|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 18.12.2024
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ (продовження) Зал засідань Верховної Ради України 18 грудня 2024 року, 11 година 35 хвилин Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
11:35:03 ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні! Відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Я прошу народних депутатів, у тому числі тих, які брали бурхливу участь у обох комітетах, заходити до зали. Я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття. Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України. (Лунає Державний Гімн України) Шановні колеги, сьогодні відзначається День військової контррозвідки Служби безпеки України. Від імені Верховної Ради України щиро вітаємо співробітників контррозвідки СБУ з професійним святом та висловлюємо глибоку вдячність за щоденну звитягу, мужність, самовідданість в ім'я захисту державності України. Бажаємо вам міцного здоров'я, витримки і подальших перемог. (Оплески) Шановні колеги, вже 1029 днів Україна героїчно протистоїть повномасштабній збройній агресії Російської Федерації – держави-терориста. Ми висловлюємо глибоку вдячність нашим захисникам і захисницям за їхню надзвичайну стійкість, мужність і самовідданість. Саме завдяки їхній жертовності українці зберігають віру в мирне майбутнє та продовжують боротьбу за незалежність і державність України. Сьогодні ми схиляємо голови перед пам'яттю всіх, хто віддав своє життя у боротьбі за свободу нашої держави, а також перед невинними мирними громадянами, чиє життя було обірване внаслідок жорстокої агресії Російської Федерації. Прошу вшанувати їхню пам'ять хвилиною мовчання. (Хвилина мовчання) Дякую, шановні колеги. Прошу сідати. Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадаю, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосувань на табло. Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати. 11:40:18 За-198 Проти – 6, утрималось – 0, не голосувало – 123. Будь ласка, з процедури – Разумков. Будь ласка, Дмитро Олександрович.
11:40:31 РАЗУМКОВ Д.О. Руслан Олексійович, шановні колеги, ми починаємо нашу роботу з запізненням на годину 40 хвилин. Це з процедури. Я не розумію, як так може працювати український парламент в рамках війни, але питання ще паралельно до порядку денного. Зараз відбувались засідання комітетів по законах, які ви сьогодні хочете голосувати, формувались нові таблиці. Як це буде сьогодні відбуватися… Плюс законопроект 10242. Як так відбувається, що його не було в порядку денному, який був розісланий народним депутатам на цей тиждень пленарних засідань? Ви самі казали, що всі законопроекти, які мають розглядатися, мають бути в цьому переліку. Його не було. Це там якраз де і журналісти, ви знову їх хочете доганяти за те, що вони збирають інформацію по чиновниках, в тому числі і по корупціонерах. Тому поясніть, будь ласка, як це корелюється з Регламентом і постановою, яка була проголосована Верховною Радою України. ГОЛОВУЮЧИЙ. Почну з першого. Запізнення в роботі Верховної Ради було пов'язано з тим, що ми, по-перше, проводили зустріч з керівництвом Служби безпеки України і виконуючим обов'язки Генерального прокурора в закритому режимі, керівниками фракцій і груп і представниками тих, хто вчора ініціював цю зустріч. Ми проговорили в закритому режимі майже дві години. Я думаю, що колеги в межах того, що можливо, донесуть вам інформацію. З приводу другого затримання щодо роботи двох комітетів. То для того, щоб не давати доручення вже під час засідання Верховної Ради, ми поінформували колег про те, що два комітети дозавершать свою роботу. По 10242 у нас поки компромісу немає, тому я взагалі не думаю, що ми дійдемо до нього. По іншому проекту, там була одна невеличка правка, комітет зібрався, і вас поінформують, що виключено звідти. Дякую. Будь ласка, з процедури – Гончаренко, потім з процедури – Герасимов.
11:42:38 ГОНЧАРЕНКО О.О. Шановний пане Голово, я хочу ще раз нагадати і все-таки дізнатися, коли ми побачимо тут міністра оборони Умєрова, якого ми викликали два тижні тому. Кожен день він зайнятий, я не знаю, чим він зайнятий, я не знаю, в нас питання ті самі: міни, снаряди, права військовослужбовців, сьогодні 18 грудня, Закон про демобілізацію, обіцяний урядом. Де Умєров? Раз. Друге. Я чую і знаю, що була проведена зустріч з Головою СБУ і виконуючим обов'язки Генпрокурора. Це дуже добре, що вони прийшли і зустрілися з Погоджувальною радою. Але все-таки їх викликав цілий парламент, і ми хочемо їх бачити теж. Це якась нова форма, коли ми когось викликаємо, вони приходять тільки в будівлю, зустрічаються з Погоджувальною радою і все. При всій повазі, Погоджувальна рада – це дуже важливо, але є ще сесійна зала. Зустрілися з Погоджувальною радою, зайдіть в сесійну залу, станьте на трибуну, поспілкуйтесь з депутатами годину, з вас не впаде ні корона, нічого, ми представляємо тут український народ. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Ми таку от форму проговорили саме на Погоджувальній раді, були представники всіх фракцій і груп і таке рішення було прийнято. Будь ласка, Герасимов – з процедури.
11:43:51 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановний Руслан Олексійович, коли дається доручення комітетом, чи вами особисто під час засідання, чи Верховною Радою приймається таке рішення процедурне, то це означає, що вони можуть зібратися невідкладно. Якщо ви кажете, десь там щось кудись, то працює правило, якого все ж таки треба дотримуватися: 24 години від моменту оголошення засідання комітету до моменту, коли він збереться. Це важлива історія. Тому, чесно кажучи, от прямо зараз ви під ці законопроекти, які розглядалися, закладаєте міни, тому що під час засідань комітетів були значні порушення Регламенту. Щиро вам дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, ще раз Разумков – з процедури? Будь ласка.
11:44:38 РАЗУМКОВ Д.О. Руслан Олексійович! Ніна Петрівна, якщо можна. Руслан Олексійович, питання не в тому, як з'явився або дійдемо, не дійдемо до законопроекту 10242. Як він з'явився, його не було в порядку денному, той, що був розісланий народним депутатам? Друге. Те, що запитували колеги щодо зустрічі з виконуючим обов'язки Генерального прокурора і Головою СБУ. Вирішила Погоджувальна рада – це не відповідь. Погоджувальна рада – такі самі народні депутати, як і Голова Верховної Ради. Викликали їх парламентом в 150 голосів, народними депутатами. Те, що вирішила Погоджувальна рада, будь ласка, вона може зібратися з ними де хоче і коли хоче. Але колеги праві, якщо запросив парламент, вони мають прийти до парламенту. ГОЛОВУЮЧИЙ. Почну з першого. Що стосується 10242, цей законопроект був довнесений за всіма правилами, які передбачені Постановою про організацію роботи Верховної Ради під час воєнного стану, Погоджувальною радою депутатських груп і фракцій. Це виключно компетенція цього органу Верховної Ради. Що стосується зустрічі, ще раз говорю, сьогодні була майже двогодинна зустріч. Я передаю те, що було на засіданні депутатських фракцій і груп Погоджувальної ради, що це набагато ефективніше, ніж люди прийдуть і 3 хвилини ані про що тут розкажуть. Ще раз, звертаю вашу увагу, що якщо ви думаєте, що по статті 6 Регламенту ви можете викликати на звіти, доповіді, то для цього існують інші спеціальні процедури, які є в Регламенті. Стаття 6 інтегрована тільки в одному випадку: просто брати участь у засіданні. Вам легше, що людина би прийшла і посиділа 3 хвилини, чи 2 години ми поспілкувалися з колегами і отримали відповіді на всі питання. Це не тікток, друзі. Будь ласка, шановні колеги, йдемо далі. З приводу Умєрова. Я ще раз кажу, у нас була обіцянка з його боку, на цьому тижні він буде. Я сьогодні ще раз наберу, попереджу, що в нього лишилося два дні цього тижня з тим, щоб він прибув до Верховної Ради. Дякую, шановні колеги. Переходимо до порядку денного. Я нагадую, шановні друзі, що ми знаходимося в розгляді питання 6227. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. 6227. На Погоджувальній раді ми домовлялися, що буде 3 хвилини – виступ Юлії… 4 хвилини… Я не бачу, кількість пальців Власенка не бачу. 5, 5 хвилин – Юлія Володимирівна. І вона поставить на підтвердження 312 поправку, і після цього ми голосуємо. Будь ласка, Юлія Володимирівна – 5 хвилин, 312 поправка, ви її ставите. Потім відповідь комітету, голосуємо поправку, голосуємо закон в цілому. Будь ласка, Юлія Володимирівна, 5 хвилин.
11:47:42 ТИМОШЕНКО Ю.В. Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, ми говоримо про законопроект 6227, називається "Загальнодержавна програма розвитку мінерально-сировинної бази України". Насправді, це такий же самий законопроект, як колись вночі в цьому залі приймали Закон про продаж сільськогосподарської землі. Ви дуже добре пам'ятаєте, що приймався закон, який нічого спільного не має зі світовою практикою використання аграрних земель. Приймався законопроект, який анульовував фермерські господарства, який позбавляв українців на сотні років своєї власної сільськогосподарської землі, як наслідок, робочих місць, прибутків, екологічно чистої продукції, також продовольчої безпеки. Все це голосувалось вночі в цьому залі. Зараз ця... До речі, не запитавши у народу України, чи готові вони землю продавати. А зараз те ж саме, тільки стосується надр. Просто, щоб ви знали, що це закон про те, що наші одні з найбагатших надр серед країн Європи зараз будуть так само продавати, як розпродають землю. Дивіться, я вам просто покажу документ, який 17 квітня проголошений Прем'єр-міністром України. Це його телеграм-канал, ви можете перевірити, що він там написав. Що після консультацій з ЄБРР, ЄС та Офісом реформ (що це таке, я не знаю) при Кабінеті Міністрів вони переосмислили роль проєкту "Українська архітектура реформ". І тепер вони всі разом планують зосередити нашу діяльність на розробці нової економічної моделі України як ресурсного центру Європи. Прекрасна цитата, я просто хочу запитати, хто в цьому залі чомусь вважає, що ми мусимо бути чиїмось ресурсним центром. А, може, ми будемо своїм власним ресурсним центром? Може, ми свої ресурси будемо присвячувати розвитку України, відродженню після війни? Я хочу вам просто повідомити, що в Україні зараз виявлено під сто рідкоземельних копалин в Україні. Виявлено, ідентифіковано, встановлено 22 родовища, вони є в Європейському Союзі визначені як критичні. І взагалі все, що ми з вами маємо під землею стосовно в тому числі і рідкоземельних металів, це сотні трильйонів доларів. Сотні. Скажіть, будь ласка, чому ми мусимо комусь віддавати сировину і чому ми самі мусимо залишатися просто жебраками з протягнутою рукою перед всією світовою спільнотою. Так от цей законопроект про те, що ми після того, як віддали землю, тепер будемо без будь-яких умов віддавати надра. І що саме цікаве, в останню хвилину з'явилася правочка до цього закону, називається 312-а. Ця правочка, на багато аркушів одна правка, да, вона якраз про те, що можна тут без всяких обмежень іноземним громадянам фізичним особам, іноземним юридичним особам, іноземним корпораціям, іноземним об'єднанням юридичних осіб без будь-яких особливих умов роздавати наші надра, наші корисні копали і в першу чергу рідкоземельні метали. Тут немає ніяких умов, що будуть внесені інвестиції в розвиток України і що ці наші корисні копалини будуть перероблені до останнього переділу для того, щоб мати готові високотехнологічні виробництва. Нічого цього немає, нас на органи просто розбирають. Давайте сьогодні як пропонують, не дай боже, за це проголосуємо. Дорогі друзі, 312 правка, це, по суті, новий закон, якого не було на першому читанні. Я вважаю, що нам треба побудувати так нашу політику, щоб кожний ресурс України був спрямований на наш розвиток, на наше відродження, на нашу заможність і на заможність українців. На жаль, цей законопроект забирає у нас уже останнє після всього, що вже й так у нас забрали. Дорогі друзі, я пропоную сьогодні, якщо ви хочете голосувати за цей закон, хоча б скасувати 312 правку, яку я зараз ставлю на підтвердження, і не підтримувати голосування. Дуже прошу про це. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, відповідь комітету. Олеже Володимировичу, запрошую вас. І після цього голосуємо 312 поправку і закон в цілому.
11:52:58 БОНДАРЕНКО О.В. Доброго дня, шановні колеги! Насправді кожен уряд при кожному скликанні віддавав спецдозволи на користування корисними копалинами. Тільки в 2008-2009 році було видано 735 спецдозволів на метали та інші корисні копалини, в тому рахунку стратегічні. В чому відмінність? Відмінність в тому, що ми, наше скликання Верховної Ради, дає чітку рамку, чітку рамку, яка заважає робити це в ручному механізмі. Ми визначаємо, що таке стратегічні корисні копалини, ми визначаємо, що таке є критичні корисні копалини, ми нарешті даємо можливість нам отримувати прозорі умови інвестицій. Шановні колеги, давайте зважимо популістичні заклики, можливість... на одній терезі, на іншій терезі – можливість отримання коштів від Ukraine Facility і можливість залучення якісних інвесторів. Прошу підтримати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Будь ласка, займіть місця. Я зараз ставлю 312 поправку на підтвердження. Шановні колеги, 312 поправка авторства Бондаренка. Народна депутатка Тимошенко просить поставити 312 поправку, яка врахована комітетом, на підтвердження. Аргументи сторін ви почули. Я ставлю 312 поправку на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати. 11:54:51 За-228 Рішення прийнято. По фракціях. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року (реєстраційний номер 6227). Прошу народних депутатів голосувати. 11:55:30 За-245 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги. Наступний законопроект – 12066: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку. Ми домовлялися таким чином, що буде 8 хвилин Разумкову, 81 поправку ставить на голосування; далі 3 хвилини – Цимбалюк; і потім ще поправки на підтвердження. І 1 хвилина – Фріз, 1 хвилина – Фріз потім. 1 хвилина – Фріз. Будь ласка, шановні колеги, і після цього голосуємо. Будь ласка, Дмитро Разумков.
11:56:20 РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Я декілька питань, пов'язаних з нашими Збройними Силами, хотів би підняти. По-перше, я думаю, що ви всі бачили заяви на пресконференції, яка відбулась нещодавно, що в нас немає проблем з фортифікаціями на жодному з напрямків. Я думаю, що ті, хто це заявив на цій пресконференції, причому це люди у формі були, мені важко назвати військовими, хай вибачають, але люди у формі, які кажуть, що в нас немає проблем з фортифікаціями на фронті. Я думаю, що якщо ви зателефонуєте або з'їздите до будь-кого, знайомого, хто сьогодні захищає нашу Батьківщину, ви отримаєте абсолютно інакшу відповідь. Є проблеми з фортифікаціями, є проблеми зі снарядами, є проблеми з мінами, є проблеми з особовим складом, є проблеми з виплатами, є проблеми з усім, на жаль, з усім. Немає лише проблем з рівнем корупції, яка сьогодні пронизала і питання будівництва фортифікацій. На жаль, сьогодні немає Прем'єра, хотілося б його запитати. Я пам'ятаю, декілька місяців тому він в інтерв'ю сказав, що третя лінія оборони в Україні готова на сто відсотків. Я ж нічого не помиляюсь, нічого не вигадав, правда? Тоді в мене пропозиція, щоб він провів засідання уряду, бажано на декілька тижнів на цій третій лінії оборони. Причому коли він це говорив, Курахове було ще наше на сто відсотків, і до Покровська було набагато більше, аніж два кілометри. Де ця лінія оборони його третя? Де списані кошти, я добре розумію, а от третю лінію оборони я не побачив, так само, як її і не бачать сьогодні наші захисники і вимушені кожного дня відходити. Да, є ті, хто добре будують фортифікації, це правда, і треба їм віддати належне і подякувати за їх роботу. Але, на жаль, той бардак, який відбувається сьогодні в країні, відбувається з забезпеченням Збройних Сил України, – це або дійсно бардак, або робота на ворога і намагання йому допомогти якомога швидше наближатися до Дніпропетровської області, що він сьогодні, на жаль, робить кожного дня. Ви можете підняти і подивитися і DeepState, і будь-яку іншу інформацію, яку дають наші захисники. Наступне важливе питання. Я, чесно, поражаюсь вам, колеги, тому що ви сидите в залі спокійному, тихому мирному, не виконуючи свої обіцянки. Ви, ті, хто проголосували за Закон про мобілізацію, ви, ті, хто дали 227 голосів, щоб демобілізації не було в цьому законі, 227. Я думаю, що всі захисники підняли і подивилися, хто як тоді голосував. Але ви пообіцяли, що такий закон буде проголосований через 8 місяців. 8 місяців сплинуло, 8 місяців навіть для Києва це багато, для фронту це колосальний проміжок часу. Багато хто, на жаль, не дожив до цієї обіцянки, багато хто втратив своє здоров'я, захищаючи Батьківщину, а ви не внесли і не проголосували Закон про демобілізацію. Я звертаюся до профільного комітету, я звертаюся до Завітневича, можете потім дати репліку, чому досі на комітеті не розглянуті законопроекти нашої команди "Розумної політики" про демобілізацію? Ви можете їх доопрацювати, ми можемо вам віддати текст, ви його можете перевнести як від "Слуги народу", нам байдуже. Мова не йде про те, хто буде автором, мова йде про те, що ви маєте виконати обіцянку, яку давали нашим захисникам. Вісім місяців пройшло, закону немає, до кінця року він не буде проголосований сто відсотків. Ви готові поїхати і це сказати їм на фронт? Давайте в п'ятницю замість "години запитань до Уряду" візьмемо квиточки і поїдемо в них запитаємо, що вони з цього приводу думають. І дай боже нам потім всім повернутися додому не від рашистів, а від своїх же, тому що це просто, вибачте, це скотство, коли ми обіцяємо захисникам і не робимо цього. А що в нас відбувається з ротацією, де ця ротація? А де ті 14 бригад, які були у Президента, і кудись поділися, в яких не було техніки? Так в нас сьогодні немає особового складу, в нас іде мобілізація нібито. А що відбувається з тими 14 бригадами, вони розчинилися чи вони лише існували в фантазіях? Якщо в фантазіях, давайте про це скажемо захисникам, якщо вони, дійсно, є, то чому за рахунок їх не поповнені бригади, які воюють на фронті, або не відбулося ротації? Ви сьогодні голосуєте закон, в якому вводите цифрове рабство для наших захисників, кріпацтво, як хочете називайте. Я буду ставити сьогодні правки. Ви просто от вслухайтеся і вдумайтеся в те, за що ви плануєте сьогодні проголосувати. Дані про людину, військовослужбовця, будуть зберігатися 75 років після її або його смерті не на фронті. Завершиться війна, дай боже, хлопець 20 років проживе ще 70 і потім 75 будуть зберігатися дані. Навіщо ви це робите? Навіщо ви так створюєте собі базу? Стільки виборів ви не проживете. Стільки виборів і стільки інформації про людей вам не потрібно. Ви граєтесь в політику навіть в таких важливих законах. Ви намагаєтеся зберегти якомога більше інформації про людей. Ми, коли йшли на вибори, розповідали, що у нас буде цифрова держава, ми з вами дожилися до того, що ми живимо в цифровій буцегарні, такий концлагерь цифровий з "Вовиною тисячею". Ви дібралися до всіх рахунків, ви зробили так, що ви будете мати доступ до інформації будь-кого, хто звернеться для того, щоб отримати невеличку допомогу, яку декілька місяців тому ви забрали через податки і для того, щоб погратися в політику, щоб Президент Зеленський міг декларувати, що він як лідер нації повертає людям їх тисячу гривень. Так ви ж цю тисячу гривень забрали за місяць, а видаєте на всю зиму. Щоб була реальна зимова підтримка, треба не "кошмарити" український бізнес, не забирати у них гроші і не робити так, щоб вони закривалися, звільняли людей, які залишаються без зарплат, не можуть сплачувати ні комірне, ні дітей забезпечити, ні свій бізнес, ні всі інші речі, які є базовими і були базовими для українців. І це робите ви, це робиться тими законами, які сьогодні голосуються в стінах парламенту, замість того, щоб приймати закони, які будуть допомагати країні боротися з ворогом, зберегти демократію, зберегти верховенство права або відновити, повернути свободу слова і створити таку державу, в якій дійсно хотіли би жити наші діти, так як обіцялося в 19-му році, а не ту державу, яку ви створюєте, коли діти разом з батьками просто з неї тікають. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь комітету по 81 поправці Федієнко. Спочатку буде відповідь комітету, ми голосуємо... 12:04:20 ФЕДІЄНКО О.П. Доброго дня. ГОЛОВУЮЧИЙ. А, секундочку, ще у вас не був… це був просто виступ? Тоді, секундочку, тоді стійте за трибуною. Дмитро Олександрович, я думав, що це виступ на 81 поправку. Будь ласка, тоді давайте 81 поправку вашу.
12:04:44 РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Руслане Олексійовичу, одну секундочку, я відкрию табличку. 81 правка. Вона пропонує, щоб... Колеги, вслухайтесь, будь ласка, це не політична історія. Неможливо зберігати дані людини 75 років після її смерті, військовослужбовця. По всім іншим таких базових позицій немає, тобто по вам інформація не буде зберігатися 75 років після смерті. Дай боже вам здоров'я. Хочу, думаю, що ті, хто... Якщо ви проголосуєте за цей законопроект, вам військові будуть бажати абсолютно іншого. В мене питання до комітету. Яка логіка в тому, щоб 75 років зберігати інформацію після смерті наших військовослужбовців? ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 81 поправці.
12:05:39 ФЕДІЄНКО О.П. Дмитро Олександрович, дякую за запитання. Але це загальноприйнята практика в Україні. Хочу звернути вашу увагу, що Міністерство фінансів України своїм наказом номер 210 так само протягом всього життя фізичної особи – платника податків зберігає 75 років з дати внесення запису про його смерть. Те ж саме стосується наказу номер 578/5 Міністерства юстиції, де строк зберігання документів з кадрових питань становить теж 75 років. Тобто по вас, як і про мене, також з дати смерті будуть зберігатися дані 75 років. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ви почули позицію по 81 поправці. 81 поправка авторства Разумкова... (Шум у залі) Що-що? (Шум у залі) Друзі, секундочку. Ну, відповідь... (Шум у залі) Дивіться, як не було? Відповідь була, що це український стандарт, у нас архівна справа на 75 років після смерті. Друзі, дивіться, ви... Будь ласка, шановні колеги, 81 поправка авторства Разумкова. Комітет її відхилив. Автор наполягає на врахуванні. Позицію автора і позицію комітету ви почули. Прошу голосувати за 81 поправку. 12:07:13 За-137 Рішення не прийнято. З вашою професією айтішника переплутати кнопки – це страшно. Шановні колеги, далі, будь ласка, у нас виступ буде – Михайло Михайлович Цимбалюк… Зараз, секундочку, я знайду. Михайло Михайлович Цимбалюк – 3 хвилини, 1 хвилина – Фріз. Правильно? І потім ще Дмитро Олександрович казав, що, можливо, будуть поправки на врахування. На підтвердження, все, я перепрошую, да. Та вона не врахована була.
12:07:56 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, я хочу відповісти стосовно тієї дискусії. Всі документи в Україні, в тому числі пенсійні справи зберігаються 75 років після смерті людини. Через те тут нічого надзвичайного немає. Дякую. Наступне. Стосовно цього законопроекту. Справді, потрібно вводити Єдиний державний реєстр всіх, підкреслюю, всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних. До другого читання, як на мене, комітет доопрацював, в тому числі я дякую за врахування моїх правок, які були внесені, законопроект цей уточнить і доповнює. Є ряд питань, які можуть бути сумнівними. Наприклад, до другого читання забрали державне фінансування цього реєстру. Можливо, автори вважають, що за допомогою технічної нашої підтримки, наших партнерів, особливо країн НАТО, нам вдасться фахово вести цей реєстр. На нашу думку, все-таки вдалося його виписати таким чином, що він буде захищений від зовнішнього втручання. Це є дуже важливо. Це допоможе якісно і вчасно лікарям лікувати наших військовослужбовців. Єдине, дуже важливо, щоб доступ до медичних даних наших військовослужбовців мали право окремі люди, які будуть заходити в цей реєстр своїм ключем, щоб чітко видно, хто цікавився станом здоров'я військовослужбовців і щоб ця інформація не стала публічною, бо там вступає в дію Закон про персональні дані. Наступне. Стосовно дії цього обліку. До другого читання була викинута цікава норма, яка була дискусійна, стосовно невходження до цього реєстру військовослужбовців Сил спеціальних операцій, Служби безпеки та інших спеціальних військових оперативних формувань. Для них буде окремий перелік, окремий реєстр, який буде по-особливому, по-іншому захищений. Через те, шановні колеги, мені видається, що виписаний до другого читання найбільш максимальний законопроект, який буде слугувати на захист військовослужбовців, членів їхніх родин, буде чітко прописано і вчасно отримано інформацію тими державними органами, які надають соціальну і іншу підтримку. Це допоможе не, вибачте, направляти їх на ходіння за певними довідками. Це буде все в одному реєстрі. Голосуємо за. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, будь ласка, 1 хвилина – виступ від Ірини Никорак. Будь ласка, пані Ірина. А, Ірина Фріз, я перепрошую, Ірина Фріз. Никорак по другому закону у нас. Ірина Фріз, будь ласка.
12:11:15 ФРІЗ І.В. Дякую. Шановні колеги, але я б хотіла наголосити на тому, що попри необхідність розробки відповідного реєстру для спрощення надання адміністративних чи соціальних послуг військовослужбовцям, ми маємо надмірне втручання в приватне життя військовослужбовців, адже згідно міжнародної конвенції зберігання персональних даних 75 років є надмірним втручанням. Була достатньо жвава дискусія під час засідання комітету стосовно цієї правки, і ми вважаємо, що її потрібно знімати. Це буде предметом того, що люди можуть звертатися стосовно цього до Європейського суду з прав людини. Це неприпустимо в жодній цивілізованій країні, після смерті військовослужбовця не зберігається персональна інформація у віданні безпосередньо міністерств їхніх оборони 75 років. Тому, якщо ви все ж таки не дослухаєтесь і залишите цю норму, ми будемо ініціювати законодавчу ініціативу для того, щоб прибрати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Це просто виступ був, так? Шановні колеги, далі я попрошу Разумкова Дмитра Олександровича. Скажіть, будь ласка, які номери поправок ви будете ставити?
12:12:34 РАЗУМКОВ Д.О. Зараз буде 48 правка. Дивіться, 48 правка, ми тут багато розмовляємо, вона додає відцифрований образ обличчя військовослужбовця. Я розумію, що ви хочете рашистам допомогти максимально спростити отримання інформації про наших захисників. Скажіть, будь ласка, ви вносите фотокартку фактично людини, яка сьогодні захищає, і ви даєте можливість ідентифікувати. Розповідати мені, що у вас захищена Дія, не треба, що у вас захищені реєстри, не треба. Я бачив, як це працює і як потім в даркнеті це все плаває, і як голосували ви під час цього Євробачення, теж всі бачили. Тому давайте не робити правки, які будуть допомагати ворогам ідентифікувати наших захисників кожного дня. Завтра ця інформація піде в простір, і хто буде нести відповідальність? Той, хто натисне зелену кнопку? Будь ласка, не підтримуйте 48 правку, вона дає змогу отримати інформацію ворогу про наших захисників. ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 48 поправці.
12:13:42 ФЕДІЄНКО О.П. 48 поправка комітетом врахована. Пояснюю, цей реєстр стосується не тільки тих ідентифікаційних питань, але коли Міністерство оборони і інші військові формування переходять повністю з паперової форми, паперових книжечок на цифрові документи, коли він валідується десь на якомусь там переході з точки зору міністерства або іншої державної установи, то саме цифровий відбиток його обличчя буде працювати. Але я хочу звернути увагу, що в цьому цифровому реєстрі анонімізовано прізвище, фотокартка і цифровий код ID, тобто всередині реєстру все буде відбиватися за допомогою анонімізованого цифрового коду ID. Тобто навіть у разі витоку інформації з точки зору обличчя не буде зрозуміло, якщо це буде дійсно можливо взагалі. До речі, щодо Дії, так і не підтверджено питання щодо витоку саме з Дії. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 48 поправка авторства Федієнка, вона комітетом врахована. Я прошу, займіть свої місця. Вона комітетом врахована. Народний депутат Разумков просить поставити це рішення на підтвердження. Позицію комітету ви почули, комітет просить залишити цю правку врахованою. Тому ставлю 48 поправку на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати. 12:15:19 За-228 Рішення прийнято. По фракціях покажіть. Все, можемо переходити до голосування? Ще? Разумков, ще яка поправка у вас?
12:15:31 РАЗУМКОВ Д.О. 52 правка. З Дії – ні, з ваших реєстрів підтверджено, і ви це знаєте. Наступна правка 52. В реєстр пропонується внести дані: сімейний стан та відомості про членів сім'ї військовослужбовця. По-перше, ви знову даєте рашистам можливість отримати дані про наших захисників, особливо якщо це спецпризначенці ГУР, ССО, СБУ тощо, ті, хто є військовозобов'язаними. Наступне питання. А скажіть мені, будь ласка, а як у вас буде відбуватися ця історія, коли родини і члени сімей не дають згоду на внесення їх персональних даних до цього реєстру? Вони є членами родини захисника, питань нема, але вони вам не давали згоду на внесення цієї інформації в реєстр. Як ви будете виходити, порушуючи цей закон, Закон про персональні дані людини? Дайте відповідь, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну секундочку, зараз Федієнко відповість. Я можу Мотовиловця попросити підійти сюди? Дайте, будь ласка, відповідь, Олександр. 12:16:35 ФЕДІЄНКО О.П. Друзі, ми робимо єдиний, Єдиний державний реєстр військовослужбовців. В цьому реєстрі військовослужбовців будуть всі військовослужбовці, військовозобов'язані нашої країни. Але з урахуванням того питання, яке було задане. Кожен з інших військових формувань, будь то Служба безпеки України, Служба розвідки, вони будуть мати свій окремий доступ. Тобто не буде такого, що Міністерство оборони має до повного реєстру, до повної інформації, яка знаходиться в цьому реєстрі. Такого не буде, ми таким чином на робочих нарадах домовились і захистили саме таким чином. Більш того, в законопроекті є про те, що будуть міжвідомчі відповідні угоди щодо обміну інформацією. Щодо інформації про членів сім'ї, родини і так далі. Це суто добровільна історія, військовозобов'язаний хоче – вносить військовослужбовець, хоче – не вносить. Це суто добровільна історія, його власна історія. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ще раз, зверніть увагу, зараз йдуть поправки на підтвердження, тобто ті поправки, які комітет вже врахував. Але народний депутат Разумков просить поправку, яка врахована, 52-а, поставити на підтвердження залу. Комітет просить залишити цю правку підтвердженою. Тому я ставлю 52 поправку. Прошу народних депутатів голосувати спокійно, виважено, парламентськи. Будь ласка, 52 поправка. 12:18:43 За-233 Рішення прийнято. Поправка залишається врахованою. По фракціях. І, я так розумію, завершальна, Дмитро Олександрович. Будь ласка, номер.
12:18:54 РАЗУМКОВ Д.О. 80 правка про 75 років. Дивіться, ви плутаєтесь у показах, якщо у вас ця інформація зберігається в реєстрі пенсійному тощо, навіщо ви дублюєте її у реєстрі військовозобов'язаних? Військовослужбовців, вибачте. У мене немає питань до інших, у мене питання до того, що ви хочете людей, які сьогодні захищають Батьківщину, залишити дані про них, а що буде через 10 років ніхто не знає, куди доберуться спецслужби ворога і що вони можуть зробити тим, хто сьогодні боронить нашу країну на фронті. Вас, будь ласка, залишайте у Пенсійному фонді хоч пожиттєво або в інших реєстрах, які є для всіх громадян України. Чому ви сьогодні для військовослужбовців вводите окремо окремий реєстр і його будете зберігати пожиттєво, плюс 75 років? Поясніть мені. Я зрозумів би, якщо б це було на проміжок воєнного стану, погоджуюсь. А так навіщо? ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету.
12:19:59 ФЕДІЄНКО О.П. Колеги, звертаю ще раз увагу, що це, по-перше, загальнодержавна практика, про що було сказано. Але хочу згадати про країни НАТО. Сполучені Штати Америки, їх реєстр DR – пожиттєве зберігання. Велика Британія, після завершення служби там і так далі – протягом 100 років. Німеччина – 30 років, Канада – 75 років, Франція – 70 років. Дивіться, ми ж рухаємося все ж таки в НАТО, то давайте будемо притримуватися їх політики, їх стандартів. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 80 поправка авторства Федієнка. Вона комітетом врахована. Ще раз та сама… Комітетом врахована. Разумков просить поставить таке рішення на підтвердження. Я ставлю 80 поправку. Позицію обох сторін ви почули. Ставлю 80 поправку. Прошу голосувати. 12:21:05 За-202 Рішення не прийнято. (Шум у залі) Артур Володимирович, дивіться, ми ж з вами проговорюємо… Для чого ми збираємо Погоджувальну раду? Якого біса, якщо зараз починається отдєльний карнавал, поясність мені тут от. (Шум у залі) Да, да – що да? Давайте ще як в Новій Зеландії, гота-гота-гота! Давайте, поправка. Просто я не розумію, чому ви ходите на Погоджувальну. КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Прошу мені дати слово. Климпуш-Цинцадзе. ГОЛОВУЮЧИЙ. Климпуш-Цинцадзе дайте, будь ласка, слово.
12:21:48 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Значить, шановні колеги… ГОЛОВУЮЧИЙ. Номер поправки. КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. 46-а. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Я би хотіла, щоби ми змінили взагалі тон спілкування у Верховній Раді України. І ми ставимо цю поправку на підтвердження тільки через те, що тільки що доповідаючий ввів в оману всю залу Верховної Ради України. Якщо в Сполучених Штатах зберігаються дані, то вони зберігаються в зовсім окремій агенції, вони зберігаються протягом 62 років і вони зберігаються в такий спосіб, що жоден чиновник Пентагону не має до них доступу. Доступ до них мають виключно родини військовослужбовців. І тому оті всі речі, про які говорив пан Федієнко, вони не є коректними. І саме тому, колеги, ми і закликаємо виправити це неподобство в цьому законопроекті і тільки після того переходити до його голосування. А поправку можете не ставити на підтвердження. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер Закону 12066). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:23:41 За-254 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Покажіть по фракціях. Далі. Наступний закон ми... (Шум у залі) З процедури? Давайте, Ірина Володимирівна, тільки з процедури. Що-що? Да, да, потім у нас заява.
12:24:03 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, я хочу звернути увагу головуючого на ту важливу проблему, яку підняла наша колега Іванна Климпуш-Цинцадзе. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, що у вас з процедури? ГЕРАЩЕНКО І.В. З процедури у мене, з порядку ведення. Ми закликаємо головуючого не коментувати подібним чином, як ви це зробили, дії "Європейської солідарності". Це перше. Друге. Друге. Звернули увагу на те, що з трибуни звучала відверта брехня. І ваша задача організовувати в коректний спосіб роботу Верховної Ради. І коли з трибуни Верховної Ради звучить брехня щодо того, що записано в поправках, ви маєте на це реагувати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Значить, дивіться... ГЕРАЩЕНКО І.В. Ну, а звертаємо увагу відверто колег, що всю Верховну Раду ввели в оману відносно країн НАТО і країн-членів ЄС… ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, це вже точно не з процедури. Дякую. Виключіть мікрофон. ГЕРАЩЕНКО І.В. Це з процедури. ГОЛОВУЮЧИЙ. А тепер поясню вам одну річ. Оскільки ви ж згадали мене, я маю право відповісти, тому що я ніколи не коментую виступи народних депутатів. А коли це йде порушення того, про що ми домовились, то я повинен про це говорити, і слово "брехня" повертаю в той куточок. Добре? Дякую. Йдемо далі. Шановні колеги… (Шум у залі) Спокійніше. Спокійніше. Спокійніше. (Шум у залі) Спокійніше. Спокійніше. Дякую. Наступний законопроект 12… А, боже! От ви бачите, от в цьому всьому я ж забуваю головне: перерва з заміною на виступ, будь ласка. Підписали дві фракції: "Європейська солідарність" і група "Довіра". До 3 хвилин виступ. Тільки я не бачу групу "Довіра". (Шум у залі) Зараз, давайте вже виступлять і тоді ви візьмете, бо зараз в нас почнеться вмес.
12:25:57 ФЕДИНА С.Р. Колеги, сьогодні минає термін, коли влада мала подати законопроект про чіткі терміни служби до сесійної зали до розгляду, мали зареєструвати. Зараз на блокпості на Грушевського внизу стоять десятки представників родин військовослужбовців, які вже понад 36 місяців, а дехто і більше, знаходяться на передовій. Перше: вони вимагають, щоб до них вийшли представники керівництва Верховної Ради. Я передаю це прохання. Дуже прошу, щоб зараз хтось до них вийшов. Вони заслужили жертвою своєї родини, щоби це відбулося. Вони просять, щоб до них вийшли представники оборонного комітету, і вони дуже просять, щоб до них вийшло керівництво фракції " Слуга народу". Я передала це прохання, але наголошу на тому, що ці родини заслуговують, щоб їх чули, щоб з ними спілкувалися і шанували чин і жертву їхніх чоловіків, братів і синів, з яких, на жаль, вже багато хто є загиблим.
12:27:08 АР’ЄВ В.І. Це плакат, який вони просили нас принести до сесійної зали. І ці люди, ці жінки, вони мерзнуть сьогодні для того, щоб нарешті здобути справедливість. А ще вони попросили зробити, передати від них дві цитати. Перша цитата. "В момент мобілізації важливий момент демобілізації. Багато хто відвоював багато днів, є люди, які 700 днів на полі бою, я їм вдячний за захист нашої держави, як кожен українець. Вдячності замало, я вважаю, треба справедливість у цьому напрямку". Зеленський Володимир Олександрович в інтерв'ю ARD у січні 24-го року. І друга цитата. "Тому я думаю, що комітет знайде рішення, можливо, введе цензову квоту з цих 36 місяців, скільки ти повинен бути на передовій для того, щоб отримати можливість бути демобілізованим. Ще раз кажу, це питання справедливості. Я переконаний, що без ніяких додаткових механізмів це питання повинно бути чітко вирішеним". Руслан Олексійович Стефанчук, 15 лютого 24-го року. Передаю Руслану Олексійовичу нагадування.
12:28:23 ФРІЗ І.В. Шановні колеги, насправді ми – парламент, ми – парламент, який голосував Закон про мобілізацію, де чітко зазначено, що до 18 грудня уряд мав би внести відповідну законодавчу ініціативу про чіткі терміни служби під час дії воєнного стану. Уряд порушив закон, який ухвалив парламент. Це є неприпустима річ, яка вимагає реакції Верховної Ради! Є законодавчі ініціативи, які встановлюють чіткі терміни, але які заблоковані для розгляду на рівні профільного комітету, який не випускає їх у парламент, не маючи відповідного… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги, займаємо свої місця. Наступний законопроект. Я прошу народних депутатів займати свої місця, тому що ми домовилися голосувати його без поправок. Будь ласка, я запрошую народних депутатів зайняти місця. (Шум у залі) А що сталося, я не можу зрозуміти. Вельмишановні колеги, дивіться, я не пам'ятаю, я попрошу, підніміть стенограму. Якщо було названо в негативному контексті прізвище Федієнка, я надам право на репліку. Я не вас попросив, я попросив секретаріат. Чи ви вже в секретаріаті працюєте? Підніміть, будь ласка, стенограму, якщо було названо, бо я не чув. Олександр, зараз піднімуть стенограму, якщо було названо прізвище, я обов'язково дам право на репліку. Підніміть, будь ласка, стенограму. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Шановні колеги, я одразу ставлю на голосування. Що ні? А у вас є, будуть… Ну, звичайно. 12102 тоді, проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп). Так, Разумков, що у вас? Номер тільки, будь ласка, одразу. Разумков, будь ласка.
12:30:37 РАЗУМКОВ Д.О. Замість 1, 3, 7, 20 і 21-ї – 3 хвилини дайте мені, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, 3 хвилини. І після цього… Ви будете їх ставити, чи будемо голосувати? РАЗУМКОВ Д.О. Не буду. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, тоді давайте, 3 хвилини, і голосуємо. Запросіть депутатів до зали. 12:30:53 ФЕДІЄНКО О.П. В мене включений мікрофон, да? Тобто в стенограмі… ГОЛОВУЮЧИЙ. Я не зрозумів, що? Включіть Разумкову 3 хвилини мікрофон.
12:31:03 РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Я дивлюся, що все прибавляється в нашій команді, да? Так, а тепер без сміху і, на жаль, про тероризм. Те, що ви зробили в минулому законі, проголосувавши, ви реально допомагаєте терористам. Ви допомагаєте країні-агресору, країні-терористу отримувати інформацію про наших захисників. Я хотів би, щоб кожен, хто за минулий законопроект натиснув зелену, почув, що якщо завтра, а ймовірність дуже велика, інформація про наших захисників потрапить до ворога і він це використає проти них або їх родин, тому що ви без згоди людей збираєте дані про дитину, яка може бути навіть на територію Російської Федерації сьогодні вивезена, так як вивозили дітей з Маріуполя, сьогодні знаходитись там, і це буде шалена можливість тиску на нашого захисника. Або інформацію про батьків, які, так чи інакше вийшло, знаходяться на території країни-агресора, то це буде... їх завтра вб'ють або будуть використовувати цю інформацію для того, щоб маніпулювати нашими захисниками, їх почуттями і їх родинними зносинами. Це буде ваша персональна відповідальність, кожного, хто натиснув зелену. Якщо, не дай боже, хтось завтра з цих людей загине, в цьому будете винні на рівні з ворогом ви. Я розумію, що багато хто не дивиться, не читає і не розуміє, за що голосує, але це не гра, це життя людей. І дивлячись на те, як формуються ваші реєстри, як потім інформація з них потрапляє в мережу і як це, на жаль, використовує ворог сьогодні вже, добре, це не діє як оболонка, а це фактично оболонка, причому в поганому сенсі цього слова. Але це всі ті реєстри, які у вас є, ви їх не можете захистити, ви їх повідправляли за кордон, половину, тому що ви ну не можете зробити так, щоб вони були захищені. І це фактично може призвести до того, що завтра ми будемо втрачати своїх людей, людей, про яких Президент дуже любить говорити – це найголовніше в Україні. Да, це правда, для кожного адекватного політика люди – це найголовніше в Україні, а для когось це черговий піар і чергове про поговорити і перед міжнародними партнерами так само. Тому давайте думати про наших захисників, про їх життя, здоров'я і їх родини, їх близьких, а не про те, щоб просто натиснути зелену, тому що з Офісу Президента зателефонували і сказали так зробити. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я нагадаю, що це законопроект 12102, це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп). Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:34:53 За-282 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Покажіть по фракціях. Наступний законопроект 11116. У нас була така домовленість на Погоджувальній раді: 3 хвилини – виступ Цимбалюка, 3 хвилини – виступ Кожем'якіна, 2 хвилини – виступ "ЄС" і голосуємо. Так? Цимбалюк. Я зрозумів, Цимбалюк, потім 2 хвилини – "ЄС" і голосуємо. Через 4-5 хвилин голосуємо. Будь ласка, Цимбалюк – до 3 хвилин.
12:35:24 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, я просив би уважно підготуватись до голосування такого важливого законопроекту. Ми до другого читання в Комітеті соціальної політики та захисту прав ветеранів врахували більшість поправок, які були. Про що законопроект? Законопроект... Я дякую основній авторці пані Никорак за те, що вона ініціювала його. Мова йде про 500, десь 600 людей, які з 22 лютого 2022 року захищали нашу державу і не входили в жодне військове формування. Деякі з них, на жаль, отримали поранення, є і загиблі люди. Цим законом ми прирівнюємо осіб, які захищали державу в цей період і не входили в жодне військове формування, в соціальний захист, який прирівнюється до осіб, які звільнені зі служби, військовослужбовців. Наступне. Ми розширили до другого читання і стосовно пенсійного забезпечення осіб і членів родин, які досягли 50 років жінки і 55 років чоловіки і мають стаж відповідно 20 і 25 років. Через те ми вважаємо... І втому числі ми розширили час, не тільки місяць, розширили до 2 місяців дію цього закону, мається на увазі з лютого по травень 2022 року. Уже майже 300 людей з цієї категорії оформили відповідні документи і отримали статус учасника бойових дій. Мова йде про те, щоб ми дали і достойне пенсійне забезпечення їм і членам родини. Законопроект позитивний, він розширює соціальний захист осіб, які захищають нашу державу. Фракція "Батьківщина" в першому читанні підтримала і буде голосувати в другому. І запрошуємо колег його також підтримати зеленими кнопками. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від фракції "ЄС" – 2 хвилини. Хто? Никорак, будь ласка.
12:37:55 НИКОРАК І.П. Ірина Никорак, фракція "Європейська солідарність". Шановні колеги, це надзвичайно важливий законопроект для наших добровольців. І якщо у редакції цього документа до першого читання йшлося виключно про добровольців, які у період з 24 лютого до 25 березня 22-го року у взаємодії зі Збройними Силами України брали участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України, то зараз до другого читання законопроект було доопрацьовано та він значно розширив категорію осіб з числа добровольців, які брали участь у відповідних оборонних заходах після 25 березня. І це цілковито виправдано з точки зору справедливості. Мова йде про зовсім невелику кількість осіб. Наразі протягом 23-го і 24-го років на засіданнях міжвідомчої комісії, що діє при Мінвет (Міністерстві ветеранів), факт безпосередньої участі встановлено по 162 загиблим та 40 особах з інвалідністю. З урахуванням озвученої кількості та за підрахунками Міністерства соцполітики додаткова потреба у видатках з державного бюджету на виплату таких пенсій потрібна у розмірі в середньому 5,5 мільйона гривень на рік. За результатами розгляду комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді зазначений законопроект прийняти у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними опрацюваннями. Також прошу доручити комітету при підготовці відповідного закону на підпис Голові Верховної Ради України здійснити його техніко-юридичне доопрацювання спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради. Прошу підтримати і дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Шановні колеги, будь ласка, переходимо до голосування. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Зараз голосуємо за цей дуже важливий законопроект. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання надання соціальних гарантій особам, яких визнано ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць (реєстраційний номер 11116). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:40:54 За-299 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Рухаємося далі, шановні колеги. Наступний законопроект 10017. Ми домовлялись таким чином: 5 хвилин – виступ Цимбалюка, одна поправка Никорак і голосуємо. Будь ласка, Михайло Михайлович, до 5 хвилин, потім одна поправка Никорак і голосуємо.
12:41:19 ЦИМБАЛЮК М.М. Дякую, пане Голово. До 5 хвилин. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, фракція "Батьківщина" підтримує цей законопроект, тому що він, на перший погляд, сугубо технічний, він приводить у відповідність ту ситуацію, яка є сьогодні. Але користуючись нагодою, я хочу сказати, що фракція "Батьківщина" була категорично проти ліквідації Фонду соціального страхування. Заради справедливості варто сказати, що сьогодні лікарняні виплачуються вчасно, немає затримок, і це є позитив. Але є велика проблема з виплатою, виплатою особам, які отримали травми на виробництві. Це, що раніше цей фонд виконував, сьогодні Пенсійний фонд справляється з певними питаннями, і є затримки, і є обмеження. Ми вважаємо, що Пенсійний фонд України в такому вигляді, як він є сьогодні, дякуючи, звичайно, працівникам цього фонду, він виконує невластиві функції. Через те звертаємося до авторів такої ідеї, або змінити назву Пенсійного фонду, бо він вже однозначно виконує іншу функцію, або, звичайно, те, що стосується Фонду соціального страхування, який виконував дуже важливу роль для людей, які сплачували і сплачують внески, але отримали травму на виробництві, щодо недопущення звуження їхніх соціальних виплат. Мова йде про тих людей, які все своє свідоме життя працювали, отримали травми на виробництві, а сьогодні змушені ходити і випрошувати в державі те, що їм належить. Через те це неприпустимо, і ми однозначно такі ініціативи підтримувати не будемо. Але в даному випадку, зважаючи на те, що приводиться у відповідність у зв'язку з ліквідацією Фонду соцстрахування, ми однозначно проголосуємо за. Але продовжуємо настоювати на тому, що Пенсійний фонд України має змінити назву, виходячи з їхніх тепер функціональних обов'язків, бо вони виконують надзвичайно більше роботи, ніж сам Пенсійний фонд. А з іншого боку, ми вважаємо, що ті люди, які втратили частково здоров'я або стали непрацездатними в результаті травми на виробництві, потребують захисту держави. І це завдання не Пенсійного фонду, а це завдання уряду, і Верховна Рада має більш категорично стати на захист цієї категорії громадян. За даний законопроект пропонуємо голосувати за. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Михайлович. Я запрошую Ірину Никорак. Номер поправки скажіть тільки спочатку. І після цього голосуємо. Будь ласка, Ірино.
12:44:28 НИКОРАК І.П. Так, шановний пане головуючий, я прошу поставити на врахування мою поправку під номером 5. Ця поправка є значно ширшою, ніж та, що запропонована в редакції комітету, і спрямована на те, щоб зберегти діючу редакцію статті 23 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні", відповідно до якої гарантується можливість фінансування індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю за рахунок не лише бюджетних коштів, а й за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дякую. Колеги, прошу підтримати, це дуже важливо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сергій Дмитрович, яка позиція комітету?
12:45:13 ГРИВКО С.Д. Позиція комітету: не підтримувати цю правку. Тому що законопроект технічний і він приводить до 2620 Закону. Тобто таким чином цю правку не потрібно підтримувати. Прошу не підтримувати її. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, 5 поправка авторства Никорак, комітетом вона відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Я ставлю 5 поправку. Прошу голосувати. 12:45:49 За-103 Рішення не прийнято. Шановні колеги, переходимо до голосування за закон в цілому. Будь ласка, приготуйтеся до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування (реєстраційний номер 10017). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:46:37 За-264 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Покажіть по фракціях, будь ласка. Наступний законопроект 11508. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 14 лютого 2024 року № 1-р(ІІ)/2024 щодо гарантування захисту прав і свобод особи за рішенням Європейського суду з прав людини. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії, потрібно 226 голосів. Прошу голосувати за включення цього законопроекту до порядку денного сесії. Прошу голосувати. 12:47:36 За-293 Рішення прийнято. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати. 12:47:58 За-240 Рішення прийнято. Будь ласка, я запрошую заступника міністра юстиції України Банчука Олександра Анатолійовича для представлення цього законопроекту. Будь ласка, Олександр Анатолійович.
12:48:16 БАНЧУК О.А. Доброго дня! Руслан Олексійович, шановні народні депутати України! Вашій увазі пропонується урядовий законопроект під номером 11508, який стосується змін до трьох процесуальних кодексів: Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства і Господарського процесуального кодексу. Цей законопроект зумовлений тим, що Конституційний Суд України прийняв рішення про те, що нинішнє регулювання у цих процесуальних кодексах про те, що неможливо після спливу 10 років по встановленню міжнародною судовою інституцією, а саме Європейським судом з прав людини, звернутися за виключними підставами про перегляд рішень національних судів, ось таке регулювання процесуальних кодексів є неконституційним. І для врегулювання цієї проблеми якраз і пропонується урядовий законопроект, щоби доповнити в усіх трьох процесуальних кодексах відповідне положення, що у випадку навіть, якщо пройшло більше 10 років від моменту ухвалення національним судом рішення, і є відповідне рішення Європейського суду з прав людини, то дозволяється відповідній особі, право якої було встановлено Європейським судом з прав людини порушене, звернутися з відповідною заявою про перегляд її рішення за виключними підставами. Тому прошу підтримати цей законопроект, він приводить у відповідність наше процесуальне законодавство до вимог рішення Конституційного Суду України, а також до вимог відповідного розділу про правосуддя Конституції України. Тому прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань правової політики Дирдіна Максима Євгеновича. Будь ласка.
12:50:01 ДИРДІН М.Є. Шановний Голово, шановні народні депутати! Сьогодні до вашої уваги представляється розроблений Кабміном законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 14 лютого 2024 року (№11508 від 21.08.2024 року). Під час засідання 29 листопада 24-го року Комітет з питань правової політики розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з рішенням КСУ. За результатами обговорення комітет рекомендував розглянути законопроект у першому читанні та прийняти за основу з урахуванням статті 116 Регламенту Верховної Ради України. Проект закону має на меті удосконалення процесуального законодавства шляхом приведення його положення у відповідність до рішення КСУ та дотримання гарантованого частиною четвертої статті 55 Конституції України права особи на перегляд судових рішень за виключними обставинами у зв'язку з рішеннями ЄСПЛ. Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України підтримує законопроект, але є зауваження і пропозиції. Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу та Комітет з питань прав людини підтримують цей законопроект. Уповноважений Верховної Ради з прав людини підтримує цей законопроект із своїми пропозиціями. Верховний Суд, Рада суддів України підтримують цей законопроект, рекомендують його прийняти в першому читанні. Прошу підтримати даний законопроект у першому читанні з урахуванням статті 116 Регламенту Верховної Ради України. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту. Будь ласка, від фракції "Слуга народу" слово надається Арсенюку Олегу Олексійовичу, народному депутату.
12:52:10 АРСЕНЮК О.О. Прошу надати слово Дирдіну Максиму. ГОЛОВУЮЧИЙ. Максим Євгенович Дирдін, будь ласка.
12:52:23 ДИРДІН М.Є. Мікрофон. Шановні колеги, це технічний законопроект у зв'язку із рішенням КСУ. Якщо в діючому законодавстві у нас передбачається 10 років, то в зв'язку із тим, що були певні ситуації, коли рішення ЄСПЛ ухвалювалося після 10 років його розгляду, і в зв'язку із цим КСУ прийшов до висновку, що це є порушення прав людини. Тому цей законопроект покликаний на врегулювання цього питання і досягнення прав людини і громадянина відповідно до Конституції України. Я прошу його підтримати за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається Юрченку Олександру Миколайовичу, депутатська група "Відновлення України".
12:53:07 ЮРЧЕНКО О.М. Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на необхідність продовження строків перегляду судових справ на підставі рішень міжнародних судів. Цей законопроект відповідно до цих рекомендацій демонструє готовність України дотримувати міжнародних стандартів у сфері судочинства. Пропонується надати можливість перегляду судових рішень навіть після 10 років, у разі отримання особою рішення Європейського суду з прав людини на свою користь. На практиці судові процеси можуть тягнутися роками і тому цей крок дає можливість справедливо їх вирішувати. "Відновлення України" буде підтримувати цей законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейська солідарність".
12:54:03 ГЕРАСИМОВ А.В. Прошу передати слово Олексію Гончаренку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович.
12:54:11 ГОНЧАРЕНКО О.О. Шановні друзі, ми тут про права людини, про різні речі, а ви знаєте, що сьогодні затриманий голова Комісії з регулювання ринку азартних ігор і лотерей? Затриманий за те, що він працює на Росію, лобіює інтереси компанії зятя подонка російського прем'єра Мішустіна? При затриманні в нього з рюкзака висипається кокс. Повний кабінет кокаїну, повне помешкання кокаїну. Ну, це взагалі нормально? Я розумію, азартні ігри, Блек Джек, чого там ще не вистачає? Ну, це нормально? У нас в Крупи бабло висипається з квартири, очільниці хмельницької МСЕК; в очільника Комісії з азартних ігор кокс висипається. Слухайте, то ми де живемо взагалі? Тут один діяч часів Гетьманщини розповідав нам, як треба азартні ігри, як там все наведений лад. Ми бачимо, коксом, я сподіваюсь, поділились з вами? Це просто якийсь бардак! З моменту прийняття божевільного Закону про підняття податків 22 тисячі ФОПів закрилися. 22 тисячі! Це такі податки, це ви на Україну працюєте? Замість цього цей же діяч часів Гетьманщини радіє, що якісь моделі з Онліфанс почали сплачувати гроші. Ну, правильно, нащо нам економіка, коли є Онліфанс? Тут хтось казав, головуючий, "тут вам не тікток", каже про Верховну Раду. То тут набагато гірше, ніж тікток, господи! Тікток на дві голови вище. Вас цікавить Онліфанс і щоб вони сплатили гроші, і кокаїн в очільника, якого ви поставили на місце це. І тепер сидите, начебто це не про вас йде розмова. Ви що робите з державою? Ви збожеволіли! Ви знищуєте той бізнес, який є. Ви знищуєте все, що можна, і тільки грабуєте, грабуєте, грабуєте. Кокс у очільника держави – це та країна мрій, яку обіцяв нам Президент? ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі слово надається – Сергій Володимирович Власенко від фракції "Батьківщина", і голосуємо, шановні колеги.
12:56:28 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую, шановний пане Голово. Я не про марихуану і про гральний бізнес, хоча це теж важливо, я про цей законопроект. Насправді цей законопроект можна назвати одним простим словом: "нарешті". Ну, нарешті. Як регулювалася ця ситуація до сьогоднішнього дня? Людина для того, щоб потрапити в Європейський суд з прав людини, повинна була пройти всі стадії судового розгляду в Україні, лише після цього подавала в ЄСПЛ. Потім, на жаль, ЄСПЛ розглядає справи не роками, як каже колега, а, на жаль, уже десятиріччями. І людина наша українська отримувала рішення ЄСПЛ більше ніж через 10 років після розгляду його справи в українському суді. А український закон каже: якщо 10 років пройшло, то ти своє рішення ЄСПЛ десь собі заховай і забудь про нього. Ми зараз, приймаючи це рішення, цю помилку виправляємо, але зверніть увагу, що треба було зробити державі для того, щоб виправити просту юридичну помилку. Треба було отримати десятки рішень Європейського суду з прав людини, треба було піти до Конституційного Суду, треба було, щоб Конституційний Суд видав окреме рішення для того, щоб абсолютно очевидну технічну помилку ми змогли з вами виправити. Може, нам треба трошки поміняти підходи до своєї роботи? Якщо є помилка, то її треба виправляти, не чекаючи рішень Конституційного Суду, які є очевидними, які є зрозумілими. Нам треба надати можливість нашим громадянам, якщо вони отримали рішення Європейського суду з прав людини через 10, на жаль, через 11, 12, 13 років, прийти до українського суду з цим рішенням ЄСПЛ, переглянути це некоректне рішення українського суду і отримати законне і справедливе рішення. Саме про це, про такий механізм цей закон. Його, звичайно, треба підтримати, проголосувати, а комітет його доопрацює. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Я прошу народних депутатів зайняти місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 14 лютого 2024 року № 1-р(II)/2024 щодо гарантування захисту прав і свобод особи за рішенням Європейського суду з прав людини. Реєстраційний номер законопроекту 11508. Прошу народних депутатів голосувати. 12:59:24 За-297 Рішення прийнято. Шановні колеги, зараз, одну секундочку. Якщо можна, я обіцяв, що я підніму стенограму, і в стенограмі справді було згадано прізвище Федієнка. І тому ось: "Ці всі речі, про які говорив пан Федієнко, вони є некоректними". Тому я надаю… Хто це говорив? Це говорила народна депутатка Климпуш-Цинцадзе. Тому я надаю право на репліку народному депутату Федієнку. Все по закону, все по справедливості, все по совісті і честі. Будь ласка.
12:59:57 ФЕДІЄНКО О.П. Дякую, Руслан Олексійович. Шановні колеги, сьогодні мене звинуватили у брехні та ще й маркували терміном "хамье". Вибачаюся, але за всі п'ять років, коли я в парламенті, чи є тут хоч один народний депутат, до якого я звернувся з якимось хамським відношенням? Навіть, коли був непарламентський вислів і коли колежанка мене послала на хер, я вибачаюся, зреагував на це достатньо толерантно і з повагою. Щодо відповідного законопроекту, реєстру і так званої брехні, про які всі казали, брехні жодної немає, в Сполучених Штатах Америки, дійсно, існує система реєстрів, яку я узагальнив. І коли в одному реєстрі знаходиться військовослужбовець, після завершення військової служби він в тому ж самому відомстві переходить в інший реєстр, тому станом на сьогодні можу сказати, що жодної брехні не було. А захист цих реєстрів, він все ж таки підпадає під дію відповідного міністерства, яке відповідає за формування цього реєстру, зберігання і так далі. Ми з вами жодного разу не проголосували за закони про кібербезпеку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги… Гончаренко, у вас з процедури? Будь ласка, Олексій.
13:01:08 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую. Шановний пане Голово, я хочу попросити вас нагадати членам уряду, конкретно пані віцепрем'єрці Стефанішиній, що вона не має права виходити в сесійну залу. В Верховній Раді України в сесійній залі можуть знаходитися народні депутати України. Пані член Кабінету Міністрів може бути на трибуні, може бути в ложі. Я розумію, що вона не слухає, але… Я, будь ласка, прошу вас нагадати це, бо тільки що вона ходила тут по сесійній залі. Це є порушення. Всі мають виконувати однаково як поважати Регламент Верховної Ради України. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Абсолютно все погоджуюся. Шановні колеги, в залі Верховної Ради можуть перебувати народні депутати, а також особи, які є запрошеними під час ведення роботи Верховної Ради. Це особи, які доповідають, або особи, які 150 голосів, запрошені Верховною Радою. Тому прошу врахувати це у подальшій діяльності усіх осіб, які запрошуються до Верховної Ради України. Власенко Сергій Володимирович – з процедури.
13:02:15 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую. Пане Голово, я би хотів звернутися до вас із процедури і попросити вас забезпечувати використання народними депутатами коректної лексики у своїх виступах, і зупиняти, коли депутат використовує, скажімо так, прикордонну лексику, я так м'яко скажу, я маю на увазі, при всій повазі, виступ колеги Федієнка. Я розумію, що це викликано певними емоціями, а можливо, цитуванням, але знову-таки ми в парламенті України знаходимося. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, я абсолютно погоджуюсь з вами. Навіть якщо це цитування і навіть якщо з пісні слова не викинеш, але я просив би бути вищим, толерантними над всім, ми ж все-таки представники і обранці народу. Дякую. Ви цитували, я погоджуюсь. Я погоджуюсь, ви цитували. Теж з процедури? Будь ласка. Артур Володимирович, що у вас з процедури? І Мар'яна після цього. Да, Артур Володимирович.
13:03:11 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановний Руслан Олексійович, єдиний коментар, який хочу зараз сказати, що... ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури тільки. ГЕРАСИМОВ А.В. З процедури. У своєму виступі згадала пана Федієнка і досить коректно, ви зачитали цю фразу, Іванна Орестівна. Вона жодним чином його не ображала, ви дали йому репліку, в якій він послався на зовсім інші історії. Просто я хотів для того, щоб під стенограму це було роз'яснено. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Справа в тому, що право на репліку не регламентується, я його так само не регламентую і для вас, коли хтось згадує членів вашої фракції. Мар'яна Володимирівна Безугла і працюємо далі. Шановні колеги, така легка розминка по Регламенту. Будь ласка, Мар'яна.
13:03:48 БЕЗУГЛА М.В. Дякую. Пане Голово, я – той депутат, до якого Федієнко неодноразово хамськи звертався, зазначаю. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, 12127 – це проект Закону про внесення змін до статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2023 року № 11-р(II)/2023. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Шановні колеги, треба набрати 226 голосів. Прошу голосувати. 13:04:42 За-286 Рішення прийнято. Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 13:05:05 За-239 Рішення прийнято. Будь ласка, заступник міністра юстиції України Банчук Олександр Анатолійович.
13:05:21 БАНЧУК О.А. Шановний Руслан Олексійович, шановні народні депутати! Це також законопроект урядовий представляю вам, він стосується також на виконання рішення Конституційного Суду України за конституційною скаргою Анатолія Лужинецького. Суть цих змін відповідно до цього законопроекту. Передбачаються зміни до Кримінально-виконавчого кодексу відповідно до рішення Конституційного Суду, щоб надати право усім засудженим відвідувати родичів, які при смерті або вони померли, щоб їх провести в останню путь. Відповідно за конституційною скаргою Анатолія Лужинецького Конституційний Суд України вирішив, що відповідні положення Кримінально-виконавчого кодексу, які не дозволяють такі візити і такі відвідування родичів, вони порушують вимоги Конституції. Наразі Кримінально-виконавчий кодекс передбачає тільки можливість таких відвідин тільки для засуджених, які засуджені за вчинення нетяжких злочинів і перебувають у виправних колоніях мінімального рівня безпеки. Законопроект передбачає поширити відповідну можливість відвідування для всіх засуджених, у тому числі для тих, хто засуджений до довічного позбавлення волі. Законопроект передбачає таку процедуру, оскільки розуміємо, що це дуже швидкі мають бути процеси, що від моменту подання клопотання засудженим начальник адміністрації установи повинен протягом доби вирішити, чи забезпечить він транспортування засудженого з відповідною вартою колонії до місця відвідування. Надається відповідно до законопроекту тільки перебування один день і в сукупності три дні для часу доїзду до місця відвідування і привезення відповідного засудженого до установи виконання покарань. Тому ми вважаємо, що це гуманістичний законопроект, він спрямований на реалізацію і рішення Конституційного Суду, і відповідних положень Конституції. Тому прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я запрошую до слова заступника голови Комітету з питань правової політики Божика Валерія Івановича. Будь ласка, Валерій Іванович.
13:07:25 БОЖИК В.І. Шановні колеги, Комітет з питань правової політики на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу у зв’язку з вищевказаним рішенням Конституційного Суду. Про що цей законопроект? Дійсно, є рішення Конституційного Суду від 20 грудня 2023 року, який визнав в своєму рішенні окремі приписи частини першої статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу неконституційними, а саме щодо неможливості застосування до засуджених, в тому числі засуджених до довічного позбавлення волі, короткочасного виїзду за межі колонії у зв'язку зі смертю близького родича або станом здоров'я, такий, який загрожує його життю та здоров'ю. А тому цим законопроектом якраз пропонується переглянути сам механізм і привести у відповідність національне законодавство до рішення Конституційного Суду. Члени Комітету з питань правової політики погодились і розділяють позицію Конституційного Суду щодо обов'язку держави забезпечити належний механізм реалізації такої можливості, включаючи для всіх засуджених до позбавлення волі, навіть тих, які скоїли тяжкі і особливо тяжкі злочини. Відповідно комітетом опрацьовано висновки Головного науково-експертного управління, інших профільних комітетів Верховної Ради, Уповноваженого з прав людини. І комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради цей законопроект про внесення змін до статті 111 КВК і за результатами розгляду прийняти в першому читанні за основу. Також просимо оголосити про застосування статті 116 Регламенту у зв'язку з тим, що може виникнути необхідність регулювати питання, які не були предметом розгляду у першому читанні. Колеги, я прошу підтримати рішення комітету. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Валерій Іванович. Шановні колеги, прошу записатись: два – за, два – проти. Будь ласка, колеги, запишіться: два – за, два – проти, фракції і групи, виступи по цьому законопроекту. Будь ласка, від фракції "Голос" Костенко Роман Васильович. Совсун Інна Романівна, будь ласка.
13:09:57 СОВСУН І.Р. Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, це, звичайно, правильно, що ми турбуємось про права засуджених. Це люди, які попри те, що вчинили злочин, але залишаються людьми. Але я не розумію пріоритетів цієї Верховної Ради і уряду в цілому. Чому ми турбуємося про права засуджених і ігноруємо, що у нас є найбільша категорія людей, права яких зараз обмежені, і це мільйон військовослужбовців. Шановні колеги, більше восьми місяців тому цей зал проголосував законопроект, відповідно до якого не були визначені терміни служби для військовослужбовців. Це було ганебне голосування, яке дуже сильно вдарило по моральному стану наших військовослужбовців. Але зараз ви б'єте по ньому повторно, коли вперто ігноруєте, що в той же день ви дали доручення уряду впродовж восьми місяців розробити законопроект про встановлення чітких термінів служби. Друзі, цих вісім місяців минули навіть не сьогодні, вони минули 10 грудня. Де законопроект про встановлення чітких термінів служби? Я розумію, що всі колеги народні депутати, принаймні більшість з них проголосували законопроект про мобілізацію, повернулись додому до власних родин і забули про цю проблему. Але у нас є мільйон військовослужбовців, які заходять в третю зиму в окопах. У нас є мільйони родин, які очікують на тих, хто зараз захищає нашу країну. І ми як парламент зараз вперто ігноруємо їхні права. Я дуже сподіваюсь, що ми отримаємо відповіді від уряду, коли цей законопроект буде розроблений, що родини військовослужбовців, які зараз стоять і протестують проти бездіяльності Верховної Ради, отримають відповіді на запитання, а коли їхні чоловіки, кохані, тати, сини, матері, сестри, брати повернуться додому. Це ваша відповідальність друзі, ви повинні вчинити зараз дію… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі слово надається Федині Софії Романівні. Так? "Європейська солідарність"
13:12:17 ФЕДИНА С.Р. Шановне товариство, звичайно, треба дбати за права усіх людей, які є у нашій державі, тільки чомусь зазвичай військовослужбовці у нас залишаються тотально крайніми, а в кількох випадках вони ще й були призначені винними чинною владою і особисто Володимиром Зеленським. Сьогодні я хочу нагадати вам ситуацію з Романом Червінським, якого без жодних доказів, за фейковими політичними звинуваченнями тільки тому, що на нього образився пан Єрмак, взяли і посадили в камеру за те, що він захищав українську державу. Посадили в камеру, в якій була температура, яка межує з катуваннями. Посадили в камеру і не дозволяли навіть зустрітися зі своєю родиною, з дітьми. Посадили в камеру і не дозволяли отримувати медичну допомогу. Це так ми дякуємо нашим військовослужбовцям? Але, до речі, це не єдиний випадок, я нагадаю ще Андрія Антоненка, який 503 дні був в камері за фейковим звинуваченням, і його винним оголосив без суду і слідства особисто Володимир Зеленський. Без медичної допомоги, без можливості спілкуватися, без належного харчування, так само, як і Роман Червінський, за те, що Андрій Антоненко служив і служить Україні? За те, що вони разом з Романом Червінським захищають українську державу? І зараз, я перепрошую, але тут ми можемо згадати ще величезний перелік військовослужбовців і ветеранів, яких переслідує чинна влада. Але, якщо чесно, давайте ми сьогодні нарешті, в цей останній тиждень сесійний цього року, займемося тим, чим потрібно: перерозподілом коштів ПДФО на користь бригад, забезпеченням дронами, без яких хлопці не доживають до наступного дня, забезпеченням мінами, які саме владні підприємства зробили і відмили на них гроші, а міни не вибухають. Треба… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається від фракції "Батьківщина" Лукашуку Богдану Олеговичу. Будь ласка.
13:14:31 ЛУКАШУК Б.О. Прошу передати слово Сергію Власенку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович Власенко, будь ласка.
13:14:42 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую. Шановний пане Голово, навіть під час війни Україна демонструє, що Україна – гуманістична держава, що Україна захищає права усіх громадян України, в тому числі і тих, хто з тих чи інших причин скоїв кримінально карене правопорушення і відбуває покарання у місцях позбавлення волі. Насправді це здавалося б технічне питання, але це дуже важливе питання для тих десятків тисяч людей, які зараз перебувають в ув'язненні. Бо, коли ти перебуваєш в ув'язненні, а помирає твоя мама, твій тато, твоя дружина, не дай боже, твоя дитина, і ти не маєш можливості провести її в останню путь, то це, напевно, найгірше, найжорсткіше, найнелюдяніше покарання, до якого людину не засуджували. Тому, я думаю, що можливість створення законопроекту, який би надав можливість, пробачте за певну тавтологію, всім категоріям ув'язнених віддати останню шану тим, хто помер або зустрітися з тим, хто тяжко хворіє, це правильне рішення. Єдине, що, я переконаний, що Комітет правової політики до другого читання доопрацює цей законопроект. Можливо, ми передбачимо певний додатковий перелік родичів, на яких це розповсюджується. Можливо, ми передбачимо певний перелік хвороб, на які це розповсюджується, щоб не було відповідних зловживань. Але цей закон приймати треба. На жаль, можу зазначити, що фракція "Батьківщина" була в стані, коли Юлія Володимирівна Тимошенко перебувала незаконно в політично мотивованому ув'язненні, коли померла близька до неї людина і Юлію Володимирівну не відпустили на похорон, тому ми знаємо що це таке. Ми готові підтримати цей законопроект, готові приймати участь в його доопрацюванні і закликаємо всіх підтримати цей гуманістичний і правильний законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович. Будь ласка, завершальний виступ від фракції "Слуга народу" – Козир Сергій В'ячеславович, будь ласка.
13:16:52 КОЗИР С.В. Прошу передати слово Максиму Дирдіну. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Максим Євгенович Дирдін.
13:17:04 ДИРДІН М.Є. Дякую. Дійсно, сьогодні були виступи щодо цього законопроекту і щодо гуманістичності нашої держави до осіб, які довічно були позбавлені волі. І ми вважаємо, що Комітет з питань правової політики на своєму засіданні і на базі підкомітету буде охоче приймати участь і залучати зацікавлених осіб щодо пропозицій і рекомендацій до цього законопроекту. Я вважаю, що тут є певні питання, які варті для дискусії, для обговорення. Але те, що Україна вже зробила крок стосовно цього питання щодо гуманізації стосовно осіб, які довічно позбавлені волі, на можливість побачитися із близькими або тяжко хворими особами, це є вже плюс. І Комітет з питань правової політики завжди відкритий до дискусії, до діалогу щодо цього законопроекту і взагалі щодо інших законопроектів. Дякую за увагу. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, ще 1 хвилина – Німченко Василь Іванович. Шановні колеги, після цього голосуємо за цей дуже важливий законопроект. Будь ласка, Василь Іванович.
13:18:13 НІМЧЕНКО В.І. Шановні колеги, звичайно, підтримуємо питання гуманізму стосовно засуджених. Разом з тим, я хотів би акцентувати увагу на потерпілих від злочинів. Представте собі, Онопрієнко, який пройшов від Львова до Київської області, за яким 56 трупів, а їхні члени сім'ї, вони були на суді і бачили, що є довічне, ізольована людина. Шановні колеги, скажіть, будь ласка, чи не буде порушенням прав всіх потерпілих, якщо вони будуть знати про такі дії, про те, що, можливо, виїзд по місцю проживання чи там перебування родичів, все інше. Ми повинні тут подумати, шановні колеги. У великий вік технологій ми можемо вирішити питання в якийсь аналогічний засіб, але... ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу України у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2023 року № 11-р(II)/2023 (реєстраційний номер проекту Закону 12127). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 13:20:15 За-293 Рішення прийнято. Дякую, колеги. Наступний законопроект 12010 – це проект Закону про внесення змін до статті 6 та статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу". Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати. 13:20:51 За-280 Рішення прийнято. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати. 13:21:13 За-217 Рішення прийнято. Шановні колеги, я запрошую народного депутата Лабу Михайла Михайловича для представлення цього законопроекту.
13:21:35 ЛАБА М.М. Шановні друзі, законопроект 12010 – це про спрощені процедури отримання статусу гуманітарної допомоги для окремих категорій товарів та послуг, що забезпечують критичні потреби населення, також створення сприятливих умов для громадських та благодійних організацій, які займаються постачанням гуманітарної допомоги. Очікується, що він спростить логістику гуманітарних поставок і зробить допомогу більш доступною для кінцевих отримувачів. Також ці автомобілі, зокрема спрощення процедур ввезення гуманітарної допомоги, включаючи автомобілі, сприяло зростанню їх кількості. У звітах відзначено, що основну частину транспорту було спрямовано до регіонів, що постраждали від війни, та до медичних закладів. Близько 20 відсотків таких автомобілів спрямовувалися до прифронтових територій, де потреба в евакуації та медичному транспорті є найвищою. Ці автомобілі використовувалися для евакуації населення, перевезення гуманітарних вантажів, медичної допомоги, а також для передачі Збройним Силам України. Основні критерії транспортних засобів: медичний транспорт, евакуаційні транспортні засоби, мікроавтобуси та легкові автомобілі, автомобілі військового призначення, позашляховики, пікапи, передані у розпорядження військових підрозділів, транспорт для логістичних потреб, вантажівки та фургони для перевезення гуманітарних вантажів. Ввезення транспортних засобів для потреб громадських та благодійних організацій є важливим елементом підтримки гуманітарної діяльності в Україні. Завдяки цим автомобілям забезпечено функціонування ключових програм допомоги населенню України. Звісно, до другого читання значно будуть покращені елементи захисту від корупційних складових у даному законопроекті. Ми з вами їх напрацюємо і підготуємо якісно до другого читання, і також буде врегульовано Кабінетом Міністрів. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від комітету Кожем'якін. Я перепрошую, Третьякова. Я вже на наступний подивився. Боже, Галина Миколаївна, перепрошую.
13:23:52 ТРЕТЬЯКОВА Г.М. Дякую. Нема проблем. Шановні народні депутати, комітет пропонує прийняти цей законопроект в першому читанні, хоча розуміє недоліки, які є в цьому законопроекті. Щодо цього законопроекту до нашого комітету зверталися декілька народних депутатів з декількох фракцій. І це питання має бути врегульовано відповідно до Регламенту Ради Європи №1186, який передбачає, що, можливо, для благодійних організацій і громадських організацій неприбуткових, які акредитовані, які використовують ці автомобілі виключно безоплатно для постраждалих, які не можуть передавати такі автівки, ніяким способом відчужувати, навіть передавати в оренду. І відповідно ми хочемо на друге читання створити реєстр при ДСНС або при сервісному центрі ДСНС таких автівок для того, щоб уряд і ДСНС могли використовувати ці автівки при гуманітарних операціях. І нам прийдеться в комітеті визначити також, що таке гуманітарні операції, бо сьогодні законодавство України не врегульовує це питання. Як тільки ми врегульовуємо це питання, ті зауваження, які у нас були в антикорупційному комітеті і в Комітеті з питань євроінтеграції, вони будуть прибрані. І ми можемо за пропозицією Михайла Лаби і інших народних депутатів зробити цей законопроект досконалим відповідно до документів і регламентів Ради Європи. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я прошу фракції і групи записатися для обговорення цього законопроекту. Будь ласка, колеги. Будь ласка, слово надається від "Батьківщини" народному депутату Кабаченку Володимиру Вікторовичу. Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.
13:25:58 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, потрібний законопроект, ми погоджуємося з його необхідністю. Дякуємо основному автору, бо благодійні організації і інші – ті, які працюють неприбутково, - вони роблять дуже багато для гуманітарних цілей в Україні, особливо в цей непростий період. І велика кількість транспорту використовується і ввозиться саме для цього, і ми дякуємо нашим міжнародним партнерам. В комітеті, справді, була дискусія стосовно цього приводу. Ми дякуємо колегам з Комітету антикорупційної політики за те, що вони вказали певні ризики. Ми однозначно, як сказала голова комітету, їх усунемо до другого читання. І долучаємо всіх наших колег до активної роботи. Справді, сьогодні ті міжнародні благодійники, які нам дають цю допомогу шляхом виділення транспорту, вони мають бачити, що цей транспорт використовується за призначенням у гуманітарних, благодійних, рятувальних та інших операціях. І як зробити так, щоби справді після завершення воєнного стану цей транспорт не використовувався для надання платних послуг, це має бути запобіжником, а використовувався за призначенням, в тому числі службами, які створені державою для ліквідації наслідків стихійних надзвичайних та інших лих і ситуацій. Через те проголосуємо в першому читанні – за, дальше допрацюємо для того, щоб він був збалансований, але він вкрай потрібний тим людям, які вже сьогодні завозять автомобілі, передають або Збройним Силам, або використовують, особливо важливо, в благодійній і гуманітарній місії. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Михайлович. Слово надається народному депутату Костюху Анатолію Вячеславовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".
13:27:59 КОСТЮХ А.В. Прошу передати слово Галині Миколаївні Третьяковій. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галина Миколаївна Третьякова.
13:28:10 ТРЕТЬЯКОВА Г.М. Шановні колеги, я ще раз хочу зупинитися на Регламенті Ради Європи. Вона каже про те, що транспортні засоби, що ввозяться окремими благодійними організаціями, можуть звільнятися від оподаткування з урахуванням положень права ЄС, в яких передбачено необхідність збереження використання таких автотранспортних засобів, які не будуть передаватися постраждалим, а також будуть піддаватися, використовуватися виключно для безоплатного користування ними в цілях гуманітарних, благодійних операцій. Це частина друга статті 74 Регламенту 1186 від 2009 року. Я закликаю всіх нас народних депутатів подавати правки саме в цьому контексті. Така структура, про яку я вже говорила, перше – це акредитація громадських і благодійних організацій, які будуть використовувати цей транспорт, за вимогами, які ми пропонуємо передати Кабінету Міністрів за окремою постановою. Навіть продумати визначення окремими кольорами, наприклад, жовтим кольором номерні знаки за такими автівками, для того, щоб українці, наші українці розуміли, що такі транспортні засоби використовуються виключно безоплатно для надання допомоги постраждалим. Крім того, створити перелік таких автівок в ДСНС для того, щоб і ДСНС, і уряд могли такі автівки використовувати в екстрених благодійних цілях і в гуманітарних операціях, які проводяться і коли агресор нападає на нас, на цивільний сектор, і тоді, коли є надзвичайні ситуації типу повені, пожежі і інші ситуації, коли українці потребують такої допомоги. Такий план, він запобігає тому, щоб такі автівки використовувалися в корупційний спосіб, уникаючи оподаткування, і та громадська організація, яка буде користуватися цими нормами закону, вона в такий спосіб буде десять разів думати чи вона буде брати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".
13:30:20 ЮЖАНІНА Н.П. Прошу передати слово Софії Федині. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна Федина.
13:30:32 ФЕДИНА С.Р. Товариство, чи маємо ми підтримати волонтерів, громадські організації, благодійні фонди, які працюють в гуманітарній сфері? Однозначно маємо підтримати, тому що люди вже одинадцятий рік на абсолютно нездалому транспорті роблять свою роботу, не маючи ані дякую, ані підтримки від держави. Чи маємо ми працювати над тим, щоб законопроекти були якісні? Однозначно. І в мене запитання до авторів, навіщо було подавати такий схематозний законопроект, якщо можна було зразу прописати усі ті слушні речі, про які перед цим згадували мої колеги? Насправді в реаліях нашої держави зараз під приводом цього законопроекту почнуть завозити "бентлі", інші дорогі автомобілі і вздовж, і впоперек їх продавати. Це не є завданням цього законопроекту. І до другого читання ми усі маємо дуже і дуже прискіпливо прописати усі моменти, щоб ці машини, дійсно, працювали тільки для волонтерських благодійних організацій і фондів, щоби вони працювали саме на ту мету, яка є зазначена, а щоби зараз в Україну не поввозили десятки тисяч автомобілів, які потім будуть перепродувати. Я втомилася вже наголошувати на тому, що якщо робиться робота, вона має перед собою мати дійсно завдання, яке допоможе українській державі вистояти. Чому до першого читання оригінальний законопроект не зробили в нормальній формі, я не розумію, можливо, тому що хтось лобіює реально схематозну історію. Але волонтерам, благодійним фондам сьогодні потрібна допомога. Тому я дуже прошу залучити широко громадськість і громадянське суспільство, я прошу залучити усіх людей, які проконтролюють ці процеси і пропишуть правильні фрази для того, щоб законопроект реально діяв. Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Голос", Інна Совсун.
13:32:48 СОВСУН І.Р. Інна Совсун, фракція "Голос". Колеги, давайте коротко ще раз, про що цей законопроект. Цей законопроект про те, аби волонтерські організації, громадські організації, які надають якісь послуги, які возять ліки на фронт, які допомагають певним категоріям населення, аби вони мали можливість, виконуючи ці функції, які частково не може виконати держава попри те, що має ці зобов'язання, давайте не ускладнювати їхнє життя вимогою сплатити податок з ввезеної машини. Бо виходить що? Держава частину своїх функцій не виконала, її виконують волонтери і для цього їм потрібні автомобілі і з цих автомобілів ми ще візьмемо податок, який піде в державний бюджет, в бюджет держави, яка не виконує взяті на себе зобов'язання. І, власне кажучи, законопроект покликаний ось цю проблему вирішити. Він покликаний вирішити проблему доброчесних волонтерів, громадських організацій, які зараз кожну копієчку рахують, аби максимально ефективно її витратити. Я розумію ті загрози, про які говорять колеги, про те, що цілком можливо в цьому варіанті, як зараз пропонується до першого читання, використовувати це як певну схему для ухилення від сплати податків. Я переконана, що нам все одно потрібно підтримувати доброчесних волонтерів, громадські організації і так далі, але, звісно, встановити чіткі ще вимоги по тому, які це можуть бути автомобілі. Вочевидь, що це не можуть бути дорогі автомобілі. Вочевидь, що це не можуть бути автомобілі, які можуть використовуватися тільки для приватних поїздок. Це необхідно врегулювати до другого читання. Але я би дуже хотіла, щоб ми скеровували свої зусилля на підтримку доброчесних, а не боялися робити якісь дії, тому що хтось це використає як схему. Якщо хтось хоче влаштовувати схему, повірте, у них вже зараз є більш ніж достатньо лазівок, аби це робити. Тому давайте підтримувати в першому читанні, а до другого, звісно, дуже детально пропрацюємо цей законопроект. Дякую. 13:34:56 ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо всі бажаючі виступили, займайте, будь ласка, свої місця, будемо переходити до голосування. Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
13:35:25 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, готуємося до голосування. Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 6 та статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (реєстраційний номер 12010). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 13:36:08 За-263 Рішення прийнято. Шановні колеги, будь ласка, слово надається народній депутатці Дмитрієвій. Будь ласка. З процедури, так? Шановні колеги, одну секундочку!
13:36:25 ДМИТРІЄВА О.О. Дякую. Дякую. Колеги, дуже прошу, Руслане Олексійовичу, всі колеги, прошу змінити порядок розгляду питання порядку денного та розглянути і проголосувати законопроект 9558 без обговорення, це проговорено і домовлено з усіма фракціями та групами. Колеги, я дуже вас прошу підтримати його і підняти. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Шановні колеги, дивіться, у мене є пропозиція, якщо можна, в розвиток вашої. У нас є три законопроекти без обговорення, три. Зараз ми без обговорення планували 11178, потім без обговорення у нас 12148 і альтернативний до нього, і потім без обговорення 9558. Якщо ви не проти, змінити зараз, поставити їх проголосувати одразу без обговорення. Нормально так буде, колеги? Тоді я ставлю пропозицію змінити порядок денний і зараз перейти до законів без обговорення за номерами: 11178, 12148 і 9558. Сприймаємо, колеги, таке? Тоді я прошу підтвердити таке рішення зміни черговості розгляду питань порядку денного. Прошу голосувати. 13:37:54 За-243 Рішення прийнято. Дивіться, Андрій Анатолійович, ви хочете все-таки виступити по першому закону? (Шум у залі) Ні, так я оголошу просто по 116-й, я оголошу, в мене записано це. Тому, шановні колеги, дякую за розуміння. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення зміни до статті 43 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" щодо впорядкування надання відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях (реєстраційний номер 11178). Прошу народних депутатів голосувати. 13:38:55 За-272 Рішення прийнято. Наступний законопроект 12148. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону про внесення змін до розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану та альтернативний до нього 12148-1. Прошу народних депутатів голосувати. 13:39:33 За-269 Рішення прийнято. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану (реєстраційний номер 12148). Прошу народних депутатів голосувати. 13:40:10 За-265 Рішення прийнято. І, шановні колеги, завершальний законопроект без обговорення. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації (реєстраційний номер 9558). Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону (реєстраційний номер 9558). Прошу народних депутатів голосувати. 13:40:56 За-252 Рішення прийнято. Шановні колеги, наступний законопроект 12327 – це проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання". Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 13:41:30 За-185 Рішення прийнято. Будь ласка, я запрошую до слова народного депутата України Аліксійчука Олександра Васильовича. Будь ласка, Олександр Васильович, ініціатор проекту постанови.
13:41:45 АЛІКСІЙЧУК О.В. Слава Україні! Колеги, ви знаєте, біда українців в тому, що ми дуже довго толеруємо зневагу до себе, до нашої мови, до нашої культури, до нашої нації в цілому, а потім найкращі представники нашої нації платять кров'ю і життям за ці речі. Натомість є ті, хто користується добротою українського народу. Спочатку вони літають до Москви, аби отримати інструкції, потім вони впарюють українському суспільству московські наративи, потім одні втікають за кордон, а другі ніби вибачаються. Ще є ті, хто відмовляються голосувати за очищення цього парламенту, на жаль. Колеги, дивіться, щоб вони потім не почали стріляти в потилицю, бо ми пропустили ті етапи, коли вони працювали на ворога. Тому, керуючись статтею 7 Закону України "Про комітети Верховної Ради України", статтею 84 Регламенту Верховної Ради України, зважаючи на необхідність забезпечення ефективної роботи Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, а також парламенту України в цілому, Постановою 12327 пропонується відкликати Бойка Юрія Анатолійовича, народного депутата України, голову депутатської групи "Платформа за життя та мир", з посади члена відповідного комітету. Колеги, прошу підтримати дану Постанову 12327. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається голові Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи, Кальченку Сергію Віталійовичу. Будь ласка, Сергію Віталійовичу.
13:43:44 КАЛЬЧЕНКО С.В. Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови реєстраційний номер 12327, яким пропонується відкликати Юрія Анатолійовича Бойка з посади члена Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і національних відносин. Положеннями статті 6 і статті 7 Закону про комітети передбачено, що обрання народних депутатів до складу комітетів здійснюється на основі пропозицій фракцій з урахуванням принципу пропорційного представництва в комітетах. І передбачено, що внесення змін до персонального складу комітету приймається Верховною Радою шляхом прийняття відповідної постанови. Водночас комітет відзначив, що підстав та порядку для відкликання члена комітету законодавством не визначено. А відтак у підсумку комітет ухвалив висновок і рекомендує парламенту розглянути проект Постанови реєстраційний номер 12327 і визначатися шляхом голосування щодо цього проекту постанови. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту постанови. Будь ласка. Будь ласка, Никорак передає, я так розумію, Геращенко, будь ласка, "Європейська солідарність".
13:45:33 ГЕРАЩЕНКО І.В. Колеги, знаєте, все це нагадує якийсь дешевий водевіль в стилі "95 кварталу". З 2014 року від Путіна ми чуємо наративи, що в Україні переворот, що Україною керують радикали і парамілітарні групи, і тут виходить народний депутат України, і слово в слово повторює, що у нас радикали, парамілітарні групи, а вийшовши з СБУ, він говорить, та я ж не Зеленського мав на увазі, а Порошенка і "Європейську солідарність", вони у нас радикали, парамілітарні групи. А парламент на все це хамство абсолютно говорить: а-та-та, давайте виключимо його з комітету. Це дешевий водевіль. Це підігрування всім цим сценаріям Кремля. Вибачте, будь ласка, "Європейська солідарність" вимагає абсолютно наступного. Перше. Прийняти законопроект 8089 про заборону забороненим партіям реально створювати нові групи і мати тут два виступи, а не один, керувати комітетами. Тому що радикали так звані не мають посад в комітатах, зате достойнейшие представители вашої коаліції, "слуг" і ОПЗЖ, мають таке керівництво. І коли ви нам розповідаєте так само, що немає механізму когось позбавити депутатського мандату, бо так записано в законодавстві, я вам нагадаю, коли пан Вакарчук написав заяву про вихід із фракції своєї, його відразу позбавили депутатського мандату. Депутати ОПЗЖ написали заяви про вихід з ОПЗЖ, так у нас є всі підстави зараз згідно постанови, зареєстрованої "Європейською солідарністю", позбавити їх мандату. Але ви на це не йдете, бо це ваші надійні партнери, ваші друзі, з якими ви найганебніші закони голосуєте. А оцей зараз водевіль дешевий, який тут розігрується, це абсолютно не про покарання, це для того, аби відволікти увагу. Дуже соромно спостерігати за тим, що відбувається, і військові на фронті дуже уважно слідкують зараз за цим голосуванням... ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Слуга народу", Заремський Максим Валентинович.
13:47:42 ЗАРЕМСЬКИЙ М.В. Прохання передати слово Аліксійчуку Олександру. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Аліксійчук, включіть, будь ласка, з місця.
13:47:56 АЛІКСІЙЧУК О.В. Дякую. Колеги, пам'ятаєте картинки про три сорти України? Пам'ятаєте розподіл людей за мовою? Вам нічого не нагадують оці слова, які недавно були сказані Бойком про радикалів при владі в Києві? Ті самі наративи, ті самі кроки і ті самі підбурювання до радикалізму в суспільстві, всередині країни одних людей з іншими. Така людина не може представляти ні Комітет з захисту прав людини, ні парламент в цілому. Тому прохання зараз підтримати виключення з комітету народного депутата Бойка, і так, ми маємо знайти механізм позбавлення мандатів депутатів, які були обрані від опозиційної "Платформи за життя". Тому, колеги, прохання підтримати дану постанову і зробити перший крок до очищення українського парламенту. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава! Шановні колеги, зараз ще виступи – Васильченко, і я попрошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця, бо після цього будемо голосувати. Всі народні депутати, зайдіть до залу. Будь ласка, передає Роману. Будь ласка. Лозинському.
13:49:17 ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М. Шановні колеги, в цьому залі ми підходимо до моменту істини. До моменту, коли або цей парламент приймає чіткий курс на очищення від всього російського, або продовжує загравати з тими, хто привів в Україну Росію, з тими, хто працював у цій країні на Росію, і тими, хто сидить у цьому куті залу. Бойко і сьогодні рішення по комітету – це мізер, це перший крок і це лише невелика дія, яку наш парламент має зробити. Тому що цей блок нашого парламенту – це клієнти правоохоронних органів. Це ті, хто працювали на Росію, ті, хто продовжують на них працювати. І пам'ятаєте гасло "Не на часі", їх дуже часто закидають різним фракціям і групам, пробують переконати, що перейменування не на часі, де русифікація не на часі, деколонізація не на часі. А хто поширює ці меседжі? Хто поширює цей наратив? В тому числі зрадники і відверті колаборанти. Це клієнти правоохоронних органів, це ті, ким зараз має займатися Служба безпеки України, це ті, кого наш парламент має вичистити з цих стін і наша країна має очистити з території всієї України. Тому що зараз на полі бою вирішується не те, який населений пункт буде під контролем України, а який буде далі в окупації, зараз на полі бою не вирішується, скільки людей нам вдається врятувати і звільнити від ворога, а скільки ще не вдається, зараз вирішується чи Україна відірветься від Росії чи не відірветься, чи ми нарешті очистимося від всього російського всередині, чи не очистимося. І, шановні колеги, в парламенті це наша відповідальність, це наша місія, поки ми є тут, очиститися від всього російського, від російського в цьому секторі і від російського в усіх наративах, зокрема дерусифікації. Голосуємо за. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Я дуже прошу всіх народних депутатів зайняти свої місця, тому що я бачу, що хтось десь ходить, бродить, а давайте все-таки кожний визначиться шляхом голосування, а не тим, що не встиг добігти. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Будь ласка, всі займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням зауважень комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання" (реєстраційний номер 12327). Готові голосувати? Шановні колеги, я прошу народних депутатів голосувати. 13:52:40 За-217 Рішення... По фракціях покажіть, будь ласка. Дякую, шановні колеги. Да, нема що сказати. Рухаємося далі. Наступний проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання" (реєстраційний номер 12330). Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою, прошу голосувати. 13:53:31 За-200 Рішення прийнято. Шановні колеги, можемо без обговорення? Ні. Добре, добре. Тоді, будь ласка, я запрошую ініціатора цієї постанови – Юлію Володимирівну. Давайте: два – за, два – проти? Давайте: два – за, два – проти, будь ласка, шановні колеги. Два – за, два – проти, запишіться, будь ласка. А, шановні колеги, тільки виступ "ЄС" і все буде, так? Ніхто більше не буде виступати? Будь ласка, "ЄС", Гончаренко Олексій.
13:54:26 ГОНЧАРЕНКО О.О. Ну що, друзі, з'їли ганьби? Тільки що закінчився цей водевіль з переслідуванням страшним Бойка. Ми ж його аж з цілого комітету виженемо! І навіть це не зробили. Показали черговий раз тільки що, "слуги народу", що ви без ОПЗЖ нічого не можете. Ви не можете зібрати голоси. Не можете! Ви влаштували це "очковтирательство" тут за принципом: "Тільки не кидай мене в терновий кущ!" Боже, Бойка виженуть з комітету! Та як він далі жити буде після цього? Це ж кінець просто його життя! Ви все зробили для того, щоб їм підіграти, своїм партнерам, з якими ви голосуєте все: ви голосуєте ринок азартних ігор, ви голосуєте податки, ви голосуєте кокси, МСЕК, бюджети, кадри – все з ними, все з ОПЗЖ, все з Бойко і його поплічниками. А тепер, тому що запахло виборами і Бойко сотоварищи вирішив знову піти набрати голосів, щоб далі сидіти в Раді і щоб далі вам підголосовувати, і ви пішли йому допомагати, замість того щоб проголосувати постанову, яку я подав у Верховну Раду два з половиною роки тому, і викинути звідси к чертям собачим все це ОПЗЖ. Ця постанова у Верховній Раді. Чому ви її не голосуєте? Ні, вона вам непотрібна, ви влаштували весь цирк, де Бойко типу вийшов, а ви йому так: "А-та-та-та-та, Бойко, ми тебе покараємо, Бойко! Ми внесемо цілу постанову, ми тебе з комітету виженемо!" Але навіть це не змогли. Повна імпотенція, навіть це не змогли зробити! І ганебні 217 голосів на табло – це ганьба, ганьба ваша, що ви тримаєте ОПЗЖ і з ними в одній зв'язці. Ганьба! ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перед тим, як завершити оцю дискусію: справжня ганьба – це коли фракція в 27 голосів дає 17 голосів, 63 відсотки від складу фракції. Оце справжня ганьба. Тому, я не назвав фракцію, але добре, що вони зрозуміли. Дякую. В той час, як інша фракція, яку ви критикуєте, дала 71 відсоток голосів від свого складу. Оце ганьба. Шановні колеги, переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (реєстраційний номер 12330). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 13:57:39 За-213 Будь ласка, Олександр Сергійович, що ви там ще мали? Зараз я можу Олександру Сергійовичу, да?
13:57:50 КОРНІЄНКО О.С. Відповідно до статті 60 прим. Регламенту Верховної Ради України повідомляю про створення у Верховній Раді України дев'ятого скликання міжфракційного депутатського об'єднання "Захист поранених учасників ветеранів війни та членів їх сімей". Співголовами цього об'єднання обрано народних депутатів України Остапенка Анатолія Дмитровича, Гриб Вікторію Олександрівну та Мазурашу Георгія Георгійовича. Вітаємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну роботу. Зараз оголошую перерву. Про час і місце буде повідомлено додатково. Тримаємо стрій. Слава Україні!
|