|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 22.08.2024
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ (продовження) Зал засідань Верховної Ради України 22 серпня 2024 року, 10 година Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О. 10:12:26 ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні! Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми маємо всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття. Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашої колеги народної депутатки України Лесі Валентинівни Забуранної, фракція "Слуга народу". Давайте привітаємо її, побажаємо міцного здоров'я, нових здобутків у професійній діяльності та мирного неба. Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную почати роботу з виконання Державного Гімну України. (Лунає Державний Гімн України) Шановні колеги, минає 30-й місяць відважної боротьби України проти масштабної збройної навали російських окупантів. Наші захисники та захисниці щоденно ризикують своїм життям і здоров'ям, захищаючи Україну, її демократичні цінності і право на вільний вибір свого шляху розвитку. Слава і шана нашим героям. Від імені Верховної Ради України висловлюємо глибокі співчуття рідним і близьких загиблих воїнів, які віддали своє життя в боротьбі з агресором. Бажаємо якнайшвидшого одужання усім пораненим. Шановні колеги, я прошу вшанувати хвилиною мовчання світлу пам'ять усіх, хто ціною власного життя мужньо боронив свободу української держави, усіх мирних громадян, які стали жертвами російської агресії. (Хвилина мовчання) Прошу сідати. Будь ласка, оголошення, Олександр Сергійович.
10:17:09 КОРНІЄНКО О.С. Відповідно до частини третьої статті 60 Регламенту Верховної Ради України та згідно з рішенням депутатської групи "Платформа за життя та мир" у Верховній Раді України дев'ятого скликання 21 серпня 2024 року повідомляю про виключення зі складу депутатської групи "Платформа за життя та мир" народного депутата України Загороднього Юрія Івановича.
10:17:34 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, шановні народні депутати України, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. 10:18:17 За-188 Проти – 5, утримались – 2, не голосували – 95. Все, як завжди. Шановні колеги, ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватися безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи. Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду. Шановні колеги, на ваш розгляд першим питанням виноситься проект Закону про ратифікацію Угоди № 3 у формі обміну листами між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії про внесення змін до Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії (номер 0268). Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати. 10:19:31 За-202 Рішення прийнято. Будь ласка, шановні колеги, я запрошую до слова заступника Міністра економіки – Торгового представника України Качку Тараса Андрійовича. Будь ласка, Тарас Андрійович.
10:19:55 КАЧКА Т.А. Доброго ранку, шановні колеги! На ваш розгляд виноситься ратифікація Угоди з Великою Британією, яка передбачає продовження повністю безмитної торгівлі між Україною і Британією на 5 років, за винятком двох категорій товарів – м'ясо птиці і яйця, які будуть торгуватися без мита впродовж 2 років. Це продовження нашої системної роботи з Великою Британією. Впродовж цього періоду ми також сподіваємося переукласти базову угоду в рамках Угоди про стратегічне партнерство. Наразі ця угода допомагає істотно збільшувати присутність наших товарів на ринках Британії, цим вже дуже активно користуються наші виробники. Прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережка Олександра Олександровича. Будь ласка, Олександре Олександровичу.
10:20:58 МЕРЕЖКО О.О. Шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 23 липня 2024 року розглянув внесений Кабінетом Міністрів України проект Закону України про ратифікацію Угоди № 3 у формі обміну листами між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії про внесення змін до Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії і ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок. Прийняття проекту закону України дозволить забезпечити виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності Угодою № 3, яка передбачає продовження до 31 березня 2029 року терміну дії Угоди № 1 у формі обміну листами між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії про внесення змін до Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. Її імплементація сприятиме нарощуванню вітчизняними виробниками експорту продукції, що традиційно постачалася на британський ринок, більш гнучкому плануванню експортної логістики, зменшенню негативних економічних наслідків військової агресії Російської Федерації, підтримці національної економіки у воєнний час, а також в період повоєнної відбудови, поглибленню участі України в глобальній економіці. Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення комітету. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону. Будь ласка, шановні колеги, записуйтеся. Слово надається Максиму Віталійовичу Саврасову, фракція політичної партії "Європейська солідарність".
10:23:15 САВРАСОВ М.В. Прошу передати слово Олексію Гончаренку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.
10:23:27 ГОНЧАРЕНКО О.О. Олексій Гончаренко. Шановні друзі, це чудово, Британія – наші друзі, великі партнери, маємо з ними торгувати, дуже добре, заключаємо угоду. В мене одне питання. А що робити українським підприємцям? Їм що робити? Яку угоду їм заключити з Україною, щоб над ними перестали знущатися? Ну от що їм треба зробити, щоби далі не було цього знущання з податками? Ну ви подивіться тільки, вчора добили вони цей акциз, з 1 вересня піднімуть акциз на пальне. А далі? А далі урядовий законопроект в Раді: все підняти, всі податки просто в рази. Але далі, коли почався скандал, тепер якось його відклали, на цьому тижні його не буде. Це, до речі, питання тим, хто говорить, а що там, яка різниця. Коли боремося, коли щось говоримо, то іноді хоч якісь результати є. Поки відклали його. Тепер придумують нове: може, ПДВ змінити. Де в світі таке відбувається? Де в світі так працює бізнес? Де така "гетьманщина" ще є, як тут? Ну, це тільки одне місце таке. Коли це все зупиниться? Що робити цим українським підприємцям? Що? Може, їм всім в Британію їхати і там реєструватися, щоб держава Україна їх поважала. Ну знущання! Далі, з мобілізацією – те саме. У Верховній Раді мій законопроект: дати всім підприємствам, всім, які працюють легально, де працевлаштовані люди, які платять податки, 30 відсотків квоту військовозобов'язаних дати можливість забронювати. Без жодних додаткових грошей, без нічого – просто щоб це підприємство працювало. Дайте людям цю можливість! Нічого не робите. Штрафи, податки, рекет! Минулого року кримінальних справ більше ніж будь-який інший рік незалежності України проти підприємців. От вам ставлення до власної економіки! ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".
10:25:33 ЦИМБАЛЮК М.М. Прошу передати слово Григорію Немирі. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Немиря Григорій Михайлович.
10:25:43 НЕМИРЯ Г.М. Шановні колеги, 8 лютого цього року було дуже холодно і в Києві, і в Лондоні. Зранку на відеоконференції було двоє людей. З боку Великобританії був молодший міністр уряду, він же і за посадою був міністром у справах Лондона, Грег Гендс. З українського боку була перша віцепрем'єр-міністр економіки. Грег звернувся до першого віцепрем'єра і сказав: "Шановна пані, я направляю вам листа з нашими пропозиціями щодо продовження дії Угоди № 1. Якщо ви згодні, будь ласка, направте мені цей лист, і ми будемо вважати, що ми таким чином створили Угоду № 3 і що буде означати, що ми на 5 років продовжили Угоду № 1 про безмитну торгівлю і про відсутність тарифних квот і на 2 роки продовжимо в тому, що стосується українських яєць і м'яса птиці". Пані віцепрем'єр-міністр сказала: "Я погоджуюсь". Підписала і направила. Це Угода відбулася у вигляді обміну листами. Але це було в лютому. Пройшло пів року. Чому ми так тягнули з ратифікацією такого простого, зрозумілого для обох сторін документа, але який важливий для наших аграріїв? Тому що питання українських яєць і українського м'яса птиці – це дуже важливо, особливо під час війни, враховуючи на деякі проблеми, які ми маємо з іншими країнами. Тому з огляду на просту суть, але важливу суть цієї угоди, фракція "Батьківщина" закликає вас проголосувати і підтримати ратифікацію. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається народному депутату Пузанову Олександру Геннадійовичу, депутатська група "Платформа за життя і мир".
10:27:51 ПУЗАНОВ О.Г. Прошу передати слово народному депутату Колтуновичу Олександру Сергійовичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Колтунович, будь ласка. 10:27:57 КОЛТУНОВИЧ О.С. Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, група підтримає даний проект Закону про ратифікацію відповідної угоди, але знову недолуга зовнішньоекономічна політика нинішнього уряду. Ну, я надіюсь, що його скоро поміняють. Чому? Дивіться, на що звільняються у нас ввізні мита і тарифні квоти? Тільки для яєць і продуктів м'яса на певний період. Безумовно, це непогано, ми це, повторюсь, підтримаємо, але знову поглиблюється, культивується сировинна спрямованість економіки. А потім у нас запитують: а чому у нас сировинна структура ВВП, а чому у нас сировинний експорт, а чому немає податків і зборів всередині країни, чому нові запозичення? Та тому що такі угоди уряду, та тому що така недолуга зовнішньоекономічна політика, інтеграційна політика. Чи потрібно підтримувати економічні відносини з Великою Британією? Да, потрібно. Але що потрібно насамперед? Подолати негативне сальдо в зовнішній торгівлі. За підсумками цього, першого півріччя цього року уже маємо 226 мільярдів… мільйонів, вибаючась, доларів експорту, при цьому на 600 мільйонів доларів імпорту, тобто майже втричі перевищує імпорт звідти наш експорт. У минулому році ситуація була аналогічна: на 359 мільйонів ми експортували товарів, тоді як майже на мільярд доларів ми звідти імпортували. Ось головний пріоритет має бути будь-яких зовнішньоекономічних угод, торгово-економічних угод з країнами-партнерами в торгово-економічній сфері: перше – це подолання негативного сальдо зовнішньої торгівлі, друге – це поглиблення інтеграції у високотехнологічних, в промислових секторах, а не просто в сировинному експорті сільськогосподарської продукції. Ми будемо мати негативний економічний ефект для реального сектора економіки всередині країни. І найважливіше, це те, що хотілось би побажати знову ж таки переглянути повністю зовнішньоекономічну доктрину, яка буде сприяти експорту і нарощенню експорту країни. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу". Шановні колеги, після цього виступу будемо голосувати, прошу, запросіть народних депутатів до зали.
10:30:19 ЛАБА М.М. Шановні друзі, безперечно, потрібно підтримати даний законопроект, адже між урядом Великої Британії та Україною скасовуються ввізні мита та обмежуються тарифи, також квоти на 5 наступних років між нашими економічними можливостями. Це дуже хороші сприятливі умови для і бізнесу в Україні, і Великої Британії. Одночасно це шлях розвитку української економіки, нарощування потенціалу, створення робочих місць, збільшення податків. Сьогодні це прекрасний крок і ми вже з вами не одну ратифікували таку угоду і не один законопроект прийняти, для європейської інтеграції це важливо, для України у війні. Але прикрим випадком вчорашньої події стався законопроект 9549, який пройшов комітет якимось чином із такими закритими речами, як порушення трьох статей Конституції. Я скажу тепер так коротко, окремо, що ми будемо подавати блокуючу постанову про даний законопроект, адже тут попрацювали деякі ділки з лобізмом, щоби забрати у людей землю, забрати у людей землю там, де її можна не забирати. Але вибірковість правосуддя української Конституції не допускає, Україна приймає закони і на території України, які є повсюдно для виконання кожного і кожним. Тому буде блокована постанова, прошу її підтримати. Президента ввели в оману і керівництво Кабінету Міністрів. Я думаю, що Кабінет Міністрів, можливо, бачив, можливо, не бачив цього проступку, але ми допоможемо його зупинити. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу зайняти місця, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди № 3 у формі обміну листами між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії про внесення змін до Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії (реєстраційний номер 0268). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 10:33:10 За-301 Рішення прийнято. Шановні колеги, наступне, 11393 – це проект Постанови про призначення у 2024 році іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених – докторів наук. Я ставлю пропозицію розглянути цей проект постанови за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 10:33:46 За-237 Рішення прийнято. Шановні колеги, я запрошую до слова народного депутата України Бабака Сергія Віталійовича. Будь ласка, Сергій Віталійович.
10:34:07 БАБАК С.В. Доброго дня, шановні колеги! Це премія Верховної Ради, яку ми з вами щорічно видаємо молодим ученим – докторам наук. Як завжди ця премія викликає справжній інтерес серед молодих науковців, вони подаються на цю премію. У нас є, працює експертна комісія, яка визначає лауреатів і переможців цієї премії. Я вас всіх дуже прошу зараз підтримати проект цієї постанови, це, напевно, найменше, що ми з вами можемо зробити для молодих науковців в частині їх підтримки під час воєнного стану. Давайте підтримаємо разом. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Віталійович. Шановні колеги, я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань освіти, науки та інновацій Колюха Валерія Вікторовича. Будь ласка, Валерій Вікторович.
10:34:55 КОЛЮХ В.В. Шановні колеги, щороку об'єднана конкурсна комісія визначає 50 найкращих робіт науковців, молодих докторів наук, яких преміює за рахунок кошторису Верховної Ради України. Цього року об'єднана конкурсна комісія, яка складається із фахівців і експертів з різних галузей наук, визначила 50 наукових робіт найкращих на призначення іменних стипендій Верховної Ради України. 27 червня 22024 року були розглянуті ці роботи на засіданні об'єднаної конкурсної комісії, а 3 липня подання конкурсної комісії було затверджено на засіданні Комітету з питань освіти, науки та інновацій, відповідно була внесена постанова Комітету з питань освіти, яку підписали всі члени комітету і одностайно підтримали. За рішенням комітету ми пропонуємо прийняти цю постанову за основу та в цілому. Прошу підтримати рішення комітету. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, Валерій Вікторович. Будь ласка, шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту постанови. Будь ласка, Бакумов Олександр Сергійович, фракція "Слуга народу".
10:36:26 БАКУМОВ О.С. Прошу передати слово Олександру Копиленку, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Любимович Копиленко.
10:36:38 КОПИЛЕНКО О.Л. Шановний Голово, шановні колеги, я щиро і з великим ентузіазмом підтримую рішення Комітету з питань науки і освіти про премію для молодих вчених. Але я би на цій оптимістичній ноті хотів би звернути увагу і на сумну перспективу наших молодих вчених, бо молодість стрімко минає і коли молодий вчений стає вже потім відомим навіть вченим, то він стикається з величезною різницею, з тією премією, яку він зараз отримує, і мізерною, жалюгідною зарплатою, яка стає його реальністю через вже десять років. Так само ми можемо сказати, що абсолютно жалюгідно виглядають премії іменних вчених Національної академії наук, інших наук. І не можу допустити, щоб молода людина, яка з таким ентузіазмом і з такими преференціями входила в життя, потім стикалася з його сумними реаліями. Тому я закликаю комітет активно продовжити роботу, спрямовану не тільки на захист і підтримку молодих вчених, а й на тих, хто вже стає зараз основою нашої науки. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається Степану Івановичу Кубіву, фракція "Європейська солідарність". Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.
10:37:58 КУБІВ С.І. Прошу слово передати Ірині Геращенко. Пане Голово, дякую.
10:38:07 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, безумовно, "Європейська солідарність" підтримає цю постанову. І в цілому ми вважаємо, що Україна має набагато більше приділяти уваги підтримці молодих вчених, науковців і будувати цю підтримку в тому числі на грантах, на західних прикладах. Зокрема у сфері ВПК нам сьогодні потрібно більше наукових розробок і в медицині. І насправді наука медична в європейських країнах розвивається навколо великих клінік і госпіталів. Саме таким осередком в тому числі і науки має стати оновлений Охматдит. І те, що за півтора роки після страшної трагедії, після російської атаки, коли весь світ об'єднався навколо допомоги Охматдиту, влада, уряд, профільний міністр, керівництво лікарні не надали суспільству нормального, реалістичного, швидкого плану відновлення лікарні, але десь там під ковдрою планують, як тирити зібрані гроші, це ганьба. І, на жаль, в цьому є і наша провина як парламенту. Це ми з вами втратили політичний парламентський контроль над ситуацією. Тому "Європейська солідарність" звертає увагу колег, що зараз міністр формує чергову раду нагляду за відбудовою Охматдит, туди включили всіх, окрім парламенту, там немає нікого навіть з профільного комітету і це абсолютно ненормально. Це ненормально, ми не повинні до цього допускати, тому що наша з вами задача зробити все для того, аби захистити права маленьких пацієнтів, аби захистити колектив, який має залишитися в лікарні, аби захистити кожну гривню, яка була зібрана як донат на лікарню, і аби всі бездарі, які в такі трагічні для України моменти замість того, аби демонструвати ефективні менеджерські якості і управління, пішли геть. І очевидно, що Охматдит має розвиватися як клініка і як науковий центр, тому що там працюють... ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павленко Юрій Олексійович, група "Платформа за життя та мир".
10:40:21 ПАВЛЕНКО Ю.О. Шановні колеги, прошу передати слово Олександру Колтуновичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Сергійович Колтунович.
10:40:33 КОЛТУНОВИЧ О.С. Дякую, шановний Руслане Олексійовичу. Шановні колеги, наша група підтримає проект Постанови про призначення іменних стипендій для молодих учених – докторів наук. Безумовно, ми впродовж усього скликання цих 5 років завжди акцентували увагу на підтримці наукової діяльності в Україні, на підтримці науково-дослідних інститутів, на стимулюванні інноваційної діяльності в Україні і на відповідному бюджетному фінансуванні. Я до чого хотів би привести наступні дані? Для того, чому так важливий даний проект постанови підтримки саме докторів наук, тому що якщо ви візьмемо офіційні дані Державної служби статистики України, яка публікує, що у нас кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок у порівнянні з 2019 роком зменшилася з 79 тисяч до 58 тисяч. Це реальні цифри, це Держстат приводить. Якщо ми говоримо про докторів наук, то їх чисельність, які задіяні у виконанні наукових досліджень і розробок, також зменшилася з 6 з половиною тисячі до 5 тисяч 800. Це та негативна динаміка, яка в подальшому ретранслюється на падіння інноваційного потенціалу України, на зменшення науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок, на зменшення долі інноваційної продукції в структурі промислової, в експерті, і у ВВП в цілому. Це є надзвичайно негативною динамікою, зважаючи на розвиток штучного інтелекту в світі, на розвиток інноваційних технологій, на спеціальних парках у Гуанчжоу (Китай), Шеньчжень і так далі, цілі міста побудовані інноваційні. Тому країні потрібно не просто стимулювати докторів наук, а державна політика має бути спрямована на стимулюванні інноваційної діяльності в Україні, на розвиток інноваційних проєктів у конкретних високотехнологічних секторах промисловості, тоді ви будете мати і мультиплікативний ефект, і високотехнологічний експорт, і структуру потужну валового внутрішнього продукту, і базу оподаткування, і високі робочі місця оплачувані і так далі, і так далі, і так далі. Тому інноваційна економіка – це шлях у майбутнє. Тому ми підтримуємо даний проект постанови і просимо вас його також підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Юрчишин Ярослав Романович. Я так розумію, передає Наталії Піпі. Будь ласка, пані Наталія.
10:42:46 ПІПА Н.Р. Шановні колеги, уявіть собі насправді ця Постанова про премії є приємна тим науковцям, які в Україні насправді стараються, це є 5 прожиткових мінімумів, це близько 15 тисяч гривень, це премії щомісяця протягом року, 181 тисяча кожному, хто попаде в цю постанову. Для наших науковців насправді це дуже серйозний, приємний бонус. Ми ж розуміємо, що науку в нашій країні треба реформувати і підсилювати тих вчених, які спроможні. Я насправді дякую комітету, який змінив комісію відбору цих премій, і це зараз в основному робить Національний фонд досліджень. І те, що ми пішли таким шляхом, і результати Національного фонду досліджень показують, що воно має сенс. Я нагадую перш за все зараз Міністерству освіти і заступнику з науки про те, що ми дуже багато років говоримо про пріоритетні напрямки науки і техніки, і нам треба їх реформувати, адже вони дуже багато років не змінюються і немає прив'язки до ринку. У грудні місяці ми знову будемо про це говорити, бо інакше з 1 січня ніхто у сфері науки не отримає жодної гривні, і ми з вами маємо голосувати пріоритетні напрямки науки і техніки. Тому я сьогодні в серпні місяці нагадую про те, що до грудня залишилося дуже мало часу. Але загалом основний меседж по тому, і я сподіваюсь, що більшість у цьому залі усвідомлює, наскільки у нас є цінні одні науковці і є стільки науковців, які звикли писати праці в шухляду, не думаючи про те, яка їхня практична цінність, чи це в точних науках, чи в гуманітарних науках. А на гуманітарному полі ми зараз маємо ще більше роботи. І, зокрема, те, що ми бачимо, що за останній рік, а зараз, наприклад, Державна служба якості освіти… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Кириленко Іван Григорович, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, і після цього будемо голосувати. Я прошу народних депутатів підготуватись. Будь ласка, Іван Григорович.
10:45:00 КИРИЛЕНКО І.Г. Шановні колеги, фракція "Батьківщина" однозначно підтримає цю постанову. І я хочу подякувати з цій високої трибуни колезі Колюху, голові комітету Сергію Бабаку за величезну роботу, яка зроблена в цьому напрямку. Але, на жаль, одна пташка весну ще не віщує. Я це говорю з біллю тому, що останні роки катастрофічно зменшується фінансування української науки. Друзі, після прийняття базового закону, де ми визначили науково-технічній прогрес як основу розвитку держави, фінансування в десять разів менше ніж передбачено цим законом і в 15 разів менше ніж в країнах Європейського Союзу. Страшного ворога ми не подолаємо ні кількісно, ні технічно, ні фінансово, ми можемо подолати інтелектуально, інноваційно і технологічно. Робота над бюджетом іде. Невже знову бюджет буде пустим для науки по залишковому принципу? Не допустимо цього, друзі. А за цю постанову голосуємо. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми завершили обговорення цієї постанови. Переходимо до голосування. Прошу народних депутатів приготуватись. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про призначення у 2024 році іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених – докторів наук (реєстраційний номер 11393). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 10:46:57 За-298 Рішення прийнято. Дякую, колеги. Наступний законопроект 10411, це друге читання. Це проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу. Шановні колеги, ми на Погоджувальній раді сказали, що всі фракції і групи не будуть ставити, тільки буде 3 хвилин. Виступ, Дмитро Олександрович, по цьому питанню? Прошу? Разумков включіть, будь ласка. Мені сказали, що 3 хвилини ваш виступ і можемо голосувати. Будь ласка, Дмитро.
10:47:30 РАЗУМКОВ Д.О. Руслан Олексійович, два виступи, наскільки мені відомо, почерговість не принципова. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бо мені сказали, що тільки… Добре, нема питань. Іван Крулько ще буде, да? Тоді, будь ласка, Разумков, Крулько і тоді голосуємо. РАЗУМКОВ Д.О. З початку дайте, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, 3 хвилини з початку.
10:47:46 РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Шановні колеги, питання митниці, воно сьогодні є одним з ключових. Так само, як питання БЕБ, питання податкової і питання того, як діюча сьогодні влада підходить до економічних проблем нашої держави. На цьому тижні мав розглядатися законопроект про податки. У вас якась талановита історія, коли ви вмієте собі надягати на голову величезну проблему і потім її героїчно вирішувати. Ви занесли закон, законопроект про підняття податків на нерухомість для переселенців, на військовий збір, який сьогодні ви не можете протягнути навіть силами і монобільшості, і фракцій та груп, які є сателітами і підтримують сьогодні ті рішення влади, які заносяться в стіни Верховної Ради. Ви не можете порахувати, що ті закони, які ви хочете прийняти, не вирішать проблем, які ви натворили. У вас дірка в бюджеті, навіть за вашими розрахунками, в понад 500 мільярдів гривень. За розрахунками експертів понад 700. Ті податки, які ви вчора все ж таки ввели, це мається на увазі акциз на паливо, вам вирішують лише 140 мільярдів. Той законопроект, який ви занесли, мав вирішити лише 125 мільярдів. Ви ніколи, якщо ви не знаєте, то я вам можу про це сказати. ви ніколи 265 мільярдів не перекриєте дірку в 500 тире 560. Друге. Ви ж будете це продовжувати робити і далі. Тоді скажіть чесно і людям, і бізнесу, і нашій з вами державі, що ви не хочете боротися з корупцією, але ви будете на наступній сесії заносити податки на підняття податку на додану вартість. Скажіть чесно, наскільки ви це зробите? Знову прийде завтра Прем'єр-міністр і буде розповідати, що це навіть не розглядається на засіданні уряду, брехати депутатам і людям в очі. По факту сьогодні корупція на митниці, корупція у податковій, корупція у БЕБ, яку ви покриваєте, покриває профільний комітет, вже є розслідування журналістів, і про "ламборджині", і про 200 мільйонів, і про прямі вказівки представника митниці у Вінницькій області зі сторони голови комітету. Ви це щось не розслідуєте. А варто було б почати з цього. І тоді, можливо, не прийшлось би піднімати податки ні для людей, ні для бізнесу і, навпаки, повернути тих, кого ви вигнали за кордон і сьогодні робите все для того, щоб вони не повернулися назад у державу. Тому давайте починати з вирішення проблем, а не створення нових. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 3 хвилини – Крулько і потім одна хвилина – Железняк, і голосуємо. Будь ласка, Крулько.
10:50:48 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні українці, я просто хотів, щоб ви розуміли, що у нас відбувається з законопроектами між першим і другим читанням. У першому читанні ми проголосували фракцією за цей законопроект, оскільки він приводив у відповідність до Митного кодексу Європейського Союзу Митний кодекс України, і, в принципі, ті норми, які були у першому читанні, були абсолютно логічно, правильні. Але до другого читання у нас з'явився ряд поправок, які були прийняті комітетом, які просто перекреслили ті позитиви, які були прийняті до першого читання. Запропоновані правками процедури авторизації та пост-аудит контролю прямо суперечать нормам Митного кодексу Європейського Союзу. То до чого ж ми приводимо у відповідність, якщо вони прямо суперечать? Крім того, відтер проект пропонує звільняти товари з-під окремого митного режиму за рішенням місцевого митного органу, а також надавати митниці право на зміну податкового режиму, що неприпустимо з точки зору антикорупційної політики. Також митниця за власним рішення зможе змінювати норми Інкотермс, правила зберігання товару під митним контролем, в тому числі на митних складах та прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України. Таке абсолютно неприпустимо з точки зору норм відповідних міжнародних актів та з метою боротьби з корупцією. У зв'язку із цим я хотів би закликати, коли ми працюємо над такими документами і прагнемо імплементувати норми українського законодавства до права Європейського Союзу, чітко брати норми права Європейського Союзу, в даному випадку Митного кодексу ЄС, і включати його в необхідному вигляді, як це передбачено європейськими нормами, в наше законодавство. Тоді це буде адаптація, а в іншому випадку такими поправками, які прийняті до другого читання, ми просто, друзі, робимо з вами ведмежу послугу для України. Тому що ми не наближаємося до Європейського Союзу, а віддаляємося від нього і отримуємо зауваження від Європейського Союзу в процесі переговорів про вступ до ЄС. Тому фракція "Батьківщина" буде по цьому законопроекту голосувати: утрималися. І найкраще, що було би зараз зробити нам всім – відправити цей законопроект на повторне друге читання, повернути ті речі, які відповідають Митному кодексу Європейського Союзу і вже в оновленому вигляді проголосувати нормальний документ. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, будь ласка, одна хвилина, Железняк. І потім від імені Комітету європейської інтеграції буде Іванна Орестівна, і голосуємо, тому що це євроінтеграційний законопроект, вона повідомить про рішення комітету. Будь ласка, Железняк, одна хвилина.
10:53:36 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, в нашому залі рідко лунають слова подяки. В даному випадку я хотів би подякувати всій робочій групі на чолі з паном Ковальчуком, які засідали більше, ніж, напевно, 50 робочих груп разом з Міністерством фінансів, разом з митницею, з експертами, разом з народними депутатами і довели цей важкий законопроект до тієї стадії, якою його можна голосувати. Це точно крок вперед по митниці. І я можу довго розказувати, які там є позитивні норми, але один дуже простий факт. Як тільки Україна стане членом Європейського Союзу, а це обов'язково станеться, ми станемо зовнішньою митницею для всього Європейського Союзу. І якщо ми не реформуємо митницю, нас ніколи туди не візьмуть. І цей закон робить навіть не крок, а стрибок в сторону Європейського Союзу. Тому я з гордістю буду голосувати за цей закон. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від імені комітету рішення комітету – Іванна Орестівна. І після цього Ковальчук відповість і будемо рухатися. Ну, на зауваження, які були. Іванно Орестівно, будь ласка.
10:54:46 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дякую, пане Голово. Дійсно, хотіла би привернути увагу всіх колег у залі, що цей законопроект, який підготовлений до другого читання, не суперечить Регламенту 952213 Європейського Союзу в частині визначення основних термінів і понять, додержання вимог щодо конфіденційності інформації, митного представництва, умов відповідності підприємства критеріям надання авторизації, митного статусу товарів, поміщених у режим експорту, тимчасового зберігання товарів під митним контролем та іншим положенням Митного кодексу ЄС. Тому насправді комітет вважає, що положення проекту закону не суперечать міжнародно-правовим зобов'язанням України в сфері європейської інтеграції, тому, колеги, я просила би дослухатися також і до фахової оцінки стосовно відповідності цього законопроекту нашим євроінтеграційним зобов'язанням і підтримати його. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іванно Орестівно. Олександре Володимировичу, будь ласка, одна хвилина – відповідь на ті зауваження. Я прошу за цей час народних депутатів зайняти свої місця, бо ми будемо переходити після цього до голосування. Олександре Володимировичу, будь ласка, відповіді на запитання.
10:55:59 КОВАЛЬЧУК О.В. Так. Шановні колеги, велике дякую наперед кожному з вас, хто проголосує за цей законопроект. Це перший з шести законопроектів, які ми разом з вами маємо прийняти до кінця цього року, щоб українська митниця більше ніколи, я підкреслюю, ніколи не залишалась такою, якою вона є сьогодні – старою, неповороткою, непродуктивною, корумпованою і не сервісною компанією для бізнесу, а митницею в інтересах митників. Мені дуже прикро чути від колег, які збираються утриматись від голосування, тому що ми провели 56 робочих груп, абсолютно відкритих до всіх, на яких прийняли участь всі бажаючі і висловили свою позицію. А ті, хто говорять, що утримаються, якраз і не приходили на ці робочі групи, і не витрачали свій час, а говорять, давайте ще перенесемо на потім. Немає часу, давайте його не гаяти, давайте голосувати, наповнювати бюджет, боротись з корупцією і модернізувати та реформувати митницю України. Дякую всім, колеги. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Володимировичу. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу (реєстраційний номер законопроекту 10411). Готові голосувати, шановні колеги? Прошу народних депутатів голосувати. 10:57:54 За-293 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги! Наступний законопроект – 11290. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури. Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати. 10:58:32 За-247 Рішення прийнято. Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 10:58:53 За-233 Рішення прийнято. Шановні колеги, я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федієнка Олександра Павловича. Будь ласка, Олександр Павлович. Ви, я так розумію, і від авторів, і від комітету, тому до 4 хвилин. Будь ласка.
10:59:10 ФЕДІЄНКО О.П. Шановні колеги, доброго дня. Станом на сьогодні існує стійка тенденція збільшення кількості загроз національній безпеці у кіберпросторі. Повномасштабне вторгнення російських військ на територію України супроводжується чисельними кібератаками. Фахівці, які займаються цими питаннями, систематично заявляють щодо комбінованих, кінетичних та кібернетичних атак. На території України не існує жодної державної установи та об'єкта критичної інфраструктури, на які б не було здійснено відповідно кібератак з різними наслідками, вплоть до зупинки. Вже не таємниця, що атакуючі – це не просто якісь міфічні хакери, це кадрові військові силових структур країни-агресора. Їх завдання не тільки втрутитися в цифрові державні системи, не тільки забрати максимально інформацію, їх завдання – максимально паралізувати роботу цифрового простору України. Хочу нагадати, що в 2016 році НАТО визнало кіберпростір як ще одним доменом проведення військових операцій та суттєво посилило кіберзахист своїх національних мереж та інфраструктури. Чисельні кібератаки мають на меті підрив національної безпеки України насамперед шляхом заподіяння шкоди державним інформаційним ресурсам та об'єктам критичної інфраструктури. Чи можна цьому запобігти? Так, можна. Кіберзахист – це в першу чергу сукупність методів захисту, де є фахівці, якісь системи захисту і правила, правила, які приймали ми з вами. Наша держав не має жодного працюючого, ефективно працюючого Закону про кіберзахист. Недосконалість законодавчого врегулювання, відсутність механізмів взаємодії та обміну інформації систем оцінки захищеності, базових вимог до кібербезпеки, наявність кваліфікаційних підрозділів, команд реагування, систематичного навчання та багато інших новацій, які є в цьому законі, можуть значно покращити кіберстійкість нашої країни. Саме для зменшення загроз кібербезпеки та підвищення кіберзахисту України було розроблено даний проект закону. Шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу, що ми зробили багато системних реформ, але реформу кібербезпеки ми з вами так і не зробили. Один з колег мені якось підійшов та сказав: ми прожили тридцять років без цього і проживемо ще. Та ні, друзі мої, вже не проживемо, світ змінився, технології змінились, ми суттєво оцифрували життя наших громадян і тепер ми з вами зобов'язані його захищати. Колеги, вчора я спілкувався з багатьма представниками різних фракцій, є багато думок. Я готовий зустрічатись з кожним депутатом кожної фракції. Кібербезпека не має кольору, не має запаху, не має політичних уподобань. Звертаю вашу увагу, що всі експерти, які вам щось радили, я багато читав ваших експертних думок, при всій повазі до цих експертів, ніколи не будуть нести відповідальність за те, що ми з вами не зробили. Виключно ми з вами відповідаємо за впровадження положень, які змінять парадигму кіберзахисту в нашій країні та створять належну правову основу для стримування агресії Російської Федерації у кіберпросторі щодо державних інформаційних ресурсів та об'єктів критичної інфраструктури. Шановні колеги, Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 15 липня 2024 року розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури (реєстраційний номер 11290) та прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читані прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням правок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внесення його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні. Шановні колеги, я прошу підтримати вказаний законопроект. Багато хто з вас підходять до мене і питають, що робити, коли відбувається кібератака? Друзі мої, ми повинні змінити парадигму кіберзахисту нашої країни. Якщо цього ми з вами не зробимо, тоді ми всі будемо в інформаційному вакуумі. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, будь ласка, я прошу записатися два – за і два – проти для обговорення цього законопроекту. Будь ласка, Герус Андрій Михайлович, фракція "Слуга народу".
11:03:40 ГЕРУС А.М. Доброго дня, шановні колеги! Законопроект, мабуть, дійсно важливий з точки зору безпеки та оборони, проте, тим не менше, до нас в Комітет з питань енергетики надійшли додаткові пропозиції від підприємств сфери енергетики щодо удосконалення цього законопроекту. Тому я прошу, щоб все-таки перед другим читанням ми провели ще зустрічі, провели ще обговорення і відшліфували його, щоб він в редакції другого читання був вже такий, який буде ефективний і буде відповідати нашим всім національним інтересам. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність".
11:04:14 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Прошу передати слово Артуру Герасимову. ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович Герасимов, будь ласка.
11:04:31 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановні колеги, чи потрібен захист від кібератак? Звичайно, так. Але диявол ховається в деталях, і проблема монобільшості в тому, що ми читаємо всі законопроекти, які поступають в Верховну Раду. Так-от, цей законопроект, по-перше, не повністю відповідає директивам ЄС. Не буду вдавалися в деталі, не відповідає. Наступне, він пропонує залучати приватні команди, нібито правильно ініціатива, але відсутнє чітке визначення приватного сектору, що ускладнить застосування закону. Спеціально це зроблено чи ні, я не знаю. Окрім цього, незрозуміле визначення закладних пристроїв у контексті технічного захисту інформації. А от навіщо це? От ми теж не знаємо. Окрім цього, дивіться, він надає право ДССЗЗІ, точніше, в цьому законопроекті присутнє право ДССЗЗІ складати протоколи про адмінправопорушення, але не визначаються види правопорушень і стягнень, які мають застосовуватися, в тому, що регулюється КУпАПом. І тепер ключові три моменти, ключові, чому "Європейська солідарність" не буде підтримувати цей законопроект. По-перше, тут фактично пропонується збільшити чисельність ДССЗЗІ. Слухайте, після того як забрали ПДФО у громад і передали його в цю установу, вже негативні легенди ходять про дрони, які вони передають, а точніше, не передають на фронт відносно цієї установи і якості цих дронів. Друге. У ТСК профільної не просто питання, а дуже багато питань до цієї установи в контексті того як вони постачають обладнання в наші війська. І наостанок. В цьому законопроекті закладена потенційна дуже серйозна можливість обмеження свободи слова через те, що там знов-таки спеціально чи не спеціально закладено дуже незрозуміле визначення об'єкту інформаційної діяльності. Саме тому ми не будемо голосувати і всі, хто будуть тиснути кнопки, подумайте чи хочете ви це підтримувати зараз. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тимошенко Юлія Володимирівна, фракція "Батьківщина".
11:06:39 ТИМОШЕНКО Ю.В. Слово передається Володимиру Кабаченку. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Кабаченко.
11:06:50 КАБАЧЕНКО В.В. Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, сьогодні ми розглядаємо, дійсно, стратегічний і надзвичайно важливий проект закону для країни. Йдеться не лише про власне захист інформації та посилення режимів секретності, а й про кіберзахист і про саме поняття критичної інформаційної структури. В цьому законопроекті вперше визначено поняття комплексу технічного захисту інформації, а також нарешті безпека і таємність даних розглядається не лише в залежності від змісту, а й в контексті того на якому об'єкті вона вживається або до якого виду діяльності має стосунок. Однією з найважливіших новацій в цьому законопроекті є надзвичайно потужний блок, який регулює державно-приватне партнерство у сфері кіберзахисту і забезпечення державної таємниці. За умови міцної правової бази такий підхід здатний забезпечити повний і всеохопний захист нашої інформаційної сфери навіть там, де недостатньо державних органів влади. Але, на жаль, саме правова база в даному законопроекті викликає питання. Скажімо, як можна говорити про підсилення захисту даних, коли в даному законопроекті передбачена можливість передачі управління інформаційними системами іншим юридичним особам на основі договору чи навіть простого доручення. Колеги, ще раз, ми з вами, з однієї сторони говоримо, про кіберзахист і посилення режимів безпеки, а з іншої сторони, ми довіряємо захист кібербезпеки якійсь приватній компанії на основі довіреності. Як правильно зазначив пан Герус, як мені повідомив пан Кучеренко, вчора енергетичний комітет також не підтримав цей законопроект. І ми закликаємо всіх вас не підтримувати цей законопроект у запропонованій редакції. Тому фракція "Батьківщина" утримається від підтримки даного законопроекту. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Морозу Володимиру Вікторовичу, депутатська група "Відновлення України".
11:08:58 МОРОЗ В.В. Передайте, будь ласка, Бурмічу Анатолію Петровичу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Петрович Бурміч, будь ласка.
11:09:08 БУРМІЧ А.П. Шановні колеги, шановний Голово! Дуже важливий законопроект, який ми розглядаємо. Сьогодні під час війни ми бачимо, як Росія знищує нашу інфраструктуру, особливо енергетика, транспорт, інші структури, які відповідають за життєзабезпечення України. Інформація, яка, наприклад, сьогодні існує про відбудову, про наміри, про той процент, який ми відбудовуємо і відновлюємо в енергетиці, транспорті і таке інше, вона не просто таємна, вона супертаємна. І сьогодні це все треба захищати. Чому? Тому що інфраструктурні об'єкти мають різну власність і не всюди є відповідальність на належному рівні. Цей законопроект створює умови, визначає відповідальність, розширення також тих, хто буде перевіряти. І сьогодні в умовах війни такі моменти, як свобода слова чи щось інше, мені здається, що повинні відходити на другий план, сьогодні головне – не допустити кібератак, сьогодні важливо не допустити витоку інформації, щоб не дати ворогу планувати свої удари по нашій інфраструктурі. Тому група "Відновлення України" буде підтримувати цей законопроект і звичайно приймати участь у дороблені його на кращий рівень до другого читання. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури (реєстраційний номер 11290). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 11:11:45 За-216 Рішення не прийнято. Шановні колеги, я ставлю пропозицію направити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати. 11:12:12 За-236 Рішення прийнято. Законопроект направлений на повторне перше читання. Шановні колеги, надійшла заява від двох фракцій з перервою, заміною на виступ. Я надаю трихвилинний виступ Юлії Володимирівні Тимошенко. Будь ласка, Юліє Володимирівно. Фракція "Батьківщина" і фракція "Голос". Будь ласка.
11:12:39 ТИМОШЕНКО Ю.В. Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". До речі, друзі, взяла 3 хвилини, тому що хочу дещо важливе вам сказати. Насправді ви прекрасно читали і знаєте Конституцію України, де права і свободи громадянина України є захищеними, недоторканними, і свобода мусить бути максимально забезпечена всіма нормативними актами, які приймає Верховна Рада. На жаль, наступ на свободу людини, на приватне життя людини вже набув якогось всеосяжного характеру. Про що я вам говорю. Наприклад, тільки що не проголосували Закон 11290. Я дякую всім, хто не натиснув кнопку. Дорогі друзі, це не про захист від кібератак. Коли цей закон приймається, кібератаки не потрібні, забудьте взагалі про них. Можливо, це такий захист, що, в принципі, не треба кібератакувати, якщо все і так віддається спокійно і без перешкод. Просто вдумайтеся, про що цей законопроект, який, слава богу, не був зараз проголосований. Всі бази даних української нації, включаючи дані про здоров'я людей, їх персональні дані, приватні дані – все збирається державою і на базі законопроекту 11290 просто віддається в управління, навіть без договору, приватним компаніям, при чому не оговорено, українським, міжнародним, будь-яким. Ви розумієте, що сьогодні бази даних – це найцінніше взагалі… національне надбання найцінніше. Ви розумієте, що мільярди платять за те, щоб добратись до бази даних, а тут просто приватним компаніям віддаються бази даних всі, які є в Україні. Ми що, з глузду з'їхали? Ми що, взагалі вже втратили всі межі? Далі. 9504, всі приватні дані вже передаються навіть регіональним силовим структурам без пояснень. 11232, з усіх приватних камер, приватних камер, будуть зобов'язані передавати централізовано відеоматеріали в бази даних центральні державні і міжнародні з приватних відеокамер. Що ви голосуєте? Ви що, робите всю українську націю якимись піддослідними щурами, над якими будуть проводити якісь, вибачте, дослідження і розуміння, хто ми є? Я просто вас прошу, зупиніться. Бази даних захищені в усьому світі багатократно, багаторівневою системою захисту. І передати таким чином неможливо. Я закликаю голосувати проти 11232. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, рухаємось далі. Наступний законопроект 9139. Це проект Закону про виноград та продукти виноградарства. Це друге читання. Ми на Погоджувальній раді домовились таким чином, що буде 5 хвилин виступ Гончаренка і три поправки від фракції "Батьківщина". Все вірно? Ще раз. Дві хвилин Крулько ще буде, да? Замість поправок, так? Будь ласка, 2 хвилини – Крулько. Будь ласка, тоді Гончаренко – 5 хвилин, Крулько – 2 хвилини і голосуємо. Будь ласка.
11:16:24 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую, пане Голово. Шановні колеги, зараз буде розглянутий насправді важливий законопроект. І я одразу хочу сказати, що я закликаю всіх його підтримати, тому що мова буде йти про виноградарство і підтримку наших виноградарів, виноробів. Насправді це дуже важлива тема, тому що ці люди працюють, ці люди створюють продукт, і це дуже важливо. В усьому світі вино є певною ознакою країни і такою візитною карткою, якою пишаються самі розвинуті країни світу. І Україна сьогодні має чудових, фантастичних виноробів, які виробляють вино. Це і моя рідна Одещина, але не тільки, це і Тернопільська область, і Закарпатська, це Миколаївська, це Херсонщина, це багато інших міст, де це робиться, і наше завдання, безумовно, їх підтримати. Але я хочу сказати в цілому про аграріїв. Друзі, ви знаєте, можна прийняти сто законів, але якщо ми продовжимо нашу божевільну політику щодо аграріїв, щодо того, що ми робимо з аграріями, ми знищимо і цю галузь. Друзі, давайте згадаємо, що таке Україна. Україна – це козаки і гречкосії. Так було століттями, і ми знову до цього повернулися. Це наші Збройні Сили, це те, що сьогодні робить Україну однією з найміцніших країн світу і те, що буде нашим величезним надбанням і активом на десятиліття наперед. Це мільйон людей, загартованих в боях і це наші аграрії, те, що Україна годує 300-400 мільйонів людей на планеті. Вдумайтеся в цю цифру. Це є наша сила, в тому числі геополітична. Саме цим ми цікаві світу, це є наше місце на мапі світу. То цьому маємо призначити всі наші зусилля, наша армія, і це означає ВПК навколо неї, і наші аграрії. А що у нас відбувається? Давайте подивимося правді в очі. Ми нічого не робимо на підтримку аграріїв. З 1 вересня підіймають акцизи на пальне. Удар по аграріям та ще і який, дуже серйозний, і це для них величезна буде проблема. Ідемо далі. Бронювання. Нормальне бронювання відсутнє. Вони мають величезні проблеми з робочою силою. Хто буде працювати? Хто буде годувати Україну? І хто буде створювати цей експортний продукт, який дає можливість заробити гроші на нашу армію? Бо ми ж армію фінансуємо самі, фактично гречкосії і фінансують українську армію. Так а що ми зробили? Нічого, щоб їх підтримати. У Верховній Раді є мій законопроект про бронювання, мінімум дати бронювання 30 відсотків всім підприємствам в незалежності ні від чого, якщо тільки вони легальні, платять податки, люди в них зареєстровані. 30 відсотків військовозобов'язаних, будь ласка, дайте можливість забронювати. Це б допомогло і аграріям. Не приймають, придумують якісь історії, давайте ще гроші вимагати за це бронювання. Да звідки їм же взяти ці гроші цим аграріям? Йдемо далі. А що взагалі, які умови безпеки? Та люди працюють на замінованих полях, на прифронтових територіях. Чи є їм хоч якась підтримка? Ніякої. Та ладно аграрії не просять нічого від держави, це світі аграріям дають дотації і все, українські аграрії унікальні – все роблять самі. Так хоч не чіпайте їх. Але ви придумуєте нові податки, як ще з них взяти гроші. Ну це божевілля. Історія з аграріями з окупованих територій. Я ще раз звертаюсь, шановний пане Голово Верховної Ради, шановні колеги, законопроект 11180-1, шановний пан Маслов, Комітет з питань правової політики і інші депутати з цього комітету, будь ласка, розгляньте нарешті цей законопроект, він вже у Верховній Раді чотири місяці. Про що він говорить? Є аграрії, чиї підприємства опинились в окупації – Запорізька область, Херсонська область, Донецька область, а ці аграрії брали кредити. І зараз банки арештовують їхнє майно, роблять їх банкрутами. Нам просто треба дати відтермінування до завершення бойових дій. Давайте це зробимо терміново. Це ж ті аграрії, які не пішли на співпрацю з окупантами, які поїхали на контрольовану українську територію. Що ми хочемо добитись, показати їм краще, щоб пішли? Друзі, давайте реально допомагати нашим аграріям, а не тільки розмовами. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Крулько – 2 хвилини. Шановні колеги, і після цього голосуємо, прошу запросити народних депутатів. А, і ще буде Іванна Орестівна, це євроінтеграційний, погоджуюсь.
11:21:35 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Ось зараз, шановні колеги, це якраз приклад, коли комітет до другого читання добре попрацював над законопроектом. Фракція "Батьківщина" буде підтримувати законопроект. Він стосується українського вина і виноградарства, виноробства в Україні. І найголовніше, щоби такі законопроекти, які приймає парламент, в результаті втілювалися в життя в тому, щоби держава створювала максимально привабливі умови для того, щоби наш бізнес, наші винороби могли виробляти свою продукцію якісну і експортувати її до країн Європейського Союзу. Для нас надзвичайно важливо, щоби Україна здобувала в світі репутацію країни, яка не просто займається виноробством, а яка робить висококласні вина, які можуть стати візитною карткою для нашої держави. Тому, безперечно, що такого роду законопроекти, які унормовують питання виноробства, які роблять країну туристично привабливою, які створюють наш національний продукт, мають бути підтримані в сесійному залі. Фракція "Батьківщина" однозначно за цей законопроект проголосує. І давайте займатися не створенням проблем для бізнесу, що ми зараз бачимо, не перевірками бізнес треба душити і надмірними податками, а створенням максимально сприятливого середовища для того, щоби українці відчули, що держава є їхнім партнером, а не якимось жандармом з нагайкою, який тільки думає про те, щоби цей бізнес уже до кінця знищити. Тому ми виступаємо за підтримку бізнесу малого, середнього і за те, щоби такого роду вироби, як виноробство, вони мали максимальну підтримку з боку української держави. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ще 2 хвилини від комітету. Іванна Орестівна буде, так? Будь ласка, Іванна Орестівна, від Комітету європейської інтеграції. І після цього голосуємо.
11:23:47 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Колеги, так, дійсно, це євроінтеграційний законопроект, і він, на думку комітету, не суперечить міжнародно-правовим зобов'язанням України. Але звертаю увагу профільного комітету, можливо, ви зможете повернутися до того, щоби уточнити в додатковому, можливо, законопроекті доопрацювання одного термінологічного поняття, яке вживається в цьому законопроекті, що стосується сусла виноградного концентрованого, ректифікованого. Для нас важливо, щоби уся термінологія була повністю відповідна до законодавства Європейського Союзу. І я би просила, можливо, на майбутнє, коли є висновок нашого комітету і коли ви довго готуєте до другого читання той чи інший законопроект, так як ми маємо таку співпрацю, наприклад, з Комітетом соціальної політики, з Комітетом екологічної політики, вони неодноразово поверталися до уточнення свої законопроектів до другого читання відповідно до наших зауважень, розраховую на майбутню співпрацю із аграрним комітетом теж. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, Фріс Ігор з процедури. Але тільки, Ігорю, з процедури. Будь ласка. І після цього голосуємо. Будь ласка.
11:25:14 ФРІС І.П. Дякую, пане Голово. Виключно з процедури. Я дякую комітету за те, що він розглянув вказаний законопроект. У нас є домовленість з членами комітету, що ми внесемо в цей законопроект відповідні зміни і визначимо всю територію України зоною виноградарства. Це ключове питання. І є підтримка в цьому. Тому підтримуємо цей законопроект. Голосуємо за. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович Герасимов. І після цього голосуємо. З процедури Артур Володимирович. Те саме. Прошу, з процедури.
11:25:41 ГЕРАСИМОВ А.В. Шановний Руслане Олексійовичу, цей законопроект – це яскравий приклад того, наскільки важливий комітет аграрний в системі наших перемовин з Європейським Союзом, які ми сьогодні розпочали. Тому в мене до вас, ще раз я до вас звертаюся з проханням значно підсилити спроможність секретаріатів Комітету з питань європейської інтеграції і комітету нашого, аграрного. Чому, тому що це два ключових комітети під час перемовин, які розпочалися у нас з Європейським Союзом. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Якщо я не помиляюсь, буквально нещодавно ми вже збільшили на одну одиницю для Комітету європейської інтеграції. Давайте почергово. Але вже шлях починаємо торувати. Дякую. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця, переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про виноград та продукти виноградарства, реєстраційний номер 9139. Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:27:05 За-311 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Шановні колеги, наступний законопроект 11387. Це проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати. 11:27:44 За-261 Рішення прийнято. Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 11:28:04 За-247 Рішення прийнято. Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
11:28:09 ГОЛОВУЮЧИЙ. Для доповіді від авторів запрошується народний депутат України, Голова Верховної Ради України Руслан Олексійович Стефанчук.
11:28:21 СТЕФАНЧУК Р.О. Вельмишановні колеги, вашій увазі пропонується для розгляду проект Закону України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом (реєстраційний номер 11387). Шановні друзі, я хочу нагадати, що коли ми з вами йшли сюди, до парламенту, одним з наших зобов'язань було зробити все для того, щоб судова влада України почала відчувати себе владою, і щоб рішення, які приймаються судовою владою, вони були законні, відповідали верховенству права і виконували основну функцію. Тут я погоджуюсь з Сергієм Володимировичем, що ця функція якраз полягає насамперед в здійсненні правосуддя, насамперед досягненні мети і ідеалів верховенства права. Але ми бачимо, що дуже багато нам ще не вдалося зробити. І мені здається, що дуже важливо сьогодні усвідомити, що у нас під загрозою, для всіх нас, для суспільства України є дві важливі інституції: це інститут приватності й інститут репутації. І без цього, без вдосконалення цих інститутів, ми не можемо з вами рухатись далі як демократичне суспільство, і особливо, коли це стосується таких важливих інституцій, якими є судова влада в Україні. Шановні колеги, закон, який представляється вам, – це тільки перший крок, і я не скажу, що прийнявши його, ми вирішимо всі питання повернення поваги до суду. Але ми принаймні заберемо ті вже застарілі норми, які сьогодні не дадуть можливість зневажливо ставитись до суду і суддів, постійно продовжувати розгляди кримінальних проваджень, і зробити все для того, щоб правосуддя в країні було ефективним і якісним. Шановні колеги, я запрошую вас підтримати цей законопроект і готовий доопрацьовувати його разом з вами до другого читання. Дякую вам за увагу, давайте це зробимо. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушас Сергій Костянтинович.
11:30:30 ІОНУШАС С.К. Шановний пане Голово Руслан Олексійович, шановні колеги! Дякую Руслану Олексійовичу за таку слушну пропозицію. Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні у серпні місяці 15 числа розглянув законопроект про внесення змін до Кодексу України про адмінправопорушення, Кримінального, Кримінального процесуального кодексів щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом. Не секрет для всіх, що ми потребуємо збільшення довіри до суду, утвердження поваги до суду з одного боку, з іншого боку – оперативності розгляду кримінального провадження судом. Тому що справедливість – це одне із тих моментів, які зараз є вкрай важливими. Ми розуміємо, що здійснюється, на жаль, скоюється велика кількість воєнних злочинів на території України, інших злочинів, тому ми повинні підтримати суд і внести відповідні зміни до Кримінального, Кримінального процесуального кодексу України. Хочу зазначити, що Верховний Суд, Офіс Генерального прокурора, Вища рада правосуддя, Уповноважений Верховної Ради з прав людини підтримали вказаний законопроект. Ми розуміємо, що нам потрібно разом з вами внести необхідні зміни до другого читання, щоби підвищити його якість, але сьогодні я буду просити вас підтримати його за основу зеленою кнопкою. Дякую, шановні колеги. Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
11:31:51 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, шановні колеги, переходимо до обговорення цього законопроекту. Два – за, два – проти, прошу фракції і групи записатися на обговорення цього проекту. Будь ласка, Неклюдов Владлен Михайлович, фракція політичної партії "Слуга народу". 11:32:26 НЕКЛЮДОВ В.М. Доброго дня, шановні колеги! Владлен Неклюдов, фракція "Слуга народу". Законопроект 11387 важливий з точки зору, дякуючи нашому спікеру, Руслане Олексійовичу, дякую вам за таку законодавчу ініціативу, він важливий з точки зору підвищення ефективності досудового розслідування і судового розгляду справ. Бо дійсно та неповага, яка здійснюється учасниками провадження, вони зловживають своїм правом, вона іноді зашкалює. І учасники процесу іноді забувають про те, що всі мають єдину мету і об'єднавшись, щоб було постановлено законне там… рішення і було захищено інтереси учасників провадження. Це забувається. Тому вводяться певні поняття і певні зміни в КУпАП 186.1 це стосується адміністративної відповідальності за невиконання ухвали про привід. Але ту ми маємо пропрацювати між першим і другим, щоб не було конкуренції зі статтею 382 КК України. Вносяться певні зміни дуже важливі у статтю 3 і вноситься поняття "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб". Я думаю, що воно підвищить ефективність і будуть збільшені як розміри застави і це підвищить відповідальність учасників процесу. Будуть певні зміни в статтю 81, щоб не було зловживання правом під час відводу судді, а також у статтю 314 КПК України, коли учасники процесу не з'являються, це стосується, зокрема, потерпілих, які зловживають правом і не з'являються, коли належним чином вони повідомляються, і затягується судовий процес. Я б тут би між першим і другим теж вніс би такий обов'язок, щоб зобов'язати і прокурора теж з'являтися, бо прокурори дуже часто… ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна, фракція "Голос". Железняк Ярослав Іванович, будь ласка.
11:35:00 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, шановний автор законодавчої ініціативи, ми, звичайно, підтримуємо цей законопроект. Але, колеги народні депутати, тільки що прозвучало багато правильних фраз про необхідність поваги до суду, і це вірно, так як це повага до інституції. Але є один і єдиний законодавчий орган України, який, з одного боку, може приймати законодавчі зміни, а з іншого боку достатньо довго, системно і періодично отримує неповагу до себе з боку Кабінету Міністрів України. Тому, шановні колеги, я закликаю вас всіх проголосувати за основу за цей законопроект, як і закликав наш шановний Голова парламенту, а до другого читання подати правки до цього законопроекту щодо притягнення до відповідальності будь-якої посадової особи, яку український парламент викликає своїм голосуванням в парламент і яка має сюди з'явитися. Це справді європейська практика, це працює в Конгресі Сполучених Штатів, це працює в парламентах Європейського Союзу і це буде частиною нашого депутатського контролю і повернення поваги до парламенту України. Тому голосуємо за основу. Прошу вас підписати такі правки і я думаю, що до другого читання є потенціал на це в цьому залі. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іонова Марія Миколаївна, фракція "Європейська солідарність".
11:36:38 ІОНОВА М.М. Прошу передати слово Софії Федині. ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Романівна Федина, будь ласка.
11:36:52 ФЕДИНА С.Р. Ви тут говорите про повагу до суду, да? А, можливо, давайте ми спочатку будемо притягати до відповідальності тих, хто найбільше зневажає судову владу в Україні, це Офіс Президента України, який керує судами направо і наліво і заставляє суди скакати як зайчики, який суддям спускає зверху розпорядження, а судді навіть порушують закон, аби тільки, не дай бог, десь не образити Банкову. Ви говорите про повагу до суду? До тих суддів, які сплять на засіданнях, коли судять Романа Червінського? До тих суддів, які спеціально шукають нагоду засудити, закрити бойових генералів, як генерала Марченка, генерала Павловського? Про тих суддів, які відмовляються заслуховувати свідків, які повністю спростовують всі звинувачення прокурорів? Про тих суддів, які роблять усе, щоб зневажити наших захисників, наших волонтерів і так далі? Можливо, давайте поговоримо про повагу до суддів, які мусять сьогодні протистояти тиску Банкової? Я нагадаю, нещодавно у справі Романа Червінського суддя Кропивницького суду вже відкрито мусила заявити про тиск зверху, бо вона посміла прийняти законне рішення і бойового офіцера відпустити під заставу. Ми тут говоримо про повагу до суду, але держава за останніх 5 років обнуляє суди і заставляє їх бути ручними виконавцями волі Банкової, що повністю порушує усі законні засади. Так, давайте поговоримо про повагу до суду, але давайте спочатку поважати себе і закон, а тоді щось і говорити про суддів. Тому що зараз судді, прокурори, слідчі, їх нацькували на військовослужбовців і я не думаю, що це посилює обороноздатність української держави. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Соколов. Але я розумію, передає Сергію Володимировичу Власенку. Шановні колеги, і після цього виступу будемо голосувати. Прошу запросити народних депутатів до зали. Будь ласка, Сергію Володимировичу.
11:39:05 ВЛАСЕНКО С.В. Дякую, пане Голово. Змушений з вами трошки подискутувати як з автором цього законопроекту. Нам пропонують підвищити довіру до суду репресивними методами. Тобто для того, щоб підвищити довіру до суду, нам пропонують застосовувати штрафи, притягати когось до відповідальності, щось іще робити. Я думаю, для того, щоб довіра до суду підвищилася, треба, щоб суди почали виносити чесні і справедливі рішення, і тоді довіра до них підвищиться сама по собі, не треба буде репресивних заходів застосовувати. Якщо суди будуть діяти відповідно до закону, все буде відбуватися дуже добре. Скажіть мені, будь ласка, шановні колеги, чи має зараз суд можливість впливати на учасників процесу під час якихось дій, які можна тлумачити як неповага до суду? Так, звичайно, у суду є такі репресивні можливості. Скажіть, будь ласка, хто із вас назве мені хоча б один випадок, коли ці заходи були застосовані до прокурора? Скажіть мені, будь ласка, коли притягали до відповідальності сторону обвинувачення? Я вам скажу – ніколи. Прокурор може прогулювати судові засідання, нічого не робити і нічого йому не буде. Але як тільки адвокат, виконуючи свої професійні обов'язки, відкриває рот і починає захищати свого підзахисного, зразу отримує неповагу до суду, зразу отримує заборону на внесення відводів. Якщо суддя кожної секунди дає привід заявляти відвід, адвокат зобов'язаний кожної секунди заявляти відвід, і обмежувати його в цьому неможливо. Тому, при всій повазі, шановні колеги, треба застосовувати інші заходи для того, щоб довіра до суду підвищувалася. Треба створювати реальні незалежні судові інституції, треба прибирати міжнародних експертів від впливу на формування судової системи. Не треба створювати нових судів, треба просто зробити якісний відбір і якісне юридичне навчання, от тоді будуть незалежні суди і буде повага. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, будь ласка, готуємося до голосування. Я ставлю пропозицію... Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом (реєстраційний номер 11387). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:42:13 За-262 Рішення прийнято. Покажіть, будь ласка, по фракціях. Шановні колеги, наступний законопроект 9504. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інформації, необхідної для надання адміністративних послуг у сфері дорожнього руху. Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 11:42:48 За-234 Рішення прийнято. Шановні колеги, я запрошую від імені авторів заступника міністра внутрішніх справ України Драп'ятого Богдана Євгеновича. Будь ласка, Богдане Євгеновичу. До двох хвилин.
11:43:11 ДРАП'ЯТИЙ Б.Є. Шановний Руслане Олексійовичу, шановні члени президії, народні депутати України! Вашій увазі пропонується розглянути проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інформації, необхідної для надання адміністративних послуг у сфері дорожнього руху (реєстраційний номер 9504), внесений Кабінетом Міністрів України. Проект закону спрямований на врегулювання питань, пов'язаних з отриманням інформації у рамках надання адміністративних послуг територіальними органами Міністерства внутрішніх справ, яка міститься в державних інформаційних системах та баз даних. Зокрема, проектом закону пропонується надати право територіальним сервісним центрам Міністерства внутрішніх справ під час надання адміністративних послуг отримувати з Єдиного державного демографічного реєстру та інших баз даних державних органів інформацію, яка необхідна для допуску громадян до керування транспортними засобами та для державної реєстрації і зняття з обліку транспортних засобів. Реалізація проекту закону забезпечить можливість громадянину, фактично маючи при собі телефон із застосунком "Дія", лише ідентифікувати себе, а решту інформації, яка необхідна для отримання посвідчення водія або реєстрація автомобіля, буде отримана із державних реєстрів. Цей алгоритм скоротить час на отримання послуги, а також забезпечить можливість надання послуг без необхідності надання паперових документів. Такий підхід відповідає програмі, ініційованій Президентом України, "Держава в смартфоні". Дякую за увагу. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Слово надається голові підкомітету Комітету з питань транспорту та інфраструктури Негулевському Ігорю Петровичу. Будь ласка, Ігорю Петровичу.
11:44:51 НЕГУЛЕВСЬКИЙ І.П. Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, Комітет з питань транспорту та інфраструктури на своєму засіданні 23 травня 2024 року розглянув законопроект 9504, внесений Кабінетом Міністрів України. Проектом пропонується надати територіальним органам МВС право на отримання з реєстрів та баз даних державних органів інформацію, необхідну для допуску громадян до керування транспортними засобами та для державної реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку транспортних засобів. Відповідні зміни пропонуються до законів "Про дорожній рух" та "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Державна служба безпеки на транспорті, Державна міграційна служба, Міністерство фінансів повідомили про відсутність зауважень до законопроекту. Міністерство внутрішніх справ підтримує проект, враховуючи що реалізація закону забезпечить можливість покращити якість надання адміністративних послуг, дозволить скоротити перелік документів, необхідних для їх отримання. ГНЕУ висловило низку зауважень до законопроекту. Комітет з питань бюджету повідомляє, що законопроект не матиме вплив на показники бюджету. За результатами обговорення на засіданні комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігорю Петровичу. Шановні колеги, я прошу записатись: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту. Будь ласка, Штепа Сергій Сергійович, фракція політичної партії "Слуга народу".
11:46:41 ШТЕПА С.С. Доброго дня. Прошу передати слово Максиму Павлюку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, передайте слово Максиму. Будь ласка, до трибуни, шановні колеги. ШТЕПА С.С. Павлюку передав. ГОЛОВУЮЧИЙ. Павлюк Максим. Чи ви з місця будете? До трибуни. Так красиво, пане Максиме, вас знімуть, як має бути. Будь ласка, пане Максим.
11:47:19 ПАВЛЮК М.В. Доброго дня, шановні колеги! Мета проекту – покращити якість надання адміністративних послуг сервісними центрами Міністерства внутрішніх справ шляхом зменшення часу на обробку документів при отриманні адміністративної послуги, а також зменшення кількості фізичних документів, які особа має надавати. Якщо трьома словами, то суть законопроекту – максимальна цифровізація і дебюрократизація. Реалізація поставленої мети потребує внесення змін до законодавства, якими адміністратор територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ при проведенні операцій з реєстрації чи перереєстрації транспортного засобу та/або обміну посвідчення водія матиме можливість здійснювати автоматизовану перевірку всіх документів, а не так, як зараз це проводиться в ручному режимі. Завдяки автоматизованій перевірці документів час на отримання адміністративної послуги онлайн мінімізується, а громадянину не потрібно буде надавати величезну купу додаткових документів. Цей законопроект цілком відповідає філософії програми, ініційованої Президентом України, "Держава у смартфоні". Шановні колеги, прошу підтримати даний законопроект. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається народному депутату Бондарєву Костянтину Анатолійовичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
11:48:37 БОНДАРЄВ К.А. Фракція "Батьківщина" народний депутат Бондарєв Костянтин Анатолійович. Шановні друзі, ви знаєте, в нормальному житті в мирний час, я думаю, що всі ми би підтримали те, щоб створити додаткові нормальні умови для існування, надання послуг від держави для громадянина. І багато вже послуг таких в цифровому форматі ми вже сьогодні маємо. Але при умовах сьогодення, коли йде війна, ми категорично проти того, щоб був такий розгалужений збір інформації, відцифровування облич, збір додаткової інформації, яка буде неналежним чином зберігатися і може бути неналежним чином збережена і надана якась інформація ворогу. Сьогодні ми поступово і логічно протестуємо своїм голосуванням проти створення додаткових таких цифрових банків інформації. Тому фракція "Батьківщина" не буде підтримувати цей закон, буде утримуватись від голосування. І ми всім вам пропонуємо задуматись над тим, що сьогодні йде війна і збереження відповідної інформації про наших громадян – це дуже важлива річ, про яку нам треба турбуватися. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Білозір Лариса Миколаївна, депутатська група "Довіра".
11:50:21 БІЛОЗІР Л.М. Лариса Білозір, депутатська група "Довіра". Наша депутатська група буде підтримувати цей законопроект. Це фактично законопроект про надання сервісними центрами МВС доступу до реєстрів і їх легалізацію. Думаю, що на цьому етапі сервісні центри МВС мусять працювати, і ОМС в усіх громадах сьогодні не витягує ту нагрузку через війну, брак коштів, інші пріоритети. Хоча це можна все робити і в громадах в ЦНАПах. Але хочу зазначити, ми тут всі дуже говоримо про якісні адміністративні послуги, так я вам хочу сказати, вони віддаляються від людей. І сьогодні є купа, купа відомчих інтересів, коли різні міністерства при оптимізації своїх органів фактично віддаляють ті послуги, не віддаючи їх в ЦНАПи, хоча є і указ Президента, і постанова, яка має перелік цих послуг, але всі тримаються їх, тому що дають незаконні… надають незаконні консультації фактично платні, я маю на увазі, беруть кошти. От я вам хочу сказати, органи місцевого самоврядування за реєстрацію шлюбу надходження – 80 копійок, а РАЦС беруть від 500 гривень до 12 тисяч. І насправді Закон про адмінзбір, який підтриманий нашим комітетом і уже чотири роки лежить, який кожний раз на нарадах з органами місцевого самоврядування громади просять прийняти, де є нормальні прийнятні розцінки, блокується всіма цими відомствами, в тому числі і МВС, і Міністерством юстиції, і навіть Мінцифри. Тому ЦНАПи сьогодні, погіршується надання послуг. Мізерні зарплати, вони не є самоокупними, надходження – 30-40 копійок за послугу, тоді, коли інші міністерства собі нормально беруть плату. І, звичайно, цифрова дискримінація. Люди мають мати доступ і до цифрових послуг, і не забувайте, що навіть ПАРЄ проголосувало... ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Ар'єву Володимиру Ігоревичу, депутатська група... політична фракція, перепрошую, "Європейська солідарність".
11:52:35 АР’ЄВ В.І. Прошу передати слово Величковичу Миколі. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микола Величкович.
11:52:43 ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. Шановні колеги, законопроект, який ми зараз розглядаємо, можна було б вітати, благі наміри від Кабінету Міністрів по спрощенню процедури реєстрації для громадян, які звертаються в центри, які надають ці послуги. Але є ряд нюансів і ряд таких кроків, які заставляють нас дуже скептично і критично поставитися до цього законопроекту. Ідеться в першу чергу про збереження даних тих наших громадян, які звертаються і надають весь той пакет даних, які передбачені зараз у цьому законопроекті. Ми знаємо ті проблеми, які зараз існують в МРЕО, ми бачили про ті черги, ми бачимо про ті корупційні моменти, які, до речі, про які неодноразово говорилося і піднімалося у нас на комітеті, на нашому профільному комітеті. Ми вважаємо, що тут потрібно підсилити момент, в цьому законопроекті, який стосується захисту даних громадян. Тому "Європейська солідарність" на цьому етапі не буде голосувати за основу. Якщо будуть виправлені ці моменти, доопрацьовані в плані захисту даних, тоді ми будемо розглядати питання про підтримку у другому читанні. А в першому читанні "Європейська солідарність" утримується. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається ще Мамці Григорію Миколайовичу, після цього голосуємо. Народні депутати, займіть свої місця, будь ласка.
11:54:17 МАМКА Г.М. Шановні народні депутати, я хочу звернути увагу, що це свого роду як революція – реєстрація, перереєстрація, використання реєстрів і всього іншого. Але щоб ця революція не була запізнілою. Відкрийте свою Дію, свій реєстр і рекламу від Міністерства внутрішніх справ з приводу перереєстрації транспортних засобів у Дії. Ми ж уже маємо цю послугу, а законопроект тільки каже про це зараз, перше читання. Так питання: у нас ми цією послугою користуємося незаконно? Не розумію. Без закону? Теж не розумію. Я все-таки звернув би увагу і Міністерства внутрішніх справ, і людей, які подають з-під них законодавчі ініціативи, для того, щоб спочатку закон, а потім Дія. Можна голосувати в… ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займаємо свої місця і переходимо до голосування. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця, в тому числі і блогери з кулуарів. Займіть, будь ласка. От забирайте всіх. Павле Андрійовичу, ну ми вас чекаємо, поки ви інтерв'ю даєте. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інформації, необхідної для надання адміністративних послуг у сфері дорожнього руху (реєстраційний номер 9504). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:56:30 За-221 Шановні колеги, я ставлю пропозицію відправити цей законопроект на повторне перше читання. Будь ласка, давайте підтримаємо цю пропозицію. Прошу народних депутатів голосувати. 11:57:03 За-227 Рішення прийнято. Законопроект пішов на повторне перше читання. Шановні колеги, наступний законопроект - 10409. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо уточнення повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту та інших державних органів у сфері захисту критичної інфраструктури. Це друге читання. Ми домовлялися, що цей законопроект… Будь ласка, не розходьтеся! Цей законопроект без поправок. (Шум у залі) Шановні колеги, законопроект голосується без поправок. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо уточнення повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту та інших державних органів у сфері захисту критичної інфраструктури (реєстраційний номер 10409). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 11:58:29 За-279 Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Шановні колеги, наступний, будь ласка, у нас законопроект 11232. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 11:59:08 За-222 Рішення прийнято. Шановні колеги, я запрошую голову Комітету з питань цифрової трансформації Михайла Валерійовича Крячка, будь ласка. Ви і від авторів, і від комітету, до 4 хвилини тоді, будь ласка.
11:59:25 КРЯЧКО М.В. Комітет з питань цифрової трансформації відповідно до доручення Верховної Ради України розглянув на своєму засіданні проект Закону 11232, підготовлений народними депутатами України членами комітету на повторне перше читання. Комітетом враховано зауваження Міністерства економіки, Головного науково-експертного управління Верховної Ради та зауваження, висловлені народними депутатами під час обговорення у сесійній залі під час розгляду законопроекту у першому читанні. Також хочу подякувати всім фракціям та групам, хто долучився до опрацювання. Прийняття цього закону дасть можливість наблизити національне законодавство до європейських вимог, вирішити проблему тимчасової відсутності органу з оцінки відповідності, а також удосконалити термінологію та спростити застосування Закону "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". За результатами обговорення комітет ухвалив: рекомендувати Верховній Раді України проект Закону (11232) за наслідками розгляду у повторному першому читанні прийняти за основу. Дякую, колеги, прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього важливого законопроекту, будь ласка. Слово надається народному депутату Лопушанському Андрію Ярославовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".
12:01:06 ЛОПУШАНСЬКИЙ А.Я. Прошу слово передати Ар'єву Володимиру. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ар'єв Володимир Ігорович.
12:01:17 АР’ЄВ В.І. Цей законопроект фракція "Європейська солідарність" готова підтримати в першому читанні, оскільки до пропозиції нашої фракції дослухалися і їх врахували на засіданні комітету при підготовці законопроекту. Але я не розумію одну річ, це не є терміновий законопроект, такий, що прямо зараз треба розглядати, коли ми в Верховній Раді збираємося один раз на місяць. У нас є набагато важливіші законопроекти, які вимагає від нас суспільство. 11379-д, абсолютна більшість в Верховній Раді його підтримує, комітет відповідним чином його підтримує. Що це за законопроект? Це внаслідок того, що ми поспіхом, як завжди, ухвалювали Закон про мобілізацію, в результаті створили правову прогалину, яка дозволяє мобілізовувати осіб з 18 до 25 років із хворобами. Ну так, шановні колеги, ну давайте будемо чесними перед самими собою! Без лицемірства. Якщо до 25 років ми визначили, що не мобілізують, значить не мобілізують всіх! А виходить так, що одних можна. Прихована мобілізація. Як ви вважаєте, як у суспільстві сприймають те, що зараз відбувається? Ясна річ, що це створює дуже серйозну напругу. І ми зобов'язані 11379 поставити в порядок денний і проголосувати. Далі. Ми досі не розробили законопроект про демобілізацію. Хлопці на фронті уже не можуть просто, вони втомлені і виснажені до кінця. Але ми голосуємо за такі законопроекти, які можуть і почекати. Тому давайте робити ту справу, яка сьогодні потрібна суспільству. ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Заремському Максиму Валентиновичу, фракція політичної партії "Слуга народу".
12:03:24 ЗАРЕМСЬКИЙ М.В. Прохання передати слово Федієнку Олександру. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,, Олександр Павлович Федієнко.
12:03:35 ФЕДІЄНКО О.П. Доброго дня, колеги! Я не погоджуюсь щодо нетерміновості цього законопроекту, вважаю, що ті законопроекти, які потрапляють до нашого парламенту, вони термінові і нагальні. У такій високотехнологічній сфері, як електронні довірчі послуги, відставання навіть на декілька тижнів може бути катастрофічним. Водночас відсутність органу з оцінки відповідності засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки може загальмувати всі позитивні процеси, що ми започаткували у цій сфері. Я хочу нагадати, друзі мої, що дякуючи нашому парламенту і дякуючи нашим змінам в законодавстві, є відповідні зміни щодо цифровізації нашої країни, щодо відповідних цифрових довірчих послуг, і це ми з вами зробили цю революцію. Запровадження перехідного періоду з метою забезпечення безперебійності роботи надавачів довірчих послуг до утворення відповідного органу з оцінки відповідності потребує невідкладного удосконалення нормативного регулювання, тому пропоную, друзі мої, голосувати "за". Я розумію, що високотехнологічні законопроекти, вони інколи деяким незрозумілі, але ще раз хочу наголосити, саме завдяки цифровізації, саме завдяки тим змінам, які ми з вами зробили на початку війни, наше суспільство залишилося з цифровими послугами і залишилося в цифровому просторі. Дякую. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Власенку Сергію Володимировичу, фракція "Батьківщина". І після цього голосуємо, шановні колеги.
12:04:55 ВЛАСЕНКО С.В. Прошу передати слово Тимошенко Юлії Володимирівні. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юлія Володимирівна Тимошенко.
12:05:22 ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні колеги, увага, законопроект 11232 – це тест на мазохізм народних депутатів і ще на жорстоке ставлення до всіх громадян України. Я вам нагадую, я про це щойно говорила, але нагадую, що цей закон, по-перше, приватним власникам відеосистем стеження буде забороняти самостійно управляти цими системами і управляти ними будуть з центру, у них просто ключі забирають на всяк випадок, щоб вони не могли оперувати своїми системами відеостеження. А друге, що прекрасного в цьому законопроекті, що всі приватні дані, які отримані внаслідок використання приватних відеосистем стеження, будуть передаватися в центральні бази даних і в міжнародні бази даних. Розважайтеся. Я думаю, що там дуже буде багато цікавих приватних відеозйомок, якими буде користуватися весь світ. Я хочу просто подивитися, хто цю кнопку натисне. Це тест на інтелектуальну здібність цієї Верховної Ради. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, одна хвилина. Після цього голосуємо.
12:06:43 МАМКА Г.М. Ви розумієте, от слухаєш виступаючих і розумієш, що в нашій державі повинно щось трапитись нове. Чи добре це, цифровізація? Да, добре. Але який відсоток населення нею буде користуватися? Друге питання. Коли це повинно відбутися? Під час воєнного стану? На мою думку, ні, тому що до цього часу у нас немає відповідальності за розповсюдження інформації щодо реєстрів. А ми створюємо нові реєстри, ми вводимо нові інституції і кажемо законом, що ці послуги повинні бути платні. Ми вводимо нові органи і все інше. Це на часі? Ну, дивіться, зупиніться трохи. Це повинно відбутися, але ми повинні від держави дати і безпеку, і відповідальність за розповсюдження інформації з реєстрів. Тоді буде… ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, переходимо до голосування за цей законопроект. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, колеги, займіть свої місця. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг (реєстраційний номер 11232). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. 12:08:52 За-189 Рішення не прийнято. Шановні колеги, я ставлю пропозицію… Повторне перше я поставлю. Ні, з мотивів не може бути, з процедури, Юліє Володимирівно, тільки правила стосуються і вас. Будь ласка, Юліє Володимирівно, з процедури. Що не так сталося?
12:09:11 ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні друзі, все так. Я рада за інтелектуальний стан парламенту. Я всім дякую, хто не натиснув зелену кнопку. Ще є шанс у цього парламенту. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Юліє Володимирівно, це не з процедури. Будь ласка, виключіть мікрофон. Дякую. Вибачте, будь ласка, рухаємося далі. Шановні колеги, я ставлю пропозицію відправити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати. Повторне повторне, так. 12:09:57 За-192 Рішення не прийнято. Шановні колеги, я ставлю пропозицію відправити суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання цей проект закону. Шановні колеги, давайте, будь ласка, підтримаємо, хай доопрацюють. Прошу голосувати. 12:10:29 За-209 Рішення не прийнято. Законопроект вважається відхиленим, шановні колеги. Ірина Володимирівна Геращенко, ви з процедури. Теж прошу тільки з процедури, будь ласка, Ірино Володимирівно.
12:10:42 ГЕРАЩЕНКО І.В. Тільки з процедури. Шановні колеги, я менш гуманна ніж Юлія Володимирівна і якраз хочу сказати, що в залу бажано виносити підготовлені законопроекти, не витрачаючи час на те, що не готово. Я хочу звернутися до президії. Два місяці президія не оголошує депутатські запити. "Європейська солідарність" оголошує рішучий протест порушенню регламенту роботи Верховної Ради України. Ми вимагаємо оголосити депутатські запити до різних органів влади, тому що це єдиний залишається сьогодні елемент контролю. І враховуючи, що сьогодні у нас залишається не так багато ще у порядку денному законопроектів, ми знаємо, що готові депутатські запити до оголошення, просимо вас, шановні колеги, їх оголосити. Я думаю, зала це підтримає, тому що запити... ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірино Володимирівно, слушна пропозиція і, що головне, з процедури, я вам дуже за це дякую. Але можу я тоді, шановні колеги, давайте я запропоную таку річ, тому що в мене є дві заяви з перервою із заміною на виступ, ми дамо їм, потім перейдемо до оголошення запитів, якраз виконаємо порядок денний сьогоднішнього дня. Але там буде дев'ять голосувань до Президента, тому прошу не розходитися. Тому я оголошую, шановні колеги, на вимогу двох депутатських фракцій, а саме: "Слуга народу" та "Європейська солідарність" (Шум у залі) перерва із заміною на виступ. Я надаю слово нашому колезі Фролову Павлу. Будь ласка, Павло Фролов, 3 хвилини.
12:12:32 ФРОЛОВ П.В. Добрий день, шановні колеги! Насправді це питання стосується усіх постраждалих українців від російської агресії: 5 мільйонів ВПО, понад 6 мільйонів українських біженців за кордоном та мільйонів українців, які втратили життя та здоров'я тут в Україні. Я вам дякую за те, що вчора Верховна Рада підтримала звіт тимчасової спеціальної комісії нашої і продовжила роботу нашої комісії ще на шість місяців. Шановні колеги, насправді, дивіться, наскільки складна у нас ситуація: всі кошти, податки, надходження від мита, все, що ми отримуємо від приватизації, продаж наших бондів, всі кошти ми спрямовуємо на сектор безпеки і оборони. Вся допомога ВПО і іншим постраждалим – це допомога наших партнерів. Світовий банк разом з Єврокомісією оцінює збитки на кінець 23-го року, завдані лише майну, у 486 мільярдів доларів, це 15 (шановні колеги, 15!) довоєнних річних бюджетів України. І ця шкода, ці збитки не включають збитки і шкоду, завдану життю та здоров'ю українців. Тому я дуже дякую всім членам нашої ТСК за плідну роботу і хочу вас проінформувати, що ми спрямували фокус нашої діяльності саме на комунікацію з нашими міжнародними партнерами, з нашими колегами з інших парламентів. Ми провели на майданчику Парламентської асамблеї ОБСЄ в Бухаресті ми провели тематичний сайд-івент щодо підтримки як біженців за кордоном, так і внутрішньо переміщених осіб. На цей сайд-івент прийшли президент ПА ОБСЄ, прийшов голова делегації Сполучених Штатів, голова комітету Сенату Канади. Наш меседж був дуже чіткий: при зменшенні допомоги українцям українці будуть змушені їхати або за кордон, або повертатися на окуповані території. Ми обговорили питання справедливості, що ми не маємо ресурсів компенсувати українцям, тим, які мають втрачене, зруйноване житло на окупованій території або житло, яке віджали терористи, і ми платимо тут за зруйноване житло в Україні українцям, а не можемо платити. Тому наша комісія зініціювала проведення аналізу і оцінки, скільки нам потрібно коштів, скільки українців готові відмовитись від того житла, права власності на окупованих територіях, щоб ми спрямували ці виплати. Ми провели в комітеті міграції Парламентської асамблеї Ради Європи, теж наша позиція була представлена і були прийняті важливі рішення, щодо заклику про надання коштів українцям на повернення в Україну і на реінтеграційну підтримку. Ми плануємо такі ж сайд-івенти на всіх міжпарламентських майданчиках, Міжпарламентський союз… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Павло Володимирович. Шановні колеги, надійшла заява від двох груп – "За майбутнє" і "Довіра", теж просять перерву з заміною на виступ, 3 хвилини. Будь ласка, я надаю слово Павлу Андрійовичу Бакунцю. Будь ласка.
12:15:55 БАКУНЕЦЬ П.А. Шановний пане Голово, шановні народні депутати, особливо сьогодні я звертаюся до уряду, особливо до Міністерства оборони. Я проживаю на Львівщині, і на Львівщині, як і в інших регіонах, зосереджується дуже багато різних підрозділів сил оборони, є величезний навчальний полігон, який відомий нам на всю країну і на всю Європу. І, звичайно, дуже прикро визнавати цей факт, що у нас перевіряючих комісій сьогодні в час війни, можливо, навіть більше ніж бойових бригад. І, звичайно, що командири різних рівнів замість того, аби втілювати нові інновації, присвячувати більше часу своїм підлеглим, навчати тих найвідважніших, відважніших від нас бойовим мистецтвам, які обороняють нашу країну, вони витрачають величезну кількість часу на потреби, на задоволення різних запитів, різних перевіряючих комісій. Тому сьогодні з цієї трибуни я закликаю наше Міністерство оборони, аби все ж таки зменшити кількість бюрократії в час війни. Бо наше спільне завдання є навчити українського воїна для того, аби він оборонив нашу землю і здобули ми всі разом перемогу, а відтак будуть розбиратися і кожен, звичайно, понесе відповідальність за ті чи інші свої дії. Також нашим військовим, окрім того, аби навчатися, потрібно і нормальне забезпечення. А щоб було забезпечення, для військового нормальне забезпечення, для його родини, нам потрібно наповнювати наш бюджет. І уряд тут іде самим простішим способом, збільшити на все податки, військовий збір на все, особливо на першу реєстрацію автомобілів для всіх українців, і нових, і беушних автомобілів, одразу ж 15 процентів. Ми закликаємо уряд змінити це. Це неприпустимо залазити в кишеню до кожного українця. Всі українці і так допомагають. А податки потрібно шукати в стіні, потрібно, аби правоохоронні органи працювали і таким чином викривали тіньові схеми, і відтак скеровували кошти до державного бюджету, а потім, звичайно, буде і забезпечення українського воїна. А забезпечений український воїн – забезпечена його родина, його родина підтримана вами кожним на різних округах, хоча б морально, хоча б спілкуванням і допомаганням різних запитів з керуванням. Це і є запорукою того, що воїн буде морально добре налаштований, боєприпасами забезпечений і Україна здобуде перемогу. З вірою в Бога, людей, наші Збройні Сили і перемогу. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава, Павло Андрійович. Будь ласка, Олександр Сергійович. Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
12:18:49
ГОЛОВУЮЧИЙ. Для оголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України внесено 61 депутатський запит. З них до Президента України – 9, до органів Верховної Ради України – 4, до Кабінету Міністрів України – 15, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 31, до керівників підприємств, установ, організацій, розташованих на території України незалежно від їх підпорядкування і форм власності – 2. Переходимо до запитів до Президента України. Запит від Єлізавети Богуцької до Президента України щодо позбавлення звання Герой України зрадника та колаборанта Олександра Баталіна (Автономна Республіка Крим), засудженого до позбавлення волі на 14 років за державну зраду. Відповідно до пункту 34 частини першої статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:20:00 За-220 Запит підтриманий. Відповідно до пункту 34 частини першої статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Тут треба 226. Прошу голосувати. 12:20:34 За-231 Рішення прийнято. Запит направлено до Президента України. Запит групи народних депутатів (Ірини Фріз, Михайла Бондаря та інших. Всього 16 депутатів) до Президента України щодо вжиття невідкладних заходів для відновлення прав військовополонених та членів їх сімей. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:21:12 За-228 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:21:35 За-232 Рішення прийнято. Запит направлено до Президента України. Запит Дмитра Разумкова до Президента України щодо необхідних заходів із захисту прав та інтересів військовополонених та їхніх родин. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:22:07 За-216 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:22:30 За-217 Рішення не прийнято. Запит Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського Цебрію Олександру Володимировичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:23:06 За-224 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:23:28 За-229 Рішення прийнято. Запит Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю військової частини А1965 Казанцеву Андрію Володимировичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:24:00 За-231 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:24:21 За-235 Рішення прийнято. Запит Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) молодшому сержанту Березівському Миколі Андрійовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:24:54 За-237 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:25:15 За-240 Рішення прийнято. Запит Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю військової частини А7014 Сироті Артему Васильовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:25:50 За-232 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:26:11 За-229 Рішення прийнято. Запит групи народних депутатів (Романа Лозинського, Іванни Климпуш-Цинцадзе та інших. Всього 11 депутатів) до Президента України щодо позбавлення звання Герой України засудженого за статтю 111 Кримінального кодексу України "Державна зрада" Олександра Баталіна. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. 12:26:50 За-240 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:27:11 За-239 Рішення прийнято. І завершальний запит до Президента. Запит Артема Дмитрука до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) капітанові міліції Боярському Андрію Валерійовичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:27:47 За-200 Рішення прийнято. Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати. 12:28:11 За-187 Рішення не прийнято. На цьому запити до Президента ми завершили. Переходимо до оголошення запитів. Запит Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Прем'єр-міністра України щодо вжиття дієвих заходів для виконання судового рішення. Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Генерального прокурора щодо неналежного здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно діючих, реорганізованих, зачинених дошкільних навчальних закладів ясла-садок комбінованого типу, розміщених на території Уманської міської територіальної громади, за період з початку 2022 року по дату оголошення депутатського запиту. Володимира Ар'єва до міністра енергетики України щодо надання для ознайомлення переліку критично важливих об’єктів, до яких не застосовуються відключення електроенергії. Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України стосовно вжиття дієвих заходів для надання належної медичної допомоги військовослужбовцю. Олександра Ткаченка до Голови Служби безпеки України стосовно вжиття дієвих заходів реагування на пошук військовослужбовця Олега Жогла. Олександра Ткаченка до Акціонерного товариства "Укрпошта" щодо вжиття заходів для забезпечення населення сільської місцевості поштовим зв’язком. Дмитра Чорного до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення проходження опалювального сезону 2024-2025 років у місті Жовті Води Дніпропетровської області. Олександра Бакумова до Кабінету Міністрів України щодо вжиття невідкладних заходів із обмеження відкритого носіння вогнепальної зброї особами поза службою та без однострою. Володимира Мороза та Валерія Гнатенка до Київського міського голови щодо оснащення світлофорів безперебійними джерелами живлення та забезпечення освітлення перехресть під час відключення електроенергії. Володимира Мороза та Валерія Гнатенка до міністра внутрішніх справ України щодо запровадження процедури проставлення електронного апостиля. Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Ірини Фріз та інших. Всього 4 депутати) до Генерального прокурора щодо незадоволення відповідями Офісу Генерального прокурора та Київської міської прокуратури на колективне депутатське звернення від 30 травня 2024 року з приводу вжиття заходів реагування на факти цензури та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів з боку керівництва Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ". Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Ірини Фріз та інших. Всього 4 депутати) до Голови Національної поліції України, міністра внутрішніх справ України щодо вжиття невідкладних заходів з розслідування можливих фактів цензури та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів з боку керівництва Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ". Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів. Дмитра Разумкова до міністра охорони здоров'я України щодо розмірів оплати праці керівників та заступників керівників підприємств, установ та організацій у сфері управління Міністерства охорони здоров’я України. Ростислава Тістика до Прем'єр-міністра України щодо передачі костелу Святого Миколая у місті Київ релігійній громаді. Олександра Качури до Прем'єр-міністра України щодо ситуації з монополією на ліки та високих цін на ліки. Олександра Качури до Прем'єр-міністра України щодо необхідності врегулювання питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану. Олександра Качури до Прем'єр-міністра України щодо необхідності запровадження цільових програм, спрямованих на вирішення ключових потреб внутрішньо переміщених осіб. Олександра Ткаченка до голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету щодо забезпечення інституційної та функціональної спроможності державного антикорупційного органу. Олександра Ткаченка до Генерального прокурора щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Михайла Бондаря та інших. Всього 16 депутатів) до Керівника Центру протидії дезінформації щодо вжиття невідкладних заходів зі спростування недостовірної інформації, поширеної вітчизняними медіа та телеграм-каналами про парламентську діяльність депутатської фракції "Європейська солідарність". Антона Яценка до Першого віце-прем'єр-міністра України - міністра економіки України, міністра Кабінету Міністрів України щодо надання інформації та копій документів стосовно осіб, заброньованих на період мобілізації та на воєнний час. Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо встановлення на станціях Київського фунікулера пандусів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо перегляду інтервалу між поїздами Київського метрополітену. Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо забезпечення питною водою пасажирів метрополітену під час спекотної погоди (у разі якщо температура повітря вище 25 градусів за шкалою Цельсія). Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо забезпечення Київського фунікулера альтернативним та безперебійним джерелом живлення. Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо проведення перевірок дотримання правил безпеки при експлуатації атракціонів в місті Києві. Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо запровадження попереджувального світлового сигналу про наближення до станції в вагонах метрополітену. Олександра Юрченка до Голови Верховної Ради України щодо запровадження хвилини мовчання у залі пленарних засідань Верховної Ради України. Олександра Ткаченка до Голови Служби безпеки України стосовно вжиття дієвих заходів реагування для пошуку військовослужбовця Гліба Ємельянова. Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Голови Верховної Ради України щодо запрошення на пленарне засідання Верховної Ради України Голови Рахункової палати Піщанської Ольги Станіславівни з метою інформування депутатського корпусу про результати аудиту ефективності діяльності державного підприємства "Парламентський телеканал "Рада". Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Михайла Бондаря та інших. Всього 10 депутатів) до Генерального прокурора щодо перевірки фактів та вжиття заходів реагування у зв’язку з оприлюдненням низкою інтернет-видань, зокрема сайтом "Главком", інформації про так звані результати аудиту ефективності управління об’єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету, та здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету Апаратом Верховної Ради України. Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Володимира Ар'єва та інших. Всього 10 депутатів) до Директора Національного антикорупційного бюро України щодо перевірки фактів та вжиття заходів реагування у зв’язку з оприлюдненням низкою інтернет-видань, зокрема сайтом "Главком", інформації про так звані результати аудиту ефективності управління об’єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету, та здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету Апаратом Верховної Ради України. Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Михайла Бондаря та інших. Всього 10 депутатів) до Голови Рахункової палати щодо вжиття заходів реагування у зв’язку з оприлюдненням інтернет-виданням "Главком" інформації про так звані результати аудиту ефективності управління об’єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету, та здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету Апаратом Верховної Ради України. Дмитра Разумкова до Керівника Апарату Верховної Ради України щодо надання неповної інформації на депутатський запит, вихідний № 121346 від 3 червня 2024 року. Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Генерального прокурора щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів за результатами проведення 70 (позачергової) сесії Уманської міської ради 08 серпня 2024 року. Антона Яценка до Голови Державної аудиторської служби України щодо надання інформації та копій документів. Ігоря Кривошеєва до Київського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Київської міської ради. Ігоря Кривошеєва до Ужгородського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Ужгородської міської ради. Ігоря Кривошеєва до Мукачівського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Мукачівської міської ради. Ігоря Кривошеєва до Берегівського міського голови Берегівського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Берегівської міської ради. Ігоря Кривошеєва до Виноградівського міського голови Берегівського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Виноградівської міської ради. Ігоря Кривошеєва до Іршавського міського голови Хустського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Іршавської міської ради. Ігоря Кривошеєва до голови Закарпатської обласної ради щодо надання інформації про відрядження депутатів Закарпатської обласної ради. Ігоря Кривошеєва до виконуючого повноваження Рахівського міського голови Рахівського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Рахівської міської ради. Ігоря Кривошеєва до виконуючого обов'язки Свалявського міського голови Мукачівського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Свалявської міської ради. Ігоря Кривошеєва до виконуючого обов'язки Хустського міського голови Хустського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Хустської міської ради. Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Прем'єр-міністра України щодо встановлення комплексів автоматичної фіксації правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху. Дякую. Запити завершено. Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
12:37:26 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олександре Сергійовичу. Дякуємо за зачитування запитів. Ну що, колеги, рухаємося далі? Розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Продовжуємо працювати далі на перемогу. І слава Україні!
|