ЗВІТ

ПРО УЧАСТЬ ДЕЛЕГАЦІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

В РОБОТІ 114-ОЇ АСАМБЛЕЇ МІЖПАРЛАМЕНТСЬКОГО СОЮЗУ

 

(7 -12 травня 2006 року,

м.Найробі, Республіка Кенія)

 

 

          Згідно з розпорядженням Голови Верховної Ради України В.М.Литвина від 3.05.2006 р. №382 делегація Верховної Ради України взяла участь у роботі 114-ої асамблеї Міжпарламентського Cоюзу (МПС), що проходила у м.Найробі, Республіка Кенія, з 7 по 12 травня 2006 року.

          На 114-ій асамблеї МПС делегація була представлена у такому складі: в.о. Голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах О.О.Грачев (Керівник делегації), член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Т.С.Прошкуратова та Перший заступник Керівника управління забезпечення міжпарламентських зв'я’ків Апарату Верховної Ради України К.О.Третяк, який взяв участь у засіданні Асоціації генеральних секретарів парламентів в якості уповноваженого представника Керівника Апарату Верховної Ради України В.О.Зайчука. Їх супроводжував заступник завідуючого відділом Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України І.М.Брусило.

         

Відкриваючи 114-ту асамблею Міжпарламентського Союзу, президент Республіки Кенія Мваї Кібакі відзначив, що головною метою форуму, який зібрав законодавців з-понад 120 країн світу, є підтвердити роль парламентів у розбудові громадянського суспільства, відновленні демократичних інституцій та створенні ефективних методів державного управління, особливо у нових пост-конфліктних демократіях Африканського реґіону.

Асамблея МПС у Найробі привернула увагу світової спільноти до нагальних проблем східної частини Африканського континенту, зокрема до внутрішніх та міждержавних конфліктів, голоду, спричиненого посухою, бідності та захворювань, екологічної деградації, насильства над жінками, а також проблеми поширення стрілецької зброї та легких озброєнь.

8 травня на засіданні Керівної Ради Андерса Б.Джонссона втретє було переобрано на посаду Генерального секретаря Міжпарламентського Союзу терміном на чотири роки.

 

Керівник делегації Верховної Ради України на 114-ій асамблеї МПС О.О.Грачев виступив з промовою у ході загальних обговорень на тему “Забезпечення демократіїї та сприяння розбудові демократичних інститутів”. Він, зокрема, привітав делегатів з 61-ою річницею перемоги над нацизмом і підтвердив принцип верховенства демократії як головного суспільного надбання. Одночасно О.О.Грачев зауважив, що парламентаріям, особливо членам парламентських делегацій в МПС, слід брати більш активну участь у місіях спостереження за виборами, щоб надавати всебічну та неупереджену оцінку виборчого процесу. Народний депутат України відзначив свою участь у спостереженні за виборами у Палестині та Білорусі й привітав палестинців з досягнутим прогресом у проведенні вільних та чесних виборів, зауваживши також, що на виборах у Білорусі спостерігачі від ОБСЄ були критичними у своїх висновках, однак не представили нічого конкретного стосовно кампанії загалом і в день проведення виборів зокрема.

О.О.Грачев нагадав учасникам Асамблеї про 20-ту річницю Чорнобильської катастрофи та заявив про відсутність реалізації нещодавно підписаних угод. Керівник делегації Верховної Ради закликав національні парламенти заохотити відповідні уряди виконати взяті зобов’язання, оскільки невиконання може призвести до іншої катастрофи і покласти край людській цивілізації на землі.

Під час 114-ої асамблеї МПС О.О.Грачев провів двосторонні зустрічі з представниками парламентів Білорусі та Російської Федерації, на яких обговорювалися шляхи поглиблення міжпарламентського співробітництва та подальшого підтримання активного діалогу на міждержавному рівні.

11 травня 2006 року О.О.Грачев зустрівся з головою геополітичної групи “Дванадцять Плюс” Міжпарламентського Союзу Гертом Вершніком, а 12 травня провів розмову з Генеральним секретарем МПС Андерсом Джонссоном. Сторони обговорили вибори у Комітет МПС з питань захисту прав парламентаріїв, куди 30 квітня ц.р. Верховна Рада України подала кандидатуру народного депутата України Г.Й.Удовенка. У ході розмови Г.Вершнік висловив пропозицію, щоб Г.Й.Удовенко взяв участь у виборах до вищезазначеного Комітету у жовтні на 115-ій асамблеї МПС у Женеві, коли буде обиратися представник від реґіону Східної Європи, і попросив підтримати на Асамблеї у Найробі пані Шерон Карстерс, сенаторку з Канади, яка до цього обіймала посаду заступниці члена Комітету з питань захисту прав парламентаріїв. В свою чергу Керівник парламентської делегації України О.О.Грачев звернувся до Г.Вершніка з пропозицією підтримати кандидатуру Г.Й.Удовенка на виборах у Женеві під час 115-ої асамблеї МПС. На своєму засіданні члени геополітичної групи “Дванадцять Плюс” офіційно засвідчили одностайну підтримку Голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Г.Й.Удовенка на посаду члена Комітету Міжпарламентського Союзу з питань захисту прав парламентаріїв.

12 травня Керівна Рада МПС обрала пані Ш.Карстерс, від групи західноєвропейських країн, та пані З.Бенарус, від групи Африканських країн, членами Комітету з питань захисту прав парламентаріїв.

Обговорюючи тему вдосконалення роботи Міжпарламентського Союзу та участі у ній Верховної Ради України в рамках загального реформування діяльності МПС, Г.Вершнік порадив остаточно вирішити питання щодо членства Українського парламенту в одній з геополітичних груп Союзу, оскільки це дозволило б ефективніше представляти національні інтереси та пришвидшити процес прийняття рішень для України на заходах МПС.

 

Три постійні комітети з питань миру та міжнародної безпеки, з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі та з питань демократії та прав людини заслухали доповіді, підготовлені співдоповідачами, провели обговорення і представили проекти резолюцій для прийняття Керівною Радою.

Перший постійний комітет розглянув доповідь пана Ф.- К де Доннеа (Бельгія) та пані Р. Оніанго (Кенія) на тему “Роль парламентів у посиленні контролю за незаконною торгівлею стрілецькою зброєю та легким озброєнням і боєприпасами до них” і доручив пану Монгбе ознайомити учасників Асамблеї з підсумками роботи.

Другий постійний комітет заслухав спільну доповідь парламентаріїв з Бразилії та Японії на тему “Роль парламентів у природокористуванні та боротьбі з глобальною деградацією довкілля” і представив відповідний проект резолюції.

Третій постійний комітет обговорив доповідь на тему “Яким чином парламенти можуть і повинні забезпечувати ефективні шляхи боротьби з насильством над жінками в усіх сферах”, проект резолюції якого було представлено пані Саурі з Мексики.

Окрім того Керівна Рада прийняла рішення про включення у порядок денний 114-ої асамблеї невідкладного питання у формі доповіді та проекту резолюції, підготовлених кенійською національною групою в МПС, на тему Необхідність невідкладної продовольчої допомоги з метою боротьби з голодом, спричиненим посухою, та бідністю в Африці, прискорення допомоги континенту найбільш розвинутими промисловими світовими державами та особливих зусиль по допомозі зневіреному й бідному населенню.

12 травня члени Керівної Ради прийняли відповідні резолюції, ухвалили тематичні питання для розгляду в комітетах та призначили співдоповідачів на наступну 116-ту асамблею, що відбудеться 29 квітня – 4 травня 2007 року у Таїланді.

 

Серед інших рішень, прийнятих на 114-ій асамблеї у Найробі були такі:

-         рішення про поновлення членства у Міжпарламентському Союзі Національного Конгресу Парагваю, перехідного Федерального Парламенту Сомалі і про прийняття в члени МПС Дорадчої Ради Катару;

-         згідно з рекомендацією Виконавчого Комітету МПС було прийнято рішення про списання боргів до бюджету Міжпарламентського Союзу парламентів Домініканської Республіки, Грузії та Мадагаскару на підставі статті 5.11 Фінансових правил;

-         було підтверджено налаштованість членів Міжпарламентського Союзу продовжити роботу щодо активізації співробітництва МПС із системою ООН, про що свідчить присутність на Асамблеї спеціального представника Генерального секретаря ООН, виконавчого директора Фонду ООН з питань міжнародного партнерства пана А.Доссаля. Серед основних положень співпраці спільна відданість захисту прав людини, принципам демократії, миробудівництву та багатосторонній дипломатії. Очікується, що на 61-ій Асамблеї ООН буде розглянуто питання про поглиблення співробітництва між ООН та МПС, зокрема закріплення за щорічними парламентськими слуханнями статусу спільного заходу ООН-МПС та включення його в офіційну частину порядку денного Генеральної Асамблеї;

-         Генеральний секретар МПС А.Джонссон звітував про результати нещодавніх спеціалізованих конференцій, організованих Союзом;

-         було представлено попередні висновки робочої групи, створеної Головою МПС П.Ф.Казіні, щодо методів реформування Організації та посилення її ролі на міжнародній арені. Більш детальні та обґрунтовані пропозиції планується розповсюдити на Асамблеї у 2007 році;

-         А.Джонссон доповів про фінансовий стан МПС у 2005 році, що оцінювався як позитивний, за результатами незалежного зовнішнього та внутрішнього аудиту;

-         відповідно до рішення Керівної Ради, наступні 115-та і 116-та асамблеї МПС відбудуться відповідно 13-18 жовтня 2006 року у Женеві та 29 квітня – 4 травня 2007 року у Бангкоку.

 

У рамках Асамблеї також відбулися робочі засідання, присвячені нагальним проблемам Африканського континенту, на тему Розвиток Африки” та “ВІЛ/СНІД і діти”. Парламентарії, які взяли участь у заходах, разом з представниками головних світових фінансових установ приділили особливу увагу визначенню пріоритетних завдань для країн африканського континенту з метою сприяти досягненню ними цілей розвитку тисячоліття до 2015 року. Учасники другого робочого засідання зосередилися на проблемі поширення ВІЛ/СНІДу серед дітей і заслухали доповідь спеціального представника ООН в Африці з питань ВІЛ/СНІДу С.Льюїса про заходи щодо стримання смертоносних інфекцій.

За повідомленням Групи гендерного партнерства Асамблею в Найробі відвідала найбільша кількість жінок за всю історію роботи Міжпарламентського Союзу.

 

Асоціація генеральних секретарів парламентів

 

          8-11 травня 2006 року у Міжнародному центрі конференцій “Кенятта”, м.Найробі, відбулися засідання Асоціації генеральних секретарів парламентів, у яких взяв участь Перший заступник Керівника Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України К.О.Третяк.

          К.О.Третяк представив дві доповіді “Посада і повноваження Голови Верховної Ради України” та “Парламентський вимір - найцивілізованіший шлях демократичних перетворень. На прикладі України, як уповноважений представник Керівника Апарату Верховної Ради України В.О.Зайчука, та зробив свій внесок у загальні обговорення, виступивши на тему Роль парламентів і парламентаріїв у забезпеченні примирення у суспільстві після громадянського конфліктута Надання парламентського виміру ООН: внесок генеральних секретарів у розвиток за результатами Декларації спікерів, прийнятої у вересні 2005 року у Нью-Йорку”.

          Загалом зустріч генеральних секретарів парламентів у Найробі відзначалася активним діалогом серед учасників, зокрема з питань законодавчої практики та обміном досвіду у сфері діяльності законодавчих органів. Окремим пунктом в порядку денному заходу було питання про посилення співробітництва між Асоціацією генеральних секретарів парламентів та Міжпарламентським Союзом.

 

 

 

Пропозиції:

 

-            підтвердити участь Голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Г.Й.Удовенка у виборах в Комітет МПС з питань захисту прав парламентаріїв, що відбудуться у жовтні 2006 року в Женеві та запропонувати Г.Й.Удовенку особисто бути присутнім на 115-ій асамблеї Міжпарламентського Союзу;

-            прийняти рішення про приєднання Верховної Ради України до однієї з геополітичних груп МПС.

 

 

 

 

Керівник делегації                                                             О.О.ГРАЧЕВ

Верховної Ради України на

114-ій асамблеї МПС