Звіт

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у роботі Десятої зимової сесії Парламентської

асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

(23-26 лютого 2011 року, м. Відень)

 

23 – 26 лютого 2011 року у м. Відень (Республіка Австрія) відбулося засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, тема якого – імміграція, інтеграція та поліетнічний діалог в ОБСЄ, сучасне становище в районі Середземномор’я.

Завданням Десятої зимової сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ було заслуховування доповідей про стан та виконання положень декларації, прийнятої на минулорічному засіданні асамблеї в місті Осло (Королівство Норвегія), а також проведення дебатів в рамках трьох тематичних комітетів - з політичних питань і безпеки; з економічних питань, науки, технологій і навколишнього середовища; з демократії, прав людини і гуманітарних питань.

У роботі сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ взяли участь понад 240 парламентаріїв із 53 зареєстрованих країн Європи та Північної Америки, а також представники багатьох асоційованих країн, міжнародних організацій і середземноморські партнери ОБСЄ.

Верховну Раду України на сесії представляли члени Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ О.М.Пеклушенко, Л.В.Бірюк, П.І.Жебрівський, Ю.О.Литвин, В.Л.Наконечний, О.М.Стоян, С.В.Шевчук, заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ М.В.Перестенко, секретар делегації І.В.Кахерська та заступник секретаря делегації Н.В.Михальчук.

Очолював Постійну делегацію Верховної Ради України у ПА ОБСЄ Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, заступник Голови Постійної делегації у ПА ОБСЄ Олександр Пеклушенко.

На початку засідання Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу (Грецька Республіка) звернувся до учасників сесії зі вступним словом. Він привітав всіх учасників зимової сесії Парламентської асамблеї і офіційно відкрив її роботу.

Петрос Ефтіміу наголосив на тому, що ОБСЄ – це універсальна організація і зазначив, що Парламентська асамблея повинна продовжувати займатись найбільш нагальними проблемами, які постали перед міжнародним суспільством.

Президент ПА ОБСЄ закликав учасників зимового засідання до розгляду питання оновлення та актуалізації діяльності Організації шляхом покращення зв’язків між країнами-учасниками та обранням до керівних посад ОБСЄ політичних лідерів. Сподіваюсь, що ми зможемо акумулювати досвід і проявити нашу політичну волю з метою використання в повному обсязі потенціалу та важелів Організації. Ми весь час обговорюємо позитивні зрушення, але рідко робимо кроки для їхнього впровадження», - повідомив П. Ефтіміу 240 парламентаріям – учасникам зимового засідання ПА ОБÇЄ. Важливим кроком в цьому процесі, на думку виступаючого, стане обрання наступного Генерального секретаря, який  займе цю посаду замість пана Брішамбо, термін повноважень якого добігає кінця.

Також Президент Асамблеї поінформував учасників про свій нещодавній візит до Республіки Киргизстан, на чолі делегації, яка складалася з 4 членів Парламентської Асамблеї (Піа Крістма Мьоллер- Віце-президент ПА ОБСЄ, член парламенту Данії, Сергій Шевчук – доповідач II Загального комітету, народний депутат України, Тоніо Піцула – Голова хорватської делегації у ПА ОБСЄ, депутат парламенту Хорватії та Віола фон Крамон – депутат парламенту Німеччини), які у складі Місії ОБСЄ змогли надати підтримку країні, яка впроваджує першу парламентську систему в регіоні.

Наприкінці свого виступу П. Ефіміу подякував Президенту Республіки Австрія за постійну підтримку та надав слово Міністру закордонних справ Литовської Республіки, Діючому Голові ОБСЄ А.Ажубалісу.

Міністр закликав країн-учасниць ПА ОБСЄ до виконання своїх зобов’язань та наголосив на готовності Організації надати консультативну допомогу Єгипту та Тунісу у вирішенні гострих питань в країнах. Ажубаліс зазначив, що найбільш важливими питаннями, які він розпочав вирішувати після призначення на посаду, є – дотримання прав людини, свобода засобів масової інформації, а також етнічні та прикордонні конфлікти. «У вирішенні цих завдань має застосовуватися лише один підхід – дотримання Гельсінкського процесу, під принципами якого, поставили свої підписи країни-учасниці», - наголосив Міністр. Він також надав свою критичну оцінку щодо ситуації в Білорусі та поінформував про підготовлену та опубліковану доповідь щодо проведення в Республіці Білорусь Президентських виборів.

Також А. Ажубаліс запевнив усіх учасників зимового засідання в тому, що процес вибору Генерального секретаря буде абсолютно чесним та транспарентним та закликав делегації всіх країн до прийняття виваженого рішення щодо кандидатур на цю високу посаду.

Учасники Десятої зимової сесії заслухали доповідь члена делегації Сполучених Штатів Америки та заступника Голови Комітету з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань Роберта Адерхольта. Він зосередив свою увагу на основній темі 19 щорічної сесії ПА ОБСЄ –«Верховенство права: Боротьба з транснаціональною злочинністю і корупцією», а також ухвалених резолюціях Ословської декларації, які належать до відання третього загального комітету і присвячені темам свободи віросповідання, захисту журналістів, які займаються журналістським розслідуванням, національним меншинам у міждержавних відносинах, правам жінок і охороні репродуктивного здоров’я, смертній карі і торгівлі людьми.

Цей звіт розглядає дії вжиті ОБСЄ, інститутами цієї організації, польовими місіями за останні шість місяців, та інформує про рекомендації членів міжнародного суспільства, які входять до складу ПА ОБСЄ, про розвиток держав-учасниць відповідно до рекомендацій Ословської декларації. Інформація про вищезгадані питання буде доступною засобам масової інформації на щорічній сесії ПА ОБСЄ в Белграді влітку цього року.

В роботі сесії на засіданні третього загального Комітету стосовно дебатів на тему щодо ситуації в Республіці Білорусь виступив народний депутат України, заступник Голови Постійної делегації у ПА ОБСЄ О.М.Пеклушенко.

У своєму виступі Олександр Пеклушенко акцентував увагу парламентаріїв на подіях 19 грудня 2010 року у м. Мінськ, які говорять про високу зацікавленість європейської і світової спільноти до Республіки Білорусь. Під час свого виступу народний депутат України зазначив, що влада Республіки Білорусь має вийти на повномасштабний діалог з представниками опозиції. «Кожна сторона може мати свою думку, проте ніхто не може мати свою правду» - зазначив парламентарій.

Однак активний обмін парламентськими і суспільними делегаціями залучить Республіку Білорусь у всесторонній світовий, політичний, економічний підхід і напрямок, що дозволить запобігти таким ситуаціям в країні.

Член української парламентської делегації Олександр Стоян, в ході обговорення ситуації у Республіці Білорусь зазначив, що Україна позитивно оцінила підготовчий процес до проведення виборів Президента Республіки Білорусь, проте вважає, що прийняття рішення Євросоюзу та США, застосувати заходи обмежувального характеру щодо Республіки Білорусь, стало наслідком непропорційного застосування сили до представників опозиції після завершення президентських виборів.

На завершення свого виступу парламентарій зазначив, що він схвалює нещодавні звільнення членів опозиції і сподівається на якнайшвидше звільнення решти ув’язнених внаслідок подій 19 грудня 2010 року.

Учасники сесії заслухали доповідь заступника Голови Комітету з економічних питань, науки, технології та навколишнього середовища пана Івора Каллелі (Ірландія) та доповідь заступника Голови Комітету з політичних питань і безпеки пані Канан Кальсін (Туреччина). Вони зосередили свою увагу на питаннях зміни клімату, середземноморському співробітництва, кіберзлочинності, меті розвитку на межі нового тисячоліття, посиленню Віденського документу 1999 року, ядерній безпеці, питанням Молдови та Афганістану, а також резолюції прийнятої в Осло в 2010 році, що стосується ситуації в Киргизстані.

Член української парламентської делегації Сергій Шевчук виступив основним доповідачем на засіданні II Загального Комітету з економічних питань, науки, технології та навколишнього середовища. Тема виступу - «Підвищення ефективності ОБСЄ відповідно до підсумків Саміту в Астані 2010 року».

          Під час засідання II Загального Комітету виступив основним доповідачем член української парламентської делегації С.Шевчук. Тема виступу - «Підвищення ефективності ОБСЄ відповідно до підсумків Саміту в Астані 2010 року».

У своєму виступі С.Шевчук акцентував увагу парламентаріїв на низці питань, які є надзвичайно важливими для висвітлення ролі ОБСЄ після Саміту в Астані та відзначив необхідність посилення взаємодії між Парламентською Асамблеєю та Радою Міністрів ОБСЄ, також запропонував посилити контроль за виконанням резолюцій Парламентської Асамблеї у національних парламентах країн-членів ПА ОБСЄ що, на його думку, сприятиме більш ефективному співробітництву щодо питань актуальної міжнародної політики.

Доповідач, зокрема, наголосив на необхідності акцентування уваги на пунктах доповіді які сприятимуть висвітленню основної її теми, а саме на «енергетичній безпеці, питанням навколишнього середовища, міграційним проблемам, передовим технологіям і науці, безпеці кіберпространства».

На думку депутата парламенту України низка вищезгаданих пунктів є надзвичайно важливими проблемами, які необхідно вивчати і намагатися вирішити їх, при цьому використовуючи лише науковий підхід і лише сучасні технології – інженерні, фінансові, політичні.

В ході загальної дискусії делегати високо оцінили роботу доповідача II Загального Комітету ПА ОБСЄ з підготовки виступу до проекту майбутньої резолюції, яку за результатами обговорення, буде розглянуто на 20 Щорічній літній сесії ПА ОБСЄ, що відбудеться в липні цього року у м. Белград (Республіка Сербія).

Учасники сесії заслухали доповідь Спеціального представника ОБСЄ з гендерних питань пані Хейді Фрай (Канада), яка змінила на цій посаді свою попередницю Тоне Тінсгард (Швеція). Вона привернула увагу до статистики урядових установ ОБСЄ, яка не змінилася в країнах ОБСЄ. Згідно з нею жінки недостатньо представлені на високих і управлінських посадах. Доповідачка висловила жаль, що питання репрезентації жінок зникло із порядку денного ПА ОБСЄ. У своїй першій промові, як спеціального представника ОБСЄ з гендерних питань, Пані Фрай пояснила підхід Канади до основних гендерних досліджень. «Найголовніша концепція рівності між чоловіками і жінками», наголосила вона, « це -  соціальне зчеплення і участь 52 відсотків населення, ким є жінки в економічному, соціальному, політичному і культурному, житті наших країн».

В ході спеціальних дебатів на тему «Сучасне становище в районі Середземномор’я» у своєму заключному виступі Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Петрос Ефтіміу виступив з заявою щодо припинення насилля і відновлення мирного переходу до демократії у Лівії.

«Я суворо засуджую використання сили проти людей, використовуючи свої основні свободи вираження і зборів. Насильство повинне зупинитися негайно. Після кровопролиття і загрози початку громадянської війни в Лівії, зрозуміло, що потрібні зміни для досягнення урядом справжньої законності. Всі партії повинні розпочати спокійний діалог спрямований на перехід Лівії до демократії. Ми оплакуємо втрату життів і аплодуємо за хоробрість, показану тими, хто захищає основні права. Я звертаюся до парламентаріїв від всіх країн – членів ОБСЄ, щоб приєднатися забезпечення до забезпечення та надання необхідної підтримки, щоб перетворити поточні політичні рухи на функціонування політичних партій, які можуть сформувати нові, реальні, демократичні системи в регіоні».

Під час спеціальних дебатів на тему Середземномор’я виступив член української парламентської делегації Лев Бірюк.

У своєму виступі народний депутат України акцентував увагу на подіях які відбуваються на території Лівійської Джамагирії. Він висловив занепокоєння щодо загибелі сотні громадян (дорослих і дітей) цієї країни і наголосив на необхідності припинення варварського кровопролиття «Особливу тривогу викликає той факт, що в результаті конфронтації та зіткнень між демонстрантами та силами безпеки гинуть люди. Враховуючи той факт, що Лівія держава безпартійна, держава без парламенту, пропоную звернутися від імені наших 56 країн – членів до військовослужбовців лівійської армії, до співробітників служб безпеки Лівії, до працівників органів правосуддя з вимогою зберегти вірність клятві захищати свій народ, а не трон» - зазначив народний депутат України .

25 лютого відбулося засідання Постійного Комітету Парламентської асамблеї ОБСЄ в якому відповідно до правил процедури взяли участь члени Бюро ПА ОБСЄ та керівники делегацій. До порядку денного Постійного Комітету були включені питання: доповідь Казначея Парламентської Асамблеї Роберто Бателлі (Словенія), доповідь Генерального Секретаря Спенсера Олівера, доповідь спеціального представника та координатора щодо місії спостереження за виборами у Республіці Білорусь Тоні Лойда (Великобританія), а також доповідь, дебати та прийняття рішення щодо розгляду поправок до Правил процедури Парламентської асамблеї ОБСЄ запропонованими Головою підкомітету по Правилам процедури Піи Кристмас Мьоллер (Данія). З восьми запропонованих поправок, шість поправок були ухвалені консенсусом мінус один. Нові поправки до Правил процедури ПА ОБСЄ наберуть чинності 25 березня цього року і будуть розповсюджені серед членів делегацій найближчим часом.

Під час сесії члени Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі провели сім зустрічей з національними парламентськими делегаціями зарубіжних країн.

З постійною Делегацією Верховної Ради України у ПА ОБСЄ активно співпрацювали Постійний Представник Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні І.В.Прокопчук, та третій секретар Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні О.О. Кузьманенко.

 

 

 

 

 

 

 

 

Заступник Голови Постійної делегації                       О.М.Пеклушенко

 

 

Секретар Постійної делегації                                             І.В.Кахерська