|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 18.09.2024
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ (продовження) Зал засідань Верховної Ради України 18 вересня 2024 року, 10 година Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні! Шановні народні депутати, я прошу вас займати місця. Відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег поважати прийняте українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття. Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги народного депутата України Олександра Валерійовича Маріковського. Давайте привітаємо його, побажаємо відмінного здоров'я, невичерпної наснаги та успіхів у всіх справах. Шановні колеги, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України. (Лунає Державний Гімн України) Шановні народні депутати, вже понад два з половиною роки Україна героїчно протистоїть повномасштабній варварській збройній агресії Російської Федерації. Наші відважні захисники і захисниці щодня демонструють непохитну стійкість, відвагу та самопожертву в обороні держави і багатомільйонного народу. Висловлюємо глибоку вдячність і шану усім нашим героям. Шановні колеги, давайте вшануємо хвилиною мовчання пам'ять воїнів, які віддали життя за незалежність і суверенітет України, а також безневинних мирних громадян, жертв російської держави-агресора. (Хвилина мовчання) Дякую. Прошу присідайте. Шановні колеги… Шановні колеги, зараз, одну секундочку. Давайте ми проведемо… Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадаю, необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло. Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. 10:22:50 За-176 Проти – 8, утримались – 3. Як завжди, шановні колеги. Будь ласка, Артур… З процедури, так я розумію, Артур Володимирович?
10:23:04 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановний Руслан Олексійович, шановні колеги, як ви знаєте, на вулиці Грушевського, близько парламенту, зараз стоять дружини, матері і члени сімей наших полонених і зниклих безвісти. Ми неодноразово з ними спілкувалися і, Руслан Олексійович, від "Європейської солідарності" ми надсилали на вас лист з проханням зустрітися з родинами, проговорити цю ситуацію і з'ясувати, що ми як парламент можемо зробити для того, щоб це було прискорено. Тому хотілося б почути від вас, чи можлива така зустріч, в якому складі вона буде організована і коли вона буде організована. Щиро вам дякую, Руслан Олексійович. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Артур Володимирович. Я хочу поінформувати вас, що ще в п'ятницю, в цю п'ятницю, я мав можливість зустрітися з представниками тих жінок, матерів і інших родичів наших військовополонених. Була проведена зустріч у форматі: я, омбудсмен, наш Уповноважений з прав людини Верховної Ради, а також новопризначена міністерка Калмикова. Ми десь близько двох годин провели дуже таку ефективну зустріч. Ми проговорили всі питання. По-перше, я сказав, що все, що стосується парламенту, український парламент робив і робить. Ми, починаючи від необхідних законодавчих актів, які є необхідні, від позиції парламенту ми приймаємо все. І окремо кожна делегація, я хочу подякувати усім нашим делегаціям, які на міжнародному рівні завжди тримають це питання у фокусі. Крім цього, я поінформував їх про створення нового, скажімо так, штабу, який займається питаннями обміну, де будуть, скажемо так, чіткі і зрозумілі правила обмінних операцій. Пояснили ми один одному ті проблеми, які вони бачать, ми все це уважно взяли до уваги. І я думаю… Крім цього, я окремо хочу сказати, ми домовилися, що такі зустрічі будуть з певною періодичністю відбуватися, ми будемо запрошувати їх. Десь в п'ятницю в цю міністерка Калмикова запросить їх також до себе з питань реабілітації і відтворення, тобто цей процес триває. Ще раз підкреслюю, що український парламент робив, робить і буде робити все для того, щоб кожен український воїн, який потрапив у полон, повернувся до себе додому. Дякую вам за це питання. Дякую. Шановні колеги, одну секундочку. З процедури? Будь ласка, Демченко, а після цього Герасимов з процедури. Перепрошую, Гончаренко. Демченко.
10:25:43 ДЕМЧЕНКО С.О. Колеги, добрий ранок! Я хотів звернути увагу, що порядок денний, який сьогодні ми з вами будемо на засіданні проводити, отриманий був о 10-й годині ранку. Я хотів би звернутися до голів фракцій, до всіх, хто входять до Погоджувальної наради, якщо ви вважаєте, що це є нормальним і фактично це є причиною для подальшої маніпуляції щодо народних депутатів, які не встигли ознайомитися своєчасно з порядком денним і будуть голосувати неосмислено за відповідні законопроекти, то ваше це право. Якщо ж ви вважаєте, що це все-таки неправильним, прошу ініціювати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас по процедурі, будь ласка. ДЕМЧЕНКО С.О. Прошу ініціювати відповідно перерву задля надання депутатам можливості підготуватися до порядку денного. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Попередній перелік питань, які будуть включені до порядку денного, роздаються відповідно до постанови за чотири дні до початку проведення, і є можливість усім ознайомитись, на Погоджувальній раді вирішуються питання тільки черговості розгляду цих питань, і я думаю, що кожен з вас має можливість ознайомитися. Але я взяв до уваги цю ініціативу вашу, я буду намагатися, щоб Погоджувальна рада більш своєчасно інформувала. Тому що вона тільки завершилася без десяти десять і одразу була передана інформація до народних депутатів. Шановні колеги, будь ласка, Гончаренко і після цього переходимо до розгляду питання. Будь ласка, Олексій Олексійович.
10:27:03 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую, шановний пане Голово. Питання наступне. Вчора я піднімав питання по 11379-д, ви сказали да, треба негайно розглядати – в порядку денному немає. Хочеться зрозуміти, це негайно – це коли? І друге. Ви сказали, що буде, військові пообіцяли, що буде наказ про те, щоби зупинити мобілізацію хлопців обмежено придатних 18-25 років і не відправляти їх безпосередньо для участі безпосередньо в бойових діях. Коли буде цей наказ, тому що колись – це теж не підходить. Тому, якщо це буде наказ, це можна за добу було зробити. Поки ми його ще не бачимо. І коли будемо розглядати? Дякую, пане Руслане. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Що стосується питань, пов'язаних з наказом, на Погоджувальній раді, яка проводилася в закритому режимі, було поінформовано, що до кінця цього тижня цей наказ буде. Я сподіваюсь, що в п'ятницю він обов'язково має з'явитися. Тому що там же ж питання не тільки заборонити, а й влаштувати внутрішні ці нюанси, пов'язані з напрацюванням механізмів, які ми говорили по ротаційних питаннях. І сьогодні на Погоджувальній раді ми також домовились, що це буде одне з перших питань на нашому наступному продовженні у жовтні, тому що нам треба напрацювати цей законодавчий механізм. У нас буде зустріч з вищим військовим керівництвом, де ми пропрацюємо всі ці речі. Як тільки це буде, нам треба буде цей механізм імплементувати в законопроект і тоді ми винесемо його на голосування. Дякую. Шановні колеги, рухаємося далі. Ще раз звертаюсь до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи. Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду. І я хочу нагадати, що ми знаходимося під час розгляду законопроекту 11417, це проект Закону про внесення до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони. Ми вчора пройшли практично всі поправки на врахування. Сьогодні ми ще домовились, що буде у нас виступ Дмитра Разумкова, короткий виступ Цабаля і 152 поправка буде ставитися Бондарем. І потім, якщо будуть правки на підтвердження, але я дуже сподіваюсь, що не буде, тому що нам треба проголосувати цей законопроект. Дмитро Олександрович, ви, будь ласка, перший – 5 хвилин. 5 хвилин – Разумков, потім 4 хвилини – Цабаль, потім одна поправка від Бондаря і голосувати пропоную. Будь ласка, Дмитро Олександрович.
10:29:35 РАЗУМКОВ Д.О. У нас дуже часто люблять казати, що Президент – це Президент всіх українців. І люблять казати про справедливість, але казати люблять – робити ні. Я думаю, що ви всі вчора бачили ситуацію з Усиком, з його затриманням, і дуже добре, що дійсно наш чемпіон вже відправився на тренування далі, що його більше не затримують у Польщі, і сподіваюсь, ніде це не буде повторюватись. Але цим займався особисто Президент. І потім прозвітував, як він цим займався: що він зателефонував, що він дав доручення Сибізі, що цим займалося консульство. А якщо ми з вами говоримо про справедливість, а Президент так само займався питаннями, коли блокували консульські послуги? Він так само зателефонував Сибізі, він так само виступив як гарант Конституції для всіх громадян, що таке робити не можна? Він займався цими питаннями особисто і звітував перед суспільством, коли ми бачимо той безпредєл, який дуже часто відбувається на вулицях, який коїть ТЦК? ТЦК, яке є зоною його відповідальності, тому що це частина "сухопутки", Генерального штабу і Верховного Головнокомандувача. Якщо ми хочемо говорити про справедливість, ані піар на наших героях і на тих, хто приносить славу Україні, то треба, щоб Конституція працювала для всіх, а не для тих, на кому можна попіаритись. Якщо ми говоримо про цей закон і про справедливість, а скажіть, будь ласка, як в цьому законі з'явилися "хотєлки" членів комітету, які не пройшли в рамках права, а просто з'явилися в тексті закону. А скажіть мені, будь ласка, як так вийшло, що сьогодні держава робить все для того, щоб наші громадяни залишились за межами нашої країни. Той самий Сибіга, який підписував блокування консульських послуг, йому не потрібні українці в Україні. Але вони потрібні всім, і ми йдемо на рекорди, на жаль, погані рекорди. За перші пів року в Чехії, українці принесли до бюджету Чехії на 8 мільярдів гривень більше, аніж Чехія на них витратила. Ви всі знаєте про Польщу, ви знаєте про інші країни світу, де сьогодні знаходяться наші з вами співгромадяни. Вони цінні для них, але не цінні ні для Президента, ні для Сибіги, ні для Офісу Президента, ні всіх тих, хто має за це відповідати. Ми з вами знову повернемось до справедливості. Тут багато знову піарились, розповідали про Міністерство єдності. Ну, скорочену форму я називати не буду. Але коли ви створюєте Міністерство єдності після того, як зробили все для того, щоб роз'єднати українців знову, коли після початку повномасштабного вторгнення об'єдналися всі, тому що тут не було уряду, який повтікав, не було багатьох чиновників, але були українці, які працювали на державу і на перемогу, а потім всі поповерталися і зараз міністерства створюють, на які будуть виділяти додаткові кошти, замість того, щоб виділити кошти на дійсно Збройні Сили України, ГУР і тих, хто допомагає наближати перемогу і зберегти нашу державу, ви розповідали про справедливість і про те, що треба голосувати за цей закон так само, як і за податки. Вчора в залі наприкінці засідання, коли розглядалися питання нормальних правок, коли забрати гроші з єдиного марафону і передати їх на Збройні Сили України, на людей з інвалідністю, на ГУР, на дітей, на переселенців, тут було 15 людей, сиділо в залі 15 людей. Вам все рівно. Вам все рівно на людей. Вам лише важливо, що скажуть в Офісі Президента, на що нажати "зелену". Колеги, так не може бути! Офіс Президента також невічний. Вам треба буде після каденції повернутися додому, до людей, і може вийти так, що вам там буде дуже незручно, а, може, хтось і не зможе туди повернутись. Будь ласка, залишайтеся людьми. Ми багато про це говоримо в цій залі, але дуже мало цього робимо. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович, до 4 хвилин, і потім я попрошу Роксолану Андріївну вернутися на своє місце. Будь ласка.
10:34:45 ЦАБАЛЬ В.В. Шановні колеги, я хочу вернутись на рік назад і поговорити про причину, чому ми приймаємо цей законопроект. Цей законопроект ми приймаємо, тому що дійсно на фінансування сектору безпеки і оборони не вистачає більш ніж пів трильйона гривень. Але чи було це для нас новиною рік тому? Ні, це не було новиною. Я спеціально відкрив стенограми засідання і комітету, і Верховної Ради, де були чіткі розрахунки, де багато колег, в тому числі я, говорили про те, що в бюджеті 2024 видатки, які передбачені, не покривають повну потребу фінансування Збройних Сил України. Це я говорю і про зарплати, і про зброю і не тільки Збройних Сил, а й інших розпорядників сектору безпеки і оборони. Але чи могли ми рік тому зразу це передбачити в бюджеті? Напевно, ні, тому що бюджет – це така штука, де всі видатки мають базуватись на доходах, а доходи мають бути підтвердженими, і доходи, і фінансування. А тоді в нас не було впевненості – ні в Міністерства фінансів, ні в комітету, ні в кого, що в нас буде достатньо доходів і достатньо фінансування. Що це означає? Це означає, що бюджет, який ми тоді приймали, з самого початку був нереалістичний. Це просто був бюджет для того, щоб дотриматись законодавства, щоби проголосувати хоч щось, щоб ми почали хоча б перший квартал чи перші два квартали жити як країна по цьому бюджету. Але ми ще тоді розуміли, що фінальний бюджет буде зовсім іншим. До чого я це все веду? А до того, що ми одержали 14 вересня бюджет на 2025 рік і ситуація повторюється. Для тих, хто не любить рахувати, не любить вивчати, просто подивіться на дві цифри: на видатки того бюджету, який був поданий, і видатки бюджету цього року з урахуванням законопроекту, який ми розглядаємо. Так от, видатки бюджету 2025 року нижче, ніж видатки бюджету цього року після прийняття цього законопроекту. З урахуванням інфляції це буде більше ніж на 15 відсотків нижче. Колеги, я дуже добре розумію, що ми не можемо подавати бюджет, уряд не може подавати бюджет без підтверджених видатків і без підтвердженого фінансування. Але в мене питання: а як нам розуміти хоча би приблизно, на що ми вийдемо в 2025 році. Я розумію, що це, напевно, не є бюджет, але у мене звернення і до уряду і до Міністерства фінансів. Якщо можна було хоча би мати нам як законодавцям хоча б якісь розрахунки, щоби ми хоча б приблизно розуміли, який буде законопроект, який ми зараз розглядаємо, через рік, тобто на які фінальні цифри приблизно ми вийдемо в 2025 році з урахуванням тих потенційних змін, які ми будемо приймати рівно через рік після прийняття цього законопроекту, а скоріше за все раніше. Тому, колеги, цей законопроект підтримуємо. Але давайте почнемо думати більш довгостроково. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я перепрошую, ще буде 3 хвилини – Гончаренко і після цього тоді поправка Бондаря. І ніхто не буде ставити поправки на підтвердження? Тоді одразу голосуємо. Будь ласка, 3 хвилини – Гончаренко, поправка Бондаря, і голосуємо за законопроект. Прошу народних депутатів займати свої місця.
10:39:06 ГОНЧАРЕНКО О.О. Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Друзі, ну от ми зараз розглядаємо суперважливий законопроект – бюджет. Бюджет – що таке, ну це бюджет кожної родини фактично залежить від того бюджету країни, який ми приймаємо. І у мене просто питання до вас, от до вас. Да. Ви не слухаєте, як завжди, ходите тут. Вчора вас тут залишилося, нас тут залишилось 15 людей, а ви всі пішли звідси. Тепер прийшли, але вам не до того, щоб послухати, про що йде мова, нецікаво. Люди дивляться трансляцію і завжди одне питання: а чого ніхто нікого не слухає, чого ніхто не дивиться, не слухає, не аргументує. Та нікому це не потрібно. Але я все-таки скажу вам, щоб ви… і вас запитати, ви як, у вас же є діти або онуки в когось віком до трьох років, ви змогли б їх забезпечити за 860 гривень на місяць? Просто спробуйте. От ви зараз це голосуєте всій країні, а їм як? Змогли би? А прожитковий мінімум на місяць 2 тисячі 900 гривень, змогли би прожити на 2 тисячі 900 гривень ви? Не треба про когось, от про себе. Не треба, да, на це відповідати, мені здається, відповідь очевидна. Так як же так виходить, що тих людей, яких ви тут представляєте, ви не самі тут по собі, вас обрали сюди громадяни України, але вам байдуже як вони там живуть і ви на це не звертаєте увагу. І друге, що я хочу сказати. Весь цей бюджет прикривається ганебний, прикривається одним – військові, це ж все для військових, ми ж для військових, для військових. Це що для військових, національний телемарафон для військових, кешбек 3 мільярди гривень для військових, відкат? Кешбек ви вводите, це в перекладі – відкати. Все, вже відкати офіційні, друзі, в нашій державі, цілих 3 мільярди в державному бюджеті. Це для військових? А може, ви для військових нарешті розглянете законопроект про демобілізацію, про терміни служби, які обіцяли тут всі? Може, про ротацію? Може, нарешті це припиниться знущання над цими 18-25 років обмежено придатними, яких одних забрали, інші бояться, що їх можуть забрати і ми кожен тиждень придумуємо нову, давайте ще, давайте ще робочу групу, давайте ще когось послухаємо, кого ми ще не дослухали? Може, ще в ООН порадитися? Може, ще Нострадамуса викликати? Я не знаю, що ще треба. А тут вам для військових не треба, як тридцятку повернути військовим, то не треба, а тепер, кажуть, дуже важливий бюджет, суперважливий – це ж все для військових, для наших ріднесеньких. Та годі вже брехати, найгірше – це ця брехня. Не можете забезпечити, не хочете, то вийдіть, хоч щось скажіть людям, правду. А це безкінечна брехня і це знов-таки фіговий листочок, яким хочете прикрити ганьбу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу Роксолану Андріївну зайняти своє місце. Роксолана Андріївна! Зараз буде ще 152 поправка від Михайла Бондаря. І після цього, шановні колеги, будемо голосувати. Я прошу усіх народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, я прошу усіх народних депутатів зайняти свої місця. Тому що це дуже важливий закон для наших військових. Будь ласка, 152 поправка, Михайло Бондар. Включіть мікрофон. Потім відповідь комітету, голосування.
10:42:48 БОНДАР М.Л. Шановні колеги, правка стосується питання, про яке ми сьогодні цілий ранок розмовляємо, це соціальний захист сімей наших захисників. Напрацьована правка в тому числі після зустрічі якраз з тими людьми, з тими родинами, які стоять зараз біля Верховної Ради і блокують. Це у межах міністерства. 400 мільйонів на соціальний захист дітей, родин наших військовослужбовців, які загинули, які зниклі безвісти, які в полоні. Це у межах міністерства. Будь ласка, підтримайте цю поправку і ці кошти будуть цільово спрямовані якраз на захист соціальний сімей і дітей наших захисників. Тому що міністерство не використає до кінця року з цієї програми гроші. А 400 мільйонів буде цільово якраз для цих потреб. Будь ласка, колеги, підтримайте. ГОЛОВУЮЧИЙ. Яка позиція комітету по 152 поправці?
10:43:57 ПІДЛАСА Р.А. Шановні колеги, я прошу вас звернути увагу зараз на цю правку. Комітет з питань бюджету, уряд і Міністерство ветеранів категорично проти цієї поправки. Вона говорить про те, щоб забрати 400 мільйонів гривень з реабілітації ветеранів і віддати їх приватним санаторіям для розміщення людей в цих санаторіях. Прошу її не підтримувати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 152 поправка авторства Бондаря, вона комітетом була відхилена, автор ставить її на врахування. Я ставлю 152 поправку. Прошу голосувати. 10:45:00 За-129 Рішення не прийнято. Шановні колеги, ми завершили розгляд цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця, колеги, щоб ми не добігали на останніх секундах, це не завжди граційно. Шановні колеги, я ставлю пропозицію... Артур Володимирович, будь ласка. Артур Володимирович, готуємося до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони (реєстраційний номер 11417). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 10:46:10 За-298 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях, будь ласка. Дякую, колеги. Рухаємося далі. Наступний законопроект 11131. Це проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України. Шановні колеги, ми домовилися таким чином, що буде, рахуйте час: 3 хвилини – виступ Гончаренка, 2 хвилини – виступ Климпуш-Цинцадзе, 5 хвилин – виступ Южаніної, далі буде поправка Фріса 192, далі чотири поправки "ЄС", далі поправка 178 від "Батьківщини" і 3 хвилини – виступ Юлії Володимирівни, Кисилевський – одна поправка, Кисилевський – одна поправка і 2 хвилини – виступ Бакунця. Ще буде Дмитро Олександрович, так? Добре. Будь ласка, 3 хвилини – Гончаренко.
10:47:25 ГОНЧАРЕНКО О.О. Мене тут трішки затисли вибігаючі депутати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Нічого, ви такий, що ви всюди прослизнете. ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую вам. Це вам так здається. Не всім це вдається, але... ГОЛОВУЮЧИЙ. Але вам вдається. Давайте. ГОНЧАРЕНКО О.О. Ну, пане Руслане, ми ще побачимо, побачимо, як вам це вдасться. Друзі, і так, дуже важливий законопроект про Бюджетний кодекс. І як ви бачите, коли важливий законопроект, депутати йдуть із зали. От масово депутати із зали виходять, бо ніяке... потрібно тільки натискати на кнопки і голосування. Це все єдине, що цікавить, все інше не цікавить. І знову, як ви бачите, виходять, виходять, всі йдуть. Друзі, а насправді дуже важливо, мова йде про Бюджетний кодекс і мова йде про те, яким чином він має бути прописаний для того, щоб працювати на державу. У нас з цим, друзі, дуже погано, тому що сказати, що в нас працюють на державу ті надходження, які збираються, сказати не можна. Це абсолютно не так, навпаки все, абсолютно навпаки відбувається. У нас сьогодні зібрані кошти йдуть на силовиків, які захищають цю владу від того, щоб їм ставити якісь питання. Бо ми бачимо, що питань там дуже багато. Цілі машини з кешем, які кожний там тиждень виявляють, знаходять хабарників, оце, я розумію, те, чим займаються. Але що ми бачимо, чому ми не бачимо викриттів на найвищому рівні? Да тому що всі гроші йдуть на силовиків, на них гроші є. На себе коханих, на адміністрації різноманітних міністерств, на ДУС (Державне управління справами), все інше кошти є. На національний телемарафон, щоб на ньому брехати людям, щоб розповідати чергову дурню і створювати віртуальну реальність, на це гроші є. На що ж грошей нема? Грошей нема на наших військових, тому що те, що забрали ту тридцятку, не повернули, те, що сьогодні навіть не ставиться питання, я не знаю, хоч на індекс інфляції підвищити ті грошові забезпечення, які є у військових, взагалі не ставиться це питання. Ну воно просто ігнорується. На що далі немає грошей? В країні демографічна катастрофа. Катастрофа. У нас в 1990 році народився 1 мільйон дітей, зараз, минулого року – 170 тисяч. Ви чуєте, скоро не буде кого представляти в цій залі. 170 тисяч народилося дітей минулого року після мільйона в 1990 році. В цьому році не буде навіть 170 тисяч. І що ми робимо з цим? Ми допомагаємо родинам? Ми допомагаємо дітям? Ні. 860 гривень на дитину на місяць вже більше 10 років… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олексій Олексійович. Будь ласка, далі у нас 2 хвилини – Климпуш-Цинцадзе. Будь ласка, Іванна Орестівно. ЮЖАНІНА Н.П. Мені передає. ГОЛОВУЮЧИЙ. А, передає Южаніній. Будь ласка, Южаніна, 5 хвилин.
10:50:39 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Прошу передати слово. ЮЖАНІНА Н.П. І плюс 2 хвилини. КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Прошу Южаніній мої 2 хвилини і 5 хвилин Ніни Петрівни. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. І плюс 2. Тоді, будь ласка, до 7 хвилин. Добре, до 7 хвилин – Южаніна, будь ласка.
10:50:53 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги, ми вчора дуже довго представляли свої поправки до 11417 проекту Закону про внесення змін до Державного бюджету на 2024 рік. На жаль, насправді було дуже мало колег в залі. Але я хочу ще раз повторити, що ми пропонували перерозподілити 18 мільярдів гривень по розпорядникам, які не використали кошти на сьогоднішній день, і по тим програмам, які і не будуть використані. Тому ваша неучасть вчора в голосуванні означає, що ви позбавили додаткової можливості фінансування наших Збройних Сил, виплати бойових, яких так не вистачає, як ви говорите, на 18 мільярдів. Тепер переходячи до цього проекту закону. Ну, по-перше, треба визначити, що цей проект закону іде з такою назвою дуже правильною, як внесення змін до Бюджетного кодексу щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законом України. Але, як і в минулому проекті закону, бюджетний комітет використав певну хитрість, і вона полягає в такій собі технічній процедурі, що проголосований закон в першому читанні, і в лівій колонці мала стояти редакція лише уряду, урядового проекту закону, був внесений в зал з величезною кількістю поправок і думки комітету, яку ми навіть не змогли виправити і не могли поставити поправки на підтвердження. Я вважаю, що взагалі ці маніпуляції, хитрощі... Звертаюсь до вас, пане Голово Верховної Ради, чому так в цей раз була підготовлена таблиця до другого читання? Я думаю, що спеціалісти можуть її... Взагалі голосування по проекту Закону 11417 скасувати як таке, що не відповідає нормотворчій роботі у Верховній Раді. Ну мене дивує ваше відношення до таких питань. Жодного разу за всі існування парламентів всіх років такого випадку не було. Ми довго спорили, але ви там, коли зачитуєте рішення, ви ж розумієте, якщо в першому читанні тільки приймається закон і не в цілому, то поправки комітету будуть розглядатися тільки до другого читання. Навіщо ви підігруєте тим махінаціям, які потім виносяться в зал? Що стосується Бюджетного кодексу зараз. Так отже, так от, я також розумію колег, що нам треба швидко проголосувати, бо це є певним маркером для отримання коштів від наших партнерів повернути середньострокове планування для місцевих органів влади. Але ж ви ж знову туди добавляєте купу своїх різних поправок. Про це будуть говорити ще колеги. Я зараз хочу сказати про наше бачення і чому ми подали чотири ключові поправки для того, щоб сформувати свою позицію для підготовки бюджету на 2025 рік, як без змін до Бюджетного кодексу міг бути підготовлений бюджет, який уже використав інші правила формування саме бюджетного розпису. Це знову певна маніпуляція. Тому якщо говорити, наприклад, про дорожній фонд, тут будуть дуже багато говорити. Ви знаєте, що в державному бюджеті, який буде презентувати завтра міністр фінансів, вони вже 25 відсотків від дорожнього фонду залишають в спеціальному фонді, для будівництва доріг. А це немаленька сума – це 20 мільярдів. Тобто якщо ви думаєте, що підвищення ставок акцизного податку буде використано як власні надходження для Збройних Сил, ви помиляєтеся, тут знову з'являються дороги. Тому наша поправка буде стосуватися, щоб раз і назавжди забрати можливість маніпулювання дорожнім фондом і з 1 жовтня цього року, по закінченню року, в якому закінчиться військовий стан, все ж таки ми мали однакове бачення, не гралися цим, не маніпулювали, а спрямовували кошти до фонду, який дозволить фінансувати виключно Збройні Сили України. Ми також звернули увагу, що ви почали маніпулювати військовим так званим ПДФО. Як так можна було, без внесення змін до Бюджетного кодексу змінити розподіл навіть військового ПДФО в ІV кварталі 2024 року. Як можна, коли ви говорите, що треба перерозподілити кошти, які не використав Мінстратегпром, а в цей же час у нас на наступний рік вони ще більше отримають, і ДССЗЗІ, і Мінстратегпром, по 3,5 мільярда додатково, тому що розмір самого військового ПДФО суттєво збільшується. То невже ви за цей період часу так і не почули, що вимагають від нас військові частини? Вони просять збільшити долю, тобто частку швидких грошей, якими вони можуть заповнити, використати для того, щоби придбати найнеобхідніше. Ну ви всі от їздите до військових, про це знаєте і зараз не намагаєтеся зробити на законодавчому рівні, полегшити їх життя і спрямувати туди трошки більше грошей. Це буде наша наступна поправка, про справедливий розподіл і пропорції по військовому збору. Мене дуже дивує ваша позиція щодо спеціального фонду по військовому збору, який ви вчора в першому голосуванні підняли для всіх працюючих "в білу" громадян України і тих, які отримують інвестиційні доходи "в білу". Тому мені здається, що якщо ми зараз маємо можливість вносити зміни до Бюджетного кодексу, я ще раз повторюсь, я не знаю, як формували державний бюджет на 2025 рік, якщо в ньому уже не притримувались діючих норм Бюджетного кодексу. То якщо ви будете це робити колись, заднім числом чи готуючи проекти Закону про державний бюджет на 2025 рік згодом, це все означає, що там знову будуть маніпуляції. У нас є підготовлені поправки, якщо ви насправді налаштовані таким чином, підтримайте їх, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Далі у нас ще були з виступів без поправок ще 2 хвилини у Бакунця, давайте дамо ще Бакунцю виступити, а тоді підемо вже по поправках. Будь ласка, Бакунець, у вас просто виступ без поправок замість ваших поправок, так? Бакунець.
10:58:26 БАКУНЕЦЬ П.А. Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Звичайно, що розгляд Бюджетного кодексу, так би мовити, цього шляху, куди будуть спрямовуватися ті чи інші податки наших українців в наступному році, є вкрай важливим. І кожному з нас потрібно зрозуміти, що наше завдання є не лише думати, як буде наповнюватися бюджет державний. Наше завдання є також допомогти тим органам місцевого самоврядування, котрі в тому залі були створені і в тому залі були голосовані, і в цьому залі ви обіцяєте, що будете допомагати місцевому самоврядуванню вижити на наступний рік. Наступний рік буде непростим великим викликом для кожної громади, і маленької, і великої. І зрозуміло, що нам потрібно хоча б якісь кроки назустріч їм зробити. Це обов'язково 64 проценти від ПДФО залишати на місцях. Ця різниця від 60 до 64, отих 4 проценти – це величезні кошти, які допоможуть пройти опалювальний сезон органам місцевого самоврядування. А не забувайте, що ви всі, ваші діти, ваші родини, як і родини наших найвідважніших, відважніших серед усіх вас, наших захисників, живуть у місцевих громадах, їхні діти ходять у місцеві садочки, у місцеві школи, лікуються у місцевих лікарнях, відвідують місцеву культуру. І нам потрібно зробити ці кроки назустріч місцевому самоврядуванню. Тому я вас закликаю підтримати місцеве самоврядування, підтримати ту єдину можливість краще проживати громадянам у громадах. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я перепрошую, ще буде 6 хвилин виступ Разумкова, і після цього переходимо вже до поправок. Будь ласка, Дмитро Олександрович. 11:00:30 РАЗУМКОВ Д.О. Руслан Олексійович, а спочатку можна. ГОЛОВУЮЧИЙ. Обнуліть час, будь ласка. 11:00:50 РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Шановні колеги, на цьому тижні було багато питань, пов'язаних з бюджетом, і буде багато питань, пов'язаних з бюджетом. Ви зараз будете… мали би розглядати бюджет на наступний рік. Скажіть, будь ласка, його хтось дивився з того, що туди закладено? Скажіть, будь ласка, немає сьогодні уряду, у мене запитання: цей бюджет так само зверстали, виходячи з того, що війна завершиться вже всередині 25-го року. Взагалі я і наша команда "Розумної політики" зараз звернулися до уряду з запитанням, звідки у них була інформація, хто їм її надав, чи то Путін, чи то хтось інший, що війна завершиться всередині 24-го року. Чи це абсолютне невігластво, непрофесіоналізм, саботаж або планування державної зради, коли готується бюджет воюючої держави фактично з урахуванням того, що половину терміну дії цього бюджету на Збройні Сили не було грошей. Скажіть, будь ласка, чи дивились ви Бюджетну декларацію, яка передбачає те, що буде дійсно економія? А знаєте, на чому закладає уряд економії? Що кожного року в Україні буде ставати на 30-40 тисяч пенсіонерів менше. Це така в нас нова соціальна реформа: менше пенсіонерів – менше пенсій – менше державних видатків. Якщо б вони могли, провели б таку саму реформу і з людьми з інвалідністю, провели б таку саму реформу і з вчителями, і з медиками, і з дітьми, тому що це найбільш затратні для бюджету сфери, в які сьогодні не хоче вкладати український уряд. Скажіть мені, будь ласка, а як ви голосуєте про підняття податків і про зміни до державного бюджету, коли з одного боку виступають представники Азербайджану і говорять про те, що український уряд звернувся до них про транзит російської нафти і газу, а український уряд говорить, що ми не будемо це транзитувати? Вірніше, не так: ми дамо можливість всім на цьому заробляти, окрім українського бюджету. Ви або хрестик зніміть, або спіднє надягніть. Тому що ви, якщо торгуєте, то зробіть так, щоб це було наповнення до державного бюджету, а якщо ні, то не фінансуйте державу-терориста. Тому що якщо йдуть такі розмови на рівні уряду, якщо хтось звертався з цього питання, то тоді давайте виходити з того, що з цієї нафти і газу, яку нібито продають і в Росії, за позицією Гетманцева, відбувається наповнення російського бюджету, держави, яка з нами воює. З цього бюджету йдуть видатки на забезпечення російської армії, яка вбиває наших цивільних, вбиває жінок, вбиває дітей, знищує нашу територію і знищує наших військових. Тоді хай визнають, що вони таким чином і дізналися від Росії, що війна завершиться в 24-му всередині. Друге питання. Скажіть, будь ласка, ви вважаєте, що непотрібно міняти уряд, який спланував це на середину року, а вносить зміни до бюджету і до податкової лише зараз, фактично на початку жовтня 24-го року? Скільки їм треба було місяців – чотири, для того, щоб зрозуміти, що той бюджет, який вони намалювали на колінці, не працює і не буде працювати? Якщо ми говоримо про воюючу державу, згідно бюджетної декларації, яку заніс уряд Шмигаля, видатки на Збройні Сили України наступні три роки будуть зменшуватись: із 2,2 трильйона гривень будуть відходити до 1,5. А видатки на дороги, на яких заробляв Тимошенко, на яких заробляв весь Офіс, про які Рахункова палата не видає результати своєї роботи аудиту, сьогодні затаємничила Піщанська, яка наближена до Офісу людина, – будуть виділяти додаткові ресурси. І через, за три роки планують виділити фактично пів трильйона гривень, пів трильйона. Замість того, щоб направити їх на відбудову житла для тих, хто втратив його, для тих, хто повірив Офісу і готувався до шашликів, готувався до відпочинку влітку, готувався до того, що війни не буде, послухав спікерів Офісу Президента і розпакував валізи і назавжди залишився в Ірпені, Бучі, Ізюмі й інших містах. Або ті, хто втекли, втратили різних, близьких, або ті, хто втратили там машини, втратили своє майно і сьогодні скитаються і по Україні, і по світу. Так, може, краще на це виділити гроші для тих, хто дійсно потребує допомоги держави, а не так, як уряд – забрати виплати для ВПО? Забрали ж, уряд, виплати для ВПО. І ви ж спілкуєтесь з людьми, то запитайте, як їм сьогодні живеться і що уряд робить для того, щоб допомогти простим людям, окрім того, щоб підняти податки, забрати останнє, знищити повністю систему економічної стабільності в державі, яка і так три мається не на уряді, а тримається на простих українцях. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили виступи тих, хто просто з виступами. Зараз переходимо до тих... А, ще 1 хвилина – Герасимов, я перепрошую. 1 хвилина – Герасимов, і переходимо до поправок. Перед тим, Артур Володимирович, одну секундочку. Поправки будуть іти так: у нас буде Фріс, Кисилевський, потім чотири поправки фракція "Батьківщина", потім 5 хвилин – Юлія Володимирівна Тимошенко і 178 поправка, поправка Разумкова, поправка Гриб і голосуємо. Ну я ж сказав, що чотири… Хто буде? Ви будете, Ніно Петрівно, ставити, да? Я ж сказав, чотири поправки від "ЄС". 1 хвилина – Герасимов, будь ласка.
11:07:45 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановні українці, тільки що фракція "Слуга народу" відмовила в підтримці дітям сімей загиблих, поранених, зниклих безвісти і сімей наших полонених, відмовила в цій підтримці. Причому глава комітету відповідного з трибуни сказала, м'яко кажучи, неправду, тому що гроші фактично виділяються родині, яка сама обирає, що їй робити, під керівництвом Міністерства з питань ветеранів. Окрім цього, вас нічого не смутило і ви одночасно в цьому ж законі підтримали виділення 780 додаткових мільйонів гривень на дороги. Тому пріоритети команди Зеленського мені зрозумілі: відмовити в підтримці дітям загиблих, дітям поранених, дітям зниклих безвісти, дітям полонених, але виділити гроші на дороги. Оце є ваше обличчя. Чому? Тому що це факти, які зараз зафіксовані і прийняті вами в бюджеті на 2024 рік. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до поправок. Будь ласка, Фріс, 192 поправка. Після цього Кисилевський. Тільки одразу скажіть, який номер поправки. Будь ласка, Фріс, 192-а.
11:08:56 ФРІС І.П. Вітання, колеги! 192 поправка – це якраз та поправка, яка говорить про 64 відсотки, які мають залишатися в ПДФО в бюджетах місцевих громад для погашення різниці по теплоносіях. Кожен рік ми це включаємо в бюджет. Кожен рік ми ламаємо про це копья і кожен рік Рада голосує за цих 64 відсотки. Є пропозиція закріпити, зацементувати цю домовленість, яка відбулася в свій час між громадами та Верховною Радою і Президентом в частині того, щоб залишити 64 відсотки в громадах ПДФО для погашення цієї різниці. Прошу вас підтримати. Я впевнений, що до всіх мажоритарних депутатів всіх фракцій зверталося місцеве самоврядування з цього питання. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.
11:10:04 КУЗБИТ Ю.М. Дякую. Дякую, Руслан Олексійович. Шановні колеги, дивіться, я хочу вам нагадати, що все-таки зараз закон, який ми приймаємо, це Закон про відновлення середньострокового бюджетного планування місцевих бюджетів, завдяки якому, якщо ми його приймемо, ми отримаємо від Міжнародного валютного фонду допомогу у розмірі 700 мільйонів євро. Питання 64 відсотків ПДФО, залишення, воно важливе. Я хочу вам довести до вашого відома, що бюджетний комітет при складанні бюджетної декларації рекомендував Кабінету Міністрів на 25-й рік залишити цих 64 відсотки. Але ми просимо вас і пропонуємо вернутися до цього питання при ухваленні рішення про зміни до Бюджетного кодексу разом з Законом про бюджет 2025, коли ми будемо мати всі зведені показники, коли ми будемо мати всі зведені показники і будемо розуміти всю картину балансу по бюджету. Тому зараз це рішення не підтримується, колеги. Пропоную вернутися до нього через три тижні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. 192 поправка Фріса. Вона комітетом відхилена. Аргументи сторін ви почули. Я прошу народних депутатів голосувати. 192 поправка, будь ласка. 11:11:27 За-170 Рішення не прийнято. Дякую, колеги. Рухаємося далі. Далі Кисилевський. Номер поправки спочатку, будь ласка.
11:11:34 КИСИЛЕВСЬКИЙ Д.Д. 145. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. КИСИЛЕВСЬКИЙ Д.Д. Шановні колеги, я просив би поставити на врахування поправку номер 145. Це поправка Бужанського, Припутеня, Медяника, Бородіна, Каптєлова, ще ряду депутатів і також колеги Савчук і Ляшенко її подали. Ця поправка стосується реверсу. Що таке реверс? Це ситуація, коли у громади, яка заробила кошти у свій місцевий бюджет, перевиконала доходи, ці доходи забирають. Ніхто ж не думає, що доходи громад падають громадам з неба. Тобто якщо громада бореться з тіньовою зайнятістю, збирає податок на землю, не вигадує схеми, залучає інвестиції, ми її за це караємо, позбавляємо коштів. 189 громад в такій ситуації. Ця норма про те, щоб реверсу не було, щоб не вилучали кошти, діє з 22-го року з початку вторгнення і, мабуть, що на цей рік, на наступний рік варто цю норму продовжити. Тож я прошу поставити на врахування поправку 145 і підтримати те, щоб ці кошти, які зароблені громадами, залишалися у місцевих бюджетах. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету.
11:12:41 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслан Олексійович. Колеги, знову ж таки та сама ситуація, реверс важливий, але хочу звернути вашу увагу, що при консультації з Мінфіном ми прийшли до висновку наступного: що це вигідно зараз тільки для 200 громад, а у нас їх більше 1 400. Тому давайте повернемося до цього питання знову ж таки, коли ми будемо мати всі зведені показники по бюджету 2025. Це питання трьох тижнів плідної роботи в комітеті. Долучайтеся, приходьте, ми подивимося всі розрахунки і повернемося до цього питання та проголосуємо. Зараз в цьому законі, це технічний закон, давайте його проголосуємо і не будемо в нього вносити правки, які до нього не мають ніякого відношення. Дякую, колеги. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрій Михайлович. Шановні колеги, ви почули. 145 поправка народного депутата Кисилевського, вона комітетом відхилена, він наполягає на врахуванні, він і його співавтори, позицію комітету ви почули. Я ставлю 145 поправку на врахування. Прошу голосувати. 11:13:52 За-185 Рішення не прийнято. Шановні колеги, далі у нас 4 поправки від фракції "ЄС". Будь ласка, Ніна Петрівна. Я потім Разумкову дам. Будь ласка, "ЄС", 4 поправки. Ніна Петрівна. Після цього, давайте, щоб Разумков, потім Юлія Володимирівна – 5 хвилин і одна поправка, і після цього ще поправка Гриб,і голосуємо. Будь ласка, чотири поправки, Ніна Петрівна Южаніна. Номери тільки.
11:14:20 ЮЖАНІНА Н.П. 201 поправка. Шановні колеги, ця влада ввійде в історію як великі стратеги по будівництву доріг. Але ж уже досить. Послухайте, зараз в такий період треба припинити своє бажання будувати. Ми вам пропонуємо цією поправкою будувати, але задіяти всі сили для будівництва військових, інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, закупівлі та ремонту техніки і обладнання, яке потрібно саме для цих цілей. Тому ту вашу тенденцію, яку ви заклали вже в бюджет на 2025 рік, про те, щоб 25 відсотків залишити в дорожньому фонді, ми пропонуємо змінити правила розподілу коштів, які збираються для нібито дорожнього фонду, направити їх в спеціальний фонд для Міністерства оборони саме для будівництва фортифікаційних споруд. Я вважаю, що ви прикладете всі зусилля і зможете реалізувати і показати себе великими будівничими, але саме... ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 201 поправці, будь ласка.
11:15:29 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслан Олексійович. Колеги, дивіться, запропоновано в цій правці передбачити, що доходи, як і джерела надходження державного... дорожнього фонду, перепрошую, в 24-му році зараховувати до спеціального фонду держбюджету. Колеги, зараз наразі ці кошти зараховуються до загального фонду і спрямовуються Міноборони для будівництва фортифікаційних споруд, закупівлі і ремонту техніки та обладнання. Крім того, за висновками Мінфіну, такий перерозподіл становитиме в жовтні-грудні 24-го, колеги, близько 27,5 мільярда гривень, а в 25-му році близько 110 мільярдів гривень. Тому прошу не підтримувати цю правку, комітет її відхилив. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я ставлю 201 поправку авторства Южаніної і колег на голосування, вона відхилена комітетом, позиції сторін ви почули. Будь ласка, 201 поправка, голосуйте. 11:16:31 За-124 Рішення не прийнято. По фракціях покажіть, будь ласка. Наступна поправка. Номер поправки, Ніна Петрівна.
11:16:40 ЮЖАНІНА Н.П. 217-а. Шановний колего, ви ж не пояснили, що це не тільки на четвертий квартал, а до кінця воєнного стану. І ту суму, яку ви назвали, це справді для фортифікаційних споруд якраз те, що потрібно. Я не зрозуміла вашої суми, це багато, мало порівняно з 1 трильйоном на Міністерство оборони. 25 мільярдів для фортифікаційних споруд – це що виклик для вас? Поправка 217 говорить про перерозподіл військового ПДФО. Забудьте, будь ласка, не грайтеся! Ви зробили розподіл того ПДФО, яке забираєте від громад на сьогоднішній день, 45, 45 і 10 на військові частини. Ви ж уже зрозуміли, що для військових частин цих грошей недостатньо. Ви уже зрозуміли, що, наприклад, Мінстратегпром використав тільки на декілька відсотків. Так точно, як і ДССЗЗІ, крім того, що вони вкрали і завищили ціни, вони також тільки використали на 67 відсотків. Будь ласка, ми пропонуємо змінити розподіл так, щоб... ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету на 217 поправці.
11:17:50 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслане Олексійовичу. Ніна Петрівна, дивіться, ми ж керуємося розрахунками, які нам дає Міністерство фінансів. Це відповідь по попередній правці. А з приводу 217-ї. Дивіться, зменшення обсягів коштів, які ви пропонуєте спрямувати для адміністрації Держспецзв'язку на здійснення заходів закупівлі спецтехніки, призведе на думку і Міністерства фінансів, і бюджетного комітету до зменшення сукупного обсягу постачання безпілотних систем для сил безпеки і оборони в умовах збройної агресії. І крім того, я хочу зазначити, колеги, що все-таки ще не кінець бюджетного року. І те, що вони не використали, ми зможемо з приводу цього на "годині запитань до Уряду" задати їм питання і отримати відповіді, якщо ці відповіді не будуть секретною інформацією, яку не можна обговорювати публічно. Я думаю, кожен з нас як суб'єкт законодавчої ініціативи може як народний депутат звернутися до Мінфіну і отримати роз'яснення з приводу того, як використовувалися і освоювалися кошти. Дякую. Тому ця правка не підтримується. Прошу не голосувати, колеги. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 217 поправка авторства Ніни Петрівни Южаніної з колегами. Ця поправка відхилена комітетом, аргументи ви почули. Ставлю на голосування 217 поправка. 11:19:15 За-133 Рішення не прийнято. По фракціях. Будь ласка, Ніна Петрівна далі. Номер поправки?
11:19:24 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги… 226-а. Я сподіваюся, що ви не будете кормитися брехнею весь час. Послухайте, ви про ДССЗЗІ ще не наслухалися з тієї корупції, яка там, і завищення цін, і поставку неякісних дронів. Я зараз пропонувала частину коштів дати на Міністерство оборони, де є агенція по закупівлям тих же дронів і спеціальної техніки, і трохи більше віддати на військові частини. Ви знову всіх обманули, наговорили що попало. А ви підтримуєте і не голосуєте, ходите по залі. Щодо військового, тепер спеціальний фонд для військового збору. Вчора в проголосованому першому читанні проекті було дано доручення розробити спеціальний проект змін до державного бюджету для зарахування військового збору до спеціального фонду державного бюджету. Будь ласка, ця поправка саме про це. Прийміть її. І вже буде реалізоване ваше доручення, бо Кабмін дуже часто, в 90 відсотків не виконує наші доручення. Тому прийнявши цю поправку, ми саме… ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція по 226 поправці.
11:20:31 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслан Олексійович. Ніна Петрівна, дивіться, на жаль, не підтримується це комітетом, тому що так, як я вже говорив, за розрахунками Мінфіну призведе до зменшення загального фонду державного бюджету в 25-у році майже на 11 мільярдів гривень, а в 26-у на 46. Тому не підтримується. Просто не голосувати, колеги. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 226 поправка авторства Южаніної і колег. Вона комітетом відхилена. Автор просить поставити її на врахування. Позицію ви почули. Прошу голосувати. 11:21:15 За-136 Рішення не прийнято. По фракціях покажіть. І завершальна четверта поправка від фракції "ЄС". Ніна Петрівна, будь ласка.
11:21:23 ЮЖАНІНА Н.П. 229 поправка. Значить, ви тільки що почули, що вчора ви проголосували за чергову брехню, бо ніхто не буде створювати спеціальний фонд для зарахування військового збору, бо це мінус 11 мільярдів в загальний фонд, в загальний котел. Слухайте, ну я вже не можу терпіти і скривати все, що ви говорите, а люди підтримають і голосують за це. Ну ви ж їх підставляєте, якщо ви це робите спеціально. Ця поправка говорить про те, що всі кошти, придбані від розміщених військових облігацій, мають спрямовуватися виключно в повному розмірі на сектор безпеки і оборони Міністерства оборони для забезпечення діяльності Збройних Сил України. Досить маніпулювати, продаються військові облігації, придбають різні суб'єкти господарської діяльності. Там різна система оподаткування і таке інше. Але ви упорно не хочете визнавати, що ці гроші мають іти виключно на військових. А на що ще? На чиї ще "хотєлки"... ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 229 поправці.
11:22:33 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслан Олексійович. Колеги, дивіться, по цій пропозиції. Реалізація такої пропозиції створить ризики несвоєчасного їх проведення, оскільки попит на такі облігації є змінним та залежить від багатьох чинників. Варто зауважити, що враховуючи обмеження щодо спрямування коштів міжнародної фінансової допомоги на фінансування оборонних видатків, видатки сектору безпеки і оборони вже фінансуються за рахунок податкових надходжень і державних внутрішніх запозичень, зокрема ОВДП. Тому правка не підтримується, колеги. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. 229 поправка авторства Южаніної і колег. Комітетом відхилена, аргументи почули. Я ставлю на голосування 229 поправку. Прошу народних депутатів голосувати. 11:23:31 За-138 Рішення не прийнято. Покажіть по фракціях. Будь ласка, 188 поправка, Разумков. Потім Юлія Володимирівна – 5 хвилин виступ і поправка, потім поправка Гриб і голосуємо. Будь ласка, Разумков
11:23:44 РАЗУМКОВ Д.О. Колеги, будь ласка, тут немає політики, про це сьогодні виступав і говорив народний депутат Фріс. Давайте виконаємо те, що ми пообіцяли місцевим органам влади, вони роблять сьогодні багато для української перемоги, для нашої з вами держави, для Збройних Сил. Давайте повернемо 64 відсотки ПДФО, так, як їм і обіцяли, тому що вони їх використовували більш ефективно. Навіть сьогодні є відповідь Прем'єр-міністра про те, що ці кошти, які забрали у місцевих громад, вони використовуються абсолютно безглуздо або взагалі не використовуються. Тому зробіть правильно для тих територій, які вас обирали, вони хотіли, щоб ви відстоювали їх інтереси, не Кабміну, не когось іншого, а інтереси людей. Будь ласка, підтримайте цю правку, це аналогічна правка колег. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 188 поправка, а потім репліка Фріса. Будь ласка, прошу голосувати. 11:25:11 За-161 Рішення не прийнято. Фріс, репліка, будь ласка.
11:25:17 ФРІС І.П. Дякую, Руслан Олексійович, за репліку. Вона би була слушна до моменту голосування, але… ГОЛОВУЮЧИЙ. А от в цьому і сутність репліки, щоб не вплинути на результати голосування. ФРІС І.П. Дякую вам за те, що не забули. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Юлія Володимирівна – 5 хвилин і одна поправка 178-а, Юлія Володимирівна буде ставити. І потім одна поправка Фріса, так? І голосуємо після цього, колеги. Будь ласка, 5 хвилин – Юлія Володимирівна і поправка одразу 178-а буде.
11:25:53 ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні колеги, в принципі, цей законопроект щодо середньострокового бюджетного планування, він, безумовно, є корисним і середньострокове планування бюджетне для України однозначно потрібне. Взагалі краще потім переходити на 5-річне планування, чим більше, глибше ми бачимо стратегію, тим більш прогнозованіше живе і працює держава. Тому ми за цей законопроект голосувати будемо. Але хотіла би наголосити на декількох речах, які є важливими. Перше. Це те, що в цьому законопроекті не вдалося, а спроби були зроблені, знизити питому вагу ПДФО, яка залишається в регіональних місцевих бюджетах, з 64 до 60. І я тут хочу подякувати всім депутатам, які не допустили прийняття цієї правки, і у нас є всі абсолютно підстави вважати, що на наступний рік і бюджеті так і залишиться 64 відсотки ПДФО на місцеві бюджети. Крім того, нам вдалося зберегти безкоштовне харчування для дітей внутрішньо переміщених осіб та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій. Це теж серйозне було зрушення і безкоштовне харчування в школах залишили. Також є позитивна річ, на яку я хочу звернути вашу увагу, що залишки, невилучені залишки місцевих бюджетів, можуть бути витрачені на дуже широкий спектр видатків. Це теж новела цього законопроекту і вона є без сумнівів позитивна. Але в той же час я хочу звернути вашу увагу, що не пройшли правки: 175, 176, 177, 178 від всіх фракцій. Моя правка 178. Що це за правка, яку я хотіла би поставити зараз на голосування і на підтримку? Правка стосується того, що в тимчасово окупованих місцевих громадах залишились бюджетні залишки, вони зараз, на жаль, заморожені, але ці залишки вони мусять бути витрачені і витрачені зі змістом. До нашої команди звернулися Збройні Сили України, бригади безпосередньо, які працювали на звільненні цих тимчасово окупованих територій. І вони попросили, в тому числі і бригада "Азов", прийняти цю правку 178 для того, щоб можна було розморозити ці гроші і направити їх безпосередньо на підтримку тих бригад, які захищали ті населені пункти, які сьогодні, на жаль, тимчасово окуповані і за які ці військові підрозділи продовжують боротися. Це безсумнівно позитивна правка, вона дає можливість додаткові фінансові ресурси дати тим бригадам, які сьогодні знаходяться на передовій і які захищають нашу територію, і які точно звільнять нашу територію. Я ще раз підкреслюю, що 178 правка – це правка нашої команди, але є аналогічні правки від всіх без виключення фракцій, тому що бригади, керівники бригад звернулися до всіх фракцій і попросили цю правку внести. І я дуже прошу цю правку підтримати, тому що ви, по суті, підтримаєте додаткове фінансування на ті бригади, які сьогодні безпосередньо воюють на фронті. Я хочу підкреслити, що одна з таких бригад – це бригада "Азов", яка в повному обсязі на базі цієї правки отримає заморожений бюджетний ресурс міста Маріуполь. Але це буде стосуватися і інших бригад. І тому важливо підтримати. Я прошу поставити 178 правку на підтримку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юлія Володимирівна. Будь ласка, відповідь комітету і голосуємо за 178 поправку. Позиція комітету по 178-й.
11:30:33 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслане Олексійовичу. Колеги, дивіться, ця правка комітетом не підтримується, тому що на думку комітету і Міністерства фінансів це не є предметом регулювання Бюджетного кодексу. Ми віддаємо, по суті, ресурс майже в 3 мільярди в руки виконкому, тобто на розпорядження меру. Кожний із вас нехай голосує як вважає за потрібне, але комітетом це не підтримується. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, 178 поправка авторства Юлії Володимирівни Тимошенко і колег. Вона комітетом відхилена, позицію обох сторін ви почули. Я ставлю 178 поправку на голосування. Прошу голосувати. 11:31:24 За-184 Рішення не прийнято. Дякую, колеги. По фракціях покажіть, будь ласка. І завершальна, дві поправки від Гриб – 177-а і 193-я, і голосуємо законопроект. Будь ласка, пані Гриб Вікторія.
11:31:37 ГРИБ В.О. Шановні колеги, Юлія Володимирівна ставила також 178 правку, на превеликий жаль, не підтримали. Але давайте ще раз подумаємо, про що ця правка. Ця правка надасть можливості виконкомам тимчасово окупованих територій, там, де немає ВЦА, все ж таки виконувати свої повноваження. Це такі міста, як Маріуполь, і ще 40 громад. Якщо ми цього зараз не зробимо, то вони не зможуть просто працювати для своїх громад, працювати для переселенців. Що ми робимо? Чому ми зараз не підтримуємо такі правки? Я підійшла до Міністерства фінансів. Вони кажуть, вони не проти того, щоб у виконкомів були такі повноваження, але це не справа Бюджетного кодексу. Ну навіщо нам сьогодні займатися бюрократією? Я дуже прошу все ж таки підтримати цю правку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка, по 177 поправці.
11:32:47 КУЗБИТ Ю.М. Колеги, я дякую, але позицію комітету я висловив напередодні. Тобто ця правка не підтримується, тому що вона буде поширюватися не тільки на місто Маріуполь, а і може стати негативною тенденцією все-таки на думку комітету. Тому єдине, що можна сказати, не підтримується комітетом, а кожен нехай голосує, як вважає за потрібне. ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я ставлю 177 поправку авторства Гриб на голосування. Прошу голосувати. 11:33:27 За-188 Рішення не прийнято. І завершальна поправка Гриб 193, і після цього голосуємо. Будь ласка, пані Гриб.
11:33:33 ГРИБ В.О. Колеги, це вже третя спроба, вже говорили про 64 відсотки, які повинні залишатися все ж таки в громадах для того, щоб вони могли виконувати свої повноваження. Я дуже прошу все ж таки, давайте з третього разу вже проголосуємо за те, щоб місцеві органи влади виконували свої зобов'язання, допомагали всім мешканцям і щоб в нашій країні не було бардака, який на сьогоднішній день є. ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.
11:34:13 КУЗБИТ Ю.М. Колеги, знову ж таки вернуся до того, що я вже казав. Бюджетний комітет рекомендував Кабінету Міністрів при складанні Бюджетної декларації врахувати на 25-й рік 64 відсотки. Ми вернемося до цього питання найближчим, часом через три тижні, коли буле разом розглядатися бюджет 2025 і зміни до Бюджетного кодексу. Питання, яке розглядається сьогодні, це відновлення середньострокового бюджетного планування місцевих бюджетів, це є технічний закон, колеги. Давайте все-таки цю правку зараз не підтримувати, а вернемось до неї трошки пізніше. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, 193 поправка авторства Гриб, комітетом відхилена. Аргументи сторін ви почули. Ставлю 193 поправку на голосування. Прошу голосувати. 11:35:02 За-184 Рішення не прийнято. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону, тому переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України. Реєстраційний номер проекту Закону 11131. Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:35:48 За-287 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях, будь ласка. Дякую. Секундочку. Каптєлов, з процедури що у вас? Тільки з процедури, будь ласка.
11:36:03 КАПТЄЛОВ Р.В. Дякую, що дали слово, я з процедури. Ми зараз будемо розглядати постанову про перейменування населених пунктів, і я проти того, щоб це було пакетом, щоб ми одним голосуванням голосували всі населені пункти. Я вважаю, що один населений пункт треба, як ми… (Шум у залі) Можна я скажу? ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, завершити, це з процедури. КАПТЄЛОВ Р.В. Я вимагаю, щоб ми розглядали: один населений пункт – одну постанову. До того ж я знаю, що вчора комітет проходив в момент голосування у Верховній Раді. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, дивіться, ще раз, ми голосуємо за рішення комітету, а вже воля кожного в залі визначатися. Хоча я розумію, що можуть бути якісь питання, але треба ставити тоді питання до комітету. Будь ласка, Разумков з процедури? Будь ласка, з процедури. І переходимо далі.
11:36:59 РАЗУМКОВ Д.О. Руслане Олексійовичу, з процедури. Оця постанова – це постанова на заміну. Там випало три пункти населених під назвою Залужний, які мали перейменувати. Говорять, що це відбулося після команди з ОП, щоб не пов'язувати з Залужним Валерієм Федоровичем. Коли буде доповідати представник комітету, хай про це скаже, чому пропали ці три населених пункти, чи відповідає ця інформація дійсності, або це брехня. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Дякую. Шановні колеги, переходимо до розгляду цієї постанови. Ми домовлялися на Погоджувальній раді, два – за, два – проти і одразу будемо рухатися. Тому я оголошую, ми заходимо в розгляд проекту Постанови про перейменування окремих населених пунктів та районів. Реєстраційний номер Постанови 11188. Будь ласка, два – за, два – проти, запишіться, будь ласка. Будь ласка, слово надається Дмитру Валерійовичу Люботі, фракція політичної партії "Слуга народу".
11:38:20 ЛЮБОТА Д.В. Вітаю! Будь ласка, передайте слово Аліксійчуку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Аліксійчук, "Слуга народу".
11:38:39 АЛІКСІЙЧУК О.В. Доброго дня, колеги! Слава Україні! Я дуже часто сьогодні в залі чую про не на часі. А скажіть, будь ласка, коли було на часі за 33 роки незалежності України? Постійний комплекс меншовартості не давав можливість повернути нам своє і позбутися чужого. Зберігав чуже, по яке в 2014-му прийшли москалі, прийшла російська армія і сказала: бо це наше, це те, що… подивіться карти, це наші назви, це наші населені пункти. Ось що зробив ворог. Наші воїни пішли захищати свою землю, свої міста, міста цієї нації, цієї країни, міста, які стали фортецями, такі як Бахмут, а не, прости господи, Артемовск. Друзі, про що ця постанова? Про повернення нашої національної самоідентичності. Чи, може, про збереження спадку царя-батюшки, чи, може, збереження спадку цариці, яка розвалила і зруйнувала Запорізьку Січ? Про що? Якщо ми говоримо, давайте почуємо жителів, то треба запитати себе, які… ми живемо в цих округах, чи ми пояснили цим жителям, що означають їхні міста, назви їхніх міст. А якщо ми цього не зробили, то питання до себе, чи знаємо ми історію. І мені шкода ту країну, народні депутати якої не знають історії. Якщо ви не знаєте історії, то яке майбутнє ви збудуєте? Якщо ви хочете лишити декабристів, не голосувавши за цю постанову, за чим ви сумуєте? Чи, може, Новопсков для десантників хочете лишити, чи імена для наследников царського престолу? Тому, друзі, настав час розірвати ще одну гідру, відрубати ще одну голову змії, яка занурилася в українське серце і зсередини псує її. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федина Софія Романівна, фракція "Європейської солідарності".
11:40:46 ФЕДИНА С.Р. Прошу передати слово моєму колезі Володимиру В'ятровичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Михайлович В'ятрович, будь ласка.
11:40:56 В’ЯТРОВИЧ В.М. Колеги, постанова, яку ми розглядаємо, - це важливий елемент деколонізації України, її звільнення від маркерів "русского мира". Після перемоги Революції Гідності я як очільник Українського інституту національної пам'яті представляв тут пакет законів про декомунізацію, завдяки яким в країні змінено понад 50 тисяч комуністичних назв, в тому числі в цьому залі понад тисячу населених пунктів отримали нові назви. Тепер замість них на мапі України чудові українські назви: Дніпро і Кропивницький, Чорноморськ і Олешки, Кам'янське, Горішні Плавні та інші. Ухвалений нами минулого року Закон про деколонізацію є наступним етапом очищення від "русского мира", від російської імперської політики. Прикро, що розгляд цієї постанови, який ми мали… який мав розглядатися в квітні, ми починаємо тільки зараз, але важливо, що ми її нарешті розглядаємо і сьогодні 262 села, 56 селищ, 15 міст і 7 районів отримають гідні і промовисті імена. Новомосковськ отримає назву Самар, Павлоград стане Матвіївим, Молодогвардійськ – Отаманівкою, Южне отримає назву Порт-Анненталь, Южноукраїнськ – давню козацьку назву Гард. Сподіваюся, що всі підтримають цю постанову, адже не голосувати за деколонізацію у час повномасштабної війни може тільки відверта російська агентура і вороги України. І наостанок про окремі постанови. Постановами по декомунізації перейменовано понад тисячу населених пунктів, це понад тисячу постанов окремо. Ви хочете заблокувати парламент або ви насправді не хочете деколонізації України. Голосуйте і кожний голос побачить кожний українець. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Арешонков Володимир Юрійович, група "Довіра", будь ласка. Білозір Лариса, будь ласка.
11:42:48 БІЛОЗІР Л.М. Шановні колеги, шановний пане Голово, шановні українці! Історична постанова, не менш історична, чим заборона московської церкви, бо це також питання нашої безпеки, майбутнє наших дітей. Тому що перше, що роблять рашисти, навіть сьогодні заходячи до наших міст і сіл, вони зривають назви, міняють назви, перейменовують наші села і міста. А у нас до цих пір на мирних відносно територіях села і міста називаються первомайськими, суворівськими, ватутіними, названими в честь катів і гнобителів українського народу. І на 34 році незалежності нарешті нам випав унікальний шанс проголосувати історичну постанову, над якою наш Комітет з організації держвлади, місцевого самоврядування працював більше року. Хочу подякувати Роману Лозинському, який став драйвером цього процесу. І щоб розвіяти теж деякі дуже такі міфи, які розпускають, що це дуже дорого, не на часі, потрібно змінювати документи, ніякі документи змінювати людям не потрібно, вони є чинними. Якщо вже потім міняються, виготовлюються нові, потім, звісно, будуть з новими назвами сіл, міст і районів. Тому це дуже на часі. Прийшов час розставити всі крапки над "ї", підтримати Постанову 11188 і наші міста, і села нарешті повинні носити нормальні українські імена, а не імена терористів. Дуже прошу вас, колеги, підтримати і використати унікальний шанс за 34 роки... на 34-му році нашої незалежності і заборонити російські, імперські, московські назви в Україні заради нашого теперішнього і майбутнього. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Кабаченку Володимиру Вікторовичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Іван Іванович, будь ласка.
11:44:53 КАБАЧЕНКО В.В. Дякую. Прошу надати слово пану Крульку.
11:45:07 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Давайте не будемо цю постанову порівнювати з рішеннями, які стосувалися, наприклад, московської церкви, бо то було дійсно історичне рішення. Я хочу нагадати, шановні колеги, що ми, дехто себе вважає, що це скликання парламенту є... з цього почалася незалежна Україна. Так-от, я хочу сказати, що найбільше населених пунктів було проголосовано в цій сесійній залі в минулому скликанні про перейменування. Ми тоді позбавлялися Іллічовських, ми тоді позбавлялися Дзержинських, ми тоді позбавлялися всіх інших катів українського народу, Кірових і так далі. Тому насправді це продовження роботи по тому, щоб українська держава мала назви, які відповідають нашій національній пам'яті. І, безумовно, що я розумію, що декому в тих містах, вони звикли до своїх назв, їм трошки зараз незвично. Але мені здається, що жителі Кропивницького дуже гордяться зараз тим, що засновник українського театру, його ім'ям назване їхнє місто, а не Кіровим, і в них зараз відбуваються прекрасні театральні форуми кожного року, вони щасливі від цього стали, хоча тоді казали нам буде важко, ми проти. Так само це стосується інших міст. І я хотів би сказати українцям: не бійтеся жити в містах, які будуть називатися красивими назвами, якісь будуть іти від міст давньої Греції, які були на території українського півдня, і пишайтеся цим. Деякі міста отримають козацькі чудові назви історичні і нами забуті. І нам це треба відроджувати. Чим менше у нас буде московщини і радянщини, тим більше у нас буде України. Геть від Москви! Ось має бути основне гасло, коли ми голосуємо за такого роду постанови. Це постанова "Геть від Москви!". І це має бути гасло новітньої України. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Секундочку. Хвилина – Лозинський, хвилина – Гузь, фракція "Голос" і група "За майбутнє", і після цього голосуємо, якщо більше інші групи не хочуть. Будь ласка, Лозинський, 1 хвилина.
11:47:21 ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М. Шановні колеги, часто з цієї трибуни звертаються лише до людей, тому що тут немає уваги. Зараз я прошу вашої уваги ці 53 секунди. Більше року я на фронті боровся разом зі своїми друзями, і мій кращий друг загинув. Мого прадіда виселили в Сибір в 39-му році, а в 40-му бабцю виселили з її квартири в Казахстан. І я знаю, що кожен з вас або майже кожен українець може повторити такі історії своїх родин, може згадати про своїх родичів, яких вбила Росія. І ці всі люди не питали: а чому зараз? Ці всі люди питали: а для чого це все, заради чого на фронт, заради чого добровольцями, заради чого в Сибір, заради чого в концтабори? Заради України. Заради того, щоб можна було себе називати українцем. Заради того, щоб не нав'язували імперське, не нав'язували совкове і не нав'язували російське. Давайте ми очистимося раз і назавжди, повернемо собі своє і пояснимо це людям. Повірте, ми пояснимо. Повертаємо собі своє. Геть від Москви! ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ народний депутат Гузь, "За майбутнє", і голосуємо, шановні колеги.
11:48:29 ГУЗЬ І.В. Слава Україні! Дивіться, в минулому скликанні ми тут голосували за те, щоб Дніпро позбувся додатку Покровський, бо ця людина була організатором Голодомору. І в цьому залі шастали і розказували: ні, не треба туди-сюди. Дзержинський вбивав Українську Народну Республіку. Те саме! До чого Кіров до Кіровограду? Все те саме! І зараз у цьому залі ходять "московські воші" і розказують все те саме. Хто проти цього? Путін, російські війська і російська армія, бо російське телебачення про це говорить. Станьмо українцями! Станьмо українцями! Голосуємо, аби позбавитися Росії. Це рішення за Україну. Тому той, хто проти, це люди, які не можуть позбавитися російського впливу. Це рішення за українську Україну. Тому голосуємо за. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми обговорили цей проект постанови. Тому переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про перейменування окремих населених пунктів та районів (реєстраційний номер 11188). Прошу народних депутатів голосувати. 11:50:17 За-208 Проти – 3, утримались – 5, не голосували – 75. Рішення, на жаль, не прийнято. По фракціях покажіть, будь ласка. Шановні колеги, до мене надійшов документ від двох фракцій з перервою з заміною на виступ. Будь ласка. (Шум у залі) Включіть мікрофон, будь ласка.
11:51:09 ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М. Колеги, я бачу посмішки на окремих лицях. Ви радієте. Ви радієте, що люди на ваших округах, ці групи, яким промили мізки, на яких працювала російська пропаганда, скажуть вам – молодці і колись проголосують за вас. Ніколи за вас більше не проголосують, тому що всі, хто голосували проти, утримувались і витягували картки, ваші імена буде знати кожен українець! За вас ніхто не проголосує ніколи, бо ви в момент повномасштабної війни ви думаєте про округи і про голоси, ви думаєте про майбутні політичні інтереси і про кольори свої. Ви зрадники України! І ваші імена буде знати вся країна. А ця постанова нашим скликанням таки буде проголосована, тому що тут не стоїть одна партія, тут не стоїть одна фракція, тут не стоїть якась група депутатів за інтересами, тут представники всієї країни – сходу, заходу, півдня і півночі. Тому, шановні колеги, зараз висловляться мої колеги. Наша вимога – геть від Москви! Це пріоритет парламенту. Гроші на армію – так, звісно, але очищувати. Збираємо Погоджувальну і голосуємо.
11:52:22 ГЕРАЩЕНКО І.В. Значить, колеги, це серйозно. Вибачте, будь ласка, ми нікому не дозволимо тягти сюди Москву. Ми нікому не дозволимо і далі жити в оцих російських наративах. Ми вимагаємо зараз зібрати Погоджувальну раду. На Погоджувальній раді дати доручення профільному комітету розглянути цю постанову, сьогодні винести її в сесійну залу і проголосувати. Перейменування міст, за які бореться сьогодні українська армія, не менш важливе ніж бюджетний процес, не менш важливе ніж всі інші процеси. Це дуже серйозно. Ми вимагаємо зібрання зараз Погоджувальної ради.
11:53:03 ГУЗЬ І.В. Значить, друзі, де Давид Арахамія? Немає його, да? Я дуже... прикро мені, що Давид зайняв не зовсім патріотичну позицію. Тому, дивіться, це так як з церквою, ви пам'ятаєте, скільки ми приймали питання по церкві, скільки не виносили в цей зал – півтора року, бо боялися! Кого ви боїтеся? Кого? Значить, патріотичні депутати в цьому залі не дозволять, аби Росія далі керувала парламентом. Це рішення буде прийнято! Якщо ні, будемо блокувати цей парламент. Руслан Олексійович, він буде заблокований. Займіть патріотичну позицію. Я знаю, що голова парламенту український патріот. Я знаю, що його заступники українські патріоти. В чому проблема? Значить, ще раз, це рішення принципове – 330 населених пунктів. Тому або ми за Україну, або цей парламент далі працювати не буде. Слава Україні!
11:54:02 АЛІКСІЙЧУК О.В. Дивіться, це ж не про дружбу і не про те, хто в яких групах – це про державу. Якщо ви цього не знаєте і не розумієте, ганьба цьому парламенту! І він не буде працювати. Ви що, не хочете підтримати…
11:54:49 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги… (Шум у залі) Шановні колеги, надійшла заява ще від двох фракцій і груп… Секундочку, ви дали дві фракції і є дві фракції, які також хочуть виступити. Ігор! Ігор! (Шум у залі) Шановні колеги! Шановні колеги, дивіться... Шановні колеги, секундочку! Шановні колеги, можна одну секундочку? Дивіться, всі вже випустили пар, я вам просто поясню, є нормальна законодавча регламентна процедура. Вноситься новий проект постанови, негайно, невідкладно збирається комітет, приймає комітет, знову вноситься в зал. Але такого не буде, в цьому скликанні ми ні разу не переголосували, і не буде. (Шум у залі) Секундочку. Та немає ще постанови нової внесено. Добре. Секундочку. Тому, будь ласка, давайте… (Шум у залі)
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
12:08:24 ГОЛОВУЮЧИЙ. Спочатку оголошення про те, що не спрацювали картки. Просять зарахувати свій голос за цю Постанову 11188 Яна Зінкевич та Петро Олексійович Порошенко. Шановні колеги, розгляд питань не завершено. Дякуємо всім за плідну роботу. Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку. В єдності, як ви вже зрозуміли, наша сила. Разом до перемоги! Слава Україні!
|