ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 126-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(31 березня – 5 квітня 2012 року, м. Кампала, Уганда)

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 13 березня 2012 року №219 у період з 31 березня по 5 квітня ц.р. делегація Верховної Ради України взяла участь у 126-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу та суміжних заходах у такому складі: Заступник Голови Верховної Ради України М.В. Томенко (Керівник делегації), секретар Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності В.О. Дем’янчук, секретар Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України В.С. Коваль та заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України Р.В. Палагусинець.

31 березня 2012 року відбулося урочисте відкриття 126-ї Асамблеї МПС, під час якого виступив Президент Республіки Уганда Й. Мусевені, коротко охарактеризувавши демократичні трансформації у своїй країні. На його думку, демократія по суті не працюватиме, якщо вона не буде адаптована під потреби людей і не спрямовуватиметься на конкретні стимулюючі фактори, які сприятимуть економічному зростанню, розвитку і соціальним перетворенням. На прикладі Уганди Й. Мусевені продемонстрував, що подібні стимулюючі фактори були спрямовані Рухом національного опору на приватний сектор, що, у свою чергу, сприяло зростанню національної економіки на рівні 6,5% протягом останніх 25 років, розбудові інфраструктури країни, розвитку таких соціальних сфер як освіта та охорона здоров’я тощо.

Президентом 126-ї Асамблеї МПС було обрано Голову Парламенту Республіки Уганда Р. Кадагу.         

У рамках заходу відбулись зустрічі української делегації з Президентом Республіки Уганда Й. Мусавені, Головою Парламенту Уганди Р. Кадагою, парламентськими делегаціями Японії та Естонії, а також з членами Геополітичної групи «Дванадцять плюс» в Міжпарламентському Союзі. 

1 квітня 2012 року українська делегація на чолі з Заступником Голови Верховної Ради України М.В. Томенком зустрілася з Головою Парламенту Республіки Уганда Р. Кадагою, в ході якої було наголошено на необхідності активізації міжпарламентського діалогу між двома країнами. Особливої уваги було приділено питанню створення депутатських груп дружби в парламентах України та Уганди. М.В. Томенко також запропонував поділитися законодавчим досвідом України в частині захисту материнства, дитинства, охорони здоров’я, боротьби зі СНІДом тощо.

Того ж дня делегація Верховної Ради України провела зустріч з представниками Парламенту Японії в Міжпарламентському Союзі у такому складі: К. Онісі, К. Хаякава, Т. Тамура, Й. Мурата, Т. Нісімура. Лейтмотивом бесіди стало обговорення конкретних дій та механізмів взаємодії між двома країнами по лінії співпраці «Фукусіма-Чорнобиль» щодо подолання наслідків аварій на атомних електростанціях. Українською стороною було озвучено ініціативу щодо опрацювання можливості створення міжпарламентської українсько-японської Робочої групи, яка б опікувалася проблемою розвитку ядерної енергетики, зміцненням безпеки у цій сфері, а також працювала над розробкою відповідного законодавчого поля, що дозволило б урядам обох країн комплексно вирішувати усі питання подолання наслідків аварій на АЕС в економічному та гуманітарно-культурному аспектах.

2 квітня 2012 року відбулася зустріч української делегації, на чолі з Заступником Голови Верховної Ради України М.В. Томенком, з Президентом Республіки Уганда Й. Мусевені. В ході бесіди М.В. Томенко відзначив високий рівень економічного зростання Уганди та наголосив на готовності нашої держави до плідної співпраці за різними напрямами взаємодії. Найбільшу зацікавленість з боку Президента Уганди викликала перспектива взаємодії з Україною в сфері сільського господарства, освіти, культури, туризму та оборонній галузі. Висловлена пропозиція щодо  направлення до України угандійських фахівців з метою вивчення можливостей співпраці в сфері постачання сільськогосподарської техніки була сприйнята Президентом позитивно. 

Наприкінці бесіди М.В. Томенко поінформував співрозмовника про готовність України сприяти Уганді у підготовці національних кадрів, яскравим підтвердженням чому є ухвалене Урядом нашої держави рішення про виділення 5 державних стипендій, відповідно до Програми співробітництва з країнами Африки на 2010-2012 рр.

3 квітня 2012 року делегація Верховної Ради України зустрілася з членами геополітичної групи «Дванадцять плюс» у Міжпарламентському Союзі. Заступник Голови Верховної Ради України М.В. Томенко здійснив коротку презентацію, в якій окреслив основну мету нашої країни в приєднанні до згаданої групи. У подальшому було проведено сесію запитань та відповідей української делегації з представниками геополітичної групи “Дванадцять плюс” у Міжпарламентському Союзі, яких здебільшого цікавили питання дотримання демократичних стандартів та принципів верховенства права в Україні, а також ситуації довкола майбутніх виборів до Верховної Ради України. М.В. Томенко надав вичерпні відповіді на усі запитання представників геополітичної групи «Дванадцять плюс».

На своєму засіданні 5 квітня ц.р. члени групи висловилися за перенесення розгляду питання щодо включення України до своїх лав на наступну сесію Міжпарламентського Союзу, яка відбудеться 21-26 жовтня 2012 року в м.Квебеку (Канада). Єдина причина, якою керувалися представники групи при ухваленні свого рішення, – бажання простежити за ходом підготовки до проведення парламентських виборів в Україні наприкінці 2012 року.

4 квітня 2012 року українська делегація зустрілася з представниками Рійгікогу (Парламенту) Естонської Республіки в Міжпарламентському Союзі у такому складі: Т. Коів, Е. Ноол, Я. Оунапуу, М. Туус-Лаул. Сторонами було обговорено питання двосторонньої співпраці між Україною та Естонією.

 

Робота постійних та інших комітетів МПС

 

       У рамках 126-ї Асамблеї МПС три постійні комітети обговорювали доповіді та проекти резолюцій, зокрема:

 

·        Перший постійний комітет з питань миру та міжнародної безпеки розглянув проект доповіді та резолюції на тему “Забезпечення та застосування практики належного управління як засіб просування миру і безпеки: вивчення уроків нещодавніх подій на Близькому Сході та у Північній Африці”;

·        Другий постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі ознайомився з проектом доповіді та резолюції на тему “Розподіл матеріальних благ і владних повноважень: хто визначає міжнародний порядок денний”;

·        Третій постійний комітет з питань демократії та прав людини заслухав проект доповіді та резолюції на тему “Доступ до охорони здоров’я як першочергове право: роль парламентів у вирішенні ключових питань щодо забезпечення здоров’я жінок та дітей”.

У доповіді Першого постійного комітету з питань миру та міжнародної безпеки наголошувалося на тому, що всі країни світу мають зробити висновки з нещодавніх подій у країнах Північної Африки та Близького Сходу. Важлива роль у попередженні подібних сценаріїв розвитку подій лежить на належному управлінні, заснованому на принципах розподілу влади та залученні громадян до участі у державних справах. Адже, саме парламенти покликані бути відкритими для суспільства та відповідальними за свої дії представницькими органами влади. Відкритість парламентів сприяє наведенню мостів між ними та суспільством, формуванню довіри суспільства до влади в цілому та її законодавчої гілки зокрема.

У доповіді Другого постійного комітету з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі йшлося про те, що концентрація влади в світі завжди йшла врозріз з розподілом чисельності населення земної кулі, але, що примітно, зі зростанням економіки таких країн як Індія, Китай і Бразилія влада дедалі більше викривляє глобальні економічні реалії. В цьому контексті світ зіткнувся з глобальними проблемами: зміною клімату, дефіцитом ресурсів, голодом та фінансовими кризами. Системи управління, які не в змозі врегулювати питання дисбалансу влади, приречені на невдачу. Отже, постає необхідність у реформуванні задля забезпечення демократичного процесу ухвалення рішень та розв’язання проблем. У прийнятій резолюції підкреслюється, що в основу цих реформ повинні бути покладені принципи прозорості, підзвітності, рівності та всеосяжності.

У доповіді Третього постійного комітету з питань демократії та прав людини висловлюється серйозне занепокоєння станом здоров’я жінок і дітей, а також тим фактом, що система охорони здоров’я у багатьох країнах світу характеризується технічною відсталістю, нестачею ліків та медичного персоналу, неналежним фінансуванням тощо. Ці фактори, поряд із бідністю, маргіналізацією жінок та дівчат, соціальною нерівністю є основними причинами слабкого здоров’я жінок та дітей. Прагнучи до ефективної взаємодії з населенням, парламенти мають сконцентрувати зусилля на підвищенні рівня життя населення, досягненні гендерної рівності, захисті материнства і дитинства, забезпеченні доступу жінок та дітей до медичної допомоги належної якості. Саме тому, важливим результатом засідання комітету стало ухвалення резолюції “Доступ до охорони здоров’я як першочергове право: роль парламентів у вирішенні ключових питань щодо забезпечення здоров’я жінок та дітей”, яка закликає парламенти затвердити на законодавчому рівні систему захисту прав жінок і дітей та охорону їх здоров’я шляхом доступного і належного медичного обслуговування.

Протягом усієї Асамблеї МПС проводилося загальне обговорення політичної, економічної та соціальної ситуації у світі на тему «Парламенти і люди: наведення мостів», у якому взяли участь понад 100 делегатів, серед яких і Заступник Голови Верховної Ради України М.В. Томенко.

Під час виступу він наголосив на актуальності обговорюваних проблем та важливій ролі у розробці шляхів їх подолання, яка лежить на МПС як своєрідному координаційному центрі цивілізаційного парламентського діалогу, і повідомив про зацікавленість України в участі у всіх значимих світових процесах та подіях. За його словами, наша держава усвідомлює всю необхідність подальшої координації зусиль зі світовою спільнотою заради подолання наслідків кризи. У зв’язку з цим М.В. Томенко визначив кілька шляхів розвитку.

Перший шлях – захоплення ідеями регіонального самообмеження та релігійної ізоляції, що може призвести до подальших розбіжностей в діях та кризі інститутів глобальної безпеки.

Другий шлях – посилення ролі структур, які об’єднують виключно провідні економіки світу, корпоративний егоїзм лідерів Великої вісімки і двадцятки, з подальшим посиленням світового розподілу на «нових заможних» і «нових бідних».

Третій шлях – посилення координації дій парламентів, урядів та міждержавних організацій, де повинна бути чітко розподілена компетенція Великої двадцятки та Організації Об’єднаних Націй з подальшим реформуванням самої ООН.

У якості позапланового питання Асамблея обговорила тему «Ініціатива МПС щодо термінового припинення кровопролиття і порушень прав людини в Сирії».

Керівна Рада Міжпарламентського Союзу схвалила проведення 127-ї Асамблеї МПС у період з 21 по 26 жовтня 2012 року в м.Квебеку (Канада).

128-а Асамблея МПС відбудеться в 2013 році в м. Кіто (Еквадор).

 

Висновки та пропозиції

 

       Участь делегації Верховної Ради України у 126-й асамблеї МПС дозволила обмінятись поглядами з найактуальніших питань міжнародного порядку денного, провести зустрічі з колегами-парламентарями для обговорення питань, що становлять спільний інтерес, та визначити пріоритетні напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.  

            

За підсумками роботи делегації Верховної Ради України у 126-й Асамблеї МПС видається за доцільне внести такі пропозиції:

 

1.   Визначити склад делегації Верховної Ради України для участі у 127-й Асамблеї МПС (21-26 жовтня 2012 року, м.Квебек, Канада) з метою належної підготовки її роботи у зазначеному заході;    

 

2.   Передбачити в Орієнтовному плані міжнародних обмінів Верховної Ради України на 2013 рік участь української делегації у 128-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу, яка відбудеться в м.Кіто, Еквадор;

 

3.   Підготувати брошуру про історію, структуру та діяльність Верховної Ради України англійською мовою з метою ознайомчого розповсюдження під час наступних заходів МПС та інших міжпарламентських організацій;

 

4.   Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 126-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

 

Заступник Голови

Верховної Ради України

 

М. ТОМЕНКО