|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 12.09.2019
ЗАСІДАННЯ СЬОМЕ Зал засідань Верховної Ради України 12 вересня 2019 року, 10 година Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
10:06:07 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу займати свої місця. Сьогодні всі майже пунктуальні. Шановні народні депутати, займайте, будь ласка, свої місця. Колеги, прошу займати свої місця. Ще раз всім доброго ранку, народні депутати України, шановні гості Верховної Ради України! Прошу народних депутатів підготуватись до реєстрації. Прошу реєструватись. Шановні колеги, прошу реєструватись. 10:07:53 На ранковому засіданні Верховної Ради України зареєстровано 388 народних депутатів. Оголошую… Оголошую ранкове засідання Верховної Ради України відкритим. Шановні… Да. З порядку ведення хвилину, Геращенко Ірина Володимирівна.
10:08:23 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні пані і панове, протягом 3 днів роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання журналісти руху "Чесно" зафіксували 3 випадки кнопкодавства. І ми звертаємося до Голови Верховної Ради України звернути особливу увагу на це ганебне порушення Конституції, Регламенту, законів України про статус народного депутата України. Шановний пане Разумков, просимо вас негайно надати доручення регламентному комітету розглянути випадки з кнопкодавством народних депутатів України: Литвиненка Сергія, Копанчук Олени, Ковальова Олександра. Один з цих народних депутатів так само перешкоджав роботі журналістів, і пишуть про це журналісти руху "Чесно", погрожував журналістам. Ми звертаємось до вас, щоб ви дали таке саме доручення негайно розглянути цей випадок на Комітеті з питань свободи слова і дотримуватись так само обіцянок шановного всіма нами Президента Зеленського, який так само протестує проти кнопкодавства. Це перше. І друге. Ви знаєте ми за те, щоб турборежим дотримувався у Верховній Раді і категорично проти того, що на 8 хвилин пізніше розпочалося ранкове… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я думаю, що час, коли ми починаємо пізніше трошки, аніж це було раніше в минулому скликанні все ж таки добігає до кінця і, там, ще кілька днів і ми будемо розпочинати рівно о 10-й і рівно о 12:30, а після цього о 16 годині. І я вдячний колегам, що вони досить пунктуальні сьогодні. Ще раз всім дякую. Щодо першого питання. Вже зранку було дане доручення, але одночасно з цим прошу дати слово Олександру Сергійовичу Корнієнку, першому заступнику голови фракції "Слуга народу".
10:10:19 КОРНІЄНКО О.С. Да. Шановні колеги, шановна президія, шановний народе України, дійсно вчора журналісти зафіксували, ну, за минулий час, точніше, пред'явили 2 випадки кнопкодавства з боку депутатів нашої фракції пані Копанчук і пан Литвиненко. Хочу від імені фракції принести вибачення українському народу і всім колегам по парламенту. (Оплески) Дійсно, ми про це говорили під час кампанії. І я хотів би, якщо можливо за процедурою, зараз надати слово цим депутатам від нашої фракції, щоб вони дали пояснення і, можливо, в них є якась додаткова інформація. На регламентному? Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, чи будете ви заперечувати, щоб дати слова народним депутатам України для пояснення своєї позиції? Якщо немає заперечень, прошу включити мікрофон Сергію Литвиненку, фракція "Слуга народу". З місця включіть.
10:11:23 ЛИТВИНЕНКО С.А. Доброго дня, шановний спікер, шановні депутати! Доброго дня, народ України, Президент! Я хочу вибачитися за те, що вийшло. В моїх діях не було ніякого умислу, це все було в турборежимі, виходило помилково, тому що я переживав, щоб за ці закони дійсно ми проголосували так, як підказували мені душа і серце, і умислу не було злого. Хочу вибачитись і сказати, що моя зарплата місячна і я готовий її передати в благодійні фонди за цю помилку. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію. Я сподіваюсь, що такі ситуації більше ніколи не будуть повторюватись ні у вас, ні в представників партії "Слуга народу". І Копанчук Олена. Включіть, будь ласка, мікрофон.
10:12:19 КОПАНЧУК О.Є. Шановні колеги! Хочу також принести офіційне вибачення перед усіма, сказати, що, для мене хоч і було важливо, щоб даний законопроект був проголосований, хоча це не є виправдання, я це розумію, для мене це буде важливим уроком на все життя. І також я приєднуюся до позиції свою заробітну плату віддати на благодійний фонд. І я думаю, що це стане посилом також уваги не робити, не вчиняти неособисте голосування. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Іван Іванович Крулько, з мотивів, хвилину.
10:13:07 КРУЛЬКО І.І. Дмитро Олександрович! Я, дійсно, вважаю, що в новому скликанні таких ганебних фактів, як кнопкодавство, не повинно бути, це абсолютно правильно. Але я би вам хотів запропонувати ще одне. А дайте, будь ласка, слово, щоб вибачилися ті, хто минуле скликання тут кнопкодавили і 90 відсотків питань так продавлювали. Ось дайте їм слово для вибачення. Дякую. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Іване Івановичу, мені здається, що це дуже слушна пропозиція. Однак, мені здається, що якщо ми до неї перейдемо, то нам не вистачить тижня. І це повністю заблокує роботу Верховної Ради України. Тому давайте переходити до розгляду питань. Шановні народні депутати! Нам треба включити до порядку денного пленарного засідання наступні законопроекти. Законопроект 1039, законопроект, законопроект 1039-1 (альтернативний), законопроект 1039-2. Прошу підтримати та проголосувати. 10:14:27 За-267 Проти – 11, утримались – 36. Рішення прийнято. Ставлю на голосування питання про включення до порядку денного пленарного засідання законопроекту 1044, 1044-1. Прошу підтримати та проголосувати. 10:14:56 За-287 Проти – 0, утрималось – 48. Ставлю на голосування питання про включення до порядку денного питання 1035, 1035-1, 1035-2. Прошу підтримати та проголосувати. 10:15:23 За-257 Проти – 2, утрималось – 67. Рішення прийнято. Переходимо до розгляду питань порядку денного. Шановні народні депутати, вам розданий проект Закону про внесення змін до Закону України "Про оборону України" щодо організації оборони держави (реєстраційний номер 1011, 1011-1). Пропоную розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 10:16:06 За-299 Проти – 6, утрималися – 30. Рішення прийнято. Законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається представнику Президента України у Верховній Раді України Руслану Олексійовичу Стефанчуку. Руслан Олексійович, прошу до слова.
10:16:26 СТЕФАНЧУК Р.О. Дякую. Вельмишановний Голово, шановні колеги! Шостий рік триває збройна агресія Російської Федерації проти України, ефективне реагування на конкретні загрози національним інтересам у воєнній сфері потребує комплексного та узгодженого виконання завдань оборони держави. Вказані заходи на сьогодні, як правило, виконуються органами державної влади розрізнено, зазначено і обумовлено відсутністю сукупності документів, які б визначали зміст, обсяги виконавців, порядок і строки здійснення заходів держави щодо підготовки до збройного захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Така ситуація має негативний вплив на ефективність виконання поставлених завдань складовими сил оборони. З огляду на зазначене, Президентом України Володимиром Зеленським внесено на розгляд парламенту та визначено як невідкладний проект Закону про внесення до Закону України "Про оборону України" щодо організації оборони держави (реєстраційний номер 1011). Проектом пропонується закріплення на законодавчому рівні необхідності розроблення плану оборони України, який визначатиме зміст, обсяг виконавців, порядок і строки здійснення політичних, економічних, соціальних, воєнних, наукових, науково-технічних, інформаційних, правових, організаційних та інших заходів держави щодо підготовки до збройного захисту, та її захист у разі збройної агресії. Друге. Розроблення відповідного плану у порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, затвердження такого плану та його структури Президентом України. Внесення відповідних змін дозволить забезпечити ефективне реагування на конкретні загрози національним інтересам у воєнній сфері, покращення координації діяльності складових сил оборони, злагоджену підготовку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, національної економіки, населення території держави до оборони, що в цілому сприятиме підвищенню рівня обороноздатності України. Враховуючи викладене прошу підтримати законодавчу ініціативу Президента України Володимира Зеленського та прийняти законопроект №1011 за основу та в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Руслане Олексійовичу. Слово для доповіді щодо представлення альтернативного законопроекту 1011-1 надається народному депутату України Рахманіну Сергію Івановичу.
10:18:58 РАХМАНІН С.І. Шановні колеги! Від фракції "Голос" і від мене особисто, як суб'єкта законодавчої ініціативи і моїх колег поданий альтернативний законопроект 1011-1, у зв'язку з чим? По-перше, законодавча ініціатива подана Президентом України щодо внесення змін до Закону "Про оборону України" не є дуже доцільною, поясню чому. По-перше, ці зміні доречніше було, і на цьому, до речі, наполягало ГНЕУ, я про це говорив на комітеті, їх доречніше було вносити до Закону "Про національну безпеку і оборону" – це, по-перше. По-друге, ця ініціатива вносилася Верховною Радою попереднього скликання, ще в 2015 році і була відхилена комітетом, як не дуже доцільна. По-третє, ця ініціатива почасти дублює російський концепт і не дуже збігається з стандартами НАТО і з нашим законодавством. І, останнє, це право Президента мати відповідний план, хоча, якщо ви подивитесь профільні закони, зокрема Закон про оборону, і Закон про національну безпеку, там є безліч різних планів, і безліч суб'єктів планування. Але, якщо вже Президент, як голова Ради національної безпеки і оборони, Верховний Головнокомандувач хоче мати ще і такий документ, він мусить мати правильний суб'єкт організації планування, а з нашої точки зору таким суб'єктом має бути Рада національної безпеки і оборони, відповідно до Конституції, і до профільних законів. А, по-друге, має бути механізм введення в дію цього документу, бо план це не просто сукупність документів, це документ і зазвичай подібні рішення вводяться в дію з указом Президента після відповідного рішення Ради національної безпеки і оборони. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію Івановичу. Слово для співдоповіді надається члену Комітету з питань національної безпеки і оборони… оборони та розвідки Веніславському Федору Володимировичу.
10:20:53 ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Доброго ранку, шановні колеги, шановна Президія! Комітет з питань оборони… з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 9 вересня розглянув законопроект, поданий Президентом України Володимиром Зеленським як невідкладний. І також розглянув альтернативний законопроект, поданий групою народних депутатів, зокрема Рахманіним Сергієм Івановичем. Законопроект реєстраційний номер 1011, поданий Президентом, законопроект 1011-1 поданий народними депутатами як альтернативний. Законопроект поданий Президентом України получив схвальний виступ Головного науково-експертного управління Верховної Ради України і за результатами висновку може бути рекомендований для розгляду і прийнятий за основу. Комітет з питань антикорупційної політики також за результатами розгляду цього законопроекту дійшов висновку, що проект акту відповідає вимогам антикорупційного законодавства і не містить корупційних ризиків. Альтернативний законопроект, який щойно доповідав шановний Сергій Іванович, розширює компетенцію Ради національної безпеки і оборони. Відмінність між цими двома законопроектами, за великим рахунком, полягає лише в тому, хто саме має формально готувати план оборони і подавати його на затвердження Президенту України. З точки зору тих комплексних заходів, які потребує оборона держави, більш логічним на думку комітету і на думку, до речі, Головного науково-експертного управління Верховної Ради, є якраз повноваження Кабінету Міністрів України. Оскільки план оборони передбачає консолідацію дій різних міністерств, це Міністерство оборони, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство охорони здоров'я і так далі. Тому комітет пропонує, за результатами обговорення вищезазначених законопроектів, зважаючи на конституційні повноваження Президента, здійснення керівництва у сферах національної безпеки і оборони та, враховуючи забезпечення державного суверенітету, здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності держав, відноесених до компетенції Президента України до конституційних повноважень. Комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України: за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому проект... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ВЕНІСЛАВСКИЙ Ф.В. ...проект, поданий Президентом України (реєстраційний номер 1011), а альтернативний законопроект (реєстраційний номер 1011-1) відхилити. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Федір Володимирович. Прошу по фракція записатися: два – за, два – проти. Третьякова Галина Миколаївна, фракція "Слуга народу".
10:23:32 ТРЕТЬЯКОВА Г.М. Прошу передати слово Мар'яні Безуглій. ГОЛОВУЮЧИЙ. Мар'яна Безугла, до трибуни прошу. 10:23:38 БЕЗУГЛА М.В. Колеги, товариство, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про оборону України" передбачає необхідність розробки та затвердження Президентом України, як було сказано, плану оброни. План оброни – це конкретні заходи, які вимагають скоординованих дій органів виконавчої влади та всебічного ресурсного, в першу чергу, фінансового забезпечення. Кабмін забезпечує державний суверенітет України та здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, це вищій орган в системі органів виконавчої влади, тому на нього доцільно покласти розробку плану. При цьому перед поданням Президента України план обов'язково буде розглянутий Радою національної безпеки і оброни,це координаційний орган. Усім державним структурам треба діяти злагоджено, за єдиним замислом і планом. І ми знаємо, що Україна шостий рік поспіль протистоїть російській агресії, по суті, є воюючою державою і її оборона має бути справою усіх державних органів, а не лише військових. І нам постійно говорилося, що от-от на Україну нападуть, буде здійснена агресія, все далі і далі. Але банально за 5 років війни у нас не напрацьовано плану на випадок реального вторгнення. Ми прагнемо миру і будемо робити все, щоб війна закінчилася, але найкраща гарантія нашої безпеки – це сильна армія, міцна економіка і готовність злагоджено дати відсіч. І тому я прошу зараз зал об'єднатися і підтримати даний законопроект за основу та в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина".
10:25:58 НАЛИВАЙЧЕНКО В.О. Шановні пані та панове! Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Дякую за слово. Шановні друзі, "план оборони країни" я пропоную розглядати як план дій з оборони України, план дій захисту громадян України, саме в цьому є позиція фракції Юлії Тимошенко "Батьківщина". І тому ми наголошуємо, що в плані оборони країни ми маємо чітко задіяти сили оборони, сили безпеки, весь без виключення уряд, весь парламент і дати право головнокомандувачу верховному Президенту, затверджуючи план оборони, передбачати одразу: перше – відповідальних, друге – строки і третє – ми як професіонали радимо постійно оновлювати план оборони країни, постійно підтримувати українську армію. Чим? Озброєнням, знаряддям, навчанням, захистом. Тому ключова пропозиція для законодавців від нас – передбачити постійне оновлення і контроль за виконанням плану дій з оборони країни. Друга ключова функція. Є Рада національної безпеки і оборони України. Ця рада є за Законом "Про національну безпеку" органом, який координує всі сили оборони і безпеки, а відтак ми пропонуємо також до другого читання і будемо наполягати внести таку поправку, щоб план оборони країни розглядався і затверджувався на Раді національної безпеки і оборони України. І головне, для чого все ми сьогодні з вами це робимо, заради того, щоб 2 бійці, які віддали життя протягом останньої доби на передовій і всі бійці, які зараз чують нас і чекають нарешті рішення, що вся держава почне обороняти країну, отримали впевненість – їхнє життя, їхня звитяга в державі від Верховного Головнокомандувача до останнього виконавця-чиновника є за планом оборони обов'язком діяти і захищати рідну землю. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава. Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейська солідарність".
10:28:11 ГЕРАСИМОВ А.В. Артур Герасимов, "Європейська солідарність". Прошу передати слово бойовому генералу Герою України Михайлу Забродському. ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Забродський, фракція "Європейська солідарність".
10:28:25 ЗАБРОДСЬКИЙ М.В. Перш за все дякую, шановні колеги, що ви привітали, відповіли на військове вітання, яке застосував попередній доповідач. Рахую так, що це знак поваги навіть тим, хто зараз за 600 кілометрів звідси, це декілька десятків тисяч чоловіків і жінок, які дають в тому числі і нам з вами змогу працювати тут в цьому залі на користь Україні. Тому ще раз – Слава Україні! ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава! ЗАБРОДСЬКИЙ М.В. Тепер стосовно як-то кажуть суті питання. Одним з сумних відкриттів останніх 5 років, чому останніх 5 років, тому що тільки за останні 5 років повернулися обличчям до цього питання, стало те, що, незважаючи на 28 попередніх років, толкового плану оборони України у нас, як не дивно, нема. Попередній доповідач звернув увагу на порядок дій і таке інше. Мушу вам доповісти і відкрити частково державну таємницю – порядок дій в цьому плані не передбачається. Цей план – це стратегічний документ, який містить в собі перелік заходів завчасної і частково безпосередньої підготовки країни до оборони. І акцент в цьому плані дійсно зроблений на взаємодії силових відомств з іншими інституціями держави. У військових є дуже, дуже цікаве прислів'я "No plan survive after first shot" – "Ні один план не може вижити після першого пострілу". А, враховуючи те, що цим саме планом буде передбачено речі, які робляться завчасно і навіть в мирний час, то цей план конче потрібен для того, щоб закінчити повний цикл, в тому числі і оборонного планування в нашій державі. Ще раз хочу нагадати шановним колегам: стаття 17 нашої Конституції зауважує нам і прямо наголошує на те, що захист нашого суверенітету і територіальної цілісності це справа всього українського народу. Цей план дає путівку в життя стратегічному документу, який дав змогу реалізувати ці замисли. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Лубінець Дмитро Валерійович – з мотивів, хвилина.
10:30:38 ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Шановна президія, шановні колеги, ну, безперечно, депутатська група "За майбутнє" буде голосувати саме за президентський законопроект, бо логіка дуже проста. Президент – Головнокомандуючий, якщо він саме так бачить наробку цього документа, то ми готові і повинні його підтримати. І ще я хотів би сказати як мажоритарник, який представляє 60 виборчий округ, а це Донецька область, саме передова. "Дякую" (в лапках) Верховній Раді, що згадали на шостий день роботи, що потрібно займатися обороною, що у нас йде війна. І хочу вам сказати, що сьогодні вночі двоє наших захисників загинули і гинуть кожен день. Я пропоную зараз хвилиною мовчання згадати всіх героїв і показати, що Верховна Рада не забуває, що в цій країні йде війна. Дякую. (Хвилина мовчання) ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. А, Сергій Іванович Рахманін, фракція "Голос". Включіть, будь ласка, мікрофон, з мотивів.
10:31:59 РАХМАНІН С.І. Дякую, Дмитро Олександрович. Шановні колеги, насправді уважне читання – дуже корисна річ. Якщо б уважно подивилися в тому числі ті, хто підтримує цей законопроект, Закон про національну безпеку і оборону, вони б побачили, що, на правду, там все розписано. Є документ довгострокового планування, який називається Національна стратегія. І звертаю вашу увагу, що Президент України після вступу на посаду протягом 6 місяців має зробити цей документ. Бо на підставі нього формується ще ціла низка документів. І цей документ і є тим планом оборони, яким керується Україна. А від нього ухвалюються документи середньострокового планування і короткострокового планування. Від того, що з'явиться ще один документ, нічого не зміниться. Логіка дуже проста. Просто люди, на яких покладена певна компетенція, мають виконувати свої функції, от і все. Як буде називатися цей план, значення не має. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Іванович. Все, всі бажаючі виступили? Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Шановні народні депутати, прошу підготуватись до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проекту Закону (реєстраційний номер 1011) про внесення змін до Закону України "Про оборону України" щодо організації оборони держави. Прошу підтримати та проголосувати. 10:33:40 За-316 Проти – 19, утримались – 9. Рішення прийнято. Відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1011) про внесення змін до Закону України "Про оборону України" щодо організації оборони держави. Прошу підтримати та проголосувати. 10:34:18 За-280 Проти – 2, утримались – 59. Рішення прийнято. Переходимо до наступного питання порядку денного. Шановні колеги, вам роздано проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України (реєстраційний номер 1030). Це той важливий законопроект, який не дає змоги штрафувати так званих власників "євроблях". Тому я думаю, що це треба розглянути на швидко прийняти. Шановні народні депутати, пропоную розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу підтримати. 10:35:13 За-268 За – 268, проти – 5, утримались – 60. Покажіть, будь ласка, по фракціям. "Слуга народу" – 232, "Опозиційна платформа - За життя" – 0, "Європейська солідарність" – 1, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 10, "Голос" – 6, позафракційні - 19. Переходимо до розгляду питання порядку денного. Слово для доповіді надається представнику Президента у Конституційному Суді України Веніславському Федору Володимировичу.
10:35:41 ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Шановна президія, шановні народні депутати, Президентом України в порядку статті 93 Конституції України внесено на розгляд Верховної Ради України законопроект, який отримав реєстраційний номер 1030 визнаний Президентом як невідкладний, його назву оголосив Голова Верховної Ради. Мова йде про законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України. Шановні колеги, шановні громадяни України, цей законопроект насправді має дуже просту мету свого ухвалення. Цей законопроект – це реакція на те, що влада, органи державної влади України за попередні 5 років показали свою неспроможність, з одного боку, ефективно працювати, з іншого боку, це приклад очевидних корупційних дій з боку різноманітних контролюючих органів, а насамперед Державної митної служби. Дуже проста річ. Громадяни абсолютно незаконно ввозять на територію України, на митну територію України транспортні засоби на іноземній реєстрації. Всі чудово розуміють, відкрита інформація, що за кожну машину треба сплатити спочатку митниці, потім тим контролюючим органам, які контролюють пересування по території України, тобто йдуть в обхід державного бюджету мільярди, мільйони, сотні мільйонів, я не знаю, коштів платників податків, які не надходять до державного бюджету України. Але цей закон – це реакція на такі події, які мали місце в минулому. Президент, зустрічаюсь з громадянами, чує дуже багато прохань все-таки відтермінувати вступ в дію оцих штрафних санкцій. І тому пропонуємо якраз прийняти за основу і в цілому законопроект, який поданий Президентом України, і ще на 90 днів відтермінувати строк накладення штрафних санкцій для тих порушників режиму тимчасового ввезення автомобілів на митну територію України для того, щоб зняти вже не економічну, а соціально-політичну напругу в нашій державі. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Федоре Володимировичу. Слово для співдоповіді надається голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу.
10:38:01 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дякую. Шановна президія, шановні народні депутати! Насправді Федів Веніславський досить чітко окреслив ту проблему, яку вирішує запропонований законопроект Президентом. Нам дістався у спадок досить великий набір проблем, які утворилися внаслідок непрофесійної дії попередньої влади. Одна з таких проблем – це проблема, яка названа в народі "євробляхери". Дійсно, протягом тривалого часу людям дозволяли, закривали очі на ввезення автомобілів. Потім, коли це явище стало масовим, намагалися його якось вирішити адміністративно. Це не вдалося і виникла ціла серія, ціла низка якихось компромісних та напівкомпромісних варіантів, які не задовольнили обидві сторони. І сьогодні ми маємо перед собою цю проблему. Сам законопроект викликав дискусію в нашій команді, однак Президент прийняв рішення, яким вніс законопроект. Ми його підтримуємо. І хочемо сказати, що оце відстрочення до кінця року, яке ми пропонуємо і щодо штрафів, і щодо спрощеного порядку оформлення автомобілів, це є вже останнє рішення, більше за цим ми до цього рішення повертатися не будемо. Дякую. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для виступу по фракціям… Для слова по виступу по фракціям прошу записатись два – за, два – проти. Крулько Іван Іванович, "Батьківщина". Андрій Іванович Ніколаєнко, фракція "Батьківщина".
10:40:08 НІКОЛАЄНКО А.І. Шановний пане Голово, шановні колеги! На превеликий жаль, не вдалося виконавчій владі забезпечити ефективну реалізацію попереднього закону, який встановлював граничні терміни. І ця ситуація продовжується в Україні. Я щиро сподіваюсь, що ми більше, як і пообіцяв голова комітету, не повернемося до продовження, до питання продовження цих термінів і воно буде внормовано. І не тільки зареєстровані і сплачені податки з тих автомобілів, які є в Україні, але й нові не будуть заїжджати тому що ми знаємо, що цей процес, на превеликий жаль, існує, контролюється. І це вже питання до нових правоохоронних органів, оновлених командою "Слуга народу". В мене пропозиція, яку я озвучував на комітеті. Ми її не включили в цей проект закону. Але це важливо, щоб всі почули. Ми, з одного боку, дозволяємо, знову ж таки продовжуємо Євро-2, Євро-3, Євро-0 фактично. І з 1 січня, я всім нагадую, у нас має запрацювати Євро – 6. Що це означає? Це означає, що всі нові автомобілі подорожчають від 3 до 4, деякі навіть більше, тисяч доларів за одиницю. То де логіка? Тому я вважаю за потрібне переглянути цю норму для того, щоб ми таким самим чином не демотивували людей, хто хоче купувати нові автомобілі, сплачуючи всі податки. І відтермінували питання введення Євро-6 в Україні. Підтримують це профільні асоціації і бізнес. І головне, я впевнений, що це буде на користь громадян України. Тому є така ініціатива, я закликаю парламент, потім її, в рамках змін до Митного кодексу, також проголосувати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Андрію Івановичу. Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".
10:42:02 ЮЖАНІНА Н.П. Шановна президія, шановні колеги! Сподіваюсь, що ви всі проживали останні 3 роки в Україні і бачили своїми очима той колапс, який був створений в результаті невиконання законодавства. І те, що ви зараз сказали, виглядає дуже дивним, тому що компромісне рішення, над яким працювала велика кількість якраз представників тих людей, хто порушив це законодавство і представників виконавчої влади, справді шукалося понад два роки і воно було знайдено, це було компромісне рішення, яке всіх задовольнило. Тому, що ви зараз говорите, послухайте себе? Закон України 2612 якраз і вирішив ті проблеми, які стояли і були перед нами найважливими, тому що це був справді колапс, який спостерігався в країні. І за цей час, з моменту прийняття закону, 145 тисяч власників авто розмитнили, провели всі митні формальності і оформили транспортні засоби. Крім того, крім них, ще 332 тисячі громадян України скористалися новими правилами, які були внесені у Митний кодекс України. Тому, сподіваюся, що все ви добре розумієте, продовжите державницьку політику і продовжите професійне відношення до вирішення всіх питань. В той же час, я хочу наголосити, що, відповідно до закону 2612 статті 452, з метою контролю за використання на території України транспортних засобів між органами доходів і зборів, Державною прикордонною службою та органами Національної поліції, мав здійснюватися автоматизований обмін інформацією. Крім того, статтею 558 Митного кодексу передбачено, що органи доходів і зборів у автоматизованому режимі зобов'язані надавати, передавати органам Національної поліції інформацію щодо транспортних засобів, які поміщені в різні режими. В той же час, було доручено Кабінету Міністрів України протягом 30 календарних… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити 10 секунд. ЮЖАНІНА Н.П. З дня набрання чинності цим законом, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього закону. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна, дайте ще 10 секунд. ЮЖАНІНА Н.П. Прошу вважати запитом до органів доходів і зборів, Державної прикордонної служби та Національної поліції і надати інформацію щодо виконання вимог вказаного закону. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос".
10:44:43 ЦАБАЛЬ В.В. Передає слово Ярославу Железняку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк, включіть з місця.
10:44:52 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги! Я думаю, що в жодного із нас немає сумнівів про те, що проблема автомобілів на єврономерах вона виникла не просто так. У кожного із нас немає сумніву про те, що люди купували ці автомобілі не від гарного життя. Не від того, що хотіли обманули, а просто хотіли їздити на доступних авто. І цей закон, який був прийнятий ще минулим скликанням, він хоч частково вирішував ту проблему, яку насправді створили наші митні органи, і деякі люди, які займались корупцією в цьому питанні, і заставляли людей фактично використовувати цю схему. Але зараз те, що ми пропонуємо, це знову ж продовжити дію закону строк якого сплив в серпні цього року. Фактично ми вже один раз продовжили дію з 180 днів на 270. І зараз вже ми показуємо всім іншим нашим громадянам, що закон можна порушувати, що можна розраховувати на те, що строки закону і штрафи будуть продовжені. І, найголовніше, ми показуємо те, що закон не рівний для всіх. Я не знаю, як ми можемо відповісти людям, там я знаю по статистиці більше ніж 240 адміністративних штрафів вже складено, які заплатили цей штраф. І ми зараз говоримо про те, що якщо б вони цього не робили, якщо б вони сумлінно порушували закон, то нічого не сталося. Тому наша фракція буде голосувати проти цього закону, ми напевно будемо єдині в цьому залі, які будуть голосувати проти, тому що ми вважаємо, що закон повинен бути один для всіх. І ми повинні витрачати свій час не на продовження окремих льгот, а на те, щоб разом з вами, разом з усіма народними депутатами, разом з Кабінетом Міністрів подумати, як зробити так, щоб для всіх громадян на довгий час наші автомобілі і ті автомобілі, які вони хочуть закупати стали доступні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Тарас Іванович Батенко, група "За майбутнє".
10:46:55 БАТЕНКО Т.І. Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Якщо минулий парламент швидше не хотів, аніж не міг вирішити питання ситуації з тимчасовим перебуванням на території України автомобілів з іноземною реєстрацією. Та я більш ніж переконаний, що цей парламент має всі шанси вирішити цю проблему. Ми знаємо, що починаючи з 22 серпня цього року, правоохоронні органи отримали право накладати драконівські штрафи на власників таких автомобілів та конфісковувати ці авто взагалі. Понад 300 протоколів уже складено за цей час. Але для нас очевидним є головне інше, очевидним реальним варіантом вирішення даної проблеми, друзі, є зняття загороджувальних бар'єрів, які стоять на шляху наповнення українського ринку сучасними автомобілями, та являє собою нічим іншим ніж підкріплені вимоги до екологічності і величезні ставки акцизів, та інших податків. З цією метою депутатська група "За майбутнє" зареєструвала законопроекти, які повністю вирішують проблему з тимчасовим перебування на території України автомобілів з іноземною реєстрацією. Даними законопроектами, які зареєстровані: 2078 пропонується передбачити, що вимоги екологічних стандартів "євро" застосовується під час імпорту виключно для нових транспортних засобів з одночасним відтермінування, про що говорилося в цьому залі, введення стандарту "євро-6" до 2025 року. Більше того, ми зареєстрували законопроект, яким спрямовано скасування нарахування акцизу на транспортні засоби та кузови до них, як такі, які не можуть бути віднесені до акцизних товарів. Згідно світової практики, друзі, та діючого нашого законодавства ми переконані, що прийняття зазначених законопроектів позитивно вплине на розвиток автомобільного ринку в України, дасть змогу громадянам легалізувати уже куплені автомобілі іноземної реєстрації і придбати їх, а також сприятиме збільшенню надходжень до бюджету від митних платежів. Наша група голосує "за". Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олексій Устенко, фракція "Слуга народу", включіть… з мотивів хвилину. 10:48:58 УСТЕНКО О.О. Доброго дня, шановні колеги, шановний пане Голово! Я хочу швидко сказати, давайте згадаємо, хто користувався такою проблемою як "євробляхи". Це були люди в яких не було можливості купити якісь автомобілі, які були дорожчі. Що куплялось? Як правило, куплялися старенькі "Aуді", старенькі "Фольксвагени", які коштували 2, 3, 4 тисячі доларів. Дійсно, цю проблему розв'язала минула влада, цю проблему просто замовчували, їх наче не помічала поліція. Дійсно, дуже багато автомобілів вже розмитнили, але осталося дуже, дуже мало які дійсно хочуть розмитнити до кінця свої автівки. І я думаю, що на всім треба надати шанс цим людям, які хочуть сплатити до бюджету і їздити легально. Все це сталося із-за того, що доходи населення впали, і дійсно не було можливості у бідних людей, в тих, в яких нема нормального доходу, купити собі автомобіль на українському ринку. І ще... Десять секунд. ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд дайте. УСТЕНКО О.О. І ще я дуже хочу сказати велике дякую Максиму Нефьодову, те, що в експертних кругах і скрізь я чую: контрабанда стоїть, нічого не можна провести через кордон. І я дуже йому дякую і дякую Президенту України. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Питання, обговорення питання завершено. Колтунович Олександр Сергійович, "Опозиційна платформа – За життя".
10:50:48 КОЛТУНОВИЧ О.С. Вельмишановний пане Голово, шановні народні депутати, безумовно, питання надзвичайно важливе, але я в продовження попередніх виступаючих хотів би звернути увагу на вкрай важливе питання – питання, яке стосується продовження цієї теми, а це вже і далі іде стимулювання ввезення на територію України електромобілів, стимулювання підвищення рівня екологічності. Ми розуміємо які сьогодні є питання у транспортних підприємств. І для того, об вони мали ресурс, фінансовий ресурс для модернізації основного... основних засобів для цього необхідно стимулювати і далі впроваджувати податкові преференції. Я хотів би побажати якраз Комітету з питань фінансів і податкової політики щодо того, щоб в подальшому стимулювалося. Ми розуміємо які є на сьогоднішній день тренди, у світі повністю певні міста закриваються для ввезення окремих категорій автомобілів і проїзду. Тому необхідно і в подальшому сконцентрувати увагу саме на цьому питанні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проекту Закону (реєстраційний номер 1030) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України. Прошу підтримати та проголосувати. 10:52:19 За-276 Проти – 39, утримались – 5. По процедурі Гетманцев. По фракціях покажіть, будь ласка. "Слуга народу" – 220, "Опозиційна платформа – За життя" – 0, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 15, "За майбутнє" – 16, "Голос" – 0, позафракційні – 25. По процедурі Гетманцев, хвилина.
10:52:41 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Шановні колеги, насправді, закон на кілька статей, там нема чого обговорювати, і ми в процесі підготовки до першого читання не отримали жодної поправки до цього закону, і секретаріат сам вніс певні корективи, які зробили цей закон технічно якіснішим. Тому я пропоную сьогодні… Вже всі фракції визначилися: хто – за, а хто – проти; пропоную сьогодні все ж таки проголосувати його в цілому, оскільки це питання, воно є дуже нагальним, і люди чекають його. І, дійсно, штрафи виносяться. Тому з врахуванням пропозицій комітету пропоную поставити на голосування в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дійсно, з… Я прошу тиші в залі, колеги! Дякую. Дивіться, з 22 серпня люди вже платять штрафи. Те, що не вирішено це питання, це в принципі частина відповідальності і на них лежить, але частина відповідальності лежить на державі і на владі. Це законопроект не вирішує питання, і він не буде… якщо ми його перенесемо на друге читання, він не зміниться істотно, правок тут глобальних не буде, але зробити так, що ще 2 тижні чи тиждень люди будуть сплачувати штрафи, мабуть, неправильно. Фракції визначились, хто буде підтримувати цей законопроект, хто виступає проти. Однак для того, щоб трошки зробити легшим життя наших співгромадян я пропоную проголосувати цей законопроект в цілому. Якщо немає заперечень, то ставлю на голосування пропозицію про прийняття в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками проект Закону, реєстраційний номер 1030, про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України. Прошу підтримати та проголосувати. 10:54:58 За-284 Проти – 38, утримались – 8. Покажіть, будь ласка, по фракціям. "Слуга народу" – 228, "Опозиційна платформа - За життя" – 0, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 15, "За майбутнє" – 18, "Голос" – 0, позафракційні – 24. Закон прийнято в цілому. Дякую, шановні колеги. Переходимо до наступного питання порядку денного. На ваш розгляд поступив проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування державного дорожнього фонду (реєстраційний номер 1063). Пропоную розглянути його за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 10:55:50 За-279 Проти – 3, утримались – 45. Рішення прийнято. Законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається народному депутату України Кубракову Олександру Миколайовичу.
10:56:10 КУБРАКОВ О.М. Доброго дня, шановні колеги, шановний Дмитре Олександровичу. До вашої уваги пропонується проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування державного дорожнього фонду (реєстраційний номер 1063) (від 29.08.2019), внесений народними депутатами та визначено як невідкладний Президентом України та на першому засіданні Верховної Ради України 29 і 30 серпня 2019 року. Вчора ми проголосували за законопроект з реєстраційним номером 1047 щодо посилення... про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення габаритно-вагового контролю. Цей законопроект було проголосована за основу та в цілому. Сьогоднішній законопроект 1063, він є невід'ємною частиною того процесу, який ми запроваджуємо, а саме автоматичного зважування, і він лише уточнює куди будуть спрямовуватись штрафи від застосування даної системи. Суть полягає в тому, щоб законодавчо закріпити спрямування адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт, адміністративні штрафи за порушення передбачені частиною другою статті 122 та частиною другою статті 131 Кодексу України про адміністративні порушення. Отже, прийняття законопроекту сприятиме спрямуванню додаткових джерел фінансування дорожнього фонду та дозволить забезпечити фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту, утримання автомобільних доріг загального користування. Від себе хочу додати, що штрафи в цій історії не головне, а головне, щоб працювала система. Тому що ми бачимо, що українські перевізники, коли вони доїжджають до кордонів з Євросоюзом, вони різко перевантажують свої зайві грузи і виконують всі норми, які є встановлені в Євросоюзі. Тобто мова про те, щоб були правила і... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. КУБРАКОВ О.М. Мова, щоб правила працювали. Тобто тут штрафи не сама ціль. Не поповнення там фондів і так далі. Тому прошу, враховуючи те, що вчора законопроект 1047 було підтримано за основу та в цілому, цей законопроект є другою складовою необхідною, щоб система запрацювала. Прошу теж підтримати за основу та в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається голові підкомітету Комітету з питань бюджету Кузбиту Юрію Михайловичу.
10:58:57 КУЗБИТ Ю.М. Доброго дня, шановні колеги! Шановний Дмитре Олександровичу, шановні запрошені! Комітетом з питань бюджету 6 вересня розглянуто законопроект 1063 про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо джерел формування державного дорожнього фонду та відмічено зокрема таке. Вказані в законопроекті норми щодо штрафів, раніше не були передбачені в чинному законодавстві. Але у зв'язку з прийняттям базового Закону 1047 ми можемо по суті працювати дальше над прийняттям законопроекту 1063, так як він є похідним. Комітет також зауважив про необхідність внесення до законопроекту 1063 техніко-юридичних правок для узгодження його положень між собою з чинними нормами Бюджетного кодексу та приведення у відповідність до основних вимог законодавчої техніки. Крім того, під час розгляду законопроекту 1063 в Комітеті Міністерством фінансів спільно зі співавтором законопроекту Кубраковим Олександром Миколайовичем внесено пропозицію зараховувати до джерел формування державного дорожнього фонду 50 відсотків передбачених у законопроекті штрафів з урахуванням того, що функціонування органу, який буде адмініструвати стягнення таких штрафів, здійснюється із загального фонду державного бюджету. Враховуючи наведене та з огляду на те, що законопроект визначено Президентом України як невідкладний, Комітет з питань бюджету ухвалив таке рішення: рекомендувати Верховній Раді законопроект 1063 розглянути після розгляду та прийняття, що вже відбулося, законопроекту 1047 та прийняти за основу і в цілому як закон з пропозиціями комітету, наведеними у листі-висновку, зокрема щодо внесення техніко-юридичних правок, для узгодження положень законопроекту між собою, з нормами Бюджетного кодексу та остаточною редакцією прийнятого базового законопроекту 1047, а також щодо зарахування до спеціального фонду лише 50 відсотків відповідних штрафів. Оскільки вчора, 11 вересня, Верховна Рада прийняла базовий законопроект 1047 за основу та в цілому як закон, прошу підтримати рішення Бюджетного комітету щодо прийняття похідного… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. КУЗБИТ Ю.М. ... щодо прийняття похідного законопроекту 1063 також за основу та в цілому як закон з пропозиціями комітету. Дякую за вагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатися по фракціям: два – за, два – проти для виступу. Величкович Микола Романович, фракція "Європейська солідарність". 11:01:40 ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. Шановні колеги, шановний пане Голово, ми сьогодні розглядаємо законопроект, який пов'язаний з законопроектом 1047, який ми вчора прийняли. Хотів би зазначити, що даний законопроект 1063 – це законопроект, який був слово в слово переписаний з законопроекту 9531 від 04.02.2019 року ще у восьмому скликанні. Але хотів би зупинитися на деяких моментах цього законопроекту. Щодо суті запропонованого, то джерела формування дорожнього фонду дійсно потребують розширення в даному випадку за рахунок запропонованих адміністративно-господарських санкцій. У законопроекті враховані лише санкції, що безпосередньо пов'язані із габаритно-ваговими перевезеннями в той час як проект спрямований на створення додаткових джерел фінансування дорожнього господарства та фінансування заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху загалом. Враховуючи зазначені мету і цілі проекту закону у пояснювальній записці, джерела формування дорожнього фонду можуть бути розширені за рахунок надходження від інших санкцій. Оскільки ми вчора проголосували законопроект 1047, і підтримуючи його в цілому, "Європейська солідарність" буде підтримувати і голосувати за цей законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Скічко Олександр Олександрович, фракція "Слуга народу".
11:03:14 СКІЧКО О.О. Ну, я вже вчора виступав з приводу цього законопроекту. Тому хочу передати слово Роксолані Підласі. ГОЛОВУЮЧИЙ. Роксолана Андріївна Підласа, фракція "Слуга народу".
11:03:28 ПІДЛАСА Р.А. Шановні колеги, ні для кого не секрет, що в Україні хронічно недофінансована дорожня галузь. На сьогодні ми маємо понад 95 відсотків доріг, які експлуатуються більше 20 або 30 років, і всі вони потребують капітального оновлення. В 2018 році було зібрано більше 30 мільйонів гривень штрафів за перевантаження. І ця сума зросте після набуття чинності Законом про нові правила габаритно-вагового контролю, який ми ухвалили вчора. Ці гроші мають іти в тому числі до Державного дорожнього фонду. Можливо, тоді в нас дійдуть руки та гроші і вистачить грошей для того, щоби відремонтувати дорогу, наприклад, між Миронівкою і Богуславкою Київської області, яка була спроектована і побудована в 60-70-х роках. Або дорогу з Києва до Черкас. Нам потрібно привести в нормальний стан понад 24 тисячі кілометрів доріг. Прем'єр-міністр нещодавно говорив про те, про плани залучити на ремонт доріг близько 2 мільярдів доларів за рахунок міжнародних організацій та внаслідок боротьби з сірими продавцями пального, які не сплачують акцизу до бюджету. Я пропоную підтримати зусилля уряду та сьогодні підтримати проект Закону 1063 за основу та в цілому. Дяку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Тарас Іванович Батенко, депутатська група "За майбутнє", з місця.
11:05:03 БАТЕНКО Т.І. Прошу передати слово народному депутату Ярославу Дубневичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дубневич Ярослав.
11:05:16 ДУБНЕВИЧ Я.В. Шановний пане Голово, шановні колеги! Звісно закон має добру підтримку. Я надіюсь, що сьогодні він буде проголосований. Але є одне маленьке "але". Чому ж тільки 50 відсотків направляється до дорожнього фонду? Адже ми всі разом з вами говоримо, що коштів недостатньо на ремонт доріг, недостатньо коштів для забезпечення безпеки на наших дорогах. І в свою чергу законом відправляємо тільки 50 відсотків. Адже, як на мою думку і на думку групи "За майбутнє", всі 100 відсотків мали би направлятися в дорожній фонд. І якщо вже така пропозиція, Бог з ним, я розумію прекрасно, що Міністерство фінансів завжди проти, щоби кошти направлялися в спеціальні, а завдання Міністерства фінансів і уряду, щоби кошти максимально збиралися в загальний фонд і потім розприділялися на різні соціальні проблеми. Якщо ми вже голосуємо про те, щоби тільки 50 відсотків направлялися зі штрафів в дорожній фонд, то наступним нашим кроком має бути, щоб остальні 50 відсотків направлялися в місцеві бюджети для місцевих громад, адже відеофіксація, автоматичні комплекси будуть встановлюватися саме на території місцевих органів. І коли місцеві органи, по прикладу європейських країн, будуть заінтересовані в тому, отримуючи кошти від відеофіксації, від автоматичних комплексів перевантаження. То це дасть можливість і дасть стимул для встановлення і співфінансування щодо встановлення комплексів відеофіксації і автоматичних комплексів щодо перевантаження. Тому працюємо спільно, разом, друзі. Не забуваємо за органи місцевого самоврядування, бо це основа основ нашої держави. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Іван Іванович Крулько з мотивів.
11:07:21 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги! Безумовно, що цей законопроект потрібно підтримати. Тому що Дорожній фонд, який був створений, в принципі, не так давно, тільки розпочав свою роботу, але його треба наповнювати реальними джерелами. Більше того, я мушу визнати, що навіть цих джерел, які ми зараз добавляємо до Дорожнього фонду, буде недостатньо для того, щоби вирішувати катастрофічну ситуацію з українськими дорогами. Тому я закликаю всіх нас колег, членів бюджетного комітету, членів Комітету з питань транспорту, щоби ми ретельно відпрацювали і запропонували додаткові джерела для наповнення Дорожнього фонду, для того, щоби вирішувати проблеми доріг. Не буде в Україні доріг, не буде розвиватися економіка, не будуть до нас приїжджати інвестори. Ми мусимо забезпечувати свої можливості, як транспортна країна через яку проходять основні магістралі. Тому наше завдання, як парламенту, безумовно, наповнювати Дорожній фонд. І головне, слідкувати, щоби не розкрадалися кошти.. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте 10 секунд. КРУЛЬКО І.І. Щоби не розкрадалися кошти, які виділяються на ремонт і будівництво українських доріг. Тому що там є дві складові. Одна складова, коли кошти знаходяться в… ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Іванович, дякую. Обговорення питання завершено. Вибачите, "Голос", Клименко Юлія включіть, будь ласка, мікрофон з місця.
11:09:06 КЛИМЕНКО Ю.Л. Колеги, добрий день! Клименко Юлія, фракція "Голос". Я хочу наголосити, що закон 1047 без закону, який ми зараз розглядаємо, 1063, працювати не буде. Тому велике прохання все ж таки підтримати цей законопроект 1063 і проголосувати. Партія "Голос" буде його підтримувати, тому що, ми розуміємо, що це повноцінний механізм, який запустить ремонт, реконструкцію наших доріг і буде дійсно сприяти розвитку нашої економіки. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Готові голосувати, шановні колеги? Шановні колеги, займіть, будь ласка, місця. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1063) про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування державного дорожнього фонду. Всі готові голосувати? Прошу підтримати та проголосувати. 11:10:30 За-329 Вітаю. Рішення прийнято. За – 329, проти – 0, утрималися – 0. Шановні колеги, якщо у нас є таке єдинство в залі, я пропоную підтримати цей законопроект в цілому. Прошу підтримати та проголосувати. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками законопроект (реєстраційний номер 1063) про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування державного дорожнього фонду. Прошу підтримати та проголосувати. 11:11:17 За-337 Проти – 0. Утримались – 0. Я всім дуже вдячний, покажіть, будь ласка, по фракціям: "Слуга народу" – 225, "Опозиційна платформа – За життя" – 24, "Європейська солідарність" – 19, "Батьківщина" – 18, "За майбутнє" – 14, "Голос" – 16, позафракційні – 21. Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Дякую. Переходимо до наступного питання. Шановні колеги! Вам розданий проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну підтримку кінематографії в Україні" щодо державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених іноземним суб'єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму в Україні, (реєстраційний номер 1058), (альтернативний – 10568-1). Пропоную розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу підтримати та голосувати. 11:12:21 За-253 Проти – 2. Утрималось – 57. Рішення прийнято. Законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається народному депутату України Ткаченко Олександру Владиславовичу.
11:12:41 ТКАЧЕНКО О.В. Добрий день, колеги! Приємно на вас дивитися в цьому залі, особливо на тих хто повернувся до мене задом, але тим не менше, дякую за таку можливість. В передмісті Вільнюса місцеві жителі беруть участь у зйомках серіалу події якого відбуваються в Україні. Це серіал для американського каналу HBO "Чорнобиль". В Дубровнику знаходиться Королівська Гавань. Королівська Гавань – це серіал "Гри престолів", які знімалися майже всі сезони в Хорватії. "Джеймс Бонд" полюбляє Чехію, а "Термінатор" – Будапешт. Всі ці, а також сотні інших проектів знімалися в наших сусідів, результати, десятки мільйонів доларів, які надійшли до бюджету цих країн, нові робочі місця, відремонтовані кіностудії, збудовані заново кіностудії, висока експертиза місцевих фахівців, а також ще додаткові кошти, які надходять від туризму. На один витрачений долар іноземними продюсерами, припадає три долари для сервісів. Все це відбувається не в нас, хоча два роки тому було прийнято Закон "Про державну підтримку кінематорафії", де передбачалося 10 видів один з них у цьому законі. Це відшкодування класифікованих витрат іноземним продюсерам на гроші витрачені в Україні. Саме через існування такої норми західні продюсери знімають у Європі, де практично в усіх країнах діє закон щодо так званих рібейтів з середньою ставкою у 30 відсотків. Ми пропонуємо 25 відсотків плюс 5 за використання українських творів та сюжетних ліній в Україні. Ці проекти можуть зніматися тільки з залученням українських продюсерів та крім того, сприятимуть створенню спільних з українцями серіалів та фільмів. Хочу наголосити, що стаття 12 цього закону забороняє використовувати гроші для держави-агресора. В нашій країні є таланти, мені б не хотілося, щоб вони виїжджали в Чехію та Польщу для цих зйомок, я думаю, цим законом ви можете зробити щирий подарунок українським кіношникам які святкуватимуть… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, 10 секунд… ТКАЧЕНКО О.В. … а вже незабаром, а нашим партнерам на заході хотілося б сказати: Welcome to Ukraine. 1058, підтримайте. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, слово для доповіді за альтернативний законопроект 1058-1 надається народному депутату України Княжицькому Миколі Леонідовичу.
11:15:17 КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Дякую. Дорогі друзі, в передмісті Вільнюса в самому Вільнюсі, де знімається фільм про "Чорнобиль", діє Закон про рібейти аналогічний тому, який діє зараз у нас, де на субсидію мають право як іноземні продюсери, так і місцеві литовські, точно такий самий закон діє у нас зараз. Він прийнятий як Закон про підтримку кінематографії спільно з Асоціацією "КіноКраїна", засновниками якої в тому числі були всі найбільші виробники і студія "Квартал 95". Найбільші виробники і студія "Квартал 95" від нас тоді категорично вимагали, щоб кваліфіковані витрати поверталися як зарубіжним виробникам, так і місцевим. Це є на сайтах, це є в документах, ми прийняли цей закон, але він не працював, бо не було змін до Бюджетного кодексу, який ми будемо голосувати наступним, і, сподіваюсь, проголосуємо. Хтось запропонував подати абсолютно абсурдний закон зараз, якийсь чомусь має деякі, правда, позитивні норми, збільшує рібейти з 16 до 25 відсотків, а в певних випадках до 30, декілька ще має позитивних моментів, але виключає українців з права отримувати субсидію від української держави на українське кіно, субсидію, яка діє в Литві, в Чехії, в Португалії – там, де знімають всі ті фільми, про які говорив мій колега Ткаченко. Сталося, колеги, це просто з помилки, комусь доручили підготувати закон, щоб ввести рібейти, хтось дав йому, Президенту Зеленському, щоб швидше внести і хтось зрозумів, що там не має бути українців або з якихось лобістських міркувань. Тому мій закон з рискою 1 аналогічний тому, який представляв колега Ткаченко, але він залишає право претендувати на державну субсидію у вигляді повернення кваліфікованих витрат українським продюсерам для того, щоб і вони могли знімати в Україні, а не їхали в Литву знімати фільм разом з HBO про Тараса Бульбу і Котигорошка. Дякую. Прошу підтримати законопроект з рискою 1. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається члену Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Сушку Павлу Миколайовичу.
11:17:34 СУШКО П.М. Шановна президія, шановні народні депутати! Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розглянув на своєму засіданні 9 вересня 2019 року проекти Законів №1058 та 1058-1. Я хочу зауважити, що основа відмінність альтернативного законопроекту за реєстраційним номером 1058-1 – це передбачення повернення кеш-рібейтів не тільки іноземцям, але і національному виробнику, що ніяк не вплине на наповнення бюджету за рахунок додаткових інвестицій. Національний виробник і так зараз має велику пряму підтримку субсидій, понад один мільярд гривень, що перебільшує показники прямої підтримки багатьох країн Європи і зараз це не на часі. За результатами обговорення комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу та в цілому з редакційними правками комітету викладеному у нашому поданні проект Закону за реєстраційним номером 1058. Головне науково-експертне управління у своєму висновку висловило низку зауважень техніко-юридичного та редакційного характеру при врахуванні яких законопроект за реєстраційним номером 1058 може бути прийнятий за основу. Комітет з питань бюджету вважає, що законопроект № 1058 не матиме впливу на показники державного бюджету. Комітет з питань антикорупційної політики зазначає про відсутність корупціогенних факторів у цьому законопроекті. Комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом визнав законопроект за реєстраційним номером 1058 таким, що не суперечить права Європейського Союзу та зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції. На останок зазначу, якщо Верховна Рада вирішить прийняти законопроект № 1058 лише за основу, комітет не заперечуватиме і в установленому порядку доопрацює його і подасть на розгляд у другому читанні. Дякую за увагу. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Павло. Шановні колеги, прошу записатися два – за, два – проти на виступи від фракцій. Лубінець Дмитро Валерійович, депутатська група "За майбутнє".
11:19:50 ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Шановні колеги! Прошу передати слово Білозір Ларисі Миколаївні.
11:19:58 БІЛОЗІР Л.М. Добрий день, шановні колеги. Так, дійсно, Закон 1058, він заохочує іноземних виробників виробляти кінопродукт в України, це, дійсно, сприятиме іноземним інвестиціям у галузі кіновиробництва. Ідея заслуговує підтримки, але незрозуміло, де тут український місцевий продуцент. Чого ми робимо це за рахунок українських кінематографів? Знаєте, якщо комусь здається, що українське кіно недостатньо якісне, тоді давайте встановимо нормативи стосовно отриманих зборів в кінотеатрах і залишимо підтримку нашим українським виробникам. Ви знаєте, у всіх країнах світу: Польща, Грузія і навіть Росія, будь-хто, хто потратив кошти, отримує рібейт, так званий кеш-рібейт, від 20 до 50 відсотків. І деколи наші виробники їдуть за кордон, щоб його отримати. У нас дійсно була підтримка 16,6 відсотків, так званий кеш-рібейт, але наші виробники не могли його отримати, бо потрібні були зміни до Митного, Бюджетного кодексу. І зараз оцим законом 1074 ми будемо приймати ці зміни. І цей закон дійсно покликаний підтримати цю ситуацію. І треба, я думаю, залишити положення, щоби тут … підтримати … Наша фракція підтримує, наша група "За майбутнє" підтримає альтернативний 1058-1 закон і ми…, тому що 1058 ставить в дискримінаційні відносини наших і іноземних виробників. Тому ми підтримуємо 1058-1. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Геращенко Ірині Володимирівні. Княжицькому Миколі Леонідовичу, фракція "Європейська солідарність",
11:21:50 КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Шановні колеги, по-перше, я хотів уточнити, що ці кошти, які у вигляді субсидії даються рібейту і в проекті 1058, і 1058-1 не розповсюджуються на кошти, які надаються державною підтримкою. Тобто приватна людина, якщо знімає не за гроші бюджету, то вона має право отримати субсидію у вигляді частини повернених коштів незалежно від того це українець чи іноземець, тому що, якщо ми заборонимо українцям це отримувати, ми порушимо статтю 24, яка говорить про заборону дискримінації за місцем проживання, статтю 22, яка говорить про те, що не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а ми тим самим ущемляємо українських виробників, і порушимо взяті зобов'язання України щодо відсутності дискримінації, а це насправді теж є підставою для зупинення безвізу. Ми порушимо наші серйозні міжнародні зобов'язання. Втім, який би закон не був прийнятий, ми висловлюємо готовність продовжити працювати з колегами в комітеті для того, щоб прийнятий закон відповідав Конституції і справді захищав український кінематограф. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, прошу тиші в залі, а то у нас стало дуже-дуже шумно. Давайте чути, про що говорять наші колеги. Павленко Юрій Олексійович, "Опозиційна платформа – За життя", з мотивів.
11:23:06 ПАВЛЕНКО Ю.О. Шановний Голово, шановні народні депутати, я хотів би звернути увагу, не спрацював пульт, тому що я нажимав копку "проти". Тому просив би і дві хвилини. Разом з тим, розглядаючи сьогодні закон, таке враження, що в Україні наступив мир, що пенсіонери отримують достатню пенсію, люди заробітну плату, народжуються українці, і нам залишилося лише підтримати голлівудських продюсерів. Саме тому фракція "Опозиційна платформа – За життя" не буде голосувати за цей закон. І наполягає, щоби в порядку денному стояли ті законопроекти, яких сьогодні потребують українські громадяни. Щодо даного законопроекту. Ми наполягаємо, щоб він голосувався лише в першому читанні, ні в якому разі не в цілому, бо до нього є серйозні, суттєві застереження, зокрема і щодо нечесного ставлення до українських виробників, про що говориться в альтернативному законопроекті. Тому ми наполягаємо лише на першому читанні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже слушне зауваження. На жаль, в нашій державі ще не наступив мир, ми не повернули свої території. І мені б хотілося, щоб всі політичні сили це розуміли та підтримували, коли Верховна Рада ухвалює ті чи інші постанови, наприклад, такі як були вчора. Ярослав Іванович Железняк, фракція "Голос".
11:24:27 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, безумовно, ми будемо підтримувати цей законопроект за основу з подальшим доопрацюванням. Але в контексті цього питання я хотів би зазначити і звернути увагу всіх народних депутатів на те, що, на жаль, чисто через технічні проблеми у нас саме експорт послуги щодо виробництва кінематографу, коли ми бачимо ці серіали іноземні, де знімають Київ і інші міста України, коли ми бачимо український продукт, коли в рекламі Apple ми бачимо наш вокзал. Вони зараз, на жаль, підлягають оподаткуванню, податку на додану вартість. І це значно робить їх неконкурентоздатними порівняно з іншими послугами. У нас є виключення для транспортних послуг, для юридичних послуг, для інженерних послуг. І, напевно, нам разом з вами треба виправити нарешті цю помилку, яку колись зробив законодавець, і все ж таки передбачити те, щоб якщо наші виробники кінематографу роблять такі продукти, вони теж можуть не подавати на податок на додану вартість. І це зробить ще більше наш … ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Прошу всіх підготуватись до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1058) про внесення змін до Закону України "Про державну підтримку кінематографії в Україні" щодо державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених іноземним суб'єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму в Україні. Шановні колеги, прошу підтримати та проголосувати. 11:26:33 За-285 Проти – 1, утримались – 36. Рішення прийнято. Шановні колеги, відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1058). Прошу підтримати та проголосувати. 11:27:08 За-259 Проти – 8, утримались – 56. Рішення прийнято. Переходимо до наступного питання порядку денного. Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії (реєстраційний номер 1074). Пропоную розглянути його за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 11:27:41 За-270 Проти – 0, утримались – 45. Рішення прийнято. Законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається народному депутату Ткаченку Олександру Владиславовичу.
11:28:00 ТКАЧЕНКО О.В. Дякую за попередній законопроект. Власне, цей законопроект – це внесення змін до Бюджетного кодексу щодо державної підтримки, який дозволить запустити попередній законопроект. Це… Мета його привести Бюджетний кодекс у відповідність до Закону про державну підтримку кінематографії і уточнити склад доходів та видатків державного бюджету. З приводу попередньої дискусії хотів наголосити, в 1058 так само як і в цих правках 1074 Бюджетного кодексу, мова йде про поповнення українського бюджету іноземними коштами і лише через це можуть здійснитися витрати. Мова не йде про припинення фінансування українських кінематографістів, як їм виділялися кошти з державного бюджету напряму, через що ми бачимо багато фільмів, які з'явилися, так вони і будуть виділятися. Тому прохання не маніпулювати фактами. І останнє… Останнє, що хотів з цього приводу сказати, ще окреме питання, яким чином витрачаються напряму державні кошти українців для українського кіно, тому що немає критеріїв, за якими ми визначаємо це хороші фільми, нехороші чи фільми, які збирають в прокаті 100 тисяч гривень при витрачених 20 мільйонах. Це ще питання подивитися яким чином ці кошти витрачалися раніше. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається народному депутату України, голові підкомітету Комітету з питань бюджету Кузбиту Юрія Михайловичу. Прошу до слова.
11:29:40 КУЗБИТ Ю.М. Шановний пане Голово, шановні народні депутати, Комітет з питань бюджету на своєму засіданні 6 вересня розглянув законопроект за номером 1074. Законопроектом пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу з метою практичного впровадження положень Закону про державну підтримку кінематографії, зокрема передбачені цим законом окремі платежі від суб'єктів кінематографії, пропонується зараховувати до спеціального фонду державного бюджету із наступним їх спрямуванням на державну підтримку кінематографії, а також передбачено чітко закріпити у складі видатків державного бюджету видатки саме на таку мету. Головним науково-експертним управлінням Апарату Верховної Ради та Мінфіном, а також Рахунковою палатою висловлено суттєві зауваженні до законопроекту щодо неузгодженості його положенням вимогам Бюджетного кодексу. В ході опрацювання законопроекту вдалося врегулювати неузгоджені позиції як з авторами законопроекту, так і з Міністерством фінансів та Рахунковою палатою. Так у комітеті підготовлено пропозиції, з урахуванням яких законопроект відповідатиме вимогами Бюджетного кодексу і не порушуватиме єдності бюджетної системи. Зважаючи на вищевказане, Комітет з бюджету прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді проект Закону за номером 1074 за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу та в цілому як закон із врахуванням пропозицій комітету щодо корегування положень законопроекту відповідно до узгоджених позицій, які викладено в листі-висновку комітету до цього законопроекту. Відповідно Комітету з питань бюджету разом з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради про оформленні такого Закону належить внести необхідні редакційні та техніко-юридичні уточнення, пов’язані з ухваленим комітетом рішенням щодо цього законопроекту. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, прошу записатись два – за, два – проти від фракцій. Лаба Михайло Михайлович, фракція партії "Слуга народу".
11:31:51 ЛАБА М.М. Дякую. Прошу передати слово Лесі Забуранній. ГОЛОВУЮЧИЙ. Леся Забуранна, фракція "Слуга народу".
11:32:04 ЗАБУРАННА Л.В. Доброго дня, шановна президія, шановні колеги! Це мій перший виступ, я особливо щаслива почати з того, що хотіла б підтримати такий важливий, на мою думку, законопроект. Сьогодні у залі були думки колег з приводу того, що дійсно, на жаль, в Україні ще не настав мирний час. Але ми повинні пам’ятати, що громадська думка, патріотичний дух і вплив кінематографії на все це однозначно є дуже і дуже суттєвим. І на сьогоднішній день ми повинні зробити все, щоб, з одного боку, наші молоді, дуже талановиті люди, які залучені в індустрію, в кіноіндустрію, не виїжджали закордон і дійсно створювали якісний продукт для того, щоб знову ж таки молоде покоління, середнє покоління формувало позитивну думку про нашу країну, досліджувало проблеми нашої країни і це в той же час буде позитивно впливати на імідж України у цілому світі. Щодо тих зауважень, яку були. Детальне вивчення даного законопроекту дозволяє сказати наступне. По-перше, тут передбачено, дійсно, розширення джерел формування Спеціального фонду державного бюджету, які в той же час будуть витрачатися на підтримку і розвиток саме українського виробника, якісного кінопродукту. По-друге, буде чітко змінений підхід до джерел фінансування галузі кінематографії. І найголовніше, що в даному законопроекті прописаний чіткий механізм залучення приватних коштів у кіновиробництво. І я вважаю, що подібна ініціатива, вона буде мати і позитивний вплив на бюджет країни. І з другого боку позитивний вплив взагалі на розвиток України на світовій арені в тому числі. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Ніні Петрівні Южаніній, фракція "Європейська солідарність". Княжицький Микола Леонідович, фракція "Європейська солідарність".
11:34:17 КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Дякую. По-перше, я хочу подякувати. Хочу повідомити, що для того, щоб запрацював повністю законопроект про державну підтримку кінематографу, ми в минулому скликанні прийняли зміни до Митного і Податкового кодексу, до Бюджетного - не встигли. Я хочу подякувати авторам цього законопроекту з минулого скликання, нашому віце-спікеру пані Кондратюк, Черваковій, Гриніву. Подоляк, Абдулліну, Медуниці. Тим, хто написав цей законопроект. Тим депутатам, хто проголосував за цей законопроект в минулому скликанні Верховної Ради. Я теж дякую тим депутатам з партії "Слуга народу", які переписали цей законопроект і знову пропонують проголосувати. І патріоти знову до цього доєднаються, ми підтримаємо цей законопроект. І закликаю всіх голосувати – за. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово з мотивів надається Констанкевич Ірині Мирославівні.
11:35:18 КОНСТАНКЕВИЧ І.М. Шановні народні депутати! Найперше, хочу подякувати тим, хто формує порядок денний нашої сесії, що такі законопроекти в підтримку кінематографу розглядаються залом і вони є актуальними для нашого порядку денного. Я хочу наголосити у своєму слові, що ми маємо унікальну можливість підтримати українське кіно тим, що ми скеруємо фінансові можливості на розвиток українського кіно. І хочу нагадати, що така унікальна можливість для українського кіно була сто років тому. Якщо ви пригадуєте, у 20-х роках українське кіно в особі Олександра Довженка, Юрія Яновського, Майка Йогансена, Олекси Слісаренка і багатьох інших показало світу, що Україна як держава, як нація відбулася. Це було унікальне кіно і фільм Олександра Довженка "Земля" увійшов до 12 найкращих фільмів усіх часів і народів. Тепер у нас є ця можливість ще раз і ще раз світу продемонструвати, що Україна є в числі сучасних європейських світових держав. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте 10 секунд. КОНСТАНКЕВИЧ І.М.Завершити. І в полі українського кінематографу є десяток шедеврів, зараз ми всі чекаємо фільм Василя Шкляра "Чорний ворон", ми чекаємо прославитися… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олена Костянтинівна, перший віце-спікер Верховної Ради України.
11:36:58 КОНДРАТЮК О.К. Віце-спікерка. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Віце-спікерка. КОНДРАТЮК О.К. Шановні колеги, дуже дякую. Ми не можемо взагалі не вітати ініціативи з таких важливих і надважливих, я б сказала, законопроектів і, зрозуміло, що базові основні закони були закладені у минулому скликанні серією народних депутатів вже у Законі про державну підтримку кінематографії. Я вам хочу сказати, що не так просто проходили всі ці перипетії і дискусії, які стосувалися і впровадження Митного і Податкового кодексів. І ви знаєте, не будемо сперечатися сьогодні про авторство, тому що ми розуміємо, що надважливість цього закону повинна швидко-швидко запрацювати. Я не знаю, чи є в принципі можливість сьогодні проголосувати його в цілому, тому що як говорить притча Соломона, коли йому принесли жінки дитину, жінки поступають мудро і пропонують, не дивлячись на авторство і кому належить цей закон, проголосувати його в цілому. Дуже вам дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олена Костянтинівна. Шановні колеги, обговорення питання завершено. Переходимо до голосування, прошу зайняти свої місця народних депутатів України. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1074): про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії. Прошу підтримати та проголосувати. 11:38:53 За-327 Проти – 0. Утримались – 2. Рішення прийнято. Шановні колеги, були пропозиції в залі підтримати цей законопроект в цілому, якщо немає заперечень ставлю на голосування пропозицію… одну хвилину, кому? Сюмар? Сюмар Вікторія Петрівна.
11:39:20 СЮМАР В.П. Дякую пане Голово! До цього обговорення хочу сказати одну важливу річ, ми в парламенті попереднього скликання справді робили дуже багато і спільно, в тому числі, з Олександром Ткаченко і з Миколою Княжицьким, і з Оленою Кондратюк. Для того, щоб сфера української культури могла розвиватися, це стосується і пісень, і кінематографу. І тут вкрай важливо розуміти, що треба любити свою країну, щоб давати можливість творчим людям реалізовуватися в Україні. Щоб українці пишалися своєю країною, це і про економіку також, бо це створює робочі місця у сфері культури. Тому ми однозначно підтримуємо цей законопроект і в цілому готові голосувати, закликаємо залу так само підтримати всіх. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. СЮМАР В.П. І враховуючи, що звичайно ми працювали всі разом спільно над цим законопроектом в попередньому скликанні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте і сьогодні тоді попрацюємо всі разом, тому ставлю на голосування, пропозицію про прийняття в цілому з врахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками, проект Закону (реєстраційний номер 1074) про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії. Прошу підтримати та проголосувати. 11:40:51 За-325 Проти – 0. Утримались – 0. Покажіть, будь ласка, по фракціях: "Слуга народу" – 231, "Опозиційна платформа – За життя" – 0, "Європейська солідарність"- 21, "Батьківщина" – 17, "За майбутнє" – 15, "Голос" – 18, позафракційні – 23. Шановні колеги, я вас вітаю. Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Переходимо до наступного питання порядку денного: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" (щодо запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування), (реєстраційний номер 1041). Пропоную розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 11:41:54 За-268 Дякую. Рішення прийнято. За – 268. Проти – 1. Утримались – 47. Переходимо до розгляду питання за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається народному депутату України Кубракову Олександру Миколайовичу.
11:42:14 КУБРАКОВ О.М. Шановні колеги, шановний Дмитре Олександровичу! До вашої уваги пропонується проект Закону про внесення змін до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" (щодо запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування, (реєстраційний номер 1041) від 06.09. Законопроект визначений як невідкладний Президентом України та на першому засіданні Верховної Ради 29-30 серпня. Даний законопроект спрямований на забезпечення виконання середнього та довгострокових зобов'язань за договорами на будівництво, реконструкцію капітальний та середній поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення. Законопроект системно пов'язаний із законопроектом (реєстраційний номер 1064 – доопрацьований) від 06.09. про внесення змін до Бюджетного кодексу України про запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування, який ми будемо розглядати у вівторок. Суть законопроекту полягає в наступному, дозволити обласним державним адміністраціям як власникам та балансоутримувачам доріг місцевого значення спрямовувати субвенцію державного бюджету України місцевим бюджетам, також на проектноо-вишукувальні, науково-дослідні роботи функціонування інформаційно-аналітичних систем там і таке інше. Якщо коротко, то зараз місцеві органи влади, вони не можуть використовувати кошти дорожнього фонду на підготовку проектної документації та інших подібних робіт. Отже, ну, як... Окей, планування робіт з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту буде затверджуватися відповідно до Державної цільової економічної програми, яка буде затверджуватися Кабінетом Міністрів України. Отже, прийняття законопроекту дозволить здійснювати середньострокове бюджетне планування будівництва, реконструкції, ремонтів та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, державного та місцевого значення, сприятиме конкуренції на ринку та виходу нових гравців, в тому числі іноземних, що у підсумку призведе до вищої якості доріг і збільшення обсягу виконання виконуваних робіт. ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд. КУБРАКОВ О.М. Прошу підтримати прийняття законопроекту 1041 за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається першому заступнику голови Комітету з питань транспорту та інфраструктури Клименко Юлії Леонідівні.
11:44:41 КЛИМЕНКО Ю.Л. Добрий день, шановні колеги! Комітет розглянув законопроект 1041 – доопрацьований і хочу повідомити вам що саме він змінить після його прийняття. Перш за все, це середньострокове планування, тобто якщо зараз у нас планування відбувається і реалізація 12 місяців, то тепер ми дозволимо будувати об'єкти дорожньої інфраструктури, мости 3 роки, тобто проектувати і будувати, тому що ви розумієте, що об'єкти інфраструктури не будуються за 12 місяців і не проектуються. Тобто дорожній фонд зможе брати зобов'язання і реалізовувати протягом 3 років. Друге. Перелік об'єктів затвердження будівництва і реконструкції передається від Кабінету Міністрів до Міністерства інфраструктури для того, щоб оперативніше визначатися, що саме треба ремонтувати і будувати. Третє. Скасовується затвердження бюджетним комітетом переліку доріг, дорожньої інфраструктури, яка буде будуватися і ремонтуватися, тобто передається виконавчому органу влади, Міністерству інфраструктури, Кабінету Міністрів. І третє. Місцеві ради… місцеві, вірніше, громади зможуть долучатися до будівництва доріг державного значення і співфінансувати їх. Це мобільність і швидкість, в тому числі в яких зацікавлені і місцеві громади. Тому просимо підтримати цей законопроект. Комітет підтримує цей законопроект, і просимо його також підтримати залом за основу з можливим доопрацюванням, якщо виникнуть правки. Дуже дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатися по фракціях два – за, два – проти для виступу. Кісєль Юрій Григорович, фракція "Слуга народу".
11:46:38 КІСЄЛЬ Ю.Г. Прошу передати слово Мотовиловцю. ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Мотовиловець, фракція "Слуга народу". Включіть з місця мікрофон. Мотовиловець, фракція "Слуга народу", включіть мікрофон, будь ласка, з місця.
11:46:59 МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В. Доброго дня, шановні депутати! Прошу підтримати даний законопроект. Ми вже два дні розглядаємо зміни дозвільної системи на будівництві. Це важливий крок, який дозволить нам змінити країну: побудувати більшу кількість доріг, запроектувати, залучити всіх від "Укравтодору" до міст для зміни інфраструктури в нашій країні. Це чекають наші виборці. Прошу підтримати даний законопроект, він дуже важливий і дуже важливий його вплив на наступні законопроекти, які будуть прийматися в подальшому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Кириленко Іван Григорович. Бондарєв, фракція "Батьківщина". 11:47:57 БОНДАРЄВ К.А. Шановні друзі! Наша фракція буде підтримувати в першому читанні цей законопроект. Дійсно є питання, які викладені в ньому і які необхідні сьогодні суспільству - дороги будувати треба, всі це розуміють. І за останні дні ми прийняли низку законопроектів, які будуть цей крок вперед робити і дуже потужно йти назустріч міцному і красивому майбутньому України з дорогами. Але до другого читання хотілось би, щоби все ж таки ми вивчили питання щодо витрат, які є пов'язані з, в тому числі з дослідженнями, з витратами на фахівців. Є питання з аудитом, він необхідний, але 5 відсотків від вартості доріг – це, можливо, забагато. Тому я хотів би акцентувати увагу на тому, що ми повинні унеможливити корупційну складову в цих питаннях і зробити таким чином, щоби всі витрати були зрозумілими і прозорими. Ще раз повторюю, що наша фракція буде підтримувати в першому читанні цей законопроект, а до другого читання, я впевнений, що ми в комітеті можемо відпрацювати всі питання і докласти всіх зусиль, щоб довести Верховній Раді і всьому суспільству, що немає корупційної складової в будівництві доріг. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Білозір Ларисі Миколаївні, депутатська група "За майбутнє".
11:49:27 БІЛОЗІР Л.М. Прошу передати слово Ярославу Дубневичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Дубневич, група, депутатська група "За майбутнє".
11:49:38 ДУБНЕВИЧ Я.В. Шановні колеги, я хочу наголосити одну особливість. Коли створювався дорожній фонд, спеціальний дорожній фонд, в ньому чітко визначили відсотки, які направляються на ремонт державних доріг – це 60 відсотків, і 35 відсотків – це на ремонт місцевих доріг. І 120 тисяч кілометрів місцевих доріг були передані в управління обласним адміністраціям. І 47 державних залишили, в яких 35 тисяч – це є дороги територіального значення, це дороги так звані "тешки", які об'єднують міста районного значення. Коли ми цим законопроектом зараз, яким, яким ми хочемо приймати, дай Бог, що приймаємо за основу і, можливо, ми поправимо оці несуразиці, які є в даному законопроекті. Даємо нібито можливість співфінансування місцевим громадам співфінансування державних доріг – це перший крок до того, до можливості і хотіння центрального органу влади передати "тешки", 37 тисяч квадратних... 37 тисяч кілометрів на плечі місцевим громадам. Це перше. Основна проблема, що недопустима. І наступне питання. Забираючи контроль, контрольну функцію з бюджетного комітету щодо погодження переліку доріг, ми знову ж таки змінюємо саму основу і сам паритет, який був закладений в спеціальному дорожньому фонді, де визначалось чітко, що обласна адміністрація визначає перелік доріг. Погодження з "Укравтодором" ви хочете передати це Міністерству інфраструктури - будь ласка, але забирати парламентську функцію контролю, щоби депутати мали можливість побачити... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте 10 секунд. ДУБНЕВИЧ Я.В. Дякую. Це недопустимо. Завжди органи центральної влади хочуть, щоб чим менше органи місцевої влади... ГОЛОВУЮЧИЙ. Саврасов Максим Віталійович. (Оплески) Фракція "Європейська солідарність".
11:51:58 САВРАСОВ М.В. Прошу передати слово Величковичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Величкович, фракція "Європейська солідарність".
11:52:10 ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. Шановний пане Голово, шановні колеги, дуже приємно, що ми переходимо у розгляді в цьому залі до тих питань, які турбують наших людей. Це і питання культури, питання інфраструктури і будівництво доріг. "Європейська солідарність" підтримує цей законопроект, тому що дороги треба планувати і їх фінансувати не на рік. Великі, великі дороги планується, ну, хто має відношення до цього господарства, розуміє як це відбувається. Тому ми підтримаємо. Єдине, що є деякі зауваження і Головного науково-експертного управління, є деякі дискусії всередині цього залу у різних фракціях, тому ми звертаємося, що "Європейська солідарність" буде підтримувати в першому читанні. Пропоную його навіть в скороченому варіанті дати вчасно підготовку внесення правок і розглянути якнайшвидше цей законопроект на наступний пленарний тиждень. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Всі бажаючі виступили? Слово з мотивів надається Довганю Віктору Миколайовичу, заступнику міністра інфраструктури – хвилина. 11:53:22 ДОВГАНЬ В.М. Дякую дуже. Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Це дійсно важливий законопроект. І я хотів буквально тезу спростувати народного депутата Дубневича, який прекрасно знає, що Міністерство інфраструктури, яке буде затверджувати перелік доріг, Кабінет Міністрів – вони підзвітні Верховній Раді. І всі великі проекти… По-перше, ми прийняли Національну транспортну стратегію. Зараз готуємо план виконання стратегії. Узгоджуємо це з Європейським Союзом. Крім того, є ще такий механізм як Міжвідомча комісія з інвестиційних проектів, куди входять депутати. Тому всі великі проекти будуть узгоджені. Але не можна в ніч перед прийняттям бюджету в бюджетному комітеті викреслювати якісь дороги. Це несистемно і неправильно. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Включіть мікрофон Дубневичу для репліки.
11:54:08 ДУБНЕВИЧ Я.В. Зараз шановний заступник міністра інфраструктури… У мене багато дискусій було в минулому скликанні. Так, я погоджуюсь, що державні дороги і державні проекти, нема питань, погодження Міністерства інфраструктури. Але я наголошую саме про місцеві дороги, яких є 120 тисяч кілометрів. І знімати погодження, щодо комітету бюджету, з погодження місцевих доріг – це недоречно. Бо прописано чітко. Ще раз наголошую: обласна адміністрація подає перелік з погодженням Укравтодору і з погодженням комітету, бюджетного комітету Верховної Ради України. А ви хочете забрати депутатський контроль. І ми отримаємо те саме, що в минулому скликанні отримали в Миколаївській області і інших. Коли губернатор визначав, який перелік, і один робив "золотий" район робив місцевих доріг. І тільки на бюджетному комітеті це вдавалося поправляти. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Народні депутати, прошу займати свої місця. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1041) про внесення змін до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" (щодо запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування). Прошу підтримати та проголосувати. 11:56:02 За-337 Проти – 0, утримались – 2. Рішення прийнято. Відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1041) про внесення змін до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" (щодо запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування). Прошу підтримати та проголосувати. 11:56:48 За-264 Проти – 1, утримались – 53. Рішення прийнято. Шановні колеги, оголошується перерва на 30… на 30 хвилин… на 30 хвилин. Розпочинаємо роботу о 12:30. Прошу не запізнюватись. Дякую. (Після перерви)
12:32:53 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Прошу займати свої місця. Керівники фракцій, будь ласка, запросіть народних депутатів України до зали. Давайте починати працювати. Всі домовлялися бути вчасно. Шановні народні депутати, починаємо роботу. Вам розданий проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів (реєстраційний номер 1048, 1048-1). Оскільки законопроект містить більше 100 статей, він буде розглядатися за процедурою повного обговорення. Слово для доповіді надається голові Комітету з питань податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу. Прошу до виступу.
12:34:39 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Шановні народні депутати! На обговорення виноситься законопроект так званий про уповноважених економічних операторів. Про що цей законопроект? Цей законопроект розроблений відповідно до Угоди з європейським співтовариством та передбачає спрощення митних формальностей для окремих уповноважених авторизованих економічних операторів, які відповідають критеріям, визначеним в законодавстві. Перш за все я хочу подякувати минулому скликанню парламенту, передбачаючи їх зауваження, що цей законопроект розроблений ними. Дійсно, за основу ми взяли той законопроект, який був розроблений в попередньому парламенті, однак, суттєво його доопрацювали. І, на жаль, він не був прийнятий протягом декількох років, чим завдавалася значна шкода іміджу нашої держави і митному оформленню товарів. Цей законопроект погоджений з нашими європейськими колегами і сприяє формуванню так званих безперервних ланцюгів постачання. Передбачається для уповноважених економічних операторів загальна фінансова гарантія, самостійне накладення пломб для проведення відповідних товарів. І також спрощення декларування та випуск товарів за місцезнаходженням. В ході доопрацювання цього законопроекту. Комітет виробив свої пропозиції і просить прийняти законопроект за основу та в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запитання до доповідача. Прошу записатись. Бондарєв Костянтин Анатолійович, фракція політичної партії "Батьківщина".
12:36:41 БОНДАРЄВ К.А. Шановні друзі! Є в нас бачення того, що необхідно приймати цей закон. Дійсно, в нас є певні зовнішні зобов'язанні. Але завжди гарна ідея може мати дуже погані наслідки. Є питання, я впевнений, що до першого читання цей закон, як ідея, сформульований гарно, але треба його буде доопрацьовувати. Скажіть мені, будь ласка, як забезпечується те, що не буде мегаперевізника, чи мегарегулятора на цьому ринку. Як зробити таким чином, щоби не було монополії на цьому ринку. Дякую.
12:37:32 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дивіться, насправді, мені здається, що підстав для того аби говорити, навіть про монополію, внаслідок прийняття цього закону, ніяких нема. Більше того, є необхідність в обмеженні навпаки заяв, які подаються до Уповноваженого державного органу, оскільки для нас ця процедура є новою і ми законом навпаки вводимо такі обмеження, одночасно протягом першого року не може бути в роботі більше 10 таких звернень і потім 20, і 30, до 3 років, після 3 років ми вже ці ліміти знімаємо. Мені здається, що підстав говорити про одного монопольного якогось оператора у нас немає. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".
12:38:26 ЮЖАНІНА Н.П. Шановний пане голово комітету, ми насправді з вами говорили, що треба врахувати на комітеті і частково враховані пропозиції. Але все-таки ви бачите, що після засідання комітету якраз експерти з митних справ найбільше зараз пишуть публікацій з того, що той варіант, який запропонований комітетом, не можна запускати в Україні, тому що, по-перше, частина норм передбачає більше спрощень і переваг чим у Митному кодексі Європейського Союзу. І, друге, те, що повністю ущемляються права нашого українського середнього підприємства, а може навіть і маленького, яке може відповідати тим високим критеріям, які ми висуваємо для того, щоб надавати спрощення. Чи не вважаєте ви, що треба ще саме з експертним суспільством попрацювати? Бо теорія є теорією, а як на практиці це все буде працювати, вони більше знають за нас. ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть мікрофон.
12:39:35 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дякую за запитання. Насправді, я хотів, щоб ми з вами говорили предметно, яким чином не усувається наш вітчизняний чи товаровиробник, чи перевізник, чи оператор з кола тих, які можуть стати уповноваженими економічними операторами? Які є перешкоди? Мені здається, що перешкод ніяких нема, уповноваженим економічним оператором є резидент нашої держави, який відповідає тим критеріям, які встановлені. Якщо він відповідає цим критеріям, то він може бути допущений до цих… і створити безперервні ланцюги постачання без будь-яких проблем. Дякую. 12:40:30 СТЕФАНЧУК Р.О. Дякуємо. Будь ласка, Колтунович, "Опозиційна платформа".
12:40:31 КОЛТУНОВИЧ О.С. Вельмишановний Данило Олександрович! У мене буде запитання до вас щодо реальних економічних зисків і перспектив, що ми можемо отримати від реалізації вашого законопроекту? Адже зважаючи на те, що він йде у нас, як невідкладний. І я хотів би звернути увагу саме в результаті запровадження в Україні інституту авторизованого економічного оператора аналогічно того, який функціонує в Європейському Союзі. Чи можемо ми говорити про якісь конкретні розрахунки і економічний ефект в результаті запровадження цієї норми і в першу чергу для малого, середнього бізнесу і в цілому для національної економіки? Дякую.
12:41:13 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дякую за запитання. Ми з вами повинні розглядати цей законопроект в сукупності з тим законопроектом, який ми розглянемо наступним, про спільний транзит. Цей законопроект, ці два законопроекти дозволять нам уніфікувати систему нашого митного оформлення товарів з Європою. А що це таке? Це обмін інформацією в режимі реального часу і це припинення в першу чергу контрабанди. Ми з вами за підрахунками різних експертів контрабанда складає близько 100 мільйонів гривень на рік недонадходжень державного бюджету, тобто з цього ми можемо почати, якщо ми говоримо про розрахунки. А найголовніше мені здається це те, що європейські митні процедури будуть нарешті впроваджені для нашої митниці. І це є дуже важливим для подолання корупційних ризиків. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Данило Олександрович. До слова запрошується для доповіді з альтернативного законопроекту 1048-1 народний депутат України Южаніна Ніна Петрівна.
12:42:38 ЮЖАНІНА Н.П. Шановний пане Голово! По-перше, дуже дякую за те, що не скорочена процедура розгляду цього проекту закону, тому що він надважливий і всі мають зрозуміти і суспільство зараз має почути, що ми хочемо впровадити, імплементувати в українське законодавство. Насправді, ми ще в червні 2016 року побачили таку ініціативу від уряду, ініціативу повернули, і уряд сам попросив повернути назад, тому що в цей час були зміни до Митного кодексу Європейського Союзу. Вони ще не були перекладені, і ми не могли імплементувати те, чого немає або не розуміємо, або не знаємо як воно змінилося в Митному кодексі Європейського Союзу, тому досить довго рухалися, але це питання дуже важливе, тому хочу, все ж таки, щоб ви всі зрозуміли. Шановні колеги, авторизований економічний оператор – це справді звичайне підприємство, резидент України, який може отримати спеціальні спрощення. І це буде в нього певний набір спеціальних спрощень, і це буде категорія С, і окремо може бути надано одне спрощення – це категорія Б. Підприємства виробники-імпортери, експортери кожний окремо або в поєднанні можуть володіти спеціальними цими спрощеннями як однієї категорії, так і окремо іншої або в поєднанні обидвох. Що означають спеціальні спрощення? Вслухайтесь, будь ласка, спеціальні спрощення передбачені статтями Митного кодексу. Це процедура випуску за місцем знаходженням, процедура спрощеного декларування, загальна фінансова гарантія із зменшеною сумою, самостійне накладення пломб спеціального типу. Для того, щоб відповідати критеріям, які визначені цим проектом закону треба пройти п'ять таких важких вивчень, досліджень, які будуть проводитися виконавчою владою на відповідності п'яти критеріям. Критерії досить глибоко розписані на робочих групах, які працювали над доопрацювання до другого читання цього проекту закону саме для того, щоб не було перекосів при виконанні норм даного закону. Ми знаємо, як це в житті виконується, тому досить глибоко написали по днях, по часах як має відповідати контролюючий орган, коли проводить процедуру оцінки на відповідність вказаним критеріям. Що... для чого ми зареєстрували з колегами із "Європейської солідарності" альтернативний проект закону? Тому що нас не почули в робочих групах, в комітеті під час подачі законопроекту в зал, а саме, ми хочемо усунути ті відмінності, які в запропонованому законі є і не відповідають Митному кодексу Європейського Союзу, ті спрощення чи переваги, які можуть застосовуватися більшою кількістю платників, чим виключно авторизованим економічним оператором. Тому що, наприклад, пройти дослідження на всі 5 критеріїв надто складно. Можливо, для того, щоби і ми виписали в альтернативному законопроекті, щоб скористатися окремим видом прощення, необхідно пройти дослідження лише по декільком критеріям. Це так точно як проїзний квиток – можна купити на всі види транспорту, а можна купити на якийсь один, бо мені не потрібно користуватися всіма спрощеннями і пільгами, бо я ними не користуюся. Тому в альтернативному законопроекті ми надаємо і іншим підприємствам, не виключно авторизованим економічним операторам, бо їх чисельність буде обмежена і це правильно і я підтримую вас, пане Голово, що ми не можемо нову процедуру зараз використати для всіх бажаючих. Тому, справді, там є зараз в поправках, в рішенні комітету певний перелік, 10 авторизованих економічних операторів на перший рік, які в порядку живої черги будуть працювати на цьому ринку і так далі. Але ж є такі спрощення, спеціальні спрощення, які точно може використовувати і наш середній і малий бізнес, який не може відповідати п'яти критеріям. Що саме? Це процедура спрощеного декларування. Скажіть, будь ласка, що є такого тут кримінального чи не... ну, взагалі чого ми не можемо дозволити середньому підприємству? Ми ж всі знаємо, що митна декларація сьогодні складається з 54 граф, ці графи мають іще підграфи і її заповнення у кваліфікованого брокера займає 4-8 годин. Є передбачений в Митному кодексі спосіб подання спрощеної декларації, а потім додаткова декларація подається підприємством протягом п'яти днів після прийняття спрощеної. Якщо ми випишемо правильні критерії для таких платників, для таких суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, чому ми не дозволяємо це? В Європейський Союз це спрощення дозволено для всіх підприємств. Щодо другого. Самостійне накладання пломб спеціального типу при експорті. Слухайте, ну що ж ми… Ви думаєте, що у нас тільки 10 експортерів разом з транснаціональними компаніями, якщо навіть припустити, що виключно експортери можуть попасти в авторизовані економічні оператори? Це ж настільки полегшує і знімає кримінальні оті договорняки із пломбами, які накладаються працівниками митної служби. При цьому також можна, і ми вказали саме яким критеріям має відповідати підприємство, щоби скористатися цим спеціальним спрощенням. А далі? Стовідсоткова загальна гарантія. Стовідсоткова! Чому ми не можемо надати всім підприємствам загальну стовідсоткову гарантію, тобто покриття 100 відсотків митних платежів, які він має здійснити? Чому ми знову це робимо виключно для авторизованих економічних операторів? Тому це ті спеціальні спрощення, які в альтернативному законопроекті запропоновані нами і які підтримують вся експертна спільнота, яка за ці дні написала дуже багато коментарів щодо прийнятого проекту закону в комітету. Тепер я хочу переваги, які ми збираємося надавати, і які також ми не можемо навіть забезпечити теоретично, і які відсутні в Митному кодексі, також на них наголосити, це саме те, що ми врахували в альтернативному законопроекті. Це автоматичне застосування методу визначення митної вартості за ціною контракту для авторизованого економічного оператора. Ми передбачаємо рівні умови, у нас є 57 та 58 стаття Митного кодексу, яка включає за першим методом визначення митної вартості для всіх платників, для всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Друге. Це надання переваги авторизованим економічним операторам щодо виконання митних формальностей у першочерговому порядку. Логічно, що це точно не може реалізовуватися, тому що всі митні декларації подаються в електронному вигляді і автоматизована система митного оформлення визначає перелік митних формальностей автоматично: що треба робити, коли треба робити і чи взагалі, можливо, ця митна декларація автоматично оформляється. Тому, якщо ви так говорите, що треба визначити першочерговість для авторизованих економічних операторів – це означає, що ми дозволимо ручне втручання в автоматизовану систему і розподіл між виконавцями для того, щоб забезпечити цю норму. Ми ж не хочемо повертатися до ручного втручання? Нібито так ні. Окремо від цього ще існують дві статті Митного кодексу – це 250-а та 360-а, яка вже містить чіткий перелік товарів і випадків, які мають оформлюватися першочергово. То яка черга є першочерговою, те, що визначено десятиліттями в Митному кодексі чи те, що ми зараз робимо для окремих суб'єктів підприємницької діяльності, хоча я до них буду відноситись з великою повагою, бо відповідність всім критеріям – це висока оцінка добропорядності кожного із того, хто попаде в авторизовані економічні оператори? Але ж логічно, що ми в альтернативному проекті закону вимушені були виключити цю норму. Тепер іще я хочу наголосити, щоб всі громадяни і ви, шановні колеги, розуміли, що в даному проекті закону не тільки вводяться спеціальні спрощення і переваги для окремих визнаних нами платників податків, але і ще, наприклад, вводиться нове поняття як "загальна декларація прибуття". Це того, чого в нас не було ніколи. Це справді правильний крок, тому що любий суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний повідомити митному органу України, який товар, вантаж він везе, назву цього товару, ціну і всі необхідні дані. Це упереджує значущу кількість порушень, яка зараз у нас відбувається. Це і підміна документів по шляху просування товарів, і інше, і інше. Так-от, що стосується цього пункту, у нас чомусь в основному законопроекті передбачено, що авторизований економічний.... ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, Ніно Петрівна, більше... 10 секунд. ЮЖАНІНА Н.П. Закінчую. На підставі цієї Загальної декларації прибуття може отримати от, від митного органу повідомлення про... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Скажіть, будь ласка, чи будуть запитання до доповідача? Запишіться на запитання, будь ласка. Микиша Дмитро Сергійович, фракція "Слуга народу".
12:53:26 МИКИША Д.С. Прошу передати слово Ганні Колісник. ГОЛОВУЮЧИЙ. Передайте слово Анні Колісник, будь ласка. Анні Колісник, включіть, будь ласка, мікрофон. Карта стоїть на місці? Гетманцеву. Включіть мікрофон Гетманцеву, будь ласка.
12:54:05 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Да, дякую. Слухавка не працює, вже працює. Отже, дивіться, дійсно, багато слушних зауважень, які ви дали, ми врахували. Але те, що не було враховано в робочій групі, не тому що не захотіли ми врахувати, не тому що ми не хочемо приймати в якості уповноважених економічних операторів середній бізнес, а тому що, якщо ми це зробимо, оці виключення ми зробимо, ми з вами взагалі не зможемо приєднатися до угоди з ЄС. Нас просто не включать. І щодо окремих спрощень. Будь ласка, подивіться Закон про спільний транзит, дає можливість отримати такі окремі спрощення поза законом, що ми зараз обговорюємо. Дякую.
12:54:58 ЮЖАНІНА Н.П. Шановний пане Данило, з великою повагою до вас, дивіться, ми оці самі спеціальні спрощення, які можна дозволити для тих підприємств, які будуть відповідати певним критеріям, про які я тільки що так детально розказувала, якраз погодили з Європейською комісією, якраз погодили на тому етапі. Я ж говорю вам, що 2 роки працювавши над цим проектом закону, ми дійшли до таких тонкощів, що спеціалісти Європейської комісії, вони у нас приймали безпосередню участь і вони сказали, що це ваше право. Тому що таке право передбачено Європейським Союзом, в Митному кодексі Європейського Союзу для своїх платників. Якщо ми вважаємо, що ми можемо довіряти комусь в певній частині – це робіть. Зате, ви ж зрозумійте, що ті переваги, які зараз ми надаємо, нам не забезпечать в інших країнах Європейського Союзу. Ми ж синхронно маємо діяти з кодексом Європейського Союзу. І ми будемо, ну, в незручному стані. Тому що ми нашим авторизованим економічним операторам видаємо це свідоцтво як підтвердження того… ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна… Наступний – Аліксійчук Олександр Васильович, фракція політичної партії "Слуга народу".
12:56:13 АЛІКСІЙЧУК О.В. Прошу передати слово Данилу Гетманцеву. ГОЛОВУЮЧИЙ. Данило Гетманцев.
12:56:18 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дякую за слово. Ніна Петрівна, насправді ми також працюємо з нашими європейськими колегами. І, на жаль, у нас інший результат. І це така штука, яку ти або приймаєш в тому стані, в якому є, або не приймаєш взагалі. І мені здається, що зараз нам набагато важливіше запустити це як… в тому режимі, в якому воно є. А потім вже внести зміни і довести це все до ідеального стану. Дякую.
12:56:59 ЮЖАНІНА Н.П. Дякую за ваш коментар. Я справді так вважаю також. Але я і чую людей, які написали нам зараз, що ви будуєте будівлю, в якій гнилий, хиткий фундамент. А ви хочете, щоб 24 поверхи зверху стояли і функціонували. Це все розвалиться відразу, як тільки почнуть імплементуватися норму цих змін. Тому і застереження такі якраз лунають. І мені здається, що врахувати те, що я тільки що озвучила, ну, якщо ми будемо йти до другого читання і ви врахуєте поправки, які я подам до другого читання, бо я розумію, що ви приймете свій проект закону за основу, це був би набагато більший поступ і професійна, ну, така поступка для всіх, хто зацікавлений в тому, щоб ця система запрацювала. Я точно зацікавлена, щоб даний інститут працював в Україні. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні… Дякую, Ніна Петрівна. Шановні колеги, оскільки Гетманцев виступав і він також є представником комітету, то я пропоную перейти до виступів від фракцій. Прошу записатись на виступи від фракцій. Брагар Євгеній Вадимович, фракція політичної партії "Слуга народу".
12:58:33 БРАГАР Є.В. Прошу передати… ГОЛОВУЮЧИЙ. В мікрофон скажіть, будь ласка. Картку вставте, будь ласка. Гетманцеву Данилу Олександровичу. Не можна 2 рази передавати. Виходьте, будь ласка, Данило Олександрович. 12:58:56 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Дякую. Я хочу наголосити на тому, що цей законопроект вже 3 роки обговорюється в суспільстві, все 3 роки всі, хто хотів вносив правки, обговорював, доповнював, змінював. Давайте врешті-решт, зважаючи на ту величезну працю, яка дійсно була зроблена в Комітеті з питань податкової та митної політики минулого скликання, ми врахували всі ці поправки, давайте… доопрацювали, узгодили з нашими європейськими партнерами, з якими нам треба буде уніфікувати наші норми, давайте ми приймемо цей закон в тому вигляді, в якому він є сьогодні, запустимо і я переконаний в тому, що в період, коли ми побачимо через рік, які в нас будуть напрацювання, ми обов'язково внесемо зміни і зробимо цей інститут, ну якщо не ідеальним, то наближеним до ідеального. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Данило Олександрович. Бондарєв Костянтин Анатолійович, фракція "Батьківщина".
13:00:31 БОНДАРЄВ К.А. Фракція "Батьківщина", Бондарєв Костянтин. Друзі, недолуга позиція, беззуба і безхребетна, попередників всіх, хто приймав участь в переговорах при вступі в світові співтовариства, призвела нас до сьогоднішньої ситуації, коли ми повинні вносити відповідні законопроекти на вимогу світового суспільства. Але є дуже суттєві застереження. Перша ситуація – ситуація корупційної складової. Хто забезпечить перевезення по території України цих митних вантажів без того, щоб їх не вкрали, з них дійсно заплатили кошти? Я прочитав в цьому законопроекті, що будуть начебто надаватися фінансові гарантії. А чому не платежі, застави? Є друге запитання – щодо питання взагалі існування цього процесу без обмежень доступу до вільного ринку, без монополізації. Сьогодні будуть оприділятися критерії участі в цьому ринку відповідних організацій чи компаній, які нададуть відповідні цим критеріям документи. Хто буде формувати ці критерії? Я впевнений, що в першому читанні ми повинні прийняти цей законопроект. Але ж до другого питання, якщо ми не почуємо відповідні критерії, прозорі умови участі в цьому ринку відповідних операторів, я впевнений, що без відповіді на всі ці запитання ми голосувати у цілому не повинні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Осадчук Андрію Петровичу, фракція… Ярославу Івановичу Железняку, фракція "Голос". 13:02:42 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, я прошу вас підтримати цей законопроект. Це той приклад, коли євроінтеграція дає певні і прямі переваги нашим підприємцям. Так, звичайно, цей законопроект не перший день розроблявся, він розроблявся ще минулого скликання. Насправді, 3 роки було витрачено на те, щоб він став тим дієвим механізмом, який дозволить сумлінним підприємцям проходити швидше митне оформлення, митні формальності. І надавати свої послуги та товари на весь світ, також, щоб підтримати нашу економіку. Я дуже прошу вас прийняти участь у доопрацюванні цього законопроекту. Я впевнений, що комітет буде відкритий до правок. Але ми просто не можемо його не прийняти, якомога швидше. І останнє. Як було вже зазначено, цей законопроект працює разом ще з одним, про спільний транзит. Він також буде розглядатися наступним і він також дає можливість нам не тільки спростити умови для наших підприємців, але і зробити величезний крок для подолання контрабанди, конфіскату та всього іншого. Тому прошу вас підтримати цей законопроект за основу. А наступний законопроект, який також необхідний нашим підприємствам, підтримати в цілому для того, щоб ми, якомога швидше, прийняли ті норми і спростили наші митні процедури для всіх підприємців. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна. Ніна Петрівна Южаніна, фракція "Європейська солідарність".
13:04:10 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги! По-перше, хочу сказати, що ми маємо обов'язково імплементувати в українське законодавство те краще, що є в Митному союзі. Тому імплементація саме цього інституту – це буде наш здобуток величезний. По-друге, за цей час, поки я була відсутня на трибуні, ми вже проговорили про те, є зауваження того, що якщо внести поправками до законопроекту те, що є в альтернативному, то потрібно погодити з Європейською комісією. Але якщо в нас буде 14 днів до розгляду в другому читанні, я прошу, пане голово комітету, погодитися з цим. І швидко погодити з Європейською комісією хоча би те, що можна буде погодити. Тоді це буде, справді, правильний крок усіх нас разом. І окремо я надала, окремий лист, в останній день перебування, свого перебування на посту голови комітету профільного. Я окремим листом, і ще раз хочу зачитати вголос, для всіх українців. Я хочу подякувати всіх членів робочої групи, які доопрацьовували цей урядовий законопроект до другого читання, який ліг в основу проекту закону, це експерти Сергій Сереветник, Будаков Андрій, Москаленко Олександр, Дрозіч Оксана, Оліфіренко Андрій, Муратов Ігор, Теплий Андрій і моя колега в минулому скликанні Острікова Тетяна. Я всім вам дякую, ваша праця не залишилася даремною і дякую вам, колеги, що ви все-таки підтримуєте саме ті напрацювання, які перенесені в цей проект закону, дякую і давайте голосувати. ГОЛОВУЮЧИЙ. З мотивів одна хвилина Бондар Віктор Васильович.
13:05:55 БОНДАР В.В. Дякую. Шановний Дмитро Олександрович, шановні колеги, наша депутатська група вважає, що це надзвичайно корисний і важливий законопроект. Дійсно треба його приймати сьогодні і 1048 це вже шлях вперед, це шлях зробити автоматизованих економічних операторів, це підприємства українські, які зможуть мати можливість самі проводити митні процедури, самі оформлювати, прибрати ті всі корупційні ризики, які сьогодні існують, прибрати бюрократичну волокіту. Законопроект 1048, він більш об'ємний, інтегральний і я розумію, що не на все там погоджується напевно уряд там з деякими нормами, але принаймні 1048 точно можна приймати, це вже шлях вперед, це вже шлях, який давно, років вісім, на моїй пам'яті, говорить вся митна служба, говорить європейське співтовариство, що зробіть, полегшіть процедури для українських підприємств. Тому ми закликаємо підтримувати цей законопроект і, повірте, це перший шлях до того, щоб підприємства самі могли виконувати роботу, яку сьогодні виконують митники, це буде на користь. Дякуємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, прошу записатися на виступ. Нестеренко Кирило Олександрович, фракція ""Слуга народу".
13:07:25 НЕСТЕРЕНКО К.О. Можна мікрофон? Доброго дня! Прошу передати слово Марії Мезенцевій. ГОЛОВУЮЧИЙ. Марія Мезенцева. 13:07:33 МЕЗЕНЦЕВА М.С. Шановні колеги… ГОЛОВУЮЧИЙ. Мезенцева дві хвилини тоді, тому що там два було зразу.
13:07:49 МЕЗЕНЦЕВА М.С. Вітаю. Вітаю, шановні колеги, я думаю, що для народу України для підприємців дуже важливо розуміти значення законопроекту 1048 і пояснити його дуже простими словами. Хочу зазначити, що він дійсно був напрацьований і з Єврокомісією, і з Мінфіном, і працювали над ним більше трьох років. Але для того, щоб підприємці, виробники розуміли про що він, я би хотіла зробити деякі коментарі. Дійсно малі підприємства, які працюють не прозоро вони не зможуть скористатися цим законопроектом. Але треба розуміти той факт, що у нас є певний термін на впровадження цієї системи. В перший рік це буде 10 підприємства, в другий рік від 20 до 50 і так далі. Ми маємо питання, що у нас 60 підприємств в країні? Їх сотні тисяч, тому однозначно цей законопроект потрібен. Це все в рамках Угоди про асоціацію, ми її підписали вже давно, ми її виконуємо, це важливий крок до митниці. І хочу зазначити для підприємців і для виробників суттєві переваги законопроекту 1048. Перше. Це значно менша кількість перевірок на митниці. Друзі, ми всі розуміємо, яке хабарництво у нас розвинулося за часів незалежності на митниці. Друге. Митниця повинна повідомляти про намір здійснення перевірки, тобто не зненацька вас перевіряють митники. Третє. Митне оформлення відбувається в першочерговому порядку. І останнє, є можливість оформлювати товари у себе на складі, це велика перевага. Друзі, давайте разом зробимо шлях до збільшення торгівлі з Європейським Союзом прямо сьогодні. Я закликаю підтримати законопроект в першому читанні. Дуже дякую. Голосуємо, колеги. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Марія Сергіївна. В мене пропозиція, там записані виступи від "Слуги народу", там хтось просив з мотивів? Климпуш-Цинцадзе, одну хвилину. І переходимо до голосування. Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, одна хвилина.
13:10:02 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дуже дякую. Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Дійсно хотіла звернутися би до вас з проханням: підтримати цей законопроект з тим, щоб до другого читання ми врахували і ті пропозиції, які надані в законопроекті 1048-1. Чому це важливо? Власне, цим законопроектом про авторизованих економічних операторів і наступний – про спільний транзит ми з вами виконуємо один з наших пріоритетів виконання Угоди про асоціацію, а саме поглиблення співпраці у митному напрямку. І для нас це дійсно та велика робота, яка продовжувалося протягом трьох попередніх років, і зараз вона має реальний шанс, за вашою участю і вашою допомогою перетворитися на реальну політику, яка спростить окремим нашим підприємцям суттєво митне проходження митних процедур. А потім, я сподіваюсь, що ми з можемо і надати ширші можливості для усіх підприємців, які будуть мати на меті експортувати чи імпортувати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Марчук, одна хвилина, з мотивів. Фракція "Слуга народу".
13:11:20 МАРЧУК І.П. Дякую. Шановний Голово, ну, вже дуже багато сказано на тему цього законопроекту. Але я хотів би добавити ще дві дуже важливі, на мій погляд, речі, що впровадження Інституту авторизовано економічного оператора це є кроком у напрямку відновлення репутації державної влади як партнера бізнесу, яка неполітичними гаслами, а ще й реальними справами покажуть підприємницькій та бізнес-спільноті, що співпраця з державою не тільки є необхідна, а ще й економічно вигідна. І останнє. Стосовно прозорих та безпечних ланцюгів поставок, що це надасть можливість національним авторизованим економічним операторам не тільки підвищити їх внутрішню та зовнішню конкуренцію, а ще й забезпечить більш відчутну присутність економічних суб'єктів України в світовій економіці. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігорю Петровичу. Шановні колеги, я… мені здається, що і Данило Олександрович, і Ніна Петрівна сьогодні багато вже висловились з цього питання, можливо, ми пропустимо заключне слово. Дякую. Тому пропоную, оскільки обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проект Закону 1048... (реєстраційний номер 1048) про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів. Прошу підтримати та голосувати. 13:13:14 За-332 Дякую. За - 332, проти – 0, утримались – 3. Покажіть, будь ласка, по фракціям. "Слуга народу" – 232, "Опозиційна платформа – За життя" – 16, "Європейська солідарність" – 20, "Батьківщина" – 17, "За майбутнє" – 12, "Голос" – 18, позафракційні – 17. Я дякую, шановні колеги. І, якщо немає заперечень, пропоную скоротити строки... Добре. Тоді переходимо до наступного питання порядку денного. На ваш розгляд надано законопроект про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи (реєстраційний номер 1082). Пропоную розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 13:14:15 За-291 Проти – 3, утримались – 27. Рішення прийнято, законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою. Слово для доповіді надається голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу.
13:14:33 ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Шановні народні депутати, на ваш розгляд виноситься законопроект 1082 - про режим спільного транзиту. Про що цей законопроект? Ми з вами плануємо в межах Угоди про асоціацію приєднатися до так званої системи NCTS, яка передбачає для нас можливість обміну інформацією з 35 країнами світу, обміну саме митною інформацією в режимі онлайн. Ця система передбачає, що наша митниця буде бачити абсолютно всю історію руху товарів в тих країнах і передавати інформацію, що є в неї, до наших партнерів, Цей законопроект передбачає функціонування системи електронної в тестовому режимі. Ми плануємо, що вона буде функціонувати близько року, потім буде відтестовано нашими європейськими партнерами, і після цього ми приєднаємося до Угоди про спільний транзит і будемо вже керуватися безпосередньо положеннями угоди. Таким чином, цей законопроект має собі транзитне значення на сьогодні. На що я хочу звернути увагу? Я хочу звернути увагу шановного товариства на те, що до законопроекту комітетом подана лише одна пропозиція, яка узгоджена з Національним банком України, ви можете побачити її у висновку. Тому я прошу розглянути можливість всіх присутніх дуже важливий для країни документ, пов'язаний, до речі, з попереднім законом, законопроектом, прийняти за основу та в цілому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Данило Олександрович. Прошу записатися по фракціях два – за, два – проти для виступу. Циба Тетяна Вікторівна, фракція політичної партії "Слуга народу".
13:16:40 ЦИБА Т.В. Прошу передати слово Анні Колісник. ГОЛОВУЮЧИЙ. Анна Колісник, фракція "Слуга народу".
13:16:54 КОЛІСНИК А.С. Доброго дня, шановні колеги. Дякую все ж таки, що надали мені слово. Українське митне законодавство має поступово наближуватися до митного законодавства ЄС, прошу підтримати зазначений проект закону. Це, в першу чергу, обґрунтовується необхідністю приведення національного законодавства України до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами. Ряд переваг, які надасть Україні запровадження проекту Закону про режим спільного транзиту, це: упорядкованість здійснення спільного режиму транзиту товарів через митну територію України, відкритість здійснення митних формальностей, застосування спеціальних транзитних спрощень, впровадження нової для України комп'ютеризованої транзитної системи, існуючої у Європейському Союзі, прискорення та здешевлення руху товарів, від якого виграють усі учасники: експортери, імпортери, перевізники, а також саме головне – це допоможе встановити взаємодовіру між державою та бізнесом і налагодити діалог між ними. Дякую за увагу та ще раз прошу підтримати та надати можливість Україні наблизитись до стандартів митного законодавства Європейського Союзу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Немиря Григорій Михайлович, фракція "Батьківщина".
13:18:15 НЕМИРЯ Г.М. Дякую. Прошу передати слово колезі Бєльковій. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Бєлькова, фракція "Батьківщина". Включіть мікрофон з місця.
13:18:23 БЄЛЬКОВА О.В. Дуже дякую. Шановна президія, шановні колеги, сьогодні ми розглядаємо проект, який має на меті запровадити так званий спільний транзит з країнами Євросоюзу та деякими іншими країнами з використанням нової комп'ютеризованої системи, так званої NCTS. Запровадження спільного тарифу, транзиту, вибачте, це не тільки один із пунктів Угоди про асоціацію з ЄС, це наш обов'язок – передати бізнесу ті можливості, які існують і в інших країнах. Це можливість здійснювати обмін електронними даними з митницею заздалегідь до приїзду товару на митницю, це прозорі і зрозумілі правила транзитного переміщення товарів, це зменшення адміністративного тиску та навантаження на бізнес, зниження витрат. Для митниці також є вигоди. Це прямий обмін всіма даними між митними адміністраціями різних країн, ризик-орієнтований контроль транзиту товарів ще до їхнього прибуття в Україну, усунення можливостей маніпуляції з митними документами і зменшення кількості всіх контрольних процедур, ще більша комп'ютеризація, діджиталізація так звана, всіх процесів і зменшення людського фактору. Митний безвіз – це ще один дуже реальний крок і дуже важливий на нашому шляху до реальної євроінтеграції. Наша фракція буде підтримувати цей закон і вдячна за конструктивну роботу над ним в комітеті. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ніна Петрівна Южаніна, фракція "Європейська солідарність".
13:20:04 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги, я хочу трошечки пояснити, щоб не здавалося враження, що все зараз це запрацює і почне відразу функціонувати. І основне зауваження, яке є, але ми його залишимо за дужками. Тому що ми зараз хочемо... Взагалі основна вимога європейської сторони до України, ну, на шляху саме приєднання до NCTS - це є успішна тестова експлуатація національної підсистеми протягом одного року. Але оскільки у нас це окремий закон, який не вноситься... яким не вносяться зміни в Митний кодекс, то у нас практично буде функціонувати дві транзитні процедури - та, яка діє на сьогоднішній час і та, яка аналогічна Конвенції про процедуру, про спільну процедуру. Уповноважений отримувач і уповноважений відправник будуть діяти тільки в рамках процедури спільного транзиту. Тобто вони не будуть доступні для тих, хто використовує діючу на сьогодні систему. І оскільки у нас таких, хто буде використовувати цю спеціальну систему, не знайдеться, тому що ми внесли зміни в Митний кодекс і Податковий кодекс. Насправді ми цим законом, якщо він буде прийнятий, просто відкриваємо шлях для того, щоби зараз створити всі передумови для запуску цієї системи. Тобто для придбання Європейським Союзом для України програмного забезпечення, для саме початку того адміністрування, про яке ми прагнемо. І я думаю, що всі ми зараз перебуваємо в здоровому глузді, що якщо нам вдасться хоча би за півроку реалізувати те, що я сказала, то ми терміново підготуємо правильні закони, які ми приймемо для того, щоб ця система справді запрацювала, і уповноважені експортери і імпортери могли її використовувати як наші, так і європейські. Тому я би хотіла, щоби ми підтримали справді в цілому. Але якщо нам вдасться зміни... ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд дайте, будь ласка. ЮЖАНІНА Н.П. ... в авторизовані економічні оператори, треба було би синхронізувати. Але, незважаючи на це, я все-таки думаю: давайте будемо приймати в цілому, хай вона вже ця система поїде... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ніна Петрівна. Ярослав Іванович Железняк, фракція "Голос", з мотивів. З місця включіть мікрофон.
13:22:34 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, я прошу підтримати цей законопроект. Він насправді дуже спрощує всі митні процедури. Він дає можливість нашим імпортерам, експортерам, виробникам значно здешевити цей процес розмитнення та проходження кордонів. А найголовніше – це можливість нам отримувати інформацію з інших митниць та розуміти, де потрібний ризик перевіряти чи не потрібно. І останнє. Я впевнений, що цей законопроект, він доопрацьовувався дуже довго. Він доопрацьовувався декілька років і зараз він практично готовий. До нього внесена лише одна правка. І дуже прошу всіх підтримати його одразу в цілому для того, щоб ми якомога більше дали нашим підприємствам сигнал про те, що митниця змінюється, наша економіка покращується. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Колтунович, фракція "Опозиційна платформа – За життя". З місця включіть, будь ласка, мікрофон.
13:23:23 КОЛТУНОВИЧ О.С. Дякую. Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Безумовно, даний проект закону України є актуальним, він на часі. Його варто підтримувати там в першому читанні і в цілому. Але головний момент, на який я хотів звернути увагу, на те, що ми… безумовно, обмін даними – це добре. Але я хотів би звернути увагу і виступаючих на те, що відсутність дозволів, в тому числі транзитних дозволів, для вантажних перевізників, наприклад, з Польщею або з Угорщиною, яка нам фактично зупиняє можливість проникати і здійснювати експансію на європейський споживчий ринок. Це стримує експорт. Тому я звертаю увагу на те, що, безумовно, обмін даними – це добре. Але є другий важливий момент. Якщо ми говоримо про Угоду про асоціацію і європейський ринок, безумовно, ми маємо розуміти, що транзитний потенціал України заключається і в поглибленні і співпраці з Євразійським економічним союзом. Як мінімум Білорусь, ми маємо туди також їздити і здійснювати, і уніфікувати наше законодавство до тих вимог і правил, які сьогодні діють там. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте слово, будь ласка, Максиму Нефьодову з мотивів – хвилина. Включіть мікрофон Нефьодову.
13:24:42 НЕФЬОДОВ М.Є. Шановні колеги! Я дуже прошу від Державної митної служби також підтримати цей законопроект за основу і в цілому. Це проста красива історія митного безвізу, який дозволить українським гравцям виїжджати з України і доїжджати до Португалії однією вантажівкою з одним документом, з однією гарантією і так само спрощує і здешевшує для українських споживачів європейські товари. Я вважаю, що це якраз один з тих кроків, який дозволить показати нашим громадянам, що Угода про асоціацію – це не просто теорія, а це практика, яка може покращити їх життя. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення завершено. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1082) про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи. Прошу підтримати та голосувати. 13:26:00 За-333 Проти – 0, утримались – 1. Шановні колеги, звучало дуже багато пропозицій підтримати цей законопроект в цілому. Прошу підтримати. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками Закон про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи (реєстраційний номер 1082). Прошу підтримати та проголосувати. 13:26:42 За-333 Проти – 0, утримались – 2. Покажіть по фракціям, будь ласка. "Слуга народу" – 233, "Опозиційна платформа - За життя" – 17, "Європейська солідарність" – 20, "Батьківщина" – 16, "За майбутнє" – 11, "Голос" – 16, позафракційні – 20. Дякую. Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Переходимо до наступного питання порядку денного. Шановні колеги, я пропоную на всяк випадок так як вчора, щоб ми продовжили свою роботу після 18-ї, якщо це буде необхідно. Вчора ми закінчили навіть раніше, не дивлячись на те, що ми продовжили роботу. Тому пропоную продовжити наш робочий день до того, поки ми не вичерпаємо питання порядку денного. Прошу підтримати та проголосувати. 13:27:43 За-281 Проти – 0, утримались – 35. Дякую, рішення прийнято. Переходимо до наступного питання порядку денного. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг (реєстраційний номер 1069) (два альтернативних – 1069-1, 1069-2). Законопроект, оскільки він більше 100 статей, буде розглядатися за повною процедурою. Слово для доповіді надається народному депутату України Фролову Павлу Валерійовичу.
13:28:37 ФРОЛОВ П.В. Доброго дня, шановні колеги, шановна президія! Нами було зареєстровано законопроект 1069. Його метою є скорочення кількості регуляторних та контролюючих органів на ринках небанківських фінансових послуг шляхом розподілу функцій Нацфінпослуг між іншими органами, що здійснюють регулювання, а саме – Нацбанком та НКЦПФР. Для уникнення зайвого тиску на бізнес банківських фінансових установ цей законопроект запроваджує принцип співмірності, пропорційності регуляторних вимог та наглядових дій, відповідно до якого, при здійсненні регулювання та нагляду, Національний банк буде враховувати розмір юридичної особи, види здійснюваної нею діяльності та притаманні їй ризики, фінансовий стан. Разом з тим, текст законопроекту є великим, майже 50 сторінок, а його було доопрацьовано в комітеті, тому не заперечуємо щодо прийняття цього законопроект у версії альтернативного законопроекту 1069-1. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Павло Валерійович. Особливо за ту лаконічність, з якою ви доповіли щодо вищезазначеного законопроекту. Шановні народні депутати! Слово для виступу надається народному депутату України Бондарєву Костянтину Анатолійовичу щодо представлення альтернативного законопроекту 1069-1.
13:30:11 БОНДАРЄВ К.А. Дякую попередньому виступаючому за підтримку мого законопроекту. Шановні колеги! Внесений мною законопроект 1069-1 пропонує консолідувати нагляд за усім банківсько-фінансовим ринком в одному державному органі. Замість двох комісій, Національної комісії з цінних паперів фінансового ринку та Нацкомфінпослуг, пропонується утворити одну, наділивши та забезпечивши її необхідними інституційними повноваженнями. Основна відмінність законопроектів полягає в тому, що у перших двох проектах нагляд за небанківським ринком розпорошується між НБУ та Нацкомфінпослуг. Я вважаю таке запорошення неефективним. Насамперед, воно не сприятиме запровадженню накопичувальної системи пенсійної. Бо нагляд за суб'єктами цієї системи пенсійними фондами та страховими компаніями, що здійснюють страхування життя, здійснюватимуть два різних органи, тобто нема єдиного підходу для цього. Одна частина небанківського фінансового ринку буде регулюватися за одними правилами та підходами, друга – за іншими. На це все звертали увагу і інші виступаючі. І в цьому я погоджують. Крім того, сьогодні активно обговорюється питання, в тому числі і на рівні МВФ, про необхідність відокремлення банківського нагляду в окремий державний орган в найближчі 2-3 роки. Адже в багатьох країнах світу, в першу чергу в ЄС, Центробанк відповідає лише за монетарну політику тобто курсову та фінансову стабільність. А за банківський нагляд та нагляд за іншими фінустановами, відповідає окремий наглядовий орган. Виникає запитання, чи потрібно зараз наділяти НБУ додатковими невластивими повноваженнями нагляду за небанківськими фінансовими установами, якщо через 2-3 роки доведеться віддавати ці повноваження разом з банківським наглядом іншому державному органу. Такі потрясіння негативно вплинуть на державне регулювання банків, небанківських установ та головне – їх клієнтів. Тому я пропоную підтримати мій законопроект 1069-1 у першому читанні, який відразу передбачає створення своєрідного мегарегулятора, якому в подальшому можна буде передати банківський нагляд також, залишивши за НБУ його основну функцію, забезпечення стабільності грошової одиниці, що закріплено у статті 99 Конституції України. В той же час, я розумію, що прийняття законопроекту СПЛІТ до 1 жовтня вимагає Президент України, також це питання узгоджено з МВФ, тому уряду необхідно виконувати обов'язки перед міжнародними партнерами. Я вважаю, що законопроект 1069-1 за своєю суттю повністю відповідає умовам Меморандуму з МВФ щодо консолідації функції нагляду, при тому не створює ризиків для не банківського фінансового сектору. Шановні друзі, гроші люблять тишу. Я пропоную все ж таки не робити якихось бурхливих хвиль на цьому ринку і зберегти фінансову стабільність в Україні, підтримайте мій законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для доповіді щодо законопроекту альтернативного (1069-2) надається заступнику голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Дубінському Олександру Анатолійовичу. Олександр Анатолійович, запрошую на трибуну.
13:34:11 ДУБІНСЬКИЙ О.А. Шановні колеги, шановна президія, ми зараз будемо доповідати, я буду вам доповідати по законопроекту 1069-2, тому що саме він був доопрацьований у комітеті і підтриманий разом з урахуванням всіх корективів, разом з робочими групами. Дуже багато людей прийняло в обговоренні цього законопроекту і ми пропонували взагалі-то прийняти його в цілому сьогодні, хоча, якщо буде бажання пройти його по повній процедурі, ми готові. До речі, я хотів сказати, що… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будемо сподіватися, що буде підтримано. ДУБІНСЬКИЙ О.А. На попередньому скликанні було прийнято постанову 0963, в першому читанні було прийнято у попередньому скликанні постанову про прийняття в першому читанні законопроект про СПЛІТ під номером 0963. Перед тим як голосувати 1069-2 ми маємо скасувати Постанову 0963. Ми маємо скасувати 0963, вона була прийнята в попередньому скликанні… ГОЛОВУЮЧИЙ. Не треба. ДУБІНСЬКИЙ О.А. Консультації закінчив, продовжую доповідати. Що собою становить законопроект 1069-2? У фінансових колах він називається СПЛІТ, це розділення нагляду за банківськими та не банківськими фінансовими установами, між Національною комісією по цінним паперам по фондовому ринку та Національним банком. І при цьому припинення діяльності Національної комісії по регулюванню ринку фінансових послуг. Цей законопроект є маркером в програмі співробітництва з Міжнародним валютним фондом і цей законопроект значно покращує умови регулювання та нагляду за фінансовими установами. Тому що це регулювання стає більш прозорим та більш конкретним. Ми провели дуже багато робочих груп для врахування всіх пропозицій, які надходили від учасників ринку, профільних асоціацій, експертних середовищ, аналітиків. І можу сказати, що ми прибрали з цього законопроекту 1069-2 всі … сподіваюсь, що всі спірні питання, які виникали у ринку. По-перше, ми дозволили функціонування так званих фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, разом з банками. Тому що у попередній версії ці фонди мали припинити свою діяльність з 1 січня 2020 року. А зараз ми залишили цю можливість банкам до моменту виконання повністю їх зобов'язань. Провели відокремлення різновидів управління активами та управління майном під час фінансування будівництва. Передбачили можливість для бізнес-середовища протягом місяця призупиняти рішення НКЦПФР та НБУ в частині не банківських фінансових установ про накладання штрафу. Включені всі суттєві зміни до законів щодо аудиту, аудиторської діяльності та бухгалтерського обліку. І після тривалих дискусій, це те, про що я говорив, погодили можливість для банків займатися управлінням фондів фінансування будівництва та операцій з нерухомістю. Тобто всі люди, які зараз знаходяться в якості інвесторів в цих фондах можуть бути спокійні, обов'язки банків перед ними будуть виконані. Також ми усунули картбланш для запровадження, по суті, будь-яких з боку держорганів до фінансових установ. І вони такі додаткові вимоги з боку Національного банку після прийняття СПЛІТ та… до фінансових установ будуть прийняті, якщо це не врегульовано законом, і тільки в такому випадку. Головне науково-експертне управління висловило свої зауваження до законопроектів і ми їх врахували. І тому щодо законопроекту 1069-2 управління зазначило, що не заперечує проти його прийняття. Комітет підтримав цей законопроект 6 вересня, і тому я прошу його прийняти в першому читанні за основу і, якщо ви не заперечуєте, в цілому. Дякую і прошу голосувати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Анатолійовичу. Запитання будуть до доповідача? Ні. Переходимо до виступів від фракцій і груп. Прошу записатись. Колтунович Олександр Сергійович, фракція "Опозиційна платформа – За життя" .
13:38:49 КОЛТУНОВИЧ О.С. Я вибачаюся. Шановний пане Голово, шановний доповідачу! Безумовно, проект закону важливий. Він є актуальним на сьогоднішній день. Але є ряд моментів, які також необхідно враховувати. Ну, перший, найголовніше, що необхідно застерегти і унеможливити ту ситуацію, яка у нас була в 14-му, 19-му роках, коли у нас кількість банків в Україні скоротилася зі 180 до 76, це більш ніж удвічі. Яка була ситуація з позичальниками і вкладниками цих банків ми також знаємо. Тому з цієї точки зору хотілось би в першу чергу унеможливити на подальше такі ризики. І найголовніше, на що хотілося б також звернути увагу, у нас сьогодні було от я навіть виписав неодноразово сказане виступаючими, що це є вимога Міжнародного валютного фонду, у нас є обов'язки перед Міжнародним валютним фондом. Так от я в першу чергу хотів би звернути увагу, щоб ті пропозиції, які ми вносили були в інтересах національних, економічних інтересах і інтересах громадян України. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Синютка Олег Михайлович, фракція "Європейська солідарність".
13:39:56 СИНЮТКА О.М. Прошу передати... ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Степанівна Луценко, фракція "Європейська солідарність".
13:40:08 ЛУЦЕНКО І.С. Пане Голово, шановні колеги, фракція "Європейська солідарність" вкотре вітає ініціативи "Слуги народу" по підтримці наших законопроектів і реформ, започаткованих командою Порошенка в попередньому читанні і за це ми вітаємо вас сьогодні, адже ми спостерігаємо за тим, як низка законів, напрацьованих командою Порошенка підтримується сьогодні вашою більшістю і нам це дуже приємно. Законопроект 1069-2 кінцево доопрацьований, ми будемо підтримувати і будемо рекомендувати його проголосувати уже сьогодні. Ваші колеги зазначали переваги цього закону, це той законопроект, який був внесений під номером 2413а командою Президента Порошенка як складова єдиного пакету законопроектів, які були направлені, а їх було близько 8, які були направленні на оздоровлення фінансового ринку. Це один із останніх законопроектів, над яким ми працювали 2 роки разом з Міжнародним валютним фондом, разом із Світовим банком, з експертами, спеціалістами і в першу чергу з Національним банком України. Тому "Європейська солідарність" підтримає його. Єдине, що я хотіла добавити, ті ефекти, які принесе цей законопроект уже доопрацьований в кінцевому варіанті. Це і уніфікація законодавчої бази, це і уникнення регуляторного арбітражу, це і суспільний інтерес, це і оприлюднення інформації, це і підтримка прозорості і конкурентності, це і контроль якості надання фінансових послуг, і чітко визначені регулятори, які будуть захищати споживачів фінансових послуг, це і міжнародний ефект, про який говорив свій час і Президент Порошенко, і сьогодні, звертаючись до парламенту, декілька днів назад говорив і Президент Зеленський, це і впровадження кращих міжнародних практик, це в першу чергу виконання зобов'язань за директивами Європейського Союзу. Я хочу нагадати, що Договір про асоціацію з Європейським Союзом передбачає виконання Україною понад 5 тисячі задач, половину з яких ми уже змогли виконати в попередньому скликанні. Це і покращання нашої інвестиційної привабливості як держави Україна. Тому "Європейська солідарність" ще раз дякує колегам з монобільшості і буде підтримувати цей законопроект з значком 2. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондарєв Костянтин Анатолійович, фракція "Батьківщина".
13:42:52 БОНДАРЄВ К.А. Шановні друзі, дуже коротко, я дуже просто спробує пояснити вам, що сьогодні, про що йдеться дискусія. Пропонується основним законопроектом, а також другою альтернативою створити мегарегулятор на базі Національного банку, якому підпорядкувати весь фінансовий ринок. Я прошу вас згадати, як цей мегарегулятор відрегулював вже банківський ринок. Люди кажуть про банківський геноцид, який був в 2015, 2016 році. А хто його впроваджував, скажіть мені, будь ласка. Його впроваджувала команда Гонтаревої: пані Рожкова і інші класики жанру; вони залишились на своїх місцях. Нам сьогодні пропонують цієї ж команді віддати регулювання страхових компаній, пенсійних фондів, інших фінансових установ. Це не можна робити. Треба збудувати інший фінансовий регулятор, і я це запропонував, залишити банки під Національним банком України, але ж створити іншого регулятора, який на прозорих засадах буде регулювати цей ринок. Сьогодні вся фахова спільнота, вона збуджена, дійсно, бурлить. Сьогодні довіра до Національного банку равна нулю. Про що ми зараз кажемо? Про що йдеться дискусія? Нема довіри сьогодні до Національного банку. Або спочатку треба створити програму діяльності Національного банку, привести зрозумілих людей, які будуть гарантувати спокій і будування майбутнього для цього ринку, а потім вже надавати додаткові функції і повноваження. Ще одне зауваження. Національний банк – це окрема держава в державі, він регулює свою діяльність по Закону "Про Національний банк України". Цей закон дає можливість прийняти відповідне рішення Національного банку і суб'єкт не може зупинити рішення Національного банку, даже якщо він піде до суду. Тобто це такий монстр. А коли керується цей монстр не з України, а з зовнішніх країн, друзі, ну, я не раджу вам приймати це рішення. Ще раз прошу, почуйте мене, треба мати 2 незалежних регулятора і створити їх ми можемо тільки прийнявши мій закон – 1069-1. Прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Железняк Ярослав Іванович, фракція "Голос".
13:45:56 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, як не дивно, цей законопроект теж не новий. Я подивився, коли він перший раз був внесений – це липень 2015 року. Цей законопроект чекає бізнес, цей законопроект чекають наші міжнародні партнери, а в першу чергу цей законопроект чекає наша економіка. Якщо дуже-дуже коротко, що він дає, він не збільшує повноваження, він зменшує контролюючі органи і найголовніше – він нарешті дає нашій економіці шанс отримати стабільний фінансовий сектор. Ми всі хочемо бачити кращі страхові послуги, ми всі хочемо бачити краще гарантування вкладів і найголовніше – ми всі хочемо отримати нарешті колись нову пенсійну систему, яка буде накопичувальна або змішана, але все ж таки буде крок вперед. І без цього закону ми ніколи це не отримаємо. Ми дуже довго його дискутуємо. Насправді 5 років він розглядається в парламенті, він був практично підготовлений, просто минуле скликання не встигло його прийняти. Тому, так як в нас вже є доопрацьований законопроект, наша пропозиція, він враховує всі зауваження, він враховує ті зміни, які є, він має дуже великий перехідний період і ми, якщо що, ну, зможемо його доопрацювати. Тому пропонуємо сьогодні, шановні народні депутати, давайте приймемо його в цілому і покажемо те, що ця Верховна Рада і ця країна готова до змін, в тому числі і в фінансовому секторі. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович. До слова запрошується Брагар Євген Вадимович, фракція "Слуга народу".
13:47:31 БРАГАР Є.В. Прошу передати слово Ользі Василевській-Смаглюк. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Василевська-Смаглюк з місця, включіть, будь ласка, мікрофон.
13:47:41 ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М. Можна? Ольга Василевська-Смаглюк, 96 виборчий округ. Я підтримую своїх колег, цей закон з 15-го року лежить в парламенті. І мало того, 18 разів виносився минулою коаліцією на розгляд, а втім, минулі депутати не спромоглися. Можу сказати, що цей законопроект дуже потрібен, я його підтримую, оскільки він ліквідовує зайву ланку. Наприклад, недержавні пенсійні фонди мають одразу двох регуляторів. Це і Нацкомфінпослуг і НКЦПФР. Ліквідація зайвої ланки не тільки пришвидшить і полегшить життя учасників ринку, а ще й полегшить життя платників податків, які утримують зайвий орган. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатися на виступи народних депутатів України. Жупанин Андрій Вікторович, фракція "Слуга народу".
13:48:57 ЖУПАНИН А.В. Шановні колеги, наша фракція радо вітає здорові ініціативи наших опонентів і готова їх підтримувати. Однак дозвольте зауважити, що у Верховній Раді восьмого скликання було загалом зареєстровано понад 13 тисяч законопроектів. І я щиро вдячний нашим колегам, які витрачали свій дорогоцінний час, сиділи ночами для того, щоби знайти ті законопроекти єдині, які можна перенести для голосування в нашому складі Верховної Ради. Дозвольте нагадати, що у парламенті восьмого скликання були зареєстровані законопроекти, наприклад, про... пропозиція зачитувати молитву "Отче наш" перед початком пленарних засідань Верховної Ради, незважаючи на те, що Україна є світською державою і незважаючи на те, що у Верховній Раді можуть бути депутати інших релігійних переконань. Також був зареєстрований законопроект про заборону будь-яких проявів сексуальної орієнтації в публічному місці. Законопроект з пропозицією замінити копійки на рублі. Законопроект про заборону абортів за побажанням жінок. А також "вишенька на торті" – законопроект про дематюкацію української мови. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний колего, я вибачаюсь, що я вас перебиваю. Але це не відноситься до законопроекту 1069-2. ЖУПАНИН А.В. Так, дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте, або ми зараз проговорюємо ті питання, які знаходяться на порядку денному, або просто, ну, кожен говорить те, що бажає за потрібне. Дякую. Ніна Петрівна Южаніна, фракція "Європейська солідарність". З місця включіть, будь ласка, мікрофон Южаніній.
13:50:45 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги, я, по-перше, хочу сказати, що найголовніше – щоб ми сповідували завжди принцип "не нашкодити". Прийняттям нових законів, прийняттям змін до законів ми маємо сповідувати одне – не нашкодити бізнесу. Мені здається, що якраз це той закон, який прибере дуже багато зайвих ланок і повторювань, які мали витримати і нести на собі якраз бізнес, які займаються в цих сферах. І дуже вам вдячна, що ми не порушили також головні принципи Закону "Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність", "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність". Тому важливо, щоб саме далі ми так рухалися. Ми також будемо підтримувати, щоб цей закон ми зараз прийняли і в цілому. Тому що маємо покласти край тій дуальності, яку ми спостерігали роками. І я впевнена, що при правильному виконанні без перевищення повноважень закон, справді, принесе зміни і для бізнесу позитивні, і для регуляторів також, і для споживачів послуг в першу чергу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ніна Петрівна. Савчук Оксана Василівна, позафракційні. Включіть, будь ласка, мікрофон з місця.
13:52:01 САВЧУК О.В. В першу чергу я хочу сказати, що ми підтримуємо ті законопроекти, які спрямовані на підвищення державної регуляторної політики у фінансовій сфері, а також на заведення прозорих процедур. Тому особисто я буду підтримувати цей законопроект, тому що він дозволяє більше вільних рухів на фінансовому ринку. Але водночас хотіла би сказати наступне. Давайте ми будемо планувати такі речі як зменшення відсоткової ставки на молодіжне кредитування, оскільки зараз дуже молодих… багато молодих сімей потребують в першу чергу доступних відсотків на житло. Тому нам вже в майбутньому часі потрібно розглядати ті законопроекти, які будуть спрямовані на підтримку молодих людей, які дозволять молодим людям планувати своє майбутнє в Україні і виїжджати за кордон. І щодо колеги зі "Слуги народу" який казав про законопроекти про "Отче наш", то хочу вам сказати, що в Івано-Франківській міській раді вже 10 на початку засідань співають Гімн і моляться "Отче наш", і повірте, всі від цього дуже задоволені. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, давайте все-таки бути в межах регламенту до того питання, яке розглядається. Шановні колеги, якщо ви не заперечуєте, я пропоную, ну, щоб не виступали доповідачі з заключним словом. Переходимо одразу до голосування, ми досить непогано рухаємось. Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону, реєстраційний номер, той, що підтриманий комітетом, 1069-2, про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг. Всі готові голосувати? Прошу підтримати та проголосувати. 13:54:11 За-301 Проти – 1, утримались – 7. Покажіть, будь ласка, по фракціям. 224 – "Слуга народу", "Опозиційна платформа - За життя" – 14, "Європейська солідарність" 17, "Батьківщина" – 4, "За майбутнє" – 9, "Голос" – 18, позафракційні – 15. Колеги, лунають пропозиції проголосувати в цілому. Тому ставлю на голосування пропозицію про прийняття закону в цілому із техніко-юридичними правками… Что? Я не чую. (Шум у залі) З мотивів – Геращенко. Включіть з місця мікрофон, будь ласка.
13:54:55 ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую, шановні колеги. Ми дійсно щасливі, що зараз сесійна зала приймає надзвичайно важливі закони і дозвольте роз’яснити, що відбувається. Якщо законопроект попередньою Верховною Радою в першому читанні було зареєстровано і не пройшов слухання, дійсно такий законопроект вважається як, все, він не пройшов, як нерозглянутий. Але зараз ми розглядаємо законопроекти, які пройшли перше читання в попередній Верховній Раді. І є відповідний лист Голови Верховної Ради Андрія Парубія, восьмого скликання, до нас з вами як перехідних законів. Саме тому ми сьогодні говоримо, що, на жаль, могли розглянути ці закони сьогодні в другому читанні і в цілому під іншими номерами. Але маємо визнати, що ви привласнили собі інтелектуальну працю Верховної Ради восьмого скликання тільки під своїми прізвищами. (Шум у залі) ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Я дякую. Ірина Володимирівна, мені здається, що не було законопроекту під реєстраційним номером 1069, тому… Власенко. Включіть, будь ласка. Кому? Власенко, включіть мікрофон.
13:56:08 ВЛАСЕНКО С.В. Бондарєву. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондарєву Костянтину Анатолійовичу включіть мікрофон, будь ласка.
13:56:15 БОНДАРЄВ К.А. Висловлені були позиції і є певні інші думки. Я хотів би внести пропозиції і правки до того законопроекту, який був прийнятий в першому читанні. Тому, якщо регламентом передбачена така можливість, я прошу надати мені таку можливість. Тому не можна сьогодні приймати в цілому цей законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, ну дивіться, при всій повазі, весь зал підтримує законопроект 1069-2. При всій повазі, колеги, я розумію. Але давайте працювати не лише на…, на інтереси держави. І сьогодні є позиція підтримати. Я прошу вас підтримати. Якщо будуть додаткові правки, то їх потім можна буде розглянути та внести зміни до закону. А сьогодні давайте підтримаємо в цілому. Тому, якщо ви не заперечуєте, ставлю на голосування пропозицію про прийняття закону в цілому з необхідними техніко-юридичними правками (реєстраційний номер 1069-2) про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг. Прошу підтримати та проголосувати. 13:57:46 За-296 Проти – 2, утримались – 20. Дякую. Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Шановні колеги, ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Збираємось о 16-й. Прошу, нікому не запізнюватись. ЗАСІДАННЯ ВОСЬМЕ Зал засідань Верховної Ради України 12 вересня 2019 року, 16 година Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
16:00:36 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Будь ласка, заходьте до залу. Секретаріат, будь ласка, запросіть народних депутатів. Шановні народні депутати, будь ласка, займайте свої місця. Підготуйтеся, будь ласка, до реєстрації. Шановні народні депутати, розмістіть, будь ласка, картки на своїх робочих місцях, підготуйтеся до реєстрації. Реєструємося, будь ласка. 16:01:23 В залі зареєстровано 323 народних депутата України. Вечірнє засідання Верховної Ради України оголошую відкритим. Шановні народні депутати, пропоную перейти до розгляду питань порядку денного. Вам розданий проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління безпекою автомобільних доріг (реєстраційний номер 1061). Пропоную розглянути вище зазначений законопроект за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 16:02:17 За-195 Проти – 0. Утримались – 16. Рішення прийнято. Слово для доповіді надається народному депутату України Кубракову Олександру Миколайовичу.
16:02:35 КУБРАКОВ О.М. Доброго дня ще раз. Шановний Дмитро Олександрович, шановні народні депутати! До вашої уваги пропонується проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління безпеки автомобільних доріг (реєстраційний номер 1061). Метою прийняття законопроекту є створення правового регулювання аудиту безпеки автомобільних доріг шляхом незалежної, детальної, системної, технічної оцінки інженерних рішень щодо складових автомобільних доріг з метою визначення їх впливу на забезпечення безпеки дорожнього руху, яка здійснюється на всіх етапах від планування до введення в експлуатацію та під час експлуатації з метою забезпечення безпеки дорожнього руху. За основу для розробки законопроекту було взято положення Директиви ЄС 2008/96/ЄС від 19.11.2008 про управління безпекою дорожньої інфраструктури. Вперше, майже 30 років тому Великобританія запровадила процедуру аудиту безпеки доріг, який проводиться на всіх стадіях від проектування до експлуатації. Країни, що запровадили проведення аудиту безпеки доріг відзначають, що аудит безпеки доріг це ефективний засіб попередження дорожньо-транспортних пригод. Ризик травмування або загибель людей на наших дорогах в Україні в 5-6 разів вищий ніж в розвинених європейських країнах. Тільки на автомобільних дорогах України щорічно гине близько 3,5 тисяч людей. Одна з причин, чому склалась така ситуація, це відсутність в Україні законодавчої бази для оцінки впливу автомобільної дороги в цілому. Враховуючи вище викладене законопроектом пропонується внести зміни до законів України "Про дорожній рух" та "Про автомобільні дороги" зокрема. Передбачити запровадження аудиту безпеки автомобільних доріг і перевірки безпеки автомобільних доріг, зокрема, на міжнародних та національних автомобільних дорогах, як обов'язковий. На всіх інших – добровільний. Прийняття законопроекту нам дасть змогу запровадити аудит безпеки автомобільних доріг як високоефективний та економічно вигідний інструмент підвищення рівня безпеки на дорогах. Прошу підтримати прийняття даного законопроекту за основу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається заступнику голови Комітету з питань транспорту та інфраструктури Клименко Юлії Леонідівні.
16:04:53 КЛИМЕНКО Ю.Л. Добрий день, шановні колеги! Комітет з транспорту та інфраструктури розглянув законопроект 1061, обговорив його і в цілому підтримує до першого читання. Що вводить… Що нового вводить цей законопроект? Як він буде міняти наше життя. Перш за все він вводить нове поняття і новий сервіс, який буде надаватися десь в обов'язковому порядку, а десь – в добровільному, це аудит безпеки автомобільних доріг. Це значить, що будь-яке проектне рішення, яке буде пропонуватися будівельниками або підрядниками… генпідрядниками для державних доріг національного значення буде вимушений проходити аудит безпеки автомобільних доріг. Такий аудит буде по розрахунках редакторів законопроекту, буде додатково коштувати в розмірі від 5 до 15 відсотків проектної вартості доріг. Це значить, що вартість доріг буде збільшуватися – це світова практика. Хочу зазначити, що це гарна європейська світова практика, дійсно, мати аудит безпеки автомобільних доріг. На жаль, цей інститут і це якби інститут аудиторів в України на даний момент відсутній. Є технічний, ви знаєте, нагляд і є авторський нагляд проектних і будівельних рішень. Але аудит, дійсно, повинен поліпшити безпечність наших доріг. На жаль, оскільки цей інститут на даний момент відсутній, ми не знаємо, на даний момент як буде здійснюватися сертифікація цих спеціалістів. Тобто законопроект повинен чітко визначити як саме буде це здійснювати, щоб це не була чергова профанація і корупційна схема. Зазвичай у Європі людина, яка стає аудитором доріг, як мінімум, 5 років до цього є помічником сертифікованого аудитора, має профільну освіту і працює мінімум – 5 років... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка. КЛИМЕНКО Ю.Л. Має 5 років досвіду з розслідування пригод на дорогах і аварії на дорогах. Тому я закликаю вас підтримати цей законопроект в першому читанні і доопрацювати його до другого читання. Дуже дякую. Комітет підтримує цей законопроект в цілому. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатися по фракціям: два – за, два – проти. Швець Сергій Федорович, фракція політичної партії "Слуга народу".
16:07:42 ШВЕЦЬ С.Ф. Добрий день! Прошу передати слово колезі Скічку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Олександрович Скічко. Крулько Іван Іванович, фракція "Батьківщина". 16:08:01 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Ви знаєте, благими намірами вимощена дорога в пекло. От я уважно читаю цей законопроект 1061, який нам роздали, законопроект, який передбачає, що тепер на всіх стадіях від проектування, будівництва, введення в експлуатацію і потім після в період уже експлуатаційний буде діяти аудитор. Який аудитор – нікому незрозуміло, як він буде відбиратися – нікому не зрозуміло. Але зрозуміло те, що, по-перше, вартість українських доріг зросте, оскільки, відповідного до цього ж закону, послуги цього аудитора будуть включені у вартість будівництва і експлуатації цих доріг – це раз. Друге питання, шановні колеги. А чи не здається вам, що введення такого аудитора – це є корупційна кормушка для когось? Коли будуть свої аудитори, приходити контролювати нібито будівництво доріг, а насправді в штучному режимі дивитися кому давати дозвіл на введення в експлуатацію, кому не давати, кому погоджувати будівництво доріг, кому не погоджувати будівництво доріг. Якщо ми в цій сесійній залі в цьому скликанні взяли твердий намір на боротьбу з корупцією, так давайте з цією корупцією боротися, а не вводити додаткові органи, які цю корупцію будуть породжувати. Тому я вважаю, що цей законопроект категорично голосувати не можна. Якщо мова йде про будівництво міжнародних доріг, давайте будемо думати, яким чином, нехай будуть міжнародні аудитори. Але що стосується введення таких штучних аудиторів в Україні, це означає, знову розпочати корупцію. Ми як "Батьківщина" не будемо підтримувати цей законопроект і закликаємо зал відкласти цей законопроект, тому що такі речі не мають ніякого відношення з тим, щоби в Україні були якісні дороги. Краще треба дороги будувати відповідно до тих законів, які маємо, контролювати Рахунковою палатою і Державною службою аудиту, щоб кошти правильно використовували… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. КРУЛЬКО І.І. І притягати до відповідальності тих, які сьогодні на дорожньому будівництві здійснюють корупційні діяння. Ось чим треба займатися, а не створювати додаткову корупціогенну структуру. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Забродський Михайло Віталійович, фракція "Європейська солідарність".
16:10:40 ЗАБРОДСЬКИЙ М.В. Михайло Забродський, "Європейська солідарність". Прошу передати слово Миколі Величкович. ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Величкович.
16:10:57 ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. Шановний пане Голово! Шановні колеги! Дуже добре, що є така річ, як інституційна пам'ять, і наше дев'яте скликання продовжує ті справи, які були започатковані у восьмому скликанні, а саме законопроект 1061 є похідним від законопроекту, який був зареєстрований 17 листопада 2017 року під номером 7320. Звичайно, ми повинні турбуватися про наші дороги і турбуватися про те, як вони зберігаються, турбуватися про те на стадії проектування і на стадії будівництва, і на стадії експлуатації, це надзвичайно потрібно. І сьогодні можна сказати, що сьогодні день транспорту та інфраструктури, і це дуже приємно, тому що, насправді, це є ті речі, які турбують наших громадян. І "Європейська солідарність" буде підтримувати цей законопроект у першому читанні. Є певні застереження і у ГНЕУ, є застереження в експертів, є певні застереження в антикорупціонерів про речі, які можемо дискутувати і покращити до другого читання. Тому "Європейська солідарність" голосує за цей законопроект лише за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, всі бажаючі виступити виступили? Якщо немає більше бажаючих виступити, обговорення питання завершено. Переходимо, переходимо до голосування. Ставлю на голосування… Шановні народні депутати, займіть, будь ласка свої місця. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проекту Закону, реєстраційний номер 1061, про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління безпекою автомобільних доріг. Готові голосувати? Прошу підтримати і голосувати. 16:13:05 За-248 Проти – 4, утримались – 4. Рішення прийнято. Законопроект прийнятий в першому читанні за основу. Шановні народні депутати, відповідно до… По фракціям покажіть, будь ласка. "Слуга народу" – 206, "Опозиційна платформа - За життя" – 6, "Європейська солідарність" – 20, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 4, "Голос" – 0, позафракційні – 12. Шановні народні депутати, відповідно до частини другої статті 166 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту, реєстраційний номер 1061, про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління безпекою автомобільних доріг. Прошу підтримати та проголосувати. 16:14:17 За-223 Проти – 14, утримались – 61. Рішення не прийнято. Шановні народні.... Шановні народні депутати, переходимо до наступного питання порядку денного. Проект, вам роздано проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності. Прошу....
16:15:01 СТЕФАНЧУК Р.О. Шановні колеги, до президії надійшла вимога двох депутатських фракцій. Керуючись пунктом 15 частини першої статті 27 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" прохання оголосити перерву в пленарному засіданні Верховної Ради України підписалися дві фракції, але із заміною на виступ. Будь ласка.
16:15:46 КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Шановні колеги, щойно стався безпрецедентний випадок. На засіданні регламентного комітету комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді без обговорення прийняти рішення про позбавлення народного депутата України Геращенко права брати участь в п'яти пленарних засіданнях Верховної Ради України і довести таке рішення до відома виборців через газету "Голос України". (Шум у залі) Я прошу мені додати час, тому що мене не чути. Хочу наголосити, що ми живемо в демократичній країні, тому в цій демократичній країні, яку ми намагаємося зберегти, за це рішення проголосували лише представники однієї фракції "Слуга народу". Представники всіх інших фракцій проголосували проти. Це рішення було прийнято через те, що Ірина Геращенко сказала з цієї трибуни, це цитувалося, відкрита інформація. Цитую ще раз: "Друзі, ви знаєте, 5 років тому "зеленые человечки" захопили Крим, зараз "зеленые человечки" захоплюють украинский парламент і насправді повністю його перекреслюють". В цих словах Ірини Геращенко не згадувалась жодна фракція, жоден народний депутат. Ірина Геращенко, як і всі ми, протестувала проти згортання демократії в Україні, проти встановлення диктатури і тоталітаризму, які справді дорівнюють фактам знищення України, які чинять різні "зеленые человечки". Жодної образи, очевидно, не було. Це рішення суперечить Конституції України. Тому що, скасовуючи депутатську недоторканність, ми дозволили депутату з цієї трибуни висловлюватися спокійно і вірно. Це рішення обмежує право наших виборців, які голосували за "Європейську солідарність". Це рішення обмежує право нашої фракції. Оскільки Ірина Геращенко не просто депутат, а співголова нашої фракції. Ми вважаємо це рішення неконституційним, недемократичним, принизливим. Я хочу звернутися до представників всіх фракцій, які є в цьому залі, в тому числі і фракції "Слуги народу". Тут є багато моїх друзів, є багато молодих людей, є багато людей, які вміють тверезо мислити і які розуміють, що зараз оцими пальцями, які просто тиснуть кнопку, щодня вбивають демократію, щодня обмежують свободу слова. Завтра те саме скажуть вам. Влада все одно зміниться, не зважаючи на те, що хтось бажає побудувати диктатуру. Хтось за висловлювання буде опинятися у в'язниці. Це перший дзвіночок закінчення демократії в Україні, якого ніколи не було за роки української незалежності. Я прошу вас не підтримувати обмеження демократії. Я прошу вас бути солідарними і відповідальними. Я прошу вас разом будувати Україну. Ми фракція опозиційна, але ми фракція конструктивна. Ми готові з усіма для цього співпрацювати. Ми просимо вас не встановлювати диктатуру, поважати права всіх виборців і бути солідарними. Дякую.
16:18:48 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, повертаємось до порядку денного. Вам розданий проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності (реєстраційний номер 1056-1). Пропонується розглянути його за скороченою процедурою. Прошу підтримати та голосувати. 16:19:18 За-228 Проти – 5. Утримались – 60. Рішення прийнято. Слово для доповіді надається народному депутату України Шуляк Олені Олексіївні.
16:19:41 ШУЛЯК О.О. Доброго дня, шановні колеги, шановна президія, шановні народні депутати, до вашої уваги надається проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності (реєстраційний номер 1056). Як відомо, останні кілька років проблема незахищеності власників як нерухомості, так і корпоративних прав набула особливої гостроти. Не тільки бізнесмени потерпають від того, що їх позбавляють права власності на нерухоме майно та корпоративні права, але і звичайні громадяни потерпають від того, що їхні квартири можуть бути переписані злочинцями. Метою цього законопроекту є забезпечення додаткових гарантій захисту права власності в Україні і передбачається цим законом усунути з ринку так званих акредитованих суб'єктів – це такі недержавні організації, які регулярно, на жаль, виконували функції "чорних" реєстраторів та були одним з елементів злочинних схем. Також законопроектом передбачено впровадити принцип одночасності вчинення нотаріальних та державних… нотаріальної дії та державної реєстрації прав. По-друге, підвищити відповідальність за порушення відповідних реєстраційних процедур. І, по-третє, запроваджується обов'язковість нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав. Внаслідок прийняття цього законопроекту кількість рейдерських захоплень нерухомого майна та корпоративних прав планується значно зменшити. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для доповіді щодо альтернативного законопроекту 1056-1 надається народному депутату України Стефанчуку Миколі Олексійовичу. Микола Олексійович, прошу на… до трибуни.
16:21:41 СТЕФАНЧУК М.О. Доброго дня, шановні колеги. Усі ми чудово з вами знаємо, що власність в Україні є найвищим економічним благом, яке може бути у людини. Власність має бути недоторканою і захищено. В силу певних причин, в силу економічних якихось передумов у нас в Україні виник цілій прошарок "чорних" нотаріусів та "чорних" реєстраторів, які без волі власників здійснюють перереєстрацію майна та здійснюють перереєстрацію корпоративних прав. Було запропоновано чудовий законопроект, який нами було доопрацьовано, внесено цілий поправок, які з моменту вступу в силу цього закону унеможливлять більше роботу "чорних" нотаріусів та "чорних" реєстраторів. Ми хочемо створити систему, за якою кожна особа, кожен підприємець буде захищений в своїх правах власності. Тому, шановні колеги, я прошу вас підтримати цей закон. Він є ефективним. Він є потрібним на сьогодні, як з практичної, так і з наукової точки зору, виваженим. Сподіваюсь на вашу підтримку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, до слова запрошується співдоповідач член Комітету з питань правової політики Фріс Ігор Павлович.
16:23:17 ФРІС І.П. Добрий день, шановні колеги! Як Микола сказав, що є "чорні" нотаріуси, так сталося, що я є "білий" нотаріус – єдиний нотаріус, який в цій сесійній залі на сьогоднішній і реєстратором був, і нотаріусом, і можу фахово оцінити цей законопроект, який був поданий нашою колегою Оленою Шуляк. І був опрацьований мною і Миколою Олексійовичем в Комітеті правової політики. Враховуючи це та доручення Верховної Ради, комітетом було опрацьовано два законопроекти, 1056 і 1056 зі значком 1. Основні положення обидвох законопроектів в принципі визначають припинення діяльності, як вже було сказано, акредитованих суб’єктів, запровадження нотаріального посвідчення договорів відчуження корпоративних прав, впровадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії державної реєстрації. Одночасно з цим, Головним науково-експертним управлінням Верховної Ради було визначено, що законопроект 1056 зі значком 1 більш доцільний, більш вмотивований, має більше якісних показників і його рекомендовано взяти за основу і прийняти в першому читанні. До позитивних рис цього законопроекту слід зазначити ті, які визначають, що одночасність вчинення нотаріальної дії державної реєстрації не розповсюджуються на ті правочини, які передбачають певну відкладальну умову. Так само додається можливість державним і приватним нотаріусам при тому, як вони будуть заблоковані в роботі в реєстру, вчиняти інші нотаріальні дії. І отримувати інформацію з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та багато чого іншого, наприклад для оформлення спадщини. На підставі викладеного Комітет з правової політики рекомендує Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності (реєстраційний номер 1056-1, від 6 вересня 2019 року) поданий народним депутатом Стефанчуком та іншими депутатами, прийняти за основу та в цілому. І від себе… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ФРІС І.П. І від себе прошу дати нам можливість все ж таки його доопрацювати і подати вже такий законопроект, який повністю буде вмотивованим і забезпечить безперечне дотримання тих норм і прав, які мають громадяни при оформленні своєї власності і своїх корпоративних прав. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатися по фракціям: два - за, два - проти. Тарасенко Тарас Петрович, фракція політичної партії "Слуга народу".
16:26:09 ТАРАСЕНКО Т.П. Прошу передати слово Сергію Демченку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Демченко, фракція "Слуга народу".
16:26:16 ДЕМЧЕНКО С.О. Колеги, я буду підтримувати і вся наша фракція підтримувати даний законопроект. Хочу сказати, що він спрямований на якнайшвидше прийняття тих заходів, які припинять технічне рейдерство, яке існує на сьогоднішній день в нашій країні. Що це саме під цим підразумівається. Під технічним рейдерством підразумівається те, що проснушись зранку, ви о 9 годині побачили, що ви вже не є власником своєї власності, о 10 годині ви побачили, що власником вашої власності з'явилася нова особа і так кожен час змінювався, кожну годину, перепрошую, змінюється на нового власника, і ви вже, незрозуміло, взагалі яке відношення маєте до цієї власності. Саме до такого технічного рейдерства привела така ситуація, як акредитовані суб'єкти. Хто це такі? Це "кишенькові" реєстратори. "Кишенькові" реєстратори були запроваджені, на жаль, минулим міністром юстиції, який впровадив цю систему, на мою думку, саме задля того, щоб депутати та інші особи, які в той час мали відповідно можливості, заводили собі "кишенькових" депутатів. Я хочу сказати, що у фракції "Слуга народу", депутатам "Слуга народу" не потрібні "кишенькові" реєстратори. Саме ліквідацію цих реєстраторів акредитованих суб'єктів і передбачає цей закон. Крім того, цей закон передбачає ідентифікацію персональну всіх осіб, у кого є на сьогоднішній день відповідні ключі реєстрації, щоб не було таких випадків, що ключем реєстрації, використовується даний ключ реєстрації невідомими суб'єктами, які, з незрозумілих підстав, це отримали. Даний законопроект підтриманий міністром юстиції на сьогоднішній день і визначено, разом з нами, як перший крок для скасування взагалі такого явища як рейдерство у нашій країні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Соболєв Сергій Владиславович, фракція "Батьківщина".
16:28:26 СОБОЛЄВ С.В. Дякую. Шановні колеги, наша фракція уважно пропрацювала дані законопроекти, вважає, що доопрацьований законопроект із значком один є набагато кращим і в цілому порядок врегулювання питань з "чорними" реєстраторами і з "чорними" нотаріусами, що є не менш важливим, є актуальним. Із своєї власної практики я можу привести десятки прізвищ "чорних" нотаріусів, по яких я звертався до попереднього міністра юстиції Петренка, його заступників, але, на жаль, я зрозумів, що це була марна справа. Тому, перше, з чим я хотів би звернутися до представників нового Міністерства юстиції, проаналізувати практику яким чином ці правочини здійснювались одними і тими самими нотаріусами стосовно власності в Запоріжжі, Дніпропетровську, Львові, в Києві. І перша норма, яка тут запроваджується це саме находження майна безпосереднє відношення його до офісу нотаріуса за місцем знаходження, є дуже важливим. Не менш важливе це є питання, яке безпосередньо пов'язане з тим, щоб не було ніяких виключень, на жаль, навіть значок 1 має виключення, в разі, якщо це здійснено за електронного підпису на відповідному порталі. Наша фракція буде наполягати, на тому щоб це було виключено із практики. Бо ми побачимо дуже швидко, за короткий період, коли такі саме угоди будуть вчинятися новими "чорними" нотаріусами і новими "чорними" реєстраторами. В цілому ми вважаємо, що законопроект підготовлений достатньо якісно, і вперше, можливо, по таких важливих законопроектах є висновок Науково-експертного управління підтримати його лише в першому читанні. Тому ми будемо голосувати за. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Герасимов Артур Володимирович, фракція… Степан Іванович Кубів, фракція "Європейська солідарність".
16:30:38 КУБІВ С.І. Шановний пане Голово! Шановна президія! Даний законопроект на сьогодні є дуже важливим і він є дуже необхідним – це перше. Друге. Він дозволяє посилити захист прав власників нерухомого майна та корпоративних прав. Третє. Ускладнити можливості для рейдерства, і вони будуть дуже тоді обмежені, яке протягом останніх років набуло загрозливих масштабів. Мені дуже добре відомо, коли я працював в уряді на посаді Першого віце-прем'єра з вересня 2017 року по травень 19-го року, була створена комісія, де спільно з депутатами Верховної Ради ми провели десять засідань. Ми розглянули більше 27 питань і ми зрозуміли, що які великі збитки отримує бізнес, промисловість, і саме головне, що зростає недовіра іноземних інвесторів до України. Хочу сказати, що саме пропозиції, які звучать сьогодні в даному законопроекті. Перше. Припинення діяльності акредитованих суб'єктів. Друге. Запровадження обов'язкового нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав. Третє. Впровадження принципів одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав. Четверте. Підвищення відповідальності за порушення відповідних реєстраційних процедур. Це ці процедури, які є необхідним. Разом з тим, ми розуміємо, що цей закон потрібно доопрацювати, ми не будемо голосувати за законопроект 1056. Ми підтримає фракцію політичної партії "Європейська солідарність", саме за основу законопроект 1056-1. Спільна робота з комітетом Верховної Ради до другого читання дозволить відповідно прийняти швидке рішення. Друге, пане Голово, пропоную скоротити термін розгляду. Цей закон є дуже необхідний сьогодні для збільшення… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Степане Івановичу. Шановні колеги, всі виступили бажаючі? Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Шановні колеги, ставлю на голосування… прошу зайняти свої місця. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1056-1), який був підтриманий комітетом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав власності. Прошу підтримати та проголосувати. 16:33:42 За-327 Проти – 2. Утримався – 1. Рішення прийнято. Шановні колеги, скажіть, будь ласка, чи можемо ми цей законопроект розглядати… Ні. Добре. Відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту, (реєстраційний номер 1056-1) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав власності. Прошу підтримати та проголосувати. 16:34:28 За-279 Проти – 1, утримались – 49. Рішення прийнято. Переходимо до наступного питання порядку денного. Вам розданий проект Закону про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України (реєстраційний номер 1075). Пропоную розглянути вищезазначений законопроект за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 16:35:12 За-257 Проти – 1, утримались – 54. Рішення прийнято. Законопроект буде розглядатися за скороченою процедурою, Слово для доповіді надається народному депутату України Роксолані Андріївні Підласі.
16:35:34 ПІДЛАСА Р.А. Шановні колеги, законопроектом 1075 ми пропонуємо скасувати дію актів радянського законодавства на території України. Правонаступництво було виправдане на початку 90-х років для молодої держави, але сьогодні нам 28 і ми тягнемо за собою чемодан без ручки. В нас немає повної бази радянського законодавства і бізнес витрачає шалений час та кошти на з'ясування змісту радянських актів. Навіщо? Чинна стаття 3 Закону України про правонаступництво – це чорний ящик, з який будь-який нечесний чиновник може дістати якийсь закон УРСР і пред'являти бізнесмену як чинний, натякаючи на хабар, а ми з вами про подібні факти ніколи не дізнаємося і не зможемо скасувати цей закон. Правова невизначеність завжди створює тиск на бізнес, так само створює тиск на бізнес Житловий кодекс та Кодекс законі в про працю 71-го року народження. У нас всі айтішники сидять на ФОПах не тільки через оптимізацію податків, а ще й тому, що виконувати трудове законодавство сьогодні невигідно ні роботодавцю, ні працівнику. Я розумію ваші побоювання, нас запитують, як скасовувати акти, зміст яких невідомий, але у нас вже був такий досвід. В 2014 року Кабмін скасував усі санітарні норми і правила одним рішенням, і через кілька років Міністерство охорони здоров'я звітує: немає жодного доказу, що виросла кількість отруєнь чи захворювань через скасування СанПіНів. Також я хочу підкреслити, що 1075 не скасовує Декларацію про державний суверенітет, Акт про проголошення незалежності, акти, що стосуються територіального устрою чи членства України, Української РСР в міжнародних організаціях. 1075 також не стосується передачі Криму Україні. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ПІДЛАСА Р.А. Ми пропонуємо остаточно поставити крапку в українській радянській історії. Сьогодні ми будуємо державу з сучасними правилами, які пишуться для українських людей, а не для обслуговування радянської тоталітарної системи. Дуже вам дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для співдоповіді надається члену комітету з питань правової політики Мережку Олександру Олександровичу.
16:38:07 МЕРЕЖКО О.О. Шановна президія! Шановні колеги! Комітет Верховної Ради України з питань правової політики за дорученням Голови Верховної Ради України від 30 серпня 2019 року розглянув на своєму засіданні 10 вересня 2019 року проект Закону про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України, поданий народними депутатами України Наталухою та іншими депутатами. Метою законопроекту є забезпечення права кожного знати свої права та обов'язки, а також скасування дії нормативно-правових актів, застосування яких є складним або неможливим. Для досягнення поставлених цілей законопроектом передбачається, по-перше, скасувати дію на території України законодавства СРСР та УРСР, крім тих актів, що пов'язані із здобуттям Україною незалежності та іншими важливими питаннями, наприклад, адміністративно-територіальним устроєм, державними кордонами, міжнародними зобов'язаннями, а також організаційно-розпорядчими та індивідуальними актами. По-друге, запровадити тимчасову дію окремих актів радянського періоду до 30 вересня 2020 року. На підставі викладеного вище Комітет з питань правової політики вирішив рекомендувати Верховній Раді проект Закону про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України та прийняти за основу та в цілому з урахуванням пропозицій, які викладені у висновку комітету, а саме, цитую: "Абзац другий розділу І законопроекту викласти в такій редакції, - цитую, - Стаття 3. Закони та інші акти органів державної влади і управління Союзу РСР та Української РСР, крім Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 90-го року, Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 91-го року, актів, що стосуються Автономної Республіки Крим, адміністративно-територіального устрою України та державного кордону України, актів, що стосуються членства Української РСР в міжнародних організаціях, актів… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. МЕРЕЖКО О.О. …актів, якими надано згоду на обов'язковість міжнародних договорів, укладених Союзом РСР або Українською РСР, актів організаційно-розпорядчого характеру та індивідуальних актів, не діють на території України". Кінець цитати. Доповідачем від комітету з цього питання під час розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради визначено члена Комітету з питань правової політики Мережко О.О. І нарешті я хотів би додати тільки одне… ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Олександрович, давайте, ну, трошки швидше, час, регламент. Дякую. МЕРЕЖКО О.О. Я хотів тільки сказати, що за часи незалежності ми збудували принципово іншу систему права, яка не має нічого спільного зі старою радянською авторитарною системою. ГОЛОВУЮЧИЙ. В мікрофон, будь ласка. МЕРЕЖКО О.О. Тому треба підтримати цей законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатись: два – за, два – проти від фракцій. Нікітіна Марина Вікторівна, фракція політичної партії "Слуга народу".
16:41:21 НІКІТІНА М.В. Прошу передати слово Андрію Костіну. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Костін, фракція "Слуга народу".
16:41:37 КОСТІН А.Є. Шановна президія, шановні колеги, ми вже 28 років живемо за якимось законами та нормативно-правовими актами Союзу РСР. Якщо це було виправдано в перші роки незалежності, то зараз у нас виникла така ситуація, за якою ніхто не знає, які саме акти Союзу РСР ще діють на нашій землі. Я вам скажу, що ніхто не зможе навіть теоретично і практично підрахувати і виявити, які саме акти СРСР діють, тому що нема ніякої бази цього законодавства. Ми вважаємо, що прийшов час вже покінчити з цією практикою. Кілька разів до цього парламент намагався підвести риску під радянським законодавством, але не спромігся цього зробити. В питанні застосування законодавства Союзу РСР є дуже багато проблем. По-перше, фактичні суспільні відносини регулюються нормами, доступ до яких обмежений, тобто ми їх не знаємо. По-друге, серйозні юридичні труднощі мають місце і в тих випадках, коли зміст нормативно-правового акту СРСР встановлено. Тому що в такому випадку він діє тільки в частині, яка не протирічить, не суперечить законодавству України. А як це визначити - це є дуже складне питання. Ну, і по-третє, є невирішуваними юридичні колізії, які постають у випадках, коли певне коло суспільних відносин регулюється актами законодавства СРСР та не регулюється законодавством України. Ми вважаємо, що цей закон треба підтримати в першому читанні. Ми намагалися внести правки для того, щоб забезпечити захист України як суб'єкта міжнародного права з 1944 року. Тобто закон був доопрацьований комітетом, ми знаємо, що ще можна щось доопрацювати... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, 10 секунд. КОСТІН А.Є. Прошу, прошу колег підтримати цей законопроект в першому читанні за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Іонова Марія Миколаївна, фракція "Європейська солідарність".
16:43:58 ІОНОВА М.М. Князевичу. Князевичу прошу передати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Князевич Руслан з місця, включіть, будь ласка, мікрофон.
16:44:05 КНЯЗЕВИЧ Р.П. Дякую, шановний пане Голово, шановні колеги, ну, відверто кажучи, я би все ж таки застеріг нас від того, що ми зараз робимо. Вдумайтесь, ми на вечірньому засіданні за скороченою процедурою вносимо фундаментальні зміни до одного з основоположних законів незалежної України. Намагалися кілька урядів і кілька каденцій парламенту цю тему підняти. Але щоразу вони були дуже обережні в такого роду, як мені здається, дуже такі, відверто кажучи, небезпечні експерименти, зважаючи на те, що це стосується цілої низки фактично галузей права і таких надзвичайно фундаментальних речей для наших громадян. Чи кожен депутат, який буде голосувати, розуміє, за що він голосує? Чи знає він, що в цьому законі передбачено, що через кілька місяців в країні не буде Житлового кодексу, не буде Кодексу законів про працю, не буде Закону про права споживачів, про соціальний захист чорнобильців і так дальше! Ціла низка речей, які безпосередньо впливають на життя наших громадян. Люди залишаться без права на роботу, без права на житло тощо. Ми зараз відходимо від фундаментального і концептуального підходу до законодавства. Якщо починаючи з нової Конституції, яку ми прийняли в 96-му році натомість старої, і передбачили, що стара втрачає чинність з моменту, ще радянська стара, з моменту набуття чинності нової і дальше цим самим шляхом йшли через зміни всього законодавства. Останні ці зміни до Закону "Про всеукраїнський ті місцеві референдуми", який втратив чинність у зв'язку з прийняттям Закону "Про всеукраїнський референдум"; Закон "Про мови в Українській РСР" 89-го року, який втратив чинність після прийняття Закону про мову в Україні і так далі. Всі вони втрачали чинність тільки тоді, коли появлялись нові закони. Зараз же з'явиться величезна, широка за обсягом і часом законодавча прогалина, яку ми не зможемо оперативно, це просто неможливо ніяким чином заповнити! Це призведе до невідомо яких наслідків, до серйозних… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте 10 секунд завершити. КНЯЗЕВИЧ Р.П. …і можливо, соціального вибуху. Я вас прошу, давайте виважено підійдемо до такого роду речей. Дамо нормальний, вдумливий, розумний хоча би 3-річний перехідний період. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Королевській Наталії Юріївні.
16:46:30 КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. Шановні колеги! Я прошу вас дуже-дуже виважено підійти до розгляду цього законопроекту. Я хочу одразу наголосити, "Опозиційна платформа - За життя" не буде голосувати за цей законопроект. І… Чому? Перше. За логікою цього законопроекту з 1 січня 2020 року втратить чинність Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який був прийнятий Верховною Радою Української РСР 28 лютого 1991 року. І це реальна катастрофа в питанні соціального захисту чорнобильців. І якщо це станеться, то ми з вами розуміємо, ця Верховна Рада не те, що рік не протримається, а, дай Боже, щоб до кінця року протрималася. Тому не треба зараз таким чином скасовувати, відбирати у людей останню підтримку держави. Друге питання, яке також має катастрофічні наслідки – це автоматична втрати чинності Трудового кодексу. Кодекс законів про працю України прийнятий Верховною Радою УРСР 10 грудня 71-го року. Це призведе до колапсу у сфері регулювання трудових відносин та захисту прав працюючих. І сьогодні також це неможливо допустити. Безумовно, ми можемо підтримати зараз транснаціональні корпорації, які, ну, дійсно проти нашого Трудового кодексу. Але ж тим самим ми зараз позбавимо будь-яких прав всіх працюючих в країні. Тому ми пропонуємо, якщо все ж таки ви приймете цей законопроект без нашої участі в першому читанні, то ніякої скороченої процедури, а доопрацьовувати цей законопроект до другого читання дуже-дуже ретельно даби ні в якому разі зараз не створити таку велику помилку. Зверніть на це увагу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондар Віктор Васильович, депутатська група "За майбутнє". Батенко Тарас Іванович.
16:48:51 БАТЕНКО Т.І. Шановні друзі, шановні колеги, в Україні, як ви знаєте, відбулася декомунізація графічних назв. Але ми зараз фактично досі перебуваємо на етапі десоветизації радянських законів. Але наскільки ми скрупульозно, друзі, в цьому парламенті підходили до декомунізації географічних назв. Давайте ми все-таки будемо послідовні в цьому питанні. Може спершу, перш ніж поховати щось, треба щось народити. Ми ж розуміємо, друзі, те, що законодавство України і законодавство Радянського Союзу базувалися і базуються на принципово різних засадах і це їх зумовлює концептуальну розбіжність. Але ми мусимо дивитися в корінь проблеми, щоб не наламати дров сьогодні і на наступні дні. Зокрема що стосується Житлового кодексу. Ми визначаємо те, що терміни, які встановлені в цьому законопроекті, до 30 вересня 2020 року, для прийняття нової редакції Житлового кодексу, для прийняття нової редакції Трудового кодексу може виявитися недостатнім. І тому Житловий кодекс новий треба готувати сьогодні, тому що виникне правовий вакуум в таких важливих сферах, які стосуються всіх громадян нашої країни, за яких ми з вами співвідповідальні. Нам вважається доречним звернутися до українського уряду, щоб ним було зібрано та узагальнено точку зору сьогодні щодо доцільності скасування дії актів СРСР і УРСР на території України стосовно всіх міністерств і відомств, всіх без виключення. І це допоможе забезпечити цілісний та системний підхід до вирішення даного питання. Це стосується і трудових відносин, це стосується і судноплавства зокрема, тому що там діє статут УРСР 67-го року, і теж буде правовий вакуум. Тому наша депутатська група "За майбутнє" утримається від голосування по цьому законопроекту. Я вважаю, що нам треба детально розібратися і детально, скрупульозно до нього підготуватися. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Макаров, "Голос".
16:51:09 МАКАРОВ О.А. Шановні колеги, те, що цей закон надважливий говорить… Про те, що цей закон надважливий говорить те, що на обговоренні цього закону, законопроекту, в комітеті тричі був присутній міністр юстиції. І в результаті обговорення текст законопроекту повністю помінявся. Ми неодноразово наголошували на тому, що в результаті прийняття цього закону, можуть виникнути великі правові прогалини. І саме правова невизначеність з'явиться, а не пропаде. Законопроект скасовує, як акти щодо міжнародних зобов'язань України, може скасувати, так і може скасувати внутрішні акти, зокрема, кодекс законів про працю. Не бачив я в порядку денному цієї сесії прийняття на заміну кодексу законів про працю нового кодексу. І саме головне, бо мало часу. Я прошу не застосовувати в цьому випадку частину другу статті 116 Регламенту і не голосувати за скорочену процедуру для подачі… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сергій Власенко.
16:52:31 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую пане голово! Сергій Власенко. Фракція "Батьківщина". Ну що, давайте хвилинку знову професійної дискусії замість кричало і політичних гасел. Шановні колеги, прийняттям цього закону порушується базовий принцип юриспруденції сталості законодавства. Тобто прибираються цілі нормативно-правові акти, які регламентують цілі галузі права і на заміну нічого не робиться. Так, старе радянське законодавство. Так, воно деколи не зовсім правильне і не зовсім коректне. Так, воно не відповідає викликам сучасності. Але давайте зробимо, як в нормальних країнах. Давайте розробимо новий Трудовий кодекс, його проголосуємо і автоматично скасуємо дію Кодексу законів про працю. Не можна за один день залишати десятки мільйонів людей без правового регулювання в їх питаннях, які торкаються їх щодня: прийом на роботу, звільнення з роботи, відпустки, зарплати і так далі. Така сама ситуація з Житловим кодексом. Така сама ситуація з Кодексом про адміністративні правопорушення. Давайте підемо… Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка. ВЛАСЕНКО С.В. Давайте підемо нормальним шляхом. Давайте розробимо і приймемо достатньо швидко акти на заміну застарілому радянському законодавству. І будемо мати нормальний процес. Повірте, кожен практикуючий юрист знає, що погана правова регламентація в десятки мільйонів разів краще, ніж відсутність правової регламентації. Закликаю всіх швидко розробити нормативні акти на заміну актам Радянського Союзу. Дякую.
16:54:11 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення питання завершено, переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проекту Закону (реєстраційний номер 1075), назва, про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України. Прошу народних депутатів голосувати та підтримати. 16:54:53 За-214 Рішення не прийнято. Покажіть по фракціях, будь ласка. "Слуга народу" – 210, "Опозиційна платформа - За життя" – 0, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 0, "Голос" – 0, позафракційні – 4. Переходимо далі. Шановні колеги, переходимо до розгляду проекту закону… Шановні друзі, переходимо далі, переходимо до розгляду закону. Проект Закону про внесення змін до деяких законів… Шановні колеги, шановні колеги! Відхилений, законопроект відхилений, так. Шановні колеги! Я зрозумів. Шановні колеги, законопроект 1075 про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України вважається відхиленим. Дякую. Йдемо далі. Шановні колеги, переходимо до голосування за проект… обговорення проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування (реєстраційний номер 1008, 1008 зі значком 1). Вельмишановні колеги, ставлю спочатку питання щодо розгляду даного законопроекту за скороченою процедурою. Прошу голосувати і підтримати. 16:57:16 За-238 238. Рішення прийнято. Переходимо до розгляду цього питання за скороченою процедурою я надаю слово Представнику Президента України в Конституційному Суді України Веніславському Федору Володимировичу. Будь ласка, Федір Володимирович.
16:57:32 ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Шановна президія! Шановні колеги! Вашій увазі пропонується законопроект, який внесено Президентом України в порядку статті 93 Конституції України, визначено як невідкладний. Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування. Про що йде мова? Мова йде про те, що судова реформа на сьогоднішній день не принесла очікуваних результатів. Метою цього законопроекту є якраз удосконалення діяльності органів суддівського врядування. По-перше, головною метою закону є перезавантаження Вищої ради, я перепрошую, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, вдосконалення діяльності Вищої ради правосуддя. Вища кваліфікаційна комісія суддів до сьогоднішнього дня так і не провела повністю кваліфікаційне оцінювання суддів. В результаті цього одні і ті самі судді, які розглядають одні і ті самі справи отримують різну суддівську винагороду. Для того, щоб це усунути і пропонується ухвалити цей закон. По-друге, пропонується скоротити кількість суддів Верховного Суду України з 200 до 100. Аргументів на цю користь можна навести дуже багато, я наведу лише кілька. В світі кількість суддів Верховного Суду становить від 9 до 120 у Франції. Україна одна з найбідніших країн Європи має 200 суддів Верховного Суду, які мають одну з найвищих в Європі суддівських винагород. Окрім того, Вища рада правосуддя, яка має розглядати питання про притягнення суддів до відповідальності штучно затягує розгляд таких дисциплінарних проваджень. На сьогоднішній день на розгляді перебувають дисциплінарні провадження, розпочаті у 2016-17-му році. Це є способом тримання суддів у певній залежності. Тому Президент вніс цей законопроект і просить його розглянути Верховною Радою і прийняти за основу і в цілому. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Федоре Володимировичу. Я запрошую співдоповідача народного депутата України Івана Івановича Крулька.
16:59:55 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, мною поданий до законопроекту номер 1008 альтернативний законопроект і метою цього законопроекту було привернути увагу, що закон, який поданий Президентом і визначений як невідкладний, потребує суттєвого доопрацювання. Зокрема, це стосується питання діяльності відповідних комісій, які будуть займатися відбором членів Вищої ради правосуддя і кваліфікаційної комісії суддів. Я вважаю як автор альтернативного законопроекту, що ми повинні застосувати до відбору суддів практику, яка забезпечить відбір максимально незалежних і добропорядних представників у Вищій раді правосудді і Вищій кваліфкомісії суддів. Крім того, я вважаю, що законопроект, який поданий Президентом також потребує суттєвого доопрацювання до другого читання у питанні реформування відповідних органів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфкомісії суддів: її переформатування, аналізу стосовно кількості суддів, які повинні бути, працювати у Верховному Суді України. Зважаючи на завантаженість цього суду, зважаючи на кількість справ, які там розглядаються і саме через це я пропоную, щоб цей законопроект в сесійному залі був відправлений на доопрацювання, був доопрацьований відповідним профільним комітетом і після цього ми могли розглянути дійсно фаховий законопроекту, який дозволить нам побудувати судову систему, яка буде базуватися на принципах законності і добропорядності. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іване Івановичу. Я запрошую до співдоповіді заступника голови Комітету з питань правової політики народного депутата Валерія Івановича Божика. Будь ласка, Валерій Іванович.
17:02:00 БОЖИК В.І. Шановний головуючий, шановні народні депутати, Комітет Верховної Ради з питань правової політики розглянув на своєму засіданні проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування (реєстраційний номер 1008) від 29 серпня 2019 року, поданого Президентом та визначеного як невідкладним, а також альтернативний законопроект, який щойно був оголошений, під реєстраційним номером 1008-1 від 6 вересня 2019 року, поданий народним депутатом Крульком Іваном Івановичем. Члени комітету погоджуються з необхідністю якнайшвидшого комплексного врегулювання питання організації діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя, що і запропоновано проектом 1008, результатом прийняття якого буде удосконалення доступу до правосуддя громадян і забезпечить право на своєчасне та справедливе судове рішення. Отже, зважаючи на це, Комітет з питань правової політики рекомендує Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування (реєстраційний номер 1008) від 29 серпня 2019 року, поданий Президентом України, за результатами розгляду прийняти за основу та в цілому. А законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування (реєстраційний номер 1008-1) від 6 вересня 19-го року, поданий народним депутатом Крульком, відхилити. Прошу підтримати рішення комітету. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Валерію Івановичу. Переходимо до обговорення. Пропоную записатися: два – за, два –проти. Будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова народного депутата Южаніну, фракція "Європейська солідарність".
17:04:08 ЮЖАНІНА Н.П. Будь ласка, Князевичу Руслану слово. ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу передати народному депутату… Прошу, пане.
17:04:22 КНЯЗЕВИЧ Р.П. Дякую, шановний пане головуючий. Шановні колеги, багато що було сказано щойно до мене, але не було сказано одне – про що цей законопроект. Цей законопроект про дві речі: про руйнацію Верховного Суду і про знищення Вищої кваліфкомісії Державної судової адміністрації різними способами. Що стосується Верховного Суду, то шляхом зменшення кількості суддів в законі передбачено, що зараз автоматично з 200 суддів кількість суддів має вдвічі скоротитися шляхом відбору якогось незрозуміло, який має проводити Державна судова адміністрація. Я так розумію, що відбір проведено, тут просто треба освітити чи незрозуміло які процедури. Коли зрозуміло, що "відбір" – це погане слово, бо воно таке, знаєте, дещо навіює іншим, то в останньому пункті, коли йде мова про переведення, можливість, в апеляційні суди, написали "конкурсний відбір", а потім, напевне, схаменулися, а конкурс теж не можна проводити на одну й ту саму посаду двічі. І як його реалізувати цей законопроект ніхто не знає. Але для чого його реалізовувати? У нас було 120 суддів три місяці тому, в Верховному Суді їх стало 200, і до сих пір вони не можуть розглянути всі справи, які їм передані від вищих спеціалізованих судів. Нерозглянутими залишаються майже 70 тисяч справ. Уявіть собі, ці справи так і не будуть розглянуті ніким, тому що їм ще треба буде розглядати ті справи, які до них надходять, а це по 100-150 тисяч справ щороку. Ми будемо мати велику серйозну проблему. Я розумію, що сьогодні міністр юстиції вже говорив, почав говорити про приватні суди, напевне, цей законопроект – це початок цієї історії. Що стосується ВККС і ДСА, це взагалі безпрецедентна річ. Вдумайтесь, за що ми хочемо їх покарати і в який спосіб. За те, що, виявляється, хтось з заступників голови ДСА не в відповідний строк ввів електронний суд, як на думку авторів законопроекту, пропонується голову заступників і ДСА, і ВККС люструвати – уявіть це собі – поширити на них дію Закону про люстрацію, визначить, що вони сприяли злочинному режиму Януковича, хоча той закон втратив чинність в 2014 році, і був в дії всього на відповідний період діяльності режиму Януковича. Зважаючи на це, я вважаю, що це є дуже небезпечний, пробний, як на мене, пробна куля, яка матиме наслідком… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. КНЯЗЕВИЧ Р.П. …не тільки руйнування всієї судової системи, а й фактично початок люстрації Майдану. Ганьба! ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Єдине, що, я так розумію, оскільки ви записались "за", ви підтримуєте цей законопроект, так? Я запрошую до наступного виступу представника від фракції "Голос" Осадчук народного депутата. Будь ласка.
17:06:52 ОСАДЧУК А.П. Прошу передати слово Юрчишину. ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу передати слово Юрчишину, будь ласка, народному депутату. ОСАДЧУК А.П. З трибуни.
17:07:09 ЮРЧИШИН Я.Р. Фракція "Голос" ще під час виборчої кампанії і устами лідера Святослава Вакарчука, і представниками інших членів нашої фракції виступала за оновлення судової системи. Але ми не виступали за те, щоби назвати оновленням, а насправді профанувати саму ідею. Чому? Справді, вводяться міжнародники, але чи мають вони вирішальний голос? Ні! І коли міжнародні організації просять представників більшості: "Дайте час оцінити, дайте час доопрацювати", - що робиться? Форсується прийняття, перепрошую, профанації судової реформи. Ми говоримо про те, що в нас перезавантажені суди і скорочуємо кількість суддів. Абсурд. Не переоцінюємо, а скорочуємо. Тому ми за оновлення судової влади, але ми проти профанації самої ідеї. Наша позиція фракції – повернути ініціатору закону на доопрацювання. Має не бути поспіху. Минулого разу Верховна Рада зробила помилку - замість того, щоб впровадити рекомендації громадських експертів, міжнародного середовища, поспішили з рішенням. Не наступайте на ті самі граблі. Більшість так виглядає, бере собі за сценарій назву закону зробити так як обіцяли виборцям, а засунути в законопроект невідомо що. Ні профанаціям правильних ідей! Повернути на доопрацювання суб'єкту законодавчої ініціативи, скликати міжнародну спільноту, громадські організації і доопрацювати. Дякую. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається представнику фракції "Батьківщина", Сергій Власенко, народний депутат. Будь ласка.
17:09:11 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую, пане головуючий. Шановні колеги, я би перш за все хотів подякувати всьому парламенту за попереднє голосування. Це перше, що я би хотів зробити. Насправді, це реально (Оплески) ..це реально здоровий глузд. І це реально те, що треба було зробити. Дякую всім, хто голосував за, хто не голосував, хто голосував проти. Що стосується цього законопроекту. Ви знаєте, от дивіться, як твориться, як працює ця система. Записано в Законі "Про судоустрій і статус суддів" у частині першій статті 37 слова "не більше двохсот" замінити словами "не більше ста". Проста фраза, насправді мета, якої виглядає дуже і дуже підозріло, а саме отримати контроль над Верховним судом. Отак звучить контроль над Верховним судом. Я в цьому парламенті з 2008 року, я не голосував за реформу Януковича судову 10-го року. Я не підтримував реформу попередньої влади, розуміючи, що отакими фразками ніхто не хоче створити чесний і незалежний суд, а хочуть отримати контроль над судовою системою. Ми очікуємо від Президента Зеленського нелоскутних змін до законодавства, які дуже підозріло виглядають. Ми очікуємо від Президента Володимира Зеленського презентації комплексної великої судової реформи, яка би забезпечувала одне єдине, - якісне наповнення, нове і якісне наповнення суддівської системи, і забезпечення прийняття цим новим суддівським корпусом чесних, справедливих і законних рішень. Єдине, що ми хочемо почути цілісну концепцію як це буде відбуватись, а не шматочками, які дуже підозріло виглядають не лише по відношенню до Верховного суду, а по відношенню до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. У мене багато питань є до діючого голови... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, завершити. ВЛАСЕНКО С.В. У мене багато питань до діючого або колишнього голови пана Сергія Козьякова. Але люстрація – це обмеження чиновника режиму, який офіційно визнаний авторитарним або злочинним. Тому я думаю, що діяльність Козьякова за станом на сьогоднішній день під це визначення поки що принаймні не потрапляє. Тому я ще раз прошу дуже виважено віднестись до цього законопроекту. І ще раз звертаюсь до пана Президента… ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд ще, будь ласка. ВЛАСЕНКО С.В. Звертаюсь до пана Президента з проханням подати комплексний законопроект щодо судової реформи, який забезпечить реальну незалежність судової гілки влади. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запрошую до слова від групи "За майбутнє", будь ласка, народний депутат Бондар. Будь ласка.
17:12:16 БОНДАР В.В. Дякую, шановні колеги. Надзвичайно, начебто, важливий законопроект. Начебто, знову ми хочемо зробити реформу судової гілки влади і нарешті дати людям спокій, щоб вони могли судитись. Ми бачили 4 роки, чим закінчилась реформа судової влади останньої каденції останнього Президента. За 4 роки десятки судів як не працювали на місцях, так і не працюють, бо нема жодного судді. Сотні суддів, які так і не перепризначені, отримали заробітні плати і шалені витрати з бюджету. Тисячі суддів, які проходили переатестацію, а насправді переназначали тих, хто лояльний і тих, хто вміє виконувати накази і доручення. А ті, хто не виконували або не дуже там слухняні, тих позачищали, вибачте за це слово. І сьогодні нам знову пропонується реформа, яка… местечково, частково, ми поміняємо тільки верхушечку – Верховний Суд України, щоб він був слухняний, скоротимо їх на 100 чоловік і далі будемо рухатись. Ми поки не бачимо комплексного підходу. А що ж насправді відбудеться? Що зміниться для людей? Людям легше стане від того? Судді швидше працювати стануть? Призначимо цим законом сотні суддів на місця, яких сьогодні немає і вони тільки рахуються, вільні вакансії? Відкриємо десятки судів в районах, куди люди не мають можливості навіть документи подати, бо там амбарні замки висять? Ні, цей закон цього не вирішує. Тому ми пропонуємо: давайте відправимо все ж таки закон на доопрацювання, проект закону. І хай автор законопроекту і профільний комітет попрацюють. І дійсно, завершимо комплексну реформу, щоб призначити нормальних, достойних суддів, щоб люди нарешті відчули полегшення, щоб вони могли прийти в суд і не роками чекати рішення, а за тиждень, два, три, місяць пройти процедуру і отримати рішення нормальне, законне, яке буде їх влаштовувати і щоб вони відчули, що справедливість є, і щоб не було оцих походів по всіх інстанціях до самого Верховного Суду. Верховний Суд, як в усьому світі, має бути остання інстанція, коли вже дійсно надзвичайно складна справа. А сьогодні – це не реформа… ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд завершити, будь ласка. БОНДАР В.В. Тому ми пропонуємо утриматись, не голосувати за цей законопроект і повернути його авторам, в комітет, хай вони попрацюють, підготувати новий нормальний законопроект і дати людям нарешті можливість… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. В нас ще двох людей записалося за мотивами. І прошу, після цього ми переходимо до голосування. Я надаю слово від партії "Опозиційна платформа - За життя" народному депутату Лукашеву. Будь ласка.
17:15:01 ЛУКАШЕВ О.А. Лукашев Олександр, 113 округ, Луганщина. Я б хотів би звернути увагу шановних колег на невідповідність назви законопроекту його змісту і суті. Якщо ми розглядаємо законопроект про внесення змін до деяких законів, що регулюють діяльність органів суддівського врядування, то натомість ми отримали пропозиції щодо скорочення кількості суддів Верховного Суду. Я прошу пригадати ситуацію, яка була в нас на 15 грудня 2017 року, коли в Вищому адміністративному суді України лишалися декілька десятків тисяч нерозглянутих справ, по 5, по 8 років їх ніхто не розглядав. Якщо ми на сьогодні скоротимо кількість суддів, то люди не отримають судового захисту ніколи. Цього не можна робити. І я ще закликаю припинити цю постійну перманентну судову реформу, яка спрямована на знущання і на пряме гноблення і гоніння над суддями. Ми… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, за мотивами від фракції "Слуга народу" народний депутат Кучер. Будь ласка.
17:16:26 КУЧЕР О.В. Дякую, колеги. Я в свою чергу прошу підтримати цей законопроект. Я свою позицію досить категорично висловлював на засіданні комітету, де були залучені і представники Верховного Суду, представники Вищої кваліфкомісії суддів. Ми розглянули і позицію ВРП. Я досить коротко зазначу наступне, що насправді за кожною реформою стоять відповідні інституції. Зараз іде мова про Вищу кваліфкомісію суддів, про Вищу раду правосуддя. Я заявляв вже і буду повторювати, що ми фактично з ВККС створили монстра, який самостійно вирішував свої правила гри і грав в цю гру, призначаючи відповідних суддів або не пропускаючи суддів. За ніч змінювались ці правила під конкретних суб’єктів. І ми це всі знаємо. Тому я прошу підтримати цей законопроект. Ми знаємо, що ВРП на сьогоднішній день відігравала лише церемоніальну функцію. ВРП – це конституційний орган. І єдиний орган за Конституцією – орган суддівського врядування. Тому давайте ми не будемо перекручувати. В нас ВККС, по суті, по цьому закону, для ВККС… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити 10 секунд. КУЧЕР О.В. Для ВККС у нас існує правосуддя і суди для ВККС, а не ВККС для судів. Тому, шановні колеги, давайте будемо відвертими, я вас закликаю, нам необхідно… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка. Шановні колеги, переходимо до голосування. Готові всі? Прошу зайняти місця. Обговорення питання завершено, переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проекту Закону (реєстраційний номер 1008). Назва проекту: про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування. Прошу народних депутатів голосувати та підтримати. 17:18:36 За-238 Рішення прийнято. За – 238, проти – 54, утримались – 46. Шановні народні депутати! По фракціях, будь ласка. Будь ласка, по фракціях. "Слуга народу" – 236, "Опозиційна платформа - За життя" - 0, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 0, "Голос" – 0, позафракційні – 2. Шановні народні депутати! Відповідно до частини другої статті 16 Регламенту Верховної Ради України… Ще раз. Це зрозуміло. Я ставлю цю пропозицію. Вона набирає – йдемо. Не набирає – йдемо 14. Ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1008). Назва законопроекту - про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського самоврядування. Прошу народних депутатів підтримати та голосувати. 17:19:52 За-222 Рішення не прийнято. Законопроект буде розглядатися за повною процедурою. Дякую. Ідемо далі. Наступне питання. Оголошую розгляд проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ (реєстраційний номер проекту 1026). Шановні колеги, перед тим, як перейти до розгляду цього проекту, я ставлю на голосування його розгляд за скороченою процедурою. Прошу голосувати та підтримати. 17:20:53 За-243 Дякую. Рішення прийнято. Переходимо до розгляду за скороченою процедурою. Я запрошую до слова Представника Президента України у Конституційному Суді України Федора Володимировича Веніславського. Будь ласка, Федоре Володимировичу.
17:21:09 ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Шановні колеги! Це якраз той законопроект, який частково дає відповідь на запитання поставлені за цією трибуною щодо перевантаження Верховного Суду України справами. Дійсно, на сьогоднішній день на розгляді Верховного Суду України, як сказав один із виступаючих, перебуває біля 70 тисяч справ. Але, треба мати на увазі, що всі справи перейшли ще з Верховного Суду України і нинішнім Верховним Судом практично не розглядаються, це перше. Друге, шановні колеги, законопроект, який поданий Президентом України в порядку статті 93, визнаний як невідкладний, має на меті частково або, можна навіть сказати, радикально вирішити проблему перевантаження Верховного Суду України, а саме Великої Палати Верховного Суду. Мова йде про те, що на сьогоднішній день, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної підсудності, то касаційна інстанція зобов'язана на будь-якому етапі розгляду справи передати таку справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду. Як наслідок, відсотків 90-95 справ це саме ті справи, які стосуються предметної або суб'єктної підсудності. Саме з метою недопущення зловживання процесуальними правами, з метою недопущення затягування розгляду справ, пропонується Президентом України цей законопроект під реєстраційним номером 1026, він має на меті унеможливити зловживання з боку учасників судового процесу правом на оскарження на будь-якому етапі судового розгляду справи з мотивів предметної або суб'єктної підсудності. Учасник справи, який не заявляв на попередніх судових інстанціях про порушення, він не матиме цього права робити в суді касаційної інстанції. Учасник також, який оскаржує предметному суб'єкту на підсудність, відповідно до цього законопроекту, зобов'язаний буде посилатися на практику… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка. ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Зобов'язаний буде посилатися на практику Великої Палати Верховного Суду. І, якщо Велика Палата Верховного Суду у своїх правових позиціях вже виклала питання з такого самого питання, позицію з такого самого питання, то тоді учасник може реалізувати це своє право. Таким чином запропонований законопроект вирішує комплексно проблему перевантаження Великої Палати Верховного Суду. Тому просимо підтримати цей законопроект, проголосувати за основу і в цілому. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Федору Володимировичу. Будь ласка, я запрошую до слова заступника голови Комітету з питань правової політики народного депутата Андрія Євгенійовича Костіна. Будь ласка, Андрій Євгенович.
17:24:01 КОСТІН А.Є. Шановні колеги! Цей законопроект є дуже важливим, він дійсно вирішує питання, яке не дасть можливості зловживати процесуальними правами деяким колегам, які застосовують цю прогалину в процесуальному законодавстві. Тобто цей законопроект підтримується і Верховним Судом, і комітет розглянувши законопроект 1026 на своєму засіданні 10 вересня: Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ (реєстраційний номер 1026) від 29 серпня 2019 року, поданий Президентом України, як невідкладний. Вирішив на підставі викладеного вище Комітет з питань правової політики вирішив рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ, поданий Президентом України як невідкладний за результатами розгляду прийняти за основу і в цілому. Прошу колег підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Переходимо до виступу представників фракцій, я прошу записатися: два – за, два – проти. Дякую. Я запрошую до слова народного депутата Штепа з фракції "Слуга народу", будь ласка.
17:25:42 ШТЕПА С.С. Прошу передати слово Роману Бабію. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. 17:25:50 БАБІЙ Р.В. Шановна президія! Шановні колеги! Давайте згадаємо для чого була створена Велика Палата у Верховному Суді? Це своєрідна надбудова над касаційними судами, яка покликана розглядати важливі справи ті, які направлені на узагальнення правової системи, для її удосконалення, а також вона розглядає звичайно спори щодо юрисдикції. Що ми маємо зараз? Зараз ми маємо некоректно сформульовану норму, відповідно до якої в разі, якщо згадується в касаційні скарзі питання про порушення правил юрисдикції, Велика Палата зобов'язана прийняти таку справу до свого провадження і розглянути її. Що вирішує пропонований законопроект? Він пропонує встановити фільтри, які приберуть можливість зловживання для сторін і дозволять розвантажити Велику Палату, і дозволять їй більш ефективно і швидко працювати. Цих фільтрів зараз немає і недобросовісні сторони, зокрема ті, які не зацікавлені в швидкому вирішенні спору. Вони штучно вказують у своїх скаргах посилання на порушення юрисдикції і Велика Палата вимушена їх розглядати, і близько 90 відсотків таких справ саме з цих підстав, коли сторона зловживає своїми правами. Я закликаю зал підтримати цей законопроект. Оскільки це, в тому числі дозволить пришвидшувати вирішення спорів і цього очікують, в тому числі інвестори, які зацікавлені в швидкому і ефективному існуванні системи судоустрою в Україні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова народного депутата фракція "Батьківщина" Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка. Прошу народний депутат Соболєв, будь ласка.
17:28:11 СОБОЛЄВ С.В. Доброго вечора! Я хочу продовжити виступ мого колеги, Сергія Власенка, бо я думаю, аргументація абсолютно очевидна. Нашій фракції найлегше, фракція "Батьківщина" не голосувала за наш погляд абсолютно недолугу судовому реформу як у варіанті Януковича, так і в останньому варіанті. А тепер вдумайтесь, що ви робите? Сама ідея Великої Палати виходила саме з тієї концепції судової реформи, яка була запропонована. І тепер ви хочете нижній стілець витягнути, думаючи, що вся конструкція буде триматися. Так не вийде. Якщо треба вже ухвалювати рішення: яким чином розгрузити Верховний Суд, ну, треба ж починати з того а як далі будуть розглядатися ці 70 тисяч справ. Знайдіть мені відповідь на це в законопроекті. Що далі будуть робити наші громадяни, юридичні, фізичні особи, які чекають на розгляд? Де відповідь? Друге питання. Якщо ми хочемо дійсно провести реформу судової системи всієї – ну давайте тоді не вихоплювати окремі елементи, які не дозволять далі працювати судовій системі в цілому. Ми розуміємо, що нам треба вносити десятки правок в процесуальне законодавство. Бо мало записати, що просто не приймаються такі безпосередньо заяви до палати, нам же треба розуміння: а що далі будуть ухвалювати в кожному конкретному випадку суди на інших інстанціях. Тому наша пропозиція: не гратися в це, судова реформа – це дуже важка річ, яка буде бити по десятках мільйонів громадян. У нас є дуже швидкий темп роботи, який дозволяє в тому числі і в профільному комітеті представити судову реформу, ухвалити її і далі рухатися крок за кроком... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. СОБОЛЄВ С.В. Інакше наступить судовий хаос і судовий беспредел, бо в таких умовах суддям буде найлегше порушувати закон. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова представника фракції "Європейська солідарність" народного депутата Руслана Петровича Князевича. Будь ласка, Руслан Петрович.
17:30:43 КНЯЗЕВИЧ Р.П. Дякую. Шановний пане головуючий, шановні колеги, я хочу подякувати сесійному залу за те, що дали можливість внести, як на нас, концептуальні правки до другого читання до попереднього закону. Тому що це дуже важливо, щоб такого роду речі, які стосуються взагалі, вдумайтесь, цілої галузі, та не галузі, це ж в нас незалежна гілка влади. Ми так тихенько, спокійно під покровом ночі хочемо поміняти. За це я дуже вдячний. З приводу того, що сказав наш представник Президента. Він сказав, що всі ці справи, які зараз є в Верховному Суді, це справи Верховного Суду України – ні, це справи, які передані вже новому Верховному Суду від вищих спеціалізованих судів, і в цьому небезпека, тому що Верховний Суд України, насправді, був декоративним судом щодо таких справ,бо стояли такого роду фільтри, які ви зараз хочете запровадити щодо Великої Палати. Нащо тоді вона взагалі буде потрібна? Уявіть собі хто буде займатися єдністю судової практики, якщо судова… якщо Велика Палата не зможе сама визначати, які справи належать до розгляду і які не належать. Ви хочете віддати це все на касаційні суди, і це зроблено зараз абсолютно свідомо тільки через те, щоби уникнути можливості на Велику Палату передавати справи в адміністративному… адміністративні юстиції. Це юстиція між людиною і державою. Держава свідомо блокує можливість для людини до кінця шукати справедливість в судах. З цією метою ви кажете, що людина має обґрунтувати, виписати чітко інші… рішення інших касаційних судів в своїй скарзі до Великої Палати або послатись на практику Великої Палати і потім касаційний суд сам буде визначати. Слухайте, друзі, касаційний суд не повинен це робити, це сама палата може робити. І тоді може хоча би трішечки залишитись проблиск на справедливість. Я прошу до другого читання дати теж великий строк, нормальний для опрацювання. Я вас запевняю, що ми внесемо ті поправки, які належним чином відкоригують законопроект. Я дуже вас прошу дослухатись до наших пропозицій, вони є не те, що конструктивними, вони є такими, які забезпечать правосуддя. Не перешкоджайте людям шукати справедливість в судах. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова останнього доповідача. Депутатська група "За майбутнє", народний депутат Віктор Васильович Бондар. Будь ласка, Віктор Васильович. Після цього переходимо до голосування.
17:32:58 БОНДАР В.В. Дякую, шановний пане Головуючий. Шановні колеги, я все ж таки звертаюся до вас, до всіх тут присутніх, в першу чергу, до представників партії "Слуга народу". Все суспільство, всі громадяни очікували, що ті вибори, які відбулися, принесуть такі системні зміни. Зараз нам пропонують, знаєте, кусками щось латати, знов змінювати фрагментарно, безсистемно і не міняючи нічого по суті. Від от таких рішень, як зараз пропонується проголосувати, нічого не міняється для простих громадян. Більше того, відсікається можливість оскаржувати якісь дії, судові процеси до найвищої інстанції, до Великої Палати Верховного Суду. Це не комплексне рішення, ми втрачаємо час, ми годину-півтори обговорюємо таке дрібне питання, яке, в принципі, нічого не міняє в суспільстві. Ми звертаємося до вас, давайте не гнати поспіхом, ніхто не підганяє, всі громадяни готові почекати тиждень, два, три, місяць, але вийти на потужне рішення як дійсно запустити нормальну роботу судової системи України, як призначити нормально суддів, як розвантажити суди, як поприбирати оцю зайву бюрократію, зробити так, щоб роками не тягнулися суди, а швидко приймались рішення по дрібним побутовим питанням, щоб був нормальний захист, щоб адвокати себе відчували адвокатами, щоб в судах був порядок, щоб ремонти закінчились, щоб люди приходили, не сиділи як в консервній банці там селедка, оселедці, а щоб це дійсно були приміщення достойні, щоб люди бачили зміни, щоб процесуально все швидко відбувалося. На це розраховує суспільство. Тому давайте не гнати оцю гарячку. Для чого ми приймаємо рішення по кожному етапу окремими законопроектами? Підготуйте нормально один законопроект про зміну системну судової гілки влади, судового судочинства, процесів, які відбуваються: цивільного, кримінального і так далі. І тоді це буде дійсно те, що люди очікують. Дякуємо. А зараз пропонуємо утриматися, не робити цих таких дурних простих рішень… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми зараз переходимо до голосування. Чи готовий зал до голосування? Шановні народні депутати, я запрошую зайняти свої робочі місця. Шановні народні депутати, обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Сталю на голосування пропозицію про прийняття у першому читанні за основу проекту закону, реєстраційний номер 1026, назва законопроекту - про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ. Прошу народних депутатів підтримати та голосувати. 17:36:09 За-262 Рішення прийнято. Шановні народні депутати, відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1026), назва законопроекту: про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ. Прошу підтримати та голосувати. 17:36:55 За-237 Дякую. Рішення прийнято. Шановні колеги, ми зранку проголосували ще про включення трьох питань, які, я думаю, ми доволі швидко розглянемо. І тому, вельмишановні колеги, оголошується розгляд питання... Дякую. Оголошується розгляд питання щодо проекту Закону про внесення змін до статті 116 Регламенту Верховної Ради України щодо вимог до пропозицій і поправок до законопроекту, що готується до другого читання (реєстраційні номери 1039, 1039 зі значком один, 1039 зі значком два). Перед тим, як перейти до розгляду цього питання, я оголошую голосування за розгляд цього питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати та підтримати. 17:38:05 За-244 Дякую. Ми переходимо до розгляду за скороченою процедурою вищезазначеного питання. І я запрошую доповідача - народного депутата України Павла Валерійовича Фролова. Будь ласка, Павло Валерійович.
17:38:23 ФРОЛОВ П.В. Шановні колеги, сьогодні ми розглянемо ще три законопроекти із переліку найнеобхідніших щодо оптимізації роботи Верховної Ради. Цей законопроект (1039), він запропонований з огляду на те, що стаття 116 Регламенту Верховної Ради передбачає заборону вносити поправки і пропозиції до тих частин, статей законопроектів, які не були предметом розгляду законопроекту, прийнятого в першому читанні. Але є випадки, коли декілька різних законів регулюють одні й ті самі питання. Наприклад, Цивільний кодекс і Господарський кодекс. Наприклад, Закон про Регламент і Закон про статус народного депутата. У зв'язку з цим відбувається ситуація, коли ми не можемо внести ті самі поправки за ідеєю в інші законопроекти, в інші закони або в інші статті. І в минулому скликанні фактично десь близько третини законопроектів, до третини законопроектів були зауваження Головного юридичного управління щодо невиконання цих вимог. Тому ми пропонуємо зняти таку заборону абсолютну. І якщо законопроект буде враховувати ті пропозиції, які в інші законопроекти не було розгляду, ми будемо… дозволимо вносити ці правки для того, щоб забезпечити системність прийнятих законів. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Павло Валерійович. Я запрошую співдоповідача народного депутата України Вадима Євгеновича Івченка. Будь ласка, Вадиме Євгеновичу.
17:40:27 ІВЧЕНКО В.Є. Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я хотів, перш за все, звернутися до монобільшості, до вас. Ми подали альтернативний законопроект, враховуючи те, що завдяки вам… ви почали регулювати статтю 116. Я пам'ятаю, як в минулому скликанні, коли ми розглядали Закон про "єдине вікно" на митниці, внесли правку, де ми дали пільги на будівництво зерновозів. Я пам'ятаю, коли ми розглядали питання про товариства з обмеженою відповідальністю, то внесли правку про охорону керівників колишніх урядів. І таких правок було багато. Потрібно врегульовувати правку 116. Але чим наш проект відрізняється від вашого? Ви пишете, що у виняткових випадках можливо, але при цьому ви даєте змогу порушувати цю статтю. Наш законопроект, який, до речі, підтриманий одноголосно науково-експертним управлінням, він говорить про конкретні випадки, які ми можемо порушувати, в статті 116, щоб не звужувався зміст, щоб не вносились ті зміни, які ми з вами не обговорювали в першому читанні. І я хочу, колеги, звернутися до кожного з вас, ми ж вами прийшли працювати на Україну, ми з вами прийшли регулювати Регламент або голосувати за Регламент, за зміни до Регламенту, який буде діяти і після нас. Повірте, якщо ви зараз проголосуєте за закон, а за цей закон можна голосувати, як говорить ГНЕУ, за основу і в цілому, ми знімемо цю проблему, ви покажете нам, ви покажете тим фракціям, які сидять ззаду, що ви готові голосувати за ті законопроекти, які сьогодні найпідготовленіші, ми старалися вам це донести. І тільки на ваш розсуд сьогодні вноситься це питання. Просимо підтримати законопроект "Батьківщини", який більш досконало регулює статтю 116 і ми чітко зможемо з вами проголосувати за основу і в цілому, забути це питання і піти далі. Дякую вам. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вадиме Євгеновичу. Я запрошую до слова народного депутата України Людмилу Іванівну Марченко. Будь ласка.
17:42:46 МАРЧЕНКО Л.І. Доброго дня, колеги. Людмила Марченко, Тернопільщина. Вашій увазі пропонується проект Закону України про внесення змін до статті 116 Регламенту Верховної Ради України щодо вимог до пропозицій і поправок до законопроекту, що готується до другого читання, який є альтернативним до визначеного Президентом України закону, який вважається невідкладним і має реєстраційний номер 1039. В проект закону пропонується зміна до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України, положення якої уточнюють перелік структурних одиниць основного законопроекту прийнятого в першому читанні, до якого вносяться пропозиції і поправки при підготовці до другого читання. Також цю ж статтю, частину цієї статті розділено на 2 абзаци, на що звернуло увагу Головне науково-експертне управління у висновку до основного законопроекту (реєстраційний номер 1039) та доповнено положенням, відповідно до якого головний комітет, як виняток, може приймати рішення щодо врахування при підготовці законопроекту до другого читання пропозицій і поправок до тих структурних частин законопроекту, що не були предметом розгляду у першому читанні, але їх внесення необхідне для реалізації запропонованих основним законопроектом змін. Просимо підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Сергія Віталійовича Кальченка. Будь ласка, Сергій Віталійович.
17:44:17 КАЛЬЧЕНКО С.В. Шановна президія, шановні народні депутати! Регламентний комітет на засіданні розглянув всі три законопроекти: і первинний – 1039, і альтернативний, який був щойно презентований депутатом Вадимом Івченко, законопроект 1030-2, який був презентований Людмилою Іванівною Марченко. І по суті, враховуючи те, що в альтернативному проекті 1039-2 враховано практично переважну більшість тих зауважень, які висловлені у висновку Головного науково-експертного управління стосовно первинного законопроекту 1039, регламентний комітет на своєму засіданні рекомендував Верховній Раді первинний законопроект 1039 і 1039-1 не підтримувати, а законопроект 1039-2, який внесений народними депутатами Марченко та Гринчук, прийняти за основу та в цілому. Я би дуже просив би народних депутатів все ж таки розглянути можливість прийняти його за основу та в цілому, оскільки це, ну скажемо так, законопроект не токсичний. Коли ми вивчали ті закони, які були перехідними, або ту практику, яка лишилась в спадщину від Верховної Ради попереднього скликання, значна частина висновків, наприклад, комітетів щодо відхилення поправок (пропозицій), які подавалися між першим, другим читанням саме стосувалася того, що поправки (пропозиції) вони стосуються тих частин, які не були предметом розгляду в першому читанні. Тому ми дуже просимо Верховну Раду прийняти цей законопроект в першому читанні та в цілому. Дякую. Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
17:46:00 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію Віталійовичу. Прошу по фракціях записатись два – за, два – проти. Юраш Святослав Андрійович, фракція "Слуга народу".
17:46:23 ЮРАШ С.А. Передаю Павлу Фролову. ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Валерійович Фролов, фракція "Слуга народу". Фролов.
17:46:38 ФРОЛОВ П.В. Доброго дня ще раз! Я прошу передати Ользі Совгирі, тому що я ж був доповідач по цим законопроектам. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Не можна.
17:46:59 СОВГИРЯ О.В. Доброго дня, шановні колеги! Для нас з вами не секрет, що саме на другому читанні обговорюється сутність законопроекту і шліфується його зміст. Тому ми просимо підтримати і проголосувати за виключення з редагування статті Закону про Регламент Верховної Ради України, якою заборонялося розглядати у другому читанні ті пропозиції та поправки до тих частин статей законопроекту, які не були предметом розгляду в першому читанні. Давайте створимо собі хороші і ефективні умови для роботи над законопроектами. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність". Вікторія Петрівна Сюмар.
17:47:45 СЮМАР В.П. Дякую, пане голово, колеги. Ви знаєте, перший раз сьогодні не прийнятий закон був тут у Верховній Раді. І я не вважаю, що це чиясь поразка. Я вважаю, що це велика перемога здорового глузду. Бо не можна скасовувати старі закони, якщо ми не запропонували нові закони. Друге. Ще одна велика перемога у нас з вами була у вівторок, коли ми з вами вирішили, що не можна розглядати за основу і в цілому. Тому що друге читання робить, дає можливість кожному з нас покращити цей законопроект і усунути неузгодженості. Що таке 116 стаття. 116 стаття нам говорить, що якщо ми прийняли з вами один закон, законопроект у першому читанні, там є конкретні предмети відання, там є конкретна сутність. І вносити поправки ми з вами можемо тільки до предмету цих саме статей, які ми ухвалили в першому читанні. Закони, вони великі, і коли ми вносимо до якоїсь частинки, то до другого читання, якщо ми 116 статтю приберемо, оцей величезний запобіжник для зловживань, то буде бажання напихати в той закон стільки всього, що точно не буде ніяким чином узгоджуватися з назвою законопроекту, з першим читанням законопроекту. 116 стаття Регламенту України це вкрай важлива річ для того, щоб законодавство було логічним, прогнозованим і відбувалося у правовому полі, це один із стовпів парламентаризму і давайте його не руйнувати, він не заважає законотворчості, він робить її логічною і прогнозованою, і захищає нас з вами від зловживань. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Михайло Миколайович Папієв, фракція "Опозиційна платформа - За життя".
17:49:49 ПАПІЄВ М.М. Дякую. Шановні народні депутати України, шановні громадяни України, ви знаєте, перш ніж перейти до предмету цього законопроекту, я хотів би вам навести приклад. От є такі специфічні закони, як Кодекс законів про працю, Трудовий кодекс, і побажання всіх міжнародних організацій полягає в тому, що вони мають бути написані настільки доступним простим язиком, щоб кожен громадянин, якого стосується трудові відносини, зміг зрозуміти сутність цього Трудового кодексу або Кодексу законів про працю. Ми намагалися і Регламент написати доступною мовою, щоб кожен з нас, читаючи статтю, розумів однаково її зміст. От уявіть собі, що ми сьогодні проголосували ці зміни до 116 статті. Що записано зараз в тому законопроекті, який рекомендують проголосувати? Що головний комітет може прийняти рішення про врахування внесених пропозицій і поправок до тих структурних частин законопроектів, які не були предметом першого читання. Тобто у самому змісті цього законопроекту закладається можливість і право кожного народного депутата подати поправки не до того законопроекту і статей, які в розгляді був на першому читанні, а до всіх інших любих статей, і вже комітет приймає рішення враховувати їх або ні. От уявіть собі, що зараз ми вносимо зміни до 116 статті Закону України "Про Регламент". Якщо б ця норма була, ви б зараз проголосували на перше читання, на друге читання я вже, як народний депутат України маю право внести поправки не тільки до 116 статті, а від першої до останньої. І головний комітет буде зобов'язаний розглядати поправки ці, ви ж думайте, що ви голосуєте. Тобто, ви голосуєте право моє вносити в комітет поправки не до цієї статті, а до всіх статей цього законопроекту. Шановні, схаменіться, прочитайте, я вас дуже прошу, читайте і вдумуйтеся. І треба голосувати так… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ПАПІЄВ М.М. І треба голосувати так, щоб ми не ускладнювали свою ж роботу, ви боретесь зараз проти оцього законодавчого спаму, а самі ж породите його. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос". Ярослав Іванович Железняк.
17:52:22 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги! Я впевнений, що в жодного з нас немає сумніву, що треба проводити реформу парламенту, це те, про що нам говорить постійно наші європейські колеги, це те, що ми бачимо, скільки у нас не ефективних рішень. Але, на жаль, ми не можемо підтримати цей законопроект. Ми не можемо підтримати його по двом причинам: перша, для того, щоб ми з вами працювали ефективно, для того, щоб не було того сорому, коли на камерах у нас зафіксовано всього-на-всього 50 людей в залі, нам треба системно змінювати весь Регламент. Жодним чином точечні зміни нам не допоможуть і не зроблять нашу роботу ефективною. Тому ми і закликаємо всіх народних депутатів приєднатися або до нашої ініціативи, яку ми внесли до парламенту комплексної зміни Регламенту. Або давайте всі разом напрацюємо зміни, один раз змінимо Регламент так, щоб він працював ефективно. Що говорити про цей законопроект, то давайте скажемо відверто, в такому вигляді, як він запропонований він закріплює найганебніше практики, які були в минулих скликаннях. Коли приймається законопроект, а потім єдиною правкою або декількома правками в нього вносяться зовсім інші зміни. Таким чином у нас, наприклад, в законопроекті про захист дітей з'явилась чомусь допомога деяким олігархам. Або в законопроекті про, начебто, про дерегуляцію з'являлись зовсім рейдерські норми. Тому таким чином, ми даємо можливість офіційно комітетам маніпулювати нашими з вами законопроектами. Тому ще раз з великою повагою до автора цього законопроекту, до питання реформувати парламент. Давайте зупинимо ці точечні зміни. Давайте візьмемо час: місяць-два, зробимо єдині зміни до Регламенту, комплексний законопроект і будемо працювати ефективніше. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Фролов… Павло Фролов з мотивів. Фролов, включіть мікрофон з мотивів. 17:54:56 ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Шановні колеги! Лубінець, депутатська група "За майбутнє". Я хочу підтримати виступаючого колегу з "Голосу" і дійсно звернутися до всіх нас, ми практично кожний день вносимо… намагаємося внести змін в Закон України "Про Регламент". Чи не потрібно нам щось вже таке системно напрацювати і показати, що дійсно закон цей давно потрібно було змінити. І ще, я зараз хочу звернутися до нових народних депутатів - 80 відсотків присутніх у цій залі. Я розумію, що прочитати всі законопроекти дуже важко, і у мене є до вас одна слушна пропозиція, от ви, коли не знаєте, як голосувати, відкривайте, будь ласка, і читайте пропозицію Головного науково-експертного управління, там написано, відкриваємо, ми розглядаємо три законопроекти 1039, 1039-1, 1039-2 і читаємо: надати перевагу 1039-1. Тому, колеги, я вас закликаю, коли ви не знаєте… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ЛУБІНЕЦЬ Д.В. … відкрийте, будь ласка, якщо не читаєте всі законопроекти, то читайте хоча б висновок ГНЕУ і голосуйте. Повірте, там поганого не порадять. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Владиславович.
17:55:51 ФРОЛОВ П.В. Я хочу пояснити, перше, ми партія "Слуга народу"… ГОЛОВУЮЧИЙ. А що ви включаєте? Я попросив Соболєв Сергій Владиславович з трибуни, з мотивів.
17:56:11 СОБОЛЄВ С.В. Шановні колеги, зараз ми розглядаємо найважливішу норму Регламенту – або робота парламенту буде заблокована, або дійсно парламент почне працювати. Що таке 116 стаття? Це стаття, яка завжди зупиняла всі найгірші лобістські рішення, які протягувалися в законопроекти через інші законопроекти, які ніякого відношення до них не мали. У нас була практика, коли, вдумайтесь, в законопроект про театральну діяльність вставляли правки до митного законодавства або податкового законодавства і ми це зупиняли завжди саме завдяки 116 статті. Не робіть цього, бо ми фактично потрапляємо в ситуацію, коли навіть той виправлений законопроект, який під номером 1, дозволить зловживати цим правом. Тому наша пропозиція є одна: це законопроект, який заведе парламент в дуже небезпечні речі. Ви не побачите ту норму, яку змінюють і не прочитаєте її, тому що вона з'явиться до іншої статті і... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити 10 секунд. СОБОЛЄВ С.В. І ви не зможете до неї навіть поправку внести. Да, є така практика, наприклад, навіть в Раді Європи. Але така практика зупиняється всього десятьма... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте іще, дайте договорити. СОБОЛЄВ С.В. Десятьма депутатами, які відхиляють таку правку, або можна тоді подати правку на третє читання. Ну, не можу бути такого, щоб регулювалися норми, які навіть не розглядалися в залі. Дякую. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Фролов, фракція "Слуга народу".
17:58:01 ФРОЛОВ П.В. Шановні колеги, ну не треба маніпулювати. Ну, про що іде мова? Мова іде про те, що ви всі можуть подати поправки в будь-який законопроект і комітет може врахувати все. Просто якщо стосується ідеї, яка не відноситься до цього законопроекту, то ми не можемо її врахувати. Ну, я вам процитую про що іде мова, ми... (Шум в залі) Залишається, залишається заборона вносити текст… поправки в ті тексти, які не були предметом розгляду в першому читанні. Але можна зробити виключення, якщо внесення таких пропозицій і поправок зумовлено необхідністю внесення виправлень, уточнень, усунення помилок або суперечностей у тексті. Но у нас є правові норми, які і в одному законі, і в іншому. Вносимо в один, в інший ми не можемо вносити. Або можемо і буде зауваження Головного юридичного управління. Ми проти лобізму, ми за системну переробку Регламенту з залученням усіх фракцій, усіх груп і всіх депутатів, але цей закон для того, щоб було… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ФРОЛОВ П.В. Цей законопроект для того, щоб не було формальних зауважень. Комітети як працювали, так і працюють. Залишається можливість зробити ті самі ідеї, якщо вони в двох інших законах або в різних статтях прописані. Ну виправити, просто виправити неузгодженість, щоб була системність наших… нашого законодавчого поля. Ну не треба маніпулювати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми сьогодні голосуємо цей законопроект в першому читанні. Буде можливість його доопрацювати на комітетах, якщо це буде необхідно. Тому, оскільки обговорення завершено, переходимо до голосування. Прошу народних депутатів підготуватися до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні, в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1039-2) про внесення змін до статті 116 Регламенту… (Шум у залі) Не по черзі, а той, що підтримав комітет. 1039-2 про внесення змін до статті 116 Регламенту Верховної Ради України щодо вимог до пропозицій і поправок до законопроекту, що готується до другого читання. Прошу підтримати та проголосувати. 18:00:51 За-240 Проти – 55, утримались – 30. Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. "Слуга народу" – 237, "Опозиційна платформа – За життя" – 0, "Європейська солідарність" – 0, "Батьківщина" – 0, "За майбутнє" – 0, "Голос" – 0, позафракційні – 3. Шановні народні депутати, переходимо до наступного питання порядку денного. Проект Закону про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо запровадження електронного документообігу, пов'язаного із законодавчим процесом (реєстраційний номер 1044, 1044-1). Пропоную розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати. 18:01:52 За-250 Проти – 2, утрималися – 61. Рішення прийнято. Слово для доповіді надається народному депутату України Фролову Павлу Валерійовичу.
18:02:10 ФРОЛОВ П.В. Шановні колеги, шановна президія, кожен день ви отримуєте кілограми, а за тижні це виходять тонни паперу. Суть законопроекту дуже проста – перевести документообіг, пов'язаний з законодавчим процесом, у електронний вигляд. (Оплески) В кошторисі Верховної Ради передбачено більше 4 мільйонів гривень на папір, але з нашою продуктивністю ми можемо вийти, якщо ми не приймемо цей законопроект, ми можемо вийти за межі, то прийдеться збільшувати статтю. Тому я пропоную прийняти цей законопроект і зберегти наші ліси, зберегти екологію і зробити зручним для нас передусім законотворчий процес. Ми вже якби продумували і тестували всі ці системи. Можна буде створити, визначати, кому підписувати, або всім відправляти депутатам, або по черзі депутатам відправляти. Буде зручно підписувати і поправки, і законопроекти реєструвати. І нам буде зручно з планшетами працювати тут без паперу. Прошу підтримати. Дякую за увагу. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається для доповіді щодо альтернативного законопроекту 1044-1 народному депутату України Марченко Людмилі Іванівні.
18:03:34 МАРЧЕНКО Л.І. Шановний головуючий, шановні народні депутати України, проектом альтернативного закону (реєстраційний номер 1044-1) пропонується, що до законопроекту проект іншого акту разом з супровідними документами подаються у формі електронних документів, на які накладається кваліфікований електронний підпис, стаття 91. Пропозиції і правки, висновки до законопроектів подаються також у формі електронних документів, на які накладено кваліфікований електронний підпис, стаття 92. Справа щодо кожного законопроекту, включеного до порядку денного сесій Верховної Ради України, Апарат Верховної Ради України та головний комітет ведуть в електронному вигляді, частина перша статті 97. Крім того, всі законопроекти, навіть ті, які розглядаються за спеціальними процедурами, надаються народному депутату України шляхом розсилки на адресу електронної пошти на поштовому сервері Верховної Ради України інформаційного листа про реєстрацію законопроектів, стаття 98. Просимо підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу записатись по фракціям: два – за, два – проти. Лозинський Роман Михайлович, фракція "Голос".
18:04:58 ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М. Прошу передати Железняку Ярославу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Железняк Ярослав Іванович.
18:05:02 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, ну, от тільки що ми бачили голосування до цього, коли практично вся зала не голосувала за зміни, окрім однієї фракції. Це, напевно, показник того, що зміни бажано було б обговорити з усією залою, а не тільки для певної частини, хоча і не складає більшість. (Оплески) Тепер щодо цього законопроекту. Ще раз, ми дуже підтримуємо бажання реформувати парламент, він неефективний. Оцей стос паперу – це те, що нам всім роздається. Я впевнений, що ті, хто хоча б трішки думають про екологію, ну, нам всім соромно за те, що ми, головний законотворчий орган цієї країни, маємо такі, ну, скажемо, доісторичні рішення для того, щоб роздавати ці речі. І цей законопроект, він частково вирішує цю проблему. Але, знову ж таки, для того, щоб змінити регламент, для того, щоб ми працювали разом з вами всі ефективно, ми закликаємо всіх вас, давайте разом, всі фракції найдуть представника, напрацюємо єдиний документ, яким ми змінимо роботу парламенту. І будемо працювати для того, щоб ми працювали якомога ефективніше, ну, і напевно, в контексті цього законопроекту, і екологічніше. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Кальченко Сергій Віталійович – з місця.
18:06:23 КАЛЬЧЕНКО С.В. Регламентний комітет на своєму засіданні розглянув обидва законопроекти. І враховуючи те, що саме в альтернативному проекті 1044-1 враховано і зауваження Комітету з питань цифрової трансформації, і більшість зауважень Головного науково-експертного управління, регламентний комітет рекомендував Верховній Раді прийняти за основу та в цілому законопроект 1044 альтернативний, внесений депутатами Гринчук та Марченко. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Бондар Михайло Леонтійович, фракція "Європейська солідарність".
18:06:55 БОНДАР М.Л. Бондар Михайло, 119 виборчий округ. Передайте, будь ласка, Олегу Синютці. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Синютка, фракція "Європейська солідарність". 18:07:03 СИНЮТКА О.М. Шановні колеги! Я як член регламентного комітету хочу привернути вашу увагу до дивної закономірності, яка у нас відбувається впродовж останнього тижня. Питання Регламенту, які були в порядок денний внесені і передбачалось розглядати на наступному тижні, так по одному делікатно, в основному в кінці дня, коли увага народних депутатів уже не є зосередженою, вносяться в сесійний зал. Насправді сьогодні це є одні з найважливіших рішень. І я думаю, що тут всі колеги депутати сьогодні зійшлися в думці, що ці норми треба підтримувати разом і виходячи з кращої організації роботи Верховної Ради України. І я хочу сказати, що "Європейська солідарність" абсолютно підтримує впровадження електронних сервісів. Життя довело, що ті, хто впровадили електронні сервіси, ті стали успішними, динаміка розвитку їх набагато-набагато рухається швидше. Але, шановні колеги, я насправді дуже дивуюся, що від доброго гасла, від доброго наміру "держава в смартфоні" у нас виходить так, що смартфон стає все більший, а держави, шановні друзі, після наших рішень стає все менше. Я би хотів звернути вашу увагу на цей поспіх і непрофесійність, яка деколи вноситься в цей сесійний зал. Я точно знаю, що ми всі керуємось отут благими намірами. Я переконаний в тому, що ми хочемо підтримати найкращі законопроекти. Але якщо говорити про даний законопроект, то насправді ми сьогодні ризикуємо, по-перше, проголосувати законопроект, до якого немає програмного забезпечення і про це ми говорили на регламентному комітеті. По-друге, 100 відсотків матеріали треба роздавати в електронній формі. Але ми можемо порушити документообіг, за яким буде визначатися доля держави. Тому, якщо говорити про електронний обіг - однозначно так. Якщо говорити про поспіх… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. СИНЮТКА О.М. Якщо говорити про поспіх, непрофесійність, нефаховість і взагалі про дискредитацію добрих ідей, то, шановні друзі, однозначно ні і ще раз ні. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Лубінцю Дмитру Валерійовичу, депутатська група "За майбутнє". Після нього Довгань… Довгий і голосуємо.
18:09:51 ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Шановні колеги, в котре ми підкреслюємо, що ми готові долучитись до робочої групи з напрацювання хорошого, гарного законопроекту - зміни до Закону про Регламент Верховної Ради. От ми ж тут всі адекватні, ми всі маємо, практично всі, маємо вищу освіту, от просто вдумайтесь, за що ви зараз проголосуєте. Частина перша статті 97 ви пропонуєте подавати папери виключно в електронному вигляді, а частина третя пропонуєте якимось чином до справ в електронному вигляді додати друковані оригінали документів. Так ви самі визначитесь або все в електронному, або в цій же статті ви пропонуєте все ж таки паперові, якусь частину. Ви розумієте, що ви подаєте законопроект, який фактично невеликий, але він сам собі суперечить. Це перше. І друге. Ми вітаємо, що ви хочете все перевести в електронний вигляд. Ми теж це вітаємо. Коли до нас прийде, скажемо так, моделюємо ситуацію, звернення від правоохоронних органів, а їх багато звертається до Апарату Верховної Ради. Що Апарат повинен сказати: у нас зміни до законодавства, все в електронному вигляді, ми вам на електронну адресу перешлемо? Тобто ви розумієте, ви хочете прибрати таке поняття як справа конкретного законопроекту. Це перше. Друге. Я вам відкрию таємницю, але попереднє скликання регламентний комітет, де я працював 5 років на посаді секретаря, ми неодноразово піднімали питання роздати всім народним депутатам або хай принесуть свої планшети, щоб ми позбавились оцих тон бумажних. І дійшли до того, що без зміни самого продукту, електронного продукту, ми не можемо це зробити. Тому, друзі, не робіть дурниць і не голосуйте за цей законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олесь Довгий, хвилина, з мотивів.
18:12:08 ДОВГИЙ О.С. Доброго дня. Шановні колеги, я зараз вам хочу сказати просто одну річ. В минулому парламенті багато обговорювалось питання електронного документообігу, але з якихось причин хтось його не запустив. І коли ми зрозуміли, що його не запустять, ми вирішили, знаєш, хочеш зробити добре – зроби сам. Кожен депутат, одна людина, отримує в день щонайменше те, що я тримаю в руках. Мало того, що ти не можеш в принципі знайти, чого це стосується, і всі жінки, які ходять і розносять ці документи, просто я їм співчуваю. Мало того, що ми робимо дикість в сучасному світі, де питання деревообробки і екологічності взагалі є питанням номер один. Ми зробили і я представляв фракцію, яка мала 20 чоловік, я вам свідомо заявляю, ми розробили ІТ-продукт, який був в цьому планшеті. У нас 20 чоловік, які 5 років ходили на роботу виключно з цим планшетом. Секретаріат мав до нього доступ. Ми мали онлайн аналітику по кожному без виключення законопроекту. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити 10 секунд. ДОВГИЙ О.С. По кожному законопроекту мали можливість побачити висновки всіх служб. І в мене прохання до вас, пане Голово і до шановної президії. Я з задоволенням цю вже готове напрацювання, платформу, яка 5 років успішно пропрацювала. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. ДОВГИЙ О.С. Я з задоволенням це напрацювання, платформу, яка 5 років відпрацювала, передам вам. І буду радий, якщо ви її використаєте і швидше запустите цей електронний документообіг. Правда. Ми над нею працювали рік чи півтора, вона вже є готова, ми її вам передаємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. З мотивів - Олександр Маріковський, хвилина. І переходимо до голосування.
18:14:03 МАРІКОВСЬКИЙ О.В. Шановні колеги! Ми з вами дуже працюємо над законодавчим процесом, але забуваємо про екологію. Ми розуміємо, так, що коли нам кожного дня вручають таку кипу паперу, ми розуміємо, що нам зручно, можливо, взяти це. А потім 40 хвилин сортуєш його, це зараз, в сучасних умовах, абсолютно неефективно. При тому, що кожен депутат, кожен депутат за півроку своєї діяльності, на нього 10 дерев вирубується для того, щоб забезпечити його діяльність просто цим папером, який він не читає. Тому, будь ласка, прошу підтримати законопроект 1044-1 за основу і далі, якщо ваші зауваження, ми врахуємо на комітетах. Дуже дякую вам. ГОЛОВУЮЧИЙ. Пузійчук Андрій Вікторович з мотивів, фракція "Батьківщина", 1 хвилина. І переходимо до голосування.
18:15:07 ПУЗІЙЧУК А.В. Шановний голово, шановні колеги! Ми бачимо іще один із законопроектів, який буде мати велику підтримку в залі. Фракція "Батьківщина" одноголосно підтримує запровадження електронного документообігу в законодавчому процесі. Але законодавчий документообіг має бути системним, охоплювати всі етапи законодавчого процесу та містити чітко регламентовані правила. Ми пропонуємо підтримати цей законопроект за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону (реєстраційний номер 1044-1) про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо запровадження електронного документообігу, пов'язаного із законодавчим процесом. Шановні колеги, як говорив Апарат, декілька років тому, декілька скликань тому всім роздавали комп'ютери, після цього вони зникли. Тому давайте все ж таки зробимо так, щоб це увійшло в історію, і ми нарешті стали парламентом, який буде працювати у відповідності до тих викликів, які перед нами стоять та будемо знаходитися в режимі діджиталізації. Тому прошу підтримати та проголосувати. 18:16:51 За-270 Проти – 1, утрималися – 47. Відповідно до частини другої статті 16 Регламенту Верховної Ради України, ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1044-1) про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо запровадження електронного документообігу, пов'язаного із законодавчим процесом. Прошу підтримати та проголосувати. 18:17:31 За-268 Проти – 2, утрималися – 49. Рішення прийнято. Дякую. Переходимо до останнього питання порядку денного. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо втрати права народних депутатів України на фінансове забезпечення у разі пропуску без поважних причин пленарних засідань Верховної Ради України або засідань комітетів Верховної Ради України (реєстраційні номери 1035) та два альтернативних (1035-1, 1035-2). Пропоную розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати та проголосувати. 18:18:18 За-258 Проти – 2, утрималися – 50. Рішення прийнято. Слово для доповіді надається народному депутату України Фролову Павлу Валерійовичу.
18:18:31 ФРОЛОВ П.В. Шановні колеги! Насправді цей законопроект Верховна Рада мала б розглянути, якщо не першим, то другим після зняття недоторканності. Про що йде мова в ньому? В ньому йде мова про те, щоб народні депутати працювали так само наполегливо і так само регулярно, як і всі українці працюють. Законопроект передбачає, що, якщо за календарний місяць депутат пропустить більше третини пленарних засідань та/або більше половини засідань комітетів він втратить право на фінансове забезпечення, він не отримає гроші за цей календарний місяць. Крім цього, раніше була практика така, коли в пленарному режимі працював зал, але насправді було 20-30 депутатів. Так от, для того, щоб розпочати пленарне засідання необхідно 226 депутатів. Приходили депутати, колеги наші колишні, вставляли картки і починали працювати. Цей законопроект ще передбачає, що буде відбуватись реєстрація не шляхом вставляння карток, а шляхом натискання кнопки за. І нарахування зарплати теж буде шляхом, рахуватись по натисканню кнопки. І ми припинимо оці розписи в кулуарах, коли перед пленарним засіданням необхідно депутату піти і підписатися про свою присутність, деякі забувають, в тому числі і я, піти розписатись. Прошу підтримати. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово для доповіді надається народному депутату України Шкрум Альоні Іванівні з альтернативного законопроекту 1035-1.
18:20:21 ШКРУМ А.І. Дякую. Дякую шановна президія, шановні колеги, шановні українці! Насправді для мене чесно неочікувана радість доповідати цей законопроект, тому що я вам скажу правду він був зареєстрований 1 листопада 2016 року. Те, що я зараз доповідаю було зареєстровано мною, моїми колегами з фракції "Батьківщина" і моїми колегами з різних фракцій, тоді об'єднання міжфракційного "Єврооптимісти", ми зареєстрували 1 листопада 2016 року. Ідея була дуже проста знову ж таки позбавляти депутата заробітної плати за систематичні прогули у Верховній Раді, засідань Верховної Ради. Тоді в 2016 році регламентний комітет дуже довго це питання не розглядав, а коли розглянув, рекомендував відхилити і ми до нього так і не дійшли. Тепер ми до нього повертаємося, настав його час, чому я, в принципі, дуже рада. Ми його робили за аналогією з Законом "Про державну службу", коли державний службовець або будь-який громадянин України перший раз прогулює роботу, він отримує догану, якщо він прогулює другий раз, то його вже може бути звільнено. Тому ми пропонуємо, якщо народний депутат більш ніж два рази прогулює сесійне засідання за місяць, його позбавляють заробітної плати. А заробітна плата, у нас була ідея як на мене дуже красива і правильна, передається у Спеціальний фонд для стипендій талановитих дітей у школах України за спеціальною програмою Міністерства освіти. І я б просила цю ідею розглянути і втілити, бо інакше гроші зекономлені будуть просто повертатися в державний бюджет і там фактично зникати. Я думаю, було б правильно і красиво передавати це для українських дітей. Але, колеги, я також хочу зауважити, що цей законопроект має місце бути тільки, якщо депутат дійсно працює в сесійній залі. Ви вже знаєте, працювати в сесійній залі це не означає, просто сидіти на цих незручних стільцях і тиснути бездумно кнопочкою. Да, це означає, подавати поправки, виступати по законопроектах, мати політичну позицію, подавати законопроекти. Тому ми би пропонували підтримувати цю ідею тільки в комплексі, не забираючи у депутатів право подавати закони, не забираючи у депутатів право виступати по поправках, і не вносячи ті зміни в Регламент, які ви на сьогодні, на жаль, пропонуєте внести. А цей законопроект підтримаємо. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До слова запрошується народний депутат України Марченко Людмила Іванівна для доповіді з законопроекту 1035-2.
18:22:40 МАРЧЕНКО Л.І. Шановна президія, шановні народні депутати України! Положенням альтернативного законопроекту 1035-2 пропонуються зміни до статті 33 Закону України "Про статус народного депутата України" та до статті 26 Регламенту Верховної Ради України, в разі припинення законопроекту народному депутату України, який без поважних причин не бере участь у більш як одній третині пленарних засідань Верховної Ради України та більш як половині засідань комітету, до складу якого він входить, за розпорядження Голови Верховної Ради України буде припинено відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень. Передбачено, що рішення про припинення такого відшкодування прийматиметься комітетом до предмету компетенції якого належить питання депутатської етики на підставі даних реєстрації за допомогою електронної системи підрахунку голосів картками та відомостей щодо обліку робочого часу народних депутат України, наданих Апаратом Верховної Ради України. Запропоновані зміни до Регламенту передбачають, що реєстрація народного депутата України на пленарному засіданні Верховної Ради України буде здійснюватися лише за допомогою електронної системи шляхом натискання кнопки "за", а нарахування заробітної плати за час участі у пленарному засіданні будуть здійснювати на підставі даних електронної реєстрації. У проекті закону враховуються окремі зауваження, що були зазначені у висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України до основного Закону (реєстраційний номер 1035). Пропонується прийняти проект Закону 1035-2 за основу та в цілому. Прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, прошу записатися: два – за, два – проти на виступи від фракцій. Павліш Павло Васильович, фракція "Слуга народу".
18:24:41 ПАВЛІШ П.В. Прошу передати слово Фролову. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Фролову Павлу Валерійовичу.
18:24:49 ФРОЛОВ П.В. Я прошу підтримати законопроект прим.2 і ще раз наголосити на тому, що ми маємо працювати. Для того, щоб ми працювали тут в залі ефективно, ми маємо передбачити відповідальність за те, що якщо ми не будемо працювати. На сьогодні це пропонуються фінансові санкції. І я хочу нагадати, що ми відправили в Конституційний Суд законопроект на висновок, який передбачає за отакі прогули взагалі втрату мандату. Але там мова буде йти, в тому законопроекті, про одну третину пленарних засідань і одну третину засідань комітетів впродовж чергової сесії. Дякую за увагу. І прошу підтримати законопроект прим.2. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Устінова Олександра Юріївна, фракція "Голос".
18:25:54 УСТІНОВА О.Ю. Передаю слово Ярославу Железняку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк.
18:26:06 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, завтра буде п'ятниця і, зазвичай, була така традиція у минулого скликання, це робити полупустий зал. Якщо ми не змінимо з вами комплексно Регламент, не буду довго вже розповідати про те, що це необхідно, то така практика, на жаль, може продовжитися. І цей законопроект частково вирішує це питання, хоча б, напевне, було б дуже логічним подумати для того, щоб ми не знаходилися в залі просто для того, щоб слухати запити, а для того, щоби працювали на благо країни, покращували законодавство. Але є і недоліки в цьому законопроекті. По-перше, нам треба дуже чітко виписати, що ж таке є "поважні причини". На жаль, якщо зараз ви відкриєте законодавство, то зрозумієте, що за певною долею креативності під поважною причиною можна подати будь-яку затримку і так далі. По-друге, якщо ми говоримо про прогули комітетів, то треба дуже чітко, а напевне те, як пропонувала партія "Голос" зробити, щоб не за календарний місць, коли таких комітетів може відбуватися аж один, і ви просто будете, не попавши на нього, втрачати заробітну плату, а хоча б одну сесію і вже як санкцію на наступну сесію. Я впевнений, що такі речі ми можемо разом з вами доопрацювати до другого читання, тому прохання, напевне, підтримати один із законопроектів, нам більше подобаються альтернативні варіанти, які значно доопрацьовані, але, знову ж таки, з тим, щоб ми доопрацювали ці зміни якомога швидше для того, щоб воно працювало, а не ми отримували від депутатів тепер не тільки селфі з пустої зали, а ще й довідки, чому вони не прибули на засідання. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається Зінкевич Яні Вадимівні, фракція "Європейська солідарність". Вікторії Петрівні Сюмар.
18:28:00 СЮМАР В.П. Колеги, читаю закон і розумію, що зелена кнопка таки нас хвилює, тому що вона стає ключовою для визначення того, чи є депутат на роботі, чи його тут немає. Я дуже підтримую діджиталізацію, я цієї штукою користуюся дуже давно. Але якщо ми вже за таку діджиталізацію, то давайте зробимо нарешті цю систему "Рада-4", щоб там була кнопка "реєстрація". Тому що кнопка "за" - це кнопка "за", правильно, да? Тобто, це не кнопка реєстрації, це кнопка схвалення закону. Але це, звичайно, все дрібниці. Що стосується оплати праці. Ну, як людина, яка, в якої, там, відвідуваність 89 відсотків була за останні 5 років, я вам можу сказати, що, ну, тим, кому важливі кошти, вони ходять на роботу і за кожен пропуск їм все одно ці гроші знімають. Ви хочете це унормувати? В принципі, це нормальна пропозиція. Але, дивіться, коли ми говоримо про пропуск половини комітетів, в мене до вас буде величезне прохання. Депутат приходить в комітет насправді працювати, а не просто піднімати руку і там протискати те, що йому спустили згори. Давайте будемо в комітетах працювати і фахово обговорювати, і ключове – читати законопроекти, бо в цьому суть роботи депутата. Вона не в тому, щоб натискати кнопки, колеги. Не в тому, навіть, щоб сидіти в незручному залі, а в тому, щоб писати закони, мати бачення, обговорювати їх, втілювати їх в життя в комітетах, багато працювати і робити все це краще. І не втримаюсь. Все-таки скажу з приводу законодавчої техніки цього маленького закону. Як приклад, ви пишете в першій частині відомостей щодо обліку присутності, а в другій частині дані реєстрації. Так-от, що таке облік присутності і чим від відрізняється від реєстрації? В одному законі можна було би, в принципі, написати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Мамка Григорій Миколайович.
18:30:13 МАМКА Г.М. Прохання передати слово Наталії Приходько. ГОЛОВУЮЧИЙ. Наталія Приходько, фракція "Опозиційна платформа - За життя". 18:30:31 ПРИХОДЬКО Н.І. Шановні колеги, шановні українці, впевнена, що в цьому залі немає жодного народного депутата, який би сумнівався в тому, що необхідно вносити зміни до Регламенту. Я вперше обрана народним депутатом України, але для мене, ви знаєте, Регламент – це як певний основний закон життя парламенту, нашого парламенту. І тому не можна так хаотично, несистемно вносити в нього зміни. Депутатська фракція "Опозиційна платформа - За життя" виступає за дисципліну, тому ми підтримаємо 1035-2 за основу. Але я хочу вам сказати, що цей закон можна трошки по-іншому назвати. Це закон не про те, відсутній чи присутній депутат, це закон про запізнення. Тому що якщо депутат прийшов в 10:00, натиснув кнопочку "за" і вийшов, він вважається, що він присутній на засіданні, але він не пропрацював там жодного... ні одної години. І якщо депутат прийшов в 10:03 і не встиг натиснути кнопочку "за" в 10:00, але пропрацював цілий день, він вважається відсутнім. Тому мені здається, він, цей законопроект потребує надзвичайно ґрунтовних змін, і депутатська фракція "Опозиційна платформа – За життя" пропонує прийняти за основу і доопрацювати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. (Оплески) З мотивів – Кальченко Сергій Віталійович, хвилина.
18:31:43 КАЛЬЧЕНКО С.В. Лише за інформацією стосовно того, що комітет, регламентний комітет на засіданні розглядав всі три законопроекти, і, враховуючи, що саме в альтернативному (1035 дріб 2) враховані ті рекомендації, які висловлені у висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради, комітет рішенням рекомендував Верховній Раді прийняти в першому читанні та в цілому альтернативний проект, (1035 дріб 2). Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Тільки не дріб, а тире два. 1035-2. Лубінець Дмитро Валерійович.
18:32:32 ЛУБІНЕЦЬ Д.В. Шановні колеги, я вкотре вам зараз покажу наскільки недосконалий цей законопроект. Щоб ви розуміли, на 10 годину у нас йде реєстрація. Юридично ваші картки стоять, юридично ви в залі відпрацювали цілий день. А якщо ти запізнився, про що казала моя колега, не встиг вставити цю картку, але прийшов через 10 хвилин і цілий день натискаєш на кнопки і голосуєш, але тебе нема. Тому це перше. Друге. Ви хочете обмежити кошти, які надаються народному депутату на депутатську діяльність. Де логіка? Депутат не приходить, обмежуйте його заробітну плату. Це різні речі. А кошти, які виділяються на депутатську діяльність – це кошти, які ти можеш надати людям, наприклад, на окрузі комусь допомогти. Тому депутат не приходить – обмежуйте заробітну плату. В цьому ж логіка. І так само розумію, що знову ж таки не читаєте цей законопроект. Висновок ГНЕУ – всі три законопроекти відправити на доопрацювання. ГОЛОВУЮЧИЙ. Івченко Вадим Євгенович, фракція "Батьківщина", з мотивів.
18:33:55 ІВЧЕНКО В.Є. Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Колеги, я завжди кажу так, як є. Гарний законопроект і своєчасний. І потрібно його приймати. Є технічні питання, про які говорять колеги, ми маємо відпрацювати в комітеті. Щоб у нас не було зловживань, скажімо, з реєстрацією народних депутатів. Але, разом з тим, колеги, за нас як за партію "Батьківщина" проголосувало більше мільйона ста людей. Вони дали нам право подавати законодавчу ініціативу. Вони дали нам право подавати правки. Вони дали нам можливість, щоб ми вказували, де корупційні правки, де корупційні моменти, де вкрай лобістські закони. Колеги, ми просимо, щоб ви одумалися. Ну, неможливо сьогодні процедурним рішенням Ради, про яке ви проголосували в першому читанні, дати народним депутатам з опозиції, щоб вони захищали свою позицію, свої правки, і головне – позицію тих людей, за які віддали… за яких віддали мільйон сто голосів. За інші партії – теж віддали. Тому давайте системно підійдемо. І для того, щоб ми працювали ефективно в цьому парламенті, дамо всім можливість виступати, говорити і захищати… ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд дайте. ІВЧЕНКО В.Є. …і захищати ті правки і ті закони, які ми вважаємо необхідними, особливо ті, які нам рекомендують голосувати виборці. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення питання завершено. Переходимо до голосування. Прошу всіх зайняти свої місця. Цей закон можна було назвати по-іншому: "Народні депутати, давайте ходити на роботу". Тому давайте зробимо так, щоб ми почали виконувати ту обіцянку, яку давали нашим виборцям. Що народний депутат все-таки буде працювати як в залі, так і в комітеті. А якщо є якісь доопрацювання, я впевнений, що на засіданнях комітетів все це можна буде зробити. Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні за основу проект Закону 1035-2 про внесення змін до деяких законів України щодо втрати права народних депутатів України на фінансове забезпечення у разі пропуску без поважних причин пленарних засідань Верховної Ради України або засідань комітетів Верховної Ради України. Прошу підтримати та проголосувати. 18:36:30 За-288 Проти – 1, утримались – 27. Покажіть, будь ласка, по фракціям. "Слуга народу" - 239, "Опозиційна платформа - За життя" – 8, "Європейська солідарність" - 0, "Батьківщина" –11, "За майбутнє" – 4, "Голос" – 17, позафракційні – 9. Шановні народні депутати пропоную відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проголосувати за пропозицію про скорочення наполовину строків підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 1035-2). Прошу підтримати та проголосувати. 18:37:18 За-245 Рішення прийнято. Шановні народні депутати, я вас вітаю, ми опрацювали всі питання порядку денного. Тому вечірнє засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Дякую. Забирайте, будь ласка, картки. Завтра починаємо працювати о 10-й ранку.
|