ЗАСІДАННЯ ШІСТНАДЦЯТЕ
Зал засідань Верховної Ради України
05 березня 2020 року, 10 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
10:06:36
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні колеги! Будь ласка, підготуйтесь до реєстрації. Доброго ранку, шановні представники засобів масової інформації!
Да, звісно, Миколо Тарасовичу, як завжди, це ваш пост.
Шановні колеги, готові реєструватись? Готові? Нагадую, реєстрація відбувається шляхом натискання зеленої кнопки "за". Як завжди, Сергію Володимировичу. Зелена, зелена, да, ваша улюблена.
Прошу реєструватись.
10:08:10
У залі зареєстровано 290 народних депутатів України. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Шановні колеги, я хотів би поздоровити нашого колегу Андрія Ростиславовича Бобляха. Я бажаю здоров'я ще раз, бажаю успіхів, наснаги. Я думаю, що всі народні депутати приєднуються до моїх побажань. Гарного дня!
Повертаємося до розгляду питання порядку денного.
2518, Королевська. Наталіє Юріївно, може, якось об'єднаємо трошки правки? Не чую.
10:08:51
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
По-перше, 2517. Доброго дня, пане спікер.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми її не проголосували, да. Ви наполягаєте на голосуванні?
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. Прошу мені зараз надати 5 хвилин і до 2524 правки включно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, дайте 5 хвилин.
10:09:10
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. 5 хвилини, прошу оновити.
Шановні колеги, шановні присутні! Сьогодні ми всі з вами прокинулись в новій країні, сьогодні запрацював новий уряд пана Зеленського, уряд версії 2.0.
Ми всі добре пам’ятаємо, що коли перший уряд Зеленського на чолі з паном Гончаруком ініціював земельну реформу, Трудовий кодекс, розповсюдження казино в нашій країні, не індексував пенсії 1 березня, зупинив майже промисловість в Україні, то що отримали – країна отримала кризу. І уряд Гончарука вчора ми майже одноголосно відправили у відставку.
Що сьогодні відбувається? Сьогодні почала працювати друга версія пана Зеленського. І ми сподіваємося, що курс буде змінений. Тому що навіщо тоді ми змінювали ці обличчя, навіщо ми змінювали ці прізвища, якщо ми не змінимо підходи до керівництва та виконання завдань парламенту виконавчою владою?
Тому "Опозиційна платформа – За життя" наполягає на тому, щоб у нас зараз було прийнято рішення та ми скасували розгляд законопроекту про землю. Тому що ми не чули, що уряд новий буде робити. Тому ми наполягаємо на тому, щоб цю ініціативу попереднього уряду по розпродажу України задля того, щоб вони мали отримувати кредити МВФ, задля того, щоб вони могли розпродати Україну, задля того, щоб, не спитавши людей, без проведення референдуму, сьогодні вони мали право розпродавати українську землю ми категорично заперечуємо.
Ми наполягаємо на тому, щоб сьогодні завершили і закінчили цю вакханалію з бажанням розпродати українську землю. Щоб завтра вранці ми сюди викликали новий уряд і новий уряд нам чітко надав відповіді, що вони будуть пропонувати робити з медичною реформою, як вони будуть індексувати пенсії 1 березня, як новий уряд бачить підняття нашої економіки, що вони будуть робити з промисловим виробництвом і що вони будуть робити з реформою освіти.
І тому, поки новий уряд чітко не дасть свій план дій, не дасть антикризову програму, не виконає сім рішень Конституційного Суду України, не виконає закони України та не проіндексує людям пенсії, не перегляне тарифи Гончарука, які він двома платіжками запам'ятався всій країні, до того часу втрачати час та зараз імітувати роботу парламенту щодо розгляду земельної реформи ми вважаємо неприпустимим.
Тому ми наполягаємо ще раз, щоб сьогодні, зараз прямо, проголосувати скасування законопроекту про землю, відкласти це питання, прийняти рішення, чи треба проводити всеукраїнський референдум. Об'єднати всі наші зусилля і на вимогу людей зараз підготувати проведення восени якісного всеукраїнського референдуму. І після того, як люди вже нам нададуть право приймати рішення щодо землі, тільки після того переходити до прийняття рішень.
До того часу, шановні колеги, ви ж всі вчора бачили, як безславно пішов у відставку уряд Гончарука. Ви всі дуже добре розумієте: якщо ви не зупинитесь в розгляді питання землі, якщо ви не припините імітацію цю розпродажу України, то, на жаль, ви так само підете всі разом у відставку. Тому що ми всі дуже добре розуміємо, що люди не пробачать, якщо без їх дозволу будуть розпродавати Україну.
І тому "Опозиційна платформа – За життя" зараз до вас звертається по-людськи. Ми вже вам 2500 раз під час розгляду наших правок наголосили про те, що не можна, не можна розпродавати Україну. Ми ще раз звертаємося до вас, що треба провести всеукраїнський референдум.
І ми наполягаємо зараз, щоб зупинити розгляд цього питання, щоб почути програму уряду та врятувати країну, або йдіть на перевибори до Верховної Ради.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Наталія Юріївна.
2525, Бакунець. Не наполягає.
Бондарєв, 2530. Наполягає.
10:14:29
БОНДАРЄВ К.А.
Костянтин Бондарєв, фракція "Батьківщина". Партія "Батьківщина" завжди була проти того, щоб землю ми перетворювали на товар. І сьогодні, дійсно, є така можливість зупинити розгляд цього закону, внести реальні правки, а не формальні, дійсно розглянути їх і розпочати все з чистого листа.
Давайте проводити спочатку референдум, а потім вже після того, як люди дадуть нам відповідь, чи хочуть вони землю у вигляді товару бачити, чи ні, будемо писати новий Закон про обіг землі і взагалі про розвиток аграрного українського сектору, українського виробника.
Давайте закінчувати з цим питанням…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Переходимо до голосування 2530. Прошу визначатись та голосувати.
10:15:57
За-88
Рішення не прийнято.
Наступна правка - Грищенко. Не наполягає.
Леонов.
Кіт. Не наполягає.
Кабаченко. 2535, включіть, будь ласка, мікрофон.
10:16:13
КАБАЧЕНКО В.В.
Шановні колеги, ми вчора з вами, точніше, ви вчора обрали новий уряд. Уряд публічно пообіцяв, що він буде слідкувати програмі Президента, програмі фракції "Слуга народу", а в програмі Президента, і в програмі фракції "Слуга народу" прописано, що абсолютно всі рішення, важливі рішення вони мають прийматися народом на референдумі.
І тому я дуже хочу попросити вас не підставляти вже новообраний вами уряд, надати їм можливість робити свою роботу правильно та коректно, відкласти розгляд цього законопроекту, дочекатися, коли уряд стане потужним, для того щоб ми повернулися до цього законопроекту, доопрацювали його, і лише з того моменту виносити його, і виключно після референдум, на розгляд депутатами Верховної Ради України. Моя правка саме про це, що всі рішення стосовно землі вирішувалися на референдумі.
Прошу підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2535.
Прошу визначатись та голосувати.
10:17:35
За-83
Рішення не прийнято.
Фріс. Не наполягає.
Шпенов. Не наполягає.
Кабаченко? 2541.
10:17:46
КАБАЧЕНКО В.В.
2541. Дуже дякую.
Продовжуючи, цю правку також треба розглядати в контексті моєї попередньої правки, тому що абсолютно всі мої правки вони подані із зберіганням культури президентських обіцянок і направлення на те, щоб всі рішення, пов'язані із відкриттям ринку землі, вирішувалися народом на всеукраїнському референдумі.
І тому цю правку ми розглядаємо в контексті моєї попередньої правки, мої тези залишаються тими же. І я наполягаю на тому, щоб ми все ж таки з вами зачекали на розгляд цього законопроекту, прийняли Закон про всеукраїнський референдум, провели його, або зрозуміли, що Верховний Суд також прийняв, вирішив, що Закон про референдум від 1991 року, він залишається чинним, в тому ми можемо застосувати дію цього закону для того, щоб провести референдум, і виключно по результатах проведення референдуму перейти до розгляду питання Закону про відкриття ринку землі.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2541, Кабаченка. Прошу визначатися та голосувати.
10:19:11
За-91
Рішення не прийнято.
2543, Наливайченко. Не наполягає. (Шум у залі)
10:19:15
НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.
Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина". Ми сьогодні звертаємося до авторів цього законопроекту. Цей законопроект не враховує ключового питання – згоди народу України, щоб хтось поза спинами, поза волею громадян України вирішував долю землі.
Фракція "Батьківщина", Юлія Тимошенко, як і вся країна наголошує, що і зараз влада має діяти. Ви маєте не стояти і не сидіти, відволікаючись від головного питання, а навести порядок на землі, навести лад у земельному кадастрі, виключити земельне рейдерство.
Ну, і найголовніше – починається посівна на селі. Якщо для когось це новина, то для нас – ні. І зустрічаючись з людьми по всій країні, люди так і чекають, фермери, то де ж безвідсоткові кредити, де безвідсотковий лізинг, так, як це існує в європейських країнах, де справді підтримують власного виробника на селі? Так має діяти уряд, а не готувати продаж землі поза спинами українців.
Прошу…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
10:20:42
За-86
Рішення не прийнято.
Чайківський, наполягаєте? Включіть, будь ласка, мікрофон. 2545.
10:20:50
ЧАЙКІВСЬКИЙ І.А.
Іван Чайківський, група "За майбутнє". Шановні народні депутати, шановний пане Голово! Вчора ми з вами вкотре взяли на себе відповідальність за майбутнє країни разом з оновленим Кабінетом Міністрів. Тепер нам потрібно дати уряду інструмент для роботи – це якісний Закон про обіг землі.
З одного боку, аграрний сектор чекає на даний законопроект, з іншого боку, українське суспільство доволі стурбоване і не готове його прийняти в такій редакції. Тому для того, щоб трохи наблизити даний закон до побажань народу, я пропоную прийняти мою правку 2545 та застосувати перехідний період, який дозволить до 1 січня 2023 року набувати право власності на земельні ділянки лише фізичним особам та юридичним особам, які займаються молочним тваринництвом.
Шановні народні депутати, прошу підтримати і проголосувати за дану правку. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.
Ставлю на голосування 2545. Прошу визначатись та голосувати.
10:22:13
За-104
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Загородній. Наполягаєте? 2546.
10:22:18
ЗАГОРОДНІЙ Ю.І.
Дякую, Дмитре Олександровичу. Юрій Загородній, "Опозиційна платформа – За життя".
Я пропоную доповнити пунктом 15 до "Перехідних положень" такий зміст: "До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, не допускається: купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності".
Прошу поставити правку на голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2546. Прошу визначатись та голосувати.
10:23:05
За-89
Рішення не прийнято.
Шевченко. Не наполягає.
Пузанов. Не наполягає.
Папієв. 2549.
10:23:17
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати України, шановні громадяни України, я перш за все звертаюсь до Голови Верховної Ради України з вимогою, коли надаєте слово по поправках народних депутатів України, щоб вони виступали по суті поправок своїх, а не взагалі, тому що ми розглядаємо сьогодні важливий закон і треба, щоб ми його ретельно розглянули.
І ще одне. Взагалі-то в ложі уряду має сидіти профільний міністр, який би формував позицію уряду.
І ще одне. Це ж законопроект, який готувався попереднім урядом, нам сьогодні потрібна гарантія: якщо новий уряд не підтримає його, давайте відкладемо його розгляд і продовжимо вже після формування думки нового уряду. Якщо ви цього не робите, якщо це законопроект, який підготовлений в Офісі Президента, тоді й назвемо його, що це закон Президента України. І тоді й відноситись до нього будемо у відповідний спосіб.
Я прошу поставити на голосування мою поправку стосовно проведення всеукраїнського референдуму. Наша позиція незмінна: референдум - потім закон.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2549. Прошу визначатися та голосувати.
10:24:46
За-79
Рішення не прийнято.
2550. Папієв.
10:24:51
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. От ми підійшли до найважливішої поправки цього закону. Дмитре Олександровичу! Дмитре Олександровичу! Пане Голово! Пане Голово! Я от навіть звертаюсь до вас. Я готовий, якщо зараз Верховна Рада проголосує цю поправку, зняти всі свої наступні поправки і не повертатися до них. Тобто, якщо зараз Верховна Рада голосує поправку, що "не допускається до проведення і встановлення результатів всеукраїнського референдуму продаж землі", якщо ви цю правку голосуєте, я знімаю всі інші правки, і буду просити, щоб наша фракція зняла правки, і щоб ми підійшли до голосування за закон в цілому.
Дякую. Голосуйте, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
2550. Прошу визначатись та голосувати.
10:25:54
За-87
На жаль, 87. Михайле Миколайовичу, будемо продовжувати по всіх правках іти далі.
Мамка, 2551.
10:26:02
МАМКА Г.М.
Шановні народні депутати! Моя правка полягає в тому, що, дійсно, для того щоб відкрити ринок землі… Ми його не відкриваємо, тому що ринок - це коли можна придбати і можна продати, це називається ринок. А що таке придбати без дозволу суб'єктам, які вказані в статті 130-й, і її продати, то це зовсім абсолютно не ринок, це зміни до закону, який просто буде існувати для того, щоб продали землю. Але запитати необхідно в людей. І все-таки іноземцям, хочемо зафіксувати в змінах до статті про те, що після всеукраїнського референдуму тільки вийти на продаж землі українського народу.
Прошу правку поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю правку на голосування. Прошу визначатись та голосувати 2551.
10:27:10
За-82
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Савчук, 2552. А відійдіть, будь ласка, шановні колеги. Іван Адамович!
10:27:17
САВЧУК О.В.
Оксана Савчук, місто Івано-Франківськ, Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Дивіться, що дуже важливо в цій правці? Ми пропонуємо все ж таки до 2024 року залишити мораторій, і в контексті всіх тих подій, які ми зараз маємо і з новим урядом, і те, що ми продовжуємо розглядати земельний, власне, цей законопроект, я думаю, сама доля нам дає можливість зупинитися і, як-то кажуть, цей проект не виносити далі.
Чому я так кажу? Ну, в першу чергу, ми з вами десь розуміємо, що і поки новий міністр вникне в справи, ми не встигаємо взагалі реалізувати цей законопроект. У нас ще є дуже багато проблем з геокадастрами, які ми не можемо втілити. І саме підтримавши, власне, наші правки про те, де ми говоримо і про мораторій, і про те, де ми говоримо, що даний законопроект не відповідає тим вимогам суспільства, ми згладимо всі гострі кути і не доведемо до того, що будемо мати такі певні незадоволення.
Тому я все ж таки вважаю, що… Просимо підтримати цю…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2552. Прошу визначатись та голосувати.
10:28:43
За-92
Рішення не прийнято.
Гончаренко, 2554.
10:28:46
ГОНЧАРЕНКО О.О. Олексій Гончаренко ,"Європейська Солідарність" Україна. Друзі, я хочу зараз вам від імені всієї країни сказати наступне, знаєте, є така відома формула: "земля і люди". Так ось, ви знаєте, і я маю зараз знову перейти на особистості і попередити вас: те, що ви робите зараз з країною, просуваючи цю латиноамериканську модель, воно знищить українське село! І воно змусить мільйони людей перейти з вами, конкретно з вами, депутатами "Слуга народу" і цією владою на особистості. Це буде вже не один народний депутат, це будуть мільйони людей. Потім просто не ображайтеся.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2554. Прошу визначатися та голосувати.
10:29:45
За-88.
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Правка 2555, 2556, Цимбалюк. Голосується правка 56-а потім. Дві хвилини, будь ласка, включіть.
10:29:56
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк "Батьківщина".
Шановний головуючий, шановний Миколо Тарасович, шановні виборці, для нас всіх є дві новини. Одна позитивна – це те, що в уряді може з'явитися окреме Міністерство сільського господарства. Тобто влада визнає, що все-таки Україна аграрна держава. Це хороша новина.
І інша, Миколо Тарасовичу, ми з вами коли дискутували під час засідання аграрного комітету, я справді переконався і кажу щиро, що ви фахівець в аграрній сфері і саме такі люди мають очолювати міністерство, але за останньою інсайдерською інформацією ви від цієї посади відмовились. І це сумно.
Бо саме ми надіялися, що з висоти цього кабінету ви відкличете цей законопроект, підготуєте спільно з аграріями, з фермерами, з представниками різних фракції саме той закон, який підтримує більше 70 відсотків українського народу. Ще не пізно. І я хотів би ще раз підтвердити, що "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" послідовно настоює, що тільки на всеукраїнському референдумі і тільки український народ може визначити долю землі сільськогосподарського призначення.
І по суті правок. Там вона стосується, що на прикордонних територіях земля має належать тільки державі.
Щиро бажаю вам, Миколо Тарасовичу, щоби все-таки ви не відмовлялися від посади міністра, ми підтримаємо вас, ви відкличете законопроект і спільно підготуємо той, якого хоче весь український народ.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Михайлович, дякую за підтримку Миколі Тарасовичу, в нього просто мікрофон виключений.
2556 – прошу визначатись та голосувати. Вже голосування.
10:32:21
За-93
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Шановні колеги, звернулися декілька фракцій з пропозицією, щоб Микола Тарасович все ж таки не стояв на трибуні. Якщо немає заперечень і якщо ніхто не буде займати його робоче місце, то я пропоную все ж таки, щоб пан Сольський з місця доповідав далі. Дякую.
Качний, 2557.
10:32:47
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, шановний Дмитро Олександрович, я з вами згодний, що від того, чи стоїть пан Сольський на трибуні, чи він сидить в залі, чи лежить дома, нічого не зміниться.
Нам би хотілось вам задати таке питання. Якщо в нас створюється Міністерство аграрної політики і буде визначений міністр, то нам хотілося б, щоб він тут на трибуні дав відповіді на ті болючі питання, які сьогодні хвилюють нашу країну, наших аграріїв. І якщо ми б почули, що то дійсно державний діяч з дійсно патріотичними поглядами щодо українського народу, то ми б могли би з ним і співпрацювати надалі. Якщо це міністр, який буде продовжувати політику уряду і політику якраз сьогоднішньої Верховної Ради і монобільшості, то, безумовно, ми будемо до нього знаходитися в опозиції.
Що стосується сьогоднішніх моїх поправок.
2557. Розділ Х" Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнити новим пунктом 15 наступного змісту: "Визначаються угоди недійсними…"
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2557. Прошу визначатися та голосувати.
10:34:18
За-82
Рішення не прийнято.
2558. Не наполягаєте?
10:34:21
КАЧНИЙ О.С. Шановні колеги, друга моя поправка теж стосується головного питання, яке сьогодні піднімає наша фракція і інші фракції, це стосується, безумовно, референдуму. Референдум, який потрібен сьогодні нашій державі. На жаль, сьогодні ми не маємо навіть закону про референдум. І те народовладдя, яке ви обіцяли, на жаль, сьогодні його взагалі немає.
І те, що відбулося вчора, ми бачили, що навіть "Слуги народу" жодної зустрічі не було з жодним міністром, ми не почули від міністрів свої програми, ми не знаємо, як буде рухатися далі кожна галузь, і як буде її витягувати з проблемних тих питань, тієї прірви, яка сьогодні існує, той міністр, якого ви вчора призначили. Тому нам би хотілося, ще раз наголошую, побачити Міністра аграрної політики, який нам скаже і доповість у цій залі: що буде далі з нашим аграрним напрямком, що буде з нашими аграріями, що буде з землею?
Тому, шановні колеги, друга моя поправка теж стосується референдуму, і це…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2558 Качного. Прошу визначатися та голосувати.
10:35:51
За-82
Рішення не прийнято.
Тарута, 2559.
10:35:56
ТАРУТА С.О. Сергій Тарута, фракція "Батьківщина". Цією правкою якраз я пропоную встановити мораторій для юридичних осіб відносно власності сільськогосподарської землі. Я хочу сказати ще раз пану Сольському, а то я його багато разів запитував, так і не почув, відносно економічної моделі. Я хочу звернутися до всіх депутатів, в тому числі і до комітету, що дана концепція, яка зараз розглядається, приведе до знищення села. А в селі живуть 12,5 мільйонів сьогодні населення українців, тому що та модель, яка пропонується, вона передбачає створення великих компаній, де люди абсолютно сьогодні непотрібні. І тому я хочу все ж таки довести до всіх відносно відповідальності за майбутнє нашої країни, тому що перед країною стоїть три завдання – це наша продовольча безпека...
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2559. Прошу визначатись та голосувати.
10:37:21
За-80
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2560, Кальцев.
Ткаченко. Немає.
2567, Тарута.
10:37:38
ТАРУТА С.О.
Сергій Тарута, фракція "Батьківщина". Цією правкою передбачаються зміни до розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу України, а саме: доповнення відносно встановлення мораторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення юридичним особам приватного права, крім фермерських господарств, якщо інше не буде вирішено на всеукраїнському референдумі з цього питання.
Пропонується встановити мораторій на продаж земельних ділянок для юридичних осіб приватного права, крім фермерських господарств. Але метою нашої земельної реформи має бути запровадження аграрного устрою. Я ще раз кажу, що ця модель приведе до знищення села. І це головне. Тільки фермери, тільки мале і середнє господарство може створювати робочі місця. А робочі місця – це доходи до місцевих…
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2567 ставлю на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
10:39:03
За-87
Рішення не прийнято.
2569, Павловський. Не наполягає.
10:39:14
ПАВЛОВСЬКИЙ П.І.
Доброго дня, колеги. Павловський Петро. Суть моєї правки - це запобіжник, який направлений на недопущення укладення договорів відчуження земель сільськогосподарського призначення до набрання чинності законом. В той же час, якщо будуть мати випадки укладення таких договорів, то вони будуть недійсними.
Дякую. Прошу підтримати правку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю правку на голосування. Прошу визначатись та голосувати. 2569.
10:39:57
За-103
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2570, Соболєв.
10:40:01
СОБОЛЄВ С.В.
Шановні колеги, ця правка дуже буде гарною перевіркою для всього сесійного залу. От ви уявіть собі рівень підготовки цього законопроекту: міністра економіки немає, міністра аграрного немає, а ті автори, які його готували, передбачали, що на окупованому Донбасі і анексованому Криму буде відбуватися продаж земель сільгосппризначення. От я хочу цією правкою перевірити цей зал. Моя правка забороняє на окупованому Донбасі і в анексованому Криму здійснювати будь-які угоди по відчуженню земель. Я подивлюся, як проголосує "Слуга народу" і інші фракції.
Я хотів би цією правкою довести, що це не законопроект по ринку землі, це законопроект про розпродаж української землі. По-іншому його назвати не можна. Я вимагаю поставити цю правку на голосування.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2570. Прошу визначатись та голосувати.
10:41:25
За-121
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2571, Волинець.
10:41:32
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Шановний пане головуючий, шановні колеги! Ми вчора чули від Президента Володимира Зеленського, а також від новообраного Прем'єр-міністра про те, що для шахтарів вугільної галузі державних шахт направлено 654 мільйони гривень для часткового погашення заборгованості по заробітній платі.
Вранці я сьогодні мав безліч дзвінків від гірників про те, що уже сьогодні вранці знеструмлені всі державні шахти в Луганській області. Зараз я розмовляв з Савіком Шустером, від "Свободи слова", туди направляється знімальна група, щоб показати, що, з одного боку, в цій залі ми створюємо красиву картинку, красиву міну показуємо на всю країну, а з другого боку, відбуваються такі речі.
І повертаючись до моєї правки 2571. Я постараюсь лише тільки прокоментувати, оскільки в мене залишилось мало часу. Даною поправкою визначається перелік суб’єктів та критеріїв, виконавши які, останні зможуть набути право власності на українські землі сільськогосподарського призначення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2571 Волинця. Прошу визначатись та голосувати.
10:42:57
За-88
Рішення не прийнято.
2572, Дубіль.
10:43:02
ДУБІЛЬ В.О.
Шановні колеги, шановний український народе! Фракція "Батьківщина", які і 73 відсотки народу України, категорично проти цього законопроекту – в умовах війни про продаж нашої української землі.
Хочу нагадати монобільшості про нашу Конституцію. Стаття 13 говорить про те, що земля є об’єктом права власності народу України. Стаття 14 говорить про те, що земля знаходиться під особливою охороною держави і є нашим національним багатством. Прошу дослухатися до народу України, до наших малих та середніх фермерів, завдяки яким сьогодні виживає село, які створюють робочі місця, які підтримують інфраструктуру.
Великим агрохолдингам потрібно тільки одне: отримати прибутки з нашої родючої землі. А середні і малі фермери зберігають сьогодні село, допомагають вижити. І завдяки саме тому зберігаються дитячі садки, школи, фельдшерсько-акушерські пункти.
Що стосується правки. Пункт вилучити, тому що він недоцільний до проведення всеукраїнського референдуму.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2572. Прошу визначатись та голосувати.
10:44:27
За-87
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Костюк. Не наполягає.
Батенко, 2579.
10:44:35
БАТЕНКО Т.І.
Шановний Дмитро Олександрович! Шановні колеги! Вчора парламент України і монобільшість парламенту поставили двійку Прем'єр-міністру і уряду в цілому Гончарука. Ми розуміємо, і я погоджуюся з логікою наших колег про те, що сьогодні відсутній аграрний блок. І ми не знаємо позиції і Прем'єр-міністра, і міністра майбутнього АПК, яке ставлення уряду до концепції даного законопроекту.
І я погоджуюся з логікою наших колег парламентарів про те, що, можливо, нам є сенс все-таки відкласти на доопрацювання цей законопроект, перейти в режим голосувань подальших позачергових сесійних засідань. Далі працювати над іншими законопроектами, які чекають свого часу. І доопрацювати даний законопроект, з'ясувавши, як мінімум, позицію уряду України з цього питання. Як знаємо ми, суспільство цей законопроект не підтримує. І наша депутатська група "За майбутнє" його теж підтримувати не буде.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2579. Прошу визначатись та голосувати.
10:45:54
За-85
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2580, Крулько.
10:45:59
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні народні депутати! Шановні українці!
Ми чудово розуміємо, наскільки життєво важливе питання збереження української землі як найбільшої національної цінності, від того, щоб вона була просто розкрадена, щоб вона була розпродана іноземцям, щоб українці перестали бути господарями на своїй землі, а фактично перетворилися в кріпаків, які не матимуть жодних прав, які не матимуть можливості вирощувати на своїй землі продукцію і які не матимуть можливості підвищувати валовий внутрішній продукт України, що відбувається сьогодні.
Саме тому моєю поправкою 2580 пропонується виключити пункт 15, який, власне, знімає мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Тому я пропоную, щоб ми прийняли мою поправку, і таким чином відновили і забезпечили, і продовжили дію мораторію для того, щоб зберегти українську землю від розпродажу.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2580. Прошу визначатись та голосувати.
10:47:21
За-88
Рішення не прийнято.
2581, Крулько.
10:47:25
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Не менш важливим питанням для того, щоб все-таки впровадити принцип, про який заявляв у своїй передвиборчій програмі Президент Зеленський, – це принцип народовладдя. Це принцип того, щоб виключно український народ вирішував свою долю і вирішував питання того, чи може бути українська земля сільськогосподарського призначення предметом купівлі-продажу, чи може бути українська земля, мати можливість продаватися іноземним державам, іноземним юридичним особам або іноземним громадянам. Саме через це і враховуючи суспільну вагу цього питання, пропонується підтримати поправку 2581, яка передбачає, що виключно після проведення всеукраїнського референдуму, виключно після того, як буде створена дієва система Державного земельного кадастру під контролем держави, під контролем над реєстраційними діями, можна буде переходити до питання встановлення ринку землі.
Тому я прошу, щоб цю надзвичайно важливу поправку підтримав парламент. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2581. Прошу визначатись та голосувати.
10:48:47
За-77
Рішення не прийнято. Правка не врахована
Наступна правка 2582, Крулько.
10:48:55
КРУЛЬКО І.І.
Мене деколи дивує, наскільки ми легковажно ставимося до питання, яке стосується землі сільськогосподарського призначення. Якщо все-таки народні депутати України пам'ятають присягу, яку вони давали перед українським народом, якщо ми всі відчуваємо відповідальність перед нинішнім поколінням і перед прийдешніми поколіннями українців, ми повинні вирішити питання стосовно української землі виключно в національних інтересах України. А це означає надати можливість фермерським господарствам розвиватися, це означає, забезпечити дієву систему кредитів, дешевих кредитів для наших фермерів. Це означає забезпечити переробку саме в Україні сільськогосподарської продукції і експортувати не зерно, як це відбувається зараз, а перероблену в Україні продукцію. Тоді ми будемо сильними, тоді українці нам подякують за те, як працює парламент. А те, що, на жаль, зараз пропонується, це є абсолютна загибель для можливості розвитку української землі.
Тому цей закон треба відкликати, що закликає зробити "Батьківщина". Прошу підтримати мою поправку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2582. Прошу визначатись та голосувати.
10:50:20
За-82
Рішення не прийнято.
2585, Павленко.
10:50:27
ПАВЛЕНКО Ю.О.
З повагою до вас Дмитре Олександровичу і до Миколи Тарасовича, з місця. Юрій Павленко, "Опозиційна платформа – За життя".
Моя правка є надзвичайно важлива, так як вона в чергове підтверджує принципову позицію "Опозиційної платформи – За життя" щодо того, як потрібно підходити до земельних питань. Насамперед ми наполягаємо: необхідно землі з державної власності розпаювати і роздати тим, людям, які її ще не отримали; по-друге, навести порядок в Держгеокадастрі і взагалі в земельних відносинах, ухвалити чітку заборону продажу землі іноземцям, розробити і затвердити програму сільського господарства, винести питання на всеукраїнський референдум, почути думку людей - і потім ухвалювати закон щодо відносин в земельних питаннях і можливого, якщо це скажуть люди, відкриття ринку землі.
Тому ми наполягаємо, що цей законопроект має бути відправлений на…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2585. Прошу визначатися та голосувати.
10:51:52
За-74
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2587.
10:51:57
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановні колеги, звертаю вашу увагу, що вчора Україна отримала новий уряд – уряд без освіти, уряд без культури, уряд без енергетики, уряд без промисловості, уряд без економіки, уряд без сільського господарства. І, власне, в таких умовах починати чи проводити земельну реформу, на мій погляд, неможливо.
Більше того, один з ініціаторів цієї реформи пан Милованов відмовився далі працювати, хоча обіцяв що до 1 серпня буде наведений порядок в земельних відносинах. Це означає і підтверджує позицію нашої партії – "Опозиційної платформи - За життя": в таких умовах цей закон є ніщо інше, як афера і злочин перед власним народом.
Прошу поставити правку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 87 правку. Прошу визначатися та голосувати.
10:53:08
За-75
Рішення не прийнято.
2588.
10:53:12
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановний пане Голово, шановний український народе! Юрій Павленко, "Опозиційна платформа - За життя". Сьогодні склалася ситуація, коли суспільство, аграрії, опозиція добиваються, щоби ринок землі в Україні був цивілізованим. Ми не хочемо, щоб люди отримали свої паї… земельна реформа. Ми хочемо, щоб люди отримали свої паї, щоб земельна реформа стимулювала економіку, а не призвела до катастрофічних наслідків.
Саме тому опозиція після серйозних консультацій з аграріями і з суспільством внесла всі свої правки. Кожна наша правка - це спроба захистити українського селянина, захистити українського фермера, захистити право українців розпоряджатись і працювати на своїй землі. Не можна українську землю поміняти на один єдиний транш МВФ, не можна дозволити, щоб українською землею володіли іноземці. Ця правка…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2588 правку. Прошу визначатись та голосувати. 2588.
10:54:37
За-69
Рішення не прийнято.
2589. Павленко.
10:54:41
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановний пане Голово, шановний український народе! Юрій Павленко "Опозиційна платформа – За життя". Наші депутати протягом всього періоду розгляду цього закону в сесійному залі постійно спілкувались з аграріями, спілкувались з фермерами. І сьогодні фермери перед нами ставлять, як мінімум, два принципових питання.
Перше. Що повинен бути перехідний період між продажем землі фізичним особам і юридичним. В європейських країнах є така практика: спочатку 10, 100, 200 гектарів в одні руки фізичній особі, а потім вже юридичним через 3 чи 5 років. На жаль, цей закон такого не передбачає.
По-друге, вони просять, що не можна передавати право першочергового викупу сьогоднішнього орендаря будь-кому іншому.
Ще раз наголошую, що кожна з наших, більш як 3,5 тисяч правок, це правки на…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2589. Прошу визначатись та голосувати.
10:56:08
За-74
Рішення не прийнято.
2591 - Бурміч.
10:56:12
БУРМІЧ А.П.
Анатолій Бурміч, "Опозиційна платформа - За життя". Ми вчора і весь народ України бачив виступ Президента, який визнав, що він трошки помилився з урядом. Призначили інший, але ми не почули жодного слова ні про курс, ні про бачення, тим більше - про реформи в агросекторі і стосовно Закону про землю. Може таке виникнути через кілька днів чи неділь, що визнають знову, що курс був помилковим. Що мішає сьогодні… Я розумію, що немає закону про референдум, але що мішає владі, Президенту, депутатам зібрати "круглий стіл", за який посадити аграріїв, селян - тих, хто працює на землі і хоче працювати, - і по ходу дослухатись до них і дослухатись до якихось правок, які вимагає український народ? Треба чути людей. Ви не хочете. Це може закінчитись погано – так, як вчора.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2591. Прошу визначатись та голосувати.
10:57:39
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2592, Пономарьов.
10:57:44
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Шановні колеги! Шановний Дмитре Олександровичу! Звертаю увагу на таку технічну правку. Щоб найбільш точно відобразити наповнення закону, пропоную назву статті 30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" викласти у такій редакції: "Стаття 30. Взаємодія органу, що здійснює ведення державного земельного кадастру та суб'єкти державної реєстрації прав".
Дякую. Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2592, Пономарьов. Прошу визначатися та голосувати.
10:58:44
За-72
Рішення не прийнято.
2595, Плачкова.
10:58:51
ПЛАЧКОВА Т.М.
Доброго дня, шановні колеги! Хочу вам нагадати, що це у програмі вже колишнього уряду Гончарука було зазначено, цитую: "Мораторій на обіг земель сільськогосподарського призначення заважає розвитку українського аграрного сектору та призводить до бідності в українському селі". Але якщо ми сьогодні спитаємо у українських аграріїв, вони не скаржаться на мораторій, вони якраз скаржаться на проблеми з поверненням ПДВ, вони гостро це відчувають, і невеликі, і середні компанії. Це для них питання життя і смерті – наявність або відсутність обігових коштів.
Треба вирішувати справжні, реальні проблеми в цьому секторі, а не ті, які існували в уяві колишнього уряду. Тому я прошу вас, давайте зараз все ж таки відкличемо цей законопроект. Пане головуючий, прошу поставити ці дві поправки на голосування одна за одною.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2595 ставлю на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
11:00:08
За-73
Рішення не прийнято.
2594. Прошу визначатись та голосувати.
11:00:25
За-70
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Наступна - Королевська. Дайте, будь ласка, 7 хвилин, і після цього голосування буде по сімом правкам.
11:00:39
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановні колеги, українська земля – це спадок, який передали нам наші пращури. І ми не повинні сьогодні надавати можливість все наше минуле дати право уряду проміняти на кредити МВФ. Кредит - він дуже швидко закінчиться і забудеться. А наші землі назад після цього ми вже ніколи не повернемо!
Ми вчора в небуття відправили уряд Зеленського, перший уряд на чолі з Гончаруком. Цей уряд, який ініціював земельну реформу, Трудовий кодекс. Той уряд багато біди натворив для нашої країни. Так як так, що уряд вчора пішов у відставку, а його діло живе сьогодні в українському парламенті?
Ми наполягаємо на тому, щоб ми зараз зупинили розглядати це питання розпродажу землі. Ми наполягаємо на тому, щоб зараз проголосували поправку по проведенню всеукраїнського референдуму.
Шановні колеги, ну ви ж уже всі зрозуміли, що немає людей, які будуть тут працювати вічно. Вічна у нас є тільки земля. Земля, яку нам надали наші діди, яку нам залишили у спадок. Ну що ж ви робите?! Ну яке ж ви маєте право її розпродавати?!
І тому "Опозиційна платформа – За життя" наполягає на трьох головних принципових речах: перше, і це наша вимога, це доведення до завершення процесу розпаювання земель. Віддайте людям те, що їм належить! Віддайте людям їх паї.
Друга вимога – це продовжити мораторій на продаж землі до завершення справедливого розпаювання земель та підготовки всеукраїнського референдуму. Спочатку роздайте людям землю, розпаюйте цю землю, підготуйте референдум.
І третя наша вимога – це проведення самого референдуму. У нас з вами є зараз час, щоб спокійно підготуватися, щоб спокійно роздати людям землю, щоб створити кадастри, щоб зупинити цей турборежим. Ну вам же вчора Зеленський сказав: "Ну куди ви торопитесь з цією медичною реформою?". Ну може він забув сказати: "А куди ж ви торопитесь з тим, щоб розпродати українську землю?".
Ну ніхто вам не давав такого права! Сьогодні в країні немає міністра сільського господарства. Хто буде регламентувати цю вашу ініціативу по розпродажу України? Сьогодні в Україні немає міністра економіки - людини, яка повинна розрахувати ефект від продажу землі.
Ви ж вчора відправили Милованова у відставку? Тобто він не виконав ті завдання, які перед ним ставила країна. Якщо так, Милованова немає, Гончарука немає, а реформа земельна є, то так же не буває! Сьогодні у нас у країні ми не можемо розпродавати українську землю!
І тому "Опозиційна платформа – За життя" створила всі умови для того, щоб зупинити ваш турборежим, для того, щоб зупинити розпродаж України. Ми тримаємося. Ми вже довели вам більше 3 тисяч поправок, більше 2,5 тисячі поправок. Ми вам вже 2 тисячі раз наголосили на тому, що це неможна робити, але, шановні, ми розуміємо, що прийде час, коли треба буде брати відповідальність, і сьогодні ще можна не створити тої рокової помилки, яка буде потім через покоління пов'язувати з вашим ім'ям. Сьогодні ще можна роздати людям їх законно розпайовану землю, сьогодні можна ще встигнути підготувати та провести референдум.
Сьогодні ще можна відкласти у бік цей законопроект, тому що я хочу вам зачитати ті питання, які ставлять нам люди, ті питання, які сьогодні хвилюють кожного українця.
Ну, нам Тамара Стефаненкова з міста Запоріжжя ставить дуже справедливе питання: "Хто дав вам право розпоряджатися національним надбанням країни? Чому 250 осіб вирішують таке життєво важливе питання, ігноруючи думку народу?" Чому? Дайте людям відповідь.
Наступне питання. Людмила Коваль: "Чому не проводять референдум з продажу землі?" Ви розумієте, люди не можуть надати собі ладу: чого ви не хочете проводити референдум? А відповідь проста, шановні люди: тому що вони хочуть цю землю не розпаювавши, не віддавши вам, сьогодні просто її розпродати. Розпродати за вказівкою Міжнародного валютного фонду та інших иностранных спекулянтів, які хочуть сьогодні скупити задешево Україну. Вони купували минулий уряд, вони зараз наставили багато людей у владі - і зараз їм залишилося купити стратегічні підприємства та скупити українську землю, розставити тут казино та зібрати людей, щоб вони батрачили там, за кордоном, а не створювати робочі місця та умови для кращого життя українцям в нашій країні.
Шановні колеги, Ліна Бойко каже: "Не продавати землю іноземцям та іноземним компаніям, категорично "ні". Створити державний банк землі, заборонити віддавати землю в заставу". Люди у нас сьогодні кращі за багатьох депутатів розбираються, що треба сьогодні створити та як зробити.
Анатолій Доброгірський, Дніпро, ставить питання: "А що отримає Україна від продажу землі?" І дуже справедливо Анатолій ставить питання. Ви хочете розпродати українську землю, залишивши Україну без нічого, людей залишивши без їх минулого.
Тому ми ще раз, колеги, звертаємося до вас. Ми вчора зробили все, щоб відправити перший уряд Зеленського у відставку. Сьогодні ми вимагаємо від вас відправити і цю ініціативу по розпродажу української землі також у відставку. У нас з вами ще є шанс врятувати країну, об'єднати зусилля та зупинити цей безлад.
Дякую за увагу. Прошу поставити підтвердження поправок.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2596. Прошу визначатись та голосувати.
11:08:06
За-75
2597. Прошу визначатись та голосувати.
11:08:21
За-72
Рішення не прийнято.
2598. Прошу визначатись та голосувати.
11:08:37
За-70
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2599. Прошу визначатися та голосувати.
11:08:56
За-70
Рішення не прийнято.
2600. Прошу визначатися та голосувати.
11:09:12
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2601. Прошу визначатися та голосувати.
11:09:28
За-73
Рішення не прийнято.
2600. Прошу визначатися та голосувати.
11:09:50
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Крулько, 2610. Не наполягає.
Халімон. Не наполягає.
Шуфрич.
Мороз.
А, Шуфрич? А, я не бачу вас, Нестор Іванович. Яка? 2636?
11:10:41
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Поправка 2627, але перед тим, як перейду до суті поправки, не можу не звернути увагу, що якраз найбільш відповідальний блок уряду вчора не був сформований. І ми, в принципі, як опозиція, яка контролює дії влади, і, до речі, спромоглася переконати вас на вимогу народу України відправити у відставку уряд Гончарука, ми зараз вимагаємо доукомплектувати уряд. І, до речі, вчора ваші представники заявляли, що ви врешті-решт стали суб'єктами формування влади, а на наше уточнююче запитання, з ким із міністрів ви зустрілися і провели співбесіди, тобто не ви особисто, а депутати вашої фракції, ну тихесенько сказали, що ні з ким. Тому це трошки не входить в уявлення суб'єкта влади, але про решту я пізніше скажу.
А поправку прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2636. Прошу визначатися та голосувати. (Шум у залі)
Зараз повернемося.
11:12:09
За-71
Рішення не прийнято.
2627.
11:12:13
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Я попрошу наступні чотири поправки, вони стосуються однієї статті, поставити після мого 2-хвилинного виступу. Можливо?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добавте хвилину, будь ласка.
11:12:34
ШУФРИЧ Н.І.
Чотири наступні. Дякую.
А саме я хочу ще раз звернути увагу на те, що ми, дійсно, маємо побачити, хто буде відповідати за економічний блок, в першу чергу в питанні щодо стимулювання розвитку національної промисловості та наших аграріїв. І ми ще раз пропонуємо вам, і ми раді, що ви скористалися саме нашою порадою збиратися в умовах позачергових пленарних засідань, поки ми розглядаємо Закон про землю. І наш досвід, бачите, все ж таки був використаний, і це демонстрація нашого бажання працювати разом. Але ми все ж таки вимагаємо, щоби питання розгляду землі було проведено в умовах поваги до народу України. Я ще раз хочу нагадати вам про останнє дослідження Центру Разумкова: половина українців підтримує саме такі дії нашої партії "Опозиційна платформа – За життя" щодо розгляду Закону про землю в той спосіб, в який ми це робимо. Люди розуміють, що це певне блокування перманентного швидкого розгляду цього закону, і це відбувається в інтересах наших громадян.
76 відсотків готові прийти на референдум, це більше ніж на вибори. І 72 відсотки – більше ніж дві третини наших громадян - категорично не сприймають цей закон і саму ідею так швидко прискорити розгляд цього закону.
Тому ми і вимагаємо, і саме ці 4 поправки стосуються цього аспекту, розглянути якомога швидше питання про проведення національного референдуму. Крім того, ви маєте провести широку дискусію, прийняти Закон про референдум…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2627, Шуфрич. Прошу визначатись та голосувати.
11:15:01
За-71
Рішення не прийнято.
2628. Прошу визначатись та голосувати.
11:15:22
За-74
Рішення не прийнято, правка не врахована.
29 правка, Шуфрич. Прошу визначатись та голосувати.
11:15:41
За-73
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2630, Шуфрич. Прошу визначатись та голосувати.
11:16:00
За-71
Рішення не прийнято.
2631, Шуфрич. Прошу визначатись та голосувати.
11:16:17
За-76
Рішення не прийнято.
2632, прошу визначатись та голосувати.
11:16:35
За-74
Рішення не прийнято.
2633, Нестор Іванович.
11:16:42
ШУФРИЧ Н.І.
Правка 2633 пропонує наступну редакцію: "Викласти частину 3 статті 30 Закону України про Державний … кадастр в наступній редакції: "Пункт 3. Забезпечення уповноваженої Кабінетом Міністрів України державної установи або організації моніторингом порушення вимог частини 2 статті 130 Земельного кодексу України на підставі постійного співставлення інформації, отриманої з власних інформаційних баз даних…", - а далі по тексту.
Шановні колеги із фракції "Слуга народу", може, нам дійсно варто сісти з представниками всіх фракцій і обговорити питання перспективи цього закону? Ну, я ще раз не можу не згадати відому цитату Івана Степановича Плюща, спікера нашого парламенту неодноразового, світла йому пам'ять. Ну, ми зараз, дійсно, пробуємо "впихнути невпихуєме". Можливо, тут ви це і впихнете, але народ це випихне, повірте мені. Він це не сприймає і протестує проти цього закону.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2633. Прошу визначатись та голосувати.
11:18:08
За-75
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2637 ставлю на голосування? Прошу визначатись та голосувати.
11:18:30
За-72
Рішення не прийнято.
2637. Включіть, будь ласка, мікрофон. Голосуємо. Ставлю на голосування. А, хочете виступити? 2637.
11:18:40
ШУФРИЧ Н.І.
Шановний головуючий, шановні колеги із фракції "Слуга народу", ви бачите несприйняття цього законопроекту і в залі, окрім вашої фракції, та за межами Верховної Ради, народ України категорично протестує проти прийняття закону в цій редакції в такий спосіб. Можливо, нам дійсно варто в режимі наради обговорити перспективу прийняття цього закону, висловити спільну позицію і запропонувати Президентові України, який буде нести відповідальність у разі схвалення цього закону, відстрочити розгляд цієї ініціативи до того часу, поки не підніметься рівень доходів наших громадян, поки дійсно ми не зможемо забезпечити такий ВВП на душу населення, який є принаймні в країнах - наших сусідів з бувшого соціалістичного табору, де всі ці показники в 7 раз вищі в середньому і ціна землі теж…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2637. Прошу визначатись та голосувати.
11:20:08
За-71
Рішення не прийнято.
2638. Прошу визначатись та голосувати.
11:20:26
За-73
Рішення не прийнято.
Мороз, 2639.
11:20:31
МОРОЗ В.В.
Шановний головуючий, шановна Україна, Мороз Володимир 59 виборчий округ, Донеччина. Земельну реформу проводити, ігноруя думку людей, не можна сьогодні. Це може призвести до катастрофічних подій. Людей можуть просто обманути, АПК може збанкрутіти. Продаж землі, коли сьогодні йде війна, просто сьогодні неможливо. Мільйони сьогодні людей не мають права отримати свої паї. В країні криза, все підводиться до того, щоб ми сьогодні змогли дати людям право прийти на референдум і визначитися як вони зможуть проголосувати за сьогоднішній ринок землі. І тому "Опозиційна платформа - За життя" проти цього закону.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2639. Прошу визначатись та голосувати.
11:21:57
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Володимир Вікторович, може, наступні правки також поставити на підтвердження, на голосування? Не заперечуєте?
11:22:06
МОРОЗ В.В.
Дайте мені пару хвилин, якщо можна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки? 2 хвилини дайте, будь ласка, Морозу.
11:22:19
МОРОЗ В.В.
Дякую, шановний головуючий.
Мороз Володимир, 59 виборчий округ, Донеччина. Сьогодні ці правки стосуються в основному про Державний земельний кадастр. Сьогодні сталася дуже непроста ситуація з державним кадастром, де сьогодні вообще не наведений лад в державі, де люди, які не мають паїв, вони сьогодні їх не можуть получити і я думаю, що нам потрібно зробити те, що зробили в цивілізованих країнах – ми должны ці землі сільськогосподарського призначення розпаювати, надати наділи тим людям, які сьогодні їх не мають. І тому сьогодні, знаєте, теж було багато дзвінків, які… телефонували фермери мені і казали про те, що першочергове придбання на аукціонах було би для них приемлемым, но сьогодні вони не мають такого права. І тому я хотів би, щоб наші поправки і те, що сьогодні говорять нам наші люди, які сьогодні мають паї і забезпечують цю землю, вкладають в цю землю, вони мали першочергове право на викупи цих земель, а ми їх позбавляємо. І тому, я ще раз кажу, ми не маємо права сьогодні без референдуму підходити до цього питання.
Я представляю той округ, на якому сьогодні йде, в принципі, війна, і люди задають багато питань, як вони зможуть використовувати землю, яка сьогодні не буде включена в ринок землі. І тому я дуже прошу звернути на це увагу, підтримати мої правки.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2640. Прошу визначатись та голосувати.
11:24:45
За-68
Рішення не прийнято.
2642. Прошу визначатись та голосувати.
11:25:03
За-63
Рішення не прийнято.
Бурміч, 2643.
11:25:11
БУРМІЧ А.П.
Анатолій Бурміч, "Опозиційна платформа – За життя". Шановний Голово, там у мене три подібні правки, дайте мені 2 хвилини. І потім проголосуємо.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добавте хвилину.
11:25:21
БУРМІЧ А.П.
Шановні колеги, хотів вам розповісти про одну ситуацію. Ми недавно, парламентська делегація, у склад якої входили всі представники всіх фракцій, їздили на парламентську зустріч у Фінляндію. Цікаві були виступи і представників ПАРЄ, фінляндського парламенту, швецького, мені не дадуть збрехати, тому що були представники всіх фракцій. Так от, у них високі показники і в боротьбі з корупцією, і стосовно щастя, як вони сказали, "ми найщасливіші люди". Чому? Тому що всі питання червоною лінією у них проходили і вони підкреслювали, що все вирішується без зброї, все вирішується за круглим столом, ми слухаємо своїх опонентів. А у нас сьогодні в Україні опонентом виявляється власний народ, якого ми не хочемо слухати, який 75 відсотків говорить: давайте поговоримо, дослухайтесь до нас. Що це виходить таке? Ми розповідаємо про європейські цінності, де головою червоною лінією проходить – слухати один одного, слухати опонента. Ми не слухаємо, ми значить брешемо стосовно свого курсу. Ви монофракція є "слугами народу", де власником землі є власний народ. Ми його не слухаємо, то це, як мінімум, лицемірство. Може все-таки треба дослухатись до власного народу, до власних агровиробників, зібратися і внести одну єдину поправку або дві, яка всіх влаштує.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
2645 ставлю на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
11:27:40
За-63
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Пономарьов. Не наполягає. Наполягаєте? Може, на підтвердження просто поставимо, ні? Олександре Сергійовичу.
11:27:57
ПОНОМАРЬОВ О.С.
У мене не включено. Дякую. Ще раз дякую, Дмитре Олександровичу.
Олександр Пономарьов. 78 округ...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви зараз про яку правку хотіли б...?
ПОНОМАРЬОВ О.С. Я нагадую, що більшість бере на себе...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Номер правки просто, щоб всі... Олександре Сергійовичу.47-а чи 48-а, я маю на увазі?
ПОНОМАРЬОВ О.С. 46-а. Дмитрий Александрович, не отвлекайте, а то я потом попрошу дополнительного времени.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 48-а, да, дякую.
ПОНОМАРЬОВ О.С. 46-а. Якщо більшість бере на себе відповідальність не реагувати на вимоги суспільства, то намагаємося без проведення референдуму відкрити ринок землі, то ми не повинні ігнорувати хоча би елементарне дотримання норм та прав.
Пропоную доповнити частину третю статі 30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" абзацом такого змісту: "При отриманні інформації з реєстрів необхідно дотримуватися норм Закону…"
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставимо на голосування на підтвердження? На врахування, да?
2646. Прошу визначатись та голосувати.
11:29:30
За-70
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Олександр Сергійович, наступна теж? 47-а правка.
11:29:37
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую ще раз.
Частина три статті 30 Закону України "Про Держ. земельний кадастр". Йдеться мова про те, що програмне забезпечення Державного земельного кадастру має забезпечувати інформаційну взаємодію з метою одержання інформації про сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності однієї особи та пов’язаних осіб і розташованих у межах однієї громади, області, Автономної Республіки Крим та в межах України.
Пропоную в частині п’ятій статті 30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" слова "пов’язаних осіб" замінити словами "особи, які є близькими родичами та членами сім'ї".
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 47 правку, Пономарьова. Прошу визначатись та голосувати.
11:30:51
За-69
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Микола Леонідович, може, якось об'єднаємо правки? 2 хвилини. Включіть, будь ласка.
11:31:04
СКОРИК М.Л.
Народний депутат Скорик, фракція "Опозиційна платформа – За життя". Шановний пане головуючий, шановні колеги, шановні громадяни України! Ви знаєте, от я про що хотів сказати. Ми з вами почали розглядати цей закон ще в грудні місяці. Зараз уже закінчується, вірніше, йде березень, і скоріше за все, до кінця місяця цей закон буде прийнятий. Тобто більше 3 місяців цей закон буде розглядатися.
Якщо б більшість зразу дослухалася до точки зору українського народу, до точки зору конструктивних депутатів в парламенті, то ми б з вами встигли прийняти новий Закон про референдум, звернутися відповідно до українського суспільства щодо його точки зору щодо тотального розпродажу землі, отримати відповідь від українського суспільства. І зробити цей закон набагато більш легітимним, ніж він буде у разі його прийняття.
Мені здається, що в цій ситуації не було б вчорашнього перезавантаження уряду. Тому що те, що зроблено вчора, знову ж таки, як на мене, не має особливого сенсу. Тому що, крім зміни прізвищ, особливо нічого не відбулося. І Прем'єр на моє запитання дуже чітко відповів, що курс на тотальний розпродаж державної власності і землі новий уряд збереже.
Шановні колеги, у нас іще залишається з вами час відмовитися від цього законопроекту. У вас поки що немає нового міністра агропромислового комплексу. І зараз дуже зручно і дуже вчасно було б відмовитися від цього законопроекту, дослухатися до суспільства, звернутися до суспільства, об'єднати український парламент, об'єднати український політикум, об'єднати українське суспільство і разом рухатися далі, не захищаючи парламентську більшість, парламент чи якусь партію, а захищаючи українську державу і її надбання.
Пропоную поставити правки 2648, 2649, 2650 і 2651 на затвердження.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2648. Прошу визначатись та голосувати.
11:33:27
За-74
Рішення не прийнято.
49-та. Прошу визначатись та голосувати.
11:33:43
За-70
Рішення не прийнято.
2650. Прошу визначатись та голосувати.
11:34:00
За-68
Рішення не прийнято.
51 правка. Прошу визначатись та голосувати.
11:34:16
За-69
Рішення не прийнято.
2667. Васильєв. Не наполягає.
2668. Загородній. Не наполягає.
Пивоваров. Не наполягає.
Геращенко. 2671.
11:34:40
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, це технічна поправка, яка вдосконалює законопроект про ринок землі, і ми просимо її підтримати.
Я хочу наголосити, що "Європейська солідарність" виступає категорично проти законопроекту в його нинішньому вигляді, тому що це буде афера сторіччя, якою так само, як на початку 90-х, коли відбулася абсолютно непрозора приватизація, просто розкрадання українських стратегічних підприємств, зараз так само закладається розкрадання землі, державної землі, 10 мільйонів гектарів державної землі, де не встановлено мінімальну ціну, де немає кадастру публічного.
Мені дуже прикро, що "слуги", які чудово усвідомлюють ті ризики, які візьмуть на себе голосуванням за цей законопроект про аферу, про розпродаж, не розпродаж, а розбазарювання землі, не підтримали жодну з 37 поправок "Європейської солідарності", навіть технічні, які вдосконалюють законопроект.
Просимо проголосувати "за".
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2671. Прошу визначатись та голосувати.
11:36:03
За-81
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2673, Папієв. А, ви… Бачу Пузанова. 2672, Пузанов.
11:36:15
ПУЗАНОВ О.Г.
Дякую.
Шановний головуючий, шановні колеги, правка стосується внесення змін до Закону України про Державний земельний кадастр. І вона передбачає, що: "Обмеження доступу до інформації про сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності однієї особи та пов'язаних осіб і розташованих у межах однієї громади, області, Автономної Республіки Крим та в межах України не допускається".
Тобто мова йде про те, що встановлені обмеження щодо концентрації земельних ділянок сільськогосподарського призначення. В одних руках можуть контролюватися не лише державою і державними органами, посадовцями, які, як відомо, не дуже ефективно часто-густо виконують свої обов'язки, а така поправка дозволить громадському суспільству, громаді, будь-якому громадянину України контролювати, чи дотримуються ті обмеження в межах його регіону.
Прошу поставити поправку та проголосувати "за". Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2672. Прошу визначатись та голосувати.
11:37:33
За-72
Рішення не прийнято.
2673, Папієв.
11:37:37
ПАПІЄВ М.М.
Дякую.
Шановні народні депутати України, шановні громадяни України! Це достатньо така серйозна поправка, яка стосується якраз взаємодії інформаційних систем державних реєстрів. Один державний реєстр – це реєстр речових прав на нерухоме майно і Державний земельний кадастр. Без взаємодії цих якраз інформаційних систем неможливе взагалі функціонування цього закону. Зараз ви її не підтримуєте, цю поправку, от в силу причин або нерозуміння, або ще не достатнього розуміння, але вона дуже важлива. Якщо ви її не проголосуєте, то фактично цей закон буде пустий і не функціонуючий. Тому що зберігати треба в інформаційних системах якраз всі ті правочини, які… і відображати їх, які будуть здійснювати громадяни України. Це складна поправка, але я дуже просив би на довірі проголосувати її, і я прошу поставити її на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2673. Прошу визначатися та голосувати.
11:38:56
За-73
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2674, Цимбалюк.
11:39:02
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, фракція "Батьківщина". Шановний головуючий, шановні народні депутати, виборці! Земля – це не тільки територія, за яку воюють наші хлопці на сході, земля – це і села, і інфраструктура. Більше 4 тисяч українських сіл можуть зникнути з карти, якщо буде проголосований законопроект в даній запропонованій редакції, тому що там не буде фермера, не буде дрібного і середнього землевласника.
Моя правка стосується саме статті 30, що стосується кадастру, про Державний земельний кадастр. Саме ми відстоюємо позицію, що земельний кадастр і облік земель сільськогосподарського призначення потрібно як перший етап проведення цієї реформи. Тоді оцінка і наступні кроки.
Прошу поставити…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2674. Прошу визначатися та голосувати.
11:40:29
За-76
Рішення не прийнято.
Наступна правка - Німченко Василь Іванович, 2676.
11:40:35
НІМЧЕНКО В.І.
Шановні колеги, коли ми ведемо мову про внесення правок, то ми, звичайно, передбачаємо покращення законопроекту. А в даному випадку ми те, що відхилено, то ми вважаємо, що до цього треба повернутися, і ті позиції, які викладаються кожним, кожним доповідачем по своїй поправці, засвідчує на те, що в нас в законодавчому процесі є ті проблеми, ті проблеми, які приводять до позбавлення і ущемлення прав громадян, як осіб і народу, які мають право на управління державними справами і які є джерелом влади в Україні.
Я ще раз повторюю, читайте Конституцію, це повинна бути настольна книжка, я кажу до "Слуги народу". Колеги, почитайте, земля – це матеріальна основа суверенітету, не порушуйте 111-у Кримінального кодексу України.
Спасибі. Свою поправку...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування цю правку 2676. Прошу визначатися та голосувати.
11:42:02
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Фріс. Не наполягає.
Приходько. Наполягаєте?
11:42:12
ПРИХОДЬКО Н.І.
Да.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2679.
ПРИХОДЬКО Н.І. Дякую.
Шановні колеги, моя пропозиція – це ініціатива, спрямована на вирішення проблем українців, які обов'язково виникнуть у випадку прийняття цього закону. Адже даним законом вносяться зміни до положень інших важливих законів, які в свою чергу регламентують взаємодію між Державним земельним кадастром, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та реєстром актів цивільного стану.
Моя поправка полягає в тому, щоб програмне забезпечення Державного земельного кадастру не просто повинно забезпечувати інформаційну взаємодію, а обов'язково повинно забезпечувати відповідність чітку відомостей про зареєстровані речові права в зазначених реєстрах, бо невідповідність даних декількох реєстрів буде спричиняти безліч спорів та протиріч юридичних. В нас в даний час є багато спорів щодо меж земельних ділянок, площ земельних ділянок. Тепер ми хочемо примусити громадян…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2679. Прошу визначатися та голосувати.
11:43:38
За-70
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка - 2682. Качний.
11:43:47
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, я повертаюся знову до питання ринку землі як до такого питання, яке сьогодні турбує і хвилює весь український народ, не тільки тих, хто має паї в своїй власності, а й тих, хто сьогодні не отримав ці паї. І це, я вам хочу сказати, дуже велика кількість громадян України, які теж мають згідно Конституції України право того, щоб стати власниками тих паїв, які називаються "паями сільськогосподарського призначення".
Наша фракція наполягає на тому, що, поки не буде розпайована вся земля між всіма українцями, допоки не буде зроблений кадастр, допоки не буде переоцінки української землі до тої ціни, яка є, наприклад, у наших сусідів, це не менше 5 тисяч євро, ми не хочемо і не можемо допустити розпродажу землі. Тому, шановні колеги, ще раз хочу…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю правку на голосування. Прошу визначатися та голосувати. 2672.
11:45:12
За-69
Рішення не прийнято.
2683. Качний.
11:45:16
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, без референдуму взагалі ці питання ставити неможливо. Ще раз наполягаю на тому, що якщо у нас створюється на даний момент Міністерство аграрної політики, нам потрібно заслухати доповідь і розуміння нового міністра з приводу того, як він бачить сьогодні розвиток аграрного напрямку. Поки ми його не почуємо, ми взагалі не розуміємо, як буде рухатися далі наша українська держава по питанню ринку землі. На жаль, сьогодні той уряд, який ми вчора, не ми, а "слуги народу", проголосували за отримання цих нових міністрів, які навіть не звітували про те, як вони будуть піднімати галузі свої, ми не побачили і міністра аграрної політики.
Тому, шановні колеги, ставлю на голосування головне питання – це те, що ми повинні йти через референдум, через референдум.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2683. Прошу визначатись та голосувати.
11:46:33
За-69
Рішення не прийнято.
Павленко, 2685.
11:46:37
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Юрій Павленко. Вчора Президент України, підводячи результати турборежиму, чітко поставив діагноз: результатом його є економіка, яка рушиться, промисловість, яка падає, бідність людей, яка наростає, дірка в державному бюджеті. І закликав дослухатись до розуму і серця, і саме уряд представив як "уряд розуму і серця".
Я закликаю вас, шановні колеги, давайте дослухаємося до здорового глузду, до розуму, серця, побачимо національні інтереси України. І даний законопроект – от і про це звучали вже пропозиції не одного з колег – у рамках Погоджувальної наради відправимо на доопрацювання. І сформуємо порядок денний, який сьогодні чекають люди, порядок денний, який їх захистить, порядок денний, який наблизить мир в Україні.
Саме про це моя поправка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже важлива поправка 2685. Прошу визначатись та голосувати.
11:48:05
За-71
Не знайшла підтримку в залі. 71 – "за". Рішення не прийнято.
Наступна правка - 2686, Власенко.
11:48:14
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, пане Голово.
Це правка про програмне забезпечення Державного реєстру прав, але це програмне забезпечення повинно відповідати концепції земельної реформи. Насправді ніякої земельної реформи зараз ніхто не проводить, а концепція повинна бути наступна. Лише після того як на референдумі народ скаже "так" можливості продажу сільськогосподарської землі, треба забезпечити, щоб всі, хто має паї, мав можливість продати їх державі за ринковою ціною, а держава повинна передавати земельні ділянки в оренду малим і середнім фермерам. Отак повинне працювати програмне забезпечення Державного реєстру прав.
А тим, колегам, які говорять про те, що немає у нас Закону про референдум, я хочу нагадати про позицію Верховного Суду України, про те, що сьогодні в Україні діє Закон від 91-го року "Про всеукраїнський та місцеві референдуми", а відтак є вся можливість уже сьогодні за цим законом вийти і запитати українських громадян їхньої думки відповідно до статті 13 Конституції як власника української землі, що вони…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2686. Прошу визначатись та голосувати.
11:49:39
За-85
Рішення не прийнято.
2687, Дубіль.
11:49:44
ДУБІЛЬ В.О.
Шановні колеги, шановний український народе, фракція "Батьківщина", як і 73 відсотки народу України, виступає категорично проти цього законопроекту – продажу української землі.
Коли влада не чує людей, то влада іде у відставку. На сьогоднішній день влада не чує 73 відсотки людей, які категорично проти продажу нашої держави. Влада не чує підприємців, які декілька тисяч виходили під Адміністрацію Президента, відстоювали права. Влада не чує медичних працівників, які виходили і відстоювали свої права в умовах недофінансування проти закриття районних лікарень, тубдиспансерів, психдиспансерів. Влада не чує шахтарів, влада не чує сьогодні вчителів. Я пропоную дослухатися до 73 відсотків людей - і зняти цей законопроект з розгляду.
Що стосується правки, так як я пропонував обмеження 500 гектарів в одні руки, то інші територіальні обмеження недоцільні. Прошу вилучити. Прошу поставити правку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2687. Прошу визначатись та голосувати.
11:51:04
За-77
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Власенко, 2690.
11:51:09
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, пане Голово.
Я би хотів підтримати вчорашній виступ Президента в тій частині, коли він сказав, що лише нових облич недостатньо - треба ще мізки і серце. Так от, я би хотів звернутися до лише нових облич, які готували цей законопроект.
Ви знаєте, згідно з частиною другою статті 1 Закону "Про санкції" санкції застосовуються лише до іноземних держав і іноземних громадян, і фірм, які контролюються іноземцями. При цьому в цьому законі ви пишете, що ви добавляєте санкцію - заборону на набуття у власність земельних ділянок. Тобто таким чином ви підкреслюєте те, про що говорила партія "Батьківщина", що насправді законом дозволяється придбання землі іноземцями або компаніями, які контролюються іноземцями.
Тому, шановні нові обличчя, крім нових облич, треба ще мізки і серце, як сказав Президент. Тому підтримайте Президента, включайте мізки, які до сьогоднішнього дня, на жаль, не були включені. Включайте серце, якого теж не було до сьогодні.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування. Ставлю на голосування правку 2690. Здається, що вона не до Закону про землю, а про анатомію. Ну, добре, давайте ставити її.
Прошу визначатись та голосувати.
11:52:45
За-81
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Королевська. Не наполягає.
Наступна правка - Шуфрич Нестор Іванович, 2718. Може, якось теж...
11:52:57
ШУФРИЧ Н.І.
Я прочитаю. Дякую. Я прошу 2 хвилини і 3 правки. Дякую.
Шановний головуючий, наступні 3 правки, а саме: 2718, 2719, 2720 - стосуються внесення змін, які пропонуються в цей закон, в закон про санкції. Трошки дивна річ, що ми саме цей закон хочемо регулювати прийняттям закону про можливість продажу сільгоспземель. Але будь-які маніпуляції з державною землею, ми вважаємо, неможливі, по-перше, поки ми не встановимо, скільки у нас в державній і в комунальній власності реально землі. Говорять про те, що від 7 з половиною мільйонів гектарів до 11 мільйонів гектарів. Спочатку це треба встановити, а потім вже приймати рішення як це продати.
Тому ми і робимо застереження, що будь-які рішення, маніпуляції і новації з цього питання можливі виключно в одному випадку, а саме: після проведення всеукраїнського референдуму, де народ України має сказати "так" чи "ні" продажу української землі. І абсолютно погоджуюсь, сьогодні якщо ми не зможемо прийняти свій закон, то можемо провести референдум за законом 91-го року.
Дякую. Прошу поставити на голосування 3 поправки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку номер 2734 Шуфрича. Прошу визначатись та голосувати.
11:55:10
За-76
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2719, прошу визначатись та голосувати.
11:55:32
За-74
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2720, прошу визначатись та голосувати.
11:55:50
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Несторе Івановичу, а там дві наступні дуже схожі, може, теж одразу на... Ні. Ну, дуже просто схожі. Відрізняються, да?
2721.
11:56:07
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Ви знаєте, вчора якось дивно виглядало, коли вже призначений новий Прем'єр-міністр України забув представити і додатково представляв кандидата на посаду міністра соціальної політики, до речі, жінку. Але сам принцип ставлення до соціальної політики нас дещо насторожив. І ми дуже хотіли б, щоб під час врахування вартості землі виходили з реальних доходів наших громадян, адже корекція, корегування ціни на землю в усіх країнах, подобається чи ні, прив'язана до середнього рівня доходів громадян. Я ще раз підкреслюю: Словаччина, Угорщина, Румунія – доходи більше в 7 разів, а земля дорожча теж в 7 разів; Німеччина – в 20 разів, земля теж дорожче в 20 разів. Тобто давайте починемо з того, що піднімемо рівень доходів наших громадян, а...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Несторе Івановичу, так філігранно до призначення уряду землю ще не прив'язували. Це дійсно, да...
Ставимо на голосування? 2721. Прошу визначатись та голосувати.
11:57:45
За-66
Рішення не прийнято.
Наступна правка 2722. Шуфрич.
11:57:51
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Я зараз спробую ще більше філігранно прив'язати питання уряду Гончарука до Закону про землю, а саме: ви знаєте, я теж хочу підкреслити ще один символізм. Кажуть, що інтересантів головних штовхання цього закону, крім пана Сороса, було ще три українці. Так два вже свої посади лишили. Залишився тільки Президент України. І я не думаю, що зараз треба ставити знак дорівнювання між Соросом і Президентом Зеленським, тому що, чесно кажучи, хочеться вірити, що ми самі можемо приймати рішення, як допомогти нашим громадянам реалізувати свої майнові права на свої земельні паї.
Тому ми зараз і наполягаємо утриматись від цього турборежиму, і в цьому ми погоджуємося з Президентом України, який визнав турборежим помилковим і таким, що вже не буде домінувати в нашій Верховній Раді.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Нестор Іванович, за підтримку Президента.
2722. Прошу визначатись та голосувати. Я розумію, що ви будете підтримувати тепер всі ініціативи Президента. Але не цього разу.
11:59:18
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка - 2723, Шуфрич.
11:59:26
ШУФРИЧ Н.І.
До речі, оці 69 голосів - це голоси тих, хто реально серцем підтримують Президента України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Покажіть по фракціям минуле голосування.
ШУФРИЧ Н.І. А решта - це питання. Це питання, тому що прийняття цього закону - це підстава для Президента України і нехтування бачення і вимог народу України.
Тому ми і наполягаємо: запитайте народ України, потім з відповіддю народу України прийдіть до Президента України. І побачите, що цей закон тоді приймати не буде сенсу.
Дякую за увагу. Враховуючи, що 12 годин, бажаю всім добре відпочити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Голосувати вже після перерви будемо, да, Нестор Іванович?
Оголошується перерва до 12:30. Дякую.
(Після перерви)
12:30:29
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шуфрич? Немає. Німченко. Нестор Іванович тоді наступний. 2751. 12:30.
12:30:58
ШУФРИЧ Н.І.
Шановний головуючий, хочу нагадати, ми не проголосували попередню правку, ми зупинились на голосуванні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте ви мені пробачите.
ШУФРИЧ Н.І. Вам я не можу не пробачити, пане Голово. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Нестор Іванович.
ШУФРИЧ Н.І. Наступна правка у нас стосується питання врегулювання самої можливості продажу земель сільгосппризначення. Але знову таки, дбаючи про стабільність в нашій країні і висловлюючи щире бажання уникнути протистояння на селі, яке має годувати нашу країну і забезпечувати доходи від ефективного експорту, ми і просимо зупинитися в цьому нестримному бажанні прийняти цей закон, провести консультації між з собою і з Президентом, визначитись на референдумі і повернутись до…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Наполягаєте на голосуванні?
2751. Прошу визначатись та голосувати.
12:32:27
За-35
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Німченко, 2753.
Нестор Іванович Шуфрич. Так Німченко чи Шуфрич? Є Василь Іванович?
12:32:37
НІМЧЕНКО В.І.
Прошу поставити на підтвердження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю 2753. Прошу визначатись та голосувати. Дякую вам, Василь Іванович.
12:32:59
За-41
Рішення не прийнято. Правка не підтримана.
Бурміч. Наполягаєте?
12:33:07
БУРМІЧ А.П.
Пане Голово, у мене тут шість подібних правок. 3 хвилини. Дякую.
Анатолій Бурміч, "Опозиційна платформа – За життя". Ми вже говорили, що нам вдалося завдяки нашій фракції, іншим фракціям перетягти з грудня минулого року розгляд цього закону на весну. І сьогодні ми його розглядаємо. Сьогодні ніхто не слухає: ні в залі, ні в керівництві держави. І вчора ми теж в цьому… лишній раз підтвердили таке.
Але ми виграли що? Ми виграли час, і не тільки час. А ми виграли те, що нам вдається роз'яснити, "розжувати" всі негативні наслідки, які може цей закон принести українському народу і сільгоспвиробникам. Ми намагалися достукатись до сердець, до здорового глузду монобільшості. Але поки не сильно це вдається. Але я бачу головне, головний виграш. Це те, що всі в цьому залі, і, я сподіваюсь, український народ і агровиробники, побачили, хто, дійсно, переживає за агросектор, за реформу і хто тільки на словах.
Всі дуже добре сьогодні люди знають, які ризики цей закон несе. І, звичайно, ще більше тисячі поправок, ми будемо кожного разу на цьому наголошувати. Але самостійно ні "Опозиційна платформа", ні інші депутати, які сьогодні підтримують правки, нічого не змінять. Змінить тільки активна позиція тих, хто працює на землі. І мені здається, що якщо все-таки до останньої правки керівництво Верховної Ради і монобільшість не дослухається до тих побажань, які має український народ, а саме порадитись з ним, то цей український народ може провести свій референдум, не чекаючи закону того, якого ще немає, а прийде до Верховної Ради і проведе референдум, у себе на місцях, біля рад, проведе референдум. І тоді що з цього вийде? А з цього вийде конфлікт ще один, і в цьому будуть винуватий діючий Президент і монобільшість.
Люди добрі, колеги, дослухайтесь, не плюйте на все те, що хоче чути український народ, не плюйте, тому що він може так плюнути, що всі потонуть.
Дякую. Прошу…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Не ставимо на голосування? Три правки, да?
Ставлю на голосування 2375. Прошу визначатись та голосувати.
12:36:54
За-53
Рішення не прийнято.
2758. Прошу визначатись та голосувати.
12:37:11
За-53
Рішення не прийнято.
2760. Прошу визначатись та голосувати.
12:37:28
За-56
Рішення не прийнято.
Олександр Сергійович, вас не питаю, точно знаю, що будете наполягати, на правці. Правка 2761.
12:37:34
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дуже дякую. Олександр Пономарьов, Запорізька область. Наступна правка регулює запропоновані зміни у Законі України "Про санкції".
Пропонується пункт 24-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" викласти в наступній редакції: "встановлення заборони на отримання у власність земельних ділянок". У частині другій пункт 24-1, частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" цифру "24-1" вилучити".
Дякую. Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку Олександра Сергійовича Поньомарьова 2761.
Прошу визначатись та голосувати.
12:38:49
За-57
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Колтунович, 2768.
12:39:01
КОЛТУНОВИЧ О.С.
З місця.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте з місця, да. 2768, Колтунович.
12:39:27
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово! Я хотів би взяти дві хвилини для того, щоб там подальші три поправки поставити на голосування, щоб їх підтримали наші колеги, врахували…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, додайте хвилину, будь ласка.
КОЛТУНОВИЧ О.С. Дякую.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати, шановні виборці! "Опозиційна платформа – За життя" з самого початку входження в земельний закон наполягала на тому, що ми маємо рухатися іншим шляхом.
Безумовно, ми як фракція, яка робила економічну програму, здійснювала відповідні розрахунки, аналіз, ми розуміли, який стан сьогодні є, в тому числі і у вітчизняному сільському господарстві.
Безумовно, ми зважали на те, які є виклики у сучасному глобальному світі, і що потрібно зробити для того, щоб підсилити вітчизняний агропромисловий комплекс. Ми робили акценти на сільськогосподарському машинобудуванні, ми робили акценти на тому, щоб все-таки впроваджувати сучасні, ефективні технології у зрошувальне землеробство, ми розглядали ряд аспектів, які стосуються того, щоб стимулювати тваринництво, переробну промисловість, і загалом, щоб наш вітчизняний товаровиробник міг конкурувати в рамках зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Всі ці аспекти, безумовно, на наш погляд, не відображаються в даному проекті закону, але просто на сьогоднішній день комітетська редакція даного проекту закону, вона пішла тим шляхом, і, власне, минула уже влада і минулий уряд запропонував своє бачення, яке було направлено виключно на продаж землі.
Ми порахували, чи дасть це якісь економічні зиски чи якісь плюси для економіки, для національної економіки в цілому і для вітчизняних товаровиробників, і ми побачили, що, на жаль, навіть уряд це тодішній визнав, і озвучив це колишній міністр економіки і сільського господарства, що приріст валового внутрішнього продукту буде фактично нульовим в результаті запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення. І з цієї точки зору, зважаючи на суспільний супротив, а ми знаємо, що соціологія понад там 70-72 і 74 відсотки все-таки громадяни України виступають за референдум і проти ринку землі, ми все-таки звертаємося до партії "Слуга народу" для того, щоб підтримали наші ініціативи і рухалися зовсім іншим шляхом у розвитку сільського господарства.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Три правки на голосування ставимо.
2768, Прошу визначатися та голосувати.
12:41:52
За-61
Рішення не прийнято.
2792. Прошу визначатися та голосувати.
12:42:10
За-63
2793. Прошу визначатися та голосувати.
12:42:25
За-60
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2794, наполягаєте, Наталія Юріївна? Може, якось об'єднаємо правки? 5 хвилин. П'ять… Сім… Сім хвилин, будь ласка, включіть.
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. (Не чути)
ГОЛОВУЮЧИЙ. А скільки у вас правок, Наталія Юріївна?
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. (Не чути)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки? Включіть, будь ласка, 10 хвилин.
12:42:31
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Десять минут включите, пожалуйста.
Шановні колеги, шановні присутні, ми з вами бачимо, як йде розгляд цього законопроекту. На жаль, ми всі дуже добре розуміємо, що сьогодні ні парламент, ні уряд не готовий до того, щоб провести прозорий, дійсно ефективний ринок землі. Ми дуже з вами добре розуміємо, що сьогодні непрофесіоналізм та популізм накриває країну. І в таких обставинах дозволити ще недіючому уряду та дуже непрофесійному парламенту з монобільшістю продавати українську землю – це просто розпродати за безцінок Україну.
Ми ще раз звертаємося до вас, шановні колеги: навіщо ми втрачаємо час? Є зараз можливість об'єднати зусилля, зняти з розгляду цей законопроект, підготуватися, а в першу чергу зробити все, щоб розпаювати сьогодні українську землю, щоб віддати 30 мільйонам українських громадян їх законне право, право, яке належить їм по Конституції України, отримати свої безкоштовні паї, отримати сьогодні можливість бути власниками своєї української землі. Навіщо ви створюєте зараз такий супротив в суспільстві? Навіщо ви провокуєте людей сьогодні виходити на акції протестів? Навіщо ви сьогодні створюєте ті умови в нашій країні, коли люди не мають і не бачать іншого виходу, як захищати себе, виходячи на вулиці? Ну, ви ж добре розумієте, що, на жаль, в країні ще продовжуються бойові дії. Ви дуже добре розумієте, що кожен день страждають та гинуть українці. І сьогодні найголовніше питання, яке стоїть перед всіма нами, – це об'єднати зусилля та виконати Мінські угоди, да, виконати те Паризьке комюніке, яке підписав Володимир Зеленський, зробити все, щоб захистити людей, які кожен день страждають на сході, дати статус людини, постраждалої, мирної людини, постраждалої від бойових дій, відновити виплату пенсій нашим українським пенсіонерам, які вимушені проживати сьогодні на неконтрольованій території; відновити будинки людям та витратити цей час парламенту не для того, щоб переконувати вас, дві сотні "слуг народу", в тому, що ви – слуги народу і не маєте права розпродавати Україну, а використати цей час, щоб повернути в країну мир, щоб прийняти ті рішення, від яких покращиться життя людей, щоб прийняти сьогодні ті необхідні рішення, які б, дійсно, підтримали би наших пенсіонерів, людей, які кожен день вимушені рахувати копійки, щоб хоч якось прожити.
Шановні, ви 1 березня повинні були провести індексацію. Ви даже цього не зробили. Шановні, ну що нам заважає зараз приймати ті важливі рішення, яких потребує країна? Сьогодні нам потрібно, як ніколи, виконати рішення Конституційного Суду України. Сім рішень Конституційного Суду України ми виграли, ми довели, що під час режиму Порошенка порушувалась Конституція, що в незаконний спосіб у людей відібрали льготи та компенсації. А у кого відібрали? Відібрали у чорнобильців, які захищали нашу країну. Відібрали у людей, учасників бойових дій, які захищали та захищають нашу країну. Відібрали у багатодітних родин, у одиноких матерів, відібрали у держслужбовців, тих, які все своє життя служили країні.
Сьогодні ви і далі продовжуєте ту страшну пенсійну реформу Тігіпка та Гройсмана, а ми довели, що вони не конституційні. Так давайте скасуємо та повернемо людям право виходити на пенсію. Так давайте сьогодні об'єднаємо зусилля для того, щоб захищати, дійсно, людей, виконувати Конституцію України, а не продовжувати маніпулювати суспільством, розповідаючи їм про якесь там майбутнє покращання, призначаючи черговий профанів до уряду і чекаючи від них сьогодні покращання ситуації.
Ні, шановні, так в країні не буває. Не буває, що ніхто за це не несе відповідальність. І тому "Опозиційна платформа – За життя" наполягає на тому, щоб уряд Гончарука, який вчора пішов у відставку, не просто пішов гуляти далі по країні, а пішов відповідати, чому він, порушуючи Конституцію та не виконуючи закони України, займався преступною бездіяльністю. Чому вони сьогодні, і де ці гроші, які недоотримав державний бюджет? І ми вимагаємо того, щоб була створена слідча комісія, щоб це все було розслідувано.
"Опозиційна платформа – За життя" вимагає, щоб була створена слідча комісія та були розслідувані факти невиконання рішень Конституційного Суду України. Ми вимагаємо, щоб сьогодні терміново ми переглянули бюджет та збільшили видатки на пенсії, збільшили видатки сьогодні на соціальний захист людини та простимулювали економіку. Тому що ви ж бачите, що відбувається в країні: що сьогодні як ніколи треба приймати відповідальне рішення – рішення, коли держава захищає своїх виробників, рішення, коли держава підтримує своїх національних производителей, коли держава підтримує сьогодні своїх громадян, які б не виїжджали з країни, а тут знайшли би собі робочі місця та отримали б гідні заробітні плати.
Шановні, у нас з вами великий пласт роботи – роботи, над якою треба сконцентрувати сьогодні всі ці свої зусилля, а не займатися сидінням у парламенті та натискувати на кнопки. Це не той шлях сьогодні України.
Змінили вчора уряд, ми наполягали на відставці Гончарука – ми відправили його у відставку. Перший уряд Зеленського пішов в небуття. Сьогодні новий уряд. І ми вимагаємо почути програму цього нового уряду, ми вимагаємо, щоб вони терміново звернулись до парламенту та зупинили цей земельний беспредел. Ми вимагаємо, щоб вони терміново сьогодні виконали рішення Конституційного Суду України. І ми вимагаємо від монобільшості терміново долучитися до того, щоб виконувати Мінські угоди, тому що іншого шляху сьогодні в країні немає. Нам треба об'єднувати зусилля для того, щоб повертати країну в мир, для того, щоб захищати сьогодні людей, щоб у людей з'явилася надія, що завтра дійсно ситуація буде змінена. А не будуть розповідати очередные балачки та не будемо через місяць або два в черговий раз змінювати тут уряд. Ну, якщо у вас немає сьогодні сили духу, якщо ви сьогодні не розумієте про те, що вам вчора дуже чітко сказав Президент, що він вчора поставив питання, що треба зупинити медичну реформу – це те, на чому ми наполягаємо. Але ж 1 квітня вже на носі. Коли ви будете зупиняти цю медичну реформу?
Ми вимагаємо від вас відкласти цей Закон про землю і терміново скласти ту актуальну найважливішу повістку дня, завдяки якій ми сьогодні вийдемо з кризи, вийдемо всією країною з кризи, разом з людьми об'єднаємо зусилля та доведемо, що дійсно наша країна – це сильна країна, що в нашій країні сьогодні можна змінити ситуацію, що сьогодні є можливості та є ресурси, якщо їх правильно перерозподілити для того, щоб підняти пенсії, для того, щоб сплатити борги по заробітним платам, для того, щоб підтримати сьогодні українських шахтарів та промисловців, для того, щоб сьогодні надати умови малому бізнесу, не якісь там вимушені відсотки по кредитам, а створити дійсно реальні умови для того, щоб сьогодні малий та середній бізнес залишався в країні та вірив в свою країну.
А найголовніше, щоб сьогодні захистити найнужденніших людей, захистити сьогодні наших пенсіонерів, наших героїв, наших чорнобильців, ветеранів, державних службовців, ветеранів труда, ветеранів-військових, для того щоб сьогодні люди почули та побачили, що український парламент – це дійсно український парламент. Це не парламент, який хоче розпродати зараз українську землю. Це не парламент, який сьогодні руйнує Україну та обурює суспільство. У нас з вами є для цього всі можливості.
Сьогодні скасовуємо цей Закон про землю, відкладаємо його у бік, на завтра запрошуємо уряд. Якщо вони не спроможні сформувати свій антикризовий план, ми разом з ними сформуємо цей антикризовий план. Ми об'єднаємо зусилля без посад, без будь-яких преференцій. "Опозиційна платформа - За життя" напише вам як сьогодні вивести країну з кризи та з завтрашнього дня. Об'єднавши зусилля, вийдемо з кризи, об'єднаємо зусилля та зробимо те, щоб виконати Мінські угоди, та захистимо громадян України. Прошу поставити мої 10 поправок на підтвердження. І прошу вас подумати, є час ще зупинитися.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2793. Вибачте, 94. Прошу визначатись та голосувати.
12:53:23
За-58
Рішення не прийнято.
2795. Прошу визначатись та голосувати.
12:53:39
За-61
Рішення не прийнято.
2796. Прошу визначатись та голосувати.
12:53:54
За-64
Рішення не прийнято.
2797. Прошу визначатись та голосувати.
12:54:12
За-68
Рішення не прийнято.
2798. Прошу визначатись та голосувати.
12:54:28
За-65
Рішення не прийнято.
2799. Прошу визначатись та голосувати.
12:54:44
За-64
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2800.
12:55:04
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2811. Прошу визначатись та голосувати.
12:55:22
За-67
Рішення не прийнято.
2812. Прошу визначатись та голосувати.
12:55:39
За-69
Рішення не прийнято.
2813. Прошу визначатись та голосувати. Це десята правка.
12:55:56
За-68
Рішення не прийнято. Наталія, на жаль, і ця правка не підтримана. Дякую вам.
Наступна. Загородній, 2815.
Геращенко, 2816.
Папієв, 2817.
12:56:16
ПАПІЄВ М.М.
Дякую.
Шановний пане Голово, шановний Дмитре Олександровичу, я звертаюсь ще раз до вас. Ви за останні роки один із вменяемых голів Верховної Ради України. Тому я думаю, що ви зреагуєте на моє прохання.
Дивіться, Верховна Рада України, вона формує уряд України. Не буває такого, щоб закони, такі важливі закони розглядалися, а в ложі уряду відсутні люди, які б могли відповідати на запитання народних депутатів України, які доносили до нас би позицію уряду. Нагадайте їм, що є 115 стаття Конституції України. Там же є який Висоцький, який у цього вашого спеціаліста по іграм вів АПК? Нехай би сидів там і давав коментарі і відповіді на ті запитання, які ми надаємо. Бо це важливий закон, він стосується всіх громадян України. Запросіть, будь ласка, уряд, когось там з них, нехай хоч сидять там просто. Я прошу поставити на…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Миколайович, по-перше, за оцінку моєї діяльності, по-друге, за пропозицію.
Однак я хотів би нагадати, що 2178-10 – це законопроект депутатський, це вже не урядовий. І обов'язково ми запросимо наших колег з уряду. Ви розумієте, що вчора відбулись деякі зміни в уряді. Ви їх також бачили вчора. За деякі ви навіть голосували. Тому я думаю, що обов'язково ми долучимо до цього процесу представників уряду. Дякую вам.
Ставлю на голосування 2817. Прошу визначатись та голосувати.
Я прокоментую зараз. Одну хвилинку.
12:58:16
За-75
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Артуре Володимировичу, Ірина Володимирівна може передати будь-якому народному депутату, який нижче йде... Ну, вона ж перша... Її немає, да, просто. (Шум у залі) Так вона б передала просто слово, це ж нема питань. (Шум у залі) Ні, я ж не заперечую. Просто так було б зручніше. Я не говорив, що це неправильно, я лише зауважив.
Вікторія Петрівна Сюмар. (Шум у залі) Пізніше, в перерві.
12:58:51
СЮМАР В.П.
Дякую, Дмитре Олександровичу. Я все-таки продовжу тему, яку підняв мій колега, оскільки... Ви знаєте, ми можемо з великим задоволенням дивитись на Миколу Тарасовича Сольського на трибуні, але ми його навіть не бачимо, якщо це депутатський законопроект, по-перше.
Друге. Давайте говорити по-дорослому. Дмитре Олександровичу, Дмитре Олександровичу, ви ж коментуєте тепер і за голову комітету, і за уряд. Я думаю, компот важливіше зараз.
Насправді ситуація дуже проста. Те, чим ми займаємося, немає нічого спільного з розглядом поправок. Тому що всі поправки відхилені, навіть якщо вони де-факто враховані. Але чомусь комітет відмовився писати, що вони частково враховані. Наша поправка стосується заборони громадянам держави-агресора купувати землю в Україні. Вона, очевидно, десь врахована забороною інших іноземців. Але ми розуміємо, що врахував комітет в результаті. Оці 9 поправок, які нібито вже враховані, ви можете заспокоїти людей і перед отим всім, що ми зараз займаємося, чітко сказати: ось ці принципові позиції...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вікторіє Петрівно.
Позиція комітету. Включіть мікрофон.
13:00:05
СОЛЬСЬКИЙ М.Т.
Шановна Вікторія, ця інформація публічна, яка редакція запропонована комітетом, і 9 правок комітетських, які запропоновані, вони публічні.
Дійсно, ця правка, яку ви тільки що озвучували, вона найшла відображення в більш широкій правці, пов'язаній з обмеженнями володінням землею.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, Микола Тарасович, за позицію комітету.
Переходимо до голосування. Правильно я розумію?
2816, Вікторія Петрівна Сюмар. Прошу визначатись та голосувати. Комітет відхилив цю правку.
13:00:52
За-95
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Німченко. Не наполягає. А, наполягаєте?
13:01:01
НІМЧЕНКО В.І.
Да. Да. Німченко Василь Іванович, "Опозиційна платформа – За життя". Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2820. Прошу визначатись та голосувати.
13:01:29
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Крулько.
13:01:33
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Моєю поправкою 2821 пропонується віднести і відповідні зміни внести до Закону "Про санкції", віднести до санкцій не лише заборону на набуття у власність земельних ділянок, а і заборону на користування.
І, в той же час, колеги, я би хотів звернути увагу, що відбувається зараз з землею, в контексті в тому числі так званої децентралізації. Коли земельні ділянки, які є у праві власності українських громадян, після приєднання відповідних населених пунктів, наприклад сіл до міст, ці земельні ділянки можуть бути предметом оскарження в судах і повертатися у власність вже нової ОТГ. Таким чином, вже зараз відбувається ситуація, коли від громадян України відбирають належні їм земельні ділянки. Це говорить не тільки про те, що відбувається в контексті децентралізації, але і про ті загрози, які несе прийняття цього закону, який так вперто проштовхується в цьому сесійному залі. Відкличте цей закон і захистіть українську…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2821. Прошу визначатись та голосувати.
13:02:58
За-78
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2822, Качний. Не наполягає.
КАЧНИЙ О.С. Наполягає! Наполягає.
ГОЛОВУЮЧИЙ. А, наполягаєте.
13:03:06
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, ще раз повертаємося до головного питання сьогоднішнього дня – це можливість нашої держави вирішувати всі питання, спілкуючись зі своїм народом. На жаль, сьогодні ми бачимо, що ніхто не хоче чути не тільки народ, а й тих депутатів, які сьогодні їх представляють.
"Опозиційна платформа – За життя" надала більше 3 тисяч поправок. На жаль, жодної поправки не враховано. Не тільки нашої, і "Батьківщини", "Європейської солідарності" та інших питань. І в тому числі і "слуг народу". І це така тенденція, яка говорить про те, що нівелюється взагалі інституція депутатів Верховної Ради і тих людей, які дійсно представляють сьогодні території і людей, які на них проживають.
Ситуація, яка склалася сьогодні в аграрному секторі говорить про те, що у нас з 8,8 росту зростання впало на 1,1.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2822. Прошу визначатись та голосувати.
13:04:32
За-73
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Христенко, 2823.
Качний, 2824.
13:04:47
КАЧНИЙ О.С.
Ітак, продовжую. Це говорить, падіння зростання в аграрному секторі, говорить про те, що у нас відірвана сьогодні влада від тих економічних реалій, які сьогодні проходять в нашій державі. І якщо ми хочемо щось змінити, зробити те, що ми хотіли б побачити сьогодні в аграрному секторі, а це і розвиток фермерства, і розвиток переробки, і зробити так, щоб у нас сьогодні не імпортована була і молочна продукція, і інша. Ми хотіли б, щоб сьогодні якраз законодавство України підтримувало виробника, який працює сьогодні на селі.
Якщо буде прийнятий законопроект, який ми сьогодні розглядаємо, то взагалі будуть сьогодні розірвані зв'язки між нами, містом і людьми, які проживають на селі. Інфраструктура буде знищена. І ніхто не буде підтримувати соціальну сферу, яка сьогодні хоч якось живе за рахунок тих аграріїв, які…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2824. Прошу визначатись та голосувати.
13:06:14
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2825, Качний.
13:06:20
КАЧНИЙ О.С.
Колеги, ми можемо багато дискутувати тут, говорити про що-небудь, але є у нас монобільшість. На жаль, ця монобільшість не є коаліцією - коаліцією всіх партій і фракцій, які сьогодні представлені в парламенті. Практично ніхто сьогодні не враховує думку людей, які представляють практично половину населення України. А якщо ми побачимо сьогодні соцопитування, то ми зрозуміємо, що більше 70 відсотків людей проти ринку землі.
Тому, шановні колеги, "слуги народу", Я вас дуже прошу дочекатись призначення міністра аграрної політики, припинити зараз обговорення цього законопроекту. Надати можливість новому міністру, надати нам розуміння, як буде рухатись аграрний сектор. І тоді тільки, після цього, приймати рішення.
"Опозиційна платформа – За життя" – виключно за рішення через референдум. Прошу поставити мою поправку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2825 Качного. Прошу визначатись та голосувати.
13:07:43
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2827, Німченко.
13:07:51
НІМЧЕНКО В.І.
Німченко Василь Іванович, "Опозиційна платформа – За життя". Я підтримую свою пропозицію, і тут пропонували стосовно міністра аграрія сюди. Я думаю, що Сорос утримує тут Милованова, то, може, його не треба і чекати.
Але я хотів би сказати про те, що якщо американський обком, чи вашингтонський, вирішує питання джерела природного існування нашої держави, це вже реальна загроза реального розпаду держави. Давайте думати.
Підтримаємо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2827 Німченка. Прошу визначатись та голосувати.
13:08:51
За-69
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Загородній. Не наполягає.
Папієв, 2829.
13:09:04
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. У мене якраз була пропозиція. Шановні колеги, коли розглядається… (Не відволікайте Голову Верховної Ради України, будь ласка! Слухайте, що за "рішалово" у вас там постійно? Ми ж живемо в демократичній державі, у нас зараз йде сесія. Ви ж можете вирішити завжди питання, не обов'язково бігти в президію).
Дивіться, навіть якщо законопроект не урядовий, все рівно завжди або міністр, або заступник міністра, який веде ці законопроекти, присутній був в ложі уряді. Якщо немає міністрів у вас, посадіть якогось "соросенка" там, вони теж мають відношення до закону цього, нехай хоч він сидить там в цій президії.
Але я наполягаю, що представник уряду був, бо у мене є питання до уряду з цього законопроекту. Цей законопроект голосувати не можна і приймати не можна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Згідно Регламенту… По-перше, щодо "рішалова", це ваша особиста думка.
Я думаю, що тут бувають представники різних фракцій і депутатських груп, в тому числі і поважна депутатська фракція "Опозиційна платформа – За життя". І я не думаю, що це якось пов'язано "з рішаловом", а це пов'язано з роботою Верховної Ради України, Михайле Миколайовичу.
По-друге, доповідати щодо правок має комітет, і якщо ви наполягаєте я зараз дам слово представнику комітету, ви це добре знаєте, ви ж краще за мене знаєте Регламент. І, як показує практика, "рішалово" точно не тут відбувається, а в якихось інших – десь там, іноді за колоною, під колоною , там по-різному було.
Можу ставити на голосування? Ставлю на голосування 2829. Прошу визначатись та голосувати.
13:11:15
За-69
Рішення не прийнято.
Королевська Наталія Юріївна, 2830.
13:11:19
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановні колеги, тут дуже правильно звернувся мій колега, що в парламенті, на жаль, зараз ніхто не вивчає поправки, ніхто не вивчає питання щодо землі, щодо наслідків після прийняття цього законопроекту. А зараз відбувається просто кнопкодавство. А чому? А тому що заробітна плата депутата зараз залежить від того, скільки разів він натиснув на кнопку, і сидить увесь зал і просто жме на кнопки.
Тому ми звертаємося до вас, шановні: це неправильна процедура, тому що люди сидять, не вивчають питання, не розуміються у цьому питанні, потім вони не будуть відповідати за наслідки, тому що вони скажуть, що вони нічого не розібралися. А "Опозиційна платформа – За життя" зареєструвала 3 тисячі 115 поправок, і ми вимагаємо, щоб професійно був розгляд цього законопроекту та щоб кожний депутат розумів наслідки після його рішення.
Дякую. Прошу поставити на підтвердження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Наталія Юріївна, ну, нарешті, в залі депутати працюють, сидять, розглядають правки, натискають кнопки, голосують, показують результати своєї роботи та дають оцінку тим чи іншим правкам. Так само відбудеться і зараз.
Ставлю на голосування правку 2830. Прошу визначатися та голосувати.
Михайло Миколайович, паралельно хотів би зазначити, дивіться, як уряд швидко реагує на прохання народних депутатів України – заступник міністра присутній на засіданні Верховної Ради України. Я думаю, що раніше такого також не було. При різних парламентах.
13:12:55
За-67
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Шуфрич, 2844.
13:13:09
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Я прошу бути уважним, щоб ми не проскочили якусь із правок.
Ви знаєте, я хочу вам сказати, по-різному можна ставитися до того, як було раніше, але ще раніше, ніж раніше, тут сиділи би при розгляді такого питання півуряду. Але, чесно кажучи, до такого не дійшло би. Тому що раніше-раніше такий закон ніколи б не дозволили собі поставити, враховуючи ситуацію в країні, враховуючи, коли люди не можуть собі звести кінці з кінцями, провокувати їх на продаж останнього, що в них є – землі під ногами! – ми би на це ніколи не наважилися.
Тому ми і пропонуємо, давайте зупинимося. Ми бачимо, у вас дещо міняється. Принаймні, вже відомо, що тут "рішалово" нема. Ми хочемо запитати, а де "рішалово" зараз? Ви так сказали, що вам про це щось має бути відомо або принаймні чули про це.
А зараз ми хочемо, щоб порішали для людей і…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Нестор Іванович, ви трошки більше від мене в політиці. Я думаю, що тут ви більше зможете підказати, де краще шукати.
Я, з вашого дозволу, поставлю правку на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
13:14:43
За-72
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
СТЕФАНЧУК Р.О.
13:14:46
ГОЛОВУЮЧИЙ. Рішення не прийнято, Нестор Іванович.
А наступна правка – 2845, народний депутат Шуфрич.
13:14:50
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Шановний головуючий, я… якби зараз не було представника Кабінету Міністрів України, а я з повагою ставлюся і до наших колег в Раді, і до Кабінету Міністрів України, навіть якщо ми не голосували за його призначення, так от, якби не було зараз представника Кабміну, я би попросив в крісло Прем'єра зразу поставити фотокартку пана Сороса особисто при розгляді цього питання. Це для нас дійсно було би тоді прозоро, відверто і чесно. Я не розумію, чого випихаєте цей закон. Ну, чесно скажу, пане Руслане, просто не розумію. Він є для вас ще гірший, його бажання прийняти є гіршим, ніж робота всього уряду Гончарука. І ми дійсно зараз вболіваємо за крану, вболіваємо за ставлення до влади в цілому. Тому що інститути влади, вони забезпечують стабільність, а розгляд цього закону дестабілізує...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Нестор Іванович.
Оскільки ви мене згадали, я хочу сказати, що цей закон якраз про власність, власність як священне право будь-якого громадянина в цій державі. Якраз це право дає можливість вам як народним депутату поставити будь-яку фотографію в будь-якому місці, яке належить вам на праві власності.
А я поки ставлю на голосування правку 2845 народного депутата Шуфрича Нестора Івановича. Прошу визначатися та голосувати.
13:16:39
За-70
Нестор Іванович, на жаль, на жаль. На жаль, рішення не прийнято.
2846. Нестор Іванович Шуфрич!
13:16:46
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, пане Руслане!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, пане Несторе!
ШУФРИЧ Н.І.
Пане Руслане, я думаю, що нам прийшов час згадати великі слова Івана Франко: прийшов час за Україну думати. І, повірте мені, той невеликий досвід роботи в цій залі і в Кабінеті Міністрів України, спілкуючись з різними президентами, з різними главами адміністрацій і керівниками офісів, я можу сказати, що якраз зараз прийшов той час, коли ми маємо відчути відповідальність за країну, за збереження її цілісності, і зробити усе, щоб будь-які турбулентності оминали нас.
А прийняття цього закону спровокує страшенне протистояння і ескалацію в нашій країні, тому ми вже і переконували вас півроку цього не робити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Несторе Івановичу, ставлю, з вашого дозволу, на голосування вашу поправку 2846, яку ви обґрунтували зараз. У комітету інша позиція, на жаль – комітет пропонує відхилити. Тому нехай визначиться зал. Прошу визначатися та голосувати.
13:18:25
За-70
Рішення не прийнято.
Наступна правка 2847.
13:18:30
ШУФРИЧ Н.І.
Пане Руслане, прошу поставити наступні поправки, три наступні (від 48 до 50 включно), і дати мені півтори хвилини. Можливо?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, звичайно можливо, Несторе Івановичу. Я даю вам півтори хвилини. Будь ласка.
13:18:49
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Безумовно, ці поправки стосуються нашого ставлення щодо врегулювання в цьому законі іншого закону, а саме: Закону "Про санкції". Але ми вважаємо, що будь-які новації, пов'язані із прийняттям цього закону, можуть бути виключно в одному випадку, і на цьому наголошують абсолютна більшість і моїх правок, і правок моїх колег по фракції, а саме: врегулювання цього питання може бути реалізовано виключно після проведення всеукраїнського референдуму. Чому? Тому що після проведення референдуму ми отримаємо відповідь: народу України, права власності якого ми і захищаємо своїми поправками. Якщо бути формальними і прив'язуватися до конкретних дат, то хочу нагадати нам і громадянам України, що 27 грудня була зроблена спроба продавити цей закон. Ми змогли цьому протистояти. Так, це було не складно… це було дуже складно, і саме розумінню президії Верховної Ради я віддаю належне щодо нашої позиції фактично дало можливість уникнути жорсткого протистояння в Раді. Тобто сьогодні опозиція вже мінімум як більш ніж на два місяці…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Несторе Івановичу. Тому, як ви і казали, я ставлю почергово.
Ставиться на голосування правка 2848 народного депутата Шуфрича Нестора Івановича. Комітет пропонує відхилити. Прошу визначатись та голосувати.
13:20:37
За-69
Рішення не прийнято.
Наступна правка – 2849, народного депутата Шуфрича. Комітет пропонує відхилити. Прошу визначатись та голосувати.
13:20:57
За-71
Наступна правка – 2850, народного депутата Шуфрича. Комітет пропонує відхилити. Прошу визначатись та голосувати.
13:21:17
За-71
Рішення не прийнято.
Нестор Іванович, можу я 2851 в такому ж порядку поставити? Ще 3, так? Слово? Будь ласка.
13:21:28
ШУФРИЧ Н.І.
Я прошу 51 і 52 поправки поставити зразу по черзі. І ще раз хочу звернути вашу увагу, що, використавши своє регламентне право розглядати цей законопроект саме в такий спосіб, ми дали владі декілька місяців для того, щоб проаналізувати наслідки прийняття цього закону. Наслідки дуже тяжкі. І ми дійсно вболіваємо за наших громадян, щоб вони в період свого, на жаль, не найкращого стану матеріального, а я би сказав, в умовах зубожіння не спровокували самих себе продати те, що, можливо, буде годувати їх і їх нащадків.
Тому ми просимо захистити права громадян і прийняти відповідний законопроект з урахуванням вимог Конституції України, а саме – провести референдум. Така можливість у нас є.
Закон працює, на жаль, 91-го року редакції, і захистити саме…
Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
13:22:47
ГОЛОВУЮЧИЙ. Нестор Іванович, позиція комітету. Микола Тарасович.
13:22:50
СОЛЬСЬКИЙ М.Т.
Нестор Іванович, ви знаєте, щодо не дали можливості і блокування роботи, і інших фраз, які сьогодні звучать досить часто, і не озвучуються правки. Не озвучуються, тому, що вони просто ідентичні. Тому давайте говорити про суть їх. Комітет 3 місяці активної роботи розглядав кожну правку і вибрав ті, і взяв за основу ті, і комітетські сформулював ті, які відобразили по суті і суттєво покращили цей законопроект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2851. Прошу визначатись та голосувати.
13:23:46
За-70
Рішення не прийнято.
2852 – прошу визначатись та голосувати.
13:24:03
За-69
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2853 можемо теж голосувати? Ставлю на голосування 2853. Прошу визначатись та голосувати.
13:24:25
За-70
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2854, Нестор Іванович. Включіть, будь ласка, мікрофон.
13:24:30
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Виключно із-за поваги до вас я не звернув увагу на те, що ми з паном Русланом домовилися про 51, 52, але 53 ви наполягали і ми її вже проголосували.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я просто думав, що вона схожа.
ШУФРИЧ Н.І. І, на жаль, не підтримали. На жаль, не підтримали. І, ви знаєте, у мене тут дивне питання. 73 відсотки наших громадян в другому турі підтримали пана Зеленського і він став Президентом України. 73 відсотки наших громадян проти цього закону. Скажіть, будь ласка, ви що, тут антипрезидентською діяльністю займаєтесь, чи як? Ну, як таке може бути, що ви проти народу і проти Президента? Я вважаю, що вже прийшов час обговорити це питання не тільки в межах "Слуга народу" - Президент, а запросіть і інші фракції. І ми тоді, можливо, розкриємо очі Президента на те, що з ним коїть його власна фракція.
А поправку цю одну прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
13:25:54
За-74
Нестор Іванович, тут теж, бачте, цифри збігаються, але результат абсолютно різний. Тому, на жаль, правка не врахована.
Далі. 2855, Нестор Іванович.
13:26:12
ШУФРИЧ Н.І.
Це моя правка в цьому... Дякую. Це крайня правка в цьому блоці. І я ще раз хочу звернути увагу представників монокоаліції. На жаль, 69, 85 – це голоси тих народних депутатів України, які сьогодні дійсно є партнерами Президента в питанні його стабільності і збереження його рейтингу, тому що стабільність влади – це стабільність наших громадян. І ми будемо боротися і використовувати всі можливі і доступні нам методи, щоби, захищаючи наших громадян, забезпечувати стабільність в нашому суспільстві. Тому ми так і наполягаємо на тому, щоб саме в такий спосіб цей закон був розглянутий. Надіємося на те, що в кінці він все ж таки буде відхилений.
А якби ви зараз, шановний пане Голово, сказали одне чарівне слово "прошу підтримати та проголосувати" і ми би...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я не почув просто, що ви хотіли там договорити.
Тому, шановні колеги, ставлю на голосування правку 2855. Прошу визначатись та голосувати.
13:27:44
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна - 2856, Пономарьов. Не наполягаєте, Олександр Сергійович?
13:27:51
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Наполягаю. Дякую, шановний головуючий, Дмитре Олександровичу.
Ще раз нагадую, наша фракція виступає проти відкриття ринку землі без проведення всеукраїнського референдуму, на якому кожен українець матиме змогу висловити свою думкую. Ми впевнені, що… Мы должны… за будь-які зміни у Земельний кодекс можемо голосувати тільки тоді, коли почуємо людей.
І я ще раз нагадую, що згідно з Конституцією України абсолютне право на всі землі України належить тільки українському народові. Та приймати рішення про умови продажу землі має право тільки він.
Пропоную: "Частину 2 статті 24-1 частини 1 статті 4 Закону України "Про санкції" доповнити … абзацом … змісту: "Встановлення заборони на отримання у власність земельних ділянок набуває чинності після…"
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2856. Прошу визначатись та голосувати.
13:29:20
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2857, Пономарьов.
13:29:26
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Шановні колеги, наступна правка регулює порядок оскарження у частині заборони на отримання у власність земельних ділянок згідно зі змінами у Законі "Про санкції". Якщо, на великий жаль українського суспільства, ми підтримаємо відкриття ринку землі, то ми повинні бути послідовними і закріпити у законі порядок оскарження санкцій.
Тому пропонується: "Частину 2 статті 24-1 частини 1 статті 4 Закону України "Про санкції" доповнити абзацом наступного змісту: "Встановлення заборони на отримання у власність земельних ділянок може бути оскаржене в судовому порядку".
Прошу підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2857. Прошу визначатись та голосувати.
13:30:33
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Пономарьов, 2858. Це крайня правка, Олександре Сергійовичу.
13:30:40
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Ще раз дякую. Продовжую намагатися привести у відповідність до законодавства України зміни, суміжні із Земельним кодексом закони.
Пропоную частину другу статті 24 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції» доповнити абзацом наступного змісту: "Порядок встановлення заборони на отримання у власність земельних ділянок встановлюється відповідними нормативно-правовими актами".
Прошу всіх підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2858. Прошу визначатись та голосувати.
13:31:35
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
На жаль, закінчилися правки, Олександре Сергійовичу, ваші.
Переходимо до правки Колтуновича. 2860. 2859, вибачте.
13:31:43
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово. Я хотів би взяти 2 хвилини для того, щоб ми там частину правок, до 63-ї проголосували.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добавте хвилину, будь ласка.
КОЛТУНОВИЧ О.С. І ще я хотів би попросити, щоб нашу правку 2863 прокоментував перший заступник міністра, представник Кабінету Міністрів України для того, щоб ми отримали позицію з цієї точки зору.
Тоді я хочу... В рамках нашого виступу я хочу звернути увагу на те, що... Шановний пане Голово, шановні народні депутати, я хочу звернути увагу на те, що вже мої колеги привели ряд моментів, які стосуються запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення. Ми з вами проговорили уже економічні аспекти і негативи внаслідок запровадження ринку землі.
Ми проговорили і про те, що для пересічних громадян України те що їм маніпулятивно нав'язують про те, що вони зможуть купувати земельні ділянки, це абсолютна маніпуляція і неправда. Оскільки у нас значна кількість громадян України знаходиться за межею бідності. Ви знаєте, які у нас мінімальні фіксовані доходи, яка частка населення. І ми також про це говорили і до вас з цими цифрами звертались. Для чого ми це робили? Для того, щоб ви почули цифри, почули аргументи і побачили, що ті показники які стосуються купівлі навіть одного гектару землі, вони не співставні з тими доходами, які є сьогодні. Вони навіть не співставні не те що з місячними - з річними доходами пересічних громадян України. Мінімалку ми знаємо: 4 тисячі 723. Середню зарплату - 10767. Середню в сільському господарстві - там трохи більше 8 тисяч і так далі. Тому з цієї точки зору громадяни з мінімальними фіксованими доходами, очевидно, не зможуть. Це маніпулятивний фактор.
І третій, дуже важливий момент, на якому наполягали мої колеги. Я чому це комплексно звожу? Тому що всі ті речі, які є: це і юридичні, і економічні, і, безумовно, соціальні аспекти внаслідок запровадження обігу ринку землі, - вони, безумовно, негативно будуть відображатися на усіх сферах життєдіяльності країни. Це і загроза продовольчій безпеці, це і загроза національній безпеці.
І ми просимо вас підтримати ті поправки, ті три, які я щойно озвучив, для того щоб ми все-таки могли врегулювати це питання.
Дякую. І прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Можемо голосувати? Тоді, Олександр Сергійович, якщо можна, включіть мікрофон. Тому що за Регламентом не коментує правки, не коментує правки заступник міністра. Однак для того, щоб було коректно, я думаю, що вам треба просто пояснити, чому ви вважаєте, що правка 2863 настільки важлива і повинна бути включена. Саме ця правка, щоб він міг коректно відкоментувати.
13:34:17
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Шановний пане Голово, дивіться, я розумію, про що іде мова. Але чому принципова позиція Кабінету Міністрів України?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні-ні, по правці, якщо можна, щоб він міг надати відповідь.
13:34:37
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Я якраз по цьому і говорю. Я вчора виступав від нашої фракції, коли ми звільняли Кабінет Міністрів України. І я озвучив всі ті негативні речі: неправильний курс, провальну політику, земельні питання. І чому важливо провести референдум: для того, щоб все-таки врахувати думку людей. Я до чого це веду, що коли призначатиметься зараз новий уряд, нам потрібна нова економічна політика…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович, при всій повазі, але ця правка не зовсім про референдум, тут санкції, тут інші питання.
КОЛТУНОВИЧ О.С. Я розумію, але суть не в тому. Я глобально до чого приводжу, що зміна економічного курсу, відмова від ринку землі. Якщо приходить нова команда, вона має відмовитись від тієї провальної і взагалі згубної псевдоекономічної і антисоціальної політики, в тому числі і в земельному питанні. Вони відмовляються чи вони підтримують?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, я зрозумів. Тоді, мабуть, все ж таки не коментування цієї конкретної правки, а в цілому, чому міністерство вважає, що цей закон потрібен. Правильно я розумію?
Будь ласка, включіть мікрофон заступнику міністра, хвилину.
13:35:41
ВИСОЦЬКИЙ Т.М.
Доброго дня. Дякую.
Насправді є зрозумілий алгоритм, чому кожен українець може бути учасником.
Перше. Кожен українець може зареєструвати сімейне фермерське господарство і це легко.
Друге. Воно не попадає під оподаткування і компенсує держава ЄСВ.
Третє. Буде створений, вже є законопроект поданий, Фонд гарантування кредитів. Відповідно, українець, знайшовши 10 гектарів, він потребуватиме лише 15 відсотків, ця земля йде в заставу. Фонд гарантування кредитів покриває 50 відсотків ризиків і надає ці кошти. Тому все-таки кожен українець зможе стати підприємством малим і середнім, відповідно цей законопроект потрібний.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Можемо не голосувати, правильно я розумію? Голосуємо цю правку?
2863 ставлю на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
13:36:53
За-70
Рішення не прийнято.
2870. Прошу визначатись та голосувати.
13:37:10
За-66
Рішення не прийнято.
2871. Прошу визначатись та голосувати.
13:37:27
За-68
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2872, Королевська. 7 хвилин дайте, будь ласка.
13:37:39
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановні колеги! Шановні присутні! Ми звертаємося до Президента.
Шановний пане Президент! Будь ласка, у вас є вплив на вашу монокоаліцію в парламенті. Зупиніть, будь ласка, цей безлад, який відбувається зараз в парламенті. Тому що ми бачимо, що "слуги народу" стають поступово слугами олігархів або самі хочуть стати олігархами. Тому що нікому більше з адекватних людей в країні не зрозуміло, навіщо вони в такому режимі хочуть швиденько розпродати українську землю.
Шановні, не вийде у вас, не встигнете ви. В будь-якому випадку восени будуть перевибори. І зараз повинні хвилюватись не про те, як земельки собі прихватити, а хвилюватись про те, як довіру людей поновити.
"Опозиційна платформа – За життя" підготувала більше 150 законопроектів. Ми їх всі зареєстрували в парламенті. Шановні колеги, це дорожня карта, як зараз вивести країну з кризи. Тому що мільйони наших громадян потребують сьогодні захисту та підтримки. Мільйони громадян, голосувавши за вас, довірили вам право відновити їх соціальний захист, зробити конструкцію економіки та соціального захисту в країні таку, щоб людина відчувала себе впевнено.
Шановні, у нас більше мільйона чорнобильців в країні. У нас є ветерани праці та ветерани Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій - наші афганці та воїни-інтернаціоналісти. Це військові пенсіонери, це діти війни, це багатодітні родини. Сьогодні пенсіонери-держслужбовці не отримують свої зароблені пенсії. Люди з інвалідністю - це 2 мільйони людей, які потребують підтримки з боку держави. Це мами-одиначки, це малозабезпечені родини, які сьогодні сподіваються, що все ж таки ви їх не забудете. І це великий пласт людей. Це переселенці - це більше мільйона людей, які втратили все у своєму житті, приїхали на свою Батьківщину для того, щоб їх тут вважали рівними, повноцінними громадянами країни.
Але ж, на жаль, що попередня влада, що сьогоднішня влада продовжує той курс розколу суспільства, коли людей не захищають. Це мирні мешканці, які проживають вдоль лінії розмежування, які постраждали від бойових дій, але ж за шість років жодної копійки не отримали підтримки з боку держави.
Шановні колеги, у нас сьогодні є діти, які постраждали від бойових дій. І завдяки нашій роботі з Юрієм Павленко, ми надали цим дітям статус, але цей статус - це пустий папірець, тому що треба прийняти пакет соціальної підтримки для цих дітей.
Сьогодні люди від нас чекають важливих рішень, рішень, які б дійсно змінили як економічну ситуацію в країні, так і соціальну. А головне, люди чекають, що у нас з вами вистачить сил, ми зможемо з вами об'єднати всі наші можливості для того, щоб дійсно зробити все, що залежить від нас, від українського парламенту, щоб повернути мир в Україну.
А коли ви кажете, що від нас нічого не залежить, то це не так. Ми зараз з вами можемо приймати рішення і починати діалог з людьми, які опинилися на неконтрольованій території. Ми зараз можемо приймати рішення, щоб поновити там людям пенсії, щоб надати їм соціальний захист. Ми зараз з вами можемо приймати рішення, щоб людей постраждалих, мирних громадян, громадян України дійсно захистити. І це буде наш шлях, наш перший крок до миру.
Ми зараз можемо обсуждать питання амністії, питання виборів, ми можемо шукати ті конструкції політичні, які б сьогодні, виконавши Мінські угоди, довели Україну до миру. Але ж, на жаль, ми намагаємося вже місяць переконати вас, що під час війни не можна розпродавати Україну. Не можна розпродавати українську землю, тому що наступне питання, яке поставлять люди: а де їх права? Чому 30 мільйонам громадян України зараз не видали безкоштовні паї, гарантовані їм Конституцією? Чому не провели розпайовку землі? Чому ви ту землю, яка за Конституцією належить народу України, хочете однопартійно "слугами народу" продати? Будь ласка, ну, це порушує суверенітет України Це повністю порушує Конституцію України. І ми вас попереджаємо, що якщо ви і далі будете так себе поводити і далі будете наполягати на прийнятті цього закону, то "Опозиційна платформа – За життя" звернеться до Конституційного Суду та в Конституційному Суді ми доведемо, що це порушення Конституції України та ви не маєте права приймати це рішення. Так для чого, для чого втрачати час?
Нам треба сьогодні виконувати головні завдання, які перед нами поставили люди. Але якщо ви не знаєте, що робити, і якщо ви спеціально сьогодні не приймаєте рішення відповідальні, то ми ж вам вже доводили, що 150 законопроектів зареєстрованих "Опозиційною платформою – За життя", для того щоб виконати Мінські угоди, для того щоб поновити економіку України, захистити вітчизняного виробника та малого, середнього підприємця. Законопроекти, які спрямовані на соціальний захист найнезахищених верств населення сьогодні зареєстровані нами в українському парламенті. Приєднуйтесь до наших ініціатив. Виведемо країну з кризи разом. Виведемо країну для того, щоб кожна людина, кожний громадянин нашої України пишався, що він українець, і знав, що в лихі часи його держава ніколи не покине, що ми завжди будемо захищати громадян України.
І тому "Опозиційна платформа – За життя" наполягає на тому, щоб ми з вами повернули країну в реальну повістку дня, на тому, щоб ми зараз виконали завдання людей: провели всеукраїнський референдум, розпаювали, віддали людям землю і тільки після цього розглядали це питання.
Дякую. Прошу поставити поправки на підтвердження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2873. Прошу визначатись та голосувати.
13:45:05
За-70
Рішення не прийнято.
2874, прошу визначатися та голосувати.
13:45:21
За-69
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2876. Прошу визначатися та голосувати.
13:45:40
За-66
Рішення не прийнято.
2877. Прошу визначатися та голосувати.
13:45:57
За-68
Рішення не прийнято.
2878. Прошу визначатися та голосувати.
13:46:13
За-69
Рішення не прийнято.
2879. Прошу визначатися та голосувати.
13:46:30
За-69
Рішення не прийнято.
І 2874. Прошу визначатися та голосувати.
13:46:47
За-70
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Наступна правка - Шуфрич. Не наполягає.
Наполягає? Включіть, будь ласка, мікрофон. 2884.
13:47:00
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
У мене зараз ще одна дуже почесна нагода. Скоріш за все, ми разом завершимо ранкове засідання Верховної Ради України в дискусії навколо питання Закону про землю. І дійсно я вдячний вам, пане Голово, що нам вдалося таки спромогтися на цю дискусію. І те, що половина українців підтримує наше таке принципове ставлення, яке вони називають "блокування", хоча ми розуміємо, це не є класичним бокуванням Верховної Ради України, це використання наших регламентних можливостей, які забезпечуються законом, ну, і буду відверто говорити, в даному разі і нашими домовленостями, меморандумом, який ви освятили і який дав нам можливість саме в такий спосіб розглядати цей закон, а бажано було б, щоб ми припинили розгляд цього закону, тому що він зараз не сприймається в суспільстві. Суспільство чекає неприйняття цього закону...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 2886. Прошу визначатися та голосувати.
13:48:30
За-64
Рішення не прийнято.
Нестор Іванович, може, об'єднаємо якось правки? Да? 2887.
13:48:38
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Я прошу поправку 2887, 2888, 2889, 2890 і 91 проголосувати одну за одною, давши мені 3 хвилини виступити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дві хвилини виступу. Додайте хвилину, будь ласка.
13:48:58
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, пане Голово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.
ШУФРИЧ Н.І. От вас би да в бізнес-партнери, я думаю, багато хто від цього би виграв, от вмієте ви домовлятися. Це ,до речі...
ГОЛОВУЮЧИЙ. На жаль, я не в бізнесі.
ШУФРИЧ Н.І. Це, до речі, добра черта для Голови Верховної Ради, добра риса для Голови Верховної Ради України. Ну, хай буде 2 хвилини.
Шановні колеги з фракції "Слуга народу", ми так зрозуміли, виходячи з ваших багаточисельних коментарів після вчорашніх всіх голосувань, що ви визначили себе, відчули суб'єктом формування влади. Я, мабуть, не сильно помилюсь, якщо скажу, що ви не сприймаєте в абсолютній своїй більшості цей закон. Ви розумієте його надтяжкі наслідки, ви розумієте, що в такій формі, в умовах, коли люди неспроможні оцінити реальні наслідки, але вони інтуїтивно занепокоєні цією ініціативою, ми маємо зупинитися і провести обговорення і дискусію у суспільстві навколо прийняття цього закону.
А найкращою дискусією було би все ж таки виконати нашу головну умову і поставити це питання на розгляд національного референдуму, щоби народ України, прийшовши на референдум, а 76 відсотків наших громадян вже заявили, що на цей референдум вони би прийшли та, на жаль, сказали би "ні", 73 відсотки сказали би, що вони не підтримують цей закон.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Нестор Іванович.
Ставлю на голосування 2887. Прошу визначатися та голосувати.
13:51:05
За-65
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2888. Прошу визначатися та голосувати.
13:51:21
За-65
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2889. Прошу визначатися та голосувати.
13:51:37
За-63
Рішення не прийнято.
2890. Прошу визначатися та голосувати.
13:51:53
За-64
Рішення не прийнято.
2891. Прошу визначатися та голосувати.
13:52:08
За-67
Рішення не прийнято.
2892. Шуфрич.
13:52:13
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Ця поправка стосується Закону… сім "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". А саме, ми пропонуємо доповнити її такого змісту: "Пункт 6. Для встановлення осіб, які опосередковано володіють земельними ділянками сільгосппризначення уповноважена державна установа проводить моніторинг та співставлення інформації з державних реєстрів. Встановлена інформація про можливе опосередковане володіння земельними ділянками у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, використовується для недопущення порушень частини 1 статті 130 Земельного кодексу."
Тобто в цій статті ми боремося з тим, щоб не було використання підставних осіб під час встановлення майнових прав на земельні ділянки. Але все це можливо виключно після проведення всеукраїнського референдуму, на чому наполягає народ України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2892. Прошу визначатись та голосувати.
13:53:40
За-64
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Наступна правка - 2893. Прошу, Нестор Іванович.
13:53:47
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Я прошу об'єднати наступні 3 правки і дати мені 2 хвилини.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2 хвилини дайте, будь ласка.
13:53:58
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую. Я невипадково попросив саме 2 хвилини, постараюсь вкластись. Ми зараз зі своїм колегою Олександром Колтуновичем провели порівняння і співвідношення вартості земель з середніми пенсіями в Угорщині і Польщі. І якось знову співпадає, що, враховуючи, що у нас згідно з останніми даними в грудні місяці середня пенсія була 3 тисячі гривень, тобто приблизно сто двадцять доларів, цей показник у Польщі, Угорщині приблизно в п'ять разів вищий. А ціна на землю, якщо ми візьмемо середню, яку пропонують запровадити в Україні, півтори тисячі доларів – у 6 разів більше.
Тобто ми зараз і говоримо про те, і звертаємо вашу увагу, що давайте все ж таки сконцентруємося на піднятті рівня доходів наших громадян, що автоматично потягне за собою привабливість і вартість землі. І після того як вона реально буде підвищена, тоді, можливо, і народ України буде більш спокійно реагувати на саму можливість продажу землі та надання їм права не тільки використати своє право на приватне майно на землю, а – увага! - позбавитись такого права через продаж. Тому що, раз продавши землю, ми розуміємо, що їм буде занадто складно отримати зворотну можливість, тому що гроші будуть зразу витрачені, і ми розуміємо, чому. Тому ми і пропонуємо різні механізми отримання вартості землі: через кредити, через державні банки в разі крайньої необхідності. І поки не буде достатній рівень забезпечення, достатній рівень доходів наших громадян і справедлива вартість землі, утриматись від цього закону.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2892. Прошу визначатись та голосувати.
13:56:21
За-64
Рішення не прийнято.
2894 – прошу визначатись та голосувати.
13:56:40
За-62
Рішення не прийнято.
2895 – прошу визначатись та голосувати.
13:56:57
За-62
Рішення не прийнято.
2896. Не наполягаєте.
13:57:01
ШУФРИЧ Н.І.
Наполягаю, наполягаю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. А, наполягаєте. Жаль.
ШУФРИЧ Н.І. Дякую, шановний головуючий.
У нас є питання, яке нас, безумовно, не може не турбувати. В разі, якщо, не дай Боже, у нас не вистачить відповідальності і здорового глузду і ми в цій залі не зможемо відмовитись від прийняття цього закону, ті, хто продадуть свої земельні паї, автоматично позбавляться права на субсидію, а таких громадян у нас декілька мільйонів. Тобто сьогодні люди навіть не розуміють всіх тяжких наслідків прийняття цього закону.
Тому ми ще раз звертаємося до вас: давайте підійдемо до прийняття цього закону відповідально, з урахуванням усіх інтересів наших громадян, виходячи із наслідків. І ми розуміємо, що ціна за гектар землі 1 тисяча, 1 тисяча 500 доларів, а в окремих випадках - 700, є спекулятивною, виключно заради подальшого перепродажу. І ми це маємо не допустити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2896. Прошу визначатись та голосувати.
13:58:28
За-59
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2897.
13:58:33
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Ми провели невеликий моніторинг мінімальних заробітних плат якраз в тих країнах, про які ми говорили, де порівнювали ймовірну вартість землі в Україні і реальну вартість землі в Польщі і в Угорщині. Я тільки що вам разом зі своїм колегою Олександром Колтуновичем провели моніторинг через пенсії, а зараз через мінімальні зарплати. Той же самий принцип, ті ж самі кореляції. В 4-5 разів там більше мінімальна заробітна плата, і вартість землі відповідно в 6 разів більше.
Так давайте зупинимо, відставимо питання продажу землі за безцінь, виключно з ціллю подальшої перепродажі і спекуляції, а сконцентруємо нашу з вами увагу на іншому питанні – підняттю рівня доходів наших громадян працюючих і наших пенсіонерів. І ми будемо цим пишатись.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.
Ставлю на голосування цю правку, 2897. Прошу визначатись та голосувати.
14:00:00
За-57
14:00:06
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Рішення не прийнято. Правка не врахована. На жаль, ми вимушені призупинити розгляд ваших правок, Несторе Івановичу.
Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Але сьогодні у нас ще вечірнє засідання, я нагадаю, а потім і позачергове.
ЗАСІДАННЯ СІМНАДЦЯТЕ
Зал засідань Верховної Ради України
05 березня 2020 року, 16 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
16:01:12
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, запросіть народних депутатів до зали, розпочинаємо нашу роботу.
Будь ласка, підготуйтесь до реєстрації.
Шановні колеги! Будь ласка, підготуйтесь до реєстрації. Хто не зареєструється, зарплати не отримає. Ви ж знаєте процедуру. Ніколи. Є пропозиція – ніколи. Непогана пропозиція щодо зміни регламенту. Максим Аркадійович! Максим Аркадійович Бужанський! Я можу сказати, що це ваша пропозиція про "ніколи", да?
Готові реєструватись? (Шум у залі)
А ми одразу можемо голосувати?
Шановні колеги, прошу реєструватись.
16:08:06
258 народних депутатів України. Вечірнє засідання Верховної Ради України оголошую відкритим. Покажіть по фракціям, будь ласка. (Шум у залі)
А чому ви радієте? Якщо ми порахуємо по кількості, по відсотках, то може бути і так у деяких фракцій.
Йдемо далі. Шуфрич, 2898. Голосуємо. Прошу визначатись та голосувати.
16:09:11
За-56
Рішення не прийнято.
Наступна правка - 2900.
16:09:19
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Ми наближаємося до 3000 поправки. Це така ювілейна - 2900. І ви знаєте, вона стосується нашого принципового питання, а саме: уваги і поваги до позиції людей, які сьогодні занепокоєні ініціативою влади щодо впровадження якомога швидше ринку землі. Тому ми і наполягаємо в черговий раз, і в цій поправці теж, що будь-яке рішення, будь-яке регулювання питання ринку землі можливо виключно після проведення всеукраїнського референдуму. І це є принципова позиція нашої партії, "Опозиційної платформи – За життя".
ГОЛОВУЮЧИЙ. Можемо ставити на підтвердження? Ставлю на підтвердження 2900. Прошу визначатись та голосувати.
16:10:36
За-58
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка 2901, Шуфрич.
16:10:46
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Я прошу дати мені дві хвилини і поставити три поправки поспіль на голосування. Вони стосуються питання щодо врегулювання окремих питань, які пов'язані із правом власності на землю, але які мають бути врегульовані також внесенням змін в статтю 7 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Мова йдеться про те, що володіння земельними ділянками в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, які використовуються для недопущення порушень, визначених в статті 1 закону 130 Земельного кодексу України.
І я ще раз хочу наголосити нашу принципову позицію, що всі ці зміни можливі виключно в одному випадку: якщо сама можливість внесення змін до Земельного кодексу щодо реалізації права продажу землі буде врегульовано і схвалено на всеукраїнському референдумі. Ми занепокоєні тим, що в умовах низьких доходів, що в умовах низьких пенсій і зарплат люди будуть змушені продати землю для того, щоб виплатити в тому числі і комунальні послуги, забезпечити саме необхідне, а не заради того, щоб використати ці гроші для розвитку своїх родин.
Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2901. Прошу визначатись та голосувати.
16:13:09
За-57
Рішення не прийнято.
2903. Прошу визначатися та голосувати.
16:13:26
За-56
Рішення не прийнято.
2904. Прошу визначатися та голосувати.
16:13:43
За-57
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2905, Шуфрич.
16:13:50
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Хочу звернути ще раз вашу увагу, що ці питання, які треба врегулювати в разі введення реального ринку землі, можуть бути реалізовані виключно після референдуму. А аргументація, що людям необхідно в окремих випадках при бажанні отримати гроші зараз, можуть бути вирішені через надання спеціальних кредитів уповноважених на то держави банками, в яких власниками є держава.
Дякую за увагу. Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю її на голосування. 2905. Прошу визначатись та голосувати.
16:14:50
За-57
Рішення не прийнято.
Наступну теж ставимо на підтвердження. 2906. Прошу визначатись та голосувати.
16:15:12
За-54
Рішення не прийнято.
2907. Включіть мікрофон Шуфричу.
16:15:17
ШУФРИЧ Н.І.
Я ще раз хочу привернути вашу увагу щодо занепокоєння, яке викликає ця ініціатива у наших громадян. Вони сьогодні дуже стурбовані тим, що в такому турборежимі проводиться спроба ввести цей закон, який не сприймається суспільством. І єдиним виходом з цієї ситуації було би проведення всеукраїнського референдуму. Виходить, що питання референдуму відображено в наступних трьох правках: за номером 7, 8 і 9. Прошу наступні три правки поставити на голосування.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на… Михайло Миколайович! (Шум у залі) Та ставимо на голосування!
2908. Прошу визначатися та голосувати.
16:16:35
За-55
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2909.
Дивіться, завдяки тому, що Железняк тут, за вашу правку менше "проти" проголосувало. Не наполягаєте?
Далі - 2910. Ставлю 2910, ставлю на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
16:17:13
За-58
Рішення не прийнято, правка не врахована.
2911.
16:17:20
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Мені, безумовно, нравиться позиція наших нових народних депутатів України, які приєдналися де-факто до монобільшості, але ж колись потрібно буде повертатися і до рідних, повертатися в рідне село. А я би хотів, щоб ви не боялися цього робити. Тому пропонуємо вам перед тим, як схвалювати подібні законопроекти, запитати людей, чи готові вони.
А на голосуванні за поправку я наполягаю. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2911. Прошу визначатися та голосувати.
16:18:18
За-61
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2913. Наполягаєте? Не наполягаєте.
2915. Ой, вибачте, я вже так, я просто так звик, що це правки Нестора Івановича, вибачте. Олександр Сергійович, наполягаєте, да? 2913.
16:18:41
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую.
Шановні колеги, якщо наша фракція не може або не має впливу на більшість в цьому залі, і ми не можемо зупинити рух в цьому напрямку, давайте хоча би намагатися відкоригувати те, що відбувається. Тому пропоную назву статті 112 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" викласти у редакції: "Стаття 12. Повноваження Державного реєстру прав". Дякую.
Прошу ставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2913. Прошу визначатися та голосувати.
16:19:42
За-57
Рішення не прийнято.
Колтунович, 2914.
16:19:47
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово. Прошу мені додати ще хвилину. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому надати хвилину?
КОЛТУНОВИЧ О.С. Я прошу поставити на голосування поправку 2926, ну і хвилину виступу щодо сутності поправки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Додайте хвилину, будь ласка.
16:20:25
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово. Колтунович, "Опозиційна платформа – За життя". Шановні народні депутати і, головне, шановні виборці! Потенційно, з 1 жовтня 2020 року в Україні буде запроваджено обіг земель сільськогосподарського призначення. Всі ми з вами розуміємо, що в цих умовах і в сьогоднішніх реаліях, які існують в Україні, ми не зможемо бути потенційними покупцями. Навіть мова не йде про те, що ми зможемо сконцентрувати в своїх руках в тих обсягах земельні ділянки, про які йде мова. Ми уже говорили про орієнтовну вартість земельних ділянок. А от уявіть собі, що ви там тисячу гектарів навіть купили і заплатили там відповідно за гектар по тисячу доларів. Це зовсім інші кошти, якими не володіють і якими ніколи не оперують переважна більшість громадян України, які проживають в умовах тотальної бідності, а отже, головна маніпуляція, яка на сьогоднішній день існує, що дається конституційне право громадянам України володіти, а що головне, купувати земельні ділянки, і кожен з вас зможе сконцентрувати в своїх руках там до 10 і більше тисяч гектарів землі. І це, виявляється, що кожен з нас не зможе цього зробити, окрім кількох сімей, які на сьогоднішній день існують в Україні. тому наше, безумовно, побажання, все-таки зменшити концентрацію, яка на сьогоднішній день прописана в цьому проекті закону, оскільки переважна більшість громадян не зможе це реалізувати.
Прошу цю правку поставити на голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю 2926 на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
16:22:15
За-61
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2940. Волошин.
Включіть, будь ласка, мікрофон Олегу Анатолійовичу.
16:22:34
ВОЛОШИН О.А.
Прошу дати мені 2 хвилини для виступу замість…
ГОЛОВУЮЧИЙ. 2 хвилини. Включіть, будь ласка.
16:22:45
ВОЛОШИН О.А.
Шановні колеги, ми бачимо, що навіть за присутності представників більшості в залі, ми бачимо, що немає жодного бажання дослухатися до думки опозиції в цьому питанні. Зрештою, знаєте, коли людина стоїть на даху або на краю моста і хоче стрибнути, то громадянський обов'язок і людяність вимагає від нас зробити все, щоб втримати самогубця. Але якщо майже чверть тисячі дорослих людей протягом уже майже двох місяців вперто стоять далі на краю цього мосту і збираються пригати, то я думаю, що ми не маємо жодного морального зобов'язання зупиняти це політичне самогубство. Шкода, що ціна буде надто висока цього самогубства: падіння не лише рейтингу, але, очевидно, і доходів, і головне – враження в правах великої кількості наших громадян.
Але в мене в цьому сенсі філософська позиція, тому я свідомо не наполягаю на голосуванні кожної своєї правки, тому що розумію, що повна політична відповідальність за ухвалення цього ганебного закону буде лежати, власне, на Президенті Зеленському і тих людях, яких він привів сьогодні у Верховну Раду.
На цьому дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
2945, Шуфрич.
16:24:10
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий. Я прошу наступні поправки 2942, 2943 і 2944 поставити одну за іншою. І хочу сказати, що вони стосуються врегулювання питань щодо статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Ми сьогодні звертаємо ще раз вашу увагу, що врегулювання окремих аспектів правоволодіння майновими правами на землю може бути врегульовано виключно після проведення всеукраїнського референдуму. І це принципова і головна позиція нашої політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
Ми сподіваємося на те, що під час остаточного розгляду…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2942. Прошу визначатись та голосувати.
16:25:42
За-62
Рішення не прийнято.
2943 – прошу визначатись та голосувати.
16:25:59
За-63
Рішення не прийнято.
2944 – прошу визначатись та голосувати.
16:26:17
За-61
2945 – прошу визначатись та голосувати.
16:26:35
За-61
Рішення не прийнято.
Правка не врахована.
2946, 1 хвилину дайте, будь ласка.
16:26:41
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Я прошу наступні 3 поправки: 46, 47, 48 - поставити на голосування зразу, одну після іншої.
І я хочу ще раз звернути увагу на нашу принципову позицію, на якій ми наполягаємо під час всього розгляду цього законопроекту. Голосування за одну поправку із декількох сотень, які були запропоновані нашою політичною силою і депутатами нашої фракції, могло би поставити крапку в розгляді цього законопроекту. Це визнання норми, що цей закон вступає в силу виключно після проведення всеукраїнського референдуму. Застереження, що це зараз неможливо зробити у зв'язку з відсутністю закону, є некоректним, тому що станом на зараз діє Закон про референдум, національний та місцеві, 1991 року редакції.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2946. Прошу визначатись та голосувати.
16:28:07
За-65
Рішення не прийнято.
2947. Прошу визначатись та голосувати.
16:28:23
За-63
Рішення не прийнято.
Прошу голосувати та визначатись. 2948.
16:28:45
За-65
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2960, Пономарьов.
16:29:04
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую.
Шановні колеги, прошу розглянути наступну пропозицію. Частина перша статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у запропонованому варіанті звучить: "Державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього чи розмір плати за користуванням нерухомим майном за відповідними правочинами, об'єкт незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстрацію дій, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій", прошу доповнити…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 2960. Прошу визначатись та голосувати.
16:30:30
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка Скорик.
А, вибачте, 2961, ще Пономарьов, так.
16:30:43
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую, Дмитре Олександровичу.
Продовжую пропонувати вносити правки у запропонований варіант змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". У статті 12 йдеться про те, що державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього. Розмір плати за користування нерухомим майном та відповідними правочинами і так далі.
Пропоную: "В частині 1 статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" слово "ціну" вилучити.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 2961. Прошу визначатись та голосувати.
16:31:47
За-64
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Скорик Микола Леонідович, може, 2 хвилини та об'єднаємо правки?
16:32:10
СКОРИК М.Л.
Так. Шановний пане Голово, шановні громадяни України, шановні колеги! Скорик, "Опозиційна платформа - За життя".
Правка 2962. Прошу викласти в наступній редакції: "Частину першу статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" доповнити абзацом в такій редакції: "Частина перша цієї статті набирає чинності після встановлення результатів референдуму, який передбачений пунктами 14 та 15 Розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України".
Шановні колеги, я хочу ще раз акцентувати вашу увагу, що ключовим питанням… ми досить багато приводили аргументів, які, на жаль, не чує влада стосовно і неготовності нашого кредитного ринку до того, щоб наші аграрії, дійсно, прийняли реальну конкретну участь в земельному ринку, і те, що не виконані моменти, пов'язані з інвентаризацією земель. Є багато інших питань, які потребують врегулювання. Але головним аргументом у цій ситуації є те, що коли провладна сила йшла на вибори, коли Президент, діючий Президент йшов на вибори, то ключовим питанням було питання прямого народовладдя. Це питання стосовно ринку землі – це питання всього українського народу, не більшості, не тільки власників земельних паїв, тобто жителів нашого села, дай їм Боже здоров'я, а це питання до всієї громади України, до всього нашого суспільства. І воно має вирішуватися на всеукраїнському референдумі. Саме з цим пов'язані всі наші поправки, саме це ми вважаємо може згуртувати суспільство і надати той поштовх, про який вчора у своєму виступі говорив Президент для того, щоб дійсно суспільство рухалося вперед, для того, щоб ми не захищали тільки власні партійні інтереси, а щоб ми захищали реально інтереси держави, інтереси наших громадян. Буду дуже вдячний за підтримку своєї правки і за підтримку взагалі позиції "Опозиційна платформа – За життя".
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування правку 2962. Правильно? Прошу визначатись та голосувати.
16:34:26
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
2985, Королевська.
Гнатенко, 2998.
16:34:51
ГНАТЕНКО В.С. (Не чути)
ГОЛОВУЮЧИЙ. На підтвердження, да? Ставлю. Ставлю правку, вона була відхилена комітетом 2998. Прошу визначатись та голосувати.
16:35:20
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наливайченко.
16:35:28
НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.
Наливайченко, фракція "Батьківщина". Ми наполягаємо на цій правці, тому що зараз, поки монобільшість просуває цей законопроект, який по суті розпродає українську землю і позбавляє право українців на землю, в Запоріжжі відбувається абсолютно незаконна акція, коли до міста приєдналося село, і 45 людей зараз, поки парламент байдуже спостерігає за цим, позбавлені права володіння на земельні паї, які, вдумайтесь друзі, отримали вони 20 років тому. Тобто ще не ухвалений цей законопроект, а вже у людей забирають земельні паї і святе право на приватну власність на рідну землю.
Я вважаю, що якщо це правдивий підхід від монобільшості, має виїхати зараз в Запоріжжя аграрний комітет, Голова Верховної Ради мав би підписати таке розпорядження і там захистити 45 українців від того, що у них зараз забирають незаконно землю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3003. Прошу визначатись та голосувати.
16:36:49
За-73
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3004, Наливайченко.
16:36:56
НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.
Наливайченко, фракція "Батьківщина". Цією правкою ми передбачаємо, щоб не вносились до Держреєстру речових прав на нерухоме майно, відомості про ціну нерухомого майна чи розмір плати за користування ним. Чому так? Та тому що без референдуму, без позиції людей, без того, щоб, починаючи з Запоріжжя, з сьогоднішньої незаконної ситуації, не захистивши людей і землю, і право на землю кожного громадянина, не можна ухвалювати цей закон.
І "Батьківщина", і Юлія Тимошенко, і вся країна з нами вимагає від вас одного: бути чесними з людьми. Захистіть права людей на землю. Вийдіть на референдум всеукраїнський чесний і почуйте ту відповідь, яку ми вам вже 2 тисячі 343 рази повторюємо – не можна ухвалювати цей закон без всенародного референдуму. Прошу врахувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3004, Наливайченко. Прошу визначатись та голосувати.
16:38:14
За-80
Рішення не прийнято, правка не врахована.
3008, Папієв.
Нагаєвський, 3012. Не наполягає.
Шкрум, 3015.
16:38:33
ШКРУМ А.І.
Шкрум Альона, фракція "Батьківщина". Колеги, ця моя правка стосується загального також, не лише цього тексту, а й загальної філософії взагалі цього законопроекту. Вже, мабуть, тисячу разів ми повторювали всій Верховній Раді і будемо повторювати, поки нас не почує в тому числі влада та Президент Зеленський і "слуги", що цей законопроект абсолютно руйнує, на жаль, можливість для малого і середнього фермерства розвиватися і отримати новий економічний поштовх, новий економічний курс для нашої країни.
Вчора був змінений уряд. Був змінений уряд, за словами самого Президента, тому що у нас величезне падіння і промисловості, і економіки, і неправильний, мабуть, економічний курс, який не працює на розвиток якраз українців, для того, щоб ми ставали багатшими. Так от, цей законопроект є наслідком і причиною одночасно, і симптомом якраз, найбільшим, мабуть, цієї хвороби – невірного економічного курсу.
Тому я прошу ці мої поправки дивитися також в комплексі того, що цей закон, мабуть, доцільно було б все ж таки відкласти, відізвати авторам, і ми про це говорили неодноразово, і провести загальну величезну дискусію, як зміниться курс і куди ми хочемо рухатися для того, щоб стати успішною країною.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Наполягаєте, да, на голосуванні?
3015.
Прошу визначатись та голосувати.
16:40:03
За-74
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3016, Німченко. Не наполягає. Будь ласка, можете говорити.
16:40:09
НІМЧЕНКО В.І.
"Опозиційна платформа – За життя", Німченко. Прошу поставити на підтвердження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3016. Прошу визначатись та голосувати.
16:40:51
За-71
Рішення не прийнято.
Шановні колеги, підготуйтесь.
Фріс, 3017.
16:40:58
ФРІС І.П.
Добрий день, шановні колеги! Я прошу хвилиночку вашої уваги. Ми завжди з вами голосуємо жовтою. Прошу тут послухати уважно головуючого і правильно підтримати цю правку. Ця правка стосується виправлення технічної помилки в нумерації Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно", які ми з вами вже прийняли. Зараз його не можна використовувати, і нам треба це поправити.
Прошу вашої підтримки. Підтримайте цю правку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
16:41:34
СОЛЬСЬКИЙ М.Т.
Дякую, пане Ігор. Правка, дійсно, технічна, але важлива, виправляє помилку в діючому законодавстві. Дякую автору, що звернув на це увагу. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, підготуйтесь до голосування! Готові? Ставлю на голосування правку 3017, Фріс. Прошу підтримати та проголосувати.
16:42:15
За-244
Рішення прийнято.
Правка врахована.
Шановні колеги, коли я чую "не голосуємо"… ви є так наполягали, що треба враховувати правки. Я ж думав, що тут немає наших-ваших, я думав, що тут правильні і не дуже. (Шум у залі) Дякую.
3018. Не наполягає.
Лубінець, 3019. Не наполягає.
Івченко, 3020. Теж не наполягає. А, наполягаєте?
16:42:53
ІВЧЕНКО В.Є.
Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Шановний пане Голово, я хотів звернутися до заступника міністра пана Висоцького. Пане Тарасе, я знаю, що вчора уряд прийняв рішення - і всі законопроекти урядові були відкликані. Скажіть, будь ласка, яка позиція уряду стосовно цього Закону про ринок землі? Ми вчора наполягали перед Прем'єр-міністром, щоб він вивчив питання, бо даний законопроект такий, який пропонується, в жодній країні світу таких правил немає. Цей законопроект не для аграрія - цей законопроект для спекулянта.
Тому ми хочемо почути позицію нового уряду, якщо вона є, і чи плануєте ви відкликати даний законопроект задля того, щоб розібратися в уряді, прийняти рішення, а потім внести такий законопроект, який буде відповідати і національним інтересам, і вимогам людей.
Тому ми у вас запитуємо, просимо дати відповідь, якщо ви знаєте відповідь з боку уряду.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ставлю на голосування правку 3020… Що ви попросили? Позицію комітету, якщо можна, почути. Уряду? Уряду пізніше, коли будемо голосувати за закон, звісно, вони…
16:44:27
СОЛЬСЬКИЙ М.Т.
Вадим Євгенович, ви знаєте, що 2178-10 – це законопроект депутатський. Депутати його, звичайно, не відкличуть. Правка відхилена.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ставлю на голосування правку 3020 Івченка. Прошу визначатись та голосувати.
16:44:58
За-78
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Бєлькова, 3021. Наполягає?
Наполягає.
16:45:04
БЄЛЬКОВА О.В.
Наполягаю, звичайно. Пане Голово, шановний пане голово комітету! От зараз відбулася невеличка зміна в цьому законопроекті: ми підтримали правку шановного колеги Фріса. Якщо чесно я, наприклад, не розумію, яким чином вона зараз співставляється з моєю правкою, яка до тієї самої статті. І це говорить про те, що парламент приймає рішення щодо одного з найбільш сакральних понять і взагалі значень в Україні, як земля, не розуміючи наслідки прийнятих цих всіх правок.
Я закликаю вас вкотре, почуйте. За три каденції мого невеличкого перебування в парламенті я зрозуміла одне: такі докорінні реформи залишаться не на папері, а в житті народу лише тоді, коли за них проголосує не більшість депутатів, а більшість фракцій. Так, це важко мене переконати, але ви, будь ласка, спробуйте, може, й вийде, знайдіть ту форму, яку підтримає весь народ, а не тільки одна фракція.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 3021 Бєлькової, прошу визначатись та голосувати.
16:46:33
За-112
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Так, Пузанов. 3024.
Папієв.
Качний. Качний Олександре Сталіноленовичу, будете, да, дооповідати?
16:46:52
КАЧНИЙ О.С.
Ну, да, щось треба…
ГОЛОВУЮЧИЙ. 3026.
КАЧНИЙ О.С. 3026.
Шановні колеги, ця правка у нас дуже важлива, тому що всі її чекають, головного рішення від вас. Чи готові ви говорити про референдум, чи готові ви сьогодні слухати народ? Я вважаю, що якщо ми не будемо дослуховуватись до українського народу, то ми жодного рішення позитивного тут не приймемо. Тому частина перша статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" слово "ціну" вилучити. Це моя…
Будь ласка, прошу проголосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування 3026. Прошу визначатися та голосувати.
16:47:56
За-68
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Наступна правка - Качний, 3027. Прошу… Будете доповідати, да? Може, поставити на голосування?
16:48:07
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, прошу підтримати мою поправку. Ставте на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3027. Прошу визначатися та голосувати.
16:48:32
За-68
Дякую, Олександр Сталіноленович.
Яцик. Не наполягає.
Дубіль. Наполягає? Немає, да?
16:48:42
ДУБІЛЬ В.О.
Шановні колеги, шановний український народе! Фракція "Батьківщина", як і 73 відсотки народу України, виступає категорично проти в умовах війни цього законопроекту про продаж української землі.
Хочу звернути увагу, що зараз відбувається в нашій країні. Стрімко падає промвиробництво, вже другий місяць на мільярди недовиконується бюджет, 20 відсотків недобір по митниці, уряд економив, не індексуючи пенсії наших пенсіонерів, в селах закриваються дитячі садки і школи, в районах із-за недофінансування вимушені закриватися ФАПи та районні лікарні. Виходять люди на мітинги, щоб захистити малий та середній бізнес, і декілька тисяч людей тиждень тому зібралися під адміністрацією Президента. І сьогодні в цих умовах ви хочете ще й продати землю, продати нашу державу! Прошу дослухатися до людей і це питання вирішувати після всеукраїнського референдуму.
Що стосується правки - прошу поставити на підтримку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Обов'язково, ставлю на підтвердження 3030. Прошу визначатися та голосувати.
16:50:06
За-70
Рішення не прийнято.
Наступна правка - Крулько, 3031.
16:50:12
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, в цій ситуації, яка зараз складається в нас в Україні, з тим, що обраний новий уряд вчора парламентом, натомість не має ні міністра економіки, ні міністра аграрної політики. Ми так і не можемо зрозуміти, а яка ж буде політика уряду стовно питання української землі. Це питання взагалі вчора не було належним чином висвітлено під час представлення уряду. Саме тому єдине логічне рішення, яке зараз може бути: зупинити розгляд цього законопроекту, відкликати його і нехай уряд внесе законопроект, не депутати вносять законопроект стосовно землі, нехай уряд внесе законопроект, який буде відображати національні інтереси України і захищати фермерство, а не знищувати його, як зараз пропонується цим законопроектом. Давайте припинимо знущатися над людьми, цими місяцями розглядати законопроект, який нічого доброго для України не несе.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування правку. Прошу визначатися та голосувати.
16:51:37
За-70
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка 3035, Павленко.
16:51:45
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановний пане Голово, шановні колеги, моя правка - одна із тих вимог, на яких наполягає "Опозиційна платформа – За життя", що цей закон може вступити в силу лише за умови, якщо будуть підтримані його тези на всеукраїнському референдумі. Разом із тим, звичайно, в мене є запитання до представників уряду, які тут присутні, але я розумію, що ця особа не здатна дати відповідь, бо представляє міністерство, якого вже немає, я так розумію. Тому я сподіваюся, що мене почує Прем’єр-міністр України і завтра на "годині запитань до Уряду" дасть чітку відповідь, коли Кабінет Міністрів, новий його склад наведе порядок в Держгеокадастрі і будуть призначені керівники, буде проведена оцінка землі, і чи не бачить він ризику в ухваленні цього закону при тому, що держава не готова сьогодні до його застосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Олексійович, ви ж досвідчений і депутат, і урядовець, ви ж і там, і там побули. Ви ж знаєте, що на "годині запитань до Уряду" згідно визначеної теми. Завтра точно не тема землі, ви це добре знаєте. Дякую.
Ставимо на підтвердження? Ні? Можемо далі іти? (Шум у залі) Голосуємо? Ну тоді голосуємо. 3035. Прошу визначатися.
16:53:19
За-63
Рішення не прийнято.
Пономарьов Олександр Сергійович, 3037.
16:53:25
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую. Ви пропустили 3036. Не знаю чия.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, 3037.
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Олександр Пономарьов, Запорізька область. Наступна правка регулює відповідальність за внесення інформації до Державного реєстру, тому пропонується частину третю статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" доповнити абзацом наступного змісту: "Відповідальність за достовірну інформацію покладається на власника земельної ділянки".
Дякую. Прошу підтримати та проголосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Обов'язково.
Ставлю на голосування 3037. Прошу визначатися та голосувати.
16:54:27
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка - Івченко, 3044.
16:54:38
ІВЧЕНКО В.Є.
Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, ви знаєте, як можна запроваджувати ринок землі, коли елементарно ви не можете вберегти людям право власності?
Останній приклад. Приєднання територіальних громад сільських рад до великого міста – до такого міста, як Запоріжжя. Місцева рада міста Запоріжжя подала в суд на скасування державних актів 45 людям, які отримали давним-давно свої паї. І бездіє центральна влада і не звертає на це увагу. Яким чином ми можемо запускати ринок, коли в країні процвітає рейдерство і захисту від аграрного рейдерства, в тому числі питання землі у нас немає?
Тому, будь ласка, відреагуйте, пане заступнику міністра, пане Тарасе, на цю ситуацію. Зверніть увагу, напишіть запити, зверніться до міністра МВС і відреагуйте на те питання, щоб у людей не забирали паї через суди.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставимо на голосування чи можемо не робити це? Ставимо, да? Добре.
Івченко, 3044, прошу визначатись та голосувати.
16:56:09
За-72
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Королевська Наталія Юріївна, 3045.
16:56:16
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановні колеги, ми бачимо, що, на жаль, рішення щодо відкладання цього законопроекту так і не приймається. Ми бачимо, що і далі імітується обговорення цієї злочинної земельної реформи. Ми офіційно вас попереджуємо, що якщо ви даже знайдете ті необхідні голоси, щоб прийняти цей антинародне рішення та розпродати землю, яка належить народу України, то через Конституційний Суд ми визнаємо це рішення недійсним.
І тому, шановні народні депутати України, у нас в країні достатньо сьогодні найактуальніших проблем, які треба вирішувати. Нам треба сьогодні захищати людей. Тому прошу вас відкласти це рішення та перестати імітувати тут бурну діяльність українського парламенту. Не витрачайте народні гроші.
Прошу поставити на підтвердження поправку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3045. Прошу визначатись та голосувати.
16:57:36
За-68
Рішення не прийнято.
3046, Наливайченко.
16:57:41
НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.
Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина". Шановні громадяни України, чому "Батьківщина" так б'ється за право кожного з вас володіти тими паями земельними, які вам і належать за законом, за Земельним кодексом зараз? Я наполягаю, що у нас, у команди, у кожного українця, Юлія Тимошенко, "Батьківщина", як і вся країна, ми наполягаємо, щоб раз і назавжди право на землю не перепродавалось, не забиралося у вас через суди, не через злочинні схеми "піджачків", один з них зараз в ложі уряду, і не через агроолігархів, які є авторами цього законопроекту. Ні! Автором цього законопроекту має бути народ через всенародний референдум, через прийом людей особистий. Захистіть людей зараз в Запоріжжі. Мало Запоріжжя? Поїдьте в Закарпаття. Поверніть державні землі територіальним громадам і після цього проведіть референдум. І після цього ми готові говорити як удосконалити довічне право на користування землею громадянами України.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3046. Прошу визначатись та голосувати.
16:59:02
За-79
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Крулько, 3053.
16:59:09
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Я ще раз, колеги, хотів би звернути увагу до надзвичайно важливого питання, яке ми зараз розглядаємо. І я ще раз хотів би звернутися до монобільшості, до фракції "Слуга народу". Друзі, ми приймаємо рішення, яке буде стосуватися найбільшого національного багатства, яке буде стосуватися мільйонів і мільйонів українців, яке буде стосуватися прийдешніх поколінь.
Тому давайте не будемо на цьому питанні, так легковажно до нього ставитись, що ми приймемо все, що завгодно, те, що нам подобається. Це питання має об'єднувати всю країну, це питання має об'єднувати українське село, це питання має об'єднувати українських громадян. І саме заради того, щоб прийняти рішення, яке відповідатиме національним інтересам України, цей законопроект треба відкликати.
Потрібно прийняти той закон, який надасть можливість сьогодні українському фермеру відчути себе господарем на своїй землі і не перетворювати українців на кріпаків. Кріпацтво уже давно відмінено. Давайте не робити це цим...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставимо на голосування правку Крулько, 3053. Прошу визначатись та голосувати.
Михайло Миколайович, не переживайте, ми зараз повернемося до вашої правки, просто вас не було. Не було вас у залі. Не було, не було. Ну, як не було? Не було.
17:00:41
За-76
Ми декілька правок можемо підняти подивитись, ви ж знаєте. Повертаємося, нема питань. Да-да.
3049, Папієва правка.
17:00:57
ПАПІЄВ М.М.
Дякую.
Шановні народні депутати України, шановні колеги, бачте, все ж таки справедливість є, за неї треба боротися. Тому я хочу наполягати на тому, щоб та правка, яку я пропоную, щоб за неї проголосували вдумливо народні депутати України і врахували її, тому що вона абсолютно доречна. Тобто для того, щоб в розділі державного реєстру існували такі пункти, як нерухоме майно та його ціна і вартість. Тобто це абсолютно необхідні показники, які потрібно, щоб там вони були. Чому вона не врахована комітетом, так, це питання вже до них. Але сьогодні ми не маємо навіть відповіді на це питання від голови комітету, то, може, представник уряду зможе якось прокоментувати позицію уряду в цьому питанні, як вони планують формувати державний реєстр.
Але, пане Голово, ще раз привертаю вашу увагу, ну, знову там у вас "рішали" Дмитро Олександрович!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 3049. Прошу визначатись та голосувати.
17:02:24
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3050, Папієв.
17:02:30
ПАПІЄВ М.М.
Дякую.
Шановний Дмитре Олександровичу, я розумію, що коронавірус, маски – це більш цікаве питання, ніж цей законопроект, так? І більш таке воно, як би важливе. Але все ж таки ми зараз розглядаємо законопроект, який стосується кожного громадянина України, який шкоди наносить Україні не менше, ніж коронавірус. Нам необхідно відмінити цей законопроект, не приймати його до того часу, допоки не буде проведено референдум, де український народ висловиться з цього питання і визначиться, визначиться по цьому законопроекту.
Стосовно моєї поправки. Бо кожен народний депутат, я просив би, щоб говорив по своїй поправці. Я знову ж таки звертаюся або до голови комітету, або до представника уряду. Бо якось у мене, як "вой вопиющего в пустыне", так? Я говорю правильні речі, і знаю, і впевнений, що вони правильні, а відповіді немає. Зал не голосує, тому що залу не дають об'єктивну інформацію, не забезпечено конституційне право народного депутата України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
17:03:42
СОЛЬСЬКИЙ М.Т.
Пане Михайле, ви насправді все правильно озвучили, правильні речі в цих правках. Але ці речі вже відображені в законопроекті 0858, який приблизно перед Новим роком ми прийняли вже в другому читанні. В тому числі ціна була одна з тих змін, які цим законопроектом внесено в державний реєстр.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3050. Прошу визначатись та голосувати.
17:04:33
За-70
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Папієв, 3051.
17:04:39
ПАПІЄВ М.М.
Дякую.
Я перш за все звертаюся до громадян України. І хочу пояснити, що відбувається зараз у залі. У залі відбувається наступне. Я от зараз прочитаю поправку, яка пропонується мною. Вона абсолютно специфічна, бо вона містить термінологію, яка в більшості своїй вона для нефахівців дуже складна і тим більше для народних депутатів України. Я дуже просив би, у нас немає так багато народних депутатів України, які би були і мали фахову освіту в сфері землі або в сфері сільського господарства. Тому треба, необхідно просто, щоб народні депутати України пояснювали поправку свою, а також отримували кваліфіковану відповідь від голови комітету або від уряду. Тому що, от я прочитаю зараз, на наступній я прочитаю її повністю, щоб громадяни зрозуміли, чому ви боїтесь за них голосувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3051. Прошу визначатись та голосувати.
17:06:03
За-68
Рішення не прийнято.
3052.
17:06:07
ПАПІЄВ М.М.
Парадокс в тому, що от коли в цій залі розглядається Закон про мову, то всі у нас фахівцями одразу стають. А от Закон про землю - чомусь фахівців мало. Так я от спеціально для громадян України прочитаю попередню поправку, щоб вони зрозуміли, чому народні депутати України за неї не змогли проголосувати.
Читаю. "У разі, якщо договором оренди землі, суборенди землі, земельного сервітуту, емфітевзису, суперфіцію...". Тобто це абсолютно специфічна термінологія, на яку народні депутати України мають право отримати від фахівців, бо ми ж то розуміємо, що голова комітету має бути фахівцем з цього питання так само, як і представник уряду, щоб вдумливо голосувати і підтримувати цю поправку, бо не підтримати її взагалі-то неможливо, вона абсолютно правильна і відповідає потребам і інтересам громадян України.
Я прошу поставити її на голосування і прошу підтримати, хоч один раз підтримайте, і референдум також.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Миколайович, я думаю, що просто не всі знають ці назви, бо не в усіх є аграрний бізнес. Тому, може, тут є питання до цього. Я думаю, що і ті правки до назв, якщо я зараз задам автору, він не на все зможе відповісти. Тому я пропоную поставити на голосування.
3052. Прошу визначатись та голосувати.
17:07:50
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Шуфрич, 3075.
17:08:03
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Ви знаєте, ми не можемо зрозуміти ту вашу, я вже сказав, незрозумілу наполегливість, безвідповідальну і злочинну, в питанні проштовхування цього закону. От ми продовжуємо порівнювати співвідношення мінімальних зарплат, мінімальних пенсій, середніх зарплат, ВВП на душу населення з ціною на землю в тих чи інших країнах. І наскільки у них ці показники кращі, настільки в тих країнах є земля дорожча. Так давайте перед тим, як запустити механізм розпродажу землі, ми піднімемо вартість цієї землі, піднявши доходи наших громадян. І взагалі будь-яка ініціатива з цього напрямку можлива тільки після референдуму.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3075. Прошу визначатись та голосувати.
17:09:33
За-67
Рішення не прийнято, правка не врахована.
3076, Шуфрич.
17:09:42
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Наступні чотири правки… Прошу уваги трошки. Дмитре Олександровичу! Дмитро, я розумію, що вас відволікають наші чарівні колеги, але все ж таки. 76, 77, 78, 79 і 80 я прошу поставити підряд. А зараз дати мені 2 хвилини.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Додайте хвилину. Я вас добре чую, Нестор Іванович.
17:10:15
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Тобто я хочу звернути увагу всіх наших колег, що співвідношення вартості землі з реальним матеріальним станом громадян в різних країнах, воно корелюється. Чим більші доходи громадян, чим більші соціальні гарантії, тим і більше вартість землі в цих країнах.
Ми ще раз наполягаємо на тому, щоби відповідний закон був розглянутий після стабілізації ситуації в країні, після того, як буде забезпечений рівень соціальних гарантій, співвідношення вартості життя та доходів наших громадян хоча б на рівні 13-го року. Після цього провести обов’язково референдум, на якому громадяни України мають визначитись, чи готові вони сьогодні піти на ринок землі і погодитись з тим, що вони, продавши свої майнові права, втратять право власності на власні земельні ділянки.
Поки референдум, на якому наполягає наша політична сила, не буде проведений, ми не погоджуємось на прийняття цього закону.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3076. Прошу визначатись та голосувати.
17:12:07
За-67
Рішення не прийнято.
3077, Шуфрич. Прошу визначатись та голосувати.
17:12:23
За-64
3078. Прошу визначатись та голосувати.
17:12:38
За-65
Рішення не прийнято.
3080. Прошу визначатись та голосувати.
17:12:58
За-65
Рішення не прийнято.
Правка не врахована.
3081, Шуфрич.
17:13:06
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Я хочу вам привести конкретний приклад Німеччини. Ми вже з вами мали можливість проаналізувати співвідношення вартості землі із показниками мінімальної зарплати і мінімальної пенсії в Угорщині та Польщі. Я хочу вам довести до вашого відома наступні цифри: мінімальна заробітна плата в Німеччині - 1 тисяча 557 євро, а середня вартість землі в Німеччині - біля 30 тисяч євро. Скажіть, будь ласка, чи не варто зараз сконцентрувати увагу, можливості всіх нас об'єднатися навколо головного – підняття рівня заробітної плати та пенсійного забезпечення наших громадян, і тим самим підняття вартості всіх матеріальних цінностей в нашій країні, включаючи землю, а не розпродавати її за безцінь і…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3081. Прошу визначатись та голосувати.
17:14:34
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
82 правка, Шуфрич.
17:14:40
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую. Шановний головуючий, прошу 82-у, 83-ю, 84-у і 85-у поставити по черзі. А мені зараз надати 2 хвилини. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І 86-у. 2 хвилини.
17:15:00
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий ще раз. Шановні колеги, я ще раз хочу звернути вашу увагу на той принцип справедливості, який зараз відстоює наша політична сила. А саме: ми розуміємо, що при середній пенсії 3 тисячі гривень, а мінімальній пенсії - 1 тисячу 628 гривень ми спонукаємо наших пенсіонерів, які здебільшого і є власниками земельних паїв, ми провокуємо їх на продажу після прийняття цього закону своїх земельних паїв за безцінь. Через 3-4 роки ті спекулянти, які в кращому випадку виплатять їм по 1 тисячу доларів за 1 гектар перепродадуть їх за 5-7 тисяч. Уявіть собі настрої людей, які зрозуміють, що їх в черговий раз обібрали, як це відбулося під час ваучерної приватизації.
Тому ми і наполягаємо зупинити розгляд цього законопроекту. Сісти за стіл, обговорити це питання. Цей закон провалити під час голосування, відмовитись від його прийняття. А надалі дати можливість уряду відпрацювати закон, і не ховатись за спинами народних депутатів монобільшості, а спокійно внести закон, основа якого має бути одна: він може вступити в силу виключно після проведення всеукраїнського референдуму. На чому наполягаємо…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 82. Прошу визначатись та голосувати.
17:17:18
За-72
Рішення не прийнято.
83-ю, прошу визначатись та голосувати.
17:17:33
За-70
Рішення не прийнято, правка не врахована.
84-а. Прошу визначатись та голосувати.
17:17:50
За-72
Рішення не прийнято.
І 3086. Прошу визначатись та голосувати.
17:18:08
За-69
Ця правка також не врахована.
3087.
17:18:13
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Шановні колеги! 87 поправка, 3087 поправка пропонує внести зміни в пункт 2 частини третьої статті 13 Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Але будь-які зміни, будь-які новації, пов’язані із законом, який надає можливість реалізовувати і продавати землю, може вступити в силу виключно після проведення всеукраїнського референдуму. Це є принципова позиція нашої політичної сили. Прошу поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3087. Прошу визначатись та голосувати.
17:19:13
За-62
Рішення не прийнято.
3088.
17:19:17
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Ця поправка теж стосується врегулювання окремих аспектів реалізації майнових прав наших громадян. Але всі зміни можуть бути реалізовані виключно після проведення всеукраїнського референдуму. І це є принциповою позицією нашої політичної сили "Опозиційна платформа – За життя".
Прошу поставити поправку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю правку на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
17:20:07
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3090, Шуфрич.
17:20:12
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий, я все ж таки ще раз пропоную. На наступному тижні у нас буде можливість, враховуючи, що це буде непленарний тиждень, не тиждень, коли ми засідаємо під час пленарних засідань, зібратися і обговорити остаточну долю цього закону. Вже абсолютно зрозуміло, що цей закон не сприймається суспільством.
Зверніть увагу, медична реформа, яка педалювалася попереднім урядом, пішла разом із ним. Невже ми хочемо, щоби з цим законом пішла і ця Верховна Рада, разом із урядами, які вона ще буде продукувати? Я абсолютно переконаний, що цей уряд далеко не останній. Можете готувати наступний склад, якщо є з кого.
А поправку…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3090. Прошу визначатись та голосувати.
17:21:39
За-69
Рішення не прийнято.
3091, Шуфрич.
17:21:42
ШУФРИЧ Н.І.
Прошу поправку 3091, 3092, 3093, 3094 та 3095 включно поставити на голосування по черзі. А мені надати 2 хвилини.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Додайте хвилину.
17:22:01
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую.
Дмитро Олександрович, шановні колеги! Ми, дійсно, зараз розглядаємо закон, який є не просто доленосним для нашої країни, а який викликає страшне занепокоєння серед українців, і які з надією, що цей закон не буде прийнятий, зараз спостерігають за нашими діями.
Половина українців зараз підтримує опозицію і "Опозиційну платформу – За життя", народних депутатів у фракції, які, незважаючи на страшенний тиск, навантаження і непростий характер роботи у Верховній Раді України, зараз відстоюють їх права, а саме: право на справедливість, право на отримання і забезпечення справедливої ціни на землю через підвищення добробуту наших громадян.
А провокування продажу землі за безцінь, в умовах, коли наші люди знаходяться в умовах зубожіння, є, безумовно, антинародним, неприйнятним і не гідним, тих хто ініціює цей закон.
Виходячи з принципу справедливості, відстоювання людських, якщо хочете, прав, конституційних прав наших громадян, ми наполягаємо на тому, щоб цей закон був розглянутий виключно після проведення всеукраїнського референдуму, на якому народ має визначитись, чи прийшов час на продаж землі.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
СТЕФАНЧУК Р.О.
17:24:00
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Нестор Іванович. Ставиться на голосування, як ви і сказали, правка, 3091, народного депутата Шуфрича. Прошу визначатись та голосувати.
17:24:17
За-70
Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
17:24:22
ГОЛОВУЮЧИЙ. Рішення не прийнято.
92 правка. Прошу визначатись та голосувати.
17:24:35
За-64
Рішення не прийнято.
93 правка. Прошу визначатись та голосувати.
17:24:52
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3094 правка. Прошу визначатись та голосувати.
17:25:08
За-67
Рішення не прийнято.
3095 правка. Прошу визначатись та голосувати.
17:25:24
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3097. Шуфрич.
17:25:30
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Я хочу звернути вашу увагу, що вказана поправка стосується пункту 2 частини третьої статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також статті 12 відповідного закону, і регулює окремі аспекти, які визначені в тексті цієї поправки. Але я ще раз наполегливо звертаю вашу увагу, що головна вимога нашої політичної сили "Опозиційна платформа – За життя" є в наступному, що будь-які зміни до діючого Земельного кодексу, до нового закону можуть бути реалізовані в питанні надання можливості реалізації майнових прав наших громадян на землю виключно після проведення всеукраїнського референдуму.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу визначатись та голосувати, 3097.
17:26:55
За-68
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3098. Шуфрич Нестор Іванович.
17:27:00
ШУФРИЧ Н.І.
Дякую, шановний головуючий.
Вказана правка відноситься до пункту 2 частини третьої статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", і вона стосується права власності, довірчої власності тимчасового користування та суб'єкта (суб'єктів) цього права". Далі по тексту поправки.
І в цій же поправці знову ми звертаємо увагу наших колег по парламенту і наполягаємо, що цей закон може бути реалізований виключно після проведення всеукраїнського референдуму, що є принциповою позицією нашої партії "Опозиційна платформа - За життя".
Прошу поставити вказану правку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3098. Прошу визначатися та голосувати.
17:28:20
За-67
Рішення не прийнято.
3100 - знову кругла дата.
17:28:26
ШУФРИЧ Н.І.
Кругла цифра. Хоча, ви знаєте, для нас це дійсно вже становиться датами.
Шановні колеги, поправка 3100 стосується пункту 2 частини третьої статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", в яку пропонується внести зміни прийняттям закону, який ми зараз розглядаємо. Але в цій же поправці знову-таки визначається, що право на реалізацію майнових прав наших громадян, а просто кажучи, можливості продажу землі наступає виключно після схвалення на всеукраїнському референдумі, де народ України має дати на це дозвіл. А сьогодні більше ніж дві третини наших громадян категорично проти продажу землі.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування круглу цифру - 3100. Прошу визначатися та голосувати. Нестор Іванович!
17:29:57
За-74
Рішення не прийнято.
І знову правки Олександра Сергійовича Пономарьова: правка 3101.
17:30:05
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую, Дмитро Олександрович.
Колеги, далі прошу об'єднати дві технічні правки та поставити їх разом або послідовно на голосування.
"В абзаці 2 частини 3 статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", які звучать як відомості про ціну, вартість нерухомого майна, ціну або вартість речових прав чи розмір плати за користування нерухомим майном вноситься до Державного реєстру прав виключно під час державної реєстрації набуття прав на підставі документів, поданих для такої реєстрації. Слово "ціну" виключити".
І наступна правка - 3102: "В пункті 2 частини 3 статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень" слово "ціну" теж виключити".
Дякую. Дві правки підряд.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 3101. Прошу визначатися та голосувати.
17:31:27
За-72
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
І 3102. Прошу визначатися та голосувати.
17:31:44
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3103, Скорик.
17:31:50
СКОРИК М.Л.
Шановний Дмитро Олександрович, дозволю собі зацитувати дану правку: "У статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" пункт 2 частини третьої викласти в наступній редакції: "2) право власності та суб’єкта (суб’єктів) цього права, а також ціну чи вартість такого права;".
Доповнити статтю 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" абзацом в такій редакції: "Забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення.".
Прошу поставити правку на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3103. Прошу визначатися та голосувати.
17:32:59
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Микола Леонідович, наступні дві також можемо на підтвердження поставити?
Хвилину включіть, будь ласка. 3104.
17:33:06
СКОРИК М.Л.
Дмитро Олександрович, я вкладусь за хвилину. Ви знаєте, я не бачу сенсу наводити в даній ситуації додаткові аргументи. Я їх наводжу, як і мої колеги, і, на жаль, не маю жодних контраргументів з боку доповідача. Ми вислуховуємо доповіді і голосуємо. На жаль, наші правки не приймаються. Я дуже сподіваюся, що коли дійде, дійсно, до прийняття цього законопроекту, то схаменеться більшість і цей закон не буде прийнятий, і все ж таки ми підемо цивілізованим, легітимним шляхом через референдум. Я цього дуже бажаю, в це вірю. Прошу поставити 3104 і 3105 на голосування.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю 3104 на голосування. Прошу визначатися та голосувати.
17:34:09
За-73
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3105. Прошу визначатися та голосувати.
17:34:26
За-71
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3108. Колтунович.
17:34:34
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати, шановні виборці! Колтунович, "Опозиційна платформа – За життя". У цій поправці і коментуючи дану поправку, я хотів би звернути увагу на особливості земельної політики в умовах поглиблення інтеграційних процесів. Я чому на це звертаю увагу? Перепрошую. Тому що на сьогоднішній день Україна, безумовно, обрала для себе один вектор економічної інтеграції. Добре це чи погано? Очевидно, що погано, тому що ми маємо втрати суттєві в торгівлі з нашими східними сусідами.
Але мова не про це. Мова йде про те, що вартість земельних ділянок, які на сьогоднішній день є в країнах Європейського Союзу, жодним чином не корелює з тим, що є в країнах Європейського Союзу і в Україні. Для прикладу: в Австрії – 42 тисячі за гектар, це доларів мається на увазі, в Німеччині – 32 тисячі доларів за гектар, у Великобританії – 31 тисяча доларів за гектар, Нідерланди – 63 тисячі доларів за гектар. Ми пам'ятаємо, що у нас називали тисячу – максимум півтори.
Тому я думаю, що в Україні, навіть якщо навіть після референдуму підтримають це…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ставлю на голосування правку. Прошу визначатись та голосувати.
17:36:01
За-70
Рішення не прийнято, правка не врахована.
Наступна правка, Королевська, 3134.
17:36:14
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
7 хвилин, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, да, да.
17:36:22
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
7 хвилин. Шановні колеги, шановні присутні! Ми зараз з вами продовжуємо цей земельний марафон, скажемо так, як всією країною донести до "слуг народу", що землю продавати не можна. Як всією країною звернутися до Президента та довести, що: "Шановний пане Президент, ви обіцяли, що тільки через референдум. Ну, будь ласка, ну, зупиніть, зупиніть цей цирк у цьому парламенті. Будь ласка, давайте підемо та проведемо всеукраїнський референдум".
Це дуже важливе питання, це питання, яке турбує кожну українську родину. Це питання, яке вирішує долю України на майбутнє.
Шановний пан Президент, це в вашій силі, це в вашій волі. Сьогодні тільки ви можете змінити ситуацію та змінити думку ваших "слуг" щодо майбутньої долі української землі. А в цей час ми, народні депутати України, повинні в першу чергу прийняти рішення щодо виконання Мінських угод. В цей час ми сьогодні повинні зробити все, щоб захистити людей, людей, які потребують від нас сьогодні підтримки та рішення їх проблем.
Я хочу нагадати в цьому залі ще раз, хто не знає, тому що тут багато молодих облич, які ще не дуже розуміють, хто проживає в нашій країні. А я хочу сказати, що в нашій країні це більше 1 мільйона чорнобильців, які очікують, в квітні місяці будуть роковини трагедії чорнобильської, треба приймати рішення та захищати людей, виправляти помилки режиму Порошенка, коли вони позбавили пільг та компенсацій, та гідних пенсій чорнобильців. Сьогодні треба виконувати рішення Конституційного Суду та захистити наших захисників, наших чорнобильців.
Друге питання – це ветерани труда та ветерани Великої Вітчизняної війни. Та цих людей майже одиниці вже залишилися в країні. Та невже ж ми не можемо зараз замість того, щоб продавати українську землю, розпаювати, роздати цю землю людям, а ще частину землі віддати в оренду та гроші від цієї оренди віддати людям на їх сьогодні заслужені пенсії, на їх сьогодні заслужені пільги, щоб вони відчули хоча б на остаток життя свого нормальне гідне життя в своїй країні, що їх почали поважати? Вони дійсно воювали не за те, щоб сьогодні прийдешнє покоління після них розпродало землю, яку вони захистили.
Шановні колеги, а що зараз відбувається з військовими пенсіонерами? Їм не перераховують пенсію, їм не віддають борги. А це ті люди, які також захищали цю землю, служили цій Батьківщині, нашій з вами Батьківщині. А що ви зараз робите? Ви замість того, щоб віддати їм паї, гарантовані людям Конституцією, ви хочете за них розпродати цю землю, заробити на цій землі замість того, щоб віддати її законно людям.
Шановні, а що робити переселенцям, людям, паї, які даже якщо хтось і отримав, залишились сьогодні на неконтрольованій території? Що робити мешканцям, які проживають вдоль лінії розмежування? Їх паї сьогодні заміновані, їх поля сьогодні поруч з ними заміновані. Як вирішувати це питання? Що ви плануєте продавати? Ну навіщо ви це все тут влаштовуєте, шановні? Навіщо ми вже третій тиждень поспіль вмовляємо вас? Будь ласка, прокиньтеся! Ви зараз віддаєте Україну іноземним радникам, іноземним спекулянтам. Ви віддаєте її за майбутні кредити Міжнародному валютному фонду. Навіщо ви все це робите?
Тому "Опозиційна платформа – За життя" категорично, категорично вимагає: перше – це розпаювати українську землю, віддати землю людям, і хай люди вирішують, що робити в майбутньому з цією землею.
Друге – це об'єднати всі зусилля та провести всеукраїнський референдум. Не маємо ми права приймати рішення за людей. Сьогодні всі соціальні опитування... соціологічні опитування показують, що люди готові йти на референдум, готові брати на себе відповідальність та вирішувати майбутню долю української землі та України. Тому ми вимагаємо провести референдум, підготуватися, а спочатку знайдіть, будь ласка, хоча б міністра сільського господарства в нашій країні. У вас даже міністра немає. Ні міністра економіки. У вас немає сьогодні уряду професійно підготовленого. Про який розпродаж України ви сьогодні говорите? Тому підготуємося до референдуму.
Третє, найголовніше питання. Тільки після того, як люди проголосують на референдумі, приймуть в ньому участь, вирішать долю України, тільки після цього в цьому залі ми можемо з вами розглядати це питання.
Шановні, ну, якщо ви не чуєте наш компромісний до вас план, нашу сьогодні, з разом з людьми, спільнотою, підготовлену пропозицію розпаювати, провести референдум та після цього приймати рішення в цьому залі, шановні, так складіть, будь ласка, мандати та ходімо разом на вибори. Хай люди переоберуть той парламент, який сьогодні, замість вирішення комплексного питань конфігурації економіки, соціального захисту людей, повернення миру в Україну, перше, що бере і робить, він розпродає українську землю, він сьогодні вже бігає по кулуарам і хоче встановлювати казино, вже тут встановлювати казино та "одноруких бандитів" майже в залі парламенту. Навіщо ви все це робите?
Сьогодні у нас є вихід. Є вихід – об'єднуємось для того, щоб повернути мир. Відкладаємо це земельне зараз питання, яке зраджує Україну. Ідемо далі для того, щоб країна стала сильною та квітучою. Для того, щоб кожен громадянин України був впевнений, що його Батьківщина ніколи його не зрадить. Що громадяни України завжди будуть отримувати підтримку з боку українських політиків. І сьогодні у нас з вами є такий шанс. Відкладаємо цей законопроект, ідемо на референдум.
Дякую. І прошу поставити поправки на підтримку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 3134. Прошу визначатись та голосувати.
17:43:42
За-62
Рішення не прийнято.
3135. Прошу визначатись та голосувати.
17:43:58
За-60
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
3136. Прошу визначатись та голосувати.
17:44:15
За-61
Рішення не прийнято.
3137. Прошу визначатись та голосувати.
17:44:31
За-62
Рішення не прийнято.
3146. Прошу визначатись та голосувати.
17:44:48
За-63
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Папієв, 3151.
17:44:54
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати, ми будемо наполегливо, наша фракція "Опозиційна платформа – За життя" наполегливо достукатися до народних депутатів України від "Слуги народу", пояснювати термінологію цього закону, пояснювати взагалі деталі, пояснювати основоположні оці положення цього закону, які в першу чергу порушують конституційні права та свободи громадян. І кожен раз ми будемо звертати вашу увагу, і нехай нас пробачать громадяни України, бо це в їхніх інтересах робимо. Тільки після проведення всеукраїнського референдуму, якщо народ України дасть добро, будете приймати цей закон. Я впевнений, що громадяни України не дали би добро, і тому ви його намагаєтесь проштовхнути в абсолютно антиконституційний спосіб через залу Верховної Ради.
Дмитре Олександровичу, я просив би вас... Дмитро Олександрович! Дмитро Олександрович!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3151. Прошу визначатись та голосувати.
17:46:24
За-66
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Наступна правка - Качний.
17:46:34
КАЧНИЙ О.С.
Шановні колеги, шановні українці! Що відбувається сьогодні у Верховній Раді? Жодного скликання не було ще такого, щоб була створена монобільшість, щоб не враховувались взагалі жодні пропозиції, жодні правки жодної фракції Верховної Ради. А що просить сьогодні "Опозиційна платформа - За життя" від "слуг народу"? Лише єдине – це почути голос нашого українського народу. І ми бачимо сьогодні, що на селі практично немає жодної людини, яка б хотіла зробити те, щоб вона залишилася без землі. Якщо ви мотивуєте всіх нас і всю Україну тим, що ви хочете зробити так, щоб українці могли продавати свою землю, що ви їх хочете звільнити, як тут хто каже, від кріпацтва, то я хочу вам сказати, що соціологічні опитування…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3152. Прошу визначатись та голосувати.
17:48:01
За-62
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Дубіль, 3154.
17:48:09
ДУБІЛЬ В.О.
Шановні колеги, шановний український народе, ще раз і ще раз повторюю, що фракція "Батьківщина", як і 73 відсотки людей, категорично проти виступають цього законопроекту про продаж української землі.
Ще раз нагадую монобільшості про ту присягу, яку приймали, і про Конституцію, яка говорить, що земля та її надра є об'єктом права власності українського народу. Земля знаходиться… це є національне багатство і знаходиться під особливою охороною.
Що стосується правки. Пропонується встановити ціну, вартість речового права згідно з її експертною оцінкою, що, на мій погляд, цілком доречно, щоб не було чи завищення, чи заниження такої ціни, а вона була об'єктивна та економічно обґрунтована експертами.
Ставте на голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування правку 3154 Дубеля. Прошу визначатись та голосувати.
17:49:14
За-69
Рішення не прийнято.
3157, Івченко.
17:49:19
ІВЧЕНКО В.Є.
Шановні колеги, Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Ви знаєте, як сказав великий класик - Президент України Володимир Зеленський: влада робить крок у прірву, коли втрачає пам'ять, коли втрачає рух і коли втрачає зір. Так я хочу нагадати кожному з вас. На сьогоднішній день в Україні діє Закон України про референдум 91-го року. Ми як "Батьківщина" почали збирати через місцеві ради ініціативні групи. Ми будемо по цьому закону проводити всеукраїнський референдум, щоб показати кожному з вас, наскільки ви помилилися.
І друге. Колеги, зір. Подивіться, будь ласка, на перекриття доріг. Подивіться, будь ласка, що робили аграрії в Києві не перший раз. Подивіться, будь ласка, коли вони сюди приїжджали на тракторах і комбайнах. Колеги, подивіться, будь ласка, що аграрії говорять. Не втрачайте, будь ласка, рух і зір і слухайте…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю правку на голосування. Прошу визначатись та голосувати.
17:50:45
За-67
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Пономарьов 3172.
17:50:51
ПОНОМАРЬОВ О.С.
Дякую.
Пономарьов Олександр, Запорізька область. Також технічна правка. Задля того, щоб не допускати різного тлумачення законодавства прошу в пункті 3 частини три статті в 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" слово "ціну" виключити.
Дякую. Прошу ставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування 3172. Прошу визначатись та голосувати.
Перерив оголосити? Можемо просто продовжити на 15 хвилин, якщо так питання…
17:51:45
За-64
Рішення не прийнято. Правка не врахована.
Продовжити на 15 хвилин? Бажання залу, це… Продовжуємо на 15 хвилин.
3173, Скорик. Включіть мікрофон, будь ласка.
Далі. Королевська - 3182. 10 хвилин дайте.
17:52:30
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановні колеги, 3183, прошу 10 хвилин.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 хвилин дайте.
17:52:40
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
10 хвилин будь ласка. Шановні колеги, ми всі дуже добре розуміємо, що ви вже всі втомилися, але ж ми будемо вас брати ізмором. Якщо ви не маєте бажання відкласти цей законопроект, тоді ви будете нас цілодобово слухати. І ми будемо доводити вам думку, що не можна продавати українську землю, що треба іти на всеукраїнський референдум. І я от хочу, щоб телеглядачі побачили, як зараз убегают з зали, як вони не працюють, як вони не читають законопроекти, як вони взагалі не розуміють, про що йде мова. А мова іде, шановні, про українську землю. І якщо ви не хочете нас слухати, то я вам зараз буду читати ті питання, які ставлять люди, які щоденно, щодоби присилають нам, до "Опозиційної платформи – За життя", в наші депутатські приймальні, в наші партійні приймальні, на наші сторінки в Facebook, де люди до нас звертаються з проханням, щоб ви почули, почули їх голос. І перше питання, яке нам поставила Вікторія Ващенко: "Чому влада іде проти волі народу, добре знаючи, що народ проти? Ви що, вороги народу? Так і запитайте у них." Народ запитує: "Ви що, вороги?". Шановні, навіщо ви це робите?
Наступне питання - Людмила Парафіла: "Чому людям не роздали землю, що безкоштовно належить? Ми ж до вас звертаємось! Розпаюйте ви, віддайте людям Конституцією гарантовану землю. Чого ви не даєте їм землю?".
Наступне питання. Люди питають: влада повинна подати розрахунок ефекту відпродажу землі. Це Дніпро, Анатолій Доброгорський.
Шановні, а чому ви не даєте цей розрахунок? А я дам відповідь людям, чому. Та тому що у вас немає цього розрахунку. Тому що цю землю за безцінок хочуть продати. І тут мій колега Нестор Шуфрич, Олександр Пономарьов, пан Скорик вже неодноразово доводили, що ви за безцінок хочете продати цю землю. Тому що сьогодні немає реальної ринкової ціни. Тому що немає ринку землі в країні, де йдуть бойові дії, де частина землі замінована. Частина землі зараз, на жаль, знаходиться на непідконтрольній території.
Ви всі питаєте: Крим – це Україна? Та, безумовно, Крим – Україна. Але ж, на жаль, ми знаємо з вами зараз, що до землі до кримської, як ви достанете? Чи ви будете ф'ючерси продавати? Шановні, може, досить оцю комедію тут ламати? Це життя реальне. Це не серіал "Слуга народу", другий сезон. Це ж життя людське. І люди ставлять вам наступне питання.
Микола Смірнов, місто Маріуполь: "Коли приймуть референдум?" Ну чого ви боїтесь? Ідіть на референдум, спитайте у людей. Не треба ховатися під куполом. Не треба ховатися сьогодні під депутатським значком. Ідіть до людей. Проводимо референдум. Отримаємо відповідь. Скажуть нам люди: "довіряємо вам, продавайте українську землю", - тоді будемо продавати. А скажуть люди: "не чіпайте нашу землю рідну, не треба вам сьогодні це питання взагалі піднімати", - тоді ми і не будемо ніколи продавати українську землю. Тому що тільки люди на всеукраїнському референдумі, мають право приймати це рішення.
Наступне питання ставить з міста Дніпро Анатолій Доброгорський: "Що отримає Україна від продажу землі?" Шановні, що отримає Україна від продажу землі? Кредит МВФ вона отримає, який тут же розграбують та проїдять - і все. Не буде ні кредиту, ні землі. Ось що люди отримають.
А "Слуги народу" навіть не мають, що вам відповісти. Тому що вони розуміють, що їх останній шанс хоч щось ще продати: стратегічні підприємства, землю. І на цьому вони можуть вже назавжди піти з політики тому що після цього це вже будуть заможні люди.
Тому, коли у нас зараз кажуть, що немає у нас корупції, що немає у нас сьогодні глобальної корупції, то, шановні колеги, ось це і є корупція політична. Коли тут приймають рішення не за волею людей, а всупереч волі людей. І тому ми категорично сьогодні вимагаємо, щоб йшли до людей і питали, щоб люди вам надали відповідь.
В цьому залі парламенту було багато поколінь та багато созивів різних, але жодна команда, жодний созив парламенту, жодне скликання депутатське не підняло руку на українську землю. Тому що дуже добре розуміли: які б скрутні часи ми не переживали, як би важко не було Україні, які б кризи, лиха не проносились по нашій країні, але ніхто не чіпав українську землю. Тому що всі розуміли, це як золотий запас, це як на чорний день, це як бабулечка на поховання собі відкладає гроші та збирає їх кожен день.
Тому що люди дуже добре розуміють, що земля українська - це те, що треба передати наступним поколінням. Це те, що треба сьогодні вирішити дуже грамотно, професійно, щоб цю землю використовували, щоб там створювали сільськогосподарські підприємства, щоб була забезпечена соціальна структура, щоб на селі були робочі місця, щоб у нас була якісна переробка, щоб ми створювали додаткову стоимость. Щоб у нас в країні були високооплачувані робочі місця, щоб люди жили в країні та вірили в майбутнє та були впевнені, що наступні покоління не батрачити поїдуть в Європу, а вони будуть дійсно отримувати ті заробітні плати та пенсії, які люди сьогодні отримують в Європі. Тому що недостатньо одних гасел "Ми йдемо в Європу!", цього недостатньо. Ми повинні сьогодні своїми справами доводити, що йти в Європу – це тут, в Україні, створювати справедливу систему соціального захисту, систему правосуддя, систему фінансову, податкову, митну систему. Сьогодні тут побороти корупцію в нашій країні, а не відкривати наступні корупційні цілі гавані. Це ж гавань буде корупційна, рейдерська гавань. Хто зможе правильно сьогодні проконтролювати, щоб у бабулі… у яких даже є сьогодні пай, щоб цей пай не відібрали, щоб завтра бандити не поїхали по селам та не переписали собі цю землю безкоштовно або за копійки? Хто сьогодні зможе прогарантувати, що той кадастр, який є чи буде створений, що там буде відображений дійсний власник того паю, а не переписаний якийсь лист на якогось бандюгана?
Шановні, у нас з вами так багато викликів. У нас зараз з вами так багато справ. У нас з вами зараз ще так багато треба вирішити питань, а ми з вами зараз сваримося, сваримося, тому що ми не маємо права хоч крок назад відступити від цього рішення. Ми не маємо права сьогодні віддати українську землю. І тому ми вас просимо, шановні народні депутати, вас обрали люди, люди вам довірили, люди дали вам право представляти їх інтереси тут, в парламенті, приймати рішення. Але ж ви обіцяли, обіцяли, що ви всі важливі рішення будете приймати тільки через референдум. І люди не давали вам права приймати рішення щодо майбутнього української землі.
Ми підготували і завдяки Василю Німченко вже є підготовлений законопроект щодо проведення всеукраїнського референдуму. І наша команда наполягає на тому, щоб ми провели зараз закон, прийняли рішення, як проводити референдум, та пішли до людей. Іншого шляху немає. В іншому шляху, якщо ви будете брати на себе відповідальність та рухатись до продажу землі, ви должны розуміти, що ніколи люди не сприймуть це рішення, що це буде таке протистояння в суспільстві, що це буде хаос і безлад. Но цього ж нам сьогодні не потрібно. Ми ж повинні бути сильною, єдиною страной. Ми повинні сьогодні зробити все, щоб повернути до себе і Донецьк, і Луганськ, щоб нас поважали в усьому світі, щоб люди сьогодні отримали підтримку від нас, а ні в якому разі не створювати додаткові точки напруження, коли люди будуть повинні виходити на вулиці, щоб захистити своє право, своє право володіти українською своєю землею, щоб отримати своє право, отримати свій пай та захищати його, як захищали його наші батьки та пращури.
Шановні колеги, ми сьогодні закінчуємо наш пленарний день. Ми сьогодні з вами багато разів спілкувалися, що треба вирішити це питання та відкласти вбік рішення щодо землі, що треба сьогодні терміново прийняти закон про референдум, який підготувала "Опозиційна платформа – За життя", йти та голосувати, та питати людей. А самим треба сьогодні відкладати землю вбік.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
СТЕФАНЧУК Р.О.
18:02:46
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Наталія Юріївна.
Наталія Юріївна, я навіть не хочу сьогодні омрачати такий чудовий, завершальний фінальний спіч голосуванням.
Тому шановні колеги, голосування перенесемо на завтра, а я закриваю вечірнє засідання Верховної Ради України. Дякую.
ПОЗАЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ
Зал засідань Верховної Ради України
05 березня 2020 року, 18 година 30 хвилин
Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
18:32:07
Г
ОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, підготуйтесь до реєстрації.
Ще раз добрий вечір, шановні представники засобів масової інформації.
Шановні колеги, будь ласка, підготуйтесь до реєстрації. Неможливо зареєструватися червоними… Ви ж приймали цей закон! Олександр Рафкатович, ви ж знаєте, лише зелена!
Я не чую, Ірина Володимирівна. Ви проти? Ви проти всього? Це ваше кредо.
Готові реєструватися? Прошу реєструватися, шановні колеги. Нагадую, реєстрація відбувається зеленою кнопкою "за".
18:34:09
В залі зареєстровано 311 народних депутатів України. Позачергове пленарне засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Шановні колеги, у зв'язку з вимогою 152 народних депутатів України та відповідно до частини восьмої статті 19 Регламенту Верховної Ради України ми сьогодні проводимо позачергове пленарне засідання Верховної Ради України. На позачерговому засіданні народні депутати України наполягають розглянути питання про висловлення недовіри Генеральному прокурору Рябошапці Руслану Георгійовичу.
Переходимо до розгляду питання. Відповідно до пункту 25 частини 1 статті 80 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить висловлення недовіри Генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади.
Згідно зі статтею 213 Регламенту Верховної Ради України питання про висловлення недовіри Генеральному прокуророві включається до порядку денного сесії Верховної Ради за пропозицією не менше як третини народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, підтриманою їхніми підписами, і за яку проголосувало більше половини народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради України.
Пропозиція про висловлення недовіри Генеральному прокурору Рябошапці Руслану Георгійович внесена від 158 народних депутатів України.
Відповідно до статті 85 Конституції України, статті 213 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання питання про висловлення недовіри Генеральному прокуророві Рябошапці Руслану Георгійовичу. Будь ласка, підготуйтесь до голосування.
Готові голосувати? Для того, щоб не запитувати: за що, то ви іноді послухайте. За включення до порядку денного третьої сесії Верховної Ради дев'ятого скликання цього питання. Ставлю на голосування. Прошу підтримати та проголосувати.
18:36:50
За-279
Рішення прийнято.
По фракціям покажіть. 207 - "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя" – 29, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 15, "Голос" – 0, "Довіра" – 14, позафракційні – 14.
Переходимо до розгляду питання. (Шум у залі) Я зараз… спочатку зачитаю, так як це передбачено. Це виключно за Регламентом. З мотивів не можемо взяти зараз.
Відповідно до Регламенту пропонується наступна процедура розгляду цього питання. Доповідь народного депутата України Максима Аркадійовича Бужанського від ініціаторів внесення пропозиції – до 15 хвилин. Відповіді доповідача на запитання представників депутатських фракцій, депутатських груп, народних депутатів – до 15 хвилин. Співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Дениса Анатолійовича Монастирського – до 10 хвилин. Відповідь співдоповідача на запитання депутатських фракцій, депутатських груп, народних депутатів – до 10 хвилин. Виступ Генерального прокурора Руслана Георгійовича Рябошапки – до 15 хвилин. Його відповіді на запитання представників депутатських фракцій та депутатських груп, народних депутатів – до 15 хвилин. Виступи від депутатських фракцій та груп – до 21 хвилини. Виступи від народних депутатів – до 6 хвилин. Таймінг розгляду цього питання – до 1 години 50 хвилин. (Шум у залі)
З приводу чого? З мотивів? Зараз немає з мотивів. Ні. Давайте не плутати: з мотивів та процедури.
Переходимо тоді до… (Шум у залі) Ви визначіться наступного… Що, з процедури, Ірино Володимирівно? З процедури, хвилину.
18:38:46
Г
ЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу, що у вівторок наша політична сила звернулася до Апарату Верховної Ради України надати нам підписні листи для проведення позачергової сесії Верховної Ради України, на якому розглянути заяву Верховної Ради до шостої річниці анексії Криму, а також внести до порядку денного питання, що стосуються індексації пенсій. Ці пункти підтримували фракції "Голос" і "Батьківщина". Але я маю поінформувати вас, що нашій політичній силі протягом двох днів так і не видали підписні листи. Голова Верховної Ради так і не розписав…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Розписав, Ірино Володимирівно!
ГЕРАЩЕНКО І.В. Ну нам так і не видали…
ГОЛОВУЮЧИЙ. І це не процедура цього питання, при всій повазі. Це не процедура цього питання. Розписав Голова Верховної Ради і листи вам нададуть. При всій повазі, давайте бути коректними по відношенню один до одного.
Переходимо до розгляду питання, яке включено в порядок денний позачергового засідання Верховної Ради України. Обговорення… переходимо до виступів.
Слово надається представнику від ініціаторів народному депутату України Максиму Аркадійовичу Бужанському.
18:40:14
Б
УЖАНСЬКИЙ М.А.
Шановні колеги, шановна президія, шановні українці! Вже весна, а де ж посадки весною? Немає.
Як ви пам'ятаєте, вся країна чекала, що весною будуть посадки. Цього чекали не тільки виборці Президента Зеленського та "Слуги народу", цього чекали всі, хто не сприймає п'ять років мародерства, п'ять років спекуляцій на крові, на патріотизмі наших громадян, п'ять років, коли нам лгали в очі та крали гроші. Крали не тільки гроші – крали п'ять років життя. І хтось за це має відповісти. Крали на житті та крали на смерті.
Ви всі знаєте так звану "справу Свинарчуків", "Укроборонпром". Чиїми партнерами були Свинарчуки? Хто тут у країні не знає чиїми і де зараз Свинарчук? Він дивиться футбол. А чому він дивиться футбол? Я розкажу вам, чому він дивиться його не з-за ґрат.
Тому що наша країна не має Генерального прокурора. Немає Генерального прокурора України, є Генеральний прокурор Порошенка, Генеральний прокурор "Європейської солідарності" пан Рябошапка.
Подивіться, хто захищає Генерального прокурора! Тільки 2 фракції: "Європейська солідарність" (ви бачили зараз, як вони це роблять) та "Голос". Більше ніхто, ніхто крім них. Такі собі десантники пана Рябошапки…
Що я хотів би сказати? Ця людина повністю, повністю змарнувала все те, чого чекали мільйони громадян. Вибачте. Хвилююсь. Давно чекав.
Наша країна веде війну. Наша країна знаходиться в кризі. Ніхто не за ґратами. Ніхто не покараний. Ніхто не притягнутий до відповідальності. Але це не просто бездіяльність, це конкретна праця на заинтересованных осіб.
Скажіть мені, будь ласка, чи чули ви вчора виступ виконуючого обов'язки Директора Державного бюро розслідувань пані Венедіктової, нашої колишньої колеги? Що вона казала? Вона казала, що 1 тисяча 200 справ не мають процесуального керівництва. Це банальна праця Офісу Генерального прокурора даже не в інтересах Петра Олексійовича Порошенка, котра теж не виконується.
Ви всі добре знаєте – зруйнована прокуратура. Наша країна більше не має прокуратури. Так звана реформа, так звана атестація призвана вигнати геть фахівців, які не знають, як годувати поліцейського коня. Це єдине, що знає Генеральний прокурор Руслан Георгійович Рябошапка.
На всіх тих, хто, як і я, підтримав його призначення на посаду Генерального прокурора України, лежить відповідальність за це. Так, я визнаю: це була помилка. Але дорослі люди, особливо державні діячі, як ми з вами, повинні свої помилки виправляти.
Я пропоную вам, особливо тим 227 народним депутатам, которые підписали подання на висловлення недовіри Генеральному прокурору, визнати цю помилку і виправити її. І дати країні те, чого вона чекає: справедливості наприкінці-кінців і Генерального прокурора, який буде працювати, а не так, як оце, вибачте, пусте місце. Я вважаю, це наша відповідальність не тільки перед виборцями, ми не на виборах, перед громадянами. Хтось повинен сісти. Ніхто не тільки не сидить, ніхто навіть не ходить на допити, на працю не ходить. Марнує час, нудьгує.
Я прошу вас забути, з яких ви фракцій. Я прошу вас пам'ятати, що ви всі депутати українського парламенту - Верховної Ради України. Я прошу вас виконати ваш обов'язок і відправити його у відставку. Зробимо його разом усі! Країна цього чекає. Я прошу вас зробити це.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Максим Аркадійович.
15... Запишіться... Репліка.
БУЖАНСЬКИЙ М.А. Ось хто захищає Генерального прокурора!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Репліка.
БУЖАНСЬКИЙ М.А Подивіться, хто його захищає! Вони партнери, вони працюють разом і бажають зробити разом нас з 40 мільйонами громадян.!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Максим Аркадійович! Репліка - Геращенко. Максим Аркадійович!
<
p> 18:45:58
Г
ЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, я сподіваюся, що в цій сесійній залі є не лише колишні зеки, люди з кримінальним минулим, але є і професійні юристи, які прекрасно знають, що насправді тільки що прозвучали неприпустимі речі по відношенню до опозиції, до фракції "Європейська солідарність". Виступаючий на трибуні, по суті, визнав, що єдина мета, яка ставилася Генеральному прокуророві, - це політичні репресії проти опонентів діючої партії і влади.
І насправді я закликаю людей, які мають в першу чергу юридичний диплом, усвідомити, що те, що прозвучало тільки що з трибуни, це вже є підставою після будь-якої справи подавати позови до Європейського суду з прав людини і говорити про те, що з найвищої трибуни парламенту тільки що прозвучав заклик до майбутнього Генерального прокурора бути на 300 відсотків Генеральним прокурором Зеленського. І ключова задача, яка ставиться, - це не законність, а просто розправа з опозицією, зі своїми політичними опонентами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться на запитання від депутатських фракцій та груп. Ні, з мотивів ні.
Згадував фракцію "Голос"? Хвилина, репліка. "Голос", хто буде виступати? Соломія Бобровська. Соломія Анатоліївна.
18:47:30
Б
ОБРОВСЬКА С.А.
Насправді, коли я бачу, хто збирає підписи під Постановою про відправлення у відставку Генерального прокурора, а це друг Портнова, то для мене стоїть велике питання: де ж, шановні колеги, ваш заховався російський слід? А ваш російський слід в тому, хто сидить тут за трибуною. Так-так! Так от, ОПЗЖ і "слуги", які будуть відправляти їх у відставку, подумайте, це раз.
А друге - це ваша перша весна. Сідайте, пане Бужанський!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, запишіться на запитання.
Мамоян Суто Чолоєвич.
18:48:15
М
АМОЯН С.Ч.
Прошу передати слово Мамці.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Волошин Олег Анатолійович. Волошин Олег Анатолійович, включіть, будь ласка, мікрофон.
18:48:30
В
ОЛОШИН О.А.
Шановні колеги, сьогодні не просто важливий момент. Це визначальний момент. Або ми доведемо, що ми є парламентом дійсно суверенної і незалежної України, якою не керують ззовні ті, хто дуже зацікавлений в тому, щоб зберегти нинішнього Генерального прокурора на своїй посаді, тому що дуже бояться і об'єктивного розслідування втручання в американські вибори 16-го року, і об'єктивного розслідування "справи "Бурісми", і об'єктивного розслідування інших справ, які тут чинили "соросята" і їх подельники за попередні 5 років.
І я не знаю, який тут ще має бути слід для того, щоб довести, що ті люди, які сьогодні представляють глобалістські кола, які намагались встановити режим зовнішнього управління в Україні, вони намагаються сьогодні саботувати цю подію.
А єдине питання у мене до Макса Бужанського. Чому ви не зробили це раніше?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідь.
18:49:30
Б
УЖАНСЬКИЙ М.А.
Я прошу вибачення, але був потрібен час на те, щоб це стало зрозуміло абсолютно всім, хто б які політичні вподобання не мав, якщо він, звісно, не сидить в тому куті нашої зали.
Я не казав багато речей. Це Генеральний прокурор, який приймав в своєму кабінеті вбивцю, вибачте. Це Генеральний прокурор, котрий не знайшов час для зустрічі з мамою вбитого Бузини. Це Генеральний прокурор, якому було байдуже, що відбувається в країні, його цікавила тільки його власна особа та власна співпраця з тими, кого мені огидно згадувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бобровська Соломія Анатоліївна.
18:50:27
Б
ОБРОВСЬКА С.А.
Ви знаєте, це ганебно і соромно знаходитися в залі, коли тут є не тільки так звані вже квадратні вуха від цього слова "соросята", а є ще "путінята". Це, напевно, найбільш це ті, хто опоненти цієї держави, а не політичні опоненти. Це перше.
А друге питання. Пане Бужанський, а ви спілкувалися з татом Катерини Гандзюк, вас це не цікавить, ні? А активісти і тато вам скаже про те, що спілкувалися і нарешті почалися зрушення в справах нападів на активістів. Так от питання: а ви збираєтесь покривати вбивць чи у нас Олесь Бузина національний герой?
Дякую.
18:51:05
Б
УЖАНСЬКИЙ М.А.
Отвечаю. Я вважаю, що "путінята" – це мався на увазі пан Вакарчук, який не сплачував податки роками та крав у нашої армії, який співав на концерті в Мінську, коли ми голосували законопроекти щодо оборони нашої країни. Оце, мабуть, "путінята". Ви думайте хоть іноді, коли кажете.
Що касается батька Екатерины Гандзюк. Я як народний депутат та всі тут обіцяю, що ми зробимо все, щоб при будь-якому наступному прокурорі вбивці були покарані, ким би вони не були.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В'ятрович Володимир Михайлович.
18:51:49
В
’ЯТРОВИЧ В.М.
Прошу передати слово Михайлу Бондарю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондар Михайло Леонтійович.
18:51:56
Б
ОНДАР М.Л.
Дякую. Бондар Михайло, "Європейська солідарність". У мене питання. На думку доповідача (бо не хочеться навіть говорити, хто він, що він, фамилию згадувати), чи мав підписати Генеральний прокурор підозру Медянику, Корявченкову, Тищенку у зв'язку з інформацією, яка недвозначно вказує на корупцію і службові злочини.
18:52:33
Б
УЖАНСЬКИЙ М.А.
Відповідаю. Я вважаю, що Генеральний прокурор має підписувати підозри будь-якій особі, для притягнення якої є достатньо висновків органу, який ініціює цю підозру. Нема ніякої різниці, про що йдеться мова: або це народний депутат нашої фракції "Слуга народу", або з опозиції. Будь-хто має бути притягнутий до відповідальності, якщо є дійсно якийсь факт.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шахов Сергій Володимирович.
18:53:11
Ш
АХОВ С.В.
Сергій Шахов, Луганщина, депутатська група "Довіра". Шановний колега, знаю вашу принципову позицію, вам за це дякую. І будемо підтримувати повністю відставку Генерального прокурора.
Скажіть, будь ласка, чи готові ми зробити тимчасову слідчу комісію разом з усіма фракціями, якими будемо голосувати і підтримувати, з приводу Луганської області, де сьогодні іде війна, 79 кримінальних проваджень, які ще порушені, але не розслідувались? Саме серйозними грабіжницькими схемами, вбивством Сергія Самарського, також нашого колегу-журналіста, громадського діяча, за якого неодноразово говорив. Ми були у пана Рябошапки 3 місяці тому. Жодної відповіді ми не отримали. Ні Вельможний, ні Сухов, ні Шахов. Скажіть, будь ласка, чи готові ми сьогодні розслідувати кримінальні провадження і в ТСК подивитися на те, що шахтарям не виплачувалися заробітні плати? Ніхто не відповів за те, що сьогодні за статтею 175 ніхто не відповів Кримінального кодексу. А також є "газові вишки", також за які треба взятися і …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович, я ж на початку регламент оголосив. Ви зараз питання задаєте Бужанському? Чи він може взяти це розслідування? Він не може точно.
18:54:35
Б
УЖАНСЬКИЙ М.А.
Я не маю повноважень від своєї фракції обіцяти щодо створення цієї ТСК, але я вважаю, що ми всі повинні сприяти розслідуванню будь-яких випадків правопорушень, бездіяльності органів правоохоронних, в тому числі і Офісу Генерального прокурора, про що б не йшла мова. Ми всі тут громадяни України, ми всі народні депутати України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іонушас Сергій Костянтинович. Немає питань.
Дякую, пане доповідач. Сідайте, будь ласка.
Слово для співдоповіді надається голові Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Денису Анатолійовичу Монастирському. До 10 хвилин.
18:55:33
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Шановні колеги, наш комітет вчора розглянув проект постанови, яку сьогодні ми розглядаємо на позачерговому засіданні Верховної Ради, і вирішив: оскільки є воля понад 200 народних депутатів, ця постанова має бути винесена в зал, і ми щодо неї маємо визначитись шляхом вільного голосування.
Проте хочу зауважити, 6 місяців тому ми надали безпрецедентні повноваження Генеральному прокурору України терміном на два роки. І мені не байдуже, хто буде виконувати ці повноваження наступні півтора року. Безперечно, реформа прокуратури має бути продовжена і буде продовжена наступником Генерального прокурора. Безперечно, Генеральний прокурор має сформувати стратегію координації реформування кримінально юстиції. Цього, на жаль, не було зроблено за останні 6 місяців. Безперечно, ми тут з вами в залі маємо повернутись і скасувати правки Лозового, як це зробили півроку тому, а і дуже тверезо і відповідально переглянути баланс повноважень між стороною обвинувачення і стороною захисту, для того щоби органи правопорядку мали реальну можливість притягувати до відповідальності винних осіб.
Минулого року нам з вами було необхідно відтермінувати запровадження одного з надважливих інститутів - інституту кримінальних проступків, який розподіляє кримінальні правопорушення на злочини та проступки. Ми відклали це на півроку. І це наша з вами і задача Генерального прокурора для того, щоби 1 липня 2020 року цей інститут нарешті запрацював. Саме він має змінити дуже серйозно і розвантажити систему досудового розслідування, а саме слідство для того, щоб вона зайнялась розслідуванням злочинів.
Одним із ключових етапів, який потрібно здійснювати Генеральному прокурору, - це запровадження електронного кримінального провадження. Ми всі з вами говоримо про діджиталізацію. І в цьому плані це би розвантажило і слідство і суд. Нарешті, в час війни ми маємо визначити, чи має існувати в структурі прокуратури Спеціалізована військова прокуратура. Без цієї відповіді ми не зможемо продовжити цю роботу і отримати розслідування, які сьогодні потрібні країні.
Крім цього, останнє хочу згадати: про реформу Академії прокуратури. Це не має бути зміна вивіски і, головне, не має бути втрата тих цінних кадрів науково-педагогічних, викладацьких, які там сьогодні працюють. Він має бути створений, нехай називається "тренінговий центр" або по-іншому, але це має бути потужний центр підготовки та перепідготовки прокурорів. Це є важливо. Хто буде це робити, ці всі пункти? Хто буде це вирішувати? Давайте визначимо це сьогодні.
Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Денисе Анатолійовичу.
Прошу записатися на запитання від депутатських фракцій та груп. Бойко Юрій Анатолійович. (Шум у залі)
Олег Анатолійович Волошин?
Мамка Григорій Миколайович. Мамці включіть, будь ласка, мікрофон.
18:59:43
М
АМКА Г.М.
Добрий вечір, шановні колеги, шановні народні депутати, український народ! Денис Анатолійович, скажіть, будь ласка, такі речі. Ми не одноразово говорили на комітеті, і де був присутній Генеральний прокурор. Дійсно, ми декілька разів слухали про те, що реформа відбулася, вона продовжується., задавали незручні такі питання. Але скільки разів ми на комітеті, крім виступів і всього іншого, проблемні питання піднімали саме по роботі правоохоронного органу, того чи іншого! Скільки разів я особисто задавав питання Генеральному прокурору і піднімав щодо відповіді Генерального прокурора на ті чи інші депутатські звернення і запити!
Чи були проблематики у нас на комітеті, яким чином додатково, чи інформував Генеральний прокурор комітет, крім своїх виступів, на його засіданні, щодо реформування, щодо контрольних резонансних, кримінальних проваджень і все інше?
Дякую.
19:00:55
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Дякую, Григорій Миколайович. Як ви знаєте ми на засіданнях комітету профільного сім разів звертались до питань, пов'язаних з діяльністю органів прокуратури. Тричі в цих засіданнях брав участь особисто Генеральний прокурор. Всі питання, які формувались на комітеті, які були озвучені і на які не були дані відповіді, і на які були дані відповіді, ми направляли стенограму Генеральному прокурору, а потім відповідь надсилалась кожному народному депутату.
Я думаю, що, звичайно, наші можливості контролю є дещо обмеженими, але попри те основні питання, про які я наголосив, сьогодні мають бути під нашим з вами чітким контролем, як членів одного комітету.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бобровська Соломія Анатоліївна.
19:01:40
Б
ОБРОВСЬКА С.А.
Прошу слово передати Юрчишину.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрчишин Ярослав Романович.
19:01:46
Ю
РЧИШИН Я.Р.
Пане Денисе, дуже дякую за виступ такий полум'яний. Скажіть, будь ласка, чому комітет уникнув своєї відповідальності дати, власне, юридичну оцінку "бредням Портнова", які написані в аргументації постанови? А саме те, що Рябошапка винен у тому, що суд відпустив під заставу Альперіна, що саме Рябошапка винен в тому, що зменшена застава Садовому, що саме Рябошапка, за якого, до речі, добилися нарешті прогресу в справі, хто замовив Катерину Гандзюк, не діє в цій справі. Дайте ви хоча б як юрист юридичну оцінку, якщо комітет, як Пилат, тупо "умив руки".
19:02:34
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Перепрошую, але я представив тут позицію профільного комітету і більше до неї додати нічого не можу. Якщо ви потребуєте відповідей, ви можете запитати членів комітету або потім подивитися результати голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павленко.
Ар'єв Володимир Ігорович
19:02:58
А
Р’ЄВ В.І.
Шановні громадяни України! Ініціатор цього шоу кілька хвилин тому чітко означив мету зняття Генерального прокурора України. Але є така газета, досить відома і впливова у світі, і називається вона "Нью-Йорк таймс". Минулого тижня 28 лютого там була розміщена стаття, в якій чітко було сказано, що провадження проти п'ятого Президента Порошенка сприймаються як політичні переслідування. І у мене тоді питання: чи усвідомлюєте ви, що ви суттєво підриваєте імідж України як правової держави? І тоді ви можете робити діджиталізацію, "інвестиційні няні", робити все, що завгодно, хоч кульбіти з переворотом, але жоден інвестор і жоден нормальний партнер тоді з Україною мати справу не може і ви перш за все ставите під удар саме Україну.
19:04:04
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Дякую за запитання.
Ми з вами прекрасно розуміємо, що питання притягнення будь-якої особи до кримінальної відповідальності є повноваженням органу досудового розслідування. Тому давайте ці питання спрямуємо саме їм.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шевченко Євген Володимирович.
19:04:25
Ш
ЕВЧЕНКО Є.В.
Дякую, шановний головуючий.
Доброго дня, українці, доброго дня, шановні народні депутати! Денис Анатолійович, у мене до вас питання таке. Відчуваючи градус, який знаходиться в залі, я вже бачу, що є голоси для того, щоб відправити у відставку пана Рябошапку. Але в мене питання: що буде далі? Чи буде ваш комітет, який ви очолюєте, більш суб'єктний, чи він більше буде впливати на реформування Генеральної прокуратури, чи та вакханалія, яка була спочатку по розгону професійних людей, яких просто звільнили? Що ви будете робити потім?
Дякую вам.
19:05:08
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Дякую за запитання.
Ми всі з вами розуміємо, що відповідь на ваші питання лежить в першу чергу в імені Генерального прокурора. І я думаю, що при представленні цього імені ми з вами повернемося саме до тих питань.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кожем'якін Андрій Анатолійович.
19:05:27
К
ОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Ви мене бачите, Денис Анатолійович? Доброго дня!
Денис Анатолійович, комітет у 2014 році, який я очолював в той час, підготував європейський - ви знаєте, да? – Закон про прокуратуру. Його схвалила Рада Європи, його схвалила Венеційська комісія. І вони вимагали єдиного – це незалежного прокурора від політичного впливу. І чотири роки вони на цьому наполягали. Ми це зробили, і була введена норма така: КДКП, тобто комісія, яка… Верховна Рада не могла зняти Генерального прокурора без її висновку.
Сьогодні у вересні 1032 зняли цю норму, ви дали можливість повернутися закону у 1991 рік. Прокурор має дуже великі повноваження, і тепер буде дуже багато тих, хто хоче полювати на цю посаду.
Не вважаєте ви, що дуже багато тих, хто буде бажати політичної крові з позиції Генерального прокурора?
Дякую.
19:06:30
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Дякую за запитання. Наголошую, що дані повноваження, які ви перелічили, вони є тимчасовими і терміном на два роки. Це якраз той термін, який необхідний для реформи органів прокуратури, які розпочаті.
Після цього, я думаю, що вже в кінці цього року або наступного року ми з вами маємо прийняти оновлений Закон про прокуратуру, який буде відповідати всім європейським стандартам.
Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Арешонков Володимир Юрійович.
19:07:00
А
РЕШОНКОВ В.Ю.
Володимир Арешонков, депутатська група "Довіра". Пане Денис, моє питання практично співпадає з питанням мого колеги Мамки, і пов'язане воно з питанням комунікації, спільної відповідальності, в тому числі і народних депутатів, і правоохоронних органів. Тому що всі разом ми зацікавлені в тому, щоби робити правильні справжні реформи. Так от, я вам нагадаю наші стосунки, скажімо, з Міністерством внутрішніх справ.
Кожного місяця члени комітету бували в підрозділах Національної поліції, в навчальних закладах, зустрічалися з керівництвом, щоб зрозуміти що там відбувається. Водночас з органами прокуратури у нас не було під час проведення реформаторських дій таких контактів. Можливо, в цьому ті проблеми, які склалися, можливо, потрібна наша більш активна допомога в проведенні цих реформ? Мені здається, над цим всім потрібно подумати.
19:08:12
М
ОНАСТИРСЬКИЙ Д.А.
Дякую вам.
Ну, це, власне, було більше виступ, ніж запитання. Єдине, що можу сказати, що, як я повторю, що Генеральний прокурор тричі був на засіданнях в нас в комітеті, але ми в той же час з вами, звичайно, маємо поїхати до рядових прокурорів ,поговорити з ними щодо тих результатів реформи і тих необхідних корекцій, які потребують саме це. Пропоную зробити це на наступному тижні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Денис Анатолійович, час на відповіді вичерпаний ваш.
Слово надається Генеральному прокурору Руслану Георгійовичу Рябошапці. Регламент – до 15 хвилин.
19:09:03
Р
ЯБОШАПКА Р.Г.
Доброго вечора. Я не знаю, яке буде рішення, я, в принципі, здогадуюсь. Але я хочу, користуючись нагодою, звернутися до людей і до кожного українця. Двадцять вісім років українська прокуратура була інструментом тиску та політичних репресій. І в цьому залі є люди, які відчули це на собі.
28 років ця інституція не мала жодної довіри до людей. 28 років прокуратура була джерелом власного збагачення для обраних, як результат – олігархи в прокурорських погонах.
Ми робимо реформу прокуратури, яка вже увійшла в історію України. Ніколи раніше за 28 років прокуратура не зазнавала такого масового очищення та оновлення. 729 прокурорів, які не пройшли тест на фаховість та доброчесність, були звільнені. А ті, хто залишився, стали вдвічі більше цінувати свою професію, і в першу чергу тому, що вперше за 28 років вони відчули незалежність – їм не дають незаконних вказівок. Всього третій місяць з цих 28 років нова прокуратура живе за законом. Тому я стою в цій залі і саме тому стоїть питання моєї відставки. Через те, що ті, кого ми позбулися, хочуть повернутися і жити далі, як вони жили ці 28 років.
Що зроблено за ці три місяці життя за законом? Давайте почнемо з катувань. Ви чули, щоб правоохоронців судили за катування наших громадян? За три місяці ми відкрили 27 проваджень, 7 правоохоронців притягнули до відповідальності за знущання та катування наших співгромадян. Ви коли-небудь чули за незаконне… щоб когось судили за незаконну вирубку та продаж лісів? І я не чув. Але за три місяці життя за законом ми відкрили більше 3 тисяч кримінальних, притягнули більше 60 осіб до відповідальності, в тому числі керівників лісгоспів. В судах вже понад 300 обвинувальних актів.
Скільки людських доль зламав незаконний ігорний бізнес? Цієї статистики навіть немає, тому що за кожним гральним бізнесом стоїть прокурор або поліцейський. За три місяці життя за законом ми припинили діяльність більше тисячі незаконних гральних закладів, і це означає, що ми вберегли сотні тисяч людських доль.
А тепер про гроші, про гроші, вкрадені в українців. За три місяці життя за законом ми притягнули до відповідальності власників 12 банків, вони вкрали у вас 13 мільярдів гривень і вивели їх в офшори.
Практично всі ці кримінальні справи були продані, злиті, заховані, закриті. Ми знайшли ці гроші, і ми знаємо, як їх повернути.
Всі ці злочини були б неможливі без корупції і без корупціонерів. Політики хочуть посадок топ-корупціонерів – так, це правда, а прості люди вимагають справедливості там, де вони живуть і де вони працюють. Їх запит на справедливість – це припинити щоденні побори місцевих феодалів та князьків.
За 3 місяці життя за законом ми відкрили більше ніж тисячу двісті справ проти корупціонерів, очікують на суд зараз – майже дев'ятсот. От щойно ми затримали підполковника ДСНС, який брав хабарі з підприємців за те, щоб закривати очі на порушення Закону щодо пожежної безпеки. Наслідки таких злочинів ми бачили в Одесі, коли заживо згоріло багато людей. Ми вперше в історії України притягнули до відповідальності очільника обласного ДСНС за недбалість, яка призвела до загибелі людей.
І запит на справедливість – це не лише посадки. Наші прокурори повертають українцям захоплені землі, ліси, майно, підприємства. За 3 місяці життя по закону прокурори повернули 29 елеваторів, 10 тисяч гектарів земель та повернули до бюджету більш ніж п'ять мільярдів гривень. Тільки в Затоці біля моря, де відпочивають українці, ми повернули 48 земельних ділянок.
Майдан. Ми не втратили жодної справи, ми не втратили жодного дня розслідувань. І зараз майже кожного тижня ми відправляємо до суду нові справи, притягуємо до відповідальності нових осіб – і це через шість років
Війна. Ми створили спеціальний департамент, який збирає та передає до Міжнародного кримінального суду та національних судів докази збройної агресії Росії. Нами зафіксовано вже більше десяти тисяч злочинів, у тому числі воєнних. Ми притягнули до відповідальності за злочини, пов'язані з війною, 86 осіб, 40 – очікують на суд і 27 – вже відбувають покарання.
Біллю війни є також небойові втрати. Люди, які пройшли війну, і навіть ті, які є в цьому залі, знають, що це таке, але ніхто ніколи не хотів цим займатися. Ми створили спеціальний підрозділ, який працює з рідними загиблих для встановлення істини та справедливості.
І насамкінець. Постанова, внесена ініціаторами, побудована на відвертій брехні та маніпуляції. І мене не цікавить думка Бужанського. Мене не цікавить думка Бужанського про реформу прокуратури. Для мене найкращою оцінкою та відповіддю цій постанові є лист батька Катерини Гандзюк, у якого нарешті з'явилася надія, що вбивці його доньки будуть покарані.
Я не став нічиїм "слугою". Я був і є незалежним. А незалежного прокурора не можна змусити, його можна тільки звільнити. І я йду. Але я йду для того, щоб повернутися.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Руслан Георгійович, Руслан Георгійович, я вибачаюся, відповіді на запитання. (Шум у залі)
Запишіться, будь ласка, на виступи від депутатських фракцій та груп.
Бондар Віктор Васильович. Батенко Тарас Іванович.
19:16:38
Б
АТЕНКО Т.І.
Шановні друзі, те, що Генеральний прокурор залишив зал парламенту – це сумно, але трагедії не сталося, це по-перше.
По-друге, Україна не Росія, де Генеральний прокурор може обіймати посаду протягом 14 років поспіль, я маю на увазі останнього Генпрокурора Юрія Чайку, якщо такого пам'ятаєте, і знаєте, який забезпечує авторитарну вертикаль Російської Федерації.
По-третє, ми нещодавно, тобто вчора, відправили у відставку уряд України, який не справився з тими викликами, які сьогодні стоять перед Україною. І я вважаю, що сьогодні, і наша депутатська група "За майбутнє" вважає, що сьогодні у нас іде до повного фактично розвалу системи органів прокуратури. Подумаємо: з-понад 1 тисячі 300 прокурорів Генеральної прокуратури України чисельність прокурорів ОПГУ сьогодні близько 600. Відповідно кількість справ для одного прокурора збільшилась, від чого і збільшується навантаження на одного прокурора і страждає якість підготовлених справ.
Протягом останнього року відбувся системний занепад прокуратури. В середньому сьогодні прокурор обласної ланки отримує в день від 50 до 100 звернень. Вдумайтесь, до 100 звернень в день, які об'єктивно, якісно, фахово неможливо розглянути за короткий період часу. Спостерігається великий недобір в прокуратурах на районному рівні, я не кажу про Офіс Генерального прокурора, на районному рівні, враховуючи, що прокурорам доводиться бігати по судах і захищати там справи, хоча в Законі "Про прокуратуру" все написано прекрасно.
Під час проведення переатестації було обрано такі стислі часові рамки, що було поставлено прокурорів перед вибором: або вчити відповіді на тести, або розслідувати справи. Ну, це ж правда, друзі. Для прикладу, коли переатестацію проходив Головний офіс Генпрокуратури, він мав 6 тисяч атестаційних питань. Для середньої ланки прокуратури сьогодні число питань збільшили до 6 тисяч 700, і які працівникам прокуратури довелося вчити всього за один тиждень. І сьогодні останній день цих переатестацій.
О 12 годині ночі прокурори проходили переатестацію на тему психології. Це якось негуманно і непрофесійно для такої професійної команди. І сьогодні, між іншим, останній день цієї переатестації, як я вже сказав. Тобто Офісом Генпрокурора були створені умови, що фахівці не набрали відповідної кількості балів, і відтак фахових прокурорів стало менше. Друзі, у нас були різні генеральні прокурори. У нас був Віктор Шишкін – перший Генеральний прокурор України, до якого ми ставимось всі з великою повагою. У нас був Віктор Шокін, якого ми пам'ятаємо за "тепловізорним" замахом на самого себе. І я би не зациклювався на прізвищі прокурора. Нам треба таку Генеральну прокуратуру професіоналів, від роботи яких рядові чесні українці будуть почувати себе захищеними.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вікторія Петрівна Сюмар.
19:19:53
С
ЮМАР В.П.
Дякую, шановні колеги.
Сім місяців тому я пригадую Руслана Рябошапку як яскравого, такого красивого представника "дрім тіму" команди Володимира Зеленського, якого возили по Європам, по Парижам і показували молоде, оновлене обличчя діючої влади.
Що я бачу сьогодні в залі? Сьогодні в залі я бачу, як його звільняє сама влада, називаючи словом "воно", демонструючи, очевидно, високий рівень політичної культури, ну, і, напевно, рівень взаємин всередині своєї команди. Ну, такий собі сигнал. Президент, правда, сказав м'якіше. Президент сказав, що він не справився.
Давайте розберемо, чим ми запам'ятали Руслана Рябошапку, з чим він справився, а з чи ні. Ну, я вам скажу, перше, що я пригадую, це, очевидно, справи проти ветеранів і волонтерів. Сам Генпрокурор потім визнав, що доказів, на його думку, не є достатньо. Але Юлія Кузьменко, Riffmaster перебувають за ґратами вже не перший місяць, Яна Дугарь – на домашньому арешті.
Замість цього ми побачили звільнення "беркутівців", які з 15-го року були за ґратами, але яких відпустили сьогодні, віддали російським бойовиками. Ну, напевно, треба було комусь політично попіаритися. І, напевно, треба було десь продемонструвати новий політичний курс України.
Що ми побачили ще. Ми тут дуже багато говорили з вами про справедливість, якщо ми позбудемося депутатської недоторканності. У нас є перша підозра, підписана Генеральним прокурором Русланом Рябошапкою. Вона підписана з якого приводу нашій колезі Софії Федині? З приводу того, що вона записала ролик в You Tube, де сказала, що ніхто не безсмертний. І за це вона отримала політичну… фактично політично мотивовану підозру. Але чи за це сьогодні, чи за ці прорахунки звільняють Руслана Рябошапку? Ні, його звільняють за те, що він мало підписав політично мотивованих підозр. І про це сьогодні оголошується з цієї найвищої трибуни буквально в цій залі, показуючи повне нищення будь-яких європейських стандартів, відкриваючи повну дорогу до Європейського суду з прав людини будь-яким політикам, проти яких такі політично мотивовані підозри будуть виписуватися.
Його звинувачують в тому, що він зустрівся з послами. Колеги, а з яких пір зустріч з послам ЄС і НАТО стало злочином в Україні? Може, ми розвернули свій зовнішньополітичний курс? Давайте будемо відвертими. Насправді історія з Русланом Рябошапкою – це про те, як отримати ще більш свого Генерального прокурора, як зі 100 відсотків свого Генерального прокурора отримати Віктора Пшонку, який буде підписувати і штампувати ці політично мотивовані підозри. Оцей шабаш, який ми сьогодні спостерігаємо, проросійських сил, партії влади разом з олігархами, знаєте, таке відчуття, що ви зараз зробили не Руслана Рябошапку, ви робите самі себе.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Власенко Сергій Володимирович.
19:23:14
В
ЛАСЕНКО С.В.
Шановні колеги, виступаючи з цієї високої трибуни 2 дні назад, вчора, пробачте, Президент України сказав: "Я не впливаю на правоохоронну систему". Це викликало шалений сміх в залі, тому що кожна людина, яка знаходиться в цьому залі, кожен громадянин України чітко розуміє, що Президент впливає на правоохоронну систему, і те, що сказав Президент – це є відвертою неправдою. Всі пам'ятають стенограму розмови, де Президент наш сказав іншому Президенту про те, що Генеральним прокурором буде призначено на 100 відсотків його людину.
Так, я теж проти того, що зараз відбувається в Генеральній прокуратурі, коли професіоналів виганяють з роботи, коли проводять конкурси. Але скажіть, будь ласка, чи це відбувається часом не на підставі законопроекту Зеленського, проголосованого більшістю Зеленського і підписаного Зеленським? Давайте скажемо чесно. І сьогоднішнє засідання би не відбулось, якби не було команди Президента Зеленського. Скільки ініціатори збирали підписи – місяцями. І не могли зібрати до тих пір, поки декілька днів назад не поступила команда. У мене просте питання: чому Президента немає тут? Чому Президент не прийшов і не пояснив, чому він призначав Рябошапку? Чому він хоче звільнення Рябошапки? І якщо сьогодні буде рішення парламенту, то давайте всі скажемо відверто: це не рішення парламенту, це рішення Президента Зеленського - зняти Генерального прокурора, який виконував політику Зеленського, добре чи погано, він виконував політику Президента Зеленського.
Ви знаєте, що мене непокоїть? Мене непокоїть те, що вчора під час звіту силовиків прозвучала страшна річ. Було сказано, що треба добитися ефективної взаємодії правоохоронних і судових органів. Я знаю період країни, коли така взаємодія була. Це 1937-1939 роки і період Януковича. Ми категорично проти цього.
І ще одне питання. Скажіть, будь ласка, а хто наступний? Наступний - такий самий на 100 відсотків хлопець Президента або дівчина Президента. Буде такий самий хлопець Президента.
Тому фракція "Батьківщина" не буде приймати участі в кадровому шабаші Президента діючого по відношенню до Генеральної прокуратури. Краще обговоримо реальну реформу прокуратури, яка дасть людям реальну справедливість. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрчишин Ярослав Романович.
19:26:30
Ю
РЧИШИН Я.Р.
Я не буду захищати Руслана Рябошапку. У нас, які не голосували за нього, які не голосували за закон, який шалено розширював права Генерального прокурора, є дуже багато питань до Генерального прокурора, який на 100 відсотків людина Президента.
Це і поведінка в справі обвинувачення щодо Шеремета, вбивства Шеремета, це і безхребетна позиція у волонтерських справах. Я буду говорити проти зупинки реформи прокуратури. Тієї реформи, яку визнали наші міжнародні партнери. Тієї реформи, яка дала очистити центральний офіс Генеральної прокуратури на 60 відсотків від тих, хто і був запорукою цієї корупції. І зараз реформа іде на обласний рівень. ЇЇ можна критикувати, але вона зруйнує зв’язку з місцевими феодалами, яких, на жаль, виглядає, дуже багато в цьому залі, сподіваюсь, це не більшість, і корумпованими правоохоронними органами.
І звісно, можна було би ставити питання про відставку Рябошапки, але не на базі брехливої постанови, написаної тотально в неправду. І цю неправду досить дорого оплачено, не ефемерними несплаченими податками лідера нашої фракції Вакарчука, а реальними коштами. 5,5 мільярдів доларів виявлені аудиторською компанією Kroll в махінаціях у "ПриватБанку".
Тільки Генеральна прокуратура, спільно з детективами Національного антикорупційного бюро, почала активніше працювати по цій справі, так само, як і по справі "хто замовив Катю Гандзюк", так само, як і по багатьох інших справах, що виявилося – прокурор неугодний.
Я хочу нагадати всім. Ми дали надзвичайно широкі повноваження Генеральному прокурору і це правильно. Тому що провести реформу можна тільки з надзвичайними повноваженнями. Але бачачи як біснуються проросійські фракції і друзі Портнова, який, скоріше, писав цю постанову, і більшості – наступний прокурор буде точно проросійський. І тим вас, хто стояв на Майдані, я хочу просто запитати: хто наступний? Ми будемо голосувати проти завершення реформи прокуратури.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шахов? Шахов Сергій Володимирович.
19:29:27
Ш
АХОВ С.В.
Сергій Шахов, Луганщина, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, щойно ми почули Генерального прокурора, який розвернувся, вийшов і не відповів на жодне запитання. Може, він правий, що реформа прокуратури відбулася. Когось призначали новими прокурорами. На місцях прокурори, знову-таки, гралися в політику, а не займалися реальними справами з якими зверталися народні депутати, а саме в групі "Довіра" народні депутати, обрані по мажоритарним округам по всій Україні: від Закарпаття до Луганщини, Львівщини, Івано-Франківщини, Одещини, Донеччини.
З цієї трибуни, я неодноразово заявляв про злочин, який скоєний проти простого робітника, шахтаря. Вчора про це говорив Президент України Володимир Зеленський. Хто буде відповідати сьогодні за те, що жодне кримінальне провадження не було розслідувано за статтею 175 Кримінального кодексу України? Хто буде відповідати за те, що сьогодні голодують діти, голодують сім'ї, батьки виїжджають за кордон? Я сам син шахтарів. У мене немає ні батька, ні матері, вони поховані в нашій українській землі, хочу зазначити.
І тому я звертаюся, ще ми не знаємо, хто буде новим прокурором генеральним. Але ми звертаємося одразу взятися за ті кримінальні провадження, які стосуються кожного українця. Хто зруйновував 28 років, як і говорив Генеральний прокурор, хто зруйновував підприємства, затоплював шахти? Хто вирізав заводи на металобрухт і вивозив це за кордон? Хто продавав підприємства за копійки? Я можу назвати деякі з них: "Лисичанськсода". Сьогодні ріжеться, ще раз хочу зазначити, завод "Пролетарій". Люди знають, хто за цим стоїть. Вкрадене підприємство "Зоря" рубіжанське. І три місяці прокурор не призначав прокурора по цьому кримінальному провадженню.
Вкрадені гроші, так, 20 мільйонів гривень на дорозі Карла Маркса в місті Лисичанськ. Хто буде відповідати? З цієї трибуни я говорив за губернатора Гарбуза, який розкрав півтора мільярди гривень, які вибивала саме наша команда для області, для Луганської.
Тому я звертаюсь,: з честю і совістю треба підходити до вирішення всіх питань з якими звертаються, будь-який не тільки народний депутат України, а будь-який громадянин.
Сьогодні звертаюсь про те, що треба зробити тимчасову слідчу…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Мамка Григорій Миколайович.
19:32:46
М
АМКА Г.М.
Шановні народні депутати, "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Мамка. Жалко, що немає в залі Генерального прокурора, але все-таки хотів би сказати більш професійно, без політичних емоцій, які накаляються. І питання номер один: хто очолює правоохоронну систему в Україні? З тими повноваженнями, які надала йому Верховна Рада, – це Генеральний прокурор України. З старими змінами зробили новий закон, зробили новий орган, по суті, по паперу, але фактично залишилось все те ж саме.
Хочу зазначити, що антикорупційна політика в Україні, також боротьба, очолюється тільки Генеральним прокурором. Чому такий висновок? Тому що Генеральний прокурор, Офіс Генеральної прокуратури має при собі заступника. Заступник Генерального прокурора України і керівник САП - це у нас Холодницький, який очолює процесуальне керівництво по всім кримінальним провадженням, які є в НАБУ. Крапка. Відповідальна одна особа.
Щодо атестації, яка презентована Генеральним прокурором, хочу сказати дуже прості речі. Раніше робилося дуже просто: змінювався штатний розклад, призналися свої люди - і цим все закінчувалося. На даний час нова реформа нічим не відрізняється, тільки введено комісію. Уявіть собі, що процесуальний керівник або прокурор того чи іншого регіону приходить на співбесіду. Пройшовши тести, які ніде не сертифіковані, які змінені з Офісу Генерального прокурора до територіальних управлінь, і 600 питань появилось нових, ніде не затверджені ,ніким не провірені. Він приходить на комісію і в нього приймають іспит, або співбесіда, визнають доброчесність, або якісь сумнівні операції, або записи в його декларації люди, які не мають відношення до правоохоронної системи, і вони можуть робити висновки.
На даний час ми вже має рішення судів щодо поновлення осіб, яких звільнили в Офісі Генеральної прокуратури, і таких дійсно Генеральним прокурором було підтверджено 55 відсотків.
Основна проблема, дійсно, необхідно переживати за людей, за людей, яким завдано шкоди. Але вчора керівник, виконуючий обов'язки керівника ДБР сказала про цифру: більше тисячі кримінальних проваджень, де немає процесуального керівника.
Хочу сказати, що правоохоронні органи, де Офіс Генерального прокурора, прокурори різних рівнів здійснюють процесуальне керівництво по цьому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Григорій Миколайович! Ні, вибачте.
Неклюдов Владлен Михайлович.
19:36:15
Н
ЕКЛЮДОВ В.М.
Шановні колеги, дорогі українці! Я дуже добре пам'ятаю той день, коли ми обирали на посаду Генерального прокурора. Ми його підтримали, ми дали йому величезні повноваження, Президент надав йому політичну волю. Треба йому віддати належне за те, що він розпочав і взяв на себе відповідальність за реформи в орган прокуратури. І дійсно він очистив у певній мірі органи від тих осіб, які ганьблять своїми діями статус прокурора, він серйозно продвинувся у справі щодо вбивства Каті Гандзюк. Але, разом з тим, як сказав вчора Президент, прийшла весна, а результатів немає. І головні фігуранти на сьогодні не мають статусу підозрюваних.
Ви знаєте, і от вчора після виступу очільника ДБР, в мене вже… цей виступ мене повністю переконав у тому, що прийшов час для змін. Коли ДБР готова повідомити про підозру, а Генеральний прокурор і його заступники шукають причину, щоб повернути проект підозри, то це йде вже всупереч очікуванням народу і обіцянкам Президента.
Професія прокурора – це не професія адвоката, це не захист фігурантів, це вміння брати на себе відповідальність у складних справах, йти у наступ, коли потрібно ризикувати, особливо це стосується справ щодо державної зради та розкрадання майна в умовах війни.
Якщо б Генеральний прокурор повідомив про підозру фігурантам у законний спосіб, народ би побачив, що ми відновлюємо справедливість, що закон один для всіх, що в нас, як казала Президент Естонії пані Керсті Кальюлайд на Мюнхенській конференції з питань безпеки, є rule of law, що кожен, хто вчинив злочин, має бути покараний.
Генеральний прокурор, на жаль, не взяв на себе відповідальність відповісти на великий запит суспільства, і часу в нас вже нема, бо вже весна, а результатів ми не бачимо.
Я скажу вам відверто, я би взяв на себе відповідальність і повідомив головним фігурантам про підозру. Я знаю, що той, хто прийде на заміну, це зробить і покаже суспільству, що ми готові відповісти на великий запит і повідомити про підозру тим, хто цього заслуговує і якісно організувати ще й інші… розслідування ще й інших резонансних кримінальних проваджень: і щодо подій в Одесі 2 травня 2014 року, і щодо справ Майдану, і щодо посадових осіб Федерації футболу України, які крали бюджетні кошти, що виділялись на дітей.
Генеральний прокурор – це такий локомотив всіх органів досудового розслідування, який їх рухає вперед задля захисту інтересів громадян, суспільства, держави. Таким локомотивом, таким лідером Генеральний прокурор, на жаль, не став. Як наслідок фігуранти не мають сьогодні законного процесуального статусу та зухвало підривають інститут президентства, загрожують національній безпеці та законності у суспільстві в цілому.
За таких умов, коли дії фігурантів сплямовані на підрив авторитету всіх правоохоронних та державних органів та шкодять інтересам...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Владлен Михайлович, дякую. Час вийшов.
Шановні колеги, запишіться на виступи від народних депутатів. Регламент – до 6 хвилин.
Мамка Григорій Михайлович. З місця включіть, будь ласка, мікрофон.
19:39:52
М
АМКА Г.М.
Шановні народні депутати, хочу звернути увагу про те, що питання розгляду постанови, воно не стоїть тільки сьогодні. Вчора на комітеті, коли розглянули постанову на засіданні комітету, проголосували, вийшов також Генеральний прокурор до засобів масової інформації і сказав дуже прості речі, що народні депутати або люди, які закінчили там...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я вибачаюсь.
Шановні колеги, шановні колеги! Михайло Борисович Радуцький. Радуцький, шановні колеги, трошки давайте, щоб ми... Я розумію, всі втомилися. Шановні колеги! Дякую.
Продовжуйте, будь ласка.
МАМКА Г.М. Вчора, коли закінчилося засідання комітету, вийшов Генеральний прокурор до засобів масової інформації і сказав такі, на мою думку, образливі дуже речі, що, коли розглянули постанову, проголосували депутати, зверніть увагу, ті люди, які закінчили по 3 класи, які не можуть повністю нормально говорити, і про це сказано було ним особисто, прийняли рішення щодо реформування Офісу Генеральної прокуратури.
Проблематика в правоохоронних органах, вона назріває, і, по суті, тільки Державне бюро розслідувань вчора з трибуни заявило, що більше кримінальних проваджень… більше 1 200 немає процесуальних керівників. По всім правоохоронним органам – також. Національна поліція, Служба безпеки України, податкова, інші - також немає процесуального керівництва. Якщо порахувати, більше 5 тисяч кримінальних проваджень, вони просто не розслідуються. І таке відношення просто Генерального прокурора… Вчора вийшов, обізвав народних депутатів про те, що по три класи закінчили, сьогодні просто на питання не відповів, розвернувся і пішов. На мою думку, це просто безобразно.
Прошу передати Бакумову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. На жаль, слово не передається в даному випадку. Вибачте.
Арешонков Володимир Юрійович.
І, шановні колеги, після цього переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, підготуйтесь.
19:42:25
А
РЕШОНКОВ В.Ю.
Володимир Арешонков, депутатська група "Довіра". Шановні колеги народні депутати! Шановні глядачі! Я хотів би зараз, щоб ми всі заспокоїлися і завершили сьогоднішню роботу, і прийняття рішення відбувалося в атмосфері професійної, в першу чергу, оцінки. Не політичної, не емоційної, тому що мова йде про керівника одного з найбільших і найважливіших правоохоронних органів, який саме має забезпечити стабільність, порядок в нашій державі. Так от, в першу чергу, мені здається, що Генеральний прокурор став певною мірою заручником саме не тому, що він, і тут я не зовсім погоджуюся з моїм колегою Максимом Бужанським, коли він говорить про те, що один з головних недоліків і недопрацювань прокурора те, що він не підписав якісь конкретні підозри окремим особам, політичним діячам. Я на це скажу так. Якби були якісно підготовлені матеріали, ні один Генеральний прокурор не відмовився б їх підписати. Але питання в тому, що найбільш важливішим є те, наскільки якісно відбувається сам процес реформування роботи і не тільки прокуратури, а всієї системи правоохоронних органів в державі. І якраз лідером і локомотивом в цьому плані, я погоджуюся з колегами, мав би бути Генеральний прокурор. І я вам хочу сказати, що ми переконалися, і зараз я звертаюся до тієї Координаційної ради, яка створена була при Президентові держави і яка мала була б напрацювати і запропонувати нам стратегію роботи правоохоронних органів України з чітким розмежуванням повноважень: за що відповідає ДБР, скажіть мені, на сьогодні? Це що, питання ДБР займатися тим, як голосували депутати за уряд в 15-му році? Скажіть мені, це що, сьогодні питання НАБУ, яка вартість проживання депутатів у готелі "Україна". А цим займаються роками слідчі цих правоохоронних органів.
Треба відмітати всю дрібноту, зосередитися на серйозних справах. Прокуратура має виступати в ролі супровідника і справжнього керівника процесуального в серйозних справах по топ-корупціонерах і так далі. Тому сьогодні потрібна допомога прокуратури в завершенні реформування. І давайте на цьому зосередимося.
І на завершення. Я вже чую про прокурора Луганської області двадцять п'ятий раз. То, може, все-таки йому пора піти у відставку?
Дякую і закликаю до…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, займіть свої місця, підготуйтесь. Ми переходимо до прийняття рішення. Нагадую, що проект Постанови (реєстраційний номер 3154) про висловлення недовіри Генеральному прокурору внесений за пропозицією 158 народних депутатів… (Шановні колеги! Дякую) …158 народних депутатів України.
Згідно зі статтею 213 Регламенту Верховної Ради України прийняття Постанови про висловлення недовіри Верховною Радою Генеральному прокурору здійснюється відкритим… Шановні колеги! Відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради і має наслідком його відставку з посади.
Відповідно до статті 85 Конституції України, статті 213 Регламенту Верховної Ради України, статті 42 та 63 Закону України "Про прокуратуру" ставлю на голосування для прийняття в цілому проекту Постанови, реєстраційний номер 3154, про висловлення недовіри Генеральному прокурору Рябошапці Руслану Георгійовичу. Готові голосувати? Прошу голосувати.
19:47:38
За-263
Рішення прийнято.
По фракціям покажіть. "Слуга народу" – 179, "Опозиційна платформа - За життя" – 36, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 15, "Голос" – 0, "Довіра" – 16, позафракційні – 17.
Ще раз дякую всім за роботу. Позачергове пленарне засідання Верховної Ради України оголошую закритим.