|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 19.12.2024
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ (продовження) Зал засідань Верховної Ради України 19 грудня 2024 року, 10 година Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
10:14:42 ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні! Шановні колеги, я прошу займати свої місця. Будь ласка, займіть свої місця. Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття. Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України. (Лунає Державний Гімн України) Шановні народні депутати, сьогодні День адвокатури України, і вітаємо адвокатів з професійним святом. Шановні колеги, ваша робота є неоціненною для утвердження верховенства права та захисту прав і свобод людини. Бажаємо вам завжди залишатися прикладом професіоналізму, справедливості і чесності, незважаючи на будь-які обставини. Нехай ваша діяльність служить на благо суспільства, а всі зусилля отримають заслужене визнання. Шановні колеги, минає 34-й місяць широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Уже майже три роки агресор цинічно та безжально завдає ударів по населених пунктах нашої держави, спричиняючи руйнування та втрати. Попри всі випробування ми неодмінно відбудуємо наші міста. Ми вистоїмо, адже боремося за свободу, життя та майбутнє нашої рідної України. Шановні колеги, схилімо голови, вшануймо хвилиною мовчання пам'ять захисників і захисниць, які віддали своє життя за незалежну і суверенну Україну, а також усіх мирних громадян, серед яких є і діти, які стали жертвами злочинних дій держави-терориста. (Хвилина мовчання) Прошу сідати. Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Шановні колеги, займіть свої місця, і я прошу взяти вас участь у сигнальному голосуванні. Будь ласка, займіть свої місця. Прошу голосувати. 10:20:42 За-193 Проти – 2, утримались – 2. По фракціях покажіть, будь ласка. Прекрасно. Йдемо далі. Шановні колеги, перелік питань, який був... (Шум у залі) Я вибачаюсь, я можу продовжити, а потім вам дам з процедури. З процедури. Тільки з процедури, Геращенко, будь ласка.
10:21:17 ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую. Шановні колеги, отже, лише 193 народних депутати зараз присутні в сесійній залі, з них 24 депутати "Європейської солідарності"… ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, що у вас? ГЕРАЩЕНКО І.В. Ми вимагаємо від Голови Верховної Ради у відсотках оприлюднити присутність депутатів "Слуги народу". Дати інформацію, чи є Куницький депутат, чи є депутат Арахамія, чи є депутатка Кравчук, чий пресреліз вчора було офіційно оприлюднено. Да, депутатка Кравчук де? ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас конкретно з процедури? ГЕРАЩЕНКО І.В. Чий пресреліз було оприлюднено на офіційному сайті Верховної Ради України... ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури що у вас? Виключіть мікрофон, будь ласка. Дякую. Шановні колеги, до обов'язків Голови Верховної Ради не входить нічого з того, що ви сказали. Інколи буває так, що людей багато, а відсоток стремится к нулю. Ну це таке. Будь ласка, з процедури Гончаренко. Тільки з процедури, Олексій Олексійович.
10:22:15 ГОНЧАРЕНКО О.О. І виключно з процедури. Я продовжую питати про Рустема Умєрова. Коли Верховна Рада побачить міністра оборони? І я підкреслюю, не тільки Погоджувальна рада, а ми всі, народні депутати. Бо я вже не знаю, як він виглядає, я хвилююсь, може, його спіткала доля Куницького, може, він зник, пропав, хочу побачити. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олексій Олексійович, я одразу вам інформую, те, що було проголосовано: прошу поставити на голосування питання запрошення у Верховну Раду міністра оборони Умєрова. Це те, що голосували. Сьогодні десь об 11:40 він буде тут, а далі в нас буде зустріч з військовим керівництвом, по представнику фракцій і груп, так, як ми і домовлялися. Він сьогодні буде десь орієнтовно 11:40-11:50. Дякую. Разумков – з процедури, потім Железняк – з процедури. Будь ласка.
10:23:07 РАЗУМКОВ Д.О. Колеги, з'явився звіт Рахункової палати по телеканалу "Рада", де зазначено, що дуже… ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури? Будь ласка. РАЗУМКОВ Д.О. Я з процедури. Я поставлю на голосування, не перебивайте, дайте з початку час значить. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, будь ласка, з процедури, я вас прошу з процедури. Будь ласка. РАЗУМКОВ Д.О. Я з процедури, я пояснюю, що я хочу. Я хочу поставити на голосування пропозицію процедурну запросити сюди директора телеканалу "Рада" сьогодні на 12 годину, щоб він доповів, чи заключали вони договори на 250 мільйонів з компанією, можливо, пов'язаною з колишнім заступником керівника Офісу Президента Тимошенком. І щоб він відзвітував перед українським суспільством і українським парламентом, чи це правда. Ми можемо це зробити. Поставте це на голосування, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, я інформую вас, що відповідно до статті 6 Регламенту ви маєте право просто пропонувати присутність тієї чи іншої особи на зсіданні. Для всіх інших… Я завершу, дозвольте! Для всіх інших звітів і так далі передбачені спеціальні процедури, які не охоплюються статтею 6 і не голосуються в залі. Ще раз, ви почули мене? Я не можу поставити пропозицію в повному обсязі, я можу поставити тільки в частині запросити, тому що стаття 6 Регламенту говорить про те, що запросити. Я ставлю пропозицію, в частині запросити директора телеканалу "Рада". Будь ласка, прошу голосувати. 10:24:50 За-120 Рішення не прийнято. По фракціях. Железняк, будь ласка, з процедури тільки.
10:25:00 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Перша репліка до мого колеги пана Дмитра Разумкова. У телеканалу "Рада" немає директора вже декілька років, там виконував обов'язки якийсь, умовно, фунт. Друге. Злили 290 мільйонів. Третє… ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка. ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Я по процедурі йду. Третє. Фірма пов'язана не з Тимошенком, а з таким паном, як Тимур Міндіч. Це щодо телеканалу "Рада". Пане Голово, у мене насправді питання до вас, а, можливо, до президії. Допоможіть мені розібратися. Місяць тому ми почули тут презентацію Плану стійкості. Пройшов місяць, я хочу дізнатися як депутат, може, нам надіслав Офіс Президента якийсь там план виконання Плану стійкості чи графік виконання, чи план законодавчої роботи. Тому що я останній раз місяць тому почув про цей План стійкості, це було потужно, сильно, але після цього я не знаю як депутат, як же реалізовувати його. Може, до вас доходили якісь документи, якими ви можете поділитися, по плану виконання від Верховної Ради Плану стійкості? Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я обов'язково попрошу Апарат поінформувати вас з цього приводу: надходження чи ненаходження тих чи інших листів. Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Займіть місця. Переходимо до його розгляду. Шановні колеги, на ваш розгляд виноситься проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, про виконану роботу (реєстраційний номер 12229). Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Будь ласка, прошу голосувати. 10:27:17 За-197 Рішення прийнято. Я запрошую до слова голову тимчасової спеціальної комісії Бакумова Олександра Сергійовича. Будь ласка, Олександр Сергійович, ви і від авторів, і від комітету – 4 хвилини, будь ласка.
10:27:36 БАКУМОВ О.С. Шановний пане головуючий, шановні народні депутати! До вашої уваги представлений проект Постанови про звіт тимчасової спеціальної комісії. Проект звіту попередньо підтриманий одноголосно на засіданні комісії всіма представниками всіх депутатських фракцій і груп, які брали участь у засіданні комісії. Народний депутат Сергій Рудик, який залучений до складу сил безпеки та оборони, подав окрему думку та відповідні зауваження. Комісія регулярно проводила свої засідання, більшість з яких проходили в закритому режимі із заслуховуванням інформації з обмеженим доступом. Заслухано близько 110 представників центральних та місцевих органів державної влади, керівників військового управління, правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ, організацій. Членами комісії організовано та здійснено робочі виїзди на місця розташування об'єктів фортифікаційних споруд та інженерних загороджень. На донецькому напрямку, зокрема покровському, харківському, зокрема на куп'янський напрямок, Запорізька область, Миколаївська, Херсонська, а також тих областей, які мають суміжні кордони з Республікою Білорусь. Під час зазначених виїздів проведено робочі наради з керівництвом місцевих військових адміністрацій та представниками відповідних військових підрозділів. Результати і висновки проведеної роботи комісії свідчать про те, що осучаснення технічної документації є критично важливим для забезпечення ефективності та адаптивності військових операцій. Сучасні реалії ведення бою вимагають швидкого реагування на зміни в тактиці, технологіях і умовах. Адаптація технічної документації дозволить військовим інженерам краще планувати, розробляти і впроваджувати нові рішення, що особливо важливо в умовах швидкозмінюваної тактики, технологій і бойових умов. Членами комісії спільно з Міністерством оборони та Державною спеціальною службою транспорту розроблено проект закону, який направлено до Комітету національної безпеки, оборони та розвідки, який ми закликаємо зареєструвати і розглянути, в якому регламентовані нові повноваження ДССТ з питань будівництва та утримання фортифікаційних споруд. Це надважливе питання для систематизації процесу, для визначення відповідального суб'єкта для фортифікацій і їх відповідного облаштування. З метою вдосконалення врегулювання питань по будівництву фортифікаційних споруд комісією пропонується доручити Кабінету Міністрів, Міноборони та Генеральному штабу розробити та ухвалити відповідні рішення, які запропоновані у звіті і конкретно визначені. Я хотів би подякувати всім членам комісії, представникам всіх фракцій і груп та позафракційним народним депутатам за місяці доволі плідної роботи і злагоджену, і конструктивну роботу в комісії, вона була конструктивною. Ми наголошуємо на тому факті, що наш статус спеціальної комісії, яка відповідно до закону має обмежені повноваження, не виконала всі функції і завдання, які поставлені були Верховною Радою перед комісією. Для того, щоб досягти цих завдань, ми в проекті звіту і в постанові передбачаємо: створити слідчу комісію, яка б відповідно вивчала факти щодо підготовки держави до оборони, вивчення і розслідування фактів, що призвели до негативних наслідків у процесі здійснення заходів держави відповідно з оборони. Зокрема такі повноваження, як призначати, наприклад, експертизи, залучати експертів таких фахівців, отримувати показання чи свідчення. Ми цих повноважень не маємо. Для того щоб отримати відповіді на ці питання, ми прийшли до висновку, що Верховна Рада України має утворити слідчу комісію, а повноваження цієї спеціальної, яка виконала свої завдання, припинити. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Сергійович. Дякую вам. Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту постанови. Будь ласка, Стефанишина Ольга Анатоліївна, фракція політичної партії "Голос". Слово передає...
10:32:10 СТЕФАНИШИНА О.А. Хочу передати слово Костенку Роману. ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Васильович Костенко.
10:32:20 КОСТЕНКО Р.В. Дякую, пане Голово. Шановні колеги, голова комісії тільки що доповів все і сказав, що дійсно комісія працювала багато, працювали з усіма органами влади, з правоохоронними органами, з усіма і замовниками, і виконавцями робіт, які виконувалися на першій лінії. І, зокрема, я хотів би тут подякувати всім політичним фракціям, які дали своїх людей, які конструктивно працювали в комісії. І дійсно в кожного є десь свої зауваження до цього, але в цілому ми бачимо і розуміємо, що побудову фортифікацій і закупку дронів треба контролювати. Під час роботи комісії ми дізналися, що було відкрито багато кримінальних справ, які зараз розслідуються, зокрема щодо зловживання під час побудови фортифікацій. Чи є проблематика, чи є проблеми в побудові фортифікацій? Звичайно, є. І саме комісія, і Верховна Рада має відігравати важливу роль, як ми це і робили, для того щоб показувати ці проблеми. І пропозиція комісії створити слідчу комісію, це я вважаю правильним фактом для того, щоб і далі контролювати, цього не можна залишати без контролю. І саме головне, колеги, ми маємо зрозуміти, що жодна фортифікація не допоможе, якщо в окопах не буде нормально навчених бійців, якщо перед окопами не буде створено лінії захисту міновибухових і інших фортифікацій, які мають захищати ці позиції. Тому ми як парламент маємо комплексно над цим працювати і не залишати це без контрою. Тому і пропонуємо створити слідчу комісію. Але ще раз хочу подякувати всім фракціям і слідчій комісії за роботу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Штепа Сергій Сергійович, фракція "Слуга народу".
10:34:31 ШТЕПА С.С. Прошу передати слово Олексію Жмеренецькому. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Жмеренецький.
10:34:40 ЖМЕРЕНЕЦЬКИЙ О.С. Доброго дня, шановні колеги. Як ви знаєте, слідча… наша тимчасова комісія була створена на суспільний запит, щоб перевірити ті факти і нарікання на стан закупівлі дронів і будівництва фортифікаційних споруд. Наша комісія стала, я вважаю, взірцем злагодженої роботи всіх політичних фракцій і сил. І також окремо хочу подякувати Олександру Бакумову за організацію роботи, за прекрасну модерацію цієї комісії. Наша комісія вивчала не лише теоретичну частину, ми також виїжджали на місця, на фортифікації. Зокрема, я долучався до виїзду на Херсонщину, на Миколаївщину. Ми власними ногами, власними очима проходили, побачили стан фортифікаційних споруд, причому не лише в тих ділянках, на які нас привозили, а на всій лінії, на якій мали будуватися ці споруди. В нашій роботі ми хотіли розібратися в усьому ланцюгу процесів, які відбуваються під час закупівлі дронів і під час будівництва фортифікацій, тобто зрозуміти, якими стандартами керуються ті чи інші суб'єкти господарювання, в якому стані ці стандарти, хто робить аудит, хто здійснює закупівлі, хто погоджує і так далі. І ми виявили проблеми на кожній ділянці цих ланцюгів діяльності. Тому продовження нашої комісії дуже важливе для того, щоб в кожній з цих проблемних точок дати рішення, узгоджені рішення від усіх політичних сил і фракцій, і полагодити їх на рівні законодавства і на рівні виконавчої влади. Тому дякую за підтримку. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від "Європейської солідарності" Степан Іванович Кубів. Будь ласка.
10:36:29 КУБІВ С.І. Шановний пане Голово, слово прошу передати Михайлу Бондарю. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Бондар.
10:36:40 БОНДАР М.Л. Дякую. Михайло Бондар, "Європейська солідарність". Почну трішки з історії створення цієї спеціальної комісії про неякісні фортифікації або їх відсутність, коли почали говорити військові, цивільні, було запропоновано створити окремі дві комісії, і слідчі, з самого початку пропонувалося створити слідчі комісії. Натомість була створена одна спеціальна сумбурна комісія, де було перемішано і фортифікації, безпілотники і РЕБи. Що вдалося цій спеціальній комісії побачити під час тих виїздів, спілкувань? В першу чергу, дійсно неякісні фортифікації, ті, що були побудовані обласними державними адміністраціями. Друге. Під час спілкування з керівництвом державних адміністрацій ми почули, що вони на свій баланс не хочуть ні хвилини ставити ті фортифікації. А я нагадую, замовниками були вони і розпорядниками коштів були вони. Тобто вони не хочуть нести відповідальність за ті неякісні фортифікації. По безпілотниках. Ми почули, що Держспецзв'язок виконує невластиві їй функції: закуповує неякісні або ті, які вже втратили актуальність, безпілотні літальні апарати, які потім на складах валяються. Нагадую, що зараз невикористаними є 110 мільярдів на рахунках у тих, хто закуповує ці безпілотні системи й апарати для наших військових. Тому ми дійсно як фракція вимагаємо створити навіть дві окремі слідчі комісії – по фортифікаціях і безпілотниках. Якщо буде одна, ми підтримуємо в тому числі і створення однієї слідчої комісії. Тому голосуємо… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Будь ласка, від групи "Довіра" Арешонков, і після цього ще буде Цимбалюк, я не бачу, і Анатолій Петрович. Будь ласка.
10:39:03 АРЕШОНКОВ В.Ю. Шановний пане Голово, шановні колеги! Я хочу повернутись в 22-23-й рік, коли Верховна Рада України почала активно, використовуючи, безперечно, ефективну форму парламентського контролю, створювати достатньо велику кількість тимчасових спеціальних і тимчасових слідчих комісій. Я пам'ятаю критику навіть з боку суспільства, громадських організацій, що депутати беруть на себе дуже багато, втручаються в надзвичайно чутливі сфери, такі як сфера оборони, інші. Депутатська група "Довіра" вважає, що ми робили абсолютно правильно, тому що, по-перше, депутати як представники народу, людей, повинні бути попереду і розуміти, що відбувається, наскільки ефективно використовуються державні кошти, наскільки державні програми, які сприяють сьогодні посиленню нашої армії, сил оборони, наскільки вони ефективні. Тому і ця комісія спеціальна, яка працювала і яка сьогодні ставить питання про перетворення в тимчасову слідчу комісію, мені здається, свою функцію виконувала. Принаймні я сьогодні можу говорити про їх вдумливий і ефективний підхід до аналізу ситуації тих областей, які межують з Республікою Білорусь, де ми ніколи не думали, що потрібно буде думати про сучасну систему фортифікаційних споруд і таке інше. Тому, мені здається, і голова комісії пан Бакумов, і інші колеги працювали і працюють в правильному напрямку. Давайте їм допоможемо, тому що це надзвичайно важлива державна… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина". Після цього Бурміч Анатолій Петрович, і голосуємо.
10:41:14 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Насамперед хочу подякувати голові ТСК і всім членам цієї комісії незалежно від груп і фракцій, бо справді була професійна злагоджена робота. Наступне. Погоджуюся з пропозицією все-таки створити тимчасову слідчу комісію з питань розслідування будівництва фортифікацій, придбання безпілотників тощо. Чому? Але результати є позитивні. Ми дякуємо всім тим, хто будував фортифікації 2022 року, а це об'єднані територіальні громади, обласні адміністрації, цивільні організації, які під обстрілами, в тому числі втрачаючи життя і здоров'я, і техніку, їх будували. Ми вітаємо створення Державної спеціальної служби транспорту, яку очолив бойовий генерал, і нарешті в державі є відповідальні, хто має проектувати, будувати, охороняти і обслуговувати фортифікації. Але завдання майбутньої слідчої комісії – встановити, хто ліквідував службу інженерних військ в армії, бо саме тому ми виявилися не готові до таких... ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, група "Відновлення України". Шановні колеги, після цього голосуємо.
10:42:26 БУРМІЧ А.П. Шановний Голово, шановні колеги, я повністю приєднуюся до тих слів і до тої інформації, яку ви сьогодні почули від колеги на цій трибуні щодо питання фортифікацій. Я хочу навести один маленький приклад, який ми уже задокументували, але ще не довели до кінця. Деревина, яка поставлялася на фортифікаціях, вигравали державні компанії за цінами державними нормальними, вмішувався Антимонопольний комітет і зрізав їх за неоправданими причинами. Це все треба довести. І виставляв, хто вигравав потім, в комерційні структури. Це жах просто. Тому я привів цей один приклад і закликаю всіх проголосувати за продовження і створення слідчої комісії для того, щоб ці всі питання довести до кінця логічного. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення питання завершилося, прошу зайняти місця, переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, про виконану роботу (реєстраційний номер проекту Постанови 12229). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 10:44:34 За-288 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Дякую. Далі наступний законопроект 12245 – це проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень. Я ставлю пропозицію включити цей проект закону до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати. 10:45:09 За-248 Рішення прийнято. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 10:45:31 За-222 Рішення прийнято. По фракціях покажіть, будь ласка. Далі, будь ласка, я запрошую до слова першого заступника міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійовича. Будь ласка, Денис Валерійович.
10:45:53 УЛЮТІН Д.В. Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Зазначеним законопроектом пропонується внесення змін до положень Бюджетного кодексу України з метою виконання ряду зобов'язань уряду, зокрема, визначених Меморандумом про економічну та фінансову політику з МВФ від 4 жовтня 24-го року (це 39, 67 пункти), статтею 347 Угоди про асоціацію з ЄС, Рекомендації Європейської Комісії, Плану заходів з реалізації Дорожньої карти реформування управління публічними інвестиціями, а також з метою врегулювання питань, пов'язаних із положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік". Зміни, зокрема, спрямовані на покращення управління публічними інвестиціями, зокрема запровадження в бюджетному процесі процедур щодо планування, підготовки, реалізації публічних інвестиційних проєктів, програм публічних інвестицій, зокрема застосування нової термінології щодо моніторингу, контролю і звітування про стан підготовки і реалізації відповідних проєктів. Важливим аспектом є врахування гендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі, що забезпечить рівні можливості для всіх громад та сприятиме соціальній справедливості. Також посилюється фінансова незалежність та розширюються повноваження Рахункової палати щодо здійснення контролю за надходженнями і використанням усіх коштів. Крім того, пропонуються зміни для подальшого розвитку системи державного внутрішнього фінансового контролю. Одночасно пропонуються актуалізація та удосконалення деяких положень щодо розробки Мінфіном стратегії управління державним боргом, врегулювання питання фінансового забезпечення середньострокових державних контрактів щодо закупівлі озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів і інші положення. Законопроект підтриманий Комітетом Верховної Ради з питань бюджету на засіданні і запропоновано прийняти його за основу. Прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається заступнику голови комітету, голові підкомітету Комітету з питань бюджету Пуртовій Анні Анатоліївні. Будь ласка.
10:48:07 ПУРТОВА А.А. Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати! Комітет з питань бюджету на засіданнях 13 і 18 грудня розглянув урядовий законопроект 12245. Детальну інформацію за результатами наведено у відповідних висновках комітету. Комітетом серед іншого було звернуто увагу на ті положення законопроекту, реалізація яких викликає певні застереження. Перше. В частині запропонованих підходів щодо інтеграції нової системи управління публічними інвестиціями у бюджетний процес зауважено про необхідність гармонізації таких змін з чинним базовим законодавством, узгодження нових положень з бюджетною методологією та між собою, посилення парламентського контролю за використанням передбачених на публічні інвестиції бюджетних коштів. Друге. Щодо встановлення особливостей статусу та умов оплати праці посадових осіб Держаудитслужби, що з точки зору ГНЕУ може призвести до розбалансування засад ефективного функціонування органів Держаудитслужби. Третє. Щодо запровадження обмежень з надання пільг військовослужбовцям та іншим категоріям громадян. Зважаючи на найбільш дискусійні питання, комітет рекомендує при прийнятті законопроекту у першому читанні виключити положення щодо встановлення особливостей статусу та умов оплати праці посадових осіб органу державного фінансового контролю, а також щодо запропонованих змін в частині обмеження пільг вразливим категоріям громадян. Таким чином комітет рекомендує Верховній Раді законопроект 12245 за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету, доручивши доопрацювати законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій суб'єктів законодавчої ініціатив. Прошу підтримати рішення комітету. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону. Будь ласка, колеги, записуйтесь. Будь ласка, слово надається народній депутатці Стефанишиній Ользі Анатоліївні, фракція "Голос".
10:50:19 СТЕФАНИШИНА О.А. Прошу передати слово Володимиру Цабалю. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Володимирович Цабаль. Будь ласка.
10:50:30 ЦАБАЛЬ В.В. Шановні колеги, про що цей законопроект. Пам'ятаєте, ми місяць тому прийняли Закон про бюджет. І в цьому законі була позитивна інновація, коли ми централізували всі державні інвестиційні проекти в єдиному портфелі замість десятка різних субвенцій і підпрограм в різних програмах, тепер це одна програма на 37 мільярдів гривень. Потім вона була розподілена конкретно по напрямках, але першочергово це була одна програма і один портфель. Відповідно оскільки це інновація, питання: а як це має працювати? І цей законопроект про те, як ці публічні інвестиційні проекти будуть працювати. Можна сказати, що він технічний, але для мене це позитивна практика, коли ми такі речі регулюємо на рівні закону, а не порядками використання і не різними постановами уряду, тому що ми чітко знаємо, як гроші будуть використовуватись. Також позитив є в тому, що є надія, що використання коштів на публічні інвестиційні проекти буде прозорим і за принципом меритократії, тобто найкращий проект дійсно одержуватиме гроші, а не той, де якийсь чиновник найголосніше кричить. Тому, колеги, закликаю підтримати цей законопроект, тут немає ніякої політики. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від "Європейської солідарності" записаний Ар'єв, але, я розумію, Гончаренко. Правильно? Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.
10:52:21 ГОНЧАРЕНКО О.О. Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Ми говоримо зараз про бюджет України. Ви знаєте, можна багато говорити, а можна прочитати просто одне інтерв'ю одного діяча часів "гетманщини", представника монобільшості, який сказав: "Грошей на боротьбу з бідністю в Україні немає, тому правильно, що роздаємо тисячу всім". Ну, оце, в принципі, вся політика влади: грошей на боротьбу з бідністю немає. І дійсно, ми бачимо, що грошей підвищити виплати на дитину немає, ганебні 860 гривень на дитину в місяць так і залишаються. Приймають один закон, інший закон, результату – нуль, 860 гривень – на, получи і розпишись. Далі. Дали після всіх скандалів виступів, боротьби, сказали, дамо хоча б 6 з половиною тисяч на дитину. Але навіть тут, да, малозабезпеченим, дуже правильно, але ВПО – не всім дамо, тільки тим, хто отримує допомогу, багатодітним – не всім дамо, ні, не треба, що там, це ж вони жирують. І так далі, дітям-інвалідам – не треба, не треба, не треба, бо грошей на боротьбу з бідністю, правильно, немає. Є гроші на піар-проєкти Зеленського? Є. Є гроші на розпил? Є. Є гроші на національний кешбек? Є. Є гроші платити зарплату всяким комісіям з регулювання азартних ігор, які там коксом по макушку, як виявилось, засипані? Є. Є гроші на Національний телемарафон? Є. Є гроші на телеканал "Рада", щоби їх передати в правильні руки? Є. На все це гроші є – на боротьбу з бідністю грошей немає, на дітей немає, на військовослужбовців немає, на лікарів немає, на вчителів немає. У вас просто совісті немає! ГОЛОВУЮЧИЙ. Вельможний, будь ласка, від групи "Довіра". Сергій Анатолійович, будь ласка.
10:54:33 ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А. Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Бюджет України – це бюджет людей, бюджет кожного громадянина нашої держави. Ми розглядаємо питання щодо удосконалення деяких положень Бюджетного кодексу, що, звісно, і є позитивним, але не розглядаємо питання справедливого розподілу державних ресурсів. Ми маємо в першу чергу думати про наших громадян. Я переселенець ще з 2014 року. За 11 років для більшості внутрішньо переміщених осіб держава не зробила нічого. У 2022 році ця проблема посилалися в рази через повномасштабну агресію Росії. Але наші зусилля не були збільшені кратно, що спричиняє вкрай негативні наслідки. Армія та люди – це першочергові пріоритети нашої держави. Завдяки нашим мужнім захисникам і захисницям ми зараз знаходимося у вільній державі, а завдяки громадянам ми зможемо відновити те, що було зруйновано внаслідок війни. Але для цього нам потрібно забезпечити добробут і благополуччя населення. Тож бюджет нашої держави має бути направлений на будівництво житла, на створення робочих місць і покращення соціальних стандартів. Замість ремонту неіснуючих доріг Луганщини, кошти мають бути використані для переселенців з Луганщини. Замість мільйонів гривень зарплати чиновникам, ми маємо забезпечити нові робочі місця з гідною заробітною платою. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. І, будь ласка, після цього буде Козир Сергій В'ячеславович, фракція "Слуга народу", і потім ще буде Колтунович – 1 хвилина, і голосуємо. Будь ласка, Козир.
10:56:32 КОЗИР С.В. Прошу передати слово Юрію Кузбиту. ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кузбит, будь ласка.
10:56:43 КУЗБИТ Ю.М. Дякую, Руслан Олексійович. Шановні колеги, ми сьогодні розглядаємо законопроект номер 12245 про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації і удосконалень положень останнього. Зокрема, на виконання Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом у бюджетному процесі, колеги, передбачаються нові процедури планування, підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів і програм публічних інвестицій, та відповідно впроваджуються нові повноваження учасників бюджетного процесу при виконанні таких положень. Вводяться нові терміни: "публічні інвестиції", "публічний інвестиційний проект", "програма публічних інвестицій". Колеги, крім того, представлений законопроект вводить нові положення щодо формування та розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку. Так ДФРР створюється у складі Державного бюджету України як програма публічних інвестицій. Розподіл коштів ДФРР буде відбуватися з урахуванням пріоритетних публічних інвестицій регіонів та територіальних громад. Колеги, законопроект також узгоджує норми національного законодавства про Рахункову палату в частині посилення фінансової незалежності і розширення повноважень Рахункової палати. Крім того, слід зазначити, колеги, що в Законі "Про Державний бюджет на 2025 рік" за загальним фондом передбачено 20 бюджетних програм на реалізацію публічних інвестиційних проектів, як вже було сказано, на суму 36,4 мільярда гривень, а загальний пакет обсягу можливого фінансування буде складати більше 8 мільярдів євро, прошу звернути на це увагу. І крім того, хочу зазначити, колеги, що відповідно до угоди з Міжнародним валютним фондом зазначено, що такі законодавчі зміни ми мусимо прийняти до кінця січня 2025 року. Тому, колеги, за підсумками розгляду бюджетний комітет рекомендував Верховній Раді прийняти даний законопроект за основу в першому читанні, а до другого читання ми попрацюємо з пропозиціями народних... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, шановні колеги, Колтунович Олександр Сергійович, і голосуємо. А, і ще Іван Іванович Крулько, ще 1 хвилина.
10:58:57 КОЛТУНОВИЧ О.С. Дякую, шановний пане Голово. Підтримуючи за основу внесення змін до Бюджетного кодексу України, я звертаюсь насамперед до Кабміну та бюджетного комітету все-таки між першим і другим читанням вилучити абсолютно неприйнятну норму, яка стосується, дивно, що вона тут є, змін до оплати праці представників Державної аудиторської служби України, де встановлюються спеціальні умови оплати праці. Про що йде мова? Буде, наприклад, у директора департаменту 35 прожиткових мінімумів, у заступника – 32 і так далі, і так далі. Тобто ми знову повертаємо стотисячні і більші заробітні плати на фоні глибоко дефіцитного бюджету, на фоні серйозного дефіциту і ресурсів по запозиченнях. Тому з цієї точки зору я вже не кажу про те, що ми заморожуємо на найближчі роки розмір мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. Тому ці позиції, на мій погляд, необхідно врахувати до другого читання, а також у подальшому вже в Законі до Державного бюджету України внести зміни по внутрішньо переміщених особах. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іван Іванович.
11:00:07 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я хотів би сказати, що цей законопроект, зміни до Бюджетного кодексу, який ми зараз голосуємо, пропонує одну важливу ключову річ: у нас вводиться новий формат розподілу коштів на інвестиційні проекти, вводяться державні інвестиційні проекти. Замість як колись були субвенції на соціально-економічний розвиток, інші субвенції, зараз будуть єдині державні інвестиційні проекти. Чого немає? Немає парламентського контролю за тим, яким чином будуть ці кошти розподілятися. Тому аби не було междусобойчика, ми пропонуємо, щоб до другого читання ми внесли поправки і все-таки парламент був включений і бачив, і міг контролювати, яким чином це відбувається. Це один момент. І другий момент. Наша ключова претензія до цього проекту була в тому, що там забирали пільги на житлово-комунальні послуги в цілого ряду громадян. Але я дякую бюджетному комітету, який дослухався в тому числі моєї пропозиції, і вчора ми бюджетним комітетом… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, ми переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень (реєстраційний номер 12245). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:01:55 За-240 Рішення прийнято. Вітаю, колеги. Будь ласка, з процедури – Аліксійчук. Аліксійчук спочатку з процедури.
11:02:05 АЛІКСІЙЧУК О.В. Дякую, пане Голово. Всім доброго дня! Прошу змінити черговість в поряду денному і поставити зараз на розгляд дві постанови: 12334 і 12335. Дякую. Прошу поставити на голосування. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, вам зрозуміла сутність? Тому що ми так теж домовлялися на Погоджувальній раді, що ми поставимо, ми їх поставили в кінець, але для того, щоб підняти. Тому я ставлю пропозицію змінити черговість розгляду питань порядку денного і перейти зараз до розгляду питань: 12334 і 12335. Прошу народних депутатів голосувати. Прошу підтримати. 11:02:54 За-257 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Тому, шановні колеги, також на Погоджувальній раді ми говорили, що першу постанову ми можемо проголосувати без обговорення. Можемо, першу постанову? А, добре. Тоді давайте 12334: проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання". Ми домовлялися, 2 хвилини – "Європейська солідарність", і голосуємо. Будь ласка, "Європейська солідарність", хто від вас? Ірина Геращенко. І голосуємо цю постанову. 11:03:50 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, ну зараз у нас друга серія дешевого водевілю тут відбувається, коли покаранням за просування антиукраїнських меседжів і голосом Кремля працю тут багаторічну депутата Бойка наступним рішенням будуть видаляти з комітету. Але дійсно це страшне покарання, в нього буде більше часу на тікток. Але ми зараз обговорюємо інше, двоє нових депутатів дійсно мають право працювати в тих комітетах, які вони для себе вибрали. І я наголошую, що в нас 13 представників ОПЗЖ займають керівні посади в комітетах. Це ви їх так караєте, як садомазо, розумієте? Тому що вони ваші надійні партнери по коаліції. ОПЗЖ і "слуги" створили тут садомазохістську коаліцію, і 13 депутатів ОПЗЖ займають керівні посади в комітетах. В цей час представники "радикалів", як їх назвав пан Бойко, від "Європейської солідарності" не мають навіть наших законних квот в керівництві комітетів. І вже 3 роки лежать постанови про призначення Ірини Фріз і Вікторії Сюмар першими заступницями голів комітетів: антикорупції і нацбезпеки і оборони. Але коаліція ОПЗЖ і "слуг", вона не може на це дати голоси. І третє: телеканал "Рада". Все це не показує телеканал "Рада", тому що там відбувається не просто цензура, на яку не звертає увагу жодне керівництво Верховної Ради і "слуги", а там ще відбуваються ганебні крадіжки. Згідно звіту Рахункової палати 246 мільйонів гривень – вдумайтесь в ці цифри, скільки це в "мавіках" і в дронах, - 246 мільйонів гривень було передано кінокомпанії "Кінокіт" – "Кінокіт"! – на розробку концепції. Де ці програми? Ми вимагаємо звіту Голови Верховної Ради про видатки Верховної Ради. Пан Стефанчук вже 3 роки керує Верховною Радою і має звітувати за кожну копійку, яка витрачається, бюджет Верховної Ради. Де 247 мільйонів гривень на "Кінокіт"? Чи знаєте ви, що в рік війни, 2022-й, 23 мільйони… ГОЛОВУЮЧИЙ. Така наївна спроба просто загадати прізвище спікера, який відповідно до Конституції взагалі не має ніякого питання, а займається виключно організацією роботи Апарату, і все, на цьому крапка. (Шум у залі) Було названо моє прізвище, секундочку! Я такий самий народний депутат, який має право на репліку. Я не коментую – я реплікую. Пора вже за стільки років в парламенті відрізняти ці речі. Не називайте прізвища, називайте інше. Дякую. Працюємо, друзі. Тому я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (реєстраційний номер 12334). Прошу народних депутатів голосувати. 11:07:09 За-270 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Наступний проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (реєстраційний номер 12335). Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 11:07:44 За-213 Рішення прийнято. Я запрошую до слова автора цього проекту постанови народного депутата України Аліксійчука Олександра Васильовича. Будь ласка, Олександр Васильович. Фракція "Слуга народу", будь ласка.
11:07:59 АЛІКСІЙЧУК О.В. Слава Україні! Олександр Аліксійчук, "Слуга народу", Рівненщина. Я скажу, що мені не дуже приємно і комфортно двічі за два дні підряд говорити по одному й тому самому питанню. Сьогодні до мене підходили колеги і говорили, що десь хтось був вранці в лікаря, десь хтось вранці спілкувався з аграріями на окрузі, інше. І в них одне питання, кажуть, ви граєтеся в якусь смішну політику з людьми, які не повинні сидіти в цьому залі. Ви не можете прийняти постанову, ви не можете говорити про те, що в залі є люди, які підбурювали до війни перед її вторгненням повномасштабним, які їздили до Москви тоді, коли війна почалася в 14-му році, які отримували інструкції? Ви не можете цього зробити? І люди говорять, що їм соромно, соромно, бо вони не знають, що відповісти. Тому, колеги, ті, хто особливо не голосував, ви повинні зрозуміти, що суспільство змінилося, суспільство, яке вимагає від вас чути його не лише на виборах, а чути його кожного дня, коли ви працюєте в стінах парламенту. Тому сьогодні перед тим як натиснути кнопку, перед тим як витягнути карточку або вийти, подумайте, що ви будете говорити суспільству, яке вимагає змін. І так після голосування цієї постанови я оголошую зараз, хто має бажання підтримати законопроекти, які позбавляють голосування і бути в залі зрадників, прохання підходити і підписувати. Я починаю збирати підписи про відкликання ОПЗЖ з залу. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича. Будь ласка, Сергій Віталійович.
11:10:19 КАЛЬЧЕНКО С.В. Шановна президія, шановні народні депутати, Комітет з питань Регламенту, депутатської етики, організації роботи Верховної Ради сьогодні на засіданні зранку розглянув проект Постанови реєстраційний 12335 про відкликання народного депутата Бойка Юрія Анатолійовича з посади члена відповідного комітету. Комітет ухвалив висновок, де вказується на те, що порядок внесення змін, підстави і порядок внесення змін до складу комітетів, зокрема відкликання члена комітету законодавством не передбачено, водночас зміни вносяться постановою Верховної Ради. У зв'язку з цим регламентний комітет ухвалив висновок і рекомендує Верховній Раді визначатися голосуванням щодо цього проекту постанови. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту постанови. Будь ласка, від "Слуги народу" слово надається Галушку Миколі Леонідовичу.
11:11:33 ГАЛУШКО М.Л. Мазурашу прошу передати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Георгій Георгійович Мазурашу.
11:11:50 МАЗУРАШУ Г.Г. Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ, Чернівецька область. Я ніколи не був виборцем цього крила парламенту і не приховував, завжди публічно висловлював свою позицію і відкрито говорив, кого я підтримував на виборах, починаючи з референдуму 91-го року, коли я перший раз брав участь у волевиявленні. Але тези колеги по фракції про спілкування з суспільством – це, як кажуть, таке широке поняття. Я орієнтуюсь особисто у своїй діяльності як народний депутат України на позицію очевидної більшості моїх, точніше наших з Володимиром Олександровичем виборців з 203 округу Чернівецької області. І я жодного разу не чув на зустрічах, щоб хтось мене просив, пропонував, щоб я тут брав участь у відкликанні когось з Ради, з комітету. Я думаю, що це питання їхніх виборців. Якщо Бойко щось не так сказав, то для цього є правоохоронці. Якщо... і є порядок, передбачений для відкликання. Якщо це стосується відкликання з комітету, хай профільний комітет їхній скаже, що він, наприклад, погано працює. І вам, колеги, я бажаю бути в унісоні з позицією ваших виборців. Якщо пана Аліксійчука, хай бере право на репліку, його виборці уповноважили це робити, хай робить. Мене запитують: чому, наприклад, у нас така ганьба на вулиці відбувається, коли правоохоронці і інші особи у формі ганебно заганяють людей погрозами і примусом в армію, після чого вони збільшують кількість СЗЧ, відказників і тому подібне? Про це запитують мене. Чому ми... ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Ірина Петрівна Никорак, фракція "Європейська солідарність".
11:14:01 НИКОРАК І.П. Прошу передати слово Петру Олексійовичу Порошенку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Порошенко, будь ласка.
11:14:10 ПОРОШЕНКО П.О. Дорогі друзі, є такий спосіб маніпулювання суспільною свідомістю, в чому дуже приуспіла монобільшість, називається – заболтати проблему. Та хіба є проблема, що Бойко є в якомусь комітеті, а ці кремлівські прихвосні зараз тут у святому залі Верховної Ради деруть горло. Хіба про комітет? Я наголошую, що ця неприродна коаліція ежа с ежом, ОПЗЖ з монобільшістю, сьогодні є умовою фінансування. Ми живемо в абсолютно різних всесвітах, країна і вони. Тому треба негайно поставити на голосування наш законопроект 8089 і вигнати цей непотріб, цю "п'яту колону" з залу. І ще одне. А чому я переконаний, що цього не відбудеться? Тому що оці негідники сидять і кожен день ходять на Банкову, обговорюють сценарії ждунів і руйнують нашу державу. Нам потрібно поставити на голосування ПДФО бригадам, військовий фонд, спецфонд, захист армії, забезпечення безпілотниками, розвідниками, мінами, снарядами. І цьому всьому заважають вони, бо вони розколюють суспільство, бо з ними не може бути єдності, і вони ждуни, на жаль, величезна загроза поразки України. Геть ОПЗЖ із залу! Геть ОПЗЖ із залу! Геть звідси! ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Голос" Цабаль Володимир Володимирович. Будь ласка.
11:16:19 ЦАБАЛЬ В.В. Прошу Юрчишину передати слово. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ярослав Юрчишин.
11:16:26 ЮРЧИШИН Я.Р. Зараз ми розглядаємо питання, яке не вартує виходу до трибуни насправді, бо воно би мало відбутися вже давно. Так, є виключний перелік підстав відкликання мандатів, і всі, хто говорить, що можна зробити всупереч Конституції, дещо лукавлять. Але ми точно можемо зробити те, що має повноваження зробити парламент. Ми більшістю 226, незважаючи на відсотки, проголосували Постанову про склад комітетів. І справді, представники проросійських партій – партії Регіонів, СДПУ(о), ОПЗЖ – всі, хто в них колись були, засновували, справді, не мають жодного права бути в цьому парламенті. Треба нести політичну відповідальність. А зараз ми можемо зробити правильний крок. Єдине у мене питання: до якого відсотка належать виступаючі від "Слуга народу"? Бо щось ви так багато всього порахували, а свої "консерви" не відкликали. Дякую. (Шум у залі) ГОЛОВУЮЧИЙ. Я запрошую тихо бути! Сядьте на свої місця! Стрибуни великі. Сядьте, це парламент, а не подворотня 90-х. Сядьте на свої місця! Голосуванням треба проявляти свою позицію, а не стрибати тут. Сядьте на місце своє. Сядьте на свої місця, будь ласка. Я надаю слово завершальне Євтушку Сергію Миколайовичу, фракція "Батьківщина". Шановні колеги… Одну секундочку. Я прошу народних депутатів сісти на свої місця. Шановні колеги, ви ж розумієте, що ви свідомо зриваєте це голосування? Ви ж розумієте, що ви свідомо зриваєте це голосування? Відповідальність буде на тих, хто зараз почне заколот тут і бійку. Сядьте, будь ласка, патріоти великі. Голосуванням проявляйте патріотизм. Шановні колеги, сядьте, будь ласка, на свої місця. Шановні колеги, сядьте на місця! Фракція смартфонів, сядьте на свої місця! Шановні колеги... Все, всі відзняли по 3 хвилини на тіктоки, давайте працювати. Будь ласка, слово надається народному депутату Євтушку Сергію Миколайовичу, фракція "Батьківщина".
11:19:34 ЄВТУШОК С.М. Дякую, пане Голово. Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, від початку, коли України отримала Акт незалежності у 1991 році, у цьому залі завжди присутня "п'ята колона", яка своїми справами, своїми діями, своїми вчинками, своїми голосуваннями завжди підігрувала Російській Федерації. Я наголошу, що спочатку це були комуністи, потім Партія регіонів, а далі сателіти, сателіти, сателіти. Що ж вони робили в цьому залі? Вони завжди намагалися грати на почуттях російськомовних людей, на почуттях віруючих, розповідаючи свої наративи, а особливо це відбувалося під час виборів. Ніхто краще ніж фракція і партія "Батьківщина", в цьому залі присутня, не знає ціни Партії регіонів, тому що Янукович і Партія регіонів всіляко намагалася утиснути і партію "Батьківщини", і фракцію "Батьківщини". Я нагадаю, що саме Янукович і його команда запроторили у в'язницю лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко, яку потім ми всім українським народом визволили під час уже Революції Гідності. Якщо говорити про Конституцію, шановні колеги, то я одразу хочу сказати, що ми повинні не діяти як в 37-му році, а повинні йти чітко за положеннями Конституції України. А не вигадувати різні постанови, які дадуть можливість потім у Конституційному Суді або суді з прав людини скасовувати наші рішення. Я вважаю, що ми зараз маємо сконцентруватися на голосуванні. Це голосування абсолютно не за позбавлення народних депутатів чи будь-кого мандатів або повноважень, це позбавлення з огляду на те, що немає закону про розподіл комітетів у нас в законодавстві, позбавлення роботи в комітеті. Голосуємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я сподіваюся всі виплеснули свої емоції? Зараз переходимо до нашої роботи, і я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Ще раз хочу нагадати усім, що ми працюємо як законодавчий орган і повинні приймати рішення, а не займатися різними активностями, для цього є фітнес-зали. Будь ласка, шановні колеги, я прошу вас приготуватися до голосування, щоб потім не було, що хтось не встиг, не добіг, вийняв картку. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням зауважень комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання" (реєстраційний номер 12335). Прошу народних депутатів голосувати. 11:23:00 За-258 Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Дякую. Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний… Що у вас з процедури? В кого? Климпуш-Цинцадзе, що у вас з процедури?
11:23:18 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ну, по-перше, колеги, я би просила, щоби патронатна служба Банкової не вправлялася в красномовстві, постійно коментуючи виступи нашої фракції. Це перше. Друге. Я би просила поставити на голосування невідкладно регламентному комітету розглянути проект Постанови 12157 і після того винести його в зал. Ми зараз з вами прийняли кілька змін до того, як формуються комітети і як призначаються на посади люди в комітетах, а Фріз і Сюмар відповідно до квоти "Європейської солідарності" вже давним-давно мали би бути призначеними у відповідних комітетах першими заступницями керівників. Тому прошу поставити на голосування і дати негайно завдання регламентному комітету розглянути цю постанову. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ви почули пропозицію народної депутатки Климпуш-Цинцадзе... З процедури, будь ласка, Кальченко. Зараз, секундочку, я не можу… Дивіться, вам просто проговорити чи почути відповідь? Кальченко як голова регламентного комітету, якого буде стосуватися виконання цього доручення, просить з процедури. Це ж нормально. Будь ласка, Сергій Віталійович.
11:24:27 КАЛЬЧЕНКО С.В. Дякую, Руслан Олексійович. Шановні колеги депутати, зараз Руслан Олексійович поставить на голосування цю пропозицію. Але я просив би врахувати, що наш комітет вже розглядав це питання, розглядав цей проект постанови і рішення не було прийнято через недостатню кількість голосів. Тому наш комітет це вже розглядав. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ви інформацію почули. Я ставлю пропозицію… (Шум у залі) Що ви кричите постійно? Що з вами робиться? Я ставлю пропозицію Климпуш-Цинцадзе і врахування, те, що сказав Сергій Віталійович. Прошу голосувати. Прошу голосувати. 11:25:31 За-105 Рішення не прийнято. Покажіть по фракціях. Гончаренко, будь ласка. Що у вас з процедури? Зараз включать, секундочку.
11:25:41 ГОНЧАРЕНКО О.О. В мене процедурна пропозиція. Я звертаюся до колег, до всіх цих 258, які тільки що проголосували за те, щоб виключити Бойка з комітету. Я думаю, всім вам зрозуміло, що Бойко вам тільки подякує. ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, будь ласка? ГОНЧАРЕНКО О.О. З процедури. Я пропоную проголосувати зараз доручення регламентному комітету розглянути Постанову 7694, яка передбачає позбавлення депутатського мандата Бойка і інших депутатів від забороненої партії ОПЗЖ. Це реальний крок. На відміну від цього "тільки не кидай мене у терновий кущ" рішення, яке було тільки що прийнято. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ваша пропозиція зрозуміла. Я просто хочу запитати… ГОНЧАРЕНКО О.О. 7694. ГОЛОВУЮЧИЙ. Голова комітету, 7694. Не розглядали, так? Ставлю пропозицію Гончаренка. Прошу голосувати. 11:26:46 За-131 Рішення... (Шум у залі) Шановні колеги, переходимо до... По фракціях. 12178. Я ж сказав, що ви постійно кричите, у вас якийсь анамнез, що з вами робиться? Все. Я все чую, все робиться. Чому ви постійно кричите? Це просто жах якийсь. Напередодні свят з усіх Янукович виходить, слухайте. Шановні колеги, 12178: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи. Це друге читання. Ми домовлялися таким чином. У нас буде від фракції "Батьківщина" Пузійчук – 5 хвилин, Цимбалюк – 5 хвилин, Волинець – 3 хвилини. Потім 3 хвилини – Стефанишина, Герасимов – 3 хвилини, Гончаренко – 3 хвилини, Дмитрієва – 5 хвилин, Микиша – 5 хвилин і 3 – виступ Разумкова. Так, колеги? Це тривалий період, але це МСЕКи, маємо проголосувати, шановні колеги. Будь ласка, я запрошую до слова до 5 хвилин – Пузійчук, будь ласка.
11:28:12 ПУЗІЙЧУК А.В. Дякую, шановний головуючий. Руслан Олексійович, я буду просити, щоб колеги були на місцях і поставити на голосування поправки: 59, 91, 133, 140, 143 і 155 поправка, це на врахування. Шановні колеги, Андрій Пузійчук, фракція "Батьківщина", Житомирщина. На жаль, останнім часом дійсно було виявлено непоодинокі випадки корупції та зловживання в системі МСЕК, що викликало у людей справедливе обурення. Реформування МСЕК як відгук на суспільний запит – це цілком адекватне рішення, але лише у тому випадку, якби це була справді реформа, системна, розумна, зі встановленням чітких запобіжників від можливих зловживань та усуненням корупціогенних факторів. Проте, у цьому законопроекті ми бачимо зовсім інше, бачимо зміну тільки вивіски. Результатом такої псевдореформи стане не просто збереження корумпованої системи під новою назвою, а ще більше поглиблення наявних проблем. Я нагадаю, що НАЗК виявило в цьому проекті одразу декілька корупціогенних факторів та звернулося до профільного комітету щодо їх усунення. Коли цей проект розглядався в першому читанні, при тому, що ми практично одностайно вітали цю ініціативу, ми розуміли, що він недосконалий і потребує доопрацювання до другого читання. Що ж в результаті? До другого читання народні депутати подали більше 500 поправок і пропозицій, зокрема щодо уточнення повноваження експертних команд та виключення можливості для зловживання у майбутньому, усунення конфлікту інтересів, встановлення чітких прозорих правил призначення соціальної допомоги, визначення адекватних умов переходу на нову систему. Всі ці пропозиції комітет відхилив. І зараз нам пропонують проголосувати за закон, впровадження якого матиме катастрофічні наслідки. Порівняно з ними історія з головою Хмельницької МСЕК та її подібними здаватимуться чимсь незначним. По-перше, члени експертних рад отримають не просто широкі повноваження, а ці повноваження не мають чіткої регламентації та дозволяють вчиняти все на власний розсуд. Крім того, їх перелік не є вичерпним. Іншими словами, будуть робить все, що вони захочуть. Друге. Немає чіткого зрозумілого механізму оцінювання. Про це, до речі, зазначає і Головне юридичне управління Верховної Ради. Положення викладені несистемно та аналогічно без чіткості та однозначності. Це робить неможливим однакове застосування процедур та правил, які до того ж розмиті. Тобто робитимуть не лише що завгодно, а і як завгодно. Третє. Статус та рішення відповідальності членів експертних комісій в цьому проекті цілком відповідно їх повноваженням та порядку їх здійснення, так само немає чіткої регламентації. Інакше кажучи, робитимуть що завгодно, як завгодно, та їм за це нічого не буде. Ще одне питання: наскільки, в принципі, ця система буде доступною для людини. В одному положенні оцінювання, яке здійснюватимуть експертні команди, це визначено як медичну послугу, в іншому – це вже не послуга, а вид експертизи. Так що це і яке буде фінансування, як це буде фінансуватися? Гарантовано за державний кошт як експертизу чи як послугу окремо за програмою медичних гарантій? Власне, якщо встановлення інвалідності підпаде під програму медичних гарантій, то це обмежить загальну доступність такої послуги. Колеги, невже це все можна назвати реформою? Ми зараз створимо ще більше проблем, а через деякий час будемо дивуватися новим мільярдерам з начебто оновленої медичної системи, системи МСЕК. Ще раз наголошую, зміни потрібні, але в такому вигляді ці зміни будуть тільки на шкоду. Правильним рішенням буде направити цей законопроект на повторне друге читання. І прошу поставити на врахування мої поправки номер: 59, 91, 133, 140, 143 та 155. Дякую. Прошу підтримати поправки, а законопроект не підтримувати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович. Будь ласка, до 5 хвилин.
11:33:25 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановні колеги, шановні представники уряду! Дуже важливий законопроект сьогодні стоїть в порядку денному нашої сесії. Якщо говорити… Всі пам'ятають цю сумну історію, але виникає питання, чому почалося все тільки зі скандалів? Що до цього невідомо було, як працюють МСЕКи? Питання є. До першої версії цього законопроекту ми вносили певні правки. Якщо казати, чи вдалося усе удосконалити, частково так. Але уряд програв інформаційну кампанію з людьми. Уряд не довів до громадян України, що ця реформа, яка вона, коли вступить вона в силу, і чи, вибачте за порівняння, ця машина поїде з 1 січня. До нас в комітет і до мене як до народного депутата маса звернень від профільних асоціацій осіб з інвалідністю. І ми не можемо дати відповідь їм, що буде з тими, які підготували вже документи і мають рішення. Чи ці нові експертні будуть їх розглядати і брати паперові варіанти? Я надіюся, що так. Чи створена ця електронна система, в яку будуть вноситись дані, і експертні комісії вже пройшли навчання? Вони готові з 1 січня працювати? Я хочу вірити, що так. Чому тільки цих 300 лікарень? Чи вони охоплять всіх тих, які звертаються? Вибачте, це категорія осіб, які отримали травми, поранення під час виконання бойових завдань. Це наші військовослужбовці, це цивільні особи, які отримали травми, поранення внаслідок російської агресії. Вони чекають результату по їхній долі подальшій. Чи будуть ці експертні комісії проводити повторну перевірку на втрату працездатності тих, хто отримав групу інвалідності під час дії воєнного стану не з числа категорій військових і цивільних, про які я назвав, а тих, які є державними службовцями? І інші корупційні скандали. Чи будуть ці експертні комісії перевіряти хоча би достовірність з 24 лютого 2022 року, чи правильно їм встановлено групу інвалідності? На ці питання нема чітких відповідей. Кабмін поспішив, вже ухвалив постанову, яка вже все відрегулювала, а ми тільки щойно ухвалюємо законопроект до другого читання. Насправді, шановні колеги, дуже важливо зберегти ті позитиви, які були в існуючій системі. Хоча заради справедливості слід визнати, вона була напіврадянська, але вона існувала. Через те ми, і я думаю, це позиція всього комітету, ми за те, щоб зберегти всі соціальні пільги тим людям, які вони мали раніше. І ми хочемо дати відповідь, чи ми будемо дбати про те, щоб особа з інвалідністю, яка частково втратила працездатність, була працевлаштована. Це перше, а, мабуть, це друге. А перше – щоб вона отримувала хоча би той мінімум, про якій ми кажемо. Дискусія триває і в комітеті, і в уряді: чи справедливо, що сьогодні особа з інвалідністю І групи отримує трохи більше 5 тисяч гривень, чи за них можна прожити? І чи можна прожити особі з інвалідністю ІІІ групи за 2 тисячі гривень? Звичайно, ні. Але ми категорично проти, щоб в одних забрали, а другим добавили, як це пропонує Кабмін, особам з інвалідністю І групи в розмірі мінімальної або середньої зарплати по державі. Це все справедливо по відношенню до них? До мене звернувся директор школи однієї з Івано-Франківщини, який добровольцем пішов у перші дні війни, втратив нижні кінцівки, повернувся і каже: я хочу працювати директором, а відділ освіти мені дзвонить, каже – ми не можемо, бо закон не дозволяє. То в мене прохання до міністра охорони здоров'я, колего, будь ласка, я звертаюсь до міністра охорони здоров'я, щоб ми дали право не онлайн, а особисто побачити і встановити, чи ця людина, навіть особа з інвалідністю І групи має можливість працювати. Фракція "Батьківщина" після довгих дискусій усвідомила, що треба підтримати цей законопроект, щоб не… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Стефанишина, фракція "Голос". 11:38:37 СТЕФАНИШИНА О.А. Шановні колеги, я думаю, що нема в залі людини сьогодні, яка не знає про те, які проблеми існували у МСЕК, скільки ми себе пам'ятаємо. І, на жаль, саме війна стала тією відправною точкою, яка звернула увагу вищого керівництва держави на ці проблеми. Сьогодні ми розглядаємо перший законопроект, який почне цю реформу. І там насправді є багато уже позитивних змін. Перше. Це повна цифровізація цих процесів, і я думаю, що це значно зменшить рівень корупції в цій сфері. Друге. Це деперсоналізація процесів, і уже зараз справи пацієнтів будуть розподілятися за випадковим чином, персональні дані їхні не будуть передаватися. Також колишні члени МСЕК не будуть брати участі в нових комісіях і будуть зобов'язані декларувати свої доходи. Ці речі можуть значно покращити систему, але, на нашу думку, дуже неправильним є покладати всі функції колишніх МСЕК на систему охорони здоров'я. Так було в першому законопроекті, але я дякую сьогодні і нашому комітету, і Міністерству охорони здоров'я, і Міністерству соціальної політики, з якими ми провели роботу і домовилися, що це рішення буде тимчасовим. До літа 25-го року Кабінет Міністрів має розробити ще один законопроект, який покладе вже функції, притаманні соціальній сфері, на соціальну сферу, функції щодо зайнятості на сферу зайнятості і так далі. Лікарі мають оцінювати лише медичний стан людини, далі всі інші органи мають робити свою справу. Також було би дуже добре, якби законопроект насправді був більш комплексний, але було рішення уряду розділити деякі сфери і сьогодні в Комітеті з питань соціальної політики є ще один законопроект 12209, який доповнює цей. І я би хотіла теж звернути увагу міністерств і комітету на те, що його потрібно значно доопрацьовувати, тому що він є стигматизуючим, але я сподіваюся, що із залученням пацієнтських організацій і громадських активістів ми разом зможемо це зробити. Ми авансом сьогодні будемо голосувати за цей законопроект, але у разі лише, якщо уряд дотримається своїх обіцянок і розробить вже більш комплексний законопроект до літа 25-го року. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Волинець, фракція "Батьківщина".
11:42:39 ЦИМБАЛЮК М.М. Руслан Олексійович, Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Я дякую колезі, що дав можливість завершити, я дуже коротко. Шановні колеги, не дивлячись на ті ризики і недоліки, про які ми казали, слід підтримати цей законопроект для того, щоб не зупинити систему призначення втрати працездатності особам тих категорій, про які я назвав. Це військовослужбовці і цивільні люди, які отримали поранення. Але в Комітеті соцполітики ми доопрацьовуємо законопроект і долучаємо всіх і громадських організацій до його завершення до другого читання. І якщо щось, вибачте, буде не так, а я впевнений, що, на жаль, прийдеться вносити зміни в сьогоднішній ухвалений, я надіюсь, законопроект, то ми там з вами спільно доопрацюємо. Інколи визнання помилок – це також шлях до успіху. Голосуємо за і підтримуємо проведення цієї непростої реформи. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую. Будь ласка, далі Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейської солідарності", до 3 хвилин. Ви просили... А, Геращенко, Геращенко. А, Іонова. Іонова, давайте. Іонова. Хто там ще лишився? Іонова, будь ласка.
11:44:00 ІОНОВА М.М. Шановні колеги, головне питання, яке сьогодні задають собі українці, точно кожен військовослужбовець, який стикався з цією системою, а чому ця корупційна годівничка проіснувала так довго. Три роки функціонувала ця ганебна система МСЕК і їх очільники обростали автомобілями, нерухомістю, мільйонами доларів. І давайте визнаємо, влада розуміла і знала, хто і як заробляв на цьому. Люди на вулицях знали, до кого треба звертатися і через кого порешать. Чому систему не почали реформувати раніше чи чогось чекали? Вибачте, але з 2019 року брехня, і цей діагноз, який підтверджується протягом цих років. І мені здається, якраз представник "слуг народу" продемонстрував це під час голосування і виступу по Бойку. Але коли весь світ сколихнули вальяжні фотографії очільниці Хмельницької МСЕК, ми почули гучні заяви, вимоги покарати, кожен день влада обіцяла вирішити питання за два тижні, брала під свій контроль. Але, на жаль, пилюка всілась, і ми бачимо, що обвинувачення максимально лояльне. Тобто кошти заарештувати не можуть і давайте просто штраф за недекларовані доходи. Так, а де ж тоді вирок, улюблене слово влади? Чому знову кожен раз, коли корупційні скандали, це піар-шоу, а не результат? І складається таке враження, що, знаєте, що всі, хто покривають корупцію, живуть в якійсь іншій країні, начебто ні в кого не гинуть, не зникають близькі і родичі на фронті. Тому, на жаль, ми побачили не доопрацьований знову абсолютно там, де є корупційні ризики, законопроект. І, знаєте, зміна система, от вона точно не може бути реальна, поки немає конкретних термінів за корупцію і знущання над військовослужбовцями, які там те, що стосується придатних з інвалідністю, в яких жахливі проблеми зі здоров'ям. Тобто поки реалії МСЕК, які можна змінити лише через отакий недолугий знову закон. І пробачте, ми маємо теж удосконалювати і судову реформу. Ми точно хотіли б, щоб все запрацювало. Але коли ми говоримо про сам закон, то в законі відсутні положення цієї системи електронної нової, про яку говорилось. У законі незрозуміло, з якої ця система запрацює. Деякі закони і статті, вони протирічать цьому ж закону, тим же статтям. Тобто, знаєте, не врегульовано, хто видає документ про нездатність особи до трудової діяльності. Тобто, на жаль, багатьма положеннями… теж не підтримується і громадськими організаціями. Тому ми не будемо голосувати. І хотіли, щоб ви приймали якісні закони і все ж таки некорупційні. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Гончаренку. Після цього буде Разумков, Дмитрієва, Микиша і ще раз Разумков. Будь ласка.
11:47:21 ГОНЧАРЕНКО О.О. Шановні колеги, сьогодні у нас з вами фактично останнє засідання Верховної Ради і насправді час… В цьому році це останнє засідання. Да, не дуже активно працювала Верховна Рада цього року, тут багато було днів, коли тут залишалося по декілька народних депутатів. Але час підвести підсумки. І я хочу їх підвести з конкретними цифрами. 365 відеозвернень Зеленського і два плани стійкості та перемоги – і 3 тисячі 306 квадратних кілометрів втрачених територій. Десятки тисяч викриків "Героям слава!" – і нуль законопроектів про термін служби для цих героїв. Нарешті з'явився міністр оборони Умєров у Верховній Раді. Де законопроект про терміни служби? Ви мали його подати в грудні. Ви не виконали це. Ви провалили роботу міністерства. Вийдіть на трибуну і доповідайте українському суспільству! 150 тисяч слів "потужний і незламний" – і 150 тисяч бракованих мін, які ви поставили українському війську, а тепер вилучаєте. Шість підвищень податків за рік – і 254 тисячі 288 фізичних осіб - підприємців, які припинили свою діяльність. 400 тисяч щомісячної зарплати Голови Рахункової палати, подруги родини Зеленських Піщанської, мільйон 250 тисяч щомісячної зарплати у віджатого Укрнафтобуріння – і 860 гривень на дитину на місяць, і нуль підняття цієї цифри в цьому році. Заморожені зарплати мільйонів військових і відморожена "слуга народу" Крупа з набитою хатою мільйонами доларів. Десять підозр народним депутатам – і нуль посаджених високопосадовців чи народних депутатів. Десять змінених міністрів – і нуль реальних змін в міністерствах. І один висновок: 365 днів крові і страждань українського народу і 365 днів якогось просто піру під час чуми "слуг" цього народу. Так жити не можна. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі у нас Разумков – 5... 7 хвилин. Після цього Дмитрієва – 5, потім Разумков, потім Микиша ще раз і потім Разумков ще раз, і голосуємо. Будь ласка.
11:50:13 РАЗУМКОВ Д.О. Шановні колеги, тут є міністр, скажіть, будь ласка, а скільки вам треба було скандалів для того, щоб повернутися до цієї теми? Два роки тому, якщо я не помиляюсь, міністр обіцяв, що почнеться ця реформа. Вона почалася лише після того, як в Хмельницькому взяли Крупу, і зараз ми не про манку. І на цьому заробляються шалені кошти. І ви знаєте, ви в цій залі сидите і чуєте навіть своїх колег з монобільшості, які кажуть, що на немобілізації заробляють від 800 мільйонів доларів до 2 мільярдів на рік. І це йде в чиїсь кармани. Ну, ми ж вами всі адекватні люди, розуміємо, що не може бути, Крупа сама заробляти 6 мільйонів доларів лише собі на кишеню, що її хтось "кришує". В Києві, думаю, що в міністерстві. Думаю, що ключова точка прийняття рішень в Україні сьогодні як в державі, яка живе в офісно-президентській республіці, в Офісі Президента. І ми це з вами всі добре знаємо і знаємо давно. І коли розглядався Закон про мобілізацію, і я, і мої колеги з "Розумної політики" пропонували, щоб після того, як переглядається рішення МСЕК, після того, як видавалися білі квитки, людина, яка видала такий "білий" квиток, несла відповідальність. Однозначно заводиться карна справа фахова… фактова, і по ній ведеться слідство, а чому було це видано. Тому що сьогодні, правда, ну ми маємо прийняти реформу МСЕК, але ми відкриваємо нову скриньку пандори, ті, хто дійсно є людьми з інвалідністю, завтра будуть бігати і доводити, що вони люди з інвалідністю. Тому що в нас же так не працює, що те, що нормально, має залишитись. Ви ж зараз всіх будете гнати знову через вже не МСЕК, а через лікарні, вони будуть проходити і далі їх буде теж хтось "обілечувати". Буде вже не Крупа, а буде манка, не манка, а буде гречка, чи щось ще, на якій будуть заробляти. Дивіться, комусь дуже смішно, а людям, які туди підуть, взагалі не весело. Депутатів це не стосується, ви ж не підете в МСЕК, да? А от людей, які завтра будуть проходити і підтверджувати або не підтверджувати свою інвалідність… Причому є три категорії. Перша категорія, яка точно знову купить собі інвалідність, тому що є гроші. Є друга категорія, яка повторно не зможе купити собі інвалідність. І тут буде справедливість, мабуть. Але дещо половинчата справедливість, тому що минулого разу ті, хто за це взяв 10, 20 тисяч доларів, будуть нормально себе почувати, почувати, валяючись на ліжку з мільйонами доларів, так, як це було в тому самому Хмельницькому. До речі, депутат із Хмельницька мала б теж сказати, а як так відбувається в цій області. Хоча по багатьох областях мажоритарникам варто було б задати це запитання і до обласних рад, і до Міністерства охорони здоров'я тощо. Наступне питання. Третя категорія людей, які отримають "бонуси" (в лапках) після прийняття цього закону. Це люди, які будуть визнані людьми в яких немає інвалідності, хоча по факту вона є. Це теж фактаж, який є сьогодні в областях. І знову ніхто за це не понесе відповідальність, ні колишні МСЕК, багато з них мають сидіти, ні ті, хто сьогодні будуть приймати ці рішення. Ми не опрацьовуємо до кінця реформи, які мають прийматися. Ми не робимо так, щоб людям було легше. Ми створюємо нові проблеми і ми створюємо одне на одне, одне на одне. Дивіться, у вас МСЕК, у вас ВЛК, у вас військкомати (ТЦК). Ми зробили все для того, щоб люди не вірили сьогодні у державні інституції. Якщо навіть не говорити вже про МСЕК, давайте повернемося до ТЦК. От пригадайте, будь ласка, 2022 рік. Людина, коли йшла по вулиці у формі, це викликало мурашки по тілу і повагу до людей у формі, тому що це були ті, хто нас з вами захищає. А сьогодні хлопці, які повертаються з фронту, в містах намагаються ходити в цивільному. В Полтаві переодягаються, з Харкова їдуть, це конкретний приклад, їхав мій знайомий, їхав на лікування і він в Полтаві переодягнувся. Я кажу, а навіщо ви це зробили? Він каже, я хочу по вулиці нормально ходити, щоб від мене не шарахалися, тому що коли ти йдеш у формі, всі думають, що ти тецекашник і починають від тебе переходити на іншу сторону вулиці, а я цього не хочу. Я його розумію, і це соромно, соромно нам має бути. Тому що ви приймаєте такі закони, які підводять людей у формі до того, що від них починають ховатися. Коли ми говорили про нормальну реформу мобілізації, коли мала бути демобілізація, коли мала бути ротація, коли мали бути про подовжені відпустки, це все те, що пропонував я і мої колеги з "Розумної політики", це ніхто не зробив. Тому що вам не треба, щоб було реальне наповнення армії. Ви не зможете забезпечити мобілізацію, тому що, коли немає демобілізації і нормальних правил, і взаємовідносин між армією, і державою, державними інституціями, воно не буде працювати. Коли приймався Закон про мобілізацію, я з цієї трибуни казав: він не буде працювати і через декілька місяців ви отримаєте багато людей, які не хочуть і не вміють воювати, і з кожним місяцем у вас буде падати обсяг людей, які будуть потрапляти до лав Збройних Сил України. Все так і відбулося. Це не треба бути пророком, це треба просто прорахувати на один-два кроки наперед. А в нас багато реформ ваших, вони одноклітинні, знаєте, і це не про розумову якість, а це про те, що більш ніж на одну клітку в цих шахах ніхто не може продумати і прорахувати. І це проблема, проблема українського парламенту, проблема української влади, яка є сьогодні. Тому, шановні колеги, давайте приймати закони, які б дійсно працювали на користь країни, а не приймалися виключно для галочки, так, як багато з того, що ви наголосували в цьому залі за цей тиждень. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитрієва.
11:57:16 ДМИТРІЄВА О.О. Шановні колеги, перш за все я хочу вам всім подякувати за вчорашню підтримку і ваші голоси законопроекту 9558, що стосується трансплантації. Дякую вам дуже. І я хочу сказати, що завдяки вам і правильним таким рішенням у нас трансплантація крок за кроком будується, і наші лікарі можуть рятувати ще більше життів. Тепер що стосується законопроекту по МСЕКах. Це ще один наш правильний крок в розвитку і в гарному законопроекті. Я подала більше ніж 70 поправок до цього законопроекту. Кожна з них направлена на зміну цієї ганебної корупційної системи МСЕК. Чи змінить цей законопроект склавшусю ситуацію? Думаю, що так. Адже процеси мають стати автоматизовані та деперсоналізовані. У кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я з 1 січня мають під кожен окремий випадок створюватися експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування, які замінять старі МСЕК. Проте поки головна робота буде покладена на наших лікарів. У проекті ми закладаємо модель, яка має бути напрацьована за рік, адже оцінювання повсякденного функціонування це не лише медична складова, тут потрібен комплексний підхід, який заснований на біопсихосоціальній моделі та до якого долучені всі дотичні міністерства в межах своєї компетентності. Хочу зазначити, що між першим та другим читанням була проведена дуже велика робота, і я дякую Міністерству охорони здоров'я і комітетам, і колегам, які були долучені до цього процесу. Ми ж заклали фундамент змін, і за рік ця система має бути побудована. Тому я дякую кожному. І команда МФО "Розумна політики" буде підтримувати цей законопроект. Дякую вам. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, далі Дмитро Разумков і потім Микиша, і будемо голосувати. Дмитро Разумков – 5 хвилин, Микиша – до 5 хвилин, і голосуємо. Я прошу народних депутатів поінформувати, що через 9 хвилин орієнтовно, що ми будемо готові до голосування. Будь ласка, Дмитро Олександрович.
11:59:35 РАЗУМКОВ Д.О. Дивіться, я зараз не про МСЕК, а про економіку, і це якраз в продовження того, що я казав до цього, результату реформ, які приймаються в цій залі. Ви проголосували 10 жовтня закон про підняття податків. Я зараз не буду повторюватися про "Вовину тисячу", тому що це було не про зарплати військовим, а про піар Президента. Але, коли з цієї трибуни говорили про те, що ви не отримаєте додаткових надходжень до державного бюджету і будете знищувати українську економіку, багато хто в залі… Вірніше ні, не багато, нікого в залі вже не було, але ті, хто не голосував за розумні правки, посміхалися і розповідали: та ні, цього не буде. Я вам приведу приклад, те, що видає Держстат. З моменту прийняття цього закону закрилися 22,5 тисячі ФОПів. 22,5 тисячі людей мінімум втратили роботу. Мінімум. А з кожного з них ви втратили доходи до державного бюджету. Чому я говорю про мінімум? Тому що багато з ФОПів мали тих, хто у них працює, найманих працівників – одного, двох, трьох. Тобто я думаю, що щонайменше, цю цифру можна було помножити на чотири, і по факту ми можемо говорити про 100 тисяч людей, які втратили роботу, втратили зарплату і прийдуть до вас як до державного бюджету. Чому до вас? Тому що вони так само, як і кожний інший громадянин України, не дивлячись на те, що останнім часом владні інституції намагаються ділити людей на сорти і категорії, кожний має право на підтримку від держави, в тому числі право на підтримку по безробіттю. Тобто 100 тисяч людей до вас прийдуть отримати ці кошти. Ви, коли приймали цей законопроект, ви про це думали, ви це обраховували? Хотілося б почути від геніальних авторів, а як після цього цих людей можна до них додому відправити – до міністра фінансів, до профільного комітету, який за це голосував, до кожного депутата, який голосував за підняття податків. Можна до вас відправляти? Тоді давайте так: в себе, будь ласка, на фейсбуці напишіть домашні адреси, щоб вони могли прийти до вас, щоб ви б їм виділили частину своїх коштів з депутатських повноважень. Це було б чесно, тоді це ваша персональна відповідальність і перед людьми, і перед економікою. Але мені здається, що ви на це не підете і робити це не будете. Ви знаєте, наскільки зростає інфляція кожного дня? І фактично ми з вами дійшли до того, що в 2024 році електроенергія подорожчала на 63,3 відсотка. Це теж ваші реформи. Це ті реформи, які призвели до того, що знищені об'єкти критичної інфраструктури. Я розумію, що є ворог, який буде знищувати, знищує, знищував і буде знищувати нашу енергетику. Це одна з ключових стратегічних задач рашистської федерації. Але ви ж як держава це знаєте з 2022 року, як інституція владна. Ви виділяли кошти, ви виділяли кошти на укріплення таких об'єктів критичної інфраструктури. Ці кошти розкрадені і втрачені. Міністр Кубраков витратив з Найємом разом понад 10 мільярдів гривень. Де міністр, де Найєм, де об'єкти укриття, де зруйновані ТЕЦ, ми з вами знаємо. От єдине, що ми з вами знаємо, це де зруйновані ТЕЦ і де в нас в кожного з вас сьогодні працює графік вимкнення світла. Ну, якщо не сьогодні, то вчора або позавчора. І це так само призводить до здорожчання електроенергії до кінцевого споживача. А скажіть мені, будь ласка, коли ви піднімали акциз на паливо, на дизельне паливо, на бензин, на газ скраплений, до речі, який, як доповідали тут деякі розумники, є російським. До речі, я щось не побачив досі затримання тих, хто організовує схему або покриває схему привезення і торгівлі російським скрапленим газом на території України. Але повернемось до палива. У нас сьогодні велика кількість підприємств працює на генераторах. На генераторах, тому що ви не змогли захистити об'єкти критичної інфраструктури. І після цього ви для них здорожчуєте собівартість продукції. Це призводить до здорожчання продукції по всіх галузях, здорожчання кожного продукту на поличці. І ви виймаєте не лише через податки, а через збільшення ціни, гроші з гаманців і кишень тих українців, які сьогодні роблять все для того, щоб Україна залишилась державою. Це соромно, правда. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Микиші. І після цього, шановні колеги – це завершальний виступ, до 5 хвилин, – після цього голосуємо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. І, будь ласка, Дмитро Сергійович.
12:04:51 МИКИША Д.С. Дякую. Медико-соціальна експертна комісія, реформа. А чи реформа це насправді? Чи відбудеться вона? Чесно скажу вам: ні, не вірю. І поясню, чому. Всі ми пам'ятаємо, що в листопаді минулого року вже звільняли абсолютно всіх голів ТЦК, говорили, що зараз все зробимо, поправимо, налаштуємо ВЛК (військово-лікарські комісії), все буде працювати так, як має працювати в нормально діючій країні, більш того, країна, яка зараз воює. І що ми бачимо? Краще стало? Ні, ТЦК взагалі зійшли з розуму: ВЛК виписують абсолютно все і всім. Навіть людина, яка майже, там, ледве-ледве ходить, але вона придатна і має йти служити, і захищати Батьківщину. Обмежено придатний? Ні, придатний. І так далі. Ось це реформа, ось це реформа. Фракція, яка в 2019 році сюди прийшла для того, щоб зробити реформи, гарантувала розвиток і розбудову, що ми бачимо зрештою? Хіба це реформи? Хіба реформа, давайте говоримо про ту саму "ігорку"? Скільки сотень мільярдів ринок, обсяг цього ринку, а, зрештою, скільки – 15 мільярдів ми отримуємо бюджет. Це реформа? Те саме БЕБ. Що Рахункова палата, що з нею зробили? Це що, реформа? Дати сотні тисяч гривень людям для того, щоб що? Щоб вони, попередня Рахункова палата досліджувала, робила аналіз, приходила, давала звіт Верховній Раді, – нова приходить, робить аналіз і засекречує. Це реформа? Те саме по мобілізації. Розповідали, як все покращиться, як стане краще на фронті, як будуть краще забезпечуватися наші хлопці і дівчата на передовій. Що стало? Стало більше людей, стало краще? Це та сама майже реформа, коли ми приймали, ви приймали законопроект по мобілізації. Те саме стосується і канабісу: розповідали одне, всередині абсолютне інше. Буде працювати? Ні, не буде і про це ми постійно наголошували. Реформи інших служб, міністерств. Міністерство сьогодні є, завтра його змінюємо на інше, післязавтра говоримо: ні, не працює, давайте знову назад. Це реформа? Ні. Місцеве самоврядування. Скільки говорили: ми постійно підтримуємо, громади мають розвиватися. Сьогодні говоримо одне, завтра ви робите що? Забираєте військовий ПДФО, завтра ви приймаєте абсолютно інші рішення. Більше того, 4298 по префектах, надважлива реформа, де вона, коли вона потрапить у зал? Це знову про те, що реформи начебто мають відбуватися, а насправді не відбувається нічого. Дайте я нагадаю ще одну історію, що в 19-му році "Слуга народу" фракція йшла, партія тоді йшла на вибори, обіцяла багато чого. Проходить рік, проходить рік і коли казали, що ми все змінимо, будуть абсолютно нові обличчя, все буде абсолютно по-новому. Проходить рік, місцеві вибори, кого ми бачимо в списках "Слуги народу" на місцевих виборах? Всі ті самі злодійкуваті голови, яких політична партія "Слуга народу" залишила на місцях. І люди тоді бачать, які ж це нові обличчя? Це всі ті самі, які були раніше. Ось це реформи, одні заяви, а робиться абсолютно інше. Ні, я особисто не з цим сюди йшов, коли говорять народу одне, а роблять інше. В тому числі сьогоднішні ганебні голосування, а точніше, неголосування, і вчорашнє – яскраве тому підтвердження. Це не з тим, з чим я йшов до цього парламенту і точно я не за це борюся. Борюся за те, щоб народ України жив краще, дійсно, в цій країні відбувалися реформи, розвиток і розбудова. Тому, Руслане Олексійовичу, я оголошую, що я виходжу з членів фракції "Слуги народу" і прошу зачитати заяву, яку я вам зараз даю відносно цього. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідно до статті 13 Закону про статус народного депутата та частини третьої статті Регламенту Верховної Ради повідомляю про вихід зі складу депутатської фракції політичної партії "Слуга народу". Складення мандату, ні? Ні? Дивно. Дякую, шановні колеги. Що він вийшов з фракції, але лишається народним депутатом. Якось нелогічно, але так як є. Шановні колеги, будь ласка, ми завершили обговорення, переходимо до прийняття рішення. Я перепрошую, Мамка – 1 хвилина. Замість п'яти правок 1 хвилина, і після цього голосуємо. Займайте свої місця, дуже важливий закон. Будь ласка, Григорій Миколайович.
12:10:12 МАМКА Г.М. Шановні колеги, є ж вислів уже в політикумі: яких вам ще реформ не вистачає. І от чим більше їх проводимо, цих реформ, тим ми більше заплутуємо суспільство, фахівців, яких наділяємо владними повноваженнями щодо прийняття рішень. Цей законопроект, напевно, на часі щось змінити після конфліктів, після таких реалізацій роботи правоохоронних органів. Але хотів би все-таки визначити основні критерії, які передбачені в законі. Ми змінюємо експертів на експертні команди – це нове в законі, але критерії його не визначені, що таке команда, хто туди входить, які експерти. І друге, ця експертна команда буде займатися оцінюванням повсякденного функціонування осіб. Питання. А що це таке? Хто це буде визначати і ця оцінка куди буде впливати? На мою думку, його необхідно… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення, прошу зайняти місця. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи (реєстраційний номер 12178). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:11:56 За-259 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Будь ласка, Герасимов. Боже, Артур Володимирович, я перепрошую, просто п'ять рук.
12:12:10 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановні колеги, у мене велике прохання зараз змінити порядок розгляду наших законопроектів і перейти до розгляду законопроекту 11161 щодо знищеного житла внутрішньо переміщених осіб без обговорення. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, така пропозиція є. Єдине, можна я доповню: після цього перейти до зачитання запитів. (Шум у залі) Дивіться, у нас о 12-й, друзі... Шановні колеги, дивіться, у нас ще є Закон 11440 Ігоря Фріса. Ви можете пустити без обговорення перше читання, щоб ми просто... Добре. Є. Тоді я ставлю комплексну пропозицію зараз проголосувати 11161, потім 11440 без обговорення, потім перейти до запитів. Давайте ми проголосуємо і потім я дам слово Микиші. Ставлю цю пропозицію на голосування. 12:13:35 За-276 Рішення прийнято. Тому, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією (реєстраційний номер 11161). Прошу голосувати. 12:14:33 За-292 Рішення прийнято в цілому. Покажіть по фракціях. Я ставлю пропозицію, законопроект 11440, прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" щодо забезпечення механізму державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відсутності доступу до матеріалів підприємств бюро технічної інвентаризації (реєстраційний номер 11440). За основу прошу голосувати. 12:15:17 За-290 Рішення прийнято. Шановні колеги, у нас ще є два законопроекти 9445 і 9235, по яких, в принципі, ми практично виходили на без обговорення. Ми можемо зараз перейти до цих законопроектів і проголосувати в другому читанні? (Шум у залі) Номери 9235 і 9445. Там не було ні в кого виступів практично, це друге читання. Можемо, шановні колеги? Дякую. Тоді, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками Закон 9445, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень. Прошу народних депутатів голосувати. 9445. 12:16:22 За-246 Рішення прийнято. І завершальний: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань розкриття банківської таємниці та заходів щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісті за особливих обставин. Я ставлю пропозицію, це законопроект 9235, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. Прошу народних депутатів голосувати. 12:17:01 За-285 Рішення прийнято. Шановні колеги, перед тим як перейти до оголошення запитів народних депутатів, я прошу залишатися на місцях, тому що запити будуть стосуватися в тому числі і присвоєння Героя України. Я дам вам право, у мене зараз від двох фракцій заява з перервою з заміною на виступ. Вони перші принесли, я мушу першим їм дати. Я запрошую, це від фракції "Слуга народу" і від групи "Довіра", Потураєва і Кравчук. Будь ласка.
12:17:39 ПОТУРАЄВ М.Р. Шановні колеги! Тихіше там, будь ласочка. Тому що мені зараз взагалі важко уявити, що я змушений буду сказати те, про що я зараз буду говорити. Але тим не менше. Сьогодні, колеги, хто, може, не чув, але багато хто бачив, під час пленарного засідання народний депутат України, п'ятий Президент України Петро Порошенко за присутності моєї і інших колег народних депутатів України дозволив собі хамськи образити, а прямо вже скажу, обматюкати народного депутата України Богдана Яременка. Я вважаю таку поведінку абсолютно неприпустимою як з морально-етичної точки зору, так і згідно 51 статті Регламенту Верховної Ради України. (Оплески) Від себе та від імені колег свідків цього ганебного і неприпустимого випадку я вимагаю від Петра Порошенка вибачень тут, в сесійній залі, перед Богданом Яременком. Якщо це не буде негайно зроблено, то ми будемо змушені звернутися до регламентного комітету по відповідній до Закону про Регламент санкції. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кравчук.
12:19:06 КРАВЧУК Є.М. Шановні колеги, на жаль, в цій сесійній залі сексизм щодо молодих жінок-депутаток нерідкість. На жаль, п'ятий Президент, мені дуже прикро, бо має бути прикладом для інших політиків, дозволив прокоментувати мій допис, сказав: "эта девушка". Звичайно, я навіть не прошу вибачень, я не розраховую на ці вибачення. Я просто хочу, щоб дали колежанки із фракції оцінку, чи це нормально. Звичайно, складно вивчити імена усіх народних депутатів, уже шостий рік повноважень, але якщо це складно навіть для тих, хто займається також міжпарламентською роботою, працює в комітеті, реєструє і проводить законопроекти, то я хочу підказати чудовий український відповідник – ця пані. Дякую. (Оплески) ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, хвилина на репліку – народний депутат Порошенко.
12:20:05 ПОРОШЕНКО П.О. Я хотів би вибачитися. Вибачитися перед Збройними Силами України за таких негідників, бо в них почалися вибори. А у нас фронт. (Шум у залі) Я хотів би... А у кого – у них? І у Бойка, ви це бачите, і у "анал-табу", який на сьогоднішній день ганьбить і позорить парламент. (Шум у залі) Я хотів би вибачитись, що армія не має грошей. Я хотів би вибачитись, що вони шукають повій в цьому залі, а наша команда шукає зброю для армії. Оцим ми відрізняємося. Вони і ми. Вони – "анал-табу" і повії, ми – люди, які борються за перемогу України. (Шум у залі) ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Ну, дивіться… (Шум у залі) Право на репліку отримує Яременко. Будь ласка. Яременко, право на репліку. Ви назвали.
12:21:34 ЯРЕМЕНКО Б.В. Шановні колеги! Я, мабуть, попрошу обнулити час, тому що колеги не дають можливість виступати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Обнуліть час, будь ласка. 12:21:50 ЯРЕМЕНКО Б.В. Шановні колеги, я обраний на Троєщині в Києві, а виріс в Києві на Оболоні, і немає значення, де би ти не був, за деякі слова треба відповідати. А хамство, з яким я сьогодні зіткнувся на своєму робочому місці в парламенті, воно абсолютно неприпустиме, неможливе, і мені, звичайно, непотрібні вибачення сивочолого брехуна, тому що я добре знаю, з ким я маю справу. Ця юдина уже розпочала кампанію оббріхування мене і вибріхування цього інциденту, але ми дуже добре знаємо, що чи мова йде про 2014 рік, коли він брехав про те, що він досягне миру за два дні, чи мова йде про те, коли він підписував зрадницькі Мінські домовленості, віддаючи суверенітет України, чи що б він не робив, він… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, слава богу, ми завершили. Переходимо тепер… Шановні колеги, все, переходимо до зачитання запитів. Будь ласка. Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.
12:23:12 ГОЛОВУЮЧА. Шановні колеги, це не зачитання запитів, а тут запити на Президента України про присвоєння Героя України (посмертно) нашим Збройним Силам України. Я читаю депутатські запити з голосуванням. Я вас не чую! Я прочитаю запити, тоді будуть дальше репліки. Отже, до Президента України надійшло 11 депутатських запитів. Ставлю перший. Ростислава Тістика до Президента України про присвоєння звання Герой України бійцям 4-ї бригади оперативного призначення Національної Гвардії України Владиславу Стоцькому, Роману Омеляненку та Олександру Хом'яку (посмертно). Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту. 12:24:16 За-262 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:24:39 За-264 Рішення прийнято. Ростислава Тістика до Президента України про присвоєння звання Герой України (посмертно) головному сержанту, командиру відділення 5-ї окремої штурмової Київської бригади Іванюку Ігорю Вячеславовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:25:14 За-259 Рішення прийнято. Пане Олексію! (Шум у залі) Пане Олексій, можна, я до вас звернуся з проханням, мені просто дуже важко вести так засідання. Я його дуже рідко веду, на жаль, або на щастя. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:25:56 За-263 Рішення прийнято. По фракціях, будь ласка, покажіть. Людмили Марченко до Президента України щодо вжиття невідкладних заходів для відновлення справедливості у розслідуванні смерті хірурга і військовослужбовця Олега Бенци. Будь ласка, голосуємо. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:26:33 За-249 Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:26:52 За-245 Рішення прийнято. Групи народних депутатів (Ігоря Кривошеєва, Миколи Тищенка та інших. Всього 17 депутатів) до Президента України щодо присвоєння Героя України (посмертно) Роману Гапаку, молодшому сержанту 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:27:30 За-261 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:27:51 За-260 Рішення прийнято. Володимира Тимофійчука до Президента України щодо розгляду електронної петиції про присвоєння звання Герой України (посмертно) Рожкову Івану Васильовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:28:23 За-259 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:28:44 За-261 Рішення прийнято. Олександра Качури до Президента України про присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" командиру машини штурмової роти штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Миронюку Сергію Сергійовичу (посмертно). Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:29:23 За-257 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:29:43 За-258 Рішення прийнято. Олександра Качури до Президента України про присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" стрільцю-снайперу 2-го штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Сергієнку Андрію Сергійовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:30:18 За-253 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:30:38 За-260 Рішення прийнято. Олександра Качури до Президента України про присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" старшому стрільцю-оператору 2-го штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Буряку Данилу Олексійовичу (посмертно). Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:31:13 За-253 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:31:33 За-257 Рішення прийнято. Юрія Кісєля до Президента України щодо присвоєння звання Герой України генеральному директору комунального підприємства "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені Іллі Ілліча Мечникова" Дніпропетровської обласної ради" Риженку Сергію Анатолійовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:32:08 За-239 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:32:30 За-238 Рішення прийнято. Володимира Крейденка до Президента України щодо ухвалення рішення про прийняття до громадянства України осіб щодо яких Комісією при Президентові України з питань громадянства було прийнято рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України, та рішення про прийняття яких до громадянства України тривалий час Президентом України не приймалося. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Крейденка. 12:33:14 За-176 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:33:35 За-179 Рішення не прийнято. Романа Лозинського до Президента України щодо позбавлення звання державних нагород осіб, які проявили антиукраїнську позицію. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:34:04 За-227 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. 12:34:24 За-232 Рішення прийнято. Зараз я надаю 1 хвилину з процедури пану Микиші, народному депутату.
12:34:34 МИКИША Д.С. Дякую, Олена Олексіївна. Я хотів би сказати про те, що 29 серпня 2019 року я давав присягу на вірність народу України, і на цьому буду стояти і далі. Тому я залишаюсь і буду продовжувати діяльність в статусі народного депутата, і не збираюсь складати ніякий мандат, а тільки виходжу з фракції "Слуга народу". Дякую. 12:35:01 ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо за уточнення. Будь ласка, Олексій Гончаренко. З процедури тільки.
12:35:05 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую. Шановні колеги, ми з вами місяцями тут не бачили міністра оборони. І коли нарешті ми його викликати з вами, ми проголосували… Ну, куди ви зараз всі йдете? Ну, вам не соромно? 300 дорослих людей, прийшов міністр оборони, подивився на нас з ложі, як на цирк, посміявся і пішов. Ну, ми для цього викликали? Я прошу з процедури, вимагаю, щоб міністр оборони вийшов на трибуну, доповів по мінах, по закону про демобілізацію, де він, який він зобов'язаний був подати; про невиконані контракти на постачання снарядів, про знущання з рядових військовослужбовців у військових частинах; по роботі ТЦК, яке повністю провалено, і люди це слово вже ненавидять. Все це, ми хочемо поставити йому питання. Що він прийшов, на нас, як на якихось дурачків, подивився, посміявся, постояв – і пішов? Ну, нам не соромно самим? ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Олексію. Нагадаю, зараз пан Умєров пішов на закриту нараду з керівниками фракцій і груп, і завтра буде засідання уряду, де ми можемо ще раз підняти це питання. Будь ласка, з процедури – Людмила Буймістер, будь ласка.
12:36:25 БУЙМІСТЕР Л.А. Шановні колеги, мені, чесно кажучи, соромно за все, що сьогодні відбувається в залі Верховної Ради. Це ганьба – перетворювати український парламент на цирк політичного абсурду, який почався трошки зарано. Я всіх закликаю, колеги, поїдьте на фронт, замініть наших солдатів в окопі хоча би на день і хоча би на день відчуйте на собі, що вони відчувають щодня, де вони сплять на нарах без матраців, якими не змогли забезпечити. Де мене постійно запитують: а що зробила Верховна Рада для забезпечення армії дронами? А ви влаштовуєте тут, вибачте, цей цирк політичного абсурду, більше це ніяк назвати не можна. Ганьба вам і сором!
12:37:24 ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Людмило. Не можна не розділити ваш гнів. Але, будь ласка, з наступного разу прошу виступати все ж таки з процедури. Дякую. Шановні колеги, я продовжу зачитувати запити, запити народних депутатів, які до нас надійшли: до органів Верховної Ради України – 4, до Кабінету Міністрів – 25, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 16, до керівників підприємств, установ і організацій, розташованих на території України залежно від їх підпорядкування і форм власності, – 1. Отже, запити народних депутатів. Анатолія Гунька до начальника Чернігівської обласної військової адміністрації про надання інформації стосовно внутрішньо переміщених осіб, зареєстрованих на території Чернігівської області. Анатолія Гунька до начальника Полтавської обласної військової адміністрації про надання інформації стосовно внутрішньо переміщених осіб, зареєстрованих на території Полтавської області. Анатолія Гунька до начальника Сумської обласної військової адміністрації про надання інформації стосовно внутрішньо переміщених осіб, зареєстрованих на території Сумської області. Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Голови Верховної Ради України, Голови депутатської фракції політичної партії "Слуга народу" щодо надання офіційної інформації стосовно обставин скасування пленарного засідання Верховної Ради України 22 листопада 2024 року. Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Володимира Ар'єва та інших. Всього 7) до Голови Верховної Ради України щодо надання офіційної інформації стосовно обставин відсутності на засіданнях Верховної Ради України народного депутата України Куницького Олександра Олеговича. Олександра Сухова та Сергія Вельможного до Рахункової палати України щодо проведення заходів зовнішнього фінансового контролю (аудиту). Антона Яценка до Уманського міського голови стосовно надання інформації та копій документів. Антона Яценка до Голови Державної прикордонної служби України, Голови Державної міграційної служби України щодо надання інформації стосовно перетину державного кордону України. Антона Яценка до начальника Уманського управління Державної казначейської служби України Черкаської області щодо надання інформації стосовно надходжень до місцевого бюджету Уманської міської територіальної громади коштів від сплати туристичного збору у 24-му році. Антона Яценка до директора Уманського комунального підприємства "Комунальник" стосовно надання інформації та копій документів. Олександра Ковальова до міністра соціальної політики України щодо кількості коштів, витрачених на протезування. Олександра Ковальова до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 24-го року №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період". Олександра Ковальова до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 24-го року №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", а саме в Додатку 5 вилучити положення щодо обов’язкового надання рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин. Олександра Ковальова до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 14-го року №413 "Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України". Олександра Качури до Прем'єр-міністра України щодо незабезпеченості видатками закладів освіти Конотопської територіальної громади для здійснення оплати за спожиті енергоносії та комунальні послуги, а також недопущення кредиторської заборгованості. Олександра Качури до голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики щодо розгляду на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики проекту Постанови Верховної Ради України №10188 про вшанування пам’яті Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні. Ірини Фріз до Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України про надання інформації щодо загальної кількості військовослужбовців, які наразі проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 21 березня 24-го року №3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, та які не досягли 25-річного віку. Олександра Ткаченка до Національної поліції України щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Групи народних депутатів (Геращенко, Фріз та інших. Всього 16) до Прем'єр-міністра України, Міністра оборони України, Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України щодо надання офіційної інформації про вжиті та заплановані заходи зі зміцнення державного контролю за якістю зброї та боєприпасів, які вироблялися і виробляються для потреб Збройних Сил України вітчизняними підприємствами, та щодо притягнення до відповідальності винних у незадовільному стані забезпечення Збройних Сил України боєприпасами належної якості. Групи народних депутатів (Геращенко, Фріз та інших. Всього 16) до Міністра оборони України, Начальника Генерального штабу Збройних Сил України, Віце-прем’єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - Міністра цифрової трансформації України щодо забезпечення державного контролю за виробництвом і постачанням дронів для потреб Збройних Сил України у 24-му році. Групи народних депутатів (Бондаря, Ростислава Павленка та інших. Всього 10 депутатів) до Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України щодо забезпечення державного контролю за виробництвом і постачанням дронів для потреб Збройних Сил України у 2024 році. Михайла Бондаря до міністра оборони України щодо вжиття заходів державного контролю та перевірки ознак можливих корупційних порушень у діях посадових осіб Державної прикордонної служби України, інших державних органів, які лобіювали прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України "Питання делегування повноважень для здійснення оборонних закупівель" від 29.11.2024 року № 1191-р. Михайла Бондаря до міністра з питань стратегічних галузей промисловості України щодо забезпечення державного контролю за виробництвом і постачанням дронів для потреб Збройних Сил України у 2024 році. Антона Яценка до виконуючого обов’язки начальника головного управління Державної податкової служби у Черкаській області щодо надання інформації та копій документів. Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів. Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації стосовно розміщення внутрішньо переміщених осіб. Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Офісу Генерального прокурора щодо незалежного проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Олени Криворучкіної до Кабінету Міністрів України щодо питання значного підвищення тарифу на централізоване водопостачання для садово-городніх обслуговуючих кооперативів. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо відкриття підприємств з поглибленої переробки деревини на території 202 виборчого округу Чернівецької області. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо розроблення державної програми встановлення вуличного освітлення на всіх сільських вулицях за рахунок фінансування з державного бюджету України. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо розроблення державної програми безкоштовного оздоровлення у Карпатах дітей військовослужбовців 202 виборчого округу Чернівецької області. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення єдиного, гідного зразка Меморіалу Пам’яті загиблих у війні Героїв України із його встановленням у територіальних громадах за рахунок коштів державного бюджету України. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення цільової програми належного утримання сільських доріг з ґрунтовим покриттям та механізму її фінансування. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення справедливих підходів до мобілізації та додаткових заохочень для військовозобов’язаних при вступі до лав Збройних Сил України. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо скасування плати за транспортування природного газу для населення. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо повернення державних субвенцій громадам на сфери освіти, культури, охорони здоров’я. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо передачі у власність громадам 202 виборчого округу Чернівецької області доріг загального користування місцевого значення з відповідним фінансуванням. Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо проведення аналізу функціонування, існування утворених громад 202 виборчого округу та вивчення можливості повернення колишніх районів: Кіцманського, Сторожинецького, Вижницького і Путильського. Групи народних депутатів (Олени Криворучкіної, Юрія Корявченкова, Володимира Захарченка) до Кабінету Міністрів України про реалізацію експерименту щодо спрощення порядку влаштування систем індивідуального теплопостачання для споживачів Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" та Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль". Так, шановні друзі, це всі запити у нас сьогодні. І наостанок сьогоднішнього дня. Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу і палкі дискусії. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадаю про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Слава Україні!
|