N

Редакція, прийнята в попередньому читанні*

Зауваження та пропозиції

Висновки, обгр.

Редакція, запропонована головним комітетом







ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про звіт Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення за 2001 рік



ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про звіт Національної рада України
з питань телебачення і радіомовлення За 2001 рік


Розглянувши звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2001 рік, Верховна Рада України вказує на суттєві недоліки в діяльності цього підзвітного їй органу.



Розглянувши звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2001 рік. Верховна Рада України відзначає суттєві недоліки в діяльності цього органу.


Зокрема, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення без погодження з відповідним Комітетом Верховної Ради України ухвалила положення "Про порядок ліцензування каналів мовлення" та "Про умови конкурсу на отримання ліцензії" і понад рік керується цими документами при ліцензуванні телерадіоргназіацій, незважаючи на те, що ці положення суперечать нормам законодавства.
Замість того, щоб захищати свободу слова, підтримувати творчий пошук журналістів та всіляко сприяти теле- і радіокомпаніям, які завдяки оригінальним і якісним програмам утвердилися на ринку інформаційних послуг та здобули популярність у глядачів і слухачів, Національна рада України з питань телебачення
і радіомовлення своїми діями часто створювала штучні перепони у діяльності цих телерадіоорганізацій, а в численних випадках - безпідставно позбавляла їх ліцензій на право мовлення. Внаслідок такої безсистемної діяльності та упередженого ставлення до багатьох суб'єктів інформаційних відносин Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення виявилася втягнутою в десятки судових спорів з телерадіомовними організаціями та окремими журналістами, що негативно позначилося на ситуації в інформаційному просторі, завдало шкоди творчим колективам та загальмувало розвиток новітніх інформаційних технологій.

1. Редакційно змінити
преамбулу.


Не виконано вимоги Постанови Верховної Ради України від 22 березня 2001 року "Про звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2000 рік" та Постанови Верховної Ради України від 7 червня 2091 року "Про підсумки парламентських слухань "Проблеми інформаційної діяльності, свободи слова, дотримання законності та інформаційної безпеки України" щодо чіткого дотримання законодавства України при розробці нормативних документів та в процесі ліцензування телерадіоорганізацій.
Невчасно подано на погодження профільного парламентського Комітету положення "Про порядок ліцензування каналів мовлення" та "Про умови конкурсу на отримання ліцензій", що поставило під питання леґітимність процесу ліцензування телерадіоорганізацій.
Численні конфлікти під час ліцензування спричинили велику кількість судових позовів щодо незаконності дій Національної ради.
Як і в попередньому році Національна рада не забезпечила розміщення державного замовлення на висвітлення діяльності Верховної Ради України Національною телекомпанією України та Національною радіокомпанією України.


Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення невмотивовано, керуючись суб'єктивними висновками та застосовуючи кон'юнктурні підходи, перерозподіляла канали мовлення і радіочастотний ресурс, незаконно визначала ліцензійний збір, засновувала непередбачені нормативними документами, але наділені важливими функціями органи (як, наприклад, експертна комісія), створювала штучні перешкоди для мовників (встановлення вимог щодо надання під час конкурсів додаткових документів, запровадження специфічного порядку проведення технічного аудиту уадіовізуальних засобів масової інформації тощо).





Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення протягом двох років не лише не забезпечувала виконання норм Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", а й, ігноруючи рішення парламенту, самоусунулася від розміщення державного замовлення щодо інформування суспільства про діяльність Верховної Ради України на каналах Національної телекомпанії України та Національної радіокомпанії України. Таким чином, повноважний державний орган не справився зі своїм головним завданням - забезпеченням вільного доступу громадян до інформації.





У діях окремих членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення простежується некомпетентність, прагнення скористатися засобами масової інформації для задоволення власних інтересів, виконання замовлень та вказівок з тіньових центрів впливу, які намагаються монопольно підпорядкувати собі інформаційний простір, та пропагування політичних поглядів впливових медіа-бізнесових груп і залежних від них керівників центральних органів державної виконавчої влади. Це стало причинами інертності та вражаючої бездіяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення під час підготовки та проведення виборчих кампаній 2002 року: важливий наглядово-контрольний орган у сфері діяльності телерадіомовних організацій самоусунувся тоді від виконання своїх головних обов'язків і досі не зреагував на кричущі факти порушення законодавства про вибори дер-жавними засобами масової інформації, не з'ясував причини і не покарав винних у незаконному використанні державних те-лерадіокомпаній в агітаційно-пропагандистських цілях при-владних політичних сил.





Упереджено ставлячись до багатьох популярних в суспільстві телерадіоорганізацій, що функціонують у повній відповідності з вимогами законодавства, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення не зважає на правову неврегульованість діяльності Національної телекомпанії України та Національної радіокомпанії України, на невідповідність їхніх статутних документів Закону України "Про телебачення і радіомовлення".





Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення не відреагувала належним чином на вмотивовану критику її діяльності та на пропозиції, що містилися в Постанові Верховної Ради України "Про звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2000 рік" від 22 березня 2001 року.





Ці та інші порушення, недоліки, суб'єктивні рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, що завдали великої шкоди телерадіомовним організаціям, дають підстави для висновків про незадовільну діяльність цього органу.



Вказані недоліки спричинили до погіршення ситуації в національному телерадіоінформаційному просторі і дають підстави для висновку про незадовільну діяльність Національної ради.


Керуючись статтею 5 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" та статтями 10, 12, 31 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", Верховна Рада України постановляє:



Відповідно до статті 5 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" та статей 10,12, 31 Закону України "Про Національну раду України з цигань телебачення і радіомовлення" Верховна Рада України постановляє:


1. Звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2001 рік відхилити як необ'єктивний та позбавлений аналізу причин незадовільної ситуації в теле- і радіоінформаційному просторі.

2. Замінити "відхилити" на "не затвердити"


1. Звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2001 рік не затвердити як необ'єктивний та позбавлений аналізу причин незадовільної ситуації в теле- і радіоінформаційному просторі.


2. Висловити недовіру голові Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Холоду Б.І.

3. Доповнити щодо дост. Припин. Повнов. Голови


2. Висловити недовіру голові Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Холоду Б.І. та достроково припинити його повноваження.


3. Висловити недовіру складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, обраному у 2000 році.

4. Вилучи-ти "обраному у 2000 році"


3. Висловити недовіру складу Національної ради України з питань у телебачення і радіомовлення та достроково припинити повноваження членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, призначених Верховною Радою України.



5. Доповнити пунктом щодо доручення Нацраді виконувати свої обов'язки до обрання її нового складу


4. Доручити членам Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення виконувати свої обов'язки до - призначення її нового складу.


4. Доручити Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації оголосити і провести конкурс претендентів до складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та до 5 липня 2002 року (варіант: до 1 вересня 2002 року) внести кандидатури до складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на розгляд Верховної Ради України.
5.

6. Пункти 5 та 6 викласти відповідно до вимог ст. 6 Закону з визначенням строків подання пропозицій Голові ВР, внесення кандидатур на розгляд парламенту та розгляду цього питання


5. Доручити Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації оголосити і провести конкурс претендентів до складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та до 8 липня 2002 року подати Голові Верховної Ради України кандидатури до складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
6. Голові Верховної Ради України за поданням Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації з урахуванням пропозицій депутатських фракцій та об'єднань громадян до 10 липня 2002 року внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо кандидатур на посаду членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.


Верховній Раді України протягом першої сесії (варіант, у разі продовження в попередньому пункті строку внесення кандидатур: до 20 вересня 2002 року) призначити нових членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.



Верховній Раді України до 12 липня 2002 року розглянути питання про обрання нових членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та провести відповідне голосування.


6. Звернутися до Президента України з пропозицією вжити заходів щодо кадрового зміцнення складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, зважаючи на висновки та рішення, що містяться в цій Постанові Верховної Ради України.

7. Доручити Голові ВР здійснити
заходи щодо зміни Голови
Нацради відповідво до вимог ст. 12 Закону про Нацраду


7. Доручити Голові Верховної Ради України відкликати письмове погодження про спільне з Президентом України подання кандидатури Холода Б.І. на посаду Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення і звернутися до Президента України щодо письмового погодження нової кандидатури на посаду Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.


7. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на заступника Голови Верховної Ради України Зінченка О.О



8. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на заступника Голови Верховної Ради України Зінченка О.О.


Голова Верховної Ради України



Голова Верховної Ради України


* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні