особи за цей самий період;
 
   7) фізичними та юридичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади згідно із Законом "Про здійснення державних закупівель", - протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його, крім випадків, якщо загальна сума коштів, отримана за таким договором протягом строку дії договору та протягом двох років після припинення його дії, не перевищує десяти відсотків загальної суми доходу фізичної або юридичної особи за відповідний період;
 
104. 8) фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
 
   8) фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
 
105. Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на користь партії від громадянина України протягом одного року не може перевищувати ста розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску.
 
-69- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці дванадцятому слова "встановлених на день здійснення першого внеску" замінити словами "встановленої на 1 січня року, у якому здійснювалися внески";
 
Враховано   Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підтримку партії від громадянина України протягом одного року не може перевищувати ста розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески.
 
    -70- Князевич Р.П.
21. Абзаци 12-13 підпункту 4 пункту 5 розділу І законопроекту (нова редакція частин 2, 3 статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні") викласти в такій редакції:
"Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на користь партії від фізичної, юридичної особи протягом року не може перевищувати дев’ятисот розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску".
 
Відхилено Надмірно (дозволяється внесок більше 1 млн. грн.)   
    -71- Сотник О.С.
в абзаці 12 підпункту 4 пункту 5 Розділу І проекту закону слово "ста" замінити словом "вісімдесят", доповнити після слів "на день здійснення першого внеску" словами "у відповідному календарному році",
Обґрунтування: у випадку не внесення змін, тоді положення буде тлумачитися як про перший внесок на користь певної партії взагалі, незалежно від року.
 
Враховано редакційно    
    -72- Яценко А.В.
4)У підпункті 4 (внесення змін до статті 15):
у абзаці дванадцятому після слів "на користь" доповнити словами "однієї й тієї ж", слово "ста" замінити словом "чотирьохсот";
 
Відхилено    
106. Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на користь партії від юридичної особи протягом року не може перевищувати чотирьохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску.
 
-73- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці тринадцятому слова "встановлених на день здійснення першого внеску" замінити словами "встановленої на 1 січня року, у якому здійснювалися внески";
 
Враховано   Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підримку партії від юридичної особи протягом року не може перевищувати двохсот п’ятдесяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески.
Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб (зокрема, є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи), внески такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їй юридичних осіб вважаються внеском однієї особи і обмежуються загальним розміром (сумою) внеску (внесків), встановленим цією статтею. Національне агентство з питань запобігання корупції встановлює визначення термінів "вирішальний вплив", "кінцевий бенефіціарний власник (контролер)", що вживаються в цьому Законі та законодавстві України про вибори.
 
    -74- Сотник О.С.
абзац 13 підпункту 4 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти у такій редакції:
"Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на користь партії від юридичної особи протягом року не може перевищувати двохсот п'ятдесяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску. У випадку здійснення внеску від фізичної або юридичної особи у формі надання послуг розмір такого внеску (вартість відповідних послуг) протягом року не може перевищувати сімдесяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску, одна і та ж особа не може здійснювати внески формі надання послуг протягом двох років поспіль.",
Обґрунтування: через складність визначення дійсної вартості такого виду внесків, як надання послуг, потребуються спеціальні обмеження щодо розміру внесків у вигляді послуг, а також тривалості отримання таких внесків від одних і тих самих осіб
підпункт 4 пункту 5 Розділу І проекту закону після абзацу 13 доповнити новим абзацом 14 у такій редакції:
"Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб, то сукупний розмір (сума) внеску (внесків) на користь партії від такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їм юридичних осіб не може перевищувати двохсот п'ятдесяти мінімальних розмірів заробітної плати, встановлених на день здійснення першого внеску у відповідному календарному році.",
Обґрунтування: без такого обмеження для груп пов'язаних осіб максимальний розмір внесків буде легко обходити
 
Враховано частково    
    -75- Яценко А.В.
у абзаці тринадцятому після слів "на користь" доповнити словами "однієї й тієї ж", слово "чотирьохсот" замінити словами "однієї тисячі";
 
Відхилено    
107. Розмір (сума) внеску у формі робіт, товарів або послуг визначається на основі ринкової вартості ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку за методологією, затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції.
 
-76- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- доповнити абзацом п’ятнадцятим такого змісту:
"При отриманні платіжного документа на здійснення грошового внеску на користь партії установа банку України зобов’язана встановити, чи має особа, від якої отримано відповідний платіжний документ, право здійснювати внесок відповідно до частин першої – третьої цієї статті. Якщо установою банку України буде встановлено, що відповідна особа не має право здійснювати такий внесок, платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається";
 
Враховано   Розмір (сума) внеску у формі робіт, товарів або послуг визначається на основі ринкової вартості ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку за методологією, розробленою та затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Під час отримання платіжного документа на здійснення грошового внеску на підтримку партії установа банку України зобов’язана встановити, чи має особа, від якої отримано відповідний платіжний документ, право здійснювати внесок відповідно до частин першої – третьої цієї статті. Якщо установою банку України буде встановлено, що відповідна особа не має права здійснювати такий внесок, платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається.
 
    -77- Князевич Р.П.
22. Абзац 14 підпункту 4 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до частини 4 статті 15 Закону України «Про політичні партії») викласти в такій редакції:
«Розмір (сума) внеску у формі робіт, товарів або послуг визначається на основі ринкової вартості ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку за методологією, розробленою та затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики».
 
Враховано    
    -78- Сотник О.С.
в абзаці 14 (без зміни нумерації) підпункту 4 пункту 5 Розділу І проекту закону слова "Національним агентством з питань запобігання корупції" замінити словами "Фондом державного майна України",
Обґрунтування: Враховуючи те, що визначення методології розрахунку вартості послуг, робіт потребує належні знання, досвід, пропонуємо надати повноваження Фонду державного майна розробити дану методологію.
 
Відхилено    
    -79- Яценко А.В.
у абзаці чотирнадцятому слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою комісією»;
 
Відхилено    
108. Партія, її місцева організація, розпорядник виборчого фонду партії, її місцевої організації чи кандидата від партії (місцевої організації партії), зобов'язані відмовитись від внеску особи, яка відповідно до закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір внеску (сумарний розмір внесків) від такої особи перевищує встановлений законом розмір, протягом трьох днів від дня, коли уповноваженій особі партії, місцевої організації партії чи розпоряднику коштів виборчого фонду стало відомо про це. На підставі заяви про відмову від внеску з цієї причини за підписом керівника партії, місцевої організації партії, розпорядника виборчого фонду партії, місцевої організації партії чи кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних виборах установа банку, в якій відкрито рахунок, на який зараховано внесок, перераховує такий внесок до Державного бюджету України.
 
-80- Сотник О.С.
абзац 15 (без зміни нумерації) підпункту 4 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Партія, її місцева організація, розпорядник виборчого фонду партії, її місцевої організації чи кандидата від партії (місцевої організації партії), зобов'язані відмовитись від внеску особи, яка відповідно до закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір внеску (сумарний розмір внесків) від особи (групи осіб) перевищує встановлений законом розмір, протягом трьох днів від дня, коли уповноваженій особі партії, місцевої організації партії чи розпоряднику коштів виборчого фонду стало відомо про це. На підставі заяви про відмову від внеску чи його відповідної частини з цієї причини за підписом керівника партії, місцевої організації партії, розпорядника виборчого фонду партії, місцевої організації партії чи кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних виборах, та платіжного документа установа банку, в якій відкрито рахунок, на який зараховано внесок, повертає такий внесок або його відповідну частину особі, яка його внесла, а в разі неможливості такого повернення - перераховує такий внесок чи його відповідну частину до Державного бюджету України. Порядок повернення добровільного внеску та його частини з підстав, вказаних у цій частині, та з інших встановлених законом підстав визначає Національний банк України.".
Обгрунтування: узгодження з формулою виборчого закону. За загальним правилом внесок (сума перевищення) повертається, і лише у разі неможливості повернення - перераховується до Державного бюджету.
 
Враховано   Партія, її місцева організація, розпорядник виборчого фонду партії, її місцевої організації чи кандидата від партії (місцевої організації партії) зобов'язані відмовитися від внеску особи, яка відповідно до закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір внеску (сумарний розмір внесків) особи (групи осіб) перевищує встановлений законом розмір, протягом трьох днів від дня, коли уповноваженій особі партії, місцевої організації партії чи розпоряднику коштів виборчого фонду стало відомо про це. На підставі заяви про відмову від внеску чи його відповідної частини з цієї причини за підписом керівника партії, місцевої організації партії, розпорядника виборчого фонду партії, місцевої організації партії чи кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних виборах та платіжного документа установа банку, в якій відкрито рахунок, на який зараховано внесок, повертає такий внесок або його відповідну частину особі, яка його внесла, а в разі неможливості повернення перераховує такий внесок чи його відповідну частину до державного бюджету. Порядок повернення добровільного внеску чи його частини з підстав, зазначених у цій частині, та з інших встановлених законом підстав визначає Національний банк України";
 
109. Інформація про надходження на рахунок політичної партії, місцевої організації партії чи рахунок виборчого фонду партії, місцевої організації партії, кандидата від партії чи місцевої організації партії на виборах коштів від осіб, передбачених частиною першою цієї статті, або у розмірі, який перевищує встановлений законом, доводиться відповідною установою банку України до відома Національного агентства з питань запобігання корупції, а у випадках, передбачених законами про вибори - також до відома відповідних виборчих комісій, протягом трьох банківських днів у порядку, встановленому Національним банком України за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції.";
 
-81- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- абзац шістнадцятий виключити.
 
Враховано      
    -82- Яценко А.В.
у абзаці шістнадцятому слова «Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити слова ми «Центральної виборчої комісії», слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою комісією».
 
Відхилено    
110. 5) статтю 17 викласти у такій редакції:
 
      
111. "Стаття 17. Фінансова звітність політичної партії
 
   "Стаття 17. Фінансова звітність політичної партії
 
112. Політичні партії, місцеві організації політичних партій ведуть бухгалтерську звітність у встановленому порядку, а також проходять щорічний внутрішній фінансовий аудит своєї діяльності.
 
-83- Сотник О.С.
15. Абзац 3 підпункту 5 пункту 5 Розділу І проекту закону після слова "внутрішній" доповнити словами "та зовнішній",
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  Політичні партії, місцеві організації політичних партій ведуть бухгалтерську звітність у встановленому порядку, проводять щорічний внутрішній фінансовий аудит своєї діяльності, а також проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит у випадках, передбачених цим Законом.
 
    -84- Яценко А.В.
5) У підпункті 5 (внесення змін до статті 17):
у абзаці третьому після слів "аудит своєї діяльності" доповнити словами "відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність";
 
Відхилено    
113. Щорічний внутрішній фінансовий аудит діяльності партії, її місцевої організації, яка у встановленому законом порядку набула статус юридичної особи, здійснюється органом (посадовою особою) відповідно політичної партії, місцевої організації політичної партії, уповноваженою здійснювати внутрішньопартійний фінансовий контроль (аудит) за надходженнями та витратами партії (місцевої організації партії).
 
   Щорічний внутрішній фінансовий аудит діяльності партії, її місцевої організації, яка у встановленому законом порядку набула статус юридичної особи, здійснюється органом (посадовою особою) відповідної політичної партії, місцевої організації політичної партії, уповноважений здійснювати внутрішньопартійний фінансовий контроль (аудит) за надходженнями та витратами партії (місцевої організації партії).
 
114. Політичні партії щорічно проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит своєї діяльності.
 
-85- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- абзац п’ятий замінити абзацами такого змісту:
"Політична партія забезпечує проведення щорічного незалежного фінансового аудиту звітності про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру аудиторською фірмою.
До проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту, зазначеного у частині третій цієї статті, може залучатись аудиторська фірма, яка відповідає таким критеріям:
1) аудиторська фірма включена до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів;
2) аудиторська фірма має досвід надання аудиторських послуг суб’єктам господарювання, зокрема здійснення не менше двох завдань з аудиту або інших аудиторських послуг для суб’єктів господарювання протягом останніх трьох років;
3) у складі аудиторської фірми наявні не менш як десять працівників, які безпосередньо залучені до надання аудиторських послуг і працюють на умовах повної зайнятості та з якими укладений трудовий договір;
4) не менш як три працівники аудиторської фірми мають сертифікат, що визначає їх кваліфікаційну придатність на заняття аудиторською діяльністю на території України;
5) щорічний дохід аудиторської фірми протягом останніх трьох років становить не менш як три мільйони гривень;
6) у аудиторської фірми наявний договір страхування відповідальності перед третіми особами (щодо відшкодування можливих збитків у зв’язку з провадженням професійної діяльності на суму не менш як десять мільйонів гривень). При цьому договір страхування повинен діяти протягом усього періоду надання аудиторських послуг";
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  Політична партія, яка була суб’єктом виборчого процесу на виборах Президента України, виборах народних депутатів України або брала участь у чергових чи позачергових місцевих виборах, а також політична партія, яка отримує державне фінансування, зобов’язана пройти зовнішній незалежний фінансовий аудит звітності про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру в рік, наступний за роком проведення таких виборів чи отримання державного фінансування.
Зовнішній незалежний фінансовий аудит, зазначений у частині третій цієї статті, проводиться аудиторською фірмою, що відповідає таким критеріям:
1) аудиторська фірма включена до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів;
2) аудиторська фірма має досвід надання аудиторських послуг суб’єктам господарювання, зокрема виконала не менше двох завдань з аудиту або інших аудиторських послуг для суб’єктів господарювання протягом останніх трьох років;
3) у складі аудиторської фірми наявні не менш як десять працівників, які безпосередньо залучені до надання аудиторських послуг і працюють на умовах повної зайнятості та з якими укладено трудовий договір;
4) не менш як три працівники аудиторської фірми мають сертифікат, що визначає їх кваліфікаційну придатність на заняття аудиторською діяльністю на території України;
5) щорічний дохід аудиторської фірми протягом останніх трьох років становить не менше як трьох мільйонів гривень;
6) аудиторська фірма уклала договір страхування відповідальності перед третіми особами (щодо відшкодування можливих збитків у зв’язку з провадженням професійної діяльності) на суму не менш як десять мільйонів гривень. При цьому договір страхування повинен діяти протягом усього періоду надання аудиторських послуг.
Політичні партії, місцеві організації політичних партій зобов’язані надавати аудиторській фірмі, що проводить їх зовнішній незалежний фінансовий аудит, інформацію (документи), необхідну для проведення такого аудиту.
Політична партія має право укладати договір на проведення аудиту з тією самою аудиторською фірмою не більше як три роки поспіль.
 
    -86- Князевич Р.П.
23. Абзац 5 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (нова редакція частини 3 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні") викласти в такій редакції:
"Політична партія, яка була суб’єктом виборчого процесу виборів Президента України, виборів народних депутатів України або брала участь у чергових або загальнодержавних позачергових місцевих виборах проходить зовнішній незалежний фінансовий аудит своєї діяльності у рік, наступний за роком проведення таких виборів".
 
Враховано редакційно    
115. Політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, подає до Національного агентства з питань запобігання корупції у паперовій формі (за підписом керівника партії, засвідченим печаткою партії), а також на електронному носії, звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за відповідний квартал, а також оприлюднити такий звіт у повному обсязі на офіційному веб-сайті партії (за наявності) у цей самий строк.
 
-87- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці шостому слово "подає" замінити словами "зобов’язана подати";
 
Враховано   Політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов’язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції у паперовій формі (за підписом керівника партії, засвідченим печаткою партії), а також на електронному носії звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за відповідний квартал, а також оприлюднює такий звіт на своєму офіційному веб-сайті ї (за наявності) у цей самий строк.
 
    -88- Князевич Р.П.
24. Абзац 6 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (нова редакція частини 4 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні") після слів "у повному обсязі" доповнити словами " (за винятком інформації з обмеженим доступом)".
 
Враховано редакційно    
    -89- Сотник О.С.
абзац 5 підпункту 5 пункту 6 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Політичні партії щорічно проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит своєї діяльності. Зовнішній незалежний фінансовий аудит діяльності партій може провести виключно міжнародна або національна аудиторська компанія, яка є визнаною та має високу ділову репутацію на відповідному
її ринку України. Оплата за проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту діяльності партій обов'язково проводиться за рахунок коштів, перерахованих партіям державою на фінансування статутної діяльності політичних партій. Міжнародна або національна аудиторська компанія зобов'язана надіслати звіт по зовнішньому незалежному фінансовому аудиту діяльності партії до Національного агентства з питань запобігання корупції. Форма та зміст звіту незалежного фінансового аудиту діяльності партій затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції з урахуванням вимог цього Закону.",
Обґрунтування: без таких вимог до зовнішнього аудиту його проходження буде формальністю
 
Враховано редакційно Надання звіту контрольним органам врегульовано далі в цій статті.   
    -90- Яценко А.В.
у абзаці шостому слова «Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
116. Форма звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції з урахуванням вимог цього Закону.
 
-91- Князевич Р.П.
25. Абзац 7 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до статті 17 Закону України «Про політичні партії») викласти в такій редакції:
«Форма звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру розробляються та затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, з урахуванням вимог цього Закону».
 
Відхилено Суперечитиме європейським стандартам щодо незалежності контрольного органу (НАЗК має більшу автономію порівняно з міністерством)  Форма звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції з урахуванням вимог цього Закону.
 
    -92- Яценко А.В.
у абзаці сьомому слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою комісією»;
 
Відхилено    
117. Звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру повинен містити інформацію про:
 
   Звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру повинен містити інформацію про:
 
118. 1) майно партії, її кожної місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, вартість такого майна станом на кінець відповідного звітного кварталу;
 
-93- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
"1) майно партії, її кожної місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, вартість такого майна станом на кінець відповідного звітного кварталу. Ці відомості включають дані про об’єкти нерухомості, рухоме майно, цінні папери, нематеріальні активи, грошові кошти. Дані про об’єкти нерухомості та рухоме майно зазначаються, якщо вони належать партії, її місцевій організації на праві власності або знаходяться в них на праві користування. Дані про рухоме майно (крім транспортних засобів) зазначаються, якщо вартість такого майна перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року";
 
Враховано   1) майно партії, її кожної місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, вартість такого майна станом на кінець відповідного звітного кварталу. Ці відомості включають дані про об’єкти нерухомості, рухоме майно, цінні папери, нематеріальні активи, грошові кошти. Дані про об’єкти нерухомості та рухоме майно зазначаються, якщо вони належать партії, її місцевій організації на праві власності або використовуються ними на праві користування. Дані про рухоме майно (крім транспортних засобів) зазначаються, якщо вартість такого майна перевищує п’ятдесят розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року;
 
    -94- Сотник О.С.
абзац 9 підпункту 5 пункту 5 Розділу І проекту закону доповнити після слів "майно партії, її кожної місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, " словами "вартість якого перевищує одну мінімальну заробітну плату, встановлену на початок відповідного календарного року,",
Обгрунтування: для запобігання зловживанням з боку контрольних органів, без цієї поправки при буквальному тлумаченні декларувати потрібно навіть кожний елемент канцелярського приладдя, що, очевидно, неможливо і недоцільно
 
Враховано редакційно    
119. 2) дату здійснення кожного внеску на користь партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, а також до виборчого фонду партії, її місцевої організації чи кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), розмір (суму) отриманого внеску, його цільове призначення, найменування, місцезнаходження, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців юридичної особи, яка здійснила внесок, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місце проживання та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) фізичної особи, яка здійснила внесок на користь партії;
 
   2) дату здійснення кожного внеску на користь партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, а також до виборчого фонду партії, її місцевої організації чи кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), розмір (суму) отриманого внеску, найменування, місцезнаходження, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців юридичної особи, яка здійснила внесок, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місце проживання та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) фізичної особи, яка здійснила внесок на підтримку партії;
 
120. 3) суму отриманих протягом звітного періоду коштів з Державного бюджету, виділених на фінансування статутної діяльності політичної партії та, окремо, на відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням передвиборної агітації (у разі отримання партією таких коштів);
 
   3) суму отриманих протягом звітного періоду коштів з державного бюджету, виділених на фінансування статутної діяльності політичної партії та, окремо, на відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням передвиборної агітації (у разі отримання партією таких коштів);
 
121. 4) дату здійснення кожного платежу з рахунків партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, рахунку (рахунків) виборчого фонду партії, її місцевої організації, кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), отримувача відповідного платежу (із зазначенням відомостей, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на користь партії), цільове призначення та розмір кожного платежу;
 
   4) дату здійснення кожного платежу з рахунків партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, рахунку (рахунків) виборчого фонду партії, її місцевої організації, кандидата від партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), отримувача відповідного платежу (із зазначенням відомостей, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на підтримку партії), цільове призначення та розмір кожного платежу;
 
122. 5) дату виникнення, припинення, суму (вартість) кожного фінансового зобов’язання (станом на кінець звітного періоду) партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, та особу, на користь якої фінансове зобов’язання підлягає виконанню (із зазначенням відомостей про таку особу, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на користь партії).
 
   5) дату виникнення, припинення, суму (вартість) кожного фінансового зобов’язання (станом на кінець звітного періоду) партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, та особу, на користь якої фінансове зобов’язання підлягає виконанню (із зазначенням відомостей про таку особу, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на користь партії).
 
123. Відомості, зазначені у частині шостій цієї статті, відображуються у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру наростаючим підсумком на кінець року окремо по партії, її місцевим організаціям, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, кандидатів на відповідних виборах (у разі проведення виборів).
 
-95- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці чотирнадцятому слова "частині шостій" замінити словами "частині сьомій";
 
Враховано редакційно   Відомості, зазначені в частині дев’ятій цієї статті, відображаються у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру наростаючим підсумком на кінець року окремо щодо кожної партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, кандидатів на відповідних виборах (у разі проведення виборів).
 
124. До звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за четвертий квартал звітного року додаються висновки щорічного внутрішнього та незалежного зовнішнього фінансових аудитів партії, які є невід’ємними частинами такого звіту.
 
-96- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці п’ятнадцятому слова "аудитів партії" замінити словами "аудитів, зазначених у частинах першій та третій цієї статті";
 
Враховано редакційно   До звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за четвертий квартал звітного року додаються висновки щорічного внутрішнього аудиту та незалежного зовнішнього фінансового аудиту партії (якщо його проведення є обов’язковим відповідно до цього Закону), які є невід’ємними частинами такого звіту.
 
    -97- Князевич Р.П.
26. Абзац 15 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (нова редакція частини 8 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні") викласти в такій редакції:
"До звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за четвертий квартал звітного року додається висновок щорічного внутрішнього фінансового аудиту партії. Політична партія яка була суб’єктом виборчого процесу виборів Президента України, народних депутатів України або брала участь у чергових або загальнодержавних позачергових місцевих виборах, до звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за четвертий квартал року, наступного за роком проведення таких виборів, також додає висновок незалежного зовнішнього фінансового аудиту партії. Такі висновки є невід'ємною частиною зазначеного звіту партії".
 
Враховано редакційно    
125. До звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру додаються копії документів, які підтверджують відображені у звіті відомості (у тому числі, копії платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках).
 
   До звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру додаються копії документів, що підтверджують відображені у звіті відомості (у тому числі копії платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках).
 
126. Звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру оприлюднюється у повному обсязі на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, у тому числі у формі відкритих даних, не пізніш ніж на десятий день з дня його надходження до Національного агентства з питань запобігання корупції.
 
-98- Князевич Р.П.
27. Абзац 17 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (нова редакція частини 10 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні") після слів "у повному обсязі" доповнити словами " (за винятком інформації з обмеженим доступом)".
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  Звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, у тому числі у формі відкритих даних, не пізніше ніж на десятий день з дня його надходження та розміщується у відкритому доступі впродовж не менше п’яти років.
 
    -99- Яценко А.В.
у абзаці сімнадцятому слова «Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
127. Аналіз звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, підготовка і затвердження висновку за результатами такого аналізу здійснюється Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує двох місяців з дня надходження звіту до Національного агентства з питань запобігання корупції. Результати такого аналізу оприлюднюються на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніш ніж на п’ятий день з дня затвердження висновку за результатами аналізу звіту.
 
-100- Яценко А.В.
у абзаці вісімнадцятому слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою комісією» , слова «Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено   Аналіз звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, підготовка і затвердження висновку за результатами такого аналізу здійснюються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує двох місяців з дня його надходження. Результати такого аналізу оприлюднюються на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніш ніж на п’ятий день з дня затвердження висновку за результатами аналізу звіту.
 
128. Аналіз звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру передбачає встановлення відповідності оформлення звіту, включених до нього звітних даних вимогам законодавства, своєчасності подання звіту, повноти та достовірності відображеної у звіті інформації, встановлення наявності або відсутності порушень законодавства щодо фінансування політичних партій або передвиборної агітації.
 
   Аналіз звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру передбачає встановлення відповідності оформлення звіту, включених до нього звітних даних вимогам законодавства, своєчасності подання звіту, повноти та достовірності відображеної у звіті інформації, встановлення наявності або відсутності порушень законодавства щодо фінансування політичних партій або передвиборної агітації.
 
129. У разі виявлення в ході аналізу звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства України у сфері фінансування політичних партій або передвиборної агітації ознак порушення вимог законодавства, які є підставою для притягнення до кримінальної, адміністративної чи іншої передбаченої законом відповідальності, Національне агентство з питань запобігання корупції у п’ятиденний строк з моменту виявлення відповідних ознак письмово повідомляє про це органи (посадових осіб), уповноважених забезпечити притягнення осіб, які вчинили порушення вимог законодавства, до передбаченої законом відповідальності, та надсилає відповідним органам (посадовим особам) матеріали, які підтверджують факт вчинення відповідного правопорушення.";
 
-101- Князевич Р.П.
28. У абзаці 20 підпункту 5 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до статті 17 Закону України "Про політичні партії") слова "уповноважених" замінити словами "уповноважені".
 
Враховано   У разі виявлення під час аналізу звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства у сфері фінансування політичних партій або передвиборної агітації ознак порушення вимог законодавства, які є підставою для притягнення до адміністративної, кримінальної, чи іншої передбаченої законом відповідальності, Національне агентство з питань запобігання корупції у п’ятиденний строк з дня виявлення відповідних ознак письмово повідомляє про це органи (посадових осіб), уповноважені забезпечити притягнення осіб, які вчинили порушення вимог законодавства, до передбаченої законом відповідальності, та надсилає відповідним органам (посадовим особам) матеріали, що підтверджують факт вчинення відповідного правопорушення, або забезпечує притягнення відповідних осіб до такої відповідальності в межах своїх повноважень, а також оприлюднює інформацію про це на своєму офіційному веб-сайті";
 
    -102- Сотник О.С.
абзац 20 підпункту 5 пункту 5 Розділу І проекту закону доповнити після слів "Національне агентство з питань запобігання корупції" словами "або Центральна виборча комісія", доповнити після слів "які підтверджують факт вчинення відповідного правопорушення" словами "або забезпечує притягнення відповідних осіб до такої відповідальності в межах своїх повноважень, а також офіційно оприлюднює у повному обсязі дану інформацію на своєму офіційному веб-сайті".
Обґрунтування: агентство саме матиме повноваження складати протоколи відповідно до КУпАП щодо деяких порушень, у таких випадках передавати матеріали до будь-яких інших органів одразу після виявлення порушення буде непотрібно і навіть неможливо (адже на їх основі належатиме скласти протокол і передати його для розгляду до суду)
 
Враховано редакційно    
    -103- Яценко А.В.
у абзаці двадцятому слова «Національне агентство з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральна виборча комісія».
 
Відхилено    
130. 6) після статті 17 доповнити Закон новим розділом ІV-1 такого змісту:
 
   3) включити розділ ІV-1 такого змісту:
 
131. "Розділ ІV-1 ДЕРЖАВНЕ ФІНАНСУВАННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ
 
   "Розділ ІV-1 ДЕРЖАВНЕ ФІНАНСУВАННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ
 
132. Стаття 17-1. Форми державного фінансування політичних партій
 
   Стаття 17-1. Форми державного фінансування політичних партій
 
133. За рахунок коштів Державного бюджету України фінансується статутна діяльність політичних партій, не пов'язана з їхньою участю у виборах народних депутатів України, виборах Президента України і місцевих виборах, а також відшкодовуються витрати політичних партій, пов'язані з фінансуванням їхньої передвиборної агітації під час чергових та позачергових виборів народних депутатів України.
 
-104- Сотник О.С.
16.В абзаці 4 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону слова ", а також відшкодовуються витрати політичних партій, пов'язані з фінансуванням їхньої передвиборної агітації під час чергових та позачергових виборів народних депутатів України" виключити.
Обґрунтування: Враховуючи те, що в редакції законопроекту пропонується надавати відшкодування після проведення передвиборчої агітації і лише тим партіям, чиї кандидати пройшли до парламенту, створить умови для виключення плюралізму політичних партій, що суперечить положенням "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено   За рахунок коштів Державного бюджету України фінансується статутна діяльність політичних партій, не пов'язана з їхньою участю у виборах народних депутатів України, виборах Президента України і місцевих виборах, а також відшкодовуються витрати політичних партій, пов'язані з фінансуванням їхньої передвиборної агітації під час чергових та позачергових виборів народних депутатів України.
 
134. У разі поділу Державного бюджету України на загальний та спеціальний фонди, витрати, передбачені частиною першою цієї статті, провадяться із загального фонду Державного бюджету України.
 
-105- Мельник С.І.
-у підпункті 6 пункту 5 розділу І абзац 5 {щодо частини другої нової статті 17-1 Закону України "Про політичні партії в Україні") - виключити /таке положення не є предметом регулювання даного закону, а порушене питання унормовується бюджетним законодавством;
 
Відхилено   У разі поділу Державного бюджету України на загальний та спеціальний фонди витрати, передбачені частиною першою цієї статті, провадяться із загального фонду Державного бюджету України.
 
135. Стаття 17-2. Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій
 
   Стаття 17-2. Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій
 
136. Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій, які відповідно до цього Закону мають право на таке фінансування, становить одну соту розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів Державного бюджету України, помноженого на кількість виборців станом на момент закінчення голосування на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України. Кількість виборців станом на момент закінчення голосування на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України визначається Центральною виборчою комісією на підставі даних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, протоколів про підсумки голосування у відповідних виборчих округах.
 
-106- Князевич Р.П.
29. Абзаци 6 і 7 підпункту 6 пункту 5 законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-2) викласти в такій редакції:
"Стаття 17-2. Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій
Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій, які відповідно до цього Закону мають право на таке фінансування, становить одну соту розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів Державного бюджету України, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України. Загальна кількість виборців, які взяли участь у голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визначається на підставі даних протоколу Центральної виборчої комісії про результати останніх чергових або позачергових виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі".
 
Враховано редакційно   Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій, які відповідно до цього Закону мають право на таке фінансування, становить дві сотих розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів Державного бюджету України, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України. Загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визначається на підставі даних протоколу Центральної виборчої комісії про результати останніх чергових або позачергових виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
 
    -107- Сотник О.С.
17.В абзаці 7 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону слова
"кількість виборців" після слів "помноженого на" замінити словами "загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні,", слова "Кількість виборців" на початку другого речення абзацу замінити словами "Загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні".
Обґрунтування: інакше не зрозуміло, про які саме числа ідеться, в протоколах зазначаються різні кількості виборців - скільки внесено до списків, скільки взяли участь у голосуванні, голоси скількох подані за кандидатів (тобто не є недійсними) і т.д.
 
Враховано редакційно    
137. Стаття 17-3. Підстави та порядок отримання партією права на державне фінансування її статутної діяльності
 
   Стаття 17-3. Підстави та порядок отримання політичною партією права на державне фінансування її статутної діяльності
 
138. Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України її виборчий список кандидатів у народні депутати у загальнодержавному виборчому окрузі отримав не менше трьох відсотків дійсних голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному виборчому окрузі.
 
-108- Князевич Р.П.
30. Абзаци 9, 10 підпункту 6 пункту 5 законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-3) замінити двома абзацами такого змісту:
"Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України така партія взяла участь у розподілі депутатських мандатів у загальнодержавному виборчому окрузі.
Копія протоколу Центральної виборчої комісії про результати чергових, позачергових виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у день офіційного оприлюднення результатів чергових або позачергових виборів народних депутатів України подається центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики".
 
Враховано частково Встановлення порогу для виділення державного фінансування на рівні виборчого бар’єру суперечить міжнародним стандартам (Керівні правила Венеційської Комісії, Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи, висновки Венеційської Комісії та ГРЕКО тощо)  Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України її виборчий список кандидатів у народні депутати у загальнодержавному виборчому окрузі отримав не менше двох відсотків дійсних голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному виборчому окрузі.
 
    -109- Сотник О.С.
18.В абзаці 9 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону слова "трьох відсотків" замінити словами "0,5 відсотка", слово "дійсних" виключити.
Обґрунтування: зменшення бар'єрного рівня для отримання держаного фінансування статутної діяльності дозволить підтримати середні (не великі) із партії, які, однак, користуються підтримкою громадян. Значна частина справжніх демократичних ідейних партій знаходяться саме в цьому діапазоні чи, принаймні, обов'язково з нього починають. Більш того, це є також одним із положень "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Враховано частково ар’єр зменшено до 2 відсотків (з урахуванням результатів виборів народних депутатів України 2014 року це становитиме близько 320 тисяч голосив виборців). 0,5 відсотка - надто низький бар’єр. Великі партії отримуватимуть значно менше коштів, а на державне фінансування претендуватимуть маловідомі і технічні партії.   
    -110- Яценко А.В.
6) у підпункті 6 (доповнення Закону новим розділом):
після абзацу 9 доповнити новим абзацом 9-1 (після частини першої статті 17-3) такого змісту:
"Право на отримання державного фінансування статутної діяльності має депутатська фракція (депутатська група) зареєстрована у Апараті Верховній Раді України нового скликання, яка є політичною партією, що зареєстрована у встановленому законодавством порядку".
 
Відхилено    
139. Для отримання коштів Державного бюджету України, які виділяються на державне фінансування статутної діяльності політичної партії, політична партія зобов'язана відкрити окремий рахунок у національній валюті України в установі банку України. Кошти, отримані політичною партією з Державного бюджету України на фінансування її статутної діяльності, зараховуються виключно на такий окремий рахунок. Зарахування на такий рахунок інших коштів, ніж кошти Державного бюджету України, виділені на фінансування статутної діяльності партії, забороняється.
 
-111- Мельник С.І.
-у підпункті 6 пункту 5 розділу І абзац 10 (щодо частини другої нової статті 17-3 Закону України "Про політичні партії в Україні") викласти в такій редакції:
"Для отримання коштів Державного бюджету України, які виділяються на державне фінансове забезпечення статутної діяльності політичної партії, політична партія зобов'язана відкрити рахунок в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів." /для приведення у відповідність із вимогами Бюджетного кодексу (зокрема, статті 43), оскільки обслуговування бюджетних коштів здійснюється виключно органами Казначейства/;
 
Відхилено   Для отримання коштів з Державного бюджету України, що виділяються на державне фінансування статутної діяльності політичної партії, політична партія зобов'язана відкрити окремий рахунок у національній валюті України в установі банку України. Кошти, отримані політичною партією з Державного бюджету України на фінансування її статутної діяльності, зараховуються виключно на такий окремий рахунок. Зарахування на такий рахунок інших коштів, ніж кошти Державного бюджету України, виділені на фінансування статутної діяльності партії, забороняється.
 
140. Рішення про надання політичній партії державного фінансування її статутної діяльності або про відмову у наданні такого фінансування приймається Центральною виборчою комісією протягом п'яти днів з дня подання керівником або іншою уповноваженою особою партії заяви на отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, підписаної керівником політичної партії та скріпленою печаткою партії, та довідки установи банку України про відкриття окремого рахунку партії у національній валюті України. Така заява та довідка подаються до Центральної виборчої комісії не раніше ніж через десять днів з дня офіційного оприлюднення результатів чергових або позачергових виборів народних депутатів України, але пізніш ніж через п'ятдесят п'ять днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
 
-112- Князевич Р.П.
31. Абзац 11 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-3) викласти в такій редакції:
"Рішення про надання політичній партії державного фінансування її статутної діяльності або про відмову у наданні такого фінансування приймається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (яке вноситься у триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів чергових, позачергових виборів народних депутатів України), у десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів таких виборів".
 
Враховано редакційно   Рішення про надання політичній партії державного фінансування її статутної діяльності або про відмову у наданні такого фінансування приймається відповідно до цього Закону Національним агентством з питань запобігання корупції на підставі результатів останніх чергових або позачергових виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі протягом п'яти днів з дня подання керівником або іншою уповноваженою особою партії заяви на отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, підписаної керівником політичної партії та скріплено печаткою партії, і довідки установи банку України про відкриття окремого рахунку партії в національній валюті України. Така заява та довідка подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції не раніше ніж через десять днів, але не пізніш ніж через п'ятдесят п'ять днів після офіційного оприлюднення результатів чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Копія протоколу Центральної виборчої комісії про результати чергових, або позачергових виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в день офіційного оприлюднення результатів чергових або позачергових виборів народних депутатів України подається Центральною виборчою комісією центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, та Національному агентству з питань запобігання корупції.
 
    -113- Сотник О.С.
абзац 11 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону доповнити після слів "Центральною виборчою комісією" словами "за погодженням із міністерством фінансів України",
Обґрунтування: саме Міністерство фінансів України відповідальне за обслуговування таких видатків.
 
Враховано редакційно    
141. Центральна виборча комісія приймає рішення про відмову у наданні політичній партії державного фінансування її статутної діяльності у разі відсутності у політичної партії права на отримання державного фінансування її статутної діяльності, а також за наявності обставин, передбачених статтею 17-8 цього Закону.
 
-114- Князевич Р.П.
32. Абзаци 12 і 13 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-3) виключити.
 
Враховано редакційно   Національне агентство з питань запобігання корупції приймає рішення про відмову у наданні політичній партії державного фінансування її статутної діяльності у разі відсутності у політичної партії права на отримання державного фінансування її статутної діяльності, а також за наявності обставин, передбачених статтею 17-8 цього Закону.
 
142. Рішення Центральної виборчої комісії про відмову у наданні політичній партії державного фінансування повинно містити вичерпний перелік підстав для відмови і може бути оскаржене партією у суді в порядку та у строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
 
-115- Сотник О.С.
в абзаці 13 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону слова "вичерпний перелік підстав" замінити словами "обґрунтування та перелік підстав".
Обґрунтування: вважаємо за необхідне деталізувати, що потрібно бути вказано не лише перелік підстав, але також і їх обґрунтування.
 
Враховано   Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції про відмову у наданні політичній партії державного фінансування має містити обґрунтування та перелік підстав для відмови і може бути оскаржене партією до суду в порядку та строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
 
143. Стаття 17-4. Відшкодування витрат партії, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації на виборах народних депутатів України
 
-116- Сотник О.С.
19.Абзаци 14-23 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону виключити.
Обґрунтування: Враховуючи те, що в редакції законопроекту пропонується надавати відшкодування після проведення передвиборчої агітації і лише тим партіям, чиї кандидати пройшли до парламенту, фактично це створить умови для виключення плюралізму політичних партій, що суперечить положенням "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено Не відповідає концепції законопроекту, прийнятій у першому читанні  Стаття 17-4. Відшкодування витрат політичної партії, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації на виборах народних депутатів України
 
144. Політична партія має право на відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням своєї передвиборної агітації на виборах народних депутатів України, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України така партія взяла участь у розподілі депутатських мандатів у загальнодержавному виборчому окрузі.
 
   Політична партія має право на відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням своєї передвиборної агітації на виборах народних депутатів України, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України така партія взяла участь у розподілі депутатських мандатів.
 
145. Відшкодування витрат, пов’язаних з фінансуванням передвиборної агітації партії на виборах народних депутатів України, здійснюється у розмірі фактично здійснених партією витрат, але не більше ста тисяч розмірів мінімальних заробітних плат.
 
-117- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці шістнадцятому слова "мінімальних заробітних плат" замінити словами "мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, у якому здійснюється відшкодування";
 
Враховано   Відшкодування витрат, пов’язаних з фінансуванням передвиборної агітації політичної партії на виборах народних депутатів України, здійснюється у розмірі фактично здійснених партією витрат, але не більше максимального розміру виборчого фонду партії, кандидати у народня депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, встановленого Законом України "Про вибори народних депутатів України".
 
    -118- Попов І.В.
у абзаці шістнадцятому пункту 6 частини п’ятої законопроекту, слова "ста тисяч" замінити на слово "тисяч", далі за текстом
 
Відхилено    
146. Центральна виборча комісія на підставі остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду партії, поданого в порядку, передбаченому Законом "Про вибори народних депутатів України", не пізніш як у шестидесятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів приймає рішення про відшкодування партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, або про відмову в такому відшкодуванні.
 
   Центральна виборча комісія на підставі остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду партії, поданого в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України", не пізніш як у шестидесятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів приймає рішення про відшкодування політичній партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, або про відмову в такому відшкодуванні.
 
147. Підставою відмови у відшкодуванні партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, є встановлення Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції або судом у передбаченому законом порядку факту неподання проміжного або остаточного фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду партії у передбачений законом строк чи включення до таких звітів завідомо недостовірної інформації.
 
-119- Князевич Р.П.
33. У абзаці 18 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (частина 4 статті 17-4 Закону України «Про політичні партії в Україні») слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» виключити.
 
Відхилено   Підставою для відмови у відшкодуванні політичній партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, є встановлення Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції або судом у передбаченому законом порядку факту неподання проміжного та/або остаточного фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду партії у передбачений законом строк, подання неповних звітів чи включення до таких звітів завідомо недостовірної інформації.
 
    -120- Яценко А.В.
у абзаці вісімнадцятому (частина четверта статті 17-4) слова «, Національним агентством з питань запобігання корупції» виключити
 
Відхилено    
148. Рішення Центральної виборчої комісії про відшкодування партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, або про відмову в такому відшкодуванні повідомляється партії, якої воно стосується, не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття цього рішення.
 
   Рішення Центральної виборчої комісії про відшкодування політичній партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, або про відмову у такому відшкодуванні повідомляється відповідній партії, не пізніш як на п'ятий день після його прийняття цього рішення.
 
149. Рішення Центральної виборчої комісії про відмову у відшкодуванні партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, може бути оскаржене в суді у встановленому законом порядку.
 
-121- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці двадцятому слова "у встановленому законом порядку" замінити словами "в порядку та у строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України";
 
Враховано   Рішення Центральної виборчої комісії про відмову у відшкодуванні політичній партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, може бути оскаржене до суду в порядку та строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
 
    -122- Князевич Р.П.
34. У абзаці 20 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (частина 6 статті 17-4 Закону України "Про політичні партії в Україні") слова "у встановленому законом порядку" замінити словами "в порядку та у строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України".
 
Враховано    
150. Кошти для відшкодування партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації, передбачаються законом про Державний бюджет України на рік, наступний за роком проведення виборів народних депутатів України. Головним розпорядником коштів для відшкодування партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації, є Центральна виборча комісія.
 
   Кошти для відшкодування політичним партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації, передбачаються законом про Державний бюджет України на рік, наступний за роком проведення виборів народних депутатів України. Головним розпорядником коштів для відшкодування політичним партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації, є Центральна виборча комісія.
 
151. Для отримання відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням своєї передвиборної агітації, партія зобов'язана відкрити окремий рахунок у національній валюті України в установі банку України.
 
-123- Мельник С.І.
-у підпункті 6 пункту 5 розділу І в абзаці 22 (щодо частини восьмої нової статті 17-4 Закону України "Про політичні партії в Україні") слова "окремий рахунок у національній валюті України в установі банку України" замінити словами "рахунок в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.".
 
Відхилено   Для отримання відшкодування витрат, пов'язаних з фінансуванням своєї передвиборної агітації, політична партія зобов'язана відкрити окремий рахунок у національній валюті України в установі банку України.
 
152. Кошти для відшкодування партії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, на підставі відповідного рішення Центральної виборчої комісії перераховуються Центральною виборчою комісією на спеціально відкритий рахунок відповідної партії не пізніш як на тридцятий день з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України, у якому передбачаються кошти на відшкодування партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації.
 
   Кошти для відшкодування пеолітичнійпартії витрат, пов'язаних з фінансуванням її передвиборної агітації, на підставі відповідного рішення Центральної виборчої комісії перераховуються Центральною виборчою комісією на спеціально відкритий рахунок відповідної партії не пізніш як на тридцятий день з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України, у якому передбачаються кошти на відшкодування політичним партіям витрат, пов'язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації.
 
153. Стаття 17-5. Порядок виділення та розподілу між партіями коштів на фінансування їхньої статутної діяльності
 
   Стаття 17-5. Порядок виділення та розподілу між політичними партіями коштів на фінансування їхньої статутної діяльності
 
154. Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, розподіляються Центральною виборчою комісією між політичними партіями у такому порядку:
 
-124- Князевич Р.П.
35. Абзаци 25-28 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (частини 1, 2 статті 17-5 Закону України "Про політичні партії в Україні") замінити одним абзацом такого змісту:
"Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій відповідно до статті 17-2 цього Закону, розподіляються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, між політичними партіями, які мають право на отримання такого фінансування згідно з цим Законом, пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчих списків таких політичних партій на відповідних чергових або позачергових виборах народних депутатів України".
 
Відхилено Суперечить стандартам щодо незалежності органу, що відповідає за фінансування партій  Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, розподіляються Центральною виборчою комісією між політичними партіями у такому порядку:
 
155. 1) 10 відсотків щорічного обсягу державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передбаченого статтею 17-2 цього Закону, розподіляються порівну між партіями, які отримали право на таке фінансування згідно з цим Законом, і на останніх чергових чи позачергових виборах народних депутатів України та останніх чергових виборах депутатів місцевих рад забезпечили включення представників кожної статі до кожної трійки кандидатів у кожному виді виборчого списку партії, місцевої організації партії на відповідних виборах;
 
-125- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
"1) 10 відсотків щорічного обсягу державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передбаченого статтею 17-2 цього Закону, розподіляються порівну між партіями, які отримали право на таке фінансування згідно з цим Законом, якщо за результатами останніх чергових чи позачергових виборів народних депутатів України кількість представників однієї статі серед обраних від відповідних партій народних депутатів України, які набули своїх повноважень, не перевищує двох третин від загальної кількості народних депутатів України, обраних від цієї партії".
 
Враховано   1) 10 відсотків щорічного обсягу державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передбаченого статтею 17-2 цього Закону, розподіляються порівну між партіями, які отримали право на таке фінансування згідно з цим Законом, якщо за результатами останніх чергових чи позачергових виборів народних депутатів України кількість представників однієї статі серед обраних від відповідних партій народних депутатів України, які набули своїх повноважень, не перевищує двох третин від загальної кількості народних депутатів України, обраних від цієї партії;
 
    -126- Сотник О.С.
20.В абзаці 26 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону слова
"забезпечили включення представників кожної статі до кожної трійки кандидатів у кожному виді виборчого списку партії, місцевої організації партії на відповідних виборах" замінити словами "її виборчий список на обох виборах отримав не менше 0,5 відсотків голосів виборців".
Обґрунтування: в редакції законопроекту виділення коштів на фінансування статутної діяльності партії пов'язується з тендерним складом виборчих списків під час місцевих виборів, тоді як відповідно до концепції законопроекту кошти політичним партіям із державного бюджету виплачуються за принципом їх обрання у зв’язку з чим пропонуємо запровадити принцип відання голосів за визначену партію на місцевих та парламентських виборах.
 
Відхилено    
156. 2) 90 відсотків щорічного обсягу державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передбаченого статтею 17-2 цього Закону, розподіляються між партіями, які мають право на отримання такого фінансування згідно з цим Законом, пропорційно до кількості дійсних голосів виборців, поданих за списки кандидатів у народні депутати України від таких політичних партій у загальнодержавному виборчому окрузі з виборів народних депутатів України.
 
   2) 90 відсотків щорічного обсягу державного фінансування статутної діяльності політичних партій, передбаченого статтею 17-2 цього Закону, розподіляються між партіями, які мають право на отримання такого фінансування згідно з цим Законом, пропорційно до кількості дійсних голосів виборців, поданих за списки кандидатів у народні депутати України від таких політичних партій у загальнодержавному виборчому окрузі на виборах народних депутатів України.
 
157. Якщо жодна з партій, які отримали право на державне фінансування їхньої статутної діяльності згідно з цим Законом, не відповідає вимогам пункту 1 частини першої цієї статті, кошти Державного бюджету України, передбачені пунктом 1 частини першої цієї статті, з Державного бюджету України не виділяються, про що Центральна виборча комісія приймає відповідне рішення.
 
   Якщо жодна з партій, які отримали право на державне фінансування своєї статутної діяльності згідно з цим Законом, не відповідає вимогам пункту 1 частини першої цієї статті, кошти Державного бюджету України, передбачені пунктом 1 частини першої цієї статті, з Державного бюджету України не надаються, про що Національне агентство з питань запобігання корупції приймає відповідне рішення.
 
158. Політичні партії, зазначені у статті 17-3 цього Закону, отримують право на державне фінансування їхньої статутної діяльності з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання.
 
-127- Князевич Р.П.
36. У абзаці 29 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-5) слова "з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання" замінити словами "з дня наступного за днем відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання".
 
Враховано   Політичні партії, зазначені у статті 17-3 цього Закону, отримують право на державне фінансування їхньої статутної діяльності з дня, наступного за днем відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.
 
    -128- Попов І.В.
у абзаці двадцять дев’ятому пункту 6 частини п’ятої законопроекту, слова "відповідного" замінити на слово "дев’ятого", далі за текстом
 
Відхилено    
159. Право на державне фінансування статутної діяльності політичних партій припиняється у день набуття повноважень Верховною Радою України нового скликання, крім випадку, коли такі політичні партії за результатами виборів народних депутатів України отримали це право повторно.
 
-129- Князевич Р.П.
37. У абзаці 30 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-5) слова "у день набуття повноважень Верховною Радою України нового скликання" замінити словами "з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання".
 
Враховано   Право на державне фінансування статутної діяльності політичних партій припиняється з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання, крім випадку, якщо такі політичні партії за результатами виборів народних депутатів України отримали це право повторно.
 
160. Центральна виборча комісія забезпечує щоквартальне перерахування коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, на окремі рахунки відповідних політичних партій, зазначені у статті 17-3 цього Закону.
 
-130- Князевич Р.П.
38. У абзаці 31 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-5) слова "Центральна виборча комісія забезпечує" замінити словами "Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, здійснює".
 
Відхилено   Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує щоквартальне перерахування коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, на окремі рахунки відповідних політичних партій, зазначених у статті 17-3 цього Закону.
 
161. Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, перераховуються на окремі рахунки політичних партій авансом на початку кожного кварталу.
 
-131- Сотник О.С.
абзац 32 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, перераховуються на вказані рахунки політичних партій у розмірі двадцять п'ять відсотків від загального розміру державного фінансування для кожної політичної партії на початку кожного кварталу."
Обґрунтування: з метою деталізації процесу надання коштів, пропонуємо чітко визначити процедуру їх перерахування.
 
Враховано   Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, перераховуються на зазначені рахунки політичних партій у розмірі двадцяти п'яти відсотків загального розміру щорічного державного фінансування для кожної політичної партії на початку кожного кварталу.
 
162. Фінансування статутної діяльності політичних партій у перший рік відповідного скликання Верховної Ради України починається у період з 1 січня з одночасним виділенням коштів, на які політичні партії мають право, за час, що минув з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання.
 
-132- Князевич Р.П.
39. У абзаці 33 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-5) слово "відповідного" замінити словом "нового", а також слова "з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання" замінити словами "з дня наступного за днем відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання".
 
Враховано   Фінансування статутної діяльності політичних партій у перший рік нового скликання Верховної Ради України починається з 1 січня з одночасним виділенням коштів, на які політичні партії мають право, за час, що минув з дня, наступного за днем відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.
 
163. Стаття 17-6. Підстави та порядок повернення партією коштів, отриманих на фінансування її статутної діяльності
 
   Стаття 17-6. Підстави та порядок повернення партією коштів, отриманих на фінансування її статутної діяльності
 
164. Політична партія зобов'язана використати кошти, отримані на фінансування її статутної діяльності, протягом одного календарного року з дня першого перерахування таких коштів на рахунок політичної партії, зазначений у частині другій статті 17-3 цього Закону.
 
-133- Сотник О.С.
21. Абзац 29 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"Політична партія має право використати кошти, отримані на фінансування її статутної діяльності, протягом одного календарного року з дня першого перерахування таких коштів на рахунок політичної партії, зазначений у частині другій статті 17-3 цього Закону, у відповідному календарному році.".
Обґрунтування: інакше вийде, що кожний транш належить використати до кінця календарного року, в якому отримано перший транш (перший незалежно від року отримання). Наприклад, вибори відбулися в 2014 році, перший транш отриманий в 2015 році, отже, кожний транш, у т.ч. у 2016, 2017, 2018 і 2019 роках, треба використати до кінця 2015 року (не має сенсу і неможливо виконати)
 
Враховано   Політична партія має право використати кошти, отримані на фінансування її статутної діяльності, протягом одного календарного року з дня першого перерахування таких коштів на рахунок політичної партії, зазначені у частині другій статті 17-3 цього Закону, у відповідному календарному році.
 
165. Якщо після завершення календарного року кошти, отримані протягом року на фінансування статутної діяльності політичної партії використано не було, партія зобов'язана перерахувати залишки невикористаних коштів до Державного бюджету України.
 
   Якщо після завершення календарного року кошти, отримані протягом року на фінансування статутної діяльності політичної партії, не були використані, партія зобов'язана перерахувати залишки невикористаних коштів до державного бюджету.
 
166. Стаття 17-7. Зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії
 
   Стаття 17-7. Зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії
 
167. Державне фінансування статутної діяльності політичної партії зупиняється Центральною виборчою комісією за поданням Національного агентства з питань запобігання корупції у разі:
 
-134- Князевич Р.П.
40. У абзаці 38 підпункту 6 пункту 5 законопроекту (щодо доповнення норм Закону України «Про політичні партії в Україні» новою статтею 17-7) слова «Центральною виборчою комісією за поданням Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства з питань запобігання корупції».
 
Враховано редакційно Суперечить стандартам щодо незалежності органу, який відповідає за фінансування партій  Державне фінансування статутної діяльності політичної партії зупиняється за рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції у разі:
 
    -135- Яценко А.В.
у абзаці тридцять восьмому (частина перша статті 17-7) слова «за поданням Національного агентства з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено    
168. 1) неподання політичною партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у встановлений цим Законом строк;
 
   1) неподання політичною партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у встановлений цим Законом строк;
 
169. 2) подання партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з порушенням встановлених вимог, або який містить недостовірні відомості.
 
-136- Сотник О.С.
22.Абзац 34 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"2) подання партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з грубим порушенням встановлених вимог, або який містить недостовірні відомості щодо майна партії вартістю чи коштів партії в розмірі понад двадцять мінімальних заробітних плат станом на початок відповідного календарного року;".
Обґрунтування: для запобігання зловживанню цим положенням з боку контрольних органів, інакше підставою зупинення фінансування можливо буде визначити, на приклад, неточність (можливо, і умисну) навіть на 1 грн., між тим, у разі такого зупинення партія втрачає фінансування щонайменше за 1 квартал.
 
Враховано редакційно   2) подання партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з грубим порушенням встановлених вимог, або який містить недостовірні відомості щодо майна партії вартістю чи коштів партії в розмірі більше двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного календарного року.
 
170. Рішення про зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії приймається у п'ятиденний строк з дня отримання подання Національного агентства з питань запобігання корупції, передбаченого частиною першою цієї статті.
 
-137- Яценко А.В.
у абзаці сорок першому (частина друга статті 17-7) слова «отримання подання Національного агентства з питань запобігання корупції, передбаченого» замінити словами «настання наслідків передбачених»;
 
Відхилено Частину вилучено     
171. Центральна виборча комісія приймає рішення про зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії до усунення партією причин, які зумовили зупинення державного фінансування її статутної діяльності.
 
-138- Князевич Р.П.
41. У абзацах 42, 43 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-7) слова "Центральна виборча комісія" замінити словами " Кабінет Міністрів України ".
 
Враховано редакційно   Національне агентство з питань запобігання корупції приймає рішення про зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії до усунення партією причин, що зумовили зупинення державного фінансування її статутної діяльності.
 
172. У разі усунення партією причин, які зумовили зупинення державного фінансування її статутної діяльності, Національне агентство з питань запобігання корупції не пізніш ніж через п'ять днів після отримання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру з усунутими недоліками вносить подання до Центральної виборчої комісії про відновлення державного фінансування статутної діяльності відповідної партії. Не пізніше ніж через п'ять днів після отримання такого подання Центральна виборча комісія приймає рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності політичної партії, з початку кварталу, наступного за кварталом, в якому було прийнято рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності партії.
 
-139- Яценко А.В.
абзац сорок третій (частина четверта статті 17-7) викласти в такій редакції:
"У разі усунення партією причин, які зумовили зупинення державного фінансування її статутної діяльності, Центральна виборча комісія після отримання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру з усунутими, не пізніше ніж через п'ять днів після отримання такого звіту, приймає рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності політичної партії, з початку кварталу, наступного за кварталом, в якому було прийнято рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності партії.";
 
Відхилено   У разі усунення партією причин, які зумовили зупинення державного фінансування її статутної діяльності, Національне агентство з питань запобігання корупції не пізніше ніж через п'ять днів після отримання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру з усунутими недоліками розглядає питання про відновлення державного фінансування статутної діяльності відповідної партії. Державне фінансування статутної діяльності політичної партії відновлюється з початку кварталу, наступного за кварталом, в якому прийнято рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності партії.
 
173. Втрачені партією внаслідок зупинення державного фінансування її статутної діяльності кошти відшкодуванню або поверненню партії не підлягають.
 
   Кошти, не отримані партією внаслідок зупинення державного фінансування її статутної діяльності, відшкодуванню або поверненню партії не підлягають.
 
174. Стаття 17-8. Припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії
 
   Стаття 17-8. Припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії
 
175. Підставами припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії є:
 
   Підставами для припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії є:
 
176. 1) застосування до партії заходів кримінально-правового характеру, передбачених Кримінальним кодексом України, у встановленому законом порядку;
 
-140- Князевич Р.П.
42. Абзац 47 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо пункту 1 частини першої нової статті 17-8 Закону України "Про політичні партії в Україні") виключити (із наступною зміною нумерації пунктів частини першої статті 17-8).
 
Відхилено   1) застосування до партії заходів кримінально-правового характеру, передбачених Кримінальним кодексом України, у встановленому законом порядку;
 
177. 2) повторне протягом року вчинення будь-якого з таких порушень: неподання до Національного агентства з питань запобігання корупції партією у встановлений цим Законом строк звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру; подання партією до Національного агентства з питань запобігання корупції звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленого без дотримання встановлених вимог або звіту, який містить недостовірні відомості; умисне отримання партією внеску від особи (осіб), яка не має права здійснювати такий внесок, або у розмірі, який перевищує встановлений цим або іншими законами України;
 
-141- Сотник О.С.
23. Абзац 42 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в
такій редакції:
"2) повторне протягом року вчинення будь-якого з таких порушень: неподання до Національного агентства з питань запобігання корупції партією у встановлений цим Законом строк звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; подання партією до Національного агентства з питань запобігання корупції звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з грубим порушенням встановлених вимог або звіту, який містить недостовірні відомості щодо майна партії вартістю чи коштів партії в розмірі понад двадцять мінімальних заробітних плат станом на початок відповідного календарного року; умисне отримання партією внеску від особи (осіб), яка не
має права здійснювати такий внесок, або у розмірі, який перевищує встановлений цим або іншими законами України;",
Обґрунтування: для запобігання зловживанню цим положенням з боку контрольних органів, інакше підставою припинення фінансування можливо буде визначити, на приклад, повторну неточність (можливо, і умисну) навіть на 1 грн. Крім того, має відповідати формулюванню порушення, яке є підставою для зупинення фінансування, адже ідеться про повторність
 
Враховано редакційно   2) повторне протягом року вчинення будь-якого з таких порушень: неподання партією до Національного агентства з питань запобігання корупції у встановлений цим Законом строк звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; подання партією до Національного агентства з питань запобігання корупції звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленого з грубим порушенням встановлених вимог або звіту, який містить недостовірні відомості щодо майна партії вартістю чи коштів або витрат партії в розмірі більше двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного календарного року; умисне отримання партією внеску від особи (осіб), яка не має права здійснювати такий внесок, або в розмірі, що перевищує встановлений цим Законом розмір;
 
    -142- Яценко А.В.
у абзацах сорок восьмому, п'ятдесятому (підпункт 2, 4 частини першої статті 17-8) слова «Національного агентства з питань запобігання корупції, передбаченого» замінити словами «Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
178. 3) реорганізація (крім злиття і приєднання до інших політичних партій), ліквідація (саморозпуск) політичної партії, заборона діяльності політичної партії, анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії в порядку, встановленому цим та іншими законами України;
 
-143- Яценко А.В.
у абзаці п'ятдесят четвертому (частина третя статті 17-8) слова «Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «Центральною виборчою комісією»
 
Відхилено   3) реорганізація (крім злиття і приєднання до інших політичних партій), ліквідація (саморозпуск) політичної партії, заборона діяльності політичної партії, анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії в порядку, встановленому законом;
 
179. 4) встановлення судом за позовом Національного агентства з питань запобігання корупції або Рахункової палати фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, були використані політичною партією на фінансування її участі у виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах, або на цілі, не пов'язані із здійсненням її статутної діяльності;
 
-144- Князевич Р.П.
43. У абзаці 50 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України «Про політичні партії в Україні» новою статтею 17-8) слова «Національного агентства з питань запобігання корупції або» виключити.
 
Відхилено   4) встановлення судом за позовом Національного агентства з питань запобігання корупції або Рахункової палати фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, використані політичною партією на фінансування її участі у виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах або на цілі, не пов'язані із здійсненням її статутної діяльності;
 
    -145- Яценко А.В.
у абзацах сорок восьмому, п'ятдесятому (підпункт 2, 4 частини першої статті 17-8) слова «Національного агентства з питань запобігання корупції, передбаченого» замінити словами «Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
180. 5) невикористання коштів, отриманих на фінансування статутної діяльності партії, протягом двох років підряд, починаючи з дня, коли такі кошти були вперше зараховані на окремий рахунок партії в установі банку;
 
   5) невикористання коштів, отриманих на фінансування статутної діяльності партії, протягом одного року поспіль, починаючи з дня, коли такі кошти вперше були зараховані на окремий рахунок партії в установі банку;
 
181. 6) зарахування на окремий рахунок партії, відкритий в установі банку України для зарахування коштів Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, коштів, які заборонено зараховувати на такий рахунок відповідно до цього Закону.
 
-146- Сотник О.С.
абзац 46 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"6) зарахування на окремий рахунок партії, відкритий в установі банку України для зарахування коштів Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, коштів, які заборонено зараховувати на такий рахунок відповідно до цього Закону, систематично або одноразово в розмірі понад 3 мінімальних заробітних плати станом на початок відповідного календарного року.".
Обґрунтування: для запобігання зловживанням з боку контрольних органів, інакше навіть незначна (можливо, умисна) помилка навіть на 1 грн. означатиме повне припинення державного фінансування
 
Враховано редакційно   6) повторне протягом року зарахування на окремий рахунок партії, відкритий в установі банку України для зарахування коштів Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, коштів, які заборонено зараховувати на такий рахунок відповідно до цього Закону.
 
182. Рішення про припинення державного фінансування статутної діяльності політичних партії приймається Центральною виборчою комісією на підставі документів, зазначених у частині четвертій цієї статті, протягом п'яти днів з дня отримання Центральною виборчою комісією відповідних документів.
 
-147- Князевич Р.П.
44. У абзаці 53 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-8) слова "Центральною виборчою комісією" замінити словами "Кабінетом Міністрів України".
 
Враховано редакційно   Рішення про припинення державного фінансування статутної діяльності політичних партії приймається Національним агентством з питань запобігання корупції на підставі документів, зазначених у частині четвертій цієї статті, протягом п'яти днів з дня отримання Національним агентством з питань запобігання корупції відповідних документів.
 
183. Обставини, передбачені пунктами 1, 3 (в частині заборони діяльності політичної партії чи анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії), 4 частини першої цієї статті, встановлюються рішенням суду, яке набуло законної сили. Обставини, передбачені пунктами 2, 6 частини першої цієї статті, встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції. Обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті (в частині реорганізації чи ліквідації політичної партії), встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань. Орган, який встановив наявність відповідних обставин, зобов’язаний надіслати засвідчену ним копію документа, яким встановлено наявність цих обставин, до Центральної виборчої комісії у п’ятиденний строк з дня встановлення відповідних обставин.
 
-148- Князевич Р.П.
45. Абзац 54 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України «Про політичні партії в Україні» новою статтею 17-8) викласти в такій редакції:
«Обставини, передбачені пунктом 3 (в частині заборони діяльності політичної партії чи анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії), 4 частини першої цієї статті, встановлюються рішенням суду, яке набрало законної сили. Обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті (в частині реорганізації чи ліквідації політичної партії), встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань. Обставини, передбачені пунктом 2 частини першої цієї статті, встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції. Обставини, передбачені пунктом 5 частини першої цієї статті, встановлюються Рахунковою палатою. Обставини, передбачені пунктом 6 частини першої цієї статті, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики».
46. Після абзацу 54 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України «Про політичні партії в Україні» новою статтею 17-8) доповнити новим абзацом такого змісту:
«Орган, який встановив наявність обставин, передбачених частиною першою цієї статті, зобов’язаний надіслати засвідчену ним копію документа, яким встановлено наявність цих обставин, до Кабінету Міністрів України у п’ятиденний строк з дня встановлення відповідних обставин».
 
Відхилено   Обставини, передбачені пунктами 1, 3 (у частині заборони діяльності політичної партії чи анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії), пунктом 4 частини першої цієї статті, встановлюються рішенням суду, що набрало законної сили. Обставини, передбачені пунктами 2, 5, 6 частини першої цієї статті, встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції. Обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті (в частині реорганізації чи ліквідації політичної партії), встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань. Орган, який встановив наявність відповідних обставин, зобов’язаний надіслати засвідчену ним копію документа, яким встановлено наявність таких обставин, до Національного агентства з питань запобігання корупції у п’ятиденний строк з дня встановлення відповідних обставин.
 
184. При реорганізації шляхом злиття або приєднання політичної партії, яка відповідно до цього Закону має право на державне фінансування, політична партія - правонаступник політичної партії, що припинила свою діяльність, отримує право на державне фінансування статутної діяльності в межах коштів, які виділялися з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, яка припинила свою діяльність шляхом реорганізації.
 
   У разі реорганізації шляхом злиття або приєднання політичної партії, яка відповідно до цього Закону має право на державне фінансування своєї статутної діяльності, політична партія - правонаступник політичної партії, що припинила свою діяльність, отримує право на державне фінансування статутної діяльності в межах коштів, які виділялися з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, яка припинила свою діяльність шляхом реорганізації.
 
185. Стаття 17-9. Державний контроль за цільовим використанням політичною партією коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування її статутної діяльності
 
   Стаття 17-9. Державний контроль за цільовим використанням політичною партією коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування її статутної діяльності
 
186. Державний контроль за законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, здійснює Рахункова палата та Національне агентство з питань запобігання корупції.
 
-149- Князевич Р.П.
47. Абзац 57 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-9) викласти в такій редакції:
"Контроль за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, здійснює Рахункова палата".
 
Відхилено   Державний контроль за законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, здійснюють Рахункова палата та Національне агентство з питань запобігання корупції.
 
    -150- Сотник О.С.
24. Абзац 51 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону доповнити перед словами "Рахункова палата" словами "Центральна виборча комісія,"
 
Відхилено    
    -151- Яценко А.В.
у абзаці п'ятдесят сьомому (частина перша статті 17-9) слова «та Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено    
187. У разі виявлення Рахунковою палатою чи Національним агентством з питань запобігання корупції фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, були використані нею на фінансування участі у виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах, або на цілі, не пов'язані із статутною діяльністю, Рахункова палата чи Національне агентство з питань запобігання корупції невідкладно звертається до суду з позовом про встановлення відповідних фактів та припинення державного фінансування статутної діяльності партії.
 
-152- Князевич Р.П.
48. Абзац 58 підпункту 6 пункту 5 розділу І законопроекту (щодо доповнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" новою статтею 17-9) викласти в такій редакції:
"У разі виявлення Рахунковою палатою фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, були використані нею на фінансування участі у виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах, або на цілі, не пов'язані із статутною діяльністю, Рахункова палата невідкладно звертається до суду з позовом про встановлення відповідних фактів та припинення державного фінансування статутної діяльності партії".
 
Відхилено   У разі виявлення Рахунковою палатою чи Національним агентством з питань запобігання корупції фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, використані нею на фінансування участі у виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах або на цілі, не пов'язані із статутною діяльністю, Рахункова палата чи Національне агентство з питань запобігання корупції невідкладно звертається до суду з позовом про встановлення відповідних фактів.
 
    -153- Сотник О.С.
абзац 52 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону доповнити перед словами "Рахунковою палатою" словами "Центральною виборчою комісією", слова "та припинення державного фінансування статутної діяльності партії" виключити,
абзац 53 підпункту 6 пункту 5 Розділу І проекту закону виключити.
Обґрунтування: відповідно до попередньої статті встановлення судом відповідних фактів за вказаним позовом - підстава саме для ЦВК прийняти рішення про припинення фінансування, а не для суду. Якщо це робитиме ЦВК, то для партії кращі можливості гарантувати чесність перевірки (тоді процедура виглядатиме так: позов про встановлення факту - рішення суду про встановлення факту - рішення ЦВК про припинення фінансування - оскарження рішення ЦВК; інакше - позов - рішення суду - оскарження рішення суду)
 
Враховано частково    
    -154- Яценко А.В.
у абзаці п'ятдесят восьмому (частина друга статті 17-9) слова «чи Національним агентством з питань запобігання корупції» та слова «чи Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити.
 
Відхилено    
188. Рішення суду про припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.";
 
   Рішення суду про припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України";
 
189. 7) статтю 18 викласти у такій редакції:
 
   4) статтю 18 викласти в такій редакції:
 
190. "Стаття 18. Органи, що здійснюють державний контроль за діяльністю політичних партій
 
-155- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- в абзаці другому слово "державний" виключити;
 
Враховано   "Стаття 18. Органи, що здійснюють державний контроль за діяльністю політичних партій
 
191. Державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
 
   Державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
 
192. 1) Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади;
 
   1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади;
 
193. 2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії з відповідних місцевих виборів - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;
 
-156- Яценко А.В.
7)У підпункті 7 (внесення змін до статті 18):
в абзаці п'ятому (пункт 2 частини першої) після слів "достовірністю включених до них відомостей" доповнити словами "за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної
діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.".
 
Відхилено   2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;
 
194. 3) Рахункова палата - за законним і цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності;
 
-157- Князевич Р.П.
49. У абзаці 6 підпункту 7 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до статті 18 Закону України "Про політичні партії") після слів "Рахункова палата" слова "законним і" виключити.
 
Враховано   3) Рахункова палата - за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності;
 
195. 4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
 
-158- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
- доповнити абзацом восьмим такого змісту:
"Контроль за дотриманням встановлених частинами першою – третьою статті 15 цього Закону обмежень щодо здійснення грошових внесків на користь партій здійснюють установи банків України".
 
Враховано   4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Контроль за дотриманням встановлених частинами першою – третьою статті 15 цього Закону обмежень щодо здійснення грошових внесків на підтримку партій здійснюють установи банків України.
 
    -159- Князевич Р.П.
50. Абзац 7 підпункту 7 пункту 5 розділу І законопроекту (зміни до статті 18 Закону України «Про політичні партії») викласти в такій редакції:
«4) Національне агентство з питань запобігання корупції – за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей».
 
Відхилено    
    -160- Яценко А.В.
абзац сьомий (пункт 4 частини першої) виключити.
 
Відхилено    
196. Політичні партії зобов'язані подавати на вимогу контролюючих органів необхідні документи та пояснення. Рішення контролюючих органів можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.";
 
   Політичні партії зобов'язані подавати на вимогу контролюючих органів необхідні документи та пояснення. Рішення контролюючих органів можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.";
 
197. 8) статтю 19 доповнити новою частиною другою такого змісту:
 
   5) у статті 19 включити частину другу такого змісту:
 
198. "У разі зупинення або припинення державного фінансування статутної діяльності політичних партій у порядку, встановленому цим Законом, заходи, передбачені частиною першою цієї статті, не застосовуються.";
 
   "У разі зупинення або припинення державного фінансування статутної діяльності політичної партіїх у порядку, встановленому цим Законом, заходи, передбачені частиною першою цієї статті, не застосовуються";
 
199. 9) у частині другій статті 24 слова "Верховного Суду України" замінити словом "суду".
 
   6) у частині другій статті 24 слова "Верховного Суду України" замінити словом "суду".
 
200. 6. У Законі України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 10-11, ст. 73):
 
   5. У Законі України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 10-11, ст. 73 із наступними змінами):
 
201. 1) у статті 48:
 
   1) частину шосту статті 48 викласти в такій редакції:
 
202. а) абзаци другий та третій частини першої вилучити;
 
-161- Князевич Р.П.
51. Абзац 2 підпункту 1 пункту 6 розділу І законопроекту (зміни до частини 1 статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів Україні") виключити.
 
Враховано      
    -162- Сотник О.С.
25. Підпідпункт а) підпункту 1 пункту 6 Розділу І проекту закону виключити.
Обґрунтування: обмеження максимальних розмірів виборчих фондів на виборах народних депутатів має бути збережене для забезпечення відносної рівності суб'єктів виборчого процесу та вищої якості перевиборчої агітації
 
Враховано    
    -163- Яценко А.В.
4. У пункті 6 (внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України"):
1)у підпункті 1 (внесення змін до статті 48):
підпункт а) (абзац другий та третій частини першої) викласти в такій редакції:
 
Відхилено    
203. б) частину шосту викласти у такій редакції:
 
      
204. "6. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття відповідного накопичувального, поточного рахунку виборчого фонду партії письмово повідомляє Центральну виборчу комісію та Національне агентство з питань запобігання корупції про відкриття відповідного рахунку та його реквізити.
 
-164- Яценко А.В.
у підпункті б) (частина шоста):
у абзаці другому слова «та Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено   "6. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття відповідного накопичувального, поточного рахунку виборчого фонду партії письмово повідомляє Центральну виборчу комісію та Національне агентство з питань запобігання корупції про відкриття відповідного рахунку та його реквізити.
 
205. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття відповідного поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі письмово повідомляє Центральну виборчу комісію, Національне агентство з питань запобігання корупції та відповідну окружну виборчу комісію після її утворення про відкриття відповідного рахунку та його реквізити.";
 
-165- Яценко А.В.
у абзаці третьому слова «, Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено   Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття відповідного поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі письмово повідомляє Центральну виборчу комісію, Національне агентство з питань запобігання корупції та відповідну окружну виборчу комісію після її утворення про відкриття відповідного рахунку та його реквізити";
 
206. 2) статтю 49 викласти у такій редакції:
 
   2) статті 49 і 50 викласти в такій редакції:
 
207. "Стаття 49. Розпорядники виборчого фонду
 
   "Стаття 49. Розпорядники виборчого фонду
 
208. 1. Партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 цього Закону, призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду партії. Кандидат у депутати в одномандатному окрузі може бути розпорядником поточного рахунку власного виборчого фонду або призначити не більше одного розпорядника поточного рахунку власного виборчого фонду з числа своїх довірених осіб. Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду партії мають виключне право на використання коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду партії, а розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі має виключне право на використання коштів з поточного рахунку виборчого фонду відповідного кандидата.
 
   1. Партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 цього Закону, призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду партії. Кандидат у депутати в одномандатному окрузі може бути розпорядником поточного рахунку власного виборчого фонду або призначити не більше одного розпорядника поточного рахунку власного виборчого фонду з числа своїх довірених осіб. Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду партії мають виключне право на використання коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду партії, а розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі має виключне право на використання коштів з поточного рахунку виборчого фонду відповідного кандидата.
 
209. 2. Партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду партії, який має виключне право на розпоряджання коштами з відповідного поточного рахунку виборчого фонду партії.
 
   2. Партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду партії, який має виключне право на розпоряджання коштами з відповідного поточного рахунку виборчого фонду партії.
 
210. 3. Розпорядники коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов'язані вести облік надходження та розподілу коштів виборчого фонду між поточними рахунками. Розпорядники поточних рахунків виборчого фонду забезпечують додержання фінансової дисципліни, цільове використання коштів виборчого фонду.
 
   3. Розпорядники коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов'язані вести облік надходження та розподілу коштів виборчого фонду між поточними рахунками. Розпорядники поточних рахунків виборчого фонду забезпечують додержання фінансової дисципліни, цільове використання коштів виборчого фонду.
 
211. 4. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний або поточний рахунок виборчого фонду, надає розпорядникові коштів відповідного рахунку потижнево або за його зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунках.
 
-166- Князевич Р.П.
52. Абзац 6 підпункті 2 пункту 6 розділу І законопроекту (нова частина 4 статті 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України") викласти в такій редакції:
"4. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний або поточний рахунок виборчого фонду, надає розпорядникові коштів відповідного рахунку та Центральній і окружним виборчим комісіям потижнево або за їх зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунках".
 
Враховано   4. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний або поточний рахунок виборчого фонду, надає розпорядникові коштів відповідного рахунку, Центральній виборчій комісії та окружним виборчим комісіям щотижнево або за їх зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунках.
 
212. 5. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду зобов'язаний вести облік використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
   5. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду зобов'язаний вести облік використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
213. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний за вісім днів до дня голосування подати розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування.
 
   Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний за вісім днів до дня голосування подати розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування.
 
214. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду партії зобов'язаний не пізніш як на сьомий день після дня голосування подати розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії остаточний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
   Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду партії зобов'язаний не пізніш як на сьомий день після дня голосування подати розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії остаточний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
 
215. 6. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний за п'ять днів до дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної партії (за наявності), Центральної виборчої комісії, Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
-167- Князевич Р.П.
53. Абзаци 10, 11, 13, 15 підпункту 2 пункту 6 розділу І законопроекту (нова частина 6 статті 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України") після слів "у повному обсязі" доповнити словами " (за винятком інформації з обмеженим доступом)".
 
Враховано редакційно   6. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний за п'ять днів до дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної партії (за наявності), Центральної виборчої комісії, Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
    -168- Яценко А.В.
2) у підпункті 2 (внесення змін до статті 49):
у абзацах десятому, одинадцятому (частина шоста) слова «, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «та Центральної виборчої комісії », слова «, Національного агентства з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено    
216. Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної партії (за наявності), Центральної виборчої комісії, Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
   Розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду партії зобов’язаний не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді), який у повному обсязі оприлюднюється на офіційних веб-сайтах відповідної партії (за наявності), Центральної виборчої комісії, Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
 
217. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі зобов’язаний не пізніш ніж за вісім днів до дня голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата було висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді) за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування. У разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про проведення в одномандатному виборчому окрузі повторного голосування, розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за чотири дні до дня повторного голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата було висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді) за період з дня прийняття рішення про проведення повторного голосування до п'ятого дня до дня повторного голосування.
 
   Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі зобов’язаний не пізніш як за вісім днів до дня голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата висунуто шляхом самовисування), та до окружної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді) за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування. У разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про проведення в одномандатному виборчому окрузі повторного голосування розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за чотири дні до дня повторного голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата висунуто шляхом самовисування), та до окружної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді) за період з дня прийняття рішення про проведення повторного голосування до п'ятого дня до дня повторного голосування.
 
218. Окружна виборча комісія не пізніше як на наступний день після отримання проміжного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі надсилає його копію (на паперових носіях та в електронному вигляді) Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції. Партія, яка висунула відповідного кандидата у депутати (за наявності у такої партії веб-сайту), Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно, але не пізніш ніж за два дні до дня голосування. У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування, партія, яка висунула кандидата у депутати, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування (за наявності у такої партії веб-сайту), Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно, але не пізніш ніж за два дні до дня повторного голосування.
 
-169- Яценко А.В.
у абзаці тринадцятому (абзац четвертий частини шостої):
у реченні першому слова «та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «у встановленому нею порядку»;
у реченні другому та третьому слова «, Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
 
Відхилено   Окружна виборча комісія не пізніше як на наступний день після отримання проміжного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі надсилає його копію (на паперових носіях та в електронному вигляді) Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції. Партія, яка висунула кандидата у депутати на своєму офіційному вуб-сайті (за наявності), Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно, але не пізніш як за два дні до дня голосування. У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування партія, яка висунула кандидата у депутати, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування на своєму офіційному вуб-сайті (за наявності) Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно, але не пізніш як за два дні до дня повторного голосування.
 
219. Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі зобов’язаний не пізніш як на сьомий день після дня голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата було висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді). У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування, розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний не пізніш як на сьомий день після дня повторного голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата у депутати було висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).
 
   Розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі зобов’язаний не пізніш як на сьомий день після дня голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді). У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний не пізніш як на сьомий день після дня повторного голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата у депутати висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).
 
220. Окружна виборча комісія не пізніше як на наступний день після отримання фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі надсилає його копію (на паперових носіях та в електронному вигляді) Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції. Партія, яка висунула відповідного кандидата у депутати (за наявності у такої партії веб-сайту), Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно після його отримання, але не пізніш як на вісімнадцятий день після дня голосування. У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування, партія, яка висунула відповідного кандидата у депутати (за наявності у такої партії веб-сайту), Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно після його отримання, але не пізніш як на вісімнадцятий день після дня повторного голосування.
 
-170- Яценко А.В.
у абзаці п'ятнадцятому (абзац шостий частини шостої):
у реченні першому слова «та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «у встановленому нею порядку»;
у реченні другому слова «, Національне агентство з питань запобігання корупції» виключити;
у реченні третьому слова «,Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції» замінити словами «та Центральна виборча комісія»;
 
Відхилено   Окружна виборча комісія не пізніш як на наступний день після отримання фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі надсилає його копію (на паперових носіях та в електронному вигляді) Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції. Партія, яка висунула відповідного кандидата у депутати на своєму офіційному веб-сайті (за наявності), Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно після його отримання, але не пізніш як на вісімнадцятий день після дня голосування. У разі проведення в одномандатному окрузі повторного голосування партія, яка висунула кандидата у депутати на своєму офіційному веб-сайті (за наявності), Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють у повному обсязі фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, на своїх офіційних веб-сайтах невідкладно після його отримання, але не пізніш як на вісімнадцятий день після дня повторного голосування.
 
221. 7. Аналіз фінансових звітів, передбачених частиною шостою цієї статті, здійснює виборча комісія, до якої вони подані, і полягає у встановленні відповідності звітних даних вимогам Закону "Про вибори народних депутатів України", своєчасності подання звітів та відповідності звітних даних інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
 
   7. Аналіз фінансових звітів, передбачених частиною шостою цієї статті, здійснюється виборчою комісією, до якої вони подані та полягає у встановленні відповідності звітних даних вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", своєчасності подання звітів та відповідності звітних даних інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
 
222. Центральна виборча комісія не пізніш як за два дні до дня голосування (дня повторного голосування) оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом першим частини шостої цієї статті, та не пізніш як на тридцятий день після дня голосування - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом другим частини шостої цієї статті.
 
   Центральна виборча комісія не пізніш як за два дні до дня голосування (дня повторного голосування) оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом першим частини шостої цієї статті, та не пізніш як на тридцятий день після дня голосування - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом другим частини шостої цієї статті.
 
223. Окружні виборчі комісії не пізніш як за три дні до дня голосування вивішують на стенді офіційних матеріалів відповідної комісії для загального ознайомлення та надсилають до Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, яке має бути здійснене не пізніш ніж за два дні до дня голосування (дня повторного голосування), аналіз поданих до відповідної комісії фінансових звітів, передбачених абзацом третім частини шостої цієї статті, та не пізніш як на двадцятий день після дня голосування (дня повторного голосування) - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом п’ятим частини шостої цієї статті.
 
   Окружні виборчі комісії не пізніш як за три дні до дня голосування вивішують на стенді офіційних матеріалів відповідної комісії для загального ознайомлення та надсилають до Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, що має бути здійснено не пізніш як за два дні до дня голосування (дня повторного голосування), аналіз поданих до відповідної комісії фінансових звітів, передбачених абзацом третім частини шостої цієї статті, та не пізніш як на двадцятий день після дня голосування (дня повторного голосування) - аналіз фінансових звітів, передбачених абзацом п’ятим частини шостої цієї статті.
 
224. У разі виявлення в ході аналізу фінансових звітів ознак порушення вимог цього або інших законів України, Центральна виборча комісія або відповідна окружна виборча комісія повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції та відповідні правоохоронні органи для перевірки і реагування згідно із законом.
 
-171- Яценко А.В.
у абзаці дев'ятнадцятому (абзац четвертий частини сьомої) слова «Національне агентство з питань запобігання корупції та» виключити;
 
Відхилено   У разі виявлення в ході аналізу фінансових звітів ознак порушення вимог цього або інших законів України Центральна виборча комісія або відповідна окружна виборча комісія повідомляє про це Національне агентство з питань запобігання корупції та відповідні правоохоронні органи для перевірки і реагування згідно із законом.
 
225. 8. У фінансових звітах, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, в обов'язковому порядку відображується та підлягає оприлюдненню на офіційних веб-сайтах відповідної партії, яка висунула кандидата на виборах (за наявності у партії такого веб-сайту), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції інформація про всі надходження на накопичувальний, поточний рахунок (поточні рахунки) виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок, передбачених Законом "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу, передбачених Законом "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій).
 
-172- Князевич Р.П.
54. Абзац 20 підпункту 2 пункту 6 розділу І законопроекту (нова частина 8 статті 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України") викласти в такій редакції:
"8. У фінансових звітах, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, в обов'язковому порядку відображується інформація про всі надходження на накопичувальний, поточний рахунок (поточні рахунки) виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок, передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу (із зазначенням відомостей, що передбачені Законом України "Про політичні партії в Україні".
 
Враховано   8. У фінансових звітах, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, в обов'язковому порядку відображається інформація про всі надходження на накопичувальний, поточний рахунок (поточні рахунки) виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок, передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на підтримку партій), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні").
 
    -173- Яценко А.В.
у абзаці двадцятому (частина восьма) слова «, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції» замінити словами «та Центральної виборчої комісії»;
 
Відхилено    
226. 9. Форми фінансових звітів, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції. Порядок проведення аналізу таких звітів Центральною виборчою комісією та окружними виборчими комісіями встановлюється Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції.";
 
-174- Князевич Р.П.
55. У абзаці 21 підпункту 2 пункту 6 розділу І законопроекту (нова частина 9 статті 49 Закону України «Про вибори народних депутатів України») слова «встановлюються Національним агентством з питань запобігання корупції» замінити словами «встановлюються Центральною виборчою комісією».
 
Враховано   9. Форми фінансових звітів, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, та порядок проведення таких звітів Центральною виборчою комісією та окружними виборчими комісіями встановлюються Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції.
 
    -175- Яценко А.В.
абзац двадцять перший (частина дев'ята) викласти в такій редакції:
"9. Форми фінансових звітів, передбачених частинами п'ятою та шостою цієї статті, порядок проведення аналізу таких звітів Центральною виборчою комісією та окружними виборчими комісіями встановлюється Центральною виборчою комісією.";
 
Враховано частково    
227. 3) статтю 50 викласти у такій редакції:
 
      
228. "Стаття 50. Формування виборчого фонду та використання його коштів
 
   "Стаття 50. Формування виборчого фонду політичної партії та використання його коштів
 
229. 1. Виборчий фонд партії формується за рахунок власних коштів партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на користь політичних партій.
 
   1. Виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.
 
230. Виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному окрузі формується за рахунок його коштів та добровільних внесків осіб, які згідно із Законом "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на користь політичних партій.
 
   Виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному окрузі формується за рахунок його коштів та добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.
 
231. 2. Добровільні внески особи до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутому партією, обмежуються розміром і загальною сумою перерахувань, визначеною з урахуванням максимального внеску на користь партії протягом року, передбаченого Законом "Про політичні партії в Україні".
 
-176- Князевич Р.П.
56. Абзаци 5-7 підпункту 3 пункту 6 розділу І законопроекту (нова частина 2 статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України") замінити абзацом такого змісту:
"2. Добровільні внески та власні кошти партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі, які перераховуються на відповідний рахунок, не підлягають обмеженням за сумою (у межах розміру виборчого фонду партії, кандидата в депутати, встановленого частиною першою статті 48 цього Закону) та кількістю перерахувань".
 
Відхилено Суперечить рекомендаціям Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи  2. Добровільні внески особи до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого партією або шляхом самовисування, у тому числі власні внески партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі, обмежуються розміром максимального внеску на підтримку партії протягом року, встановленого Законом України "Про політичні партії в Україні".
Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб (зокрема, є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи), то внески від такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їй юридичних осіб вважаються внеском однієї особи і обмежуються розміром максимального внеску на підтримку партії протягом року, передбаченого Законом "Про політичні партії в Україні".
 
    -177- Сотник О.С.
26.Абзаци 5, 6 підпункту 3 пункту 6 Розділу І проекту закону викласти
в такій редакції:
"2. Добровільні внески особи (групи осіб) до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутому партією або висунутого шляхом самовисування, обмежуються двомастами мінімальними розмірами заробітної плати для юридичних осіб та ста мінімальними розмірами заробітної плати для фізичних осіб. Якщо фізична або юридична особа здійснює або може здійснювати вирішальний вплив на діяльність однієї або кількох юридичних осіб, то сукупний розмір добровільних внесків такої фізичної або юридичної особи і підконтрольних їм юридичних осіб обмежується двомастами мінімальними розмірами заробітної плати.".
Обґрунтування: без обмеження внесків для груп пов'язаних осіб норму про максимальний розмір внеску можна буде легко обходити
 
Враховано редакційно З урахуванням рекомендацій висновку Венеційської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ та Ради Європи   
232. Добровільні внески особи до виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі, висунутого шляхом самовисування обмежуються чотирмастами мінімальними розмірами заробітної плати для юридичних осіб та ста мінімальними розмірами заробітної плати для фізичних осіб.
 
      
233. Власні кошти партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі, які перераховуються на відповідний рахунок виборчого фонду, не підлягають обмеженням за сумою та кількістю перерахувань.
 
      
234. 3. Забороняється здійснювати добровільні внески до виборчого фонду особам, які відповідно до Закону "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на користь партій.
 
   3. Забороняється здійснювати добровільні внески до виборчого фонду особам, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій.
 
235. 4. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини другої цієї статті, або від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною третьою цієї статті.
 
-178- Сотник О.С.
27.Абзац 8 підпункту 3 пункту 6 Розділу І проекту закону викласти в
такій редакції:
"4. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини другої цієї статті, від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною третьою цієї статті або сума добровільного внеску, що перевищує двадцять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та десять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб не підтверджується випискою про доходи, або декларацією про доходи, або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за рік, передуючий виборам.".
Обґрунтування: для посилення контролю за законністю походження коштів, які надаються як добровільні внески пропонується запровадити обов'язковість надання підтверджуючих документів про надходження таких коштів. Більш того, це є також одним із положень "Керуючих принципів правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено Перевірка джерела походження коштів, переданих особою партії як внесок, є недоцільною через відсутність ефективного механізму реалізації. Кожен внесок буде відкритою інформацією, податкові та інші контрольні органи зможуть враховувати цю інформацію під час здійснення податкового чи іншого виду контролю (наприклад, перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).  4. Установа банку або відділення зв'язку не приймає добровільний внесок до виборчого фонду, що перевищує розмір, встановлений абзацом другим частини другої цієї статті, або від особи, яка не має права здійснювати такий внесок згідно з частиною третьою цієї статті.
 
236. У платіжному документі, який подається до установи банку України або відділення зв'язку громадянином України для здійснення внеску до виборчого фонду, обов’язково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), розмір (сума) внеску. Установа банку приймає банківський платіжний документ від громадянина України лише за умови пред’явлення громадянином України одного із документів, зазначених у пунктах 1 чи 2 частини третьої статті 2 цього Закону, а також оригіналу документа, який засвідчує його реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім випадку, коли громадянин через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті).
 
-179- Сотник О.С.
28. Доповнити підпункт 3 статті 6 Розділу І проекту закону після абзацу 10 новим абзацом такого змісту:
"У разі сплати добровільного внеску, що перевищує двадцять мінімальних розмірів заробітної плати для юридичних осіб та десять мінімальних розмірів заробітної плати для фізичних осіб додатково до платіжного документу додається копія виписки про доходи, або декларація про доходи, або податкова декларація з податку на прибуток підприємств за рік, передуючий виборам, з метою підтвердження законності отримання доходів для сплати добровільного внеску до виборчого фонду партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутому партією або висунутого шляхом самовисування."
Обґрунтування: для посилення контролю за законністю походження коштів, які надаються як добровільні внески пропонується запровадити обов'язковість надання підтверджуючих документів про надходження таких коштів. Більш того, це є також одним із положень "Керуючих принципів
правового регулювання діяльності політичних партій", прийнятих Венеціанською комісією на 84 пленарному засіданні (15-16 жовтня 2010 року).
 
Відхилено Перевірка джерела походження коштів, переданих особою партії як внесок, є недоцільною через відсутність ефективного механізму реалізації. Кожен внесок буде відкритою інформацією, податкові та інші контрольні органи зможуть враховувати цю інформацію під час здійснення податкового чи іншого виду контролю (наприклад, перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).  У платіжному документі, який подається до установи банку України або відділення зв'язку громадянином України для здійснення внеску до виборчого фонду, обов’язково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), розмір (сума) внеску. Установа банку приймає банківський платіжний документ від громадянина України лише за умови пред’явлення ним одного з документів, зазначених у пунктах 1 чи 2 частини третьої статті 2 цього Закону, а також оригіналу документа, який засвідчує його реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
 
237. 5. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду партії або на поточний рахунок кандидата у депутати в одномандатному окрузі не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на відповідний рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.
 
   5. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду партії або на поточний рахунок кандидата у депутати в одномандатному окрузі не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на відповідний рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.
 
238. 6. Розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду має право відмовитися від внеску, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду. Такий добровільний внесок повертається особі за рахунок її добровільного внеску, а у разі неможливості такого повернення - перераховується до Державного бюджету України.
 
   6. Розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду має право відмовитися від внеску, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду. Такий добровільний внесок повертається особі за рахунок її добровільного внеску, а в разі неможливості повернення перераховується до державного бюджету.
 
239. 7. Розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права робити такий добровільний внесок, або якщо розмір добровільного внеску перевищує розмір, визначений частиною другою цієї статті, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду, перераховує такий добровільний внесок до Державного бюджету України.
 
   7. Розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір добровільного внеску перевищує розмір, визначений частиною другою цієї статті, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду, перераховує такий добровільний внесок до державного бюджету.
 
240. 8. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний рахунок виборчого фонду партії, на підставі відповідного звернення розпорядника накопичувального рахунку виборчого фонду перераховує кошти з накопичувального рахунку на поточні рахунки цього ж виборчого фонду.
 
   8. Установа банку, в якій відкрито накопичувальний рахунок виборчого фонду партії, на підставі відповідного звернення розпорядника накопичувального рахунку виборчого фонду перераховує кошти з накопичувального рахунку на поточні рахунки цього виборчого фонду.
 
241. 9. Центральна виборча комісія здійснює контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів партій. Окружні виборчі комісії здійснюють контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів кандидатів у депутати у відповідних одномандатних округах. Національне агентство з питань запобігання корупції здійснює загальний контроль за дотриманням вимог цього Закону щодо фінансування передвиборної агітації партій, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах.
 
-180- Князевич Р.П.
57. У абзаці 15 підпункту 3 пункту 6 розділу І законопроекту (абзац 1 нової частини 9 статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України") слово "загальний" виключити.
 
Враховано   9. Центральна виборча комісія здійснює контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів партій. Окружні виборчі комісії здійснюють контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів кандидатів у депутати у відповідних одномандатних округах. Національне агентство з питань запобігання корупції здійснює контроль за дотриманням вимог цього Закону щодо фінансування передвиборної агітації партій, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах.
 
    -181- Яценко А.В.
3) у підпункті 3 (внесення змін до статті 50):
речення третє абзацу п'ятнадцятого (абзац перший частини дев'ятої) виключити;
 
Відхилено    
242. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів також здійснюється установами банку, в яких відкрито рахунки виборчого фонду. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає відповідній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції інформацію про надходження та використання коштів виборчого фонду.
 
-182- Яценко А.В.
у реченні другому абзацу шістнадцятого (абзац другий частини дев'ятої) слова «Національному агентству з питань запобігання корупції» замінити слова «Центральній виборчій комісії».
 
Відхилено   Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів також здійснюється установами банку, в яких відкрито рахунки виборчого фонду. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає відповідній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції інформацію про надходження та використання коштів виборчого фонду.
 
243. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією спільно з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв’язку.
 
   Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією спільно з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв’язку.
 
244. 10. Установа банку, в якій відкрито поточний рахунок виборчого фонду, не пізніш як на п'ятий день після дня голосування перераховує кошти, не використані партією, на накопичувальний рахунок відповідного виборчого фонду.
 
   10. Установа банку, в якій відкрито поточний рахунок виборчого фонду, не пізніш як на п'ятий день після дня голосування перераховує кошти, не використані партією, на накопичувальний рахунок відповідного виборчого фонду.
 
245. 11. Кошти виборчого фонду партії, не використані партією, за рішенням керівного органу партії, прийнятим у десятиденний строк після офіційного оприлюднення результатів виборів, перераховуються з накопичувального рахунку виборчого фонду партії на поточний банківський рахунок партії у п'ятиденний строк з дня надходження до установи банку відповідного рішення партії. У разі неприйняття у цей строк партією такого рішення невикористані кошти виборчого фонду партії перераховуються установою банку до Державного бюджету України на п'ятнадцятий день з дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів.
 
   11. Кошти виборчого фонду партії, не використані партією, за рішенням керівного органу партії, прийнятим у десятиденний строк після офіційного оприлюднення результатів виборів, перераховуються з накопичувального рахунку виборчого фонду партії на поточний банківський рахунок партії у п'ятиденний строк з дня надходження до установи банку відповідного рішення партії. У разі неприйняття у цей строк партією такого рішення невикористані кошти виборчого фонду партії перераховуються установою банку до державного бюджету на п'ятнадцятий день з дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів.
 
246. 12. Внески, що надійшли на накопичувальний рахунок виборчого фонду партії пізніше, ніж за день до дня голосування, повертаються установою банку відповідній особі за рахунок коштів її добровільного внеску, а в разі неможливості такого повернення - зараховуються до Державного бюджету України.
 
   12. Внески, що надійшли на накопичувальний рахунок виборчого фонду партії пізніше ніж за день до дня голосування, повертаються установою банку відповідній особі за рахунок коштів її добровільного внеску, а в разі неможливості повернення перераховуються до державного бюджету.
 
247. 13. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, в триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутата в одномандатному окрузі перераховуються установою банку відповідному кандидату:
 
   13. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, у триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутата в одномандатному окрузі перераховуються установою банку відповідному кандидату:
 
248. 1) у повному обсязі - у разі, якщо сума коштів, не використаних кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, не більша ніж сума коштів, внесених ним до виборчого фонду;
 
   1) у повному обсязі - якщо сума коштів, не використаних кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, не перевищує суму коштів, внесених ним до виборчого фонду;
 
249. 2) у розмірі суми коштів, внесених ним до виборчого фонду - у разі, якщо сума коштів, не використаних кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, більша ніж сума коштів, внесених ним до виборчого фонду. Кошти, які залишилися після перерахування кандидату у депутати в одномандатному окрузі, в той же строк перераховуються установою банку до Державного бюджету України.
 
   2) у розмірі суми коштів, внесених ним до виборчого фонду, - якщо сума коштів, не використаних кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, перевищує суму коштів, внесених ним до виборчого фонду. Кошти, які залишилися після перерахування кандидату у депутати в одномандатному окрузі, в той самий строк перераховуються установою банку до державного бюджету.
 
250. 14. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі залишки коштів його виборчого фонду на восьмий день з дня оприлюднення відповідного рішення перераховуються до Державного бюджету України.
 
   14. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі залишки коштів його виборчого фонду на восьмий день з дня оприлюднення відповідного рішення перераховуються до державного бюджету.
 
251. 15. Внески, що надійшли до виборчого фонду після дня голосування (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертаються установою банку відповідній особі за її рахунок, а у разі неможливості такого повернення - перераховуються до Державного бюджету України.".
 
   15. Внески, що надійшли до виборчого фонду після дня голосування (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертаються установою банку відповідній особі за її рахунок, а у разі неможливості повернення перераховуються до державного бюджету ".
 
252. 7. У Законі України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056):
 
-183- Яценко А.В.
5. Пункт 7 законопроекту (внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" виключити.
 
Відхилено   7. Частину першу статті 11 Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056) доповнити пунктом 8-1 такого змісту:
 
253. 1) частину першу статті 11 після пункту 8 доповнити новим пунктом 8-1 такого змісту:
 
      
254. "8-1) здійснення у порядку та у межах, визначених законом, державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей; ".
 
-184- Князевич Р.П.
58. Підпункт 1 пункту 7 розділу І законопроекту (зміни до Закону України "Про запобігання корупції")викласти в такій редакції:
"1) частину першу статті 11 після пункту 8 доповнити новими пунктами 8-1 та 8-2 такого змісту:
8-1) здійснення у порядку та у межах, визначених законом, державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;
8-2) вчинення передбачених законом дій та прийняття рішень щодо державного фінансового забезпечення політичних партій".
 
Відхилено   "8-1) здійснення у порядку та в межах, визначених законом, державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, звіту зовнішнього незалежного фінансового аудиту діяльності партій, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей".
4. Пункт 13 частини першої статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 36, ст.448 із наступними змінами) викласти у такій редакції:
"здійснює передбачені законом дії та приймає рішення щодо державного фінансового забезпечення статутної діяльності політичних партій".
 
    -185- Князевич Р.П.
59. Розділ І законопроекту доповнити новим пунктом 8, виклавши його в такій редакції:
"8. У Законі України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 36, ст.448):
пункт 13 частини першої статті 17 викласти у такій редакції:
"здійснює передбачені законом дії та приймає рішення щодо державного фінансового забезпечення політичних партій".
У зв’язку з цим пункт 13 вважати пунктом 14".
 
Враховано    
    -186- Сотник О.С.
29. Абзац 2 підпункту 1 пункту 7 Розділу І проекту закону викласти в такій редакції:
"8-1) здійснення у порядку та у межах, визначених законом, державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, звіту незалежного фінансового аудиту діяльності партій, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;".
Обґрунтування: згідно з поправками, запропонованими до тексту закону "Про політичні партії в Україні"
 
Враховано    
255. ІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
 
   ІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
 
256. 1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень підпунктів 4-6 пункту 5 розділу І цього Закону (в частині запровадження щорічного державного фінансування статутної діяльності політичних партій, відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації та встановлення обмежень щодо розміру внесків на користь партій з боку фізичних та юридичних осіб), які набувають чинності з 1 січня 2017 року, та положень підпункту 5 пункту 5 розділу І цього Закону (в частині подання партіями звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру), які набувають чинності з 1 січня 2016 року.
 
-187- Лещенко С.А.
Соболєв Є.В.
“1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:
1) положень підпункту “а” підпункту 5 пункту 1 розділу І цього Закону, які набирають чинності з дня початку діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції;
2) положень підпунктів 4-6 пункту 5 розділу І цього Закону (в частині запровадження щорічного державного фінансування статутної діяльності політичних партій, відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації та встановлення обмежень щодо розміру внесків на користь партій з боку фізичних та юридичних осіб), які набирають чинності з 1 січня 2017 року;
3) положень підпункту 5 пункту 5 розділу І цього Закону (в частині подання партіями звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру), які набирають чинності з 1 січня 2016 року”.
9. У пункті 2 Розділу II “Прикінцеві положення” законопроекту слова “початку здійснення діяльності” замінити словами “початку діяльності”.
 
Враховано   1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень:
1) абзацу п’ятого підпункту 5 пункту 1 розділу І цього Закону, які набирають чинності з дня початку діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції;
2) підпунктів 3-5 пункту 3 розділу І цього Закону (в частині запровадження щорічного державного фінансування статутної діяльності політичних партій, відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації та встановлення обмежень щодо розміру внесків на підтримку партій з боку фізичних та юридичних осіб), які набирають чинності з 1 січня 2017 року;
3) підпункту 4 пункту 3 розділу І цього Закону (в частині подання партіями звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру), які набирають чинності з 1 січня 2016 року.
 
257. 2. До початку здійснення діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, його повноваження щодо здійснення контролю за фінансуванням політичних партій та передвиборної агітації, передбачені цим Законом, здійснюються Центральною виборчою комісією.
 
-188- Князевич Р.П.
61. Пункт 2 розділу ІІ законопроекту викласти в такій редакції:
«2. До початку здійснення діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, його повноваження в частині контролю за фінансуванням політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, а в частині контролю за фінансуванням передвиборної агітації - Центральною виборчою комісією.»
 
Відхилено Суперечить стандартам щодо незалежності органу, який здійснює контроль за фінансуванням партій  2. До початку діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції його повноваження щодо здійснення контролю за фінансуванням політичних партій та передвиборної агітації, передбачені цим Законом, здійснюються Центральною виборчою комісією.
 
    -189- Яценко А.В.
ІІ. У Розділі ІІ законопроекту (Прикінцеві положення):
Пункти 2 та 6 виключити.
 
Відхилено    
258. 3. Щорічне державне фінансування статутної діяльності політичних партій, на підтримку виборчих списків яких під час останніх позачергових виборів народних депутатів України 2014 року у єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі було подано не менше 3 відсотків дійсних голосів виборців, надається таким партіям у визначеному цим Законом порядку за умови подання ними передбачених цим Законом документів, звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформлених з дотриманням вимог цього Закону, за чотири квартали 2016 року, а також за умови внесення змін до статутів, передбачених цим Законом. При цьому державне фінансування статутної діяльності таких партій здійснюється починаючи з другого кварталу 2017 року.
 
-190- Князевич Р.П.
60. Пункт 3 розділу ІІ законопроекту викласти в такій редакції:
"3. Щорічне державне фінансування статутної діяльності політичних партій, кандидати у народні депутати України, включені до виборчих списків яких отримали на позачергових виборах народних депутатів України 2014 року не менше п’яти відсотків голосів виборців, у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчих списків політичних партій, здійснюється, починаючи з другого кварталу 2017 року.
Державне фінансування статутної діяльності таких партій надається у визначеному цим Законом порядку за умови подання ними передбачених цим Законом документів, звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформлених з дотриманням вимог цього Закону, за чотири квартали 2016 року, а також за умови внесення змін до статутів, передбачених цим Законом".
 
Відхилено Фінансування позапарламентських партій рекомендується ОБСЄ, ВК тощо.  3. Щорічне державне фінансування статутної діяльності політичних партій, на підтримку виборчих списків яких під час останніх позачергових виборів народних депутатів України 2014 року у єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі було подано не менше трьох відсотків дійсних голосів виборців, надається таким партіям у визначеному цим Законом порядку за умови подання ними передбачених цим Законом документів, звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформлених з дотриманням вимог цього Закону, за чотири квартали 2016 року, а також за умови внесення змін до статутів, передбачених цим Законом. При цьому державне фінансування статутної діяльності таких партій здійснюється починаючи з другого кварталу 2017 року.
 
259. 4. Відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації на позачергових виборах народних депутатів України 2014 року згідно з цим Законом не проводиться. Відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації на виборах народних депутатів України розпочинається за результатами наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
 
   4. Відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації на позачергових виборах народних депутатів України 2014 року згідно з цим Законом не проводиться. Відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації на виборах народних депутатів України розпочинається за результатами наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
 
260. 5. Центральній виборчій комісії у тридцятиденний строк з дня набрання чинності цим Законом:
 
-191- Князевич Р.П.
62. У пункті 5 розділу ІІ законопроекту слова "тридцятиденний строк" замінити
словами "тримісячний строк".
 
Враховано   5. Центральній виборчій комісії у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
 
261. 1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
 
   1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
 
262. 2) забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідність прийняття яких випливає з цього Закону.
 
   2) забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.
 
263. 6. Національному агентству з питань запобігання корупції у шістдесятиденний строк з дня початку його діяльності забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідність прийняття яких випливає з цього Закону.
 
-192- Яценко А.В.
Пункти 2 та 6 виключити.
 
Відхилено   6. Національному агентству з питань запобігання корупції у шістдесятиденний строк з дня початку його діяльності забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.
 
264. 7. Кабінету Міністрів України:
 
   7. Кабінету Міністрів України:
 
265. 1) у тримісячний строк з дня набуття чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
 
   1) у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
266. 2) при підготовці у встановленому порядку проекту Закону "Про Державний бюджет України на 2017 рік" передбачити фінансування у повному обсязі заходів, передбачених цим Законом.

   2) під час підготовки у встановленому порядку проекту Закону України"Про Державний бюджет України на 2017 рік" передбачити фінансування у повному обсязі заходів, передбачених цим Законом.