Про бурштин (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. |
З А К О Н У К Р А Ї Н И |
З А К О Н У К Р А Ї Н И |
||
1. |
про бурштин |
про бурштин |
||
2. |
Цей Закон визначає основні правові, економічні, організаційні та екологічні засади відносин та діяльності пов’язані з особливостями користування надрами для видобутку у Прип’ятському бурштиноносному районі бурштину-сирцю, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням, та обробкою бурштину-сирцю на території України з метою недопущення несанкціонованого видобутку бурштину-сирцю, забезпечення вимог охорони довкілля, розвитку галузі обробки бурштину-сирцю, підвищення зайнятості населення. |
-1- Семинога А.І. Слова: "Прип’ятському бурштиноносному районі" вилучити | Враховано |
Цей Закон визначає основні правові, економічні, організаційні та екологічні засади відносин та діяльності пов’язані з особливостями користування надрами для видобутку бурштину-сирцю, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням, та обробкою бурштину-сирцю на території України з метою недопущення несанкціонованого видобутку бурштину-сирцю, забезпечення вимог охорони довкілля, розвитку галузі обробки бурштину-сирцю, підвищення зайнятості населення. |
3. |
Розділ І. |
Розділ І. |
||
4. |
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
||
5. |
Стаття 1. Визначення термінів |
Стаття 1. Визначення термінів |
||
6. |
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: |
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: |
||
7. |
бурштин-сирець - збірний термін, що об’єднує різновиди викопних скам’янілих смол придатних для використання в різних галузях; |
бурштин-сирець - збірний термін, що об’єднує різновиди викопних скам’янілих смол придатних для використання в різних галузях; |
||
8. |
геологічне вивчення бурштиноносних надр – комплекс робіт, що проводиться з метою вивчення геологічної будови і запасів бурштину-сирцю на певній території; |
геологічне вивчення бурштиноносних надр – комплекс робіт, що проводиться з метою вивчення геологічної будови і запасів бурштину-сирцю на певній території; |
||
9. |
гірничий відвід – частина бурштиноносних надр, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю; |
гірничий відвід – частина бурштиноносних надр, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю; |
||
10. |
ділянка бурштиноносних надр – обмежена по площі частина земної кори, на яку у встановленому порядку надається спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами; |
ділянка бурштиноносних надр – обмежена по площі частина земної кори, на яку у встановленому порядку надається спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами; |
||
11. |
користувач бурштиноносними надрами - юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами з метою пошуку та видобутку бурштину-сирцю; |
користувач бурштиноносними надрами - юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами з метою пошуку та видобутку бурштину-сирцю; |
||
12. |
прояви бурштину-сирцю – місце виявлення шматків або зерен бурштину в природному заляганні; |
прояви бурштину-сирцю – місце виявлення шматків або зерен бурштину в природному заляганні; |
||
13. |
родовище бурштину-сирцю – природне скупчення зближених покладів бурштинових руд; |
родовище бурштину-сирцю – природне скупчення зближених покладів бурштинових руд; |
||
14. |
розробка родовища бурштину-сирцю – технологічний процес вилучення з родовища бурштину-сирцю із застосуванням спеціальних технічних засобів або без їх застосування; |
розробка родовища бурштину-сирцю – технологічний процес вилучення з родовища бурштину-сирцю із застосуванням спеціальних технічних засобів або без їх застосування; |
||
15. |
родовища та прояви бурштину-сирцю, які не мають промислового значення – родовища та прояви бурштину-сирцю розробка яких промисловим способом є економічно недоцільною, що встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр; |
родовища та прояви бурштину-сирцю, які не мають промислового значення – родовища та прояви бурштину-сирцю розробка яких промисловим способом є економічно недоцільною, що встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр; |
||
16. |
Прип’ятський бурштиноносний басейн – територія розвитку бурштиноносних відкладів, яка знаходиться на західному і північному схилах Українського щита, в зонах обрамлення кристалічних порід осадовими піщано-глинистими відкладами Волино-Подільської плити і Прип’ятського прогину. (адміністративно – це територія північної частини Волинської, Рвненської і Житомирської областей); |
-2- Семинога А.І. Абзац десятий статті 1 вилучити | Враховано | |
17. |
спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами – документ, що видається у порядку передбаченому цим Законом і засвідчує право юридичної чи фізичної особи, якій цей документ виданий, на користування бурштиноносними надрами протягом часу, в межах наданої ділянки , на умовах, передбачених у цьому документі; |
спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами – документ, що видається у порядку передбаченому цим Законом і засвідчує право юридичної чи фізичної особи, якій цей документ виданий, на користування бурштиноносними надрами протягом часу, в межах наданої ділянки , на умовах, передбачених у цьому документі; |
||
18. |
Стаття 2. Сфера дії Закону |
Стаття 2. Сфера дії Закону |
||
19. |
Дія цього Закону поширюється на відносини пов’язані з особливостями користування надрами для геологічного вивчення бурштиноносних надр та видобутку у Прип’ятському бурштиноносному районі бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які на мають промислового значення, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням, та обробкою бурштину-сирцю на території України, незалежно від форм власності господарюючих суб’єктів – учасників цих відносин. |
-3- Семинога А.І. У частині першій статті 2 слова "у Прип’ятському бурштиноносному районі" вилучити | Враховано |
Дія цього Закону поширюється на відносини пов’язані з особливостями користування надрами для геологічного вивчення бурштиноносних надр та видобутку бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які на мають промислового значення, а також реалізацією, зберіганням, перевезенням, та обробкою бурштину-сирцю на території України, незалежно від форм власності господарюючих суб’єктів – учасників цих відносин. |
20. |
Відносини, пов’язані з користуванням надрами для цілей не передбачених цим Законом регулюються Кодексом України про надра та іншими законодавчими актами України. |
Відносини, пов’язані з користуванням надрами для цілей не передбачених цим Законом регулюються Кодексом України про надра та іншими законодавчими актами України. |
||
21. |
Стаття 3. Особливості і необхідність регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
Стаття 3. Особливості і необхідність регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
||
22. |
Регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним має особливості, пов’язані з об’єктивними обставинами, що виникли: |
Регулювання відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним має особливості, пов’язані з об’єктивними обставинами, що виникли: |
||
23. |
приповерхневе залягання бурштину-сирцю, як корисної копалини, що дозволяє вести його видобуток без застосування складної та потужної гірничодобувної техніки; |
приповерхневе залягання бурштину-сирцю, як корисної копалини, що дозволяє вести його видобуток без застосування складної та потужної гірничодобувної техніки; |
||
24. |
поширення явища незаконного видобутку бурштину-сирцю місцевим населенням на території практично всіх оцінених і розвіданих бурштиноносних родовищ; |
поширення явища незаконного видобутку бурштину-сирцю місцевим населенням на території практично всіх оцінених і розвіданих бурштиноносних родовищ; |
||
25. |
порушення структури рельєфу, екологічного стану грунтів та гідрологічного режиму, знищення лісових ресурсів внаслідок проведення робіт по незаконному видобутку бурштину-сирцю; |
порушення структури рельєфу, екологічного стану грунтів та гідрологічного режиму, знищення лісових ресурсів внаслідок проведення робіт по незаконному видобутку бурштину-сирцю; |
||
26. |
відсутність спрощеного порядку отримання суб’єктами підприємницької діяльності спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на ділянках, які не мають промислового значення; |
відсутність спрощеного порядку отримання суб’єктами підприємницької діяльності спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на ділянках, які не мають промислового значення; |
||
27. |
відсутність легального вітчизняного ринку бурштину-сирцю з вільним його обігом. |
відсутність легального вітчизняного ринку бурштину-сирцю з вільним його обігом. |
||
28. |
Стаття 4. Принципи державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
Стаття 4. Принципи державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
||
29. |
Державна політика у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним базується на принципах: |
Державна політика у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним базується на принципах: |
||
30. |
державного управління у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
державного управління у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
||
31. |
державного регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
державного регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
||
32. |
створення умов для розвитку та підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
створення умов для розвитку та підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
||
33. |
забезпечення охорони довкілля у процесі видобутку бурштину-сирцю; |
забезпечення охорони довкілля у процесі видобутку бурштину-сирцю; |
||
34. |
сприяння розвитку конкурентних відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним, підвищення зайнятості населення; |
сприяння розвитку конкурентних відносин у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним, підвищення зайнятості населення; |
||
35. |
забезпечення раціонального використання надр в інтересах Українського народу і надрокористувачів; |
забезпечення раціонального використання надр в інтересах Українського народу і надрокористувачів; |
||
36. |
взаємної відповідальності держави, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
взаємної відповідальності держави, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
||
37. |
РОЗДІЛ ІІ. |
РОЗДІЛ ІІ. |
||
38. |
УПРАВЛІННЯ ТА РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
УПРАВЛІННЯ ТА РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
||
39. |
Стаття 5. Державне управління та регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
Стаття 5. Державне управління та регулювання у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним |
||
40. |
Відання Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним визначаються в межах компетенції Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі геологічного вивчення, використання та охорони надр визначених Кодексом України про надра. |
Відання Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним визначаються в межах компетенції Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у галузі геологічного вивчення, використання та охорони надр визначених Кодексом України про надра. |
||
41. |
Затвердження нормативно-правових актів, які регламентують правила користування надрами на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення. |
Затвердження нормативно-правових актів, які регламентують правила користування надрами на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення. |
||
42. |
Затвердження порядку та методики визначення родовищ бурштину-сирцю або їх ділянок розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |
Затвердження порядку та методики визначення родовищ бурштину-сирцю або їх ділянок розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |
||
43. |
Стаття 6. Компетенція центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 6. Компетенція центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
44. |
До відання центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належить: |
До відання центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належить: |
||
45. |
1) внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
1) внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним; |
||
46. |
2) здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони,захисту, використання та відтворення природних ресурсів; |
2) здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони,захисту, використання та відтворення природних ресурсів; |
||
47. |
3) забезпечення погодження територіальними підрозділами проектів надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок; |
3) забезпечення погодження територіальними підрозділами проектів надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок; |
||
48. |
4) обмежує чи зупиняє тимчасово в установленому порядку діяльність користувачів бурштиноносними надрами, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; |
4) обмеження чи зупинення тимчасово в установленому порядку діяльності користувачів бурштиноносними надрами, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; |
||
49. |
5) вирішує інші питання відповідно до законодавства України. |
5) вирішення інших питаннь відповідно до законодавства України. |
||
50. |
Стаття 7. Компетенція спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 7. Компетенція спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
51. |
До відання спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належить: |
До відання спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, належить: |
||
52. |
1) здійснення геологічного, гідрогеологічного, інженерно-геологічного та еколого-геологічного вивчення і картування геологічного середовища бурштиноносних надр; |
1) здійснення геологічного, гідрогеологічного, інженерно-геологічного та еколого-геологічного вивчення і картування геологічного середовища бурштиноносних надр; |
||
53. |
2) здійснення моніторингу геологічного середовища бурштиноносних надр; |
2) здійснення моніторингу геологічного середовища бурштиноносних надр; |
||
54. |
3) забезпечення охорони та раціонального користування надрами під час видобування бурштину-сирцю; |
3) забезпечення охорони та раціонального користування надрами під час видобування бурштину-сирцю; |
||
55. |
4) ведення державного кадастру родовищ і проявів бурштину-сирцю та державного балансу запасів бурштину-сирцю; |
4) ведення державного кадастру родовищ і проявів бурштину-сирцю та державного балансу запасів бурштину-сирцю; |
||
56. |
5) здійснення інших повноважень відповідно до діючого законодавства України. |
5) здійснення інших повноважень відповідно до діючого законодавства України. |
||
57. |
Стаття 8. Компетенція Волинської, Рівненської та Житомирської обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
-4- Семинога А.І. Частину першу та назву статті 8 викласти у такій редакції: "Стаття 8 Компетенція обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення До відання обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території, у порядку встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами України, належить:". | Враховано |
Стаття 8. Компетенція обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
58. |
До відання Волинської, Рівненської та Житомирської обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території, у порядку встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами України, належить: |
До відання обласних рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території, у порядку встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами України, належить: |
||
59. |
1) надання надр у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
1) надання надр у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
60. |
2) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у державній власності; |
2) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у державній власності; |
||
61. |
3) погодження клопотань про надання надр у користування спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр для проведення робіт по геологічному вивченню надр; |
3) погодження клопотань про надання надр у користування спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр для проведення робіт по геологічному вивченню надр; |
||
62. |
4) розподіл між відповідним місцевими бюджетами платежів за надання спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
4) розподіл між відповідним місцевими бюджетами платежів за надання спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
63. |
5) розробка, затвердження та реалізація місцевих програм раціонального використання і охорони бурштиноносних надр; |
5) розробка, затвердження та реалізація місцевих програм раціонального використання і охорони бурштиноносних надр; |
||
64. |
6) припинення права користування ділянкою бурштиноносних надр у випадках і в порядку, передбаченому цим Законом та іншими законодавчими актами України; |
6) припинення права користування ділянкою бурштиноносних надр у випадках і в порядку, передбаченому цим Законом та іншими законодавчими актами України; |
||
65. |
7) здійснення контролю за використанням та охороною бурштиноносних надр; |
7) здійснення контролю за використанням та охороною бурштиноносних надр; |
||
66. |
8) надання гірничих відводів для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
8) надання гірничих відводів для розробки родовищ бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
67. |
9) вирішення інших питань у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції визначеної іншими законодавчими актами України. |
9) вирішення інших питань у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції визначеної іншими законодавчими актами України. |
||
68. |
Стаття 9. Компетенція сільських, селищних, міських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 9. Компетенція сільських, селищних, міських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
69. |
До відання сільських, селищних, міських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території, у порядку встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами України, належить: |
До відання сільських, селищних, міських рад у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, на їх території, у порядку встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами України, належить: |
||
70. |
1) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у комунальній власності; |
1) надання у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю земельних ділянок за рахунок земель промисловості, лісового і водного фондів, що перебувають у комунальній власності; |
||
71. |
2) здійснення контролю за дотриманням користувачами бурштиноносних надр та громадянами зобов’язань щодо рекультивації і заліснення земельних ділянок, участь у здійсненні інших заходів щодо охорони, захисту і відтворення природних ресурсів; |
2) здійснення контролю за дотриманням користувачами бурштиноносних надр та громадянами зобов’язань щодо рекультивації і заліснення земельних ділянок, участь у здійсненні інших заходів щодо охорони, захисту і відтворення природних ресурсів; |
||
72. |
3) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності наданих у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю; |
3) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності наданих у тимчасове короткострокове користування для розробки родовищ бурштину-сирцю; |
||
73. |
4) надання громадянам згоди на видобуток бурштину-сирцю на земельних ділянках, які є у приватній власності цих громадян і знаходяться на території цих рад; |
4) надання громадянам згоди на видобуток бурштину-сирцю на земельних ділянках, які є у приватній власності цих громадян і знаходяться на території цих рад; |
||
74. |
5) право викупу у населення і користувачів бурштиноносних надр випадково знайденого або видобутого бурштину-сирцю для подальшої його реалізації або обробки і виготовлення виробів; |
5) право викупу у населення і користувачів бурштиноносних надр випадково знайденого або видобутого бурштину-сирцю для подальшої його реалізації або обробки і виготовлення виробів; |
||
75. |
6) вирішення інших питань у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції визначеної іншими законодавчими актами України. |
6) вирішення інших питань у сфері регулювання гірничих та земельних відносин у межах своєї компетенції визначеної іншими законодавчими актами України. |
||
76. |
РОЗДІЛ ІІІ |
РОЗДІЛ ІІІ |
||
77. |
ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВІДНОСИН У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВІДНОСИН У ГАЛУЗІ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ-СИРЦЮ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НИМ |
||
78. |
Стаття 10. Користувачі бурштиноносних надр |
Стаття 10. Користувачі бурштиноносних надр |
||
79. |
Користувачами бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, можуть бути юридичні та фізичні особи. |
Користувачами бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, можуть бути юридичні та фізичні особи. |
||
80. |
Стаття 11. Види і строки користування бурштиноносними надрами |
Стаття 11. Види і строки користування бурштиноносними надрами |
||
81. |
Бурштиноносні надра на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, надаються у тимчасове короткострокове користування користувачам для видобутку бурштину-сирцю. |
Бурштиноносні надра на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, надаються у тимчасове короткострокове користування користувачам для видобутку бурштину-сирцю. |
||
82. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для юридичних осіб встановлюється до п’яти років. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для юридичних осіб встановлюється до п’яти років. |
||
83. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для фізичних осіб встановлюється до трьох років. |
Строк тимчасового короткострокового користування бурштиноносними надрами для фізичних осіб встановлюється до трьох років. |
||
84. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право повернути отримані ділянки бурштиноносних надр достроково. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право повернути отримані ділянки бурштиноносних надр достроково. |
||
85. |
Стаття 12. Спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі по тексту – спеціальні дозволи) |
Стаття 12. Спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі по тексту – спеціальні дозволи) |
||
86. |
Спеціальні дозволи видаються обласними радами без проведення конкурсу безпосередньо за заявою претендента. |
Спеціальні дозволи видаються обласними радами без проведення конкурсу безпосередньо за заявою претендента. |
||
87. |
Спеціальний дозвіл надається на одну окрему ділянку бурштиноносних надр. |
Спеціальний дозвіл надається на одну окрему ділянку бурштиноносних надр. |
||
88. |
Якщо на одну ділянку бурштиноносних надр родовищ і проявів, яка не має промислового значення, подано дві і більше заяви, надання спеціального дозволу здійснюється на конкурсних умовах. |
Якщо на одну ділянку бурштиноносних надр родовищ і проявів, яка не має промислового значення, подано дві і більше заяви, надання спеціального дозволу здійснюється на конкурсних умовах. |
||
89. |
Порядок проведення конкурсу розробляється і затверджується обласною радою. |
Порядок проведення конкурсу розробляється і затверджується обласною радою. |
||
90. |
Спеціальний дозвіл містить зобов’язання користувача бурштиноносними надрами щодо: |
Спеціальний дозвіл містить зобов’язання користувача бурштиноносними надрами щодо: |
||
91. |
- додержання Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
- додержання Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
92. |
- рекультивації земельних ділянок і обов’язкового заліснення порушених земель лісового фонду; |
- рекультивації земельних ділянок і обов’язкового заліснення порушених земель лісового фонду; |
||
93. |
- подання до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр один раз на квартал інформації про наявне у нього обладнання, яке використовується для видобутку бурштину та обсягів видобутого бурштину за формою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. |
- подання до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр один раз на квартал інформації про наявне у нього обладнання, яке використовується для видобутку бурштину та обсягів видобутого бурштину за формою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. |
||
94. |
Користувач бурштиноносних надр може отримати тільки один спеціальний дозвіл на відповідний термін. |
Користувач бурштиноносних надр може отримати тільки один спеціальний дозвіл на відповідний термін. |
||
95. |
Стаття 13. Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 13. Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
96. |
Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі за текстом – Правила технічної експлуатації) встановлюються Кабінетом Міністрів України на строк не менше п’яти років. |
Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі за текстом – Правила технічної експлуатації) встановлюються Кабінетом Міністрів України на строк не менше п’яти років. |
||
97. |
Правила технічної експлуатації передбачають вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, охорони праці, безпечного для людей і майна ведення робіт. |
Правила технічної експлуатації передбачають вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, охорони праці, безпечного для людей і майна ведення робіт. |
||
98. |
Правила технічної експлуатації не передбачають здійснення користувачами бурштиноносних надр додаткових платежів та погоджень ніж ті , які передбачені цим Законом. |
Правила технічної експлуатації не передбачають здійснення користувачами бурштиноносних надр додаткових платежів та погоджень ніж ті , які передбачені цим Законом. |
||
99. |
Стаття 14. Відмова у наданні спеціального дозволу |
Стаття 14. Відмова у наданні спеціального дозволу |
||
100. |
Спецільний дозвіл не надається у разі, коли: |
Спецільний дозвіл не надається у разі, коли: |
||
101. |
1) претендент відмовляється від виконання зобов’язань спеціального дозволу; |
1) претендент відмовляється від виконання зобов’язань спеціального дозволу; |
||
102. |
2) претендент порушував вимоги природоохоронного законодавства України в минулому; |
2) претендент порушував вимоги природоохоронного законодавства України в минулому; |
||
103. |
3) претендент порушував порядок внесення плати за отримання спеціального дозволу у минулому; |
3) претендент порушував порядок внесення плати за отримання спеціального дозволу у минулому; |
||
104. |
4) претендент надав недостовірні або не повні відомості про себе; |
4) претендент надав недостовірні або не повні відомості про себе; |
||
105. |
5) неодноразові порушення умов спеціального дозволу, гірничого відводу, угоди на видобуток бурштину-сирцю з органами місцевого самоврядування у минулому; |
5) неодноразові порушення умов спеціального дозволу, гірничого відводу, угоди на видобуток бурштину-сирцю з органами місцевого самоврядування у минулому; |
||
106. |
6) земельна ділянка з проявами бурштину-сирцю знаходиться на території об’єкту природно-заповідного фонду. |
6) земельна ділянка з проявами бурштину-сирцю знаходиться на території об’єкту природно-заповідного фонду. |
||
107. |
Спори, що виникають у разі відмови у наданні спеціального дозволу вирішуються у судовому порядку. |
Спори, що виникають у разі відмови у наданні спеціального дозволу вирішуються у судовому порядку. |
||
108. |
Спеціальні дозволи, видані з порушенням встановленого порядку їх отримання, визнаються недійсними в судовому порядку. |
Спеціальні дозволи, видані з порушенням встановленого порядку їх отримання, визнаються недійсними в судовому порядку. |
||
109. |
Стаття 15. Зупинення дії спеціального дозволу |
Стаття 15. Зупинення дії спеціального дозволу |
||
110. |
Дія спецільного дозволу може бути тимчасово зупинена центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, відповідною обласною радою безпосередньо або за поданням центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, органів державного гірничо-технічного, санітарного, екологічного, лісоохоронного контролю та органів місцевого самоврядування у разі: |
Дія спецільного дозволу може бути тимчасово зупинена центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, відповідною обласною радою безпосередньо або за поданням центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, органів державного гірничо-технічного, санітарного, екологічного, лісоохоронного контролю та органів місцевого самоврядування у разі: |
||
111. |
1) порушення користувачем бурштиноносних надр умов спеціального дозволу; |
1) порушення користувачем бурштиноносних надр умов спеціального дозволу; |
||
112. |
2) порушення користувачем бурштиноносних надр у мов гірничого відводу; |
2) порушення користувачем бурштиноносних надр у мов гірничого відводу; |
||
113. |
3) неодноразового порушення вимог діючого законодавства України щодо охорони довкілля і раціонального використання бурштиноносних надр; |
3) неодноразового порушення вимог діючого законодавства України щодо охорони довкілля і раціонального використання бурштиноносних надр; |
||
114. |
4) не внесення у встановлені терміни плати за спеціальний дозвіл. |
4) не внесення у встановлені терміни плати за спеціальний дозвіл. |
||
115. |
Якщо користувач бурштиноносних надр не усунув зазначених у цій статті порушень у встановлені терміни, його спеціальний дозвіл анулюється органом, який надав цей дозвіл. |
Якщо користувач бурштиноносних надр не усунув зазначених у цій статті порушень у встановлені терміни, його спеціальний дозвіл анулюється органом, який надав цей дозвіл. |
||
116. |
Стаття 16. Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян |
Стаття 16. Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян |
||
117. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян, здійснюється без отримання спеціального дозволу та гірничого відводу, але після укладення угоди з відповідною сільською, селищною або міською радою. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян, здійснюється без отримання спеціального дозволу та гірничого відводу, але після укладення угоди з відповідною сільською, селищною або міською радою. |
||
118. |
Угода має містити зобов’язання громадянина через визначений строк здійснити заходи рекультивації земель порушених внаслідок видобутку бурштину-сирцю та додержання Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення. |
Угода має містити зобов’язання громадянина через визначений строк здійснити заходи рекультивації земель порушених внаслідок видобутку бурштину-сирцю та додержання Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення. |
||
119. |
Спори щодо дотримання сторонами умов угоди вирішуються у судовому порядку. |
Спори щодо дотримання сторонами умов угоди вирішуються у судовому порядку. |
||
120. |
Стаття 17. Гірничий відвід |
Стаття 17. Гірничий відвід |
||
121. |
Гірничим відводом є частина надр на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється. |
Гірничим відводом є частина надр на родовищах та проявах бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, надана користувачам для розробки родовища бурштину-сирцю. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється. |
||
122. |
Гірничі відводи для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які на мають промислового значення, надаються обласними радами і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду. |
Гірничі відводи для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які на мають промислового значення, надаються обласними радами і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду. |
||
123. |
Реєстрацію гірничого відводу в органах державного гірничого нагляду здійснює обласна рада. |
Реєстрацію гірничого відводу в органах державного гірничого нагляду здійснює обласна рада. |
||
124. |
При наданні гірничих відводів для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ та проявів бурштину-сирцю на окремі гірничі відводи з метою залишення для промислової розробки ділянок родовищ бурштину-сирцю, дотримання вимог безпеки під час проведення видобувних робіт, відвернення небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища. |
При наданні гірничих відводів для розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ та проявів бурштину-сирцю на окремі гірничі відводи з метою залишення для промислової розробки ділянок родовищ бурштину-сирцю, дотримання вимог безпеки під час проведення видобувних робіт, відвернення небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища. |
||
125. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян, здійснюється без отримання гірничого відводу. |
Видобуток бурштину-сирцю громадянами на території земельних ділянок, які є у власності цих громадян, здійснюється без отримання гірничого відводу. |
||
126. |
РОЗДІЛ ІV |
РОЗДІЛ ІV |
||
127. |
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ КОРИСТУВАЧІВ |
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ КОРИСТУВАЧІВ |
||
128. |
БУРШТИНОНОСНИХ НАДР НА РОДОВИЩАХ ТА ПРОЯВАХ, |
БУРШТИНОНОСНИХ НАДР НА РОДОВИЩАХ ТА ПРОЯВАХ, |
||
129. |
ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ |
ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ |
||
130. |
Стаття 18. Права користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 18. Права користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
131. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право: |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, мають право: |
||
132. |
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр розробку родовищ та проявів бурштину-сирцю згідно з умовами спеціального дозволу; |
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр розробку родовищ та проявів бурштину-сирцю згідно з умовами спеціального дозволу; |
||
133. |
2) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
2) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
||
134. |
3) достроково повернути отриману ділянку бурштиноносних надр; |
3) достроково повернути отриману ділянку бурштиноносних надр; |
||
135. |
4) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю придбані у законному порядку; |
4) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю придбані у законному порядку; |
||
136. |
5) самостійно здійснювати роботи за проектом рекультивації порушених земельних ділянок; |
5) самостійно здійснювати роботи за проектом рекультивації порушених земельних ділянок; |
||
137. |
6) на першочергове продовження строку користування ділянкою бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у разі повного дотримання вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
6) на першочергове продовження строку користування ділянкою бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у разі повного дотримання вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
||
138. |
7) після закінчення строку дії спеціального дозволу подати заявку на отримання нового спеціального дозволу. |
7) після закінчення строку дії спеціального дозволу подати заявку на отримання нового спеціального дозволу. |
||
139. |
Стаття 19. Обов’язки користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 19. Обов’язки користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
140. |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, зобов’язані: |
Користувачі бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, зобов’язані: |
||
141. |
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; |
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; |
||
142. |
2) забезпечувати повноту видобутку бурштину-сирцю; |
2) забезпечувати повноту видобутку бурштину-сирцю; |
||
143. |
3) безумовно дотримуватися вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
3) безумовно дотримуватися вимог спеціального дозволу та гірничого відводу; |
||
144. |
4) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; |
4) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; |
||
145. |
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами встановлені цим Законом та іншими законодавчими актами України. |
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами встановлені цим Законом та іншими законодавчими актами України. |
||
146. |
Стаття 20. Права громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у власності цих громадян |
Стаття 20. Права громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у власності цих громадян |
||
147. |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у їх власності мають право: |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у їх власності мають право: |
||
148. |
1) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
1) розпоряджатися видобутим бурштином-сирцем; |
||
149. |
2) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю придбані у законному порядку. |
2) застосовувати технічні засоби у процесі видобутку бурштину-сирцю придбані у законному порядку. |
||
150. |
Стаття 21. Обов’язки громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у власності цих громадян |
Стаття 21. Обов’язки громадян, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у власності цих громадян |
||
151. |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у їх власності зобов’язані: |
Громадяни, які видобувають бурштин-сирець на земельних ділянках, які є у їх власності зобов’язані: |
||
152. |
1) використовувати надра виключно в цілях видобутку бурштину-сирцю; |
1) використовувати надра виключно в цілях видобутку бурштину-сирцю; |
||
153. |
2) виконувати умови угоди з відповідною сільською, селищною або міською радою; |
2) виконувати умови угоди з відповідною сільською, селищною або міською радою; |
||
154. |
3) дотримуватися Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
3) дотримуватися Правил технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
155. |
4) приводити земельні ділянки, порушені при користування надрами, в стан відповідної початкової категорії земель. |
4) приводити земельні ділянки, порушені при користування надрами, в стан відповідної початкової категорії земель. |
||
156. |
Стаття 22. Плата за користування надрами |
Стаття 22. Плата за користування надрами |
||
157. |
Користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, які є у власності цих громадян, здійснюється на безоплатній основі. |
Користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, які є у власності цих громадян, здійснюється на безоплатній основі. |
||
158. |
Надання спеціального дозволу є платним. Плата здійснюється власниками спеціальних дозволів щорічно протягом дії спеціального дозволу. |
Надання спеціального дозволу є платним. Плата здійснюється власниками спеціальних дозволів щорічно протягом дії спеціального дозволу. |
||
159. |
Плата за надання спеціального дозволу щорічно здійснюється у розмірі: |
Плата за надання спеціального дозволу щорічно здійснюється у розмірі: |
||
160. |
юридичними особами – 100 мінімальних неоподатковуваних мінімумів за 1 гектар площі наданої ділянки; |
юридичними особами – 100 мінімальних неоподатковуваних мінімумів за 1 гектар площі наданої ділянки; |
||
161. |
фізичними особами – 30 мінімальних неоподатковуваних мінімумів за 1 гектар площі наданої ділянки. |
фізичними особами – 30 мінімальних неоподатковуваних мінімумів за 1 гектар площі наданої ділянки. |
||
162. |
Плата за надання спеціального дозволу зараховується до цільового фонду відповідного обласного бюджету і розподіляється між місцевими бюджетами у такій пропорції: |
Плата за надання спеціального дозволу зараховується до цільового фонду відповідного обласного бюджету і розподіляється між місцевими бюджетами у такій пропорції: |
||
163. |
30 відсотків до бюджету області; |
30 відсотків до бюджету області; |
||
164. |
30 відсотків до бюджету відповідного району; |
30 відсотків до бюджету відповідного району; |
||
165. |
40 відсотків до бюджету відповідного села, селища, міста. |
40 відсотків до бюджету відповідного села, селища, міста. |
||
166. |
Кошти отримані від плати за надання спеціального дозволу використовуються за цільовим призначенням на виконання природоохоронних заходів та здійснення охорони родовищ і проявів бурштину-сирцю. |
Кошти отримані від плати за надання спеціального дозволу використовуються за цільовим призначенням на виконання природоохоронних заходів та здійснення охорони родовищ і проявів бурштину-сирцю. |
||
167. |
Надання обласними, сільськими, селищними та міськими радами у термінове короткострокове користування земельних ділянок для видобутку бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які на мають промислового значення здійснюється на безоплатній основі. |
Надання обласними, сільськими, селищними та міськими радами у термінове короткострокове користування земельних ділянок для видобутку бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які на мають промислового значення здійснюється на безоплатній основі. |
||
168. |
Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, які є у власності цих громадян, не здійснюється. |
Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, а також видобування бурштину-сирцю громадянами на земельних ділянках, які є у власності цих громадян, не здійснюється. |
||
169. |
РОЗДІЛ V |
РОЗДІЛ V |
||
170. |
РЕГІОНАЛЬНІ ПРОГРАМИ |
РЕГІОНАЛЬНІ ПРОГРАМИ |
||
171. |
РОЗРОБКИ РОДОВИЩ ТА ПРОЯВІВ БУРШТИНУ-СИРЦЮ, |
РОЗРОБКИ РОДОВИЩ ТА ПРОЯВІВ БУРШТИНУ-СИРЦЮ, |
||
172. |
ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ |
ЯКІ НЕ МАЮТЬ ПРОМИСЛОВОГО ЗНАЧЕННЯ |
||
173. |
РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА |
РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА |
||
174. |
Стаття 23. Інформаційне забезпечення розробки регіональної програми перспективи користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 23. Інформаційне забезпечення розробки регіональної програми перспективи користування бурштиноносними надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
175. |
Центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр по кожному родовищу та прояву бурштину-сирцю, які занесені до Державного кадастру родовищ і проявів, визначає їх промислову цінність і встановлює межі ділянок цих родовищ і проявів, які не мають промислового значення. Сукупність відомостей щодо місця розташування цих ділянок, відносного вмісту бурштину-сирцю, гірничо-технічних, гідрогеологічних та інших характеристик становить геологічну інформацію щодо бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі за текстом – геологічна інформація). |
Центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр по кожному родовищу та прояву бурштину-сирцю, які занесені до Державного кадастру родовищ і проявів, визначає їх промислову цінність і встановлює межі ділянок цих родовищ і проявів, які не мають промислового значення. Сукупність відомостей щодо місця розташування цих ділянок, відносного вмісту бурштину-сирцю, гірничо-технічних, гідрогеологічних та інших характеристик становить геологічну інформацію щодо бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення (далі за текстом – геологічна інформація). |
||
176. |
Геологічна інформація по кожній області окремо передається центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр відповідним обласним радам. |
Геологічна інформація по кожній області окремо передається центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр відповідним обласним радам. |
||
177. |
Стаття 24. Регіональна програма розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення |
Стаття 24. Регіональна програма розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення |
||
178. |
Обласні ради приймають рішення про розробку регіональної (обласної) програми розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, і доручають землевпорядним організаціям на підставі геологічної інформації розробити землевпорядну проектну документацію використання земельних ділянок бурштиноносних надр. |
Обласні ради приймають рішення про розробку регіональної (обласної) програми розробки родовищ та проявів бурштину-сирцю, які не мають промислового значення, і доручають землевпорядним організаціям на підставі геологічної інформації розробити землевпорядну проектну документацію використання земельних ділянок бурштиноносних надр. |
||
179. |
У проектній документації визначаються межі земельних ділянок відповідних категорій земель, в межах яких знаходяться родовища та прояви бурштину –сирцю, які не мають промислового значення. |
У проектній документації визначаються межі земельних ділянок відповідних категорій земель, в межах яких знаходяться родовища та прояви бурштину –сирцю, які не мають промислового значення. |
||
180. |
Проектна документація використання та план надання земельних ділянок бурштиноносних надр в межах відповідної області затверджується обласною радою і доводиться до відома громадян. |
Проектна документація використання та план надання земельних ділянок бурштиноносних надр в межах відповідної області затверджується обласною радою і доводиться до відома громадян. |
||
181. |
Розробка проектної документації використання земельних ділянок бурштиноносних надр здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. |
Розробка проектної документації використання земельних ділянок бурштиноносних надр здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. |
||
182. |
Обласні, сільські, селищні та міські ради надають земельні ділянки для користування бурштиноносним надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у порядку передбаченому затвердженою проектною документацією та планом надання земельних ділянок бурштиноносних надр в межах відповідної області. |
Обласні, сільські, селищні та міські ради надають земельні ділянки для користування бурштиноносним надрами на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, у порядку передбаченому затвердженою проектною документацією та планом надання земельних ділянок бурштиноносних надр в межах відповідної області. |
||
183. |
Стаття 25. Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
Стаття 25. Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення |
||
184. |
Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, встановлюються: |
Розміри земельних ділянок, які надаються у тимчасове короткострокове користування для видобутку бурштину на родовищах та проявах, які не мають промислового значення, встановлюються: |
||
185. |
для юридичних осіб – до 5 гектарів; |
для юридичних осіб – до 5 гектарів; |
||
186. |
для фізичних осіб – до 1 гектара. |
для фізичних осіб – до 1 гектара. |
||
187. |
Стаття 26. Ліцензування |
Стаття 26. Ліцензування |
||
188. |
Господарська діяльність юридичних, фізичних осіб – суб’єктів господарювання, а також окремих громадян, яка здійснюється щодо: |
Господарська діяльність юридичних, фізичних осіб – суб’єктів господарювання, а також окремих громадян, яка здійснюється щодо: |
||
189. |
- видобутку бурштину-сирцю; |
- видобутку бурштину-сирцю; |
||
190. |
- обробці і виготовленню виробів з бурштину-сирцю; |
- обробці і виготовленню виробів з бурштину-сирцю; |
||
191. |
- торгівлі виробами з бурштину |
- торгівлі виробами з бурштину |
||
192. |
ліцензуванню не підлягає. |
ліцензуванню не підлягає. |
||
193. |
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
||
194. |
1. Внести до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" ( Відомості Верховної Ради (ВВР) 1998, № 9, ст. 34) такі зміни: |
1. Внести до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" ( Відомості Верховної Ради (ВВР) 1998, № 9, ст. 34) такі зміни: |
||
195. |
У підпункті 3) Статті 1 Розділу І слова "бурштин в сировині" вилучити. |
У підпункті 3) Статті 1 Розділу І слова "бурштин в сировині" вилучити. |
||
196. |
2. Внести до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст. 131) такі зміни: |
2. Внести до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст. 131) такі зміни: |
||
197. |
Розділ VІІІ доповнити статтею 240-1 такого змісту: |
Розділ VІІІ доповнити статтею 240-1 такого змісту: |
||
198. |
"Стаття 240-1 Порушення правил видобування, перевезення та реалізації бурштину. |
"Стаття 240-1 Порушення правил видобування, перевезення та реалізації бурштину. |
||
199. |
1. Незаконне видобування бурштину в сировині – |
1. Незаконне видобування бурштину в сировині – |
||
200. |
карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років з конфіскацією вилученого бурштину сирцю та знарядь видобування. |
карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років з конфіскацією вилученого бурштину сирцю та знарядь видобування. |
||
201. |
2. Незаконне перевезення, зберігання та переробка бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді – |
2. Незаконне перевезення, зберігання та переробка бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді – |
||
202. |
карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до одного року з конфіскацією вилученого бурштину-сирцю та знарядь переробки. |
карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до одного року з конфіскацією вилученого бурштину-сирцю та знарядь переробки. |
||
203. |
3. Незаконна реалізація або незаконний вивіз бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді за межі України – |
3. Незаконна реалізація або незаконний вивіз бурштину в сировині, необробленому та обробленому вигляді за межі України – |
||
204. |
карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією вилученого бурштину сирцю. |
карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією вилученого бурштину сирцю. |
||
205. |
4. Діяння передбачені частинами 1.2.3 цієї статті вчинені повторно або групою осіб за попередньою змовою - |
4. Діяння передбачені частинами 1.2.3 цієї статті вчинені повторно або групою осіб за попередньою змовою - |
||
206. |
карається позбавленням волі від п’яти до восьми років з конфіскацією бурштину-сирцю та знарядь переробки (видобування).". |
карається позбавленням волі від п’яти до восьми років з конфіскацією бурштину-сирцю та знарядь переробки (видобування).". |
||
207. |
3. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
3. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
||
208. |
4. Кабінету Міністрів України після опублікування цього Закону: |
4. Кабінету Міністрів України після опублікування цього Закону: |
||
209. |
- у шестимісячний термін привести у відповідність з цим Законом свої нормативно-правові акти; |
- у шестимісячний термін привести у відповідність з цим Законом свої нормативно-правові акти; |
||
210. |
- у шестимісячний термін розробити і затвердити Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
- у шестимісячний термін розробити і затвердити Правила технічної експлуатації розробки бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; |
||
211. |
- протягом року розробити і затвердити Порядок та методику визначення родовищ корисних копалин або їх ділянок розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |
- протягом року розробити і затвердити Порядок та методику визначення родовищ корисних копалин або їх ділянок розробка яких для гірничодобувних підприємств є економічно недоцільною. |